Audacious - en to ar translation catalogue (363 entries)

en: Show command-line help
ar: أظهر مساعدة سطر الأوامر

en: Show version
ar: أظهر الإصدار

en: Start playback
ar: ابدأ التشغيل

en: Pause playback
ar: ألبِث التشغيل

en: Pause if playing, play otherwise
ar: ألبِث إن كان يشتغل، وشغّل بخلافه

en: Stop playback
ar: أوْقف التشغيل

en: Skip to previous song
ar: اعبر الى المقطوعة السابقة

en: Skip to next song
ar: اعبر الى المقطوعة التالية

en: Add files to the playlist
ar: أضف الملفات لقائمة التشغيل

en: Add files to a temporary playlist
ar: أضف الملفات إلى قائمة تشغيل مؤقتة

en: Display the main window
ar: إعرض النافذة الرئيسية

en: Display the jump-to-song window
ar: إعرض نافذة -اقفز-الى-مقطوعة

en: Start without a graphical interface
ar: إبدأ بدون واجهة رسومية

en: Quit on playback stop
ar: أنه عند وقف التشغيل

en: Print debugging messages (may be used twice)
ar: إطبع رسائل المعالجة (يمكن إستخدامها مرتيين)

en: Run in GTK mode
ar: تشغيل في نمط GTK

en: Run in Qt mode
ar: إِبدأ على شكْل كيو تي

en: Unknown option: %s
ar: خيار مجهول: %s

en: Unknown option: -%c
ar: خيار مجهول: -%c

en: Usage: audacious [OPTION] ... [FILE] ...
ar: الاستخدام: ‎audacious [OPTION] ... [FILE] ‎‭..‮

en: Select instance to run/control
ar: حدد حالة للتشغيل/التحكم

en: Audacious
ar: أوداشْيَس

en: %d file found | %d files found
ar[0]: عثر على %d لا ملف
ar[1]: عثر على %d ملف
ar[2]: عثر على %d ملفين
ar[3]: عثر على %d ملفات
ar[4]: عثر على %d ملفاً
ar[5]: عثر على %d ملف

en: Error reading %s:
    %s
ar: خطأ في قراءة %s:
    %s

en: No files found.
ar: لم يعثر على ملفات.

en: New Playlist
ar: قائمة تشغيل جديدة

en: Standard input
ar: الإدخال القياسي

en: Audio CD, track %s
ar: صوت CD، مقطع %s

en: (character encoding error)
ar: (خطأ ترميز محارف)

en: Stream recording must be configured in Audio Settings before it can be used.
ar: يجب إعداد تسجيل الدفق في إعدادات الصوت قبل أن يمكن استخدامه.

en: Error opening output stream
ar: خطأ في فتح دفق الإخراج

en: Error recording output stream
ar: خطأ في تسجيل دفق الإخراج

en: Error playing %s:
    %s
ar: خطأ في تشغيل%s:
    %s

en: Invalid audio format
ar: صيغة صوت غير صحيحة

en: Now Playing
ar: المشتغل الآن

en: Error opening %s:
    %s
ar: خطأ في فتح %s:
     %s

en: Error loading %s.
ar: خطأ في تحميل %s.

en: Cannot load %s: unsupported file name extension.
ar: لا يمكن تحميل %s: إمتداد غير مدعوم لإسم الملف.

en: Error saving %s.
ar: خطأ عند حفظ %s.

en: Cannot save %s: unsupported file name extension.
ar: لا يمكن حفظ %s: إمتداد غير مدعوم لإسم الملف.

en: Error loading plugin
ar: خطأ في تحميل المُلحَقة

en: Seek error
ar: خطأ في الإنتقال

en: The file format could not be determined. The format may be unsupported, or a necessary plugin may not be installed/enabled.
ar: تعذّر تحديد نَسق الملف. قد يكون النَسق غير مدعوم أو أنّ ملحقة ضرورية قد لا تكون مثبّتة/مفعّلة.

en: The file could not be decoded. It may be invalid, corrupt, or in an unsupported format.
ar: لم يمكن فك ترميز الملف. قد يكون غير سليم أو تالفًا أو بنَسق غير مدعوم.

en: Mono
ar: أحادي

en: Stereo
ar: مُجَسَّم

en: %d channel | %d channels
ar[0]: %d لا قناة
ar[1]: %d قناة واحدة
ar[2]: %d قناتان
ar[3]: %d قنوات
ar[4]: %d قناة
ar[5]: %d قناة

en: Audio CD
ar: قرص صوتي

en: Track %d
ar: %d المقطع

en: (unknown title)
ar: (عنوان مجهول)

en: Unknown URI scheme
ar: مخطط URI غير معروف

en: Invalid file name
ar: إسم الملف غير صحيح

en: Invalid access mode
ar: نمط وصول غير صحيح

en: Credits
ar: شُكْر

en: License
ar: الرخصة

en: About Audacious
ar: عن أوداشْيَس

en: _Cancel
ar: _إلغ

en: _Don’t ask again
ar: _لا تسأل مرة أخرى

en: Do you want to permanently remove “%s”?
ar: هل تريد إزالة ”%s“ بشكل دائم؟

en: _Remove
ar: إ_زالة

en: Remove Playlist
ar: إزالة قائمة التشغيل

en: What would you like to call this playlist?
ar: ماذا تريد أن تسمّي قائمة التشغيل هذه؟

en: _Rename
ar: أعِد التسمية

en: Rename Playlist
ar: اعادة تسمية القائمة

en: Please select one preset to export.
ar: لطفاً حدد تهيأة واحدة لتصديرها.

en: Preset File ...
ar: ملف التهيئة ...

en: EQF File ...
ar: ملف EQF ...

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Equalizer Presets
ar: تهيئات المساوي

en: Save Preset
ar: حفظ التهيئة

en: Delete Selected
ar: حذف المحدد

en: Revert Changes
ar: العودة عن التغييرات

en: _Enable
ar: _تمكين

en: 31 Hz
ar: 31 هرتز

en: 63 Hz
ar: 63 هرتز

en: 125 Hz
ar: 125 هرتز

en: 250 Hz
ar: 250 هرتز

en: 500 Hz
ar: 500 هرتز

en: 1 kHz
ar: 1 كيلوهرتز

en: 2 kHz
ar: 2 كيلوهرتز

en: 4 kHz
ar: 4 كيلوهرتز

en: 8 kHz
ar: 8 كيلوهرتز

en: 16 kHz
ar: 16 كيلوهرتز

en: Equalizer
ar: المساوي

en: Presets ...
ar: التهيئات ...

en: Reset to Zero
ar: إعادة تعيين إلى صفر

en: Preamp
ar: مُضخّم

en: Open Files
ar: إفتح الملفات

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Close _dialog on open
ar: اغلق _الحوار عند الفتح

en: Add Files
ar: أضف ملفات

en: _Add
ar: _أضف

en: Close _dialog on add
ar: اغلق _الحوار عند الاضافة

en: _Close
ar: إ_غلاق

en: Title
ar: العنوان

en: Artist
ar: الفنان

en: Album
ar: الألبوم

en: Genre
ar: النوع

en: Year
ar: السَّنة

en: Track
ar: مَقْطع

en: Length
ar: المُدة

en: Format:
ar: صِيغة:

en: Quality:
ar: جودة:

en: Bitrate:
ar: معدل البت:

en: Acid Jazz
ar: جاز

en: Acid Rock
ar: روك

en: Ambient
ar: محيط

en: Bebop
ar: البيبوب

en: Bluegrass
ar: البلوجراس

en: Blues
ar: بلوز

en: Chamber Music
ar: موسيقى الغرف

en: Classical
ar: كلاسيكي

en: Country
ar: ريفي

en: Death Metal
ar: معدن الموت

en: Disco
ar: ديسكو

en: Easy Listening
ar: استماع سهل

en: Folk
ar: قوم

en: Funk
ar: جبان

en: Gangsta Rap
ar: راب العصابات

en: Gospel
ar: جوسبل

en: Grunge
ar: الجرونج

en: Hard Rock
ar: هارد روك

en: Heavy Metal
ar: معدن ثقيل

en: Hip-hop
ar: هيب هوب

en: House
ar: منزل

en: Jazz
ar: جاز

en: Jungle
ar: أدغال

en: Metal
ar: معدن

en: New Age
ar: عصر جديد

en: New Wave
ar: موجة جديدة

en: Noise
ar: ضجيج

en: Pop
ar: بوب

en: Punk Rock
ar: شرير الصخرة

en: Rap
ar: راب

en: Reggae
ar: ريڭي

en: Rock
ar: روك

en: Rock and Roll
ar: روك آند رول

en: Rhythm and Blues
ar: الإيقاع والبلوز

en: Ska
ar: سكا

en: Soul
ar: روحية

en: Swing
ar: التأرجح

en: Techno
ar: تكنو

en: Trip-hop
ar: هوب الرحلة

en: Save successful
ar: نجح الحفظ

en: Save error
ar: خطأ عند الحفظ

en: Song Info
ar: معلومات المقطوعة

en: Album Artist
ar: فنان الألبوم

en: Comment
ar: تعليق

en: Track Number
ar: رقم المقطع

en: _Auto-fill empty fields
ar: ملئ _تلقائي للحقول الفارغة

en: _Save
ar: إ_حفظ

en: _Previous
ar: ال_سابق

en: _Next
ar: ال_تالي

en: %d kbit/s
ar: %d ك‌بت/ث

en: N/A
ar: غير/متعلق

en: _Jump
ar: ال_قفز

en: Jump to Time
ar: القفز الى الوقت

en: Enter time (minutes:seconds):
ar: أدخل الوقت (minutes:seconds):

en: _Queue
ar: _صُفّ

en: Un_queue
ar: أ_زل الصفّ

en: Jump to Song
ar: اقفز الى المقطوعة

en: Filter:
ar: تصفية:

en: _Filter:
ar: تص‍_‍فية:

en: C_lose on jump
ar: أ_غلق عند القفز

en: _Overwrite
ar: _أكتب عليه

en: Confirm Overwrite
ar: تأكيد الكتابة

en: Overwrite %s?
ar: اكتب على %s؟

en: Please type a filename extension or select a format from the drop-down list.
ar: لطفا اكتب امتداد الملف أو حدد صيغة من القائمة المنسدلة.

en: Select Format by Extension
ar: حدد صيغة عن طريق الإمتداد

en: Export Playlist
ar: صدر قائمة التشغيل

en: _Export
ar: _تصدير

en: Import Playlist
ar: استورد قائمة التشغيل

en: _Import
ar: _استيراد

en: _Plugins ...
ar: _ملحقات ...

en: About %s
ar: حول %s

en: %s Settings
ar: إعدادات%s

en: _Set
ar: _عيّن

en: _Settings
ar: _اعدادات

en: _About
ar: _حول

en: Choose File
ar: اختر ملفاً

en: Choose Folder
ar: اختر مجلداً

en: Appearance
ar: المَظْهر

en: Audio
ar: الصوت

en: Network
ar: الشَّبَكة

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

en: Plugins
ar: الملحقات

en: Advanced
ar: متقدم

en: General
ar: عامّ

en: Effect
ar: مؤثّر

en: Visualization
ar: ترسيم

en: Input
ar: إدخال

en: Transport
ar: نقل

en: Album artist
ar: فنان الألبوم

en: Track number
ar: رقم المقطع

en: File name
ar: إسم الملف

en: File path
ar: مسار الملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Description
ar: الوصف

en: Codec
ar: ترميز

en: Quality
ar: جودة

en: None
ar: لا شيء

en: Arabic
ar: العربية

en: Baltic
ar: البلطيقية

en: Chinese
ar: الصّينِية

en: Greek
ar: اليونانية

en: Hebrew
ar: العِبرية

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Korean
ar: الكورية

en: Polish
ar: البولندية

en: Russian
ar: الروسية

en: Taiwanese
ar: التايوانية

en: Turkish
ar: التركية

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Floating point
ar: نقطة التعويم

en: As decoded
ar: كما مفكك التشفير

en: After applying ReplayGain
ar: بعد تطبيق كسب إعادة التشغيل ReplayGain

en: After applying effects
ar: بعد تطبيق التأثيرات

en: After applying equalization
ar: بعد تطبيق التسوية

en: Based on shuffle
ar: استنادا إلى الخلط

en: Restart in Qt mode
ar: أعد التشغيل في وضع QT

en: Audacious is running in GTK (legacy) mode.
ar: أوداشيَس مشتغل في وضع GTK (المهجور)

en: Qt mode is unavailable in this build.
ar: وضع QT غير متاح في هذه البِنية.

en: Interface:
ar: واجهة:

en: Output plugin:
ar: ملحقة الإخراج:

en: Amplify all files:
ar: ضخّم كل الملفات:

en: dB
ar: ديسبل

en: Amplify untagged files:
ar: ضخّم الملفات غير الموسومة:

en: <b>Output Settings</b>
ar: <b>إعدادات المخرجات</b>

en: Bit depth:
ar: عمق البت:

en: Buffer size:
ar: حجم المخزن المؤقت:

en: ms
ar: م ث

en: Soft clipping
ar: قرطفة خفيفة

en: Use software volume control (not recommended)
ar: استخدم متحكم علوّ برمجي (غير مستحسن)

en: <b>Recording Settings</b>
ar: <b>إعدادات التسجيل</b>

en: Record stream:
ar: سجّل الدفق:

en: <b>ReplayGain</b>
ar: <b>كسب إعادة التشغيل</b>

en: Enable ReplayGain
ar: تمكين كسب إعادة التشغيل

en: Mode:
ar: النمط:

en: Prevent clipping (recommended)
ar: منع القرطفة (مستحسن)

en: Proxy hostname:
ar: اسم المضيف الوكيل:

en: Proxy port:
ar: منفذ الوكيل:

en: Proxy username:
ar: اسم مستخدم الوكيل:

en: Proxy password:
ar: كلمة سر الوكيل:

en: <b>Network Settings</b>
ar: <b>إعدادات الشبكة</b>

en: <b>Proxy Configuration</b>
ar: <b>تكوين الوكيل</b>

en: Enable proxy usage
ar: تمكين استخدام الوكيل

en: Use authentication with proxy
ar: استخدام المصادقة مع الوكيل

en: Use SOCKS proxy
ar: استخدم وسيط SOCKS

en: SOCKS v4a
ar: وسيط SOCKS v4a

en: SOCKS v5
ar: وسيط SOCKS v5

en: Auto character encoding detector for:
ar: استكشاف ترميز محارف تلقائي لـ:

en: Fallback character encodings:
ar: ترميزات المحارف الإحتياطية:

en: <b>Behavior</b>
ar: <b>سلوك</b>

en: Resume playback on startup
ar: استئناف القراءة عند بدء التشغيل

en: Pause instead of resuming immediately
ar: إلبث بدلا من الاستئناف فورا

en: Advance when the current song is deleted
ar: تقدم عند حذف المقطوعة الحالية

en: Clear the playlist when opening files
ar: صفّر قائمة التشغيل عند فتح الملفات

en: Open files in a temporary playlist
ar: إفتح الملفات في قائمة مؤقتة

en: <b>Song Display</b>
ar: <b>عَرض المقطوعة</b>

en: Show song numbers
ar: إظهار أرقام المقطوعة

en: Show leading zeroes (02:00 vs. 2:00)
ar: إظهار الأصفار البادئة (02:00 بمقابل 2:00)

en: Show hours separately (1:30:00 vs. 90:00)
ar: إظهار الساعات منفصلة (1:30:00 بمقابل 90:00)

en: <b>Export</b>
ar: <b>تصدير</b>

en: Use relative paths when possible
ar: استخدم مسارات نسبية إن أمكن

en: <b>Album Art</b>
ar: <b>لوحة الألبوم</b>

en: Search for images matching these words (comma-separated):
ar: إبحث عن صور مطابقة لهذه الكلمات (مفصولة بفوارز):

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
ar: إستبعد الصور المطابقة لهذه الكلمات (مفصولة بفوارز):

en: Search for images matching song file name
ar: ابحث عن صور مطابقة لإسم ملف المقطوعة

en: Search recursively
ar: بحث متغلغل

en: Search depth:
ar: عمق البحث:

en: <b>Popup Information</b>
ar: <b>معلومات الإطار المنبثق</b>

en: Show popup information
ar: إعرض معلومات الإطار المنبثق

en: Popup delay (tenths of a second):
ar: تاخير الإطار المنبثق  (أعشار الثانية):

en: Show time scale for current song
ar: أظهر النطاق الزمني للمقطوعة الحالية

en: <b>Compatibility</b>
ar: <b>التوافق</b>

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
ar: فسّر \ (الشرطة الراجعة) كرمز محدد للمجلد

en: <b>Playlist</b>
ar: <b>قائمة تشغيل</b>

en: Add folders recursively
ar: أضف المجلدات تغلغلياً

en: Add folders nested within playlist files
ar: أضف المجلدات متراكبة ضمن ملفات القائمة

en: <b>Metadata</b>
ar: <b>البيانات الوصفية</b>

en: Guess missing metadata from file path
ar: خمّن البيانات الوصفية المفقودة من مسار الملف

en: Do not load metadata for songs until played
ar: لا تحمل البيانات الوصفية للمقطوعات إلى حين تشغيلها

en: Probe content of files with no recognized file name extension
ar: إستكنه محتوى الملفات التي لا يمكن التعرّف على امتداد اسم ملفاتها

en: <b>Miscellaneous</b>
ar: <b>متفرقات</b>

en: Step forward/backward by:
ar: خطوة للأمام/للخلف بحسب:

en: seconds
ar: ثواني

en: Adjust volume by:
ar: تضبيط العلوّ بحسب:

en: percent
ar: بالمائة

en: TITLE
ar: العنوان

en: TITLE - ARTIST
ar: العنوان - الفنان

en: TITLE - ARTIST - ALBUM
ar: العنوان - الفنان - الألبوم

en: ARTIST - TITLE
ar: الفنان - العنوان

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
ar: الفنان - الألبوم - العنوان

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
ar: الفنان - الألبوم - عنوان. المقطع

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
ar: الفنان [الألبوم] - عنوان. المقطع

en: ALBUM - TITLE
ar: الألبوم - العنوان

en: Category
ar: الصنف

en: Custom
ar: مخصص

en: Title format:
ar: صيغة العنوان:

en: Custom string:
ar: سلسلة حروف مخصصة:

en: Enable audio stream recording with %s
ar: تمكين تسجيل دفق الصوت بـ %s

en: No audio recording plugin available
ar: لا تتوفر ملحقة تسجيل صوت

en: Audacious Settings
ar: إعدادات أوداشْيَس

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Save
ar: حفظ

en: Load
ar: تحميل

en: Load Preset File
ar: تحميل ملف تهيئة

en: Load EQF File
ar: تحميل ملف EQF

en: Save Preset File
ar: خفظ ملف التهيئة

en: Save EQF File
ar: حفظ ملف EQF

en: Queue Manager
ar: مدير قوائم الانتظار

en: _Unqueue
ar: إ_زالة الإنتظار

en: Working ...
ar: جاري العمل...

en: Error
ar: خطأ

en: Information
ar: معلومات

en: _Save to history
ar: حف‍_ظ إلى التاريخ

en: Open URL
ar: إفتح الرابط

en: Add URL
ar: أضف الرابط

en: C_lear history
ar: تفري‍_غ التاريخ

en: Enter URL:
ar: أدخل الرابط:

en: Open
ar: إفتح

en: 
    (Further messages have been hidden.)
ar: 
    (تنبيهات أخرى تم إخفائها.)

en: Preset files (*.preset *.eqf *.q1)
ar: ملفات تهيئات (‎*.preset *.eqf *.q1‏)

en: Revert
ar: تراجع

en: Browse
ar: تصفّح

en: Open Folder
ar: إفتح المجلد

en: Add Folder
ar: أضف المجلد

en: Add
ar: أضف

en: Set Font
ar: عيّن الخط

en: Metadata
ar: البيانات الوصفية

en: Composer
ar: مُلحن

en: Performer
ar: المؤدّي

en: Recording Year
ar: سنة التسجيل

en: Recording Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Technical
ar: تقني

en: Bitrate
ar: معدل البت

en: Channels
ar: القنوات

en: MusicBrainz ID
ar: معرّف MusicBrainz

en: _Revert
ar: الت_راجع

en: Error writing tag(s).
ar: خطأ عند كتابة الوسم(الوسوم).

en: %1 files selected
ar: حُدّد %1 ملف

en: _Save %1 files
ar: احف_ظ %1 ملف

en: Level
ar: المستوى

en: Function
ar: وظيفة

en: Message
ar: رسالة

en: Log Inspector
ar: مفتش السجلات

en: Debug
ar: صحّح

en: Info
ar: معلومات

en: Warning
ar: تحذير

en: Cl_ear
ar: تفري‍_‍غ

en: Log Level:
ar: مستوى السجلّ:

en: Services
ar: خدمات

en: Restart in GTK (legacy) mode
ar: أعد التشغيل في وضع GTK (المهجور)

en: Native
ar: محلي

en: Dark
ar: قاتم

en: Flat
ar: بسيط

en: Flat (dark)
ar: بسيط (قاتم)

en: Audacious is running in Qt mode.
ar: أوداشْيَس مشتغل في وضع QT.

en: GTK (legacy) mode is unavailable in this build.
ar: وضع GTK (المهجور) غير متاح في هذه البِنية.

en: Theme:
ar: السِمَة:

en: Icon theme:
ar: سِمَة الأيقونات:

en: Copy
ar: نسخ
