atril 1.26.0 - en to sr@latin translation catalogue (320 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
sr@latin: Greška prilikom pokretanja naredbe „%s“ radi raspakovanja stripa: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
sr@latin: Naredba „%s“ nije uspela da otpakuje strip.

en: The command “%s” did not end normally.
sr@latin: Naredba %s nije izašla normalno.

en: Not a comic book MIME type: %s
sr@latin: Ovo nije MIME vrsta za strip: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
sr@latin: Ne mogu da nađem nardbu za raspakovanje ove vrste stripa

en: Unknown MIME Type
sr@latin: Nepoznata MIME vrsta

en: File corrupted
sr@latin: Datoteka je oštećena

en: No files in archive
sr@latin: Nema datoteka u arhivi

en: No images found in archive %s
sr@latin: Nijedna slika nije pronađena u arhivi %s

en: There was an error deleting “%s”.
sr@latin: Javila se greška prilikom brisanja „%s“.

en: Error %s
sr@latin: Greška %s

en: Comic Books
sr@latin: Stripovi

en: DjVu document has incorrect format
sr@latin: DjVu dokument ima neispravan oblik

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
sr@latin: Dokument je sastavljen iz nekoliko datoteka. Ne mogu da pristupim jednoj ili više ovih datoteka.

en: DjVu Documents
sr@latin: DjVu dokumenti

en: DVI document has incorrect format
sr@latin: DVI dokument ima neispravan oblik

en: DVI Documents
sr@latin: DVI dokumenti

en: Error
sr@latin: Greška

en: Warning
sr@latin: Upozorenje

en: This work is in the Public Domain
sr@latin: Ovaj rad je u javnom domenu

en: Yes
sr@latin: Da

en: No
sr@latin: Ne

en: Unknown font type
sr@latin: Nepoznata vrsta slovnog lika

en: No name
sr@latin: Nepoznat naziv

en: Embedded subset
sr@latin: Ugnježdeni podskup

en: Embedded
sr@latin: Ugnježden

en: Not embedded
sr@latin: Nije ugnježden

en: PDF Documents
sr@latin: PDF dokumenti

en: Images
sr@latin: Slike

en: Failed to load document “%s”
sr@latin: Ne mogu da otvorim dokument „%s“

en: Failed to save document “%s”
sr@latin: Ne mogu da sačuvam dokument „%s“

en: PostScript Documents
sr@latin: Postskript dokumenti

en: Invalid document
sr@latin: Neispravan dokument

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
sr@latin: Ne mogu da sačuvatm prilog „%s“: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim prilog „%s“: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
sr@latin: Ne mogu da otvorim prilog „%s“

en: File type %s (%s) is not supported
sr@latin: Tip datoteke %s (%s) nije podržan

en: All Documents
sr@latin: Svi dokumenti

en: All Files
sr@latin: Sve datoteke

en: Failed to create a temporary file: %s
sr@latin: Ne mogu da napravim privremenu datoteku: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
sr@latin: Ne mogu da napravim privremeni direktorijum: %s

en: File is not a valid .desktop file
sr@latin: Nije ispravna .desktop datoteka

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sr@latin: Nepoznato izdanje desktop datoteke „%s“

en: Starting %s
sr@latin: Pokreće se %s

en: Application does not accept documents on command line
sr@latin: Program ne prihvata dokumente iz komandne linije

en: Unrecognized launch option: %d
sr@latin: Nepoznata opcija pri pokretanju: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sr@latin: Ne mogu da prosledim adresu dokumenta u unos „Type=Adresa“

en: Not a launchable item
sr@latin: Ovaj tip je nemoguće pokrenuti

en: Disable connection to session manager
sr@latin: Onemogući vezu sa upravniko sesije

en: Specify file containing saved configuration
sr@latin: Odredite datoteku koja sadrži sačuvana podešavanja

en: FILE
sr@latin: DATOTEKA

en: Specify session management ID
sr@latin: Odredite IB upravnika sesijom

en: ID
sr@latin: IB

en: Session management options:
sr@latin: Opcije upravnika sesijom:

en: Show session management options
sr@latin: Prikaži opcije upravnika sesijom

en: Show “_%s”
sr@latin: Prikaži „_%s“

en: _Move on Toolbar
sr@latin: _Premesti na paletu alatki

en: Move the selected item on the toolbar
sr@latin: Premesti izabrani predmet na paletu alatki

en: _Remove from Toolbar
sr@latin: _Ukloni sa palete alatki

en: Remove the selected item from the toolbar
sr@latin: Ukloni izabrani element sa palete alatki

en: _Delete Toolbar
sr@latin: _Obriši paletu alatki

en: Remove the selected toolbar
sr@latin: Uklanja izabranu paletu alatki

en: Separator
sr@latin: Razdvajač

en: Fit Width
sr@latin: Uklopi širinu

en: Document Viewer
sr@latin: Pregledač dokumenata

en: View multi-page documents
sr@latin: Pregledajte višestranične dokumente

en: Override document restrictions
sr@latin: Prevaziđi ograničenja dokumenta

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
sr@latin: Prevazilazi ograničenja koja dokument ugrađeno sadrži, kao što je zabrana umnožavanja ili štampe

en: Delete the temporary file
sr@latin: Obriši privremenu datoteku

en: Print settings file
sr@latin: Datoteka sa podtavkama štampe

en: MATE Document Previewer
sr@latin: Gnom pregledač dokumenata

en: Failed to print document
sr@latin: Nije uspelo štampanje dokumenta

en: The selected printer '%s' could not be found
sr@latin: Ne mogu da pronađem štampač „%s“

en: _Close
sr@latin: _Zatvori

en: _Previous Page
sr@latin: _Prethodna strana

en: Go to the previous page
sr@latin: Idi na prethodnu stranicu

en: _Next Page
sr@latin: _Sledeća strana

en: Go to the next page
sr@latin: Idi na sledeću stranu

en: Zoom _In
sr@latin: U_većaj

en: Enlarge the document
sr@latin: Uvećaj dokument

en: Zoom _Out
sr@latin: U_manji

en: Shrink the document
sr@latin: Umanji dokument

en: Print
sr@latin: Štampaj

en: Print this document
sr@latin: Odštampaj ovaj dokument

en: Make the current document fill the window
sr@latin: Neka tekući dokument popuni prozor

en: Make the current document fill the window width
sr@latin: Neka tekući dokument popuni širinu prozora

en: Page
sr@latin: Strana

en: Select Page
sr@latin: Izaberi stranu

en: Document
sr@latin: Dokument

en: Title:
sr@latin: Naslov:

en: Location:
sr@latin: Mesto:

en: Subject:
sr@latin: Tema:

en: Author:
sr@latin: Autor:

en: Keywords:
sr@latin: Ključne reči:

en: Producer:
sr@latin: Proizvođač:

en: Creator:
sr@latin: Tvorac:

en: Created:
sr@latin: Napravljen:

en: Modified:
sr@latin: Izmenjen:

en: Number of Pages:
sr@latin: Broj stranica:

en: Optimized:
sr@latin: Optimizovan:

en: Format:
sr@latin: Oblikc:

en: Security:
sr@latin: Zaštita:

en: Paper Size:
sr@latin: Veličina papira:

en: None
sr@latin: Ništa

en: %.2f × %.2f inch
sr@latin: %.2f × %.2f inča

en: %s, Portrait (%s)
sr@latin: %s, Uspravno (%s)

en: %s, Landscape (%s)
sr@latin: %s, Položeno (%s)

en: (%d of %d)
sr@latin: (%d od %d)

en: of %d
sr@latin:  od %d

en: Preparing to print…
sr@latin: Pripremam za štampu...

en: Finishing…
sr@latin: Završavam...

en: Printing page %d of %d…
sr@latin: Štampam %d. stranicu od %d...

en: Printing is not supported on this printer.
sr@latin: Štampanje nije podržano za ovaj štampač.

en: Invalid page selection
sr@latin: Neispravan opseg stranica

en: Your print range selection does not include any pages
sr@latin: Zadati opseg za štampu ne sadrži ni jednu stranicu

en: Page Scaling:
sr@latin: Razvuci stranicu:

en: Shrink to Printable Area
sr@latin: Umanji na oblast za štampu

en: Fit to Printable Area
sr@latin: Uklopi u oblast za štampu

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
sr@latin: Razvlači stranice dokumenta tako da se uklope u izabranu stranicu štampača. Izaberite jedno od priloženih:
    
    • „Ništa“: Ne razvlači stranice dokumenta.
    
    • „Umanji na oblast za štampu“: Umanjuje stranice dokumenta koje su veće od oblasti za štampu tako da se uklope na papir štampača.
    
    • „Uklopi u oblast za štampu“: Smanjuje ili povećava stranice dokumenta tako da se uklope na papir štampača.

en: Auto Rotate and Center
sr@latin: Sam rotiraj i centriraj

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
sr@latin: Okreće svaku stranicu štampača, tako da bude ista onoj unutar dokumenta i postavlja stranice dokumenta na sredinu papira za štampu.

en: Select page size using document page size
sr@latin: Odredi veličinu stranice na osnovu dokumenta

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
sr@latin: Postavlja veličinu svake odštampane stranice na veličinu stranice u dokumentu.

en: Page Handling
sr@latin: Rad sa stranicama

en: Failed to print page %d: %s
sr@latin: ne mogu da odštampam stranicu %d: %s

en: Scroll Up
sr@latin: Klizaj prema gore

en: Scroll Down
sr@latin: Klizaj prema dole

en: Scroll View Up
sr@latin: Klizaj jedan ekran nagore

en: Scroll View Down
sr@latin: Klizaj jedan ekran nadole

en: Document View
sr@latin: Pregled dokumenta

en: Jump to page:
sr@latin: Skoči do strane:

en: End of presentation. Click to exit.
sr@latin: Kraj prezentacije. Kliknite za izlazak.

en: Go to first page
sr@latin: Idi na prvu stranu

en: Go to previous page
sr@latin: Idi na prethodnu stranu

en: Go to next page
sr@latin: Idi na sledeću stranu

en: Go to last page
sr@latin: Idi na poslednju stranu

en: Go to page
sr@latin: Idi na stranu

en: Find
sr@latin: Pronađi

en: Go to page %s
sr@latin: Idi na stranu %s

en: Go to %s on file “%s”
sr@latin: Idi na %s datoteke „%s“

en: Go to file “%s”
sr@latin: Idi na datoteku „%s“

en: Launch %s
sr@latin: Pokreni %s

en: Find:
sr@latin: Traži:

en: Find previous occurrence of the search string
sr@latin: Traži prethodan izraz u nizu za pretraživanje

en: Find next occurrence of the search string
sr@latin: Traži sledeći izraz u nizu za pretraživanje

en: Toggle case sensitive search
sr@latin: Uključuje pretragu osetljivu na veličinu slova

en: Icon:
sr@latin: Ikonica:

en: Note
sr@latin: Beleška

en: Comment
sr@latin: Komentar

en: Key
sr@latin: Ključ

en: Help
sr@latin: Pomoć

en: New Paragraph
sr@latin: Novi pasus

en: Paragraph
sr@latin: Pasus

en: Insert
sr@latin: Umetni

en: Cross
sr@latin: Krstić

en: Circle
sr@latin: Krug

en: Unknown
sr@latin: Nepoznat

en: Annotation Properties
sr@latin: Osobine zabeleške

en: Color:
sr@latin: Boja:

en: Style:
sr@latin: Stil:

en: Transparent
sr@latin: Providno

en: Opaque
sr@latin: Neprovidno

en: Initial window state:
sr@latin: Početno stanje prozora:

en: Open
sr@latin: Otvori

en: Close
sr@latin: Zatvoren

en: Password for document %s
sr@latin: Lozinka za dokument „%s“

en: Loading…
sr@latin: Učitavam...

en: Open a recently used document
sr@latin: Otvori skoro korišćeni dokument

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
sr@latin: Ovaj dokument je zaključan i može se pročitati jedino uz unos ispravne lozinke.

en: _Unlock Document
sr@latin: _Otključaj dokument

en: Enter password
sr@latin: Ukucajte lozinku

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
sr@latin: Dokument „%s“ je zaključan i neophodna je lozinka pre nego što se može otvoriti.

en: Password required
sr@latin: Lozinka je obavezna

en: _Password:
sr@latin: _Lozinka:

en: Forget password _immediately
sr@latin: _Odmah zaboravi lozinku

en: Remember password until you _log out
sr@latin: Z_apamti lozinku do odjave

en: Remember _forever
sr@latin: _Zapamti trajno

en: Properties
sr@latin: Osobine

en: General
sr@latin: Opšte

en: Fonts
sr@latin: Slovni lik

en: Document License
sr@latin: Licenca dokumenata

en: Gathering font information… %3d%%
sr@latin: Skupljam podatke o fontu... %3d%%

en: Usage terms
sr@latin: Uslovi korišćenja

en: Text License
sr@latin: Tekst licence

en: Further Information
sr@latin: Još podataka

en: Add
sr@latin: Dodaj

en: Add text annotation
sr@latin: Dodaj zabelešku

en: Document contains no annotations
sr@latin: Dokument ne sadrži zabeleške

en: Page %d
sr@latin: Stranica %d

en: Annotations
sr@latin: Zabeleške

en: Attachments
sr@latin: Prilozi

en: Page %s
sr@latin: Stranica %s

en: _Add
sr@latin: _Dodaj

en: _Remove
sr@latin: _Ukloni

en: Bookmarks
sr@latin: Obeleživači

en: Layers
sr@latin: Slojevi

en: Print…
sr@latin: Štampaj...

en: Index
sr@latin: Popis

en: Thumbnails
sr@latin: Mali prikazi

en: Page %s — %s
sr@latin: Stranica %s — %s

en: The document contains no pages
sr@latin: Dokument ne sadrži stranice

en: The document contains only empty pages
sr@latin: Dokument sadrži samo prazne stranice

en: Unable to open document
sr@latin: Ne mogu da otvorim dokument

en: Loading document from “%s”
sr@latin: Učitavam dokument iz „%s“

en: Downloading document (%d%%)
sr@latin: Preuzimam dokument (%d%%)

en: Failed to load remote file.
sr@latin: Ne mogu da učitam udaljenu datoteku.

en: Reloading document from %s
sr@latin: Iznova učitavam dokument iz %s

en: Failed to reload document.
sr@latin: Ne mogu da ponovo učitam dokument.

en: Open Document
sr@latin: Otvori dokument

en: Saving document to %s
sr@latin: Čuvam dokument u %s

en: Saving attachment to %s
sr@latin: Čuvam prilog u %s

en: Saving image to %s
sr@latin: Čuvam sliku u %s

en: The file could not be saved as “%s”.
sr@latin: Datoteka nije mogla biti sačuvana kao „%s“.

en: Uploading document (%d%%)
sr@latin: Šaljem dokument (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
sr@latin: Šaljem prilog (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
sr@latin: Šaljem sliku (%d%%)

en: Save As…
sr@latin: Sačuvaj kao…

en: Printing job “%s”
sr@latin: Štampam zaduženje „%s“

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
sr@latin: Dokument sadrži obrazac sa poljima koja su popunjena. Ukoliko ne sačuvate kopiju, izmene će biti trajno izgubljene.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
sr@latin: Dokument sadrži nove ili izmenjene zabeleške.  Ukoliko ne sačuvate kopiju, izmene će biti trajno izgubljene.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
sr@latin: Da li da sačuvam kopiju dokumenta „%s“?

en: Close _without Saving
sr@latin: Zatvori _bez čuvanja

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
sr@latin: Da li da sačekam dok se ne odštampa zaduženje „%s“?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
sr@latin: Ukoliko zatvorite prozor, zaduženja koja čekaju neće biti štampana.

en: Cancel _print and Close
sr@latin: Prekini štampu i _izađi

en: Close _after Printing
sr@latin: Izađi _nakon štampe

en: Running in presentation mode
sr@latin: Pokretanje u režimu prezentacije

en: Toolbar Editor
sr@latin: Uređivanje palete alatki

en: There was an error displaying help
sr@latin: Greška u prikazu pomoći

en: Not found
sr@latin: Nije pronađeno

en: %3d%% remaining to search
sr@latin: Preostalo da pretraži %3d%%

en: _File
sr@latin: _Datoteka

en: _Edit
sr@latin: _Uređivanje

en: _View
sr@latin: P_regled

en: _Go
sr@latin: _Idi

en: _Bookmarks
sr@latin: _Obeleživači

en: _Help
sr@latin: _Pomoć

en: _Open…
sr@latin: _Otvori...

en: Open an existing document
sr@latin: Otvori postojeći dokument

en: Op_en a Copy
sr@latin: Otvori _kopiju

en: Open a copy of the current document in a new window
sr@latin: Otvara kopiju dokumenta u novom prozoru

en: Save a copy of the current document
sr@latin: Čuva jedan primerak tekućeg dokumenta

en: _Print…
sr@latin: _Štampaj...

en: P_roperties
sr@latin: Oso_bine

en: _Copy
sr@latin: _Umnoži

en: Select _All
sr@latin: Izaberi _sve

en: _Find…
sr@latin: :Traži...

en: Find a word or phrase in the document
sr@latin: Nađi reč ili izraz u dokumentu

en: Find Ne_xt
sr@latin: Pronađi _sledeće

en: Find Pre_vious
sr@latin: Traži pre_thodno

en: T_oolbar
sr@latin: _Alatke

en: Rotate _Left
sr@latin: Rotiraj _levo

en: Rotate _Right
sr@latin: Rotiraj _desno

en: Save Current Settings as _Default
sr@latin: Sačuvaj podešavanja kao po_drazumevana

en: _Reload
sr@latin: _Osveži

en: Reload the document
sr@latin: Iznova učitaj dokument

en: Auto_scroll
sr@latin: Pomeraj _klizač

en: _First Page
sr@latin: _Prva strana

en: Go to the first page
sr@latin: Idi na prvu stranu

en: _Last Page
sr@latin: _Poslednja strana

en: Go to the last page
sr@latin: Idi na poslednju stranu

en: _Add Bookmark
sr@latin: _Dodaj obeleživač

en: _Contents
sr@latin: Sad_ržaj

en: _About
sr@latin: _O programu

en: Leave Fullscreen
sr@latin: Ne preko celog ekrana

en: Leave fullscreen mode
sr@latin: Ne preko celog ekrana

en: Start Presentation
sr@latin: Pusti kao prezentaciju

en: Start a presentation
sr@latin: Pusti dokument kao prezentaciju

en: _Toolbar
sr@latin: _Linija sa ikonicama

en: Show or hide the toolbar
sr@latin: Prikaži ili sakrij paletu sa alatom

en: Side _Pane
sr@latin: Bočna _površ

en: Show or hide the side pane
sr@latin: Prikaži ili sakrij bočnu površ

en: _Continuous
sr@latin: _Neprekidno

en: Show the entire document
sr@latin: Prikaži čitav dokument

en: _Dual
sr@latin: Po _dve

en: Show two pages at once
sr@latin: Prikaži sve strane odjednom

en: _Fullscreen
sr@latin: _Ceo ekran

en: Expand the window to fill the screen
sr@latin: Raširi prozor da popuni ceo ekran

en: Pre_sentation
sr@latin: Pre_zentacija

en: Run document as a presentation
sr@latin: Pusti dokument kao prezentaciju

en: Show page contents with the colors inverted
sr@latin: Prikazuje sadržaj stranica u suprotnim bojama

en: _Open Link
sr@latin: Otvo_ri vezu

en: _Go To
sr@latin: _Idi na

en: Open in New _Window
sr@latin: Otvori novi _prozor

en: _Copy Link Address
sr@latin: Umnoži adres_u veze

en: _Save Image As…
sr@latin: Sačuvaj sliku _kao...

en: Copy _Image
sr@latin: Umnoži _sliku

en: Annotation Properties…
sr@latin: Osobine zabeleške…

en: _Open Attachment
sr@latin: Sa_čuvaj prilog

en: _Save Attachment As…
sr@latin: S_ačuvaj prilog kao...

en: Zoom
sr@latin: Uvećaj

en: Adjust the zoom level
sr@latin: Prilagodi nivo uvećanja

en: Navigation
sr@latin: Navigacija

en: Back
sr@latin: Nazad

en: Move across visited pages
sr@latin: Pređite po posećenim stranama

en: Previous
sr@latin: Prethodna

en: Next
sr@latin: Sledeća

en: Zoom In
sr@latin: Uvećaj

en: Zoom Out
sr@latin: Umanji

en: Unable to launch external application.
sr@latin: Ne mogu da pokrenem spoljni program.

en: Unable to open external link
sr@latin: Ne mogu da otvoritm spoljnu vezu

en: Couldn't find appropriate format to save image
sr@latin: Ne mogu da pronađem prigodan format za čuvanje slike

en: The image could not be saved.
sr@latin: Slika nije mogla biti sačuvana.

en: Save Image
sr@latin: Sačuvaj sliku

en: Unable to open attachment
sr@latin: Nije moguće otvoriti prilog

en: The attachment could not be saved.
sr@latin: Prilog nije moguće sačuvati.

en: Save Attachment
sr@latin: Sačuvaj prilog

en: %s — Password Required
sr@latin: %s — potrebna je lozinka

en: By extension
sr@latin: Po ekstenziji

en: MATE Document Viewer
sr@latin: Gnom pregledač dokumenata

en: The page label of the document to display.
sr@latin: Naziv stranice dokumenta za prikaz.

en: PAGE
sr@latin: STRANA

en: The page number of the document to display.
sr@latin: Broj stranice dokumenta za prikaz.

en: NUMBER
sr@latin: BROJ

en: Run atril in fullscreen mode
sr@latin: Pokreni Evins preko celog ekrana

en: Run atril in presentation mode
sr@latin: Pokreni Evins u kao prezentaciju

en: Run atril as a previewer
sr@latin: Pokreni Evins kao pregledač

en: The word or phrase to find in the document
sr@latin: Reč ili izraz za pretragu po dokumentu

en: STRING
sr@latin: NISKA

en: [FILE…]
sr@latin: [DATOTEKA...]
