Audacious - en to cmn translation catalogue (177 entries)

en: Show version
cmn: 顯示版本資訊

en: Pause if playing, play otherwise
cmn: 若播放中則暫停，否則繼續播放

en: Add files to the playlist
cmn: 加入檔案至播放列表

en: Display the main window
cmn: 顯示主視窗

en: Quit on playback stop
cmn: 播放停止後離開

en: %d file found | %d files found
cmn[0]: 找到 %d 個檔案

en: New Playlist
cmn: 新播放列表

en: Audio CD, track %s
cmn: 音樂 CD，音軌 %s

en: Now Playing
cmn: 正在播放

en: Mono
cmn: 單聲道

en: Stereo
cmn: 立體聲

en: %d channel | %d channels
cmn[0]: %d 聲道

en: Audio CD
cmn: 音樂 CD

en: Credits
cmn: 開發團隊

en: License
cmn: 授權條款

en: About Audacious
cmn: 關於 Audacious

en: _Rename
cmn: 重新命名(_R)

en: Rename Playlist
cmn: 重新命名播放列表

en: Import
cmn: 匯入

en: _Enable
cmn: 啟用(_E)

en: Equalizer
cmn: 等化器

en: Preamp
cmn: 前置放大

en: Open Files
cmn: 開啟檔案

en: Add Files
cmn: 加入檔案

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: Title
cmn: 標題

en: Artist
cmn: 演出者

en: Album
cmn: 專輯

en: Genre
cmn: 類型

en: Year
cmn: 年分

en: Track
cmn: 音軌

en: Length
cmn: 長度

en: Format:
cmn: 格式：

en: Quality:
cmn: 品質：

en: Acid Jazz
cmn: 迷幻爵士

en: Acid Rock
cmn: 迷幻搖滾

en: Ambient
cmn: 氛圍音樂

en: Bluegrass
cmn: 藍草

en: Blues
cmn: 藍調

en: Chamber Music
cmn: 室內樂

en: Classical
cmn: 古典

en: Country
cmn: 鄉村

en: Death Metal
cmn: 死亡金屬

en: Disco
cmn: 迪斯可

en: Easy Listening
cmn: 輕音樂

en: Folk
cmn: 民謠

en: Funk
cmn: 放客

en: Gangsta Rap
cmn: 黑幫說唱

en: Gospel
cmn: 福音音樂

en: Grunge
cmn: 垃圾搖滾

en: Hard Rock
cmn: 硬式搖滾

en: Heavy Metal
cmn: 重金屬

en: Hip-hop
cmn: 嘻哈

en: Jazz
cmn: 爵士

en: Jungle
cmn: 叢林

en: Metal
cmn: 金屬

en: New Age
cmn: 新世紀

en: New Wave
cmn: 新浪潮

en: Noise
cmn: 噪音

en: Pop
cmn: 流行

en: Punk Rock
cmn: 龐克搖滾

en: Rap
cmn: 說唱

en: Reggae
cmn: 雷鬼

en: Rock
cmn: 搖滾 (Rock)

en: Rock and Roll
cmn: 搖滾 (Rock&Roll)

en: Rhythm and Blues
cmn: R&B

en: Soul
cmn: 靈魂

en: Swing
cmn: 搖擺樂

en: Techno
cmn: 數位

en: Trip-hop
cmn: 迷幻舞曲

en: Song Info
cmn: 歌曲資訊

en: Comment
cmn: 備註

en: _Next
cmn: 下一首(_N)

en: Jump to Time
cmn: 跳至時間

en: Enter time (minutes:seconds):
cmn: 請輸入時間 (分:秒)：

en: _Queue
cmn: 排入佇列(_Q)

en: Un_queue
cmn: 移出佇列(_Q)

en: Jump to Song
cmn: 跳至歌曲

en: Filter:
cmn: 過濾器：

en: _Filter:
cmn: 過濾器(_F)：

en: Overwrite %s?
cmn: 覆寫 %s？

en: Export Playlist
cmn: 匯出播放列表

en: Import Playlist
cmn: 匯入播放列表

en: About %s
cmn: 關於 %s

en: %s Settings
cmn: %s 設定

en: Choose Folder
cmn: 選擇資料夾

en: Audio
cmn: 音訊

en: Network
cmn: 網路

en: Playlist
cmn: 播放列表

en: Plugins
cmn: 外掛

en: General
cmn: 一般

en: Effect
cmn: 特效

en: Visualization
cmn: 視覺特效

en: Input
cmn: 輸入

en: Transport
cmn: 傳輸

en: File name
cmn: 檔案名稱

en: File path
cmn: 檔案路徑

en: Date
cmn: 日期

en: Codec
cmn: 編解碼器

en: Quality
cmn: 品質

en: None
cmn: 無

en: Arabic
cmn: 阿拉伯語

en: Baltic
cmn: 波羅的海

en: Chinese
cmn: 漢語

en: Greek
cmn: 希臘語

en: Hebrew
cmn: 希伯來語

en: Japanese
cmn: 日本語

en: Korean
cmn: 韓語

en: Polish
cmn: 波蘭語

en: Russian
cmn: 俄語

en: Taiwanese
cmn: 傳統字漢語

en: Turkish
cmn: 土耳其語

en: Floating point
cmn: 浮點數

en: Output plugin:
cmn: 輸出外掛：

en: Amplify all files:
cmn: 放大所有檔案的音量：

en: dB
cmn: 分貝

en: Amplify untagged files:
cmn: 放大無標籤檔案的音量：

en: <b>Output Settings</b>
cmn: <b>輸出設定</b>

en: Bit depth:
cmn: 取樣格式：

en: Buffer size:
cmn: 緩衝區大小：

en: ms
cmn: 毫秒

en: Soft clipping
cmn: 軟性削峰

en: Use software volume control (not recommended)
cmn: 使用軟體音量控制 (不建議開啟)

en: Prevent clipping (recommended)
cmn: 防止訊號裁剪 (建議開啟)

en: Proxy hostname:
cmn: 代理伺服器名稱：

en: Proxy port:
cmn: 代理伺服器通訊埠：

en: Proxy username:
cmn: 代理伺服器使用者名稱：

en: Proxy password:
cmn: 代理伺服器密碼：

en: <b>Proxy Configuration</b>
cmn: <b>代理伺服器設定</b>

en: Enable proxy usage
cmn: 啟用代理伺服器

en: Use authentication with proxy
cmn: 需要認證

en: Auto character encoding detector for:
cmn: 自動偵測字元編碼：

en: Fallback character encodings:
cmn: 備用字元編碼：

en: <b>Behavior</b>
cmn: <b>行為</b>

en: Advance when the current song is deleted
cmn: 目前的歌曲被刪除時移至下一首

en: Clear the playlist when opening files
cmn: 開啟檔案後清除播放列表

en: Open files in a temporary playlist
cmn: 在暫存播放列表中開啟檔案

en: <b>Song Display</b>
cmn: <b>顯示歌曲</b>

en: Show song numbers
cmn: 顯示歌曲編號

en: <b>Album Art</b>
cmn: <b>專輯封面</b>

en: Search for images matching these words (comma-separated):
cmn: 搜尋符合這些單字的圖片 (以逗號分隔)：

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
cmn: 排除符合這些單字的圖片 (以逗號分隔)：

en: Search for images matching song file name
cmn: 搜尋符合歌曲檔名的圖片

en: Search recursively
cmn: 遞迴搜尋

en: Search depth:
cmn: 搜尋深度：

en: <b>Popup Information</b>
cmn: <b>彈出式資訊視窗</b>

en: Show popup information
cmn: 顯示彈出式資訊視窗

en: Popup delay (tenths of a second):
cmn: 彈出視窗的延遲時間 (十分之一秒)：

en: Show time scale for current song
cmn: 顯示目前歌曲的時間軸

en: <b>Compatibility</b>
cmn: <b>相容性</b>

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
cmn: 將 \ (反斜線) 視為資料夾分隔符號

en: <b>Metadata</b>
cmn: <b>詮釋資料</b>

en: Do not load metadata for songs until played
cmn: 在歌曲播放以前不要載入詮釋資料

en: <b>Miscellaneous</b>
cmn: <b>其他選項</b>

en: seconds
cmn: 秒

en: TITLE
cmn: 標題

en: ARTIST - TITLE
cmn: 演出者 - 標題

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
cmn: 演出者 - 專輯 - 標題

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
cmn: 演出者 - 專輯 - 音軌. 標題

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
cmn: 演出者 [ 專輯 ] - 音軌. 標題

en: ALBUM - TITLE
cmn: 專輯 - 標題

en: Category
cmn: 目錄

en: Custom
cmn: 自訂

en: Title format:
cmn: 標題格式：

en: Custom string:
cmn: 自訂字串：

en: Cancel
cmn: 取消

en: Save
cmn: 儲存

en: Load
cmn: 載入

en: Queue Manager
cmn: 佇列管理

en: Error
cmn: 錯誤

en: Open URL
cmn: 開啟網址

en: Add URL
cmn: 加入網址

en: Enter URL:
cmn: 請輸入網址：

en: 
    (Further messages have been hidden.)
cmn: 
    (詳細訊息已被隱藏。)

en: Browse
cmn: 瀏覽

en: Bitrate
cmn: 位元率

en: Copy
cmn: 拷貝
