atril 1.26.0 - en to cmn translation catalogue (320 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
cmn: 執行指令「%s」以將漫畫書解壓縮時發生錯誤：%s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
cmn: 將漫畫書解壓縮時指令「%s」失敗。

en: The command “%s” did not end normally.
cmn: 指令「%s」沒有正常的結束。

en: Not a comic book MIME type: %s
cmn: 並非漫畫書 MIME 類型：%s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
cmn: 找不到合適的指令可將這個類型的漫畫書解壓縮

en: Unknown MIME Type
cmn: 不明的 MIME 型態

en: File corrupted
cmn: 檔案已損毀

en: No files in archive
cmn: 壓縮檔中沒有檔案

en: No images found in archive %s
cmn: 在文件 %s 中找不到圖片

en: There was an error deleting “%s”.
cmn: 刪除「%s」時發生錯誤。

en: Error %s
cmn: 錯誤 %s

en: Comic Books
cmn: 漫畫書

en: DjVu document has incorrect format
cmn: DjVu 文件有不正確的格式

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
cmn: 此文件由多個檔案組成。其中一個或更多的檔案無法存取。

en: DjVu Documents
cmn: DjVu 文件

en: DVI document has incorrect format
cmn: DVI 文件有不正確的格式

en: DVI Documents
cmn: DVI 文件

en: Error
cmn: 錯誤

en: Warning
cmn: 警告

en: This work is in the Public Domain
cmn: 這個作品是屬於公有領域

en: Yes
cmn: 是

en: No
cmn: 否

en: Unknown font type
cmn: 字型不明

en: No name
cmn: 沒有名稱

en: Embedded subset
cmn: 嵌入字體

en: Embedded
cmn: 內嵌的

en: Not embedded
cmn: 沒有嵌入

en: PDF Documents
cmn: PDF 文件

en: Images
cmn: 圖片

en: Failed to load document “%s”
cmn: 載入文件“%s”失敗

en: Failed to save document “%s”
cmn: 儲存文件“%s”失敗

en: PostScript Documents
cmn: PostScript 文件

en: Invalid document
cmn: 無效的文件

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
cmn: 無法儲存附件“%s”：%s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
cmn: 無法開啟附件“%s”：%s

en: Couldn't open attachment “%s”
cmn: 無法開啟附件“%s”

en: File type %s (%s) is not supported
cmn: 檔案類型 %s (%s) 不支援

en: All Documents
cmn: 所有文件

en: All Files
cmn: 所有檔案

en: Failed to create a temporary file: %s
cmn: 無法建立暫存檔案：%s

en: Failed to create a temporary directory: %s
cmn: 無法建立暫存目錄：%s

en: File is not a valid .desktop file
cmn: 檔案不是有效的 .desktop 檔案

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
cmn: 無法辨識的桌面檔案版本「%s」

en: Starting %s
cmn: 準備啟動 %s

en: Application does not accept documents on command line
cmn: 應用程式不接受以命令列開啟文件

en: Unrecognized launch option: %d
cmn: 無法辨識的啟動選項：%d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
cmn: 不能傳送文件 URI 至「Type=Link」桌面項目

en: Not a launchable item
cmn: 不是可以啟動的項目

en: Disable connection to session manager
cmn: 停用到作業階段管理程式的連線

en: Specify file containing saved configuration
cmn: 指定含有已儲存組態的檔案

en: FILE
cmn: 檔案

en: Specify session management ID
cmn: 指定作業階段管理 ID

en: Session management options:
cmn: 作業階段管理選項：

en: Show session management options
cmn: 顯示作業階段管理選項

en: Show “_%s”
cmn: 顯示「%s」

en: _Move on Toolbar
cmn: 移至工具列(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
cmn: 將選取的項目移至工具列

en: _Remove from Toolbar
cmn: 從工具列移除(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
cmn: 從工具列移除選取的項目

en: _Delete Toolbar
cmn: 刪除工具列(_D)

en: Remove the selected toolbar
cmn: 移除選取的工具列

en: Separator
cmn: 分隔線

en: Fit Width
cmn: 符合頁寬

en: Atril Document Viewer
cmn: Atril 文件檢視器

en: Document Viewer
cmn: 文件檢視器

en: View multi-page documents
cmn: 顯示多頁文件

en: Override document restrictions
cmn: 不理會文件的限制

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
cmn: 不理會文件的限制，例如不准拷貝或列印

en: Delete the temporary file
cmn: 刪除暫存檔案

en: Print settings file
cmn: 列印設定值檔案

en: MATE Document Previewer
cmn: MATE 文件預覽器

en: Failed to print document
cmn: 無法列印文件

en: The selected printer '%s' could not be found
cmn: 找不到選取的印表機「%s」

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: _Previous Page
cmn: 上一頁(_P)

en: Go to the previous page
cmn: 回到上一頁

en: _Next Page
cmn: 下一頁(_N)

en: Go to the next page
cmn: 前往下一頁

en: Zoom _In
cmn: 拉近(_I)

en: Enlarge the document
cmn: 放大文件

en: Zoom _Out
cmn: 拉遠(_O)

en: Shrink the document
cmn: 縮小文件

en: Print
cmn: 列印

en: Print this document
cmn: 列印這份文件

en: Make the current document fill the window
cmn: 令視窗可以顯示整頁頁面

en: Make the current document fill the window width
cmn: 使目前文件符合視窗寬度

en: Page
cmn: 頁次

en: Select Page
cmn: 選擇頁次

en: Document
cmn: 文件

en: Title:
cmn: 標題:

en: Location:
cmn: 位置：

en: Subject:
cmn: 主旨:

en: Author:
cmn: 作者：

en: Keywords:
cmn: 關鍵字：

en: Producer:
cmn: 製作程式:

en: Creator:
cmn: 製作者:

en: Created:
cmn: 建立時刻:

en: Modified:
cmn: 修改時間：

en: Number of Pages:
cmn: 頁數:

en: Optimized:
cmn: 最佳化:

en: Format:
cmn: 格式:

en: Security:
cmn: 安全性:

en: Paper Size:
cmn: 紙張大小:

en: None
cmn: 沒有

en: %.0f × %.0f mm
cmn: %.0f × %.0f 毫米

en: %.2f × %.2f inch
cmn: %.2f × %.2f 吋

en: %s, Portrait (%s)
cmn: %s，直向 (%s)

en: %s, Landscape (%s)
cmn: %s，橫向 (%s)

en: (%d of %d)
cmn: (%d / %d)

en: of %d
cmn: / %d

en: Preparing to print…
cmn: 正在準備列印…

en: Finishing…
cmn: 正在結束…

en: Printing page %d of %d…
cmn: 正在列印頁面 %d / %d…

en: Printing is not supported on this printer.
cmn: 這臺印表機不支援列印。

en: Invalid page selection
cmn: 無效的頁面選擇區域

en: Your print range selection does not include any pages
cmn: 您選擇的列印範圍並未包含任何頁面

en: Page Scaling:
cmn: 頁面縮放：

en: Shrink to Printable Area
cmn: 縮減至可列印區域

en: Fit to Printable Area
cmn: 符合可列印區域

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
cmn: 將文件縮放至可列印區域。可選擇以下選項：
    
    •「沒有」：不進行頁面的縮放。
    
    •「符合可列印區域」：文件頁面超過可列印區域時會被縮小以符合印表機的可列印區域。
    
    •「縮減至可列印區域」：文件頁面會被放大或縮小以符合印表機的可列印區域。

en: Auto Rotate and Center
cmn: 自動旋轉並置中

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
cmn: 旋轉每一頁的印表機頁面方向以符合文件頁面的方向。文件的頁面會在印表機的頁面裡置中。

en: Select page size using document page size
cmn: 使用文件頁面大小來選擇頁面大小

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
cmn: 當啟用時，每一頁都會按照文件中的頁面大小列印。

en: Page Handling
cmn: 頁面處理方式

en: Failed to print page %d: %s
cmn: 無法列印頁面 %d：%s

en: Scroll Up
cmn: 向上捲動

en: Scroll Down
cmn: 向下捲動

en: Scroll View Up
cmn: 向上檢視

en: Scroll View Down
cmn: 向下檢視

en: Document View
cmn: 文件檢視器

en: Jump to page:
cmn: 前往頁：

en: End of presentation. Click to exit.
cmn: 簡報已完結。請點一下離開。

en: Go to first page
cmn: 回到第一頁

en: Go to previous page
cmn: 回到上一頁

en: Go to next page
cmn: 前往下一頁

en: Go to last page
cmn: 前往最後一頁

en: Go to page
cmn: 前往頁

en: Find
cmn: 尋找

en: Go to page %s
cmn: 前往第 %s 頁

en: Go to %s on file “%s”
cmn: 前往檔案“%s”上的 %s

en: Go to file “%s”
cmn: 前往檔案“%s”

en: Launch %s
cmn: 執行 %s

en: Find:
cmn: 尋找:

en: Find previous occurrence of the search string
cmn: 尋找上一個出現搜尋字串的地方

en: Find next occurrence of the search string
cmn: 尋找下一個出現搜尋字串的地方

en: Case Sensitive
cmn: 區分大小寫

en: Toggle case sensitive search
cmn: 選取後在搜尋時將區分大小寫

en: Icon:
cmn: 圖示：

en: Key
cmn: 金鑰

en: Help
cmn: 求助

en: New Paragraph
cmn: 新增段落

en: Insert
cmn: 插入

en: Cross
cmn: 十字

en: Circle
cmn: 圓形

en: Unknown
cmn: 不明

en: Annotation Properties
cmn: 註解屬性

en: Color:
cmn: 顏色：

en: Style:
cmn: 字款：

en: Transparent
cmn: 透明

en: Opaque
cmn: 不透明

en: Initial window state:
cmn: 初始化視窗狀態：

en: Open
cmn: 開啟

en: Close
cmn: 關閉

en: Password for document %s
cmn: 用於 %s 的密碼

en: Loading…
cmn: 載入中…

en: Open a recently used document
cmn: 開啟最近使用的文件

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
cmn: 這份文件已被鎖上，只有在輸入正確密碼之後才能閱讀。

en: _Unlock Document
cmn: 文件解鎖(_U)

en: Enter password
cmn: 輸入密碼

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
cmn: 文件 %s 已被鎖上，需要密碼才能開啟。

en: Password required
cmn: 需要密碼

en: _Password:
cmn: 密碼(_P):

en: Forget password _immediately
cmn: 立刻忘記密碼(_I)

en: Remember password until you _log out
cmn: 在您登出前記住密碼(_L)

en: Remember _forever
cmn: 永遠記住密碼(_F)

en: Properties
cmn: 屬性

en: General
cmn: 一般

en: Fonts
cmn: 字型

en: Document License
cmn: 文件授權

en: Font
cmn: 字型

en: Gathering font information… %3d%%
cmn: 正在搜集字型資料… %3d%%

en: Usage terms
cmn: 使用條款

en: Text License
cmn: 文字授權

en: Further Information
cmn: 更多資訊

en: Add
cmn: 加入

en: Add text annotation
cmn: 加入文字註解

en: Document contains no annotations
cmn: 文件不包含任何註解

en: Page %d
cmn: 第 %d 頁

en: Annotations
cmn: 註解

en: Attachments
cmn: 附加檔案

en: Page %s
cmn: 頁 %s

en: _Add
cmn: 加入(_A)

en: _Remove
cmn: 移除(_R)

en: Bookmarks
cmn: 書籤

en: Layers
cmn: 圖層

en: Print…
cmn: 列印…

en: Index
cmn: 索引

en: Thumbnails
cmn: 縮圖

en: Page %s — %s
cmn: 頁 %s — %s

en: The document contains no pages
cmn: 此文件不包含任何頁面

en: The document contains only empty pages
cmn: 文件只包含空白頁面

en: Unable to open document
cmn: 無法開啟文件

en: Loading document from “%s”
cmn: 正在從「%s」載入文件

en: Downloading document (%d%%)
cmn: 正在下載文件 (%d%%)

en: Failed to load remote file.
cmn: 載入遠端的檔案失敗。

en: Reloading document from %s
cmn: 從 %s 重新載入文件

en: Failed to reload document.
cmn: 重新載入文件失敗。

en: Open Document
cmn: 開啟文件

en: Saving document to %s
cmn: 正儲存文件到 %s

en: Saving attachment to %s
cmn: 正儲存附加檔案到 %s

en: Saving image to %s
cmn: 正儲存圖片到 %s

en: The file could not be saved as “%s”.
cmn: 檔案無法儲存為“%s”。

en: Uploading document (%d%%)
cmn: 正在上傳文件 (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
cmn: 正在上傳附加檔案 (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
cmn: 正在上傳圖片 (%d%%)

en: Save As…
cmn: 另存新檔…

en: Printing job “%s”
cmn: 正在列印工作“%s”

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
cmn: 文件包含尚未填寫的表單欄位。如果您不儲存複本，這些變更就會永遠消失。

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
cmn: 文件包含新的或修改過的註解。如果您不儲存複本，這些變更就會永遠消失。

en: Save a copy of document “%s” before closing?
cmn: 關閉前要儲存文件「%s」的複本嗎？

en: Close _without Saving
cmn: 關閉但不儲存(_W)

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
cmn: 在關閉前是否要等待列印工作“%s”結束？

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
cmn: 如果您關閉視窗，預定的列印工作將不會列印。

en: Cancel _print and Close
cmn: 取消列印並關閉(_P)

en: Close _after Printing
cmn: 於列印完成後關閉(_A)

en: Running in presentation mode
cmn: 以簡報模式執行

en: Toolbar Editor
cmn: 工具列編輯器

en: There was an error displaying help
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤

en: Not found
cmn: 找不到

en: %3d%% remaining to search
cmn: 還有 %3d%% 尚待搜尋

en: _File
cmn: 檔案(_F)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: _Go
cmn: 前往(_G)

en: _Bookmarks
cmn: 書籤(_B)

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: _Open…
cmn: 開啟(_O)…

en: Open an existing document
cmn: 開啟現存文件

en: Op_en a Copy
cmn: 開啟副本(_E)

en: Open a copy of the current document in a new window
cmn: 在新的視窗開啟目前文件的副本

en: Save a copy of the current document
cmn: 儲存一個目前文件的副本

en: _Print…
cmn: 列印(_P)…

en: P_roperties
cmn: 屬性(_R)

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: Select _All
cmn: 全部選取(_A)

en: _Find…
cmn: 尋找(_F)…

en: Find a word or phrase in the document
cmn: 在文件中尋找字詞

en: Find Ne_xt
cmn: 找下一個(_X)

en: Find Pre_vious
cmn: 找上一個(_V)

en: T_oolbar
cmn: 工具列(_O)

en: Rotate _Left
cmn: 向左旋轉(_L)

en: Rotate _Right
cmn: 向右旋轉(_R)

en: Save Current Settings as _Default
cmn: 將目前的設定值儲存為預設值(_D)

en: _Reload
cmn: 重新載入(_R)

en: Reload the document
cmn: 重新載入文件

en: Auto_scroll
cmn: 自動捲動(_S)

en: _First Page
cmn: 第一頁(_F)

en: Go to the first page
cmn: 回到第一頁

en: _Last Page
cmn: 最後一頁(_L)

en: Go to the last page
cmn: 前往最後一頁

en: _Add Bookmark
cmn: 加入書籤(_A)

en: _Contents
cmn: 內容(_C)

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: Leave Fullscreen
cmn: 離開全螢幕

en: Leave fullscreen mode
cmn: 離開全螢幕模式

en: Start Presentation
cmn: 開始簡報

en: Start a presentation
cmn: 簡報式顯示

en: _Toolbar
cmn: 工具列(_T)

en: Show or hide the toolbar
cmn: 顯示或隱藏工具列

en: Side _Pane
cmn: 側邊窗格(_P)

en: Show or hide the side pane
cmn: 顯示或隱藏側面窗格

en: _Continuous
cmn: 連續(_C)

en: Show the entire document
cmn: 顯示整份文件

en: _Dual
cmn: 兩頁(_D)

en: Show two pages at once
cmn: 一次顯示兩頁

en: _Fullscreen
cmn: 全螢幕(_F)

en: Expand the window to fill the screen
cmn: 將視窗展開為全螢幕

en: Pre_sentation
cmn: 簡報(_S)

en: Run document as a presentation
cmn: 如同簡報般執行文件

en: Show page contents with the colors inverted
cmn: 以顏色反轉的方式顯示頁面內容

en: _Open Link
cmn: 開啟鏈結(_O)

en: _Go To
cmn: 移至(_G)

en: Open in New _Window
cmn: 在新的視窗中開啟(_W)

en: _Copy Link Address
cmn: 拷貝鏈結位址(_C)

en: _Save Image As…
cmn: 另存圖片(_S)…

en: Copy _Image
cmn: 拷貝圖片(_I)

en: Annotation Properties…
cmn: 註解屬性…

en: _Open Attachment
cmn: 開啟附件(_O)

en: _Save Attachment As…
cmn: 另存附件為(_S)…

en: Zoom
cmn: 縮放

en: Adjust the zoom level
cmn: 調整縮放等級

en: Navigation
cmn: 導航

en: Back
cmn: 後退

en: Move across visited pages
cmn: 在已閱讀的頁面間移動

en: Previous
cmn: 上一頁

en: Next
cmn: 下一頁

en: Zoom In
cmn: 拉近

en: Zoom Out
cmn: 拉遠

en: Unable to launch external application.
cmn: 無法啟動外部應用程式。

en: Unable to open external link
cmn: 無法開啟外部鏈結

en: Couldn't find appropriate format to save image
cmn: 找不到合適的格式來儲存圖片

en: The image could not be saved.
cmn: 圖片無法儲存。

en: Save Image
cmn: 儲存圖片

en: Unable to open attachment
cmn: 無法開啟附件

en: The attachment could not be saved.
cmn: 附件無法儲存。

en: Save Attachment
cmn: 儲存附件

en: %s — Password Required
cmn: %s — 需要密碼

en: By extension
cmn: 依延伸檔名

en: MATE Document Viewer
cmn: MATE 文件檢視器

en: The page label of the document to display.
cmn: 要顯示的文件頁面標籤。

en: PAGE
cmn: 頁次

en: The page number of the document to display.
cmn: 要顯示的文件頁碼。

en: NUMBER
cmn: 序號

en: Run atril in fullscreen mode
cmn: 以全螢幕模式執行 atril

en: Run atril in presentation mode
cmn: 以簡報模式執行 atril

en: Run atril as a previewer
cmn: 以 atril 作為預覽程式

en: The word or phrase to find in the document
cmn: 要在文件中尋找的字或詞

en: STRING
cmn: 字串

en: [FILE…]
cmn: [檔案…]
