Audacious - en to sv translation catalogue (321 entries)

en: Show command-line help
sv: Visa kommandoradshjälp

en: Show version
sv: Visa version

en: Start playback
sv: Starta uppspelning

en: Pause playback, resume if already paused
sv: Pausa uppspelningen, återuppta om den redan är pausad

en: Pause if playing, play otherwise
sv: Pausa om uppspelning pågår, spela annars

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Skip to previous song
sv: Hoppa till föregående låt

en: Skip to next song
sv: Hoppa till nästa låt

en: Add files to the playlist
sv: Lägg till filer i spellista

en: Add files to a temporary playlist
sv: Lägg till nya filer i temporär spellista

en: Display the main window
sv: Visa huvudfönstret

en: Display the jump-to-song window
sv: Visa fönstret hoppa-till-låt

en: Start without a graphical interface
sv: Starta utan ett grafiskt gränssnitt

en: Quit on playback stop
sv: Avsluta vid uppspelningsstopp

en: Print debugging messages (may be used twice)
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden (kan användas två gånger)

en: Run in GTK mode
sv: Kör i GTK-läge

en: Run in Qt mode
sv: Kör i Qt-läge

en: Unknown option: %s
sv: Okänt alternativ: %s

en: Unknown option: -%c
sv: Okänt alternativ: -%c

en: Usage: audacious [OPTION] ... [FILE] ...
sv: Användning: audacious [FLAGGA] ... [FIL] ...

en: Select instance to run/control
sv: Välj instans att köra/styra

en: %d file found | %d files found
sv[0]: %d fil hittades
sv[1]: %d filer hittades

en: Error reading %s:
    %s
sv: Fel vid läsning av %s:
    %s

en: No files found.
sv: Inga filer hittades.

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: Standard input
sv: Standardingång

en: Audio CD, track %s
sv: Ljud-CD, spår %s

en: (character encoding error)
sv: (teckenkodningsfel)

en: Stream recording must be configured in Audio Settings before it can be used.
sv: Ströminspelning måste konfigureras i ljudinställningar innan den kan användas.

en: Error opening output stream
sv: Det gick inte att öppna utgångsströmmen

en: Error recording output stream
sv: Fel vid inspelning av utgångsströmmen

en: Error playing %s:
    %s
sv: Fel vid uppspelning av %s:
    %s

en: Invalid audio format
sv: Felaktigt ljudformat

en: Now Playing
sv: Spelar nu

en: Error opening %s:
    %s
sv: Fel vid öppning av %s:
    %s

en: Error loading %s.
sv: Fel vid inläsning av %s.

en: Cannot load %s: unsupported file name extension.
sv: Kan inte läsa in %s: filändelsen stöds ej.

en: Error saving %s.
sv: Fel vid sparande av %s.

en: Cannot save %s: unsupported file name extension.
sv: Kan inte spara %s: filändelsen stöds ej.

en: Error loading plugin
sv: Fel vid inläsning av insticksmodul

en: Seek error
sv: Sökfel

en: The file format could not be determined. The format may be unsupported, or a necessary plugin may not be installed/enabled.
sv: Filformatet kunde inte fastställas. Formatet kanske inte stöds, eller så är en nödvändig insticksmodul kanske inte installerad/aktiverad.

en: The file could not be decoded. It may be invalid, corrupt, or in an unsupported format.
sv: Filen kunde inte avkodas. Den kan vara ogiltig, skadad eller i ett format som inte stöds.

en: %d channel | %d channels
sv[0]: %d kanal
sv[1]: %d kanaler

en: Audio CD
sv: Ljud-CD

en: Track %d
sv: Spår %d

en: (unknown title)
sv: (okänd titel)

en: Unknown URI scheme
sv: Okänt URI-schema

en: Invalid file name
sv: Felaktigt filnamn

en: Invalid access mode
sv: Felaktigt åtkomstläge

en: Credits
sv: Tack till

en: License
sv: Licens

en: About Audacious
sv: Om Audacious

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Don’t ask again
sv: _Fråga inte igen

en: Do you want to permanently remove “%s”?
sv: Vill du ta bort "%s" permanent?

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Remove Playlist
sv: Ta bort spellista

en: What would you like to call this playlist?
sv: Vad vill du kalla denna spellista?

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Rename Playlist
sv: Byt namn på spellista

en: Please select one preset to export.
sv: Välj en förinställning att exportera.

en: Preset File ...
sv: Förinställningsfil ...

en: EQF File ...
sv: EQF-fil ...

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Equalizer Presets
sv: Förinställningar för frekvenskorrigeraren

en: Save Preset
sv: Spara förinställning

en: Delete Selected
sv: Ta bort markerade

en: Revert Changes
sv: Ångra ändringar

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: Equalizer
sv: Frekvenskorrigerare

en: Presets ...
sv: Förinställningar ...

en: Reset to Zero
sv: Återställ till noll

en: Preamp
sv: Förförstärkare

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: _Open
sv: _Öppna

en: Close _dialog on open
sv: Stäng _dialogfönstret vid öppning

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Close _dialog on add
sv: Stäng _dialogfönstret vid tillägg

en: _Close
sv: _Stäng

en: Title
sv: Titel

en: Year
sv: År

en: Track
sv: Spår

en: Disc
sv: Skiva

en: Length
sv: Längd

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

en: Acid Jazz
sv: Acid jazz

en: Acid Rock
sv: Acid rock

en: Chamber Music
sv: Kammarmusik

en: Classical
sv: Klassisk

en: Death Metal
sv: Death metal

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Gangsta Rap
sv: Gangsterrap

en: Hard Rock
sv: Hårdrock

en: Heavy Metal
sv: Heavy metal

en: New Age
sv: New age

en: New Wave
sv: New wave

en: Noise
sv: Oljud

en: Punk Rock
sv: Punkrock

en: Rock and Roll
sv: Rock and roll

en: Rhythm and Blues
sv: Rhythm and blues

en: Techno
sv: Tekno

en: Save successful
sv: Sparandet lyckades

en: Save error
sv: Sparningsfel

en: Song Info
sv: Låtinformation

en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Comment
sv: Kommentar

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: _Auto-fill empty fields
sv: _Fyll i tomma fält automatiskt

en: _Save
sv: _Spara

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: N/A
sv: inte tillgänglig

en: _Jump
sv: _Hoppa

en: Jump to Time
sv: Hoppa till tid

en: Enter time (minutes:seconds):
sv: Ange tid (minuter:sekunder):

en: _Queue
sv: _Kö

en: Un_queue
sv: Ta bort från k_ö

en: Jump to Song
sv: Hoppa till låt

en: C_lose on jump
sv: S_täng vid hopp

en: _Overwrite
sv: _Skriv över

en: Confirm Overwrite
sv: Bekräfta överskrivning

en: Overwrite %s?
sv: Skriv över %s?

en: Please type a filename extension or select a format from the drop-down list.
sv: Ange en filändelse eller välj ett format från rullgardinsmenyn.

en: Select Format by Extension
sv: Välj format efter filändelse

en: Export Playlist
sv: Exportera spellista

en: _Export
sv: _Exportera

en: Import Playlist
sv: Importera spellista

en: _Import
sv: _Importera

en: _Plugins ...
sv: _Insticksmoduler ...

en: About %s
sv: Om %s

en: %s Settings
sv: %s-inställningar

en: _Set
sv: _Ställ in

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _About
sv: _Om

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Choose Folder
sv: Välj mapp

en: Appearance
sv: Utseende

en: Audio
sv: Ljud

en: Network
sv: Nätverk

en: Playlist
sv: Spellista

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Advanced
sv: Avancerat

en: General
sv: Allmänt

en: Effect
sv: Effekt

en: Visualization
sv: Visualisering

en: Input
sv: Ingång

en: Album artist
sv: Albumartist

en: Track number
sv: Spårnummer

en: File name
sv: Filnamn

en: File path
sv: Filsökväg

en: Date
sv: Datum

en: Description
sv: Beskrivning

en: Codec
sv: Kodek

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Disc number
sv: Skivnummer

en: None
sv: Ingen

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Baltic
sv: Baltiska

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Polish
sv: Polska

en: Russian
sv: Ryska

en: Taiwanese
sv: Taiwanesiska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Floating point
sv: Flyttal

en: As decoded
sv: Som avkodat

en: After applying ReplayGain
sv: Efter applicering av ReplayGain

en: After applying effects
sv: Efter att effekter har tillämpats

en: After applying equalization
sv: Efter applicering av frekvenskorrigering

en: Based on shuffle
sv: Baserat på blandning

en: Restart in Qt mode
sv: Starta om i Qt-läge

en: Audacious is running in GTK mode.
sv: Audacious körs i GTK-läge.

en: Qt mode is unavailable in this build.
sv: Qt-läge är inte tillgängligt i denna version.

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Output plugin:
sv: Utgångsinsticksmodul:

en: Amplify all files:
sv: Förstärk alla filer:

en: Amplify untagged files:
sv: Förstärk otaggade filer:

en: <b>Output Settings</b>
sv: <b>Utgångsinställningar</b>

en: Bit depth:
sv: Bitdjup:

en: Buffer size:
sv: Buffertstorlek:

en: Soft clipping
sv: Mjuk klippning

en: Use software volume control (not recommended)
sv: Använd programvaruvolymkontroll (rekommenderas inte)

en: <b>Recording Settings</b>
sv: <b>Inspelningsinställningar</b>

en: Record stream:
sv: Spela in ström:

en: Enable ReplayGain
sv: Aktivera ReplayGain

en: Mode:
sv: Läge:

en: Prevent clipping (recommended)
sv: Förhindra klippning (rekommenderas)

en: Proxy hostname:
sv: Proxyvärdnamn:

en: Proxy port:
sv: Proxyport:

en: Proxy username:
sv: Proxyanvändarnamn:

en: Proxy password:
sv: Proxylösenord:

en: <b>Network Settings</b>
sv: <b>Nätverksinställningar</b>

en: <b>Proxy Configuration</b>
sv: <b>Proxykonfiguration</b>

en: Enable proxy usage
sv: Använd proxy

en: Use authentication with proxy
sv: Använd autentisering med proxy

en: Use SOCKS proxy
sv: Använd SOCKS-proxy

en: Auto character encoding detector for:
sv: Automatisk teckenkodningsdetektor för:

en: Fallback character encodings:
sv: Reservteckenkodningar:

en: <b>Behavior</b>
sv: <b>Beteende</b>

en: Resume playback on startup
sv: Fortsätt uppspelning vid start

en: Pause instead of resuming immediately
sv: Pausa istället för att fortsätta direkt

en: Advance when the current song is deleted
sv: Gå vidare när den aktuella låten tas bort

en: Clear the playlist when opening files
sv: Rensa spellistan när du öppnar filer

en: Open files in a temporary playlist
sv: Öppna filer i en temporär spellista

en: Skip confirmation when removing a playlist
sv: Hoppa över bekräftelse när en spellista tas bort

en: <b>Song Display</b>
sv: <b>Låtvisning</b>

en: Show song numbers
sv: Visa låtnummer

en: Show leading zeroes (02:00 vs. 2:00)
sv: Visa inledande nollor (02:00 vs. 2:00)

en: Show hours separately (1:30:00 vs. 90:00)
sv: Visa timmar separat (1:30:00 vs. 90:00)

en: <b>Export</b>
sv: <b>Exportera</b>

en: Use relative paths when possible
sv: Använd relativa sökvägar när det är möjligt

en: <b>Album Art</b>
sv: <b>Albumomslag</b>

en: Search for images matching these words (comma-separated):
sv: Leta efter bilder som matchar följande ord (kommaseparerade):

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
sv: Ta inte med bilder som matchar följande ord (kommaseparerade):

en: Search for images matching song file name
sv: Sök efter bilder som matchar låtens filnamn

en: Search recursively
sv: Sök rekursivt

en: Search depth:
sv: Sökdjup:

en: <b>Popup Information</b>
sv: <b>Popup-information</b>

en: Show popup information
sv: Visa popup-information

en: Popup delay (tenths of a second):
sv: Popup-fördröjning (tiondelar av en sekund):

en: Show time scale for current song
sv: Visa tidsskala för aktuell låt

en: <b>Compatibility</b>
sv: <b>Kompatibilitet</b>

en: Use Xwayland (requires a restart to take effect)
sv: Använd Xwayland (kräver omstart för att börja gälla)

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
sv: Tolka \ (omvänt snedstreck) som en mappavgränsare

en: <b>Playlist</b>
sv: <b>Spellista</b>

en: Add folders recursively
sv: Lägg till mappar rekursivt

en: Add folders nested within playlist files
sv: Lägg till mappar som är nästlade i spellistefiler

en: Guess missing metadata from file path
sv: Gissa saknad metadata från filsökväg

en: Do not load metadata for songs until played
sv: Läs inte in låtarnas metadata innan de spelas

en: Probe content of files with no recognized file name extension
sv: Undersök innehåll i filer med okänd filändelse

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Diverse</b>

en: Step forward/backward by:
sv: Stega framåt/bakåt med:

en: seconds
sv: sekunder

en: Adjust volume by:
sv: Justera volymen med:

en: percent
sv: procent

en: TITLE
sv: TITEL

en: TITLE - ARTIST
sv: TITEL - ARTIST

en: TITLE - ARTIST - ALBUM
sv: TITEL - ARTIST - ALBUM

en: ARTIST - TITLE
sv: ARTIST - TITEL

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
sv: ARTIST - ALBUM - TITEL

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
sv: ARTIST - ALBUM - SPÅR. TITEL

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
sv: ARTIST [ ALBUM ] - SPÅR. TITEL

en: ARTIST - ALBUM - DISC.TRACK. TITLE
sv: ARTIST - ALBUM - SKIVA.SPÅR. TITEL

en: ARTIST [ ALBUM ] - DISC.TRACK. TITLE
sv: ARTIST [ ALBUM ] - SKIVA.SPÅR. TITEL

en: ALBUM - TITLE
sv: ALBUM - TITEL

en: Category
sv: Kategori

en: Custom
sv: Anpassad

en: Title format:
sv: Titelformat:

en: Custom string:
sv: Anpassad sträng:

en: Enable audio stream recording with %s
sv: Aktivera inspelning av ljudström med %s

en: No audio recording plugin available
sv: Ingen insticksmodul för ljudinspelning tillgänglig

en: Audacious Settings
sv: Audacious-inställningar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save
sv: Spara

en: Load
sv: Läs in

en: Load Preset File
sv: Läs in förinställningsfil

en: Load EQF File
sv: Läs in EQF-fil

en: Save Preset File
sv: Spara förinställningsfil

en: Save EQF File
sv: Spara EQF-fil

en: Queue Manager
sv: Köhanterare

en: _Unqueue
sv: _Ta bort från kö

en: Working ...
sv: Arbetar ...

en: Error
sv: Fel

en: _Save to history
sv: _Spara i historiken

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: Add URL
sv: Lägg till URL

en: C_lear history
sv: R_ensa historik

en: Enter URL:
sv: Ange URL:

en: Open
sv: Öppna

en: 
    (Further messages have been hidden.)
sv: 
    (Ytterligare meddelanden har dolts.)

en: Preset files (*.preset *.eqf *.q1)
sv: Förinställningsfiler (*.preset *.eqf *.q1)

en: Revert
sv: Återgå

en: Browse
sv: Bläddra

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Add Folder
sv: Lägg till mapp

en: Add
sv: Lägg till

en: Set Font
sv: Ställ in teckensnitt

en: Composer
sv: Kompositör

en: Performer
sv: Uppträdare

en: Recording Year
sv: Inspelningsår

en: Recording Date
sv: Inspelningsdatum

en: Publisher
sv: Utgivare

en: Catalog Number
sv: Katalognummer

en: Disc Number
sv: Skivnummer

en: Technical
sv: Tekniskt

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Channels
sv: Kanaler

en: MusicBrainz ID
sv: MusicBrainz-ID

en: File Created
sv: Fil skapad

en: File Modified
sv: Fil ändrad

en: _Revert
sv: _Återgå

en: Error writing tag(s).
sv: Fel vid skrivning av tagg(ar).

en: %1 files selected
sv: %1 filer markerade

en: _Save %1 files
sv: _Spara %1 filer

en: Level
sv: Nivå

en: Function
sv: Funktion

en: Message
sv: Meddelande

en: Log Inspector
sv: Logginspekterare

en: Debug
sv: Felsökning

en: Warning
sv: Varning

en: Cl_ear
sv: R_ensa

en: Log Level:
sv: Loggnivå:

en: Services
sv: Tjänster

en: Restart in GTK mode
sv: Starta om i GTK-läge

en: Native
sv: Inbyggt

en: Dark
sv: Mörkt

en: Flat
sv: Platt

en: Flat (dark)
sv: Platt (mörkt)

en: Audacious is running in Qt mode.
sv: Audacious körs i Qt-läge.

en: GTK mode is unavailable in this build.
sv: GTK-läge är inte tillgängligt i denna version.

en: Theme:
sv: Tema:

en: Icon theme:
sv: Ikontema:

en: Copy
sv: Kopiera
