Audacious - en to ja translation catalogue (343 entries)

en: Show command-line help
ja: コマンドラインのヘルプを表示

en: Show version
ja: バージョンを表示

en: Start playback
ja: 再生

en: Pause playback
ja: 一時停止

en: Pause if playing, play otherwise
ja: 再生していたら一時停止し、再生していなければ再生する

en: Stop playback
ja: 停止

en: Skip to previous song
ja: 前の曲にスキップ

en: Skip to next song
ja: 次の曲にスキップ

en: Add files to the playlist
ja: プレイリストにファイルを追加

en: Add files to a temporary playlist
ja: 一時プレイリストにファイルを追加

en: Display the main window
ja: メインウィンドウを表示する

en: Display the jump-to-song window
ja: ジャンプトゥソングウィンドウを表示する

en: Start without a graphical interface
ja: グラフィカルインターフェイスなしで開始

en: Quit on playback stop
ja: 再生完了時に終了する

en: Print debugging messages (may be used twice)
ja: デバッグ用メッセージを表示 (-VV のように2個続ける用法あり)

en: Run in GTK mode
ja: GTK モードで起動

en: Run in Qt mode
ja: Qt モードで実行

en: Unknown option: %s
ja: 不明なオプションです: %s

en: Unknown option: -%c
ja: 不明なオプションです: -%c

en: Usage: audacious [OPTION] ... [FILE] ...
ja: 使い方: audacious [オプション] ... [ファイル] ...

en: Select instance to run/control
ja: コントロールするインスタンスを選択してください

en: %d file found | %d files found
ja[0]: %d 個のファイルが見つかりました

en: Error reading %s:
    %s
ja: 読み込みエラー %s
    %s

en: No files found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: New Playlist
ja: 新規プレイリスト

en: Standard input
ja: 標準入力

en: Audio CD, track %s
ja: オーディオ CD、トラック %s

en: (character encoding error)
ja: (文字のエンコーディングエラー)

en: Stream recording must be configured in Audio Settings before it can be used.
ja: 録音を始める前にあらかじめオーディオの設定を行う必要があります。

en: Error opening output stream
ja: 出力ストリームを開けません

en: Error recording output stream
ja: 出力ストリームを録音できませんｑ

en: Error playing %s:
    %s
ja: %s の再生中に次のエラーが発生しました
    %s

en: Invalid audio format
ja: 無効なオーディオ形式

en: Now Playing
ja: 再生中

en: Error opening %s:
    %s
ja: %s を開く際にエラー:
    %s

en: Error loading %s.
ja: %s の読込みエラー

en: Cannot load %s: unsupported file name extension.
ja: %s を読込めません: 対応していないファイル拡張子です。

en: Error saving %s.
ja: %s の保存エラー

en: Cannot save %s: unsupported file name extension.
ja: %s を保存することができません: 対応していないファイル拡張子です。

en: Error loading plugin
ja: プラグインのロードエラー

en: Seek error
ja: シークエラー

en: The file format could not be determined. The format may be unsupported, or a necessary plugin may not be installed/enabled.
ja: ファイル形式を特定できませんでした。ファイルがサポートされていないか、必要なプラグインがインストールもしくは有効化されていない可能性があります。

en: The file could not be decoded. It may be invalid, corrupt, or in an unsupported format.
ja: ファイルをデコードできませんでした。ファイルが破損しているか、対応していない可能性があります。

en: Mono
ja: モノラル

en: Stereo
ja: ステレオ

en: %d channel | %d channels
ja[0]: %d チャンネル

en: Audio CD
ja: オーディオ CD

en: Track %d
ja: トラック %d

en: (unknown title)
ja: (不明なタイトル)

en: Unknown URI scheme
ja: 不明な URI スキーマ

en: Invalid file name
ja: 無効なファイル名

en: Invalid access mode
ja: アクセスモードが無効です

en: Credits
ja: クレジット

en: License
ja: ライセンス

en: About Audacious
ja: Audacious について

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Don’t ask again
ja: 再び表示しない(_D)

en: Do you want to permanently remove “%s”?
ja: "%s" を完全に削除しますか？

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Remove Playlist
ja: プレイリストを削除

en: What would you like to call this playlist?
ja: プレイリストの名前を入力して下さい。

en: _Rename
ja: 名前を変更(_R)

en: Rename Playlist
ja: プレイリストをリネーム

en: Please select one preset to export.
ja: エクスポートするプリセットを1つ選択してください。

en: Preset File ...
ja: プリセットファイル ...

en: EQF File ...
ja: EQF ファイル ...

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Equalizer Presets
ja: イコライザーのプリセット

en: Save Preset
ja: プリセットの保存

en: Delete Selected
ja: プリセットの削除

en: Revert Changes
ja: 変更を元に戻す

en: _Enable
ja: 有効(_E)

en: Equalizer
ja: イコライザー

en: Presets ...
ja: プリセット ...

en: Reset to Zero
ja: ゼロにリセット

en: Preamp
ja: プリアンプ

en: Open Files
ja: ファイルを開く

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Close _dialog on open
ja: 開いたらダイアログを閉じる(_D)

en: Add Files
ja: ファイルの追加

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Close _dialog on add
ja: 追加したらダイアログを閉じる(_D)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム名

en: Genre
ja: ジャンル

en: Year
ja: 制作年

en: Track
ja: トラック

en: Length
ja: 長さ

en: Format:
ja: 形式:

en: Quality:
ja: 音質:

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Acid Jazz
ja: アシッドジャズ

en: Acid Rock
ja: アシッドロック

en: Ambient
ja: アンビエント

en: Bebop
ja: ビバップ

en: Bluegrass
ja: ブルーグラス

en: Blues
ja: ブルース

en: Chamber Music
ja: チェインバーミュージック

en: Classical
ja: クラシカル

en: Country
ja: カントリー

en: Death Metal
ja: デスメタル

en: Disco
ja: ディスコ

en: Easy Listening
ja: イージーリスニング

en: Folk
ja: フォーク

en: Funk
ja: ファンク

en: Gangsta Rap
ja: ギャングスタラップ

en: Gospel
ja: ゴスペル

en: Grunge
ja: グランジ

en: Hard Rock
ja: ハードロック

en: Heavy Metal
ja: ヘヴィメタル

en: Hip-hop
ja: ヒップホップ

en: House
ja: ハウス

en: Jazz
ja: ジャズ

en: Jungle
ja: ジャングル

en: Metal
ja: メタル

en: New Age
ja: ニューエイジ

en: New Wave
ja: ニューウェーブ

en: Noise
ja: ノイズ

en: Pop
ja: ポップ

en: Punk Rock
ja: パンクロック

en: Rap
ja: ラップ

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Rock
ja: ロック

en: Rock and Roll
ja: ロックンロール

en: Rhythm and Blues
ja: R&B

en: Ska
ja: スカ

en: Soul
ja: ソウル

en: Swing
ja: スウィング

en: Techno
ja: テクノ

en: Trip-hop
ja: トリップホップ

en: Save successful
ja: 保存が完了しました

en: Save error
ja: 保存に失敗しました

en: Song Info
ja: 曲の情報

en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

en: Comment
ja: コメント

en: Track Number
ja: トラック番号

en: _Auto-fill empty fields
ja: 空白のフィールドに自動入力(_A)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Previous
ja: 前へ (_P)

en: _Next
ja: 次の曲へ(_N)

en: _Jump
ja: ジャンプ(_J)

en: Jump to Time
ja: 指定した時間へジャンプ

en: Enter time (minutes:seconds):
ja: 時間を入力してください (分:秒):

en: _Queue
ja: キューに追加(_Q)

en: Un_queue
ja: キューから外す(_U)

en: Jump to Song
ja: 指定した曲にジャンプ

en: Filter:
ja: フィルター:

en: _Filter:
ja: フィルター(_F):

en: C_lose on jump
ja: ジャンプしたらダイアログを閉じる(_L)

en: _Overwrite
ja: 上書き保存(_O)

en: Confirm Overwrite
ja: 上書きする

en: Overwrite %s?
ja: %s を上書きしてもよろしいですか？

en: Please type a filename extension or select a format from the drop-down list.
ja: ファイルの拡張子を入力するか、ドロップダウンリストからフォーマットを選んでください

en: Select Format by Extension
ja: 拡張子でフォーマットを選択

en: Export Playlist
ja: プレイリストを出力

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: Import Playlist
ja: プレイリストを読み込み

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _Plugins ...
ja: プラグイン(_P)

en: About %s
ja: %s について

en: %s Settings
ja: %s の設定

en: _Set
ja: 設定(_S)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Choose File
ja: ファイルの選択

en: Choose Folder
ja: フォルダーの選択

en: Appearance
ja: 外見

en: Audio
ja: オーディオ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Advanced
ja: 高度

en: General
ja: 一般

en: Effect
ja: エフェクト

en: Visualization
ja: 視覚化

en: Input
ja: インプット

en: Transport
ja: トランスポート

en: Album artist
ja: アルバムアーティスト

en: Track number
ja: トラック番号

en: File name
ja: ファイル名

en: File path
ja: ファイルパス

en: Date
ja: 日付

en: Description
ja: 説明

en: Codec
ja: コーデック

en: Quality
ja: 音質

en: None
ja: なし

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Baltic
ja: バルト諸語

en: Chinese
ja: 簡体中国語

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Taiwanese
ja: 繁体中国語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Automatic
ja: 自動

en: Floating point
ja: 浮動小数点

en: As decoded
ja: デコードしたそのまま

en: After applying ReplayGain
ja: リプレイゲインの適用後

en: After applying effects
ja: エフェクトの適用後

en: After applying equalization
ja: イコライザーの適用後

en: Based on shuffle
ja: シャッフルの設定に合わせる

en: Restart in Qt mode
ja: Qt モードで再起動

en: Audacious is running in GTK (legacy) mode.
ja: Audacious は GTK （古い）モード で動作しています。

en: Qt mode is unavailable in this build.
ja: このビルドでは Qt モードが利用できません。

en: Interface:
ja: インターフェイス:

en: Output plugin:
ja: 出力プラグイン:

en: Amplify all files:
ja: すべてのファイルを増幅する:

en: Amplify untagged files:
ja: タグづけされていないファイルを増幅する:

en: <b>Output Settings</b>
ja: <b>出力の設定</b>

en: Bit depth:
ja: ビット深度:

en: Buffer size:
ja: バッファーサイズ:

en: Soft clipping
ja: ソフトクリッピング

en: Use software volume control (not recommended)
ja: ソフトウェアの音量コントロールを使う (非推奨)

en: <b>Recording Settings</b>
ja: <b>録音の設定</b>

en: Record stream:
ja: 録音するストリーム:

en: <b>ReplayGain</b>
ja: <b>リプレイゲイン</b>

en: Enable ReplayGain
ja: リプレイゲインを有効にする

en: Mode:
ja: モード:

en: Prevent clipping (recommended)
ja: クリッピングを防ぐ (非推奨)

en: Proxy hostname:
ja: プロキシのホスト名:

en: Proxy port:
ja: プロキシのポート:

en: Proxy username:
ja: プロキシのユーザ名:

en: Proxy password:
ja: プロキシのパスワード:

en: <b>Network Settings</b>
ja: <b>ネットワークの設定</b>

en: <b>Proxy Configuration</b>
ja: <b>プロキシの設定</b>

en: Enable proxy usage
ja: プロキシの使用を有効にする

en: Use authentication with proxy
ja: プロキシの認証を行う

en: Use SOCKS proxy
ja: SOCKS プロキシを使用

en: Auto character encoding detector for:
ja: 文字コードの自動検出対象言語:

en: Fallback character encodings:
ja: 検出失敗時に試行する文字コード:

en: <b>Behavior</b>
ja: <b>動作</b>

en: Resume playback on startup
ja: 起動時に再生を再開する

en: Pause instead of resuming immediately
ja: 再生せずに一時停止状態で起動

en: Advance when the current song is deleted
ja: 現在の曲が削除された時に次の曲を再生する

en: Clear the playlist when opening files
ja: ファイルを開く時にプレイリストをクリアする

en: Open files in a temporary playlist
ja: ファイルを一時プレイリストで開く

en: <b>Song Display</b>
ja: <b>曲の表示</b>

en: Show song numbers
ja: 曲番号の表示

en: Show leading zeroes (02:00 vs. 2:00)
ja: 頭の0を表示する (例 02:00)

en: Show hours separately (1:30:00 vs. 90:00)
ja: 時分秒表示を使う (例 1:30:00)

en: <b>Export</b>
ja: <b>エクスポート</b>

en: Use relative paths when possible
ja: 可能な限り相対パスを使う

en: <b>Album Art</b>
ja: <b>アルバムアート</b>

en: Search for images matching these words (comma-separated):
ja: 次の単語にマッチする画像を検索する (コンマで区切る):

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
ja: 次の単語にマッチする画像を除外する (コンマで区切る):

en: Search for images matching song file name
ja: 曲のファイル名にマッチする画像を検索する

en: Search recursively
ja: 再帰的に検索する

en: Search depth:
ja: 検索の深さ:

en: <b>Popup Information</b>
ja: <b>ポップアップ情報</b>

en: Show popup information
ja: ポップアップ情報を表示する

en: Popup delay (tenths of a second):
ja: ポップアップの遅れ (10秒単位):

en: Show time scale for current song
ja: 現在の曲のタイムスケールを表示する

en: <b>Compatibility</b>
ja: <b>互換性</b>

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
ja: \ (バックスラッシュ) をフォルダーの区切り文字として解釈する

en: <b>Playlist</b>
ja: <b>プレイリスト</b>

en: Add folders recursively
ja: 再帰的にフォルダーを追加する

en: Add folders nested within playlist files
ja: プレイリスト内に入れ子にされたフォルダーを追加する

en: <b>Metadata</b>
ja: <b>メタデータ</b>

en: Guess missing metadata from file path
ja: メタデータがないときにファイルパスから推定

en: Do not load metadata for songs until played
ja: 再生が終わるまで曲のメタデータを読み込まない

en: Probe content of files with no recognized file name extension
ja: ファイル拡張子が未知のときにはファイル内容を精査する

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>その他</b>

en: seconds
ja: 秒

en: percent
ja: パーセント

en: TITLE
ja: タイトル

en: TITLE - ARTIST
ja: タイトル - アーティスト

en: TITLE - ARTIST - ALBUM
ja: タイトル - アーティスト - アルバム

en: ARTIST - TITLE
ja: アーティスト - タイトル

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
ja: アーティスト - アルバム - タイトル

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
ja: アーティスト - アルバム - トラック. タイトル

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
ja: アーティスト [ アルバム ] - トラック. タイトル

en: ALBUM - TITLE
ja: アルバム - タイトル

en: Category
ja: カテゴリー

en: Custom
ja: カスタム

en: Title format:
ja: タイトルの書式:

en: Custom string:
ja: カスタム文字列:

en: Enable audio stream recording with %s
ja: %sを使ってオーディオストリームを録音する

en: No audio recording plugin available
ja: オーディオ録音プラグインを利用できません

en: Audacious Settings
ja: Audacious の設定

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save
ja: 保存

en: Load
ja: 読み込み

en: Load Preset File
ja: プリセットファイルを読込む

en: Load EQF File
ja: EQF ファイルを読込む

en: Save Preset File
ja: プリセットファイルを保存

en: Save EQF File
ja: EQF ファイルを保存

en: Queue Manager
ja: キューマネージャー

en: _Unqueue
ja: キューからはずす(_U)

en: Working ...
ja: 処理中 ...

en: Error
ja: エラー

en: Information
ja: 情報

en: _Save to history
ja: 履歴に追加 (_S)

en: Open URL
ja: URL を開く

en: Add URL
ja: URL を追加

en: C_lear history
ja: 履歴を削除 (_L)

en: Enter URL:
ja: URL を入力:

en: Open
ja: 開く

en: 
    (Further messages have been hidden.)
ja: 
    (追加のメッセージが隠れているかもしれません。)

en: Preset files (*.preset *.eqf *.q1)
ja: プリセットファイル (*.preset *.eqf *.q1)

en: Revert
ja: 変更を元に戻す

en: Browse
ja: 参照

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Add Folder
ja: フォルダーを追加

en: Add
ja: 追加

en: Set Font
ja: フォントを設定

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Composer
ja: 作曲者

en: Performer
ja: 演者

en: Recording Year
ja: 制作年

en: Recording Date
ja: 制作日

en: Technical
ja: 技術情報

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Channels
ja: チャンネル

en: _Revert
ja: 変更を元に戻す(_R)

en: Error writing tag(s).
ja: タグの書き込み中にエラーが発生しました。

en: %1 files selected
ja: %1 つのファイルが選択されています

en: _Save %1 files
ja: %1 つのファイルを保存 (_S)

en: Level
ja: レベル:

en: Function
ja: 機能

en: Message
ja: メッセージ

en: Log Inspector
ja: ログ検査

en: Debug
ja: デバッグ

en: Info
ja: 情報

en: Warning
ja: 警告

en: Cl_ear
ja: クリアー(_E)

en: Log Level:
ja: ログレベル:

en: Services
ja: サービス

en: Restart in GTK (legacy) mode
ja: GTK（古い） モードで再起動

en: Native
ja: ネイティブ

en: Dark
ja: ダーク

en: Flat
ja: フラット

en: Flat (dark)
ja: フラット（ダーク）

en: Audacious is running in Qt mode.
ja: Audacious は Qt モードで動作しています。

en: GTK (legacy) mode is unavailable in this build.
ja: このビルドでは GTK（古い）モードが利用できません。

en: Theme:
ja: テーマ:

en: Icon theme:
ja: アイコンテーマ:

en: Copy
ja: コピー
