Audacious - en to ro translation catalogue (292 entries)

en: Show command-line help
ro: Arată ajutor în linia de comandă

en: Show version
ro: Arată versiunea

en: Start playback
ro: Redă

en: Pause playback
ro: Pauză

en: Pause if playing, play otherwise
ro: Pauză dacă se redă, redare altfel

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Skip to previous song
ro: Sari la melodia anterioară

en: Skip to next song
ro: Sari la melodia următoare

en: Add files to the playlist
ro: Adaugă fișiere la lista de redare

en: Add files to a temporary playlist
ro: Adaugă fișiere la o listă de redare temporară

en: Display the main window
ro: Arată fereastra principală

en: Display the jump-to-song window
ro: Arată fereastra de sărit la o anumită melodie

en: Start without a graphical interface
ro: Pornește fără o interfață grafică

en: Quit on playback stop
ro: Închidere la oprirea redării

en: Print debugging messages (may be used twice)
ro: Printează mesaje de depanare (se poate folosi de doua ori)

en: Run in GTK mode
ro: Rulează in mod GTK

en: Run in Qt mode
ro: Rulează în modul Qt

en: Unknown option: %s
ro: Opțiune necunoscută: %s

en: Unknown option: -%c
ro: Opțiune necunoscută: %c

en: Usage: audacious [OPTION] ... [FILE] ...
ro: Utilizare: audacious [OPȚIUNE] ... [FIȘIER] ...

en: Select instance to run/control
ro: Selectează instanța principală

en: %d file found | %d files found
ro[0]: %d fisiere gasite
ro[1]: %d fisiere gasite
ro[2]: %d fișiere găsite

en: Error reading %s:
    %s
ro: A apărut o eroare la citirea %s:
    %s

en: No files found.
ro: Nu s-au găsit fișierele.

en: New Playlist
ro: Listă de redare nouă

en: Standard input
ro: Intrare standard

en: Audio CD, track %s
ro: Audio CD, pista %s

en: (character encoding error)
ro: (eroare de codare a caracterelor)

en: Stream recording must be configured in Audio Settings before it can be used.
ro: Înregistrarea strem-urilor trebuie configurata în Setările Audio înainte de a putea fi folosită/

en: Error opening output stream
ro: Eroare la deschiderea fluxului de ieșire

en: Error recording output stream
ro: A apărut o eroare la înregistrarea stream-ului

en: Error playing %s:
    %s
ro: A apărut o eroare în timpul redării %s:
    %s

en: Invalid audio format
ro: Format audio invalid

en: Now Playing
ro: Se redă acum

en: Error opening %s:
    %s
ro: Eroare la deschiderea %s:
    %s

en: Error loading %s.
ro: Eroare la încărcarea %s.

en: Cannot load %s: unsupported file name extension.
ro: Nu se poate încărca %s: extensia fisierului nu este suportată.

en: Error saving %s.
ro: A apărut o eroare în timpul salvării %s.

en: Cannot save %s: unsupported file name extension.
ro: Nu se poate salva %s: extensia fisierului nu este suportată.

en: Error loading plugin
ro: Eroare încărcare plugin

en: Seek error
ro: Eroare căutare

en: The file format could not be determined. The format may be unsupported, or a necessary plugin may not be installed/enabled.
ro: Formatul fișierului nu poate fi determinat. Acest format ar putea fi necunoscut sau un supliment nu este instalat/activat.

en: The file could not be decoded. It may be invalid, corrupt, or in an unsupported format.
ro: Fișierul nu a putut fi decodat. Ar putea fi invalid, corupt sau într-un format necunoscut.

en: %d channel | %d channels
ro[0]: %d canal
ro[1]: %d canale
ro[2]: %d canale

en: Track %d
ro: Pista %d

en: (unknown title)
ro: (titlu necunoscut)

en: Unknown URI scheme
ro: Schemă URI necunoscută

en: Invalid file name
ro: Nume fișier invalid

en: Invalid access mode
ro: Mod acces invalid

en: Credits
ro: Credite

en: License
ro: Licență

en: About Audacious
ro: Despre Audacious

en: _Cancel
ro: _Anulare

en: _Don’t ask again
ro: _Nu mai întreba

en: Do you want to permanently remove “%s”?
ro: Eşti sigur că vrei să elimini definitiv "%s"?

en: _Remove
ro: _Elimină

en: Remove Playlist
ro: Elimină Lista de redare

en: What would you like to call this playlist?
ro: Cum vrei să denumești această listă de redare?

en: _Rename
ro: _Redenumeşte

en: Rename Playlist
ro: Redenumeste Lista de redare

en: Please select one preset to export.
ro: Vă rugam selectați o preetare pentru export.

en: Preset File ...
ro: Fișier prestabiliri ...

en: EQF File ...
ro: Fișier EQF ...

en: Equalizer Presets
ro: Prestabiliri egalizator

en: Save Preset
ro: Salvează prestabilirea

en: Delete Selected
ro: Șterge selecția

en: Revert Changes
ro: Anulați modificările

en: _Enable
ro: _Permite

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Presets ...
ro: Presetări ...

en: Reset to Zero
ro: Resetează la zero

en: Preamp
ro: Preamplificator

en: Open Files
ro: Deschide Fișiere

en: _Open
ro: _Deschide

en: Close _dialog on open
ro: Închide _dialogul la deschidere

en: Add Files
ro: Adaugă Fișiere

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Close _dialog on add
ro: Închide _dialogul la adăugare

en: _Close
ro: _Închidere

en: Title
ro: Titlu

en: Genre
ro: Genul

en: Year
ro: An

en: Track
ro: Pista

en: Length
ro: Lungime

en: Quality:
ro: Calitate:

en: Chamber Music
ro: Muzică de cameră

en: Classical
ro: Clasic

en: Gospel
ro: Evanghelic

en: Noise
ro: Zgomot

en: Rock and Roll
ro: Rock & Roll

en: Save successful
ro: Salvare efectuată cu succes

en: Save error
ro: Eroare la salvare

en: Song Info
ro: Informații despre melodie

en: Album Artist
ro: Artist Album

en: Comment
ro: Comentariu

en: Track Number
ro: Număr pistă

en: _Auto-fill empty fields
ro: _Auto completează câmpuri libere

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Previous
ro: _Precedent

en: _Next
ro: _Următorul

en: _Jump
ro: _Sari

en: Jump to Time
ro: Sari la Timp

en: Enter time (minutes:seconds):
ro: Introdu timp (minute:secunde):

en: _Queue
ro: _Adaugă la coadă

en: Un_queue
ro: Scoate din coadă

en: Jump to Song
ro: Sari la Melodie

en: Filter:
ro: Filtru:

en: _Filter:
ro: _Filtru:

en: C_lose on jump
ro: C_închide dialogul după salt

en: _Overwrite
ro: _Suprascrie

en: Confirm Overwrite
ro: Confirmă Suprascrierea

en: Overwrite %s?
ro: Suprascrie %s?

en: Please type a filename extension or select a format from the drop-down list.
ro: Te rugăm să specifici extensia sau să selectezi formatul din meniul de mai sus.

en: Select Format by Extension
ro: Selecteaza formatul după extensie

en: Export Playlist
ro: Exportă Lista de redare

en: _Export
ro: _Exportă

en: Import Playlist
ro: Importă Lista de redare

en: _Import
ro: _Importă

en: _Plugins ...
ro: _Plugin-uri...

en: About %s
ro: Despre %s

en: %s Settings
ro: %s Setări

en: _Set
ro: _Stabileşte

en: _Settings
ro: _Setări

en: _About
ro: _Despre

en: Choose File
ro: Alege un fișier

en: Choose Folder
ro: Alege un director

en: Appearance
ro: Aspect

en: Network
ro: Rețea

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Advanced
ro: Avansat

en: Effect
ro: Efect

en: Visualization
ro: Vizualizare

en: Input
ro: Intrare

en: Album artist
ro: Artist album

en: Track number
ro: Număr pistă

en: File name
ro: Nume fișier

en: File path
ro: Cale fișier

en: Date
ro: Dată

en: Description
ro: Descriere

en: Quality
ro: Calitate

en: None
ro: Niciunul

en: Chinese
ro: Chinezesc

en: Greek
ro: Grec

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Koreană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Russian
ro: Rusă

en: Taiwanese
ro: Taiwaneză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Automatic
ro: Automat

en: Floating point
ro: Virgulă mobilă

en: As decoded
ro: Cum e decodat

en: After applying ReplayGain
ro: După aplicarea ReplayGain

en: After applying effects
ro: După aplicarea efectelor

en: After applying equalization
ro: Dupa aplicarea egalizării

en: Based on shuffle
ro: Bazat pe setarea de amestecare

en: Restart in Qt mode
ro: Reporneste în modul Qt

en: Audacious is running in GTK (legacy) mode.
ro: Audacious rulează în modul GTK(vechi).

en: Qt mode is unavailable in this build.
ro: Modul Qt nu este disponibil în această versiune.

en: Interface:
ro: Interfață:

en: Output plugin:
ro: Plugin de ieșire:

en: Amplify all files:
ro: Amplifică toate fişierele:

en: Amplify untagged files:
ro: Amplifică fișiere neetichetate

en: <b>Output Settings</b>
ro: <b>Setări Ieşire</b>

en: Bit depth:
ro: Adâncime bit:

en: Buffer size:
ro: Mărimea Buffer-ului:

en: Soft clipping
ro: Saturarea audio folosind metoda Soft clipping

en: Use software volume control (not recommended)
ro: Controlează volumul la nivel software (nu este recomandat)

en: <b>Recording Settings</b>
ro: <b>Setări de înregistrare</b>

en: Record stream:
ro: Înregistrează streamul:

en: Enable ReplayGain
ro: Activează ReplayGain

en: Mode:
ro: Mod:

en: Prevent clipping (recommended)
ro: Previne suprapunerea (recomandat)

en: Proxy hostname:
ro: Adresa sau numele:

en: Proxy port:
ro: Portul pentru proxy:

en: Proxy username:
ro: Utilizator proxy:

en: Proxy password:
ro: Parolă proxy:

en: <b>Network Settings</b>
ro: <b>Setări de reţea</b>

en: <b>Proxy Configuration</b>
ro: <b>Configurarea Proxy-ului</b>

en: Enable proxy usage
ro: Activează proxy

en: Use authentication with proxy
ro: Folosește autentificarea

en: Use SOCKS proxy
ro: Folosește SOCKS proxy

en: Auto character encoding detector for:
ro: Detecție automată a codificării caracterelor pentru:

en: Fallback character encodings:
ro: Setări de rezervă pentru codificările caracterelor

en: <b>Behavior</b>
ro: <b>Comportament</b>

en: Resume playback on startup
ro: Continuă redare la pornire

en: Pause instead of resuming immediately
ro: Pauză în loc de redare imediată

en: Advance when the current song is deleted
ro: Avansează dacă melodia curentă este ștearsă

en: Clear the playlist when opening files
ro: Golește lista de redare la deschiderea de noi fișiere

en: Open files in a temporary playlist
ro: Deschide fișierele într-o listă de redare temporară

en: <b>Song Display</b>
ro: <b>Vizualizarea melodiei</b>

en: Show leading zeroes (02:00 vs. 2:00)
ro: Arată zerourile de la început  (02:00 vs. 2:00)

en: Show hours separately (1:30:00 vs. 90:00)
ro: Arată ora separat (1:30:00 vs. 90:00)

en: <b>Export</b>
ro: <b>Exportă</b>

en: Use relative paths when possible
ro: Folosește căi de acces relative atunci când este posibil

en: Search for images matching these words (comma-separated):
ro: Caută imagini care se potrivesc cu cuvintele (comma-separated):

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
ro: Exclude imaginile care se potrivesc cu cuvintele (comma-separated):

en: Search for images matching song file name
ro: Caută imagini care se potrivesc cu numele de fişier al melodiei

en: Search recursively
ro: Caută recursiv

en: Search depth:
ro: Adâncime de căutare:

en: <b>Popup Information</b>
ro: <b>Popup cu Informații</b>

en: Show popup information
ro: Arată informaţie popup

en: Popup delay (tenths of a second):
ro: Întârziere popup (zecimi de secundă)

en: Show time scale for current song
ro: Arată scala de timp pentru melodia curentă

en: <b>Compatibility</b>
ro: <b>Compatibilitate</b>

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
ro: Consideră \ (backward slash) ca delimitator de directoare

en: Add folders recursively
ro: Adaugă dosarele recursiv

en: Add folders nested within playlist files
ro: Adaugă dosare ce se află în interiorul fișierelor de playlist

en: Guess missing metadata from file path
ro: Ghicește metadatele lipsă din calea de acces către fișier

en: Do not load metadata for songs until played
ro: Nu încărca metadata melodiilor decât la momentul redării

en: Probe content of files with no recognized file name extension
ro: Examinează conţinutul fişierelor cu extensie necunoscută

en: <b>Miscellaneous</b>
ro: <b>Diverse</b>

en: Step forward/backward by:
ro: Pas înainte/înapoi după:

en: seconds
ro: secunde

en: Adjust volume by:
ro: Adjustează volumul după:

en: percent
ro: procent

en: TITLE
ro: TITLU

en: TITLE - ARTIST
ro: TITLU - ARTIST

en: TITLE - ARTIST - ALBUM
ro: TITLU - ARTIST - ALBUM

en: ARTIST - TITLE
ro: ARTIST - TITLU

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
ro: ARTIST - ALBUM - TITLU

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
ro: ARTIST - ALBUM - SEMN. TITLU

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
ro: ARTIST [ ALBUM ] - SEMN. TITLU

en: ALBUM - TITLE
ro: ALBUM - TITLU

en: Category
ro: Categorie

en: Custom
ro: Personalizat

en: Title format:
ro: Formatul titlului:

en: Custom string:
ro: Format specificat:

en: Enable audio stream recording with %s
ro: Activează înregistrarea audio a streamului cu %s

en: No audio recording plugin available
ro: Nu exista un plugin disponibil pentru înregistarea audio

en: Audacious Settings
ro: Setări Audacious

en: Cancel
ro: Anulare

en: Save
ro: Salvează

en: Load
ro: Încarcă

en: Load Preset File
ro: Încarcă fișierele de preconfigurare

en: Load EQF File
ro: Încarcă fișierele EQF

en: Save Preset File
ro: Salvează fișierul de preconfigurare

en: Save EQF File
ro: Salvează fișierul EQF

en: Queue Manager
ro: Managerul cozii de redare

en: _Unqueue
ro: _Scoate din coada de redare

en: Working ...
ro: Se lucrează ...

en: Error
ro: Eroare

en: Information
ro: Informații

en: _Save to history
ro: _Salvează în istoric

en: Open URL
ro: Deschide URL

en: Add URL
ro: Adaugă URL

en: C_lear history
ro: C_urăță istoricul

en: Enter URL:
ro: Introdu URL:

en: Open
ro: Deschide

en: 
    (Further messages have been hidden.)
ro: 
    (Mesajele următoare au fost ascunse.)

en: Preset files (*.preset *.eqf *.q1)
ro: Fișiere cu preconfigurări (*.preset *.eqf *.q1)

en: Revert
ro: Revino

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Open Folder
ro: Deschide director

en: Add Folder
ro: Adaugă director

en: Add
ro: Adaugă

en: Set Font
ro: Seteaza font

en: Metadata
ro: Metadate

en: Composer
ro: Compozitor

en: Performer
ro: Interpret

en: Recording Year
ro: Anul Înregistrării

en: Recording Date
ro: Data Înregistrării

en: Publisher
ro: Casă de discuri

en: Catalog Number
ro: Numărul de catalog

en: Technical
ro: Tehnic

en: Channels
ro: Canale

en: MusicBrainz ID
ro: Cont MusicBrainz

en: _Revert
ro: _Restaurează

en: Error writing tag(s).
ro: A apărut o eroare în timpul scierii etichetei(lor).

en: %1 files selected
ro: %1 fișiere selectate

en: _Save %1 files
ro: _%1 fișiere salvate

en: Level
ro: Nivel

en: Function
ro: Funcţie

en: Message
ro: Mesaj

en: Log Inspector
ro: Inspectorul de jurnale de erori

en: Debug
ro: Depanare

en: Info
ro: Informaţii

en: Warning
ro: Avertizare

en: Log Level:
ro: Nivelul de preluare a informațiilor de jurnal:

en: Services
ro: Servicii

en: Restart in GTK (legacy) mode
ro: Reporneste în modul GTK(vechi)

en: Native
ro: Nativ

en: Dark
ro: Întunecat

en: Flat
ro: Plat

en: Flat (dark)
ro: Plat (întunecat)

en: Audacious is running in Qt mode.
ro: Audacious ruleaza în modul Qt

en: GTK (legacy) mode is unavailable in this build.
ro: Modul GTK (vechi) nu este disponibil în această versiune.

en: Theme:
ro: Temă:

en: Icon theme:
ro: Tema pictogramei:

en: Copy
ro: Copiază
