atril 1.26.0 - en to it translation catalogue (486 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
it: Errore nel lanciare il comando "%s" per decomprimere il fumetto: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
it: Il comando "%s" non è stato in grado di decomprimere il fumetto.

en: The command “%s” did not end normally.
it: Il comando "%s" non è terminato normalmente.

en: Not a comic book MIME type: %s
it: Non è un tipo MIME di fumetto: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
it: Impossibile trovare un comando appropriato per decomprimere questo tipo di fumetto

en: Unknown MIME Type
it: Tipo MIME sconosciuto

en: File corrupted
it: File danneggiato

en: No files in archive
it: Nessun file nell'archivio

en: No images found in archive %s
it: Nessuna immagine trovata nell'archivio %s

en: There was an error deleting “%s”.
it: Errore nell'eliminazione di "%s".

en: Error %s
it: Errore: %s

en: Comic Books
it: Fumetti

en: DjVu document has incorrect format
it: Il documento DjVu ha un formato non corretto

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
it: Il documento è composto da diversi file. Non è possibile accedere a uno o più di essi.

en: DjVu Documents
it: Documenti DjVu

en: DVI document has incorrect format
it: Il documento DVI ha un formato non corretto

en: DVI Documents
it: Documenti DVI

en: unexpected EOF
it: EOF inaspettato

en: could not load font `%s'
it: Impossibile caricare il tipo di carattere "%s"

en: could not reload `%s'
it: Impossibile ricaricare "%s"

en: %s: unsupported DVI format (version %u)
it: %s: formato DVI (versione %u) non supportato

en: no pages selected
it: Nessuna pagina selezionata

en: %s: File corrupted, or not a DVI file
it: %s: file corrotto o non in formato DVI

en: %s: vf macro had errors
it: %s: la macro vf ha incontrato errori

en: %s: stack not empty after vf macro
it: %s: stack non vuoto dopo la macro vf

en: %s: could not reopen file (%s)
it: %s: impossibile riaprire il file (%s)

en: %s: page %d out of range
it: %s: pagina %d fuori intervallo

en: %s: bad offset at page %d
it: %s: offset errato a pagina %d

en: stack not empty at end of page
it: Stack non vuoto alla fine della pagina

en: no default font set yet
it: Non è stato ancora impostato un file di formato del carattere

en: requested character %d does not exist in `%s'
it: Il carattere richiesto %d in "%s" non esiste

en: enlarging stack
it: Allargo lo stack

en: stack underflow
it: Underflow dello stack

en: font %d is not defined
it: Il file di carattere %dnon è definito

en: malformed special length
it: Lunghezza speciale malformata

en: font %d is not defined in postamble
it: Il file di carattere %dnel postambolo non è definito

en: unexpected opcode %d
it: opcode %d inatteso

en: undefined opcode %d
it: opcode %d non definito

en: %s: no fonts defined
it: %s: nessun file di carattere definito

en: %s: %d: [%s] requested encoding `%s' does not match vector `%s'
it: %s: %d:  [%s] la codifica "%s" richiesta non corrisponde al vettore "%s"

en: %s: could not load fontmap
it: %s: impossibile caricare il fontmap

en: %s: could not set as default encoding
it: %s: impossibile impostarlo come codifica predefinita

en: encoding vector `%s' is in use
it: È in uso il vettore di codifica "%s"

en: GF: invalid opcode %d in character %d
it: GF: opcode %d errato nel carattere %d

en: (gf) Character %d: invalid opcode %d
it: Carattere (gf) %d: opcode %d non valido

en: (gf) character %d has an incorrect bounding box
it: Il carattere (gf) %d ha un riquadro di delimitazione errato

en: %s: bad checksum (expected %u, found %u)
it: %s: checksum errato (atteso %u, trovato %u)

en: %s: junk in postamble
it: %s: postambolo privo di significato

en: %s: File corrupted, or not a GF file
it: %s: file corrotto o non in formato GF

en: invalid page specification `%s'
it: specifica di pagina "%s" errata

en: garbage after DVI page specification ignored
it: Sono stati ignorati dati spazzatura dopo la specifica della pagina DVI

en: more than 10 counters in page specification
it: Più di 10 contatori nella specifica della pagina

en: garbage after TeX page specification ignored
it: Sono stati ignorati dati spazzatura dopo la specifica della pagina TeX

en: custom
it: personalizzato

en: Bad PK file: More bits than required
it: File PK errato: ci sono più bit del necessario

en: %s: checksum mismatch (expected %u, got %u)
it: %s: checksum non corrispondente (atteso %u, ricevuto %u)

en: %s: unexpected preamble
it: %s: preambolo inaspettato

en: %s: unexpected charcode (%d)
it: %s: codice carattere inaspettato (%d)

en: %s: unexpected end of file (no postamble)
it: %s: fine inaspettata del file (nessun postambolo)

en: invalid PK file! (junk in postamble)
it: File PK errato! (dati spazzatura nel postambolo)

en: %s: File corrupted, or not a PK file
it: %s: file corrotto o non in formato PK

en: %s: tried to pop top level layer
it: %s: si è cercato di recuperare il layer più alto

en: %s: malformed value for key `%s'
it: %s: chiave "%s" di valore errato

en: %s: unknown key `%s' ignored
it: %s: chiave sconosciuta "%s" ignorata

en: %s: no argument for key `%s', using defaults
it: %s: nessun argomento per la chiave "%s", utilizzo il valore predefinito

en: %s: argument `%s' ignored for key `%s'
it: %s: argomento "%s" ignorato per la chiave "%s"

en: (t1) failed to reset device resolution
it: (t1) errore nel reimpostare la risoluzione del dipositivo

en: %s: could not encode font
it: %s: impossibile codificare il file di carattere

en: %s: Checksum mismatch (got %u, expected %u)
it: %s: il checksum non corrisponde (trovato %u, atteso %u)

en: %s: Error reading AFM data
it: %s: Errore nel leggere i dati AFM

en: Warning: TFM file `%s' has suspicious size
it: Attenzione: il file TFM "%s" ha dimensioni sospette

en: %s: font coding scheme truncated to 40 bytes
it: %s: schema di codifica del formato carattere troncato a 40 byte

en: %s: File corrupted, or not a TFM file
it: %s: file corrotto o non in formato TFM

en: (tt) %s: could not load face: %s
it: (tt) %s: impossibile caricare il face: %s

en: (tt) %s: could not create face: %s
it: (tt) %s: impossibile creare il face: %s

en: (tt) %s: could not create glyph: %s
it: (tt) %s: impossibile creare il glifo: %s

en: (tt) %s: no acceptable map found, using #0
it: (tt) %s: non è stata trovata alcuna mappa accettabile, utilizzo #0

en: (tt) %s: could not set resolution: %s
it: (tt) %s: impossibile impostare la risoluzione: %s

en: (tt) %s: could not set point size: %s
it: (tt) %s: impossibile impostare la dimensione del punto: %s

en: (tt) %s: could not load PS name table
it: (tt) %s: impossibile caricare la tabella dei nomi PS

en: %s: no encoding vector found, expect bad output
it: %s: non ho trovato alcun vettore di codifica, si prevede un pessimo risultato

en: (tt) %s: no font metric data
it: (tt) %s: nessun dato di misura del tipo di carattere

en: Ouch!
it: Ahi!

en: Houston, we have a problem
it: Houston, abbiamo un problema

en: I'm history
it: Io sono la storia

en: I'm going down
it: Vado giù

en: I smell a rat
it: Sento puzza di bruciato

en: Crashing
it: In crash

en: %s: Error:
it: %s: Errore:

en: Error
it: Errore

en: %s: Warning:
it: %s: Attenzione:

en: Warning
it: Attenzione

en: %s: Fatal:
it: %s: Irrecuperabile:

en: Fatal
it: Fatale

en: out of memory allocating %u bytes
it: Ho esaurito la memoria allocando %ubyte

en: attempted to reallocate with zero size
it: Si è tentato di riallocare con dimensione zero

en: failed to reallocate %u bytes
it: Errore nel riallocare %u byte

en: attempted to callocate 0 members
it: Si è tentato di callocare 0 membri

en: attempted to callocate %u members with size 0
it: Si è tentato di callocare %umembri di dimensione 0

en: failed to allocate %ux%u bytes
it: Errore nell'allocare %ux%u byte

en: attempted to free NULL pointer
it: si è cercato di liberare il puntatore NULL

en: %s: Checksum mismatch (expected %u, got %u)
it: %s: checksum non corrispondente (atteso %u, ricevuto %u)

en: (vf) %s: could not load font `%s'
it: (vf) %s: impossibile caricare il file di carattere "%s"

en: (vf) %s: unexpected character %d
it: (vf) %s: carattere inaspettato %d

en: (vf) %s: character %d redefined
it: (vf) %s: carattere %d ridefinito

en: (vf) %s: no postamble
it: (vf) %s: nessun postambolo

en: %s: File corrupted, or not a VF file.
it: %s: file corrotto o non in formato VF

en: Not an ePub document
it: Non è un documento ePub

en: could not retrieve filename
it: impossibile recuperare il nome del file

en: could not open archive
it: impossiible aprire l'archivio

en: could not extract archive
it: impossibile estrarre l'archivio

en: could not retrieve container file
it: impossibile recuperare il file contenitore

en: could not open container file
it: impossibile aprire il file contenitore

en: container file is corrupt
it: il file contenitore è corrotto

en: epub file is invalid or corrupt
it: il file epub è invalido o corrotto

en: epub file is corrupt, no container
it: il file epub è corrotto, nessun contenitore

en: could not parse content manifest
it: impossibile analizzare il manifesto del contenuto

en: content file is invalid
it: il contenuto del file non è valido

en: epub file has no spine
it: il file epub non ha una struttura

en: epub file has no manifest
it: il file epub non ha un manifesto

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
it: Impossibile impostare l'alberatura del documento per il caricamento, alcuni file sono mancanti

en: epub Documents
it: Documenti epub

en: This work is in the Public Domain
it: Questo lavoro è nel dominio pubblico

en: Yes
it: Sì

en: Type 1
it: Tipo 1

en: Type 1C
it: Tipo 1C

en: Type 3
it: Tipo 3

en: Type 1 (CID)
it: Tipo 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
it: Tipo 1C (CID)

en: Unknown font type
it: Tipo di carattere sconosciuto

en: No name
it: Nessun nome

en: Embedded subset
it: Sottoinsieme incorporato

en: Embedded
it: Incorporato

en: Not embedded
it: Non incorporato

en: PDF Documents
it: Documenti PDF

en: Images
it: Immagini

en: Failed to load document “%s”
it: Caricamento del documento "%s" non riuscito

en: Failed to save document “%s”
it: Salvataggio del documento "%s" non riuscito

en: PostScript Documents
it: Documenti PostScript

en: Invalid document
it: Documento non valido

en: Tiff Documents
it: Documenti TIFF

en: XPS Documents
it: Documenti XPS

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
it: Impossibile salvare l'allegato "%s": %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
it: Impossibile aprire l'allegato "%s": %s

en: Couldn't open attachment “%s”
it: Impossibile aprire l'allegato "%s"

en: File type %s (%s) is not supported
it: Il tipo di file %s (%s) non è supportato

en: All Documents
it: Tutti i documenti

en: All Files
it: Tutti i file

en: Failed to create a temporary file: %s
it: Creazione di un file temporaneo non riuscito: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
it: Creazione di una cartella temporanea non riuscita: %s

en: File is not a valid .desktop file
it: Non è un file .desktop valido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
it: Versione '%s' del file desktop non riconosciuta

en: Starting %s
it: Avvio di %s

en: Application does not accept documents on command line
it: L'applicazione non accetta documenti sulla riga di comando

en: Unrecognized launch option: %d
it: Opzione di avvio non riconosciuta: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
it: Impossibile passare percorsi URI di documenti a un elemento desktop con "Type=Link"

en: Not a launchable item
it: Non è un oggetto avviabile

en: Disable connection to session manager
it: Disabilita la connessione al gestore di sessione

en: Specify file containing saved configuration
it: Specifica il file contenente la configurazione salvata

en: Specify session management ID
it: Specifica l'ID di gestione della sessione

en: Session management options:
it: Opzioni di gestione della sessione:

en: Show session management options
it: Mostra le opzioni di gestione della sessione

en: Show “_%s”
it: Mostra "_%s"

en: _Move on Toolbar
it: _Muovi sulla barra strumenti

en: Move the selected item on the toolbar
it: Muove l'elemento selezionato sulla barra strumenti

en: _Remove from Toolbar
it: _Rimuovi dalla barra strumenti

en: Remove the selected item from the toolbar
it: Rimuove l'elemento selezionato dalla barra strumenti

en: _Delete Toolbar
it: _Elimina barra strumenti

en: Remove the selected toolbar
it: Rimuove la barra strumenti selezionata

en: Separator
it: Separatore

en: Fit Page
it: Adatta allo schermo

en: Fit Width
it: Adatta alla larghezza

en: Expand Window to Fit
it: Espandi la finestra

en: Atril Document Viewer
it: Visualizzatore di documenti Atril

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
it: Un visualizzatore di documenti per l'ambiente desktop MATE

en: Atril is a simple multi-page document viewer. It can display and print PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS and Portable Document Format (PDF) files, as well as comic book archive files. When supported by the document, it also allows searching for text, copying text to the clipboard, hypertext navigation and table-of-contents bookmarks.
it: Atril è un semplice visualizzatore di documenti multi-pagina. Può mostrare e stampare file PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS and Portable Document Format (PDF), così come archivi di fumetti. Permette anche di ricercare testi, copiarli, navigare gli ipertesti e l'indice, se ciò è permesso dal documento.

en: Atril is a fork of Evince and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Atril, please visit the project's home page.
it: Atril è un fork di Evince ed è parte dell'ambiente desktop MATE. Se vuoi conoscere di più su MATE e Atril, visita l'home page del progetto.

en: Document Viewer
it: Visualizzatore di documenti

en: View multi-page documents
it: Visualizza i documenti multi-pagina

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;document;viewer;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;comics;
it: MATE;documento;documenti;visualizzatore;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;comics;

en: Override document restrictions
it: Annulla le restrizioni del documento

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
it: Annulla le restrizioni del documento, come la restrizione di copiare o di stampare.

en: Automatically reload the document
it: Ricarica automaticamente il documento

en: Whether the document is automatically reloaded on file change.
it: Indica se il documento viene ricaricato automaticamente a seguito di modifica esterna.

en: The URI of the directory last used to open or save a document.
it: Il percorso URI dell'ultima cartella usata per aprire o salvare un documento.

en: The URI of the directory last used to save a picture.
it: Il percorso dell'ultima cartella usata per salvare un'immagine.

en: Page cache size in MiB
it: Dimensione della cache in MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
it: La dimensione massima della cache che sarà usata per salvare le pagine elaborate, limitando il livello massimo di zoom.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
it: Mostra una notifica per confermare se l'utente voglia attivare la navigazione con cursore.

en: Delete the temporary file
it: Elimina il file temporaneo

en: Print settings file
it: Stampa il file con le impostazioni di stampa

en: MATE Document Previewer
it: Anteprima dei documenti MATE

en: Failed to print document
it: Stampa del documento fallita

en: The selected printer '%s' could not be found
it: La stampante "%s" selezionata non è stata trovata

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Previous Page
it: Pagina pr_ecedente

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: _Next Page
it: Pagina s_uccessiva

en: Go to the next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Zoom _In
it: Aumenta _ingrandimento

en: Enlarge the document
it: Ingrandisce il documento

en: Zoom _Out
it: Riduci ingrandiment_o

en: Shrink the document
it: Riduci il documento

en: Reset zoom to 100%
it: Ripristina lo zoom al 100%

en: Print
it: Stampa

en: Print this document
it: Stampa questo documento

en: Fit Pa_ge
it: Adatta allo schermo

en: Make the current document fill the window
it: Il documento attuale riempirà la finestra

en: Fit _Width
it: Adatta alla _larghezza

en: Make the current document fill the window width
it: Il documento attuale riempirà la finestra in larghezza

en: Page
it: Pagina

en: Select Page
it: Seleziona la pagina

en: Document
it: Documento

en: Title:
it: Titolo:

en: Location:
it: Percorso:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Author:
it: Autore:

en: Keywords:
it: Parole chiave:

en: Producer:
it: Produttore:

en: Creator:
it: Creatore:

en: Created:
it: Creato:

en: Modified:
it: Modificato:

en: Number of Pages:
it: Numero di pagine:

en: Optimized:
it: Ottimizzazione:

en: Format:
it: Formato:

en: Security:
it: Sicurezza:

en: Paper Size:
it: Dimensione carta:

en: None
it: Nessuno

en: %.2f × %.2f inch
it: %.2f × %.2f pollici

en: %s, Portrait (%s)
it: %s, Verticale (%s)

en: %s, Landscape (%s)
it: %s, Orizzontale (%s)

en: Atril properties
it: Proprietà di Atril

en: Shows details for Atril documents
it: Mostra i dettagli dei documenti di Atril

en: Copyright (C) 2000, 2001 Eazel Inc.
    Copyright (C) 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Copyright (C) 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Copyright (C) 2005 Red Hat, Inc
    Copyright (C) 2012–2021 The MATE developers
it: Copyright (C) 2000, 2001 Eazel Inc.
    Copyright (C) 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Copyright (C) 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Copyright (C) 2005 Red Hat, Inc
    Copyright (C) 2012–2021 Gli sviluppatori MATE

en: (%d of %d)
it: (%d di %d)

en: of %d
it: di %d

en: Preparing to print…
it: Preparazione alla stampa…

en: Finishing…
it: Chiusura…

en: Printing page %d of %d…
it: Stampa della pagina %d di %d…

en: Printing is not supported on this printer.
it: La stampa su questa stampante non è supportata.

en: Invalid page selection
it: Selezione di pagine non valida

en: Your print range selection does not include any pages
it: L'intervallo di stampa selezionato non contiene alcuna pagina

en: Page Scaling:
it: Ridimensionamento pagina:

en: Shrink to Printable Area
it: Riduci all'area stampabile

en: Fit to Printable Area
it: Adatta all'area stampabile

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
it: Scala le pagine del documento fino a riempire l'area di stampa selezionata. Selezionare uno dei seguenti:
    
    • "Nessuno": non viene eseguito alcun ridimensionamento della pagina.
    
    • "Riduci all'area stampabile": le pagine del documento più grandi dell'area di stampa verranno ridotte per riempire l'area stampabile della pagina della stampante.
    
    • "Adatta all'area stampabile": le pagine del documento saranno ingrandite o ridotte in modo da riempire l'area stampabile della pagina della stampante.

en: Auto Rotate and Center
it: Ruota e centra automaticamente

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
it: Ruota l'orientamento della pagina di stampa per farlo corrispondere all'orientamento di ogni pagina del documento. Le pagine del documento verranno centrate nella pagina di stampa.

en: Select page size using document page size
it: Seleziona dimensione pagina in base a quella del documento

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
it: Quando abilitata, ogni pagina verrà stampata usando la stessa dimensione della pagina nel documento.

en: Page Handling
it: Gestione pagina

en: Failed to render page %d
it: Errore nel visualizzare la pagina %d

en: Failed to print page %d: %s
it: Fallita la stampa della pagina %d: %s

en: Scroll Up
it: Scorri su

en: Scroll Down
it: Scorri giù

en: Scroll View Up
it: Scorre la vista verso l'alto

en: Scroll View Down
it: Scorre la vista verso il basso

en: Document View
it: Vista documento

en: Jump to page:
it: Salta alla pagina:

en: End of presentation. Click to exit.
it: Fine della presentazione. Fai clic per uscire.

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page
it: Vai alla pagina

en: Find
it: Trova

en: Go to page %s
it: Vai a pagina %s

en: Go to %s on file “%s”
it: Vai a %s nel file "%s"

en: Go to file “%s”
it: Vai al file "%s"

en: Launch %s
it: Lancia %s

en: Find:
it: Trova:

en: Find previous occurrence of the search string
it: Trova l'occorrenza precedente della stringa di ricerca

en: Find next occurrence of the search string
it: Trova la successiva occorrenza della stringa di ricerca

en: Case Sensitive
it: Rispetta Maiuscole/minuscole

en: Toggle case sensitive search
it: Commuta la ricerca sensibile alle Maiuscole

en: Icon:
it: Icona:

en: Note
it: Nota

en: Comment
it: Commento

en: Key
it: Tasto

en: Help
it: Aiuto

en: New Paragraph
it: Nuovo paragrafo

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Insert
it: Inserisci

en: Cross
it: Croce

en: Circle
it: Cerchio

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Annotation Properties
it: Proprietà annotazione

en: Color:
it: Colore:

en: Style:
it: Stile:

en: Transparent
it: Trasparente

en: Opaque
it: Opaco

en: Initial window state:
it: Stato iniziale della finestra:

en: Open
it: Apri

en: Close
it: Chiudi

en: Password for document %s
it: Password per il documento %s

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Open a recently used document
it: Apri un documento usato di recente

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
it: Questo documento è bloccato e può essere letto solo inserendo la password corretta.

en: _Unlock Document
it: _Sblocca documento

en: Enter password
it: Inserisci password

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
it: Il documento "%s" è bloccato e richiede una password per essere aperto.

en: Password required
it: Password richiesta

en: Forget password _immediately
it: Dimentica la password _immediatamente

en: Remember password until you _log out
it: Ricorda la password fino al _termine della sessione

en: Remember _forever
it: Ricorda per _sempre

en: Properties
it: Proprietà

en: General
it: Generale

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Document License
it: Licenza del documento

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Gathering font information… %3d%%
it: Raccolta informazioni sul tipo di carattere… %3d%%

en: Usage terms
it: Termini d'uso

en: Text License
it: Testo della licenza

en: Further Information
it: Ulteriori informazioni

en: Hide sidebar
it: Nascondi la barra laterale

en: Add
it: Aggiungi

en: Add text annotation
it: Aggiunge un'annotazione testuale

en: Document contains no annotations
it: Il documento non contiene annotazioni

en: Page %d
it: Pagina %d

en: Annotations
it: Annotazioni

en: Attachments
it: Allegati

en: _Open Bookmark
it: _Apri segnalibro

en: _Rename Bookmark
it: _Rinomina segnalibro

en: _Remove Bookmark
it: _Rimuovi segnalibro

en: Page %s
it: Pagina %s

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Layers
it: Livelli

en: Print…
it: Stampa…

en: Index
it: Indice

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Page %s — %s
it: Pagina %s — %s

en: Cannot enter presentation mode with ePub documents, use fullscreen mode instead.
it: Impossibile usate la modalità presentazione con documenti ePub, utilizza la modalità a schermo intero.

en: The document contains no pages
it: Il documento non contiene pagine

en: The document contains only empty pages
it: Il documento contiene solo pagine vuote

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
it: La modalità presentazione non è supportata per i documenti ePub.

en: Unable to open document
it: Impossibile aprire il documento

en: Loading document from “%s”
it: Caricamento del documento da "%s"

en: Downloading document (%d%%)
it: Scaricamento del documento (%d%%)

en: Failed to load remote file.
it: Caricamento del file remoto non riuscito.

en: Reloading document from %s
it: Aggiornamento del documento da %s

en: Failed to reload document.
it: Aggiornamento del documento non riuscito.

en: Open Document
it: Apri documento

en: Saving document to %s
it: Salvataggio del documento in %s

en: Saving attachment to %s
it: Salvataggio dell'allegato in %s

en: Saving image to %s
it: Salvataggio dell'immagine in %s

en: The file could not be saved as “%s”.
it: Il file non può essere salvato come "%s".

en: Uploading document (%d%%)
it: Caricamento documento (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
it: Caricamento allegato (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
it: Caricamento immagine (%d%%)

en: Save As…
it: Salva come...

en: Could not send current document
it: Impossibile inviare il documento corrente

en: %lu pending job in queue | %lu pending jobs in queue
it[0]: %lu attività attende di essere elaborata
it[1]: %lu attività attendono di essere elaborate
it[2]: %lu attività attendono di essere elaborate

en: Printing job “%s”
it: Stampa del lavoro "%s"

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
it: Il documento contiene campi che sono stati compilati. Se non si salva una copia del documento, le modifiche verranno perse per sempre.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
it: Il documento contiene annotazioni nuove o modificate. Se non si salva una copia del documento, le modifiche verranno perse per sempre.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
it: Salvare una copia del documento "%s" prima della chiusura?

en: Close _without Saving
it: Chiudi senza sal_vare

en: _Save As…
it: _Salva come…

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
it: Attendere la fine della stampa di "%s" prima di chiudere?

en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
it[0]: C'è %dlavoro di stampa attivo. Attendere la fine della stampa prima di chiudere?
it[1]: Ci sono %d lavori di stampa attivi. Attendere la fine della stampa prima di chiudere?
it[2]: Ci sono %d lavori di stampa attivi. Attendere la fine della stampa prima di chiudere?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
it: Chiudendo la finestra, i lavori di stampa in attesa non verranno stampati.

en: Cancel _print and Close
it: Annulla stam_pa e chiudi

en: Close _after Printing
it: Chiudi _dopo la stampa

en: Running in presentation mode
it: Esecuzione in modalità presentazione

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
it: La modalità presentazione non è supportata per i documenti ePub

en: Toolbar Editor
it: Personalizzatore della barra degli strumenti

en: There was an error displaying help
it: Si è verificato un errore durante la visualizzazione della guida

en: Atril is a simple multi-page document viewer,
    powered by SyncTex %s and %s %s.
it: Atril è un semplice visualizzatore di documenti multi-pagina,
    powered by SyncTex %s e %s %s.

en: Atril is a simple multi-page document viewer.
it: Atril è un semplice visualizzatore di documenti multi-pagina.

en: MATE Documentation Team
it: Team della documentazione MATE

en: GNOME Documentation Team
it: Team della documentazione di GNOME

en: Atril is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Atril è software libero: è possibile redistribuirlo o modificarlo sotto i termini della licenza GNU GPL, pubblicata dalla Free Software Foundation, versione 2 o (a propria scelta) successiva.

en: Atril is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Atril è distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, senza neppure l'implicita garanzia di COMMERCIABILITÀ o IDONEITÀ A UNO SCOPO PARTICOLARE. Consultare la licenza GNU GPL per maggiori dettagli.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Atril; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
it: Insieme a Atril dovrebbe essere stata fornita anche una copia della licenza GNU GPL, in caso contrario è possibile richiederla scrivendo a: Free Software Foundation Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: About Atril Document Viewer
it: Informazioni sul visualizzatore di documenti Atril

en: Copyright © 1996–2009 The Evince authors
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
it: Copyright © 1996–2009 Gli autori di Evince
    Copyright © 2012–2021 Gli sviluppatori di MATE

en: %d found on this page | %d found on this page
it[0]: %d corrispondenze in questa pagina
it[1]: %d corrispondenza in questa pagina
it[2]: %d corrispondenza in questa pagina

en: Not found
it: Non trovata

en: %3d%% remaining to search
it: %3d%% rimanente da cercare

en: Enable caret navigation?
it: Attivare la navigazione con cursore?

en: _Enable
it: _Abilita

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a movable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
it: Premendo F7, si commuta la navigazione con cursore. Questa funzionalità posiziona un cursore mobile nelle pagine di testo, permettendo di muoversi e selezionare testo con la tastiera. Vuoi davvero attivare la navigazione con cursore?

en: Don't show this message again
it: _Non mostrare più questo messaggio

en: _Edit
it: Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: _Go
it: V_ai

en: _Bookmarks
it: S_egnalibri

en: _Help
it: Aiuto

en: _Open…
it: _Apri…

en: Open an existing document
it: Apri un documento esistente

en: Op_en a Copy
it: Apri una c_opia

en: Open a copy of the current document in a new window
it: Apri una copia del documento attuale in una nuova finestra

en: Save a copy of the current document
it: Salva una copia del documento attuale

en: Send _To...
it: Invia _a...

en: Send current document by mail, instant message...
it: Invia il file via email, messaggio istantaneo...

en: _Print…
it: Stam_pa…

en: P_roperties
it: P_roprietà

en: _Copy
it: _Copia

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: _Find…
it: Tr_ova…

en: Find a word or phrase in the document
it: Trova una parola o frase nel documento

en: Find Ne_xt
it: Trova s_uccessivo

en: Find Pre_vious
it: Trova pr_ecedente

en: T_oolbar
it: _Barra degli strumenti

en: Rotate _Left
it: _Ruota a sinistra

en: Rotate _Right
it: Ruota a _destra

en: Save Current Settings as _Default
it: Salva le impostazioni correnti come _predefinite

en: _Reset Zoom
it: _Ripristina ingrandimento

en: _Reload
it: _Ricarica

en: Reload the document
it: Ricarica il documento

en: _Expand Window to Fit
it: _Espandi la finestra per adattare

en: Auto_scroll
it: Scorrimento _automatico

en: _First Page
it: P_rima pagina

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: _Last Page
it: U_ltima pagina

en: Go to the last page
it: Vai all'ultima pagina

en: _Add Bookmark
it: A_ggiungi segnalibro

en: Add a bookmark for the current page
it: Aggiungi un segnalibro alla pagina attuale

en: _Contents
it: _Sommario

en: _About
it: Informazioni

en: Leave Fullscreen
it: Finestra normale

en: Leave fullscreen mode
it: Esci dalla modalità a schermo intero

en: Start Presentation
it: Avvia presentazione

en: Start a presentation
it: Avvia una presentazione

en: _Toolbar
it: Barra degli _strumenti

en: Show or hide the toolbar
it: Mostra o nasconde la barra degli strumenti

en: Side _Pane
it: Pannello _laterale

en: Show or hide the side pane
it: Mostra o nascondi il pannello laterale

en: _Continuous
it: _Continuo

en: Show the entire document
it: Mostra tutto il documento

en: _Dual
it: _Doppia

en: Show two pages at once
it: Mostra due pagine alla volta

en: _Odd pages left
it: _Pagine dispari a sinistra

en: Show odd pages on the left in dual mode
it: Mostra le pagine dispari a sinistra in modalità doppia

en: _Fullscreen
it: Schermo _intero

en: Expand the window to fill the screen
it: Espande la finestra fino a riempire lo schermo

en: Pre_sentation
it: _Presentazione

en: Run document as a presentation
it: Mostra il documento come una presentazione

en: Inverted _Colors
it: _Colori invertiti

en: Show page contents with the colors inverted
it: Mostra i contenuti delle pagine con i colori invertiti

en: Caret _Navigation
it: _Navigazione con cursore.

en: Activate or disable caret-navigation
it: Attiva o disattiva navigazione con cursore

en: _Open Link
it: _Apri collegamento

en: _Go To
it: V_ai a

en: Open in New _Window
it: Apri in una nuova _finestra

en: _Copy Link Address
it: _Copia indirizzo collegamento

en: _Save Image As…
it: _Salva immagine come…

en: Copy _Image
it: Copia _immagine

en: Annotation Properties…
it: Proprietà annotazione…

en: Remove Annot…
it: Rimuovi Annot ...

en: _Open Attachment
it: _Apri allegato

en: _Save Attachment As…
it: _Salva allegato come…

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Adjust the zoom level
it: Regola il livello di ingrandimento

en: Navigation
it: Navigazione

en: Back
it: Indietro

en: Move across visited pages
it: Svolta le pagine visitate

en: Send To
it: Invia a

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successiva

en: Zoom In
it: Aumenta zoom

en: Zoom Out
it: Riduci zoom

en: Reset Zoom
it: Riprisitina lo zoom

en: Unable to launch external application.
it: Impossibile lanciare l'applicazione esterna.

en: Unable to open external link
it: Impossibile aprire il collegamento esterno

en: Couldn't find appropriate format to save image
it: Impossibile trovare un formato appropriato per salvare l'immagine

en: The image could not be saved.
it: L'immagine non può essere salvata.

en: Save Image
it: Salva l'immagine

en: Unable to open attachment
it: Impossibile aprire l'allegato

en: The attachment could not be saved.
it: L'allegato non può essere salvato.

en: Save Attachment
it: Salva allegato

en: %s — Password Required
it: %s — Richiesta password

en: By extension
it: Per estensione

en: MATE Document Viewer
it: Visualizzatore dei documenti di MATE

en: The page label of the document to display.
it: L'etichetta della pagina del documento da visualizzare.

en: PAGE
it: PAGINA

en: The page number of the document to display.
it: Il numero di pagina del documento da visualizzare.

en: NUMBER
it: NUMERO

en: Run atril in fullscreen mode
it: Esegue atril in modalità schermo intero

en: Named destination to display.
it: Destinazione nominale da visualizzare

en: Run atril in presentation mode
it: Esegue Atril in modalità presentazione

en: Run atril as a previewer
it: Esegue Atril per vedere l'anteprima di stampa

en: The word or phrase to find in the document
it: La parola o la frase da trovare nel documento

en: STRING
it: STRINGA
