atril 1.26.0 - en to ro translation catalogue (364 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
ro: Eroare la lansarea comenzii „%s” pentru dezarhivarea  cărții cu benzi desenate: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
ro: Comanda „%s” a eșuat la decomprimarea cărții cu benzi desenate.

en: The command “%s” did not end normally.
ro: Comanda „%s” s-a încheiat anormal.

en: Not a comic book MIME type: %s
ro: Nu este un tip MIME %s pentru benzi desenate:

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
ro: Nu se poate găsi comanda potrivită pentru a decomprima acest tip de carte cu benzi desenate

en: Unknown MIME Type
ro: Tip MIME necunoscut

en: File corrupted
ro: Fișier corupt

en: No files in archive
ro: Niciun fișier în arhivă

en: No images found in archive %s
ro: Nu s-au găsit imagini în arhiva %s

en: There was an error deleting “%s”.
ro: S-a produs o eroare la ștergerea „%s”

en: Error %s
ro: Eroare %s

en: Comic Books
ro: Benzi desenate

en: DjVu document has incorrect format
ro: Documentul DjVu are un format nevalid

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
ro: Documentul este compus din mai multe fișiere. Unul sau mai multe dintre acestea nu au putut fi accesate.

en: DjVu Documents
ro: Documente DjVu

en: DVI document has incorrect format
ro: Documentul DVI are un format nevalid

en: DVI Documents
ro: Documente in format DVI

en: Error
ro: Eroare

en: Warning
ro: Avertisment

en: Not an ePub document
ro: Nu este un document în format ePub

en: could not retrieve filename
ro: Numele fișierului nu poate fi obținut

en: could not open archive
ro: Arhiva nu poate fi deschisă

en: could not extract archive
ro: Arhiva nu a putut fi extrasă

en: could not retrieve container file
ro: Fișierul conținător nu poate fi obținut

en: could not open container file
ro: Fișierul conținător nu poate fi deschis

en: container file is corrupt
ro: Fișierul conținător este corupt

en: epub file is invalid or corrupt
ro: Fișierul nu este valid sau este corupt

en: epub file is corrupt, no container
ro: Fișierul epub este corupt, niciun conținător

en: could not parse content manifest
ro: Nu s-a putut analiza partea „manifest” din conținut

en: content file is invalid
ro: Fișierul cu conținut nu este valid

en: epub file has no spine
ro: Fișierul epub nu are cotor

en: epub file has no manifest
ro: Fișierul epub nu are manifest

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
ro: Nu a putut fi definit arborele documentului pentru încărcare, unele fișiere lipsesc

en: epub Documents
ro: Documente epub

en: This work is in the Public Domain
ro: Această lucrare este în Domeniul public

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Type 1
ro: Tip 1

en: Type 1C
ro: Tip 1C

en: Type 3
ro: Tip 3

en: Type 1 (CID)
ro: Tip 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
ro: Tip 1C (CID)

en: Unknown font type
ro: Tipul fontului este necunoscut

en: No name
ro: Fără nume

en: Embedded subset
ro: Subset încapsulat

en: Embedded
ro: Încapsulat

en: Not embedded
ro: Neîncapsulat

en: PDF Documents
ro: Documente PDF

en: Images
ro: Imagini

en: Failed to load document “%s”
ro: Încărcarea documentului „%s” a eșuat

en: Failed to save document “%s”
ro: Salvarea documentului „%s” a eșuat

en: PostScript Documents
ro: Documente PostScript

en: Invalid document
ro: Document nevalid

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
ro: Nu s-a putut salva atașamentul „%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
ro: Nu s-a putut deschide atașamentul „%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
ro: Nu s-a putut deschide atașamentul „%s”

en: File type %s (%s) is not supported
ro: Tipul de fișier %s (%s) nu este suportat

en: All Documents
ro: Toate documentele

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Failed to create a temporary file: %s
ro: Crearea fișierului temporar a eșuat: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
ro: Crearea dosarului temporar a eșuat: %s

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop nerecunoscută „%s”

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare nerecunoscută: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot pasa URI-uri document către o intrare desktop de tip link

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: Session management options:
ro: Opțiuni administrator de sesiune:

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administratorului de sesiune

en: Show “_%s”
ro: Arată „_%s”

en: _Move on Toolbar
ro: _Mută pe bara de unelte

en: Move the selected item on the toolbar
ro: Mută elementul selectat pe bara de unelte

en: _Remove from Toolbar
ro: _Scoate din bara cu unelte

en: Remove the selected item from the toolbar
ro: Șterge elementul selectat din bara cu unelte

en: _Delete Toolbar
ro: Șt_erge bara cu unelte

en: Remove the selected toolbar
ro: Șterge bara cu unelte selectată

en: Fit Page
ro: Potrivire la lățimea paginii

en: Fit Width
ro: Încadrat la lățime

en: Expand Window to Fit
ro: Extinde fereastra pentru a se potrivi

en: Atril Document Viewer
ro: Vizualizatorul de documente Atril

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
ro: Un vizualizator de documente pentru mediul desktop MATE

en: Document Viewer
ro: Vizualizator de documente

en: View multi-page documents
ro: Vizualizați documente cu mai multe pagini

en: Override document restrictions
ro: Ignoră restricțiile documentului

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
ro: Ignoră restricțiile documentului, precum cele referitoare la copiere sau tipărire.

en: Automatically reload the document
ro: Reincarca documentul automat

en: Whether the document is automatically reloaded on file change.
ro: Daca documentul va fi reincarcat automat la modificarea fisierului

en: The URI of the directory last used to open or save a document.
ro: Calea ultimului director folosit pentru deschidere ori salvare documente

en: The URI of the directory last used to save a picture.
ro: Calea ultimului director folosit pentru a salva o imagine

en: Page cache size in MiB
ro: Marimea memoriei cache a pagini in MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
ro: Memoria maxina folosita pentru a retine paginile finalizate, limiteaza nivelul maxim pentru zoom

en: Delete the temporary file
ro: Șterge fișierul temporar

en: Print settings file
ro: Tipărește fișierul de configurări

en: MATE Document Previewer
ro: Previzualizare de documente MATE

en: Failed to print document
ro: Tipărirea documentului a eșuat

en: The selected printer '%s' could not be found
ro: Imprimanta selectată „%s” nu a fost găsită

en: _Close
ro: În_chide

en: _Previous Page
ro: Pagina pr_ecedentă

en: Go to the previous page
ro: Arată pagina precedentă

en: _Next Page
ro: Pagina ur_mătoare

en: Go to the next page
ro: Arată pagina următoare

en: Zoom _In
ro: _Mărește

en: Enlarge the document
ro: Apropie documentul

en: Zoom _Out
ro: Mi_cșorează

en: Shrink the document
ro: Depărtează documentul

en: Print
ro: Tipărește

en: Print this document
ro: Tipărește acest document

en: Fit Pa_ge
ro: Potrivire la mărimea pa_ginii

en: Make the current document fill the window
ro: Potrivește documentul actual la mărimea ferestrei

en: Fit _Width
ro: Încadrat la _lățime

en: Make the current document fill the window width
ro: Potrivește documentul actual la lățimea ferestrei

en: Page
ro: Pagină

en: Select Page
ro: Selectează pagina

en: Title:
ro: Titlu:

en: Location:
ro: Locație:

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Author:
ro: Autor:

en: Keywords:
ro: Cuvinte cheie:

en: Producer:
ro: Producător:

en: Creator:
ro: Autor:

en: Created:
ro: Creat:

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Number of Pages:
ro: Număr de pagini:

en: Optimized:
ro: Optimizat:

en: Security:
ro: Securitate:

en: Paper Size:
ro: Format de pagină:

en: None
ro: Niciuna

en: %.2f × %.2f inch
ro: %.2f × %.2f țol

en: %s, Portrait (%s)
ro: %s, Portret (%s)

en: %s, Landscape (%s)
ro: %s, Vedere (%s)

en: Atril properties
ro: Proprietăți Atril

en: Shows details for Atril documents
ro: Arată detalii pentru documentele Atril

en: (%d of %d)
ro: (%d din %d)

en: of %d
ro: din %d

en: Preparing to print…
ro: Se pregătește tipărirea…

en: Finishing…
ro: Se finalizează…

en: Printing page %d of %d…
ro: Se tipărește pagina %d din %d…

en: Printing is not supported on this printer.
ro: Tipărirea nu e suportată pentru acest tip de imprimantă.

en: Invalid page selection
ro: Selectare nevalidă de pagini

en: Your print range selection does not include any pages
ro: Intervalul selectat pentru tipărire nu include nicio pagină

en: Page Scaling:
ro: Scalare pagină:

en: Shrink to Printable Area
ro: Micșorează la aria tipăribilă

en: Fit to Printable Area
ro: Încadrează la aria tipăribilă

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
ro: Scalează paginile documentelor pentru a încăpea pe pagina imprimantei selectată. Alegeți una din următoarele:
    
    • „Niciuna”: Nu se efectuează nicio scalare de pagină.
    
    • „Micșorează la aria tipăribilă”: Paginile documentului mai mari decât aria tipăribilă sunt micșorate pentru a încăpea pe aria tipăribilă a paginii imprimantei.
    
    • „Încadrează la aria tipăribilă”: Paginile documentului sunt mărite sau micșorate după nevoie pentru a încăpea pe aria tipăribilă a paginii imprimantei.

en: Auto Rotate and Center
ro: Rotește automat și centrează

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
ro: Rotește orientarea de imprimare a fiecărei pagini pentru a se potrivi cu orientarea fiecărei pagini a documentului. Paginile documentului vor fi centrate în pagina documentului.

en: Select page size using document page size
ro: Alege dimensiunea paginii folosind dimensiunea paginii documentului

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
ro: Când este activat, fiecare pagină va fi tipărită pe o hârtie aceeași dimensiune ca pagina documentului.

en: Page Handling
ro: Gestionare pagini

en: Failed to print page %d: %s
ro: Tipărirea paginii %d a eșuat: %s

en: Scroll Up
ro: Defilare în sus

en: Scroll Down
ro: Defilare în jos

en: Scroll View Up
ro: Defilare ascendentă a vizualizării

en: Scroll View Down
ro: Defilare descendentă a vizualizării

en: Document View
ro: Vizualizare document

en: Jump to page:
ro: Du-te la pagina:

en: End of presentation. Click to exit.
ro: Sfârșitul prezentării. Clic pentru ieșire.

en: Go to first page
ro: Du-te la prima pagină

en: Go to previous page
ro: Du-te la pagina precedentă

en: Go to next page
ro: Du-te la pagina următoare

en: Go to last page
ro: Du-te la ultima pagină

en: Go to page
ro: Du-te la pagina

en: Find
ro: Căutare

en: Go to page %s
ro: Du-te la pagina %s

en: Go to %s on file “%s”
ro: Du-te la %s în fișierul „%s”

en: Go to file “%s”
ro: Du-te în fișierul „%s”

en: Launch %s
ro: Pornește %s

en: Find:
ro: Caută:

en: Find previous occurrence of the search string
ro: Caută precedenta apariție a șirului de caractere căutat

en: Find next occurrence of the search string
ro: Caută următoarea apariție a șirului de caractere căutat

en: Case Sensitive
ro: Majuscule semnificative

en: Toggle case sensitive search
ro: Căutare cu/fără majuscule nesemnificative

en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: Note
ro: Notă

en: Comment
ro: Comentariu

en: Key
ro: Cheie

en: Help
ro: Ajutor

en: New Paragraph
ro: Paragraf nou

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Insert
ro: Inserție

en: Cross
ro: Cruce

en: Circle
ro: Cerc

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Annotation Properties
ro: Proprietăți adnotare

en: Color:
ro: Culoare:

en: Style:
ro: Stil:

en: Opaque
ro: Opac

en: Initial window state:
ro: Stare inițială fereastră:

en: Open
ro: Deschide

en: Close
ro: Închide

en: Password for document %s
ro: Parola pentru documentul „%s”

en: Loading…
ro: Se încarcă…

en: Open a recently used document
ro: Deschide un document utilizat recent

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
ro: Acest document este criptat și nu poate fi citit decât după introducerea corectă a parolei.

en: _Unlock Document
ro: _Deblocare document

en: Enter password
ro: Introduceți parola

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
ro: Documentul „%s” este criptat și necesită o parolă pentru a fi deschis.

en: Password required
ro: E nevoie de parolă

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: Forget password _immediately
ro: _Uită parola imediat

en: Remember password until you _log out
ro: Reține parola până _la închiderea sesiunii

en: Remember _forever
ro: Reține pentru _totdeauna

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Document License
ro: Licență document

en: Gathering font information… %3d%%
ro: Se obțin informațiile despre fonturi… %3d%%

en: Usage terms
ro: Termeni de utilizare

en: Text License
ro: Licență text

en: Further Information
ro: Informații suplimentare

en: Add
ro: Adunare

en: Add text annotation
ro: Adăugă adnotare text

en: Document contains no annotations
ro: Documentul nu conține nicio adnotare

en: Page %d
ro: Pagina %d

en: Annotations
ro: Adnotări

en: Attachments
ro: Atașamente

en: _Open Bookmark
ro: _Deschide semn de carte

en: _Rename Bookmark
ro: _Redenumește semn de carte

en: _Remove Bookmark
ro: _Elimină semn de carte

en: Page %s
ro: Pagina %s

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Layers
ro: Straturi

en: Print…
ro: Tipărește…

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Page %s — %s
ro: Pagină %s – %s

en: Cannot enter presentation mode with ePub documents, use fullscreen mode instead.
ro: Nu se poate intra în modul prezentare pentru documentele ePub, folosiți modul pe tot ecranul în loc.

en: The document contains no pages
ro: Documentul nu conține nicio pagină

en: The document contains only empty pages
ro: Acest document conține doar pagini goale

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
ro: Modul prezentare nu este compatibil cu documentele ePub.

en: Unable to open document
ro: Documentul nu a putut fi deschis

en: Loading document from “%s”
ro: Se încarcă documentul de la „%s”

en: Downloading document (%d%%)
ro: Se descarcă documentul (%d%%)

en: Failed to load remote file.
ro: Încărcarea fișierului de la distanță a eșuat.

en: Reloading document from %s
ro: Se reîncarcă documentul de la %s

en: Failed to reload document.
ro: Reîncărcarea documentului a eșuat.

en: Open Document
ro: Deschidere document

en: Saving document to %s
ro: Se salvează documentul în %s

en: Saving attachment to %s
ro: Se salvează atașamentul în %s

en: Saving image to %s
ro: Se salvează imaginea în %s

en: The file could not be saved as “%s”.
ro: Fișierul nu a putut fi salvat ca „%s”.

en: Uploading document (%d%%)
ro: Se încarcă documentul (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
ro: Se încarcă atașamentul (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
ro: Se încarcă imaginea (%d%%)

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Could not send current document
ro: Documentul actual nu poate fi trimis

en: Printing job “%s”
ro: Se tipărește sarcina „%s”

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
ro: Documentul conține câmpuri care au fost completate. Dacă nu salvați o copie, modificările vor fi pierdute definitiv.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
ro: Documentul conține adnotări noi sau modificate. Dacă nu salvați o copie, modificările vor fi pierdute definitiv.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
ro: Salvați o copie a documentului „%s” înainte de închidere?

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
ro: Doriți să așteptați ca sarcina de tipărire „%s” să se termine înainte de a ieși?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
ro: Dacă închideți fereastra, sarcinile în așteptare nu vor fi tipărite.

en: Cancel _print and Close
ro: Renunță la ti_părire și închide

en: Close _after Printing
ro: Ieși după termin_area tipăririi

en: Running in presentation mode
ro: Pornit în modul de prezentare

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
ro: Modul prezentare nu este compatibil cu documentele ePub

en: Toolbar Editor
ro: Editor bară cu unelte

en: There was an error displaying help
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului

en: MATE Documentation Team
ro: Echipa de documentare MATE

en: Not found
ro: Nu a fost găsit

en: %3d%% remaining to search
ro: Rămân de căutat: %3d%%

en: _Enable
ro: _Activează

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Go
ro: _Navigare

en: _Bookmarks
ro: Semne de _carte

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Open…
ro: _Deschide…

en: Open an existing document
ro: Deschide un document existent

en: Op_en a Copy
ro: D_eschide o copie

en: Open a copy of the current document in a new window
ro: Deschide o copie a documentului actual într-o fereastră nouă

en: Save a copy of the current document
ro: Salvează o copie a documentului actual

en: Send _To...
ro: Trimis _Catre...

en: Send current document by mail, instant message...
ro: Trimite documentul prin e-mail, mesaj instant...

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: P_roperties
ro: P_roprietăți

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Select _All
ro: Selectează to_ate

en: _Find…
ro: _Caută…

en: Find a word or phrase in the document
ro: Caută un cuvânt sau o frază în document

en: Find Ne_xt
ro: Caută în co_ntinuare

en: Find Pre_vious
ro: Caută îna_poi

en: T_oolbar
ro: Bară cu _unelte

en: Rotate _Left
ro: Rotește în _stânga

en: Rotate _Right
ro: Rotește în _dreapta

en: Save Current Settings as _Default
ro: Salvea_ză configurările actuale ca implicite

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: Reload the document
ro: Reîncarcă documentul

en: _Expand Window to Fit
ro: _Extinde fereastra pentru a se potrivi

en: Auto_scroll
ro: Derulare _automată

en: _First Page
ro: _Prima pagină

en: Go to the first page
ro: Arată prima pagină

en: _Last Page
ro: _Ultima pagină

en: Go to the last page
ro: Arată ultima pagină

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă semn de carte

en: Add a bookmark for the current page
ro: Adaugă semn de carte pentru pagina actuală

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _About
ro: _Despre

en: Leave Fullscreen
ro: Mărime normală

en: Leave fullscreen mode
ro: Mărime normală

en: Start Presentation
ro: Pornește prezentarea

en: Start a presentation
ro: Pornește o prezentare

en: _Toolbar
ro: Bară de _unelte

en: Show or hide the toolbar
ro: Arată sau ascunde bara cu unelte

en: Side _Pane
ro: _Vedere laterală

en: Show or hide the side pane
ro: Arată sau ascunde vederea laterală

en: _Continuous
ro: C_ontinuu

en: Show the entire document
ro: Arată tot documentul

en: Show two pages at once
ro: Arată două pagini deodată

en: _Odd pages left
ro: Paginile _impare la stânga

en: Show odd pages on the left in dual mode
ro: Arată paginile impare la stânga în modul dual

en: _Fullscreen
ro: _Pe tot ecranul

en: Expand the window to fill the screen
ro: Pune fereastra pe tot ecranul

en: Pre_sentation
ro: Pre_zentare

en: Run document as a presentation
ro: Arată documentul ca pe o prezentare

en: Show page contents with the colors inverted
ro: Afișează conținutul paginilor cu culorile inversate

en: _Open Link
ro: _Deschide adresa

en: _Go To
ro: _Navigare

en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o nouă _fereastră

en: _Copy Link Address
ro: _Copiază adresa

en: _Save Image As…
ro: _Salvează imaginea ca…

en: Copy _Image
ro: Copiază _imaginea

en: Annotation Properties…
ro: Proprietăți adnotare…

en: _Open Attachment
ro: _Deschide atașament

en: _Save Attachment As…
ro: _Salvează atașamentul ca…

en: Adjust the zoom level
ro: Ajustează nivelul de zoom

en: Navigation
ro: Navigare

en: Back
ro: Înapoi

en: Move across visited pages
ro: Navigare în paginile vizitate

en: Send To
ro: Trimite Catre

en: Previous
ro: Precedentă

en: Next
ro: Următoare

en: Zoom In
ro: Apropie

en: Zoom Out
ro: Depărtează

en: Unable to launch external application.
ro: Nu s-a putut lansa aplicația externă.

en: Unable to open external link
ro: Adresa externă nu a putut fi deschisă

en: Couldn't find appropriate format to save image
ro: Nu s-a găsit un format potrivit pentru salvarea imaginii

en: The image could not be saved.
ro: Imaginea nu a putut fi salvată.

en: Save Image
ro: Salvare imagine

en: Unable to open attachment
ro: Atașamentul nu a putut fi deschis

en: The attachment could not be saved.
ro: Atașamentul nu a putut fi salvat.

en: Save Attachment
ro: Salvare atașament

en: %s — Password Required
ro: %s – Parola este necesară

en: By extension
ro: După extensie

en: MATE Document Viewer
ro: Vizualizare de documente în MATE

en: The page label of the document to display.
ro: Eticheta paginii documentului de afișat.

en: PAGE
ro: PAGINĂ

en: The page number of the document to display.
ro: Numărul paginii documentului de afișat.

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: Run atril in fullscreen mode
ro: Pornește Atril pe tot ecranul

en: Named destination to display.
ro: Destinatia desemnata pentru afisare

en: DEST
ro: DESTINATAR

en: Run atril in presentation mode
ro: Pornește Atril în modul de prezentare

en: Run atril as a previewer
ro: Pornește Atril în modul de previzualizare

en: The word or phrase to find in the document
ro: Cuvântul ori fraza de căutat în document

en: STRING
ro: ȘIR

en: [FILE…]
ro: [FIȘIER…]
