atril 1.26.0 - en to el translation catalogue (392 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
el: Σφάλμα κατά την εκκίνηση της εντολής “%s” με σκοπό την αποσυμπίεση του comic book: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
el: Η εντολή “%s” απέτυχε στην αποποσυμπίεση του comic book.

en: The command “%s” did not end normally.
el: Η εντολή “%s” δεν ολοκληρώθηκε κανονικά.

en: Not a comic book MIME type: %s
el: Δεν είναι τύπος comic book MIME: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
el: Αδυναμία εύρεσης κατάλληλης εντολής για την αποσυμπίεση αυτού του τύπου του comic book

en: Unknown MIME Type
el: Άγνωστος τύπος ΜΙΜΕ

en: File corrupted
el: Το αρχείο είναι κατεστραμμένο

en: No files in archive
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία στην αρχειοθήκη

en: No images found in archive %s
el: Δεν βρέθηκαν εικόνες στο αρχείο %s

en: There was an error deleting “%s”.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή “%s”.

en: Error %s
el: Σφάλμα %s

en: DjVu document has incorrect format
el: Το έγγραφο DjVu έχει εσφαλμένη μορφή

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
el: Το έγγραφο απαρτίζεται από διάφορα αρχεία. Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε ένα ή περισσότερα από αυτά τα αρχεία.

en: DjVu Documents
el: Έγγραφα DjVu

en: DVI document has incorrect format
el: Το έγγραφο DVI έχει εσφαλμένη μορφή

en: DVI Documents
el: Έγγραφα DVI

en: Error
el: Σφάλμα

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Not an ePub document
el: Έγγραφο όχι μορφής ePub

en: could not retrieve filename
el: δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση του ονόματος αρχείου

en: could not open archive
el: αδυναμία ανοίγματος αρχειοθήκης

en: could not extract archive
el: δε μπορειτε να εξάγετε το αρχείο

en: could not retrieve container file
el: αδυναμία ανάκτησης του αρχείου container

en: could not open container file
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου container

en: container file is corrupt
el: το αρχείο του container εχει καταστραφεί

en: epub file is invalid or corrupt
el: το αρχείο epub δεν είναι έγκυρο ή έχει καταστραφεί

en: epub file is corrupt, no container
el: το αρχείο epub είναι κατεστραμμένο, δεν υπάρχει container

en: could not parse content manifest
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση περιεχομένου της δήλωσης

en: content file is invalid
el: το περιεχόμενο του αρχείου δεν είναι έγκυρο

en: epub file has no spine
el: το αρχείο epub δεν εχει δομή

en: epub file has no manifest
el: το αρχείο epub δεν εχει καμία δήλωση

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
el: δεν είναι δυνατή η συγκρότηση του δέντρου εγγράφων για φόρτωση, λείπουν κάποια αρχεία

en: epub Documents
el: Έγγραφα τύπου epub

en: This work is in the Public Domain
el: Αυτό το έργο ανήκει σε Δημόσιο Τομέα

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Type 1
el: Τύπος 1

en: Type 1C
el: Τύπος 1C

en: Type 3
el: Τύπος 3

en: Type 1 (CID)
el: Τύπος 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
el: Τύπος 1C (CID)

en: Unknown font type
el: Άγνωστος τύπος γραμματοσειράς

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Embedded subset
el: Ενσωματωμένο υποσύνολο

en: Embedded
el: Ενσωματωμένο

en: Not embedded
el: Μη ενσωματωμένο

en: PDF Documents
el: Έγγραφα PDF

en: Images
el: Εικόνες

en: Failed to load document “%s”
el: Αδυναμία φόρτωσης εγγράφου “%s”

en: Failed to save document “%s”
el: Αδυναμία αποθήκευσης εγγράφου “%s”

en: PostScript Documents
el: Έγγραφα PostScript

en: Invalid document
el: Μη έγκυρο έγγραφο

en: Tiff Documents
el: Έγγραφα Tiff

en: XPS Documents
el: Έγγραφα XPS

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
el: Αδυναμία αποθήκευσης συνημμένου “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος συνημμένου “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
el: Αδυναμία ανοίγματος συνημμένου “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
el: Δεν υποστηρίζεται η μορφή αρχείου %s (%s)

en: All Documents
el: Όλα τα έγγραφα

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Failed to create a temporary file: %s
el: Αποτυχία δημιουργίας ενός προσωρινού αρχείου: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
el: Αποτυχία δημιουργίας ενός προσωρινού φακέλου: %s

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη έκδοση αρχείου desktop '%s'

en: Starting %s
el: Εκκίνηση %s

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δεν δέχεται έγγραφα από τη γραμμή εντολών

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη αναγνωρίσιμη επιλογή εκκίνησης: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Δεν επιτρέπεται το πέρασμα διευθύνσεων (URI) εγγράφων σε εγγραφές της επιφάνειας εργασίας τύπου 'Type=Link'

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: Show “_%s”
el: Προβολή “_%s”

en: _Move on Toolbar
el: _Μετακίνηση στην εργαλειοθήκη

en: Move the selected item on the toolbar
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου στην εργαλειοθήκη

en: _Remove from Toolbar
el: Α_φαίρεση από την εργαλειοθήκη

en: Remove the selected item from the toolbar
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου αντικειμένου από την εργαλειοθήκη

en: _Delete Toolbar
el: _Διαγραφή εργαλειοθήκης

en: Remove the selected toolbar
el: Διαγραφή της επιλεγμένης εργαλειοθήκης

en: Separator
el: Διαχωριστικό

en: Fit Page
el: Ταίριασμα της σελίδας

en: Fit Width
el: Ταίριασμα στο πλάτος

en: Expand Window to Fit
el: Επέκταση του Παραθύρου για να Ταιριάξει

en: Atril Document Viewer
el: Εφαρμογή προβολής εγγράφων Atril

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
el: Πρόγραμμα προβολής εγγράφων για το γραφικό περιβάλλον εργασίας MATE

en: Document Viewer
el: Εφαρμογή προβολής εγγράφων

en: View multi-page documents
el: Προβολή εγγράφων πολλαπλών σελίδων

en: Override document restrictions
el: Παράκαμψη των περιορισμών του εγγράφου

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
el: Παράκαμψη των περιορισμών του εγγράφου, όπως περιορισμών εκτύπωσης ή αντιγραφής.

en: Automatically reload the document
el: Αυτόματη επαναφόρτωση του εγγράφου

en: Whether the document is automatically reloaded on file change.
el: Σας επιτρέπει να επιλέξεετε εάν το έγγραφο θα πρέπει να επαναφορτώνεται αυτόματα σε κάθε αλλαγή του αρχείου.

en: The URI of the directory last used to open or save a document.
el: Η τοποθεσία του καταλόγου που χρησιμοποιήθηκε τελευταία φορά για άνοιγμα ή αποθήκευση ενός αρχείου.

en: The URI of the directory last used to save a picture.
el: Η τοποθεσία του καταλόγου που χρησιμοποιήθηκε τελευταία φορά για αποθήκευση μιας εικόνας.

en: Page cache size in MiB
el: Μέγεθος cache σελίδας σε MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
el: Το μέγιστο μέγεθος που θα χρησιμοποιηθεί για προσωρινή αποθήκευση σχεδιασμένων σελίδων, περιορίζει το μέγιστο επίπεδο ζουμ.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
el: Εμφανίστε ένα παράθυρο διαλόγου για να επιβεβαιώσετε ότι ο χρήστης θέλει να ενεργοποιήσει την πλοήγηση.

en: Delete the temporary file
el: Διαγραφή του προσωρινού αρχείου

en: Print settings file
el: Εκτύπωση αρχείου ρυθμίσεων

en: MATE Document Previewer
el: Εφαρμογή προβολής εγγράφων του MATE

en: Failed to print document
el: Αδυναμία εκτύπωσης εγγράφου

en: The selected printer '%s' could not be found
el: Ο επιλεγμένος εκτυπωτής '%s'  δεν μπορεί να βρεθεί

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Previous Page
el: _Προηγούμενη σελίδα

en: Go to the previous page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: _Next Page
el: Επόμε_νη σελίδα

en: Go to the next page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Enlarge the document
el: Μεγέθυνση εγγράφου

en: Zoom _Out
el: Σ_μίκρυνση

en: Shrink the document
el: Σμίκρυνση εγγράφου

en: Reset zoom to 100%
el: Επαναφορά του ζουμ στο 100%

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print this document
el: Εκτύπωση αυτού του εγγράφου

en: Fit Pa_ge
el: Ταίριασμα της σε_λίδας

en: Make the current document fill the window
el: Μετατροπή του τρέχοντος εγγράφου ώστε να γεμίσει το παράθυρο

en: Fit _Width
el: Ταίριασμα στο πλ_άτος

en: Make the current document fill the window width
el: Μετατροπή του τρέχοντος εγγράφου ώστε να γεμίσει το πλάτος του παραθύρου

en: Page
el: Σελίδα

en: Select Page
el: Επιλογή σελίδας

en: Document
el: Έγγραφo

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Keywords:
el: Λέξεις-κλειδιά:

en: Producer:
el: Παραγωγός:

en: Creator:
el: Δημιουργός:

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

en: Number of Pages:
el: Αριθμός Σελίδων:

en: Optimized:
el: Βελτιώθηκε:

en: Format:
el: Μορφή:

en: Security:
el: Ασφάλεια:

en: Paper Size:
el: Μέγεθος χαρτιού:

en: None
el: Καμία

en: default:mm
el: προεπιλογή:mm

en: %.0f × %.0f mm
el: %.0f x %.0f mm

en: %.2f × %.2f inch
el: %.2f x %.2f ίντσα

en: %s, Portrait (%s)
el: %s, Κάθετο (%s)

en: %s, Landscape (%s)
el: %s, Ορισζόντιο (%s)

en: Atril properties
el: Προτιμήσεις Atril

en: Shows details for Atril documents
el: Εμφάνιση λεπτομερειών για τα έγγραφα του Atril

en: (%d of %d)
el: (%d από %d)

en: of %d
el: από %d

en: Preparing to print…
el: Προετοιμασία για εκτύπωση...

en: Finishing…
el: Ολοκλήρωση...

en: Printing page %d of %d…
el: Εκτύπωση σελίδας %d από %d...

en: Printing is not supported on this printer.
el: Η εκτύπωση δεν υποστηρίζεται σε αυτόν τον εκτυπωτή.

en: Invalid page selection
el: Μη έγκυρη επιλογή σελίδας

en: Your print range selection does not include any pages
el: Η επιλογή του εύρους εκτύπωσης δεν περιέχει καμία σελίδα

en: Page Scaling:
el: Κλιμάκωση σελίδας:

en: Shrink to Printable Area
el: Σμίκρυνση στην εκτυπώσιμη περιοχή

en: Fit to Printable Area
el: Προσαρμογή στην εκτυπώσιμη περιοχή

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
el: Κλιμάκωση των σελίδων του εγγράφου για προσαρμογή στην επιλεγμένη σελίδα εκτυπωτή. Επιλέξτε ένα από τα ακόλουθα:
    
    • "Καμία": Δεν εφαρμόζεται καμία κλιμάκωση.
    
    • "Σμίκρυνση στην εκτυπώσιμη περιοχή": Οι σελίδες του εγγράφου που είναι μεγαλύτερες από την εκτυπώσιμη περιοχή της σελίδας του εκτυπωτή σμικρύνονται για να χωρέσουν.
    
    • "Προσαρμογή στην εκτυπώσιμη περιοχή": Οι σελίδες του εγγράφουν μεγεθύνονται ή σμικρύνονται ανάλογα, για να χωρέσουν στην εκτυπώσιμη περιοχή της σελίδας του εκτυπωτή.

en: Auto Rotate and Center
el: Αυτόματη περιστροφή και κεντράρισμα

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
el: Περιστροφή της κάθε σελίδας εκτυπωτή ώστε να ταιριάζει με τον προσανατολισμό κάθε σελίδας του εγγράφου.

en: Select page size using document page size
el: Επιλογή του μεγέθους της σελίδας βάσει του μεγέθους σελίδας του εγγράφου

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάθε σελίδα θα εκτυπωθεί στο ίδιο μέγεθος χαρτιού με τη σελίδα του εγγράφου.

en: Page Handling
el: Διαχείριση σελίδας

en: Failed to print page %d: %s
el: Αποτυχία εκτύπωσης σελίδας %d: %s

en: Scroll Up
el: Κύλιση πάνω

en: Scroll Down
el: Κύλιση κάτω

en: Scroll View Up
el: Κύλιση προβολής πάνω

en: Scroll View Down
el: Κύλιση προβολής κάτω

en: Document View
el: Προβολή εγγράφου

en: Jump to page:
el: Μεταπήδηση στη σελίδα:

en: End of presentation. Click to exit.
el: Τέλος παρουσίασης. Κάντε κλικ για έξοδο.

en: Go to first page
el: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: Go to previous page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: Go to next page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα

en: Go to last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: Go to page
el: Μετάβαση στη σελίδα

en: Find
el: Εύρεση

en: Go to page %s
el: Μετάβαση στη σελίδα %s

en: Go to %s on file “%s”
el: Μετάβαση σε %s στο αρχείο “%s”

en: Go to file “%s”
el: Μετάβαση στο αρχείο “%s”

en: Launch %s
el: Εκκίνηση %s

en: Find:
el: Εύρεση:

en: Find previous occurrence of the search string
el: Εύρεση της προηγούμενης εμφάνισης του αλφαριθμητικού αναζήτησης

en: Find next occurrence of the search string
el: Εύρεση της επόμενης εμφάνισης του αλφαριθμητικού αναζήτησης

en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών από κεφαλαία

en: Toggle case sensitive search
el: Εναλλαγή αναζήτησης πεζών-κεφαλαίων

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Note
el: Σημείωση

en: Comment
el: Σχολιασμός

en: Key
el: Πλήκτρο

en: Help
el: Βοήθεια

en: New Paragraph
el: Νέα παράγραφος

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Cross
el: Σταυρός

en: Circle
el: Κύκλος

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Annotation Properties
el: Ιδιότητες σχολίων

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Style:
el: Στυλ:

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Opaque
el: Αδιαφανές

en: Initial window state:
el: Αρχική κατάσταση παραθύρου:

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Password for document %s
el: Κωδικός για το έγγραφο %s

en: Loading…
el: Φόρτωση...

en: Open a recently used document
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατου εγγράφου

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
el: Το έγγραφο είναι κλειδωμένο και μπορεί να αναγνωστεί μόνο μετά από την εισαγωγή του σωστού κωδικού.

en: _Unlock Document
el: _Ξεκλείδωμα εγγράφου

en: Enter password
el: Εισάγετε κωδικό

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
el: Το έγγραφο “%s” είναι κλειδωμένο και απαιτείται κωδικός πριν το άνοιγμα.

en: Password required
el: Απαιτείται κωδικός.

en: _Password:
el: _Κωδικός:

en: Forget password _immediately
el: Μη απο_μνημόνευση του κωδικού

en: Remember password until you _log out
el: Απομνημόνευση κωδικού μέχρι να α_ποσυνδεθήτε

en: Remember _forever
el: Μόνιμη απομνημόνευση _στοιχείων

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: General
el: Γενικά

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Document License
el: Άδεια εγγράφου

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Gathering font information… %3d%%
el: Συλλογή πληροφοριών για τις γραμματοσειρές... %3d%%

en: Usage terms
el: Όροι χρήσης

en: Text License
el: Άδεια κειμένου

en: Further Information
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add text annotation
el: Προσθήκη σχολίου κειμένου

en: Document contains no annotations
el: Το έγγραφο δεν περιέχει σχόλια

en: Page %d
el: Σελίδα %d

en: Annotations
el: Σχόλια

en: Attachments
el: Συνημμένα

en: _Open Bookmark
el: Ά_νοιγμα σελιδοδείκτη

en: _Rename Bookmark
el: _Μετονομασία σελιδοδείκτη

en: _Remove Bookmark
el: _Αφαίρεση σελιδοδείκτη

en: Page %s
el: Σελίδα %s

en: _Add
el: Προσ_θήκη

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Layers
el: Στρώματα

en: Print…
el: Εκτύπωση...

en: Index
el: Κατάλογος

en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

en: Page %s — %s
el: Σελίδα %s — %s

en: Cannot enter presentation mode with ePub documents, use fullscreen mode instead.
el: Δεν είναι δυνατή η μετάβαση σε λειτουργία παρουσίασης στα έγγραφα ePub, αντι αυτού χρησιμοποίηστε τη λειτουργία πλήρους οθόνης

en: The document contains no pages
el: Το αρχείο δεν περιέχει σελίδες

en: The document contains only empty pages
el: Το έγγραφο περιέχει μόνο κενές σελίδες

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
el: Η λειτουργία παρουσίασης δεν υποστηρίζεται για έγγραφα ePub

en: Unable to open document
el: Αδυναμία ανοίγματος εγγράφου

en: Loading document from “%s”
el: Φόρτωση εγγράφου από “%s”

en: Downloading document (%d%%)
el: Λήψη εγγράφου (%d%%)

en: Failed to load remote file.
el: Αδυναμία φόρτωσης του απομακρυσμένου εγγράφου.

en: Reloading document from %s
el: Επαναφόρτωση του εγγράφου από %s

en: Failed to reload document.
el: Αδυναμία επαναφόρτωσης του εγγράφου.

en: Open Document
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Saving document to %s
el: Αποθήκευση εγγράφου σε %s

en: Saving attachment to %s
el: Αποθήκευση συνημμένου σε %s

en: Saving image to %s
el: Αποθήκευση εικόνας σε %s

en: The file could not be saved as “%s”.
el: Το αρχείο δεν μπορεί να αποθηκευτεί ως “%s”.

en: Uploading document (%d%%)
el: Μεταφόρτωση εγγράφου (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
el: Μεταφόρτωση συνημμένου (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
el: Μεταφόρτωση εικόνας (%d%%)

en: Save As…
el: Αποθήκευση ως...

en: Could not send current document
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή του τρέχοντος εγγράφου

en: Printing job “%s”
el: Εργασία εκτύπωσης “%s”

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
el: Το έγγραφο περιέχει πεδία φόρμας που έχουν συμπληρωθεί. Αν δεν αποθηκεύσετε ένα αντίγραφο, οι αλλαγές θα χαθούν οριστικά.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
el: Το έγγραφο περιέχει νέα η τροποποιημένα σχόλια. Αν δεν αποθηκεύσετε ένα αντίγραφο, οι αλλαγές θα χαθούν οριστικά.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
el: Αποθήκευση ενός αντιγράφου του εγγράφου «%s» πριν το κλείσιμο;

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: _Save As…
el: _Αποθήκευση Ως...

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
el: Αναμονή μέχρι η εργασία εκτύπωσης “%s” να ολοκληρωθεί πριν το κλείσιμο;

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
el: Αν κλείσετε το παράθυρο, οι εκκρεμείς εργασίες εκτύπωσης δεν θα εκτυπωθούν.

en: Cancel _print and Close
el: Ακύρωση _εκτύπωσης και κλείσιμο

en: Close _after Printing
el: Κλείσι_μο μετά την εκτύπωση

en: Running in presentation mode
el: Εκτέλεση σε λειτουργία παρουσίασης

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
el: Η λειτουργία παρουσίασης δεν υποστηρίζεταιι στα έγγραφα ePub

en: Toolbar Editor
el: Επεξεργασία εργαλειοθήκης

en: There was an error displaying help
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας

en: MATE Documentation Team
el: Ομάδα τεκμηρίωσης MATE

en: GNOME Documentation Team
el: Ομάδα τεκμηρίωσης GNOME

en: Atril is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το Atril είναι ελεύθερο λογισμικό. Μπορείτε να το αναδιανέμετε και/ή να το τροποποιήσετε υπό τους όρους της Γενική Δημόσιας Άδειας GNU όπως αυτή δημοσιεύεται από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού. Επιλέξτε είτε την έκδοση 2 της Άδειας ή οποιαδήποτε άλλη προηγούμενη έκδοσή της.

en: Atril is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το Atril διανέμεται με την ελπίδα να φανεί χρήσιμο αλλά ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ. Ούτε καν την υπαινισσόμενη εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε την Γενική Δημόσια Άδεια GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Atril; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενική Δημόσιας Άδειας GNU μαζί με το Atril. Αν όχι, αλληλογραφήστε με το "Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού Α.Ε." Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: About Atril Document Viewer
el: Σχετικά με Πρόγραμμα Προβολή Εγγράφων Αtril.

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: %3d%% remaining to search
el: %3d%% απομένουν για αναζήτηση

en: Enable caret navigation?
el: Ενεργοποιήστε την πλοήγηση με αγκύλη

en: _Enable
el: _Ενεργοποίηση

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a movable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
el: Πατώντας F7 ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται ο δρομέας πλοήγησης. Η λειτουργία αυτή τοποθετεί έναν κινούμενο δρομέα στις σελίδες κειμένου που σας επιτρέπει να κινείστε μέσα στο έγγραφο και να επιλέγετε κείμενο με το πληκτρολόγιό σας. Θέλετε να ενεργοποιηθεί ο δρομέας πλοήγησης;

en: Don't show this message again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: _Bookmarks
el: _Σελιδοδείκτες

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Open…
el: Άν_οιγμα...

en: Open an existing document
el: Άνοιγμα υ_πάρχοντος εγγράφου

en: Op_en a Copy
el: Άνοι_γμα ενός αντίγραφου

en: Open a copy of the current document in a new window
el: Άνοιγμα ενός αντίγραφου του τρέχοντος εγγράφου σε ένα νέο παράθυρο

en: Save a copy of the current document
el: Αποθήκευση ενός αντιγράφου του τρέχοντος εγγράφου

en: Send _To...
el: Αποστολή_προς…

en: Send current document by mail, instant message...
el: Αποστολή του τρέχοντος εγγράφου μέσω ηλ. αλληλογραφίας, άμεσων μηνυμάτων...

en: _Print…
el: _Εκτύπωση...

en: P_roperties
el: _Ιδιότητες

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: _Find…
el: _Εύρεση...

en: Find a word or phrase in the document
el: Εύρεση μίας λέξης ή μίας φράσης μέσα στη σελίδα

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση ε_πόμενου

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση προη_γούμενου

en: T_oolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: Rotate _Left
el: Περιστροφή _αριστερά

en: Rotate _Right
el: Περιστροφή _δεξιά

en: Save Current Settings as _Default
el: Αποθήκευση τρεχουσών ρυθμίσεων ως _Προεπιλογή

en: _Reset Zoom
el: _Επαναφορά του ζουμ

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: Reload the document
el: Επαναφόρτωση του εγγράφου

en: _Expand Window to Fit
el: _Επέκταση του Παραθύρου για να Ταιριάξει

en: Auto_scroll
el: Αυτόματη κύλιση

en: _First Page
el: _Πρώτη σελίδα

en: Go to the first page
el: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: _Last Page
el: _Τελευταία σελίδα

en: Go to the last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: _Add Bookmark
el: _Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Add a bookmark for the current page
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη για την τρέχουσα σελίδα

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _About
el: Πε_ρί

en: Leave Fullscreen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

en: Leave fullscreen mode
el: Έξοδος από λειτουργία πλήρους οθόνη

en: Start Presentation
el: Έναρξη παρουσίασης

en: Start a presentation
el: Έναρξη μιας παρουσίασης

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: Show or hide the toolbar
el: Προβολή ή απόκρυψη της εργαλειοθήκης

en: Side _Pane
el: Πλευρικό _ταμπλώ

en: Show or hide the side pane
el: Προβολή ή απόκρυψη πλευρικού ταμπλώ

en: _Continuous
el: Συνε_χής

en: Show the entire document
el: Εμφάνιση ολόκληρου του εγγράφου

en: _Dual
el: _Διπλή

en: Show two pages at once
el: Εμφάνιση δύο σελίδων ταυτόχρονα

en: _Odd pages left
el: Oι _μονές σελίδες αριστερά

en: Show odd pages on the left in dual mode
el: Εμφάνιση μονών σελίδων στα αριστερά σε διπλή λειτουργία

en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

en: Expand the window to fill the screen
el: Ανάπτυξη παραθύρου ώστε να γεμίσει την οθόνη

en: Pre_sentation
el: _Παρουσίαση

en: Run document as a presentation
el: Χρήση του εγγράφου για παρουσίαση

en: Inverted _Colors
el: Αντεστραμμένα _χρώματα

en: Show page contents with the colors inverted
el: Εμφάνιση των περιεχομένων της σελίδας με τα χρώματα αντιστραμμένα

en: Caret _Navigation
el: Πλοήγηση _με αγκύλη

en: Activate or disable caret-navigation
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε την πλοήγηση με αγκύλη

en: _Open Link
el: Ά_νοιγμα δεσμού

en: _Go To
el: _Μετάβαση σε

en: Open in New _Window
el: Άνοιγμα σε νέο _παράθυρο

en: _Copy Link Address
el: Αντι_γραφή διεύθυνσης δεσμού

en: _Save Image As…
el: Απο_θήκευση εικόνας ως...

en: Copy _Image
el: Αντι_γραφή εικόνας

en: Annotation Properties…
el: Ιδιότητες σχολίων...

en: Remove Annot…
el: Αφαίρεση

en: _Open Attachment
el: Ά_νοιγμα συνημμένου

en: _Save Attachment As…
el: Αποθήκευ_ση συνημμένου ως...

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Adjust the zoom level
el: Προσαρμογή του επιπέδου μεγέθυνσης

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Back
el: Πίσω

en: Move across visited pages
el: Μετακίνηση σε σελίδες που έχετε ήδη επισκεφτεί

en: Send To
el: Αποστολή προς

en: Previous
el: Προηγούμενη

en: Next
el: Επόμενη

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Reset Zoom
el: Επαναφορά του ζουμ

en: Unable to launch external application.
el: Αδυναμία εκκίνησης εξωτερικής εφαρμογής.

en: Unable to open external link
el: Αδυναμία ανοίγματος εξωτερικού συνδέσμου

en: Couldn't find appropriate format to save image
el: Αδυναμία εύρεσης κατάλληλης μορφής αποθήκευσης για την εικόνα

en: The image could not be saved.
el: Η εικόνα δεν μπορεί να αποθηκευτεί.

en: Save Image
el: Αποθήκευση φωτογραφίας

en: Unable to open attachment
el: Αδυναμία ανοίγματος συνημμένου

en: The attachment could not be saved.
el: Το συνημμένο δεν μπορεί να αποθηκευτεί.

en: Save Attachment
el: Αποθήκευση συνημμένων

en: %s — Password Required
el: %s — Απαιτείται κωδικός

en: By extension
el: Κατά επέκταση

en: MATE Document Viewer
el: Εφαρμογή προβολής εγγράφων του MATE

en: The page label of the document to display.
el: Ο τίτλος της σελίδας του εγγράφου προς εμφάνιση.

en: PAGE
el: ΣΕΛΙΔΑ

en: The page number of the document to display.
el: Ο αριθμός σελίδας του εγγράφου προς εμφάνιση.

en: Run atril in fullscreen mode
el: Εκτέλεση atril σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Named destination to display.
el: Εμφανιζόμενο όνομα προορισμού.

en: DEST
el: ΠΡΟΟΡ

en: Run atril in presentation mode
el: Εκτέλεση atril σε λειτουργία παρουσίασης

en: Run atril as a previewer
el: Εκτέλεση atril ως εφαρμογής προεπισκόπησης

en: The word or phrase to find in the document
el: Η λέξη ή η φράση για εύρεση μέσα στο έγγραφο

en: STRING
el: ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ

en: [FILE…]
el: [ΑΡΧΕΙΟ...]
