Audacious Plugins - en to uk translation catalogue (957 entries)

en: AAC (Raw) Decoder
uk: Декодер AAC (Сирий)

en: AdPlug (AdLib Player)
uk: AdPlug (програвач AdLib)

en: sequenced
uk: послідовний

en: <b>Output</b>
uk: <b>Виведення</b>

en: OPL Emulator:
uk: Емулятор OPL:

en: Sample rate:
uk: Висота семплів:

en: Hz
uk: Гц

en: <b>Miscellaneous</b>
uk: <b>Різне</b>

en: Repeat song in endless loop
uk: Зациклити пісню у вічному повторенні

en: Album Art
uk: Обкладинка альбому

en: ALSA Output
uk: ALSA-вивід

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
uk: Модуль виводу ALSA для Audacious
    написаний Джоном Ліндґреном у 2009-2012 роках.
    
    Дякую William Pitcock, автору ALSA Output Plugin NG, чий код слугував орієнтиром, коли документації до ALSA було недостатньо.

en: (no description)
uk: (опис відсутній)

en: Default PCM device
uk: Типовий PCM-прилад

en: Default mixer device
uk: Типовий мікшер

en: PCM device:
uk: PCM-пристрій:

en: Mixer device:
uk: Мікшер:

en: Mixer element:
uk: Елемент мікшеру:

en: AMIDI-Plug (MIDI Player)
uk: AMIDI-Plug (MIDI-програвач)

en: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    special thanks to...
    
    Clemens Ladisch and Jaroslav Kysela
    for their cool programs aplaymidi and amixer; those
    were really useful, along with alsa-lib docs, in order
    to learn more about the ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    for the nice midi keyboard logo
    
    Tony Vroon
    for the good help with alpha testing
uk: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    окрема подяка...
    
    Клеменсу Ладишу та Ярославові Киселі
    за їхні кульні програми aplaymidi та amixer;
    вони дійсно стали в нагоді
    
    Альфредові Спадафіні
    за найсовий лоґотип міді клавіатури
    
    Тоні Вруну
    за добру поміч в альфа-тестуванні

en: Override default gain:
uk: Змінити типовий підсилювач на:

en: Override default polyphony:
uk: Змінити типову поліфонію на:

en: Override default reverb:
uk: Змінити типову реверберацію:

en: On
uk: Увімк.

en: Override default chorus:
uk: Змінити типовий хорус:

en: <b>Playback</b>
uk: <b>Відтворення</b>

en: Transpose:
uk: Транспозиція:

en: semitones
uk: напівтони

en: Drum shift:
uk: Зсув ударних:

en: note numbers
uk: Примітки номерів

en: Skip leading silence
uk: Пропустити тишу попереду

en: Skip trailing silence
uk: Пропустити кінцеву тишу

en: <b>SoundFont</b>
uk: <b>Шрифт</b>

en: <b>Synthesizer</b>
uk: <b>Синтезатор</b>

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
uk: AMIDI-Plug - вибір файлу SoundFont

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: File name
uk: Назва файлу

en: Size (bytes)
uk: Розмір (у байтах)

en: Name:
uk: Назва:

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
uk: <span size="smaller"> Інформація MIDI </span>

en: Format:
uk: Формат:

en: Length (msec):
uk: Тривалість (мс):

en: No. of Tracks:
uk: Кількість стежок:

en: variable
uk: змінна

en: BPM:
uk: Темп (BMP):

en: Time Div:
uk: Часовий код MIDI:

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
uk: <span size="smaller"> Коментарі й слова пісні в MIDI </span>

en: * no comments available in this MIDI file *
uk: * цей MIDI-файл не має коментарів *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
uk: * цей MIDI-файл не має тексту пісні *

en: _Close
uk: _Закрити

en:   (invalid UTF-8)
uk:   (недійсний UTF-8)

en: Ampache Browser
uk: Переглядач Ampache

en: Ampache Browser for Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský and John Lindgren
    License: GNU GPLv3
uk: Перглядач Ampache для Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Копірайт (C) Роберт Чернянський та Джон Ліндґрен
    Ліцензія: GNU GPLv3

en: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Written by Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Based in part on Evan Martin's Ghosd library:
    http://neugierig.org/software/ghosd/
uk: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Автор Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Частково заснована на бібліотеці Ghosd від Evan Martin:
    http://neugierig.org/software/ghosd/

en: AOSD (On-Screen Display)
uk: AOSD-сповіщення

en: Rectangle
uk: Прямокутник

en: Rounded Rectangle
uk: Заокруглений прямокутник

en: Concave Rectangle
uk: Увігнутий прямокутник

en: None
uk: Тільки текст

en: Playback Start
uk: Відтворення

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
uk: Показує повідомлення на початку відтворення.

en: Title Change
uk: Зміна назви

en: Triggers OSD when the song title changes (for internet streams).
uk: Триґерити OSD під час зміни назв пісень (для інтернетових стримів).

en: Pause On
uk: Пауза увімк.

en: Triggers OSD when playback is paused.
uk: Показує повідомлення при призупиненні відтворення.

en: Pause Off
uk: Продовжити

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
uk: Показує повідомлення при продовженні відтворення.

en: Placement
uk: Розташування

en: Relative X offset:
uk: Відносний горизонтальний зсув:

en: Relative Y offset:
uk: Відносний вертикальний зсув:

en: Max OSD width:
uk: Максимальна ширина повідомлення:

en: Multi-Monitor options
uk: Опції для кількох моніторів

en: Display OSD using:
uk: Показувати на:

en: all monitors
uk: всіх моніторах

en: monitor %i
uk: моніторі %i

en: Timing (ms)
uk: Часова витримка (мс)

en: Display:
uk: Показ:

en: Fade in:
uk: Поява:

en: Fade out:
uk: Зникнення:

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Font %i:
uk: Шрифт %i:

en: Shadow
uk: Тінь

en: Render Style
uk: Показати стиль

en: Colors
uk: Кольори

en: Color %i:
uk: Колір %i:

en: Enable trigger
uk: Увімкнути подію

en: Event
uk: Подія

en: Composite manager detected
uk: Композитний

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
uk: Композитного менеджера не знайдено.
    Якщо він не запущений, увімкніть його, інакше екранне меню працюватиме неправильно.

en: Composite manager not required for fake transparency
uk: Композитний менеджер не потрібен для фальшивої прозорості

en: Transparency
uk: Прозорість

en: Fake transparency
uk: Фальшива прозорість

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
uk: Справжня прозорість (потребує композитні розширення X)

en: Composite extension not loaded
uk: Композитне розширення вимкнене

en: <span font_desc='%s'>Audacious OSD</span>
uk: <span font_desc='%s'>OSD-повідомлення Audacious</span>

en: Position
uk: Розташування

en: Animation
uk: Анімація

en: Text
uk: Текст

en: Decoration
uk: Оздоблення

en: Trigger
uk: Події

en: Misc
uk: Різне

en: Test
uk: Тест

en: ASXv3 Playlists
uk: ASXv3-плейлисти

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
uk: ASXv1/ASXv2-плейлисти

en: Audacious Playlists (audpl)
uk: Списки відтворення Audacious (audpl)

en: <b>Background music</b>
uk: <b>Фонова музика</b>

en: Target level:
uk: Цільовий рівень:

en: dB
uk: дБ

en: <b>Advanced</b>
uk: <b>Розширені</b>

en: <b>Hint</b>
uk: <b>Підказка</b>

en: Background Music
uk: Фонова музика

en: Bit Depth:
uk: Бітова глибина:

en: <b>Color</b>
uk: <b>Колір</b>

en: Blur Scope
uk: Осцилоскоп

en: Bauer Stereophonic-to-Binaural (BS2B)
uk: Перетворення стереозвуку до бінаврального за Бавером (BS2B)

en: Presets:
uk: Пресети:

en: Default
uk: Типово

en: Feed level:
uk: Рівень змішування каналів:

en: x1/10 dB
uk: x1/10 дБ

en: Cut frequency:
uk: Частота зрізу:

en: Spectrum Analyzer
uk: Стовпці (аналізатор спектру)

en: Audio CD Plugin
uk: Модуль аудіо CD

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
uk: Основний автор у 2007–2012 роках — Calin Crisan <ccrisan@gmail.com>.
    
    Дякую розробникам libcdio <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    та libcddb <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Також дякую Tony Vroon за наставництво та допомогу.
    
    Цей проект брав участь у Google Summer of Code 2007.

en: <b>Device</b>
uk: <b>Пристрій</b>

en: Read speed:
uk: Швидкість читання:

en: Override device:
uk: Перевизначити пристрій:

en: <b>Metadata</b>
uk: <b>Метадані</b>

en: Use CD-Text
uk: Використовувати CD-Text

en: Use CDDB
uk: Використовувати CDDB

en: Use HTTP instead of CDDBP
uk: Використовувати HTTP замість CDDBP

en: Server:
uk: Сервер:

en: Path:
uk: Шлях:

en: Port:
uk: Порт:

en: Failed to initialize cdio subsystem.
uk: Не вдалося задіяти підсистему cdio.

en: Invalid URI %s.
uk: Недійсний URI: %s.

en: Track %d not found.
uk: Доріжки %d не знайдено.

en: Track %d is a data track.
uk: Доріжка %d — не музичні дані.

en: Error reading audio CD.
uk: Помилка читання аудіо CD.

en: Audio CD
uk: Аудіо CD

en: Failed to open CD device %s.
uk: Не вдалося відкрити CD-пристрій %s.

en: No audio capable CD drive found.
uk: Не знайдено сумісного CD-пристрою.

en: Drive is empty.
uk: Привід порожній.

en: Unsupported disk type.
uk: Непідтримуваний тип диску.

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
uk: Не вдалося задіяти відкритий CD-привід.

en: Failed to retrieve first/last track number.
uk: Не вдалося отримати номер першої/останньої доріжки.

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
uk: Не вдалося прочитати LSN початку/кінця доріжки %d.

en: Failed to create the CDDB connection.
uk: Не вдалося створити з'єднання з CDDB.

en: Failed to query the CDDB server
uk: Не вдалося запитати сервер CDDB.

en: Failed to query the CDDB server: %s
uk: Не вдалося запитати сервер CDDB: %s.

en: Failed to read the CDDB info: %s
uk: Не вдалося прочитати дані з CDDB: %s

en: Audio CD Menu Items
uk: Пункти меню для аудіо CD

en: Pla_y CD
uk: Програ_ти CD

en: _Add CD
uk: _Додати CD

en: <b>Compression</b>
uk: <b>Стиснення</b>

en: Center volume:
uk: Гучність центру:

en: Dynamic range:
uk: Динамічний діапазон:

en: Dynamic Range Compression Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
uk: Модуль стиснення динамічного діапазону для Audacious
    Copyright 2010-2014 Джон Ліндґрен

en: Dynamic Range Compressor
uk: Компресор звукового діапазону

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
uk: Рушій відтворення консольної музики в наступних форматах:
    AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ.
    
    Заснований на Game_Music_Emu 0.5.2.
    Автори — William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>,
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Bass:
uk: НЧ:

en: Treble:
uk: ВЧ:

en: Echo:
uk: Ехо:

en: Default song length:
uk: Типова тривалість пісні:

en: seconds
uk: секунд

en: <b>Resampling</b>
uk: <b>Ресемплінг</b>

en: Enable audio resampling
uk: Примусова передискретизація

en: Ignore length from SPC tags
uk: Ігнорувати тривалість з міток SPC

en: Increase reverb
uk: Посилити реверберацію

en: Game Console Music Decoder
uk: Декодер ігроконсольної музики

en: CoreAudio output
uk: Вивід CoreAudio

en: CoreAudio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
uk: Модуль Виводу CoreAudio для Audacious
    Копірайт 2014 William Pitcock
    Копірайт 2017,18 René J.V. Bertin
     (оригінальний код та адаптований код з
      прикладів Apple, (C) Apple 2013)
    
    Оснований на модулі виводу SDL для Audacious
    Копірайт 2010 John Lindgren

en: Use exclusive mode
uk: Ексклюзивний режим

en: Use bit perfect audio (adapt device sampling rate)
uk: Використовувати покращення звуку (адаптацiя частоти дискредитації пристрою )

en: Crossfade Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
uk: Модуль Crossfade для Audacious
    Copyright 2010-2014 Джон Ліндґрен

en: <b>Crossfade</b>
uk: <b>Плавний перехід</b>

en: On automatic song change
uk: За автоматичною зміною пісень

en: Overlap:
uk: Перекриття:

en: On seek or manual song change
uk: При пошуку або ручній зміні пісні

en: No fade in
uk: Без затухання

en: Use S-curve fade
uk: S-крива затухання

en: (higher is steeper)
uk: (вище — крутіше)

en: <b>Tip</b>
uk: <b>Порада</b>

en: For better crossfading, enable
    the Silence Removal effect.
uk: Для кращого перехідного затухання увімкніть
    ефект усування тиші.

en: Crossfade
uk: Плавний перехід

en: <b>Crystalizer</b>
uk: <b>Кристалізатор</b>

en: Intensity:
uk: Інтенсивність:

en: Crystalizer
uk: Кристалізатор

en: Cue Sheet Plugin
uk: Модуль листів Cue

en: Delete Files
uk: Видалення файлів

en: No files are selected.
uk: Жодного файлу не вибрано.

en: Do you want to move %s to the trash?
uk: Ви бажаєте перемістити %s до смітника?

en: Do you want to permanently delete %s?
uk: Ви бажаєте назавжди видалити %s?

en: Do you want to move %d files to the trash?
uk: Ви бажаєте перемістити %d файлів до смітника?

en: Do you want to permanently delete %d files?
uk: Ви бажаєте назавжди видалити %d файлів?

en: Move to trash
uk: Перемістити до смітника

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Delete Selected Files
uk: Видалити обрані файли

en: <b>Delete Method</b>
uk: <b>Метод видалення</b>

en: Move to trash instead of deleting immediately
uk: Перемістити до смітника замість негайного видалення

en: Echo Plugin
    By Johan Levin, 1999
    Surround echo by Carl van Schaik, 1999
    Updated for Audacious by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014
uk: Модуль Echo
    Створено Джоан Левін, 1999
    Surround echo створено Карлом ван Шайком, 1999
    Оновлено для Audacious Вільямом Піткоком та Джоном Ліндґреном, 2010-2014

en: <b>Echo</b>
uk: <b>Відлуння</b>

en: Delay:
uk: Затримка:

en: ms
uk: мс

en: Feedback:
uk: Сила:

en: Volume:
uk: Гучність:

en: Echo
uk: Відлуння

en: FFmpeg Plugin
uk: Модуль FFmpeg

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
uk: Модуль мультиформатного декодування аудіо для Audacious,
    використовуючи мультимедійний фреймворк FFmpeg (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Модуль для Audacious від:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: FileWriter Plugin
uk: Модуль FileWriter

en: Error opening %s:
    %s
uk: Помилка відкривання %s:
    %s

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
uk: Ця програма є вільним програмним забезпеченням — ви можете розповсюджувати та/чи модифікувати її відповідно до умов Загальної публічної ліцензії GNU, 2-ої або (на вашу думку) будь-якої новішої версії у тому вигляді, якому її опублікувано
    
    Програма розповсюджується зі сподіванням, що вона виявиться корисною, але БЕЗ ЖОДНОЇ ГАРАНТІЇ; навіть без умовної гарантії КОМЕРЦІЙНОЇ ПРИДАТНОСТІ чи ПРИДАТНОСТІ ДО ПЕВНОГО ЗАСТОСУВАННЯ. Зверніться до Загальної публічної ліцензії GNU за подробицями.
    
    Ви мали отримати копію Загальної публічної ліцензії GNU разом із цією програмою. Якщо ви не отримали копії, зверніться за наступною адресою: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Output file format:
uk: Формат файла виводу:

en: Save into original directory
uk: Зберігати в оригінальний каталог

en: Save into custom directory:
uk: Зберегти в обраний каталог:

en: Generate file name from:
uk: Створити назву назву фалу з:

en: Original file name
uk: Початкова назва файлу

en: Original file name (no suffix)
uk: Початкова назва файлу (без наростку)

en: Original file tag
uk: Мітка оригінального файлу

en: Prepend track number to file name
uk: Додати номер доріжки на початок назви файлу

en: Auto
uk: Авто

en: 8000 Hz
uk: 8000 Гц

en: 11025 Hz
uk: 11025 Гц

en: 12000 Hz
uk: 12000 Гц

en: 16000 Hz
uk: 16000 Гц

en: 22050 Hz
uk: 22050 Гц

en: 24000 Hz
uk: 24000 Гц

en: 32000 Hz
uk: 32000 Гц

en: 44100 Hz
uk: 44100 Гц

en: 48000 Hz
uk: 48000 Гц

en: 8 kbit/s
uk: 8 кб/с

en: 16 kbit/s
uk: 16 кб/с

en: 32 kbit/s
uk: 32 кб/с

en: 40 kbit/s
uk: 40 кб/с

en: 48 kbit/s
uk: 48 кб/с

en: 56 kbit/s
uk: 56 кб/с

en: 64 kbit/s
uk: 64 кб/с

en: 80 kbit/s
uk: 80 кб/с

en: 96 kbit/s
uk: 96 кб/с

en: 112 kbit/s
uk: 112 кб/с

en: 128 kbit/s
uk: 128 кб/с

en: 160 kbit/s
uk: 160 кб/с

en: 192 kbit/s
uk: 192 кб/с

en: 224 kbit/s
uk: 224 кб/с

en: 256 kbit/s
uk: 256 кб/с

en: 320 kbit/s
uk: 320 кб/с

en: Joint Stereo
uk: Об’єднане стерео

en: Stereo
uk: Стерео

en: Mono
uk: Моно

en: Algorithm quality:
uk: Якість алгоритму:

en: Bitrate:
uk: Бітрейт:

en: Compression ratio:
uk: Коєфіцієнт стиснення:

en: Audio mode:
uk: Режим звуку:

en: Enforce strict ISO compliance
uk: Примусова відповідність до ISO

en: Error protection
uk: Захист від помилок

en: Enable VBR/ABR
uk: Ввімкнути змінний чи усереднений бітрейт

en: Type:
uk: Тип:

en: Minimum bitrate:
uk: Найменша швидкість потоку:

en: Maximum bitrate:
uk: Найбільша швидкість потоку:

en: Average bitrate:
uk: Середня швидкість потоку:

en: VBR quality level:
uk: Рівень якості VBR (менше - краще):

en: Strictly enforce minimum bitrate
uk: Примусово встановити мінімальний бітрейт

en: Omit Xing VBR header
uk: Опустити заголовок Xing VBR

en: <b>Frame Headers</b>
uk: <b>Заголовки кадру</b>

en: Mark as copyright
uk: Помітити «Під авторськими правами»

en: Mark as original
uk: Помітити як оригінал

en: <b>ID3 Tags</b>
uk: <b>Теги ID3</b>

en: Force addition of version 2 tag
uk: Примусово додавати тег 2-ої версії

en: Only add v1 tag
uk: Додавати тільки тег v1

en: Only add v2 tag
uk: Додавати тільки тег v2

en: Quality
uk: Якість

en: Tags
uk: Теги

en: Quality (0-1):
uk: Якість (0-1):

en: General
uk: Загальне

en: FLAC Decoder
uk: Декодер FLAC

en: Original code by
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/
uk: Автор початкового коду —
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/

en: GIO Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
uk: Модуль GIO,
    написаний Джоном Ліндґреном у 2009-2012 роках.

en: GIO Plugin
uk: Модуль GIO

en: Read-and-append mode not supported
uk: Режим читання-додавання не підтримується

en: Invalid open mode
uk: Недійсний режим відкривання

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
uk: Аналізатор спектру OpenGL для Audacious
    Авторське право 2013 Christophe Budé, John Lindgren, та Carlo Bramini
    
    Оснований на плагіні для XMMS::
    Авторське право 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, та 4Front Technologies
    
    Ліцензія: GPLv2+

en: OpenGL Spectrum Analyzer
uk: Аналізатор спектру OpenGL

en: Entry Number
uk: Номер запису

en: Title
uk: Назва

en: Artist
uk: Виконавець

en: Year
uk: Рік

en: Album
uk: Альбом

en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

en: Track
uk: Доріжка

en: Genre
uk: Жанр

en: Queue Position
uk: Місце у черзі

en: Length
uk: Тривалість

en: File Path
uk: Шлях файлу

en: File Name
uk: Назва файлу

en: Custom Title
uk: Користувацько-налаштовна назва

en: Bitrate
uk: Бітова швидкість

en: Comment
uk: Коментар

en: Publisher
uk: Видавець

en: Catalog Number
uk: Номер у каталозі

en: Disc
uk: Диск

en: Available columns
uk: Доступні колонки

en: Displayed columns
uk: Відображені колонки

en: Search Tool
uk: Пошуковий інструмент

en: Dock at Left
uk: Прикріпити зліва

en: Dock at Right
uk: Прикріпити справа

en: Dock at Top
uk: Прикріпити вгорі

en: Dock at Bottom
uk: Прикріпити внизу

en: Undock
uk: Відкріпити

en: Disable
uk: Вимкнути

en: _Open Files ...
uk: _Відкрити файли ...

en: Open _URL ...
uk: Відкрити _URL ...

en: _Add Files ...
uk: _Додати файли ...

en: Add U_RL ...
uk: Додати U_RL ...

en: Search _Library
uk: Шукати в _бібліотеці

en: A_bout ...
uk: П_ро ...

en: _Settings ...
uk: _Налаштування ...

en: _Quit
uk: _Вихід

en: _Play
uk: _Відтворити

en: Paus_e
uk: Призупини_ти

en: _Stop
uk: _Зупинити

en: Pre_vious
uk: По_передня

en: _Next
uk: _Наступна

en: Previous Album
uk: Попередній альбом

en: Next Album
uk: Наступний альбом

en: _Repeat
uk: _Повторювати

en: S_huffle
uk: В_ипадково

en: Shuffle by Albu_m
uk: Сортувати за альбомо_м

en: N_o Playlist Advance
uk: Н_е просуватися списком

en: Stop A_fter This Song
uk: Зупинити пі_сля цієї пісні

en: Song _Info ...
uk: _Інформація про стежку ...

en: Jump to _Time ...
uk: Перейти до _часу ...

en: _Jump to Song ...
uk: Перейти до _пісні ...

en: Set Repeat Point _A
uk: Встановити точку повтору _A

en: Set Repeat Point _B
uk: Встановити точку повтору _B

en: _Clear Repeat Points
uk: _Скинути точки повтору

en: By _Title
uk: За _назвою

en: By _File Name
uk: За _назвою файлу

en: By File _Path
uk: За _шляхом до файлу

en: By Track _Number
uk: _За номером доріжки

en: By _Artist
uk: За _виконавцем

en: By Al_bum
uk: За а_льбомом

en: By Albu_m Artist
uk: За альбо_мом виконавця

en: By Release _Date
uk: За _датою видання

en: By _Genre
uk: За _жанром

en: By _Length
uk: За _тривалістю

en: By _File Path
uk: За _шляхом до файлу

en: By _Custom Title
uk: За назвою _файлу

en: By C_omment
uk: По ко_ментарю

en: By D_isc Number
uk: За номером D_isc

en: R_everse Order
uk: _У зворотньому порядку

en: _Random Order
uk: У випадковому по_рядку

en: _Play/Resume
uk: _Відтворити/продовжити

en: _Refresh
uk: _Оновити

en: _Sort
uk: _Сортувати

en: Sort Se_lected
uk: Сортувати ви_бране

en: Remove _Duplicates
uk: Видалити _дублікати

en: Remove _Unavailable Files
uk: Прибрати _недоступні файли

en: _New
uk: _Новий

en: Ren_ame ...
uk: Змінити_назву ...

en: Remo_ve
uk: Видали_ти

en: _Import ...
uk: _Імпортувати ...

en: _Export ...
uk: _Експортувати ...

en: Playlist _Manager ...
uk: Керування списками _відтворення ...

en: _Queue Manager ...
uk: Керування _чергою ...

en: Volume _Up
uk: З_більшити гучність

en: Volume _Down
uk: З_меншити гучність

en: _Equalizer ...
uk: _Еквалайзер ...

en: E_ffects ...
uk: Е_фекти ...

en: _Record Stream
uk: _записування стриму

en: Audio _Settings ...
uk: Звукові _налаштування ...

en: Show _Menu Bar
uk: Показувати панель _меню

en: Show I_nfo Bar
uk: Показувати панель і_нформації

en: Show Info Bar _Album Art
uk: Показувати панель _Обкладинка альбому

en: Show Info Bar Vis_ualization
uk: П_оказувати візуалізацію

en: Show _Status Bar
uk: Показувати рядок _стану

en: Show _Remaining Time
uk: Показати час до _завершення

en: _Visualizations ...
uk: _Візуалізації ...

en: _File
uk: _Файл

en: _Playback
uk: _Відтворення

en: P_laylist
uk: _Плейлист

en: _Services
uk: _Служби

en: _Output
uk: _Вивід

en: _View
uk: _Вигляд

en: _Queue/Unqueue
uk: _Елемент черги

en: _Open Containing Folder
uk: _відкрити каталог вмісту

en: _Refresh Selected
uk: _оновити обране

en: Cu_t
uk: Виріза_ти

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: _Paste
uk: _Вставити

en: Paste at _End
uk: Унести на _кінець

en: Select _All
uk: Виді_лити все

en: _Rename ...
uk: _Змінити назву ...

en: Always
uk: Завжди

en: Auto-hide
uk: Автоматичне приховування

en: Never
uk: Ніколи

en: <b>Playlist Tabs</b>
uk: <b>Вкладки плейлисту</b>

en: Show playlist tabs:
uk: Показувати вкладки плейлисту:

en: Show entry counts
uk: Показувати лічильник файлів

en: Show close buttons
uk: Показувати кнопку закриття

en: <b>Playlist Columns</b>
uk: <b>Колонки плейлисту</b>

en: Show column headers
uk: Показувати заголовки колонок

en: Make column headers clickable for sorting
uk: Зробити заголовки колонок доступними для натискання при сортуванні

en: Use symbolic icons in toolbar
uk: Символічні значки на панелі інструментів

en: Scroll on song change
uk: Прокручувати плейлист при зміні доріжки

en: GTK Interface
uk: Інтерфейс GTK

en: Buffering ...
uk: Буферизація ...

en: Play
uk: Відтворити

en: Pause
uk: Призупинити відтворення

en: Search Library
uk: Шукати бібліотеку

en: Open Files
uk: Відкрити файли

en: Add Files
uk: Додати файли

en: Previous
uk: Попередня доріжка

en: Stop
uk: Зупинити

en: Next
uk: Наступна доріжка

en: Record Stream
uk: Записування потоку

en: Repeat
uk: Повторювати

en: Shuffle
uk: Випадково

en: Menu
uk: Меню

en: mono
uk: моно

en: stereo
uk: стерео

en: %d channel | %d channels
uk[0]: %d канал
uk[1]: %d канали
uk[2]: %d каналів
uk[3]: %d каналів

en: %d kHz
uk: %d кГц

en: %d kbit/s
uk: %d кб/с

en: Single mode.
uk: Одиночний режим.

en: Playlist mode.
uk: Режим плейлисту.

en: Stopping after song.
uk: Зупинити після цієї пісні.

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Pause/Resume
uk: Призупинити/продовжити

en: Next track
uk: Наступна доріжка

en: Step forward
uk: Крок уперед

en: Step backward
uk: Крок назад

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Volume up
uk: Збільшити гучність

en: Volume down
uk: Зменшити гучність

en: Jump to file
uk: Перейти до файлу

en: Toggle player window(s)
uk: Перемкнути стан вікон програвача

en: Show On-Screen-Display
uk: Показати OSD-повідомлення

en: Toggle repeat
uk: Перемкнути повтор

en: Toggle shuffle
uk: Перемкнути тасування

en: Toggle stop after current
uk: Перемкнути зупинку після поточної

en: Raise player window(s)
uk: Підняти вікна програвача

en: (none)
uk: (немає)

en: It is not recommended to bind the primary mouse buttons without modifiers.
    
    Do you want to continue?
uk: Не рекомендується зв’язувати головні кнопки миші без модифікаторів.
    
    Бажаєте продовжити?

en: Binding mouse buttons
uk: Зв’язування кнопок миші

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
uk: Маючи курсор на полі, натисніть необхідну клавішу чи комбінацію всередині поля.
    Можна також прив’язувати кнопки миші.

en: Hotkeys:
uk: Гарячі клавіші:

en: <b>Action:</b>
uk: <b>Дія:</b>

en: <b>Key Binding:</b>
uk: <b>Прив’язка до клавіш:</b>

en: _Add
uk: _Додати

en: Global Hotkeys
uk: Гарячі клавіші

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
uk: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
    Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
    Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
    Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: JACK Output
uk: JACK-вивід

en: Client name:
uk: Назва клієнту:

en: Automatically connect to output ports
uk: Автоматично під'єдунувати до вивідних портів

en: Filter ports (regex, use any port if blank):
uk: Фільтрувати порти (regex, усталено використовувати будь-який):

en: Connect to physical ports only
uk: Під'єднати лише до фізично-наявних портів

en: Upmix to
uk: Upmix до

en: ports if input has fewer channels
uk: Портує лише коли ввід має менше каналів

en: Ignore insufficient number of ports
uk: Ігнорувати неефективну кількість портів

en: No JACK output ports were found. Please check settings.
uk: JACK-вихідні порти не знайдено. Перевірте налаштування.

en: Only %d JACK output ports were found but %d are required.
uk: Знайдено лише %d вивідні JACK-порти, але необхідно знайти %d.

en: Failed to connect to JACK port %s.
uk: Не вдалося підключитися до порту %s JACK

en: JACK supports only floating-point audio.  You must change the output bit depth to floating-point in Audacious settings.
uk: JACK підтримує лише floating-point звук. Ви маєте змінити вивідну бітову глибину на floating-point у Audacious'ових налаштуваннях.

en: Failed to connect to the JACK server; is it running?
uk: Не вдалося під'єднатися до серверу JACK; чи він працює?

en: The JACK server requires a sample rate of %d Hz, but Audacious is playing at %d Hz.  Please use the Sample Rate Converter effect to correct the mismatch.
uk: JACK-сервер потребує частоту дискредитації у %d Гц, проте відтворення в Audacious має %d Гц. Будь ласка, використайте ефект конвертору частоти дискретизації для усунення невідповідності.

en: %s Settings
uk: Налаштування %s

en: Module paths:
uk: Шляхи до модулів:

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
uk: <small>Якщо шляхів кілька, розділяйте їх двокрапками.
    Пошук відбувається за вказаними шляхами та змінною LADSPA_PATH.
    Вказавши шляхи, натисніть Enter для пошуку нових модулів.</small>

en: Available plugins:
uk: Наявні модулі:

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enabled plugins:
uk: Ввімкнені модулі:

en: Settings
uk: Налаштування

en: LADSPA Host for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren
uk: Гост LADSPA,
    написаний Джоном Ліндґреном у 2011 році.

en: LADSPA Host
uk: Гост LADSPA

en: LIRC Plugin
uk: Модуль LIRC

en: A simple plugin to control Audacious using the LIRC remote control daemon
    
    Adapted for Audacious by:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Based on the XMMS LIRC plugin by:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For more information about LIRC, see http://lirc.org.
uk: Простий модуль для керування Audacious, використовуючи сервіс віддаленого керування LIRC
    
    Адаптований для Audacious:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>,
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>.
    
    Оснований на плагіні LIRC для XMMS від:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>,
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>,
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>.
    
    Більше інформації про LIRC дивіться на http://lirc.org.

en: <b>Connection</b>
uk: <b>З’еднання</b>

en: Reconnect to LIRC server
uk: Переприєднатись до LIRC-серверу

en: Wait before reconnecting:
uk: Чекати перед перез’єднанням:

en: Unable to fetch %s
uk: Не вдалося отримати %s

en: Unable to parse %s
uk: Не вдалося проаналізувати %s

en: Looking for lyrics ...
uk: Шукаю текст пісні...

en: Nowhere
uk: Ніде

en: <small>Artist is truncated at the start, Title -- at the end</small>
uk: <small>Виконавець усічений на початку, Назва – в кінці</small>

en: Chars to truncate on:
uk: Символи, щоб урізати на:

en: Chars to split on:
uk: Символи, щоб розділити на:

en: Further truncate those on chars
uk: Далі обрізати тих, хто на символах

en: <b>General</b>
uk: <b>Основний</b>

en: Split title into artist and title on chars
uk: Розділити назву на виконавця та назву на символах

en: <b>Sources</b>
uk: <b>Джерела</b>

en: Fetch lyrics from internet:
uk: Отримувати тексти пісень із інтернету:

en: Store fetched lyrics in local cache
uk: Зберігати отримані тексти пісень у локальному кеші

en: <b>Local Storage</b>
uk: <b>Локальний пам'ять</b>

en: Load lyric files (.lrc) from local storage
uk: Завантажити файли текстів (.lrc) пісень з локальної пам'яті

en: Error
uk: Помилка

en: Lyrics could not be found.
uk: Не вдалося знайти тексти пісень

en: Missing title and/or artist.
uk: Відсутня назва файлу та/або ім'я співака

en: Lyrics
uk: Тексти пісень

en: Edit Lyrics ...
uk: Редагувати текст пісні ...

en: Save Locally
uk: Зберегти локально

en: Refresh
uk: Оновити

en: M3U Playlists
uk: M3U-списки відтворення

en: Tact Generator
uk: Генератор такту

en: Tact generator: %d bpm
uk: Генератор такту: %d BPM

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
uk: Генератор такту: %d BPM, %d/%d

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
uk: Генератор такту,
    написаний Мартіном Штравсом <mys@faveve.uni-stuttgart.de>.
    
    Використовується при відкритті ланки у форматі:
    tact://bpm*чисельник/знаменник
    
    Наприклад, tact://77 — 77 ударів за хвилину,
    tact://60*3/4 — 60 ударів на хвилину з тактом 3/4.

en: Channel Mixer
uk: Мікшер каналів

en: Channel Mixer Plugin for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski
uk: Мікшер каналів,
    написаний у 2011–2012 роках Джоном Ліндґреном та Михайлом Липським.

en: <b>Channel Mixer</b>
uk: <b>Мікшер каналів</b>

en: Output channels:
uk: Каналів на виході:

en: MMS Plugin
uk: Модуль MMS

en: Error connecting to MMS server
uk: Помилка підключення до MMS-серверу

en: ModPlug (Module Player)
uk: ModPlug (програвач модулів)

en: <b>Channels</b>
uk: <b>Канали</b>

en: Nearest (fastest)
uk: Найближчий (найшвидший)

en: Linear (fast)
uk: Лінійний (швидкий)

en: Spline (good)
uk: Сплайн (якісний)

en: Polyphase (best)
uk: Поліфазний (найкращий)

en: <b>Sample rate</b>
uk: <b>Частота дискретизації</b>

en: 22 kHz
uk: 22 кГц

en: 44 kHz
uk: 44 кГц

en: 48 kHz
uk: 48 кГц

en: 96 kHz
uk: 96 кГц

en: Level:
uk: Рівень:

en: Cutoff:
uk: Зріз:

en: <b>Reverb</b>
uk: <b>Реверберація</b>

en: <b>Bass Boost</b>
uk: <b>Додатковий бас</b>

en: <b>Surround</b>
uk: <b>Об’ємне звучання</b>

en: <b>Preamp</b>
uk: <b>Попереднє підсилення</b>

en: Oversample
uk: Передискретизація

en: Noise reduction
uk: Зменшення шуму

en: Play Amiga MODs
uk: Грати Amiga MOD-файли

en: <b>Repeat</b>
uk: <b>Повторення</b>

en: Repeat count:
uk: Кількість повторень:

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
uk: Для нескінченного повторення, встановіть кількість повторень в -1.

en: These settings will take effect when Audacious is restarted.
uk: Налаштування вступлять у дію після перезапуску.

en: MPG123 Plugin
uk: Модуль MPG123

en: Use accurate length calculation (slow)
uk: Використовувати точне підрахування часу (повільно)

en: Surround
uk: Об’ємний звук

en: MPRIS 2 Server
uk: Сервер MPRIS 2

en: Neon HTTP/HTTPS Plugin
uk: Втулок Neon HTTP/HTTPS

en: Error parsing redirect
uk: Помилка розбору перенаправлень

en: Unknown HTTP error
uk: Невідома помилка HTTP

en: Error parsing URL
uk: Помилка розбору URL

en: Too many redirects
uk: Занадто багато перенаправлень

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Audacious is not playing.
uk: Audacious нічого не відтворює.

en: Desktop Notifications
uk: Сповіщення

en: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
uk: Плагін сповіщень для Audacious
    Авторське право (C) 2010 Maximilian Bogner
    Авторське право (C) 2011-2013 John Lindgren та Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    Цей модуль є вільним програмним забезпеченням — ви можете розповсюджувати та/чи модифікувати його відповідно до умов Загальної публічної ліцензії GNU третьої або (на ваш розсуд) будь-якої новішої версії у тому вигляді, в якому її опублікував Фонд вільного програмного забезпечення.
    
    Цей модуль розповсюджується зі сподіванням, що він виявиться корисним, але БЕЗ ЖОДНОЇ ГАРАНТІЇ; навіть без умовної гарантії КОМЕРЦІЙНОЇ ПРИДАТНОСТІ чи ПРИДАТНОСТІ ДО ПЕВНОГО ЗАСТОСУВАННЯ. Зверніться до Загальної публічної ліцензії GNU за подробицями.
    
    Ви мали отримати копію Загальної публічної ліцензії GNU разом із цією програмою. В іншому випадку, дивіться <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Show playback controls
uk: Показати елементи керування відтворенням

en: Always show notification
uk: Завжди показувати повідомлення

en: Include album name in notification
uk: Включати назву платівки у сповіщеннях

en: Custom notification duration:
uk: Власна тривалість сповіщення

en: Show
uk: Показати

en: Module player based on libopenmpt
    
    Written by: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>
uk: Module player основано на libopenmpt
    
    Створив: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>

en: Stereo separation:
uk: Стереорозділення:

en: % (0=mono, 100=default, 200=full)
uk: % (0=моно, 100=типово, 200=повністью)

en: Interpolation:
uk: Інтерполяція:

en: Linear
uk: Лінійна

en: Cubic
uk: Кубкова

en: Windowed sinc
uk: Вікнова sinc

en: Opus Decoder
uk: Декодер Opus

en: Opus Decoder Plugin for Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
uk: Модуль Декодер Opus Decoder для Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange

en: OSS4 Output
uk: OSS4-вивід

en: OSS3 Output
uk: Вихід OSS3

en: Default device
uk: Типовий пристрій

en: Audio device:
uk: Звуковий пристрій:

en: Use alternate device:
uk: Використати інший пристрій:

en: Save volume between sessions.
uk: Зберігати гучність між сеансами.

en: Enable format conversions made by the OSS software.
uk: Задіяти зміни формату, здійснені програмами OSS.

en: Enable exclusive mode to prevent virtual mixing.
uk: Увімкнути монопольний режим, щоб уникнути віртуальне мікшування.

en: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    I would like to thank people on #audacious, especially Tony Vroon and John Lindgren and of course the authors of the previous OSS plugin.
uk: Модуль виводу OSS4 для Audacious
    за авторством Michał Lipski,
    написаний у 2010-2012 роках
    
    Я бажаю подякувати людям із #audacious, особливо Тоні Врунові та Джонові Ліндґрену та, звісно, авторам попереднього модулю OSS.

en: PipeWire Output
uk: Вивід PipeWire

en: PipeWire Output Plugin for Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
    
    Based on the PipeWire Output Plugin for Qmmp
    Copyright 2021 Ilya Kotov
uk: Модуль виводу PipeWire для Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
    
    Оснований на модулі виводу PipeWire для Qmmp
    Copyright 2021 Ilya Kotov

en: Playback
uk: Відтворення

en: Playback History
uk: Історія відтворення

en: <b>%s:</b> %s<br><b>Playlist:</b> %s<br><b>Entry Number:</b> %d
uk: <b>%s:</b> %s<br><b>Плейлист:</b> %s<br><b>Номер запису:</b> %d

en: Song
uk: Пісня

en: Playlist Manager
uk: Керування плейлистом

en: Entries
uk: Елементи

en: _Remove
uk: _Видалити

en: Ren_ame
uk: Пере_йменувати

en: PLS Playlists
uk: PLS-списки відтворення

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
uk: Декодер OpenPSF PSF1/PSF2

en: <b>OpenPSF Configuration</b>
uk: <b>Конфігурація OpenPSF</b>

en: Ignore length from file
uk: Іґнорувати час програвання з файлу

en: PulseAudio Output
uk: PulseAudio-вивід

en: Context name:
uk: Назва контексту:

en: Stream name:
uk: Назва потоку:

en: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
uk: Модуль виводу PulseAudio для Audacious
    
    Ця програма є вільним програмним забезпеченням — ви можете розповсюджувати та/чи модифікувати її відповідно до умов Загальної публічної ліцензії 2-гої GNU (або будь-якої новішої версії) у тому вигляді, в якому її опублікував. Фонд вільного програмного забезпечення.
    
    Програма розповсюджується зі сподіванням, що вона виявиться корисною, але БЕЗ ЖОДНОЇ ГАРАНТІЇ; навіть без умовної гарантії КОМЕРЦІЙНОЇ ПРИДАТНОСТІ чи ПРИДАТНОСТІ ДО ПЕВНОГО ЗАСТОСУВАННЯ. Зверніться до Загальної публічної ліцензії GNU за подробицями.
    
    Ви мали отримати копію Загальної публічної ліцензії GNU разом із цією програмою. Якщо ви не отримали копії, зверніться за наступною адресою: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: QtMultimedia Output
uk: Вивід QtMultimedia

en: QtMultimedia Audio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
uk: Модуль виводу QtMultimedia Audio для Audacious
    Копірайт 2014 William Pitcock
    
    Оснований на модулі SDL для Audacious
    Копірайт 2010 John Lindgren

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
uk: Аналізатор спектру OpenGL для Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, та Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Оснований на плагіні для XMMS:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, та 4Front Technologies
    
    Ліцензія: GPLv2+

en: Press a key combination inside a text field.
uk: Натисніть комбінацію клавіш всередині текстового поля.

en: Stop After This Song
uk: Зупинити після цієї пісні

en: _Open Folder ...
uk: _Відкрити каталог ...

en: _Add Folder ...
uk: _Додати каталог ...

en: _Log Inspector ...
uk: _Інспектор логу ...

en: Playback Histor_y ...
uk: _Історія відтворення

en: _Find ...
uk: _Знайти ...

en: Audio Settings ...
uk: Звукові налаштування ...

en: Now Playing
uk: Зараз відтворюється

en: Reset to Defaults
uk: Скинути до всталених налаштувань

en: Q#
uk: Ч#

en: T#
uk: Д#

en: C#
uk: #К

en: D#
uk: #Д

en: Qt Interface
uk: Вигляд Qt

en: Search playlist
uk: Шукати список відтворення

en: Use bold font for column headers
uk: Використовувати жирний шрифт для заголовків колонок

en: Sample Rate Converter
uk: Конвертор частоти дискретизації

en: Sample Rate Converter Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
uk: Конвертор частоти дискретизації,
    написаний Джоном Ліндґреном у 2010–2012 роках.

en: Skip/repeat samples
uk: Пропуск/повтор фраґментів

en: Linear interpolation
uk: Лінійна інтерполяція

en: Fast sinc interpolation
uk: Швидка sinc-інтерполяція

en: Medium sinc interpolation
uk: Звичайна sinc-інтерполяція

en: Best sinc interpolation
uk: Найкраща sinc-інтерполяція

en: <b>Conversion</b>
uk: <b>Конвертування</b>

en: Method:
uk: Метод:

en: Rate:
uk: Частота:

en: <b>Rate Mappings</b>
uk: <b>Схема конвертування</b>

en: Use rate mappings
uk: Конвертувати за схемою:

en: 8 kHz:
uk: 8 кГц:

en: 16 kHz:
uk: 16 кГц:

en: 22.05 kHz:
uk: 22.05 кГц:

en: 32.0 kHz:
uk: 32.0 кГц:

en: 44.1 kHz:
uk: 44.1 кГц:

en: 48 kHz:
uk: 48 кГц:

en: 88.2 kHz:
uk: 88.2 кГц:

en: 96 kHz:
uk: 96 кГц:

en: 176.4 kHz:
uk: 176.4 кГц:

en: 192 kHz:
uk: 192 кГц:

en: Checking Last.fm access ...
uk: Перевірка доступу до Last.fm ...

en: Your scrobbles are being saved on your computer temporarily.  They will be submitted as soon as Audacious is allowed access.
uk: Прослуховування збережено на комп'ютерові. Вони будуть відіслані щойно Audacious дозволить доступ.

en: Permission granted.  Scrobbling for user %s.
uk: Дозвіл надано. Скроблення для користувача %s.

en: Permission denied.  Open the following URL in a browser, allow Audacious access to your account, and then click 'Check Permission' again:
uk: Дозвіл відхилено. Відкрийте сторінку в переглядачеві, дозвольте Audacious'осові доступ до вашої обліківки, а потім знову клацніть "Перевірка дозволу":

en: There was a problem contacting Last.fm.
uk: Проблема зі зв'язком до Last.fm.

en: Check Permission
uk: Перевірка дозволу

en: Revoke Permission
uk: Вилучення дозволу

en: You need to allow Audacious to scrobble tracks to your Last.fm account.
uk: Ви маєте надати дозвіл Audacious надсилати прослухані доріжки до облікового запису Last.fm.

en: Scrobbler 2.0
uk: Скроблер 2.0

en: The Scrobbler plugin could not be started.
    There might be a problem with your installation.
uk: Модуль скроблеру не можливо запустити.
    Можливо це проблема з вашим встановленням.

en: SDL Output
uk: SDL-вивід

en: SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
uk: Модуль виводу SDL для Audacious
    написаний Джоном Ліндґреном у 2010 році.

en: Library
uk: Бібліотека

en: %d song | %d songs
uk[0]: %dпісня
uk[1]: %dпісні
uk[2]: %dпісень
uk[3]: %d пісень

en: of this genre
uk: цього жанру

en: Number of results to show:
uk: Кількість результатів для показу:

en: Rescan library at startup
uk: Пересканувати каталог під час запуску

en: Monitor library for changes
uk: Монітор бібліотеки на наявність змін

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
uk: Аби імпортувати свою музичну бібліотеку до Audacious, виберіть теку й натисніть на значок оновлення.

en: Please wait ...
uk: Будь-ласка почекайте ...

en: Choose Folder
uk: Вибрати каталог

en: Search library
uk: Шукати в бібліотеці

en: %d of %d result shown | %d of %d results shown
uk[0]: Показано результатів %dз%d
uk[1]: Показано результатів %dз%d
uk[2]: Показано результатів %dз%d
uk[3]: Показано результатів %d із %d

en: %d result | %d results
uk[0]: %dрезультат
uk[1]: %dрезультати
uk[2]: %dрезультатів
uk[3]: %d результатів

en: _Create Playlist
uk: _Створити список відтворення

en: _Add to Playlist
uk: _Додати до списку відтворення

en: SID Player
uk: Програвач SID

en: Channels:
uk: Каналів:

en: <b>Emulation</b>
uk: <b>Емулювання</b>

en: Emulate MOS 8580 (default: MOS 6581)
uk: Емулювати MOS 8580 (усталено: MOS 6581)

en: Do not automatically select chip model
uk: Не обирати модель чипу автоматично

en: Emulate filter
uk: Емулювати фільтр

en: Clock speed:
uk: Швидкість годинника:

en: Do not automatically select clock speed
uk: Не обирати швидкість годинника автоматично

en: <b>Playback time</b>
uk: <b>Час програвання</b>

en: Set maximum playback time:
uk: Налаштувати найбільший час програвання:

en: Use only when song length is unknown
uk: Користати лише коли тривалість пісні не є відомою

en: Set minimum playback time:
uk: Налаштувати найменший час програвання:

en: <b>Subtunes</b>
uk: <b>Підмелодії</b>

en: Enable subtunes
uk: Увімкнути підмелодії

en: Ignore subtunes shorter than:
uk: Іґнорувати підмелодії коротші за:

en: <b>Note</b>
uk: <b>Примітка</b>

en: Silence Removal
uk: Видалення тиші

en: Silence Removal Plugin for Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren
uk: Модуль видалення тиші для Audacious
    Copyright 2014 Джон Ліндґрен

en: <b>Silence Removal</b>
uk: <b>Видалення тиші</b>

en: Threshold:
uk: Поріг:

en: Repeat points cleared.
uk: Точки повтору скинуті.

en: Repeat point A set.
uk: Точку повтору A встановлено.

en: Repeat point B set.
uk: Точку повтору B встановлено.

en: Preamp
uk: Попередній підсилювач

en: 31 Hz
uk: 31 Гц

en: 63 Hz
uk: 63 Гц

en: 125 Hz
uk: 125 Гц

en: 250 Hz
uk: 250 Гц

en: 500 Hz
uk: 500 Гц

en: 1 kHz
uk: 1 кГц

en: 2 kHz
uk: 2 кГц

en: 4 kHz
uk: 4 кГц

en: 8 kHz
uk: 8 кГц

en: 16 kHz
uk: 16 кГц

en: Audacious Equalizer
uk: Еквалайзер Audacious

en: Recording on
uk: Увімкнути записування

en: Recording off
uk: Вимкнути записування

en: Seek to %d:%-2.2d / %d:%-2.2d
uk: Перехід до %d:%-2.2d / %d:%-2.2d

en: Volume: %d%%
uk: Гучність: %d%%

en: Balance: %d%% left
uk: Баланс: %d%% вліво

en: Balance: center
uk: Баланс: центр

en: Balance: %d%% right
uk: Баланс: %d%% вправо

en: Options Menu
uk: Меню опцій

en: Disable 'Always On Top'
uk: Вимкнути відображення над іншими вікнами

en: Enable 'Always On Top'
uk: Відображати над іншими вікнами

en: File Info Box
uk: Редактор інформації про доріжку

en: Disable 'Double Size'
uk: Вимкнути 'Подвійний розмір'

en: Enable 'Double Size'
uk: Увімкнути 'Подвійний розмір'

en: Visualizations
uk: Візерунки

en: Volume Up
uk: Збільшити гучність

en: Volume Down
uk: Зменшити гучність

en: Effects ...
uk: Ефекти ...

en: Open Files ...
uk: Відкрити файли ...

en: Open URL ...
uk: Відкрити URL ...

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: Output
uk: Вивід

en: View
uk: Перегляд

en: Services
uk: Служби

en: About ...
uk: Про ...

en: Settings ...
uk: Налаштування ...

en: Quit
uk: Вихід

en: Song Info ...
uk: Інформація про пісню ...

en: Shuffle by Album
uk: Сортувати за альбомом

en: No Playlist Advance
uk: Не просуватися плейлистом

en: Set A-B Repeat
uk: Встановити A-B повтор

en: Clear A-B Repeat
uk: Скинути A-B повтор

en: Jump to Song ...
uk: Перейти до пісні ...

en: Jump to Time ...
uk: Перейти до часу ...

en: Play/Resume
uk: Відтворити/продовжити

en: New Playlist
uk: Новий плейлист

en: Rename Playlist ...
uk: Перейменувати плейлист ...

en: Remove Playlist
uk: Видалити плейлист

en: Previous Playlist
uk: Попередній плейлист

en: Next Playlist
uk: Наступний плейлист

en: Import Playlist ...
uk: Імпортувати список відтворення ...

en: Export Playlist ...
uk: Експортувати список відтворення ...

en: Playlist Manager ...
uk: Керування списками відтворення ...

en: Queue Manager ...
uk: Керування чергою ...

en: Refresh Playlist
uk: Оновити список відтворення

en: Show Playlist Editor
uk: Показати редактор списків відтворення

en: Show Equalizer
uk: Показати еквалайзер

en: Show Remaining Time
uk: Показати час до завершення

en: Double Size
uk: Збільшити вдвічі

en: Always on Top
uk: Завжди згори

en: On All Workspaces
uk: На всіх робочих просторах

en: Roll Up Player
uk: Згорнути плеєр

en: Roll Up Playlist Editor
uk: Згорнути редактор списку відтворення

en: Roll Up Equalizer
uk: Згорнути еквалайзер

en: Add URL ...
uk: Додати URL ...

en: Add Files ...
uk: Додати файли ...

en: By Title
uk: За назвою

en: By File Name
uk: За назвою файлу

en: By File Path
uk: За шляхом до файлу

en: Remove All
uk: Видалити всі

en: Clear Queue
uk: Очистити чергу

en: Remove Unavailable Files
uk: Прибрати недоступні файли.

en: Remove Duplicates
uk: Вилучити дублікати

en: Remove Unselected
uk: Вилучити невідмічені

en: Remove Selected
uk: Вилучити виділені

en: Search and Select
uk: Пошук і вибрання

en: Invert Selection
uk: Інвертувати вибрання

en: Select None
uk: Зняти вибрання

en: Select All
uk: Виділити все

en: By Track Number
uk: За номером доріжки

en: By Artist
uk: За виконавцем

en: By Album
uk: За альбомом

en: By Album Artist
uk: За виконавцем альбому

en: By Release Date
uk: За датою видання

en: By Genre
uk: За жанром

en: By Length
uk: За часом

en: By Custom Title
uk: За налаштовною назвою

en: By Comment
uk: За коментарями

en: Randomize List
uk: Порушити порядок

en: Reverse List
uk: Обернути список

en: Sort Selected
uk: Сортувати виділене

en: Sort List
uk: Сортувати список...

en: Open Containing Folder
uk: Відкрити каталог вмісту

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste at End
uk: Вставити в кінець

en: Queue/Unqueue
uk: В чергу/З черги

en: %s (%d of %d)
uk: %s (%d із %d)

en: Audacious Playlist Editor
uk: Редактор списків відтворення Audacious

en: Winamp Classic Interface
uk: Класичний інтерфейс Winamp

en: Open Folder ...
uk: Відкрити каталог ...

en: Playback History ...
uk: Історія відтворення

en: Add Folder ...
uk: Додати каталог ...

en: Search entries in active playlist
uk: Пошук у чинному плейлисті

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
uk: Виберіть записи в плейлисті, заповнивши одне чи більше полів. В полях можна використовувати синтаксис регулярних виразів, не чутливі до регістру. Якщо ви не знаєте як працюють регулярні вирази, просто вставте частину букв того, що ви шукаєте.

en: Title:
uk: Назва:

en: Album:
uk: Альбом:

en: Artist:
uk: Виконавець:

en: File Name:
uk: Назва файлу:

en: Clear previous selection before searching
uk: Зняти попереднє виділення перед пошуком

en: Automatically toggle queue for matching entries
uk: Автоматично перемикати стан черги знайдених елементів

en: Create a new playlist with matching entries
uk: Виділити знайдене в новий список відтворення

en: Search
uk: Пошук

en: Player:
uk: Програвач:

en: Select main player window font:
uk: Шрифт основного вікна програвача

en: Playlist:
uk: Плейлист:

en: Select playlist font:
uk: Шрифт списку відтворення:

en: <b>Skin</b>
uk: <b>Оболонка</b>

en: <b>Fonts</b>
uk: <b>Шрифти</b>

en: Use bitmap fonts (supports ASCII only)
uk: Використовувати растрові шрифти (підтримується тільки ASCII)

en: Scroll song title
uk: Прокручувати назву пісні

en: Scroll song title in both directions
uk: Прокручувати назву пісні в обох напрямках

en: Analyzer
uk: Аналізатор

en: Scope
uk: Осцилограф

en: Voiceprint / VU meter
uk: Спектрограма / VU-вимірювач

en: Off
uk: Вимкнено

en: Normal
uk: Звичайний

en: Fire
uk: Вогонь

en: Vertical lines
uk: Вертикальні лінії

en: Lines
uk: Лінії

en: Bars
uk: Стовпчики

en: Slowest
uk: Дуже повільне

en: Slow
uk: Повільне

en: Medium
uk: Помірне

en: Fast
uk: Швидке

en: Fastest
uk: Дуже швидко

en: Dots
uk: Точки

en: Line
uk: Лінія

en: Solid
uk: Суцільна

en: Ice
uk: Лід

en: Smooth
uk: Плавний

en: Coloring:
uk: Забарвлення:

en: Style:
uk: Стиль:

en: Falloff:
uk: Спад

en: Peak falloff:
uk: Спадання часового піку

en: Scope Style:
uk: Стиль осцилограми:

en: Voiceprint Coloring:
uk: Забарвлення спектрограми:

en: VU Meter Style:
uk: Стиль VU-вимірювача:

en: <b>Type</b>
uk: <b>Тип</b>

en: Visualization type:
uk: Тип візуалізації:

en: <b>Analyzer</b>
uk: <b>Аналізатор</b>

en: Show peaks
uk: Показувати піки часу

en: Visualization
uk: Візуалізація

en: Archived Winamp 2.x skin
uk: Заархівлений жупан Winamp 2.x

en: Unarchived Winamp 2.x skin
uk: Розархівлений жупан Winamp 2.x

en: Sndfile Plugin
uk: Втулок Sndfile

en: Based on the xmms_sndfile plugin:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Adapted for Audacious by Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
uk: Автор модуля — Тоні Врун <chainsaw@gentoo.org>.
    
    За основу взято xmms_sndfile,
    написаний у 2000–2002 роках Еріком де Кастро Лопо.
    
    Ця програма є вільним програмним забезпеченням — ви можете розповсюджувати
    та/чи модифікувати її відповідно до умов Загальної публічної ліцензії GNU
    другої або будь-якої новішої версії у тому вигляді, в якому її опублікував
    Фонд вільного програмного забезпечення.
    
    Програма розповсюджується зі сподіванням, що вона виявиться корисною,
    але БЕЗ ЖОДНОЇ ГАРАНТІЇ; навіть без умовної гарантії КОМЕРЦІЙНОЇ ПРИДАТНОСТІ
    чи ПРИДАТНОСТІ ДО ПЕВНОГО ЗАСТОСУВАННЯ. 
    Зверніться до Загальної публічної ліцензії GNU за подробицями.
    
    Ви мали отримати копію Загальної публічної ліцензії GNU разом із цією програмою.
    Якщо ви не отримали копії, зверніться за наступною адресою:
    Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Sndio Output
uk: Вивід Sndio

en: Device (blank for default):
uk: Пристрій (полиште для всталених налаштувань):

en: Save and restore volume:
uk: Зберегти та відновити гучність:

en: Sndio error: Unsupported audio format (%d)
uk: Помилка sndio: звуковий формат не підтримується (%d)

en: Sndio error: sio_open() failed
uk: Помилка sndio: невдача sio_open()

en: Sndio error: sio_setpar() failed
uk: Помилка sndio: невдача sio_setpar()

en: Sndio error: sio_start() failed
uk: Помилка sndio: невдача sio_start()

en: Song Change
uk: Зміна пісні

en: <b>Commands</b>
uk: <b>Команди</b>

en: Command to run when starting a new song:
uk: Наказати програвання за початком нової пісні:

en: Command to run when stopping a song:
uk: Команду, яку виконати коли пісня зупиняється:

en: Command to run at the end of a song:
uk: Оберіть команду, яку задіяти наприкінці пісні:

en: Command to run at the end of the playlist:
uk: Оберіть команду, яку задіяти наприкінці списку відтворення:

en: Command to run when song title changes (for network streams):
uk: Оберіть команду, яку задіяти коли змінюється назва пісні (для стримового прослуховування):

en: %a: Artist
    %b: Album
    %c: Number of channels
    %f: File name (full path)
    %F: Frequency (Hertz)
    %l: Length (milliseconds)
    %n or %s: Formatted title (see playlist settings)
    %p: Currently playing (1 or 0)
    %r: Rate (bits per second)
    %t: Playlist position
    %T: Title (unformatted)
uk: %a: Виконавець
    %b: Альбом
    %c: Кількість каналів
    %f: Назва файлу (весь шлях)
    %F: Частота (Герців)
    %l: Довжина (мілісекунд)
    %n або %s: Змінена назва (див. налаштування списку відтворення)
    %p: Наразі грає (1 або 0)
    %r: Рівень (бітів на секунду)
    %t: Положення списку відтворення
    %T: Назва (незмінена)

en: Song Info
uk: Інформація про пісню

en: SoX Resampler
uk: Ресемплер SoX

en: SoX Resampler Plugin for Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    Based on Sample Rate Converter Plugin:
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
uk: Модуль ресемплеру SoX для Audacious
    Авторське право 2013 Michał Lipski
    
    Оснований на модулі Sample Rate Converter:
    Авторське право 2010-2012 John Lindgren

en: Quick
uk: Швидка

en: Low
uk: Низька

en: High
uk: Висока

en: Very High
uk: Дуже висока

en: Ultra High
uk: Найвища

en: Minimum
uk: Мінімальна

en: Intermediate
uk: Середня

en: Quality:
uk: Якість:

en: Phase:
uk: Фейзер:

en: Allow aliasing
uk: Дозволити аліаси

en: Use steep filter
uk: Використовувати стрімкий фільтр

en: Speed and Pitch
uk: Швидкість i частота

en: <b>Speed</b>
uk: <b>Швидкість</b>

en: Decouple from pitch
uk: Подiл по частотi

en: Multiplier:
uk: Множник:

en: <b>Pitch</b>
uk: <b>Частота</b>

en: Status Icon
uk: Значок у смужці стану

en: Status Icon Plugin (partial port for Qt interface)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
uk: Модуль значка стутусу (частковий порт з інтефейсу Qt)
    
    Копірайт 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Копірайт 2010 Міхайло Липський <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Євген Паскевич <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    Модуль забезпечує значок статусу, що знаходиться в
    області системного лотку віконного менеджера.

en: <b>Mouse Scroll Action</b>
uk: <b>Дія коліщатка миші</b>

en: Change volume
uk: Зміна гучності

en: Change playing song
uk: Зміна поточної стежки

en: Play next song
uk: Відтворити наступну пісню

en: <b>Other Settings</b>
uk: <b>Інші налаштування</b>

en: Disable the popup window
uk: Вимкнути спливне вікно

en: Close to the system tray
uk: Замість закриття згортати до смужки стану

en: Advance in playlist when scrolling upward
uk: Просуватися списком відтворення при прокручуванні догори

en: Se_ttings ...
uk: Н_алаштування ...

en: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
uk: Модуль значка статусу
    
    Copyright 2005-2007 — Джакомо Лоцито <james@develia.org>
    Copyright 2010 — Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    Модуль забезпечує значок стутусу, що знаходиться 
    в області системного лотку віконного менеджера.

en: Extra Stereo
uk: Розширене стерео

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin, 1999
uk: Модуль Розширене стерео,
    від Johan Levin, 1999

en: <b>Extra Stereo</b>
uk: <b>Розширене стерео</b>

en: Type
uk: Вид

en: Current Song
uk: Поточна пісня

en: Other
uk: Інша

en: Market
uk: Маркет

en: Call Letters
uk: Позивні знаки

en: Description
uk: Опис

en: Listeners
uk: Слухачів

en: Top 500 Stations
uk: Топ 500 станцій

en: Alternative
uk: Альтернатива

en: Blues
uk: Блюз

en: Classical
uk: Класична музика

en: Country
uk: Кантрі

en: Decades
uk: Десятиріччя

en: Easy Listening
uk: Легка музика

en: Electronic
uk: Електронна

en: Folk
uk: Народна музика

en: Inspirational
uk: Яка надихає

en: International
uk: Міжнаціональна

en: Jazz
uk: Джаз

en: Latin
uk: Латинська

en: Metal
uk: Метал

en: New Age
uk: Ню-ейдж

en: Pop
uk: Поп-музика

en: Public Radio
uk: Громадське радіо

en: R&B and Urban
uk: Сучасна та R&B

en: Rap
uk: Реп

en: Reggae
uk: Реґей

en: Rock
uk: Рок

en: Seasonal and Holiday
uk: Святкова та сезонна

en: Soundtracks
uk: Саундтреки

en: Talk
uk: Розмовне

en: Themes
uk: Теми

en: Tone Generator
uk: Генератор тону

en: %s %.1f Hz
uk: %s %.1f Гц

en: Tone Generator:
uk: Генератор тону:

en: Sine tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone
uk: Генератор тону,
    автори: Håvard Kvålen <mys@faveve.uni-stuttgart.de>,
    Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>.
    
    Використовується при відкритті ланки у форматі:
    tone://частота1;[частота2;...]
    
    Наприклад, tone://2000;2005 — послідовне відтворення тонів з частотою 2000 Гц і 2005 Гц.

en: 
    (Further messages have been hidden.)
uk: 
    (Наступні повідомлення були приховані.)

en: Working ...
uk: Опрацювання ...

en: Information
uk: Інформація

en: %s does not appear to be a valid folder.
uk: %s не схожий на дійсний каталог.

en: Voice Removal
uk: Видалення голосу

en: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Based on the Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis Plugin:
    http://www.xiph.org/
    
    Original code by:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>
uk: Декодер Ogg Vorbis
    
    на основі втулку від Xiph.org Foundation:
    http://www.xiph.org/
    
    Автор джерельного коду —
    Тоні Арчері <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    У розробці брали участь:
    Крис Монтґомері <monty@xiph.org>
    Пітер Алм <peter@xmms.org>
    Майкл Сміт <msmith@labyrinth.edu.au>
    Джек Моффітт <jack@icecast.org>
    Йорн Бааєн <jorn@nl.linux.org>
    Гавард Квален <havardk@xmms.org>
    Жан-Карло Паскат <gcp@sjeng.org>
    Євген Заґідуллін <e.asphyx@gmail.com>

en: Ogg Vorbis Decoder
uk: Декодер Ogg Vorbis

en: Details about %s
uk: Більше про %s

en: Title: %t
    Author: %a
    From: %f
    Tracker: %T
    Comment: %C
    Chip type: %c
    Stereo: %s
    Loop: %l
    Chip freq: %F
    Player Freq: %P
    Year: %y
uk: Назва: %t
    Автор: %a
    З: %f
    Трекер: %T
    Коментар: %C
    Тип чипу: %c
    Стерео: %s
    Зациклення: %l
    Чипова част.: %F
    Програвачева част.: %P
    Рік: %y

en: VTX Decoder
uk: Декодер VTX

en: Vortex file format player by Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Based on in_vtx.dll by Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious plugin by Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>
uk: Відтворювач файлів Vortex Сашнова Олександра <sashnov@ngs.ru>.
    За основу взято in_vtx.dll Романа Щербакова <v_soft@microfor.ru>.
    
    Втулок для Audacious'у створив Павел Виметалек <pvymetalek@seznam.cz>.

en: VU Meter Plugin for Audacious
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste
uk: VU Meter Plugin для Audacious
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste

en: <b>VU Meter Settings</b>
uk: <b>Налаштування VU Meter</b>

en: Peak hold time:
uk: Час тримання піку:

en: Fall-off time:
uk: Час спадання:

en: dB/second
uk: дБ/сек

en: Display legend
uk: Відображати легенду

en: Win32 waveOut Plugin for Audacious
    Copyright 2016 John Lindgren
uk: Модуль Win32 waveOut для Audacious
    Copyright 2016 Джон Ліндґрен

en: WavPack Decoder
uk: Декодер WavPack

en: lossy (hybrid)
uk: з втратами (гібрид)

en: lossy
uk: з втратами

en: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Some of the plugin code was by Miles Egan.
uk: Автор — Вільям Піткок <nenolod@nenolod.net> (2006 рік).
    
    Деякий код написав Майлс Еґен.

en: 2SF Decoder
uk: Декодер 2SF

en: 32728 Hz
uk: 32728 Гц

en: 65456 Hz
uk: 65456 Гц

en: Cosine
uk: Косинус

en: Sharp
uk: Різкий

en: <b>XSF Configuration</b>
uk: <b>Конфіґурація XSF</b>

en: Default fade time:
uk: Типовий час затухання

en: Interpolation mode:
uk: Режим інтерполяції

en: XML Shareable Playlists (XSPF)
uk: XML-списки відтворення (XSPF)
