audacity 3.7.3 - en to fi translation catalogue (4234 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
fi: Tätä laajennusta ei voitu ladata.
    Se on saatettu poistaa.

en: Plugin Error
fi: Laajennuksen virhe

en: Applied effect: %s
fi: Käytetty tehoste: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
fi: Toista - %s

en: Stream is active ... unable to gather information.
fi: Suoraäänitys on aktiivinen ... tietoja ei pystytä keräämään.

en: Default recording device number: %d
fi: Äänityslaitteen oletusnumero: %d

en: Default playback device number: %d
fi: Toistolaitteen oletusnumero: %d

en: No devices found
fi: Laitteita ei löytynyt

en: Device info unavailable for: %d
fi: Laitetietoja ei saatavilla kohteelle: %d

en: Device ID: %d
fi: Laitetunnus: %d

en: Device name: %s
fi: Laitteen nimi: %s

en: Host name: %s
fi: Isäntänimi: %s

en: Recording channels: %d
fi: Äänityskanavat: %d

en: Playback channels: %d
fi: Toistokanavat: %d

en: Low Recording Latency: %g
fi: Matala tallennusviive: %g

en: Low Playback Latency: %g
fi: Matala toistoviive: %g

en: High Recording Latency: %g
fi: Korkea tallennusviive: %g

en: High Playback Latency: %g
fi: Korkea toistoviive: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
fi: Tuetut toistonopeudet:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
fi: Tuetut tallennusnopeudet:

en: Selected recording device: %d - %s
fi: Valittu äänityslaite: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
fi: Kohteelle '%s' ei löytynyt äänityslaitetta.

en: Selected playback device: %d - %s
fi: Valittu toistolaite: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
fi: Kohteelle ei löytynyt '%s' toistolaitetta.

en: Supported Rates:
fi: Tuetut taajuudet:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
fi: Keskinäistä näytteenottotaajuutta ei voi tarkistaa ilman molempia laitteita.

en: Received %d while opening devices
fi: Vastaanotettu ilmoitus %d laitteita avattaessa

en: Unable to open Portmixer
fi: Portmixeriä ei voi avata

en: Available mixers:
fi: Käytettävissä olevat mikserit:

en: Available recording sources:
fi: Käytettävissä olevat tallennuslähteet:

en: Available playback volumes:
fi: Käytettävissä olevat toistovoimakkuudet:

en: Recording volume is emulated
fi: Äänitysvoimakkuutta emuloidaan

en: Recording volume is native
fi: Äänitysvoimakkuus on alkuperäinen

en: Could not find any audio devices.
fi: Yhtään äänilaitteita ei löydetty.

en: You will not be able to play or record audio.
fi: Et voi toistaa tai äänittää ääntä.

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Error Initializing Audio
fi: Virhe äänen alustuksessa

en: Audacity Audio
fi: Audacity-ääni

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
fi: Virhe avattaessa tallennuslaitetta.
    Virhekoodi: %s

en: Error
fi: Virhe

en: Out of memory!
fi: Muisti loppui!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
fi: Automaattinen äänitystason säätö on pysäytetty. Sitä ei ollut mahdollista optimoida enempää. Edelleen liian korkea.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
fi: Automaattinen äänitystason säätö laski voimakkuuden arvoon %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
fi: Automaattinen äänitystason säätö on pysäytetty. Sitä ei ollut mahdollista optimoida enempää. On edelleen liian matala.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
fi: Automaattinen äänitystason säätö nosti voimakkuuden arvoon %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
fi: Automaattinen äänitystason säätö on pysäytetty. Analyysien kokonaismäärä on ylitetty löytämättä hyväksyttävää äänenvoimakkuutta. On edelleen liian korkea.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
fi: Automaattinen äänitystason säätö on pysäytetty. Analyysien kokonaismäärä on ylitetty löytämättä hyväksyttävää äänenvoimakkuutta. On edelleen liian matala.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
fi: Automaattinen äänitystason säätö on pysäytetty. %.2f tuntuu hyväksyttävältä arvolta.

en: Failed to encode preset from "%s"
fi: Esimäärityksen koodaaminen kohteesta "%s" epäonnistui

en: Unable to store preset in config file
fi: Esiasetusta ei voi tallentaa asetustiedostoon

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
fi: --

en: Couldn't open "%s"
fi: Kohdetta "%s" ei voi avata

en: Failed to write XML preset to "%s"
fi: XML-esiasetuksen kirjoittaminen kohteeseen "%s" epäonnistui

en: Unable to read the preset from "%s"
fi: Esiasetusta ei voi lukea kohteesta "%s"

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
fi: Ääniyksikkö

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
fi: Ääniyksikön tehosteet

en: The Audacity Team
fi: Audacity-tiimi

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
fi: Tarjoaa ääniyksikkötehosteiden tuen Audacitylle

en: Could not find component
fi: Komponenttia ei löytynyt

en: Could not initialize component
fi: Komponenttia ei voitu alustaa

en: Failed to decode "%s" preset
fi: Esiasetuksen "%s" purkaminen epäonnistui

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
fi: Esiasetuksen "%s" muuntaminen sisäiseen muotoon epäonnistui

en: Failed to create property list for "%s" preset
fi: Ominaisuusluettelon luominen esiasetukselle "%s" epäonnistui

en: Failed to set class info for "%s" preset
fi: Luokkatietojen asettaminen %s esiasetukselle epäonnistui

en: Failed to set preset name
fi: Esiasetetun nimen asettaminen epäonnistui

en: Failed to retrieve preset content
fi: Esiasetetun sisällön hakeminen epäonnistui

en: Failed to convert property list to XML data
fi: Omaisuusluettelon muuntaminen XML-tiedoiksi epäonnistui

en: XML data is empty after conversion
fi: XML-tiedot ovat tyhjiä muuntamisen jälkeen

en: Message
fi: Viesti

en: Amplify
fi: Vahvista

en: Auto Duck
fi: Automaattinen voimakkuuden lasku

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
fi: Vähentää (hiljentää) yhden tai useamman raidan äänenvoimakkuutta aina, kun tietyn "ohjausraidan" äänenvoimakkuus saavuttaa tietyn tason

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
fi: Valitsit raidan, joka ei sisällä ääntä. Automaattinen voimakkuuden lasku voi käsitellä vain ääniraitoja.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
fi: Automaattinen voimakkuuden lasku tarvitsee ohjausraidan, joka on sijoitettava valittujen raitojen alapuolelle.

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
fi: Ohjausraidan aikavenytetyn äänen renderöinti

en: Bass and Treble
fi: Basso ja diskantti

en: Simple tone control effect
fi: Yksinkertainen sävyn säätötehoste

en: Change Pitch
fi: Muuta sävelkorkeutta

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
fi: Muuttaa raidan sävelkorkeutta muuttamatta sen tempoa

en: High Quality Pitch Change
fi: Korkealaatuinen sävelkorkeuden muutos

en: Change Speed and Pitch
fi: Muuta nopeutta ja sävelkorkeutta

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
fi: Muuttaa raidan nopeutta ja myös sen sävelkorkeutta

en: Change Tempo
fi: Muuta tempoa

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
fi: Muuttaa valinnan tempoa muuttamatta sen sävelkorkeutta

en: High Quality Tempo Change
fi: Korkealaatuinen tempomuutos

en: Click Removal
fi: Naksausten poisto

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
fi: Naksauksen poistaminen on suunniteltu poistamaan ääniraitojen naksaukset

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
fi: Algoritmi ei tehonnut valittuun ääneen. Mikään ei muuttunut.

en: Selection must be larger than %d samples.
fi: Valinnan tulee olla vähintään %d näytettä.

en: You can only measure one track at a time.
fi: Voit mitata vain yhtä raitaa kerrallaan.

en: Please select an audio track.
fi: Valitse ääniraita.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
fi: Virheellinen äänivalinta.
    Varmista, että ääni on valittuna.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
fi: Ei mitään mitattavaa.
    Valitse raidan osa.

en: Hard Clipping
fi: Kova leikkaus

en: Soft Clipping
fi: Pehmeä leikkaus

en: Soft Overdrive
fi: Pehmeä yliohjaus

en: Medium Overdrive
fi: Keskimääräinen yliohjaus

en: Hard Overdrive
fi: Kova yliohjaus

en: Cubic Curve (odd harmonics)
fi: Kolmannen asteen käyrä (parittomat yläsävelet)

en: Even Harmonics
fi: Parilliset yläsävelet

en: Expand and Compress
fi: Laajenna ja kompressoi

en: Leveller
fi: Voimakkuuden tasoitin

en: Rectifier Distortion
fi: Tasasuuntaussärö

en: Hard Limiter 1413
fi: Kova rajoitin 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
fi: Kova leikkaus -12dB, 80% korvaava vahvistus

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
fi: Pehmeä leikkaus -12dB, 80% korvaava vahvistus

en: Fuzz Box
fi: Äänensärkijä

en: Walkie-talkie
fi: Radiopuhelin

en: Blues drive sustain
fi: Blues-kaiku

en: Light Crunch Overdrive
fi: Kevyt räsähdysyliohjaus

en: Heavy Overdrive
fi: Raskas yliohjaus

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
fi: 3. yläsävel (puhdas kvintti)

en: Valve Overdrive
fi: Venttiilin yliohjaus

en: 2nd Harmonic (Octave)
fi: 2. yläsävel (oktaavi)

en: Gated Expansion Distortion
fi: Porttilaajennuksen särö

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
fi: Tasoitin, kevyt, -70dB kohinataso

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
fi: Tasoitin, keskitaso, -70dB kohinataso

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
fi: Tasoitin, raskas, -70dB kohinataso

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
fi: Tasoitin, raskaampi, -70dB kohinataso

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
fi: Tasoitin, raskain, -70dB kohinataso

en: Half-wave Rectifier
fi: Puoliaaltotasasuuntaaja

en: Full-wave Rectifier
fi: Kokoaaltotasasuuntaaja

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
fi: Kokoaaltotasasuuntaaja (estä tasavirta)

en: Percussion Limiter
fi: Lyömäsoittimien rajoitin

en: Distortion
fi: Särö

en: Waveshaping distortion effect
fi: Aaltomuodon särötehoste

en: DTMF Tones
fi: DTMF-äänet

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
fi: Tuottaa kaksisävyisiä monitaajuusääniä (DTMF), kuten puhelimissa olevan näppäimistöäänet

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
fi: DTMF-sarja  on tyhjä.
    Tarkista KAIKKI tämän tehosteen asetukset.

en: Echo
fi: Kaiku

en: Repeats the selected audio again and again
fi: Toistaa valittua ääntä uudestaan ja uudestaan

en: Requested value exceeds memory capacity.
fi: Pyydetty arvo ylittää muistikapasiteetin.

en: Equalization
fi: Taajuuskorjaus

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
fi: Säätää tiettyjen taajuuksien voimakkuustasoja

en: 100Hz Rumble
fi: 100Hz-jyrinä

en: AM Radio
fi: AM-radio

en: Bass Boost
fi: Basson tehostus

en: Bass Cut
fi: Basson leikkaus

en: Low rolloff for speech
fi: Matala taajuusvaimennus puheelle

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Treble Boost
fi: Diskantin tehostus

en: Treble Cut
fi: Diskantin leikkaus

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
fi: Jotta taajuuskorjaus voidaan suorittaa, kaikilla valituilla raidoilla täytyy olla sama näytetaajuus.

en: Track sample rate is too low for this effect.
fi: Raidan näytteenottotaajuus on liian alhainen tätä tehostetta varten.

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
fi: nimetön

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
fi: Virhe korjauskäyrien latauksessa tiedostosta:
    %s
    Virheilmoitus:
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
fi: Taajuuskorjainkäyrän tallennusvirhe

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
fi: Pyydettyä käyrää ei löydy, käytetään 'nimetöntä'

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
fi: B-splini

en: Cosine
fi: Kosini

en: Cubic
fi: Kolmannen asteen käyrä

en: Fade In
fi: Häivytä sisään

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
fi: Soveltaa lineaarista sisäänhäivytystä valittuun ääneen

en: Fade Out
fi: Häivytä ulos

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
fi: Soveltaa lineaarista uloshäivytystä valittuun ääneen

en: Find Clipping
fi: Etsi leikkautuminen

en: Creates labels where clipping is detected
fi: Luo merkkejä kohtiin, joissa havaitaan leikkautumista

en: Clipping
fi: Leikkautuminen

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
fi: %lld / %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
fi: Tilaa ei ole tarpeeksi käytettävissä äänen tuottamiseen

en: Invert
fi: Käännä vaihe

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
fi: Kääntää ääninäytteet ja niiden napaisuuden ylösalaisin

en: Legacy Compressor
fi: Perinteinen kompressori

en: Compresses the dynamic range of audio
fi: Kompressoi äänen dynaamista aluetta

en: Loudness Normalization
fi: Äänekkyyden normalisointi

en: Sets the loudness of one or more tracks
fi: Asettaa yhden tai useamman raidan voimakkuuden

en: Normalizing Loudness...
fi: Normalisoidaan äänekkyyttä...

en: Analyzing: %s
fi: Analysoidaan: %s

en: Processing: %s
fi: Käsitellään: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
fi: Pinkki

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
fi: Brownin kohina

en: Noise
fi: Kohina

en: Generates one of three different types of noise
fi: Luo yhtä kolmesta erityyppisestä kohinasta

en: Median
fi: Keskimääräinen

en: Second greatest
fi: Toiseksi suurin

en: Old
fi: Vanha

en: Noise Reduction
fi: Kohinan vaimennus

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
fi: Poistaa taustaääniä, kuten puhaltimen ääntä, nauhan sihinää tai huminaa

en: Steps per block are too few for the window types.
fi: Askeleiden määrä lohkoa kohden on liian alhainen ikkunatyypeille.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
fi: Askeleiden määrä lohkoa kohden ei voi ylittää ikkunan kokoa.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
fi: Mediaanimenetelmää ei ole toteutettu enemmässä kuin neljässä askeleessa per ikkuna.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
fi: Määritä sama ikkunakoko vaiheille 1. ja 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
fi: Varoitus: Ikkunatyypit eivät ole samoja kuin profiloinnissa.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
fi: Kaikissa kohinanpoistomalleissa on oltava sama näytteenottotaajuus.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
fi: Kohinaprofiilin näytteenottotaajuuden on vastattava käsiteltävän äänen taajuutta.

en: Selected noise profile is too short.
fi: Valittu kohinaprofiili on liian lyhyt.

en: Normalize
fi: Normalisoi

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
fi: Asettaa yhden tai useamman raidan huippuamplitudin

en: Removing DC offset and Normalizing...
fi: Nollataan tasajännitetaso ja normalisoidaan...

en: Removing DC offset...
fi: Nollataan tasajännitetaso...

en: Normalizing without removing DC offset...
fi: Normalisoidaan nollaamatta tasajännitetasoa...

en: Not doing anything...
fi: Ei tee mitään...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
fi: Analysoidaan stereoparin ensimmäistä raitaa: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
fi: Analysoidaan stereoparin toista raitaa: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
fi: Käsitellään stereokanavia itsenäisesti: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
fi: Käsitellään stereoparin ensimmäistä raitaa: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
fi: Käsitellään stereoparin toista raitaa: %s

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
fi: Paulstretch on vain äärimmäiselle aikavenytykselle tai pysäytystehosteelle

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
fi: Valittu ääni on liian lyhyt esikuunteluun.
    
    Yritä pidentää valintaa vähintään %.1f sekuntiin
    tai vähentää aikaresoluutiota alle %.1f sekuntiin.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
fi: Esikuuntelua ei voitu suorittaa.
    
    Enimmäisaikaresoluutio nykyiselle
    äänivalinnalle on %.1f sekuntia.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
fi: Aikaresoluutio on liian pitkä valinnalle.
    
    Yritä pidentää valintaa vähintään %.1f sekuntiin
    tai vähentää aikaresoluutiota alle %.1f sekuntiin.

en: Phaser
fi: Vaiheistaja

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
fi: Yhdistää vaihesiirrettyjä signaaleja alkuperäiseen signaaliin

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
fi: Spektrin piirtämistä varten kaikilla valituilla raidoilla on oltava sama näytetaajuus.

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
fi: Ääntä ei voitu analysoida. Tämä voi johtua venymisestä tai sävelkorkeuden siirtymisestä leikkeessä.
    Kokeile nollata venyneet leikkeet tai miksata ja renderöidä raidat ennen analysointia

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
fi: Liikaa ääntä valittu. Vain ensimmäiset %.1f sekuntia analysoidaan.

en: Repair
fi: Korjaa

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
fi: Asettaa yhden tai useamman raidan huippuamplitudin

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
fi: Korjaustoimintoa ei voi käyttää venytetyissä tai kutistetuissa leikkeissä

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
fi: Tätä korjaustoimintoa on tarkoitettu käytettäväksi vain hyvin lyhyihin vahingoittuneisiin äänen osiin (enintään 128 näytettä).
    
    Suurenna näkymää ja valitse vain sekunnin murto-osa korjattavaksesi.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
fi: Korjaus toimii käyttämällä valinta-alueen ulkopuolista ääntä.
    
    Valitse alue, jossa ääni koskettaa vähintään toista sen puolta.
    
    Mitä enemmän ympäröivää ääntä, sitä paremmin se toimii.

en: Repeat
fi: Toista valintaa

en: Repeats the selection the specified number of times
fi: Toistaa valinnan määritetyn määrän kertoja

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
fi: Akustinen

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
fi: Tunnelma

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Artificial
fi: Keinotekoinen

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Clean
fi: Puhdas

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
fi: Moderni

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal I
fi: Ääni I

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal II
fi: Ääni II

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Dance Vocal
fi: Tanssilaulu

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Modern Vocal
fi: Moderni laulu

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Voice Tail
fi: Äänen häntä

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
fi: Kylpyhuone

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
fi: Pieni valoisa huone

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
fi: Pieni pimeä huone

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
fi: Keskikokoinen huone

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
fi: Suuri huone

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
fi: Kirkkosali

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
fi: Katedraali

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Big Cave
fi: Iso luola

en: Reverb
fi: Jälkikaiku

en: Adds ambience or a "hall effect"
fi: Lisää tunnelmaa tai "hallitehostetta"

en: Reverse
fi: Takaperin

en: Reverses the selected audio
fi: Kääntää valitun äänen toisinpäin

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
fi: SBSMS-ajan/sävelkorkeuden venytys

en: Lowpass
fi: Alipäästö

en: Highpass
fi: Ylipäästö

en: Classic Filters
fi: Klassiset suodattimet

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
fi: Suorittaa IIR-suodatuksen, joka emuloi analogisia suodattimia

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
fi: Kaikilla valituilla raidoilla täytyy olla sama näytteenottotaajuus, jotta suodatinta voidaan käyttää.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
fi: Hiljaisuus

en: Creates audio of zero amplitude
fi: Luo ääntä nolla-amplitudilla

en: Stereo To Mono
fi: Stereo monoksi

en: Converts stereo tracks to mono
fi: Muuntaa stereoraidan monoksi

en: Mixing down to mono
fi: Miksataan monoksi

en: Sliding Stretch
fi: Liukuva venytys

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
fi: Sallii jatkuvat muutokset tempoon ja/tai sävelkorkeuteen

en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Logarithmic
fi: Logaritminen

en: Sine
fi: Sini

en: Square
fi: Kantti

en: Sawtooth
fi: Sahalaita

en: Square, no alias
fi: Kantti, laskostumaton

[ctx: waveform]
en: Triangle
fi: Kolmio

en: Truncate Detected Silence
fi: Lyhennä havaittu hiljaisuus

en: Compress Excess Silence
fi: Pakkaa liika hiljaisuus

en: Truncate Silence
fi: Lyhennä hiljaisuus

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
fi: Lyhentää automaattisesti kappaleen osia, joissa äänenvoimakkuus on alle määrätyn rajan

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
fi: Kun katkaistaan itsenäisesti, kussakin tahtilukitussa raitaryhmässä voi olla vain yksi valittu ääniraita.

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
fi: Nopeat äänenlaadun vaihtelut, kuten 1970-luvulla suositussa kitaratehosteessa

en: Cannot proceed to upload.
fi: Lähetystä ei voi jatkaa.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Project was closed before snapshot was created
fi: Projekti suljettiin ennen tilannevedoksen luomista

en: Invalid Response: %s
fi: Virheellinen vastaus: %s

en: Export failed
fi: Vienti epäonnistui

en: Export error
fi: Vientivirhe

en: Failed to attach to the Cloud project database
fi: Liittäminen pilviprojektitietokantaan epäonnistui

en: Failed to decompress the Cloud project block
fi: Pilviprojektilohkon purkaminen epäonnistui

en: Local project data was removed before the sync has completed
fi: Paikalliset projektitiedot poistettiin ennen kuin synkronointi on valmis

en: Failed to deserialize the response
fi: Vastauksen jäsennys epäonnistui

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Glue Compressor
fi: Liimakompressori

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Gentle
fi: Lempeä

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Deep Dive Master
fi: Syväsukellus-masteri

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beefy Master
fi: Jämäkkä-masteri

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Make It Right Master
fi: Tee se oikein -masteri

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Brick Wall Master
fi: Tiiliseinä-masteri

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
fi: Johtava laulu

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Fat Vocals
fi: Pulska laulu

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Power Vocals
fi: Voimakas laulu

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
fi: Laulun hallinta

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Touch-Up
fi: Laulun korjaus

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
fi: Akustinen kitara

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
fi: Bassokitara

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
fi: Jouset

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
fi: Potkurummut

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
fi: Rumpujen hallinta

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Master Limiter
fi: Päärajoitin

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: SFX Limiter
fi: SFX-rajoitin

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. VO means Voiceover.
en: VO Limiter
fi: VO-rajoitin

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch
fi: Moderni Punch

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch 2
fi: Moderni Punch 2

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Play it Loud
fi: Soita se kovaa

en: Built-in
fi: Sisäänrakennettu

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
fi: %s: Alla olevia asetuksia ei voitu ladata. Käytetään oletusasetuksia.
    
    %s

en: Applying %s...
fi: Käytetään %s...

en: Builtin Effects
fi: Sisäänrakennetut tehosteet

en: Provides builtin effects to Audacity
fi: Tarjoaa sisäänrakennettuja tehosteita Audacityyn

en: Unknown built-in effect name
fi: Tuntematon sisäänrakennettu tehostenimi

en: Mix and Render
fi: Miksaa ja renderöi

en: Mixing and rendering tracks
fi: Raitojen miksaus ja renderöinti

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
fi: Sisäinen virhe kohdassa %s tiedostossa %s rivillä %d.
    Ilmoitathan Audacity-tiimille osoitteessa https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
fi: Sisäinen virhe kohteessa %s rivillä %d.
    Ilmoitathan Audacity-tiimille https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: Rectangular
fi: Suorakulmainen

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
fi: Virhe (tiedostoa ei ehkä ole tallennettu): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
fi: Audacity ei voinut avata tiedostoa kohteessa %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
fi: Audacity ei voinut lukea tiedostoa kohteessa %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
fi: Audacity kirjoitti tiedoston kohteessa %s, mutta sen nimeäminen uudelleen nimelle %s ei onnistunut.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
fi: Audacity ei voinut kirjoittaa tiedostoon.
    Ehkä %s ei ole kirjoituskelpoinen tai levy on täynnä.

en: File Error
fi: Tiedostovirhe

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
fi: AUP3-projektitiedostot

en: Dynamically Linked Libraries
fi: Dynaamisesti linkitetyt kirjastot

en: Dynamic Libraries
fi: Dynaamiset kirjastot

en: Text files
fi: Tekstitiedostot

en: XML files
fi: XML-tiedostot

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
fi: %s-tiedostot

en: 
    %s does not have write permissions.
fi: 
    Kohteella %s ei ole kirjoitusoikeuksia.

en: Unsuitable
fi: Sopimaton

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
fi: Väliaikaistiedostojen hakemisto on FAT-levyllä.
    Palataan oletussijaintiin.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
fi: %s
    
    Ohjenapista saat vihjeitä sopivista asemista.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Unable to export.
    Error %s
fi: Ei voi viedä.
    Virhe %s

en: Export
fi: Vie

en: Export completed with error.
fi: Vienti suoritettu virheellä.

en: All supported files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
fi: "%s" 
    ei ole äänitiedosto. 
    Audacity ei voi avata tällaista tiedostoa.

en: Importing files
fi: Tiedostojen tuonti

en: Importing %s...
fi: Tuodaan %s...

en: Operation was canceled by user
fi: Käyttäjä peruutti toiminnon

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
fi: Tähän Audacityn versioon ei ole käännetty tukea muodolle %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on CD-ääniraita. 
    Audacity ei voi avata ääni-CD:tä suoraan. 
    Pura (rippaa) CD-raidat Audacityn tukemaan
    äänimuotoon, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
fi: "%s" on soittolistatiedosto. 
    Audacity ei voi avata tätä tiedostoa, koska se sisältää vain linkkejä muihin tiedostoihin.
    Voit ehkä avata sen tekstieditorissa ja ladata todelliset äänitiedostot.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on Windows Media Audio -tiedosto. 
    Audacity ei voi avata tällaista tiedostoa patenttirajoitusten vuoksi. 
    Sinun täytyy muuntaa se tuettuun formaattiin, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on Advanced Audio Coding -tiedosto. 
    Ilman valinnaista FFmpeg-kirjastoa Audacity ei voi avata tämäntyyppistä tiedostoa.
    Joten sinun tarvitsee muuntaa se tuetuksi äänimuodoksi, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on salattu äänitiedosto. 
    Nämä ovat tyypillisesti peräisin verkkomusiikkikaupasta. 
    Audacity ei voi avata salattuja tiedostoja. 
    Yritä äänittää tiedosto Audacityllä, tai polttaa se CD-äänilevylle
    ja pura sitten CD-raita tuettuun äänimuotoon, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on RealPlayer-mediatiedosto. 
    Audacity ei voi avata tätä patentoitua formaattia. 
    Sinun täytyy muuntaa se tuettuun äänimuotoon, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
fi: "%s" on nuottipohjainen tiedosto, ei äänitiedosto. 
    Audacity ei voi avata tällaista tiedostoa.  
    Yritä muuttaa se äänitiedostoksi, kuten WAV tai AIFF ja 
    sitten tuoda se, tai äänittää se Audacityllä.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on Musepack-äänitiedosto. 
    Audacity ei voi avata tällaista tiedostoa. 
    Jos luulet sen olevan MP3-tiedosto, vaihda sen päätteeksi ".mp3"
    ja yritä tuoda se uudelleen. Muussa tapauksessa sinun tulee muuntaa se 
    tuettuun äänimuotoon, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on Wavpack-äänitiedosto. 
    Audacity ei voi avata tällaista tiedostoa. 
    Sinun täytyy muuntaa se tuettuun äänimuotoon, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on Dolby Digital -äänitiedosto. 
    Audacity ei voi tällä hetkellä avata tällaista tiedostoa. 
    Sinun täytyy muuntaa se tuettuun äänimuotoon, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on Ogg Speex -äänitiedosto. 
    Audacity ei voi tällä hetkellä avata tällaista tiedostoa. 
    Sinun täytyy muuntaa se tuettuun formaattiin, kuten WAV tai AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
fi: "%s" on videotiedosto. 
    Audacity ei voi tällä hetkellä avata tällaista tiedostoa. 
    Sinun täytyy purkaa ääni tuettuun muotoon, kuten WAV tai AIFF.

en: File "%s" not found.
fi: Tiedostoa %s ei löydy.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
fi: Audacity ei tunnistanut tiedoston '%s' tyyppiä.
    
    %s Pakkaamattomille tiedostoille voit myös kokeilla Tiedosto > Tuo > Raakadata.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
fi: Audacity tunnisti tiedoston '%s' tyypin.
    Tällaisia tiedostoja oletettavasti tukevat:
    %s,
    mutta kukaan heistä ei ymmärtänyt tätä tiedostomuotoa.

en: Import Project
fi: Tuo projekti

en: SubRip text file
fi: SubRip-tekstitiedosto

en: WebVTT file
fi: WebVTT -tiedosto

en: S&tandard
fi: &Vakio

en: E&xtended (with frequency ranges)
fi: &Laajennettu (taajuusalueet)

en: Labels
fi: Merkit

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
fi: Merkkiraita

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
fi: WebVTT -tiedostojen tuontia ei tällä hetkellä tueta.

en: One or more saved labels could not be read.
fi: Vähintään yhtä tallennettua merkkiä ei voitu lukea.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
fi: LADSPA-tehosteet

en: Provides LADSPA Effects
fi: Tarjoaa LADSPA-tehosteita

en: Audacity no longer uses vst-bridge
fi: Audacity ei käytä enää vst-bridgeä

en: Could not load the library
fi: Kirjastoa ei voitu ladata

en: Effect Settings
fi: Tehosteasetukset

en: LV2 Effects
fi: LV2-tehosteet

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
fi: Tarjoaa LV2 tehostetuen Audacitylle

en: None
fi: Ei mitään

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

[ctx: dither]
en: Triangle
fi: Kolmio

en: Shaped
fi: Muotoiltu

en: Low Quality (Fastest)
fi: Heikko laatu (nopein)

en: Medium Quality
fi: Keskilaatuinen

en: High Quality
fi: Korkealaatuinen

en: Best Quality (Slowest)
fi: Paras laatu (hitain)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
fi: 16-bittinen PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
fi: 24-bittinen PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
fi: 32-bittinen liukuluku

en: Unknown format
fi: Tuntematon muoto

en: Command
fi: Komento

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
fi: 
    * %s, koska olet määrittänyt pikanäppäimen %s kohteelle %s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
fi: Edellisessä toiminnossasi tapahtui ongelma. Jos epäilet, että
    tämä on vika, kerro meille tarkalleen, missä se tapahtui.

en: Disallowed
fi: Estetty

en: &Undo %s
fi: K&umoa %s

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Redo %s
fi: Tee &uudelleen - %s

en: &Redo
fi: Tee &uudelleen

en: Module Unsuitable
fi: Moduuli sopimaton

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
fi: Moduulia "%s" ei voi ladata.
    
    Virhe: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
fi: Moduuli "%s" ei tarjoa versiomerkkijonoa.
    
    Sitä ei ladata.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
fi: Moduuli "%s" on yhteensopiva Audacity-version "%s" kanssa.
    
    Sitä ei ladata.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
fi: Moduulin "%s" alustaminen epäonnistui.
    
    Sitä ei ladata.

en: Module "%s" found.
fi: Moduuli "%s" löytyi.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
fi: 
    
    Käytä vain luotetuista lähteistä saatuja moduuleja

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Audacity Module Loader
fi: Audacity-moduulin lataaja

en: Try and load this module?
fi: Kokeiletko ja lataatko tämän moduulin?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
fi: Moduulissa "%s" ei ole tarvittavia funktioita.
    
    Sitä ei ladata.

en: Overwrite the plug-in file %s?
fi: Korvataanko laajennustiedosto %s?

en: Plug-in already exists
fi: Laajennus on jo olemassa

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
fi: Laajennustiedosto on käytössä. Korvaaminen epäonnistui

en: Failed to register:
    %s
fi: Rekisteröinti epäonnistui:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
fi[0]: Otetaanko tämä laajennus käyttöön?
fi[1]: Otetaanko nämä laajennukset käyttöön?

en: Enable new plug-ins
fi: Ota uudet laajennukset käyttöön

en: Nyquist Prompt
fi: Nyquist-kehote

en: Failed to open the file for upload: %s
fi: Tiedoston avaaminen lähetystä varten epäonnistui: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
fi: Virhe MIDI-siirrännän alustuksessa.

en: You will not be able to play midi.
fi: Et voi toistaa MIDIä.

en: Error Initializing Midi
fi: Virhe MIDIn alustuksessa

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
fi: Nuottiraita

en: &Seconds
fi: &Sekunnit

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
fi: &Iskut

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
fi: Tukee lähtöä: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
fi: Tukee syöttöä: %d

en: Opened: %d
fi: Avattu: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
fi: Valittu MIDI-äänityslaite: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
fi: Kohteelle '%s' ei löytynyt MIDI-tallennuslaitetta.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
fi: Valittu MIDI-toistolaite: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
fi: Kohteelle '%s' ei löytynyt MIDI-toistolaitetta.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
fi: tt:mm:ss + näytteet

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
fi: sekuntia

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
fi: tt:mm:ss

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
fi: tt:mm:ss + millisekunnit

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
fi: tt:mm:ss + sadasosat

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
fi: oktaavia

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: bar
fi: tahti

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
fi: isku

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements.
en: bar:beat
fi: tahti:isku

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements. "tick" corresponds to a 16th note.
en: bar:beat:tick
fi: tahti:isku:sivuisku

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
fi: 01000,01000 sekuntia

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
fi: sekuntia + millisekuntia

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
fi: 01000,01000>01000 sekuntia

en: milliseconds
fi: millisekuntia

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
fi: 0100 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
fi: pp:tt:mm:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
fi: 0100 päivää 024 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
fi: 0100 t 060 m 060>0100 s

en: centiseconds
fi: senttisekuntia

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
fi: 0100 t 060 m 060>01000 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
fi: 0100 t 060 m 060 s+># näytettä

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
fi: näytteet

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
fi: 01000,01000,01000 näytettä|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
fi: tt:mm:ss + filmiruudut (24/sek)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
fi: 0100 t 060 m 060 s+>24 ruutua

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
fi: filmiruudut (24/sek)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
fi: 01000,01000 ruutua|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
fi: tt:mm:ss + NTSC-pudotuskehykset

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
fi: 0100 t 060 m 060 s+>30 ruutua|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
fi: tt:mm:ss + NTSC-pudotamattomat kehykset

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
fi: 0100 t 060 m 060 s+>030 ruutua| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
fi: NTSC-kehykset

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
fi: 01000,01000 ruutua|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
fi: tt:mm:ss + PAL-kehykset (25/sek)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
fi: 0100 t 060 m 060 s+>25 ruutua

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
fi: PAL-kehykset (25/sek)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
fi: 01000,01000 ruutua|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
fi: tt:mm:ss + CDDA-kehykset (75/sek)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
fi: 0100 t 060 m 060 s+>75 kehystä

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
fi: CDDA-kehykset (75/sek)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
fi: 01000,01000 kehystä|75

en: centihertz
fi: senttihertsiä

en: hertz
fi: hertsiä

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
fi: 100>01000 oktaavia|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
fi: oktaavien tuhannesosat

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
fi: puolisävelaskeleet + senttiä

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
fi: 1000 puoliaskelta >0100 senttiä|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
fi: senttien sadasosat

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
fi: vuosikymmeniä

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
fi: 10>01000 vuosikymmentä|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
fi: vuosikymmenten tuhannesosat

en: Nyquist Effects
fi: Nyquist-tehosteet

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
fi: Huolehtii Audacityn Nyquist-tehostetuesta

en: Applying Nyquist Effect...
fi: Suoritetaan Nyquist-tehostetta...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
fi: Nyquist-kehote

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
fi: Huonosti muotoiltu Nyquist-laajennusotsikko

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
fi: Ota raidan spektrogrammi käyttöön
    käyttääksesi spektritehosteita.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
fi: Jos haluat käyttää 'Spectral Effects', ota 'Spectral Selection' käyttöön raidan spektrogrammiasetuksissa ja valitse
     taajuusalue, johon tehoste vaikuttaa.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
fi: virhe: Otsikossa määritetty tiedosto %s, mutta sitä ei löydy laajennuspolusta.

en: Audio selection required.
fi: Äänivalinta vaaditaan.

en: Processing complete.
fi: Käsittely valmis.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
fi: ';type tool' -tehosteet eivät voi palauttaa ääntä Nyquististä.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
fi: ';type tool' -tehosteet eivät voi palauttaa merkkejä Nyquististä.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
fi: nyx_error palautettiin kohteesta %s.

en: plug-in
fi: laajennus

en: Nyquist returned a list.
fi: Nyquist palautti listan.

en: Nyquist returned the value: %f
fi: Nyquist palautti arvon: %f

en: Nyquist returned the value: %d
fi: Nyquist palautti arvon: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
fi: Nyquist palautti liian monta äänikanavaa.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
fi: Nyquist palautti yhden äänikanavan taulukkona.

en: Nyquist returned an empty array.
fi: Nyquist palautti tyhjän taulukon.

en: Nyquist returned nil audio.
fi: Nyquist palautti tyhjän äänen.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
fi: [Varoitus: Nyquist palautti virheellisen UTF-8 -merkkijonon, joka muunnettiin tässä Latin-1 -muotoon]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
fi: Tämä Audacity-versio ei tue Nyquist-laajennusversiota %ld

en: Could not open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
fi: Koodi näyttää SAL-syntaksilta, mutta palautuslausetta ei ole.
    Käytä SAL:ssa palautuslausetta, kuten:
    	return *track* * 0.1
    tai LISPin tapauksessa aloita avoimella sulkeella, kuten:
    	(mult *track* 0.1)
     .

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
fi: Kieltä ei voitu määrittää

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
fi: nimetön

en: Audio Track
fi: Ääniraita

en: Playable Track
fi: Toistettava raita

en: Multi-track
fi: Moniraitainen

en: Simple
fi: Yksinkertainen

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Preferences for Library
fi: Kirjaston asetukset

en: Library
fi: Kirjasto

en: Failed to set page size for database %s
fi: Sivukoon asettaminen tietokannalle %s epäonnistui

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
fi: Vikasietotilan asettaminen ensisijaiselle yhteydelle %s epäonnistui

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
fi: Vikasietotilan asettaminen tarkistuspisteen yhteydelle %s epäonnistui

en: Checkpointing project
fi: Tarkistuspisteprojekti

en: Checkpointing %s
fi: Tarkistuspiste %s

en: This may take several seconds
fi: Tässä voi kestää useita sekunteja

en: Could not write to %s.
fi: Ei voitu kirjoittaa osoitteeseen %s.

en: Disk is full.
    %s
fi: Levy on täynnä.
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
fi: Tallennuspisteen luominen epäonnistui:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
fi: Tallennuspisteen vapautus epäonnistui:
    
    %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
fi: Kohteessa %s on hyvin vähän vapaata levytilaa jäljellä
    Valitse suurempi väliaikainen hakemistosijainti
    hakemistoasetuksista.

en: Failed to open the project's database
fi: Projektin tietokantaa ei voitu avata

en: Failed to open database file:
    
    %s
fi: Ei voitu avata tietokantatiedostoa:
    
    %s

en: Failed to discard connection
fi: Yhteyttä ei voitu hylätä

en: Failed to restore connection
fi: Yhteyttä ei voitu palauttaa

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
fi: Projektitiedoston komentoa: %s
    
    ei voitu suorittaa

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
fi: Projekti on vain luku -kansiossa
    (Väliaikaistiedostoja ei voi luoda)

en: This is not an Audacity project file
fi: Tämä ei ole Audacity-projektitiedosto

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
fi: Projekti luotiin Audacityn uudemmalla versiolla.
    
    Päivitä Audacity sen avaamiseksi.

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
fi: Tämä projekti luotiin käyttämällä vanhempaa Audacity-versiota. Kun projekti on tallennettu, se voidaan avata vain Audacityn versiolla %s tai uudemmalla.

en: Project update required
fi: Projektipäivitys vaaditaan

en: Unable to initialize the project file
fi: Projektitiedostoa ei voitu alustaa

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
fi: Ei voi lisätä 'inset'-funktiota (lohkojen tunnuksia ei voi tarkistaa)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
fi: Projekti on vain luku -tilassa
    (lohkotiedostoja ei voi työstää)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
fi: Projekti on lukittu
    (lohkotiedostoja ei voi työstää)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
fi: Projekti on varattu
    (lohkotiedostoja ei voi työstää)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
fi: Projekti on vioittunut
    (lohkotiedostoja ei voi työstää)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
fi: Käyttöoikeusongelma
    (lohkotiedostoja ei voi työstää)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
fi: Tiedonsiirto-ongelma
    (lohkotiedostoja ei voi työstää)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
fi: Lupa evätty
    (lohkotiedostoja ei voi työstää)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
fi: Lohkotiedostoja ei voi työstää

en: Total orphan blocks deleted %d
fi: Orpolohkoja poistettu yhteensä %d

en: Failed to rollback transaction during import
fi: Transaktiota ei voitu kumota tuonnin aikana

en: Unable to attach destination database
fi: Kohdetietokantaa ei voi liittää

en: Unable to switch to fast journaling mode
fi: Ei voida vaihtaa nopeaan kirjaustilaan

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
fi: Projektitiedoston komentoa ei voida alustaa
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
fi: Edistyminen

en: Failed to bind SQL parameter
fi: SQL-parametrin sitominen epäonnistui

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
fi: Projektitiedoston päivittäminen epäonnistui.
    Seuraava komento epäonnistui:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
fi: Kohdeprojektia ei voitu irrottaa

en: Copying Project
fi: Kopioidaan projektia

en: Error Writing to File
fi: Virhe tiedoston kirjoituksessa

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
fi: Audacity ei voinut kirjoittaa tiedostoon %s.
    Levy on ehkä täynnä tai kirjoitussuojattu.
    Ohjenapista saat vihjeitä tilan vapauttamiseen.

en: Compacting project
fi: Tiivistetään projektia

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
fi: [Projekti %02i] Audacity "%s"

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
fi: (Palautettu)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
fi: Tämän tiedoston on tallentanut Audacity %s.
    Käytät Audacityn versiota %s. Sinun tulee päivittää uudempi versio tiedoston avaamiseksi.

en: Can't open project file
fi: Projektitiedostoa ei voi avata

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
fi: Projektitiedoston automaattitallennustietojen poistaminen epäonnistui.

en: Unable to bind to blob
fi: Binääriobjektiin sitominen epäonnistui

en: Unable to parse project information.
fi: Projektitietoja ei voi jäsentää.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
fi: Projektin tietokanta ei avautunut uudelleen, mahdollisesti tallennuslaitteen rajallisen tilan vuoksi.

en: Saving project
fi: Tallennetaan projektia

en: Error Saving Project
fi: Virhe projektin tallennuksessa

en: Syncing
fi: Synkronoidaan

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
fi: Projekti ei avautunut, mahdollisesti 
    tallennuslaitteen rajallisen tilan takia.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
fi: Automaattitallennuksen tietojen poistaminen ei onnistu, mahdollisesti 
    tallennuslaitteen rajallisen tilan takia.
    
    %s

en: Backing up project
fi: Varmuuskopioidaan projektia

en: Automatic database backup failed.
fi: Tietokannan automaattinen varmuuskopiointi epäonnistui.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
fi: Tämän palautustiedoston on tallentanut Audacity 2.3.0 tai aikaisempi versio.
    Sinun on suoritettava kyseinen Audacity-versio projektin palauttamiseksi.

en: Connection to project file is null
fi: Yhteys projektitiedostoon ei kelvollinen

en: Discarding undo/redo history
fi: Kumoamishistoria hylätään

en: Created new project
fi: Luotiin uusi projekti

en: 16-bit
fi: 16-bittinen

en: 24-bit
fi: 24-bittinen

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
fi: Laajennusryhmä kohteessa %s yhdistettiin aiemmin määritettyyn ryhmään

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
fi: Laajennus kohteessa %s on ristiriidassa aiemmin määritellyn kohteen kanssa ja se hylättiin

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
fi: Laajennukset kohteessa %s määrittävät ristiriitaiset sijoittelut

en: Sample Track
fi: Näyteraita

en: Writable Sample Track
fi: Kirjoitettava näyteraita

en: &Close
fi: &Sulje

en: Help
fi: Ohje

en: &Preview
fi: &Esikuuntelu

en: Dry Previe&w
fi: Kuiva esikuuntelu

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: Debu&g
fi: Virheen&korjaus

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: Beats
fi: Iskua

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
fi: Tahti

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
fi: Triolit

en: 1/2 (triplets)
fi: 1/2 (triolit)

en: 1/4 (triplets)
fi: 1/4 (triolit)

en: 1/8 (triplets)
fi: 1/8 (triolit)

en: 1/16 (triplets)
fi: 1/16 (triolit)

en: 1/32 (triplets)
fi: 1/32 (triolit)

en: 1/64 (triplets)
fi: 1/64 (triolit)

en: 1/128 (triplets)
fi: 1/128 (triolit)

en: Video frames
fi: Videokehykset

en: Film frames (24 fps)
fi: Kuvakehykset (24 fps)

en: NTSC frames (29.97 fps)
fi: NTSC-kehykset (29.97 fps)

en: NTSC frames (30 fps)
fi: NTSC-kehykset (30 fps)

en: CD frames
fi: CD-kehykset

en: Seconds && samples
fi: Sekunnit && näytteet

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Deciseconds
fi: Desisekuntia

en: Centiseconds
fi: Senttisekuntia

en: Milliseconds
fi: Millisekuntia

en: Samples
fi: Näytteet

en: SQLite3 error
fi: SQLite3-virhe

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
fi: Ei virhettä

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
fi: Yleinen virhe

note: i18n-hint: database operation has failed due to the internal error
en: Internal logic error in SQLite
fi: Sisäinen logiikkavirhe SQLitessa

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
fi: Käyttöoikeus estetty

note: i18n-hint: database operation was aborted by the callback
en: Callback routine requested an abort
fi: Takaisinsoittorutiini pyysi keskeytystä

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
fi: Tietokantatiedosto on lukittu

note: i18n-hint: database operation has failed because table is locked
en: A table in the database is locked
fi: Tietokannan taulukko on lukittu

note: i18n-hint: database operation has failed due to the lack of memory
en: A malloc() failed
fi: Malloc() epäonnistui

note: i18n-hint: database operation has failed because database is read-only
en: Attempt to write a read-only database
fi: Yritys kirjoittaa vain luku-oikeudella varustettuun tietokantaan

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
fi: Toiminta lopetettu

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
fi: Tapahtui I/O-virhe

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
fi: Tietokannan levykuva on virheellinen

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
fi: Lisäys epäonnistui, koska asema on täynnä

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
fi: Tietokantatiedostoa ei voi avata

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
fi: Tietokannan lukitusprotokollan virhe

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
fi: Tietokannan kaava muuttui

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
fi: Merkkijono tai BLOB ylittää kokorajoituksen

note: i18n-hint: database operation has failed due to the constraint violation
en: Abort due to constraint violation
fi: Keskeytys rajoituksen rikkomisen vuoksi

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
fi: Tietotyyppi ei täsmää

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
fi: Kirjastoa käytetty väärin

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
fi: Suurten tiedostojen tuki on poistettu käytöstä

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
fi: Valtuutus evätty

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
fi: Ei käytetty

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
fi: Sqlite3_bindin 2. parametri alueen ulkopuolella

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
fi: Avattu tiedosto ei ole tietokantatiedosto

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Cut/Copy/Paste
fi: Leikkaa/Kopioi/Liitä

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
fi: &Leikkaa/Kopioi/Liitä -työkalupalkki

en: Unable to determine
fi: Ei voida määrittää

en: %s bytes
fi: %s t

note: i18n-hint: Abbreviation for Kilo bytes
en: %s KB
fi: %s kt

note: i18n-hint: Abbreviation for Mega bytes
en: %s MB
fi: %s Mt

note: i18n-hint: Abbreviation for Giga bytes
en: %s GB
fi: %s Gt

en: Simplified
fi: Yksinkertaistettu

en: System
fi: Järjestelmä

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
fi: Klassinen

en: Dark
fi: Tumma

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
fi: Suuri kontrasti

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
fi: Vaalea

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
fi: Teemat kirjoitettu osoitteeseen:
    %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
fi: Audacity ei voinut kirjoittaa tiedostoa:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
fi: Audacity ei voinut avata tiedostoa:
      %s
    kirjoitusta varten.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
fi: Audacity ei voinut kirjoittaa kuvia tiedostoon:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
fi: Audacity ei löytänyt tiedostoa:
      %s.
    Teemaa ei ole ladattu.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
fi: Audacity ei voinut ladata tiedostoa:
      %s.
    Ehkä virheellinen png-muoto?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
fi: Audacity ei voinut lukea sen oletusteemaa.
    Ilmoita tästä virheestä.

en: Couldn't read from file: %s
fi: Ei voitu lukea tiedostosta: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
fi: Yhtään odotetuista teeman komponenttitiedostoista 
    ei löytynyt:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
fi: Teemat kirjoitettu osoitteeseen:
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
fi: Ei voitu luoda hakemistoa:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
fi: Jotkin tarvittavat tiedostot kohteessa:
      %s
    olivat jo mukana. Korvataanko?

en: Audacity could not save file:
      %s
fi: Audacity ei voinut tallentaa tiedostoa:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
fi: Teemat Cee-koodina kirjoitettu:
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Enable &Looping
fi: Ota &silmukka käyttöön

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
fi: Aikaraita

en: Generic Track
fi: Yleinen raita

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
fi: Tietokantavirhe.  Valitettavasti emme tiedä siitä enempää.

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
fi: Äänitulo: %d, Äänilähtö: %d

en: VST Effects
fi: VST-tehosteet

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
fi: Mahdollistaa VST-tehosteiden käytön Audacityssä.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
fi: Muistia ei voi varata ladattaessa esiasetustiedostoa.

en: Error Loading VST Presets
fi: VST-esiasetuksen latausvirhe

en: Unable to read presets file.
fi: Esiasetustiedostoa ei voi lukea.

en: Could not open file: "%s"
fi: Ei voitu avata tiedostoa:  "%s"

en: Error Saving VST Presets
fi: Virhe VST-esiasetusten tallennuksessa

en: Error writing to file: "%s"
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon: "%s"

en: Error Saving Effect Presets
fi: Virhe tehosteen esiasetusten tallennuksessa

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
fi: Tämä parametritiedosto tallennettiin kohteesta %s. Jatketaanko?

en: Confirm
fi: Vahvista

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
fi: Alakategoriat: %s

en: VST3 Effects
fi: VST3-tehosteet

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
fi: Lisää mahdollisuuden käyttää VST3-tehosteita Audacityssä.

en: VST3 module error: %s
fi: VST3-moduulivirhe: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
fi: VST3-esiasetustiedostoa %s ei voi käyttää

en: Failed to save VST3 preset to file
fi: VST3-esiasetuksen tallentaminen tiedostoon epäonnistui

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
fi: Aikaväli

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
fi: Väri (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
fi: Väri (klassinen)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
fi: Harmaasävy

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
fi: Käänteinen harmaasävy

en: Frequencies
fi: Taajuudet

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
fi: Uudelleenmääritys

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
fi: Sävelkorkeus (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
fi: Ylimmän taajuuden täytyy olla vähintään 100 Hz

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
fi: Alimman taajuuden täytyy olla vähintään 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
fi: Alimman taajuuden on oltava ylintä taajuutta pienempi

en: The range must be at least 1 dB
fi: Alueen on oltava vähintään 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
fi: Taajuusvahvistus ei voi olla negatiivinen

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
fi: Taajuusvahvistus ei saa olla yli 60 dB/dek

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
fi: Lineaarinen (amp)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
fi: Logaritminen (dB)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
fi: Lineaarinen (dB)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
fi: -36 dB (ylimalkainen alue korkea-amplitudiselle muokkaukselle)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
fi: -48 dB (8-bittisen PCM:n näytealue)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
fi: -60 dB (10-bittisen PCM:n näytealue)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
fi: -72 dB (12-bittisen PCM:n näytealue)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
fi: -84 dB (14-bittisen PCM:n näytealue)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
fi: -96 dB (16-bittisen PCM:n näytealue)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
fi: -120 dB (suunnilleen ihmiskuulon raja)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
fi: -145 dB (24-bittisen PCM:n näytealue)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
fi: Jaksossa on lohkotiedosto, joka ylittää maksimimäärän %s näytettä lohkoa kohti.
    Katkaistaan tähän enimmäispituuteen.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
fi: Varoitus - Ylipitkä lohkotiedosto katkaistaan

en: Pre-processing
fi: Esikäsittely

en: Rendering Clip
fi: Leikkeen renderöinti

en: &Multi-view
fi: &Moninäkymä

en: Resampling failed.
fi: Uudelleennäytteistys epäonnistui.

en: Audio
fi: Ääni

en: Wave Track
fi: Aaltoraita

en: There is not enough room available to paste the selection
fi: Valinnan liittämiseen ei ole tarpeeksi tilaa

en: A track has a corrupted sample sequence.
fi: Raidalla on vioittunut näytesekvenssi.

en: There is not enough room available to expand the cut line
fi: Leikkauslinjan laajentamiseksi ei ole tarpeeksi tilaa

en: Show &Log...
fi: Näytä &loki...

en: More information about this error may be available %s.
fi: Lisätietoja tästä virheestä voi olla saatavissa %s.

en: here
fi: tässä

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
fi: Haluatko lähettää raportin, joka auttaa meitä korjaamaan tämän ongelman?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
fi: Kaikki raportit ovat anonyymejä. Katso lisätietoja %s .

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
fi: tietosuojakäytäntömme

en: Problem details
fi: Ongelman tiedot

en: Comments
fi: Kommentit

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
fi: &Älä lähetä

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
fi: &Lähetä

en: Backwards
fi: Taaksepäin

en: Forwards
fi: Eteenpäin

note: i18n-hint verb
en: Close
fi: Sulje

en: Help on the Internet
fi: Ohjeita verkossa

en: Local
fi: Paikallinen

en: From Internet
fi: Verkosta

en: Welcome!
fi: Tervetuloa!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
fi: Toistetaan ääntä

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
fi: Äänitetään ääntä

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
fi: Äänitys - Äänityslaitteen valinta

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
fi: Äänitys - Äänityslähteen valinta

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
fi: Äänitys - Äänitystason määritys

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
fi: Muokataan ja harmaannutetaan valikkoja

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
fi: Viedään äänitiedostoa

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
fi: Tallennetaan Audacity-projektia

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
fi: Muiden tiedostomuotojen tuki

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
fi: Polta CD:lle

en: No Local Help
fi: Ei paikallista ohjetta

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
fi: Audacity voi tuoda suojaamattomia tiedostoja monissa muissa muodoissa (kuten M4A ja WMA, pakattuja WAV-tiedostoja kannettavista tallentimista ja ääntä videotiedostoista), jos lataat ja asennat valinnaisen [[https://support.audacityteam.org/basics/installing -ffmpeg| FFmpeg library]] tietokoneellesi.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
fi: Voit myös lukea ohjeemme [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI-tiedostojen]] ja [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| ääni-CD:eiden raitojen]] tuonnista.

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
fi: Käyttöohjetta ei näytä olevan asennettu. Ole hyvä ja [[*URL*|katso sitä  verkossa]] tai [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| lataa se]].<br><br>Jos haluat aina tarkastella sitä verkossa, vaihda "Manuaalin sijainti" käyttöliittymän asetuksista -> "Verkosta".

en: Audacity Log
fi: Audacityn loki

en: &Save...
fi: &Tallenna...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
fi: Tyhj&ennä

en: Save log to:
fi: Tallenna loki kansioon:

en: Couldn't save log to file: %s
fi: Lokia ei voitu tallentaa tiedostoon: %s

en: Show Log for Details
fi: Näytä lisätiedot lokissa

en: Elapsed Time:
fi: Kulunut aika:

en: Remaining Time:
fi: Jäljellä oleva aika:

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Are you sure you wish to cancel?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa?

en: Confirm Cancel
fi: Vahvista peruutus

en: Are you sure you wish to stop?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

en: Confirm Stop
fi: Vahvista pysäytys

en: Are you sure you wish to close?
fi: Haluatko varmasti sulkea?

en: Confirm Close
fi: Vahvista sulkeminen

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
fi: Määritettyä tiedostonimeä ei voitu muuntaa Unicode-merkkien takia.

en: Specify New Filename:
fi: Määritä uusi tiedostonimi:

en: Don't ask me again
fi: Älä kysy uudestaan

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
fi: Tiedosto '%s' on jo olemassa, haluatko todella korvata sen?

en: Please choose an existing file.
fi: Valitse olemassa oleva tiedosto.

en: File type:
fi: Tiedostotyyppi:

en: Select a directory
fi: Valitse hakemisto

en: Panel
fi: Paneeli

en: Dialog
fi: Valintaikkuna

en: Directory Dialog
fi: Hakemiston valintaikkuna

en: File Dialog
fi: Tiedoston valintaikkuna

en: Error: %s at line %lu
fi: Virhe: %s rivillä %lu

en: Could not load file: "%s"
fi: Ei voitu ladata tiedostoa: "%s"

en: Could not parse XML
fi: XML:ää ei voitu jäsentää

en: 1st Experimental Command...
fi: 1. kokeellinen komento...

en: 2nd Experimental Command
fi: 2. kokeellinen komento

en: AUP project files (*.aup)
fi: AUP-projektitiedostot (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
fi: Projektia ei voitu tuoda:
    
    %s

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
fi: %s
    Tätä ominaisuutta ei tueta Audacityn 3.3.3 varsiota vanhemmissa versioissa.
    Nämä stereoraidat on jaettu monoraitoihin.
    Varmista ennen tallentamista, että kaikki toimii tarkoitetulla tavalla.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
fi: Projekti tallennettiin Audacityn versiolla 1.0 tai vanhemmalla. Tiedostomuoto on 
    muuttunut ja tämä Audacityn versio ei voi tuoda sitä.
    
    Päivitä projekti Audacityn versiota 3.0.0 vanhemmalla versiolla ja sen jälkeen voit tuoda sen tällä Audacityn versiolla.

en: Internal error in importer...tag not recognized
fi: Sisäinen tuontivirhe... tunnistetta ei tunnistettu

en: Invalid project 'vpos' attribute.
fi: Projektin määre 'vpos' virheellinen.

en: Invalid project 'h' attribute.
fi: Projektin määre 'h' virheellinen.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
fi: Projektin määre 'zoom' virheellinen.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
fi: Projektin määre 'sel0' virheellinen.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
fi: Projektin määre 'sel1' virheellinen.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
fi: Projektin määre 'selLow' virheellinen.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
fi: Projektin määre 'selHigh' virheellinen.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
fi: Projektin datakansiota "%s" ei löytynyt.

en: Invalid project 'rate' attribute.
fi: Virheellinen projektin 'hinta'-määre

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
fi: Projektitiedostossa on MIDI-raitoja, mutta tämä koontiversio Audacitysta ei tue niitä, joten ne ohitetaan.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
fi: Projektissa on jo aikaraita ja tuotavasta projektista löytyi sellainen; tuotava aikaraita ohitetaan.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
fi: Jakson määre 'maxsamples' virheellinen.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
fi: Jakson määre 'sampleformat' virheellinen.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
fi: Jakson määre 'numsamples' virheellinen.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
fi: Aaltolohkon määrettä 'start' ei voitu jäsentää

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
fi: Projektitiedosto %s puuttuu
    
    Tilalle pannaan hiljaisuutta.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
fi: Simple-lohkotiedoston määre 'len' virheellinen tai puuttuu.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
fi: Silent-lohkotiedoston määre 'len' virheellinen tai puuttuu.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
fi: Aliastiedosto %s puuttuu
    
    Tilalle pannaan hiljaisuutta.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
fi: Pcmalias-lohkotiedoston määre 'aliasstart' virheellinen tai puuttuu.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
fi: Pcmalias-lohkotiedoston määre 'aliaslen' virheellinen tai puuttuu.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
fi: Virhe tiedoston %s käsittelyssä
    
    Tilalle pannaan hiljaisuutta.

en: Failed to open %s
fi: Ei voitu avata %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
fi: Ei voitu siirtyä sijaintiin %lld tiedostossa %s

en: Unable to read %lld samples from %s
fi: Ei voitu lukea %lld näytettä tiedostosta %s

en: Command:
fi: Komento:

en: Browse...
fi: Selaa...

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
fi: Näytä tulos

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
fi: Tiedot johdetaan vakiomuotoon. %f käyttää tiedostonimeä vientiikkunassa.

en: Program name appears to be missing.
fi: Ohjelman nimi näyttää puuttuvan.

en: "%s" couldn't be found.
fi: "%s" ei löytynyt.

en: Unable to locate "%s" in your path.
fi: Kohdetta "%s" ei löydy polulta.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
fi: Suoritettavat

en: Find path to command
fi: Etsi polku komennolle

en: (external program)
fi: (ulkoinen ohjelma)

en: Cannot export audio to %s
fi: Ääntä ei voi viedä sijaintiin %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
fi: Valittua ääntä viedään komentorivin enkooderilla

en: Exporting the audio using command-line encoder
fi: Ääntä viedään komentorivin enkooderilla

en: Command Output
fi: Komentolähtö

en: Bit Rate
fi: Bittinopeus

en: Quality (kbps)
fi: Laatu (kbps)

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Frame Duration
fi: Kehyksen kesto

en: Vbr Mode
fi: Vbr-tila

en: Off
fi: Pois

en: On
fi: Päällä

en: Constrained
fi: Rajoitettu

en: Application
fi: Sovellus

en: Low Delay
fi: Pieni viive

en: Cutoff
fi: Taajuusleikkaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Narrowband
fi: Kapeakaista

en: Mediumband
fi: Keskikaista

en: Wideband
fi: Laajakaista

en: Super Wideband
fi: Superlaajakaista

en: Fullband
fi: Koko kaista

en: Open custom FFmpeg format options
fi: Avaa FFmpeg-muokkausvalinnat

en: Current Format:
fi: Nykyinen muoto:

en: Current Codec:
fi: Nykyinen koodekki:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
fi: FFmpeg : VIRHE - Tiedostolle "%s" ei voi määritellä muotokuvausta.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
fi: FFmpeg : VIRHE - Tulosmuodon kontekstia ei voi varata.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
fi: FFmpeg : VIRHE - Ei voitu lisätä äänivirtaa tulostiedostoon "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
fi: FFmpeg : VIRHE - Tulostiedostoa "%s" ei voi avata. Virhekoodi on %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
fi: FFmpeg : VIRHE - Otsikoita ei voi kirjoittaa lähtötiedostoon "%s". Virhekoodi on %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
fi: FFmpeg ei löydä äänikoodekkia 0x%x.
    Tämän koodekin tukea ei todennäköisesti ole käännetty.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
fi: Koodekissa raportoitiin yleinen virhe (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
fi: Koodekki ilmoitti virheellisestä parametrista (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
fi: Äänikoodekin "%s" (0x%x) 
    avaaminen ei onnistu
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
fi: FFmpeg: VIRHE - Ei voitu varata puskuria äänen lukemiseen virrasta.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
fi: FFmpeg : VIRHE - Äänikehystä ei voitu kirjoittaa lähtötiedostoon.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
fi: FFmpeg: VIRHE - Näytepuskurikokoa ei saatu

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
fi: FFmpeg: VIRHE - Näytepuskuria ei voitu varata

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
fi: FFmpeg: VIRHE - Äänikehystä ei voitu määrittää

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
fi: FFmpeg: VIRHE - Kehyksen enkoodaus epäonnistui

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
fi: FFmpeg: VIRHE - Liikaa jäljellä olevia tietoja.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
fi: FFmpeg: VIRHE - nAudioFrameSizeOut liian iso.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
fi: Jatkamiseen tarvitaan oikein määritetty FFmpeg.
    Voit määrittää sen kohdassa Asetukset > Kirjastot.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
fi: Yritettiin viedä %d kanavaa, mutta kanavien enimmäismäärä valitulle lähtömuodolle on %d

en: Exporting selected audio as %s
fi: Viedään äänivalinta nimellä %s

en: Exporting the audio as %s
fi: Viedään ääni muodossa %s

en: Invalid sample rate
fi: Virheellinen näytetaajuus

en: Resample
fi: Muuta näytetaajuutta

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
fi: Projektin näytteenottotaajuutta (%d) ei tueta nykyisessä
    kohdetiedostomuodossa.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
fi: Projektin näytetaajuuden (%d) ja bittinopeuden (%d kbps) yhdistelmää
    ei tueta nykyisessä kohdetiedostomuodossa.

en: You may resample to one of the rates below.
fi: Voit ottaa näytteen johonkin alla olevista.

en: Sample Rates
fi: Näytetaajuudet

en: Main
fi: Pää

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
fi: M4A (AAC) -tiedostot (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
fi: AC3-tiedostot (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
fi: AMR (kapeakaistaiset) tiedostot (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
fi: Opus (OggOpus) tiedostot (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
fi: WMA (versio 2) -tiedostot (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
fi: Muokattu FFmpeg-vienti

en: Estimate
fi: Arvio

en: 2-level
fi: 2-taso

en: 4-level
fi: 4-taso

en: 8-level
fi: 8-taso

en: Full search
fi: Täysi haku

en: Log search
fi: Lokihaku

en: Configure custom FFmpeg options
fi: Määritä mukautetut FFmpeg-asetukset

en: Preset:
fi: Esiasetus:

en: Load Preset
fi: Lataa esiasetus

en: Save Preset
fi: Tallenna esiasetus

en: Delete Preset
fi: Poista esiasetus

en: Import Presets
fi: Tuo esiasetukset

en: Export Presets
fi: Vie esiasetukset

en: Format:
fi: Muoto:

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
fi: Koodekki:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
fi: Kaikki muodot ja koodekit eivät ole yhteensopivia, eivätkä kaikki valintayhdistelmät ole yhteensopivia kaikkien koodekkien kanssa.

en: Show All Formats
fi: Näytä kaikki muodot

en: Show All Codecs
fi: Näytä kaikki koodekit

en: Formats
fi: Formaatit

en: Codecs
fi: Koodekit

en: General Options
fi: Yleiset valinnat

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
fi: ISO 639 3-kielikoodi
    Valinnainen
    tyhjä - automaattinen

en: Language:
fi: Kieli:

en: Bit Reservoir
fi: Bittisäilö

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
fi: Koodekin tunniste (FOURCC)
    Valinnainen
    tyhjä - automaattinen

en: Tag:
fi: Tunniste:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
fi: Bittinopeus (bittiä sekunnissa) - vaikuttaa tuloksen tiedostokokoon ja laatuun
    Jotkin koodekit saattavat hyväksyä vain tiettyjä arvoja (128k, 192k, 256k jne.)
    0 - automaattinen
    Suositus - 192000

en: Bit Rate:
fi: Bittinopeus:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
fi: Yleinen laatu; tarkka merkitys riippuu koodekista
    Tarvitaan Vorbisille
    0 - automaattinen
    -1 - pois päältä (käytä sen sijaan bittinopeutta)

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
fi: Näytteenottotaajuus (Hz)
    0 - älä muuta näytteenottonopeutta

en: Sample Rate:
fi: Näytteenottotaajuus:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
fi: Äänen katkaisun kaistanleveys (Hz)
    Valinnainen
    0 - automaattinen

en: Cutoff:
fi: Leikkaus:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
fi: AAC-profiili
    LC (alhainen moninaisuus) - oletus
    Useimmat soittimet eivät toista mitään muuta kuin LC

en: Profile:
fi: Profiili:

en: FLAC options
fi: FLAC-valinnat

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
fi: Pakkaustaso
    Pakollinen FLAC:lle
    -1 - automaattinen
    min - 0 (nopea koodaus, suuri tulostiedosto)
    max - 10 (hidas koodaus, pieni tulostiedosto)

en: Compression:
fi: Pakkaus:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
fi: Kehyskoko
    Valinnainen
    0 - oletus
    min - 16
    max - 65535

en: Frame:
fi: Kehys:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
fi: LPC-kertoimien tarkkuus
    Valinnainen
    0 - oletus
    min - 1
    max - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
fi: Ennustusjärjestysmenetelmä
    Arvio - nopein, pienempi pakkaus
    Lokihaku - hitain, paras pakkaus
    Täysi haku - oletus

en: PdO Method:
fi: PdO-menetelmä:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
fi: Pienin ennustusjärjestys
    Valinnainen
    -1 - oletus
    min - 0
    max - 32 (LPC) tai 4 (ilman LPC)

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
fi: Suurin ennustusjärjestys
    Valinnainen
    -1 - oletus
    min - 0
    max - 32 (LPC) tai 4 (ilman LPC)

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
fi: Pienin osiointijärjestys
    Valinnainen
    -1 - oletus
    minimi - 0
    maksimi - 8

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
fi: Suurin osiointijärjestys
    Valinnainen
    -1 - oletus
    min - 0
    max - 8

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
fi: Käytä LPC:tä

en: MPEG container options
fi: MPEG-säiliön valinnat

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
fi: Multipleksoidun virran enimmäisbittinopeus
    Valinnainen
    0 - oletus

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
fi: Mux-arvo:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
fi: Pakettikoko
    Valinnainen
    0 - oletus

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
fi: Pakettikoko:

en: You can't delete a preset without name
fi: Et voi poistaa nimetöntä esiasetusta

en: Delete preset '%s'?
fi: Poistetaanko esiasetus '%s'?

en: Confirm Deletion
fi: Vahvista poisto

en: You can't save a preset without a name
fi: Nimetöntä esiasetusta ei voi tallentaa

en: Select xml file with presets to import
fi: Valitse XML-tiedosto, josta esivalinnat tuodaan

en: No presets to export
fi: Esimäärityksiä ei ole vietäväksi

en: Select xml file to export presets into
fi: Valitse XML-tiedosto, johon esiasetukset viedään

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
fi: Muoto %s ei ole yhteensopiva koodekin %s kanssa.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
fi: Yhteensopimaton muoto ja koodekki

en: Failed to guess format
fi: Muodon arvaus epäonnistui

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
fi: Koodekkia ei löytynyt

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
fi: FFmpeg määritettiin asetuksissa ja ladattiin onnistuneesti aiemmin, 
    mutta tällä kertaa Audacity ei voinut ladata sitä käynnistyksen yhteydessä. 
    
    Haluat ehkä palata kohtaan Asetukset > Kirjastot ja määrittää sen uudelleen.

en: FFmpeg startup failed
fi: FFmpeg-käynnistys epäonnistui

en: FFmpeg library not found
fi: FFmpeg-kirjastoa ei löytynyt

en: Locate FFmpeg
fi: Etsi FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
fi: Audacity tarvitsee tiedoston '%s' äänen tuontiin ja vientiin FFmpeg:llä.

en: Location of '%s':
fi: Tiedoston '%s' sijainti:

en: To find '%s', click here -->
fi: Etsi '%s' klikkaa tästä -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
fi: Lataa ilmainen kopio FFmpeg:stä täältä -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
fi: Lataa

en: Only avformat.dll
fi: Vain avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
fi: Vain libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
fi: Vain libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
fi: Missä '%s' on?

en: FFmpeg not found
fi: FFmpegiä ei löytynyt

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
fi: Audacity yritti käyttää FFmpegiä äänitiedoston tuontiin,
    mutta vaadittuja kirjastoja ei löytynyt.
    
    Jos haluat tuoda FFmpeg:llä, avaa Muokkaa > Asetukset >
    Kirjastot ladataksesi tai määritelläksesi FFmpeg-kirjastot.

en: Do not show this warning again
fi: Älä näytä tätä varoitusta uudelleen

en: FFmpeg Import/Export Library
fi: FFmpeg-tuonti-/vientikirjasto

en: No compatible FFmpeg library was found
fi: Yhteensopivaa FFmpeg-kirjastoa ei löytynyt

en: FFmpeg Library Version:
fi: FFmpeg-kirjaston versio:

en: FFmpeg Library:
fi: FFmpeg-kirjasto:

en: Loca&te...
fi: Ets&i...

en: Dow&nload
fi: Lataa

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
fi: Audacity on tunnistanut automaattisesti kelvolliset FFmpeg-kirjastot.
    Haluatko silti paikantaa ne manuaalisesti?

en: Success
fi: Onnistui

en: Error Saving FFmpeg Presets
fi: Virhe tallennettaessa FFmpeg-esimäärityksiä

en: Overwrite preset '%s'?
fi: Korvataanko esiasetus "%s"?

en: Confirm Overwrite
fi: Vahvista korvaus

en: Please select format before saving a profile
fi: Valitse muoto ennen profiilin tallennusta

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
fi: Valitse koodekki ennen profiilin tallennusta

en: Preset '%s' does not exist.
fi: Esiasetusta %s ei ole olemassa.

en: Replace preset '%s'?
fi: Korvaa esiasetus '%s'?

en: FFmpeg-compatible files
fi: FFmpeg-yhteensopivat tiedostot

en: Try installing FFmpeg.
fi: Koeta asentaa FFmpeg.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
fi: Indeksi[%02x] Koodekki[%s], Kieli[%s], Bittinopeus[%s], Kanavat[%d], Kesto[%d]

en: Bit Depth
fi: Bittisyvyys

en: 16 bit
fi: 16-bittinen

en: 24 bit
fi: 24-bittinen

en: Level
fi: Taso

en: 0 (fastest)
fi: 0 (nopein)

en: 8 (best)
fi: 8 (paras)

en: FLAC Files
fi: FLAC-tiedostot

en: FLAC export couldn't open %s
fi: FLAC-vienti ei voinut avata tiedostoa %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
fi: FLAC-enkooderin alustaminen epäonnistui
    Tila: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
fi: Viedään valittua ääntä FLAC-muodossa

en: Exporting the audio as FLAC
fi: Viedään ääntä FLAC-muodossa

en: FLAC files
fi: FLAC-tiedostot

en: List of Files in basic text format
fi: Lista tiedostoista perustekstimuodossa

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
fi: Virheellinen ikkunan siirtymä LOF-tiedostossa.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
fi: Virheellinen kesto LOF-tiedostossa.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
fi: MIDI-raitoja ei voi kompensoida erikseen, vain äänitiedostoja voi.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
fi: Virheellinen raidan siirtymä LOF-tiedostossa.

en: Version
fi: Versio

en: MP2 Files
fi: MP2-tiedostot

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
fi: Et voi viedä MP2-tiedostoa tällä näytetaajuudella ja bittinopeudella

en: Unable to open target file for writing
fi: Kohdetiedostoa ei kyetty avaamaan kirjoitusta varten

en: Exporting selected audio at %ld kbps
fi: Viedään valittua ääntä nopeudella %ld kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
fi: Viedään ääntä nopeudella %ld kbps

en: 220-260 kbps (Best Quality)
fi: 220-260 kbps (paras laatu)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
fi: 45-85 kbps (pienemmät tiedostot)

en: Excessive, 320 kbps
fi: Ylimääräinen, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
fi: Äärimmäinen, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
fi: Normaali, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
fi: Keskitaso, 145-185 kbps

en: Excessive
fi: Ylimääräinen

en: Extreme
fi: Äärimmäinen

en: Standard
fi: Vakio

en: Medium
fi: Keskimääräinen

en: Bit Rate Mode
fi: Bittinopeustila

en: Preset
fi: Esiasetus

en: Variable
fi: Muuttuva

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Constant
fi: Vakio

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
fi: Laatu

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
fi: Etsi LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
fi: Audacity tarvitsee %s -tiedostoa MP3:n luomiseen.

en: Location of %s:
fi: Tiedoston %s sijainti:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
fi: Etsi %s, klikkaa tästä -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
fi: Saat ilmaisen kopion LAMEsta klikkaamalla tästä -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
fi: Missä on %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
fi: Olet linkittämässä kohteeseen lame_enc.dll v%d.%d. Tämä versio ei ole yhteensopiva Audacityn %d.%d.%d kanssa.
    Lataa uusin versio "LAME for Audacity".

en: Only lame_enc.dll
fi: Vain lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
fi: Vain libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
fi: Vain libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
fi: Vain libmp3lame.so

en: Primary shared object files
fi: Ensisijaiset jaetut objektitiedostot

en: Extended libraries
fi: Laajennetut kirjastot

en: Only libmp3lame.so.0
fi: Vain libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
fi: MP3-tiedostot

en: Could not open MP3 encoding library!
fi: MP3-koodauskirjastoa ei voitu avata!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
fi: MP3-koodauskirjastoa ei voitu alustaa!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
fi: MP3-enkoodauskirjasto ei ole kelvollinen tai tuettu!

en: Unable to initialize MP3 stream
fi: MP3-virran alustaminen ei onnistu

en: Exporting selected audio with %s preset
fi: Viedään valittua ääntä %sesiasetuksella

en: Exporting the audio with %s preset
fi: Viedään ääntä esiasetuksella %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
fi: Viedään valittua ääntä VBR-laadulla %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
fi: Viedään ääntä VBR-laadulla %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
fi: Viedään valittua ääntä nopeudella %d kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
fi: Viedään ääntä nopeudella %d kbps

en: Error %ld returned from MP3 encoder
fi: MP3-enkooderi palautti virheen %ld

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
fi: Projektin näytteenottotaajuutta (%d) ei tueta
    MP3-tiedostomuodossa.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
fi: Projektin näytteenottotaajuuden (%d) ja bittinopeuden (%d kbps) yhdistelmää
    ei tueta MP3-tiedostomuodossa.

en: MP3 export library not found
fi: MP3-vientikirjastoa ei löydy

en: (Built-in)
fi: (sisäänrakennettu)

en: LAME MP3 Export Library
fi: LAME MP3 -vientikirjasto

en: MP3 Library Version:
fi: MP3-kirjaston versio:

en: MP3 files
fi: MP3-tiedostot

en: Ogg Vorbis Files
fi: Ogg Vorbis -tiedostot

en: Unable to export - rate or quality problem
fi: Vienti ei onnistu - nopeus- tai laatuongelma

en: Unable to export - problem initialising
fi: Vienti ei onnistu - ongelma alustuksessa

en: Unable to export - problem creating stream
fi: Vienti ei onnistu - ongelma virran luomisessa

en: Unable to export - problem with packets
fi: Vienti ei onnistu - pakettiongelma

en: Unable to export - problem with file
fi: Ei voi viedä - ongelma tiedostossa

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
fi: Viedään valittua ääntä Ogg Vorbis -muodossa

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
fi: Viedään ääntä Ogg Vorbis -muodossa

en: Ogg Vorbis files
fi: Ogg Vorbis -tiedostot

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
fi: Indeksi[%02x] Versio[%d], Kanavat[%d], Nopeus[%ld]

en: Media read error
fi: Lukuvirhe mediassa

en: Not an Ogg Vorbis file
fi: Ei ole Ogg Vorbis -tiedosto

en: Vorbis version mismatch
fi: Vorbis-versio ei täsmää

en: Invalid Vorbis bitstream header
fi: Virheellinen Vorbis-bittivirran tunniste

en: Internal logic fault
fi: Sisäinen logiikkavirhe

en: no error
fi: ei virhettä

en: invalid argument
fi: virheellinen argumentti

en: buffer too small
fi: puskuri liian pieni

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: invalid packet
fi: virheellinen paketti

en: not implemented
fi: ei toteutettu

en: invalid state
fi: virheellinen tila

en: memory allocation has failed
fi: muistin varaus epäonnistui

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Maximum
fi: Enimmäismäärä

en: VBR Mode
fi: VBR-tila

en: Optimize for
fi: Optimoi

en: Speech
fi: Puhe

en: Buffer overflow in OGG packet
fi: Puskurin ylivuoto OGG-paketissa

en: Unable to write OGG page header
fi: OGG-sivun otsikkoa ei voi kirjoittaa

en: Unable to write OGG page
fi: OGG-sivun kirjoittaminen ei onnistu

en: Opus Files
fi: Opus-tiedostot

en: Unsupported sample rate
fi: Näytetaajuutta ei tueta

en: Exporting selected audio as Opus
fi: Viedään valittua ääntä Opus-muodossa

en: Exporting the audio as Opus
fi: Äänen vienti Opus-muodossa

en: Unable to create Opus encoder
fi: Opus-enkooderia ei voi luoda

en: Unable to set bitrate
fi: Bittinopeutta ei voi asettaa

en: Unable to set complexity
fi: Monimutkaisuutta ei voi asettaa

en: Unable to set bandwidth
fi: Kaistanleveyttä ei voi asettaa

en: Unable to set VBR mode
fi: VBR-tilaa ei voi asettaa

en: Unable to set CVBR mode
fi: CVBR-tilaa ei voi asettaa

en: Unable to get lookahead
fi: Ei pysty katsomaan eteenpäin

en: Failed to calculate correct preskip
fi: Oikean 'preskipin' laskeminen epäonnistui

en: Failed to encode input buffer
fi: Tulopuskurin koodaus epäonnistui

en: Opus files
fi: Opus tiedostot

en: File has changed the number of channels in the middle.
fi: Tiedosto on muuttanut keskellä olevien kanavien määrää.

en: IO error reading from file
fi: IO-virhe luettaessa tiedostoa

en: not an Opus file
fi: ei Opus-tiedosto

en: invalid header
fi: virheellinen otsikko

en: unsupported version
fi: ei tuettu versio

en: invalid stream structure
fi: virheellinen stream-rakenne

en: stream is not seekable
fi: virta ei ole haettavissa

en: invalid timestamp
fi: virheellinen aikaleima

en: Failed to decode Opus file: %s
fi: Opus-tiedoston %s purkaminen epäonnistui

en: Encoding
fi: Koodaus

en: Header
fi: Otsikko

en: Other uncompressed files
fi: Muut pakkaamattomat tiedostot

en: GSM 6.10 requires mono
fi: GSM 6.10 vaatii monon

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
fi: WAVEX- ja GSM 6.10 -muodot  eivät ole yhteensopivia

en: Cannot export audio in this format.
fi: Äänen  vienti tässä muodossa ei onnistu.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
fi: Yritit viedä WAV- tai AIFF-tiedoston, joka olisi suurempi kuin 4 Gt.
    Audacity ei pysty tähän, joten vienti hylättiin.

en: Exporting the selected audio as %s
fi: Viedään valittua ääntä muodossa %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
fi: Virhe tiedoston %s kirjoituksessa (levy täysi?).
    Libsndfile ilmoittaa "%s"

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
fi: WAV, AIFF, ja muut pakkaamattomat tyypit

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
fi: FLAC (FLAC, häviötön äänikoodekki)

en: OGG (OGG Container format)
fi: OGG (OGG-säiliömuoto)

en: RAW (header-less)
fi: RAW (otsikoton)

en: Signed 8 bit PCM
fi: Etumerkillinen 8-bittinen PCM

en: Signed 16 bit PCM
fi: Etumerkillinen 16-bittinen PCM

en: Signed 24 bit PCM
fi: Etumerkillinen 24-bittinen PCM

en: Signed 32 bit PCM
fi: Etumerkillinen 32-bittinen PCM

en: Unsigned 8 bit PCM
fi: Etumerkitön 8-bittinen PCM

en: 32 bit float
fi: 32-bittinen liukuluku

en: 64 bit float
fi: 64-bittinen liukuluku

en: 12 bit DWVW
fi: 12-bittinen DWVW

en: 16 bit DWVW
fi: 16-bittinen DWVW

en: 24 bit DWVW
fi: 24-bittinen DWVW

en: 16 bit DPCM
fi: 16-bittinen DPCM

en: 8 bit DPCM
fi: 8-bittinen DPCM

en: Low Quality (Fast)
fi: Heikko laatu (nopea)

en: Normal Quality
fi: Normaali laatu

en: High Quality (Slow)
fi: Korkea laatu (hidas)

en: Very High Quality (Slowest)
fi: Erittäin korkea laatu (hitain)

en: Hybrid Mode
fi: Hybriditila

en: Create Correction(.wvc) File
fi: Luo korjaustiedosto (.wvc)

en: WavPack Files
fi: WavPack-tiedostot

en: Unable to create target file for writing
fi: Kohdetiedostoa ei voi luoda kirjoittamista varten

en: Exporting selected audio as WavPack
fi: Valittu ääni viedään WavPack-muodossa

en: Exporting the audio as WavPack
fi: Ääni viedään WavPack-muodossa

en: WavPack files
fi: WavPack-tiedostoja

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
fi: Havaittiin %d virhettä purettaessa WavPack-tiedostoa!

en: &Nyquist Workbench...
fi: Nyquist-työpöytä...

en: &Undo	Ctrl+Z
fi: K&umoa	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
fi: Tee uu&delleen	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
fi: Lei&kkaa	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
fi: &Kopioi	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
fi: &Liitä	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
fi: Tyh&jennä	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
fi: Va&litse kaikki	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
fi: &Etsi...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
fi: &Vastaava sulku	F8

en: &Top S-expr	F9
fi: &Ylätason S-lauseke	F9

en: &Higher S-expr	F10
fi: &Korkeampi S-lauseke	F10

en: &Previous S-expr	F11
fi: &Edellinen S-lauseke	F11

en: &Next S-expr	F12
fi: &Seuraava S-lauseke	F12

en: &Go to
fi: &Mene

en: Select &Font...
fi: Valitse &fontti...

en: Split &Vertically
fi: Jaa &pystysuunnassa

en: Split &Horizontally
fi: Jaa &vaakasuunnassa

en: Show S&cript
fi: Näytä &skripti

en: Show &Output
fi: Näytä &tuloste

en: &Large Icons
fi: &Suuret kuvakkeet

en: &Small Icons
fi: &Pienet kuvakkeet

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: &Go	F5
fi: &Mene	F5

en: &Stop	F6
fi: Py&säytä	F6

en: &About
fi: &Tietoja

en: Script
fi: Skripti

note: i18n-hint noun
en: Output
fi: Tuloste

en: Load Nyquist script
fi: Lataa Nyquist-skripti

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
fi: Nyquist-skriptit (*.ny)|*.ny|Lisp-skriptit (*.lsp)|*.lsp|Kaikki tiedostot|*

en: Script was not saved.
fi: Skriptiä ei ole tallennettu.

en: Save Nyquist script
fi: Tallenna Nyquist-skripti

en: Find dialog
fi: Hakudialogi

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
fi: Tango Icon Gallery (työkalurivin kuvakkeet)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
fi: (C) 2009 Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
fi: Ulkoinen Audacity-moduuli, joka tarjoaa yksinkertaisen integroidun kehitysympäristön tehosteiden kirjoitukseen.

en: Nyquist Effect Workbench
fi: Nyquist-tehostetyöpöytä

en: No matches found
fi: Ei hakutuloksia

en: Code has been modified. Are you sure?
fi: Koodia on muokattu. Oletko varma?

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Nyquist Effect Workbench -
fi: Nyquist-tehostetyöpöytä -

en: New
fi: Uusi

en: New script
fi: Uusi skripti

en: Open
fi: Avaa

en: Open script
fi: Avaa skripti

en: Save
fi: Tallenna

en: Save script
fi: Tallenna skripti

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save script as...
fi: Tallenna skripti nimellä...

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut to clipboard
fi: Leikkaa leikepöydälle

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste from clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select all text
fi: Valitse kaikki teksti

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo last change
fi: Kumoa viimeinen muutos

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo previous change
fi: Tee edellinen muutos uudelleen

en: Find
fi: Etsi

en: Find text
fi: Etsi tekstiä

en: Match
fi: Täsmää

en: Go to matching paren
fi: Mene vastaavaan sulkeeseen

en: Top
fi: Ylin

en: Go to top S-expr
fi: Mene ylös S-lausekkeeseen

en: Up
fi: Ylös

en: Go to higher S-expr
fi: Mene ylempään S-lausekkeeseen

en: Previous
fi: Edellinen

en: Go to previous S-expr
fi: Mene edelliseen S-lausekkeeseen

en: Next
fi: Seuraava

en: Go to next S-expr
fi: Mene seuraavaan S-lausekkeeseen

note: i18n-hint noun
en: Start
fi: Alku

en: Start script
fi: Aloita skripti

en: Stop script
fi: Pysäytä skripiti

en: Waiting for audio.com
fi: Odotetaan audio.com-sivustoa

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
fi: Sinun on suoritettava toiminto osoitteessa audio.com, ennen kuin voit jatkaa. Voit peruuttaa tämän toiminnon.

en: Save to audio.com
fi: Tallenna osoitteeseen audio.com

en: Generating audio preview...
fi: Luodaan äänen esikuuntelua...

en: Open from audio.com
fi: Avaa osoitteesta audio.com

en: Synchronizing project
fi: Synkronoidaan projektia

en: Previews can be updated only for Cloud projects
fi: Esikatselut voidaan päivittää vain pilviprojekteille

en: Save &To Cloud...
fi: Tallenna &pilveen...

en: &Update Cloud Audio Preview
fi: &Päivitä Cloud Audio esikatselu

en: Open Fro&m Cloud...
fi: A&vaa pilvestä...

en: S&hare Audio...
fi: Jaa &ääni...

en: Cloud
fi: Pilvi

en: Account
fi: Tili

en: Export behavior
fi: Vientikäyttäytyminen

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
fi: Näytä 'Miten haluat viedä?' -valintaikkuna

en: Save behavior
fi: Tallennuskäyttäytyminen

en: Always &ask
fi: Kysy &aina

en: Always &save to cloud
fi: Tallenna aina &pilveen

en: Always save to the co&mputer
fi: Tallenna aina tieto&koneelle

en: Temporary Cloud files directory
fi: Väliaikainen pilvitiedostohakemisto

en: &Location:
fi: &Sijainti:

en: &Browse...
fi: &Selaa...

en: days
fi: päivää

en: &Remove temporary files after:
fi: &Poista väliaikaiset tiedostot tämän jälkeen:

en: Preferences for Cloud
fi: Pilviasetukset

en: Choose a location to place the temporary directory
fi: Valitse väliaikaisen kansion sijainti

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
fi: Väliaikaistiedostojen hakemisto ei voi olla FAT-levyllä.

en: Cannot set the preference.
fi: Asetusta ei voi asettaa.

en: Failed.
fi: Epäonnistui.

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
fi: Synkronoidaan audio.comiin... (%d%%)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
fi: Projekti synkronoidaan audio.comin kanssa. Haluatko lopettaa synkronointiprosessin?

en: Waiting for space to free up
fi: Odotetaan tilan vapautumista

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
fi: Kun olet vapauttanut tallennustilaa osoitteessa audio.com, klikkaa Yritä uudelleen.

en: Share Audio
fi: Jaa ääni

en: Get Effects
fi: Hanki tehosteita

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
fi: &Jaa ääni -työkalupalkki

en: You are not signed in
fi: Et ole kirjautunut sisään

en: Sign in
fi: Kirjaudu sisään

en: &Sign Out
fi: Kirjaudu &ulos

en: Don't show this again
fi: Älä näytä tätä uudelleen

note: i18n-hint: A title that is shown on the first project save that allows the user to select Cloud or local save.
en: How would you like to save?
fi: Miten haluaisit tallentaa?

en: Save to the Cloud (free)
fi: Tallenna pilveen (ilmainen)

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
fi: Projektisi on turvattu yksityisesti audio.com-sivustolla. Pääset käsiksi työhösi millä tahansa laitteella ja voit tehdä yhteistyötä projektissasi muiden kanssa. Pilvitallennus on ilmainen rajoitetulle määrälle projekteja.

en: &Save to Cloud
fi: &Tallenna pilveen

en: On your computer
fi: Tietokoneellesi

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
fi: Tiedostot tallennetaan laitteellesi.
    Huomaa: Jos haluat viedä MP3- ja WAV-tiedostoja, valitse sen sijaan Tiedosto > Vie ääni.

en: Save to &computer
fi: Tallenna &tietokoneelle

en: &Remember my choice and don't show again
fi: &Muista valintani äläkä näytä uudelleen

note: i18n-hint: A title that is shown on export that allows the user to select Cloud or local export.
en: How would you like to export?
fi: Miten haluaisit viedä?

en: Share to audio.com
fi: Jaa osoitteessa audio.com

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
fi: Lataa pakkaamattoman äänitiedoston ja luo jaettavan linkin. Tämän linkin avulla muut voivat ladata tiedoston joko .wav- tai .mp3-muodossa.

en: &Share to audio.com
fi: &Jaa audio.com-sivustolle

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
fi: Vie MP3-, WAV-, FLAC- ja muita formaatteja tietokoneellesi.

en: Export to &computer
fi: Vie &tietokoneelle

en: &Don't show again
fi: &Älä näytä uudelleen

en: Project Name
fi: Projektin nimi

en: Private
fi: Yksityinen

en: Unlisted
fi: Listaamaton

en: Public
fi: Julkinen

en: Save to computer...
fi: Tallenna tietokoneelle...

en: We encountered an issue syncing your file
fi: Havaitsimme ongelman tiedostosi synkronoinnissa

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
fi: Älä huoli, tekemäsi muutokset tallennetaan väliaikaiseen sijaintiin ja synkronoidaan pilvikopioosi, kun internetyhteytesi palautuu.

en: Log in to audio.com to proceed.
fi: Jatka kirjautumalla sisään audio.com-sivustoon.

en: Link account
fi: Linkitä tili

en: We were unable to link your account. Please try again.
fi: Emme voineet yhdistää tiliäsi. Yritä uudelleen.

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: &Try again
fi: &Yritä uudelleen

en: Account linked successfully!
fi: Tilin linkitys onnistui!

en: Enter token to link your account
fi: Liitä tilisi antamalla tunnus

en: Token
fi: Tunnus

en: C&ontinue
fi: &Jatka

en: L&ink audio.com account...
fi: L&inkitä audio.com-tili...

en: Create cloud account
fi: Luo pilvitunnus/tili

en: Sign in to cloud
fi: Kirjaudu pilveen

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
fi: Hups! Näyttää siltä, että syötteessäsi oli ongelma.
    Varmista, että sähköpostiosoitteesi on oikein ja että salasanasi on vähintään 8 merkkiä pitkä.

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
fi: Anteeksi, mutta näyttäisi siltä, että syöttämäsi sähköpostiosoite tai salasana on väärä.
    Tarkista vielä kerran tietosi ja yritä uudelleen!

en: Create an account to save to the cloud
fi: Luo tili pilveen tallentamista varten

en: Sign in to save to the cloud
fi: Kirjaudu sisään tallentaaksesi pilveen

en: Continue with Google
fi: Jatka Googlella

en: Continue with Facebook
fi: Jatka Facebookilla

en: Email
fi: Sähköposti

en: Password
fi: Salasana

en: Forgot your password?
fi: Unohditko salasanasi?

en: Already have an account?
fi: Onko sinulla jo tili?

en: Sign in here
fi: Kirjaudu sisään tästä

en: Need an account?
fi: Tarvitsetko tilin?

en: Continue
fi: Jatka

en: This project is no longer saved to the Cloud
fi: Tätä projektia ei enää tallenneta pilveen

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
fi: Tämä projekti poistettiin osoitteesta audio.com, joten sitä ei voi tallentaa tällä hetkellä.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
fi: Voit joko tallentaa sen pilveen uutena projektina tai tallentaa sen tietokoneellesi.

en: Save to computer
fi: Tallenna tietokoneelle

en: Save to Cloud
fi: Tallenna pilveen

en: Your project storage limit has been reached.
fi: Projektisi tallennusraja on saavutettu.

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
fi: Saatat joutua poistamaan vanhemmat projektit vapauttaaksesi tilaa. Lisää vaihtoehtoja löytyy osoitteesta audio.com

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
fi: Voit myös tallentaa tämän projektin paikallisesti välttääksesi muutosten menettämisen.

en: Visit audio.com
fi: Käy osoitteessa audio.com

en: Project version conflict detected
fi: Projektin versioristiriita havaittu

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
fi: Tästä Audacity-projektista on uudempi versio osoitteessa Audio.com. Tämän projektin tallentaminen korvaa sen uusimpana versiona.

en: Save this project
fi: Tallenna tämä projekti

en: Discard and open latest version
fi: Hylkää ja avaa uusin versio

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
fi: Projekti sisältää tallentamattomia muutoksia. Tästä Audacity-projektista on uudempi versio osoitteessa Audio.com. Muutosten hylkääminen avaa sen sijaan uusimman version.

en: Open local project
fi: Avoin paikallinen projekti

en: Cloud project conflict
fi: Pilviprojektin ristiriita

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
fi: Yrität avata uutta aktiivista versiota tästä projektista, jollainen on jo auki. Valitse, minkä version haluat jättää auki.

en: Keep currently open version
fi: Säilytä nykyinen avoin versio

en: Open new version
fi: Avaa uusi versio

en: Open from Cloud
fi: Avaa pilvestä

en: less than 1 minute
fi: alle 1 minuutti

en: one minutes ago | %d minutes ago
fi[0]: minutes ago
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: one hour ago | %d hours ago
fi[0]: one hour ago
fi[1]: %d tuntia sitten

en: Modified
fi: Muokattu

en: Failed to authorize account
fi: Tilin valtuuttaminen epäonnistui

en: Loading projects list...
fi: Ladataan projektiluetteloa...

en: Failed to get projects list
fi: Projektiluettelon hakeminen epäonnistui

en: Cloud saved projects
fi: Pilveen tallennetut projektit

en: Search:
fi: Hae:

en: Prev
fi: Ed

en: View in audio.com
fi: Katso osoitteessa audio.com

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Anyone will be able to listen to this audio.
fi: Kuka tahansa voi kuunnella tätä ääntä.

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
fi: Vain sinä ja ihmiset, joille jaat linkin, voitte kuunnella tätä ääntä.

en: Are you sure you want to cancel?
fi: Oletko varma, että haluat peruuttaa?

en: Cancel upload to Audio.com
fi: Peruuta lataus kohteeseen Audio.com

en: Uploading audio...
fi: Ladataan ääntä...

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
fi: Emme pysty lähettämään tätä tiedostoa. Yritä uudelleen ja varmista, että linkität audio.com-tilisi ennen lataamista.

en: Upload error
fi: Latausvirhe

en: We are unable to prepare this file for uploading.
fi: Emme voi valmistella tätä tiedostoa latausta varten.

en: Finalizing upload...
fi: Viimeistetään latausta...

en: Track Title
fi: Raidan otsikko

en: Preparing audio...
fi: Valmistellaan ääntä...

en: You are not authorized to access this project.
fi: Sinulla ei ole lupaa käyttää tätä projektia.

en: You tried to access a project that has expired.
fi: Yritit käyttää projektia, joka on vanhentunut.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
fi: Audacityllä oli ongelmia yhteyden muodostamisessa palvelimeen.

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
fi: Projekti on liian suuri ladattavaksi. Tallenna se sen sijaan tietokoneellesi.

en: You don't have access to this project.
fi: Sinulla ei ole pääsyä tähän projektiin.

en: The project could not be found.
fi: Projektia ei löytynyt.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
fi: Palvelin vastasi jotain, jota Audacity ei ymmärtänyt.

en: Audacity encountered an internal error.
fi: Audacity havaitsi sisäisen virheen.

en: Audio.com encountered an internal error.
fi: Audio.com havaitsi sisäisen virheen.

en: Audacity encountered an unknown error.
fi: Audacity havaitsi tuntemattoman virheen.

en: Sync failed
fi: Synkronointi epäonnistui

en: Error details:
    %s
fi: Virheen tiedot:
    %s

en: Syncing your project
fi: Synkronoidaan projektia

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
fi: Projekti synkronoituu taustalla, kun työskentelet. Voit tarkistaa synkronoinnin tilan Audacityn oikeasta alakulmasta milloin tahansa

en: Success!
fi: Hienoa!

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
fi: Kaikki tallennetut muutokset päivitetään nyt pilveen. Voit hallita tätä tiedostoa lataamiesi projektien sivulta osoitteessa audio.com

en: Done
fi: Tehty

en: Cloud project incomplete
fi: Pilviprojekti on keskeneräinen

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
fi: Tämän projektin uusinta versiota ei ladattu kokonaan audio.com-sivustolle. Voit ladata sen sijaan viimeisen täydellisen version.

en: Load latest
fi: Lataa viimeisin

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
fi: Tämän projektin versiota ei ole ladattu kokonaisuudessaan audio.com-sivustolle. Sitä ei voi ladata.

en: You have canceled this upload to audio.com
fi: Olet peruuttanut tämän latauksen audio.com-sivustolle

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
fi: Sinun on suoritettava toiminto osoitteessa audio.com, ennen kuin voit jatkaa. Kun olet valmis, klikkaa Yritä uudelleen

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Please wait...
fi: Odota...

en: Connection error
fi: Yhteysvirhe

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
fi: Audacity ei voi muodostaa yhteyttä MuseHub.com-sivustoon. Tarkista yhteys ja yritä uudelleen.

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Get it on MuseHub
fi: Hanki se MuseHubista

en: Become a partner
fi: Ryhdy kumppaniksi

en: Become a MuseHub partner
fi: Ryhdy MuseHub-kumppaniksi

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
fi: Voit tavoittaa miljoonia musiikintekijöitä julkaisemalla sovelluksiasi, tehosteitasi ja ääniäsi MuseHubissa. Jos olet kehittäjä ja olet kiinnostunut julkaisemaan tuotteitasi MuseHubissa, voit hakea jo tänään.

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
fi: Vietyjen Allegro (.gro) -tiedostojen aikamuotona on:

en: Please select only one Note Track at a time.
fi: Valitse vain yksi nuottiraita kerrallaan.

en: Please select a Note Track.
fi: Valitse nuottiraita.

en: Export MIDI As:
fi: Vie MIDI nimellä:

en: MIDI file
fi: MIDI-tiedosto

en: Allegro file
fi: Allegro-tiedosto

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
fi: Olet valinnut tiedostonimen jolla on tunnistamaton tiedostopääte.
    Haluatko jatkaa?

en: Export MIDI
fi: Vie MIDI

en: Export MI&DI...
fi: Vie MI&DI...

en: Imported MIDI from '%s'
fi: Tuotiin MIDI tiedostosta '%s'

en: Import MIDI
fi: Tuo MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata: Tiedostonimi on liian lyhyt.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata: Virheellinen tiedostotyyppi.

en: Could not open file %s.
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata.

en: Select a MIDI file
fi: Valitse MIDI-tiedosto

en: MIDI and Allegro files
fi: MIDI- ja Allegro-tiedostot

en: MIDI files
fi: MIDI-tiedostot

en: Allegro files
fi: Allegro-tiedostot

en: No revision identifier was provided
fi: Versiotunnusta ei annettu

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
fi: %s, järjestelmänhallinta

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
fi: %s, perustaja ja kehittäjä

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, designer
fi: %s, suunnittelija

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
fi: %s, kehittäjä

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
fi: %s, kehitys ja tuki

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
fi: %s, dokumentaatio ja tuki

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
fi: %s, laatutarkistus, kehitys ja tuki

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
fi: %s, dokumentaatio ja tuki, ranska

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
fi: %s, laadunvarmistus

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
fi: %s, esteettömyysneuvoja

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
fi: %s, graafikko

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
fi: %s, säveltäjä

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
fi: %s, testaaja

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
fi: %s, Nyquist-laajennukset

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
fi: %s, www-kehittäjä

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
fi: %s, grafiikka

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, effects presets
fi: %s, tehosteiden esiasetukset

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
fi: %s (sisältää %s, %s, %s, %s ja %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
fi: %s-tiedot

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
fi: %s on ilmainen, avoimen lähdekoodin, järjestelmäriippumaton ohjelmisto äänen nauhoitukseen ja editointiin.

en: Credits
fi: Tekijät

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
fi: %s-tiimijäsenet

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
fi: Arvostetut %s-tiimin jäsenet, jotka eivät ole tällä hetkellä aktiivisia

en: Contributors
fi: Avustajat

en: Website and Graphics
fi: Verkkosivusto ja grafiikka

en: Translators
fi: Kääntäjät

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
fi: %s sisältää koodia seuraavista projekteista:

en: Special thanks:
fi: Erityiskiitokset:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
fi: %s-verkkosivusto:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
fi: %s-nimi on rekisteröity tavaramerkki.

en: Build Information
fi: Koosteen tiedot

en: Enabled
fi: Käytössä

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
fi: Koontiversio

en: Program build date:
fi: Ohjelman koontipäivä:

en: Commit Id:
fi: Koontitunnus:

en: Debug build (debug level %d)
fi: Virheenkorjausversio (taso %d)

en: Release build (debug level %d)
fi: Julkaisuversio (virheenkorjaustaso %d)

en: %s, 64 bits
fi: %s, 64-bittinen

en: %s, 32 bits
fi: %s, 32 bittinen

en: Build type:
fi: Koostetyyppi:

en: Compiler:
fi: Kääntäjä:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
fi: Asennuksen etuliite:

en: Cache folder:
fi: Välimuistikansio:

en: Settings folder:
fi: Asetuskansio:

en: Data folder:
fi: Datakansio:

en: State folder:
fi: Tilakansio:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
fi: Ydinkirjastot

en: Cross-platform GUI library
fi: Alustariippumaton käyttöliittymäkirjasto

en: Audio playback and recording
fi: Äänen toisto ja nauhoitus

en: Sample rate conversion
fi: Näytetaajuuden muuttaminen

en: File Format Support
fi: Tiedostomuototuki

en: MP3 Import
fi: MP3 tuonti

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
fi: MP3 vienti

note: i18n-hint: Opus is the codec name. This name should not be translated
en: Opus Import and Export
fi: Opus tuonti ja vienti

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
fi: Ogg Vorbis -tuonti ja -vienti

en: ID3 tag support
fi: ID3-tunnistetuki

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
fi: FLAC-vienti ja -tuonti

en: MP2 export
fi: MP2-vienti

en: FFmpeg Import/Export
fi: FFmpeg-tuonti/vienti

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Plug-in support
fi: Liitännäistuki

en: Sound card mixer support
fi: Äänikortin mikserituki

en: Pitch and Tempo Change support
fi: Sävelkorkeuden ja tempomuutoksen tuki

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
fi: Erityisen sävelkorkeuden ja tempomuutoksen tuki

[ctx: about dialog]
en: Legal
fi: Laillisuus

en: GPL License
fi: GPL-lisenssi

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
fi: TIETOSUOJAKÄYTÄNTÖ

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
fi: Sovelluspäivitysten tarkistus ja virheraportointi edellyttävät verkkoyhteyttä. Nämä ominaisuudet ovat valinnaisia.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
fi: Katso lisätietoa %s .

en: Click and drag to define a looping region.
fi: Määritä silmukka-alue klikkaamalla ja vetämällä.

en: Timeline actions disabled during recording
fi: Aikajanan ominaisuudet ei käytössä tallennuksen aikana

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
fi: Klikkaa ja vedä säätääksesi, kaksoisklikkaa nollataksesi

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Playhead
fi: Äänitys/Toistopää

en: Timeline
fi: Aikajana

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
fi: Aloita haku klikkaamalla tai vetämällä

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
fi: Aloita rullaus klikkaamalla tai vetämällä

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
fi: Rullaa: Klikkaa ja siirrä. Hae: Klikkaa ja vedä.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
fi: Hae liikuttamalla

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
fi: Rullaa liikuttamalla

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
fi: Hae vetämällä. Irrotus lopettaa hakemisen.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
fi: Hae vetämällä. Rullaa irrottamalla ja siirtämällä.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
fi: Rullaa liikuttamalla. Hae vetämällä.

en: Quick-Play disabled
fi: Pikatoisto ei käytössä

en: Quick-Play enabled
fi: Pikatoisto käytössä

en: Timeline Options
fi: Aikajanan asetukset

en: Minutes and Seconds
fi: Minuutit ja sekunnit

en: Beats and Measures
fi: Iskut ja tahdit

en: Setting a loop region also makes an audio selection
fi: Silmukka-alueen asettaminen tekee myös äänen valinnan

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
fi: Tyhjennä silmukka

en: Set Loop To Selection
fi: Aseta silmukka valintaan

en: Scroll view to playhead
fi: Vieritä näkymää toistopaikkaan

en: Continuous scrolling
fi: Jatkuva vieritys

en: Failed to remove %s
fi: Kohteen %s poisto epäonnistui

en: Failed!
fi: Epäonnistui!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
fi: Tiedostoa %s ei löytynyt.
    
    Se on poistettu luettelosta 'Viimeksi avatut tiedostot'.

en: Audacity is starting up...
fi: Audacity käynnistyy...

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
fi: SQLite-kirjastoa ei voitu alustaa.  Audacity ei voi käynnistyä.

en: Block size must be within 256 to 100000000
fi: Lohkon koko täytyy olla välillä 256 - 100000000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
fi: &Avaa...

en: Open &Recent...
fi: Avaa &viimeisin...

en: &About Audacity...
fi: &Tietoja Audacitystä...

en: &Preferences...
fi: &Asetukset...

en: &File
fi: &Tiedosto

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fi: Audacity ei löytänyt turvallista paikkaa väliaikaisten tiedostojen tallentamiseen.
    Audacity tarvitsee paikan, josta automaattiset puhdistusohjelmat eivät poista väliaikaisia tiedostoja.
    Anna sopiva hakemisto asetusikkunassa.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fi: Audacity ei löytänyt paikkaa väliaikaisille tiedostoille.
    Anna sopiva hakemisto asetusten valintaikkunaan.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
fi: Audacity on nyt sulkeutumassa. Audacityn uudelleenkäynnistys ottaa uuden tilapäishakemiston käyttöön.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
fi: Kahden Audacityn samanaikaisesta käytöstä voi seurata
    datan menetys tai järjestelmän kaatuminen.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
fi: Audacity ei voinut lukita väliaikaistiedostojen hakemistoa.
    Se saattaa olla toisen Audacity-kopion käytössä.

en: Do you still want to start Audacity?
fi: Haluatko silti käynnistää Audacityn?

en: Error Locking Temporary Folder
fi: Virhe tilapäiskansion lukitsemisessa

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
fi: Järjestelmä on havainnut toisen käynnissä olevan Audacityn.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
fi: Jos tarvitset avata useamman projektin Audacityyn, 
    käytä käynnissä olevan Audacityn Uusi tai Avaa -komentoa.

en: Audacity is already running
fi: Audacity on jo käynnissä

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
fi: Jaetun muistisegmentin luominen epäonnistui.
    
    virhekoodi=%d : "%s".

en: Audacity Startup Failure
fi: Audacity-käynnistysvirhe

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fi: Semaforeja ei voitu lukita.
    
    Resurssit saattavat olla vähissä.
    Järjestelmä tulee ehkä käynnistää
    uudelleen.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fi: Semaforeja ei voitu luoda.
    
    Resurssit saattavat olla vähissä.
    Järjestelmä tulee ehkä käynnistää
    uudelleen.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fi: Lukkosemaforia ei voitu lukita.
    
    Resurssit saattavat olla vähissä.
    Järjestelmä tulee ehkä käynnistää
    uudelleen.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fi: Palvelinsemaforia ei voitu lukita.
    
    Resurssit saattavat olla vähissä.
    Järjestelmä tulee ehkä käynnistää
    uudelleen.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fi: Audacityn IPC-palvelin ei käynnistynyt.
    
    Resurssit saattavat olla vähissä.
    Järjestelmä tulee ehkä käynnistää
    uudelleen.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
fi: Käynnistyksen aikana tapahtui korjaamaton virhe

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
fi: aseta levylohkon enimmäiskoko tavuina

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
fi: toista lokikirjatiedosto

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
fi: tämä ohje

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
fi: suorita itsediagnostiikka

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
fi: näytä Audacityn versio

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
fi: ääni- tai projektitiedoston nimi

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
fi: Käsittele 'audacity://' url

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
fi: Audacity-projektitiedostoja (.aup3) ei ole tällä hetkellä 
    liitetty Audacityyn. 
    
    Liitetäänkö ne, jotta ne avautuvat kaksoisklikkauksella?

en: Audacity Project Files
fi: Audacityn projektitiedostot

en: Audacity Configuration Error
fi: Audacityn määritysvirhe

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
fi: Seuraavaa asetustiedostoa ei voitu käyttää:
    
    	%s
    
    Tämä voi johtua monista syistä, mutta todennäköisimmin levy on täynnä tai sinulla ei ole kirjoitusoikeuksia tiedostoon.
    
    Voit yrittää korjata ongelman ja jatkaa klikkaamalla "Yritä uudelleen".
    
    Jos valitset "Lopeta Audacity", projektisi saatetaan jättää tallentamattomaan tilaan, joka palautetaan, kun avaat sen seuraavan kerran.

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Quit Audacity
fi: &Lopeta Audacity

en: &Retry
fi: &Yritä uudelleen

en: Configure Project from Music File
fi: Määritä projekti musiikkitiedostosta

en: Automatic Music Configuration
fi: Automaattinen musiikin konfigurointi

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
fi: Audacity havaitsi tämän tiedoston olevan %s bpm.
    Haluatko ottaa musiikkinäkymän käyttöön ja asettaa projektin tempoksi %s?

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
fi: Audacity havaitsi yhden tai useamman tiedoston olevan %s bpm.
    Haluatko ottaa musiikkinäkymän käyttöön ja asettaa projektin tempoksi %s?

en: Music Import
fi: Musiikin tuonti

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
fi: Älykäs leike.
    Koko lähdeleike liitetään projektiisi, jolloin voit käyttää
    leikattua äänidataa milloin tahansa.

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
fi: Vain valittu ääni.
    Vain lähdeleikkeen valittu osa liitetään.

en: Paste audio
fi: Liitä ääni

en: How would you like to paste your audio?
fi: Miten haluaisit liittää äänen?

note: i18n-hint: %s substitutes for a file size, e.g. "345 MB". A "smart clip" is an audio clip containing hidden trimmed data.
en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
fi: Täysi älykäs leike on %s. Suurempien kokojen liittäminen kestää kauemmin.

en: Remember my choice and don't ask again
fi: Muista valintani äläkä kysy uudelleen

en: Automatic Crash Recovery
fi: Automaattinen kaatumispalautus

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
fi: Seuraavia projekteja ei tallennettu oikein, kun Audacityä käytettiin viimeksi, mutta ne voidaan palauttaa automaattisesti.
    
    Tallenna projektit palautuksen jälkeen varmistaaksesi, että muutokset kirjoitetaan levylle.

en: Recoverable &projects
fi: Palautettavissa olevat &projektit

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
fi: Valitse

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
fi: Nimi

en: &Discard Selected
fi: &Hylkää valitut

en: &Recover Selected
fi: &Palauta valitut

en: &Skip
fi: &Ohita

en: No projects selected
fi: Projekteja ei valittu

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
fi: Haluatko varmasti hylätä kaikki valitut projektit?
    
    Jos valitset "Kyllä", kaikki valitut projektit poistetaan pysyvästi.

en: Select Command
fi: Valitse komento

en: &Command
fi: &Komento

en: &Edit Parameters
fi: Muokkaa param&etreja

en: &Use Preset
fi: Käytä esiaset&usta

en: &Parameters
fi: &Parametrit

en: &Details
fi: Yk&sityiskohdat

en: Choose command
fi: Valitse komento

en: MP3 Conversion
fi: MP3-muunnos

en: Fade Ends
fi: Häivytä päät

en: Import Macro
fi: Tuo makro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
fi: Makro %s on jo olemassa. Korvataanko se?

en: Export Macro
fi: Vie makro

en: Effect
fi: Tehoste

en: Menu Command (With Parameters)
fi: Valikkokomento (parametrien kanssa)

en: Menu Command (No Parameters)
fi: Valikkokomento (ei parametreja)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
fi: "%s" edellyttää yhden tai useamman raidan valitsemista.

en: Your batch command of %s was not recognized.
fi: Eräkomentoa %s ei tunnistettu.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
fi: Käytetty makro

en: Apply Macro
fi: Käytä makroa

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
fi: Käytetty makroa '%s'

en: Apply '%s'
fi: Käytä '%s'

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
fi: Käytä %s parametreilla
    
    %s

en: Test Mode
fi: Kokeilutila

en: Apply %s
fi: Käytä %s

en: Macros Palette
fi: Makropaletti

en: Manage Macros
fi: Makrojen hallinta

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
fi: Valitse makro

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
fi: Makro

en: Apply Macro to:
fi: Käytä makroa kohteessa:

en: Apply macro to project
fi: Käytä makroa projektissa

en: &Project
fi: &Projekti

en: Apply macro to files...
fi: Käytä makroa tiedostoissa...

en: &Files...
fi: &Tiedostot...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
fi: Laaj&enna

en: No macro selected
fi: Makroa ei ole valittu

en: Applying '%s' to current project
fi: Käytä '%s' nykyiseen projektiin

en: Please save and close the current project first.
fi: Tallenna ja sulje nykyinen projekti ensin.

en: Select file(s) for batch processing...
fi: Valitse tiedostot eräajoon...

en: Applying...
fi: Käytetään...

en: File
fi: Tiedosto

en: Remo&ve
fi: Pois&ta

en: &Rename...
fi: &Nimeä uudelleen...

en: Re&store
fi: Pa&lauta

en: I&mport...
fi: &Tuo...

en: E&xport...
fi: Vi&e...

en: Edit Steps
fi: Muokkaa vaiheita

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
fi: Numero

en: Command
fi: Komento

en: Parameters
fi: Parametrit

en: &Insert
fi: &Lisää

en: &Edit...
fi: &Muokkaa...

en: De&lete
fi: &Poista

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylös

en: Move &Down
fi: Siirrä &alas

en: &Save
fi: &Tallenna

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
fi: &Kutista

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
fi: - LOPPU -

en: %s changed
fi: %s muutettu

en: Do you want to save the changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

en: Enter name of new macro
fi: Kirjoita uuden makron nimi

en: Name of new macro
fi: Uuden makron nimi

en: Name must not be blank
fi: Nimi ei voi olla tyhjä

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
fi: Nimet eivät saa sisältää '%c' ja '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen %s?

en: &Repeat %s
fi: &Toista - %s

en: Repeat Last Tool
fi: Toista viimeisin työkalu

en: &Macro Manager
fi: &Makron hallinta

en: &Apply Macro
fi: Käytä m&akroa

en: Palette...
fi: Paletti...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
fi: Skriptattavat I

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
fi: Skriptattavat II

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
fi: Vertailuanalyysi

en: Disk Block Size (KB):
fi: Levylohkon koko (kt):

en: Number of Edits:
fi: Muokkausten määrä:

en: Test Data Size (MB):
fi: Testitietojen koko (Mt):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
fi: Satunnainen alkuarvo:

en: Show detailed info about each block file
fi: Näytä yksityiskohtaiset tiedot kustakin lohkotiedostosta

en: Show detailed info about each editing operation
fi: Näytä yksityiskohtaiset tiedot kustakin muokkaustoiminnosta

en: Run
fi: Suorita

en: Export Benchmark Data as:
fi: Vie vertailutiedot seuraavasti:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
fi: Lohkon koon tulee olla 1 - 1024 Kt väliltä.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
fi: Muokkausten määrän tulisi olla 1 - 10000 väliltä.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
fi: Testitietojen koon on oltava 1 - 2000 Mt väliltä.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
fi: Käytetään %lld palaa, jokaisessa %lld näytettä, yhteensä %.1f Mt.

en: Preparing...
fi: Valmistellaan...

en: Expected len %lld, track len %lld.
fi: Odotettu pituus %lld, raidan pituus %lld.

en: Performing %d edits...
fi: Suoritetaan %d muokkausta...

en: Cut: %lld - %lld
fi: Leikkaus: %lld - %lld

en: Trial %d
fi: Kokeilu %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
fi: Leikkaus (%lld, %lld) epäonnistui.

en: Paste: %lld
fi: Liitä: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
fi: Kokeilu %d
    Epäonnistui liittämisessä.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
fi: Aika suorittaa %d muokkausta: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
fi: Tarkistetaan tiedosto-osoittimen vuodot:

en: Track # blocks: %ld
fi: Raidan # lohkot: %ld

en: Disk # blocks:
fi: Levyn # lohkot:

en: Doing correctness check...
fi: Suoritetaan virheettömyystarkistusta...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
fi: Virheellinen: pala %lld näyte %lld

en: Passed correctness check!
fi: Läpäissyt oikeellisuustarkistuksen!

en: Errors in %d/%lld chunks
fi: Virheitä %d/%lld palassa

en: Time to check all data: %ld ms
fi: Aika tarkistaa kaikki tiedot: %ld ms

en: Reading data again...
fi: Luetaan tietoja uudelleen...

en: Time to check all data (2): %ld ms
fi: Aika tarkistaa kaikki tiedot (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
fi: Jos näytteet ovat %d tavun kokoisia ja näytetaajuus 44100 Hz,
    raitoja voi toistaa kerralla arviolta enintään: %.1f

en: TEST FAILED!!!
fi: TESTI EPÄONNISTUI!!!

en: Benchmark completed successfully.
fi: Vertailutesti onnistui.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
fi: Valitse käytettävä ääni toiminnolle  %s (esimerkiksi Komento + A, valitse kaikki) ja yritä sitten uudelleen.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
fi: Valitse käytettävä ääni toiminnolle %s (esimerkiksi Ctrl + A, valitse kaikki) ja yritä sitten uudelleen.

en: No Audio Selected
fi: Ääntä ei ole valittu

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
fi: Valitse ääni, jota %s käyttää.
    
    1. Valitse ääni, joka edustaa kohinaa ja käytä %s saadaksesi 'kohinaprofiilisi'.
    
    2. Kun olet saanut kohinaprofiilisi, valitse muutettava ääni ja käytä %s sen muuttamiseen.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
fi: Voit tehdä tämän vain, kun toisto ja äänitys on
    pysäytetty. (Tauko ei riitä.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
fi: Sinun tulee valita ensin jotain stereoääntä tämän
    suorittamiseen. (Monoääni ei kelpaa.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
fi: Sinun on ensin valittava jotain ääntä tämän suorittamiseen.
    (Muuntyyppiset raidat eivät kelpaa.)

en: Audacity Support Data
fi: Audacityn tukidata

en: Report generated to:
fi: Raportti luotu paikkaan:

en: Removing Dependencies
fi: Poistetaan riippuvuuksia

en: Copying audio data into project...
fi: Kopioidaan äänitietoja projektiin...

en: Project Depends on Other Audio Files
fi: Projekti riippuu muista äänitiedostoista

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
fi: Näiden tiedostojen kopioiminen projektiin poistaa tämän riippuvuuden.
    Tämä on turvallisempaa mutta vaatii enemmän levytilaa.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
fi: 
    
    Puuttuviksi merkittyjä tiedostoja on siirretty tai poistettu, eikä niitä voi kopioida.
    Palauta ne alkuperäiseen sijaintiinsa, jotta ne voidaan kopioida projektiin.

en: Project Dependencies
fi: Projektin riippuvuudet

en: Audio File
fi: Äänitiedosto

en: Disk Space
fi: Levytila

en: Copy Selected Files
fi: Kopioi valitut tiedostot

en: Cancel Save
fi: Peruuta tallennus

en: Save Without Copying
fi: Tallenna kopioimatta

en: Do Not Copy
fi: Älä kopioi

en: Copy All Files (Safer)
fi: Kopioi kaikki tiedostot (turvallisempi)

en: Whenever a project depends on other files:
fi: Aina kun projekti riippuu muista tiedostoista:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
fi: Kysy minulta

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
fi: Kopioi aina kaikki tiedostot (turvallisin)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
fi: Älä koskaan kopioi mitään tiedostoja

en: MISSING %s
fi: PUUTTUU %s

en: &Copy Names to Clipboard
fi: &Kopioi nimet leikepöydälle

en: Missing
fi: Puuttuu

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
fi: Jos jatkat, projektia ei tallenneta levylle. Tätäkö haluat?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
fi: Projektisi on itsenäinen; se ei riipu ulkoisista äänitiedostoista. 
    
    Jotkin vanhemmat Audacity-projektit eivät ehkä ole itsenäisiä, ja 
    on tarpeen pitää ulkoiset riippuvuutensa oikeassa paikassa.
    Uudet projektit ovat itsenäisiä ja vähemmän riskialttiita.

en: Dependency Check
fi: Riippuvuustarkistus

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
fi: Katkokset

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
fi: Äänitetty ääni menetettiin merkityissä paikoissa. Mahdolliset syyt:
    
    Muut sovellukset kilpailevat Audacityn kanssa suoritinajasta
    
    Tallennat suoraan hitaaseen ulkoiseen tallennuslaitteeseen

en: Turn off dropout detection
fi: Sammuta katkosten tunnistus

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
fi: Seuraavan komennon alustaminen epäonnistui:
    
    %s
    
    Lisätietoja voi olla kohdassa 'Ohje > Diagnostiikka > Näytä loki'

en: Command failed to initialize
fi: Komennon alustaminen epäonnistui

en: Exported Label Style:
fi: Vietyjen merkkien tyyli:

en: Frequency Analysis
fi: Taajuusanalyysi

en: Spectrum
fi: Spektri

en: Standard Autocorrelation
fi: Normaali autokorrelaatio

en: Cuberoot Autocorrelation
fi: Kuutiojuuriautokorrelaatio

en: Enhanced Autocorrelation
fi: Paranneltu autokorrelaatio

note: i18n-hint: This is a technical term, derived from the word * "spectrum".  Do not translate it unless you are sure you * know the correct technical word in your language.
en: Cepstrum
fi: Kepstri

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
fi: %s-ikkuna

en: Linear frequency
fi: Lineaarinen taajuus

en: Log frequency
fi: Logaritminen taajuus

en: Scroll
fi: Vieritys

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Cursor:
fi: Kursori:

en: Peak:
fi: Huippu:

en: &Grids
fi: &Ruudukot

en: &Algorithm:
fi: &Algoritmi:

en: &Size:
fi: &Koko:

en: &Export...
fi: &Vie...

en: &Function:
fi: &Funktio:

en: &Axis:
fi: Aks&eli:

en: &Replot...
fi: &Päivitä...

en: Not enough data selected.
fi: Dataa ei ole valittu riittävästi.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
fi: %.4f sek (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
fi: %.4f sek (%d Hz) (%s) = %.3f

en: spectrum.txt
fi: spektri.txt

en: Export Spectral Data As:
fi: Vie spektridata nimellä:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
fi: Taajuus (Hz)	Taso (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
fi: Viive (sekuntia)	Taajuus (Hz)	Taso

en: Plot Spectrum...
fi: Spektrikaavio...

en: Save %s
fi: Tallenna %s

en: Unable to save %s
fi: Kohdetta %s ei voi tallentaa

en: History
fi: Historia

en: &Manage History
fi: Historian &hallinta

en: Action
fi: Toimenpide

en: Used Space
fi: Käytetty levytila

en: &Total space used
fi: Käyte&tty kokonaistila

en: &Undo levels available
fi: K&umoamistasoja saatavilla

en: &Levels to discard
fi: Hy&lättävät tasot

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
fi: &Hylkää

en: Clip&board space used
fi: Käytetty l&eikepöytätila

en: D&iscard
fi: H&ylkää

en: &Compact
fi: Tii&vistä

en: Compacting actually freed %s of disk space.
fi: Tiivistys vapautti %s verran levytilaa.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
fi: &Historia

en: New Plugins
fi: Uusia laajennuksia

en: Incompatible plugin(s) found
fi: Yhteensopimattomia laajennuksia löytyi

en: &Manage Plugins
fi: &Hallitse laajennuksia

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
fi: Audacity on löytänyt %d yhteensopimatonta laajennusta, joita ei voitu ladata. Olemme poistaneet nämä laajennukset käytöstä estääksemme jumiutumiset tai kaatumiset. Jos haluat silti yrittää käyttää näitä laajennuksia, voit ottaa ne käyttöön "Hallitse laajennuksia" -toiminnolla. Muussa tapauksessa valitse "Jatka".

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
fi: Audacity on löytänyt %d yhteensopimatonta laajennusta, joita ei voitu ladata. Olemme poistaneet nämä laajennukset käytöstä estääksemme jumiutumiset tai kaatumiset.

en: Journal recording failed
fi: Lokikirjan tallennus epäonnistui

en: Edit Labels
fi: Muokkaa merkkejä

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
fi: Raita

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
fi: Merkki

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
fi: Alkuaika

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
fi: Loppuaika

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
fi: Matala taajuus

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
fi: Korkea taajuus

en: New...
fi: Uusi...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
fi: Paina F2 tai kaksoisklikkaa kun haluat muokata solun sisältöä.

en: Select a text file containing labels
fi: Valitse merkkejä sisältävä tekstitiedosto

en: Could not open file: %s
fi: Tiedostoa ei voitu avata: %s

en: No labels to export.
fi: Ei merkkejä vietäväksi.

en: Export Labels As:
fi: Vie merkit nimellä:

en: New Label Track
fi: Uusi merkkiraita

en: Enter track name
fi: Kirjoita raidan nimi

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
fi: Audacityn ensimmäinen käynnistys

en: Choose Language for Audacity to use:
fi: Valitse Audacityn kieli:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
fi: Valitsemasi kieli, %s (%s), ei ole sama kuin järjestelmän kieli, %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
fi: Virhe vanhan projektitiedoston muunnossa

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
fi: 1.0-projektitiedosto muunnettiin uuteen tiedostomuotoon.
    Vanha tiedosto on tallennettu nimellä '%s'

en: Opening Audacity Project
fi: Avataan Audacity-projektia

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
fi: Seuraavat komennot ovat poistaneet pikanäppäimensä, koska niiden oletuspikanäppäin on uusi tai muuttunut ja on sama, jonka olet määrittänyt toiselle komennolle.

en: Shortcuts have been removed
fi: Pikanäppäimet on poistettu

en: Audacity Mixer%s
fi: Audacity mikseri %s

note: i18n-hint: title of the Volume slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Volume slider, used to adjust the volume
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
fi: Nopeus

en: Musical Instrument
fi: Musiikkisoitin

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
fi: Panorointi

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
fi: Mykistä

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
fi: Soolo

en: Signal Level Meter
fi: Signaalin tason mittari

en: Moved volume slider
fi: Äänenvoimakkuuden liukusäädintä siirretty

en: Moved velocity slider
fi: Siirretty nopeussäädintä

en: Moved pan slider
fi: Siirretty panorointisäädintä

en: &Mixer
fi: &Mikseri

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
fi: Tehoste tai komento kohteessa %s ei rekisteröitynyt:
    %s

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Type
fi: Tyyppi

en: Path
fi: Polku

en: All
fi: Kaikki

en: Generator
fi: Generaattori

en: Analyzer
fi: Analysaattori

en: Tool
fi: Työkalu

en: Manage Plugins
fi: Hallitse laajennuksia

en: Native Audacity
fi: Alkuperäinen Audacity

en: &Show:
fi: &Näytä:

en: &Type:
fi: &Tyyppi:

en: C&ategory:
fi: K&ategoria:

en: Searc&h:
fi: Et&si:

en: Plugin
fi: Laajennus

en: &Rescan
fi: &Skannaa uudelleen

en: &Get more effects...
fi: &Hanki lisää tehosteita...

en: Searching for plugins
fi: Haetaan laajennuksia

en: Actual Rate: %d
fi: Todellinen näytetaajuus: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
fi: Virhe avattaessa äänilaitetta.
    Yritä muuttaa äänirajapintaa, toistolaitetta ja projektin näytenopeutta.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
fi: Kaikilla äänitystä varten valituilla raidoilla tulee olla sama näytteenottotaajuus

en: Mismatched Sampling Rates
fi: Näytteenottotaajuudet eivät täsmää

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
fi: Raitoja ei ole valittu tarpeeksi tällä näytteenottotaajuudella
    nauhoittamiseen. (Vaaditaan kaksi kanavaa jokaista stereo-
    raitaa kohden, näytteenottotaajuuksien on oltava samat)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
fi: Ei tarpeeksi yhteensopivia raitoja valittu

en: Recorded Audio
fi: Äänitetty ääni

en: Record
fi: Äänitys

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
fi: Projektin tarkistus luki viallisia jaksotunnisteita.

en: Close project immediately with no changes
fi: Sulje projekti välittömästi ilman muutoksia

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
fi: Jatkaa lokissa todettuja korjauksia ja tarkistaa, löytyykö muita virheitä. Tämä tallentaa projektin sen nykyisessä tilassaan, paitsi jos valitset "Sulje projekti välittömästi" tulevissa virheilmoituksissa.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
fi: Varoitus - Ongelmia luettaessa jaksotunnisteita

en: Inspecting project file data
fi: Tarkistetaan projektitiedoston tietoja

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
fi: Projektin tarkistus havaitsi kansiossa "%s" 
    %lld puuttuvaa ulkoista äänitiedostoa 
    ('alias-tiedostoa'). Audacity ei voi palauttaa 
    näitä tiedostoja automaattisesti. 
    
    Jos valitset alta ensimmäisen tai toisen vaihtoehdon, 
    voit yrittää löytää ja palauttaa puuttuvat tiedostot 
    niiden aiempaan sijaintiin. 
    
    Huomaa, että toisessa vaihtoehdossa, aaltomuoto 
    ei ehkä näytä hiljaisuutta. 
    
    Jos valitset kolmannen vaihtoehdon, tämä tallentaa 
    projektin sen nykyisessä tilassaan, paitsi jos valitset 
    "Sulje projekti välittömästi" tulevissa virheilmoituksissa.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
fi: Kohtele puuttuvaa ääntä hiljaisuutena (vain tässä istunnossa)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
fi: Korvaa puuttuva ääni hiljaisuudella (heti pysyvästi).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
fi: Varoitus - Puuttuvia alias-tiedostoja

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
fi: Projektin tarkistus havaitsi kansiossa "%s" 
    %lld puuttuvaa alias. (.auf) lohkotiedostoa. 
    Audacity voi täysin luoda  nämä tiedostot 
    uudelleen nykyisen projektin äänestä.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
fi: Luo alias-yhteenvetotiedostot uudelleen (turvallinen ja suositeltava)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
fi: Täytä hiljaisuudella puuttuva näyttödata (vain tässä istunnossa)

en: Close project immediately with no further changes
fi: Sulje projekti välittömästi ilman muita muutoksia

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
fi: Varoitus - Puuttuvia alias-tiivistelmätiedostoja

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
fi: Projektin tarkistus havaitsi kansiossa "%s"  
    %lld puuttuvaa äänen (.au) lohkotiedostoa, 
    mikä johtunee viasta, kaatumisesta, tai vahingossa 
    poistamisesta. Audacity ei voi palauttaa näitä 
    puuttuvia tiedostoja automaattisesti. 
    
    Jos valitset alta ensimmäisen tai toisen vaihtoehdon, 
    voit yrittää löytää ja palauttaa puuttuvat tiedostot 
    niiden aiempaan sijaintiin. 
    
    Huomaa, että toisessa vaihtoehdossa, aaltomuoto 
    ei ehkä näytä hiljaisuutta.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
fi: Korvaa puuttuva ääni hiljaisuudella (heti pysyvästi).

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
fi: Varoitus - Puuttuvia äänen lohkotiedostoja

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
fi: Projektin tarkistus havaitsi kansiossa "%s" 
    %d orpoa lohkotiedostoa. Nämä tiedostot eivät ole 
    käytössä tässä projektissa, mutta voivat kuulua toisiin projekteihin. 
    Ne ovat pieniä eikä niistä ole mitään haittaa.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
fi: Jatka poistamatta; ohita tämän istunnon ylimääräiset tiedostot

en: Delete orphan files (permanent immediately)
fi: Poista orpotiedostot (heti, pysyvästi)

en: Warning - Orphan Block File(s)
fi: Varoitus - Orpoja lohkotiedostoja

en: Cleaning up unused directories in project data
fi: Siivotaan projektin käyttämättömät hakemistot

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
fi: Projektin tarkistus löysi tiedoston epäjohdonmukaisuuksia automaattisen palautuksen aikana.
    
    Valitse 'Ohje > Diagnostiikka > Näytä loki...' yksityiskohdat.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
fi: Varoitus - Ongelmia automaattisessa palautuksessa

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
fi: %s
    Tätä ominaisuutta ei tueta Audacityn 3.3.3 versiota vanhemmissa versioissa.
    Nämä stereoraidat on jaettu monoraitoihin.
    Tämän seurauksena joitain reaaliaikaisia tehosteita saattaa puuttua.
    Varmista ennen tallentamista, että kaikki toimii tarkoitetulla tavalla.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
fi: Tätä projektia ei tallennettu oikein Audacityn viimeisen käyttökerran aikana.
    
    Se on palautettu viimeisimpään vedokseen.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
fi: Projekti ei tallentunut oikein viime Audacityn käyttökerralla.
    
    Se on palautettu viimeisimpään vedokseen, mutta sinun
    pitää tallentaa se säilyttääksesi sen sisällön.

en: Project Recovered
fi: Projekti palautettu

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
fi: Projekteja ei voi tallentaa FAT-asemille.

en: Insufficient Disk Space
fi: Levytila ei riitä

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
fi: Projektin koko ylittää kohdelevyn vapaan tilan määrän.
    
    Valitse toinen levy, jolla on enemmän vapaata tilaa.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
fi: Projektin koko ylittää 4 Gt:n rajan, joten sitä ei voi tallentaa FAT32-tiedostojärjestelmille.

en: Saved %s
fi: %s tallennettu

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
fi: Projektia ei tallennettu, koska tiedostonimi voisi päällekirjoittaa toisen projektin.
    Yritä uudelleen ja valitse alkuperäinen nimi.

en: %sSave Project "%s" As...
fi: %sTallenna projekti "%s" nimellä...

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
fi:    Haluatko korvata projektin:
    "%s"?
    
       Jos valitset "Kyllä", projekti
    "%s"
       korvataan peruuttamattomasti.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
fi: Projektin päällekirjoitusvaroitus

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
fi: Projektia ei tallennettu, koska valittu projekti on avoinna toisessa ikkunassa.
    Yritä uudelleen ja valitse jokin toinen nimi.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
fi: %sTallenna projektin "%s" kopio nimellä...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
fi: Kopion tallentaminen ei saa korvata aiemmin tallennettua projektia.
    Yritä uudelleen ja valitse alkuperäinen nimi.

en: Error Saving Copy of Project
fi: Virhe tallennettaessa projektin kopiota

en: Select one or more files
fi: Valitse yksi tai useampi tiedosto

en: %s is already open in another window.
fi: %s on jo avoinna toisessa ikkunassa.

en: Error Opening Project
fi: Virhe projektia avatessa

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
fi: Yrität avata automaattisesti luotua varmuuskopiota.
    Tämä voi aiheuttaa vakavaa tietojen häviämistä.
    
    Avaa sen sijaan varsinainen Audacityn projektitiedosto.

en: Warning - Backup File Detected
fi: Varoitus - Havaittu varmuuskopiotiedosto

en: Error Opening File
fi: Virhe tiedoston avauksessa

en: Error opening file
fi: Virhe tiedoston avauksessa

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
fi: Tiedosto voi olla virheellinen tai vioittunut: 
    %s

en: Error Opening File or Project
fi: Virhe tiedoston tai projektin avauksessa

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
fi: Projekti on FAT-levyllä.
    Kopioi se toiselle levylle avataksesi.

en: A channel of a stereo track was missing.
fi: Stereoraidan kanava puuttui.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
fi: Tämä projekti sisälsi stereoraitoja eri näytteenottotaajuuksilla kanavaa kohti.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
fi: Tämä projekti sisälsi stereoraitoja eri näyteformaateissa kanavissa.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
fi: Tämä projekti sisälsi stereoraitoja, joiden sisältöä ei ole kohdistettu.

en: Project was recovered
fi: Projekti palautettiin

en: Recover
fi: Palauta

en: Imported '%s'
fi: Tuotiin '%s'

en: Import
fi: Tuo

en: Select stream(s) to import
fi: Valitse tuotavat virrat

en: Importing %s
fi: Tuodaan %s

en: Music Information Retrieval
fi: Musiikin tietojen haku

en: Analyzing imported audio
fi: Analysoidaan tuotua ääntä

en: Failed to import project
fi: Projektia ei voitu tuoda

en: Error Importing
fi: Tuontivirhe

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
fi: Ei voi tuoda AUP3-muotoa.  Käytä Tiedosto > Avaa

en: Compact Project
fi: Tiivistä projekti

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
fi: Projektin tiivistäminen vapauttaa levytilaa poistamalla siitä käyttämättömiä tavuja.
    
    Vapaata levytilaa on tällä hetkellä %s ja projekti vie tilaa %s verran.
    
    Jos jatkat, kumoamishistoria ja leikepöydän sisältö menetetään, ja vapaata tilaa tulee noin %s verran lisää.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Compacted project file
fi: Tiivistetty projektitiedosto

en: Compact
fi: Tiivistä

en: [Project %02i]
fi: [Projekti %02i]

en: Welcome to Audacity version %s
fi: Tervetuloa käyttämään Audacityn versiota %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
fi: %sTallennetaanko muutokset kohteeseen %s?

en: Save project before closing?
fi: Tallennetaanko projekti ennen sulkemista?

en: Disk space remaining for recording: %s
fi: Tallennustilaa jäljellä äänitykseen: %s

en: Less than 1 minute
fi: Alle 1 minuutti

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
fi: %s ja %s.

en: Horizontal Scrollbar
fi: Vaakavierityspalkki

en: Vertical Scrollbar
fi: Pystyvierityspalkki

en: No Effect
fi: Ei tehostetta

en: Get more effects...
fi: Hanki lisää tehosteita...

en: Analyze
fi: Analysoi

en: %s (missing)
fi: %s (puuttuu)

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
fi: Tehoste %d

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change settings for realtime effect %s on %s
fi: Muuta reaaliaikaisen tehosteen %s asetuksia kohteessa %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change realtime effect %s on %s
fi: Muuta reaaliaikaista tehostetta %s kohteessa %s

en: Replace effect
fi: Korvaa tehoste

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
fi: %s poistettiin kohteesta %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
fi: Poista %s

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
fi: %s korvattiin kohteella %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
fi: Korvaa %s

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: i18n-hint: master channel display name
en: Master
fi: Pääraita

en: Add effect
fi: Lisää tehoste

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
fi: Siirretty %s ylös kohteessa %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
fi: Siirretty %s alas kohteessa %s

en: Change effect order
fi: Muuta efektijärjestystä

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
fi: %s lisättiin kohteeseen %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
fi: Lisää %s

en: Realtime effects
fi: Reaaliaikaiset tehosteet

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
fi: Reaaliaikaiset tehosteet kohteelle %s

en: Realtime Effects
fi: Reaaliaikaiset tehosteet

en: Watch video
fi: Katso video

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
fi: Reaaliaikaiset tehosteet ovat tuhoamattomia ja niitä voidaan muuttaa milloin tahansa.

en: Master Effects
fi: Päätehosteet

en: Applies to all tracks
fi: Koskee kaikkia raitoja

en: Position
fi: Paikka

en: Sound Activated Record
fi: Ääniaktivoitu nauhoitus

en: Activation level (dB):
fi: Aktivointitaso (dB):

en: Spectral Data Control Panel
fi: Spektridatan ohjauspaneeli

en: Brush Tool
fi: Sivellintyökalu

en: Spectral Brush
fi: Spektrisivellin

en: Brush radius
fi: Siveltimen säde

en: Custom brush size
fi: Mukautettu siveltimen koko

en: Auto-select overtones (beta)
fi: Automaattinen yläsävyjen valinta (beeta)

en: Enable smart selection
fi: Ota älykäs valinta käyttöön

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
fi: Valitse perustaajuus
    ja vapauta hiiri

en: Spectra&l Selection Panel
fi: Spektrivalintapaneeli

en: Applied effect to selection
fi: Tehoste sovellettiin valintaan

en: Artist Name
fi: Esittäjän nimi

en: Album Title
fi: Albumin nimi

en: Track Number
fi: Raidan numero

en: Year
fi: Vuosi

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
fi: Liiku kenttien välillä nuolinäppäimillä (tai ENTER tallentaaksesi muokkauksen).

en: Tag
fi: Tunniste

en: Value
fi: Arvo

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Remove
fi: &Poista

en: Genres
fi: Tyylilajit

en: E&dit...
fi: &Muokkaa...

en: Rese&t...
fi: Palau&ta...

en: Template
fi: Mallipohja

en: &Load...
fi: &Lataa...

en: Set De&fault
fi: Aseta &oletukseksi

en: Edit Genres
fi: Muokkaa tyylilajeja

en: Unable to save genre file.
fi: Tyylilajitiedostoa ei voi tallentaa.

en: Reset Genres
fi: Palauta tyylilajit

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
fi: Haluatko varmasti palauttaa tyylilajilistan oletusarvoihin?

en: Unable to open genre file.
fi: Tyylilajitiedostoa ei voi avata.

en: Load Metadata As:
fi: Lataa metatiedot nimellä:

en: Error Loading Metadata
fi: Metatietojen latausvirhe

en: Save Metadata As:
fi: Tallenna metatiedot nimellä:

en: Error Saving Tags File
fi: Virhe tunnistetiedoston tallennuksessa

en: Edit Metadata Tags
fi: Muokkaa metatietotunnisteita

en: Metadata Tags
fi: Metatietotunnisteet

en: &Metadata Editor
fi: &Metatietoeditori

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
fi: Kesto

en: Audacity Timer Record
fi: Audacityn ajastettu äänitys

en: Save Timer Recording As
fi: Tallenna ajastettu äänite nimellä

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
fi: Valittua tiedostonimeä ei voitu käyttää
    ajastetussa tallennuksessa, koska se korvaisi toisen projektin.
    Yritä uudelleen ja valitse alkuperäinen nimi.

en: Error Saving Timer Recording Project
fi: Virhe tallennettaessa ajastetun tallennuksen projektia

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
fi: Kesto on nolla. Mitään ei äänitetä.

en: Error in Duration
fi: Virhe kestossa

en: Automatic Save path is invalid.
fi: Automaattisen tallennuspolku ei kelpaa.

en: Error in Automatic Save
fi: Virhe automaattisessa tallennuksessa

en: Automatic Export path is invalid.
fi: Automaattinen vientipolku ei kelpaa.

en: Error in Automatic Export
fi: Virhe automaattisessa viennissä

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
fi: Levytila ei ehkä riitä tämän ajastetun tallennuksen suorittamiseen nykyisten asetusten perusteella.
    
    Haluatko jatkaa?
    
    Suunnitellun tallennuksen kesto: %s
    Levyllä jäljellä oleva tallennusaika: %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
fi: Ajastetun tallennuksen levytilavaroitus

en: Current Project
fi: Nykyinen projekti

en: Recording start:
fi: Äänityksen alku:

en: Duration:
fi: Kesto:

en: Recording end:
fi: Äänityksen loppu:

en: Automatic Save enabled:
fi: Automaattinen tallennus käytössä:

en: Automatic Export enabled:
fi: Automaattinen vienti käytössä:

en: Action after Timer Recording:
fi: Toiminto ajastetun tallennuksen jälkeen:

en: Audacity Timer Record Progress
fi: Audacityn ajastettu äänitys käynnissä

en: All audio is muted.
fi: Kaikki äänet mykistetty.

en: Timer Recording stopped.
fi: Ajastettu äänitys pysäytetty.

en: Timer Recording completed.
fi: Ajastettu äänitys valmis.

en: %s
    
    Recording saved: %s
fi: %s
    
    Äänite tallennettu: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
fi: %s
    
    Virhe tallennettaessa äänitettä.

en: %s
    
    Recording exported: %s
fi: %s
    
    Äänite viety: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
fi: %s
    
    Virhe vietäessä äänitettä.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
fi: %s
    
    '%s' on peruutettu yllä mainittujen virheiden vuoksi.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
fi: %s
    
    '%s' on peruutettu, kun äänitys pysäytettiin.

en: Timer Recording
fi: Ajastettu äänitys

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
fi: 099 päivää 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
fi: Alkupäivämäärä ja -aika

en: Start Date
fi: Alkupäivämäärä

en: End Date and Time
fi: Loppupäivämäärä ja -aika

en: End Date
fi: Loppupäivämäärä

en: Automatic Save
fi: Automaattinen tallennus

en: Enable &Automatic Save?
fi: Otetaanko &automaattinen tallennus käyttöön?

en: Save Project As:
fi: Tallenna projekti nimellä:

en: Select...
fi: Valitse...

en: Automatic Export
fi: Automaattinen vienti

en: Enable Automatic &Export?
fi: Otetaanko automaattinen vi&enti käyttöön?

en: Export Project As:
fi: Vie projekti nimellä:

en: Options
fi: Asetukset

en: After Recording completes:
fi: Nauhoituksen valmistuttua:

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Exit Audacity
fi: Poistu Audacitystä

en: Restart system
fi: Käynnistä järjestelmä uudelleen

en: Shutdown system
fi: Sammuta järjestelmä

en: Waiting to start recording at:
fi: Odotetaan äänityksen aloitusta:

en: Recording duration:
fi: Äänityksen kesto:

en: Scheduled to stop at:
fi: Ajoitettu pysähtymään:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
fi: Audacityn ajastettu äänitys - odottaa aloitusta

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
fi: Äänitys alkaa:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
fi: %s ajassa:

en: Recording Saved:
fi: Äänite tallennettu:

en: Recording Exported:
fi: Äänite viety:

en: Audacity Timer Record - Waiting
fi: Audacity ajoitettu äänitys - Odotetaan

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
fi: Ajastettua äänitystä ei voi käyttää useamman kuin yhden avoimen projektin kanssa.
    
    Sulje mahdolliset lisäprojektit ja yritä uudelleen.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
fi: Ajastettua äänitystä ei voi käyttää, kun sinulla on tallentamattomia muutoksia.
    
    Tallenna tai sulje tämä projekti ja yritä uudelleen.

en: &Timer Record...
fi: Ajastettu äänitys...

en: Export Audio
fi: Vie ääni

en: Edit &Metadata...
fi: Muokkaa Meta&dataa...

en: Exported Tags
fi: Viedyt tunnisteet

en: Track Panel
fi: Raitapaneeli

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
fi: (Esc peruuttaa)

en: TrackView
fi: Raitanäkymä

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
fi:  Mykistetty

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
fi:  Soolona

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
fi:  Valittu

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
fi:  Tahtilukittu

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
fi: Raita %d

en:  Mute On
fi:  Mykistys päällä

en:  Solo On
fi:  Soolo päällä

en:  Select On
fi:  Valinta päällä

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
fi: Säädä stereoraitojen suhteellista kokoa klikkaamalla ja vetämällä, kaksoisklikkaus asettaa yhtä suuret korkeudet

en: Click and drag to resize the track.
fi: Klikkaus ja vetäminen muokkaa raidan kokoa.

en: Removed audio track(s)
fi: Poistettu äänirait(oj)a

en: Remove Track
fi: Poista raita

en: Removed track '%s'.
fi: Poistettu raita '%s'.

en: Track Remove
fi: Raidan poisto

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
fi: Siirrettiin '%s' ylimmäksi

en: Move Track to Top
fi: Siirrä raita ylimmäksi

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
fi: Siirrettiin '%s' alimmaksi

en: Move Track to Bottom
fi: Siirrä raita alimmaksi

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
fi: Siirrettiin '%s' ylös

en: Moved '%s' Down
fi: Siirrettiin '%s' alas

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
fi: Siirrä raitaa ylös

en: Move Track Down
fi: Siirrä raitaa alas

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
fi: Toistetaan

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
fi: Äänitetään

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
fi: Valinta on liian pieni ääninäppäimen käyttöön.

en: Calibration Results
fi: Kalibrointitulokset

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
fi: Energia                 -- keskiarvo: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
fi: Etumerkin muutokset -- keskiarvo: %1.4f sd: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
fi: Suunnan muutokset  -- keskiarvo: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Calibration Complete
fi: Kalibrointi valmis

en: Sign up to Audacity's cloud saving platform
fi: Rekisteröidy Audacityn pilvitallennusalustaan

en: and access your projects from anywhere!
fi: ja käytä projektejasi mistä tahansa!

en: What's new in Audacity %s
fi: Mitä uutta Audacityssä %s

en: Watch the [[%s|release video]] or read the [[%s|changelog]] to learn more about what we have included in the latest release!</p>
fi: Katso [[%s|julkaisuvideo]] tai lue [[%s|muutosloki]] saadaksesi lisätietoja siitä, mitä olemme sisällyttäneet uusimpaan versioon!</p>

en: You can also read the [[%s|changelog]]</p>
fi: Voit myös lukea [[%s|muutoslokia]]</p>

en: Get free plugins & sounds
fi: Hanki ilmaisia ​​laajennuksia ja ääniä

en: <p>Check out our [[%s|Muse Hub app]] for a wide range of audio plugins for Audacity users</p>
fi: <p>Tutustu [[%s|Muse Hub -sovellukseen]], josta löydät laajan valikoiman äänilaajennuksia Audacityn käyttäjille</p>

en: A vocal processing effect that enhances vocal clarity and depth.
fi: Äänenkäsittelytehoste, joka parantaa äänen selkeyttä ja syvyyttä.

en: A multipurpose reverb plugin for spacious, natural-sounding effects.
fi: Monikäyttöinen kaikulaajennus tilaviin, luonnollisen kuuloisiin tehosteisiin.

en: A guitar amp and effects modelling plugin for realistic tones and customizable sounds.
fi: Kitaravahvistimen ja efektien mallinnuslaajennus realistisia soundeja ja muokattavia ääniä varten.

en: A responsive reverb plugin that adapts to track dynamics for immersive soundscapes.
fi: Reagoiva kaikuliitännäinen, joka mukautuu kappaleen dynamiikkaan ja luo mukaansatempaavia äänimaisemia.

en: A vocal multi-effect plugin that enhances vocal tracks for professional results.
fi: Laulun multiefekti-lisäosa, joka parantaa lauluraitoja ammattimaisia tuloksia varten.

en: A bass effect plugin designed to deliver punchy, clear low-end sound.
fi: Bassotehoste-lisäosa, joka on suunniteltu tuottamaan iskevää, selkeää matalan tason ääntä.

en: A plugin for acoustic sound perfection, enhancing warmth and clarity.
fi: Lisäosa akustisen äänen täydellisyyteen, joka lisää lämpöä ja selkeyttä.

en: An amazing voice enhancement plugin for crystal-clear, professional vocal effects.
fi: Hämmästyttävä äänenparannuslisäosa kristallinkirkkaisiin, ammattimaisiin ääniefekteihin.

en: A real-time stem separation tool to isolate vocals, drums, and instruments.
fi: Reaaliaikainen varren erotustyökalu laulun, rumpujen ja instrumenttien eristämiseen.

en: Check out a variety of plugins by well known developers available on [[%s|MuseHub]].
fi: Tutustu erilaisiin tunnettujen kehittäjien tekemiin lisäosiin, jotka ovat saatavilla [[%s|MuseHubissa]].

en: A multiband compressor offering precise control over frequencies.
fi: Monikaistainen kompressori, joka tarjoaa tarkan taajuuksien hallinnan.

en: Ace Studio - The World's No.1 AI Singing Voice Generator.
fi: Ace Studio - Maailman ensimmäinen tekoälyn lauluäänigeneraattori.

en: Continue for Cloud Storage
fi: Jatka Cloud Storagelle

en: Welcome to Audacity!
fi: Tervetuloa käyttämään Audacityä!

en: Watch the release video
fi: Katso julkaisuvideo

en: Available on MuseHub
fi: Saatavilla MuseHubista

en: View tutorials
fi: Näytä opetusohjelmia

en: Visit our forum
fi: Käy osoitteessa

en: Don't show this again at start up
fi: Älä näytä tätä käynnistyksessä

en: FAIL
fi: EPÄONNI

en: Batch Command
fi: Komentojono

en: %s is not a parameter accepted by %s
fi: %s ei ole parametri jonka %s hyväksyisi

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
fi: Parametrin '%s' arvo ei kelpaa: pitäisi olla %s

en: Compare Audio
fi: Vertaa ääntä

en: Threshold:
fi: Kynnysarvo:

en: Compare Audio...
fi: Vertaa ääntä...

en: Compares a range on two tracks.
fi: Vertaa kahden raidan aluetta.

en: Delay time (seconds):
fi: Viiveen kesto (sek.):

en: Decay factor:
fi: Vaimennuskerroin:

en: Does the demo action.
fi: Tekee demotoiminnon.

en: Drag
fi: Vetäminen

en: Track 0
fi: Raita 0

en: Track 1
fi: Raita 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
fi: Tunnus:

en: Window Name:
fi: Ikkunan nimi:

en: From X:
fi: Alku-X:

en: From Y:
fi: Alku-Y:

en: To X:
fi: Loppu-X:

en: To Y:
fi: Loppu-Y:

en: Relative To:
fi: Suhteessa:

en: Move Mouse...
fi: Siirrä hiirtä...

en: Drags mouse from one place to another.
fi: Vetää hiirtä paikasta toiseen.

en: Get Info
fi: Hae tietoja

en: Commands
fi: Komennot

en: Menus
fi: Valikot

en: Preferences
fi: Asetukset

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
fi: Raidat

en: Clips
fi: Leikkeet

en: Envelopes
fi: Verhokäyrät

en: Boxes
fi: Laatikot

en: Selection
fi: Valinta

en: Brief
fi: Lyhyt

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Get Info...
fi: Hae tietoja...

en: Gets information in JSON format.
fi: Hakee tietoja JSON-muodossa.

en: Get Track Info
fi: Hae raidan tiedot

en: Types:
fi: Tyypit:

en: Gets track values as JSON.
fi: Hakee raidan arvot JSON-muodossa.

en: Comment
fi: Kommentti

en: Help...
fi: Ohje...

en: Gives help on a command.
fi: Antaa apua komennolle.

en: For comments in a macro.
fi: Kommenteille makroissa.

en: Import2
fi: Tuonti2

en: File Name:
fi: Tiedostonimi:

en: Export2
fi: Vienti2

en: Number of Channels:
fi: Kanavien määrä:

en: Import...
fi: Tuo...

en: Export...
fi: Vie...

en: Imports from a file.
fi: Tuo tiedostosta.

en: Exports to a file.
fi: Vie tiedostoon.

en: Builtin Commands
fi: Sisäänrakennetut komennot

en: Provides builtin commands to Audacity
fi: Tarjoaa sisäänrakennettuja komentoja Audacitylle

en: Unknown built-in command name
fi: Tuntematon sisäisen komennon nimi

en: Text:
fi: Teksti:

en: Message...
fi: Viesti...

en: Echos a message.
fi: Kaiuttaa viestin.

en: Open Project2
fi: Avaa projekti2

en: Add to History
fi: Lisää historiaan

en: Save Project2
fi: Tallenna projekti2

en: Save Copy
fi: Tallenna kopio

en: Save Log
fi: Tallenna loki

en: Clear Log
fi: Tyhjennä loki

en: Open Project...
fi: Avaa projekti...

en: Save Project...
fi: Tallenna projekti...

en: Opens a project.
fi: Avaa projektin.

en: Saves a project.
fi: Tallenna projektina.

en: Saves a copy of current project.
fi: Tallentaa nykyisestä projektista kopion.

en: Saves the log contents.
fi: Tallentaa lokin sisällön.

en: Clears the log contents.
fi: Tyhjentää lokin sisällön.

en: Get Preference
fi: Hae asetus

en: Name:
fi: Nimi:

en: Set Preference
fi: Määritä asetus

en: Value:
fi: Arvo:

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Get Preference...
fi: Hae asetus...

en: Set Preference...
fi: Määritä asetus...

en: Gets the value of a single preference.
fi: Saa yksittäisen preferenssiarvon.

en: Sets the value of a single preference.
fi: Määrittää yksittäisen asetuksen arvon.

en: Select Time
fi: Valitse aika

en: Project Start
fi: Projektin alku

en: Project
fi: Projekti

en: Project End
fi: Projektin loppu

en: Selection Start
fi: Valinnan alku

en: Selection End
fi: Valinnan loppu

en: Start Time:
fi: Alkuaika:

en: End Time:
fi: Loppuaika:

en: Select Frequencies
fi: Valitse taajuudet

en: High:
fi: Korkea:

en: Low:
fi: Matala:

en: Select Tracks
fi: Valitse raidat

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
fi: Aseta

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: First Track:
fi: Raita 1:

en: Track Count:
fi: Raitojen määrä:

en: Mode:
fi: Tila:

en: Select Time...
fi: Valitse aika...

en: Select Frequencies...
fi: Valitse taajuudet...

en: Select Tracks...
fi: Valitse raidat...

en: Selects a time range.
fi: Valitsee aika-alueen.

en: Selects a frequency range.
fi: Valitsee taajuusalueen.

en: Selects a range of tracks.
fi: Valitsee raita-alueen.

en: Selects Audio.
fi: Valitsee ääntä.

en: Set Clip
fi: Aseta leike

en: Color 0
fi: Väri 0

en: Color 1
fi: Väri 1

en: Color 2
fi: Väri 2

en: Color 3
fi: Väri 3

en: At:
fi: Kohta:

en: Color:
fi: Väri:

en: Start:
fi: Alku:

en: Set Clip...
fi: Aseta leike...

en: Sets various values for a clip.
fi: Määrittää leikkeelle eri arvoja.

en: Set Envelope
fi: Määritä verhokäyrä

en: Time:
fi: Aika:

en: Delete
fi: Poista

en: Edited Envelope
fi: Muokattu verhokäyrä

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
fi: Verhokäyrä

en: Set Envelope...
fi: Aseta verhokäyrä...

en: Sets an envelope point position.
fi: Määrittää verhokäyrän pisteen sijainnin.

en: Set Label
fi: Aseta merkki

en: Label Index
fi: Merkki-indeksi

en: End:
fi: Loppu:

en: Selected
fi: Valittu

en: Edited Label
fi: Muokattu merkki

en: Set Label...
fi: Aseta merkki...

en: Sets various values for a label.
fi: Määrittää merkille eri arvoja.

en: Set Project
fi: Aseta projekti

en: Rate:
fi: Taajuus:

en: Resize:
fi: Muuta kokoa:

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Set Project...
fi: Aseta projekti...

en: Sets various values for a project.
fi: Määrittää projektille eri arvoja.

en: Set Track Status
fi: Aseta raidan tila

en: Unnamed
fi: Nimetön

en: Focused
fi: Kohdistettu

en: Set Track Audio
fi: Aseta raidan ääni

en: Volume:
fi: Äänenvoimakkuus:

en: Pan:
fi: Panorointi:

en: Set Track Visuals
fi: Määritä raidan visualisoinnit

en: Reset
fi: Palauta

en: Times 2
fi: Kertaa2

en: HalfWave
fi: Puoliaalto

en: Display:
fi: Näyttö:

en: Scale:
fi: Skaalaus:

en: VZoom:
fi: Pystysuurennos:

en: VZoom Top:
fi: Pystysuurennoksen yläosa:

en: VZoom Bottom:
fi: Pystysuurennoksen alaosa:

en: Use Spectral Prefs
fi: Käytä spektrisiä asetuksia

en: Spectral Select
fi: Spektrivalinta

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me:
fi: Suunnitelma:

en: Set Track
fi: Aseta raita

en: Set Track Status...
fi: Aseta raidan tila...

en: Set Track Audio...
fi: Aseta raidan ääni...

en: Set Track Visuals...
fi: Aseta raidan ulkoasu...

en: Set Track...
fi: Aseta raita...

en: Sets various values for a track.
fi: Määrittää raidalle erilaisia arvoja.

en: Long Message
fi: Pitkä viesti

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
fi: Kasvattaa tai vähentää valitsemaasi äänen voimakkuutta

en: &Amplification (dB):
fi: &Vahvistus (dB):

en: Amplification dB
fi: Vahvistus dB

en: &New Peak Amplitude (dB):
fi: &Uusi huippuamplitudi (dB):

en: Allo&w clipping
fi: &Salli leikkautuminen

en: db
fi: dB

en: Duck &amount:
fi: Vähennysmäärä:

en: Ma&ximum pause:
fi: Enimmäistau&ko:

en: Outer fade &down length:
fi: Ulomman &laskun pituus:

en: Outer fade &up length:
fi: &Ulomman noston pituus:

en: Inner fade d&own length:
fi: &Sisemmän laskun pituus:

en: Inner &fade up length:
fi: Sisemmän n&oston pituus:

en: &Threshold:
fi: &Kynnysarvo:

en: Preview not available
fi: Esikuuntelu ei ole käytössä

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Export Effect Parameters
fi: Vie tehosteen parametrit

en: Import Effect Parameters
fi: Tuo tehosteen parametrit

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
fi: %s: ei ole kelvollinen esiasetustiedosto.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
fi: %s: on tarkoitettu eri tehosteille, generaattorille tai analysaattorille.

en: Tone controls
fi: Ääniohjaukset

en: Bass (dB):
fi: Basso (dB):

en: Ba&ss (dB):
fi: Ba&sso (dB):

en: Bass
fi: Basso

en: &Treble (dB):
fi: &Diskantti (dB):

en: Treble
fi: &Diskantti

en: &Volume (dB):
fi: Äänenvoimakkuus (dB):

en: &Link Volume control to Tone controls
fi: &Yhdistä äänenvoimakkuuden säätö äänisäätimiin

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
fi: Arvioitu sävelkorkeus alussa: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
fi: Sävelkorkeus

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
fi: vanha

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
fi: &vanha

en: from Octave
fi: oktaavista

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
fi: uusi

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
fi: &uusi

en: to Octave
fi: oktaaviin

en: Semitones (half-steps)
fi: Puolisävelaskel (puoliaskeleet)

en: &Semitones (half-steps):
fi: Puoli&sävelaskeleet (puoliaskeleet):

en: Frequency
fi: Taajuus

en: from (Hz)
fi: vanha (Hz)

en: f&rom
fi: &vanha

en: to (Hz)
fi: uusi (Hz)

en: t&o
fi: &uusi

en: Percent C&hange:
fi: Muutosprosentti:

en: Percent Change
fi: Muutosprosentti

en: &Use high quality stretching (slow)
fi: Käytä korkealaat&uista venytystä (hidas)

en: &Speed Multiplier:
fi: Nopeu&skerroin:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
fi: Vinyylinopeus:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
fi: Nopeudesta

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
fi: &vanha

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
fi: Nopeuteen

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
fi: &uusi

en: Selection Length
fi: Valinnan pituus

en: C&urrent Length:
fi: Nykyinen pit&uus:

en: Current length of selection.
fi: Valinnan nykyinen pituus.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
fi: vanha

en: &New Length:
fi: &Uusi pituus:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
fi: uusi

en: Beats per minute
fi: Iskua minuutissa

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
fi: Tahtinopeus, vanha

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
fi: &vanha

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
fi: Tahtinopeus, uusi

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
fi: &uusi

en: Length (seconds)
fi: Pituus (sekunteina)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
fi: vanha

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
fi: uus&i

en: Length in seconds from %s, to
fi: Pituus sekunteina %s ->

en: &Threshold (lower is more sensitive):
fi: Kynnysarvo (ma&talampi on herkempi):

en: Threshold
fi: Kynnysarvo

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
fi: Naksauksen enimmäislevey&s (korkeampi on herkempi):

en: Max Spike Width
fi: Naksauksen enimmäisleveys

en: Compressor
fi: Kompressori

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
fi: Vähentää "dynaamista aluetta" eli äänekkäiden ja hiljaisten osien välisiä eroja.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
fi: Kontrastianalysaattori RMS-äänenvoimakkuuden erojen mittaamiseksi kahden äänivalinnan välillä.

note: i18n-hint noun
en: End
fi: Loppu

en: Volume
fi: Voimakkuus

en: &Foreground:
fi: &Edusta:

en: Foreground start time
fi: Edustan alkuaika

en: Foreground end time
fi: Edustan loppuaika

en: &Measure selection
fi: Mittaa va&linta

en: &Background:
fi: &Tausta:

en: Background start time
fi: Taustan alkuaika

en: Background end time
fi: Taustan loppuaika

en: Mea&sure selection
fi: Mi&ttaa valinta

en: Result
fi: Tulos

en: Co&ntrast Result:
fi: Ko&ntrastin tulos:

en: R&eset
fi: &Palauta

en: &Difference:
fi: &Erotus:

en: &Help
fi: &Ohje

en: zero
fi: nolla

en: indeterminate
fi: määrittelemätön

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
fi: Äärettömän dB erotus

en: Difference is indeterminate.
fi: Erotus on määrittelemätön.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
fi: Erotus = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
fi: Erotus = ääretön RMS dB.

en: Foreground level too high
fi: Edustataso liian korkea

en: Background level too high
fi: Taustataso liian korkea

en: Background higher than foreground
fi: Tausta korkeampi kuin edusta

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
fi: WCAG2 onnistui

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
fi: WCAG2 epäonnistui

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
fi: Nykyinen erotus

en: Measured foreground level
fi: Mitattu edustataso

en: No foreground measured
fi: Edustaa ei mitattu

en: Foreground not yet measured
fi: Edustaa ei ole vielä mitattu

en: Measured background level
fi: Mitattu taustataso

en: No background measured
fi: Taustaa ei mitattu

en: Background not yet measured
fi: Taustaa ei ole vielä mitattu

en: Export Contrast Result As:
fi: Vie kontrastitulos nimellä:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
fi: WCAG 2.0 Onnistumiskriteerit 1.4.7 Kontrastitulokset

en: Filename = %s.
fi: Tiedostonimi = %s.

en: Foreground
fi: Edusta

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
fi: Alkuaika = %2d tunti(a), %2d minuutti(a), %.2f sekuntia.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
fi: Loppuaika = %2d tunti(a), %2d minuutti(a), %.2f sekuntia.

en: Background
fi: Tausta

en: Results
fi: Tulokset

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
fi: Onnistumiskriteeri 1.4.7 / WCAG 2.0: Onnistui

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
fi: Onnistumiskriteeri 1.4.7 / WCAG 2.0: Epäonnistui

en: Data gathered
fi: Kerätyt tiedot

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
fi: %d %s %02d %02dt %02dm %02ds

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
fi: Kontrastianalyysi (WCAG 2:n mukainen)

en: Contrast...
fi: Kontrasti...

en: Upper Threshold
fi: Ylempi kynnys

en: Noise Floor
fi: Kohinataso

en: Parameter 1
fi: Parametri 1

en: Parameter 2
fi: Parametri 2

en: Number of repeats
fi: Toistojen määrä

en: Distortion type:
fi: Särötyyppi:

en: DC blocking filter
fi: Tasavirran estosuodatin

en: Threshold controls
fi: Kynnysarvon säätimet

en: Parameter controls
fi: Parametrien ohjaimet

en: Clipping level
fi: Leikkaustaso

en: Drive
fi: Asema

en: Make-up Gain
fi: Korvaava vahvistus

en: Clipping threshold
fi: Leikkauskynnys

en: Hardness
fi: Kovuus

en: Distortion amount
fi: Särön määrä

en: Output level
fi: Lähtötaso

en: Repeat processing
fi: Toista käsittely

en: Harmonic brightness
fi: Harmoninen kirkkaus

en: Levelling fine adjustment
fi: Tasoituksen hienosäätö

en: Degree of Levelling
fi: Tasoitusaste

en: dB Limit
fi: dB-raja

en: Wet level
fi: Märkätaso

en: Residual level
fi: Jäännöstaso

en: (Not Used):
fi: (Ei käytössä):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
fi: (-100 -> 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
fi: (-80 -> -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
fi: (0 -> 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
fi: (0 -> 5):

en: DTMF &sequence:
fi: DTMF-&sarja:

en: &Amplitude (0-1):
fi: &Amplitudi (0-1):

en: &Duration:
fi: &Kesto:

en: &Tone/silence ratio:
fi: Ääni/hiljaisuus-suhde:

en: Duty cycle:
fi: Pulssisuhde:

en: Tone duration:
fi: Äänen kesto:

en: Silence duration:
fi: Hiljaisuuden kesto:

en: I&nput
fi: S&yöte

note: i18n-hint: show input on a graph
en: Show input
fi: Näytä syöte

en: O&utput
fi: Tul&oste

en: A&ctual compression
fi: &Todellinen pakkaus

note: i18n-hint: show actual compression on a graph
en: Show actual compression
fi: Näytä todellinen pakkaus

en: Tar&get compression
fi: Tavoite&pakkaus

note: i18n-hint: show target compression on a graph
en: Show target compression
fi: Näytä kohteen pakkaus

en: Compression curve
fi: Pakkauskäyrä

en: Smoothing
fi: Tasoitus

en: &Threshold (dB)
fi: &Kynnysarvo (dB)

en: &Make-up gain (dB)
fi: &Lisävahvistus (dB)

en: &Make-up target (dB)
fi: &Korjauskohde (dB)

en: Knee &width (dB)
fi: Polven leveys (dB)

en: Rati&o:
fi: &Suhde:

en: &Lookahead (ms)
fi: &Eteenpäin (ms)

en: Attac&k (ms)
fi: &Nousu (ms)

en: &Release (ms)
fi: &Vapautusaika (ms)

en: Input
fi: Syöte

en: Actual Compression
fi: Todellinen pakkaus

en: Target Compression
fi: Tavoitepakkaus

en: awaiting playback
fi: odottaa toistoa

en: &Delay time (seconds):
fi: &Viiveen kesto (sek.):

en: D&ecay factor:
fi: Vaim&ennuskerroin:

en: Select Preset
fi: Valitse esiasetus

en: &Preset:
fi: &Esiasetus:

en: User Presets
fi: Esiasetukset

en: Factory Presets
fi: Tehdasesiasetukset

en: Current Settings
fi: Nykyiset asetukset

en: Factory Defaults
fi: Tehdasoletukset

en: Preparing preview
fi: Valmistellaan esikuuntelua

en: Previewing
fi: Esikuunnellaan

en: &Generate
fi: &Luo

en: Manage presets and options
fi: Esiasetuksien ja valintojen hallinta

en: Presets && settings
fi: Esiasetus && asetukset

en: Preview effect
fi: Tehosteen esikuuntelu

en: &Apply
fi: &Käytä

en: Save Preset...
fi: Tallenna esiasetus...

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Options...
fi: Valinnat...

en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Version: %s
fi: Versio: %s

en: Vendor: %s
fi: Toimittaja: %s

en: Description: %s
fi: Kuvaus: %s

en: About
fi: Tietoja

en: Are you sure you want to delete "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "%s"?

en: Preset name:
fi: Esiasetusnimi:

en: You must specify a name
fi: Sinun on määritettävä nimi

en: Preset already exists.
    
    Replace?
fi: Esiasetus on jo olemassa.
    
    Korvataanko?

en: Filter Curve EQ
fi: Käyrätaajuuskorjain

en: Graphic EQ
fi: Palkkitaajuuskorjain

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
fi: Vertailuajat:
    Alkuperäinen: %s
    Oletussegmentoitu: %s
    Oletussäikeinen: %s
    SSE: %s
    SSE-säikeistetty: %s

en: Manage Curves List
fi: Käyräluettelon hallinta

en: Manage Curves
fi: Käyrien hallinta

en: &Curves
fi: &Käyrät

en: Curve Name
fi: Käyrän nimi

en: D&elete...
fi: &Poista...

en: &Get More...
fi: &Hanki lisää...

en: De&faults
fi: Ol&etukset

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
fi: Nimeä 'nimetön' uudelleen, jos haluat tallentaa uuden merkinnän.
    'OK' tallentaa kaikki muutokset, 'Peruuta' ei.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
fi: 'nimetön' pysyy aina luettelon lopussa

en: 'unnamed' is special
fi: 'nimetön' on erityinen

en: Rename '%s' to...
fi: Nimeä '%s' uudelleen nimelle...

en: Rename...
fi: Nimeä uudelleen...

en: Rename '%s'
fi: Nimeä uudelleen '%s'

en: Name is the same as the original one
fi: Nimi on sama kuin alkuperäisen

en: Same name
fi: Sama nimi

en: Overwrite existing curve '%s'?
fi: Korvataanko olemassa oleva käyrä '%s'?

en: Curve exists
fi: Käyrä on olemassa

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
fi: Et voi poistaa 'nimetöntä' käyrää.

en: Can't delete 'unnamed'
fi: Et voi poistaa 'nimetöntä'

en: Delete '%s'?
fi: Poistetaanko '%s'?

en: Delete %d items?
fi: Poistetaanko %d kohdetta?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
fi: Et voi poistaa 'nimetöntä' käyrää, se on erityinen.

en: Choose an EQ curve file
fi: Valitse korjauskäyrätiedosto

en: Export EQ curves as...
fi: Vie korjauskäyrät nimellä...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
fi: Et voi viedä 'nimetöntä' käyrää, se on erityinen.

en: Cannot Export 'unnamed'
fi: Et voi viedä 'nimetöntä'

en: %d curves exported to %s
fi: %d käyrää vietiin kohteeseen %s

en: Curves exported
fi: Käyrät viety

en: No curves exported
fi: Käyriä ei viety

en: Max dB
fi: Maksimi-dB

en: Min dB
fi: Minimi-dB

en: &EQ Type:
fi: &EQ-tyyppi:

en: Draw Curves
fi: Piirrä käyriä

en: &Draw
fi: &Piirrä

en: &Graphic
fi: &Graafinen

en: Interpolation type
fi: Interpolointityyppi

en: Linear Frequency Scale
fi: Lineaarinen asteikko

en: Li&near Frequency Scale
fi: &Lineaarinen asteikko

en: Length of &Filter:
fi: &Suodatinpituus:

en: Length of Filter
fi: Suodatinpituus

en: &Select Curve:
fi: Valit&se käyrä:

en: Select Curve
fi: Valitse käyrä

en: S&ave/Manage Curves...
fi: &Tallenna/hallitse käyriä...

en: Fla&tten
fi: Tasoi&ta

en: &Invert
fi: Käänteinen

en: Show grid lines
fi: Näytä apuviivat

en: Show g&rid lines
fi: Näytä &apuviivat

en: &Start threshold (samples):
fi: Al&kukynnys (näytteinä):

en: St&op threshold (samples):
fi: Loppukynny&s (näytteinä):

en: %.2f secs
fi: %.2f sek

en: %.1f secs
fi: %.1f sek

en: Ratio %.0f to 1
fi: Suhde %.0f -> 1

en: Ratio %.1f to 1
fi: Suhde %.1f -> 1

en: &Noise Floor:
fi: Kohi&nataso:

en: &Ratio:
fi: &Suhde:

en: Ratio
fi: Suhde

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
fi: Nousu&aika:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
fi: Nousuaika

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
fi: Vapautu&saika:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
fi: Vapautusaika

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
fi: Vahvista ääni 0 dB:n tasolle &kompressoinnin jälkeen

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
fi: Kompressoi h&uippujen perusteella

en: Threshold %d dB
fi: Kynnysarvo %d dB

en: Noise Floor %d dB
fi: Kohinataso %d dB

en: Attack Time %.2f secs
fi: Nousuaika %.2f sek

en: Release Time %.1f secs
fi: Vapautusaika %.1f sek

en: Limiter
fi: Rajoitin

en: Augments loudness while minimizing distortion.
fi: Lisää äänenvoimakkuutta ja minimoi säröä.

en: perceived loudness
fi: havaittu äänekkyys

en: &Normalize
fi: Normalisoi

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
fi: Äänekkyys (LUFS)

en: Normalize &stereo channels independently
fi: Normalisoi &stereokanavat itsenäisesti

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
fi: &Käsittele monoa kaksoismonona (suositus)

en: (Maximum 0dB)
fi: (Enintään 0 dB)

en: &Noise type:
fi: Kohi&natyyppi:

en: &Noise reduction (dB):
fi: Kohinan &vaimennus (dB):

en: Noise reduction
fi: Kohinan vaimennus

en: &Sensitivity:
fi: &Herkkyys:

en: Sensitivity
fi: Herkkyys

en: Attac&k time (secs):
fi: Nousuai&ka (sek.):

en: Attack time
fi: Nousuaika

en: R&elease time (secs):
fi: Vapautus&aika (sek.):

en: Release time
fi: Vapautusaika

en: &Frequency smoothing (bands):
fi: &Taajuuden pehmennys (kaistat):

en: Frequency smoothing
fi: Taajuuden pehmennys

en: Sensiti&vity (dB):
fi: Herkkyys (dB):

en: Old Sensitivity
fi: Vanha herkkyys

en: Step 1
fi: Vaihe 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
fi: Valitse muutama sekunti pelkkää kohinaa, jotta Audacity tietää, mitä pitää
    suodattaa pois. Kun valinta on tehty, paina "Luo kohinaprofiili":

en: &Get Noise Profile
fi: Luo kohinaprofiili

en: Step 2
fi: Vaihe 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
fi: Valitse kaikki äänet, jotka haluat suodattaa, valitse kuinka paljon kohinaa haluat 
    suodattaa pois, ja klikkaa sitten 'OK' vähentääksesi kohinaa.

en: Noise:
fi: Kohina:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
fi: &Vähennä

en: &Isolate
fi: &Eristä

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
fi: &Jäännös

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: &Window types:
fi: &Ikkunatyypit:

en: Window si&ze:
fi: Ikkunan &koko:

en: 2048 (default)
fi: 2048 (oletus)

en: S&teps per window:
fi: &Vaiheita ikkunassa:

en: 4 (default)
fi: 4 (oletus)

en: Discrimination &method:
fi: Erottelu&menetelmä:

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
fi: &Poista tasavirtasiirtymä (keskipiste 0.0 pystysuoraan)

en: &Normalize peak amplitude to
fi: &Normalisoi huippukohta arvoon

en: Peak amplitude dB
fi: Huippuamplitudi dB

en: N&ormalize stereo channels independently
fi: N&ormalisoi stereokanavat itsenäisesti

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
fi: Venytyskerroin:

en: &Time Resolution (seconds):
fi: Aikaresoluu&tio (sekuntia):

en: &Stages:
fi: &Vaiheet:

en: Stages
fi: Vaiheet

en: &Dry/Wet:
fi: &Kuiva/märkä (kaiku):

en: Dry Wet
fi: Kuiva märkä (kaiku)

en: LFO Freq&uency (Hz):
fi: LFO-taaj&uus (Hz):

en: LFO frequency in hertz
fi: LFO-taajuus hertseinä

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
fi: LFO-aloitus&vaihe (asteina):

en: LFO start phase in degrees
fi: LFO-aloitusvaihe asteina

en: Dept&h:
fi: Syvyy&s:

en: Depth in percent
fi: Syvyys prosentteina

en: Feedbac&k (%):
fi: Ta&kaisinsyöttö (%):

en: Feedback in percent
fi: Takaisinsyöttö prosentteina

en: &Output gain (dB):
fi: &Lähtövahvistus (dB):

en: Output gain (dB)
fi: Lähtövahvistus (dB)

en: &Number of repeats to add:
fi: Lisättävie&n toistojen määrä:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
fi: Nykyinen valinnan pituus: pp:tt:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
fi: Uusi valinnan pituus: pp:tt:mm:ss

en: Current selection length: %s
fi: Nykyisen valinnan pituus: %s

en: New selection length: %s
fi: Uusi valinnan pituus: %s

en: Warning: No repeats.
fi: Varoitus: Ei toistoa.

en: &Room Size (%):
fi: &Tilan koko (%):

en: &Pre-delay (ms):
fi: &Esiviive (ms):

en: Rever&berance (%):
fi: &Jälkikaiku (%):

en: Da&mping (%):
fi: &Vaimennus (%):

en: Tone &Low (%):
fi: Äänen &tummuus (%):

en: Tone &High (%):
fi: Äänen &kirkkaus (%):

en: Wet &Gain (dB):
fi: &Märkävahvistus (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
fi: &Kuivavahvistus (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
fi: S&tereon leveys (%):

en: Wet O&nly
fi: Pelkkä märkä (&kaiku)

en: &Filter Type:
fi: &Suodatintyyppi:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
fi: &Järjestys:

en: &Passband Ripple:
fi: &Siirtokaistan sykintä:

en: Passband Ripple (dB)
fi: Siirtokaistan sykintä (dB)

en: &Subtype:
fi: &Alatyyppi:

en: Cutoff (Hz)
fi: Leikkaus (Hz)

en: C&utoff:
fi: &Leikkaus:

en: Minimum S&topband Attenuation:
fi: Pienin es&tokaistan vaimennus:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
fi: Pienin es&tokaistan vaimennus (dB)

en: Align MIDI to Audio
fi: Tasaa MIDI ääneen

en: Frame Period:
fi: Kehyksen aikaväli:

en: Frame Period
fi: Kehyksen aikaväli

en: Window Size:
fi: Ikkunan koko:

en: Window Size
fi: Ikkunan koko

en: Force Final Alignment
fi: Pakota lopullinen tasaus

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
fi: Ohita hiljaisuus alussa ja lopussa

en: Silence Threshold:
fi: Hiljaisuuskynnys:

en: Silence Threshold
fi: Hiljaisuuskynnys

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
fi: Esipehmennysaika:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
fi: Esipehmennysaika

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
fi: Linja-aika:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
fi: Linja-aika

en: Smooth Time:
fi: Pehmennysaika:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
fi: Pehmennysaika

en: Use Defaults
fi: Käytä oletuksia

en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

en: Initial Tempo Change (%)
fi: Tempon alkumuutos (%)

en: Final Tempo Change (%)
fi: Tempon loppumuutos (%)

en: Initial Pitch Shift
fi: Sävelkorkeuden alkumuutos

en: (&semitones) [-12 to 12]:
fi: (puoli&sävelaskeleet) [-12 -> 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
fi: (%) [-50 -> 100]:

en: Final Pitch Shift
fi: Sävelkorkeuden loppumuutos

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
fi: (puolisäv&elaskeleet) [-12 -> 12]:

en: Chirp
fi: Viserrys

en: Tone
fi: Sävel

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
fi: Luo nousevan tai laskevan äänen, jonka tyyppi on yksi neljästä

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
fi: Luo tasaisen äänen, jonka tyyppi on yksi neljästä

en: &Waveform:
fi: &Aaltomuoto:

en: &Frequency (Hz):
fi: T&aajuus (Hz):

en: Frequency Hertz Start
fi: Taajuus (Hz) alussa

en: Frequency Hertz End
fi: Taajuus (Hz) lopussa

en: Amplitude Start
fi: Amplitudi alussa

en: Amplitude End
fi: Amplitudi lopussa

en: I&nterpolation:
fi: I&nterpolointi:

en: Detect Silence
fi: Tunnista hiljaisuus

en: Tr&uncate to:
fi: Ly&hennä:

en: C&ompress to:
fi: &Pakkaa:

en: Trunc&ate tracks independently
fi: Lyhennä r&aidat itsenäisesti

en: Save VST Preset As:
fi: Tallenna VST-esiasetus nimellä:

en: Standard VST bank file
fi: Tavallinen VST-pankkitiedosto

en: Standard VST program file
fi: Tavallinen VST-ohjelmatiedosto

en: Audacity VST preset file
fi: Audacityn VST-esiasetustiedosto

en: Unrecognized file extension.
fi: Tunnistamaton tiedostopääte.

en: Load VST Preset:
fi: Lataa VST-esiasetus:

en: VST preset files
fi: VST-esiasetustiedostot

en: Unable to load presets file.
fi: Esiasetustiedostoa ei voi ladata.

en: VST Effect Options
fi: VST-tehosteasetukset

en: Buffer Size
fi: Puskurin koko

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
fi: Puskurin koko määrittää kuhunkin iterointiin lähetettyjen näytteiden määrän. Pienemmät arvot johtavat hitaampaan käsittelyyn ja jotkut vaikutukset vaativat 8192 tai vähemmän näytteitä toimiakseen kunnolla. Useimmat tehosteet voivat kuitenkin hyväksyä suuria puskureita ja niiden käyttäminen vähentää huomattavasti käsittelyaikaa.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
fi: &Puskurin koko (8 -> 1048576 näytettä)

en: Latency Compensation
fi: Viiveenkorjaus

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
fi: Joidenkin VST-tehosteiden pitää käsittelyn takia viivästää äänen palauttamista Audacityyn. Jos tätä viivettä ei korjaa, äänen väliin voi tulla lyhyitä hiljaisia kohtia. Tämän vaihtoehdon käyttäminen pyrkii korjaamaan viiveet, mutta se ei välttämättä toimi kaikille VST-tehosteille.

en: Enable &compensation
fi: Käytä &korjausta

en: Graphical Mode
fi: Graafinen tila

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
fi: Useimmilla VST-tehosteilla on graafinen käyttöliittymä parametriarvojen asettamiseen. Käytettävissä on myös vain teksti perusmenetelmä.  Avaa tehoste uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: Enable &graphical interface
fi: Ota käyttöön &graafinen käyttöliittymä

en: Save VST3 Preset As:
fi: Tallenna VST3-esiasetus nimellä:

en: VST3 preset file
fi: VST3-esiasetustiedosto

en: Load VST3 preset:
fi: Lataa VST3-esiasetus:

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
fi: Joidenkin VST3-tehosteiden on viivästettävä äänen palauttamista Audacityyn. Jos et korjaa tätä viivettä, huomaat, että ääneen on lisätty pieniä hiljaisia kohtia. Tämän vaihtoehdon käyttöönotto pyrkii korjaamaan näitä viiveitä, mutta se ei välttämättä toimi kaikissa VST3-tehosteissa.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
fi: Useimmissa VST3-tehosteissa on graafinen käyttöliittymä parametriarvojen asettamista varten. Saatavilla on myös pelkkä teksti -perusmenetelmä. Avaa tehoste uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: Dept&h (%):
fi: Syvyy&s (%):

en: Reso&nance:
fi: Reso&nanssi:

en: Resonance
fi: Resonanssi

en: Wah Frequency Offse&t (%):
fi: Wah-taajuussiirtymä (%):

en: Wah frequency offset in percent
fi: Wah-taajuussiirtymä prosentteina

en: Export Audio Unit Preset As %s:
fi: Vie ääniyksikön esiasetus nimellä %s:

en: Standard Audio Unit preset file
fi: Vakioääniyksikön esiasetustiedosto

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
fi: Esiasetusta "%s" ei voitu viedä
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
fi: Vie ääniyksikön esiasetukset

en: Import Audio Unit Preset As %s:
fi: Tuo ääniyksikkö esiasetettuna nimellä %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
fi: Esiasetusta %s ei voitu tuoda
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
fi: Tuo ääniyksiköiden esiasetukset

en: Audio Unit Effect Options
fi: Ääniyksikön tehosteasetukset

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
fi: Joidenkin ääniyksikkötehosteiden pitää käsittelyn takia viivästää äänen palauttamista Audacityyn. Jos tätä viivettä ei korjata, äänen väliin voi tulla lyhyitä hiljaisia kohtia. Tämän vaihtoehdon käyttäminen pyrkii korjaamaan viiveet, mutta se ei välttämättä toimi kaikissa ääniyksikön tehosteissa.

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
fi: Valitse "Täysi" käyttääksesi graafista käyttöliittymää, jos se on toimitettu ääniyksiköstä. Valitse "Yleinen" käyttääksesi järjestelmän toimittamaa yleistä käyttöliittymää. Valitse "Perus", jos haluat käyttää vain tekstiä sisältävää peruskäyttöliittymää. Avaa tehoste uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: Select &interface
fi: Valitse k&äyttöliittymä

en: Full
fi: Täysi

en: Generic
fi: Yleinen

en: Basic
fi: Perus

en: Effect Output
fi: Tehostelähtö

en: LADSPA Effect Options
fi: LADSPA-tehostevalinnat

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
fi: Joidenkin LADSPA-tehosteiden pitää käsittelyn takia viivästää äänen palauttamista Audacityyn. Jos tätä viivettä ei korjata, äänen väliin voi tulla lyhyitä hiljaisia kohtia. Tämän vaihtoehdon käyttäminen pyrkii korjaamaan viiveet, mutta se ei välttämättä toimi kaikille LADSPA-tehosteille.

en: Couldn't instantiate effect
fi: Tehosteita ei voitu toteuttaa

en: LV2 Effect Settings
fi: LV2-tehosteasetukset

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
fi: &Puskurin koko (8 – %d) näytettä:

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
fi: Joidenkin LV2-tehosteiden pitää käsittelyn takia viivästää äänen palauttamista Audacityyn. Jos tätä viivettä ei korjaa, äänen väliin voi tulla lyhyitä hiljaisia kohtia. Tämän vaihtoehdon käyttäminen pyrkii korjaamaan viiveet, mutta se ei välttämättä toimi kaikille LV2-tehosteille.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
fi: LV2-tehosteilla voi olla graafinen käyttöliittymä parametriarvojen asettamiseen. Käytettävissä on myös perustekstimenetelmä.  Avaa tehoste uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: "%s" is not a valid file path.
fi: "%s" ei ole kelvollinen tiedostopolku.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
fi: Ristiriitaiset lainausmerkit
    %s

en: Enter Nyquist Command:
fi: Syötä Nyquist-komento:

en: &Load
fi: &Lataa

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
fi: Nyquist-skriptit

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
fi: Lisp-skriptit

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
fi: Nykyistä ohjelmaa on muutettu.
    Hylkäätkö muutokset?

en: File could not be loaded
fi: Tiedostoa ei voitu ladata

en: File could not be saved
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa

en: Value range:
    %s to %s
fi: Arvoalue:
    %s -> %s

en: Value Error
fi: Arvovirhe

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Save file as
fi: Tallenna tiedosto nimellä

en: Debug Output:
fi: Virheenkorjaustulos:

en: Vamp Effects
fi: Vamp-tehosteet

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
fi: Tarjoaa Vamp-tehostetuen Audacitylle

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
fi: Vamp-laajennuksen lataaminen epäonnistui.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
fi: Vamp-laajennuksen alustus epäonnistui.

en: Plugin Settings
fi: Laajennusasetukset

en: Program
fi: Sovellus

en: Entire &Project
fi: Koko &projekti

en: M&ultiple Files
fi: &Useita tiedostoja

en: Curren&t Selection
fi: Nykyinen &valinta

en: Using Label/Track Name
fi: Käytetään merkin/raidan nimeä

en: Numbering before Label/Track Name
fi: Numerointi ennen merkin/raidan nimeä

en: Numbering after File name prefix
fi: Numerointi tiedostonimen alkuosan jälkeen

en: Export Range:
fi: Vientialue:

en: Export entire project
fi: Vie koko projekti

en: Export multiple files
fi: Vie useita tiedostoja

en: Export current selection
fi: Vie nykyinen valinta

en: Trim blank space before first clip
fi: Leikkaa tyhjä tila ennen ensimmäistä leikettä

en: Split files based on:
fi: Jaa tiedostoja perustuen:

en: Include audio before first label
fi: Sisällytä ääni ennen ensimmäistä merkkiä

en: Name files:
fi: Nimeä tiedostot:

en: File name prefix:
fi: Tiedostonimen alkuosa:

en: Overwrite existing files
fi: Korvaa olemassa olevat tiedostot

en: &Export
fi: Vi&e

en: Unable to create destination folder
fi: Kohdekansiota ei voi luoda

en: Successfully exported the following %lld file(s).
fi: Seuraavien %lld tiedostojen vienti onnistui.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
fi: Jotain meni pieleen seuraavien %lld tiedostojen viennin jälkeen.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
fi: Vienti peruutettiin seuraavien %lld tiedostojen viennin jälkeen.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
fi: Vienti pysäytettiin seuraavien %lld tiedostojen viennin jälkeen.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
fi: Jotain meni pahasti pieleen seuraavien %lld tiedostojen viennin jälkeen.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
fi: Tiedosto "%s" on jo olemassa. Korvataanko?

en: All selected audio is muted.
fi: Kaikki valitut äänet on mykistetty.

en: Continue to export remaining files?
fi: Jatketaanko jäljellä olevien tiedostojen vientiä?

en: Custom Sample Rate
fi: Mukautettu näytetaajuus

en: New sample rate (Hz):
fi: Uusi näytetaajuus (Hz):

en: File &Name:
fi: Tiedosto&nimi:

en: Fo&lder:
fi: &Kansio:

en: &Format:
fi: &Muoto:

en: Audio options
fi: Ääniasetuksia

en: Channels
fi: Kanavat

note: i18n-hint refers to custom channel mapping configuration
en: Custom mappin&g
fi: Mukautettu &kartoitus

note: i18n-hint accessibility hint, refers to export channel configuration
en: Configure custom mapping
fi: Määritä mukautettu kartoitus

en: Configure
fi: Määritä

en: Sample &Rate
fi: Näytteenotto&taajuus

en: Choose a location to save the exported files
fi: Valitse vietävien tiedostojen tallennuspaikka

en: Advanced Mixing Options
fi: Edistyneet miksausvalinnat

en: %d Hz (custom)
fi: %d Hz (muokattu)

en: Other...
fi: Muut...

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
fi: %s - V

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
fi: %s - O

en: Output Channels: %2d
fi: Ulostulokanavat: %2d

en: Mixer Panel
fi: Mikseripaneeli

en: Channel: %2d
fi: Kanava: %2d

en: No format specific options
fi: Ei erityisiä muotovalintoja

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
fi: Tuo raaka

en: Import Raw Data
fi: Tuo raakadataa

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
fi: Ei tavujärjestystä

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
fi: Pienin ensin (little-endian)

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
fi: Suurin ensin (big-endian)

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
fi: Oletustavujärjestys

en: 1 Channel (Mono)
fi: 1 kanava (mono)

en: 2 Channels (Stereo)
fi: 2 kanavaa (stereo)

en: %d Channels
fi: %d kanavaa

en: Encoding:
fi: Koodaus:

en: Byte order:
fi: Tavujärjestys:

en: Channels:
fi: Kanavat:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
fi: Aloituskohta:

en: bytes
fi: tavua

en: Amount to import:
fi: Tuotava määrä:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
fi: Näytteenottotaajuus:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
fi: Huomaa

en: &Import
fi: &Tuo

en: Bad data size. Could not import audio
fi: Tiedon koko virheellinen. Ääntä ei voi tuoda

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
fi[0]: %s %s, %d / %d leikkeestä %s
fi[1]: %s %s, %d / %d leikkeestä %s

en: start
fi: alku

en: end
fi: loppu

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
fi[0]: %s %s ja %s %s, %d ja %d / %d leike %s
fi[1]: %s %s ja %s %s, %d ja %d / %d leikkeestä %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
fi[0]: %s, %d / %d leike %s
fi[1]: %s, %d / %d leikkeestä %s

en: Moved clips to the right
fi: Leikkeet siirretty oikealle

en: Moved clips to the left
fi: Leikkeet siirretty vasemmalle

en: Move audio clips
fi: Siirrä äänileikkeitä

en: clip not moved
fi: leikettä ei siirretty

en: Audi&o Clips
fi: Ä&änileike

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
fi: E&dellisen leikkeen reunasta kohdistimeen

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
fi: Kohdistimesta &seuraavan leikkeen reunaan

en: Previo&us Clip
fi: Edellin&en leike

en: Select Previous Clip
fi: Valitse edellinen leike

en: N&ext Clip
fi: Seuraava leike

en: Select Next Clip
fi: Valitse seuraava leike

en: Pre&vious Clip Boundary
fi: E&delliseen leikerajaan

en: Cursor to Prev Clip Boundary
fi: Kohdistimesta edellisen leikkeen reunaan

en: Ne&xt Clip Boundary
fi: Seuraavaan &leikerajaan

en: Cursor to Next Clip Boundary
fi: Kohdistimesta seuraavan leikkeen reunaan

en: Time Shift &Left
fi: Aikasiirto &vasemmalle

en: Time Shift &Right
fi: Aikasiirto &oikealle

en: Pasted text from the clipboard
fi: Liitetty teksti leikepöydältä

en: Pasted from the clipboard
fi: Liitetty leikepöydältä

en: Nothing to undo
fi: Ei kumottavaa

en: Nothing to redo
fi: Ei uudelleen tehtävää

en: Cut to the clipboard
fi: Leikkaus leikepöydälle

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
fi: Poistettu %.2f sekuntia kohdasta t=%.2f

en: Paste clip
fi: Liitä leike

en: Pasting clip contents, please wait
fi: Liitetään leikkeen sisältöä, odota

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
fi: Sisältö, jota yrität liittää, kattaa useamman raidan kuin sinulla on tällä hetkellä saatavilla. Lisää raitoja ja yritä uudelleen.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
fi: Raitoja ei ole valittu tarpeeksi kopioitua sisältöä varten. Valitse lisää raitoja ja yritä uudelleen.

en: Duplicated
fi: Kahdennettu

en: Duplicate
fi: Kahdenna

en: Cut to clipboard and leave gap
fi: Leikkaa leikepöydälle ja jätä väli

en: Cut and leave gap
fi: Leikkaa ja jätä väli

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
fi: Halkaistiin ja poistettiin %.2f sekuntia kohdasta t=%.2f

en: Split Delete
fi: Halkaise ja poista

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
fi: Hiljennettiin valitut raidat %.2f sekunniksi kohdassa %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
fi: Hiljennä

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
fi: Rajattiin valitut ääniraidat %.2f sekunnista %.2f sekunniksi

en: Trim Audio
fi: Rajaa ääni

en: Split
fi: Halkaisu

en: Split to new track
fi: Halkaise uuteen raitaan

en: Split New
fi: Halkaise uuteen

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
fi: Liitetty %.2f sekuntia yhteen kohdassa t=%.2f

en: Join
fi: Liitä yhteen

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
fi: Irrotettu %.2f sekuntia kohdasta t=%.2f

en: Detach
fi: Irrota

en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
fi: Leikkaa

en: &Delete
fi: &Poista

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
fi: &Kopioi

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
fi: &Liitä

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
fi: K&ahdenna

en: R&emove Special
fi: Erityispoisto

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: &Cut and leave gap
fi: &Leikkaa ja jätä väli

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: &Delete and leave gap
fi: &Poista ja jätä väli

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
fi: Hiljennä &ääni

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
fi: Rajaa ääni

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
fi: &Halkaise

en: Split Ne&w
fi: Halkaise &uuteen

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
fi: Liitä &yhteen

en: Detac&h at Silences
fi: Ir&rota hiljaisissa kohdissa

en: Pre&ferences
fi: &Asetukset

en: &Delete Key
fi: &Poistonäppäin

en: Delete Key&2
fi: Poistonäppäin &2

en: Ext&ra
fi: E&kstrat

en: Enable &Full Screen
fi: Ota &koko näyttö käyttöön

en: Cannot proceed to export.
fi: Vientiä ei voi jatkaa.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
fi: Kansiota '%s' ei voi luoda. 
    Tiedosto on jo olemassa, joka ei ole kansio

en: There are no label tracks to export.
fi: Merkkiraitoja ei ole vietäväksi.

en: Imported labels from '%s'
fi: Tuotiin merkit lähteestä '%s'

en: Import Labels
fi: Tuo merkkejä

en: &Dangerous Reset...
fi: &Vaarallinen nollaus...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
fi: Avaa viimeisin

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
fi: V&iimeksi avatut tiedostot

en: &Save Project
fi: &Tallenna projekti

en: Save Project &As...
fi: Tallenna projekti &nimellä...

en: &Backup Project...
fi: T&ee projektista varmuuskopio...

en: &Export Audio...
fi: Vi&e ääni...

en: Expo&rt Other
fi: Vie &muut

en: Export &Labels...
fi: Vie mer&kit...

en: &Audio...
fi: &Ääni...

en: &Labels...
fi: &Merkkejä...

en: &Raw Data...
fi: &Raakadata...

en: &Close Project
fi: &Sulje projekti

en: Export as MP&3
fi: Vie MP&3-tiedostona

en: Export as &WAV
fi: Vie &WAV-tiedostona

en: Export as &OGG
fi: Vie &OGG-tiedostona

en: Export as FLAC
fi: Vie FLAC-tiedostona

en: Expo&rt Selected Audio...
fi: Vie v&alittu ääni...

en: Do you have these problems?
fi: Onko sinulla näitä ongelmia?

en: Fix
fi: Korjaus

en: Quick Fixes
fi: Pikakorjaukset

en: Nothing to do
fi: Ei mitään tekemistä

en: No quick, easily fixed problems were found
fi: Helposti ja nopeasti korjattavia ongelmia ei löytynyt

en: Clocks on the Tracks
fi: Kellot raidoilla

en: Can't select precisely
fi: Ei voi valita tarkasti

en: Recording stops and starts
fi: Äänitys pysähtyy ja käynnistyy

en: Fixed
fi: Korjattu

en: Audio Device Info
fi: Äänilaitteen tiedot

en: &Quick Help
fi: &Pika-apu

en: &Manual
fi: &Käsikirja

en: Audacity &Support
fi: Audacityn &tuki

en: &Diagnostics
fi: &Diagnostiikka

en: Au&dio Device Info...
fi: Ääni&laitteen tiedot...

en: &Generate Support Data...
fi: &Luo tukitiedot...

en: &Check for Updates...
fi: &Tarkista päivitykset...

en: &About Audacity
fi: Tietoja &Audacitystä

en: Added label
fi: Lisättiin merkki

en: Paste Text to New Label
fi: Liitä tekstiä uuteen merkkiin

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
fi: Leikkaa merkityt äänialueet leikepöydälle

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
fi: Leikkaa merkitty ääni

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
fi: Poistettiin merkityt äänialueet

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
fi: Poista merkitty ääni

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
fi: Leikkaa merkityt äänialueet leikepöydälle ja jätä väli

en: Cut labeled audio and leave gap
fi: Leikkaa merkitty ääni ja jätä väli

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
fi: Halkaistiin ja poistettiin merkityt äänialueet

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
fi: Halkaise ja poista merkitty ääni

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
fi: Hiljennettiin merkityt äänialueet

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
fi: Hiljennä merkitty ääni

en: Copied labeled audio regions to clipboard
fi: Kopioitiin merkityt äänialueet leikepöydälle

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
fi: Kopioi merkitty ääni

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
fi: Halkaistiin merkityt äänialueet (kohdat tai alueet)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
fi: Halkaise merkitty ääni

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
fi: Liitettiin merkityt äänialueet yhteen (kohdat tai alueet)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
fi: Liitä merkitty ääni yhteen

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
fi: Irrotettiin merkityt äänialueet

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
fi: Irrota merkitty ääni

en: Created new label track
fi: Luotiin uusi merkkiraita

en: New Track
fi: Uusi raita

en: &Labels
fi: &Merkit

en: Label &Editor
fi: Tunniste-&editori

en: Add Label at &Selection
fi: Lisää merkki &valintaan

en: Add Label at &Playback Position
fi: Lisää merkki &toistokohtaan

en: Paste Te&xt to New Label
fi: Liitä &tekstiä uuteen merkkiin

en: &Typing Creates New Labels
fi: &Kirjoittaminen luo uusia merkkejä

en: La&beled Audio
fi: M&erkitty ääni

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
fi: &Leikkaa

en: Cut by label
fi: Leikkaa merkin mukaan

en: Delete by label
fi: Poista merkin mukaan

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: C&ut and leave gap
fi: L&eikkaa ja jätä väli

en: Cut by labels and leave gap
fi: Leikkaa merkin mukaan ja jätä väli

en: De&lete and leave gap
fi: P&oista ja jätä väli

en: Delete by labels and leave gap
fi: Poista merkkien mukaan ja jätä väli

en: Silence &Audio
fi: Hiljennä ä&äni

en: Label Silence
fi: Hiljennä merkillä

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
fi: Ko&pioi

en: Label Copy
fi: Kopioi merkillä

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
fi: Ja&a

en: Label Split
fi: Halkaise merkillä

en: Label Join
fi: Liitä yhteen merkillä

en: &Label Track
fi: &Merkkiraita

en: Uncategorized
fi: Luokittelematon

en: Move Backward Through Active Windows
fi: Siirry taaksepäin aktiivisten ikkunoiden kautta

en: Move Forward Through Active Windows
fi: Siirry eteenpäin aktiivisten ikkunoiden kautta

en: Foc&us
fi: Kohdist&us

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
fi: Siirry &taaksepäin työkalupalkeista raitoihin

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
fi: Siirry eteenpäin työkalupalkista rait&oihin

en: Move Focus to &Previous Track
fi: Siirrä kohdistus &edelliseen raitaan

en: Move Focus to &Next Track
fi: Siirrä kohdistus seuraavaa&n raitaan

en: Move Focus to &First Track
fi: Siirrä kohdistus &ensimmäiseen raitaan

en: Move Focus to &Last Track
fi: Siirrä kohdistus &viimeiseen raitaan

en: Move Focus to P&revious and Select
fi: Siirrä kohdistus &edelliseen ja valitse

en: Move Focus to N&ext and Select
fi: Siirrä kohdistus s&euraavaan ja valitse

en: &Toggle Focused Track
fi: Vaihda raidan k&ohdistuksen tilaa (on/ei)

en: Toggle Focuse&d Track
fi: Vaihda raidan koh&distuksen tilaa (on/ei)

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
fi: Lokikirja kirjataan Audacityn uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
fi: Lokikirjaa ei kirjata Audacityn uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Plugin Manager
fi: Laajennusten hallinta

en: Repeat Last Generator
fi: Toista viimeisin generaattori

en: Effe&ct
fi: T&ehosteet

en: Add Realtime Effects
fi: Lisää reaaliaikaisia tehosteita

en: Get AI effects...
fi: Hanki tekoälytehosteita...

en: Repeat Last Effect
fi: Toista viimeisin tehoste

en: &Analyze
fi: &Analyysi

en: Repeat Last Analyzer
fi: Toista viimeisin analyysi

en: T&ools
fi: Työ&kalut

en: Reset &Configuration
fi: Palauta &oletusasetukset

en: &Run Benchmark...
fi: &Suorita mittauskoe...

en: Simulate Recording Errors
fi: Simuloi äänitysvirheitä

en: Detect Upstream Dropouts
fi: Tunnista alkupään katkokset

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
fi: Kirjoita lokikirja

en: Set Left Selection Boundary
fi: Aseta valinnan vasen reuna

en: Set Right Selection Boundary
fi: Aseta valinnan oikea reuna

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
fi: Nollan ylittävät hakualueet leikkaavat venytetyt leikkeet.

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
fi: &Valinnat

en: &All
fi: &Kaikki

en: &None
fi: &Ei mitään

en: Select None
fi: Älä valitse mitään

en: &Tracks
fi: &Raidat

en: In All &Tracks
fi: &Kaikissa raidoissa

en: In All &Sync-Locked Tracks
fi: Kaikissa &tahtilukituissa raidoissa

en: Select Sync-Locked
fi: Valitse tahtilukittu

en: R&egion
fi: Alu&e

en: &Left at Playback Position
fi: &Vasen pää toistokohtaan

en: Set Selection Left at Play Position
fi: Aseta valinnan vasen pää  toistokohtaan

en: &Right at Playback Position
fi: &Oikea pää toistokohtaan

en: Set Selection Right at Play Position
fi: Aseta valinnan oikea pää toistokohtaan

en: Track &Start to Cursor
fi: &Raidan alusta kohdistimeen

en: Select Track Start to Cursor
fi: Valitse raidan alusta kohdistimeen

en: Cursor to Track &End
fi: &Kohdistimesta raidan loppuun

en: Select Cursor to Track End
fi: Valitse kohdistimesta raidan loppuun

en: Track Start to En&d
fi: Rai&dan alusta loppuun

en: Select Track Start to End
fi: Valitse raidan alusta loppuun

en: S&tore Selection
fi: &Tallenna valinta

en: Retrieve Selectio&n
fi: Palauta tallennettu vali&nta

en: Cursor to Stored &Cursor Position
fi: Kohdistin &tallennettuun sijaintiin

en: Select Cursor to Stored
fi: Siirrä kohdistin tallennukseen

en: Store Cursor Pos&ition
fi: Tallenna kohd&istimen paikka

en: At &Zero Crossings
fi: Kohdistin &nollakohtaan

en: Select Zero Crossing
fi: Valitse nollakohta

en: &Selection
fi: &Valinnat

en: Snap-To &Off
fi: Valinnan tarraus p&ois

en: Snap-To &Nearest
fi: Valinnan tarraus lähimpää&n

en: Snap-To &Prior
fi: Valinnan tarraus &edelliseen

en: Selection to &Start
fi: Valinta al&kuun

en: Selection to En&d
fi: Valinta lopp&uun

en: Selection Extend &Left
fi: Valinnan &pidennys vasemmalle

en: Selection Extend &Right
fi: Valinnan pidennys &oikealle

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
fi: Aseta (tai laajenna) vas&en valinta

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
fi: Aseta (tai laajenna) &oikea valinta

en: Selection Contract L&eft
fi: Valinnan kutistus vas&emmalta

en: Selection Contract R&ight
fi: Valinnan kutistus o&ikealta

en: &Cursor to
fi: Siirrä &kohdistin

en: Selection Star&t
fi: Valinnan &alkuun

en: Cursor to Selection Start
fi: Kohdistin valinnan alkuun

en: Selection En&d
fi: Valinnan lo&ppuun

en: Cursor to Selection End
fi: Kohdistin valinnan loppuun

en: Track &Start
fi: Raidan &alkuun

en: Cursor to Track Start
fi: Kohdistin raidan alkuun

en: Track &End
fi: Raidan &loppuun

en: Cursor to Track End
fi: Kohdistin raidan loppuun

en: &Project Start
fi: &Projektin alkuun

en: Cursor to Project Start
fi: Kohdistin projektin alkuun

en: Project E&nd
fi: Projekti&n loppuun

en: Cursor to Project End
fi: Kohdistin projektin loppuun

en: &Cursor
fi: &Kohdistin

en: Cursor &Left
fi: Kohdistin &vasemmalle

en: Cursor &Right
fi: Kohdistin &oikealle

en: Cursor Sh&ort Jump Left
fi: K&ohdistimen lyhyt hyppy vasemmalle

en: Cursor Shor&t Jump Right
fi: Kohdistimen lyhy&t hyppy oikealle

en: Cursor Long J&ump Left
fi: Ko&hdistimenpitkä hyppy vasemmalle

en: Cursor Long Ju&mp Right
fi: Kohdistimen pitkä h&yppy oikealle

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
fi: &Hae

en: Short Seek &Left During Playback
fi: Lyhyt haku &vasemmalle toiston aikana

en: Short Seek &Right During Playback
fi: Lyhyt haku &oikealle toiston aikana

en: Long Seek Le&ft During Playback
fi: Pitkä haku &vasemmalle toiston aikana

en: Long Seek Rig&ht During Playback
fi: Pitkä haku &oikealle toiston aikana

en: Tim&eline
fi: Aika&jana

en: &Toolbars
fi: &Työkalupalkit

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
fi: Palauta työkalu&palkit

en: Mix
fi: Miksaus

en: Rendered all audio in track '%s'
fi: Renderöitiin kaikki ääni raidassa '%s'

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
fi: Renderöi

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
fi: Miksattiin ja renderöitiin %d raidat yhdeksi stereoraidaksi

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
fi: Miksattiin ja renderöitiin %d raidat yhdeksi uudeksi monoraidaksi

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
fi: Panoroidut ääniraidat

en: Pan Track
fi: Panoroi raitaa

en: Start to &Zero
fi: Alku &nollaan

en: Start to &Cursor/Selection Start
fi: Alku k&ohdistimeen/valinnan alkuun

en: Start to Selection &End
fi: Alku &valinnan loppuun

en: End to Cu&rsor/Selection Start
fi: Loppu kohdi&stimeen/valinnan alkuun

en: End to Selection En&d
fi: Loppu valinnan l&oppuun

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
fi: Tasattiin/siirrettiin alku nollaan

en: Aligned start to zero
fi: Tasattiin alku nollaan

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
fi: Tasaa/siirrä alkua

en: Align Start
fi: Tasaa alku

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
fi: Tasattiin/siirrettiin alku kohdistimeen/valinnan alkuun

en: Aligned start to cursor/selection start
fi: Tasattiin alku kohdistimeen/valinnan alkuun

en: Aligned/Moved start to selection end
fi: Tasattiin/siirrettiin alku valinnan loppuun

en: Aligned start to selection end
fi: Tasattiin alku valinnan loppuun

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
fi: Tasattiin/siirrettiin loppu kohdistimeen/valinnan alkuun

en: Aligned end to cursor/selection start
fi: Tasattiin loppu kohdistimeen/valinnan alkuun

en: Align/Move End
fi: Tasaa/siirrä loppua

en: Align End
fi: Tasaa loppu

en: Aligned/Moved end to selection end
fi: Tasattiin/siirrettiin loppu valinnan loppuun

en: Aligned end to selection end
fi: Tasattiin loppu valinnan loppuun

en: Aligned/Moved end to end
fi: Aseteltiin/siirrettiin peräjälkeen

en: Aligned end to end
fi: Aseteltiin peräjälkeen

en: Align/Move End to End
fi: Asettele/siirrä peräjälkeen

en: Align End to End
fi: Asettele peräjälkeen

en: Aligned/Moved together
fi: Kohdistettu/siirretty yhteen

en: Aligned together
fi: Kohdistettu yhteen

en: Align/Move Together
fi: Kohdista/siirrä yhteen

en: Align Together
fi: Kohdista yhteen

en: Synchronize MIDI with Audio
fi: Tahdista MIDI äänen kanssa

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
fi: Tahdistetaan MIDI- ja ääniraitoja

en: Adjusted gain
fi: Muokattiin vahvistusta

en: Gain
fi: Vahvistus

en: Adjusted Pan
fi: Muokattiin panorointia

en: The entered value is invalid
fi: Annettu arvo on virheellinen

en: Resampling track %d
fi: Muutetaan raidan %d näytetaajuutta

en: Resampled audio track(s)
fi: Muutettiin raitojen näytetaajuutta

en: Resample Track
fi: Muuta raidan näytetaajuutta

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
fi: Valitse vähintään yksi ääniraita ja yksi MIDI-raita.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
fi: Tasaus valmistui: MIDI %.2f -> %.2f sek, Ääni %.2f -> %.2f sek.

en: Sync MIDI with Audio
fi: Tahdista MIDI äänen kanssa

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
fi: Tasausvirhe: tuonti liian lyhyt: MIDI kohdasta %.2f -> %.2f sek, Ääni kohdasta %.2f -> %.2f sek.

en: Internal error reported by alignment process.
fi: Tasausprosessi ilmoitti sisäisestä virheestä.

en: Tracks sorted by time
fi: Raidat järjestettiin ajan mukaan

en: Sort by Time
fi: Ajan mukaan

en: Tracks sorted by name
fi: Raidat järjestettiin nimen mukaan

en: Sort by Name
fi: Nimen mukaan

en: Can't delete track with active audio
fi: Et voi poistaa raitaa, jossa on aktiivista ääntä

en: Add &New
fi: Lisää &uusi

en: Mi&x
fi: Mi&ksaus

en: Mix Stereo Down to &Mono
fi: Miksaa stereo &monoksi

en: Mi&x and Render
fi: Mi&ksaa ja renderöi

en: Mix and Render to Ne&w Track
fi: Miksaa ja renderöi u&udelle raidalle

en: &Resample...
fi: &Muuta näytetaajuutta...

en: Remo&ve Tracks
fi: P&oista raidat

en: M&ute/Unmute
fi: My&kistä/poista mykistys

en: &Mute All Tracks
fi: &Mykistä kaikki raidat

en: &Unmute All Tracks
fi: &Poista kaikkien raitojen mykistykset

en: Mut&e Tracks
fi: Mykistä valitut &raidat

en: U&nmute Tracks
fi: &Poista valittujen raitojen mykistykset

en: &Pan
fi: &Panorointi

en: &Left
fi: &Vasen

en: Pan Left
fi: Panorointi vasemmalle

en: &Right
fi: &Oikea

en: Pan Right
fi: Panorointi oikealle

en: &Center
fi: &Keskelle

en: Pan Center
fi: Panorointi keskelle

en: &Align Tracks
fi: Tasa&a raidat

en: &Align End to End
fi: T&asaa loppu loppuun

en: Align &Together
fi: Tasaa &toisiinsa

en: &Move Selection with Tracks
fi: &Siirrä valinta raitojen kanssa

en: Move Sele&ction and Tracks
fi: Siirrä &valintaa raitojen kanssa

en: S&ort Tracks
fi: L&ajittele raidat

en: By &Start Time
fi: Aloitu&sajan mukaan

en: By &Name
fi: &Nimen mukaan

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
fi: Pidä raidat synkronoituina (synkronointi ja lukitus)

en: &Track
fi: Rai&ta

en: Change P&an on Focused Track...
fi: Vaihda p&anorointia kohdistetussa raidassa...

en: Pan &Left on Focused Track
fi: Panoroi kohdistettua raitaa &vasemmalle

en: Pan &Right on Focused Track
fi: Panoroi kohdistettua raitaa &oikealle

en: Change Gai&n on Focused Track...
fi: Vaihda va&hvistusta kohdistetussa raidassa...

en: &Increase Gain on Focused Track
fi: &Nosta kohdistetun raidan vahvistusta

en: &Decrease Gain on Focused Track
fi: &Laske kohdistetun raidan vahvistusta

en: Op&en Menu on Focused Track...
fi: Avaa k&ohdistetun raidan valikko...

en: M&ute/Unmute Focused Track
fi: Mykistä/poista mykistys kohdistet&ulta raidalta

en: &Solo/Unsolo Focused Track
fi: Kohdistetun raidan &soolo päälle/pois

en: Delete Fo&cused Track
fi: Poista k&ohdistettu raita

en: Move Focused Track U&p
fi: Siirrä kohdistett&ua raitaa ylös

en: Move Focused Track Do&wn
fi: Siirrä kohdistettua raitaa &alas

en: Move Focused Track to T&op
fi: Siirrä kohdistettu rai&ta ylimmäksi

en: Move Focused Track to &Bottom
fi: Siirrä kohdistettu raita &alimmaksi

en: no label track
fi: ei merkkiraitaa

en: no label track at or below focused track
fi: ei merkkiraitaa kohdistetussa raidassa tai sen alapuolella

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
fi: %s %d / %d

en: no labels in label track
fi: ei merkkejä merkkiraidalla

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
fi: Aseta silmukan &aloituskohta

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
fi: Aseta silmukan &lopetuskohta

en: Please select in a mono track.
fi: Valitse monoraidalta.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
fi: Valitse stereoraidalta tai kahdelta monoraidalta.

en: Please select at least %d channels.
fi: Valitse vähintään %d kanavaa.

en: Please select a time within a clip.
fi: Valitse aika leikkeen sisällä.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
fi: &Siirtyminen

en: Pl&aying
fi: &Toisto

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
fi: &Toista/Pysäytä

en: Play/Stop and &Set Cursor
fi: Toista/Pysäytä ja aseta &kohdistin

en: Play &Once/Stop
fi: Toista &kerran/pysäytä

en: &Pause
fi: Tau&ko

en: &Recording
fi: &Äänitys

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
fi: &Äänitä

en: &Append Record
fi: Äänitä l&oppuun

en: Record &New Track
fi: Äänitä &uusi raita

en: Punch and Rol&l Record
fi: Korjaa &lennossa

en: &Looping
fi: Jatkuva &toisto

en: &Clear Loop
fi: &Tyhjennä silmukka

en: &Set Loop to Selection
fi: Aseta silmukka &valintaan

en: R&escan Audio Devices
fi: &Skannaa äänilaitteet uudelleen

en: Transport &Options
fi: Siirtymis&asetukset

en: Set sound activation le&vel...
fi: Aseta äänen aktivointi&taso...

en: Enable sound a&ctivated recording
fi: Ota ääni&aktivoitu tallennus käyttöön

en: Hear &other tracks during recording
fi: Kuuntele &muita raitoja tallennuksen aikana

en: Enable audible input &monitoring
fi: Ota äänitulon &valvonta käyttöön

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
fi: Automatisoitu äänitystason säätö (päällä/pois)

en: T&ransport
fi: Sii&rtyminen

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
fi: Toista &kerran

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
fi: &Pysäytä

en: Play &One Second
fi: Toista &1 sekunti

en: Play to &Selection
fi: Toista &valinta

en: Play &Before Selection Start
fi: Toista &ennen valinnan alkua

en: Play Af&ter Selection Start
fi: &Toista valinnan alun jälkeen

en: Play Be&fore Selection End
fi: Toista &ennen valinnan loppua

en: Play Aft&er Selection End
fi: Toista valinnan lopun jälk&een

en: Play Before a&nd After Selection Start
fi: Toista e&nnen ja jälkeen valinnan alkua

en: Play Before an&d After Selection End
fi: Toista ennen &ja jälkeen valinnan loppua

en: Play C&ut Preview
fi: Leikka&uksen esikuuntelu

en: Move to Pre&vious Label
fi: Siirrä &edelliseen merkkiin

en: Move to Ne&xt Label
fi: Siirrä seuraavaa&n merkkiin

en: &View
fi: &Näytä

en: &Zoom
fi: &Zoomaus

en: Zoom &In
fi: &Lähennä

en: Zoom &Normal
fi: &Normaali zoom

en: Zoom &Out
fi: L&oitonna

en: &Zoom to Selection
fi: Zoomaa valin&taan

en: Zoom &Toggle
fi: Zoomauksen &vaihto

en: T&rack Size
fi: &Raidan koko

en: &Fit to Width
fi: &Sovita leveyteen

en: Fit to &Height
fi: Sovita &korkeuteen

en: &Collapse All Tracks
fi: &Kutista kaikki raidat

en: E&xpand Collapsed Tracks
fi: Laaj&enna kutistetut raidat

en: Sk&ip to
fi: &Hyppää

en: Selection Sta&rt
fi: Valinnan a&lkuun

en: Skip to Selection Start
fi: Hyppää valinnan alkuun

en: Skip to Selection End
fi: Hyppää valinnan loppuun

en: E&xtra Menus
fi: Lisä&valikot

en: &Show Clipping in Waveform
fi: &Näytä leike aaltomuodossa

en: Sho&w RMS in Waveform
fi: Nä&ytä RMS aaltomuodossa

en: Preferences for Application
fi: Sovelluksen asetukset

note: i18n-hint: Title for the panel in the application preferences dialog.
en: Update notifications
fi: Päivitysilmoitukset

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
fi: Tarkista &päivitykset

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
fi: Sovelluspäivitysten tarkistaminen edellyttää verkkoyhteyttä. Yksityisyytesi suojaamiseksi Audacity ei tallenna mitään henkilökohtaisia tietoja.

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that enables anonymous usage info.
en: &Usage info (UUID)
fi: &Käyttötiedot (UUID)

note: i18n-hint: The second paragraph of app update notice dialog
en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
fi: Jotta ymmärtäisimme, kuinka usein Audacityä käytetään, luomme jokaiselle asennukselle satunnaisen tunnisteen (UUID). Tämä auttaa meitä parantamaan ominaisuuksia ja suunnittelemaan tulevia päivityksiä. Tämä tunnus ei sisällä mitään henkilökohtaisesti tunnistettavia tietoja.

en: Batch
fi: Erä

en: Preferences for Batch
fi: Eräajon asetukset

en: Behaviors
fi: Valinnat

en: &Don't apply effects in batch mode
fi: &Älä käytä tehosteita eräajotilassa

en: Audio Settings
fi: Ääniasetukset

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
fi: Rajapinta

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
fi: &Isäntä:

en: Using:
fi: Käyttää:

en: Playback
fi: Toisto

en: &Device:
fi: &Laite:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
fi: Äänitetään

en: De&vice:
fi: L&aite:

en: Cha&nnels:
fi: Ka&navat:

en: &Project Sample Rate:
fi: &Projektin näytetaajuus:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
fi: Näytetaajuus, jota käytetään äänitettäessä uusia raitoja, miksattaessa raitoja ja toistettaessa tässä projektissa.

en: D&efault Sample Rate:
fi: &Oletusnäytetaajuus:

en: Default Sample &Format:
fi: Oletusnäytemu&oto:

en: Latency
fi: Viive

en: &Buffer length:
fi: &Puskurin pituus:

en: &Latency compensation:
fi: &Viiveenkorjaus:

en: No audio interfaces
fi: Ei ääniliitäntöjä

en: No devices found
fi: Ei äänilaitetta

en: 1 (Mono)
fi: 1 (mono)

en: 2 (Stereo)
fi: 2 (stereo)

en: Device
fi: Laite

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
fi: Hakemistot

en: Preferences for Directories
fi: Hakemistojen asetukset

en: Default directories
fi: Oletushakemistot

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
fi: Jätä kenttä tyhjäksi, jos siirrytään viime toiminnon käyttämään kansioon.
    Täytä kenttä, jos siirrytään aina samaan kansioon toimintoa varten.

en: O&pen:
fi: A&vaa:

en: S&ave:
fi: &Tallenna:

en: B&rowse...
fi: S&elaa...

en: &Import:
fi: &Tuo:

en: Br&owse...
fi: Se&laa...

en: &Export:
fi: &Vie:

en: Bro&wse...
fi: Sel&aa...

en: &Macro output:
fi: &Makron tuloste:

en: Temporary files directory
fi: Väliaikaistiedostojen hakemisto

en: Brow&se...
fi: Sela&a...

en: &Free Space:
fi: Va&paa tila:

en: unavailable - above location doesn't exist
fi: ei saatavilla - yllä olevaa sijaintia ei ole olemassa

en: Choose a location
fi: Valitse sijainti

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
fi: 
    Hakemistoa %s ei ole olemassa. Luotko sen?

en: Directory creation failed.
fi: Hakemiston luominen epäonnistui.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
fi: Hakemisto %s ei sovellu (vaarana, että se siivotaan)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
fi: 'Väliaikainen hakemisto' ei voi asettaa.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
fi: 'Väliaikaiset tiedostot' hakemistoa ei voi asettaa.

en: Directory %s is not writable
fi: Hakemistoon %s ei voi kirjoittaa

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
fi: Väliaikaiskansion muutos tulee voimaan vasta, kun Audacity käynnistetään uudelleen

en: Temp Directory Update
fi: Väliaikaishakemiston päivitys

en: 'Open' directory cannot be set.
fi: 'Avaa' hakemistoa ei voi asettaa.

en: 'Save' directory cannot be set.
fi: 'Tallenna' hakemistoa ei voi asettaa.

en: 'Import' directory cannot be set.
fi: 'Tuo' hakemistoa ei voi asettaa.

en: 'Export' directory cannot be set.
fi: 'Vie' hakemistoa ei voi asettaa.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
fi: 'Makrolähtö' hakemistoa ei voi asettaa.

en: Add new location
fi: Lisää uusi sijainti

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Preferences for Effects
fi: Tehosteiden asetukset

en: Sort by effect name
fi: Lajittele tehosteen nimen mukaan

en: Sort by publisher and effect name
fi: Lajittele julkaisijan ja tehosteen nimen mukaan

en: Sort by type and effect name
fi: Lajittele tyypin ja tehosteen nimen mukaan

en: Group by publisher
fi: Ryhmittele julkaisijan mukaan

en: Group by type
fi: Ryhmittele tyypin mukaan

en: Group by category
fi: Ryhmittele luokan mukaan

en: Group by type and publisher
fi: Ryhmittele tyypin ja julkaisijan mukaan

en: Effect Options
fi: Tehostevalinnat

en: Effect menu &organization:
fi: &Tehostevalikon järjestäminen:

en: Realtime effect o&rganization:
fi: &Reaaliaikainen tehosteen järjestäminen:

en: Instruction Set
fi: Käskykanta

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
fi: &Käytä SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
fi: %s laajennuspaikkaa

en: &Skip effects scanning at startup
fi: &Ohita tehosteiden skannaus käynnistettäessä

en: Open Plugin &Manager
fi: Avaa laajennusten &hallinta

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
fi: Laajennettu tuonti

en: Preferences for ExtImport
fi: Laajennetun tuonnin asetukset

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
fi: Yritä ensin käyttää suodatinta Avaa tiedosto -valintaikkunassa

en: Rules to choose import filters
fi: Säännöt tuontisuodattimien valintaan

en: File extensions
fi: Tiedostopäätteet

en: Mime-types
fi: MIME-tyypit

en: Importer order
fi: Tuontijärjestys

en: Move rule &up
fi: Siirrä viivainta &ylös

en: Move rule &down
fi: Siirrä viivainta &alas

en: Move f&ilter up
fi: Siirrä &suodatinta ylös

en: Move &filter down
fi: Siirrä &suodatinta alas

en: &Add new rule
fi: &Lisää uusi viivain

en: De&lete selected rule
fi: Poista va&littu viivain

en: Unused filters:
fi: Käyttämättömät suodattimet:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
fi: Jossakin kohteista on välilyöntejä (välilyönti, rivinvaihto, sarkainmerkki tai rivinsiirto), jotka aiheuttavat ongelmia hahmontunnistuksessa. Jos et ole varma, niiden poistamista suositellaan. Haluatko Audacityn tekevän niin puolestasi?

en: Spaces detected
fi: Havaitut välilyönnit

en: Do you really want to delete selected rule?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun säännön?

en: Rule deletion confirmation
fi: Viivaimen poiston vahvistus

en: Ext Import
fi: Ulkoinen tuonti

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Preferences for GUI
fi: Käyttöliittymäasetukset

en: Display
fi: Näyttö

en: &Language:
fi: &Kieli:

en: Th&eme:
fi: T&eema:

en: Meter dB &range:
fi: Mittarin dB-&alue:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
fi: Näytä "Miten saada o&hjeita" käynnistettäessä

en: Show e&xtra menus
fi: Näytä e&kstravalikot

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
fi: Näytä vaihtoehtoinen muotoilu (Mac v&s PC)

en: &Beep on completion of longer activities
fi: &Äänimerkki pitkän toiminnon päätyttyä

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
fi: Säilytä merkit, jos valinta osuu merkkiin

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
fi: Käytä enimmäkseen vasemmalta oikealle -asetteluja RTL-kielissä

en: Never use comma as decimal point
fi: Älä käytä pilkkua desimaaliluvuissa

en: GUI
fi: Käyttöliittymä

en: Language "%s" is unknown
fi: Kieli "%s" on tuntematon

en: Import / Export
fi: Tuonti/vienti

en: Preferences for ImportExport
fi: Tuonti/vienti -asetukset

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
fi: &Vaihda näkymä Iskut ja tahdit -tilaan ja kohdista se musiikilliseen ruudukkoon

en: &Ask me each time
fi: &Kysy joka kerta

en: Do &nothing
fi: Älä tee &mitään

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
fi: &Sovita silmukkatempo aina projektin tempoon

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
fi: &Yhdistä silmukkatempo projektin tempoon vain, kun viivaimessa näkyy "iskut ja tahdit"

en: &Do nothing
fi: Älä tee &mitään

en: Music Imports
fi: Musiikin tuonnit

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
fi: Kun tuodaan musiikkisilmukka tyhjään projektiin, Audacity voi:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
fi: Kun tuodaan musiikkisilmukka olemassa olevaan (ei-tyhjään) projektiin, Audacity voi:

en: IMPORT EXPORT
fi: TUO VIE

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Preferences for KeyConfig
fi: KeyConfigin asetukset

en: Keyboard preferences currently unavailable.
fi: Näppäimistöasetukset eivät ole tällä hetkellä käytettävissä.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
fi: Avaa uusi projekti pikanäppäimien muuttamiseksi.

en: &Hotkey:
fi: &Pikanäppäin:

en: &Tree
fi: &Puu

en: &Name
fi: &Nimi

en: &Key
fi: &Avain

en: Key Bindings
fi: Näppäinyhdistelmät

en: View by:
fi: Näkymä:

en: View by tree
fi: Näytä puun mukaan

en: View by name
fi: Näytä nimen mukaan

en: View by key
fi: Näytä avaimen mukaan

en: Bindings
fi: Yhdistelmät

en: Short cut
fi: Pikanäppäin

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
fi: &Aseta

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
fi: Huom: Näppäinyhdistelmä Cmd+Q lopettaa. Muut näppäimet ovat kelvollisia.

en: &Import...
fi: &Tuo...

en: &Defaults
fi: &Oletukset

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
fi: 
       *   "%s"  (koska pikanäppäin '%s' on annettu toiminnolle "%s")

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
fi: Valitse Audacityn pikanäppäimet sisältävä XML-tiedosto...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
fi: Virhe tuotaessa pikanäppäimiä

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
fi: Pikanäppäintiedosto sisältää samat pikanäppäimet toiminnoille "%s" ja "%s",
    mitä ei sallita. Mitään ei tuoda.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
fi: Ladattiin %d pikanäppäintä

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
fi: 
    Seuraavia komentoja ei mainita tuodussa tiedostossa. Niiden pikanäppäimet on poistettu, koska ne ovat ristiriidassa muiden uusien pikanäppäinten kanssa:

en: Loading Keyboard Shortcuts
fi: Ladataan pikanäppäimiä

en: Export Keyboard Shortcuts As:
fi: Vie pikanäppäimet nimellä:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
fi: Virhe vietäessä pikanäppäimiä

en: You may not assign a key to this entry
fi: Ei voi määrittää avainta tälle kohdalle

en: You must select a binding before assigning a shortcut
fi: Sinun tulee valita ensin yhdistelmä pikanäppäimen määrittämiseksi

en: 
    
    	 and
fi: 
    
    	 ja

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
fi: Pikanäppäin '%s' on jo määritetty komennolle:
    
    	'%s'
    
    Valitse OK, jos haluat määrittää pikanäppäimen komennolle
    
    	'%s'
    
    sen sijaan. Muussa tapauksessa valitse Peruuta.

en: Key Config
fi: Näppäimistömääritys

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
fi: MIDI-laitteet

en: Preferences for MidiIO
fi: MidiIO:n asetukset

en: No MIDI interfaces
fi: Ei MIDI-rajapintoja

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
fi: Rajapinta

en: Using: PortMidi
fi: Käyttää: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
fi: MIDI-syntetisaattori&viive (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
fi: MIDI-syntetisaattorin viive tulee olla kokonaisluku

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
fi: Moduulit

en: Preferences for Module
fi: Moduulin asetukset

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
fi: Moduulit ovat valinnaisia Audacityn osia, jotka mahdollistavat joitain toimintoja, kuten tuonnin ja viennin. 
    Näitä asetuksia ei yleensä tarvitse muuttaa.

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
fi: Muutokset näihin asetuksiin tulevat voimaan vain, kun Audacity käynnistetään uudelleen.

en: Always ask
fi: Kysy aina

en: Failed
fi: Virhe

en: No choice made
fi: Valintaa ei tehty

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
fi: Virhe: Moduulia ei löytynyt. Tämä voi olla merkki viallisesta asennuksesta.

en: Module
fi: Moduuli

en: Preferences for Playback
fi: Toistoasetukset

en: Effects Preview
fi: Tehosteiden esikuuntelu

en: &Length:
fi: &Kesto:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
fi: Leikkauksen esikuuntelu

en: &Before cut region:
fi: &Ennen alueen leikkausta:

en: &After cut region:
fi: &Alueleikkauksen jälkeen:

en: Seek Time when playing
fi: Kelausaika toistettaessa

en: &Short period:
fi: &Lyhyt aikaväli:

en: Lo&ng period:
fi: Pi&tkä aikaväli:

en: &Micro-fades
fi: &Mikrohäivytykset

en: Always scrub un&pinned
fi: &Rullaus jättää toistopään kiinnityksen huomiotta

en: Audacity Preferences
fi: Audacityn asetukset

en: Category
fi: Luokka

en: Preferences:
fi: Asetukset:

en: Preferences for Quality
fi: Laatuasetukset

en: Real-time Conversion
fi: Reaaliaikainen muunnos

en: Sample Rate Con&verter:
fi: Näytetaajuuden &muunnin:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
fi: &Sirottelu:

en: High-quality Conversion
fi: Korkealaatuinen muunnos

en: Sample Rate Conver&ter:
fi: Näytetaajuuden muun&nin:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
fi: Si&rottelu:

en: Preferences for Recording
fi: Äänitysasetukset

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
fi: Kuuntele &muita kappaleita tallennuksen aikana (overdub)

en: Use &hardware to play other tracks
fi: Käytä &laitteistoa muiden raitojen toistamiseen

en: Audible input &monitoring
fi: Äänitulon &valvonta

en: Record on a new track
fi: Nauhoita uudelle raidalle

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
fi: Tunnista katkokset

en: Sound Activated Recording
fi: Ääniaktivoitu nauhoitus

en: &Enable
fi: &Ota käyttöön

en: Le&vel (dB):
fi: &Taso (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
fi: Nimeä äskettäin äänitetyt raidat

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
fi: näin:

en: Custom Track &Name
fi: Mukautettu raidan &nimi

en: Custom name text
fi: Mukautetun nimen teksti

en: Recorded_Audio
fi: Äänite

en: &Track Number
fi: &Raidan numero

en: System &Date
fi: Järjestelmän &päivämäärä

en: System T&ime
fi: Järjestelmän a&ika

en: Automated Recording Level Adjustment
fi: Automaattinen äänitystason säätö

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
fi: Käytä automaattista äänitystason säätöä.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
fi: Kohdehuippu:

en: Within:
fi: Aikana:

en: Analysis Time:
fi: Analysointiaika:

en: milliseconds (time of one analysis)
fi: millisekuntia (yhden analyysin aika)

en: Number of consecutive analysis:
fi: Peräkkäisten analyysien määrä:

en: 0 means endless
fi: 0 tarkoittaa rajatonta

en: Punch and Roll Recording
fi: Korjaaminen lennossa

en: Pre-ro&ll:
fi: Esike&laus:

en: Cross&fade:
fi: Risti&häivytys:

en: Spectrogram Settings
fi: Spektrogrammin asetukset

en: Spectrograms
fi: Spektrogrammit

en: Preferences for Spectrum
fi: Taajuusasetukset

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
fi: Käytä aset&uksia

en: Scale
fi: Skaalaus

en: S&cale:
fi: Astei&kko:

en: Mi&n Frequency (Hz):
fi: &Alin taajuus (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
fi: &Ylin taajuus (Hz):

en: Colors
fi: Värit

en: &Gain (dB):
fi: &Vahvistus (dB):

en: &Range (dB):
fi: &Määrä (dB):

en: High &boost (dB/dec):
fi: Korkea&tehostus (dB/dek):

en: Algorithm
fi: Algoritmi

en: A&lgorithm:
fi: A&lgoritmi:

en: Window &size:
fi: Ikkunan &koko:

en: 8 - most wideband
fi: 8 - laajin kaista

en: 32768 - most narrowband
fi: 32768 - kapein kaista

en: Window &type:
fi: Ikkuna&tyyppi:

en: &Zero padding factor:
fi: &Nollien täytekerroin:

en: Ena&ble Spectral Selection
fi: Ota käyttöön &spektrivalinta

en: Show a grid along the &Y-axis
fi: Näytä ruudukko &Y-akselilla

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
fi: FFT-nuotinhaku

en: Minimum Amplitude (dB):
fi: Minimiamplitudi (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
fi: Suurin määrä nuotteja (1..128):

en: &Find Notes
fi: &Hakuhuomautukset

en: &Quantize Notes
fi: &Kvantisoi nuotit

en: Global settings
fi: Yleiset asetukset

en: Ena&ble spectral selection
fi: &Ota käyttöön spektrivalinta

en: The maximum frequency must be an integer
fi: Ylimmän taajuuden täytyy olla kokonaisluku

en: The minimum frequency must be an integer
fi: Alimman taajuuden täytyy olla kokonaisluku

en: The gain must be an integer
fi: Vahvistuksen täytyy olla kokonaisluku

en: The range must be a positive integer
fi: Alueen tulee olla positiivinen kokonaisluku

en: The frequency gain must be an integer
fi: Vahvistustaajuuden täytyy olla kokonaisluku

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
fi: Minimiamplitudin (dB) täytyy olla kokonaisluku

en: The maximum number of notes must be an integer
fi: Merkintöjen maksimimäärä täytyy olla kokonaisluku

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
fi: Merkintöjen maksimimäärä täytyy olla väliltä 1...128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
fi: Teema

en: Preferences for Theme
fi: Teema-asetukset

en: Info
fi: Tiedot

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
fi: Teemanmukaisuus on kokeellinen ominaisuus.
    
    Kokeile sitä klikkaamalla "Tallenna teemavälimuisti" ja etsi ja muokkaa kuvia ja värejä tiedostosta
    ImageCacheVxx.png käyttämällä kuvankäsittelyohjelmaa, kuten Gimp.
    
    Klikkaamall "Lataa teemavälimuisti" voit ladata muuttuneet kuvat ja värit takaisin Audacityyn.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
fi: Yksittäisten teematiedostojen tallentaminen ja lataaminen käyttää erillistä tiedostoa kullekin kuvalle, mutta
    muuten sama ajatus.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
fi: Teeman välimuisti - Kuvat && väri

en: Save Theme Cache
fi: Tallenna teemavälimuisti

en: Load Theme Cache
fi: Lataa teemavälimuisti

en: Individual Theme Files
fi: Virheellisiä teematiedostoja

en: Save Files
fi: Tallenna tiedostot

en: Load Files
fi: Lataa tiedostot

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
fi: Raitavalinnat

en: Preferences for TracksBehaviors
fi: Raitavalinta-asetukset

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
fi: Kysy joka kerta.
    Näytä valintaikkuna aina, kun ääni liitetään.

en: &Select all audio, if selection required
fi: Valit&se kaikki ääni, jos valintaa vaaditaan

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
fi: Ota käyttöön &leikeviivat

en: Editing a clip can &move other clips
fi: &Muut leikkeet voivat siirtyä, jos leikettä muokataan

en: &Always paste audio as new clips
fi: Liitä ääni &aina uusina leikkeinä

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
fi: Raitakohdistuksen siirtäminen toimii s&yklisesti

en: &Type to create a label
fi: Luo merkki kirjoi&ttamalla

en: Use dialog for the &name of a new label
fi: Käytä valintaikkunaa uuden merkin &nimeämiseen

en: Solo &Button:
fi: &Soolopainike:

en: Pasted audio
fi: Liitetty ääni

en: Paste audio from other Audacity project as
fi: Liitä ääni toisesta Audacity-projektista nimellä

en: Waveform
fi: Aaltomuoto

en: Spectrogram
fi: Spektrogrammi

en: Connect dots
fi: Yhdistä pisteitä

en: Stem plot
fi: Varsimuotoinen kuvaaja

en: Fit to Width
fi: Sovita leveyteen

en: Zoom to Selection
fi: Zoomaa valintaan

en: Zoom Default
fi: Zoomausoletus

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: 5ths of Seconds
fi: 1/5 sekuntia

en: 10ths of Seconds
fi: 1/10 sekuntia

en: 20ths of Seconds
fi: 1/20 sekuntia

en: 50ths of Seconds
fi: 1/50 sekuntia

en: 100ths of Seconds
fi: 1/100 sekuntia

en: 500ths of Seconds
fi: 1/500 sekuntia

en: MilliSeconds
fi: Millisekuntia

en: 4 Pixels per Sample
fi: 4 pikseliä näytettä kohden

en: Max Zoom
fi: Maksimi zoomaus

en: Preferences for Tracks
fi: Raitojen asetukset

en: Auto-&fit track height
fi: &Sovita raidan korkeus automaattisesti

en: Use &half-wave display when collapsed
fi: Näytä vain &puolet kutistetun raidan verhokäyrästä

en: &Pinned Recording/Playback head
fi: Kiinnitetty äänitys-/toisto&pää

en: A&uto-scroll if head unpinned
fi: &Automaattinen vieritys, jos pää ei ole kiinnitetty

en: Pinned &head position
fi: Kiinnitetyn &pään paikka

en: Default &view mode:
fi: Oletus&näkymä:

en: Default Waveform scale:
fi: Aaltomuodon oletusskaalaus:

en: Display &samples:
fi: Näytteiden ulkoa&su:

en: Default audio track &name:
fi: Ääniraidan oletus&nimi:

en: Zoom Toggle
fi: Zoomauksen vaihto

en: Preset 1:
fi: Esiasetus 1:

en: Preset 2:
fi: Esiasetus 2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
fi: Aaltomuodot

en: Preferences for Waveforms
fi: Aaltomuotoasetukset

en: Waveform dB &range:
fi: Aaltomuodon dB-&alue:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
fi: Ääniasetukset

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
fi: &Isäntä

en: &Playback Device
fi: &Toistolaite

en: &Recording Device
fi: &Äänityslaite

en: Recording &Channels
fi: Äänitys&kanavat

en: &Audio Settings...
fi: &Ääniasetukset...

en: 1 (Mono) Recording Channel
fi: 1 äänityskanava (mono)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
fi: 2 äänityskanavaa (stereo)

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
fi: Ä&äniasetukset työkalupalkki

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Transport
fi: Siirto

en: Pause
fi: Tauko

en: Play
fi: Toista

en: Skip to Start
fi: Hyppää alkuun

en: Skip to End
fi: Hyppää loppuun

en: Play Once
fi: Toista kerran

en: Record New Track
fi: Äänitä uusi raita

en: Append Record
fi: Äänitä loppuun

en: Select to End
fi: Valitse loppuun

en: Select to Start
fi: Valitse alkuun

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
fi: %s keskeytetty.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
fi: Siir&totyökalut

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
fi: Toistolaite

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
fi: Äänityslaite

en: Audio Host
fi: Äänirajapinta

en: Recording Channels
fi: Äänityskanavat

en: Select Recording Device
fi: Valitse äänityslaite

en: Select Playback Device
fi: Valitse toistolaite

en: Select Audio Host
fi: Valitse äänirajapinta

en: Select Recording Channels
fi: Valitse äänityskanavat

en: Device information is not available.
fi: Laitteen tietoja ei ole saatavilla.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
fi: &Laitetyökalut

en: De&vice
fi: Lai&tteet

en: Change &Recording Device...
fi: &Vaihda äänityslaite...

en: Change &Playback Device...
fi: Vaihda &toistolaite...

en: Change Audio &Host...
fi: Vaihda ääni&rajapintaa...

en: Change Recording Cha&nnels...
fi: Vaihda äänityska&navia...

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Fit selection to width
fi: Sovita valinta ruudun levyiseksi

en: Fit project to width
fi: Sovita projekti ruudun levyiseksi

en: Trim audio outside selection
fi: Rajaa valinnan ulkopuolinen ääni pois

en: Silence audio selection
fi: Hiljennä valittu ääni

en: Sync-Lock Tracks
fi: Synkrolukitse raitoja

en: Edit
fi: Muokkaus

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
fi: &Muokkaustyökalut

en:  Monitoring
fi:  Tarkkailu

en:  Active
fi:  Aktiivinen

en:  Peak %2.f dB
fi:  Huippu: %2.f dB

en:  Peak %.2f
fi:  Huippu: %.2f

en:  Clipped
fi:  Leikkattu

en: Record Meter
fi: Äänitystasomittari

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
fi: Äänitystaso

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
fi: Äänitysmittari

en: Playback Meter
fi: Toiston tasomittari

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
fi: Toistotaso

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
fi: Toistomittari

en: Recording Meter
fi: Äänityksen tasomittari

en: Combined Meter
fi: Yhdistetty mittari

en: &Recording Meter Toolbar
fi: Äänityksen &mittaripalkki

en: &Playback Meter Toolbar
fi: &Toiston mittaripalkki

en: Mi&xer
fi: Mi&kseri

en: Ad&just Playback Volume...
fi: Sää&dä toiston voimakkuutta...

en: &Increase Playback Volume
fi: &Nosta toiston äänenvoimakkuutta

en: &Decrease Playback Volume
fi: &Laske toiston äänenvoimakkuutta

en: Adj&ust Recording Volume...
fi: Sää&dä äänitysvoimakkuutta...

en: I&ncrease Recording Volume
fi: Nosta ää&nitysvoimakkuutta

en: D&ecrease Recording Volume
fi: L&aske äänitysvoimakkuutta

note: i18n-hint noun
en: Length
fi: Pituus

note: i18n-hint noun
en: Center
fi: Keskellä

en: Selection Toolbar Setup
fi: Valintatyökalujen asetukset

en: Start and End of Selection
fi: Valinnan alku ja loppu

en: Start and Length of Selection
fi: Valinnan alku ja pituus

en: Length and End of Selection
fi: Valinnan pituus ja loppu

en: Length and Center of Selection
fi: Valinnan pituus ja keskikohta

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
fi: &Valintatyökalut

en: Snap
fi: Kiinnitys

en: Snapping
fi: Kiinnittäminen

note: i18n-hint: combo box is the type of the control/widget
en: Snap to combo box
fi: Kiinnitä pudotusvalikkoon

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Snapping Toolbar
fi: &Nappaustyökalut

en: Spectral Selection
fi: Spektrivalinta

en: Center frequency and Width
fi: Keskitaajuus ja -leveys

en: Low and High Frequencies
fi: Matalat ja korkeat taajuudet

en: Show
fi: Näytä

en: Center Frequency
fi: Keskitaajuus

en: Bandwidth
fi: Kaistanleveys

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
fi: &Spektrivalintapalkki

en: Time Signature
fi: Tahtiosoitus

en: Upper Time Signature
fi: Ylempi tahtiosoitus

en: Lower Time Signature
fi: Alempi tahtiosoitus

en: Tempo Changed
fi: Tempo muuttunut

en: Upper Time Signature Changed
fi: Ylempi tahtiosoitus muuttunut

en: Lower Time Signature Changed
fi: Alempi tahtiosoitus muuttunut

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: Time Signature Toolbar
fi: Tahtilajin työkalut

en: Time
fi: Aika

en: Audio Position
fi: Äänen sijainti

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
fi: Aika&työkalut

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
fi: Audacityn %s-palkki

en: Click and drag to resize toolbar
fi: Klikkaus ja veto muokkaa palkin kokoa

en: ToolDock
fi: Työkalutelakka

en: Tools
fi: Työkalut

en: Selection Tool
fi: Valintatyökalu

en: Envelope Tool
fi: Verhokäyrätyökalu

en: Draw Tool
fi: Piirtotyökalu

en: Multi-Tool
fi: Monitoimityökalu

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
fi: T&yökalupalkki

en: &Selection Tool
fi: &Valintatyökalu

en: &Envelope Tool
fi: V&erhokäyrätyökalu

en: &Draw Tool
fi: &Piirtotyökalu

en: &Multi Tool
fi: &Monitoimityökalu

en: &Previous Tool
fi: &Edellinen työkalu

en: &Next Tool
fi: &Seuraava työkalu

en: Play-at-Speed
fi: Toista nopeudella

en: Play at selected speed
fi: Toista valitulla nopeudella

en: Playback Speed
fi: Toistonopeus

en: Play-at-Speed Once
fi: Toista kerran nopeudella

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
fi: Toista nopeudella -palkki

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
fi: Toista n&opeudella

en: Play-at-Speed &Once
fi: Toista &kerran nopeudella

en: Play C&ut Preview-at-Speed
fi: Leikka&uksen esikuuntelu nopeudella

en: Ad&just Playback Speed...
fi: Sää&dä toistonopeutta...

en: &Increase Playback Speed
fi: &Nosta toistonopeutta

en: &Decrease Playback Speed
fi: &Laske toistonopeutta

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
fi: Vedä merkkiä. Pidä vaihtonäppäintä painettuna ja vedä siirtääksesi kaikki tunnisteet samalla raidalla.

en: Drag one or more label boundaries.
fi: Vedä yhtä tai useampaa merkin rajaa.

en: Drag label boundary.
fi: Vedä merkin rajaa.

en: Modified Label
fi: Muokattu merkki

en: Label Edit
fi: Merkin muokkaus

en: Click to edit label text
fi: Muokkaa merkin tekstiä klikkaamalla

en: &Font...
fi: &Fontti...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
fi: Merkkiraidan fontti

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
fi: Nimi

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
fi: Koko

en: Cu&t Label text
fi: Leikkaa merkin &teksti

en: &Copy Label text
fi: &Kopioi merkin teksti

en: &Delete Label
fi: &Poista merkki

en: &Edit Label...
fi: Muokkaa m&erkkiä...

en: Deleted Label
fi: Poistettiin merkki

en: Edited labels
fi: Muokattiin merkkejä

en: New label
fi: Uusi merkki

en: Up &Octave
fi: Oktaavi &ylös

en: Down Octa&ve
fi: Oktaa&vi alas

en: MIDI Device Info
fi: MIDI-laitteen tiedot

en: &MIDI Device Info...
fi: &MIDI-laitteen tiedot...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
fi: Klikkaus lähentää pystysuunnassa. Vaihto + klikkaus loitontaa. Vetäminen määrittää zoomausalueen.

en: Zoom Reset
fi: Zoomin nollaus

en: Shift-Right-Click
fi: Vaihto + oikea klikkaus

en: Left-Click/Left-Drag
fi: Vasen klikkaus tai veto

en: Shift-Left-Click
fi: Vaihto + vasen klikkaus

en: Click and drag to stretch selected region.
fi: Klikkaus ja veto venyttää valittua aluetta.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
fi: Venytä nuottiraitaa

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
fi: Venytys

en: Click to open clip context menu.
fi: Avaa leikkeen kontekstivalikko klikkaamalla.

en: Reset Clip Pitch
fi: Nollaan leikkeen sävelkorkeus

en: Not enough space
fi: Tilaa ei ole tarpeeksi

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
fi: Tila ei riitä leikkeen laajentamiseen alkuperäiseen nopeuteen.

en: Reset Clip Speed
fi: Palauta leikenopeus

en: Click to reset clip pitch.
fi: Nollaa leikkeen sävelkorkeus klikkaamalla.

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
fi: Muutta leikkeen sävelkorkeutta, Cmd + klikkaus nollaa.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
fi: Muutta leikkeen sävelkorkeutta, Ctrl + klikkaus nollaa.

en: Click to reset clip speed.
fi: Nollaa leikenopeus klikkaamalla.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
fi: Muuta leikenopeutta, Cmd + klikkaus nollaa.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
fi: Muuta leikenopeutta, Ctrl + klikkaus nollaa.

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
fi: Vasen klikkaus laajentaa, oikea klikkaus poistaa

en: Expanded Cut Line
fi: Laajennettiin leikeviiva

en: Expand
fi: Laajenna

en: Removed Cut Line
fi: Poistettiin leikeviiva

en: Pitch and Speed
fi: Sävelkorkeus ja Nopeus

en: Clip Pitch
fi: Leikkeen sävelkorkeus

en: se&mitones:
fi: &puolisävelet:

en: &cents:
fi: &senttiä:

en: Clip Speed
fi: Leikkeen nopeus

en: &speed %:
fi: &nopeus %:

en: General
fi: Yleinen

en: &Optimize for Voice
fi: &Optimoi äänelle

en: Changed Speed
fi: Vaihtunut nopeus

en: Changed Pitch
fi: Vaihdettu sävelkorkeus

en: Click and drag to edit the samples
fi: Klikkaus ja veto muokkaa näytteitä

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
fi: Jos haluat käyttää piirtotyökalua, sinun tulee lähentää näkymää kunnes näet yksittäiset näytteet.

en: Moved Samples
fi: Siirrettiin näytteitä

en: Sample Edit
fi: Näytteen muokkaus

en: Zoom to Fit
fi: Zoomaa sopivaksi

en: Reset Zoom
fi: Palauta zoomaus

en: &Spectrogram
fi: &Spektrogrammi

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
fi: Jos haluat muuttaa spektrogrammiasetuksia, 
    lopeta ensin toisto tai tallennus.

en: Stop the Audio First
fi: Pysäytä ääni ensin

en: S&pectrogram Settings...
fi: S&pektrogrammin asetukset...

en: S&pectral
fi: S&pektri

en: To&ggle Spectral Selection
fi: Vai&hda spektrivalinnan tilaa

en: Next &Higher Peak Frequency
fi: Seuraava &korkeampi huipputaajuus

en: Next &Lower Peak Frequency
fi: Seuraava mata&lampi huipputaajuus

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
fi: Määritä zoomausalue vetämällä. Avaa valikko hiiren oikealla. Zoomaa Ctrl+rulla.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
fi: Avaa valikko hiiren oikealla. Zoomaa Ctrl+rulla.

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
fi: Säädä alinäkymien kokoa klikkaamalla ja vetämällä, jaa ne tasaisesti kaksoisklikkaamalla

en: Click and drag to rearrange sub-views
fi: Järjestä alinäkymät uudelleen klikkaamalla ja vetämällä

en: Rearrange sub-views
fi: Järjestä alinäkymät uudelleen

en: Close sub-view
fi: Sulje alinäkymä

en: Mute/Unmute Track
fi: Mykistä/poista raidan mykistys

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
fi[0]: %s, %d / %d leikkeestä
fi[1]: %s, %d / %d leikkeestä

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust left trim by %.02f seconds
fi: Säädä vasenta rajausta %.02f sekuntia

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4s" is shown
en: Trim by %.02fs
fi: Rajaa %.02fsekunnilla

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust right trim by %.02f seconds
fi: Säädä oikeaa rajausta %.02f sekuntia

en: Click and drag to move clip boundary in time
fi: Siirrä leikkeen rajaa ajassa klikkaamalla ja vetämällä

en: Click and drag to stretch clip
fi: Venytä leikettä klikkaamalla ja vetämällä

en: Split Clip
fi: Jaettu leike

en: Join Clips
fi: Yhdistä leikkeet

en: Rename Clip...
fi: Nimeä leike uudelleen...

en: Pitch and Speed...
fi: Sävelkorkeus ja Nopeus...

en: Render Pitch and Speed
fi: Renderöi sävelkorkeus ja nopeus

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Clip Speed to %.01f%%
fi: Leikenopeudeksi muutettu %.01f%%

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Speed to %.01f%%
fi: Nopeudeksi muutettu %.01f%%

en: Set Wave Clip Name
fi: Anna aaltoleikkeen nimi

en: Click and drag to select text
fi: Valitse teksti klikkaamalla ja vetämällä

en: Modified Clip Name
fi: Muokattu leikkeen nimi

en: Clip Name Edit
fi: Leikkeen nimen muokkaaminen

en: Rendered time-stretched audio
fi: Renderöity aikavenytetty ääni

en: Pitch Shift
fi: Sävelkorkeuden siirto

en: Changed Pitch Shift
fi: Muuttunut sävelkorkeuden siirto

en: &Rename Clip...
fi: &Nimeä leike uudelleen...

en: &Pitch and Speed...
fi: &Sävelkorkeus ja Nopeus...

en: Render Pitch and &Speed
fi: Renderöi sävelkorkeus ja &nopeus

en: Pitch &Up
fi: Sävelkorkeus &ylös

en: Pitch &Down
fi: Sävelkorkeus &alas

en: &Format
fi: &Muoto

en: Changing sample format
fi: Muutetaan näytemuotoa

en: Processing...   0%%
fi: Käsitellään...  0%%

en: Processing...   %i%%
fi: Käsitellään...  %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
fi: Muutettu '%s' -> %s

en: Format Change
fi: Muodonmuutos

en: Rat&e
fi: Taajuus

en: &Other...
fi: &Muut...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
fi: Muutettu '%s' -> %s Hz

en: Rate Change
fi: Näytetaajuuden vaihto

en: Set Rate
fi: Aseta näytetaajuus

en: Ma&ke Stereo Track
fi: Tee &stereoraidaksi

en: Swap Stereo &Channels
fi: Vaihda stereo&kanavat

en: Spl&it Stereo Track
fi: Erota stereora&ita

en: Split Stereo to Mo&no
fi: Erota stereo mo&noksi

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
fi: Raidat, joita yrität yhdistää stereoihin, sisältävät leikkeitä eri
    paikoissa tai muuten yhteensopimattomia leikkeitä. Niiden yhdistäminen tuottaa jäljet.
    Tämä saa aikaan reaaliaikaisten tehosteiden soveltamisen aaltomuotoon ja
    piilotetun tiedon poistamisen. Lisäksi koko kappaleesta tulee yksi suuri leike.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Combine mono to stereo
fi: Yhdistä mono ja stereoon

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
fi: Tehtiin raidasta '%s' stereoraita

en: Make Stereo
fi: Tee stereoksi

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
fi: Vaihdettiin raidan '%s' stereokanavat

en: Swap Channels
fi: Vaihda kanavat

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
fi: Erotettiin stereoraita '%s'

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
fi: Erotettiin stereoraita '%s' monoksi

en: Split to Mono
fi: Erota monoksi

en: Created new audio track
fi: Luotiin uusi ääniraita

en: Created new stereo audio track
fi: Luotiin uusi stereoääniraita

en: &Mono Track
fi: &Monoraita

en: &Stereo Track
fi: &Stereoraita

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
fi: %.0f%% vasen

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
fi: %.0f%% oikea

en: Half Wave
fi: Puoliaalto

en: Wa&veform
fi: Aa&ltomuoto

en: &Wave Color
fi: Aallon &väri

en: Instrument %i
fi: Soitin %i

en: WaveColor Change
fi: Aaltovärin muutos

en: Change Speed Limits
fi: Muuta nopeusrajoituksia

en: Change speed limit (%) to:
fi: Muuta nopeusrajoitus (%) muotoon:

en: Lower Speed Limit
fi: Alempi nopeusraja

en: Upper Speed Limit
fi: Ylempi nopeusraja

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
fi: Ylemmän nopeusrajan täytyy olla suurempi kuin alemman nopeusrajan

en: Invalid Limits
fi: Virheelliset rajat

en: Set range to '%ld' - '%ld'
fi: Aseta alue välille '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
fi: Aseta alue

en: Set time track display to linear
fi: Aseta aikaraidan näyttö lineaariseksi

en: Set Display
fi: Aseta näyttö

en: Set time track display to logarithmic
fi: Aseta aikaraidan näyttö logaritmiseksi

en: Set time track interpolation to linear
fi: Aseta aikaraidan interpolointi lineaariseksi

en: Set Interpolation
fi: Aseta interpolointi

en: Set time track interpolation to logarithmic
fi: Aseta aikaraidan interpolointi logaritmiseksi

en: &Linear scale
fi: &Lineaarinen asteikko

en: L&ogarithmic scale
fi: L&ogaritminen asteikko

en: &Range...
fi: &Alue...

en: Logarithmic &Interpolation
fi: Logaritminen &interpolointi

en: Created new time track
fi: Luotiin uusi aikaraita

en: &Time Track
fi: &Aikaraita

en: Right-click for menu.
fi: Oikea klikkaus avaa valikon.

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
fi: Sijoita leikkeet uudelleen vetämällä. Pidä Shift-näppäin painettuna ja siirrä kaikki leikkeet samalle raidalle vetämällä.

en: Add Mono Track
fi: Lisää monoraita

en: Add Stereo Track
fi: Lisää stereoraita

en: Add Label Track
fi: Lisää merkkiraita

en: Export Audio...
fi: Vie ääni...

en: Erased selected area
fi: Valittu alue poistettu

en: Selected area using Brush Tool
fi: Sivellintyökalulla valittu alue

en: Brush tool selection
fi: Sivellintyökalun valinta

en: Re&name Track...
fi: &Nimeä raita uudelleen...

en: Move Track &Up
fi: Siirrä raitaa &ylös

en: Move Track &Down
fi: Siirrä raitaa &alas

en: Move Track to &Top
fi: Siirrä raita &ylimmäksi

en: Move Track to &Bottom
fi: Siirrä raita ali&mmaksi

en: Set Track Name
fi: Aseta raidan nimi

en: Renamed '%s' to '%s'
fi: Nimetty '%s' uudelleen -> '%s'

en: Name Change
fi: Nimen muutos

en: Click and drag to warp playback time
fi: Vääristä toistoaikaa klikkaamalla ja vetämällä

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
fi: Muokkaa amplitudikäyrää klikkaamalla ja vetämällä

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
fi: Muokattu verhokäyrä.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
fi: &Rullaa

en: Scrubbing
fi: Hakeminen

en: Seeking
fi: Hakeminen

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
fi: Haku&viivain

en: Playing at Speed
fi: Soitetaan nopeudella

en: Move mouse pointer to Seek
fi: Hae siirtämällä hiiren osoitinta

en: Move mouse pointer to Scrub
fi: Rullaa siirtämällä hiiren osoitinta

en: Scru&bbing
fi: &Hakeminen

en: Scrub Bac&kwards
fi: Rullaa taa&ksepäin

en: Scrub For&wards
fi: Rullaa &eteenpäin

en: Click and drag to move left selection boundary.
fi: Klikkaus ja veto siirtää valinnan vasenta reunaa.

en: Click and drag to move right selection boundary.
fi: Klikkaus ja veto siirtää valinnan oikeaa reunaa.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
fi: Klikkaus ja veto siirtää valinnan alataajuutta.

en: Click and drag to move top selection frequency.
fi: Klikkaus ja veto siirtää valinnan ylätaajuutta.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
fi: Klikkaus ja veto siirtää valinnan keskitaajuuden huippuun spektrissä.

en: Click and drag to move center selection frequency.
fi: Klikkaus ja veto siirtää valinnan kesksitaajuutta.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
fi: Klikkaus ja veto siirtää taajuuskaistaa.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
fi: Muokkaa, Asetukset...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
fi: Monitoimitila: %s hiirelle ja näppäimistöasetuksille.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
fi: Klikkaus ja veto asettaa taajuuskaistan.

en: Click and drag to select audio
fi: Klikkaus ja veto valitsee ääntä

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
fi: (kiinnittyminen)

en: Click and drag to move a track in time
fi: Klikkaus ja veto siirtää raitaa aikajanalla

en: Could not shift between tracks
fi: Ei voitu siirtää raitojen välillä

en: Moved clips to another track
fi: Siirrettiin leikkeet toiselle raidalle

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
fi: Siirrettiin raitoja/leikkeitä ajassa oikealle %.02f sekunnilla

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
fi: Siirrettiin raitoja/leikkeitä ajassa vasemmalle %.02f sekunnilla

en: Move Clip
fi: Siirrä leike

en: Collapse
fi: Kutista

en: Delete Track
fi: Poista raita

en: Open menu...
fi: Avaa valikko...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
fi: Komento + klikkaus

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
fi: Ctrl + klikkaus

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
fi: %s valitsee raidan tai poistaa valinnan. Muuta raitojen järjestystä vetämällä ylös- tai alaspäin.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
fi: %s valitsee raidan tai poistaa valinnan.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
fi: Siirrettiin '%s' ylös

en: Moved '%s' down
fi: Siirrettiin '%s' alas

en: Move Track
fi: Siirrä raitaa

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
fi: Klikkaus lähentää. Vaihto + klikkaus loitontaa

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
fi: Vetäminen lähentää alueeseen, oikea klikkaus loitontaa

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
fi: Vasen=lähennä, oikea=loitonna, keskipainike=normaaliksi

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
fi: Päivityksiä ei ole saatavilla

en: Check for Updates
fi: Tarkista päivitykset

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
fi: Jos haluat muuttaa automaattista päivitysten tarkistusta, löydät sen kohdasta %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
fi: Asetukset > Sovellus

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
fi: Päivitysten tarkistus epäonnistui

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
fi: Ei voitu yhdistää Audacity-päivityspalvelimelle.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
fi: Päivitys on vioittunut.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
fi: Virhe päivityksen lataamisessa

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
fi: Audacityn latauslinkkiä ei voitu avata.

en: Audacity update
fi: Audacityn päivitys

en: Downloading %s
fi: Ladataan %s

note: i18n-hint: Window title of the app update notice dialog.
en: App updates & usage info
fi: Sovelluksen päivitykset & käyttötiedot

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
fi: Sovelluspäivitykset

note: i18n-hint: The first paragraph of app update notice dialog.
en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
fi: Audacity ilmoittaa sinulle sovelluksen sisällä, kun uusi versio on ladattavissa.

note: i18n-hint: Subtitle of the app update notice dialog.
en: Usage info
fi: Käyttötiedot

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can turn this off anytime in %s.
fi: Voit poistaa tämän käytöstä milloin tahansa kohteessa %s.

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can disable this anytime in %s.
fi: Voit poistaa tämän käytöstä milloin tahansa kohteessa %s.

en: View privacy policy
fi: Katso tietosuojakäytäntö

en: Disable UUID
fi: Poista UUID käytöstä

en: Accept && continue
fi: Hyväksy && jatka

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
fi: Päivitä Audacity

[ctx: update dialog]
en: &Skip
fi: &Ohita

[ctx: update dialog]
en: &Install update
fi: &Asenna päivitys

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
fi: Audacity %s on saatavilla!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
fi: Muokkausloki

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
fi: Lue lisää GitHubissa

en: (disabled)
fi: (ei käytössä)

en: Press
fi: Paina

en: Button
fi: Painike

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
fi: painettu

en: not pressed
fi: ei painettu

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
fi: V

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
fi: O

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
fi: Kaappari

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Menu
fi: Valikko

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
fi: Mittari

en: Disable Silent Monitoring
fi: Poista hiljainen valvonta käytöstä

en: Enable Silent Monitoring
fi: Ota hiljainen valvonta käyttöön

en: Recording Meter Options
fi: Äänitysmittarin asetukset

en: Playback Meter Options
fi: Toistomittarin asetukset

en: Refresh Rate
fi: Virkistystaajuus

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
fi: Korkeammat virkistystaajuudet saavat mittarin näyttämään useammin
    muutoksia. Taajuuden, joka on 30 tai vähemmän sekunnissa, pitäisi estää 
    mittarin vaikutus äänenlaatuun hitaammilla koneilla.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
fi: Mittarin virkistystaajuus sekunnissa [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
fi: Mittarin virkistystaajuus sekunnissa [1-100]:

en: Meter Style
fi: Mittarin tyyli

en: Gradient
fi: Väriasteikko

en: Meter Type
fi: Mittarin tyyppi

en: Orientation
fi: Suunta

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Missing Plugins
fi: Puuttuvat laajennukset

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
fi: Tämä projekti sisältää joitain reaaliaikaisia tehostelaajennuksia, joita ei löydy tästä järjestelmästä.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "Learn more"
en: The project may sound different than intended. %s
fi: Projekti saattaa kuulostaa erilaiselta kuin on suunniteltu. %s

en: Learn more
fi: Lue lisää

en: (Use context menu to change format.)
fi: (Käytä kontekstivalikkoa muodon muuttamiseen.)

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
fi: Ei voi kirjoittaa tiedostoja hakemistoon: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
fi: Tarkista, että hakemisto on olemassa, sillä on tarvittavat käyttöoikeudet ja että asema ei ole täynnä.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
fi: Voit vaihtaa hakemistoa kohteessa %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
fi: Asetukset > Hakemistot

en: Don't show this warning again
fi: Älä näytä tätä varoitusta uudelleen

en: Infinity
fi: Ääretön

en: -Infinity
fi: -Ääretön

en: Validation error
fi: Tarkistusvirhe

en: Empty value
fi: Tyhjä arvo

en: Malformed number
fi: Väärin muotoiltu luku

en: Not in range %d to %d
fi: Ei alueella %d - %d

en: Value overflow
fi: Arvon ylivuoto

en: Too many decimal digits
fi: Liian monta desimaalia

en: Value not in range: %s to %s
fi: Arvo ei ole alueella: %s - %s

en: Value must not be less than %s
fi: Arvo ei saa olla alle %s

en: Value must not be greater than %s
fi: Arvo ei saa olla yli %s

en: Shelf Filter
fi: Hyllysuodatin

en: Filter type
fi: Suodattimen tyyppi

en: Low-shelf
fi: Matala hylly

en: High-shelf
fi: Korkea hylly

en: Frequency (Hz)
fi: Taajuus (Hz)

en: Amount (dB)
fi: Määrä (dB)

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
fi: Virhe.~%Ftaajuus asetettu liian korkeaksi valitulle raidalle.

en: Spectral Edit Multi Tool
fi: Spektrin muokkauksen monitoimityökalu

en: ~aPlease select frequencies.
fi: ~aValitse taajuudet.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
fi: ~aKaistanleveys on nolla (ylempi ja alempi~%~
                             taajuus on molemmat ~a Hz).~%~
                             Valitse taajuusalue.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
fi: ~aKaistanestosuodattimen parametreja ei voi käyttää.~%~
                          Yritä kasvattaa taajuuden alarajaa~%~
                          tai laskea suodattimen "leveyttä".

en: Error.~%
fi: Virhe.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
fi: Spektrin parametrinen EQ muokkaus

en: Gain (dB)
fi: Vahvistus (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
fi: ~aAlataajuutta ei ole määritetty.

en: ~aHigh frequency is undefined.
fi: ~aYlätaajuutta ei ole määritelty.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
fi: ~aKeskitaajuuden on oltava yli 0 Hz.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
fi: ~aTaajuusvalinta on liian korkea raidan näytteenottotaajuudelle.~%~
                            Nykyisellä raidalla korkeataajuusasetus ei voi~%~
                            olla suurempi kuin ~a Hz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
fi: ~aKaistanleveys on nolla (ylempi ja alempi~%~
                             taajuus on molemmat ~a Hz).~%~
                             Valitse taajuusalue.

en: Spectral Edit Shelves
fi: Spektrin hyllyjen muokkaus

en: Studio Fade Out
fi: Studiohäivytys ulos

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
fi: Valinta liian lyhyt.~%lt on oltava pidempi kuin 2 näytettä.

en: Adjustable Fade
fi: Säädettävä häivytys

en: Fade Type
fi: Häivytystyyppi

en: Fade Up
fi: Häivytä ylös

en: Fade Down
fi: Häivytä alas

en: S-Curve Up
fi: S-käyrä sisään

en: S-Curve Down
fi: S-käyrä ulos

en: Mid-fade Adjust (%)
fi: Puolivälitason säätö (%)

en: Start/End as
fi: Alku/loppuarvojen tyyppi

en: % of Original
fi: % alkuperäisestä

en: dB Gain
fi: dB-vahvistus

en: Start (or end)
fi: Alku (tai loppu)

en: End (or start)
fi: Loppu (tai alku)

en: Handy Presets (override controls)
fi: Kätevät esimääritykset (ohittaa säätimet)

en: None Selected
fi: Ei esiasetusta

en: Linear In
fi: Lineaarinen sisään

en: Linear Out
fi: Lineaarinen ulos

en: Exponential In
fi: Eksponentiaalinen sisään

en: Exponential Out
fi: Eksponentiaalinen ulos

en: Logarithmic In
fi: Logaritminen sisään

en: Logarithmic Out
fi: Logaritminen ulos

en: Rounded In
fi: Pyöristetty sisään

en: Rounded Out
fi: Pyöristetty ulos

en: Cosine In
fi: Kosini sisään

en: Cosine Out
fi: Kosini ulos

en: S-Curve In
fi: S-käyrä sisään

en: S-Curve Out
fi: S-käyrä ulos

en: Error~%~%
fi: Virhe~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
fi: ~aProsentti-arvot eivät voi olla negatiivisia.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
fi: ~aProsentti-arvot voivat olla korkeintaan 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
fi: ~adB-arvot eivät saa olla yli +100 dB.~%~%~
    Vihje: 6 dB kaksinkertaistaa amplitudin~%~
    -6 dB puolittaa amplitudin.

en: Beat Finder
fi: Tahtihaku

en: Threshold Percentage
fi: Kynnysarvon prosenttiosuus

en: Clip Fix
fi: Leikkeen korjaus

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
fi: Benjamin Schwartz ja Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
fi: Leikkautumiskynnys (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
fi: Amplitudin lasku, jotta huipuille jää tilaa (dB)

en: Crossfade Clips
fi: Ristihäivytä leikkeet

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
fi: Virhe.~%Virheellinen valinta.~%Yli 2 äänileikettä valittu.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
fi: Virhe.~%Virheellinen valinta.~%ETyhjä tila valinnan alussa/lopussa.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
fi: Virhe.~%Ristihäivytystä voidaan käyttää leikkeille vain yhdessä raidassa.

en: Crossfade Tracks
fi: Ristihäivytä raitoja

en: Fade TYPE
fi: Häivytä TYPE

en: Constant Gain
fi: Vakiovahvistus

en: Constant Power 1
fi: Vakioteho 1

en: Constant Power 2
fi: Vakioteho 2

en: Custom Curve
fi: Mukautettu käyrä

en: Custom curve
fi: Mukautettu käyrä

en: Fade direction
fi: Häivytyssuunta

en: Alternating Out / In
fi: Vuorotteleva ulos / sisään

en: Alternating In / Out
fi: Vuorotteleva sisään / ulos

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
fi: Virhe.~%Valitse 2 (tai enemmän) raitaa ristihäivytykseen.

en: Delay
fi: Viive

en: Delay type
fi: Viiveen tyyppi

en: Regular
fi: Säännöllinen

en: Bouncing Ball
fi: Pomppiva pallo

en: Reverse Bouncing Ball
fi: Käänteinen pomppiva pallo

en: Delay level per echo (dB)
fi: Viivetaso kaikua kohti (dB)

en: Delay time (seconds)
fi: Viiveen kesto (sekunteina)

en: Pitch change effect
fi: Sävelkorkeuden muutostehoste

en: Pitch/Tempo
fi: Sävelkorkeus/tempo

en: Low-quality Pitch Shift
fi: Heikkolaatuinen sävelkorkeuden vaihto

en: High-quality Pitch Shift
fi: Laadukas sävelkorkeuden muutos

en: Pitch change per echo (semitones)
fi: Sävelkorkeuden muutos kaikua kohti (puoliaskelissa)

en: Number of echoes
fi: Kaikujen määrä

en: Allow duration to change
fi: Salli keston muuttuminen

en: Regular Interval Labels
fi: Säännölliset välimerkit

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
fi: Luo merkkejä seuraavalle

en: Number and Interval
fi: Numero ja intervalli

en: Number of Labels
fi: Merkkien määrä

en: Label Interval
fi: Merkkien aikaväli

en: Number of labels
fi: Merkkien määrä

en: Label interval (seconds)
fi: Merkkien aikaväli (sekuntia)

en: Length of label region (seconds)
fi: Merkkialueen pituus (sekunteina)

en: Adjust label interval to fit length
fi: Säädä merkin aikaväli pituuteen sopivaksi

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
fi: Merkin teksti

en: Minimum number of digits in label
fi: Merkissä olevien numeroiden vähimmäismäärä

en: None - Text Only
fi: Ei mitään - Vain teksti

en: 1 (Before Label)
fi: 1 (Ennen merkkiä)

en: 2 (Before Label)
fi: 2 (Ennen merkkiä)

en: 3 (Before Label)
fi: 3 (Ennen merkkiä)

en: 1 (After Label)
fi: 1 (Merkin jälkeen)

en: 2 (After Label)
fi: 2 (Merkin jälkeen)

en: 3 (After Label)
fi: 3 (Merkin jälkeen)

en: Begin numbering from
fi: Aloita numerointi alkaen

en: Message on completion
fi: Viesti valmistuttua

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Warnings only
fi: Vain varoitukset

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
fi: Virhe: Tila ei riitä merkkien luomiseen.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
fi: Varoitus: Päällekkäiset aluemerkit.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
fi: aluemerkit

en: point labels
fi: kohtamerkit

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
fi: ~a~a ~a ~a sekunnin välein.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
fi: ~aAluepituus = ~a sekuntia.

en: High-Pass Filter
fi: Ylipäästösuodatin

en: Roll-off (dB per octave)
fi: Jyrkkyys (dB/oktaavi)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
fi: Taajuuden on oltava vähintään 0,1 Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
fi: Virhe:~%~%Ftaajuus (~a Hz) on liian korkea raidan näytetaajuudelle.~%~%~
    Raidan näytetaajuus on ~a Hz~%~
    Taajuuden on oltava alle ~a Hz.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
fi: Merkitse äänet

en: Threshold level (dB)
fi: Kynnysarvo (dB)

en: Threshold measurement
fi: Kynnysarvon mittaus

en: Peak level
fi: Huipputaso

en: Average level
fi: Keskitaso

en: RMS level
fi: RMS-taso

en: Minimum silence duration
fi: Hiljaisuuden lyhin kesto

en: Minimum label interval
fi: Merkkien lyhin aikaväli

en: Label type
fi: Merkin tyyppi

en: Point before sound
fi: Kohta ennen ääntä

en: Point after sound
fi: Kohta äänen jälkeen

en: Region around sounds
fi: Ääniä ympäröivä alue

en: Region between sounds
fi: Äänien välinen alue

en: Maximum leading silence
fi: Etuhiljaisuuden pisin kesto

en: Maximum trailing silence
fi: Loppuhiljaisuuden enimmäispituus

en: Sound ##1
fi: Ääni ##1

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
fi: Liian monta hiljaista kohtaa.~%Vain ensimmäiset 10000 merkkiä lisätään.

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
fi: Ääniä ei löytynyt.~%~
    Yritä laskea 'Kynnystasoa (dB)'.

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
fi: Äänien välisten alueiden merkitseminen vaatii~%~
    vähintään kaksi ääntä.~%~
    Vain yksi ääni havaittu.

en: Legacy Limiter
fi: Perinteinen rajoitin

en: Soft Limit
fi: Pehmeä rajoitus

en: Hard Limit
fi: Kova rajoitus

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
fi: Pehmeä leikkaaminen

en: Hard Clip
fi: Kova leikkaaminen

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
fi: Tulovahvistus (dB)
    mono/Vasen

en: Input Gain (dB)
    Right channel
fi: Tulovahvistus (dB)
    Oikea kanava

en: Limit to (dB)
fi: Rajoita tasolle (dB)

en: Hold (ms)
fi: Pito (ms)

en: Apply Make-up Gain
fi: Käytä korvaavaa vahvistusta

en: Low-Pass Filter
fi: Alipäästösuodatin

en: Noise Gate
fi: Kohinaportti

en: Select Function
fi: Valitse toiminto

en: Gate
fi: Portti

en: Analyze Noise Level
fi: Analysoi kohinataso

en: Stereo Linking
fi: Stereon linkitys

en: Link Stereo Tracks
fi: Linkitä stereoraidat

en: Don't Link Stereo
fi: Älä linkitä stereota

en: Gate threshold (dB)
fi: Portin raja-arvo (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
fi: Portin alarajataajuus (kHz)

en: Level reduction (dB)
fi: Tason alennus (dB)

en: Attack (ms)
fi: Nousu (ms)

en: Decay (ms)
fi: Päästö (ms)

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
fi: Virhe.~%~
    Yllä olevat porttitaajuudet: ~s kHz~%~
    on liian korkea valitulle raidalle.~%~
    Aseta säädin alle ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
fi: Virhe.~%~
    Riittämätön ääni valittu.~%~
    Tee valinta pitemmäksi kuin ~a ms.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
fi: Huippu perustuu ensimmäiseen ~a sekuntiin ~a dB~%~
    Ehdotettu kynnysasetus ~a dB.

en: Notch Filter
fi: Vaimennussuodatin

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
fi: Steve Daulton ja Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
fi: Q (suurempi arvo vähentää leveyttä)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
fi: Virhe:~%~%Ftaajuus (~a Hz) on liian korkea raidan näytetaajuudelle.~%~%~
    Raidan näytetaajuus on ~a Hz.~%~
    Taajuuden on oltava alle ~a Hz.

en: Nyquist Plugin Installer
fi: Nyquist laajennuksen asentaja

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
fi: Valitse asennettavat tiedostot

en: Plug-in
fi: Laajennus

en: Lisp file
fi: Lisp-tiedosto

en: HTML file
fi: HTML-tiedosto

en: Text file
fi: Tekstitiedosto

en: All supported
fi: Kaikki tuetut

en: Allow overwriting
fi: Salli korvaaminen

en: Disallow
fi: Estä

en: Allow
fi: Salli

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
fi: Onnistui.~%FTiedostot, kirjoitettu ->:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
fi: Varoitus.~%FJoidenkin tiedostojen kopioiminen epäonnistui:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
fi: Laajennukset asennettu.~%(Ota käyttöön tehosteiden hallintaohjelmalla):

en: Plug-ins updated:
fi: Laajennukset päivitetty:

en: Files copied to plug-ins folder:
fi: Laajennuskansioon kopioidut tiedostot:

en: Not found or cannot be read:
fi: Ei löydy tai luettavissa:

en: Unsupported file type:
fi: Tiedostotyyppiä ei tueta:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
fi: Jo asennetut tiedostot ('Salli korvaaminen' poistettu käytöstä):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
fi: Laajennuskansioon ei voi kirjoittaa:

en: Error.~%No file selected.
fi: Virhe.~%Tiedostoa ei ole valittu.

en: Pluck
fi: Näppäys

en: Pluck MIDI pitch
fi: MIDI-sävelkorkeus

en: Fade-out type
fi: Uloshäivytystyyppi

en: Abrupt
fi: Jyrkkä

en: Gradual
fi: Loiva

en: Duration (60s max)
fi: Kesto (enintään 60s)

en: Rhythm Track
fi: Rytmiraita

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
fi: Dominic Mazzoni, David R. Sky ja Steve Daulton

en: 30 - 300 beats/minute
fi: 30 - 300 iskua/minuutti

en: Beats per bar
fi: Iskua tahdissa

en: 1 - 20 beats/measure
fi: 1 - 20 iskua/mittaus

en: Swing amount
fi: Heilumismäärä

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
fi: Aseta 'Palkkien määrä' -arvoksi nolla, jos haluat ottaa rytmiraidan keston käyttöön.

en: Number of bars
fi: Palkkien määrä

en: 1 - 1000 bars
fi: 1 - 1000 palkkia

en: Rhythm track duration
fi: Rytmiraidan kesto

en: Used if 'Number of bars' = 0
fi: Käytetään, jos 'Palkkien määrä' = 0

en: Start time offset
fi: Alkuaika

en: Silence before first beat
fi: Hiljaista ennen alkuaikaa

en: Beat sound
fi: Rytmiääni

en: Metronome Tick
fi: Metronomin tikitys

en: Ping (short)
fi: Piippaus (lyhyt)

en: Ping (long)
fi: Piippaus (pitkä)

en: Cowbell
fi: Lehmänkello

en: Resonant Noise
fi: Kaikuva melu

en: Noise Click
fi: Kohina

en: Drip (short)
fi: Tippa (lyhyt)

en: Drip (long)
fi: Tippa (pitkä)

en: MIDI pitch of strong beat
fi: Vahvan iskun MIDI-korkeus

en: MIDI pitch of weak beat
fi: Heikon iskun MIDI-korkeus

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
fi: Aseta joko 'Tahtien määrä' tai ~%~
    'Rytmiraidan kesto' suuremmaksi kuin nolla.

en: Risset Drum
fi: Risset'n rumpu

en: Decay (seconds)
fi: Vaimennus (sekuntia)

en: Center frequency of noise (Hz)
fi: Kohinan keskitaajuus (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
fi: Kohinakaistan leveys (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
fi: Kohinan osuus (prosentteina)

en: Amplitude (0 - 1)
fi: Amplitudi (0 - 1)

en: Sample Data Export
fi: Näytetietojen vienti

en: Limit output to first
fi: Rajoita tuotos ensimmäiseen

en: Measurement scale
fi: Mittausasteikko

en: Export data to
fi: Vie tiedot muodossa

en: CSV files
fi: CSV-tiedosto

en: HTML files
fi: HTML-tiedosto

en: Index (text files only)
fi: Indeksi (vain tekstitiedostot)

en: Sample Count
fi: Näytteiden määrä

en: Time Indexed
fi: Ajalla indeksoitu

en: Include header information
fi: Sisällytä otsikkotiedot

en: Minimal
fi: Minimaalinen

en: Optional header text
fi: Valinnainen otsikkoteksti

en: Channel layout for stereo
fi: Kanavan asettelu stereoille

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
fi: V-O samalla rivillä

en: Alternate Lines
fi: Vuoroittaiset rivit

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
fi: V-kanava ensin

en: Show messages
fi: Näytä viestit

en: Errors Only
fi: Vain virheet

note: i18n-hint abbreviates negative infinity
en: [-inf]
fi: [-ääretön]

en: Left Channel.~%~%
fi: Vasen kanava.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
fi: ~%~%Oikea kanava.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
fi: ~aData kirjoitettu:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
fi: Näytteenottotaajuus: ~a Hz.  Näytearvot ~a asteikolla. %~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
fi: ~a   ~a~%~aNäytteenottotaajuus: ~a Hz.~%LeKäsitelty pituus: ~a näytettä ~a sekuntia.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
fi: ~a  ~a~%~aNäytteenottotaajuus: ~a Hz. Näytearvot asteikolla ~a.~%~
                         Käsitelty pituus: ~a näytettä ~a sekuntia.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
fi: ~a~%Näytteenottotaajuus: ~a Hz. Näytearvot ~a asteikolla. ~a.~%~aKäsitelty pituus: ~a ~
                      näytteet, ~a sekuntia.~%Huippuamplitudi: ~a (lineaarinen) ~a dB.  Painottamaton RMS: ~a dB.~%~
                      Tasajännitetaso: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
fi: ~a lineaarinen, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
fi: Vasen: ~a lin, ~a dB | Oikea: ~a lin, ~a dB.

en: ~a samples.
fi: ~a näytettä.

en: ~a seconds.
fi: ~a sekuntia.

en: Audio data analysis:
fi: Äänitietojen analysointi:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
fi: <b>Näytteenottotaajuus:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
fi: <b>Huippuamplitudi:</b> &nbsp;&nbsp;~a (lineaarinen) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
fi: <b>RMS</b> (painottamaton): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
fi: <b>Tasajännitetaso:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
fi: ~a lineaarinen, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
fi: Vasen: ~a lin, ~a dB | Oikea: ~a lineaarinen, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
fi: näytetiedot

en: Sample #
fi: Näyte #

en: Value (linear)
fi: Arvo (lineaarinen)

en: Value (dB)
fi: Arvo (dB)

en: audio sample value analysis
fi: ääninäytearvon analyysi

en: Left (linear)
fi: Vasen (lineaarinen)

en: Right (linear)
fi: Oikea (lineaarinen)

en: Left (dB)
fi: Vasen (dB)

en: Right (dB)
fi: Oikea (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
fi: Tehty <a href="~a">Audacitylle</a>-ohjelman
    <span>Sample Data Exportilla</span>, tekijänä Steve
    Daulton

en: linear
fi: lineaarinen

en: 2 channels (stereo)
fi: 2 kanavaa (stereo)

en: 1 channel (mono)
fi: 1 kanava (mono)

en: One column per channel.~%
fi: Yksi sarake kanavaa kohden.~%

en: One row per channel.~%
fi: Yksi rivi kanavaa kohden.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
fi: Vasen kanava ja sitten oikea kanava samalla rivillä.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
fi: Vasemmat ja oikeat kanavat vuoroittaisilla riveillä.~%

en: Left channel first then right channel.~%
fi: Vasen kanava ensin ja sitten oikea kanava.~%

en: Unspecified channel order
fi: Määrittelemätön kanavajärjestys

en: Error.~%"~a" cannot be written.
fi: Virhe.~%"~a" ei voi kirjoittaa.

en: Sample Data Import
fi: Näytetietojen tuonti

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Invalid data handling
fi: Virheellinen tietojen käsittely

en: Throw Error
fi: Aiheuta virhe

en: Read as Zero
fi: Lue nollana

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
fi: Virhe~%~
                            '~a' ei voitu avata.~%~
                            Tarkista, että tiedosto on olemassa.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
fi: Virhe:~%~
                  Tiedostossa saa olla vain pelkkää ASCII-tekstiä.~%~
                  (Virheellinen tavu '~a' tavunumerossa: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
fi: Virhe~%~
                  Tietojen on oltava numeroita tavallisessa ASCII-tekstissä.~%~
                  '~a' ei ole numeerinen arvo.

en: Error.~%Unable to open file
fi: Virhe.~%Tiedostoa ei voi avata

en: Spectral Delete
fi: Spektrialueen poisto

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
fi: Virhe.~%Raidan näytteenottotaajuutta alle 100 Hz ei tueta.

en: Waveform type
fi: Aaltomuodon tyyppi

en: Triangle
fi: Kolmio

en: Inverse Sawtooth
fi: Käänteinen sahalaita

en: Starting phase (degrees)
fi: Aloitusvaihe (astetta)

en: Wet level (percent)
fi: Märkätaso (prosenttia)

en: Vocoder
fi: Vokooderi

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
fi: Edgar-RFT ja Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
fi: Etäisyys: (1-120, oletus = 20)

en: Output choice
fi: Lähdön valinta

en: Both Channels
fi: Molemmat kanavat

en: Right Only
fi: Vain oikea

en: Number of vocoder bands
fi: Vokooderin kaistojen määrä

en: Amplitude of carrier wave (percent)
fi: Kantoaallon amplitudi (prosentteina)

en: Amplitude of white noise (percent)
fi: Valkoisen kohinan amplitudi (prosentteina)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
fi: Ryöppyamplitudi (prosenttia)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
fi: Ryöppytaajuus (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
fi: Error.~%Modulaation kantoaalto puuttuu.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
fi: Äänenvoimakkuus ja pakkaus

note: Effects menu group name
en: Fading
fi: Häivitys

en: Pitch and Tempo
fi: Sävelkorkeus ja tempo

en: EQ and Filters
fi: EQ ja suodattimet

en: Noise Removal and Repair
fi: Melunpoisto ja korjaus

en: Delay and Reverb
fi: Viive ja kaiku

en: Distortion and Modulation
fi: Vääristymä ja modulaatio

note: Effects menu group name
en: Special
fi: Erityinen

en: Vocal Reduction and Isolation
fi: Lauluäänen vaimennus ja -eristys

en: Vocal Remover
fi: Lauluäänen poistaja

en: Spectral Tools
fi: Spektrityökalut

en: Legacy
fi: Perinteinen
