atril 1.26.0 - en to mk translation catalogue (210 entries)

en: Unknown MIME Type
mk: Непознат MIME тип

en: No images found in archive %s
mk: Не се пронајдени слики во архивата %s

en: Comic Books
mk: Стрипови

en: DVI document has incorrect format
mk: DVI документот е во неправилен формат

en: DVI Documents
mk: DVI документи

en: Error
mk: Грешка

en: Warning
mk: Предупредување

en: Yes
mk: Да

en: No
mk: Не

en: Type 1
mk: Тип 1

en: Type 1C
mk: Тип 1Ц

en: Type 3
mk: Тип 3

en: Type 1 (CID)
mk: Тип 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
mk: Тип 1Ц (CID)

en: Unknown font type
mk: Непознат тип на фонт

en: No name
mk: Нема име

en: Embedded subset
mk: Вградено поставување

en: Embedded
mk: Вградено

en: Not embedded
mk: Надворешно

en: PDF Documents
mk: PDF документи

en: Images
mk: Слики

en: Failed to load document “%s”
mk: Не можам да го отворам документот “%s”

en: Failed to save document “%s”
mk: Не можам да го зачувам документот “%s”

en: PostScript Documents
mk: PostScript документи

en: Invalid document
mk: Невалиден документ

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
mk: Не можам да го зачувам приврзокот “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
mk: Не можам да го отворам приврзокот “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
mk: Не можам да го отворам приврзокот “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
mk: Типот на датотека %s (%s) не е поддржан

en: All Documents
mk: Сите документи

en: All Files
mk: Сите датотеки

en: File is not a valid .desktop file
mk: Датотеката не е валидна .desktop датотека

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mk: Непозната верзија на desktop датотеката %s

en: Starting %s
mk: Подигнувам %s

en: Application does not accept documents on command line
mk: Апликацијата не прифаќа документи на командната линија

en: Unrecognized launch option: %d
mk: Непозната опција за лансирање: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mk: Не можам да пренесеам URl документи во desktop записи чиј што Тип=Врска

en: Not a launchable item
mk: Предметот не може да се лансира

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Specify file containing saved configuration
mk: Одредете ја датотеката со зачуваната конфигурација

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: Show session management options
mk: Покажи ги опции за управување со сесии

en: Show “_%s”
mk: Прикажи “_%s”

en: _Move on Toolbar
mk: _Помести на лентата со алатки

en: Move the selected item on the toolbar
mk: Помести го избраниот предмет на лентата со алатки

en: _Remove from Toolbar
mk: Отстрани од лентата со алатки

en: Remove the selected item from the toolbar
mk: Отстрани го избраниот предмет од лентата со алатки

en: _Delete Toolbar
mk: Отстрани лента со алатки

en: Remove the selected toolbar
mk: Отстрани ја избраната лента со алатки

en: Separator
mk: Разделувач

en: Fit Width
mk: Вклопи во широчина

en: Document Viewer
mk: Прегледувач за документи

en: Override document restrictions
mk: Отстрани ги рестрикциите на документот

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
mk: Отстрани ги рестрикциите на документите, како рестрикциите за копирање или печатење

en: Failed to print document
mk: Не можам да го испечатам документот

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Previous Page
mk: _Претходна страница

en: Go to the previous page
mk: Оди на претходната страна

en: _Next Page
mk: _Следна страница

en: Go to the next page
mk: Оди на следната страна

en: Zoom _In
mk: Зголем_и

en: Enlarge the document
mk: Зголеми го документот

en: Zoom _Out
mk: Намали

en: Shrink the document
mk: Намали го документот

en: Print
mk: Отпечати

en: Print this document
mk: Отпечати го овој документ

en: Make the current document fill the window
mk: Тековниот документ да го исполни прозорецот

en: Make the current document fill the window width
mk: Тековниот документ да ја исполни широчината на прозорецот

en: Page
mk: Страница

en: Select Page
mk: Изберете страна

en: Document
mk: Документ

en: Location:
mk: Локација:

en: Modified:
mk: Променето:

en: None
mk: Ништо

en: %s, Portrait (%s)
mk: %s, Вертикално (%s)

en: %s, Landscape (%s)
mk: %s, Хоризонтално (%s)

en: (%d of %d)
mk: (%d од %d)

en: of %d
mk: од %d

en: Printing is not supported on this printer.
mk: Печатењето не е поддржано на овој печатач.

en: Scroll Up
mk: Лизгај нагоре

en: Scroll Down
mk: Лизгај надолу

en: Scroll View Up
mk: Лизгачки поглед за нагоре

en: Scroll View Down
mk: Лизгачки поглед за надолу

en: Document View
mk: Преглед на документ

en: Jump to page:
mk: Оди оди до страница:

en: Go to first page
mk: Оди на првата страница

en: Go to previous page
mk: Оди на претходната страница

en: Go to next page
mk: Оди на следната страница

en: Go to last page
mk: Оди на последната страница

en: Go to page
mk: Оди на страна

en: Find
mk: Најди

en: Go to page %s
mk: Оди на страна %s

en: Go to %s on file “%s”
mk: Оди до %s во датотеката “%s”

en: Go to file “%s”
mk: Оди на страна “%s”

en: Launch %s
mk: Пушти %s

en: Find:
mk: Најди:

en: Find previous occurrence of the search string
mk: Најди го претходното појавување на низата од букви за барање

en: Find next occurrence of the search string
mk: Најди го следното појавување на низата од букви за барање

en: Toggle case sensitive search
mk: Пушти пребарување со разликување на мали-големи букви

en: Note
mk: Забелешка

en: Comment
mk: Коментар

en: Key
mk: Копче

en: Help
mk: Помош

en: Paragraph
mk: Параграф

en: Unknown
mk: Непознато

en: Open
mk: Отвори

en: Close
mk: Затвори

en: Password for document %s
mk: Лозинка за документот %s

en: Open a recently used document
mk: Отвори скорешен документ

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
mk: Овој документ е заклучен и може да биде прочитан само со внесување на правата лозинка.

en: _Unlock Document
mk: _Отклучи документ

en: Enter password
mk: Внесете лозинка

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
mk: Документот “%s” е заклучен и бара лозинка да внесете лозинка пред да можете да го отворите.

en: Password required
mk: Потребна е лозинка

en: _Password:
mk: _Лозинка:

en: Properties
mk: Својства

en: General
mk: Општо

en: Fonts
mk: Фонтови

en: Font
mk: Фонт

en: Add
mk: Додади

en: Attachments
mk: Приврзоци

en: Page %s
mk: Страница %s

en: _Add
mk: _Додај

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: Index
mk: Индекс

en: Thumbnails
mk: Сликички

en: The document contains no pages
mk: Документот не содржи страници

en: Unable to open document
mk: Не можам да го отворам документот

en: Open Document
mk: Отвори документ

en: The file could not be saved as “%s”.
mk: Оваа датотека не може да се зачува како “%s”.

en: Save As…
mk: Зачувај како

en: Close _without Saving
mk: Затвори _без зачувување

en: Running in presentation mode
mk: Извршувам во режим на презентација

en: Toolbar Editor
mk: Уредувач на лентата за алатки

en: Not found
mk: Нема пронајдени совпаѓања

en: %3d%% remaining to search
mk: %3d%% останати за пребарување

en: _File
mk: _Датотека

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _View
mk: _Поглед

en: _Go
mk: _Оди

en: _Bookmarks
mk: О_бележувачи

en: _Help
mk: _Помош

en: Open an existing document
mk: Отвори постоечки документ

en: Op_en a Copy
mk: От_вори копија

en: Open a copy of the current document in a new window
mk: Отвори копија од тековниот документ во нов прозорец

en: Save a copy of the current document
mk: Зачувај копија од тековниот документ

en: P_roperties
mk: С_војства

en: _Copy
mk: _Копирај

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Find a word or phrase in the document
mk: Барај збор или фраза во документот

en: Find Ne_xt
mk: Најди сл_едно

en: Find Pre_vious
mk: Најди пре_тходно

en: T_oolbar
mk: Л_ента со алатки

en: Rotate _Left
mk: Ротирај _лево

en: Rotate _Right
mk: Ротирај _десно

en: _Reload
mk: _Освежи

en: Reload the document
mk: Освежи го документот

en: Auto_scroll
mk: Авто_лизгање

en: _First Page
mk: _Прва страница

en: Go to the first page
mk: Оди на првата страна

en: _Last Page
mk: По_следна страница

en: Go to the last page
mk: Оди на последната страна

en: _Add Bookmark
mk: Дод_аj обележувач

en: _Contents
mk: _Содржина

en: _About
mk: _За

en: Leave Fullscreen
mk: Напушти цел екран

en: Leave fullscreen mode
mk: Напушти режим на цел екран

en: Start Presentation
mk: Пушти презентација

en: Start a presentation
mk: Пушти презентација

en: _Toolbar
mk: _Лента со алатки

en: Show or hide the toolbar
mk: Покажи или скриј ја лентата со алатки

en: Side _Pane
mk: Странична _површина

en: Show or hide the side pane
mk: Покажи ја или скриј ја страничната површина

en: _Continuous
mk: _Во продолжение

en: Show the entire document
mk: Покажи го целиот документ

en: _Dual
mk: _Двојно

en: Show two pages at once
mk: Покажи две страници одеднаш

en: _Fullscreen
mk: _Цел екран

en: Expand the window to fill the screen
mk: Прошири го прозорецот на цел екран

en: Pre_sentation
mk: Пре_зентација

en: Run document as a presentation
mk: Пушти го документот како презентација

en: _Open Link
mk: _Отвори врска

en: _Go To
mk: _Оди

en: Open in New _Window
mk: Отвори во нов _прозорец

en: _Copy Link Address
mk: _Копирај адреса на врската

en: Copy _Image
mk: Копирај ја _сликата

en: Zoom
mk: Зум

en: Adjust the zoom level
mk: Променете го нивото на зум

en: Navigation
mk: Навигација

en: Back
mk: Назаф

en: Move across visited pages
mk: Движете се низ посетените страници

en: Previous
mk: Претходна

en: Next
mk: Следна

en: Zoom In
mk: Зумирај

en: Zoom Out
mk: Одзумирај

en: Unable to open external link
mk: Не можам да ја отворам надворешната врска

en: Couldn't find appropriate format to save image
mk: Не можев да најдам соодветен формат за зачувување на сликата

en: The image could not be saved.
mk: Сликата не може да се зачува.

en: Save Image
mk: Зачувај ја сликата

en: Unable to open attachment
mk: Не можам да го отворам приврзокот

en: The attachment could not be saved.
mk: Приврзокот не може да се зачува.

en: Save Attachment
mk: Зачувај го додатокот

en: By extension
mk: По проширување

en: MATE Document Viewer
mk: Прегледувач за документи за MATE

en: PAGE
mk: СТРАНА

en: Run atril in fullscreen mode
mk: Пушти на цел екран

en: Run atril in presentation mode
mk: Пушти како презентација

en: Run atril as a previewer
mk: Пушти како прегледувач

en: The word or phrase to find in the document
mk: Зборот или фразата за барање во документот
