auctex 11.87-1 - en to ja translation catalogue (8 entries)

note: Type: select Choices
en: Background
ja: バックグラウンドで実行

note: Type: select Choices
en: Foreground
ja: フォアグラウンドで実行

note: Type: select Choices
en: None
ja: 実行しない

note: Type: select Description
en: (La)TeX macros parsing mode:
ja: (La)TeX マクロの解析モード:

note: Type: select Description
en: To improve the performance of AUCTeX, every currently installed TeX macro package and LaTeX style file will be parsed.
ja: AUCTeX のパフォーマンスを改善するために、インストール済みの全ての TeX マクロパッケージと LaTeX スタイルファイルを解析します。

note: Type: select Description Translators: do NOT translate ${LOGFILE}
en: This may take a lot of time, so it should probably be done in the background.  You may also choose to have it done in the foreground, or to skip that step.
ja: これには非常に時間がかかりますので、おそらくはバックグラウンドで実行すべきでしょう。なお、フォアグラウンドで実行することも、解析を行わないことも選択できます。

note: Type: select Description
en: The cached data gets automatically updated via dpkg triggers, so that no specific action is required whenever you install new (La)TeX packages or remove old ones.
ja: キャッシュしたデータの更新は dpkg のトリガにより自動的に行われるので、通常は新しい (La)TeX パッケージを入れたり、古いパッケージを削除したとしても特別必要な作業はありません。

note: Type: select Description
en: This update can be run manually at any moment by running 'update-auctex-elisp'.
ja: これは、いつでも 'update-auctex-elisp' を手動で実行すれば更新できます。
