auctex - en to da translation catalogue (8 entries)

note: Type: select Choices
en: Background
da: Baggrund

note: Type: select Choices
en: Foreground
da: Forgrund

note: Type: select Choices
en: None
da: Ingen

note: Type: select Description
en: (La)TeX macros parsing mode:
da: Fortolkningstilstand for (La)TeX-makroer:

note: Type: select Description
en: To improve the performance of AUCTeX, every currently installed TeX macro package and LaTeX style file will be parsed.
da: For at forbedre ydelsen på AUCTeX, vil alle aktuelt installerede TeX-makropakker og filer med LaTeX-stil blive fortolket.

note: Type: select Description Translators: do NOT translate ${LOGFILE}
en: This may take a lot of time, so it should probably be done in the background.  You may also choose to have it done in the foreground, or to skip that step.
da: Dette kan tage lang tid, så det skal nok udføres i baggrunden. Du kan også vælge at gøre det i forgrunden eller springe det trin over.

note: Type: select Description
en: The cached data gets automatically updated via dpkg triggers, so that no specific action is required whenever you install new (La)TeX packages or remove old ones.
da: De mellemlagrede data bliver automatisk opdateret via dpkg-udløsere, så at ingen specifikke handlinger er krævet, når du installerer nye (La)TeX-pakker eller fjerner gamle.

note: Type: select Description
en: This update can be run manually at any moment by running 'update-auctex-elisp'.
da: Denne opdatering kan udføres manuelt på ethvert tidspunkt ved at køre »update-auctex-elisp«.
