atril 1.27.0 - en to sv translation catalogue (484 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
sv: Fel vid start av kommandot "%s" för att kunna dekomprimera serietidningen: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
sv: Kommandot "%s" misslyckades med att dekomprimera serietidningen.

en: The command “%s” did not end normally.
sv: Kommandot "%s" avslutades inte normalt.

en: Not a comic book MIME type: %s
sv: Inte en MIME-typ för en serietidning: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
sv: Kan inte hitta ett lämpligt kommando för att dekomprimera denna typ av serietidning

en: Unknown MIME Type
sv: Okänd MIME-typ

en: File corrupted
sv: Filen är korrupt

en: No files in archive
sv: Inga filer i arkivet

en: No images found in archive %s
sv: Inga bilder hittades i arkivet %s

en: There was an error deleting “%s”.
sv: Det uppstod ett fel vid borttagning av "%s".

en: Error %s
sv: Fel %s

en: Comic Books
sv: Serietidningar

en: DjVu document has incorrect format
sv: DjVu-dokumentet har ett felaktigt format

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
sv: Dokumentet består av flera filer. En eller flera av dessa filer går inte komma åt.

en: DjVu Documents
sv: DjVu-dokument

en: DVI document has incorrect format
sv: DVI-dokumentet har felaktigt format

en: DVI Documents
sv: DVI-dokument

en: unexpected EOF
sv: oväntad EOF

en: could not load font `%s'
sv: kunde inte ladda teckensnitt `%s`

en: could not reload `%s'
sv: kunde inte ladda om `%s`

en: %s: unsupported DVI format (version %u)
sv: %s: DVI-format som inte stöds (version %u)

en: no pages selected
sv: inga sidor valda

en: %s: File corrupted, or not a DVI file
sv: %s: Fil korrupt eller inte en DVI fil

en: %s: vf macro had errors
sv: %s: vf makro hade fel

en: %s: stack not empty after vf macro
sv: %s: stack inte tom efter vf macro

en: %s: could not reopen file (%s)
sv: %s: kunde inte öppna fil igen (%s)

en: %s: page %d out of range
sv: %s: sida %d utom räckhåll

en: %s: bad offset at page %d
sv: %s: dålig offset på sida %d

en: stack not empty at end of page
sv: stack inte tom på slutet av sida

en: no default font set yet
sv: inget standardteckensnitt har angetts ännu

en: requested character %d does not exist in `%s'
sv: begärt tecken %d existerar inte i `%s'

en: enlarging stack
sv: förstoring av stack

en: stack underflow
sv: stack underflöde

en: font %d is not defined
sv: teckensnitt %d är inte definierad

en: malformed special length
sv: missformad speciell längd

en: font %d is not defined in postamble
sv: teckensnitt %d är inte definierad i postamble

en: unexpected opcode %d
sv: oväntad op-kod %d

en: undefined opcode %d
sv: odefinerad op-kod %d

en: %s: no fonts defined
sv: %s: inga teckensnitt definierade

en: %s: %d: [%s] requested encoding `%s' does not match vector `%s'
sv: %s: %d: [%s] begärd kodning`%s' matchar inte vektor `%s'

en: %s: could not load fontmap
sv: %s: kunde inte ladda teckensnittskarta

en: %s: could not set as default encoding
sv: %s: kunde inställa ställa in som standard teckenkodning

en: encoding vector `%s' is in use
sv: kodningsvektor `%s' används

en: GF: invalid opcode %d in character %d
sv: GF: ogiltig op-kod %d i tecken %d

en: (gf) Character %d: invalid opcode %d
sv: (gf) tecken %d: ogiltig op-kod %d

en: (gf) character %d has an incorrect bounding box
sv: (gf) tecken %dhar en felaktig begränsningsram

en: %s: bad checksum (expected %u, found %u)
sv: %s: dålig checksumma (förväntades %u, hittade %u)

en: %s: junk in postamble
sv: %s: skräp i postamble

en: %s: File corrupted, or not a GF file
sv: %s: File korrupt,  eller inte en GF fil

en: invalid page specification `%s'
sv: ogiltig sidspecifikation `%s'

en: garbage after DVI page specification ignored
sv: skräp efter att DVI-sidspecifikationen ignoreras

en: more than 10 counters in page specification
sv: mer än 10 räknare i sidspecifikation

en: garbage after TeX page specification ignored
sv: skräp efter att TeX-sidans specifikation ignorerats

en: custom
sv: anpassad

en: Bad PK file: More bits than required
sv: Dålig PK-fil: Fler bitar än vad som krävs

en: %s: checksum mismatch (expected %u, got %u)
sv: %s: kontrollsumma oöverensstämmelse (förväntades %u, hittade %u)

en: %s: unexpected preamble
sv: %s: oväntad ingress

en: %s: unexpected charcode (%d)
sv: %s: oväntad teckenkod (%d)

en: %s: unexpected end of file (no postamble)
sv: %s: oväntat slut av filen (ingen postamble)

en: invalid PK file! (junk in postamble)
sv: ogiltig PK-fil! (skräp i postamble)

en: %s: File corrupted, or not a PK file
sv: %s: Fil korrupt eller inte en PK-fil

en: %s: tried to pop top level layer
sv: %s: försökte poppa toppnivålager

en: %s: malformed value for key `%s'
sv: %s: felaktigt värde för nyckel `%s'

en: %s: unknown key `%s' ignored
sv: %s: okänd nyckel  `%s'  ignorerad

en: %s: no argument for key `%s', using defaults
sv: %s: inga argument för nyckel `%s', använder standard

en: %s: argument `%s' ignored for key `%s'
sv: %s: argument `%s' ignoreras för nyckel `%s'

en: (t1) failed to reset device resolution
sv: (t1) misslyckades med att återställa enhetens upplösning

en: %s: could not encode font
sv: %s: kunde inte avkoda teckensnitt

en: %s: Checksum mismatch (got %u, expected %u)
sv: %s: kontrollsumma oöverensstämmelse (fick %u, förväntade sig %u)

en: %s: Error reading AFM data
sv: %s: Fel vid läsning av AFM data

en: Warning: TFM file `%s' has suspicious size
sv: Varning: TFM-fil`%s' har misstänkt storlek

en: %s: font coding scheme truncated to 40 bytes
sv: %s:teckensnittskodningsschema trunkerat till 40 byte

en: %s: File corrupted, or not a TFM file
sv: %s: Fil korrupt,  eller inte en TFM fil

en: (tt) %s: could not create glyph: %s
sv: (tt) %s: kunde inte skapa ɡlif: %s

en: (tt) %s: no acceptable map found, using #0
sv: (tt) %s: ingen acceptabel karta hittades, använder #0

en: (tt) %s: could not set resolution: %s
sv: (tt) %s: kunde inte ställa in upplösning: %s

en: (tt) %s: could not set point size: %s
sv: (tt) %s: kunde inte ställa in pekarstorlek: %s

en: %s: no encoding vector found, expect bad output
sv: %s: ingen kodningsvektor hittades, förvänta dig dålig utdata

en: (tt) %s: no font metric data
sv: (tt) %s:inga fontmetriska data

en: Aieeeee!!
sv: Aj!

en: Ouch!
sv: Oj!

en: Houston, we have a problem
sv: Houston Vi har ett problem

en: I'm history
sv: Jag är historia

en: I'm going down
sv: Jag går ner

en: I smell a rat
sv: Jag känner lukten av en råtta

en: Crashing
sv: Kraschar

en: %s: Error:
sv: %s: Fel:

en: Error
sv: Fel

en: %s: Warning:
sv: %s: Varning:

en: Warning
sv: Varning

en: %s: Fatal:
sv: %s: Ödesdiger

en: Fatal
sv: Ödesdiger

en: out of memory allocating %u bytes
sv: slut på minnestilldelning %u bytes

en: attempted to reallocate with zero size
sv: försökte omfördela med noll storlek

en: failed to reallocate %u bytes
sv: misslyckades med att omfördela %u bytes

en: failed to allocate %ux%u bytes
sv: misslyckades att fördela %ux%u bytes

en: attempted to free NULL pointer
sv: försökte frigöra NULL-pekare

en: %s: Checksum mismatch (expected %u, got %u)
sv: %s: kontrollsumma oöverensstämmelse (förväntades %u, fick %u)

en: (vf) %s: could not load font `%s'
sv: (vf) %s: kunde inte ladda teckensnitt `%s'

en: (vf) %s: unexpected character %d
sv: (vf) %s: oväntat tecken %d

en: (vf) %s: character %d redefined
sv: (vf) %s: tecken %d omdefinierades

en: (vf) %s: no postamble
sv: (vf) %s: ingen postamble

en: %s: File corrupted, or not a VF file.
sv: %s: Fil korrupt,  eller inte en VF fil

en: Not an ePub document
sv: Inte ett ePub-dokument

en: could not retrieve filename
sv: kunde inte ta emot filnamnet

en: could not open archive
sv: kunde inte öppna arkivet

en: could not extract archive
sv: kunde inte extrahera arkivet

en: could not retrieve container file
sv: kunde inte ta emot kontainerfil

en: could not open container file
sv: kunde inte öppna kontainerfil

en: container file is corrupt
sv: kontainerfilen är korrupt

en: epub file is invalid or corrupt
sv: epub-filen är ogiltig eller korrupt

en: epub file is corrupt, no container
sv: epub-filen är korrupt, ingen kontainer

en: could not parse content manifest
sv: kunde inte tolka innehållets manifest

en: content file is invalid
sv: innehållsfilen är ogiltig

en: epub file has no spine
sv: epub-filen har ingen ryggrad

en: epub file has no manifest
sv: epub-filen har inget manifest

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
sv: Kunde inte skapa dokumentträd för laddning, några filer saknas

en: epub Documents
sv: epub-dokument

en: This work is in the Public Domain
sv: Detta är ett publikt verk

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Type 1
sv: Typ 1

en: Type 1C
sv: Typ 1C

en: Type 3
sv: Typ 3

en: TrueType
sv: Truetype

en: Type 1 (CID)
sv: Typ 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
sv: Typ 1C (CID)

en: TrueType (CID)
sv: Truetype (CID)

en: Unknown font type
sv: Okänd typsnittstyp

en: No name
sv: Inget namn

en: Embedded subset
sv: Inbyggd delmängd

en: Embedded
sv: Inbyggd

en: Not embedded
sv: Inte inbyggd

en: PDF Documents
sv: PDF-dokument

en: Images
sv: Bilder

en: Failed to load document “%s”
sv: Misslyckades med att läsa in dokumentet "%s"

en: Failed to save document “%s”
sv: Misslyckades med att spara dokumentet "%s"

en: PostScript Documents
sv: Postscript-dokument

en: Invalid document
sv: Ogiltigt dokument

en: Tiff Documents
sv: Tiff-dokument

en: XPS Documents
sv: XPS-dokument

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
sv: Kunde inte spara bilagan "%s": %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
sv: Kunde inte öppna bilagan "%s": %s

en: Couldn't open attachment “%s”
sv: Kunde inte öppna bilagan "%s"

en: File type %s (%s) is not supported
sv: Filtypen %s (%s) stöds inte

en: All Documents
sv: Alla dokument

en: All Files
sv: Alla filer

en: Failed to create a temporary file: %s
sv: Misslyckades med att skapa en temporärfil: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
sv: Misslyckades med att skapa en temporär katalog: %s

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfil

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot några dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett "Type=Link"-skrivbordsobjekt

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Show “_%s”
sv: Visa "_%s"

en: _Move on Toolbar
sv: _Flytta på verktygsrad

en: Move the selected item on the toolbar
sv: Flytta markerat objekt på verktygsraden

en: _Remove from Toolbar
sv: _Ta bort från verktygsrad

en: Remove the selected item from the toolbar
sv: Ta bort markerat objekt från verktygsraden

en: _Delete Toolbar
sv: _Ta bort verktygsrad

en: Remove the selected toolbar
sv: Ta bort markerad verktygsrad

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Fit Page
sv: Anpassa sida

en: Fit Width
sv: Anpassa till bredd

en: Expand Window to Fit
sv: Expandera fönstret så att det passar

en: Atril Document Viewer
sv: Atril Dokumentvisare

en: A Document Viewer for the MATE desktop environment
sv: En dokumentvisare för skrivbordsmiljön MATE

en: Atril is a simple multi-page document viewer. It can display and print PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS and Portable Document Format (PDF) files, as well as comic book archive files. When supported by the document, it also allows searching for text, copying text to the clipboard, hypertext navigation and table-of-contents bookmarks.
sv: Atril är en flersidig dokumentvisare. Den kan visa och skriva ut PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS och Portable Document Format (PDF) filer, samt arkivfiler av serietidningar. Om det stöds av dokumentet går det även att kopiera text till utklipp, använda länknavigering och bokmärken från innehållsförteckningen.

en: Atril is a fork of Evince and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Atril, please visit the project's home page.
sv: Atril är en avgrening av Evince och är en del av skrivbordsmiljön MATE. Om du vill veta mer om MATE och Atril, besök gärna projektets hemsida.

en: Document Viewer
sv: Dokumentvisare

en: View multi-page documents
sv: Visa dokument med flera sidor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;document;viewer;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;comics;
sv: MATE;dokument;visare;pdf;dvi;ps;xps;tiff;pixbuf;djvu;serier;

en: Override document restrictions
sv: Åsidosätt dokumentbegränsningar

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
sv: Åsidosätt dokumentbegränsningar, som till exempel begränsning i att kopiera eller att skriva ut.

en: Automatically reload the document
sv: Ladda automatiskt om dokumentet

en: Whether the document is automatically reloaded on file change.
sv: Om dokumentet ska laddas om automatiskt vid byte till annan fil.

en: The URI of the directory last used to open or save a document.
sv: URI till den mapp som senast användes till att öppna eller spara ett dokument.

en: The URI of the directory last used to save a picture.
sv: URI till den mapp som senast användes till att spara en bild.

en: Page cache size in MiB
sv: Sidans cachestorlek i MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
sv: Den maximala storleken som kommer att användas som cache för renderade sidor, imiterar maximal zoom nivå.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
sv: Visa en dialog för att bekräfta att användaren vill aktivera markörnavigation.

en: Delete the temporary file
sv: Ta bort temporära filen

en: Print settings file
sv: Skriv ut inställningsfil

en: MATE Document Previewer
sv: Dokumentgranskare för MATE

en: Failed to print document
sv: Misslyckades med att skriva ut dokument

en: The selected printer '%s' could not be found
sv: Den valda skrivaren "%s" kunde inte hittas

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Previous Page
sv: _Föregående sida

en: Go to the previous page
sv: Gå till föregående sida

en: _Next Page
sv: _Nästa sida

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Enlarge the document
sv: Förstora dokumentet

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Shrink the document
sv: Krymp dokumentet

en: Reset zoom to 100%
sv: Återställ zoom till 100%

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print this document
sv: Skriv ut detta dokument

en: Fit Pa_ge
sv: Anpassa Si_da

en: Make the current document fill the window
sv: Gör så att det aktuella dokumentet fyller fönstret

en: Fit _Width
sv: Anpassa _Bredd

en: Make the current document fill the window width
sv: Gör så att det aktuella dokumentet fyller bredden på fönstret

en: Page
sv: Sida

en: Select Page
sv: Välj sida

en: Document
sv: Dokument

en: Title:
sv: Titel:

en: Location:
sv: Plats:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Author:
sv: Författare:

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Producer:
sv: Producent:

en: Creator:
sv: Skapare:

en: Created:
sv: Skapad:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Number of Pages:
sv: Antal sidor:

en: Optimized:
sv: Optimerad:

en: Security:
sv: Säkerhet:

en: Paper Size:
sv: Pappersstorlek:

en: None
sv: Ingen

en: %.2f × %.2f inch
sv: %.2f × %.2f tum

en: %s, Portrait (%s)
sv: %s, Stående (%s)

en: %s, Landscape (%s)
sv: %s, Liggande (%s)

en: Atril properties
sv: Atril-egenskaper

en: Shows details for Atril documents
sv: Visa detaljer för Atril-dokument

en: Copyright (C) 2000, 2001 Eazel Inc.
    Copyright (C) 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Copyright (C) 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Copyright (C) 2005 Red Hat, Inc
    Copyright (C) 2012–2021 The MATE developers
sv: Copyright (C) 2000, 2001 Eazel Inc.
    Copyright (C) 2003 Andrew Sobala <aes@gnome.org>
    Copyright (C) 2005 Bastien Nocera <hadess@hadess.net>
    Copyright (C) 2005 Red Hat, Inc
    Copyright (C) 2012–2021 The MATE utvecklarna

en: (%d of %d)
sv: (%d av %d)

en: of %d
sv: av %d

en: Preparing to print…
sv: Förbereder utskrift...

en: Finishing…
sv: Färdigställer...

en: Printing page %d of %d…
sv: Skriver ut sida %d av %d…

en: Printing is not supported on this printer.
sv: Utskrift stöds inte på denna skrivare.

en: Invalid page selection
sv: Ogiltigt sidval

en: Your print range selection does not include any pages
sv: Ditt val av utskriftsintervall inkluderar inte några sidor

en: Page Scaling:
sv: Sidskalning:

en: Shrink to Printable Area
sv: Förminska till utskrivningsbart område

en: Fit to Printable Area
sv: Anpassa till utskrivningsbart område

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
sv: Skala dokumentsidor för att passa den valda skrivarsidan. Välj från en av följande:
    
    • "Ingen": Ingen sidskalning genomförs.
    
    • "Förminska till utskrivningsbart område": Dokumentsidor större än det utskrivningsbara området minskas för att passa det utskrivningsbara området för skrivarsidan.
    
    • "Anpassa till utskrivningsbart område": Dokumentsidor förstoras eller förminskas enligt vad som krävs för att passa det utskrivningsbara området för skrivarsidan.

en: Auto Rotate and Center
sv: Automatisk rotering och centrering

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
sv: Rotera skrivarens sidorientering för varje sida för att matcha orienteringen för varje dokumentsida. Dokumentsidor kommer att centreras inom skrivarsidan.

en: Select page size using document page size
sv: Välj sidstorlek med sidstorlek för dokument

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
sv: När aktiverad kommer varje sida att skrivas ut med samma pappersstorlek som dokumentsidan.

en: Page Handling
sv: Sidhantering

en: Failed to render page %d
sv: Misslyckades med att rendera sida %d

en: Failed to print page %d: %s
sv: Misslyckades med att skriva ut sida %d: %s

en: Scroll Up
sv: Rulla upp

en: Scroll Down
sv: Rulla ned

en: Scroll View Up
sv: Rulla vy upp

en: Scroll View Down
sv: Rulla vy ned

en: Document View
sv: Dokumentvy

en: Jump to page:
sv: Gå till sidan:

en: End of presentation. Click to exit.
sv: Slut på presentationen. Klicka för att avsluta.

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page
sv: Gå till sidan

en: Find
sv: Sök

en: Go to page %s
sv: Gå till sida %s

en: Go to %s on file “%s”
sv: Gå till %s i filen "%s"

en: Go to file “%s”
sv: Gå till filen "%s"

en: Launch %s
sv: Starta %s

en: Find:
sv: Sök:

en: Find previous occurrence of the search string
sv: Sök föregående förekomst av söksträngen

en: Find next occurrence of the search string
sv: Sök nästa förekomst av söksträngen

en: Case Sensitive
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Toggle case sensitive search
sv: Växla skiftlägeskänslig sökning

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Note
sv: Notering

en: Comment
sv: Kommentar

en: Key
sv: Tangent

en: Help
sv: Hjälp

en: New Paragraph
sv: Nytt stycke

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Insert
sv: Infoga

en: Cross
sv: Kors

en: Circle
sv: Cirkel

en: Unknown
sv: Okänt

en: Annotation Properties
sv: Kommentarsegenskaper

en: Color:
sv: Färg:

en: Style:
sv: Stil:

en: Opaque
sv: Opak

en: Initial window state:
sv: Initialt fönstertillstånd:

en: Open
sv: Öppna

en: Close
sv: Stäng

en: Password for document %s
sv: Lösenord för dokumentet %s

en: Loading…
sv: Läser in...

en: Open a recently used document
sv: Öppna ett tidigare använt dokument

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
sv: Detta dokument är låst och kan endast läsas om rätt lösenord anges.

en: _Unlock Document
sv: _Lås upp dokument

en: Enter password
sv: Ange lösenord

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
sv: Dokumentet "%s" är låst och kräver ett lösenord innan det kan öppnas.

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Forget password _immediately
sv: Glöm lösenordet _omedelbart

en: Remember password until you _log out
sv: Kom ihåg lösenordet tills du _loggar ut

en: Remember _forever
sv: Kom ihåg för _alltid

en: Properties
sv: Egenskaper

en: General
sv: Allmänt

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Document License
sv: Dokumentlicens

en: Font
sv: Typsnitt

en: Gathering font information… %3d%%
sv: Samlar in typsnittsinformation... %3d%%

en: Usage terms
sv: Användningsvillkor

en: Text License
sv: Textlicens

en: Further Information
sv: Ytterligare information

en: Hide sidebar
sv: Dölj sidofält

en: Add
sv: Lägg till

en: Add text annotation
sv: Lägg till textkommentar

en: Document contains no annotations
sv: Dokumentet innehåller inga kommentarer

en: Page %d
sv: Sida %d

en: Annotations
sv: Kommentarer

en: Attachments
sv: Bilagor

en: _Open Bookmark
sv: _Öppna bokmärke

en: _Rename Bookmark
sv: _Döp om bokmärke

en: _Remove Bookmark
sv: _Ta bort bokmärke

en: Page %s
sv: Sida %s

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Layers
sv: Lager

en: Print…
sv: Skriv ut...

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Page %s — %s
sv: Sida %s — %s

en: Cannot enter presentation mode with ePub documents, use fullscreen mode instead.
sv: Kan inte öppna ePub dokument i presentationsläge, använd fullskärmsläge istället.

en: The document contains no pages
sv: Dokumentet innehåller inga sidor

en: The document contains only empty pages
sv: Dokumentet innehåller endast tomma sidor

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
sv: Presentationsläge stöds inte för ePub-dokument.

en: Unable to open document
sv: Kan inte öppna dokument

en: Loading document from “%s”
sv: Läser in dokument från "%s"

en: Downloading document (%d%%)
sv: Hämtar dokument (%d %%)

en: Failed to load remote file.
sv: Misslyckades med att läsa fjärrfil.

en: Reloading document from %s
sv: Läser om dokumentet från %s

en: Failed to reload document.
sv: Misslyckades med att läsa om dokumentet.

en: Open Document
sv: Öppna dokument

en: Saving document to %s
sv: Sparar dokument till %s

en: Saving attachment to %s
sv: Sparar bilaga till %s

en: Saving image to %s
sv: Sparar bild till %s

en: The file could not be saved as “%s”.
sv: Filen kunde inte sparas som "%s".

en: Uploading document (%d%%)
sv: Skickar upp dokument (%d %%)

en: Uploading attachment (%d%%)
sv: Skickar upp bilaga (%d %%)

en: Uploading image (%d%%)
sv: Skickar upp bild (%d %%)

en: Save As…
sv: Spara som...

en: Could not send current document
sv: Kunde inte skicka nuvarande dokument

en: %lu pending job in queue | %lu pending jobs in queue
sv[0]: %lu väntande jobb i kö
sv[1]: %lu väntande jobb i kön

en: Printing job “%s”
sv: Skriver ut jobbet "%s"

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
sv: Dokumentet innehåller formulärfält som har fyllts i. Om du inte sparar en kopia så kommer ändringarna att gå förlorade.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
sv: Dokumentet innehåller nya eller ändrade kommentarer. Om du inte sparar en kopia så kommer ändringarna att gå förlorade.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
sv: Spara en kopia av dokumentet "%s" före stängning?

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Save As…
sv: _Spara som

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
sv: Vänta med att stänga tills utskriftsjobbet "%s" är färdigt?

en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
sv[0]: Det finns %d aktiva utskriftsjobb. Avvakta med stängning tills utskriften är slutförd?
sv[1]: Det finns %d aktiva utskriftsjobb. Avvakta med stängning tills utskriften är slutförd?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
sv: Om du stänger fönstret så kommer väntande utskriftsjobb inte att skrivas ut.

en: Cancel _print and Close
sv: Avbryt _utskrift och stäng

en: Close _after Printing
sv: Stäng _efter utskrift

en: Running in presentation mode
sv: Kör i presentationsläge

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
sv: Presentationsläge stöds inte för ePub-dokument

en: Toolbar Editor
sv: Verktygsradsredigerare

en: There was an error displaying help
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp

en: Atril is a simple multi-page document viewer,
    powered by SyncTex %s and %s %s.
sv: Atril är en enkel flersidig dokumentvisare,
    drivs av SyncTex %s och %s %s.

en: Atril is a simple multi-page document viewer.
sv: Atril är en enkel flersidig dokumentvisare.

en: Atril is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Atril är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: Atril is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Atril distribueras i hopp om att det ska vara användbart UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Atril; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Atril. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About Atril Document Viewer
sv: Om Atril Dokumentvisare

en: Copyright © 1996–2009 The Evince authors
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
sv: Copyright © 1996–2009 Evince upphovsmännen
    Copyright © 2012–2021 MATE-utvecklarna

en: %d found on this page | %d found on this page
sv[0]: %d hittades på denna sida
sv[1]: %d hittades på denna sida

en: Not found
sv: Hittades inte

en: %3d%% remaining to search
sv: %3d%% återstår att söka igenom

en: Enable caret navigation?
sv: Aktivera markörnavigering?

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a movable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
sv: Genom att trycka på F7 slås markörnavigationen på eller av. Den här funktionen placerar en rörlig markör bland textsidor, så att du kan flytta runt och välja text med tangentbordet. Vill du aktivera markörnavigering?

en: Don't show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Go
sv: _Gå

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Open…
sv: _Öppna...

en: Open an existing document
sv: Öppna ett befintligt dokument

en: Op_en a Copy
sv: Öppna _en kopia

en: Open a copy of the current document in a new window
sv: Öppna en kopia av aktuellt dokument i ett nytt fönster

en: Save a copy of the current document
sv: Spara en kopia av aktuellt dokument

en: Send _To...
sv: Skicka _till...

en: Send current document by mail, instant message...
sv: Skicka nuvarande dokument via mail, snabbmeddelande...

en: _Print…
sv: Skriv _ut...

en: P_roperties
sv: _Egenskaper

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: _Find…
sv: Sö_k...

en: Find a word or phrase in the document
sv: Sök ett ord eller en fras i dokumentet

en: Find Ne_xt
sv: Sök _nästa

en: Find Pre_vious
sv: Sök _föregående

en: T_oolbar
sv: _Verktygsrad

en: Rotate _Left
sv: Rotera _vänster

en: Rotate _Right
sv: Rotera _höger

en: Save Current Settings as _Default
sv: Spara aktuella inställningar som s_tandard

en: _Reset Zoom
sv: _Återställ Zoom

en: _Reload
sv: _Läs om

en: Reload the document
sv: Läs om dokumentet

en: _Expand Window to Fit
sv: _Expandera fönstret så att det passar

en: Auto_scroll
sv: Auto_rulla

en: _First Page
sv: F_örsta sidan

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: _Last Page
sv: _Sista sidan

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till Bokmärke

en: Add a bookmark for the current page
sv: Lägg till ett bokmärke för den aktuella platsen

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _About
sv: _Om

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläget

en: Leave fullscreen mode
sv: Lämna helskärmsläget

en: Start Presentation
sv: Starta presentation

en: Start a presentation
sv: Starta en presentation

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsraden

en: Side _Pane
sv: Sido_panel

en: Show or hide the side pane
sv: Visa eller dölj sidopanelen

en: _Continuous
sv: _Sammanhängande

en: Show the entire document
sv: Visa hela dokumentet

en: _Dual
sv: _Dubbel

en: Show two pages at once
sv: Visa två sidor på en gång

en: _Odd pages left
sv: _Udda sidor till vänster

en: Show odd pages on the left in dual mode
sv: Visa udda sidor till vänster i dubbelläge (dual mode)

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: Expand the window to fill the screen
sv: Expandera fönstret så att det fyller skärmen

en: Pre_sentation
sv: Pres_entation

en: Run document as a presentation
sv: Kör dokumentet som en presentation

en: Inverted _Colors
sv: Inverterade färger

en: Show page contents with the colors inverted
sv: Visa sidinnehåll med inverterade färger

en: Caret _Navigation
sv: _Markörnavigation

en: Activate or disable caret-navigation
sv: Aktivera eller inaktivera markörnavigering

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: _Go To
sv: _Gå till

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

en: _Save Image As…
sv: _Spara bild som...

en: Copy _Image
sv: Kopiera _bild

en: Annotation Properties…
sv: Egenskaper för kommentar…

en: Remove Annot…
sv: Ta bort Anteck...

en: _Open Attachment
sv: _Öppna bilaga

en: _Save Attachment As…
sv: Spara bilaga so_m...

en: Zoom
sv: Zooma

en: Adjust the zoom level
sv: Justera zoomnivån

en: Navigation
sv: Navigering

en: Back
sv: Tillbaka

en: Move across visited pages
sv: Flytta mellan besökta sidor

en: Send To
sv: Skicka till

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Reset Zoom
sv: Återställ Zoom

en: Unable to launch external application.
sv: Kunde inte starta externt program.

en: Unable to open external link
sv: Kunde inte öppna extern länk

en: Couldn't find appropriate format to save image
sv: Kunde inte hitta lämpligt format att spara bilden i

en: The image could not be saved.
sv: Bilden kunde inte sparas.

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Unable to open attachment
sv: Kunde inte öppna bilagan

en: The attachment could not be saved.
sv: Bilagan kunde inte sparas.

en: Save Attachment
sv: Spara bilaga

en: %s — Password Required
sv: %s — Lösenord krävs

en: By extension
sv: Efter filändelse

en: MATE Document Viewer
sv: Dokumentvisare för MATE

en: The page label of the document to display.
sv: Sidetiketten i dokumentet att visa.

en: PAGE
sv: SIDA

en: The page number of the document to display.
sv: Sidnumret i dokumentet att visa.

en: NUMBER
sv: ANTAL

en: Run atril in fullscreen mode
sv: Kör atril i helskärmsläge

en: Named destination to display.
sv: Namngiven destination att visa.

en: Run atril in presentation mode
sv: Kör atril i presentationsläge

en: Run atril as a previewer
sv: Kör atril som en förhandsgranskare

en: The word or phrase to find in the document
sv: Ordet eller frasen att leta efter i dokumentet

en: STRING
sv: STRÄNG

en: [FILE…]
sv: [FIL…]
