atril 1.26.0 - en to fi translation catalogue (398 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
fi: Virhe käynnistettäessä komentoa ”%s” sarjakuvakirjan avaamiseksi: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
fi: Komento ”%s” epäonnistui avaamaan sarjakuvakirjan.

en: The command “%s” did not end normally.
fi: Komento ”%s” ei päättynyt normaalisti.

en: Not a comic book MIME type: %s
fi: Ei ole sarjakuvakirjan MIME-tyyppi: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
fi: Ei löytynyt sopivaa komentoa, jolla avata tämän tyyppiset sarjakuvakirjat

en: Unknown MIME Type
fi: Tuntematon MIME-tyyppi

en: File corrupted
fi: Tiedosto on viallinen

en: No files in archive
fi: Arkistossa ei ole tiedostoja

en: No images found in archive %s
fi: Arkistosta ”%s” ei löytynyt kuvia

en: There was an error deleting “%s”.
fi: Tapahtui virhe poistaessa ”%s”.

en: Error %s
fi: Virhe %s

en: Comic Books
fi: Sarjakuvakirjat

en: DjVu document has incorrect format
fi: DjVu-asiakirjassa on virheellisiä muotoiluja

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
fi: Asiakirja koostuu useista tiedostoista, mutta yhtä tai useampia näistä tiedostoista ei voitu avata.

en: DjVu Documents
fi: DjVu-asiakirjat

en: DVI document has incorrect format
fi: DVI-asiakirjassa on virheellisiä muotoiluja

en: DVI Documents
fi: DVI-asiakirjat

en: Error
fi: Virhe

en: Warning
fi: Varoitus

en: Not an ePub document
fi: Tiedosto ei ole ePub-asiakirja

en: could not retrieve filename
fi: Tiedostonimen hakeminen epäonnistui

en: could not open archive
fi: Arkiston avaaminen epäonnistui

en: could not extract archive
fi: Arkiston purkaminen epäonnistui

en: could not retrieve container file
fi: tiedostosäiliötä ei voitu noutaa

en: could not open container file
fi: tiedostosäiliötä ei voitu avata

en: container file is corrupt
fi: tiedostosäiliö on korruptoitunut

en: epub file is invalid or corrupt
fi: ePub-tiedosto on viallinen tai korruptoitunut

en: epub file is corrupt, no container
fi: ePub-tiedosto on korruptoitunut, ei säiliömuotoa

en: could not parse content manifest
fi: Sisältöluetteloa ei voi tulkita

en: content file is invalid
fi: sisältötiedosto on virheellinen

en: epub file has no spine
fi: epub-tiedostolla ei ole rakennetta

en: epub file has no manifest
fi: EPUB-tiedostossa ei ole luetteloa

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
fi: Asiakirjojen hakemistopuuta ei voitu määrittää lataamista varten, jotkin tiedostot puuttuvat

en: epub Documents
fi: ePub-asiakirjat

en: This work is in the Public Domain
fi: Tämä teos on vapaasti käytettävissä (public domain)

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Type 1
fi: Tyyppi 1

en: Type 1C
fi: Tyyppi 1C

en: Type 3
fi: Tyyppi 3

en: Type 1 (CID)
fi: Tyyppi 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
fi: Tyyppi 1C (CID)

en: Unknown font type
fi: Tuntematon fonttityyppi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Embedded subset
fi: Upotettu osajoukko

en: Embedded
fi: Upotettu

en: Not embedded
fi: Ei upotettu

en: PDF Documents
fi: PDF-asiakirjat

en: Images
fi: Kuvat

en: Failed to load document “%s”
fi: Asiakirjan ”%s” lataaminen epäonnistui

en: Failed to save document “%s”
fi: Asiakirjan ”%s” tallennus epäonnistui

en: PostScript Documents
fi: PostScript-asiakirjat

en: Invalid document
fi: Virheellinen asiakirja

en: Tiff Documents
fi: TIFF-dokumentit

en: XPS Documents
fi: XPS-dokumentit

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
fi: Liitettä ei voitu tallentaa ”%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
fi: Liitettä ”%s” ei voi avata: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
fi: Liitettä ”%s” ei voi avata

en: File type %s (%s) is not supported
fi: Tiedostotyyppi %s (%s) ei ole tuettu

en: All Documents
fi: Kaikki asiakirjat

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Failed to create a temporary file: %s
fi: Tilapäishakemiston luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
fi: Tilapäishakemiston luominen epäonnistui: %s

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Asiakirjojen URI:a ei voi antaa ”Type=Link”-muotoisille työpöytälinkeille

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetun määrittelyn sisältävä tiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinan tunniste

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valitsimet

en: Show “_%s”
fi: Näytä ”_%s”

en: _Move on Toolbar
fi: _Siirrä työkalupalkissa

en: Move the selected item on the toolbar
fi: Siirrä valittua kohtaa työkalupalkissa

en: _Remove from Toolbar
fi: _Poista työkalupalkista

en: Remove the selected item from the toolbar
fi: Poista valittu kohta työkalupalkista

en: _Delete Toolbar
fi: _Poista työkalupalkki

en: Remove the selected toolbar
fi: Poista valittu työkalupalkki

en: Separator
fi: Erotin

en: Fit Page
fi: Sovita sivu

en: Fit Width
fi: Sovita leveyteen

en: Expand Window to Fit
fi: Laajenna ikkuna sopivaksi

en: 50%
fi: 50 %

en: 70%
fi: 70 %

en: 85%
fi: 85 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 125%
fi: 125 %

en: 150%
fi: 150 %

en: 175%
fi: 175 %

en: 200%
fi: 200 %

en: 300%
fi: 300 %

en: 400%
fi: 400 %

en: Atril Document Viewer
fi: Atril-asiakirjakatselin

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
fi: Asiakirjakatselin MATE-työpöytäympäristölle.

en: Document Viewer
fi: Asiakirjakatselin

en: View multi-page documents
fi: Katsele monisivuisia asiakirjoja

en: Override document restrictions
fi: Ohita asiakirjan rajoitukset

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
fi: Ohita asiakirjan rajoitukset, kuten kopioinnin tai tulostuksen rajoitus.

en: Automatically reload the document
fi: Automaattisesti uudelleenlataa asiakirja

en: Whether the document is automatically reloaded on file change.
fi: Ladataanko asiakirja automaattisesti uudelleen tiedoston muuttuessa.

en: The URI of the directory last used to open or save a document.
fi: Asiakirjan avaamiseen tai tallentamiseen viimeksi käytetty hakemiston URI.

en: The URI of the directory last used to save a picture.
fi: Kuvan tallentamiseen viimeksi käytetyn hakemiston URI.

en: Page cache size in MiB
fi: Sivun välimuistin koko MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
fi: Enimmäiskoko, jota käytetään muokattujen sivujen välimuistiin, rajoittaa zoomauksen suurinta tasoa.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
fi: Näytä valintaikkuna, jolla varmistetaan, että käyttäjä haluaa aktivoida caret-navigoinnin.

en: Delete the temporary file
fi: Poista tilapäistiedosto

en: Print settings file
fi: Tulosta asetustiedosto

en: MATE Document Previewer
fi: MATEn asiakirjojen esikatselu

en: Failed to print document
fi: Asiakirjaa ei voitu tulostaa

en: The selected printer '%s' could not be found
fi: Valittua tulostinta ”%s” ei löytynyt

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Previous Page
fi: E_dellinen sivu

en: Go to the previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: _Next Page
fi: _Seuraava sivu

en: Go to the next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Zoom _In
fi: L_ähennä

en: Enlarge the document
fi: Suurenna asiakirjaa

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Shrink the document
fi: Kutista asiakirjaa

en: Reset zoom to 100%
fi: Palauta loitonnus 100%

en: Print
fi: Tulosta

en: Print this document
fi: Tulosta tämä asiakirja

en: Fit Pa_ge
fi: Sovita si_vu

en: Make the current document fill the window
fi: Sovita nykyinen asiakirja ikkunan kokoiseksi

en: Fit _Width
fi: Sovita _leveyteen

en: Make the current document fill the window width
fi: Sovita nykyinen asiakirja täyttämään ikkunan leveys

en: Page
fi: Sivu

en: Select Page
fi: Valitse sivu

en: Document
fi: Asiakirja

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

en: Producer:
fi: Tuottaja:

en: Creator:
fi: Luoja:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Number of Pages:
fi: Sivumäärä:

en: Optimized:
fi: Optimoitu:

en: Format:
fi: Muoto:

en: Security:
fi: Turvallisuus:

en: Paper Size:
fi: Paperin koko:

en: None
fi: Ei mitään

en: default:mm
fi: oletus:mm

en: %.2f × %.2f inch
fi: %.2f × %.2f tuumaa

en: %s, Portrait (%s)
fi: %s, pysty (%s)

en: %s, Landscape (%s)
fi: %s, vaaka (%s)

en: Atril properties
fi: Atrilin ominaisuudet

en: Shows details for Atril documents
fi: Näyttää Atril-asiakirjojen tiedot

en: (%d of %d)
fi: (%d / %d)

en: of %d
fi: / %d

en: Preparing to print…
fi: Valmistellaan tulostusta…

en: Finishing…
fi: Viimeistellään…

en: Printing page %d of %d…
fi: Tulostetaan sivua %d / %d…

en: Printing is not supported on this printer.
fi: Tulostamista ei ole tuettu tämän tulostimen kohdalla.

en: Invalid page selection
fi: Virheellinen sivuvalinta

en: Your print range selection does not include any pages
fi: Tulostuksen sivualuevalinta ei sisällä yhtään sivua

en: Page Scaling:
fi: Sivun skaalaus:

en: Shrink to Printable Area
fi: Kutista tulostettavaan alueeseen

en: Fit to Printable Area
fi: Sovita tulostettavaan alueeseen

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
fi: Skaalaa asiakirjan sivut sopimaan tulostimen sivuille. Valitse yksi seuraavista:
    
    • ”Ei mitään”: Sivunskaalausta ei tehdä.
    
    • ”Kutista tulostettavaan alueeseen”: Tulostettavaa aluetta suuremmat asiakirjan sivut kutistetaan sopimaan tulostimen sivun tulostettaan alueeseen.
    
    • ”Sovita tulostettavaan alueeseen”: Asiakirjan sivuja kasvatetaan tai kutistetaan tarpeen mukaan sopimaan tulostimen sivun tulostettavaan alueeseen.

en: Auto Rotate and Center
fi: Käännä ja keskitä automaattisesti

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
fi: Käännä tulostimen sivusuunta jokaiselle sivulle täsmäämään asiakirjan sivun suuntaa. Asiakirjan sivut keskitetään tulostettavalle sivulle.

en: Select page size using document page size
fi: Valitse sivukoko käyttämällä asiakirjan sivukokoa

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
fi: Jos valittuna, jokainen sivu tulostetaan samaan paperikokoon kuin asiakirjan sivu.

en: Page Handling
fi: Sivunkäsittely

en: Failed to print page %d: %s
fi: Sivun %d tulostus epäonnistui: %s

en: Scroll Up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll Down
fi: Vieritä alas

en: Scroll View Up
fi: Vieritä näkymää ylös

en: Scroll View Down
fi: Vieritä näkymää alas

en: Document View
fi: Asiakirjan näyttö

en: Jump to page:
fi: Siirry sivulle:

en: End of presentation. Click to exit.
fi: Esitys päättyi. Sulje napsauttamalla.

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to page
fi: Siirry sivulle

en: Find
fi: Etsi

en: Go to page %s
fi: Siirry sivulle %s

en: Go to %s on file “%s”
fi: Siirry kohtaan %s tiedostossa ”%s”

en: Go to file “%s”
fi: Siirry tiedostoon ”%s”

en: Launch %s
fi: Käynnistä %s

en: Find:
fi: Etsi:

en: Find previous occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon edellinen osuma

en: Find next occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon seuraava osuma

en: Case Sensitive
fi: Merkkikokoriippuvainen

en: Toggle case sensitive search
fi: Huomioidaanko kirjainkoko hauissa

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Note
fi: Huomautus

en: Comment
fi: Kommentti

en: Key
fi: Avain

en: Help
fi: Ohje

en: New Paragraph
fi: Uusi kappale

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Insert
fi: Lisää

en: Cross
fi: Risti

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Annotation Properties
fi: Merkinnän ominaisuudet

en: Color:
fi: Väri:

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Opaque
fi: Läpinäkymätön

en: Initial window state:
fi: Aloitusikkuna:

en: Open
fi: Avaa

en: Close
fi: Sulje

en: Password for document %s
fi: Salasana asiakirjalle %s

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Open a recently used document
fi: Avaa äskettäin käytetty asiakirja

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
fi: Tämä asiakirja on lukittu ja voidaan lukea vain syöttämällä oikea salasana.

en: _Unlock Document
fi: Avaa asiakirja _lukituksesta

en: Enter password
fi: Syötä salasana

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
fi: Asiakirja ”%s” on lukittu ja vaatii salasanan ennen kuin se voidaan avata.

en: Password required
fi: Salasana tarvitaan

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Forget password _immediately
fi: _Unohda salasana heti

en: Remember password until you _log out
fi: _Muista salasana uloskirjautumiseen saakka

en: Remember _forever
fi: Muista _pysyvästi

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: General
fi: Yleiset

en: Fonts
fi: Fontit

en: Document License
fi: Asiakirjan lisenssi

en: Font
fi: Fontti

en: Gathering font information… %3d%%
fi: Kerätään fonttitietoa… %3d %%

en: Usage terms
fi: Käyttöehdot

en: Text License
fi: Lisenssiteksti

en: Further Information
fi: Lisätietoa

en: Add
fi: Lisää

en: Add text annotation
fi: Lisää tekstimerkintä

en: Document contains no annotations
fi: Asiakirja ei sisällä merkintöjä

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Annotations
fi: Merkinnät

en: Attachments
fi: Liitteet

en: _Open Bookmark
fi: _Avaa kirjanmerkki

en: _Rename Bookmark
fi: _Nimeä kirjanmerkki uudelleen

en: _Remove Bookmark
fi: _Poista kirjanmerkki

en: Page %s
fi: Sivu %s

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Remove
fi: _Poista

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Layers
fi: Tasot

en: Print…
fi: Tulosta…

en: Index
fi: Hakemisto

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Page %s — %s
fi: Sivu %s — %s

en: Cannot enter presentation mode with ePub documents, use fullscreen mode instead.
fi: Esitystilaan ei voi siirtyä ePub-dokumenteilla, vaan käytä koko näytön tilaa.

en: The document contains no pages
fi: Asiakirja ei sisällä yhtään sivua

en: The document contains only empty pages
fi: Asiakirja sisältää vain tyhjiä sivuja

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
fi: Esitystila ei ole tuettu ePub-asiakirjoissa.

en: Unable to open document
fi: Asiakirjaa ei voitu avata

en: Loading document from “%s”
fi: Ladataan asiakirjaa lähteestä ”%s”

en: Downloading document (%d%%)
fi: Noudetaan asiakirjaa (%d %%)

en: Failed to load remote file.
fi: Etätiedostoa ei voitu ladata.

en: Reloading document from %s
fi: Ladataan asiakirja uudestaan lähteestä %s

en: Failed to reload document.
fi: Asiakirjaa ei voitu ladata uudestaan.

en: Open Document
fi: Avaa asiakirja

en: Saving document to %s
fi: Tallennetaan asiakirjaa kohteeseen %s

en: Saving attachment to %s
fi: Tallennetaan liitettä kohteeseen %s

en: Saving image to %s
fi: Tallennetaan kuvaa kohteeseen %s

en: The file could not be saved as “%s”.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa nimellä ”%s”.

en: Uploading document (%d%%)
fi: Viedään asiakirjaa (%d %%)

en: Uploading attachment (%d%%)
fi: Viedään liitettä (%d %%)

en: Uploading image (%d%%)
fi: Viedään kuvaa (%d %%)

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Could not send current document
fi: Nykyistä asiakirjaa ei voitu lähettää

en: Printing job “%s”
fi: Tulostetaan työtä ”%s”

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
fi: Asiakirja sisältää täytetyt lomakekentät. Jos et tallenna kopiota, muutokset menetetään pysyvästi.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
fi: Asiakirja sisältää uusia tai muokattuja merkintöjä. Jos et tallenna kopiota, muutokset menetetään pysyvästi.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
fi: Tallennetaanko kopio asiakirjasta ”%s” ennen sulkemista?

en: Close _without Saving
fi: Sulje _ilman tallennusta

en: _Save As…
fi: _Tallenna nimellä...

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
fi: Odotetaanko ennen sulkemista kunnes tulostustyö ”%s” on valmis?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
fi: Jos suljet ikkunat, odottavia tulostustöitä ei tulosteta.

en: Cancel _print and Close
fi: Peru _tulostus ja sulje

en: Close _after Printing
fi: Sulje tulostuksen _jälkeen

en: Running in presentation mode
fi: Suoritus esitystilassa

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
fi: Esitystila ei ole tuettu ePub-asiakirjoissa

en: Toolbar Editor
fi: Työkalupalkin muokkain

en: There was an error displaying help
fi: Tapahtui virhe näytettäessä ohjetta

en: MATE Documentation Team
fi: MATE-dokumentointitiimi

en: GNOME Documentation Team
fi: GNOME-dokumentointitiimi

en: Not found
fi: Ei löydy

en: %3d%% remaining to search
fi: %3d %% haettavasta jäljellä

en: Enable caret navigation?
fi: Ota käyttöön caret-navigointi?

en: _Enable
fi: _Salli

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a movable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
fi: Näppäin F7 kääntää caret-navigoinnin päälle tai pois päältä. Tämä ominaisuus asettaa kohdistimen tekstisivuihin, jolloin voit liikkua ja valita tekstiä näppäimistöllä. Haluatko ottaa käyttöön caret-navigoinnin?

en: Don't show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: Open an existing document
fi: Avaa olemassaoleva asiakirja

en: Op_en a Copy
fi: Avaa _kopio

en: Open a copy of the current document in a new window
fi: Avaa kopio nykyisestä asiakirjasta uudessa ikkunassa

en: Save a copy of the current document
fi: Tallenna kopio tämänhetkisestä asiakirjasta

en: Send _To...
fi: Lähetä _...

en: Send current document by mail, instant message...
fi: Lähetä nykyinen asiakirja sähköpostitse, pikaviestinä ...

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: P_roperties
fi: O_minaisuudet

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: Find a word or phrase in the document
fi: Etsi sanaa tai lausetta asiakirjasta

en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

en: Find Pre_vious
fi: Etsi edellinen

en: T_oolbar
fi: _Työkalupalkki

en: Rotate _Left
fi: Kierrä _vasemmalle

en: Rotate _Right
fi: Kierrä _oikealle

en: Save Current Settings as _Default
fi: Tallenna nykyiset asetukset _oletusarvoiksi

en: _Reset Zoom
fi: _Palauta zoomaus

en: _Reload
fi: _Lataa uudestaan

en: Reload the document
fi: Lataa asiakirja uudestaan

en: _Expand Window to Fit
fi: _Laajenna ikkuna sopivaksi

en: Auto_scroll
fi: Vieritä _automaattisesti

en: _First Page
fi: _Ensimmäinen sivu

en: Go to the first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: _Last Page
fi: _Viimeinen sivu

en: Go to the last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: Add a bookmark for the current page
fi: Lisää nykyisen sivun kirjanmerkki

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _About
fi: _Tietoja

en: Leave Fullscreen
fi: Lopeta kokoruutu

en: Leave fullscreen mode
fi: Lopeta kokoruututila

en: Start Presentation
fi: Käynnistä esitys

en: Start a presentation
fi: Käynnistä asiakirjan esitys

en: _Toolbar
fi: Ty_ökalupalkki

en: Show or hide the toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: Side _Pane
fi: _Sivupaneeli

en: Show or hide the side pane
fi: Näytä tai piilota sivupaneeli

en: _Continuous
fi: _Jatkuva

en: Show the entire document
fi: Näytä koko asiakirja

en: _Dual
fi: K_aksi

en: Show two pages at once
fi: Näytä kaksi sivua kerrallaan

en: _Odd pages left
fi: _Parittomat sivut jäljellä

en: Show odd pages on the left in dual mode
fi: Näytä paritomat sivut vasemmalla kaksoistilassa

en: _Fullscreen
fi: _Kokoruutu

en: Expand the window to fill the screen
fi: Laajenna ikkuna täyttämään näyttö

en: Pre_sentation
fi: E_sitys

en: Run document as a presentation
fi: Näytä asiakirja esityksenä

en: Inverted _Colors
fi: Käänteiset_värit

en: Show page contents with the colors inverted
fi: Näytä sivun sisältö käänteisillä väreillä

en: Caret _Navigation
fi: Caret-navigointi

en: Activate or disable caret-navigation
fi: Aktivoi tai poista caret-navigointi?

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: _Go To
fi: _Siirry

en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

en: _Copy Link Address
fi: _Kopioi linkin osoite

en: _Save Image As…
fi: _Tallenna kuva nimellä…

en: Copy _Image
fi: Kopioi _kuva

en: Annotation Properties…
fi: Merkinnän ominaisuudet…

en: Remove Annot…
fi: Poista merkintä…

en: _Open Attachment
fi: _Avaa liite

en: _Save Attachment As…
fi: _Tallenna liite nimellä…

en: Zoom
fi: Kuvasuhde

en: Adjust the zoom level
fi: Muuta kuvasuhdetta

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Back
fi: Takaisin

en: Move across visited pages
fi: Siirry luettujen sivujen välillä

en: Send To
fi: Lähetä

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Reset Zoom
fi: Nollaa zoomaus

en: Unable to launch external application.
fi: Ulkoista ohjelmaa ei voitu käynnistää.

en: Unable to open external link
fi: Ulkoista linkkiä ei voi avata

en: Couldn't find appropriate format to save image
fi: Sopivaa tallennusmuotoa kuvalle ei löytynyt

en: The image could not be saved.
fi: Kuvaa ei voi tallentaa.

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Unable to open attachment
fi: Liitettä ei voi avata

en: The attachment could not be saved.
fi: Liitettä ei voi tallentaa.

en: Save Attachment
fi: Tallenna liite

en: %s — Password Required
fi: %s — vaaditaan salasana

en: By extension
fi: Päätteen mukaan

en: MATE Document Viewer
fi: MATEn asiakirjakatselin

en: The page label of the document to display.
fi: Näytettävän sivun asiakirjan nimike.

en: PAGE
fi: SIVU

en: The page number of the document to display.
fi: Näytettävän asiakirjan sivunumero.

en: NUMBER
fi: NUMERO

en: Run atril in fullscreen mode
fi: Suorita atril kokoruututilassa

en: Named destination to display.
fi: Nimetty kohde näytettäväksi.

en: Run atril in presentation mode
fi: Suorita atril esitystilassa

en: Run atril as a previewer
fi: Suorita atril esikatselimena

en: The word or phrase to find in the document
fi: Asiakirjasta etsittävä sana tai lause

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: [FILE…]
fi: [TIEDOSTO…]
