atril 1.26.0 - en to ks translation catalogue (156 entries)

en: Unknown MIME Type
ks: पत्हयन्न कुस एम आई एम ई टायप

en: No images found in archive %s
ks: कांह् फोटू छुंन: आरकाविव मंज %s

en: Comic Books
ks: कॉमिक किताब

en: DVI document has incorrect format
ks: डीवी आई कागजातस  छु गलत फारमेट

en: DVI Documents
ks: डीवी आई कागजात

en: Yes
ks: आ

en: No
ks: न

en: Type 1
ks: टय्प 1

en: Type 1C
ks: टय्प1C

en: Type 3
ks: टय्प 3

en: TrueType
ks: टरुटय्प

en: Type 1 (CID)
ks: टय्प 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
ks: टय्प 1C (CID)

en: TrueType (CID)
ks: टरुटय्प (CID)

en: Unknown font type
ks: खबरकुस फंट टय्प

en: No name
ks: काह नाव न

en: Embedded subset
ks: एंबेडेड हिस्स

en: Embedded
ks: एंबेडेड

en: Not embedded
ks: एंबेडेड छुन्न

en: PDF Documents
ks: पीडीएफ़ कागजात

en: PostScript Documents
ks: पोस्टस्क्रिप्ट कागजात

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
ks: एटेचमेंट हयको न सेव करिथ “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
ks: एटेचमेंट हयको न खुलित्थ “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
ks: एटेचमेंट हयको न खुलित्थ “%s”

en: All Documents
ks: सर्री कागजात

en: All Files
ks: सर्री फ़ाइलें

en: Show “_%s”
ks: हय्यव “_%s”

en: _Move on Toolbar
ks: टुल्लबारस पय्टठ गस(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
ks: तुलमुत आईटम पकन्य्यव टुल्लबारस पय्ठ

en: _Remove from Toolbar
ks: टुल्लबारस पय्ठ हटाव(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
ks: तुलमुत आईटम हट्य्यव टुल्लबारस पय्ठ

en: _Delete Toolbar
ks: टुल्लबारस हट्टयव(_D)

en: Remove the selected toolbar
ks: चयनित उपकरण-पट्टी हटायेंतुलमुत टुल्लबारस हट्टसव

en: Separator
ks: अलग कर्रन वोल

en: Fit Width
ks: खजर कर बराबर

en: Document Viewer
ks: कागजात वुछनुक

en: Override document restrictions
ks: कागजात लिखव बिना रुकावटि

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
ks: कागजात लिखव बिना रुकावटि यिथकंय कापी करुन या परंट

en: _Close
ks: बंद करिव (_C)

en: _Previous Page
ks: पतिम पेज (_P)

en: Go to the previous page
ks: पतिम पेजस पसठ गसव

en: _Next Page
ks: बरुठिम पेज(_N)

en: Go to the next page
ks: दय्यमस पेजस पयट्ठ

en: Enlarge the document
ks: कागजात बढाव

en: Zoom _Out
ks: लकुट आकार (_O)

en: Shrink the document
ks: कागजात करिव कम

en: Print
ks: छपाई

en: Print this document
ks: कागजात छप्पवय्व

en: Make the current document fill the window
ks: यम कागज सित्त बरिव विंडो

en: Make the current document fill the window width
ks: यम कागज्ज सित बरिव विंडो

en: Page
ks: कागज

en: Select Page
ks: पेज तुलिव

en: Document
ks: कागजात

en: None
ks: कय्ह न

en: default:mm
ks: डिफालट:एमएम

en: %s, Portrait (%s)
ks: %s, पौट्टरैट (%s)

en: %s, Landscape (%s)
ks: %s, लैंडस्केप (%s)

en: (%d of %d)
ks: (%d उक %d)

en: of %d
ks: %d मंज

en: Printing is not supported on this printer.
ks: यथ पर्टंर पय्टठ हयको न पर्टं करिथ

en: Scroll Up
ks: स्क्रॉल हयोर

en: Scroll Down
ks: स्क्रॉल बोन

en: Scroll View Up
ks: स्क्रॉल करिव हयोर

en: Scroll View Down
ks: स्क्रॉल करिव बोन

en: Document View
ks: कागजात वुच्छिव

en: Go to first page
ks: गोडनिकस वर्कस गच्छिव

en: Go to previous page
ks: पत्तिमस वर्कस गच्छिव

en: Go to next page
ks: दय्यमिस वर्कस गसिव

en: Go to last page
ks: गच्छिव अखिर वरुक

en: Go to page
ks: यथ वरकस पयठ गच्छिव

en: Find
ks: छांड

en: Go to page %s
ks: %s वरकस पय्ठ गच्छ

en: Go to %s on file “%s”
ks: %s फायल पयठ गच्छिव “%s”

en: Go to file “%s”
ks: “%s” फाइल पयठ गाच्छ

en: Launch %s
ks: %s लांच करिव

en: Find:
ks: छंडिव:

en: Find next occurrence of the search string
ks: बेय्य छांडव स्टरिंग

en: Password for document %s
ks: %s कागजातन खत्तर पासवड

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
ks: कागजात छि बंद, त हयको खुलित सिरिफ पासवड तर्वित हयको वुचछित।

en: _Unlock Document
ks: कागजात खोल (_U)

en: Enter password
ks: पासवड दियव

en: Password required
ks: पासवड जरुरत

en: _Password:
ks: पासवर्ड: (_P)

en: Properties
ks: गुण

en: General
ks: आम

en: Fonts
ks: फ़ॉन्ट्स

en: Font
ks: फ़ॉन्ट

en: Attachments
ks: सयीत्त सामान

en: Index
ks: निशान थवन वरुक

en: Thumbnails
ks: निशान

en: Unable to open document
ks: कागजात हयको न खुलित

en: Open Document
ks: कागजात खुलिव

en: Toolbar Editor
ks: टुलबार संपादक

en: %3d%% remaining to search
ks: %3d%% बचेमित छ: छांडन खत्तर

en: _File
ks: फ़ाइल (_F)

en: _Edit
ks: संपादन (_E)

en: _View
ks: वुच्छिव (_V)

en: _Go
ks: गच्छिव (_G)

en: _Help
ks: मदद (_H)

en: Open an existing document
ks: मौजूद कागजात खोल

en: Save a copy of the current document
ks: कागजातन हंज नकल कर सेव

en: P_roperties
ks: गुण (_r)

en: Select _All
ks: सयरि तुलिव (_A)

en: Find a word or phrase in the document
ks: कागजातन मंज छंडिव शब्द या मुहावरा

en: Find Ne_xt
ks: दय्यम छंडिव (_x)

en: Find Pre_vious
ks: पतिम छंडिव (_v)

en: T_oolbar
ks: टूलबार (_o)

en: Rotate _Left
ks: खोवुर घुमाव (_L)

en: Rotate _Right
ks: दच्छुन घुमाव (_R)

en: _Reload
ks: बय्य लोड करिव (_R)

en: Reload the document
ks: दस्तावेज पुनः लोड़ करोकागजात करिव बय्य लौड

en: Auto_scroll
ks: आटो सकराल

en: _First Page
ks: गडनियुक पेज (_F)

en: Go to the first page
ks: गयोढनिकस पेजस गसिव

en: _Last Page
ks: आखिर पेज(_L)

en: Go to the last page
ks: आखरिक पेजस गास

en: _Contents
ks: मंज (_C)

en: _About
ks: बारे मंज (_A)

en: Leave Fullscreen
ks: फुलस्क्रीन तराव

en: Leave fullscreen mode
ks: फुलस्क्रीन मोड तराव

en: _Toolbar
ks: टुल्लबार (_T)

en: Show or hide the toolbar
ks: टुल्लबार हयव या छुप्विव

en: Side _Pane
ks: दंदर (_P)

en: Show or hide the side pane
ks: दंदर हयव या छुप्विव

en: _Continuous
ks: लगातार (_C)

en: Show the entire document
ks: पूर कागजात हयव

en: _Dual
ks: दयम (_D)

en: Show two pages at once
ks: अके साथ ह्यव ज़ पेज

en: _Fullscreen
ks: फुलस्क्रीन (_F)

en: Expand the window to fill the screen
ks: विंडो बडाव स्क्रीन भरन खत्तर

en: Run document as a presentation
ks: कागजात चल्लयव हावून खत्तर।

en: _Open Link
ks: लिंक खुलिव (_O)

en: _Go To
ks: गच्छिव (_G)

en: Open in New _Window
ks: नय विंडो मंज खुलिव

en: _Copy Link Address
ks: लिंकस करिव नकल (_C)

en: Copy _Image
ks: ईमेज करिव नकल

en: Zoom
ks: ज़ूम

en: Adjust the zoom level
ks: जूम लेबल करिव बराबर

en: Navigation
ks: नचव

en: Back
ks: पात्थ

en: Move across visited pages
ks: वुछमित पेज मंज पकिव

en: Previous
ks: पतिम

en: Next
ks: बरूठिम

en: Zoom In
ks: ज़ूम इन

en: Zoom Out
ks: ज़ूम आउट

en: Couldn't find appropriate format to save image
ks: ईमेज सेव करनुक फारमेट हयोकस न कमपलिट करिथ।

en: Save Image
ks: छवि सहेजें

en: Unable to open attachment
ks: कागजात आय न खोलन्य

en: The attachment could not be saved.
ks: एटेचमेंट हयकव न सेव करिथ।

en: By extension
ks: ऐक्सटनशन स्यीत

en: MATE Document Viewer
ks: गनोम कागजात वुच्छुनूक

en: PAGE
ks: वरूकख

en: Run atril in fullscreen mode
ks: पूर्ण स्क्रीन मोड में एवींस चलायेंएवींस चल्लयव सर्यस्यह् स्क्रीनस।

en: Run atril in presentation mode
ks: एवींस चल्लयव हावून खत्तर।

en: Run atril as a previewer
ks: एवींस चल्लयव वुछन् खत्तर।

en: STRING
ks: सटर्रिंग
