atril 1.26.0 - en to pa translation catalogue (336 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
pa: ਕਾਮਿਕ ਕਿਤਾਬ ਡੀਕੰਪਰੈੱਸ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ “%s” ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
pa: ਕਾਮਿਕ ਕਿਤਾਬ ਡੀਕੰਪਰੈੱਸ ਕਰਨ ਲਈ ਕਮਾਂਡ “%s” ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: The command “%s” did not end normally.
pa: ਕਮਾਂਡ “%s” ਅਸਧਾਰਨ ਢੰਗ ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਈ।

en: Not a comic book MIME type: %s
pa: ਇੱਕ ਕਾਮਿਕ ਬੁੱਕ MIME ਕਿਸਮ ਨਹੀਂ: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
pa: ਇਸ ਕਿਸਮ ਦੀ ਕਾਮਿਕ ਕਿਤਾਬ ਨੂੰ ਡੀਕੰਪਰੈੱਸ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਢੁੱਕਵੀ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Unknown MIME Type
pa: ਅਣਜਾਣ MIME ਟਾਈਪ

en: File corrupted
pa: ਫਾਇਲ ਨਿਕਾਰਾ ਹੈ

en: No files in archive
pa: ਅਕਾਇਵ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No images found in archive %s
pa: ਅਕਾਇਵ %s ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: There was an error deleting “%s”.
pa: “%s” ਹਟਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error %s
pa: ਗਲਤੀ %s

en: Comic Books
pa: ਹਾਸਰਸ ਕਿਤਾਬਾਂ

en: DjVu document has incorrect format
pa: DjVu ਡੌਕੂਮੈਂਟ 'ਚ ਗਲਤ ਫਾਰਮੈਟ ਹੈ

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਨਾਲ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ। ਇੰਨ੍ਹਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: DjVu Documents
pa: DjVu ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: DVI document has incorrect format
pa: DVI ਡੌਕੂਮੈਂਟ 'ਚ ਗਲਤ ਫਾਰਮੈਟ ਹੈ

en: DVI Documents
pa: DVI ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: This work is in the Public Domain
pa: ਇਹ ਕੰਮ ਪਬਲਿਕ ਡੋਮੇਨ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Type 1
pa: Type ੧

en: Type 3
pa: Type ੩

en: Unknown font type
pa: ਅਣਜਾਣ ਫੋਂਟ ਟਾਈਪ

en: No name
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

en: Embedded subset
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਸਬ-ਸੈੱਟ

en: Embedded
pa: ਇੰਬੈੱਡ

en: Not embedded
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਨਹੀਂ

en: PDF Documents
pa: PDF ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Failed to load document “%s”
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ “%s” ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to save document “%s”
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ “%s” ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: PostScript Documents
pa: ਪੋਸਟ-ਸਕਰਿਪਟ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Invalid document
pa: ਗਲਤ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
pa: ਨੱਥੀ “%s” ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
pa: ਨੱਥੀ “%s” ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
pa: ਨੱਥੀ “%s” ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: File type %s (%s) is not supported
pa: ਫਾਇਲ ਟਾਈਪ %s (%s) ਸਹਿਯੋਗੀ ਹੈ

en: All Documents
pa: ਸਭ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Failed to create a temporary file: %s
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: File is not a valid .desktop file
pa: ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਢੁੱਕਵੀਂ .desktop ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਵਰਜਨ '%s'

en: Starting %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Application does not accept documents on command line
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Unrecognized launch option: %d
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਚਲਾਉਣ ਚੋਣ: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ URIs  'Type=Link' ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Not a launchable item
pa: ਚਲਾਉਣਯੋਗ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ

en: Disable connection to session manager
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Specify file containing saved configuration
pa: ਸੰਭਾਲੀ ਸੰਰਚਨਾ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਦਿਓ

en: FILE
pa: ਫਾਇਲ

en: Specify session management ID
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ID ਦਿਓ

en: Session management options:
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ਚੋਣਾਂ:

en: Show session management options
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show “_%s”
pa: “_%s” ਵੇਖੋ

en: _Move on Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਉੱਤੇ ਹਿਲਾਓ(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
pa: ਟੂਲਾਰ ਉੱਤੇ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਏਧਰ-ਓਧਰ ਕਰੋ

en: _Remove from Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਤੋਂ ਹਟਾਓ(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਤੋਂ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਹਟਾਓ

en: _Delete Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਹਟਾਓ(_D)

en: Remove the selected toolbar
pa: ਚੁਣੀ ਟੂਲਬਾਰ ਹਟਾਓ

en: Separator
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ

en: Fit Width
pa: ਚੌੜਾਈ ਫਿੱਟ

en: 50%
pa: ੫੦%

en: 70%
pa: ੭੦%

en: 85%
pa: ੮੫%

en: 100%
pa: ੧੦੦%

en: 125%
pa: ੧੨੫%

en: 150%
pa: ੧੫੦%

en: 175%
pa: ੧੭੫%

en: 200%
pa: ੨੦੦%

en: 300%
pa: ੩੦੦%

en: 400%
pa: ੪੦੦%

en: 800%
pa: ੮੦੦%

en: 1600%
pa: ੧੬੦੦%

en: 3200%
pa: ੩੨੦੦%

en: 6400%
pa: ੬੪੦੦%

en: Document Viewer
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਰਸ਼ਕ

en: View multi-page documents
pa: ਮਲਟੀ-ਪੇਜ਼ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵੇਖੋ

en: Override document restrictions
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਾਬੰਦੀਆਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਾਬੰਦੀਆਂ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਕਾਪੀ ਜਾਂ ਪਰਿੰਟ ਆਦਿ ਲਈ ਪਾਬੰਦੀ, ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ।

en: Delete the temporary file
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਓ

en: Print settings file
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਫਾਇਲ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: MATE Document Previewer
pa: ਗਨੋਮ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਰਸ਼ਕ

en: Failed to print document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: The selected printer '%s' could not be found
pa: ਚੁਣਿਆ ਪਰਿੰਟ '%s' ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Previous Page
pa: ਪੇਜ਼ ਪਿੱਛੇ(_P)

en: Go to the previous page
pa: ਪਿਛਲੇ ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Next Page
pa: ਪੇਜ਼ ਅੱਗੇ(_N)

en: Go to the next page
pa: ਅਗਲੇ ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Zoom _In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ(_I)

en: Enlarge the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵੱਡਾ ਕਰੋ

en: Zoom _Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ(_O)

en: Shrink the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਸੁੰਘੜੋ

en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Print this document
pa: ਇਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Make the current document fill the window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਫਿੱਟ ਕਰੋ

en: Make the current document fill the window width
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਚੌੜਾਈ 'ਚ ਫਿੱਟ ਕਰੋ

en: Page
pa: ਪੇਜ਼

en: Select Page
pa: ਪੇਜ਼ ਚੁਣੋ

en: Document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Title:
pa: ਟਾਈਟਲ:

en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

en: Subject:
pa: ਵਿਸ਼ਾ:

en: Author:
pa: ਲੇਖਕ:

en: Keywords:
pa: ਸ਼ਬਦ:

en: Producer:
pa: ਪਰੋਡਿਊਸਰ:

en: Creator:
pa: ਕਰੀਏਟਰ:

en: Created:
pa: ਬਣਾਇਆ:

en: Modified:
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ:

en: Number of Pages:
pa: ਪੇਜ਼ਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ:

en: Optimized:
pa: ਅਨੁਕੂਲ:

en: Format:
pa: ਫਾਰਮੈਟ:

en: Security:
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ:

en: Paper Size:
pa: ਪੇਪਰ ਸਾਈਜ਼:

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: %.2f × %.2f inch
pa: %.2f × %.2f ਇੰਚ

en: %s, Portrait (%s)
pa: %s, ਪੋਰਟਰੇਟ (%s)

en: %s, Landscape (%s)
pa: %s, ਲੈਡਸਕੇਪ (%s)

en: (%d of %d)
pa: (%2$d ਵਿੱਚੋਂ %1$d)

en: of %d
pa: , %d ਵਿੱਚੋਂ

en: Preparing to print…
pa: ਪਰਿੰਟ ਲਈ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Finishing…
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Printing page %d of %d…
pa: %2$d  ਵਿਚੋਂ %1$d ਪੇਜ਼ ਪਰਿੰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Printing is not supported on this printer.
pa: ਇਸ ਪਰਿੰਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Invalid page selection
pa: ਗਲਤ ਪੇਜ਼ ਚੋਣ

en: Your print range selection does not include any pages
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪਰਿੰਟ ਰੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਵੀ ਪੇਜ਼ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Page Scaling:
pa: ਪੇਜ਼ ਸਕੇਲਿੰਗ:

en: Shrink to Printable Area
pa: ਪਰਿੰਟ ਹੋਣ ਯੋਗ ਖੇਤਰ ਲਈ ਸੁੰਘੜੋ

en: Fit to Printable Area
pa: ਪਰਿੰਟ ਹੋਣਯੋਗ ਖੇਤਰ ਲਈ ਫਿੱਟ

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੇਜ਼ ਨੂੰ ਚੁਣੇ ਪਰਿੰਟਰ ਪੇਜ਼ ਮੁਤਾਬਕ ਸਕੇਲ ਕਰੋ। ਹੇਠ ਦਿੱਤਿਆਂ ਵਿੱਚੋਂ ਕਿਸੇ ਨੂੰ ਚੁਣੋ:
    
    • "None (ਕੋਈ ਨਹੀਂ)": ਕੋਈ ਪੇਜ਼ ਸਕੇਲਿੰਗ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।
    
    • "Shrink to Printable Area (ਪਰਿੰਟ ਹੋਣ ਯੋਗ ਖੇਤਰ ਲਈ ਸੁੰਘੜੋ)": ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੇਜ਼, ਜੋ ਕਿ ਪਰਿੰਟ ਹੋਣ ਖੇਤਰ ਤੋਂ ਵੱਧ ਹੋਵੇਗਾ, ਨੂੰ ਪਰਿੰਟਰ ਪੇਜ਼ ਦੇ ਪਰਿੰਟ ਹੋਣ ਯੋਗ ਖੇਤਰ ਮੁਤਾਬਕ ਘਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।
    
    • "Fit to Printable Area (ਪਰਿੰਟ ਯੋਗ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਫਿੱਟ)":  ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੇਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟਰ ਪੇਜ਼ ਦੇ ਪਰਿੰਟ ਹੋਣ ਯੋਗ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਫਿੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਛੋਟਾ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Auto Rotate and Center
pa: ਆਟੋ ਘੁੰਮਾਓ ਅਤੇ ਸੈਂਟਰ

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
pa: ਹਰੇਕ ਪੇਜ਼ ਲਈ ਪਰਿੰਟਰ ਪੇਜ਼ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੇਜ਼ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਮੁਤਾਬਕ ਘੁੰਮਾਉ। ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੇਜ਼ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟਰ ਪੇਜ਼ ਦੇ ਸੈਂਟਰ ਵਿੱਚ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Select page size using document page size
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੇਜ਼ ਸਾਈਜ਼ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਪੇਜ਼ ਸਾਈਜ਼ ਚੁਣੋ

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
pa: ਜਦੋਂ ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਹਰੇਕ ਪੇਜ਼ ਨੂੰ ਉਸੇ ਪੇਪਰ ਸਾਈਜ਼ ਮੁਤਾਬਕ ਪਰਿੰਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੇਜ਼ ਦਾ ਹੈ।

en: Page Handling
pa: ਪੇਜ਼ ਹੈਡਲਿੰਗ

en: Failed to print page %d: %s
pa: ਪੇਜ਼ %d ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Scroll Up
pa: ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Scroll Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਜਾਓ

en: Scroll View Up
pa: ਝਲਕ ਉੱਤੇ ਲੈ ਜਾਓ

en: Scroll View Down
pa: ਝਲਕ ਹੇਠਾਂ ਲੈ ਜਾਓ

en: Document View
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਝਲਕ

en: Jump to page:
pa: ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ:

en: End of presentation. Click to exit.
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਪੂਰੀ ਹੋਈ। ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Go to first page
pa: ਪਹਿਲੇ ਪੇਜ਼ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Go to previous page
pa: ਪਿਛਲੇ ਪੇਜ਼ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Go to next page
pa: ਅਗਲੇ ਪੇਜ਼ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Go to last page
pa: ਆਖਰੀ ਪੇਜ਼ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Go to page
pa: ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Find
pa: ਖੋਜ

en: Go to page %s
pa: ਪੇਜ਼ %s ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to %s on file “%s”
pa: ਫਾਇਲ “%2$s” ਵਿੱਚ %1$s ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to file “%s”
pa: ਫਾਇਲ “%s” ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Launch %s
pa: %s ਚਲਾਓ

en: Find:
pa: ਖੋਜ:

en: Find previous occurrence of the search string
pa: ਖੋਜ ਦੀ ਸਤਰ ਦੀ ਪਿਛਲੀ ਮੌਜੂਦਗੀ ਖੋਜੋ

en: Find next occurrence of the search string
pa: ਖੋਜ ਸਤਰ ਦੀ ਅਗਲੀ ਮੌਜੂਦਗੀ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰੋ

en: Toggle case sensitive search
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਨਿਰਭਰ ਖੋਜ ਬਦਲੋ

en: Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ:

en: Note
pa: ਨੋਟ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Key
pa: ਸਵਿੱਚ

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: New Paragraph
pa: ਨਵਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Paragraph
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Cross
pa: ਕਾਂਟਾ

en: Circle
pa: ਚੱਕਰ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Annotation Properties
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Color:
pa: ਰੰਗ:

en: Style:
pa: ਸਟਾਈਲ:

en: Transparent
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

en: Opaque
pa: ਬਲੌਰੀਪਨ

en: Initial window state:
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਿੰਡੋ ਹਾਲਤ:

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Password for document %s
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ %s ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

en: Loading…
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Open a recently used document
pa: ਇੱਕ ਤਾਜ਼ਾ ਵਰਤੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
pa: ਇਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਾਕ ਹੈ ਅਤੇ ਠੀਕ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇਣ ਉਪਰੰਤ ਹੀ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: _Unlock Document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਤਾਲਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(_U)

en: Enter password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ “%s” ਲਾਕ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Password required
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: _Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P):

en: Forget password _immediately
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤੁਰੰਤ ਭੁੱਲ ਜਾਓ(_i)

en: Remember password until you _log out
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲਾਗ ਆਉਟ ਹੋਣ ਤੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_l)

en: Remember _forever
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_f)

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: Document License
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਾਈਸੈਂਸ

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

en: Gathering font information… %3d%%
pa: ਫੋਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ… %3d%%

en: Usage terms
pa: ਵਰਤੋਂ ਸ਼ਰਤਾਂ

en: Text License
pa: ਟੈਕਸਟ ਲਾਈਸੈਂਸ

en: Further Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Add text annotation
pa: ਟੈਕਸਟ ਵਿਆਖਿਆ ਸ਼ਾਮਲ

en: Document contains no annotations
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Page %d
pa: %d ਪੇਜ਼

en: Annotations
pa: ਵਿਆਖਿਆ

en: Attachments
pa: ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ

en: Page %s
pa: %s ਪੇਜ਼

en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Layers
pa: ਪਰਤਾਂ

en: Print…
pa: ਪਰਿੰਟ…

en: Index
pa: ਇੰਡੈਕਸ

en: Thumbnails
pa: ਥੰਮਨੇਲ

en: Page %s — %s
pa: ਪੇਜ਼ %s — %s

en: The document contains no pages
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਪੇਜ਼ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The document contains only empty pages
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਖਾਲੀ ਪੇਜ਼ ਹਨ

en: Unable to open document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Loading document from “%s”
pa: “%s”" ਤੋਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Downloading document (%d%%)
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ (%d%%) ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Failed to load remote file.
pa: ਰਿਮੋਟ ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: Reloading document from %s
pa: %s ਤੋਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Failed to reload document.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: Open Document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Saving document to %s
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ %s ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Saving attachment to %s
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ %s ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Saving image to %s
pa: %s ਲਈ ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: The file could not be saved as “%s”.
pa: ਫਾਇਲ “%s” ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Uploading document (%d%%)
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ (%d%%) ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Uploading attachment (%d%%)
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ (%d%%) ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Uploading image (%d%%)
pa: ਚਿੱਤਰ (%d%%) ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Save As…
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ…

en: Printing job “%s”
pa: ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਕੰਮ “%s”

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਫਾਰਮ ਖੇਤਰ ਹਨ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਭਰਿਆ ਗਿਆ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕਾਪੀ ਨਾ ਸੰਭਾਲੀ ਤਾਂ ਬਦਲਾਅ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹੀ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੇ।

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ 'ਚ ਨਵੀਆਂ ਜਾਂ ਸੋਧੀਆਂ ਗਈਆਂ ਵਿਆਖਿਆ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕਾਪੀ ਨਾ ਸੰਭਾਲੀ ਤਾਂ ਬਦਲਾਅ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹੀ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੇ।

en: Save a copy of document “%s” before closing?
pa: ਕੀ ਬੰਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ “%s” ਦੀ ਕਾਪੀ ਸੰਭਾਲਣੀ ਹੈ?

en: Close _without Saving
pa: ਬਿਨਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਬੰਦ ਕਰੋ(_w)

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
pa: ਕੀ ਬੰਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਕੰਮ “%s” ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਤਾਂ ਬਾਕੀ ਛਪਾਈ ਕੰਮ ਛਾਪਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Cancel _print and Close
pa: ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਰੱਦ ਕਰਕੇ ਬੰਦ ਕਰੋ(_p)

en: Close _after Printing
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ(_a)

en: Running in presentation mode
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Toolbar Editor
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਐਡੀਟਰ

en: There was an error displaying help
pa: ਮੱਦਦ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Not found
pa: ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: %3d%% remaining to search
pa: %3d%% ਖੋਜਣ ਲਈ ਬਾਕੀ

en: _File
pa: ਫਾਇਲ(_F)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: _Go
pa: ਜਾਓ(_G)

en: _Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ(_B)

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

en: _Open…
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)…

en: Open an existing document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Op_en a Copy
pa: ਇੱਕ ਕਾਪੀ ਖੋਲ੍ਹੋ(_e)

en: Open a copy of the current document in a new window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੀ ਕਾਪੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save a copy of the current document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੀ ਇੱਕ ਕਾਪੀ ਸੰਭਾਲੋ

en: _Print…
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(_P)…

en: P_roperties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(_r)

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: Select _All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_A)

en: _Find…
pa: ਖੋਜੋ(_F)…

en: Find a word or phrase in the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ 'ਚ ਸ਼ਬਦ ਜਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ ਖੋਜੋ

en: Find Ne_xt
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਜ(_x)

en: Find Pre_vious
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੋਜ(_v)

en: T_oolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ(_o)

en: Rotate _Left
pa: ਖੱਬੇ ਘੁੰਮਾਓ(_L)

en: Rotate _Right
pa: ਸੱਜੇ ਘੁੰਮਾਓ(_R)

en: Save Current Settings as _Default
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ(_D)

en: _Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ(_R)

en: Reload the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮੁੜ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Auto_scroll
pa: ਆਟੋ ਸਕਰੋਲ(_s)

en: _First Page
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਪੇਜ਼(_F)

en: Go to the first page
pa: ਪਹਿਲੇ ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Last Page
pa: ਆਖਰੀ ਪੇਜ਼(_L)

en: Go to the last page
pa: ਆਖਰੀ ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Add Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: _Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(_C)

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: Leave Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

en: Leave fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਢੰਗ ਛੱਡੋ

en: Start Presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ

en: Start a presentation
pa: ਇੱਕ ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: _Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ(_T)

en: Show or hide the toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: Side _Pane
pa: ਬਾਹੀ(_P)

en: Show or hide the side pane
pa: ਬਾਹੀ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: _Continuous
pa: ਲਗਾਤਾਰ(_C)

en: Show the entire document
pa: ਪੂਰਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵੇਖੋ

en: _Dual
pa: ਦੂਹਰਾ(_D)

en: Show two pages at once
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਹੀ ਦੋ ਪੇਜ਼ ਵੇਖੋ

en: _Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ(_F)

en: Expand the window to fill the screen
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਫੈਲਾਓ

en: Pre_sentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ(_s)

en: Run document as a presentation
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਦੇ ਰੂਪ 'ਚ ਚਲਾਓ

en: Show page contents with the colors inverted
pa: ਉਲਟ ਰੰਗਾਂ ਨਾਲ ਪੇਜ਼ ਸਮਗੱਰੀ ਵੇਖੋ

en: _Open Link
pa: ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Go To
pa: ਜਾਓ(_G)

en: Open in New _Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ(_W)

en: _Copy Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _Save Image As…
pa: ਚਿੱਤਰ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(_S)…

en: Copy _Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_I)

en: Annotation Properties…
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ…

en: _Open Attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Save Attachment As…
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(_S)…

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Adjust the zoom level
pa: ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ

en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Move across visited pages
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ ਪੇਜ਼ਾਂ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Unable to launch external application.
pa: ਬਾਹਰੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to open external link
pa: ਬਾਹਰੀ ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Couldn't find appropriate format to save image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: The image could not be saved.
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Save Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Unable to open attachment
pa: ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: The attachment could not be saved.
pa: ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Save Attachment
pa: ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: %s — Password Required
pa: %s — ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: By extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨਾਲ

en: MATE Document Viewer
pa: ਗਨੋਮ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਰਸ਼ਕ

en: The page label of the document to display.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਾ ਪੇਜ਼ ਲੇਬਲ ਹੈ।

en: PAGE
pa: ਪੇਜ਼

en: The page number of the document to display.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਾ ਪੇਜ਼ ਨੰਬਰ ਹੈ।

en: NUMBER
pa: ਨੰਬਰ

en: Run atril in fullscreen mode
pa: ਈਵਨੇਸ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਨਾਲ ਚਲਾਓ

en: Run atril in presentation mode
pa: ਈਵਨੇਸ ਨੂੰ ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ 'ਚ ਚਲਾਓ

en: Run atril as a previewer
pa: ਈਵਨੇਸ ਨੂੰ ਝਲਕ-ਦਰਸ਼ਕ ਵਾਂਗ ਚਲਾਓ

en: The word or phrase to find in the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ 'ਚ ਸ਼ਬਦ ਜਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ ਖੋਜੋ

en: STRING
pa: ਲਾਈਨ

en: [FILE…]
pa: [ਫਾਇਲ…]
