atril 1.27.0 - en to nds translation catalogue (219 entries)

en: Unknown MIME Type
nds: Unbekannter MIME Typ

en: File corrupted
nds: Datei im dutt

en: No files in archive
nds: Keene Datei im Archiv

en: No images found in archive %s
nds: In de Verteeknis %s kunn keene Billers funnen worden

en: There was an error deleting “%s”.
nds: Kunn "%s" nich akkeraat löschen.

en: Error %s
nds: Fehler %s

en: Comic Books
nds: Comics

en: DVI document has incorrect format
nds: DVI Dokument hett nich akkeraates Format

en: DVI Documents
nds: DVI Dokumente

en: Error
nds: Fehler

en: Warning
nds: Oppassen!

en: Yes
nds: Ja

en: No
nds: Nee

en: Type 1
nds: Typ 1

en: Type 1C
nds: Typ 1C

en: Type 3
nds: Typ 3

en: Type 1 (CID)
nds: Typ 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
nds: Typ 1C (CID)

en: Unknown font type
nds: Unbekannte Schriftart

en: No name
nds: Keen Naam

en: Embedded
nds: Inbett

en: Not embedded
nds: nich inbett

en: PDF Documents
nds: PDF Dokumente

en: Images
nds: Billers

en: Failed to load document “%s”
nds: Kunn Dokument "%s" nich laden

en: Failed to save document “%s”
nds: Kunn dokument "%s" nich spiekern

en: PostScript Documents
nds: PostScript Dokumente

en: Invalid document
nds: Nich akkeraates Dokument

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
nds: Kunn Anhangen "%s" nich spiekern: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
nds: Kunn Anhangen "%s" nich opmaken: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
nds: Kunn Anhangen "%s" nich opmaken

en: File type %s (%s) is not supported
nds: Dateityp %s (%s) is nich unnerstütt

en: All Documents
nds: All Dokumente

en: All Files
nds: All Dateien

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene valide .desktop Datei

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nds: Dateiversioon »%s« vum Schrievdisk nich erkannt

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Application does not accept documents on command line
nds: Anwennen nimmt keene Dokumenten up de Oorderrieg an

en: Unrecognized launch option: %d
nds: Unbekannte Startoption: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
nds: Kann Dokument-URIs nich an eenen Schrievdisk-Indrag vun de Aard »Type=Link« geven

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Disable connection to session manager
nds: Deaktiveert de Verbinnen to'm Törnoppasser

en: Specify file containing saved configuration
nds: Datei mit sekert Konfiguratioon angeven

en: FILE
nds: DATEI

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassens-Instellens:

en: Show session management options
nds: Törnoppassens-Instellens opwiesen

en: Show “_%s”
nds: Wies op “_%s”

en: _Move on Toolbar
nds: Op de Warktüügbalken _verschuven

en: Move the selected item on the toolbar
nds: Dat utköörte Element op de Warktüügbalken verschuven

en: _Remove from Toolbar
nds: Ut de Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected item from the toolbar
nds: Utköörtes Element ut Warktüügbalken löschen

en: _Delete Toolbar
nds: Warktüügbalken _löschen

en: Remove the selected toolbar
nds: Utköörten Warktüügbalken löschen

en: Separator
nds: Deeler

en: Fit Width
nds: Brede ännern

en: Document Viewer
nds: Dokumentkieker

en: Delete the temporary file
nds: Tüskentiedliche Datei löschen

en: Print settings file
nds: Druckinstellendatei

en: MATE Document Previewer
nds: MATE Dokument Utblick

en: Failed to print document
nds: Kunn dat Dokument nich drucken

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: _Previous Page
nds: Een Siet _torügg

en: Go to the previous page
nds: To lester Siet geihn

en: _Next Page
nds: Een Siet _vor

en: Go to the next page
nds: To nähster Siet geihn

en: Zoom _In
nds: Gröter _maken

en: Enlarge the document
nds: Dokument gröter maken

en: Zoom _Out
nds: _Lütter maken

en: Shrink the document
nds: Dokument lütter maken

en: Print
nds: Drucken

en: Print this document
nds: Deeses Dokument drucken

en: Page
nds: Siet

en: Select Page
nds: Siet utkören

en: Document
nds: Dokument

en: Title:
nds: Titel:

en: Location:
nds: Oort:

en: Subject:
nds: Verwennen:

en: Author:
nds: Schriever:

en: Keywords:
nds: Slötelwöör:

en: Producer:
nds: Produzent:

en: Creator:
nds: Urheber:

en: Created:
nds: Erstellt:

en: Modified:
nds: Ännert:

en: Number of Pages:
nds: Sietentaal:

en: Optimized:
nds: Better makt:

en: Security:
nds: Sekerheit:

en: Paper Size:
nds: Papiergröte:

en: None
nds: Keen

en: default:mm
nds: Standard:mm

en: %s, Landscape (%s)
nds: %s, Landschapt (%s)

en: (%d of %d)
nds: (%d vun %d)

en: of %d
nds: vun %d

en: Invalid page selection
nds: Nich akkeraate Sietenutwahl

en: Scroll Up
nds: Nah boven rollen

en: Scroll Down
nds: Runner rollen

en: Document View
nds: Dokumentansicht

en: Jump to page:
nds: To Siet hüppen:

en: Go to first page
nds: To de erste Siet wesseln

en: Go to previous page
nds: To lester Siet geihn

en: Go to next page
nds: To nähster Siet geihn

en: Go to last page
nds: To de leste Siet wesseln

en: Go to page
nds: To Siet wesseln

en: Find
nds: Finnen

en: Go to page %s
nds: To Siet %s wesseln

en: Go to file “%s”
nds: Geih to Datei "%s"

en: Launch %s
nds: %s starten

en: Find:
nds: Finnen:

en: Note
nds: Notiz

en: Comment
nds: Kommentar

en: Key
nds: Slötel

en: Help
nds: Hülp

en: Paragraph
nds: Absatz

en: Insert
nds: Infögen

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Style:
nds: Stil:

en: Open
nds: Opmaken

en: Close
nds: Sluten

en: Password for document %s
nds: Passwoord för dat Dokument %s

en: _Unlock Document
nds: _Slute Dokument op

en: Enter password
nds: Passwoord ingeven

en: Password required
nds: Passwoord nödig

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: Forget password _immediately
nds: Passwoord jüüst wedder _vergeten

en: Remember _forever
nds: Alltieden _merken

en: Properties
nds: Eegenskuppen

en: General
nds: Allgemeen

en: Fonts
nds: Schriftarten

en: Document License
nds: Dokumentlizenz

en: Font
nds: Schriftart

en: Usage terms
nds: Bruuk-Regeln

en: Text License
nds: textlizenz

en: Further Information
nds: Mehr Informatioonen

en: Attachments
nds: Anhangen

en: Page %s
nds: Siet %s

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: _Remove
nds: _Wegdoon

en: Bookmarks
nds: Leseteken

en: Thumbnails
nds: Utblickbillers

en: The document contains no pages
nds: dat Dokument het keene Sieten in

en: Unable to open document
nds: Kunn dat Dokument nich opmaken

en: Loading document from “%s”
nds: Lade Dokument vun "%s"

en: Downloading document (%d%%)
nds: Lade Dokument daal (%d%%)

en: Open Document
nds: Dokument opmaken

en: Saving document to %s
nds: Spieker Dokument nah %s

en: Saving attachment to %s
nds: Spieker Anhangen nah %s

en: Saving image to %s
nds: Bill spiekern nah %s

en: Save As…
nds: Spiekern as …

en: Printing job “%s”
nds: Drucke Opdrag "%s"

en: Close _without Saving
nds: Sluten _ohn to spiekern

en: Cancel _print and Close
nds: _Druck avbreken un sluten

en: Close _after Printing
nds: _Achter Drucken sluten

en: Running in presentation mode
nds: Lööpt in Vordragsmodus

en: Toolbar Editor
nds: Warktüügbalkenbewarker

en: MATE Documentation Team
nds: MATE-Dokumenteren-Klottje

en: Not found
nds: Nich funnen

en: _File
nds: _Datei

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Go
nds: _Denn man to

en: _Bookmarks
nds: _Leseteken

en: _Help
nds: _Hülp

en: _Open…
nds: _Opmaken …

en: Op_en a Copy
nds: Eene K_opiie opmaken

en: _Print…
nds: _Drucken …

en: P_roperties
nds: _Eegenskuppen

en: _Copy
nds: _Koperen

en: Select _All
nds: _Allens markeren

en: Find Ne_xt
nds: _Nähsten finnen

en: Find Pre_vious
nds: _Vorige finnen

en: T_oolbar
nds: _Warktüügbalken

en: Rotate _Left
nds: Nah _links dreihn

en: Rotate _Right
nds: Nah _rechts dreihn

en: _Reload
nds: _Vernejen

en: Reload the document
nds: Deeses Dokument vernejen

en: Auto_scroll
nds: _Vun alleen rollen

en: _First Page
nds: _Erste Siet

en: Go to the first page
nds: To de erste Siet wesseln

en: _Last Page
nds: _Leste Siet

en: Go to the last page
nds: To de leste Siet wesseln

en: _Add Bookmark
nds: _Leseteken hentofögen

en: _Contents
nds: _Inholls

en: _About
nds: _Över

en: Leave Fullscreen
nds: Fullbill verloten

en: Leave fullscreen mode
nds: Fullbill sluten

en: Start Presentation
nds: Präsenteren starten

en: _Toolbar
nds: _Warktüügbalken

en: Show or hide the toolbar
nds: Warktüügbalken opwiesen of verbargen

en: Side _Pane
nds: _Sietenrebeet

en: Show the entire document
nds: Dat heele Dokument opwiesen

en: _Dual
nds: _Dübbelt

en: Show two pages at once
nds: Twee Sieten op een Maal opwiesen

en: _Fullscreen
nds: _Fullbill

en: Pre_sentation
nds: Pr_äsenteren

en: Run document as a presentation
nds: Dokument as Vordrag opmaken

en: _Open Link
nds: _Verknüppen opmaken

en: _Go To
nds: _Denn man to

en: Open in New _Window
nds: In nejem _Finster opmaken

en: _Copy Link Address
nds: _Verknüppenanskrivt koperen

en: Copy _Image
nds: Bill _koperen

en: _Open Attachment
nds: Anhangen _opmaken

en: Zoom
nds: Gröte

en: Adjust the zoom level
nds: Gröte ännern

en: Navigation
nds: Navigeren

en: Back
nds: Torügg

en: Send To
nds: Schicken an

en: Previous
nds: Een' torügg

en: Next
nds: Een' vor

en: Zoom In
nds: Gröter maken

en: Zoom Out
nds: Lütter maken

en: Save Image
nds: Bill spiekern

en: Unable to open attachment
nds: Kunn Anhangen nich opmaken

en: Save Attachment
nds: Anhang spiekern

en: By extension
nds: Nah Erwietern

en: MATE Document Viewer
nds: MATE Dokumentopwieser

en: Run atril in fullscreen mode
nds: Atril in Fullbill lööpen laten

en: Run atril in presentation mode
nds: Atril in Vordragsmodus lööpen laten

en: The word or phrase to find in the document
nds: Dat Woort of de Deel, wat in deesem Dokument funnen worden sall

en: [FILE…]
nds: [DATEI…]
