atril 1.26.0 - en to da translation catalogue (480 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
da: Fejl ved kørsel af kommandoen »%s«, med henblik på at dekomprimere tegneserien: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
da: Kommandoen »%s« fejlede under dekomprimering af tegneserien.

en: The command “%s” did not end normally.
da: Kommandoen »%s« afsluttedes ikke normalt.

en: Not a comic book MIME type: %s
da: Ikke en MIME-type for en tegneserie: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
da: Kan ikke finde en kommando som kan dekomprimere denne type af tegneserie

en: Unknown MIME Type
da: Ukendt MIME-type

en: File corrupted
da: Fil ødelagt

en: No files in archive
da: Ingen filer i arkivet

en: No images found in archive %s
da: Ingen billeder fundet i arkivet %s

en: There was an error deleting “%s”.
da: Der opstod en fejl under sletning af »%s«.

en: Error %s
da: Fejl %s

en: Comic Books
da: Tegneserier

en: DjVu document has incorrect format
da: DjVu-dokument har ugyldigt format

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
da: Dokumentet er sammensat af adskillige filer. En eller flere af disse filer kan ikke tilgås.

en: DjVu Documents
da: DjVu-dokumenter

en: DVI document has incorrect format
da: DVI-dokument har ugyldigt format

en: DVI Documents
da: DVI-dokumenter

en: unexpected EOF
da: uventet EOF

en: could not load font `%s'
da: kunne ikke indlæse skrifttypen »%s«

en: could not reload `%s'
da: kunne ikke genindlæse »%s«

en: %s: unsupported DVI format (version %u)
da: %s: DVI-formatet er ikke understøttet (version %u)

en: no pages selected
da: ingen sider valgt

en: %s: File corrupted, or not a DVI file
da: %s: Fil ødelagt, eller den er ikke en DVI-fil

en: %s: vf macro had errors
da: %s: vf-makro havde fejl

en: %s: stack not empty after vf macro
da: %s: stak er ikke tom efter vf-makro

en: %s: could not reopen file (%s)
da: %s: kunne ikke genåbne filen (%s)

en: %s: page %d out of range
da: %s: side %d uden for område

en: %s: bad offset at page %d
da: %s: ugyldig forskydning ved siden %d

en: stack not empty at end of page
da: stak er ikke tom ved sideslut

en: no default font set yet
da: endnu ingen standardskrift angivet

en: requested character %d does not exist in `%s'
da: det anmodet om tegn %d findes ikke i »%s«

en: enlarging stack
da: gør stak større

en: stack underflow
da: stakunderløb

en: font %d is not defined
da: skrifttypen %d er ikke defineret

en: malformed special length
da: forkert udformet speciallængde

en: font %d is not defined in postamble
da: skrifttypen %d er ikke defineret i postamble

en: unexpected opcode %d
da: uventet opcode %d

en: undefined opcode %d
da: ikke defineret opcode %d

en: %s: no fonts defined
da: %s: ingen skrifttyper defineret

en: %s: %d: [%s] requested encoding `%s' does not match vector `%s'
da: %s: %d: [%s] den anmodede kodning »%s« matcher ikke vektoren »%s«

en: %s: could not load fontmap
da: %s: kunne ikke indlæse fontmap

en: %s: could not set as default encoding
da: %s: kunne ikke angive standardkodning

en: encoding vector `%s' is in use
da: kodningsvektoren »%s« er i brug

en: GF: invalid opcode %d in character %d
da: GF: Ugyldig opcode %d i tegn %d

en: (gf) Character %d: invalid opcode %d
da: (gf) Tegn %d: ugyldig opcode %d

en: (gf) character %d has an incorrect bounding box
da: (gf) tegnet %d har em ukorrekt afgrænsningsboks

en: %s: bad checksum (expected %u, found %u)
da: %s: ugyldig kontrolsum (forventede %u, fandt %u)

en: %s: junk in postamble
da: %s: junk i postamble

en: %s: File corrupted, or not a GF file
da: %s: Filen er ødelagt, eller ikke en GF-fil

en: invalid page specification `%s'
da: ugyldig sidespecifikation »%s«

en: garbage after DVI page specification ignored
da: affald efter DVI-sidespecifikation ignoreret

en: more than 10 counters in page specification
da: mere end 10 tællere i sidespecifikation

en: garbage after TeX page specification ignored
da: affald efter TeX-sidespecifikation ignoeret

en: custom
da: tilpasset

en: Bad PK file: More bits than required
da: Ugyldig PK-fil: Mere bit end krævet

en: %s: checksum mismatch (expected %u, got %u)
da: %s: forskellige kontrolsummer (forventede %u, fik %u)

en: %s: unexpected preamble
da: %s: uventet preamble

en: %s: unexpected charcode (%d)
da: %s: uventet tegnkode (%d)

en: %s: unexpected end of file (no postamble)
da: %s: uventet »end of file« (ingen postamble)

en: invalid PK file! (junk in postamble)
da: ugyldig PK-fil! (affald i postamble)

en: %s: File corrupted, or not a PK file
da: %s: Fil ødelagt, eller ikke en PK-fil

en: %s: tried to pop top level layer
da: %s: forsøgte at poppe øverste niveaulag

en: %s: malformed value for key `%s'
da: %s: forkert udformet værdi for nøgle »%s«

en: %s: unknown key `%s' ignored
da: %s: ukendt nøgle »%s« ignoreret

en: %s: no argument for key `%s', using defaults
da: %s: intet argument for nøgle »%s'« bruger standarderne

en: %s: argument `%s' ignored for key `%s'
da: %s: argument »%s« ignoreret for nøgle »%s«

en: (t1) failed to reset device resolution
da: (t1) kunne ikke nulstille enhedsopløsning

en: %s: could not encode font
da: %s: kunne ikke kode skrifttype

en: %s: Checksum mismatch (got %u, expected %u)
da: %s: Forskellige kontrolsummer (fik %u, forventede %u)

en: %s: Error reading AFM data
da: %s: Der opstod en fejl under læsning af AFM-data

en: Warning: TFM file `%s' has suspicious size
da: Advarsel: TFM-filen »%s« har en mistænkelig størrelse

en: %s: font coding scheme truncated to 40 bytes
da: %s: skriftkodeskema afkortet til 40 byte

en: %s: File corrupted, or not a TFM file
da: %s: Fil ødelagt, eller ikke en TFM-fil

en: (tt) %s: could not load face: %s
da: (tt) %s: kunne ikke indlæse skrifttype: %s

en: (tt) %s: could not create face: %s
da: (tt) %s: kunne ikke oprette skrifttype: %s

en: (tt) %s: could not create glyph: %s
da: (tt) %s: kunne ikke oprette skrifttegn: %s

en: (tt) %s: no acceptable map found, using #0
da: (tt) %s: ingen acceptabel oversættelse fundet, bruger #0

en: (tt) %s: could not set resolution: %s
da: (tt) %s: kunne ikke angive opløsning: %s

en: (tt) %s: could not set point size: %s
da: (tt) %s: kunne ikke angive punktstørrelse: %s

en: (tt) %s: could not load PS name table
da: (tt) %s: kunne ikke indlæse PS-navnetabel

en: %s: no encoding vector found, expect bad output
da: %s: ingen kodningsvektor fundet, forvent et dårligt resultat

en: (tt) %s: no font metric data
da: (tt) %s: ingen skriftmetriske data

en: Ooops!
da: Ups!

en: Aieeeee!!
da: Æv!

en: Ouch!
da: Øv!

en: Houston, we have a problem
da: Houston, vi har et problem

en: I'm history
da: Jeg er færdig

en: I'm going down
da: Jeg går ned

en: I smell a rat
da: Jeg kan lugte en rotte

en: Crashing
da: Nedbrud

en: %s: Error:
da: %s: Fejl:

en: Error
da: Fejl

en: %s: Warning:
da: %s: Advarsel:

en: Warning
da: Advarsel

en: out of memory allocating %u bytes
da: kunne ikke allokere %ubyte

en: attempted to reallocate with zero size
da: forsøgte at allokere om med størrelse nul

en: failed to reallocate %u bytes
da: Kunne ikke allokere %u byte om

en: attempted to callocate 0 members
da: forsøgte at allokere 0 medlemmer

en: attempted to callocate %u members with size 0
da: forsøgte at allokere %u medlemmer med størrelse 0

en: failed to allocate %ux%u bytes
da: kunne ikke allokere %ux%u byte

en: attempted to free NULL pointer
da: forsøgte at frigive NULL-peger

en: %s: Checksum mismatch (expected %u, got %u)
da: %s: Forskellige kontrolsummer (forventede %u, fik %u)

en: (vf) %s: could not load font `%s'
da: (vf) %s: kunne ikke indlæse skrifttypen »%s«

en: (vf) %s: unexpected character %d
da: (vf) %s: uventet tegn %d

en: (vf) %s: character %d redefined
da: (vf) %s: tegnet %d er defineret om

en: (vf) %s: no postamble
da: (vf) %s: ingen postamble

en: %s: File corrupted, or not a VF file.
da: %s: Fil ødelagt, eller ikke en VF-fil.

en: Not an ePub document
da: Ikke et ePub-dokument

en: could not retrieve filename
da: kunne ikke hente filnavn

en: could not open archive
da: kunne ikke åbne arkiv

en: could not extract archive
da: kunne ikke udtrække arkiv

en: could not retrieve container file
da: kunne ikke hente containerfil

en: could not open container file
da: kunne ikke åbne containerfil

en: container file is corrupt
da: containerfil er ødelagt

en: epub file is invalid or corrupt
da: epub-fil er ugyldig eller ødelagt

en: epub file is corrupt, no container
da: epub-fil er ødelagt, ingen container

en: could not parse content manifest
da: kunne ikke fortolke indholdsmanifest

en: content file is invalid
da: indholdsfil er ugyldig

en: epub file has no spine
da: epub-fil har ingen ryg

en: epub file has no manifest
da: epub-fil har intet manifest

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
da: Kunne ikke opsætte dokumenttræ til indlæsning, nogle filer mangler

en: epub Documents
da: epub-dokumenter

en: This work is in the Public Domain
da: Dette værk er placeret i det åndelige fælleseje (Public Domain)

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Unknown font type
da: Ukendt skrifttype

en: No name
da: Intet navn

en: Embedded subset
da: Indlejret delmængde

en: Embedded
da: Indlejret

en: Not embedded
da: Ikke indlejret

en: PDF Documents
da: PDF-dokumenter

en: Images
da: Billeder

en: Failed to load document “%s”
da: Kunne ikke indlæse dokumentet »%s«

en: Failed to save document “%s”
da: Kunne ikke gemme dokumentet »%s«

en: PostScript Documents
da: Postscript-dokumenter

en: Invalid document
da: Ugyldig dokument

en: Tiff Documents
da: Tiff-dokumenter

en: XPS Documents
da: XPS-dokumenter

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
da: Kunne ikke gemme bilaget “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne bilaget “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
da: Kunne ikke åbne bilaget “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
da: Filtype %s (%s) er ikke understøttet

en: All Documents
da: Alle dokumenter

en: All Files
da: Alle filer

en: Failed to create a temporary file: %s
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
da: Kunne ikke oprette en midlertidig mappe: %s

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion »%s« ikke genkendt

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et »Type=Link«-skrivebordselement

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: ID
da: Id

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Show “_%s”
da: Vis »_%s«

en: _Move on Toolbar
da: _Flyt på værktøjslinje

en: Move the selected item on the toolbar
da: Flyt det valgte element på værktøjslinjen

en: _Remove from Toolbar
da: _Fjern fra værktøjslinje

en: Remove the selected item from the toolbar
da: Fjern det valgte element på værktøjslinjen

en: _Delete Toolbar
da: _Fjern værktøjslinje

en: Remove the selected toolbar
da: Fjern den valgte værktøjslinje

en: Separator
da: Adskiller

en: Fit Page
da: Tilpas side

en: Fit Width
da: Tilpas bredde

en: Expand Window to Fit
da: Udvid vindue så det passer

en: Atril Document Viewer
da: Atril - dokumentfremviser

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
da: En dokumentfremviser for skrivebordsmiljøet MATE

en: Atril is a simple multi-page document viewer. It can display and print PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS and Portable Document Format (PDF) files, as well as comic book archive files. When supported by the document, it also allows searching for text, copying text to the clipboard, hypertext navigation and table-of-contents bookmarks.
da: Atril er en simpel dokumenfremviser. Programmet kan vise og udskrive filer i formaterne  PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS and Portable Document Format (PDF) sam arkivfiler for tegneserier. Når understøttet af dokumentet, kan det også søge efter tekst, kopiere tekst til udklipsholderen, navigere via hypertekst og indholdsfortegnelsesbogmærker.

en: Atril is a fork of Evince and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Atril, please visit the project's home page.
da: Atril er en forgrening af Evince og en del af skrivebordsmiljøet MATE. Hvis du ønsker at vide mere om MATE og Atril, så besøg projektets hjemmeside.

en: Document Viewer
da: Dokumentfremviser

en: View multi-page documents
da: Vis dokumenter med flere sider

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;document;viewer;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;comics;
da: MATE;document;viewer;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;comics;dokument;fremviser;tegneserier;

en: Override document restrictions
da: Overskriv dokumentbegrænsninger

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
da: Overskriv dokumentbegrænsninger, såsom begrænsning til at kopiere eller udskrive.

en: Automatically reload the document
da: Genindlæs automatisk dokumentet

en: Whether the document is automatically reloaded on file change.
da: Om billeder automatisk genindlæses ved filændring.

en: The URI of the directory last used to open or save a document.
da: URI'en for mappen sidst brugt til at åbne elelr gemme et dokument.

en: The URI of the directory last used to save a picture.
da: URI'en for mappen sidst brugt til at gemme et billede.

en: Page cache size in MiB
da: Størrelse på sidemellemlager i MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
da: Den maksimale størrelse som vil blive brugt til at mellemlagre optegnede sider, begrænser maksimal zoomniveau.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
da: Vis en dialog for at bekræfte at brugeren ønsker at aktivere caret-navigation.

en: Delete the temporary file
da: Slet den midlertidige fil

en: Print settings file
da: Printer-indstillingsfil

en: MATE Document Previewer
da: Dokumentforhåndsviser til MATE

en: Failed to print document
da: Kunne ikke udskrive dokument

en: The selected printer '%s' could not be found
da: Den valgte printer »%s« kunne ikke findes

en: _Close
da: _Luk

en: _Previous Page
da: _Foregående side

en: Go to the previous page
da: Gå til den foregående side

en: _Next Page
da: _Næste side

en: Go to the next page
da: Gå til den næste side

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Enlarge the document
da: Forstør dokumentet

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Shrink the document
da: Formindsk dokumentet

en: Reset zoom to 100%
da: Nulstil zoom til 100 %

en: Print
da: Udskriv

en: Print this document
da: Udskriv dette dokument

en: Fit Pa_ge
da: Tilpas s_ide

en: Make the current document fill the window
da: Lad det aktuelle dokument udfylde vinduet

en: Fit _Width
da: Tilpas _bredde

en: Make the current document fill the window width
da: Lad det aktuelle dokument udfylde vinduesbredden

en: Page
da: Side

en: Select Page
da: Vælg side

en: Document
da: Dokument

en: Title:
da: Titel:

en: Location:
da: Placering:

en: Subject:
da: Emne:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Keywords:
da: Nøgleord:

en: Producer:
da: Producent:

en: Creator:
da: Ophavsmand:

en: Created:
da: Oprettet:

en: Modified:
da: Ændret:

en: Number of Pages:
da: Antal sider:

en: Optimized:
da: Optimeret:

en: Security:
da: Sikkerhed:

en: Paper Size:
da: Papirstørrelse:

en: None
da: Ingen

en: %.2f × %.2f inch
da: %.2f × %.2f tommer

en: %s, Portrait (%s)
da: %s, Portræt (%s)

en: %s, Landscape (%s)
da: %s, Landskab (%s)

en: Atril properties
da: Atril-egenskaber

en: Shows details for Atril documents
da: Vis detaljer for Atril-dokumenter

en: Copyright (C) 2000, 2001 Eazel Inc.
    Copyright (C) 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Copyright (C) 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Copyright (C) 2005 Red Hat, Inc
    Copyright (C) 2012–2021 The MATE developers
da: Ophavsret 2000, 2001 Eazel Inc.
    Ophavsret 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Ophavsret 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Ophavsret 2005 Red Hat, Inc
    Ophavsret 2012–2021 MATE-udviklerne

en: (%d of %d)
da: (%d af %d)

en: of %d
da: af %d

en: Preparing to print…
da: Forbereder udskrift…

en: Finishing…
da: Færdiggør…

en: Printing page %d of %d…
da: Udskriver side %d af %d…

en: Printing is not supported on this printer.
da: Udskrivning understøttes ikke for denne printer.

en: Invalid page selection
da: Ugyldigt sidevalg

en: Your print range selection does not include any pages
da: Det valgte udskriftsinterval indeholder ingen sider

en: Page Scaling:
da: Sideskalering:

en: Shrink to Printable Area
da: Formindsk til printbart område

en: Fit to Printable Area
da: Tilpas til printbart område

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
da: Skaler sider i dokumentet, således at de passer til den valgte printerside. Vælg en af følgende muligheder:
    
    • »Ingen«: Der udføres ikke nogen sideskalering.
    
    • »Formindsk til udskrivningsområde«: Dokumentsider som er større end udskrivningsområdet reduceres, således at de passer til printersidens udskrivningsområde.
    
    • »Tilpas til udskrivningsområde«: Dokumentsider bliver forstørret eller formindsket i passende grad, således at de passer til printersidens udskrivningsområde.

en: Auto Rotate and Center
da: Autoroter og centrer

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
da: Roter printerside-orientering for hver enkelt side, således at den passer til hver enkelt dokumentside. Dokumentsider vil blive centreret inden for printersiden.

en: Select page size using document page size
da: Vælg sidestørrelse ved hjælp af dokumentsidestørrelsen

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
da: Når dette er slået til, vil hver enkelt side blive udskrevet på den samme papirstørrelse som dokumentsiden.

en: Page Handling
da: Sidehåndtering

en: Failed to render page %d
da: Kunne ikke optegne side %d

en: Failed to print page %d: %s
da: Kunne ikke udskrive side %d: %s

en: Scroll Up
da: Rul op

en: Scroll Down
da: Rul ned

en: Scroll View Up
da: Rul visning op

en: Scroll View Down
da: Rul visning ned

en: Document View
da: Dokumentvisning

en: Jump to page:
da: Gå til side:

en: End of presentation. Click to exit.
da: Slut på præsentation. Klik for at afslutte.

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to previous page
da: Gå til foregående side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page
da: Gå til side

en: Go to page %s
da: Gå til side %s

en: Go to %s on file “%s”
da: Gå til %s i filen “%s”

en: Go to file “%s”
da: Gå til filen “%s”

en: Launch %s
da: Start %s

en: Find previous occurrence of the search string
da: Find foregående forekomst af søgeteksten

en: Find next occurrence of the search string
da: Find næste forekomst af søgeteksten

en: Case Sensitive
da: Versalfølsom

en: Toggle case sensitive search
da: Skift mellem versalfølsom søgning

en: Icon:
da: Ikon:

en: Comment
da: Kommentar

en: Key
da: Nøgle

en: Help
da: Hjælp

en: New Paragraph
da: Nyt afsnit

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Insert
da: Indsæt

en: Cross
da: Kryds

en: Circle
da: Cirkel

en: Unknown
da: Ukendt

en: Annotation Properties
da: Annotationsegenskaber

en: Color:
da: Farve:

en: Style:
da: Stil:

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Opaque
da: Ugennemsigtig

en: Initial window state:
da: Indledende vinduestilstand:

en: Open
da: Åbn

en: Close
da: Luk

en: Password for document %s
da: Adgangskode for dokumentet %s

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Open a recently used document
da: Åbn et af de seneste dokumenter

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
da: Dette dokument er låst og kan kun læses ved at indtaste den korrekte adgangskode.

en: _Unlock Document
da: Lås dokument _op

en: Enter password
da: Indtast adgangskode

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
da: Dokumentet “%s” er låst og kræver en adgangskode før det kan læses.

en: Password required
da: Adgangskode påkrævet

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Forget password _immediately
da: Glem adgangskode _øjeblikkeligt

en: Remember password until you _log out
da: Husk adgangskode indtil du _logger ud

en: Remember _forever
da: _Husk altid

en: Properties
da: Egenskaber

en: General
da: Generelt

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Document License
da: Dokumentlicens

en: Font
da: Skrifttype

en: Gathering font information… %3d%%
da: Indsamler oplysninger om skrifttype… %3d%%

en: Usage terms
da: Brugervilkår

en: Text License
da: Tekstlicens

en: Further Information
da: Yderligere information

en: Hide sidebar
da: Skjul sidebjælke

en: Add
da: Tilføj

en: Add text annotation
da: Tilføj tekstannotationer

en: Document contains no annotations
da: Dokumentet indeholder ingen annotationer

en: Page %d
da: Side %d

en: Annotations
da: Annotationer

en: Attachments
da: Bilag

en: _Open Bookmark
da: _Åbn bogmærke

en: _Rename Bookmark
da: _Omdøb bogmærke

en: _Remove Bookmark
da: _Slet bogmærke

en: Page %s
da: Side %s

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Layers
da: Lag

en: Print…
da: Udskriv…

en: Index
da: Indeks

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Page %s — %s
da: Side %s — %s

en: Cannot enter presentation mode with ePub documents, use fullscreen mode instead.
da: Kan ikke gå til præsentationstilstand med ePUb-dokumenter. Brug fuldskærmtilstand i stedet for.

en: The document contains no pages
da: Dokumentet indeholder ingen sider

en: The document contains only empty pages
da: Dokumentet indeholder kun tomme sider

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
da: Præsentationstilstand er ikke understøttet for ePub-dokumenter.

en: Unable to open document
da: Kan ikke åbne dokument

en: Loading document from “%s”
da: Indlæser dokument fra “%s”

en: Downloading document (%d%%)
da: Henter dokument (%d%%)

en: Failed to load remote file.
da: Kunne ikke genindlæse fjernfil.

en: Reloading document from %s
da: Genindlæser dokumentet fra %s

en: Failed to reload document.
da: Kunne ikke genindlæse dokument.

en: Open Document
da: Åbn dokument

en: Saving document to %s
da: Gemmer dokument til %s

en: Saving attachment to %s
da: Gemmer bilag til %s

en: Saving image to %s
da: Gemmer billede til %s

en: The file could not be saved as “%s”.
da: Filen kunne ikke gemmes som “%s”.

en: Uploading document (%d%%)
da: Lægger dokument op (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
da: Lægger bilag op (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
da: Lægger billede op (%d%%)

en: Save As…
da: Gem som…

en: Could not send current document
da: Kunne ikke sende det nuværende dokument

en: %lu pending job in queue | %lu pending jobs in queue
da[0]: %lu ventende job i kø
da[1]: %lu ventende job i kø

en: Printing job “%s”
da: Udskriver job “%s”

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
da: Dokumentet indeholder formularfelter, som er blevet udfyldt. Hvis du ikke gemmer en kopi, vil disse ændringer gå tabt.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
da: Dokumentet indeholder nye eller modificerede annotationer. Hvis du ikke gemmer en kopi, vil disse ændringer gå tabt.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
da: Gem en kopi af dokumentet “%s” før der lukkes?

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: _Save As…
da: _Gem som …

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
da: Vent indtil udskriftsjob “%s” færdiggøres, før der lukkes?

en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
da[0]: Der er %d aktivt udskriftsjob. Vent indtil udskrivning færdiggøres før der lukkes?
da[1]: Der er %d aktive udskriftsjob. Vent indtil udskrivning færdiggøres før der lukkes?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
da: Hvis du lukker vinduet, vil ventende job ikke blive udskrevet.

en: Cancel _print and Close
da: Annuller _udskrivning og luk

en: Close _after Printing
da: Luk _efter udskrivning

en: Running in presentation mode
da: Kører i præsentationstilstand

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
da: Præsentationstilstand er ikke understøttet for ePub-dokumenter

en: Toolbar Editor
da: Rediger værktøjslinje

en: There was an error displaying help
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp

en: Atril is a simple multi-page document viewer,
    powered by SyncTex %s and %s %s.
da: Atril er en simpel dokumentfremviser af flere sider,
    forbedret med SyncTex %s og %s%s.

en: Atril is a simple multi-page document viewer.
da: Atril er en simpel dokumentfremviser af flere sider.

en: MATE Documentation Team
da: MATE-dokumentationsholdet

en: GNOME Documentation Team
da: GNOME-dokumentationsholdet

en: Atril is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Atril er fri software. Du kan redistribuere og/eller ændre programmet under betingelserne givet i GNU General Public License som udgives af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.

en: Atril is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Atril distribueres i håb om at programmet er nyttigt, men uden NOGEN GARANTI, ikke engang underforstået garanti om at det er SALGBART eller PASSER TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Atril; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Atril. Hvis du ikke har det, kan du skrive til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: About Atril Document Viewer
da: Om dokumentfremviseren Atril

en: Copyright © 1996–2009 The Evince authors
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
da: Ophavsret 1996–2009 Evince-forfatterne
    Ophavsret 2012–2021 MATE-udviklerne

en: %d found on this page | %d found on this page
da[0]: %d fundet på denne side
da[1]: %d fundet på denne side

en: Not found
da: Ikke fundet

en: %3d%% remaining to search
da: %3d%% tilbage at søge

en: Enable caret navigation?
da: Aktiver caret-navigation?

en: _Enable
da: _Aktiver

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a movable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
da: Tryk på F7 aktiverer/deaktiverer caret-navigation. Denne funktion placerer en flytbar markør i tekstsider, så du kan flytte rundt og vælge tekst med dit tastatur. Ønsker du at aktivere caret-navigation?

en: Don't show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Go
da: _Gå til

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Open…
da: _Åbn …

en: Open an existing document
da: Åbn et eksisterende dokument

en: Op_en a Copy
da: Åbn en _kopi

en: Open a copy of the current document in a new window
da: Åbn en kopi af det aktuelle dokument i et nyt vindue

en: Save a copy of the current document
da: Gem en kopi af det aktuelle dokument

en: Send _To...
da: Send _til...

en: Send current document by mail, instant message...
da: Send nuværende dokument med e-post, lynbesked ...

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: P_roperties
da: _Egenskaber

en: _Copy
da: _Kopier

en: Select _All
da: Marker _alt

en: Find a word or phrase in the document
da: Søg efter noget tekst i dokumentet

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Pre_vious
da: Find _forrige

en: T_oolbar
da: _Værktøjslinje

en: Rotate _Left
da: Roter _venstre

en: Rotate _Right
da: Roter _højre

en: Save Current Settings as _Default
da: Gem de nuværende indstillinger som _standardindstillinger

en: _Reset Zoom
da: _Nulstil zoom

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Reload the document
da: Genindlæs dokumentet

en: _Expand Window to Fit
da: _Udvid vindue så det passer

en: Auto_scroll
da: Auto_rul

en: _First Page
da: _Første side

en: Go to the first page
da: Gå til den første side

en: _Last Page
da: _Sidste side

en: Go to the last page
da: Gå til den sidste side

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: Add a bookmark for the current page
da: Tilføj et bogmærke til den aktuelle side

en: _Contents
da: _Indhold

en: _About
da: _Om

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Leave fullscreen mode
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Start Presentation
da: Start præsentation

en: Start a presentation
da: Start en præsentation

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: Show or hide the toolbar
da: Vis eller skjul værktøjslinjen

en: Side _Pane
da: Side_panel

en: Show or hide the side pane
da: Vis eller skjul sidepanelet

en: _Continuous
da: _Fortløbende

en: Show the entire document
da: Vis hele dokumentet

en: _Dual
da: _Dobbelt

en: Show two pages at once
da: Vis to sider samtidigt

en: _Odd pages left
da: _Ulige sidenumre til venstre

en: Show odd pages on the left in dual mode
da: Vis ulige sider til venstre i dobbelt tilstand

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Expand the window to fill the screen
da: Udvid vinduet så det fylder hele skærmen

en: Pre_sentation
da: Præ_sentation

en: Run document as a presentation
da: Vis dokumentet som en præsentation

en: Inverted _Colors
da: Inverterede _farver

en: Show page contents with the colors inverted
da: Vis sideindhold med farverne inverteret

en: Caret _Navigation
da: _Caret-navigation

en: Activate or disable caret-navigation
da: Aktiver eller deaktiver caret-navigation

en: _Open Link
da: _Åbn henvisning

en: _Go To
da: _Gå til

en: Open in New _Window
da: Åben i ny _vindue

en: _Copy Link Address
da: _Kopier adresse

en: _Save Image As…
da: _Gem billede som…

en: Copy _Image
da: Kopier _billede

en: Annotation Properties…
da: Annotationsegenskaber…

en: Remove Annot…
da: Fjern Annot …

en: _Open Attachment
da: _Åbn bilag

en: _Save Attachment As…
da: _Gem bilag som…

en: Adjust the zoom level
da: Juster zoomniveauet

en: Back
da: Tilbage

en: Move across visited pages
da: Flyt henover besøgte sider

en: Send To
da: Send til

en: Previous
da: Foregående

en: Next
da: Næste

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Reset Zoom
da: Nulstil zoom

en: Unable to launch external application.
da: Kan ikke åbne ekstern applikation.

en: Unable to open external link
da: Kan ikke åbne eksternt link

en: Couldn't find appropriate format to save image
da: Kunne ikke finde passende format at gemme billede i

en: The image could not be saved.
da: Billedet kunne ikke gemmes.

en: Save Image
da: Gem billede

en: Unable to open attachment
da: Kan ikke åbne bilag

en: The attachment could not be saved.
da: Kunne ikke gemme bilaget.

en: Save Attachment
da: Gem bilag

en: %s — Password Required
da: %s — adgangskode påkrævet

en: By extension
da: Efter filtype

en: MATE Document Viewer
da: Mate Dokumentfremviser

en: The page label of the document to display.
da: Sidemærkaten fra dokumentet som skal vises.

en: PAGE
da: SIDE

en: The page number of the document to display.
da: Sidenummeret fra dokumentet som skal vises.

en: NUMBER
da: NUMMER

en: Run atril in fullscreen mode
da: Start atril i fuldskærmstilstand

en: Named destination to display.
da: Navngivet destination at vise.

en: Run atril in presentation mode
da: Start atril i præsentationstilstand

en: Run atril as a previewer
da: Start atril som forhåndsvisning

en: The word or phrase to find in the document
da: Ordet eller teksten der skal søges efter i dokumentet

en: STRING
da: STRENG

en: [FILE…]
da: [FIL …]
