auctex_11.86-8 - en to sv translation catalogue (8 entries)

note: Type: select Choices
en: Background
sv: Bakgrund

note: Type: select Choices
en: Foreground
sv: Förgrund

note: Type: select Choices
en: None
sv: Inget

note: Type: select Description
en: (La)TeX macros parsing mode:
sv: (La)TeX macro-avläsnings-läge:

note: Type: select Description
en: To improve the performance of AUCTeX, every currently installed TeX macro package and LaTeX style file will be parsed.
sv: För att förbättra funktionerna i AUCTeX så kommer alla installerade TeX macro-paket och LaTeX stilfiler att processas.

note: Type: select Description Translators: do NOT translate ${LOGFILE}
en: This may take a lot of time, so it should probably be done in the background.  You may also choose to have it done in the foreground, or to skip that step.
sv: Detta kan ta väldigt lång tid så det är troligen bäst om det görs i bakgrunden. Du kan också välja att göra det i förgrunden eller hoppa över steget.

note: Type: select Description
en: The cached data gets automatically updated via dpkg triggers, so that no specific action is required whenever you install new (La)TeX packages or remove old ones.
sv: Den lagrade datan uppdateras automatiskt via dpkg-utlösare, inga övriga åtgärder behövs eftersom detta utförs varje gång ett nytt (La)TeX-paket installeras eller ett gammalt tas bort.

note: Type: select Description
en: This update can be run manually at any moment by running 'update-auctex-elisp'.
sv: Detta kan göras manuellt genom att köra 'update-auctex-elisp'.
