atril 1.26.0 - en to ps translation catalogue (208 entries)

en: Unknown MIME Type
ps: ډول MIME ناپېژندلی

en: No images found in archive %s
ps: ارشيو کې کوم انځور ونه موندل شو %s

en: Comic Books
ps: ټوکي کتابونه

en: DVI document has incorrect format
ps: لاسوند ناسمه بڼه لري DVI

en: DVI Documents
ps: لاسوندونه DVI

en: Error
ps: تېروتنه

en: Warning
ps: خبرتيا

en: Yes
ps: هو

en: No
ps: نه

en: Type 1
ps: ۱ ډول

en: Type 1C
ps: ۱C ډول

en: Type 3
ps: ۳ ډول

en: Type 1 (CID)
ps: (CID) ۱ ډول

en: Type 1C (CID)
ps: (CID) ۱C ډول

en: Unknown font type
ps: د ليکبڼې ناپېژندل شوی ډول

en: No name
ps: هېڅ نوم

en: Embedded
ps: راتاو

en: Not embedded
ps: نا راتاو

en: PDF Documents
ps: لاسوندونه PDF

en: Images
ps: انځورونه

en: Failed to load document “%s”
ps: لاسوند په لېښلو کې پاتې راغی “%s” د

en: Failed to save document “%s”
ps: لاسوند په ساتلو کې پاتې راغی “%s” د

en: PostScript Documents
ps: لاسوندونه PostScript

en: Invalid document
ps: ناسم لاسوند

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
ps: %s :نښلن نه شي ساتلی “%s”

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
ps: %s :نښلن نه شي پرانيستلی “%s”

en: Couldn't open attachment “%s”
ps: نښلن نه شي پرانيستلی “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
ps: دوتنه ډول منلی نه دی (%s) %s

en: All Documents
ps: ټول لاسوندونه

en: All Files
ps: ټولې دوتنې

en: File is not a valid .desktop file
ps: دوتنه نه ده .desktop دوتنه سمه

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ps: '%s' ‎د سرپاڼه دوتنې ناپېژندلې نسخه

en: Starting %s
ps: پېلېږي ‎%s

en: Application does not accept documents on command line
ps: کاريال په بولۍ ليکه کې لاسوندونه نه مني

en: Unrecognized launch option: %d
ps: %d ‎:ناپېژندلی پېل غوراوی

en: Not a launchable item
ps: پېلېدونکی توکی نه دی

en: Disable connection to session manager
ps: د ناسته سمبالګر سره نښلېدنه ناتوانول

en: Specify file containing saved configuration
ps: هغه دوتنه چې ساتل شوې سازونه لري ويې ټاکئ

en: FILE
ps: دوتنه

en: Specify session management ID
ps: د ناستې سمبالونې پېژند وټاکئ

en: ID
ps: پېژند

en: Show session management options
ps: د ناستې سمبالونې غوراوي ښودل

en: Show “_%s”
ps: ښودل “%s_”

en: _Move on Toolbar
ps: توکپټه کې خوځول_

en: Move the selected item on the toolbar
ps: ټاکل شوی توکی په توکپټه کې خوځول

en: _Remove from Toolbar
ps: له توکپټې ړنګول_

en: Remove the selected item from the toolbar
ps: ټاکل شوی توکی له توکپټې ړنګول

en: _Delete Toolbar
ps: توکپټه ړنګول_

en: Remove the selected toolbar
ps: ټاکل شوې توکپټه ړنګول

en: Separator
ps: بېلند

en: Fit Width
ps: پلنوالی برابرول

en: 50%
ps: ۵۰٪

en: 70%
ps: ۷۰٪

en: 85%
ps: ۸۵٪

en: 100%
ps: ۱۰۰٪

en: 125%
ps: ۱۲۵٪

en: 150%
ps: ۱۵۰٪

en: 175%
ps: ۱۷۵٪

en: 200%
ps: ۲۰۰٪

en: 300%
ps: ۳۰۰٪

en: 400%
ps: ۴۰۰٪

en: Document Viewer
ps: لاسوند ليدانی

en: Failed to print document
ps: لاسوند چاپولو کې پاتې راغی

en: _Close
ps: بندول_

en: _Previous Page
ps: مخکنی مخ_

en: Go to the previous page
ps: مخکني مخ ته ورتلل

en: _Next Page
ps: راتلونکی مخ_

en: Go to the next page
ps: راتلونکي مخ ته ورتلل

en: Zoom _In
ps: لوډېرول_

en: Enlarge the document
ps: لاسوند لويول

en: Zoom _Out
ps: لو_کمول

en: Shrink the document
ps: لاسوند وړول

en: Print
ps: چاپول

en: Print this document
ps: دا لاسوند چاپول

en: Make the current document fill the window
ps: په اوسني لاسوند کړکۍ ډکول

en: Make the current document fill the window width
ps: په اوسني لاسوند د کړکۍ پلنوالی ډکول

en: Page
ps: مخ

en: Select Page
ps: مخ ټاکل

en: Document
ps: لاسوند

en: Location:
ps: :ځای

en: Modified:
ps: بدل شوی:

en: None
ps: هېڅ

en: %s, Portrait (%s)
ps: (%s) تيک ،%s

en: %s, Landscape (%s)
ps: (%s) پسوریز ،%s

en: (%d of %d)
ps: (%d له %d)

en: of %d
ps: %d له

en: Printing is not supported on this printer.
ps: .په دې چاپګر باندې چاپونه منلې نه ده

en: Scroll Up
ps: بره رغښتل

en: Scroll Down
ps: ښکته رغښتل

en: Scroll View Up
ps: ليد بره رغښتل

en: Scroll View Down
ps: ليد ښکته رغښتل

en: Document View
ps: لاسوند ليد

en: Jump to page:
ps: :مخ ته ټوپ وهل

en: Go to first page
ps: لومړي مخ ته ورتلل

en: Go to previous page
ps: مخکني مخ ته ورتلل

en: Go to next page
ps: راتلونکي مخ ته ورتلل

en: Go to last page
ps: وروستي مخ ته ورتلل

en: Go to page
ps: مخ ته ورتلل

en: Find
ps: لټول

en: Go to page %s
ps: مخ ته ورتلل %s

en: Go to %s on file “%s”
ps: ته ورتلل %s دوتنه کې “%s” په

en: Go to file “%s”
ps: دوتنې نه ورتلل “%s”

en: Launch %s
ps: پېلول %s

en: Find:
ps: :لټول

en: Find previous occurrence of the search string
ps: د پلټن مزي مخکنی ساری لټول

en: Find next occurrence of the search string
ps: د پلټن مزي راتلونکی ساری لټول

en: Note
ps: يادښت

en: Comment
ps: څرګندون

en: Help
ps: مرسته

en: Paragraph
ps: پېرېګراف

en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: Open
ps: پرانيستل

en: Password for document %s
ps: لاسوند تېرنويې %s

en: Open a recently used document
ps: اوس کارول شوی لاسوند پرانيستل

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
ps: .دا لاسوند کولپ دی او يوازې هله يې لوستلی شئ چې سمه تېرنويې وليکئ

en: _Unlock Document
ps: لاسوند ناکولپول_

en: Enter password
ps: تېرنويې وليکئ

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
ps: .لاسوند کولپ دی او د پرانيستلو لپاره يې تېرنويې اړينه ده “%s”

en: Password required
ps: تېرنويې اړينه ده

en: _Password:
ps: :تېرنويې_

en: Properties
ps: ځانتياوې

en: General
ps: ټولګړي

en: Fonts
ps: ليکبڼې

en: Font
ps: ليکبڼه

en: Attachments
ps: نښلن

en: Page %s
ps: مخ %s

en: _Add
ps: زياتول_

en: Bookmarks
ps: ليکنښې

en: Index
ps: لړيال

en: Thumbnails
ps: بټه نوکي

en: The document contains no pages
ps: لاسوند مخونه نه لري

en: Unable to open document
ps: لاسوند نه شي پرانيستلی

en: Open Document
ps: لاسوند پرانيستل

en: The file could not be saved as “%s”.
ps: .ونه ساتل شوه “%s” دوتنه لکه

en: Save As…
ps: ...ساتل په

en: Close _without Saving
ps: له ساتلو _پرته بندول

en: Toolbar Editor
ps: توکپټه سمونګر

en: Not found
ps: ونه موندل شو

en: _File
ps: دوتنه_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _View
ps: ليد_

en: _Go
ps: ورتګ_

en: _Bookmarks
ps: ليک نښې_

en: _Help
ps: مرسته_

en: Open an existing document
ps: شته لاسوند پرانيستل

en: Op_en a Copy
ps: لمېسه پر_انيستل

en: Open a copy of the current document in a new window
ps: د اوسني لاسوند يوه لمېسه په نوې کړکۍ کې پرانيستل

en: Save a copy of the current document
ps: د اوسني لاسوند يوه لمېسه ساتل

en: P_roperties
ps: ځ_انتياوې

en: _Copy
ps: لمېسل_

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: Find a word or phrase in the document
ps: په لاسوند کې کومه ويې يا څرګندۍ لټول

en: Find Ne_xt
ps: را_تلونکی لټول

en: Find Pre_vious
ps: مخک_نی لټول

en: T_oolbar
ps: ت_وکپټه

en: Rotate _Left
ps: کيڼ چورلول_

en: Rotate _Right
ps: ښي چورلول_

en: _Reload
ps: بيالېښل_

en: Reload the document
ps: لاسوند بيالېښل

en: Auto_scroll
ps: خپله رغښتل

en: _First Page
ps: لومړی مخ_

en: Go to the first page
ps: لومړي مخ ته ورتلل

en: _Last Page
ps: وروستی مخ_

en: Go to the last page
ps: وروستي مخ ته ورتلل

en: _Add Bookmark
ps: ليک نښه زېاتول_

en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: _About
ps: په اړه_

en: Leave Fullscreen
ps: ټوله پرده پرېښودل

en: Leave fullscreen mode
ps: د ټولې پردې اکر پرېښودل

en: _Toolbar
ps: توکپټه_

en: Show or hide the toolbar
ps: توکپټه ښودل يا پټول

en: Side _Pane
ps: څنګ _چوکاټ

en: Show or hide the side pane
ps: د څنګ چوکاټ ښودل يا پټول

en: _Continuous
ps: پرله پسې_

en: Show the entire document
ps: ټول لاسوند ښودل

en: _Dual
ps: دوه_

en: Show two pages at once
ps: په يو مهال دوه مخه ښودل

en: _Fullscreen
ps: ټوله پرده_

en: Expand the window to fill the screen
ps: کړکۍ غځول چې پرده ډکه کړي

en: _Open Link
ps: تړنه پرانيستل

en: _Go To
ps: ته ورتګ_

en: Open in New _Window
ps: په نوې _کړکۍ کې پرانيستل

en: _Copy Link Address
ps: د تړنې پته لمېسل_

en: Copy _Image
ps: انځور لمېسل_

en: Zoom
ps: لويول

en: Adjust the zoom level
ps: د لويوالي کچه برابرول

en: Navigation
ps: چلونه

en: Back
ps: شاته

en: Move across visited pages
ps: په کتل شويو مخونو تېرېدل

en: Previous
ps: مخکنی

en: Next
ps: راتلونکی

en: Zoom In
ps: لوډېرول

en: Zoom Out
ps: لوکمول

en: Unable to open external link
ps: بهرنۍ تړنه نه شي پرانيستلی

en: Couldn't find appropriate format to save image
ps: د انځور ساتلو لپاره سمه بڼه ونه موندل شوه

en: The image could not be saved.
ps: .انځور نه شي ساتل کېدی

en: Save Image
ps: انځور ساتل

en: Unable to open attachment
ps: نښلن نه شي پرانيستلی

en: The attachment could not be saved.
ps: .نښلن نه شي ساتل کېدی

en: Save Attachment
ps: نښلن ساتل

en: By extension
ps: په شاتاړي

en: MATE Document Viewer
ps: جنومي لاسوند ليدانی

en: PAGE
ps: مخ

en: NUMBER
ps: شمېره

en: Run atril in fullscreen mode
ps: اېوېنس په ټوله پرده اکر کې ځغلول

en: Run atril as a previewer
ps: اېوېنس لکه مخليدونکی ځغلول

en: The word or phrase to find in the document
ps: هغه ويې يا څرګندۍ چې دې لاسوند کې ولټول شي

en: STRING
ps: مزی
