atril 1.26.0 - en to ja translation catalogue (487 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
ja: コミックブックを展開するためコマンド “%s” を起動する際にエラーが発生しました: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
ja: コミックブックの展開中にコマンド “%s” が失敗しました。

en: The command “%s” did not end normally.
ja: コマンド “%s” が正常に終了しませんでした。

en: Not a comic book MIME type: %s
ja: コミックブックの MIME タイプではありません: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
ja: このタイプのコミックブックを展開するのに適したコマンドが見つかりません

en: Unknown MIME Type
ja: 不明な MIME タイプです

en: File corrupted
ja: ファイルが壊れています

en: No files in archive
ja: アーカイブにファイルが含まれていません

en: No images found in archive %s
ja: %s のアーカイブには画像は含まれていません

en: There was an error deleting “%s”.
ja: “%s” の削除中にエラーが発生しました。

en: Error %s
ja: エラー %s

en: Comic Books
ja: コミックブック

en: DjVu document has incorrect format
ja: DjVu 文書の書式が壊れています

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
ja: その文書は、複数のファイルを結合したものです。それらのファイルは個別にアクセスすることはできません。

en: DjVu Documents
ja: Djvu 文書

en: DVI document has incorrect format
ja: DVI 文書の書式が壊れています

en: DVI Documents
ja: DVI 文書

en: unexpected EOF
ja: 予期しない EOF

en: could not load font `%s'
ja: `%s' フォントをロードできません

en: could not reload `%s'
ja: `%s' をロードできません

en: %s: unsupported DVI format (version %u)
ja: %s: サポートされていない DVI 形式 (バージョン %u)

en: no pages selected
ja: ページが１つも選択されていません

en: %s: File corrupted, or not a DVI file
ja: %s: ファイルが破損しているか、DVIファイルではありません

en: %s: vf macro had errors
ja: %s: vf マクロにエラーがあります

en: %s: stack not empty after vf macro
ja: %s: vf マクロを実行後もスタックが空になりません

en: %s: could not reopen file (%s)
ja: %s: ファイルを再び開けません (%s)

en: %s: page %d out of range
ja: %s: ページ %d は範囲外です

en: %s: bad offset at page %d
ja: %s: ページの不正なオフセット %d

en: stack not empty at end of page
ja: ページ末のスタックが空になりません

en: no default font set yet
ja: 標準のフォントが未だ設定されていません

en: requested character %d does not exist in `%s'
ja: 要求された文字 %d は `%s' に存在しません

en: enlarging stack
ja: スタック拡張中

en: stack underflow
ja: スタックのアンダーフロー

en: font %d is not defined
ja: フォントの %d は定義されていません

en: malformed special length
ja: 不正な特殊長

en: font %d is not defined in postamble
ja: フォント %d はポストアンブルで定義されていません

en: unexpected opcode %d
ja: 想定外のオペコード%d

en: undefined opcode %d
ja: 未定義のオペコード %d

en: %s: no fonts defined
ja: %s: 定義されたフォントがありません

en: %s: %d: [%s] requested encoding `%s' does not match vector `%s'
ja: %s: %d: [%s] 要求したエンコーディングは `%s' vector `%s' に適合しません

en: %s: could not load fontmap
ja: %s: フォントマップをロードすることができません

en: %s: could not set as default encoding
ja: %s: デフォルトのエンコーディングとして設定できません

en: encoding vector `%s' is in use
ja: 符号化用ベクトル `%s' は使用中です

en: GF: invalid opcode %d in character %d
ja: GF: %d文字で無効なオペコード %d

en: (gf) Character %d: invalid opcode %d
ja: (gf) 文字 %d: 無効なオペコード %d

en: (gf) character %d has an incorrect bounding box
ja: (gf) 文字 %d は不正なバウンディングボックスでした

en: %s: bad checksum (expected %u, found %u)
ja: %s: 不良なチェックサム (正しくは %u, 検出は %u)

en: %s: junk in postamble
ja: %s: ポストアンブルのジャンク

en: %s: File corrupted, or not a GF file
ja: %s: 破損したファイルまたは GF ファイルではありません

en: invalid page specification `%s'
ja: 無効なページ仕様 `%s'

en: garbage after DVI page specification ignored
ja: DVI ページ指定した後のゴミは無視されます

en: more than 10 counters in page specification
ja: ページ指定で10個以上のカウンターがあります

en: garbage after TeX page specification ignored
ja: TeX ページ指定が無視された後のゴミ

en: custom
ja: カスタム

en: Bad PK file: More bits than required
ja: 不正な PKファイル：必要以上のビット数です

en: %s: checksum mismatch (expected %u, got %u)
ja: %s: チェックサムの不一致 (予期しない %u、 %u 検出)

en: %s: unexpected preamble
ja: %s: 想定外のプリアンブル

en: %s: unexpected charcode (%d)
ja: %s: 想定外の文字コード (%d)

en: %s: unexpected end of file (no postamble)
ja: %s: 想定外の EOL ポストアンブルなし)

en: invalid PK file! (junk in postamble)
ja: 無効な PK ファイル！ (ポストアンブルのジャンク)

en: %s: File corrupted, or not a PK file
ja: %s: 破損したファイル、または PK ファイルではな

en: %s: tried to pop top level layer
ja: %s: トップレベルのレイヤーをポップしようとしました

en: %s: malformed value for key `%s'
ja: %s: %sキーに不正な値が設定されています

en: %s: unknown key `%s' ignored
ja: %s: 未知のキー `%s' は無視されました

en: %s: no argument for key `%s', using defaults
ja: %s: 引数の無いキー `%s', デフォルト使用

en: %s: argument `%s' ignored for key `%s'
ja: %s: 引数 `%s' は`%s' キーに無視されました

en: (t1) failed to reset device resolution
ja: (t1) デバイスの解像度設定に失敗

en: %s: could not encode font
ja: %s: フォントのエンコードができません

en: %s: Checksum mismatch (got %u, expected %u)
ja: %s: チェックサムの不一致 ( %u 検出、予期せぬ %u)

en: %s: Error reading AFM data
ja: %s: AFM データの読み取りエラー

en: Warning: TFM file `%s' has suspicious size
ja: 警告: TFM ファイル `%s' は不確実なサイズです

en: %s: font coding scheme truncated to 40 bytes
ja: %s: フォント符号化方式は40バイトに切り詰められています

en: %s: File corrupted, or not a TFM file
ja: %s: 破損したファイルまたは TFM ファイルでありません

en: (tt) %s: could not load face: %s
ja: (tt) %s: 字体をロードできません: %s

en: (tt) %s: could not create face: %s
ja: (tt) %s: 字体を生成できません: %s

en: (tt) %s: could not create glyph: %s
ja: (tt) %s: 字形を生成することができません: %s

en: (tt) %s: no acceptable map found, using #0
ja: (tt) %s: 受け入れ可能なマップが見つからないので #0 を使用します

en: (tt) %s: could not set resolution: %s
ja: (tt) %s: 解像度の設定ができません: %s

en: (tt) %s: could not set point size: %s
ja: (tt) %s: ポイントサイズを設定できません: %s

en: (tt) %s: could not load PS name table
ja: (tt) %s: PSのネームテーブルを読み込めません

en: %s: no encoding vector found, expect bad output
ja: %s: エンコーディング・ベクターが見つからないので不正な出力になります

en: (tt) %s: no font metric data
ja: (tt) %s: フォントメトリックのデータなし

en: Ooops!
ja: おや！

en: Aieeeee!!
ja: ええ！！

en: Ouch!
ja: しまった！

en: Houston, we have a problem
ja: ヒューストン、問題発生です

en: Crashing
ja: クラッシュ

en: %s: Error:
ja: %s: エラー:

en: Error
ja: エラー

en: %s: Warning:
ja: %s: 警告:

en: Warning
ja: 警告

en: %s: Fatal:
ja: %s: 致命的:

en: Fatal
ja: 致命的

en: out of memory allocating %u bytes
ja: バイト割り当てメモリが%u不足

en: attempted to reallocate with zero size
ja: ゼロサイズで再割り当てを試しました

en: failed to reallocate %u bytes
ja: %uバイトの再割り当てに失敗しました

en: attempted to callocate 0 members
ja: 0 メンバーをコロケートしました

en: attempted to callocate %u members with size 0
ja: サイズ 0 で%uメンバーのコロケートを試しました

en: failed to allocate %ux%u bytes
ja: %ux%u バイトにアロケートするのを失敗しました

en: attempted to free NULL pointer
ja: NULL ポインタの解放を試みました

en: %s: Checksum mismatch (expected %u, got %u)
ja: %s: チェックサムの不一致 (予期しない %u、 %u 検出)

en: (vf) %s: could not load font `%s'
ja: (vf) %s: フォントをロードできません `%s'

en: (vf) %s: unexpected character %d
ja: (vf) %s: 想定外の文字 %d

en: (vf) %s: character %d redefined
ja: (vf) %s: 文字 %d は再定義されました

en: (vf) %s: no postamble
ja: (vf) %s: ポストアンブルなし

en: %s: File corrupted, or not a VF file.
ja: %s: 破損したファイルまたは VF ファイルではありません

en: Not an ePub document
ja: EPUB 形式の文書ではありません

en: could not retrieve filename
ja: ファイル名を読み込めません

en: could not open archive
ja: アーカイブを開けません

en: could not extract archive
ja: アーカイブから抽出できません

en: could not retrieve container file
ja: container ファイルを読み込めません

en: could not open container file
ja: container ファイルを開けません

en: container file is corrupt
ja: container ファイルが破損しています

en: epub file is invalid or corrupt
ja: epub ファイルが無効か破損しています

en: epub file is corrupt, no container
ja: epub ファイルが破損しており、container が含まれていません

en: could not parse content manifest
ja: content ファイルの manifest が取得できません

en: content file is invalid
ja: content ファイルが無効です

en: epub file has no spine
ja: epub ファイルに spine がありません

en: epub file has no manifest
ja: epub ファイルに manifest がありません

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
ja: ファイルがいくつか足りず、読み込みに必要な文書ツリーが構成できません

en: epub Documents
ja: epub 形式の文書

en: This work is in the Public Domain
ja: この作品はパブリックドメインです

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Unknown font type
ja: 不明なフォントの種類です

en: No name
ja: ここに名前を入力してください

en: Embedded subset
ja: 埋め込みのサブセット

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Not embedded
ja: 埋め込みではない

en: PDF Documents
ja: PDF 形式文書

en: Images
ja: 画像

en: Failed to load document “%s”
ja: "%s" という文書を読み込めませんでした

en: Failed to save document “%s”
ja: "%s" という文書を保存できませんでした

en: PostScript Documents
ja: ポストスクリプト文書

en: Invalid document
ja: 不正な文書です

en: Tiff Documents
ja: Tiff 文書

en: XPS Documents
ja: XPS 文書

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
ja: 添付ファイル "%s" を保存できませんでした: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
ja: 添付ファイル "%s" を開けませんでした: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
ja: 添付ファイル "%s" を開けませんでした

en: File type %s (%s) is not supported
ja: ファイルタイプ %s (%s) はサポートしていません

en: All Documents
ja: すべての文書

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Failed to create a temporary file: %s
ja: 一時ファイルの作成に失敗しました: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
ja: 一時ディレクトリの作成に失敗しました: %s

en: File is not a valid .desktop file
ja: ファイルは無効な .desktop ファイルです

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからは、文書にアクセスできません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' の .desktop エントリーには文書の URI を渡せません

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: FILE
ja: ファイル

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Show “_%s”
ja: "_%s" の表示

en: _Move on Toolbar
ja: ツールバー上で移動(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
ja: 選択したアイテムをツールバー上で移動します

en: _Remove from Toolbar
ja: ツールバーから削除(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
ja: 選択したアイテムをツールバーから削除します

en: _Delete Toolbar
ja: ツールバーの削除(_D)

en: Remove the selected toolbar
ja: 選択したツールバーを削除します

en: Separator
ja: 区切り

en: Fit Page
ja: ページに合わせる

en: Fit Width
ja: 幅に合わせる

en: Expand Window to Fit
ja: ウィンドウをページに合わせる

en: Atril Document Viewer
ja: Atril 文書ビューアー

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
ja: MATE デスクトップ環境向けの文書ビューアー

en: Atril is a simple multi-page document viewer. It can display and print PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS and Portable Document Format (PDF) files, as well as comic book archive files. When supported by the document, it also allows searching for text, copying text to the clipboard, hypertext navigation and table-of-contents bookmarks.
ja: Atril はシンプルなマルチページの文書ビューアーです。PostScript (PS)、Encapsulated PostScript (EPS)、DJVU、DVI、XPS と Portable Document Format (PDF) だけではなくコミックブックアーカイブファイルの表示と印刷が可能です。文書がサポートしている場合は、文書の検索やクリップボードへのコピー、ハイパーテキストのナビゲーションと目次のブックマークも可能です。

en: Atril is a fork of Evince and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Atril, please visit the project's home page.
ja: Atril は Evinceのフォークであり、MATE デスクトップ環境の一部です。MATE と Atril についてさらによく知りたい場合は、プロジェクトのホームページをご覧ください。

en: Document Viewer
ja: 文書ビューア

en: View multi-page documents
ja: 複数ページの文書を表示します

en: Override document restrictions
ja: 文書の制限を上書きする

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
ja: コピーや印刷の制限など、文書の制限を上書きします。

en: Automatically reload the document
ja: 文書の自動再読込

en: Whether the document is automatically reloaded on file change.
ja: ファイル変更時に文書を自動的に再読込するか

en: The URI of the directory last used to open or save a document.
ja: 直前に開きあるいは保存した文書のあったディレクトリの URI

en: The URI of the directory last used to save a picture.
ja: 直前に保存した画像のあったディレクトリの URI

en: Page cache size in MiB
ja: ページのキャッシュサイズ (MiB 単位)

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
ja: ページを表示するキャッシュとズームレベルの最大値の制限の最大サイズです。

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
ja: ユーザーがキャレットナビゲーションを有効にしたいかどうかの確認ダイアログを表示します。

en: Delete the temporary file
ja: 一時ファイルを削除

en: Print settings file
ja: プリンター設定ファイル

en: MATE Document Previewer
ja: MATE 文書プレビューアー

en: Failed to print document
ja: 文書の印刷に失敗しました

en: The selected printer '%s' could not be found
ja: 選択したプリンター '%s' が見つかりませんでした

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Previous Page
ja: 前のページ(_P)

en: Go to the previous page
ja: 前のページに移動します

en: _Next Page
ja: 次のページ(_N)

en: Go to the next page
ja: 次のページに移動します

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Enlarge the document
ja: この文書を拡大します

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Shrink the document
ja: この文書を縮小します

en: Reset zoom to 100%
ja: 拡大率を100%にリセット

en: Print
ja: 印刷

en: Print this document
ja: この文書を印刷します

en: Fit Pa_ge
ja: ページに合わせる(_G)

en: Make the current document fill the window
ja: この文書全体がウィンドウに収まるように表示します

en: Fit _Width
ja: 幅に合わせる(_W)

en: Make the current document fill the window width
ja: この文書の幅をウィンドウの幅に合わせます

en: Page
ja: ページ

en: Select Page
ja: 直接ページを指定します

en: Document
ja: 文書

en: Title:
ja: 題名:

en: Location:
ja: 場所:

en: Subject:
ja: サブタイトル:

en: Author:
ja: 作成者:

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: Producer:
ja: PDF 作成ツール:

en: Creator:
ja: PDF の作成者:

en: Created:
ja: 作成日時:

en: Modified:
ja: 変更日時:

en: Number of Pages:
ja: ページ数:

en: Optimized:
ja: 表示の最適化:

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Security:
ja: セキュリティ:

en: Paper Size:
ja: ページサイズ:

en: None
ja: なし

en: default:mm
ja: 標準：ミリ

en: %.0f × %.0f mm
ja: %.0f x %.0f ミリ

en: %.2f × %.2f inch
ja: %.2f x %.2f インチ

en: %s, Portrait (%s)
ja: %s の縦置き (%s)

en: %s, Landscape (%s)
ja: %s の横置き (%s)

en: Atril properties
ja: Atril のプロパティ

en: Shows details for Atril documents
ja: Atril 文書の詳細を表示する

en: Copyright (C) 2000, 2001 Eazel Inc.
    Copyright (C) 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Copyright (C) 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Copyright (C) 2005 Red Hat, Inc
    Copyright (C) 2012–2021 The MATE developers
ja: Copyright (C) 2000, 2001 Eazel Inc.
    Copyright (C) 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Copyright (C) 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Copyright (C) 2005 レッドハット㈱
    Copyright (C) 2012–2021 The MATE 開発者

en: (%d of %d)
ja: (%d / %d)

en: of %d
ja: / %d

en: Preparing to print…
ja: 印刷の準備中…

en: Finishing…
ja: 終了中…

en: Printing page %d of %d…
ja: %d / %d を印刷中…

en: Printing is not supported on this printer.
ja: このプリンターでは印刷はサポートされていません。

en: Invalid page selection
ja: ページの選択が間違ってます

en: Your print range selection does not include any pages
ja: 選択された印刷範囲にページが含まれていません

en: Page Scaling:
ja: ページの拡大縮小:

en: Shrink to Printable Area
ja: 印刷可能な領域に合わせて縮小

en: Fit to Printable Area
ja: 印刷可能な領域に合わせる

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
ja: 選択されたプリンターページに合わせて文書ページを拡大縮小します。以下から1つ選択してください:
    
    • "なし": ページの拡大縮小は行われません。
    
    • "印刷可能な領域に合わせて縮小": 印刷可能な領域より文書ページが大きな場合はプリンターページの印刷可能な領域に合わせて縮小します。
    
    • "印刷可能な領域に合わせる": 必要に応じてプリンターページの印刷可能な領域に合わせて文書ページの拡大または縮小を行ないます。

en: Auto Rotate and Center
ja: 自動回転して中央揃え

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
ja: 各ページのプリンターページ方向を回転して各文書ページの方向に合わせます。文書ページはプリンターページ内の中央に配置されます。

en: Select page size using document page size
ja: 文書のページサイズを利用してページサイズを選択する

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
ja: 有効にした場合、各ページは文書ページと同じサイズの紙に印刷されます。

en: Page Handling
ja: ページの取り扱い

en: Failed to render page %d
ja: %dページのレンダリングに失敗しました

en: Failed to print page %d: %s
ja: %d ページの印刷に失敗しました: %s

en: Scroll Up
ja: 上にスクロール

en: Scroll Down
ja: 下にスクロール

en: Scroll View Up
ja: 表示を上にスクロール

en: Scroll View Down
ja: 表示を下にスクロール

en: Document View
ja: 文書ビューアー

en: Jump to page:
ja: 移動先のページ:

en: End of presentation. Click to exit.
ja: プレゼンテーションの最後です。クリックで終了します。

en: Go to first page
ja: 冒頭のページへ移動します

en: Go to previous page
ja: 前のページへ移動します

en: Go to next page
ja: 次のページへ移動します

en: Go to last page
ja: 末尾のページへ移動します

en: Go to page
ja: ページへ移動します

en: Find
ja: 検索

en: Go to page %s
ja: %s ページへ移動します

en: Go to %s on file “%s”
ja: ファイル "%2$s" の %1$s へ移動します

en: Go to file “%s”
ja: ファイル "%s" へ移動します

en: Launch %s
ja: %s の起動

en: Find:
ja: 検索:

en: Find previous occurrence of the search string
ja: 文書の冒頭に向かって検索します

en: Find next occurrence of the search string
ja: 文書の末尾に向かって検索します

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別します

en: Toggle case sensitive search
ja: 大小文字を区別して検索します

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Note
ja: ノート

en: Comment
ja: コメント

en: Key
ja: キー

en: Help
ja: ヘルプ (ユーザーガイド)

en: New Paragraph
ja: 新しい段落

en: Paragraph
ja: 段落

en: Insert
ja: 挿入

en: Cross
ja: クロス

en: Circle
ja: 円

en: Unknown
ja: 不明

en: Annotation Properties
ja: 注釈のプロパティ

en: Color:
ja: 色:

en: Style:
ja: スタイル:

en: Transparent
ja: 透明度

en: Opaque
ja: 不透明度

en: Initial window state:
ja: 初期ウィンドウ状態:

en: Open
ja: 開く

en: Close
ja: 閉じる

en: Password for document %s
ja: 文書 '%s' を読み込めませんでした

en: Loading…
ja: 読み込み中です…

en: Open a recently used document
ja: 最近開いた文書を再び開きます

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
ja: この文書はロックされているので、正しいパスワードを入力したときのみ読み込みが可能です。

en: _Unlock Document
ja: 文書のロックを解除(_U)

en: Enter password
ja: パスワードの入力

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
ja: ロックされている文書 "%s" を開くにはパスワードが必要です。

en: Password required
ja: パスワードが必要です

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Forget password _immediately
ja: 今すぐパスワードを破棄する(_I)

en: Remember password until you _log out
ja: ログアウトするまでパスワードを記憶する(_L)

en: Remember _forever
ja: パスワードを記憶する(_F)

en: Properties
ja: プロパティ

en: General
ja: 全般

en: Fonts
ja: フォント

en: Document License
ja: 文書のライセンス

en: Font
ja: フォント

en: Gathering font information… %3d%%
ja: フォント情報を収集中… %3d%%

en: Usage terms
ja: 利用規約

en: Text License
ja: テキストのライセンス

en: Further Information
ja: より詳しい情報

en: Hide sidebar
ja: サイドバーを隠す

en: Add
ja: 追加

en: Add text annotation
ja: テキストの注釈を追加

en: Document contains no annotations
ja: 文書には注釈がありません

en: Page %d
ja: %d ページ

en: Annotations
ja: 注釈

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: _Open Bookmark
ja: ブックマークを開く(_O)

en: _Rename Bookmark
ja: ブックマークの名前を変更(_R)

en: _Remove Bookmark
ja: ブックマークを削除(_R)

en: Page %s
ja: %s ページ

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Layers
ja: レイヤー

en: Print…
ja: 印刷…

en: Index
ja: 目次

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Page %s — %s
ja: %s - %s ページ

en: Cannot enter presentation mode with ePub documents, use fullscreen mode instead.
ja: ePub 形式の文書ではプレゼンテーション・モードになりません。代わりにフルスクリーン・モードを使用してください。

en: The document contains no pages
ja: この文書にはページが含まれていません

en: The document contains only empty pages
ja: この文書には空のページしかありません

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
ja: プレゼンテーション・モードは ePub 形式はサポートしていません

en: Unable to open document
ja: 文書を開けません

en: Loading document from “%s”
ja: “%s” から文書を読み込んでいます

en: Downloading document (%d%%)
ja: 文書をダウンロード中 (%d%%)

en: Failed to load remote file.
ja: リモートファイルの読み込みに失敗しました

en: Reloading document from %s
ja: %s から文書を再度読み込んでいます

en: Failed to reload document.
ja: 文書の再読み込みに失敗しました

en: Open Document
ja: 文書を開く

en: Saving document to %s
ja: %s に文書を保存しています

en: Saving attachment to %s
ja: %s に添付ファイルを保存しています

en: Saving image to %s
ja: %s に画像を保存しています

en: The file could not be saved as “%s”.
ja: ファイルを "%s" として保存できませんでした

en: Uploading document (%d%%)
ja: 文書をアップロード中 (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
ja: 添付ファイルのアップロード中 (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
ja: 画像をアップロード中 (%d%%)

en: Save As…
ja: 別名で保存…

en: Could not send current document
ja: 現在の文書を送れませんでした

en: %lu pending job in queue | %lu pending jobs in queue
ja[0]: %lu キューにある保留中のジョブ

en: Printing job “%s”
ja: 印刷ジョブ "%s"

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
ja: 文書には内容を埋めたフォームフィールドが含まれています。別名で保存しない場合、変更点は失われます。

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
ja: 文書には新規もしくは更新された注釈が含まれています。別名で保存しない場合、変更点は失われます。

en: Save a copy of document “%s” before closing?
ja: 文書 "%s" を閉じる前に別名で保存しますか?

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Save As…
ja: 名前を付けて保存…(_S)

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
ja: 印刷ジョブの "%s" が完了するまで閉じずに待機しますか?

en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
ja[0]: 現在 %d 個の印刷ジョブがあります。印刷が完了するまで、閉じずに待機しますか？

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
ja: ウィンドウを閉じた場合、保留中の印刷ジョブは破棄されます。

en: Cancel _print and Close
ja: キャンセルして閉じる(_P)

en: Close _after Printing
ja: 印刷してから閉じる(_A)

en: Running in presentation mode
ja: プレゼンテーションモードで実行中です

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
ja: プレゼンテーションモードでは epub 形式はサポートしていません

en: Toolbar Editor
ja: ツールバーの編集

en: There was an error displaying help
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました

en: Atril is a simple multi-page document viewer,
    powered by SyncTex %s and %s %s.
ja: Atril は複数ページの文書を表示可能なビューアです
    ベースは SyncTex %s と %s %s です。

en: Atril is a simple multi-page document viewer.
ja: Atril は複数ページの文書を表示可能なビューアです

en: MATE Documentation Team
ja: MATE 文書化チーム

en: GNOME Documentation Team
ja: GNOME 文書化チーム

en: Atril is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Atril は自由ソフトウェアです。あなたは、フリーソフトウェア財団が許諾したGNU 一般公衆ライセンスのバージョン2または（あなたの選択により）それ以降のバージョンのいずれかの条件で、再配布または改変することができます。

en: Atril is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Atril は役立つことを期待して配布されていますが、商業可能性の保証や特定目的への適合性は、言外に示されたものも含め、いかなる種類の保証もありません。詳細は GNU一般公衆ライセンスを参照してください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Atril; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
ja: あなたは、Atril と一緒にGNU一般公衆ライセンスのコピーを受け取っているはずです。もし受け取っていなければ次の宛先へ照会してください：the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About Atril Document Viewer
ja: Atril 文書ビューアについて

en: Copyright © 1996–2009 The Evince authors
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
ja: Copyright © 1996–2009 Evince 作成者
    Copyright © 2012–2021 MATE 開発者

en: %d found on this page | %d found on this page
ja[0]: このページに %d 個見つかりました

en: Not found
ja: 見つかりません

en: %3d%% remaining to search
ja: 検索残り %3d%%

en: Enable caret navigation?
ja: キャレット・ナビゲーションを有効にしますか？

en: _Enable
ja: はい(_E)

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a movable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
ja: F7 を押すと、キャレット・ナビゲーションのオンとオフを切り替えることができます。この機能は、テキストページに移動可能なカーソルを配置し、キーボードでテキストを移動したり選択したりすることができます。キャレット・ナビゲーションを有効にしますか？

en: Don't show this message again
ja: 再びこのメッセージを表示しない

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Open an existing document
ja: 既存の文書を開きます

en: Op_en a Copy
ja: コピーを開く(_E)

en: Open a copy of the current document in a new window
ja: この文書のコピーを新しいウィンドウで開きます

en: Save a copy of the current document
ja: この文書をを別名で保存します

en: Send _To...
ja: 送る...(_T)

en: Send current document by mail, instant message...
ja: 現在の文書をメールやインスタントメッセンジャーなどを使って送信します...

en: _Print…
ja: 印刷…(_P)

en: P_roperties
ja: プロパティ(_R)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: _Find…
ja: 検索…(_F)

en: Find a word or phrase in the document
ja: この文書の中にある単語や語句を検索します

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

en: T_oolbar
ja: ツールバー(_O)

en: Rotate _Left
ja: 左へ回転(_L)

en: Rotate _Right
ja: 右へ回転(_R)

en: Save Current Settings as _Default
ja: 現在の設定をデフォルトとして保存(_D)

en: _Reset Zoom
ja: 拡大率のリセット(_R)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Reload the document
ja: 文書を再度読み込みます

en: _Expand Window to Fit
ja: ウィンドウをページに合わせる (_E)

en: Auto_scroll
ja: 自動スクロール(_S)

en: _First Page
ja: 冒頭のページ(_F)

en: Go to the first page
ja: 冒頭のページに移動します

en: _Last Page
ja: 末尾のページ(_L)

en: Go to the last page
ja: 末尾のページに移動します

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークに追加(_A)

en: Add a bookmark for the current page
ja: 現在のページをブックマークに追加

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Leave Fullscreen
ja: 全画面表示の解除

en: Leave fullscreen mode
ja: 全画面モードを解除します

en: Start Presentation
ja: プレゼンテーション表示

en: Start a presentation
ja: プレゼンテーション表示を開始します

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Show or hide the toolbar
ja: ツールバーの表示を ON/OFF します

en: Side _Pane
ja: サイドペイン(_P)

en: Show or hide the side pane
ja: サイドペインの表示を ON/OFF します

en: _Continuous
ja: 連続ページ(_C)

en: Show the entire document
ja: 文書全体を表示します

en: _Dual
ja: 見開きページ(_D)

en: Show two pages at once
ja: 1画面に2ページ表示します

en: _Odd pages left
ja: 奇数ページを左に(_O)

en: Show odd pages on the left in dual mode
ja: 見開きで表示の際に奇数ページを左に表示します

en: _Fullscreen
ja: 全画面(_F)

en: Expand the window to fill the screen
ja: 画面全体を覆うようにウィンドウを拡大します

en: Pre_sentation
ja: プレゼンテーション表示(_S)

en: Run document as a presentation
ja: 文書をプレゼンテーションとして表示します

en: Inverted _Colors
ja: 色の反転(_C)

en: Show page contents with the colors inverted
ja: ページの内容を色を反転して表示します

en: Caret _Navigation
ja: キャレット・ナビゲーション(_N)

en: Activate or disable caret-navigation
ja: キャレット・ナビゲーションを有効または無効にする

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: _Go To
ja: 移動(_G)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: _Copy Link Address
ja: リンクアドレスのコピー(_C)

en: _Save Image As…
ja: 画像を別名で保存…(_S)

en: Copy _Image
ja: 画像のコピー(_I)

en: Annotation Properties…
ja: 注釈のプロパティ…

en: Remove Annot…
ja: 注釈の削除...

en: _Open Attachment
ja: 添付ファイルを開く(_O)

en: _Save Attachment As…
ja: 添付ファイルを別名で保存…(_S)

en: Zoom
ja: 拡大／縮小

en: Adjust the zoom level
ja: 拡大率を調節します

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Back
ja: 戻る

en: Move across visited pages
ja: 表示したページへ移動します

en: Send To
ja: へ送る

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Reset Zoom
ja: 拡大率のリセット

en: Unable to launch external application.
ja: 外部のアプリケーションを起動できませんでした

en: Unable to open external link
ja: 外部へのリンクを開けません

en: Couldn't find appropriate format to save image
ja: 画像を保存するのに必要な書式が見つかりませんでした

en: The image could not be saved.
ja: 画像を保存できませんでした

en: Save Image
ja: 画像の保存

en: Unable to open attachment
ja: 添付ファイルを開けません

en: The attachment could not be saved.
ja: 添付ファイルを保存できませんでした

en: Save Attachment
ja: 添付ファイルの保存

en: %s — Password Required
ja: %s - パスワードが必要です

en: By extension
ja: 拡張子順

en: MATE Document Viewer
ja: MATE 文書ビューアー

en: The page label of the document to display.
ja: 表示する文書のページラベル

en: PAGE
ja: ページ

en: The page number of the document to display.
ja: 表示する文書のページ番号

en: NUMBER
ja: 番号

en: Run atril in fullscreen mode
ja: 全画面モードで起動する

en: Named destination to display.
ja: 表示先を指定する

en: DEST
ja: 表示先

en: Run atril in presentation mode
ja: プレゼンテーションモードで起動する

en: Run atril as a previewer
ja: プレビューアとして起動する

en: The word or phrase to find in the document
ja: 文書の中から単語や語句を検索する

en: STRING
ja: 文字列

en: [FILE…]
ja: [ファイル…]
