Audacious Plugins - en to fr translation catalogue (923 entries)

en: AAC (Raw) Decoder
fr: Décodeur AAC (brut)

en: AdPlug (AdLib Player)
fr: AdPlug (Lecteur AdLib)

en: sequenced
fr: séquencé

en: <b>Output</b>
fr: <b>Sortie</b>

en: OPL Emulator:
fr: Émulateur OPL :

en: Sample rate:
fr: Fréquence d’échantillonnage :

en: <b>Miscellaneous</b>
fr: <b>Divers</b>

en: Repeat song in endless loop
fr: Répéter continuellement la pièce

en: Album Art
fr: Illustration

en: ALSA Output
fr: Sortie ALSA

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
fr: Greffon de sortie ALSA pour Audacious
    Tous droits réservés © 2009 à 2012 John Lindgren
    
    Mes remerciements à Wiliam Pitcock, auteur du greffon de sortie ALSA NG, dont le code a servi de référence quand la documentation d’ALSA n’était pas suffisante.

en: (no description)
fr: (aucune description)

en: Default PCM device
fr: Périphérique PCM par défaut

en: Default mixer device
fr: Mélangeur de son par défaut

en: PCM device:
fr: Périphérique PCM :

en: Mixer device:
fr: Périphérique de mixage :

en: Mixer element:
fr: Élément de mixage :

en: AMIDI-Plug (MIDI Player)
fr: AMIDI-Plug (Lecteur MIDI)

en: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    special thanks to...
    
    Clemens Ladisch and Jaroslav Kysela
    for their cool programs aplaymidi and amixer; those
    were really useful, along with alsa-lib docs, in order
    to learn more about the ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    for the nice midi keyboard logo
    
    Tony Vroon
    for the good help with alpha testing
fr: AMIDI-Plug
    lecteur musical modulaire MIDI
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    développé par Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    un grand merci à…
    
    Clemens Ladisch et Jaroslav Kysela
    pour leurs excellents programmes aplaymidi et amixer ;
    ils furent très utiles, ainsi que la documentation alsa-lib, pour en apprendre davantage sur l’API ALSA
    
    Alfredo Spadafina
    pour le beau logo de clavier MIDI
    
    Tony Vroon
    pour son aide appréciée durant les tests alpha

en: Override default gain:
fr: Remplacer le gain par défaut :

en: Override default polyphony:
fr: Remplacer la polyphonie par défaut :

en: Override default reverb:
fr: Remplacer la réverbération par défaut :

en: On
fr: Activer

en: Override default chorus:
fr: Remplacer le refrain par défaut :

en: <b>Playback</b>
fr: <b>Lecture</b>

en: Transpose:
fr: Transposer :

en: semitones
fr: demi-tons tempérés

en: Drum shift:
fr: Décalage des percussions :

en: note numbers
fr: numéros de note

en: Skip leading silence
fr: Ignorer le silence d’ouverture

en: Skip trailing silence
fr: Ignorer le silence de fermeture

en: <b>Synthesizer</b>
fr: <b>Synthétiseur</b>

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
fr: AMIDI-Plug - choix du fichier SoundFont

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: File name
fr: Nom de fichier

en: Size (bytes)
fr: Taille (octets)

en: Name:
fr: Nom :

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
fr: <span size="smaller"> Renseignements MIDI </span>

en: Format:
fr: Format :

en: Length (msec):
fr: Durée (ms) :

en: No. of Tracks:
fr: Nombre de plages :

en: BPM:
fr: BPM :

en: BPM (wavg):
fr: BPM (wavg) :

en: Time Div:
fr: Division du temps :

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
fr: <span size="smaller"> Commentaires et paroles MIDI </span>

en: * no comments available in this MIDI file *
fr: * aucun commentaire proposé dans ce fichier MIDI *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
fr: * aucune parole proposée dans ce fichier MIDI

en: _Close
fr: _Fermer

en:   (invalid UTF-8)
fr:   (UTF-8 invalide)

en: Ampache Browser
fr: Navigateur Ampache

en: Ampache Browser for Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský and John Lindgren
    License: GNU GPLv3
fr: Navigateur Ampache pour Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Tous droits réservés © Róbert Čerňanský et John Lindgren
    Licence : GNU GPLv3

en: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Written by Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Based in part on Evan Martin's Ghosd library:
    http://neugierig.org/software/ghosd/
fr: Affichage à l’écran Audacious
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Développé par Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Fondé en partie sur la bibliothèque Ghosd de Evan Martin :
    http://neugierig.org/software/ghosd/

en: AOSD (On-Screen Display)
fr: AOSD (Affichage à l’écran)

en: Rounded Rectangle
fr: Rectangle arrondi

en: Concave Rectangle
fr: Rectangle concave

en: None
fr: Aucun

en: Playback Start
fr: Début de la lecture

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
fr: Déclenche l’affichage à l’écran quand une entrée de la liste de lecture est jouée.

en: Title Change
fr: Changement de titre

en: Triggers OSD when the song title changes (for internet streams).
fr: Déclenche l’affichage à l’écran quand le titre de la pièce change (pour les flux Internet) :

en: Pause On
fr: En pause

en: Triggers OSD when playback is paused.
fr: Déclenche l’affichage à l’écran quand la lecture est mise en pause.

en: Pause Off
fr: Pause désactivée

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
fr: Déclenche l’affichage à l’écran quand la lecture est reprise.

en: Placement
fr: Position

en: Relative X offset:
fr: Décalage horizontal X :

en: Relative Y offset:
fr: Décalage vertical Y :

en: Max OSD width:
fr: Largeur maximale d’affichage à l’écran :

en: Multi-Monitor options
fr: Options pour moniteurs multiples

en: Display OSD using:
fr: Affichage à l’écran avec :

en: all monitors
fr: tous les moniteurs

en: monitor %i
fr: le moniteur %i

en: Timing (ms)
fr: Durée (ms)

en: Display:
fr: Affichage :

en: Fade in:
fr: Fondu d’entrée :

en: Fade out:
fr: Fondu de sortie :

en: Fonts
fr: Polices

en: Font %i:
fr: Police %i :

en: Shadow
fr: Ombre

en: Render Style
fr: Style du rendu

en: Colors
fr: Couleurs

en: Color %i:
fr: Couleur %i :

en: Enable trigger
fr: Activer le déclencheur

en: Event
fr: Événement

en: Composite manager detected
fr: Gestionnaire composite détecté

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
fr: Aucun gestionnaire composite n’a été détecté ;
    à moins que vous ne soyez certain d’utiliser un tel gestionnaire,
    veuillez activer un gestionnaire composite, sinon l’affichage à l’écran ne fonctionnera pas correctement.

en: Composite manager not required for fake transparency
fr: La fausse transparence ne nécessite pas de gestionnaire composite.

en: Transparency
fr: Transparence

en: Fake transparency
fr: Fausse transparence

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
fr: Véritable transparence (nécessite l’extension composite de X)

en: Composite extension not loaded
fr: L’extension composite n’est pas chargée

en: <span font_desc='%s'>Audacious OSD</span>
fr: <span font_desc='%s'>Affichage à l’écran d’Audacious</span>

en: Position
fr: Arrangement

en: Text
fr: Texte

en: Decoration
fr: Décoration

en: Trigger
fr: Déclenchement

en: Misc
fr: Divers

en: ASXv3 Playlists
fr: Liste de lecture ASXv3

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
fr: Listes de lecture ASXv1 et ASXv2

en: Audacious Playlists (audpl)
fr: Listes de lecture au format Audacious (audpl)

en: <b>Background music</b>
fr: <b>Musique de fond</b>

en: Target level:
fr: Niveau cible :

en: Maximum amplification:
fr: Amplification maximale :

en: <b>Advanced</b>
fr: <b>Avancé</b>

en: Slow detection weight:
fr: Poids lent de détection :

en: <b>Hint</b>
fr: <b>Note</b>

en: Slow detection weight is the relative weight
    of a long term average detection when compared
    to the actual, faster loudness detection.
    A value of zero gives a more radio-like sound
    where soft passages get "pulled up" more quickly,
    a value of two makes the sound feel less compressed.
fr: Le poids lent de détection est le poids relatif d’une détection
    moyenne à long terme par rapport à la détection effective,
    plus rapide, de l’intensité sonore.
    Une valeur de zéro donne un son plus proche de celui d’une radio,
    dans lequel les passages doux sont « tirés vers le haut » plus rapidement ; avec une valeur de deux, le son semble moins compressé.

en: Background Music Plugin for Audacious
    Copyright 2023;2024 Michel Fleur
    
    Controls the volume to make the sound equally loud within and between tracks.
     It uses accurate loudness measurement and tries to make the volume changes sound natural without audible peaks, yet without lowering the volume before a peak in advance.
fr: Greffon de musique de fond pour Audacious
    Tous droits réservés 2023, 2024 Michel Fleur
    
    Contrôle le volume pour uniformiser l’intensité du son à l’intérieur des plages et d’une plage à l’autre.
    Il mesure l’intensité sonore avec précision et tente de rendre les changements de volume naturels, sans pics audibles et sans pour autant baisser à l’avance le volume avant un pic.

en: Background Music
fr: Musique de fond

en: Bit Depth:
fr: Profondeur du flux :

en: Downsample ratio:
fr: Ratio de sous-échantillonnage :

en: <b>Color</b>
fr: <b>Couleur</b>

en: Blur Scope
fr: Oscilloscope flou

en: Bauer Stereophonic-to-Binaural (BS2B)
fr: Stéréophonique vers binaural Bauer (BS2B)

en: Presets:
fr: Préréglages :

en: Default
fr: Par défaut

en: Feed level:
fr: Niveau d’entrée :

en: x1/10 dB
fr: x 1/10 dB

en: Cut frequency:
fr: Fréquence de coupure :

en: Spectrum Analyzer
fr: Analyseur de spectre

en: Audio CD Plugin
fr: Greffon CD audio

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
fr: Tous droits réservés © 2007 à 2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> et autres.
    
    Un grand merci aux développeurs de libcdio <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    et à ceux de libcddb <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Merci aussi à Tony Vroon de m’avoir épaulé et guidé.
    
    C’était un projet Google « Summer of Code » de 2007.

en: <b>Device</b>
fr: <b>Lecteur</b>

en: Read speed:
fr: Vitesse de lecture :

en: Override device:
fr: Forcer le lecteur :

en: <b>Metadata</b>
fr: <b>Métadonnées</b>

en: Use CD-Text
fr: Utiliser CD-Text

en: Use CDDB
fr: Utiliser CDDB

en: Use HTTP instead of CDDBP
fr: Utiliser HTTP à la place de CDDBP

en: Server:
fr: Serveur :

en: Path:
fr: Chemin :

en: Port:
fr: Port :

en: Failed to initialize cdio subsystem.
fr: Échec d’initialisation du sous-système cdio.

en: Invalid URI %s.
fr: URI %s invalide.

en: Track %d not found.
fr: La plage %d est introuvable.

en: Track %d is a data track.
fr: La plage %d en est une de données.

en: Error reading audio CD.
fr: Erreur de lecture du CD audio.

en: Audio CD
fr: CD audio

en: Failed to open CD device %s.
fr: Échec d’ouverture du lecteur de CD %s.

en: No audio capable CD drive found.
fr: Aucun lecteur de CD audio n’a été trouvé.

en: Drive is empty.
fr: Le lecteur est vide.

en: Unsupported disk type.
fr: Le type de disque n’est pas pris en charge.

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
fr: N’a pu finir d’initialiser le lecteur CD ouvert.

en: Failed to retrieve first/last track number.
fr: Échec de récupération du premier ou du dernier numéro de plage.

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
fr: Impossible de lire le numéro de secteur logique de début ou de fin pour la plage %d.

en: Failed to create the CDDB connection.
fr: Échec de création de la connexion CDDB.

en: Failed to query the CDDB server
fr: Échec d’interrogation du serveur CDDB

en: Failed to query the CDDB server: %s
fr: Échec d’interrogation du serveur CDDB : %s .

en: Failed to read the CDDB info: %s
fr: Échec de lecture des renseignements de CDDB : %s

en: Audio CD Menu Items
fr: Éléments du menu CD Audio

en: Pla_y CD
fr: _Lire le CD

en: _Add CD
fr: _Ajouter le CD

en: Center volume:
fr: Volume central :

en: Dynamic range:
fr: Plage dynamique :

en: Dynamic Range Compression Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
fr: Greffon de compression d’étendue dynamique pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 à 2014 John Lindgren

en: Dynamic Range Compressor
fr: Compresseur de gamme dynamique

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
fr: Moteur de décodage de musique de console fondé sur Game_Music_Emu 0.5.2
    Formats pris en charge : AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Greffon Audacious par :
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Bass:
fr: Grave :

en: Treble:
fr: Aigu :

en: Echo:
fr: Écho :

en: Default song length:
fr: Durée par défaut de la pièce :

en: seconds
fr: secondes

en: <b>Resampling</b>
fr: <b>Rééchantillonnage</b>

en: Enable audio resampling
fr: Activer le rééchantillonnage

en: Ignore length from SPC tags
fr: Ignorer la durée des balises SPC

en: Increase reverb
fr: Augmenter la réverbération

en: Game Console Music Decoder
fr: Décodeur de musique de console de jeu

en: CoreAudio output
fr: Sortie CoreAudio

en: CoreAudio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
fr: Greffon de sortie CoreAudio pour Audacious
    Tous droits réservés © 2014 William Pitcock
    Tous droits réservés © 2017, 2018 René J.V. Bertin
    (code original et code adapté d’exemples d’Apple,
    © Apple 2013)
    
    Fondé sur le greffon de sortie SDL pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 John Lindgren

en: Use exclusive mode
fr: Utiliser le mode exclusif

en: Use bit perfect audio (adapt device sampling rate)
fr: Utiliser la reproduction du son au bit près (adapter la fréquence d’échantillonnage du périphérique)

en: Crossfade Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
fr: Greffon de fondu enchaîné pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 à 2014 John Lindgren

en: <b>Crossfade</b>
fr: <b>Fondu enchaîné</b>

en: On automatic song change
fr: Lors d’un changement automatique de pièce

en: Overlap:
fr: Recouvrement :

en: On seek or manual song change
fr: Lors d’un positionnement ou d’un changement manuel de pièce

en: No fade in
fr: Pas de fondu d’entrée

en: Use S-curve fade
fr: Fondu avec courbe en S

en: S-curve steepness:
fr: Raideur de la courbe en S :

en: (higher is steeper)
fr: (plus élevé est plus raide)

en: <b>Tip</b>
fr: <b>Astuce</b>

en: For better crossfading, enable
    the Silence Removal effect.
fr: Pour un meilleur fondu, activez
    l’effet Suppression des silences.

en: Crossfade
fr: Fondu enchaîné

en: <b>Crystalizer</b>
fr: <b>Cristalliseur</b>

en: Intensity:
fr: Intensité :

en: Crystalizer
fr: Cristalliseur

en: Cue Sheet Plugin
fr: Greffon des fichiers .cue

en: Delete Files
fr: Supprimer des fichiers

en: No files are selected.
fr: Aucun fichier n’a été sélectionné.

en: Do you want to move %s to the trash?
fr: Souhaitez-vous déplacer %s vers la corbeille ?

en: Do you want to permanently delete %s?
fr: Souhaitez-vous supprimer %s définitivement ?

en: Do you want to move %d files to the trash?
fr: Souhaitez-vous déplacer %d fichiers vers la corbeille ?

en: Do you want to permanently delete %d files?
fr: Souhaitez-vous supprimer %d fichiers définitivement ?

en: Move to trash
fr: Déplacer vers la corbeille

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Delete Selected Files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: <b>Delete Method</b>
fr: <b>Méthode de suppression</b>

en: Move to trash instead of deleting immediately
fr: Déplacer vers la corbeille au lieu de supprimer immédiatement

en: Echo Plugin
    By Johan Levin, 1999
    Surround echo by Carl van Schaik, 1999
    Updated for Audacious by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014
fr: Greffon d’écho
    Par Johan Levin, 1999
    Écho ambiophonique par Carl van Schaik, 1999
    Mise à niveau pour Audacious par William Pitcock et John Lindgren, 2010 à 2014

en: <b>Echo</b>
fr: <b>Écho</b>

en: Delay:
fr: Retard :

en: Feedback:
fr: Retour :

en: Volume:
fr: Volume :

en: Echo
fr: Écho

en: FFmpeg Plugin
fr: Greffon FFmpeg

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
fr: Greffon pour Audacious de décodage multiformat fondé 
    sur le cadre d’applications multimédia FFmpeg  (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Greffon Audacious par :
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: FileWriter Plugin
fr: greffon FileWriter

en: Error opening %s:
    %s
fr: Erreur d’ouverture de %s :
    %s

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer ou le modifier selon les termes de la licence publique générale GNU telle que publiée par la « Free Software Foundation », en utilisant la version 2 de celle-ci, ou une version ultérieure (à votre discrétion).
    
    Ce programme est distribué en espérant qu’il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE, ni explicite ni implicite, y compris les garanties de COMMERCIALISATION ou d’ADAPTATION DANS UN BUT SPÉCIFIQUE.  Consultez la licence publique générale GNU pour plus de détails.
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la licence publique générale GNU en même temps que ce programme ; sinon, écrivez à Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: Output file format:
fr: Format du fichier de sortie :

en: Save into original directory
fr: Enregistrer dans le répertoire d’origine

en: Save into custom directory:
fr: Enregistrer dans un répertoire personnalisé :

en: Generate file name from:
fr: Générer le nom de fichier à partir de :

en: Original file name
fr: Nom original du fichier

en: Original file name (no suffix)
fr: Nom original du fichier (sans suffixe)

en: Original file tag
fr: Balise originale du fichier

en: Prepend track number to file name
fr: Ajouter le numéro de la plage au début du nom du fichier

en: 8000 Hz
fr: 8 000 Hz

en: 11025 Hz
fr: 11 025 Hz

en: 12000 Hz
fr: 12 000 Hz

en: 16000 Hz
fr: 16 000 Hz

en: 22050 Hz
fr: 22 050 Hz

en: 24000 Hz
fr: 24 000 Hz

en: 32000 Hz
fr: 32 000 Hz

en: 44100 Hz
fr: 44 100 Hz

en: 48000 Hz
fr: 48 000 Hz

en: 8 kbit/s
fr: 8 kbit/s

en: 16 kbit/s
fr: 16 kbit/s

en: 32 kbit/s
fr: 32 kbit/s

en: 40 kbit/s
fr: 40 kbit/s

en: 48 kbit/s
fr: 48 kbit/s

en: 56 kbit/s
fr: 56 kbit/s

en: 64 kbit/s
fr: 64 kbit/s

en: 80 kbit/s
fr: 80 kbit/s

en: 96 kbit/s
fr: 96 kbit/s

en: 112 kbit/s
fr: 112 kbit/s

en: 128 kbit/s
fr: 128 kbit/s

en: 160 kbit/s
fr: 160 kbit/s

en: 192 kbit/s
fr: 192 kbit/s

en: 224 kbit/s
fr: 224 kbit/s

en: 256 kbit/s
fr: 256 kbit/s

en: 320 kbit/s
fr: 320 kbit/s

en: Joint Stereo
fr: Stéréo combinée

en: Stereo
fr: Stéréo

en: VBR
fr: DBV

en: ABR
fr: DBM

en: Algorithm quality:
fr: Qualité de l’algorithme :

en: Bitrate:
fr: Débit binaire :

en: Compression ratio:
fr: Taux de compression :

en: Audio mode:
fr: Mode son :

en: Enforce strict ISO compliance
fr: Respecter rigoureusement les normes ISO

en: Error protection
fr: Protection contre les erreurs

en: Enable VBR/ABR
fr: Activer DBV/DBM

en: Type:
fr: Type :

en: Minimum bitrate:
fr: Débit binaire minimal :

en: Maximum bitrate:
fr: Débit binaire maximal :

en: Average bitrate:
fr: Débit binaire moyen :

en: VBR quality level:
fr: Niveau de qualité DBV :

en: Strictly enforce minimum bitrate
fr: Forcer de manière stricte le débit binaire minimal

en: Omit Xing VBR header
fr: Omettre l’en-tête DBV Xing

en: <b>Frame Headers</b>
fr: <b>En-tête de trame</b>

en: Mark as copyright
fr: Marquer comme soumis aux droits d’auteur

en: Mark as original
fr: Marquer comme originale

en: <b>ID3 Tags</b>
fr: <b>Balises ID3</b>

en: Force addition of version 2 tag
fr: Forcer l’ajout de la version 2 des balises

en: Only add v1 tag
fr: Ajouter uniquement la version 1 des balises

en: Only add v2 tag
fr: Ajouter uniquement la version 2 des balises

en: Quality
fr: Qualité

en: VBR/ABR
fr: DBV/DBM (débit binaire variable/débit binaire moyen)

en: Tags
fr: Balises

en: Quality (0-1):
fr: Qualité (0 à 1) :

en: General
fr: Général

en: FLAC Decoder
fr: Décodeur FLAC

en: lossless
fr: Sans perte

en: Original code by
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/
fr: Code d’origine par
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/

en: GIO Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
fr: Greffon GIO pour Audacious
    Tous droits réservés © 2009 à 2012 John Lindgren

en: GIO Plugin
fr: Greffon GIO

en: Read-and-append mode not supported
fr: Le mode lecture-et-ajout n’est pas pris en charge

en: Invalid open mode
fr: Mode d’ouverture invalide

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
fr: Analyseur de spectre OpenGL pour Audacious 
    Tous droits réservés © 2013 Christophe Budé, John Lindgren et Carlo Bramini
    
    Fondé sur le greffon XMMS :
    Tous droits réservés © 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, et 4Front Technologies
    
    Licence : GPLv2+

en: OpenGL Spectrum Analyzer
fr: Analyseur de spectre utilisant OpenGL

en: Entry Number
fr: Numéro d’entrée

en: Title
fr: Titre

en: Artist
fr: Artiste

en: Year
fr: Année

en: Album Artist
fr: Artiste de l’album

en: Track
fr: Numéro de plage

en: Queue Position
fr: Position dans la file

en: Length
fr: Durée

en: File Path
fr: Chemin du fichier

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: Custom Title
fr: Titre personnalisé

en: Bitrate
fr: Débit binaire

en: Comment
fr: Commentaire

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Catalog Number
fr: Numéro de catalogue

en: Disc
fr: Disque

en: Available columns
fr: Colonnes proposées :

en: Displayed columns
fr: Colonnes affichées

en: Search Tool
fr: Outil de recherche

en: Dock at Left
fr: Intégrer à gauche

en: Dock at Right
fr: Intégrer à droite

en: Dock at Top
fr: Intègrer en haut

en: Dock at Bottom
fr: Intègrer en bas

en: Undock
fr: Séparer

en: Disable
fr: Désactiver

en: _Open Files ...
fr: _Ouvrir des fichiers…

en: Open _URL ...
fr: Ouvrir une _URL…

en: _Add Files ...
fr: _Ajouter des fichiers…

en: Add U_RL ...
fr: Ajouter une U_RL…

en: Search _Library
fr: Chercher dans _l’audiothèque

en: A_bout ...
fr: À _propos…

en: _Settings ...
fr: _Paramètres…

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Play
fr: _Lire

en: _Stop
fr: Arrê_t

en: Pre_vious
fr: Pré_cédent

en: _Next
fr: S_uivant

en: Previous Album
fr: Album précédent

en: Next Album
fr: Album suivant

en: _Repeat
fr: _Répéter

en: S_huffle
fr: Lecture al_éatoire

en: Shuffle by Albu_m
fr: Lecture aléatoire par albu_m

en: N_o Playlist Advance
fr: _Ne pas avancer dans la liste de lecture

en: Stop A_fter This Song
fr: Arrêter après cette p_ièce

en: Song _Info ...
fr: Renseignements sur la _pièce…

en: Jump to _Time ...
fr: Sauter à la _position… (temps)

en: _Jump to Song ...
fr: Sauter _vers une plage…

en: Set Repeat Point _A
fr: Point de répétition _A

en: Set Repeat Point _B
fr: Point de répétition _B

en: _Clear Repeat Points
fr: _Supprimer les points de répétition

en: By _Title
fr: Par _titre

en: By _File Name
fr: Par chemin de _fichier

en: By File _Path
fr: Par _chemin de fichier

en: By Track _Number
fr: Par _numéro de plage

en: By _Artist
fr: Par _artiste

en: By Al_bum
fr: Par al_bum

en: By Albu_m Artist
fr: Par artiste de l’albu_m

en: By Release _Date
fr: Par _date de parution

en: By _Genre
fr: Par _genre

en: By _Length
fr: Par _durée

en: By _File Path
fr: Par chemin de _fichier

en: By _Custom Title
fr: Par _titre personnalisé

en: By C_omment
fr: Par c_ommentaire

en: By D_isc Number
fr: Par numéro de d_isque

en: R_everse Order
fr: Ordre i_nversé

en: _Random Order
fr: Ordre _aléatoire

en: _Play/Resume
fr: _Lire/Reprendre

en: _Refresh
fr: _Actualiser

en: _Sort
fr: _Trier

en: Sort Se_lected
fr: Trier la sé_lection

en: Remove _Duplicates
fr: Supprimer les _doublons

en: Remove _Unavailable Files
fr: Supprimer les fichiers _manquants

en: _New
fr: N_ouvelle

en: Ren_ame ...
fr: Re_nommer…

en: Remo_ve
fr: Enle_ver

en: _Import ...
fr: _Importer…

en: _Export ...
fr: _Exporter…

en: Playlist _Manager ...
fr: _Gestionnaire de listes de lecture…

en: _Queue Manager ...
fr: Gestionnaire de la _file d’attente…

en: Volume _Up
fr: Augmenter le _volume

en: Volume _Down
fr: _Réduire le volume

en: _Equalizer ...
fr: É_galiseur…

en: E_ffects ...
fr: E_ffets…

en: _Record Stream
fr: Enregistrer le flu_x

en: Audio _Settings ...
fr: _Paramètres du son…

en: Show _Menu Bar
fr: Afficher la barre de _menu

en: Show I_nfo Bar
fr: Afficher la barre de renseigneme_nts

en: Show Info Bar _Album Art
fr: Afficher l’_illustration de la barre de renseignements

en: Show Info Bar Vis_ualization
fr: Afficher la vis_ualisation de la barre de renseignements

en: Show _Status Bar
fr: Afficher la _barre d’état

en: Show _Remaining Time
fr: Afficher le temps _restant

en: _Visualizations ...
fr: _Visualisations…

en: _File
fr: _Fichier

en: _Playback
fr: _Lecture

en: P_laylist
fr: Lis_te de lecture

en: _Services
fr: Ser_vices

en: _Output
fr: _Sortie

en: _View
fr: _Affichage

en: _Queue/Unqueue
fr: _Ajouter/retirer de la file d’attente

en: _Open Containing Folder
fr: _Ouvrir le dossier conteneur

en: _Refresh Selected
fr: Actualiser la _sélection

en: Cu_t
fr: Cou_per

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Paste
fr: Co_ller

en: Paste at _End
fr: Coller à la _fin

en: Select _All
fr: Sélectionner _tout

en: _Rename ...
fr: _Renommer…

en: Always
fr: Toujours

en: Auto-hide
fr: Cacher automatiquement

en: Never
fr: Jamais

en: <b>Playlist Tabs</b>
fr: <b>Onglets de la liste de lecture</b>

en: Show playlist tabs:
fr: Afficher les onglets des listes de lecture :

en: Show entry counts
fr: Afficher le nombre d’entrées

en: Show close buttons
fr: Afficher les boutons de fermeture

en: <b>Playlist Columns</b>
fr: <b>Colonnes de la liste de lecture</b>

en: Show column headers
fr: Afficher les en-têtes de colonnes

en: Make column headers clickable for sorting
fr: Rendre les en-têtes de colonne cliquables pour le tri

en: Use symbolic icons in toolbar
fr: Utiliser des icônes symboliques dans la barre d’outils

en: Scroll on song change
fr: Se déplacer vers la pièce lue

en: GTK Interface
fr: Interface GTK

en: %s - Audacious
fr: %s – Audacious

en: Buffering ...
fr: Mise en mémoire tampon…

en: Play
fr: Lire

en: Pause
fr: Mettre en pause

en: Search Library
fr: Chercher dans l’audiothèque

en: Open Files
fr: Ouvrir des fichiers

en: Add Files
fr: Ajouter des fichiers

en: Previous
fr: Précédent

en: Stop
fr: Arrêter

en: Next
fr: Suivant

en: Record Stream
fr: Enregistrer le flux

en: Repeat
fr: Répéter

en: Shuffle
fr: Lecture aléatoire

en: %d channel | %d channels
fr[0]: %d canal
fr[1]: %d canaux
fr[2]: %d canaux

en: %d kbit/s
fr: %d kbit/s

en: Single mode.
fr: Mode simple.

en: Playlist mode.
fr: Mode liste de lecture.

en: Stopping after song.
fr: Arrêt après la pièce.

en: Previous track
fr: Plage précédente

en: Pause/Resume
fr: Mettre en pause/Reprendre

en: Next track
fr: Plage suivante

en: Step forward
fr: En avant

en: Step backward
fr: En arrière

en: Mute
fr: Muet

en: Volume up
fr: Augmenter le volume

en: Volume down
fr: Réduire le volume

en: Jump to file
fr: Sauter au fichier

en: Toggle player window(s)
fr: Afficher/cacher les fenêtres du lecteur

en: Show On-Screen-Display
fr: Activer l’affichage à l’écran

en: Toggle repeat
fr: Activer/désactiver la répétition

en: Toggle shuffle
fr: Activer/désactiver la lecture aléatoire

en: Toggle stop after current
fr: Activer/désactiver l’arrêt après la pièce en cours

en: Raise player window(s)
fr: Monter les fenêtres du lecteur au premier plan

en: (none)
fr: (aucun)

en: It is not recommended to bind the primary mouse buttons without modifiers.
    
    Do you want to continue?
fr: Il n’est pas recommandé d’associer les boutons principaux de la souris sans modificateur.
    
    Souhaitez-vous poursuivre ?

en: Binding mouse buttons
fr: Association des boutons de la souris

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
fr: Appuyez sur une combinaison de touches à l’intérieur d’un champ textuel.
    Vous pouvez aussi créer des associations avec les boutons de la souris.

en: Hotkeys:
fr: Raccourcis-clavier :

en: <b>Action:</b>
fr: <b>Action :</b>

en: <b>Key Binding:</b>
fr: <b>Association de touches :</b>

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Global Hotkeys
fr: Raccourcis universels

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
fr: Greffon de raccourcis-clavier universels
    Contrôler le lecteur avec des combinaisons universelles de touches ou des touches multimédias.
    
    Tous droits réservés © 2007 à 2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Parmi les contributeurs :
    Tous droits réservés © 2006 à 2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Tous droits réservés © 2000 à 2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: JACK Output
fr: Sortie JACK

en: Client name:
fr: Nom du client :

en: Automatically connect to output ports
fr: Se connecter automatiquement aux ports de sortie

en: Filter ports (regex, use any port if blank):
fr: Filtrer les ports (expression rationnelle, utiliser n’importe quel ports si laissé vide) :

en: Connect to physical ports only
fr: Ne se connecter qu’aux ports physiques

en: Upmix to
fr: Surmixer en

en: ports if input has fewer channels
fr: ports si l’entrée a moins de canaux

en: Ignore insufficient number of ports
fr: Ignorer un nombre insuffisant de ports

en: No JACK output ports were found. Please check settings.
fr: Aucun port de sortie JACK n’a été trouvé. Veuillez vérifier les paramètres.

en: Only %d JACK output ports were found but %d are required.
fr: Seulement %d ports de sortie JACK ont été trouvés mais sont %d sont exigés.

en: Failed to connect to JACK port %s.
fr: Échec de connexion au port JACK %s.

en: JACK supports only floating-point audio.  You must change the output bit depth to floating-point in Audacious settings.
fr: JACK ne prend en charge que le son à virgule flottante. Vous devez changer la profondeur de sortie binaire à « virgule flottante » dans les paramètres d’Audacious.

en: Failed to connect to the JACK server; is it running?
fr: Échec de connexion au serveur JACK ; est-il en cours d’exécution ?

en: The JACK server requires a sample rate of %d Hz, but Audacious is playing at %d Hz.  Please use the Sample Rate Converter effect to correct the mismatch.
fr: Le serveur JACK exige une fréquence d’échantillonnage de %d Hz, mais Audacious lit à %d Hz. Veuillez utiliser l’effet Convertisseur de fréquence d’échantillonnage pour corriger ce décalage.

en: %s Settings
fr: Réglages %s

en: Module paths:
fr: Chemins des modules :

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
fr: <small>Séparer les chemins différents par deux-points.
    La recherche est effectuée sur ces chemins, ainsi que sur LADSPA_PATH.
    Après avoir ajouté de nouveaux chemins, appuyer sur Entrée pour rechercher de nouveaux greffons.</small>

en: Available plugins:
fr: Greffons proposés :

en: Enable
fr: Activer

en: Enabled plugins:
fr: Greffons activés :

en: Settings
fr: Paramètres

en: LADSPA Host for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren
fr: Hôte LADSPA pour Audacious
    Tous droits réservés © 2011 John Lindgren

en: LADSPA Host
fr: Hôte LADSPA

en: LIRC Plugin
fr: Greffon LIRC

en: A simple plugin to control Audacious using the LIRC remote control daemon
    
    Adapted for Audacious by:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Based on the XMMS LIRC plugin by:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For more information about LIRC, see http://lirc.org.
fr: Un greffon simple pour contrôler Audacious grâce au démon de télécommande LIRC
    
    Adapté pour Audacious par :
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Fondé sur le greffon LIRC pour XMMS par :
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    Pour plus de précisions sur LIRC, consulter http://lirc.org.

en: <b>Connection</b>
fr: <b>Connexion</b>

en: Reconnect to LIRC server
fr: Se reconnecter automatiquement au serveur LIRC

en: Wait before reconnecting:
fr: Attendre avant de se reconnecter :

en: Unable to fetch %s
fr: Impossible de récupérer %s

en: Unable to parse %s
fr: Impossible d’analyser %s

en: Looking for lyrics ...
fr: Recherche de paroles…

en: Nowhere
fr: Nulle part

en: <small>Artist is truncated at the start, Title -- at the end</small>
fr: <small>Artiste est tronqué au début, Titre -- à la fin</small>

en: Chars to truncate on:
fr: Caractères sur lesquels tronquer :

en: <small>Chars are ORed in RegExp, surrounded by whitespace</small>
fr: <small>Caractères avec OR dans une expression rationnelle, entourés par des espaces</small>

en: Chars to split on:
fr: Caractères sur lesquels scinder :

en: Further truncate those on chars
fr: Continuer à les tronquer sur ces caractères

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: Split title into artist and title on chars
fr: Scinder le titre en artiste et titre sur ces caractères

en: Use embedded lyrics (from Lyrics tag)
fr: Utiliser des paroles intégrées (de la balise Lyrics)

en: Fetch lyrics from internet:
fr: Obtenir les paroles sur Internet :

en: Store fetched lyrics in local cache
fr: Enregistrer dans le cache local les paroles obtenues

en: <b>Local Storage</b>
fr: <b>Mémoire locale</b>

en: Load lyric files (.lrc) from local storage
fr: Charger les fichiers de parole (.lrc) de la mémoire locale

en: Error
fr: Erreur

en: Lyrics could not be found.
fr: Les paroles sont introuvables.

en: Missing title and/or artist.
fr: Titre ou artiste manquant

en: Lyrics
fr: Paroles

en: Edit Lyrics ...
fr: Modifier les paroles…

en: Save Locally
fr: Enregistrer localement

en: Refresh
fr: Actualiser

en: M3U Playlists
fr: Listes de lecture M3U

en: Tact Generator
fr: Métronome

en: Tact generator: %d bpm
fr: Métronome : %d bpm

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
fr: Métronome : %d bpm %d/%d

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
fr: Un métronome par Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    Pour l’utiliser, ajoutez une URL : tact://beats*num/den
    Par exemple, tact://77 pour battre 77 temps par minutes
    ou tact://60*3/4 pour battre 60 temps par minute en mesures 3/4

en: Channel Mixer
fr: Mélangeur de canaux

en: Channel Mixer Plugin for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski
fr: Greffon de mélange des canaux pour Audacious
    Tous droits réservés © 2011 à 2012 John Lindgren et Michał Lipski

en: <b>Channel Mixer</b>
fr: <b>Mélangeur de canaux</b>

en: Output channels:
fr: Canaux de sortie :

en: MMS Plugin
fr: Greffon MMS

en: Error connecting to MMS server
fr: Erreur lors de la connexion au serveur MMS

en: ModPlug (Module Player)
fr: ModPlug (Lecteur de modules)

en: <b>Channels</b>
fr: <b>Canaux</b>

en: Nearest (fastest)
fr: Le plus proche (le plus rapide)

en: Linear (fast)
fr: Linéaire (rapide)

en: Spline (good)
fr: Interpolation par segments (bon)

en: Polyphase (best)
fr: Polyphasé  (le meilleur)

en: <b>Sample rate</b>
fr: <b>Fréquence d’échantillonnage</b>

en: Level:
fr:  Niveau :

en: Cutoff:
fr: Coupure :

en: <b>Reverb</b>
fr: <b>Réverbération</b>

en: <b>Bass Boost</b>
fr: <b>Amplificateur de basses</b>

en: <b>Surround</b>
fr: <b>Ambiophonique </b>

en: <b>Preamp</b>
fr: <b>Préampli</b>

en: Oversample
fr: Suréchantillonnage

en: Noise reduction
fr: Réduction du bruit

en: Play Amiga MODs
fr: Lire les MODs Amiga

en: <b>Repeat</b>
fr: <b>Répéter</b>

en: Repeat count:
fr: Comptage des répétitions :

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
fr: Pour répéter à l’infini, définir le comptage des répétions à -1.

en: These settings will take effect when Audacious is restarted.
fr: Ces paramètres prendront effet quand Audacious aura redémarré.

en: Stop After This Song
fr: Arrêter après cette pièce

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Now Playing
fr: Lecture en cours

en: Entries
fr: Entrées

en: MPG123 Plugin
fr: Greffon MPG123

en: Use accurate length calculation (slow)
fr: Utiliser un calcul précis de durée (lent)

en: Surround
fr: Son ambiophonique

en: MPRIS 2 Server
fr: Serveur MPRIS 2

en: Neon HTTP/HTTPS Plugin
fr: Greffon HTTP/HTTPS neon

en: Error parsing redirect
fr: Erreur lors de l’analyse de la redirection

en: Unknown HTTP error
fr: Erreur HTTP inconnue

en: Error parsing URL
fr: Erreur lors de l’analyse de l’URL

en: Too many redirects
fr: Trop de redirections

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Audacious is not playing.
fr: Audacious est inactif.

en: Desktop Notifications
fr: Notifications du bureau

en: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fr: Greffon de notifications de bureau pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 Maximilian Bogner
    Tous droits réservés © 2011 à 2013 John Lindgren et Jean-Alexandre Anglès d’Auriac
    
    Ce greffon est un logiciel libre; vous pouvez le redistribuer ou le modifier selon les termes de la licence publique générale GNU telle que publiée par la « Free Software Foundation », en utilisant la version 3 de celle-ci, ou une version ultérieure (à votre discrétion).
    
    Ce greffon est distribué en espérant qu’il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE, ni explicite ni implicite, y compris les garanties de COMMERCIALISATION ou d’ADAPTATION DANS UN BUT SPÉCIFIQUE. Consultez la licence publique générale GNU pour plus de détails.
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la licence publique générale GNU en même temps que ce programme. Sinon, voir <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Show playback controls
fr: Permettre le contrôle d’Audacious depuis les notifications.

en: Always show notification
fr: Rendre les notifications persistantes.

en: Include album name in notification
fr: Inclure le nom de l’album dans la notification

en: Custom notification duration:
fr: Durée des notifications personnalisées :

en: Show
fr: Afficher

en: OpenMPT (Module Player)
fr: OpenMPT (Lecteur de modules)

en: Module player based on libopenmpt
    
    Written by: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>
fr: Lecteur de modules fondés sur libopenmpt
    
    Développé par : Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>

en: Stereo separation:
fr: Séparation stéréo :

en: % (0=mono, 100=default, 200=full)
fr: % (0=mono, 100=valeur par défaut, 200=plein)

en: Interpolation:
fr: Interpolation :

en: Linear
fr: Linéaire

en: Cubic
fr: Cubique

en: Windowed sinc
fr: Sinus cardinal fenêtrée

en: Opus Decoder
fr: Décodeur Opus

en: Opus Decoder Plugin for Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
fr: Greffon de décodage Opus pour Audacious
    Tous droits réservés © 2022 Thomas Lange

en: OSS4 Output
fr: Sortie OSS4

en: OSS3 Output
fr: Sortie OSS3

en: Default device
fr: Périphérique par défaut

en: Audio device:
fr: Périphérique audio :

en: Use alternate device:
fr: Utiliser un autre périphérique :

en: Save volume between sessions.
fr: Conserver le volume d’une session à l’autre.

en: Enable format conversions made by the OSS software.
fr: Activer les conversions de format du logiciel OSS.

en: Enable exclusive mode to prevent virtual mixing.
fr: Activer le mode exclusif pour empêcher le mixage virtuel.

en: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    I would like to thank people on #audacious, especially Tony Vroon and John Lindgren and of course the authors of the previous OSS plugin.
fr: Greffon de sortie OSS4 pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 à 2012 Michał Lipski
    
    Je souhaiterais remercier les gens présent sur #audacious, particulièrement Tony Vroon and John Lindgren, et bien entendu les auteurs du précédent greffon OSS.

en: PipeWire Output
fr: Sortie PipeWire

en: PipeWire Output Plugin for Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
    
    Based on the PipeWire Output Plugin for Qmmp
    Copyright 2021 Ilya Kotov
fr: Greffon de sortie PipeWire pour Audacious
    Tous droits réservés © 2022 Thomas Lange
    
    Fondé sur le greffon de sortie PipeWire pour Qmmp
    Tous droits réservés © Ilya Kotov

en: Playback
fr: Lecture

en: Playlist Manager
fr: Gestionnaire de listes de lecture

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Ren_ame
fr: Ren_ommer

en: PLS Playlists
fr: Listes de lecture PLS

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
fr: Décodeur OpenPSF PSF1/PSF2

en: <b>OpenPSF Configuration</b>
fr: <b>Configuration d’OpenPSF</b>

en: Ignore length from file
fr: Ignorer la durée donnée par le fichier

en: PulseAudio Output
fr: Sortie PulseAudio

en: Context name:
fr: Nom du contexte :

en: Stream name:
fr: Nom du flux :

en: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: Greffon de sortie PulseAudio d’Audacious
    
    Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer ou le modifier selon les termes de la licence publique générale GNU telle que publiée par la « Free Software Foundation », en utilisant la version 2 de celle-ci, ou une version ultérieure (à votre discrétion).
    
    Ce programme est distribué en espérant qu’il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE, ni explicite ni implicite, y compris les garanties de COMMERCIALISATION ou d’ADAPTATION DANS UN BUT SPÉCIFIQUE.  Consultez la licence publique générale GNU pour plus de détails.
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la licence publique générale GNU en même temps que ce programme ; sinon, écrivez à Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: QtMultimedia Output
fr: Sortie QtMultimédia

en: QtMultimedia Audio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
fr: Sortie son QtMultimédia pour Audacious
    Tous droits réservés © 2014 Willian Pitcock
    
    Fondé sur le greffon de sortie SDL pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 John Lindgren

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
fr: Analyseur de spectre OpenGL pour Audacious
    Tous droits réservés © 2013 Christophe Budé, John Lindgren et Carlo Bramini
    
    Fondé sur le greffon XMMS :
    Tous droits réservés © 1998 à 2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, et 4Front Technologies
    
    Licence : GPLv2+

en: Press a key combination inside a text field.
fr: Appuyez sur une combinaison de touches à l’intérieur d’un champ textuel.

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
fr: Greffon de raccourcis-clavier universels
    Contrôler le lecteur avec des combinaisons universelles de touches ou des touches multimédias.
    
    Tous droits réservés © 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Tous droits réservés © 2007 à 2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Parmi les contributeurs :
    Tous droits réservés © 2006 à 2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Tous droits réservés © 2000 à 2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: _Open Folder ...
fr: _Ouvrir un dossier…

en: _Add Folder ...
fr: _Ajouter un dossier…

en: _Log Inspector ...
fr: _Inspecteur de journaux…

en: _Find ...
fr: _Trouver…

en: Audio Settings ...
fr: Paramètres du son…

en: Q#
fr: Nfile

en: T#
fr: Nplage

en: C#
fr: Ncat

en: D#
fr: Ndisq

en: Qt Interface
fr: Interface Qt

en: Search playlist
fr: Chercher dans la liste de lecture

en: Use bold font for column headers
fr: Utiliser une police grasse pour les en-têtes de colonne

en: Sample Rate Converter
fr: Convertisseur de fréquence d’échantillonnage

en: Sample Rate Converter Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
fr: Greffon de convertisseur de fréquence d’échantillonnage pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 à 2012 John Lindgren

en: Skip/repeat samples
fr: Sauter/répéter les échantillons

en: Linear interpolation
fr: Interpolation linéaire

en: Fast sinc interpolation
fr: Interpolation sinus cardinal rapide

en: Medium sinc interpolation
fr: Interpolation sinus cardinal moyenne

en: Best sinc interpolation
fr: Interpolation sinus cardinal la meilleure

en: Method:
fr: Méthode :

en: Rate:
fr: Fréquence :

en: <b>Rate Mappings</b>
fr: <b>Mappages des fréquences</b>

en: Use rate mappings
fr: Utiliser les mappages des fréquences

en: 8 kHz:
fr: 8 kHz :

en: 16 kHz:
fr: 16 kHz :

en: 22.05 kHz:
fr: 22,05 kHz :

en: 32.0 kHz:
fr: 32,0 kHz :

en: 44.1 kHz:
fr: 44.1 kHz :

en: 48 kHz:
fr: 48 kHz :

en: 88.2 kHz:
fr: 88,2 kHz :

en: 96 kHz:
fr: 96 kHz :

en: 176.4 kHz:
fr: 176,4 kHz :

en: 192 kHz:
fr: 192 kHz :

en: Checking Last.fm access ...
fr: Vérification de l’accès à Last.fm…

en: Your scrobbles are being saved on your computer temporarily.  They will be submitted as soon as Audacious is allowed access.
fr: Vos scrobbles sont enregistrés temporairement sur votre ordinateur. Ils seront transmis dès qu’Audacious sera autorisé à accéder au service.

en: Permission granted.  Scrobbling for user %s.
fr: Permission accordée. Scrobblage pour l’utilisateur %s.

en: Permission denied.  Open the following URL in a browser, allow Audacious access to your account, and then click 'Check Permission' again:
fr: La permission a été refusée. Ouvrez l’URL suivante dans un navigateur, autorisez l’accès à votre compte à Audacious, puis cliquez de nouveau sur « Vérifier la permission » :

en: There was a problem contacting Last.fm.
fr: Contacter Last.fm a posé un problème.

en: Check Permission
fr: Vérifier la permission

en: Revoke Permission
fr: Révoquer la permission

en: You need to allow Audacious to scrobble tracks to your Last.fm account.
fr: Vous devez autoriser Audacious à scrobbler des plages vers votre compte Last.fm.

en: The Scrobbler plugin could not be started.
    There might be a problem with your installation.
fr: Le greffon scrobbler n’a pu être démarré.
    Il y a peut-être un problème avec votre installation.

en: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 by Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Thanks to John Lindgren for giving me a hand at the beginning of this project.
fr: Greffon Scrobbler 2.0 pour Audacious par Pitxyoki,
    
    Tous droits réservés © 2012 à 2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Remerciements à John Lindgren pour m’avoir aidé au début de ce projet.

en: SDL Output
fr: Sortie SDL

en: SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
fr: Greffon de sortie SDL pour Audacious
    Tous droits réservés © 2010 John Lindgren

en: Library
fr: Audiothèque

en: %d song | %d songs
fr[0]: %d pièce
fr[1]: %d pièces
fr[2]: %d pièces

en: of this genre
fr: de ce genre

en: on
fr: sur

en: by
fr: par

en: Number of results to show:
fr: Nombre de résultats à afficher :

en: Rescan library at startup
fr: Réanalyser l’audiothèque au démarrage

en: Monitor library for changes
fr: Surveiller les changements dans l’audiothèque

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
fr: Pour importer votre audiothèque dans Audacious, choisissez un dossier et cliquez ensuite sur l’icône d’actualisation.

en: Please wait ...
fr: Veuillez patienter…

en: Choose Folder
fr: Choisir un dossier

en: Search library
fr: Chercher dans l’audiothèque

en: %d of %d result shown | %d of %d results shown
fr[0]: %d résultat affiché sur %d
fr[1]: %d résultats affichés sur %d
fr[2]: %d résultats affichés sur %d

en: %d result | %d results
fr[0]: %d résultat
fr[1]: %d résultats
fr[2]: %d résultats

en: _Create Playlist
fr: _Créer une liste de lecture

en: _Add to Playlist
fr: _Ajouter à la liste de lecture

en: SID Player
fr: Lecteur SID

en: Channels:
fr: Canaux :

en: <b>Emulation</b>
fr: <b>Émulation</b>

en: Emulate MOS 8580 (default: MOS 6581)
fr: Émuler MOS 8580 (par défaut :  MOS 6581)

en: Do not automatically select chip model
fr: Ne pas choisir automatiquement le modèle de puce

en: Emulate filter
fr: Émuler le filtre

en: Clock speed:
fr: Vitesse d’horloge :

en: Do not automatically select clock speed
fr: Ne pas choisir automatiquement la vitesse d’horloge

en: <b>Playback time</b>
fr: <b>Durée de lecture</b>

en: Set maximum playback time:
fr: Définir une durée maximale de lecture :

en: Use only when song length is unknown
fr: À n’utiliser que si la longueur de la pièce est inconnue

en: Set minimum playback time:
fr: Définir une durée minimum de lecture :

en: <b>Subtunes</b>
fr: <b>Sous-pièces</b>

en: Enable subtunes
fr: Activer les sous-pièces

en: Ignore subtunes shorter than:
fr: Ignorer les sous-pièces inférieurs à :

en: Silence Removal
fr: Suppression des silences

en: Silence Removal Plugin for Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren
fr: Greffon de Suppression des silences pour Audacious
    Tous droits réservés © John Lindgren

en: <b>Silence Removal</b>
fr: <b>Suppression des silences</b>

en: Threshold:
fr: Seuil :

en: Repeat points cleared.
fr: Les points de répétition ont été supprimés.

en: Repeat point A set.
fr: Point de répétition A activé.

en: Repeat point B set.
fr: Point de répétition B activé.

en: Preamp
fr: Préampli

en: Audacious Equalizer
fr: Égaliseur d’Audacious

en: Recording on
fr: Enregistrement activé

en: Recording off
fr: Enregistrement désactivé

en: Seek to %d:%-2.2d / %d:%-2.2d
fr: Se positionner à %d:%-2.2d/%d:%-2.2d

en: Volume: %d%%
fr: Volume : %d%%

en: Balance: %d%% left
fr: Balance : %d%% gauche

en: Balance: center
fr: Balance : centre

en: Balance: %d%% right
fr: Balance : %d%% droite

en: Options Menu
fr: Menu des options

en: Disable 'Always On Top'
fr: Désactiver « Toujours au premier plan »

en: Enable 'Always On Top'
fr: Activer « Toujours au premier plan »

en: File Info Box
fr: Boîte de renseignements sur le fichier

en: Double Size
fr: Taille double

en: Visualizations
fr: Visualisations

en: Volume Up
fr: Augmenter le volume

en: Volume Down
fr: Réduire le volume

en: Effects ...
fr: Effets…

en: Open Files ...
fr: Ouvrir les fichiers…

en: Open URL ...
fr: Ouvrir une URL…

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Output
fr: Sortie

en: View
fr: Affichage

en: About ...
fr: À propos…

en: Settings ...
fr: Paramètres…

en: Quit
fr: Quitter

en: Song Info ...
fr: Renseignements sur la pièce…

en: Shuffle by Album
fr: Lecture aléatoire par album

en: No Playlist Advance
fr: Ne pas avancer dans la liste de lecture

en: Set A-B Repeat
fr: Définir une répétition A à B

en: Clear A-B Repeat
fr: Supprimer la répétition A à B

en: Jump to Song ...
fr: Sauter vers une plage…

en: Jump to Time ...
fr: Sauter à la positon (temps)…

en: Play/Resume
fr: Lire/Reprendre

en: New Playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Rename Playlist ...
fr: Renommer la liste de lecture…

en: Remove Playlist
fr: Supprimer la liste de lecture

en: Previous Playlist
fr: Liste de lecture précédente

en: Next Playlist
fr: Liste de lecture suivante

en: Import Playlist ...
fr: Importer une plage de lecture…

en: Export Playlist ...
fr: Exporter la liste de lecture…

en: Playlist Manager ...
fr: Gestionnaire de listes de lecture…

en: Queue Manager ...
fr: Gestionnaire de la file d’attente…

en: Refresh Playlist
fr: Actualiser la liste de lecture

en: Show Playlist Editor
fr: Afficher l’éditeur de liste de lecture

en: Show Equalizer
fr: Afficher l’égaliseur

en: Show Remaining Time
fr: Afficher le temps restant

en: Always on Top
fr: Toujours au premier plan

en: On All Workspaces
fr: Sur tous les espaces de travail

en: Roll Up Player
fr: Enrouler le lecteur

en: Roll Up Playlist Editor
fr: Enrouler l’éditeur de listes de lecture

en: Roll Up Equalizer
fr: Enrouler l’égaliseur

en: Add URL ...
fr: Ajouter une URL…

en: Add Files ...
fr: Ajouter des fichiers…

en: By Title
fr: Par titre

en: By File Name
fr: Par nom de fichier

en: By File Path
fr: Par chemin de fichier

en: Remove All
fr: Tout supprimer

en: Clear Queue
fr: Vider la file d’attente

en: Remove Unavailable Files
fr: Retirer les fichiers manquants

en: Remove Duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Remove Unselected
fr: Ne garder que la sélection

en: Remove Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Search and Select
fr: Chercher et sélectionner

en: Invert Selection
fr: Inverser la sélection

en: Select None
fr: Ne rien sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: By Track Number
fr: Par numéro de plage

en: By Artist
fr: Par artiste

en: By Album
fr: Par album

en: By Album Artist
fr: Par artiste de l’album

en: By Release Date
fr: Par date de parution

en: By Genre
fr: Par Genre

en: By Length
fr: Par durée

en: By Custom Title
fr: Par titre personnalisé

en: By Comment
fr: Par commentaire

en: By Disc Number
fr: Par numéro de disque

en: Randomize List
fr: Mélange aléatoire de la liste

en: Reverse List
fr: Inverser la liste

en: Sort Selected
fr: Trier la sélection

en: Sort List
fr: Trier la liste

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir le dossier conteneur

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Paste at End
fr: Coller à la fin

en: Queue/Unqueue
fr: Ajouter/retirer de la file d’attente

en: %s (%d of %d)
fr: %s (%d sur %d)

en: Audacious Playlist Editor
fr: Éditeur de liste de lecture d’Audacious

en: Winamp Classic Interface
fr: Interface Winamp Classic

en: Open Folder ...
fr: Ouvrir un dossier…

en: Add Folder ...
fr: Ajouter un dossier…

en: Search entries in active playlist
fr: Chercher des entrées dans la liste de lecture active

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
fr: Choisir des entrées de la liste de lecture en remplissant un oou plusieurs champs. 
    La syntaxe utilisée est celle des expressions rationnelles et est sensible à la casse. 
    Si vous ne savez pas comment fonctionnent les expressions rationnelles, vous pouvez simplement indiquer une expression littérale de ce que vous cherchez.

en: Title:
fr: Titre :

en: Album:
fr: Album :

en: Artist:
fr: Artiste :

en: File Name:
fr: Nom de fichier :

en: Clear previous selection before searching
fr: Effacer la sélection précédente avant d’effectuer la recherche

en: Automatically toggle queue for matching entries
fr: Mettre automatiquement dans la file d’attente les entrées trouvées

en: Create a new playlist with matching entries
fr: Créer une nouvelle liste de lecture à partir des entrées trouvées

en: Search
fr: Chercher

en: Player:
fr: Lecteur :

en: Select main player window font:
fr: Choisir la police de la fenêtre principale du lecteur :

en: Playlist:
fr: Liste de lecture :

en: Select playlist font:
fr: Choisir la police de la liste de lecture :

en: <b>Skin</b>
fr: <b>Habillage</b>

en: Display active titlebar when any window is focused
fr: Afficher la barre de titre active quand une fenêtre est en premier plan

en: <b>Fonts</b>
fr: <b>Polices</b>

en: Use bitmap fonts (supports ASCII only)
fr: Utiliser des polices bitmap (seul ASCII est pris en charge)

en: Scroll song title
fr: Faire défiler le titre de la pièce

en: Scroll song title in both directions
fr: Faire défiler le titre de la pièce dans les deux sens

en: Analyzer
fr: Analyseur

en: Scope
fr: Oscilloscope

en: Voiceprint / VU meter
fr: Spectrogramme/vumètre

en: Off
fr: Désactiver

en: Fire
fr: Feu

en: Vertical lines
fr: Lignes verticales

en: Lines
fr: Lignes

en: Bars
fr: Barres

en: Slowest
fr: La plus lente

en: Slow
fr: Lente

en: Medium
fr: Moyenne

en: Fast
fr: Rapide

en: Fastest
fr: La plus rapide

en: Dots
fr: Points

en: Line
fr: Lignes

en: Solid
fr: Plein

en: Ice
fr: Glace

en: Smooth
fr: Lissé

en: Coloring:
fr: Coloration :

en: Style:
fr: Style :

en: Falloff:
fr: Retombée :

en: Peak falloff:
fr: Retombée des crêtes :

en: Scope Style:
fr: Style oscilloscope :

en: Voiceprint Coloring:
fr: Coloration du spectrogramme :

en: VU Meter Style:
fr: Style vumètre :

en: Visualization type:
fr: Type de visualisation :

en: <b>Analyzer</b>
fr: <b>Analyseur</b>

en: Show peaks
fr: Afficher les crêtes

en: Visualization
fr: Visualisation

en: Archived Winamp 2.x skin
fr: Habillage Winamp 2.x archivé

en: Unarchived Winamp 2.x skin
fr: Habillage Winamp 2.x non archivé

en: Sndfile Plugin
fr: Greffon Sndfile

en: Based on the xmms_sndfile plugin:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Adapted for Audacious by Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: Fondé sur le greffon xmms_sndfile :
    Tous droits réservés © 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Adapté pour Audacious par Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer ou le modifier selon les termes de la licence publique générale GNU telle que publiée par la « Free Software Foundation », en utilisant la version 2 de celle-ci, ou une version ultérieure (à votre discrétion).
    
    Ce programme est distribué en espérant qu’il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE, ni explicite ni implicite, y compris les garanties de COMMERCIALISATION ou d’ADAPTATION DANS UN BUT SPÉCIFIQUE.  Consultez la licence publique générale GNU pour plus de détails.
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la licence publique générale GNU en même temps que ce programme ; sinon, écrivez à Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: Sndio Output
fr: Sortie sndio

en: Device (blank for default):
fr: Périphérique (laisser vide pour celui par défaut) :

en: Save and restore volume:
fr: Enregistrer et restaurer le volume :

en: Sndio error: Unsupported audio format (%d)
fr: Erreur sndio : le format son n’est pas pris en charge (%d)

en: Sndio error: sio_open() failed
fr: Erreur sndio : échec de sio_open()

en: Sndio error: sio_setpar() failed
fr: Erreur sndio : échec de sio_setpar()

en: Sndio error: sio_start() failed
fr: Erreur sndio : échec de sio_start()

en: Song Change
fr: Changement de pièce

en: <b>Commands</b>
fr: <b>Commandes</b>

en: Command to run when starting a new song:
fr: Commande à exécuter au lancement d’une nouvelle pièce :

en: Command to run when stopping a song:
fr: Commande à exécuter lors de l’arrêt d’une pièce :

en: Command to run at the end of a song:
fr: Commande à exécuter à la fin d’une pièce :

en: Command to run at the end of the playlist:
fr: Commande à exécuter à la fin de la liste de lecture :

en: Command to run when song title changes (for network streams):
fr: Commande à exécuter quand le titre d’une pièce change (pour les flux réseau) :

en: You can use the following format codes, which will be replaced before running the command.
    Not all are useful though for the song-stopped or end-of-playlist command.
fr: Vous pouvez utiliser les codes de format suivants qui seront remplacés avant d’exécuter la commande.
    Ils ne sont toutefois pas tous utiles pour la commande d’arrêt d’une pièce ou de fin de liste de lecture.

en: %a: Artist
    %b: Album
    %c: Number of channels
    %f: File name (full path)
    %F: Frequency (Hertz)
    %l: Length (milliseconds)
    %n or %s: Formatted title (see playlist settings)
    %p: Currently playing (1 or 0)
    %r: Rate (bits per second)
    %t: Playlist position
    %T: Title (unformatted)
fr: %a : Artiste
    %b : Album
    %c : Nombre de canaux
    %f : Nom de fichier (chemin complet)
    %F : Fréquence (en Hertz)
    %l : Durée (en millisecondes)
    %n ou %s : Titre formaté (voir les paramètres de la liste de lecture)
    %p : Lecture en cours (1 ou 0)
    %r  (bits par seconde)
    %t : Position de la liste de lecture
    %T : Titre (non formaté)

en: Parameters passed to the shell should be enclosed in quotation marks.
    Unquoted parameters may lead to unexpected results.
fr: Les paramètres passés à la ligne de commande doivent être entre guillemets droits anglais " "
    L’absence de guillemets droits anglais pourrait entraîner des résultats inattendus.

en: Song Info
fr: Renseignements sur la pièce

en: SoX Resampler
fr: Rééchantillonneur SoX

en: SoX Resampler Plugin for Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    Based on Sample Rate Converter Plugin:
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
fr: Greffon rééchantillonneur SoX pour Audacious
    Tous droits réservés © 2013 Michał Lipski
    
    Fondé sur le greffon de conversion de la fréquence d’échantillonnage :
    Tous droits réservés © 2010 à 2012 John Lindgren

en: Quick
fr: Rapide

en: Low
fr: Bas

en: High
fr: Haut

en: Very High
fr: Très haut

en: Ultra High
fr: Ultra haute

en: Minimum
fr: Minimale

en: Intermediate
fr: Intermédiaire

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Phase:
fr: Phase :

en: Allow aliasing
fr: Permettre une distorsion

en: Use steep filter
fr: Utiliser un filtre abrupte

en: Speed and Pitch
fr: Vitesse et hauteur

en: <b>Speed</b>
fr: <b>Vitesse</b>

en: Decouple from pitch
fr: Découpler de la hauteur

en: Multiplier:
fr: Multiplicateur :

en: <b>Pitch</b>
fr: <b>Hauteur</b>

en: Status Icon
fr: Icône d’état

en: Status Icon Plugin (partial port for Qt interface)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
fr: Greffon d’icône d’état (port partiel pour l’interface Qt)
    
    Tous droits réservés © 2005 à 2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Tous droits réservés © 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Tous droits réservés © 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    Ce greffon ajoute une icône d’état dans la zone
    de notification du gestionnaire de fenêtre.

en: <b>Mouse Scroll Action</b>
fr: <b>Action de défilement avec la molette</b>

en: Change volume
fr: Changer le volume

en: Change playing song
fr: Changer la pièce en cours

en: <b>Other Settings</b>
fr: <b>Autres paramètres</b>

en: Disable the popup window
fr: Désactiver la fenêtre contextuelle

en: Close to the system tray
fr: Réduire dans la zone de notification

en: Advance in playlist when scrolling upward
fr: Avancer dans la liste de lecture en roulant la molette vers le haut

en: Se_ttings ...
fr: Pa_ramètres…

en: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
fr: Greffon d’icône d’état
    
    Tous droits réservés © 2005 à 2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Tous droits réservés © 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    Ce greffon ajoute une icône d’état dans la zone
    de notification du gestionnaire de fenêtre.

en: Extra Stereo
fr: Stéréo additionnelle

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin, 1999
fr: Greffon de stéréo additionnelle
    
    Par Johan Levin, 1999

en: <b>Extra Stereo</b>
fr: <b>Stéréo additionnelle</b>

en: Current Song
fr: Pièce actuel

en: Other
fr: Autre

en: Market
fr: Boutique

en: Call Letters
fr: Indicatif de station

en: Listeners
fr: Auditeurs

en: Top 500 Stations
fr: Les 500 premières stations

en: Classical
fr: Classique

en: Decades
fr: Décennies

en: Easy Listening
fr: Facile à écouter

en: Electronic
fr: Électronique

en: Inspirational
fr: Inspirante

en: International
fr: Internationale

en: Latin
fr: Latino-américaine

en: Metal
fr: Métal

en: New Age
fr: Nouvel âge

en: Public Radio
fr: Radio publique

en: R&B and Urban
fr: R&B et urbaine

en: Seasonal and Holiday
fr: Temps des fêtes

en: Soundtracks
fr: Bandes originales de film

en: Talk
fr: Discussion

en: Themes
fr: Thèmes

en: Stream Tuner
fr: streamtuner

en: Tone Generator
fr: Générateur de fréquences musicales

en: Tone Generator:
fr: Générateur de tonalités :

en: Sine tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone
fr: Générateur de signal sinusoïdal par Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modifié par Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    Pour l’utiliser, ajouter une URL : signal://fréquence1;fréquence2;fréquence3;…
    Par exemple. tone://2000;2005 pour jouer une note à 2 000 Hz en même temps qu’une note à 2 005 Hz

en: 
    (Further messages have been hidden.)
fr: 
    (Les messages à venir ont été cachés.)

en: Working ...
fr: Traitement en cours…

en: Information
fr: Renseignements

en: %s does not appear to be a valid folder.
fr: %s ne semble pas être un dossier valide.

en: Voice Removal
fr: Suppression des voix

en: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Based on the Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis Plugin:
    http://www.xiph.org/
    
    Original code by:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>
fr: Greffon de décodage Ogg Vorbis d’Audacious
    
    Fondé sur le greffon Ogg Vorbis de la fondation Xiph.org
    http://www.xiph.org/
    
    Code d’origine par :
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Avec les contributions de :
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>

en: Ogg Vorbis Decoder
fr: Décodeur Ogg Vorbis

en: Details about %s
fr: Détails à propos de %s

en: Title: %t
    Author: %a
    From: %f
    Tracker: %T
    Comment: %C
    Chip type: %c
    Stereo: %s
    Loop: %l
    Chip freq: %F
    Player Freq: %P
    Year: %y
fr: Titre : %t
    Auteur : %a
    De : %f
    Traqueur : %T
    Commentaire 
    Type de puce : %c
    Stéréo : %s
    Boucle : %l
    Fréq. de la puce : %F
    Fréq. du lecteur : %P
    Année : %y

en: VTX Decoder
fr: Décodeur VTX

en: Vortex file format player by Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Based on in_vtx.dll by Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious plugin by Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>
fr: Lecteur de fichiers au format Vortex par Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Fondé sur in_vtx.dll par Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Greffon Audacious par Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>

en: VU Meter Plugin for Audacious
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste
fr: Greffon de vumètre pour Audacious
    Tous droits réservés © 2017 à 2019 Marc Sánchez Fauste

en: <b>VU Meter Settings</b>
fr: <b>Paramètres du vumètre</b>

en: Peak hold time:
fr: Délai de retenue de crête :

en: Fall-off time:
fr: Délai d’affaiblissement :

en: dB/second
fr: dB/seconde

en: Display legend
fr: Afficher la légende

en: VU Meter
fr: Vumètre

en: Win32 waveOut Plugin for Audacious
    Copyright 2016 John Lindgren
fr: Greffon win32 waveOut pour Audacious
    Tous droits réservés © 2016 John Lindgren

en: WavPack Decoder
fr: Décodeur WavPack

en: lossy (hybrid)
fr:  avec perte (hybride)

en: lossy
fr: avec perte

en: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Some of the plugin code was by Miles Egan.
fr: Tous droits réservés © 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Une partie du code du greffon a été développé par Miles Egan

en: 2SF Decoder
fr: Décodeur 2SF

en: 32728 Hz
fr: 32 728 Hz

en: 65456 Hz
fr: 65 456 Hz

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Sharp
fr: Nette

en: <b>XSF Configuration</b>
fr: <b>Configuration de XFS</b>

en: Default fade time:
fr: Durée de fondu par défaut :

en: Interpolation mode:
fr: Mode interpolation :

en: XML Shareable Playlists (XSPF)
fr: Listes de lecture XSPF
