Audacious - en to id_ID translation catalogue (286 entries)

en: Show command-line help
id_ID: Tampilkan bantuan untuk baris-perintah

en: Show version
id_ID: Tampilkan versi

en: Start playback
id_ID: Mulai pemutaran lagu

en: Pause playback
id_ID: Jeda pemutaran lagu

en: Pause if playing, play otherwise
id_ID: Jeda pemutaran jika sedang memutar, putar jika tidak sedang memutar

en: Stop playback
id_ID: Hentikan pemutaran lagu

en: Skip to previous song
id_ID: Lompat ke lagu sebelumnya

en: Skip to next song
id_ID: Lompat ke lagu berikutnya

en: Add files to the playlist
id_ID: Tambah berkas ke dalam daftar lagu

en: Add files to a temporary playlist
id_ID: Tambah berkas ke daftar putar sementara

en: Display the main window
id_ID: Tampilkan jendela utama

en: Display the jump-to-song window
id_ID: Tampilkan jendela "Loncat ke Lagu"

en: Start without a graphical interface
id_ID: Mulai tanpa tampilan antarmuka secara grafis

en: Quit on playback stop
id_ID: Keluar ketika berhenti memutar lagu

en: Print debugging messages (may be used twice)
id_ID: Cetak pesan debug (dapat digunakan dua kali)

en: Run in GTK mode
id_ID: Jalankan dalam mode GTK

en: Run in Qt mode
id_ID: Jalankan dalam mode Qt

en: Unknown option: %s
id_ID: Pilihan tidak dikenal: %s

en: Unknown option: -%c
id_ID: Pilihan tidak dikenal: -%c

en: Usage: audacious [OPTION] ... [FILE] ...
id_ID: Penggunaan: audacious [PILIHAN] ... [BERKAS] ...

en: Select instance to run/control
id_ID: Pilih instansi untuk dijalankan/kontrol

en: %d file found | %d files found
id_ID[0]: %d berkas ditemukan

en: Error reading %s:
    %s
id_ID: Gagal membaca %s:
    %s

en: No files found.
id_ID: Tidak ada file yang ditemukan.

en: New Playlist
id_ID: Daftar putar baru

en: Standard input
id_ID: Masukan standar

en: Audio CD, track %s
id_ID: CD Audio, trek %s

en: (character encoding error)
id_ID: (galat pada penyandian karakter)

en: Stream recording must be configured in Audio Settings before it can be used.
id_ID: Rekaman aliran harus diatur di Pengaturan Audio sebelum digunakan.

en: Error opening output stream
id_ID: Kesalahan saat membuka aliran keluaran

en: Error recording output stream
id_ID: Kesalahan saat merekam aliran keluaran

en: Error playing %s:
    %s
id_ID: Gagal memainkan %s:
    %s

en: Invalid audio format
id_ID: Format audio tidak sah

en: Now Playing
id_ID: Sedang Diputar

en: Error opening %s:
    %s
id_ID: Gagal membuka %s:
    %s

en: Error loading %s.
id_ID: Gagal memuat %s.

en: Cannot load %s: unsupported file name extension.
id_ID: Tidak dapat memuat %s: ekstensi nama berkas tidak didukung.

en: Error saving %s.
id_ID: Gagal menyimpan %s.

en: Cannot save %s: unsupported file name extension.
id_ID: Tidak dapat menyimpan %s: ekstensi nama berkas tidak didukung.

en: Error loading plugin
id_ID: Gagal memuat pengaya

en: Seek error
id_ID: Galat pada pencarian

en: %d channel | %d channels
id_ID[0]: %d kanal

en: Audio CD
id_ID: CD Audio

en: Track %d
id_ID: Trek %d

en: (unknown title)
id_ID: (judul tidak diketahui)

en: Unknown URI scheme
id_ID: Skema URI tidak diketahui

en: Invalid file name
id_ID: Nama berkas tidak sah

en: Invalid access mode
id_ID: Mode akses tidak valid

en: Credits
id_ID: Kredit

en: License
id_ID: Lisensi

en: About Audacious
id_ID: Tentang Audacious

en: _Cancel
id_ID: _Batal

en: _Don’t ask again
id_ID: _Jangan tanya lagi

en: Do you want to permanently remove “%s”?
id_ID: Apakah kamu mau menghapus dengan permanen “%s”?

en: _Remove
id_ID: _Hapus

en: Remove Playlist
id_ID: Hapus Daftar Putar

en: What would you like to call this playlist?
id_ID: Apakah anda suka dan memanggil daftar putar ini?

en: _Rename
id_ID: Gant_i Nama

en: Rename Playlist
id_ID: Ganti Nama Daftar Lagu

en: Please select one preset to export.
id_ID: Silakan pilih satu preset untuk diekspor.

en: Preset File ...
id_ID: Berkas Preset ...

en: EQF File ...
id_ID: Berkas EQF ...

en: Import
id_ID: Impor

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Equalizer Presets
id_ID: Setelan Ekuilizer

en: Save Preset
id_ID: Simpan Setelan

en: Delete Selected
id_ID: Hapus Item Terpilih

en: Revert Changes
id_ID: Kembalikan Perubahan

en: _Enable
id_ID: _Gunakan

en: Equalizer
id_ID: Ekualiser

en: Presets ...
id_ID: Preset ...

en: Reset to Zero
id_ID: Setel ke Nol

en: Open Files
id_ID: Buka Berkas

en: _Open
id_ID: B_uka

en: Close _dialog on open
id_ID: Tutup _dialog buka

en: Add Files
id_ID: Tambah Berkas

en: _Add
id_ID: _Tambah

en: Close _dialog on add
id_ID: Tutup _dialog buka

en: _Close
id_ID: _Keluar

en: Title
id_ID: Judul

en: Artist
id_ID: Artis

en: Genre
id_ID: Aliran

en: Year
id_ID: Tahun

en: Track
id_ID: Trek

en: Length
id_ID: Panjang

en: Quality:
id_ID: Kualitas:

en: Classical
id_ID: Klasik

en: Disco
id_ID: Disko

en: Easy Listening
id_ID: Mudah Didengarkan

en: Noise
id_ID: Bising

en: Rock and Roll
id_ID: Rock & Roll

en: Rhythm and Blues
id_ID: Rhythm & Blues

en: Save successful
id_ID: Penyimpanan berhasil

en: Save error
id_ID: Penyimpanan galat

en: Song Info
id_ID: Info Lagu

en: Album Artist
id_ID: Album Artis

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Track Number
id_ID: Nomor Trek

en: _Auto-fill empty fields
id_ID: _Isi-otomatis bidang yang kosong

en: _Save
id_ID: _Simpan

en: _Previous
id_ID: Sebel_umnya

en: _Next
id_ID: Sela_njutnya

en: _Jump
id_ID: _Lompat

en: Jump to Time
id_ID: Loncat ke Waktu

en: Enter time (minutes:seconds):
id_ID: Masukkan waktu (menit:detik):

en: _Queue
id_ID: Masuk _Antrian

en: Un_queue
id_ID: Keluar Antria_n

en: Jump to Song
id_ID: Loncat ke Lagu

en: C_lose on jump
id_ID: Ke_luar loncat

en: _Overwrite
id_ID: _Timpa

en: Confirm Overwrite
id_ID: Konformasi Penimpaan

en: Overwrite %s?
id_ID: Menimpa %s?

en: Please type a filename extension or select a format from the drop-down list.
id_ID: Mohon ketikkan nama ekstensi berkas atau pilih format yang sesuai dari daftar.

en: Select Format by Extension
id_ID: Pilih Format Ekstensi

en: Export Playlist
id_ID: Ekspor Daftar Main

en: _Export
id_ID: _Ekspor

en: Import Playlist
id_ID: Impor Daftar Main

en: _Import
id_ID: _Impor

en: About %s
id_ID: Tentang %s

en: %s Settings
id_ID: %s Pengaturan

en: _About
id_ID: Tent_ang

en: Choose File
id_ID: Pilih Berkas

en: Choose Folder
id_ID: Pilih Direktori

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Audio
id_ID: Suara

en: Network
id_ID: Jaringan

en: Playlist
id_ID: Daftar putar

en: Plugins
id_ID: Pengaya

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: General
id_ID: Umum

en: Effect
id_ID: Efek

en: Visualization
id_ID: Visualisasi

en: Input
id_ID: Masukan

en: Transport
id_ID: Transpor

en: Album artist
id_ID: Artis Album

en: Track number
id_ID: Nomor trek

en: File name
id_ID: Nama berkas

en: File path
id_ID: Lokasi berkas

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Codec
id_ID: Kodek

en: Quality
id_ID: Kualitas

en: None
id_ID: Kosong

en: Arabic
id_ID: Arab

en: Chinese
id_ID: Cina

en: Greek
id_ID: Yunani

en: Hebrew
id_ID: Ibrani

en: Japanese
id_ID: Jepang

en: Korean
id_ID: Korea

en: Polish
id_ID: Polandia

en: Russian
id_ID: Rusia

en: Taiwanese
id_ID: Taiwan

en: Turkish
id_ID: Turki

en: Automatic
id_ID: Otomatis

en: Floating point
id_ID: Titik mengambang

en: As decoded
id_ID: Seperti decoded

en: After applying ReplayGain
id_ID: Setelah menerapkan ReplayGain

en: After applying effects
id_ID: Setelah menerapkan efek

en: After applying equalization
id_ID: Setelah menerapkan pemerataan

en: Based on shuffle
id_ID: Berdasarkan acak

en: Restart in Qt mode
id_ID: Mulai ulang dalam mode Qt

en: Audacious is running in GTK (legacy) mode.
id_ID: Audacious berjalan dalam mode GTK (mode lama).

en: Qt mode is unavailable in this build.
id_ID: Mode Qt tidak tersedia pada build ini.

en: Interface:
id_ID: Antarmuka:

en: Output plugin:
id_ID: Pengaya keluaran:

en: Amplify all files:
id_ID: Kuatkan semua berkas:

en: Amplify untagged files:
id_ID: Kuatkan berkas yang tak ditandai:

en: <b>Output Settings</b>
id_ID: <b>Setelan Keluaran</b>

en: Bit depth:
id_ID: Kedalaman bit:

en: Buffer size:
id_ID: Ukuran penyangga:

en: Soft clipping
id_ID: Kliping lunak

en: Use software volume control (not recommended)
id_ID: Gunakan pengatur volume (tidak direkomendasikan)

en: <b>Recording Settings</b>
id_ID: <b>Pengaturan Perekaman</b>

en: Record stream:
id_ID: Aliran rekaman:

en: Enable ReplayGain
id_ID: Aktifkan ReplayGain

en: Prevent clipping (recommended)
id_ID: Cegah pemangkasan (direkomendasikan)

en: Proxy hostname:
id_ID: Nama host proksi:

en: Proxy port:
id_ID: Porta proxy:

en: Proxy username:
id_ID: Nama pengguna proxy:

en: Proxy password:
id_ID: Sandi proxy:

en: <b>Network Settings</b>
id_ID: <b>Pengaturan Jaringan</b>

en: <b>Proxy Configuration</b>
id_ID: <b>Konfigurasi Proxy</b>

en: Enable proxy usage
id_ID: Gunakan proxy

en: Use authentication with proxy
id_ID: Gunakan otentikasi pada proxy

en: Use SOCKS proxy
id_ID: Gunakan proxy SOCKS

en: Auto character encoding detector for:
id_ID: Deteksi enkoder karakter otomatis untuk:

en: Fallback character encodings:
id_ID: Enkoder karakter standar:

en: <b>Behavior</b>
id_ID: <b>Perilaku</b>

en: Resume playback on startup
id_ID: Lanjut putar saat aplikasi dimulai

en: Pause instead of resuming immediately
id_ID: Jeda pemutaran daripada langsung lanjutkan segera

en: Advance when the current song is deleted
id_ID: Jika lagu terkini terhapus, lanjut putar lagu lain

en: Clear the playlist when opening files
id_ID: Bersihkan daftar lagu ketika membuka berkas

en: Open files in a temporary playlist
id_ID: Buka berkas pada daftar lagu sementara

en: <b>Song Display</b>
id_ID: <b>Tampilan Lagu</b>

en: Show song numbers
id_ID: Tampilkan no. urut daftar lagu

en: Show leading zeroes (02:00 vs. 2:00)
id_ID: Tampilkan awalan nol (02:00 vs. 2:00)

en: Show hours separately (1:30:00 vs. 90:00)
id_ID: Tampilkan jam secara terpisah (1:30:00 vs. 90:00)

en: <b>Export</b>
id_ID: <b>Ekspor</b>

en: Use relative paths when possible
id_ID: Gunakan path relatif jika memungkinkan

en: <b>Album Art</b>
id_ID: <b>Gambar Sampul</b>

en: Search for images matching these words (comma-separated):
id_ID: Cari gambar yang sesuai dengan kata tersebut (pisahkan dengan tanda koma):

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
id_ID: Mengecualikan gambar yang sesuai dengan kata tersebut (pisahkan dengan tanda koma):

en: Search for images matching song file name
id_ID: Cari gambar yang sesuai dengan nama berkas

en: Search recursively
id_ID: Cari secara rekursif

en: Search depth:
id_ID: Kedalaman pencarian:

en: <b>Popup Information</b>
id_ID: <b>Informasi Jendela Popup</b>

en: Show popup information
id_ID: Munculkan halaman informasi popup

en: Popup delay (tenths of a second):
id_ID: Tunda popup (persepuluh detik):

en: Show time scale for current song
id_ID: Tampilkan skala waktu untuk lagu saat ini

en: <b>Compatibility</b>
id_ID: <b>Kecocokan</b>

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
id_ID: Tafsirkan \ (garis miring terbalik) sebagai pembatas folder

en: <b>Playlist</b>
id_ID: <b>Daftar Putar</b>

en: Add folders recursively
id_ID: Tambahkan folder secara rekursif

en: Add folders nested within playlist files
id_ID: Tambahkan folder yang bersarang di dalam file daftar putar

en: Guess missing metadata from file path
id_ID: Prediksi metadata yang hilang dari lokasi berkas

en: Do not load metadata for songs until played
id_ID: Jangan muat metadata hingga lagu diputar

en: Probe content of files with no recognized file name extension
id_ID: Jajaki juga isi berkas yang tidak dikenal ekstensinya

en: Step forward/backward by:
id_ID: Langkah maju/mundur dengan:

en: seconds
id_ID: detik

en: Adjust volume by:
id_ID: Atur volume dengan:

en: percent
id_ID: persen

en: TITLE
id_ID: JUDUL

en: TITLE - ARTIST
id_ID: JUDUL - ARTIS

en: TITLE - ARTIST - ALBUM
id_ID: JUDUL - ARTIS - ALBUM

en: ARTIST - TITLE
id_ID: ARTIS - JUDUL

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
id_ID: ARTIS - ALBUM - JUDUL

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
id_ID: ARTIS - ALBUM - TREK. JUDUL

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
id_ID: ARTIS [ ALBUM ] - TREK. JUDUL

en: ALBUM - TITLE
id_ID: ALBUM - JUDUL

en: Category
id_ID: Kategori

en: Custom
id_ID: Pilihan

en: Title format:
id_ID: Format judul:

en: Custom string:
id_ID: Rangkaian kata gubahan:

en: Enable audio stream recording with %s
id_ID: Aktifkan perekaman aliran audio dengan %s

en: No audio recording plugin available
id_ID: Tidak ada plug-in perekam audio yang tersedia

en: Audacious Settings
id_ID: Seting Audacious

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Save
id_ID: Simpan

en: Load
id_ID: Muat

en: Load Preset File
id_ID: Muat Berkas Preset

en: Load EQF File
id_ID: Muat Berkas EQF

en: Save Preset File
id_ID: Simpan Berkas Preset

en: Save EQF File
id_ID: Simpan Berkas EQF

en: Queue Manager
id_ID: Manajer Antrian

en: _Unqueue
id_ID: _Hapus dari antrian

en: Working ...
id_ID: Sedang bekerja ...

en: Error
id_ID: Galat

en: Information
id_ID: Informasi

en: _Save to history
id_ID: _Simpan ke riwayat

en: Open URL
id_ID: Buka URL

en: Add URL
id_ID: Tambah URL

en: C_lear history
id_ID: _Bersihkan riwayat

en: Enter URL:
id_ID: Masukkan URL:

en: Open
id_ID: Buka

en: 
    (Further messages have been hidden.)
id_ID: 
    (Pesan lebih lanjut telah disembunyikan.)

en: Preset files (*.preset *.eqf *.q1)
id_ID: Berkas preset (*.preset *.eqf *.q1)

en: Revert
id_ID: Kembalikan

en: Browse
id_ID: Telusuri

en: Open Folder
id_ID: Buka Folder

en: Add Folder
id_ID: Tambah Folder

en: Add
id_ID: Tambah

en: Set Font
id_ID: Setel Fonta

en: Composer
id_ID: Komposer

en: Performer
id_ID: Penyanyi

en: Recording Year
id_ID: Tahun Rekaman

en: Recording Date
id_ID: Tanggal Rekaman

en: Technical
id_ID: Teknis

en: Channels
id_ID: Kanal

en: MusicBrainz ID
id_ID: ID MusicBrainz

en: _Revert
id_ID: _Kembalikan

en: Error writing tag(s).
id_ID: Galat saat menulis tag.

en: %1 files selected
id_ID: %1 berkas dipilih

en: _Save %1 files
id_ID: _Simpan %1 berkas

en: Level
id_ID: Tingkat

en: Function
id_ID: Fungsi

en: Message
id_ID: Pesan

en: Log Inspector
id_ID: Pemantau Log

en: Info
id_ID: Keterangan

en: Warning
id_ID: Peringatan

en: Cl_ear
id_ID: B_ersihkan

en: Log Level:
id_ID: Tingkat Log:

en: Services
id_ID: Layanan

en: Restart in GTK (legacy) mode
id_ID: Mulai ulang dalam mode GTK (mode lama)

en: Audacious is running in Qt mode.
id_ID: Audacious berjalan dalam mode Qt.

en: GTK (legacy) mode is unavailable in this build.
id_ID: Mode GTK (mode lama) tidak tersedia pada build ini.

en: Copy
id_ID: Salin
