auctex - en to cs translation catalogue (8 entries)

note: Type: select Choices
en: Background
cs: Pozadí

note: Type: select Choices
en: Foreground
cs: Popředí

note: Type: select Choices
en: None
cs: Žádný

note: Type: select Description
en: (La)TeX macros parsing mode:
cs: Režim zpracování (La)TeXových maker:

note: Type: select Description
en: To improve the performance of AUCTeX, every currently installed TeX macro package and LaTeX style file will be parsed.
cs: Pro zlepšení výkonu AUCTeXu se předzpracují všechny nainstalované TeXové balíky s makry a LaTeXové soubory se styly.

note: Type: select Description Translators: do NOT translate ${LOGFILE}
en: This may take a lot of time, so it should probably be done in the background.  You may also choose to have it done in the foreground, or to skip that step.
cs: Zpracování může trvat poměrně dlouho, takže je rozumné to provést na pozadí. Nic vám však nebrání nechat zpracování běžet na popředí, případně je zcela přeskočit.

note: Type: select Description
en: The cached data gets automatically updated via dpkg triggers, so that no specific action is required whenever you install new (La)TeX packages or remove old ones.
cs: O aktualizaci předzpracovaných dat se postará dpkg, takže se při instalaci nových nebo rušení starých (La)TeXových balíků nemusíte o nic starat.

note: Type: select Description
en: This update can be run manually at any moment by running 'update-auctex-elisp'.
cs: Data můžete kdykoliv aktualizovat i ručně spuštěním „update-auctex-elisp“.
