Audacious - en to fi translation catalogue (324 entries)

en: Show command-line help
fi: Näytä komentorivin ohje

en: Show version
fi: Näytä versio

en: Start playback
fi: Aloita toisto

en: Pause playback
fi: Keskeytä toisto

en: Pause if playing, play otherwise
fi: Keskeytä jos kappale soi, muutoin jatka soittamista

en: Stop playback
fi: Pysäytä toisto

en: Skip to previous song
fi: Siirry edelliseen kappaleeseen

en: Skip to next song
fi: Siirry seuraavaan kappaleeseen

en: Add files to the playlist
fi: Lisää tiedostoja soittolistaan

en: Add files to a temporary playlist
fi: Lisää tiedostoja väliaikaiselle soittolistalle

en: Display the main window
fi: Näytä pääikkuna

en: Display the jump-to-song window
fi: Näytä "siirry kappaleeseen"-ikkuna

en: Start without a graphical interface
fi: Käynnistä ilman graafista käyttöliittymää

en: Quit on playback stop
fi: Sulje kun toisto pysäytetään

en: Print debugging messages (may be used twice)
fi: Tulosta vianjäljitysviestit (mahdollista käyttää kahdesti)

en: Run in GTK mode
fi: Suorita GTK-tilassa

en: Run in Qt mode
fi: Suorita Qt-tilassa

en: Unknown option: %s
fi: Tuntematon valinta: %s

en: Unknown option: -%c
fi: Tuntematon valinta: -%c

en: Usage: audacious [OPTION] ... [FILE] ...
fi: Käyttö: audacious [VALINTA] ... [TIEDOSTO] ...

en: Select instance to run/control
fi: Valitse suoritettava/hallittava esiintymä

en: %d file found | %d files found
fi[0]: %d tiedosto löytyi
fi[1]: %d tiedostoa löytyi

en: Error reading %s:
    %s
fi: Virhe luettaessa %s:
    %s

en: No files found.
fi: Tiedostoja ei löytynyt.

en: New Playlist
fi: Uusi soittolista

en: Standard input
fi: Vakio sisääntulo

en: Audio CD, track %s
fi: Ääni-CD, kappale %s

en: (character encoding error)
fi: (merkistökoodausvirhe)

en: Stream recording must be configured in Audio Settings before it can be used.
fi: Suoratoiston tallennus on määritettävä ääniasetuksissa, ennen kuin sitä voidaan käyttää.

en: Error opening output stream
fi: Virhe avattaessa suoratoiston ulostuloa

en: Error recording output stream
fi: Virhe tallennettaessa suoratoiston ulostuloa

en: Error playing %s:
    %s
fi: Virhe toistaessa %s:
    %s

en: Invalid audio format
fi: Virheellinen äänimuoto

en: Now Playing
fi: Soi nyt

en: Error opening %s:
    %s
fi: Virhe avattaessa %s:
    %s

en: Error loading %s.
fi: Virhe ladatessa %s.

en: Cannot load %s: unsupported file name extension.
fi: Kohdetta %s ei voi ladata: tiedostopääte ei ole tuettu.

en: Error saving %s.
fi: Virhe tallennettaessa %s.

en: Cannot save %s: unsupported file name extension.
fi: Kohdetta %s ei voi tallentaa: tiedostopääte ei ole tuettu.

en: Error loading plugin
fi: Virhe liitännäistä ladattaessa

en: Seek error
fi: Siirtymisvirhe

en: The file format could not be determined. The format may be unsupported, or a necessary plugin may not be installed/enabled.
fi: Tiedostomuotoa ei voitu määrittää. Formaattia ei ehkä tueta, tarvittavaa laajennusta ei ole asennettu tai otettu käyttöön.

en: The file could not be decoded. It may be invalid, corrupt, or in an unsupported format.
fi: Tiedostoa ei voitu purkaa. Se voi olla vioittunut tai muodossa, jota ei tueta.

en: %d channel | %d channels
fi[0]: %d kanava
fi[1]: %d kanavaa

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Track %d
fi: Kappale %d

en: (unknown title)
fi: (tuntematon nimi)

en: Unknown URI scheme
fi: Tuntematon URI-ohjelma

en: Invalid file name
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Invalid access mode
fi: Virheellinen käyttötila

en: Credits
fi: Tekijät

en: License
fi: Lisenssi

en: About Audacious
fi: Tietoja Audaciouksesta

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Don’t ask again
fi: _Älä kysy uudelleen

en: Do you want to permanently remove “%s”?
fi: Haluastko poistaa kohteen “%s” pysyvästi?

en: _Remove
fi: _Poista

en: Remove Playlist
fi: Poista soittolista

en: What would you like to call this playlist?
fi: Minkä nimen haluat antaa tälle soittolistalle?

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Rename Playlist
fi: Nimeä soittolista uudelleen

en: Please select one preset to export.
fi: Valitse yksi tuotava esiasetus.

en: Preset File ...
fi: Esiasetustiedosto...

en: EQF File ...
fi: EQF-tiedosto...

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Equalizer Presets
fi: Taajuuskorjaimen esiasetukset

en: Save Preset
fi: Tallenna esiasetukset

en: Delete Selected
fi: Poista valitut

en: Revert Changes
fi: Kumoa muutokset

en: _Enable
fi: _Käytä

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Presets ...
fi: Esiasetukset...

en: Reset to Zero
fi: Palauta nollaksi

en: Preamp
fi: Esivahvistus

en: Open Files
fi: Avaa tiedostoja

en: _Open
fi: _Avaa

en: Close _dialog on open
fi: S_ulje ikkuna avatessa

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: _Add
fi: _Lisää

en: Close _dialog on add
fi: Sul_je ikkuna lisättäessä

en: _Close
fi: _Sulje

en: Title
fi: Nimi

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Album
fi: Albumi

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Year
fi: Vuosi

en: Track
fi: Kappale

en: Length
fi: Kesto

en: Format:
fi: Muoto:

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Bitrate:
fi: Bittinopeus:

en: Acid Jazz
fi: Acid jazz

en: Acid Rock
fi: Acid rock

en: Chamber Music
fi: Kamarimusiikki

en: Classical
fi: Klassinen

en: Country
fi: Kantri

en: Death Metal
fi: Death metal

en: Disco
fi: Disko

en: Easy Listening
fi: Kevyt kuunneltava

en: Gangsta Rap
fi: Gangsta-rap

en: Hard Rock
fi: Hard rock

en: Heavy Metal
fi: Heavy metal

en: Metal
fi: Metalli

en: New Age
fi: New age

en: New Wave
fi: New wave

en: Punk Rock
fi: Punk rock

en: Rock and Roll
fi: Rock 'n' roll

en: Rhythm and Blues
fi: R'n'B

en: Techno
fi: Tekno

en: Save successful
fi: Tallennus onnistui

en: Save error
fi: Virhe tallennettaessa

en: Song Info
fi: Kappaletieto

en: Album Artist
fi: Albumi / esittäjä

en: Comment
fi: Kommentti

en: Track Number
fi: Kappaleen numero

en: _Auto-fill empty fields
fi: _Täytä automaattisesti tyhjät kentät

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: N/A
fi: -

en: _Jump
fi: Sii_rry

en: Jump to Time
fi: Hyppää aikaan

en: Enter time (minutes:seconds):
fi: Syötä aika (minuutit:sekunnit):

en: _Queue
fi: _Lisää jonoon

en: Un_queue
fi: _Poista jonosta

en: Jump to Song
fi: Hyppää kappaleeseen

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: _Filter:
fi: _Suodatin:

en: C_lose on jump
fi: S_ulje siirryttäessä

en: _Overwrite
fi: _Korvaa

en: Confirm Overwrite
fi: Vahvista korvaaminen

en: Overwrite %s?
fi: Ylikirjoita %s?

en: Please type a filename extension or select a format from the drop-down list.
fi: Valitse tiedostonimen pääte tai valitse muoto pudotusvalikosta.

en: Select Format by Extension
fi: Valitse muoto tiedostopäätteen avulla

en: Export Playlist
fi: Vie soittolista

en: _Export
fi: _Vie

en: Import Playlist
fi: Tuo soittolista

en: _Import
fi: _Tuo

en: _Plugins ...
fi: _Liitännäiset...

en: About %s
fi: Tietoja - %s

en: %s Settings
fi: %s - asetukset

en: _Set
fi: _Aseta

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _About
fi: _Tietoja

en: Choose File
fi: Valitse tiedosto

en: Choose Folder
fi: Valitse kansio

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Audio
fi: Ääni

en: Network
fi: Verkko

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: General
fi: Yleiset

en: Effect
fi: Tehosteet

en: Visualization
fi: Visualisoinnit

en: Input
fi: Äänilähteet

en: Transport
fi: Siirtokanavat

en: Album artist
fi: Albumin esittäjä

en: Track number
fi: Kappalenumero

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File path
fi: Tiedoston polku

en: Date
fi: Päiväys

en: Description
fi: Kuvaus

en: Codec
fi: Koodekki

en: Quality
fi: Laatu

en: None
fi: Ei mikään

en: Arabic
fi: Arabia

en: Baltic
fi: Balttia

en: Chinese
fi: Kiina

en: Greek
fi: Kreikka

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Japanese
fi: Japani

en: Korean
fi: Korea

en: Polish
fi: Puola

en: Russian
fi: Venäjä

en: Taiwanese
fi: Taiwan

en: Turkish
fi: Turkki

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Floating point
fi: Liukuluku

en: As decoded
fi: Dekoodattuna

en: After applying ReplayGain
fi: Uudelleentoiston vahvistuksen jälkeen

en: After applying effects
fi: Efektien lisäyksen jälkeen

en: After applying equalization
fi: Taajuuskorjauksen jälkeen

en: Based on shuffle
fi: Perustuu sekoitukseen

en: Restart in Qt mode
fi: Käynnistä uudelleen Qt-tilassa

en: Audacious is running in GTK (legacy) mode.
fi: Audacious toimii GTK-tilassa (vanhennettu).

en: Qt mode is unavailable in this build.
fi: Qt-tila ei ole käytettävissä tässä koontiversiossa.

en: Interface:
fi: Käyttöliittymä:

en: Output plugin:
fi: Ulostulon lisäosa:

en: Amplify all files:
fi: Vahvista kaikki tiedostot:

en: Amplify untagged files:
fi: Vahvista luokittelemattomat tiedostot:

en: <b>Output Settings</b>
fi: <b>Ulostulon asetukset</b>

en: Bit depth:
fi: Bittisyvyys:

en: Buffer size:
fi: Puskurin koko:

en: Soft clipping
fi: Pehmeä leikkaantuminen

en: Use software volume control (not recommended)
fi: Käytä ohjelmallista äänensäätöä (ei suositeltu)

en: <b>Recording Settings</b>
fi: <b>Nauhoitusasetukset</b>

en: Record stream:
fi: Tallenna suoratoisto:

en: Enable ReplayGain
fi: Käytä ReplayGainia

en: Mode:
fi: Tila:

en: Prevent clipping (recommended)
fi: Estä leikkaantuminen (suositeltu)

en: Proxy hostname:
fi: Välityspalvelimen osoite:

en: Proxy port:
fi: Välityspalvelimen portti:

en: Proxy username:
fi: Välityspalvelimen käyttäjätunnus:

en: Proxy password:
fi: Välityspalvelimen salasana:

en: <b>Network Settings</b>
fi: <b>Verkkoasetukset</b>

en: <b>Proxy Configuration</b>
fi: <b>Välityspalvelimen asetukset</b>

en: Enable proxy usage
fi: Käytä välityspalvelinta

en: Use authentication with proxy
fi: Käytä tunnistautumista välityspalvelimen kanssa

en: Use SOCKS proxy
fi: Käytä SOCKS-välityspalvelinta

en: Auto character encoding detector for:
fi: Automaattinen merkistökoodauksen tunnistus:

en: Fallback character encodings:
fi: Toissijaiset merkistökoodaukset:

en: <b>Behavior</b>
fi: <b>Käytös</b>

en: Resume playback on startup
fi: Palauta toisto käynnistäessä

en: Pause instead of resuming immediately
fi: Keskeytä välittömän palauttamisen sijaan

en: Advance when the current song is deleted
fi: Jatka, kun nykyinen kappale on poistettu

en: Clear the playlist when opening files
fi: Tyhjennä soittolista avattaessa tiedostoja

en: Open files in a temporary playlist
fi: Avaa tiedostot väliaikaisessa soittolistassa

en: <b>Song Display</b>
fi: <b>Kappalenäyttö</b>

en: Show song numbers
fi: Näytä kappalenumerot

en: Show leading zeroes (02:00 vs. 2:00)
fi: Näytä etunollat (02:00 vrt. 2:00)

en: Show hours separately (1:30:00 vs. 90:00)
fi: Näytä tunnit erillisenä (1:30:00 vrt. 90:00)

en: <b>Export</b>
fi: <b>Vie</b>

en: Use relative paths when possible
fi: Käytä suhteellisia polkuja kun mahdollista

en: <b>Album Art</b>
fi: <b>Albumikansi</b>

en: Search for images matching these words (comma-separated):
fi: Etsi kuvia joissa esiintyy sanat (erota pilkulla):

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
fi: Hylkää kuvat joissa esiintyy sanat (erota pilkulla):

en: Search for images matching song file name
fi: Etsi kuvia, jotka vastaavat kappaleen tiedostonimeä

en: Search recursively
fi: Etsi rekursiivisesti

en: Search depth:
fi: Etsintäsyvyys:

en: <b>Popup Information</b>
fi: <b>Ponnahdusikkuna</b>

en: Show popup information
fi: Näytä ponnahdusikkuna

en: Popup delay (tenths of a second):
fi: Ponnahdusikkunan viive (kymmenesosasekunti):

en: Show time scale for current song
fi: Näytä soivan kappaleen aikapalkki

en: <b>Compatibility</b>
fi: <b>Yhteensopivuus</b>

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
fi: Tulkitse \ (kenoviiva) kansioerottimeksi

en: <b>Playlist</b>
fi: <b>Soittolista</b>

en: Add folders recursively
fi: Lisää kansiot rekursiivisesti

en: Add folders nested within playlist files
fi: Lisää soittolistatiedostoihin sisäkkäisiä kansioita

en: <b>Metadata</b>
fi: <b>Metatiedot</b>

en: Guess missing metadata from file path
fi: Arvaa puuttuva metadata tiedostopolun perusteella

en: Do not load metadata for songs until played
fi: Älä lataa metatietoja kun kappaletta soitetaan

en: Probe content of files with no recognized file name extension
fi: Tutki tuntemattomien tiedostopäätteiden omaavien tiedostojen sisältö

en: <b>Miscellaneous</b>
fi: <b>Sekalaiset</b>

en: Step forward/backward by:
fi: Askel eteen-/taaksepäin:

en: seconds
fi: sekuntia

en: Adjust volume by:
fi: Säädä äänenvoimakkuutta:

en: percent
fi: prosentteina

en: TITLE
fi: NIMI

en: TITLE - ARTIST
fi: NIMI - ESITTÄJÄ

en: TITLE - ARTIST - ALBUM
fi: NIMI - ESITTÄJÄ - ALBUMI

en: ARTIST - TITLE
fi: ESITTÄJÄ - NIMI

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
fi: ESITTÄJÄ - ALBUMI - NIMI

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
fi: ESITTÄJÄ - ALBUMI - KAPPALENUMERO. NIMI

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
fi: ARTISTI [ ALBUMI ] - KAPPALENUMERO. NIMI

en: ALBUM - TITLE
fi: ALBUMI - NIMI

en: Category
fi: Luokka

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Title format:
fi: Nimikkeen muoto:

en: Custom string:
fi: Muu merkkijono:

en: Enable audio stream recording with %s
fi: Ota suoratoiston tallennus käyttöön %s

en: No audio recording plugin available
fi: Liitännäistä äänen nauhoittamista varten ei ole saatavilla

en: Audacious Settings
fi: Audaciouksen asetukset

en: Cancel
fi: Peru

en: Save
fi: Tallenna

en: Load
fi: Lataa

en: Load Preset File
fi: Lataa esiasetustiedosto

en: Load EQF File
fi: Lataa EQF-tiedosto

en: Save Preset File
fi: Tallenna esiasetustiedosto

en: Save EQF File
fi: Tallenna EQF-tiedosto

en: Queue Manager
fi: Jonomanageri

en: _Unqueue
fi: _Poista jonosta

en: Working ...
fi: Työskennellään...

en: Error
fi: Virhe

en: Information
fi: Tiedot

en: _Save to history
fi: _Tallenna historiaan

en: Open URL
fi: Avaa verkko-osoite

en: Add URL
fi: Lisää verkko-osoite

en: C_lear history
fi: T_yhjennä historia

en: Enter URL:
fi: Anna verkko-osoite:

en: Open
fi: Avaa

en: 
    (Further messages have been hidden.)
fi: 
    (Seuraavat viestit ovat piilotettu.)

en: Preset files (*.preset *.eqf *.q1)
fi: Esiasetustiedostot (*.preset *.eqf *.q1)

en: Revert
fi: Palaa

en: Browse
fi: Selaa

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Add
fi: Lisää

en: Set Font
fi: Aseta fontti

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Performer
fi: Esittäjä

en: Recording Year
fi: Nauhoitusvuosi

en: Recording Date
fi: Nauhoituspäivä

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Catalog Number
fi: Kataloginumero

en: Technical
fi: Tekninen

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Channels
fi: Kanavat

en: _Revert
fi: _Palauta

en: Error writing tag(s).
fi: Virhe tunnisteita kirjoittaessa.

en: %1 files selected
fi: %1 tiedostoa valittu

en: _Save %1 files
fi: _Tallenna %1 tiedostoa

en: Level
fi: Taso

en: Function
fi: Toiminto

en: Message
fi: Viesti

en: Log Inspector
fi: Lokin tarkastaja

en: Debug
fi: Vianetsintä

en: Info
fi: Tiedot

en: Warning
fi: Varoitus

en: Cl_ear
fi: T_yhjennä

en: Log Level:
fi: Lokitaso:

en: Services
fi: Palvelut

en: Restart in GTK (legacy) mode
fi: Käynnistä uudelleen GTK-tilassa (vanhennettu)

en: Native
fi: Alkuperäinen

en: Dark
fi: Tumma

en: Flat
fi: Litteä

en: Flat (dark)
fi: Litteä (tumma)

en: Audacious is running in Qt mode.
fi: Audacious toimii Qt-tilassa.

en: GTK (legacy) mode is unavailable in this build.
fi: GTK-tila (vanhennettu) ei ole käytettävissä tässä koontiversiossa.

en: Theme:
fi: Teema:

en: Icon theme:
fi: Kuvaketeema:

en: Copy
fi: Kopioi
