atril 1.26.0 - en to mr translation catalogue (331 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
mr: कॉमीक पुस्तक डीकंप्रेस् करण्यासाठी आदेश “%s” प्रक्षेपीत करतेवेळी त्रुटी: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
mr: कॉमीक पुस्तक डीकंप्रेस करतेवेळी आदेश “%s” अपयशी.

en: The command “%s” did not end normally.
mr: आदेश “%s” योग्यरित्या समाप्त झाले नाही.

en: Not a comic book MIME type: %s
mr: कॉमीक पुस्तक MIME प्रकार नाही: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
mr: या प्रकारचे कॉमीक पुस्तक डिकंप्रेस् करण्यास योग्य आदेश आढळले नाही

en: Unknown MIME Type
mr: अपरिचीत MIME प्रकार

en: File corrupted
mr: फाइल सदोषीत

en: No files in archive
mr: आर्काइव्हमध्ये फाइल्स् आढळले नाही

en: No images found in archive %s
mr: %s गठ्ठ्यात प्रतीमा मिळाल्या नाहीत

en: There was an error deleting “%s”.
mr: “%s” नष्ट करतेवेळी त्रुटी आढळळी.

en: Error %s
mr: त्रुटी %s

en: Comic Books
mr: चित्राक्षर पुस्तक

en: DjVu document has incorrect format
mr: DjVu दस्तऐवजाची रचना चुक आहे

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
mr: दस्तऐवज अनेक फाइलचे समायोजन आहे. एक किंवा त्यापेक्षा जास्त फाइल करीता प्रवेश प्राप्त होऊ शकत नाही.

en: DjVu Documents
mr: DjVu दस्तऐवज

en: DVI document has incorrect format
mr: DVI दस्तऐवजाची रचना चुक आहे

en: DVI Documents
mr: DVI दस्तऐवज

en: Error
mr: त्रुटी

en: Warning
mr: सावधानता

en: This work is in the Public Domain
mr: हि प्रणाली सार्वजनिक आहे

en: Yes
mr: होय

en: No
mr: नाही

en: Type 1
mr: प्रकार १

en: Type 1C
mr: प्रकार १C

en: Type 3
mr: प्रकार ३

en: Type 1 (CID)
mr: प्रकार १ (CID)

en: Type 1C (CID)
mr: प्रकार १C (CID)

en: Unknown font type
mr: अपरिचीत फॉंटचा प्रकार

en: No name
mr: नाव नाही

en: Embedded subset
mr: एंबेडेड उपसमूह

en: Embedded
mr: एंबेडेड

en: Not embedded
mr: एंबेडेड नसलेले

en: PDF Documents
mr: PDF दस्तऐवज

en: Images
mr: प्रतिमा

en: Failed to load document “%s”
mr: “%s” दस्तऐवज वाचण्यास असमर्थ

en: Failed to save document “%s”
mr: “%s” दस्तऐवज संचयीत करण्यास अपयशी

en: PostScript Documents
mr: पोस्टस्क्रिप्ट दस्तऐवज

en: Invalid document
mr: अवैध दस्तऐवज

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
mr: जोडणी “%s” संग्रहीत करु शकत नाही: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
mr: जोडणी “%s” उघडू शकत नाही: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
mr: जोडणी “%s” उघडू शकत नाही

en: File type %s (%s) is not supported
mr: फाइल प्रकार %s (%s) समर्थीत नाही

en: All Documents
mr: सर्व दस्तऐवज

en: All Files
mr: सर्व फाईल्स

en: Failed to create a temporary file: %s
mr: तात्पुरती फ़ाइल:%s निर्माण करण्यास असफल

en: Failed to create a temporary directory: %s
mr: तात्पुरती निर्देशिका:%s निर्माण करण्यास असफल

en: File is not a valid .desktop file
mr: फाइल वैध .desktop फाइल नाही

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mr: अनोळखी डेस्कटॉप फाइल आवृत्ती '%s'

en: Starting %s
mr: %s सुरू करत आहे

en: Application does not accept documents on command line
mr: आदेश ओळ पासून अनुप्रयोग दस्तऐवज स्वीकारत नाही

en: Unrecognized launch option: %d
mr: अनोळखी प्रक्षेपण पर्याय: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mr: 'Type=Link' डेस्कटॉप नोंदणी करीता दस्तऐवजातील URIs पाठवू शकत नाही

en: Not a launchable item
mr: प्रक्षेपण घटक नाही

en: Disable connection to session manager
mr: सत्र व्यवस्थापकशी जुळवणी अकार्यान्वीत करा

en: Specify file containing saved configuration
mr: साठवलेली संयोजना समाविष्टीत फाइल निश्चित करा

en: Specify session management ID
mr: सत्र व्यवस्थापन ID निश्चित करा

en: Session management options:
mr: सत्र व्यवस्थापन पर्याय:

en: Show session management options
mr: सत्र व्यवस्थापन पर्याय दाखवा

en: Show “_%s”
mr: “_%s” दाखवा

en: _Move on Toolbar
mr: साधनपट्टीवर हलवा (_M)

en: Move the selected item on the toolbar
mr: निवडलेली बाब साधनपट्टिकेवर हलवा

en: _Remove from Toolbar
mr: साधनपट्टिकेवरुन काढा (_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
mr: निवडलेली बाब साधनपट्टिकेवरुन काढून टाका

en: _Delete Toolbar
mr: साधनपट्टी काढून टाका (_D)

en: Remove the selected toolbar
mr: निवडलेली साधनपट्टिका काढून टाका

en: Separator
mr: विभाजक

en: Fit Width
mr: रुंदीत बसवा

en: Expand Window to Fit
mr: खिडकी पूर्ण भरण्याकरिता मोठी करा

en: 50%
mr: ५०%

en: Atril Document Viewer
mr: Atril दस्तऐवज दर्शक

en: Document Viewer
mr: दस्तऐवज दर्शक

en: View multi-page documents
mr: अनेक पानाचे दस्तऐवज बघा

en: Override document restrictions
mr: दस्तऐवजावरील निर्बंध झुगारुन टाका

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
mr: प्रत तयार करणे अथवा मुद्रण करण्याप्रमाणेच दस्तऐवजावरील निर्बंध झुगारुन टाका.

en: Delete the temporary file
mr: तात्पुर्ती फाइल नष्ट करा

en: Print settings file
mr: संयोजना फाइलची छपाई करत आहे

en: MATE Document Previewer
mr: MATE दस्तऐवज पूर्वदर्शक

en: Failed to print document
mr: दस्तऐवज मुद्रित करण्यात अशमर्थ

en: The selected printer '%s' could not be found
mr: नीवडलेले छपाईयंत्र '%s' आढळले नाही

en: _Close
mr: बंद करा (_C)

en: _Previous Page
mr: मागील पान(_P)

en: Go to the previous page
mr: मागील पानावर जा

en: _Next Page
mr: पुढील पान(_N)

en: Go to the next page
mr: पुढील पानावर जा

en: Zoom _In
mr: आतील बाजूनी विशालीकरण (_I)

en: Enlarge the document
mr: दस्तऐवज मोठे करा

en: Zoom _Out
mr: लहानात लहान करा (_O)

en: Shrink the document
mr: दस्तऐवज आखूड करा

en: Print
mr: मुद्रण

en: Print this document
mr: हा दस्तऐवज मुद्रित करा

en: Make the current document fill the window
mr: चालु दस्तऐवज पटल भरेल असे करा

en: Make the current document fill the window width
mr: चालु दस्तऐवज खिडकीची रुंदी भरेल असे करा

en: Page
mr: पान

en: Select Page
mr: पान निवडा

en: Document
mr: दस्तऐवज

en: Title:
mr: शिर्षक:

en: Location:
mr: ठिकाण:

en: Subject:
mr: विषय:

en: Author:
mr: लेखक:

en: Keywords:
mr: मुख्यशब्द:

en: Producer:
mr: उत्पादक:

en: Creator:
mr: निर्माता:

en: Created:
mr: निर्माण केलेले:

en: Modified:
mr: बदल दिनांक:

en: Number of Pages:
mr: पानांची संख्या:

en: Optimized:
mr: अनुकूल केलेले:

en: Format:
mr: स्वरूप:

en: Security:
mr: सुरक्षा:

en: Paper Size:
mr: कागदाचा आकार:

en: None
mr: काही नाही

en: default:mm
mr: मुलभूत:mm

en: %.0f × %.0f mm
mr: %.0f × %.0f मिमि

en: %.2f × %.2f inch
mr: %.2f × %.2f इंच

en: %s, Portrait (%s)
mr: %s, उभे (%s)

en: %s, Landscape (%s)
mr: %s, आडवे (%s)

en: (%d of %d)
mr: (%d पैकी %d)

en: of %d
mr: चा %d

en: Preparing to print…
mr: छपाई करीता तयार करत आहे ...

en: Finishing…
mr: संपवित आहे...

en: Printing page %d of %d…
mr: %d पैकी %d पानाची छपाई करत आहे...

en: Printing is not supported on this printer.
mr: हा मुद्रकावर मुद्रणास पाठिंबा नाही.

en: Invalid page selection
mr: अवैध पान नीवड

en: Your print range selection does not include any pages
mr: तुमच्या छपाई व्याप्ती नीवड मध्ये पान समाविष्टीत नाही

en: Page Scaling:
mr: पानाचे आकार बदल:

en: Shrink to Printable Area
mr: छपाईजोगी क्षेत्रकरीता संकुचन करा

en: Fit to Printable Area
mr: छपाईजोगी क्षेत्रात बसवा

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
mr: नीवडलेले छपाईयंत्र पान बसवण्यासाठी दस्तऐवज पाने प्रमाणीत करा. खालीलपैकी एक नीवडा:
    
    • "None": पानाचे स्केलिंग चालवले जात नाही.
    
    • "Shrink to Printable Area": छपाईयंत्र पानाला छपाईजोगी क्षेत्रात बसवण्याकरीता छपाईजोगी क्षेत्रपेक्षा मोठे दस्तऐवज पानांचे आकार लहान केले जातात.
    
    • "Fit to Printable Area": छपाईयंत्र पानाला छपाईजोगी क्षेत्रात बसवण्याकरीता दस्तऐवज पानांचे आकार आवश्यकताप्रमाणे मोठे किंवा लहान केले जातात.

en: Auto Rotate and Center
mr: स्वयं फिरवा व मध्यभागी आणा

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
mr: प्रत्येक दस्तऐवज पानाची दिशा जुळवण्यासाठी छपाईयंत्र पानाची दिशा बदला. दस्तऐवज पाने छपाईयंत्र पानाच्या मध्यभागी स्थीत होतील.

en: Select page size using document page size
mr: दस्तऐवजाच्या आकाराप्रमाणे पानाचा आकार निवडा

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
mr: कार्यान्वित केल्यावर, प्रत्येक पान दस्तऐवजाच्या पानाच्या आकाराच्या कागदावर छापले जाईल.

en: Page Handling
mr: पानाची हाताळणी

en: Failed to print page %d: %s
mr: पान %d ची छपाई करण्यास अपयशी: %s

en: Scroll Up
mr: वर सरकवा

en: Scroll Down
mr: खाली सरकवा

en: Scroll View Up
mr: दृश्य वर सरकवा

en: Scroll View Down
mr: दृश्य खाली सरकवा

en: Document View
mr: दस्तऐवज

en: Jump to page:
mr: पानावर जा:

en: End of presentation. Click to exit.
mr: प्रस्तुतीकरण समाप्त. बाहेर पडण्याकरीता Escape दाबा.

en: Go to first page
mr: पहील्या पानावर जा

en: Go to previous page
mr: मागील पानावर जा

en: Go to next page
mr: पुढील पानावर जा

en: Go to last page
mr: शेवटल्या पानावर जा

en: Go to page
mr: पानावर जा

en: Find
mr: शोधा

en: Go to page %s
mr: %s पानावर जा

en: Go to %s on file “%s”
mr: फाइल “%s” वर स्थीत %s वर जा

en: Go to file “%s”
mr: “%s” फाइलकडे जा

en: Launch %s
mr: %s सुरू करा

en: Find:
mr: शोधा:

en: Find previous occurrence of the search string
mr: आधी आढळलेल्या शोध अक्षरमाला

en: Find next occurrence of the search string
mr: पुढली आढळणारी अक्षरमाला शोधा

en: Case Sensitive
mr: केस सेंसिटीव्ह

en: Toggle case sensitive search
mr: केस सेंसिटीव्ह शोध उलट करा

en: Icon:
mr: चिन्ह:

en: Note
mr: नोंद

en: Comment
mr: टीप

en: Key
mr: किल्ली

en: Help
mr: मदत

en: New Paragraph
mr: नवीन परिच्छेद

en: Paragraph
mr: परिच्छेद

en: Insert
mr: दाखल करा

en: Cross
mr: क्रॉस

en: Circle
mr: वर्तुळ

en: Unknown
mr: अपरिचीत

en: Annotation Properties
mr: टिप्पणी गुणधर्म

en: Color:
mr: रंग:

en: Style:
mr: शैली:

en: Transparent
mr: पारदर्शक

en: Opaque
mr: अपारदर्शक

en: Initial window state:
mr: सुरुवातीचा खिडकीचा आकार:

en: Open
mr: उघडा

en: Close
mr: बंद करा

en: Password for document %s
mr: %s दस्तऐवजाकरीता परवलीचा शब्द

en: Loading…
mr: लोड होत आहे...

en: Open a recently used document
mr: नुकतेच वापरलेले दस्तऐवज उघडा

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
mr: हा दस्तऐवज कुलूपबंद आहे आणि फक्त योग्य परवलीचा शब्द दिल्यावरच वाचले जाउ शकते.

en: _Unlock Document
mr: दस्तऐवजाचे कुलूप उघडा(_U)

en: Enter password
mr: परवलीचा शब्द द्या

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
mr: दस्तऐवज “%s” कुलूपबंद आहे आणि ते उघडण्यापूर्वी परवलीचा शब्दाची गरज आहे.

en: Password required
mr: परवलीचा शब्द आवश्यक

en: _Password:
mr: परवलीचा शब्द (_P):

en: Forget password _immediately
mr: परवलीचा शब्द ताबडतोब विसरा (_i)

en: Remember password until you _log out
mr: लॉगऑउट करेपर्यंत गुप्तशब्द स्मर्णात ठेवा (_R)

en: Remember _forever
mr: नेहमीकरीता लक्षात ठेवा (_f)

en: Properties
mr: वैशिष्ट्ये

en: General
mr: सर्वसाधारण

en: Fonts
mr: फॉंट्स

en: Document License
mr: दस्तऐवज परवाना

en: Font
mr: फॉंट

en: Gathering font information… %3d%%
mr: फॉंटची माहिती गोळा केली जातेय... %3d%%

en: Usage terms
mr: वापराच्या अटी

en: Text License
mr: पाठ्य परवाना

en: Further Information
mr: पुढील माहिती

en: Add
mr: जोडा

en: Add text annotation
mr: पाठ्य टिप्पणी जोडा

en: Document contains no annotations
mr: दस्तऐवजात टिप्पणी नाही

en: Page %d
mr: पान %d

en: Annotations
mr: टिप्पणी

en: Attachments
mr: जोडण्या

en: Page %s
mr: पान %s

en: _Add
mr: जोडा(_A)

en: _Remove
mr: काढून टाका (_R)

en: Bookmarks
mr: वाचनखुणा

en: Layers
mr: स्तर

en: Print…
mr: छपाई करा...

en: Index
mr: निर्देशिका

en: Thumbnails
mr: छोट्या प्रतीमा

en: Page %s — %s
mr: पान %s — %s

en: The document contains no pages
mr: दस्तऐवजात पान नाही

en: The document contains only empty pages
mr: दस्तऐवजात फक्त रिकामे पान आढळले

en: Unable to open document
mr: दस्तऐवज उघडण्यास अशक्य

en: Loading document from “%s”
mr: “%s” पासून दस्तऐवज लोड करत आहे

en: Downloading document (%d%%)
mr: दस्तऐवज  (%d%%) डाऊनलोड करत आहे

en: Failed to load remote file.
mr: दूरस्थ फ़ाइल %s दाखल करण्यास अपयशी

en: Reloading document from %s
mr: %s पासून दस्तऐवज पुन्ह दाखल करत आहे

en: Failed to reload document.
mr: दस्तऐवज पुन्हदाखल करण्यास अशक्य.

en: Open Document
mr: दस्तऐवज उघडा

en: Saving document to %s
mr: दस्तऐवज %s करीता साठवत आहे

en: Saving attachment to %s
mr: %s शी जुळवणी साठवत आहे

en: Saving image to %s
mr: प्रतिमा %s करीता साठवत आहे

en: The file could not be saved as “%s”.
mr: फाइल “%s” नुरूप साठवा.

en: Uploading document (%d%%)
mr: दस्तऐवज (%d%%) अपलोड करत आहे

en: Uploading attachment (%d%%)
mr: जुळवणी (%d%%) अपलोड करत आहे

en: Uploading image (%d%%)
mr: प्रतिमा (%d%%) करत आहे

en: Save As…
mr: असे संचयीत करा

en: Printing job “%s”
mr: कार्य “%s” ची छपाई करा

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
mr: दस्तऐवजात भरलेली फाॅर्म फील्ड्स आहेत. दस्तऐवज सुरक्षित केला नाही, तर सर्व बदल नष्ट होतील.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
mr: दस्तऐवजात नवीन टिप्पण्या आहेत. दस्तऐवज सुरक्षित नाही केला, तर सर्व बदल नष्ट होतील.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
mr: "%s" दस्तऐवजाची एक प्रत साठवा?

en: Close _without Saving
mr: सुरक्षित न करता बंद करा(_w)

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
mr: छपाई कार्य “%s” पूर्णपणे बंद होण्यापूर्वी समाप्त होईपर्यंत थांबायचे?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
mr: खिडकी बंद केल्यास, उर्वरीत छपाई कार्य छपाईकृत होणार नाही.

en: Cancel _print and Close
mr: छपाई व बंद करा रद्द करा (_p)

en: Close _after Printing
mr: छपाई नंतर बंद करा (_a)

en: Running in presentation mode
mr: प्रस्तुतीकरण पध्दतीत कार्यरत आहे

en: Toolbar Editor
mr: साधनपट्टी संपादक

en: There was an error displaying help
mr: मदत दर्शवितेवेळी त्रुटी आढळली

en: Not found
mr: आढळले नाही

en: %3d%% remaining to search
mr: %3d%% शोधायचे उरलेत

en: _File
mr: फाइल (_F)

en: _Edit
mr: संपादन (_E)

en: _View
mr: दृश्य(_V)

en: _Go
mr: जा (_G)

en: _Bookmarks
mr: पुस्तकखुण (_B)

en: _Help
mr: मदत(_H)

en: _Open…
mr: उघडा (_O)...

en: Open an existing document
mr: अस्तित्वात असलेले दस्तऐवज उघडा

en: Op_en a Copy
mr: प्रत उघडा (_e)

en: Open a copy of the current document in a new window
mr: सद्याचे दस्तऐवजाची प्रत नविन चौकटीत उघडा

en: Save a copy of the current document
mr: सध्याच्या दस्तऐवजाची एक प्रत साठवा

en: _Print…
mr: छपाई करा (_P)...

en: P_roperties
mr: गुणधर्म (_r)

en: _Copy
mr: प्रत बनवा (_C)

en: Select _All
mr: सर्व निवडा(_A)

en: _Find…
mr: शोधा (_F):

en: Find a word or phrase in the document
mr: एखादा शब्द अथवा वाक्य दस्तऐवजात शोधा

en: Find Ne_xt
mr: पुढिल शोधा(_x)

en: Find Pre_vious
mr: मागील शोधा(_v)

en: T_oolbar
mr: साधनपट्टी(_o)

en: Rotate _Left
mr: डावीकडे फिरवा(_L)

en: Rotate _Right
mr: उजवीकडे फिरवा(_R)

en: Save Current Settings as _Default
mr: सध्याची संयोजना मुलभूत निश्चित करा (_D)

en: _Reload
mr: पुन्हा दाखल करा (_R)

en: Reload the document
mr: दस्तऐवज पुन्हा वाचा

en: _Expand Window to Fit
mr: खिडकी पूर्ण भरण्याकरिता मोठी करा (_E)

en: Auto_scroll
mr: आपोआप हलवा (_s)

en: _First Page
mr: पहीले पान(_F)

en: Go to the first page
mr: पहील्या पानावर जा

en: _Last Page
mr: शेवटले पान(_L)

en: Go to the last page
mr: शेवटल्या पानावर जा

en: _Add Bookmark
mr: पुस्तकखुण जोडा (_A)

en: _Contents
mr: विषयसूची (_C)

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: Leave Fullscreen
mr: फुलस्क्रीन सोडा

en: Leave fullscreen mode
mr: पुर्णपडदा पध्दती सोडा

en: Start Presentation
mr: प्रस्तुतीकरण सुरू करा

en: Start a presentation
mr: प्रस्तुतीकरण सुरू करा

en: _Toolbar
mr: साधनपट्टी (_T)

en: Show or hide the toolbar
mr: साधनपट्टी दाखवा अथवा लपवा

en: Side _Pane
mr: बाजुची फळी(_P)

en: Show or hide the side pane
mr: बाजुची फळी दाखवा अथवा लपवा

en: _Continuous
mr: सतत (_C)

en: Show the entire document
mr: संपूर्ण दस्तऐवज दाखवा

en: _Dual
mr: दुहेरी(_D)

en: Show two pages at once
mr: दोन पाने एकदम दाखवा

en: _Fullscreen
mr: पुर्णपटल(_F)

en: Expand the window to fill the screen
mr: पटल पूर्णपणे व्यापण्याकरीता खिडकीचे प्रसरण करा

en: Pre_sentation
mr: प्रस्तुतीकरण (_s)

en: Run document as a presentation
mr: दस्तऐवज प्रस्तुतीकरण म्हणुन चालवा

en: Show page contents with the colors inverted
mr: पानाचा मजकूर रंग उलटे करून दाखवा

en: _Open Link
mr: दुवा उघडा(_O)

en: _Go To
mr: इथे जा(_G)

en: Open in New _Window
mr: नविन चैकटीत उघडा (_W)

en: _Copy Link Address
mr: लिंक पत्ताचे प्रत बनवा (_C)

en: _Save Image As…
mr: प्रतिमा संचयीत करा (_S)...

en: Copy _Image
mr: प्रतिमा उघडा (_I)

en: Annotation Properties…
mr: टिप्पणी गुणधर्म...

en: _Open Attachment
mr: जोडणी उघडा(_O)

en: _Save Attachment As…
mr: जोडणी संचयीत करा(_S)...

en: Zoom
mr: मोठे/लहान करा

en: Adjust the zoom level
mr: झूम स्थिती सुस्थीत करा

en: Navigation
mr: संचार

en: Back
mr: मागे

en: Move across visited pages
mr: भेट दिलेले पानांशी संचार करा

en: Previous
mr: मागील

en: Next
mr: पुढिल

en: Zoom In
mr: मोठे करा

en: Zoom Out
mr: लहान करा

en: Unable to launch external application.
mr: बाहेरील अनुप्रयोग प्रक्षेपीत करणे अशक्य.

en: Unable to open external link
mr: बाहेरील जोडणी उघडण्यास अपयशी

en: Couldn't find appropriate format to save image
mr: प्रतिमा संचयीत करण्याकरीता योग्य प्रकार आढळला नाही

en: The image could not be saved.
mr: प्रतिमा संचयीत करु शकत नाही.

en: Save Image
mr: प्रतिमा संचयीत करा

en: Unable to open attachment
mr: जोडणी उघडण्यास असमर्थ

en: The attachment could not be saved.
mr: जोडणी सुरक्षीत करु शकत नाही.

en: Save Attachment
mr: जोडणी संचयीत करा

en: %s — Password Required
mr: %s — परवलीचा शब्द आवश्यक

en: By extension
mr: विस्तार द्वारे

en: MATE Document Viewer
mr: MATE दस्तऐवज दर्शक

en: The page label of the document to display.
mr: दाखविण्याजोगी दस्तऐवजाचे पान.

en: PAGE
mr: पान

en: The page number of the document to display.
mr: दाखविण्याजोगी दस्तऐवजाचा पान क्रमांक

en: NUMBER
mr: क्रमांक

en: Run atril in fullscreen mode
mr: पुर्णपटल स्थितीत एव्हींस चालवा

en: Run atril in presentation mode
mr: प्रस्तुतीकरण स्थितीत एव्हींस चालवा

en: Run atril as a previewer
mr: एव्हींस पुर्वदर्शक म्हणुन चालवा

en: The word or phrase to find in the document
mr: दस्तऐवजात शोधायचे एखादे शब्द किंवा वाक्य

en: STRING
mr: अक्षरमाळा

en: [FILE…]
mr: [फाइल...]
