atril 1.26.0 - en to he translation catalogue (364 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
he: שגיאה בעת הפעלת הפעולה "%s" על מנת לחלץ את ספר הקומיקס : %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
he: הפעולה "%s" נכשלה בחילוץ ספר הקומיקס

en: The command “%s” did not end normally.
he: הפעולה "%s" לא הסתיימה בצורה שגרתית

en: Not a comic book MIME type: %s
he: סוג ה־MIME אינו של ספר קומיקס: %s

en: Unknown MIME Type
he: סוג MIME לא ידוע

en: File corrupted
he: קובץ פגום

en: No files in archive
he: אין קבצים בקובץ הארכיון

en: No images found in archive %s
he: אין תמונות בקובץ הארכיון %s

en: There was an error deleting “%s”.
he: הייתה שגיאה במהלך מחיקת "%s".

en: Error %s
he: שגיאה %s

en: Comic Books
he: ספרי קומיקס

en: DjVu document has incorrect format
he: מתכונת המסמך DjVu לא תקינה

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
he: המסמך מורכב ממספר קבצים. לא ניתן לגשת לאחד או יותר מהם.

en: DjVu Documents
he: מסמכי DjVu

en: DVI document has incorrect format
he: פורמט המסמך DVI לא תקין

en: DVI Documents
he: מסמכי DVI

en: could not load font `%s'
he: לא היה ניתן לטעון את הגופן „%s”

en: Ooops!
he: אווופס!

en: Aieeeee!!
he: אוי!!

en: Ouch!
he: באסה!

en: Houston, we have a problem
he: הוסטון, יש לנו בעיה

en: 3.. 2.. 1.. BOOM!
he: 3.. 2.. 1.. בום!

en: I'm history
he: אני היסטוריה

en: I'm going down
he: ארד לי למטה

en: I smell a rat
he: אני מריח עכבר

en: %s: Error:
he: %s: שגיאה:

en: Error
he: שגיאה

en: %s: Warning:
he: %s: אזהרה:

en: Warning
he: אזהרה

en: Not an ePub document
he: אין זה קובץ ePub

en: could not retrieve filename
he: לא ניתן לאחזר את שם הקובץ

en: could not open archive
he: לא ניתן לפתוח קובץ ארכיון

en: could not extract archive
he: לא ניתן לחלץ קובץ ארכיון

en: could not retrieve container file
he: לא ניתן לאחזר קובץ מכולה

en: could not open container file
he: לא ניתן לפתח קובץ מכולה

en: container file is corrupt
he: קובץ המכולה הוא פגום

en: epub file is invalid or corrupt
he: קובץ ה־ePub הוא שגוי או פגום

en: epub file is corrupt, no container
he: קובץ ה־epub פגום, אין גוף מכיל

en: content file is invalid
he: קובץ התוכן הוא שגוייה

en: epub file has no spine
he: לקובץ ה־epub אין שִדרה

en: epub file has no manifest
he: לקובץ ה־epub אין שטר מטען (מניפסט)

en: epub Documents
he: מסמכי ePub

en: This work is in the Public Domain
he: יצירה זו היא לרשות הציבור

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Unknown font type
he: סוג גופן לא ידוע

en: No name
he: ללא שם

en: Embedded subset
he: תת־קבוצה מוטמעת

en: Embedded
he: מוטמע

en: Not embedded
he: לא מוטמע

en: PDF Documents
he: מסמכי PDF

en: Images
he: תמונות

en: Failed to load document “%s”
he: לא ניתן לטעון את המסמך “%s”

en: Failed to save document “%s”
he: ארע כשל בשמירת המסמך “%s”

en: PostScript Documents
he: מסמכי PostScript

en: Invalid document
he: מסמך לא תקין

en: Tiff Documents
he: מסמכי Tiff

en: XPS Documents
he: מסמכי XPS

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
he: לא ניתן לשמור את הצרופה “%s”:‏ %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
he: לא ניתן לפתוח את הצרופה “%s”:‏ %s

en: Couldn't open attachment “%s”
he: לא ניתן לפתוח את הצרופה “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
he: סוג הקובץ %s ‏(%s) אינו נתמך

en: All Documents
he: כל המסמכים

en: All Files
he: כל הקבצים

en: Failed to create a temporary file: %s
he: ארע כשל ביצירת הקובץ הזמני: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
he: ארע כשל ביצירת התיקייה הזמנית: %s

en: File is not a valid .desktop file
he: הקובץ אינו קובץ ‎.desktop תקני

en: Starting %s
he: בהפעלת %s

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
he: לא ניתן להעביר כתובת מסמך לכניסת שולחן עבודה 'Type=Link'

en: Not a launchable item
he: אינו פריט שניתן להפעילו

en: Specify file containing saved configuration
he: הגדר קובץ המכיל הגדרות שמורות

en: FILE
he: קובץ

en: Specify session management ID
he: הגדר מס"ד ניהול עבור ה-Session

en: ID
he: מספר סידורי

en: Show “_%s”
he: הצגת “_%s”

en: _Move on Toolbar
he: ה_זזה בסרגל הכלים

en: Move the selected item on the toolbar
he: הזזת הפריט הנבחר בסרגל הכלים

en: _Remove from Toolbar
he: ה_סרה מסרגל כלים

en: Remove the selected item from the toolbar
he: הסרת הפריט הנבחר מסרגל הכלים

en: _Delete Toolbar
he: _מחיקת סרגל כלים

en: Remove the selected toolbar
he: ה_סרת סרגל הכלים הנבחר

en: Separator
he: מפריד

en: Fit Page
he: התאמה לעמוד

en: Fit Width
he: התאמה לרוחב

en: Expand Window to Fit
he: התאמה לגודל החלון

en: Atril Document Viewer
he: מציג המסמכים Atril

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
he: מציג מסמכים לסביבת שולחן העבודה Mate

en: Document Viewer
he: מציג מסמכים

en: View multi-page documents
he: הצגת מסמכים מרובי עמודים

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;document;viewer;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;comics;
he: MATE;document;viewer;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;comics;
    מסמך;מציג;מסמכים;קומיקס;

en: Override document restrictions
he: דרוס מגבלות מסמך

en: Automatically reload the document
he: טעינת המסמך באופן אוטומטית

en: Delete the temporary file
he: מחק את הקובץ הזמני

en: Print settings file
he: קובץ הגדרות הדפסה

en: MATE Document Previewer
he: כלי להצגה מקדימה של מסמכים של MATE

en: Failed to print document
he: ארע כשל בהדפסת המסמך

en: The selected printer '%s' could not be found
he: המדפסת הנבחרת '%s' לא נמצאה

en: _Close
he: _סגור

en: _Previous Page
he: העמוד ה_קודם

en: Go to the previous page
he: מעבר לעמוד הקודם

en: _Next Page
he: העמוד ה_בא

en: Go to the next page
he: מעבר לעמוד הבא

en: Zoom _In
he: הת_קרבות

en: Enlarge the document
he: הגדלת המסמך

en: Zoom _Out
he: הת_רחקות

en: Shrink the document
he: הקטנת המסמך

en: Print
he: הדפס

en: Print this document
he: הדפסת מסמך זה

en: Make the current document fill the window
he: הצגת המסמך הנוכחי כך שימלא את החלון

en: Make the current document fill the window width
he: הצגת המסמך הנוכחי כך שימלא את רוחב העמוד

en: Page
he: עמוד

en: Select Page
he: בחירת עמוד

en: Document
he: מסמך

en: Title:
he: שם:

en: Location:
he: מיקום:

en: Subject:
he: ‏נושא:

en: Author:
he: ‏מחבר:

en: Keywords:
he: ‏מילות מפתח:

en: Producer:
he: יצרן:

en: Creator:
he: יוצר:

en: Created:
he: נוצר:

en: Modified:
he: ‏השתנה:

en: Number of Pages:
he: מספר עמודים:

en: Optimized:
he: ‏הוטב:

en: Format:
he: ‏סוג:

en: Security:
he: ‏אבטחה:

en: Paper Size:
he: ‏גודל דף:

en: None
he: ללא

en: %.0f × %.0f mm
he: %.0f x %.0f מילימטרים

en: %.2f × %.2f inch
he: %.2f x %.2f אינטשים

en: %s, Portrait (%s)
he: ‏%s, דיוקן (%s)

en: %s, Landscape (%s)
he: ‏%s, נוף (%s)

en: Atril properties
he: תכונות Atril

en: Shows details for Atril documents
he: הצג פרטים למסמכי Atril

en: (%d of %d)
he: ‏(%d מתוך %d)

en: of %d
he: מתוך %d

en: Preparing to print…
he: בהכנות להדפסה ...

en: Finishing…
he: מסתיים...

en: Printing page %d of %d…
he: מדפיס עמוד %d מתוך %d...

en: Printing is not supported on this printer.
he: הדפסה לא נתמכת במדפסת זו

en: Invalid page selection
he: בחירת העמודים שגויה

en: Your print range selection does not include any pages
he: בחירת טווח ההדפסה שלך אינו כולל עמודים כלשהם

en: Page Scaling:
he: מידות העמוד:

en: Shrink to Printable Area
he: כיווץ לאזור הניתן להדפסה

en: Fit to Printable Area
he: התאמה לאזור הניתן להדפסה

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
he: התאמת עמודי המסמך לגודל העמוד במדפסת. יש לבחור מהבאים:
    
    • "ללא": לא מתבצעות התאמות לעמוד.
    
    • "כיווץ לאזור הניתן להדפסה": עמודי המסמך גדולים מהאזור הניתן להדפסה מוקטנים כדי שיתאימו לאזור עליו ניתן להדפיס בדפי המדפסת.
    
    • "התאמה לאזור הניתן להדפסה": עמודי המסמך מוגדלים או מוקטנים כדי להתאים לאזור הניתן להדפסה בדף המדפסת.

en: Auto Rotate and Center
he: הטיה ומרכוז אוטומטיים

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
he: הטיית כיוון העמוד של כל עמוד בנפרד כך שיתאים להטיה של כל עמוד במסמך. עמודי המסמך ימורכזו בדף המדפסת.

en: Select page size using document page size
he: בחירת גודל העמוד באמצעות גודל עמוד המסמך

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
he: כאשר פעיל, כל עמוד יודפס באותו גודל הדף כמו עמוד המסמך.

en: Page Handling
he: טיפול בעמודים

en: Failed to print page %d: %s
he: ארע כשל בהדפסת עמוד %d: ‏%s

en: Scroll Up
he: גלילה למעלה

en: Scroll Down
he: גלילה למטה

en: Scroll View Up
he: גלילת התצוגה למעלה

en: Scroll View Down
he: גלילת התצוגה למטה

en: Document View
he: תצוגת מסמך

en: Jump to page:
he: קפיצה לעמוד:

en: End of presentation. Click to exit.
he: סוף המצגת. נא ללחוץ ליציאה.

en: Go to first page
he: מעבר לעמוד הראשון

en: Go to previous page
he: מעבר לעמוד הקודם

en: Go to next page
he: מעבר לעמוד הבא

en: Go to last page
he: מעבר לעמוד האחרון

en: Go to page
he: מעבר לעמוד

en: Find
he: חיפוש

en: Go to page %s
he: מעבר לעמוד %s

en: Go to %s on file “%s”
he: מעבר ל־%s בקובץ “%s”

en: Go to file “%s”
he: מעבר לקובץ “%s”

en: Launch %s
he: שיגור %s

en: Find:
he: חיפוש:

en: Find previous occurrence of the search string
he: חיפוש המופע הקודם של המחרוזת

en: Find next occurrence of the search string
he: חיפוש המופע הבא של המחרוזת

en: Case Sensitive
he: רגיש לאותיות גדולות וקטנות

en: Toggle case sensitive search
he: בחירה בחיפוש תלוי רשיות

en: Icon:
he: סמל:

en: Note
he: פתקית

en: Comment
he: הערה

en: Key
he: מפתח

en: Help
he: עזרה

en: New Paragraph
he: פסקה חדשה

en: Paragraph
he: פסקה

en: Insert
he: הוספה

en: Cross
he: צלב

en: Circle
he: עיגול

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Annotation Properties
he: מאפייני הפרשנות

en: Color:
he: צבע:

en: Style:
he: סגנון:

en: Transparent
he: שקוף

en: Opaque
he: אטום

en: Initial window state:
he: מצב החלון ההתחלתי:

en: Open
he: פתיחה

en: Close
he: סגירה

en: Password for document %s
he: סיסמה עבור המסמך %s

en: Loading…
he: בטעינה...

en: Open a recently used document
he: פתיחת מסמך שהיה בשימוש לאחרונה

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
he: מסמך זה נעול, ויש צורך בסיסמה כדי לקרוא אותו.

en: _Unlock Document
he: _שחרור המסמך

en: Enter password
he: יש להזין סיסמה

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
he: המסמך “%s” נעול ונדרשת סיסמה כדי לפתוח אותו.

en: Password required
he: נדרשת סיסמה

en: _Password:
he: _סיסמה:

en: Forget password _immediately
he: ה_תעלמות מהסיסמה מידית

en: Remember password until you _log out
he: שמירת הסיסמה _עד לניתוק

en: Remember _forever
he: _שמירה לעד

en: Properties
he: מאפיינים

en: General
he: כללי

en: Fonts
he: גופנים

en: Document License
he: רישיון המסמך

en: Font
he: גופן

en: Gathering font information… %3d%%
he: נאסף מידע על הגופנים... %3d%%

en: Usage terms
he: תנאי שימוש

en: Text License
he: רישיון הטקסט

en: Further Information
he: מידע נוסף

en: Add
he: הוספה

en: Add text annotation
he: הוספת פרשנות טקסט

en: Document contains no annotations
he: המסמך אינו מכיל הערות

en: Page %d
he: עמוד %d

en: Annotations
he: הערות

en: Attachments
he: צרופות

en: _Open Bookmark
he: _פתח סימניה

en: _Rename Bookmark
he: _שנה את שם הסימניה

en: _Remove Bookmark
he: _מחק סימניה

en: Page %s
he: עמוד %s

en: _Add
he: הו_ספה

en: _Remove
he: ה_סרה

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Layers
he: שכבות

en: Print…
he: הדפסה...

en: Index
he: מפתח

en: Thumbnails
he: תמונות ממוזערות

en: Page %s — %s
he: עמוד %s — %s

en: The document contains no pages
he: המסמך אינו מכיל עמודים

en: The document contains only empty pages
he: המסמך מכיל עמודים ריקים בלבד

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
he: מצב מצגת לא תומך בקבצי ePub.

en: Unable to open document
he: לא ניתן לפתוח את המסמך

en: Loading document from “%s”
he: המסמך מ־"%s" נטען

en: Downloading document (%d%%)
he: מוריד מסמך (%d%%)

en: Failed to load remote file.
he: ארע כשל בטעינת קובץ מרוחק.

en: Reloading document from %s
he: המסמך מ־%s נטען מחדש

en: Failed to reload document.
he: ארע כשל בטעינת המסמך מחדש.

en: Open Document
he: פתח מסמך

en: Saving document to %s
he: המסמך נשמר ל־%s

en: Saving attachment to %s
he: התצריף נשמר ל־%s

en: Saving image to %s
he: התמונה נשמרת ל־%s

en: The file could not be saved as “%s”.
he: לא ניתן לשמור את הקובץ בשם “%s”.

en: Uploading document (%d%%)
he: המסמך מועלה (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
he: התצריף מועלה (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
he: התמונה מועלה (%d%%)

en: Save As…
he: שמירה בשם…

en: Could not send current document
he: לא ניתן לשלוח את המסמך הנוכחי

en: Printing job “%s”
he: המשימה “%s” מודפסת

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
he: המסמך מכיל שדות טופס שיש למלא. אם לא יישמר עותק, השינויים יאבדו לעד.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
he: המסמך מכיל הערות חדשות או ערוכות. אם לא יישמר עותק, השינויים יאבדו לעד.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
he: האם לשמור עותק של המסמך “%s” לפני הסגירה?

en: Close _without Saving
he: סגירה _ללא שמירה

en: _Save As…
he: שמירה _בשם...

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
he: האם להמתין לסיום המשימה “%s” לפני הסגירה?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
he: אם החלון ייסגר, משימות הדפסה הממתינות לא יודפסו.

en: Cancel _print and Close
he: ביטול הה_דפסה וסגירה

en: Close _after Printing
he: _סגירה לאחר ההדפסה

en: Running in presentation mode
he: מופעל מצב מצגת

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
he: מצב מצגת לא נתמך עבור קבצי ePub

en: Toolbar Editor
he: עורך סרגל הכלים

en: There was an error displaying help
he: ארעה שגיאה בהצגת העזרה

en: MATE Documentation Team
he: צוות התיעוד של MATE

en: GNOME Documentation Team
he: צוות התיעוד של GNOME

en: About Atril Document Viewer
he: על אודות מציג המסמכים Atril

en: Not found
he: אין התאמה

en: %3d%% remaining to search
he: ‏%3d%% נשארו לחיפוש

en: Don't show this message again
he: לא להציג הודעה זה שוב

en: _File
he: _קובץ

en: _Edit
he: _עריכה

en: _View
he: _תצוגה

en: _Go
he: _מעבר

en: _Bookmarks
he: _סימניות

en: _Help
he: ע_זרה

en: _Open…
he: _פתיחה…

en: Open an existing document
he: פתיחת מסמך קיים

en: Op_en a Copy
he: _פתיחת העתק

en: Open a copy of the current document in a new window
he: פתיחת העתק של המסמך הנוכחי בחלון חדש

en: Save a copy of the current document
he: שמור עותק של המסמך הנוכחי

en: _Print…
he: _הדפסה

en: P_roperties
he: _מאפיינים

en: _Copy
he: ה_עתק

en: Select _All
he: _בחירת הכול

en: _Find…
he: _חיפוש...

en: Find a word or phrase in the document
he: חיפוש מילה או משפט במסמך

en: Find Ne_xt
he: חיפוש _הבא

en: Find Pre_vious
he: חיפוש ה_קודם

en: T_oolbar
he: _סרגל כלים

en: Rotate _Left
he: סיבוב _שמאלה

en: Rotate _Right
he: סיבוב _ימינה

en: Save Current Settings as _Default
he: שמירת ההגדרות ה_נוכחיות כברירת מחדל

en: _Reload
he: _טעינה מחדש

en: Reload the document
he: טעינה מחדש של המסמך

en: _Expand Window to Fit
he: _הרחב בהתאם לגודל החלון

en: Auto_scroll
he: _גלילה אוטומטית

en: _First Page
he: עמוד _ראשון

en: Go to the first page
he: מעבר לעמוד הראשון

en: _Last Page
he: עמוד _אחרון

en: Go to the last page
he: מעבר לעמוד האחרון

en: _Add Bookmark
he: _הוסף סימניה

en: Add a bookmark for the current page
he: הוסף סימניה עבור הדף הנוכחי

en: _Contents
he: _תוכן עניינים

en: _About
he: על _אודות

en: Leave Fullscreen
he: יציאה ממסך מלא

en: Leave fullscreen mode
he: יציאה ממצב מסך מלא

en: Start Presentation
he: ה_תחלת המצגת

en: Start a presentation
he: התחלת המצגת

en: _Toolbar
he: _סרגל כלים

en: Show or hide the toolbar
he: הצגה או הסתרה של סרגל הכלים

en: Side _Pane
he: סרגל _צד

en: Show or hide the side pane
he: הצגה או הסתרה של סרגל הצד

en: _Continuous
he: _רציף

en: Show the entire document
he: הצגת כל המסמך

en: _Dual
he: _זוגי

en: Show two pages at once
he: הצגת שני עמודים ביחד

en: _Fullscreen
he: _מסך מלא

en: Expand the window to fill the screen
he: הרחבת החלון לכל המסך

en: Pre_sentation
he: _מצגת

en: Run document as a presentation
he: הרצת המסמך כמצגת

en: Show page contents with the colors inverted
he: הצגת תוכן העמוד עם הצבעים הפוכים

en: _Open Link
he: פתיחת _קישור

en: _Go To
he: _מעבר

en: Open in New _Window
he: פתיחה ב_חלון חדש

en: _Copy Link Address
he: העתקת _מיקום הקישור

en: _Save Image As…
he: שמירת _תמונה בשם...

en: Copy _Image
he: העתקת ת_מונה

en: Annotation Properties…
he: מאפייני הפרשנות...

en: _Open Attachment
he: _פתיחת צרופה

en: _Save Attachment As…
he: _שמירת הצרופה בשם...

en: Zoom
he: תקריב

en: Adjust the zoom level
he: שינוי רמת התקריב

en: Navigation
he: ניווט

en: Back
he: חזרה

en: Move across visited pages
he: מעבר בין העמודים בהם ביקרת

en: Send To
he: שליחה אל

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Reset Zoom
he: איפוס רמת התקריב

en: Unable to launch external application.
he: לא ניתן לשגר יישום חיצוני

en: Unable to open external link
he: לא ניתן לפתוח קישור חיצוני

en: Couldn't find appropriate format to save image
he: לא נמצאה התצורה המתאימה לשמירת התמונה

en: The image could not be saved.
he: לא ניתן לשמור את התמונה.

en: Save Image
he: שמירת תמונה

en: Unable to open attachment
he: לא ניתן לפתוח את הצרופה

en: The attachment could not be saved.
he: לא ניתן לשמור את הצרופה.

en: Save Attachment
he: שמירת צרופה

en: %s — Password Required
he: %s — נדרשת סיסמה

en: By extension
he: לפי סיומת

en: MATE Document Viewer
he: מציג המסמכים של MATE

en: The page label of the document to display.
he: תווית העמוד של המסמך להצגה

en: PAGE
he: עמוד

en: The page number of the document to display.
he: מספר העמוד של המסמך להצגה

en: NUMBER
he: מספר

en: Run atril in fullscreen mode
he: הפעלת Atril במצב "מסך מלא"

en: Run atril in presentation mode
he: הפעלת Atril במצב מצגת

en: Run atril as a previewer
he: הפעלת Atril כמציג

en: The word or phrase to find in the document
he: המילה או הביטוי לחיפוש במסמך

en: STRING
he: מחרוזת

en: [FILE…]
he: [FILE…‎]
