audacity 3.7.2 - en to gl_ES translation catalogue (4218 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
gl_ES: Este complemento non se puido cargar. Pode que fora eliminado.

en: Plugin Error
gl_ES: Erro no complemento

en: Applied effect: %s
gl_ES: Efecto aplicado: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
gl_ES: Repetir %s

en: Stream is active ... unable to gather information.
gl_ES: A emisión está activa... non se pode recoller información.

en: Default recording device number: %d
gl_ES: Número de dispositivo de gravación predeterminado: %d

en: Default playback device number: %d
gl_ES: Número de dispositivo de reprodución predeterminado: %d

en: No devices found
gl_ES: Non se atopou ningún dispositivo

en: Device info unavailable for: %d
gl_ES: A información do dispositivo non está dispoñible para: %d

en: Device ID: %d
gl_ES: ID do dispositivo: %d

en: Device name: %s
gl_ES: Nome do dispositivo: %s

en: Host name: %s
gl_ES: Nome do anfitrión: %s

en: Recording channels: %d
gl_ES: Canles de gravación: %d

en: Playback channels: %d
gl_ES: Canles de reprodución: %d

en: Low Recording Latency: %g
gl_ES: Baixa latencia de gravación: %g

en: Low Playback Latency: %g
gl_ES: Baixa latencia de reprodución: %g

en: High Recording Latency: %g
gl_ES: Alta latencia de gravación: %g

en: High Playback Latency: %g
gl_ES: Alta latencia de reprodución: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
gl_ES: Taxas de reprodución admitidas:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
gl_ES: Taxas de captura admitidas:

en: Selected recording device: %d - %s
gl_ES: Dispositivo de gravación escollido: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
gl_ES: Non se atopou ningún dispositivo de gravación para '%s'.

en: Selected playback device: %d - %s
gl_ES: Dispositivo de reprodución escollido: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
gl_ES: Non se atopou ningún dispositivo de reprodución para '%s'.

en: Supported Rates:
gl_ES: Taxas admitidas:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
gl_ES: Non se poden comprobar as taxas de mostraxe mutuas sen ambos dispositivos.

en: Received %d while opening devices
gl_ES: Recibido %d ao abrir os dispositivos

en: Unable to open Portmixer
gl_ES: Non se pode abrir Portmixer

en: Available mixers:
gl_ES: Mesturadores dispoñibles:

en: Available recording sources:
gl_ES: Fontes de gravación dispoñibles:

en: Available playback volumes:
gl_ES: Volumes de reprodución dispoñibles:

en: Recording volume is emulated
gl_ES: O volume de gravación é emulado

en: Recording volume is native
gl_ES: O volume de gravación é nativo

en: Could not find any audio devices.
gl_ES: Non foi posíbel atopar ningún dispositivo de son.

en: You will not be able to play or record audio.
gl_ES: Vostede non será quen de reproducir ou gravar son.

en: Error: %s
gl_ES: Erro: %s

en: Error Initializing Audio
gl_ES: Produciuse un erro ao inicializar o son

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o dispositivo de gravación.
    Código de erro: %s

en: Error
gl_ES: Erro

en: Out of memory!
gl_ES: Sen memoria!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
gl_ES: O axuste automático do nivel de gravación está detido. Non foi posíbel optimizalo máis. Aínda é demasiado alto.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
gl_ES: O axuste automático do nivel de gravación diminuíu o volume a %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
gl_ES: O axuste automático do nivel de gravación está detido. Non foi posíbel optimizalo máis. Aínda é demasiado baixo.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
gl_ES: O axuste automático do nivel de gravación aumentou o volume a %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
gl_ES: O axuste automático do nivel de gravación está detido. Excedeuse o número total de análises sen atopar un volume aceptábel. Aínda é demasiado alto.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
gl_ES: O axuste automático do nivel de gravación está detido. Excedeuse o número total de análises sen atopar un volume aceptábel. Aínda é demasiado baixo.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
gl_ES: O axuste automático do nivel de gravación está detido. %.2f semella seren un volume aceptábel.

en: Failed to encode preset from "%s"
gl_ES: Produciuse un erro ao codificar o predefinido de "%s"

en: Unable to store preset in config file
gl_ES: Non se pode gardar o axuste preestablecido no ficheiro de configuración

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
gl_ES: n/d

en: Couldn't open "%s"
gl_ES: Non foi posíbel abrir: "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
gl_ES: Produciuse un erro ao escribir o predefinido XML en "%s"

en: Unable to read the preset from "%s"
gl_ES: Non foi posíbel ler o predefinido de "%s"

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
gl_ES: Efectos «Audio Unit»

en: The Audacity Team
gl_ES: O equipo do Audacity

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
gl_ES: Fornece compatibilidade cos efectos «Audio Unit» para Audacity

en: Could not find component
gl_ES: Non se puido atopar o compoñente

en: Could not initialize component
gl_ES: Non se puido inicializar o compoñente

en: Failed to decode "%s" preset
gl_ES: Produciuse un erro ao descodificar o predefinido "%s"

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
gl_ES: Produciuse un erro ao converter o predefinido "%s" ao formato interno

en: Failed to create property list for "%s" preset
gl_ES: Produciuse un erro ao crear a lista de propiedades para o predefinido "%s"

en: Failed to set class info for "%s" preset
gl_ES: Produciuse un erro ao definir a información da clase para a configuración predefinida "%s"

en: Failed to set preset name
gl_ES: Produciuse un erro ao definir o nome predefinido

en: Failed to retrieve preset content
gl_ES: Produciuse un erro ao recuperar o contido predefinido

en: Failed to convert property list to XML data
gl_ES: Produciuse un erro ao converter a lista de propiedades en datos XML

en: XML data is empty after conversion
gl_ES: Os datos XML están baleiros despois da conversión

en: Message
gl_ES: Mensaxe

en: Amplify
gl_ES: Amplificar

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
gl_ES: Reduce (atenua) o volume dunha ou máis pistas sempre que o volume dunha pista de "control" específica acade un determinado nivel

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
gl_ES: Seleccionou unha pista que non conten son. «Auto Duck» só pode procesar pistas de son.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
gl_ES: Auto Duck necesita unha pista de control que debe situarse baixo a(s) pista(s) seleccionada(s).

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
gl_ES: Control de renderización-pista de son estirado no tempo

en: Bass and Treble
gl_ES: Graves e agudos

en: Simple tone control effect
gl_ES: Efecto de control de ton sinxelo

en: Change Pitch
gl_ES: Cambiar ton

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
gl_ES: Troca o ton dunha pista sen modificar o seu tempo

en: High Quality Pitch Change
gl_ES: Troca de ton de alta calidade

en: Change Speed and Pitch
gl_ES: Trocar a velocidade e o ton

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
gl_ES: Trocaa a velocidade dunha pista, cambiando tamén o seu ton

en: Change Tempo
gl_ES: Cambiar o «tempo»

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
gl_ES: Troca o tempo dunha selección sen trocar o seu ton

en: High Quality Tempo Change
gl_ES: Troco de tempo de alta calidade

en: Click Removal
gl_ES: Supresión de «Clic»

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
gl_ES: A eliminación de clics está deseñada para eliminar os clics nas pistas de son

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
gl_ES: O algoritmo non ten efecto neste son. No se produciron cambios.

en: Selection must be larger than %d samples.
gl_ES: A selección debe ser maior que %d mostras.

en: You can only measure one track at a time.
gl_ES: Só se pode medir unha pista de vez

en: Please select an audio track.
gl_ES: escolle unha pista de audio.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
gl_ES: A selección de son non é válida.
    Asegúrate de seleccionar o son.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
gl_ES: Non hai nada que medir.
    Seleccione unha sección dunha pista.

en: Hard Clipping
gl_ES: Recorte duro

en: Soft Clipping
gl_ES: Recorte suave

en: Soft Overdrive
gl_ES: Sobrecarga suave

en: Medium Overdrive
gl_ES: Sobrecarga media

en: Hard Overdrive
gl_ES: Sobrecarga dura

en: Cubic Curve (odd harmonics)
gl_ES: Curva cúbica (harmónicos impares)

en: Even Harmonics
gl_ES: Harmónicos pares

en: Expand and Compress
gl_ES: Expandir e comprimir

en: Leveller
gl_ES: Nivelador

en: Rectifier Distortion
gl_ES: Distorsión rectificadora

en: Hard Limiter 1413
gl_ES: Limitador duro 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
gl_ES: Recorte duro -12dB, 80% de ganancia de compensación

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
gl_ES: Recorte suave -12dB, 80% de ganancia de compensación

en: Fuzz Box
gl_ES: Caixa de distorsión

en: Blues drive sustain
gl_ES: Blues sostido

en: Light Crunch Overdrive
gl_ES: Sobrecarga de renxido lixeiro

en: Heavy Overdrive
gl_ES: Sobrecarga forte

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
gl_ES: 3º harmónico (quinta perfecta)

en: Valve Overdrive
gl_ES: Sobrecarga de válvula

en: 2nd Harmonic (Octave)
gl_ES: 2º harmónico (octava)

en: Gated Expansion Distortion
gl_ES: Distorsión de expansión pechada

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
gl_ES: Nivelador, lixeiro, -70dB de ruído de fondo

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
gl_ES: Nivelador, moderado, -70dB de ruído de fondo

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
gl_ES: Nivelador, forte, -70dB de ruído de fondo

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
gl_ES: Nivelador, máis forte, -70dB de ruído de fondo

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
gl_ES: Nivelador, o máis forte, -70dB de ruído de fondo

en: Half-wave Rectifier
gl_ES: Rectificador de onda completa

en: Full-wave Rectifier
gl_ES: Rectificador de onda completa

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
gl_ES: Rectificador de onda completa (bloqueo de corrente continua)

en: Percussion Limiter
gl_ES: Limitador de percusión

en: Distortion
gl_ES: Distorsión

en: Waveshaping distortion effect
gl_ES: Efecto de distorsión por conformado de onda

en: DTMF Tones
gl_ES: Tons DTMF

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
gl_ES: Xera tons de frecuencias múltiples de dous tons (DTMF) como os que produce o teclado dos teléfonos

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
gl_ES: Secuencia DTMF baleira.
    Comproba todas as configuracións para este efecto.

en: Echo
gl_ES: Eco

en: Repeats the selected audio again and again
gl_ES: Repite o son escollido unha e outra vez

en: Requested value exceeds memory capacity.
gl_ES: O valor solicitado excede a capacidade de memoria

en: Equalization
gl_ES: Ecualización

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
gl_ES: Axusta os niveis de volume de frecuencias particulares

en: 100Hz Rumble
gl_ES: Retumbado de 100 Hz

en: AM Radio
gl_ES: Radio AM

en: Bass Boost
gl_ES: Aumento de graves

en: Bass Cut
gl_ES: Corte de graves

en: Low rolloff for speech
gl_ES: Atenuación de graves para a fala

en: Telephone
gl_ES: Teléfono

en: Treble Boost
gl_ES: Realce de agudos

en: Treble Cut
gl_ES: Corte de agudos

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
gl_ES: Para aplicar a ecualización, todas as pistas seleccionadas deben ter a mesma frecuencia de mostraxe.

en: Track sample rate is too low for this effect.
gl_ES: A taxa de mostraxe da pista é demasiado baixa para este efecto

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
gl_ES: sen nome

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar as curvas de EQ desde ficheiro:
    %s
    A mensaxe de erro di:
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar as curvas de ecualización

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
gl_ES: No foi posíbel atopar a curva solicitada, usando «sen nome»

en: Cosine
gl_ES: Coseno

en: Cubic
gl_ES: Cubico

en: Fade In
gl_ES: Aparecer

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
gl_ES: Aplica un fundido de entrada lineal ao son escollido

en: Fade Out
gl_ES: Esvaecer

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
gl_ES: Aplica un fundido de saída lineal ao son escollido

en: Find Clipping
gl_ES: Buscar o recorte de picos

en: Creates labels where clipping is detected
gl_ES: Crea etiquetas onde se detecta recorte

en: Clipping
gl_ES: Recorte de picos

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
gl_ES: %lld de %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
gl_ES: Non hai espazo abondo para xerar o son

en: Invert
gl_ES: Inverter

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
gl_ES: Intercambia as mostras de son ao revés, invertindo a súa polaridade

en: Legacy Compressor
gl_ES: Compresor herdado

en: Compresses the dynamic range of audio
gl_ES: Comprime o rango dinámico do son

en: Loudness Normalization
gl_ES: Normalización de sonoridade

en: Sets the loudness of one or more tracks
gl_ES: Axusta a sonoridade de unha ou máis pistas

en: Normalizing Loudness...
gl_ES: Normalizando a sonoridade...

en: Analyzing: %s
gl_ES: Analizando: %s

en: Processing: %s
gl_ES: Procesando: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
gl_ES: Branco

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
gl_ES: Rosa

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
gl_ES: Browniano

en: Noise
gl_ES: Ruído

en: Generates one of three different types of noise
gl_ES: Xera un dos tres tipos diferentes de ruído

en: Median
gl_ES: Mediana

en: Second greatest
gl_ES: Segunda maior

en: Old
gl_ES: Antigo

en: Noise Reduction
gl_ES: Redución de ruído

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
gl_ES: Elimina o ruído de fondo, como ventiladores, ruído de cinta ou zunidos

en: Steps per block are too few for the window types.
gl_ES: Poucos pasos por bloque para os tipos de xanela.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
gl_ES: Os pasos por bloque non poden exceder o tamaño da xanela.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
gl_ES: O método de mediana no está aplicado para máis de catro pasos por xanela.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
gl_ES: Ten que especificar o mesmo tamaño de xanela para os pasos 1 e 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
gl_ES: Aviso: Os tipos de xanela non son os mesmos que para a análise.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
gl_ES: Todos os perfís de ruído deben ter a mesma frecuencia de mostraxe.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
gl_ES: A frecuencia de mostraxe do perfil de ruído debe coincidir coa do son que se vai procesar.

en: Selected noise profile is too short.
gl_ES: O perfil de ruído seleccionado é pequeno de máis.

en: Normalize
gl_ES: Normalizar

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
gl_ES: Axusta a amplitude máxima dunha ou máis pistas

en: Removing DC offset and Normalizing...
gl_ES: Retirando o desprazamento DC e normalizando...

en: Removing DC offset...
gl_ES: Retirando o desprazamento DC...

en: Normalizing without removing DC offset...
gl_ES: Normalizando sen retirar o desprazamento DC...

en: Not doing anything...
gl_ES: Non está facendo nada...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
gl_ES: Analizando a primeira pista do par estéreo: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
gl_ES: Analizando a segunda pista do par estéreo: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
gl_ES: Procesando as canles estéreo de xeito independente: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
gl_ES: Procesando a primeira pista do par estéreo: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
gl_ES: Procesando a segunda pista do par estéreo: %s

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
gl_ES: Paulstretch só é para un efecto de estiramento temporal extremo ou 'éxtase'

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
gl_ES: A escolla de son é demasiado curta para previsualizar.
    
    Tenta aumentar a escolla de son a polo menos %.1f segundos,
    ou reducir a 'Resolución de tempo' a menos de %.1f segundos.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
gl_ES: Non se pode previsualizar.
    
    Para a escolla de son actual, a 'resolución de tempo' máxima é de %.1f segundos.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
gl_ES: A 'Resolución de tempo' é demasiado longa para a escolla.
    
    Tenta aumentar a escolla de son a polo menos %.1f segundos,
    ou reducir a 'Resolución de tempo' a menos de %.1f segundos.

en: Phaser
gl_ES: Modulador de fase

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
gl_ES: Combina sinais desfasados en fase co sinal orixinal

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
gl_ES: Para trazar o espectro, todas as pistas escollidas deben ter a mesma taxa de mostraxe

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
gl_ES: Non se puido analizar o son. Isto pode ser debido a un clip estirado ou desfasado en ton.
    Tenta restablecer calquera clip estirado ou mesturar e renderizar as pistas antes de analizar.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
gl_ES: Escolleuse demasiado son. Só se analizarán os primeiros %.1f segundos de son.

en: Repair
gl_ES: Reparación

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
gl_ES: Axusta a amplitude máxima dunha ou máis pistas

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
gl_ES: O efecto de reparación non se pode aplicar en clips estirados ou contraídos

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
gl_ES: O efecto de reparación está pensado para usarse en pequenas seccións de son danado (ata 128 mostras).
    
    Utilice a ferramenta Ampliar e seleccione unha pequena fracción dun segundo para realizar a reparación.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
gl_ES: Para reparar utiliza o son de fora da área seleccionada.
    
    Seleccione unha área con son situada á beira dun dos laterais.
    
    Canto máis son haxa arredor, mellor será o resultado.

en: Repeat
gl_ES: Repetir

en: Repeats the selection the specified number of times
gl_ES: Repíte a selección o número de veces especificado

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
gl_ES: Acústico

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
gl_ES: Ambiente

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Clean
gl_ES: Limpo

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
gl_ES: Moderno

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Dance Vocal
gl_ES: Vocal de dance

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Modern Vocal
gl_ES: Vocal Moderna

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Voice Tail
gl_ES: Cola vocal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
gl_ES: Cuarto de baño

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
gl_ES: Sala pequena brillante

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
gl_ES: Sala pequena xorda

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
gl_ES: Sala media

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
gl_ES: Sala grande

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
gl_ES: Igrexa

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
gl_ES: Catedral

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Big Cave
gl_ES: Gran cova

en: Reverb
gl_ES: Reverberación

en: Adds ambience or a "hall effect"
gl_ES: Engade ambiente ou un efecto de "salón"

en: Reverse
gl_ES: Reverter

en: Reverses the selected audio
gl_ES: Reverte o son escollido

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
gl_ES: Estiramento de tempo / ton SBSMS

en: Lowpass
gl_ES: Paso baixo

en: Highpass
gl_ES: Paso alto

en: Classic Filters
gl_ES: Filtros clásicos

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
gl_ES: Realiza un filtrado IIR que emula filtros analóxicos

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
gl_ES: Para aplicar un filtro, todas as pistas seleccionadas deben ter a mesma frecuencia de mostraxe.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
gl_ES: Acalar

en: Creates audio of zero amplitude
gl_ES: Crea son de amplitude cero

en: Stereo To Mono
gl_ES: Estéreo a Mono

en: Converts stereo tracks to mono
gl_ES: Converte as pistas estéreo a mono

en: Mixing down to mono
gl_ES: Mesturando a mono

en: Sliding Stretch
gl_ES: Estiramento deslizante

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
gl_ES: Permite trocos continuos no tempo e/ou ton

en: Linear
gl_ES: Lineal

en: Logarithmic
gl_ES: Logarítmico

en: Sine
gl_ES: Sinusoide

en: Square
gl_ES: Cadrado

en: Sawtooth
gl_ES: Dente de serra

en: Square, no alias
gl_ES: Cadrado, sen alias

[ctx: waveform]
en: Triangle
gl_ES: Triángulo

en: Truncate Detected Silence
gl_ES: Truncar o silencio detectado

en: Compress Excess Silence
gl_ES: Comprimir o exceso de silencio

en: Truncate Silence
gl_ES: Truncar o silencio

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
gl_ES: Reduce automaticamente a duración das pasaxes onde o volume está por baixo dun nivel especificado

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
gl_ES: Cando se trunca de forma independente, só pode haber unha pista de son escollida en cada grupo de pistas sincronizadas

en: Wahwah
gl_ES: Wah-wah

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
gl_ES: Variacións rápidas na calidade do ton, como ese son de guitarra tan popular nos anos 1970

en: Cannot proceed to upload.
gl_ES: Non se pode continuar coa carga.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
gl_ES: Arquivo non atopado

en: Project was closed before snapshot was created
gl_ES: O proxecto pechouse antes de que se creara a instantánea

en: Invalid Response: %s
gl_ES: Resposta inválida: %s

en: Export failed
gl_ES: A exportación fallou

en: Export error
gl_ES: Erro ao exportar

en: Failed to attach to the Cloud project database
gl_ES: Non se puido conectar á base de datos do proxecto na nube

en: Failed to decompress the Cloud project block
gl_ES: Non se puido descomprimir o bloque do proxecto na nube

en: Local project data was removed before the sync has completed
gl_ES: Os datos locais do proxecto foron eliminados antes de que a sincronización se completase

en: Failed to deserialize the response
gl_ES: Fallou ao deserializar a resposta

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Glue Compressor
gl_ES:  Compresor de Pegado

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Gentle
gl_ES: Suave

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beat Booster
gl_ES: Potenciador de Batida

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Deep Dive Master
gl_ES: Mestre de Inmersión Profunda

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beefy Master
gl_ES: Mestre Robusto

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Make It Right Master
gl_ES: Mestre Arránxao

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Brick Wall Master
gl_ES: Mestre Muro de Ladrillo

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
gl_ES: Voz Principal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Fat Vocals
gl_ES: Voz Grosa

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Power Vocals
gl_ES: Voz Potente

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
gl_ES: Control de Voz

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Touch-Up
gl_ES: Axuste de Voz

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Voice Memos Balancer
gl_ES: Balanceador de Notas de Voz

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
gl_ES: Guitarra acústica

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
gl_ES: Baixo

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
gl_ES: Cordas

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
gl_ES: Bombos

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
gl_ES: Control de batería

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Climax Impulser SFX
gl_ES: Impulsor de Clímax SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Engine Breathing SFX
gl_ES: SFX de Respiración do Motor

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Impact SFX
gl_ES: Gran Impacto SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Body SFX
gl_ES: Gran Corpo SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Tail SFX
gl_ES: Gran Cola SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Smack Explosion SFX
gl_ES: SFX de Explosión Golpeadora

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Master Limiter
gl_ES: Limitador mestre

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: SFX Limiter
gl_ES: Limitador SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. VO means Voiceover.
en: VO Limiter
gl_ES: Limitador VO

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch
gl_ES: Golpe Moderno

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch 2
gl_ES: Golpe Moderno 2

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Play it Loud
gl_ES: Tócao Alto

en: Built-in
gl_ES: Integrado

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
gl_ES: %s: Non se puideron cargar os axustes. Usaranse os axustes por defecto.
    
    %s

en: Applying %s...
gl_ES: Aplicando %s...

en: Builtin Effects
gl_ES: Efectos Integrados

en: Provides builtin effects to Audacity
gl_ES: Proporciona efectos integrados a Audacity

en: Unknown built-in effect name
gl_ES: Nome de efecto integrado descoñecido

en: Mix and Render
gl_ES: Mesturar e xerar

en: Mixing and rendering tracks
gl_ES: Mesturando e xerando pistas

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
gl_ES: Erro interno en %s na %s liña %d.
    Por favor, informa ao equipo de Audacity en https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
gl_ES: Erro interno na %s liña %d.
    Por favor, informa ao equipo de Audacity en https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
gl_ES: Erro interno

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
gl_ES: gaussiana (a=2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
gl_ES: gaussiana (a=3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
gl_ES: gaussiana (a=4.5)

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
gl_ES: Erro (o ficheiro pode non ter sido escrito): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
gl_ES: Audacity non puido abrir un ficheiro en %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
gl_ES: Audacity non puido ler desde un ficheiro en %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
gl_ES: Audacity escribiu correctamente un ficheiro en %s pero non se puido renomear como %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
gl_ES: Audacity non puido escribir nun ficheiro.
    Quizais %s non se poida escribir ou o disco estea cheo.

en: File Error
gl_ES: Erro de ficheiro

en: All files
gl_ES: Todos os ficheiros

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
gl_ES: Ficheiros do proxecto AUP3

en: Dynamically Linked Libraries
gl_ES: Bibliotecas vinculadas dinámicamente

en: Dynamic Libraries
gl_ES: Bibliotecas dinámicas

en: Text files
gl_ES: Ficheiros de texto

en: XML files
gl_ES: Ficheiros XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
gl_ES: ficheiros %s

en: 
    %s does not have write permissions.
gl_ES: 
    %s non ten permisos de escritura.

en: Unsuitable
gl_ES: Desaxeitado

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
gl_ES: O directorio de ficheiros temporais está nunha unidade con formato FAT.
    Restablecendo a localización predeterminada.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
gl_ES: %s
    
    Para obter consellos sobre as unidades axeitadas, fai clic no botón de axuda.

en: Warning
gl_ES: Aviso

en: Unable to export.
    Error %s
gl_ES: Non se puido exportar.
    Erro %s

en: Export
gl_ES: Exportar

en: Export completed with error.
gl_ES: Exportación completada cun erro.

en: All supported files
gl_ES: Todos os ficheiros compatibles

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
gl_ES: "%s" 
    non é un ficheiro de audio.
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiros.

en: Importing files
gl_ES: Importando ficheiros

en: Importing %s...
gl_ES: Importando %s...

en: Operation was canceled by user
gl_ES: A operación foi cancelada polo usuario

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
gl_ES: Esta versión de Audacity non foi compilada con soporte para %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é unha pista de son dun CD. 
    Audacity non pode abrir ficheiros de son de CD directamente. 
    Extraia as pistas do CD a un formato de son que poida 
    seren importado con Audacity, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de lista de reprodución. 
    Audacity non pode abrir este ficheiro xa que só conten ligazóns a outros ficheiros. 
    Podería abrilo cun editor de texto e descargar ficheiro de son real.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de Windows Media Audio. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro por restricións na súa patente. 
    Deberá convertelo a un formato de son compatíbel, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: "%s" é un ficheiro de codificación de audio avanzada.
    Sen a biblioteca opcional FFmpeg , Audacity non pode abrir este tipo de ficheiros.
    En caso contrario, cómpre convertelo a un formato de audio compatible, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de son cifrado. 
    Este tipo de ficheiro adoita provir dunha tenda de música en liña. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro por estaren cifrados. 
    Tente gravar o ficheiro en Audacity, ou gravalo nun CD de son para a 
    seguir extraer a pista de CD a un formato compatíbel, como WAV ou AIFF).

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de RealPlayer media. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro privativo. 
    Deberá convertelo a un formato de son compatíbel, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
gl_ES: «%s» é un ficheiro baseado en notas, non un ficheiro de son. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro. 
    Tente convertelo a un formato de son como WAV ou AIFF e 
    .daquela impórteo ou gráveo en Audacity

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de son Musepack. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro. 
    Se sospeita que poidera seren un ficheiro MP3, renomee a extensión 
    a «.mp3» e tente importalo de novo. Doutro xeito, deberá convertelo 
    a un formato de son compatíbel, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de son Wavpack. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro. 
    Deberá convertelo a un formato de son compatíbel, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de son Dolby Digital. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro. 
    Deberá convertelo a un formato de son compatíbel, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de son Ogg Speex. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro. 
    Deberá convertelo a un formato de son compatíbel, como WAV ou AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
gl_ES: «%s» é un ficheiro de vídeo. 
    Audacity non pode abrir este tipo de ficheiro. 
    Deberá convertelo a un formato de son compatíbel, como WAV ou AIFF.

en: File "%s" not found.
gl_ES: Non se atopou o ficheiro "%s".

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
gl_ES: Audacity non recoñeceu o tipo do ficheiro '%s'.
    
    Para ficheiros %s sen comprimir, tamén proba Ficheiro > Importar > Datos sen procesar.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
gl_ES: Audacity recoñece o tipo de ficheiro «%s».
    Os importadores deste tipo de ficheiro, supostamente, son:
    %s,
    mais ningún deles entende este formato de ficheiro.

en: Import Project
gl_ES: Importar Proxecto

en: SubRip text file
gl_ES: Ficheiro de texto SubRip

en: WebVTT file
gl_ES: Ficheiro WebVTT

en: S&tandard
gl_ES: Es&tandard

en: E&xtended (with frequency ranges)
gl_ES: E&stendido (con rangos de frecuencia)

en: Labels
gl_ES: Etiquetas

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
gl_ES: Pista de etiquetas

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
gl_ES: Actualmente non se admite a importación de ficheiros WebVTT.

en: One or more saved labels could not be read.
gl_ES: Non se puideron ler unha ou máis etiquetas gardadas.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
gl_ES: Efectos LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
gl_ES: Fornece efectos LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
gl_ES: Audacity xa non usa vst-bridge

en: Could not load the library
gl_ES: Non se puido cargar a biblioteca

en: Effect Settings
gl_ES: Axustes do efecto

en: LV2 Effects
gl_ES: Efectos LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
gl_ES: Fornece compatibilidade cos efectos LV2 para Audacity

en: None
gl_ES: Ningún

en: Rectangle
gl_ES: Rectángulo

[ctx: dither]
en: Triangle
gl_ES: Triángulo

en: Shaped
gl_ES: Moldeado

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C
gl_ES: Do

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
gl_ES: Dó♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D
gl_ES: Re

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
gl_ES: Re♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
gl_ES: Mi

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
gl_ES: Fa

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
gl_ES: Fa♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G
gl_ES: Sol

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
gl_ES: Sol♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A
gl_ES: La

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
gl_ES: La♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
gl_ES: Si

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♭
gl_ES: Re♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E♭
gl_ES: Mi♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♭
gl_ES: Sol♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♭
gl_ES: La♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B♭
gl_ES: Si♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
gl_ES: Do♯/Re♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
gl_ES: Re♯/Mi♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
gl_ES: Fa♯/Sol♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
gl_ES: Sol♯/La♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
gl_ES: La♯/Si♭

en: Low Quality (Fastest)
gl_ES: Calidade Baixa (máis rápido)

en: Medium Quality
gl_ES: Calidade Media

en: High Quality
gl_ES: Calidade Alta

en: Best Quality (Slowest)
gl_ES: Mellor Calidade (máis lento)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
gl_ES: 32-bit flotante

en: Unknown format
gl_ES: Formato descoñecido

en: Command
gl_ES: Orde

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
gl_ES: 
    * %s, porque asignaches o atallo %s a %s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
gl_ES: Atopouse un problema coa última acción. Se pensa
    que é un erro, explíquenos exactamente onde sucedeu.

en: Disallowed
gl_ES: Desbotado

en: &Undo %s
gl_ES: &Desfacer %s

en: &Undo
gl_ES: &Desfacer

en: &Redo %s
gl_ES: Re&facer %s

en: &Redo
gl_ES: Re&facer

en: Module Unsuitable
gl_ES: Módulo non axeitado

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
gl_ES: Non se puido cargar o módulo "%s".
    
    Erro: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
gl_ES: O módulo "%s" non proporciona unha cadea de versión.
    
    Non se cargará.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
gl_ES: O módulo "%s" coincide coa versión de Audacity "%s".
    
    Non se cargará.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
gl_ES: O módulo "%s" non se puido inicializar.
    
    Non se cargará.

en: Module "%s" found.
gl_ES: Atopouse o módulo «%s».

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
gl_ES: 
    
    Utilice só módulos de orixes fiábeis

en: Yes
gl_ES: Si

en: No
gl_ES: Non

en: Audacity Module Loader
gl_ES: Cargador de módulos Audacity

en: Try and load this module?
gl_ES: Probar e cargar este módulo?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
gl_ES: O módulo "%s" non proporciona ningunha das funcións requiridas.
    
    Non se cargará.

en: Overwrite the plug-in file %s?
gl_ES: Sobrescribir o ficheiro do complemento %s?

en: Plug-in already exists
gl_ES: O complemento xa existe

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
gl_ES: O ficheiro de complemento está en uso. Produciuse un erro ao sobreescribir

en: Failed to register:
    %s
gl_ES: Non se puido rexistrar:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
gl_ES[0]: Queres activar este complemento?
gl_ES[1]: Queres activar estes complementos?

en: Enable new plug-ins
gl_ES: Activa novos complementos

en: Nyquist Prompt
gl_ES: Indicador de «Nyquist»

en: Failed to open the file for upload: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o ficheiro para a carga: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
gl_ES: Produciuse un erro ao inicializar a capa de entrada/saída MIDI.

en: You will not be able to play midi.
gl_ES: Non será posíbel reproducir son MIDI.

en: Error Initializing Midi
gl_ES: Produciuse un erro ao inicializar o MIDI

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
gl_ES: Pista de notas

en: &Seconds
gl_ES: &Segundos

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
gl_ES: &Batidas

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
gl_ES: Soporta saída: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
gl_ES: Soporta entrada: %d

en: Opened: %d
gl_ES: Aberto: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
gl_ES: Dispositivo de gravación MIDI escollido: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
gl_ES: Non se atopou ningún dispositivo de gravación MIDI para '%s'.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
gl_ES: Dispositivo de reprodución MIDI escollido: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
gl_ES: Non se atopou ningún dispositivo de reprodución MIDI para '%s'.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
gl_ES: hh:mm:ss + mostras

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
gl_ES: segundos

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
gl_ES: hh:mm:ss + milisegundos

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
gl_ES: hh:mm:ss + centésimas

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
gl_ES: oitavas

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: bar
gl_ES: compás

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
gl_ES: batida

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements.
en: bar:beat
gl_ES: compás:batida

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements. "tick" corresponds to a 16th note.
en: bar:beat:tick
gl_ES: compás:batida:tick

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
gl_ES: 01000,01000 segundos

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
gl_ES: segundos + milisegundos

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
gl_ES: 01000,01000>01000 segundos

en: milliseconds
gl_ES: milisegundos

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
gl_ES: 0100 dias 024 h 060 m 060 s

en: centiseconds
gl_ES: centisegundos

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
gl_ES: 0100 h 060 m 060 s+># mostras

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
gl_ES: mostras

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
gl_ES: 01000,01000,01000 mostras|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
gl_ES: hh:mm:ss +fotogramas do filme (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
gl_ES: 0100 h 060 m 060 s+>24 fotogramas

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
gl_ES: fotogramas do filme (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
gl_ES: 01000,01000 fotogramas|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
gl_ES: hh:mm:ss + fotogramas NTSC con perda

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
gl_ES: 0100 h 060 m 060 s+>30 fotogramas|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
gl_ES: hh:mm:ss + fotogramas NTSC sen perda

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
gl_ES: 0100 h 060 m 060 s+>030 fotogramas| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
gl_ES: Fotogramas NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
gl_ES: 01000,01000 fotogramas|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
gl_ES: hh:mm:ss + fotogramas PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
gl_ES: 0100 h 060 m 060 s+>25 fotogramas

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
gl_ES: Fotogramas PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
gl_ES: 01000,01000 fotogramas|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
gl_ES: hh:mm:ss + fotogramas CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
gl_ES: 0100 h 060 m 060 s+>75 fotogramas

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
gl_ES: Fotogramas CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
gl_ES: 01000,01000 fotogramas|75

en: centihertz
gl_ES: centihercios

en: hertz
gl_ES: hercios

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
gl_ES: 100>01000 oitavas|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
gl_ES: milésimas de oitavas

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
gl_ES: semitóns + centisegs.

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
gl_ES: 1000 semitóns >0100 centisegs.|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
gl_ES: centésimas de cent

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
gl_ES: décadas

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
gl_ES: 10>01000 décadas|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
gl_ES: milésimas de década

en: Nyquist Effects
gl_ES: Efectos «Nyquist»

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
gl_ES: Fornece compatibilidade cos efectos «Nyquist» para Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
gl_ES: Aplicando o efecto «Nyquist»...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
gl_ES: Traballador Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
gl_ES: cabeceira do complemento Nyquist mal formada

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
gl_ES: Habilita a vista de espectrograma da pista antes
     de aplicar os efectos 'Espectrais'

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
gl_ES: Para empregar os 'Efectos espectrais', habilita a 'Selección espectral' nas configuracións do espectrograma da pista e escolle o rango de frecuencias sobre o que o efecto debe actuar.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
gl_ES: Erro: O ficheiro "%s" especificado no encabezado non se atopa na ruta do complemento.

en: Audio selection required.
gl_ES: Selección de audio requerida.

en: Processing complete.
gl_ES: Procesamento completo.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
gl_ES: Os efectos ';type tool' non poden devolver audio desde Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
gl_ES: Os efectos ';type tool' non poden devolver etiquetas desde Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
gl_ES: Erro nyx_error devolto desde %s.

en: plug-in
gl_ES: Complemento

en: Nyquist returned a list.
gl_ES: Nyquist devolveu unha lista.

en: Nyquist returned the value: %f
gl_ES: Nyquist devolveu o valor: %f

en: Nyquist returned the value: %d
gl_ES: Nyquist devolveu o valor: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
gl_ES: «Nyquist» devolveu demasiadas canles de son.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
gl_ES: «Nyquist» devolveu unha canle de son como unha matriz.

en: Nyquist returned an empty array.
gl_ES: «Nyquist» devolveu unha matriz baleira.

en: Nyquist returned nil audio.
gl_ES: Nyquist non devolveu son.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
gl_ES: (Aviso: «Nyquist» devolveu unha cadea UTF-8 incorrecta, convertida a Latin-1)

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
gl_ES: Esta versión de Audacity non soporta a versión do complemento Nyquist %ld.

en: Could not open file
gl_ES: Non se puido abrir o ficheiro

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
gl_ES: O teu código parece ter a sintaxe SAL, pero non hai ningunha declaración 'return'.
    Para SAL, usa unha declaración de retorno como:
    volver pista * 0.1
    ou para LISP, comeza cun paréntese aberto como:
    (múltiple pista 0,1) 
     .

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
gl_ES: Non se puido determinar o idioma

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
gl_ES: sen título

en: Audio Track
gl_ES: Pista de son

en: Playable Track
gl_ES: Pista reproducible

en: Multi-track
gl_ES: Multipista

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
gl_ES: Bibliotecas

en: Preferences for Library
gl_ES: Preferencias para a biblioteca

en: Library
gl_ES: Biblioteca

en: Failed to set page size for database %s
gl_ES: Produciuse un erro ao definir o tamaño da páxina para a base de datos %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
gl_ES: Produciuse un erro ao establecer o modo seguro na conexión principal %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
gl_ES: Produciuse un erro ao establecer o modo seguro na conexión do punto de control %s

en: Checkpointing project
gl_ES: Proxecto de control

en: Checkpointing %s
gl_ES: Punto de control %s

en: This may take several seconds
gl_ES: Isto pode levar varios segundos

en: Could not write to %s.
gl_ES: Non se puido escribir a %s.

en: Disk is full.
    %s
gl_ES: O disco está cheo.
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
gl_ES: Fallou a creación do punto de gardado:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
gl_ES: Fallou ao liberar o punto de gardado:
    
    %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
gl_ES: Queda pouco espazo libre no disco en %s
    Por favor, selecciona unha localización de directorio temporal máis grande nas Preferencias de Directorios.

en: Failed to open the project's database
gl_ES: Non se puido abrir a base de datos do proxecto

en: Failed to open database file:
    
    %s
gl_ES: Non se puido abrir o ficheiro de base de datos:
    
    %s

en: Failed to discard connection
gl_ES: Non se puido descartar a conexión

en: Failed to restore connection
gl_ES: Non se puido restaurar a conexión

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
gl_ES: Non se puido executar un comando no ficheiro do proxecto:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
gl_ES: O proxecto está nun directorio de só lectura 
    (Non se puideron crear os ficheiros temporais precisos)

en: This is not an Audacity project file
gl_ES: Este non é un ficheiro de proxecto de Audacity

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
gl_ES: Este proxecto foi creado cunha versión máis nova de Audacity. 
    
     Precisarás actualizar para abri-lo.

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
gl_ES: Este proxecto foi creado cunha versión máis antiga de Audacity. Unha vez gardado, o proxecto só pode ser aberto cunha versión de Audacity %s ou máis nova.

en: Project update required
gl_ES: Actualización do proxecto requirida

en: Unable to initialize the project file
gl_ES: Non se puido inicializar o ficheiro de proxecto

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
gl_ES: Non se pode engadir a función 'inset' (non se podne verificar os blockids)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
gl_ES: O proxecto é de só de lectura 
    (Non se pode traballar cos blockfiles)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
gl_ES: O proxecto está bloqueado 
    (Non se pode traballar cos blockfiles)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
gl_ES: O proxecto está ocupado (Non se pode traballar cos blockfiles)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
gl_ES: O proxecto está danado 
    (Non se pode traballar cos blockfiles)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
gl_ES: Problema de permisos 
    (Non se pode traballar cos blockfiles)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
gl_ES: Erro de Entrada/Saída no disco (Non se pode traballar cos blockfiles)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
gl_ES: Non autorizado 
    (Non se pode traballar cos blockfiles)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
gl_ES: "Non se pode traballar cos blockfiles

en: Total orphan blocks deleted %d
gl_ES: Bloques orfos totais eliminados %d

en: Failed to rollback transaction during import
gl_ES: Non se puido reverter a transacción durante a importación

en: Unable to attach destination database
gl_ES: Non se puido asociar a base de datos de destino

en: Unable to switch to fast journaling mode
gl_ES: Non se pode trocar ao modo de rexistro rápido

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
gl_ES: Non foi posíbel preparar o comando do ficheiro do proxecto: 
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
gl_ES: Progreso

en: Failed to bind SQL parameter
gl_ES: Produciuse un erro ao vincular o parámetro SQL

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao actualizar o ficheiro do proxecto.
    O seguinte comando fallou:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
gl_ES: Non se puido separar o proxecto de destino

en: Copying Project
gl_ES: Copiando proxecto

en: Error Writing to File
gl_ES: Produciuse un erro ao escribir no ficheiro

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
gl_ES: Audacity non puido escribir o ficheiro %s. 
    Quizais o disco estea cheo ou non se poida escribir. 
    Para obter consellos sobre como liberar espazo, fai clic no botón de axuda.

en: Compacting project
gl_ES: Proxecto de compactación

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
gl_ES: [Proxecto %02i] Audacity "%s"

en: <untitled>
gl_ES: <sen título>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
gl_ES: (recuperado)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
gl_ES: Este ficheiro foi gardado usando Audacity %s.
    Está a usar Audacity %s. Precisa actualizar a unha versión máis moderna para poder abrir o ficheiro.

en: Can't open project file
gl_ES: Non é posíbel abrir o ficheiro de proxecto

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
gl_ES: Produciuse un erro ao eliminar a información de gardado automático do ficheiro do proxecto.

en: Unable to bind to blob
gl_ES: Non se puido vincular ao blob

en: Unable to parse project information.
gl_ES: Non se puido analizar a información do proxecto.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
gl_ES: Non se puido reabrir a base de datos do proxecto, posiblemente debido a espazo limitado no dispositivo de almacenamento.

en: Saving project
gl_ES: Gardando proxecto

en: Error Saving Project
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar proxecto

en: Syncing
gl_ES: Sincronizando

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
gl_ES: O proxecto non puido abrirse, posiblemente debido a espazo limitado 
    no dispositivo de almacenamento.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
gl_ES: Non se puido eliminar a información de gardado automático, posiblemente debido a espazo limitado 
    no dispositivo de almacenamento.
    
    %s

en: Backing up project
gl_ES: Fazendo unha copia de seguridade do proxecto

en: Automatic database backup failed.
gl_ES: Fallou a copia de seguridade automática da base de datos.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
gl_ES: Este arquivo de recuperación foi gardado por Audacity 2.3.0 ou versións anteriores. 
    Necesitas executar esa versión de Audacity para recuperar o proxecto.

en: Connection to project file is null
gl_ES: A conexión ao arquivo do proxecto é nula.

en: Discarding undo/redo history
gl_ES: Descartando o historial de desfacer/refacer

en: Created new project
gl_ES: Creouse un novo proxecto

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
gl_ES: O grupo de complementos en %s foi fusionado cun grupo previamente definido

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
gl_ES: O elemento do complemento en %s entra en conflito cun elemento previamente definido e foi descartado

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
gl_ES: Os elementos do complemento en %s especifican colocacións en conflito.

en: Sample Track
gl_ES: Pista de mostra

en: Writable Sample Track
gl_ES: Pista de mostra escribible

en: &Close
gl_ES: &Pechar

en: Help
gl_ES: Axuda

en: &Preview
gl_ES: &Previsualizar

en: Dry Previe&w
gl_ES: Vista previa ori&xinal

en: &Settings
gl_ES: &Axustes

en: Debu&g
gl_ES: Depu&rar

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: Beats
gl_ES: Batidas

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
gl_ES: Compás

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
gl_ES: Tresillos

en: 1/2 (triplets)
gl_ES: 1/2 (tresillos)

en: 1/4 (triplets)
gl_ES: 1/4 (tresillos)

en: 1/8 (triplets)
gl_ES: 1/8 (tresillos)

en: 1/16 (triplets)
gl_ES: 1/16 (tresillos)

en: 1/32 (triplets)
gl_ES: 1/32 (tresillos)

en: 1/64 (triplets)
gl_ES: 1/64 (tresillos)

en: 1/128 (triplets)
gl_ES: 1/128 (tresillos)

en: Video frames
gl_ES: Fotogramas do video

en: Film frames (24 fps)
gl_ES: Fotogramas da película (24 fps)

en: NTSC frames (29.97 fps)
gl_ES: Fotogramas NTSC (29.97 fps)

en: NTSC frames (30 fps)
gl_ES: fotogramas NTSC (30 fps)

en: CD frames
gl_ES: Fotogramas CD

en: Seconds && samples
gl_ES: Segundos && mostras

en: Seconds
gl_ES: Segundos

en: Deciseconds
gl_ES: Décimas de segundo

en: Centiseconds
gl_ES: Centésimas de segundo

en: Milliseconds
gl_ES: Milésimas de segundo

en: Samples
gl_ES: Mostras

en: SQLite3 error
gl_ES: Erro SQLite3

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
gl_ES: Sen erro

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
gl_ES: Erro xenérico

note: i18n-hint: database operation has failed due to the internal error
en: Internal logic error in SQLite
gl_ES: Erro de lóxica interna en SQLite

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
gl_ES: Permiso de acceso denegado

note: i18n-hint: database operation was aborted by the callback
en: Callback routine requested an abort
gl_ES: A rutina de devolución de chamada solicitou unha interrupción

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
gl_ES: O ficheiro da base de datos está bloqueado

note: i18n-hint: database operation has failed because table is locked
en: A table in the database is locked
gl_ES: Unha táboa da base de datos está bloqueada

note: i18n-hint: database operation has failed due to the lack of memory
en: A malloc() failed
gl_ES: Fallou malloc()

note: i18n-hint: database operation has failed because database is read-only
en: Attempt to write a read-only database
gl_ES: Tentouse escribir nunha base de datos de só lectura

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
gl_ES: Operación rematada

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
gl_ES: Erro de entrada/saída

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
gl_ES: A imaxe do disco da base de datos está danada

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
gl_ES: A inserción fallou porque a unidade está chea

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
gl_ES: Non se pode abrir o ficheiro da base de datos

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
gl_ES: Erro no protocolo de bloqueo da base de datos

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
gl_ES: O esquema da base de datos cambiou

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
gl_ES: A cadea ou o BLOB supera o límite de tamaño

note: i18n-hint: database operation has failed due to the constraint violation
en: Abort due to constraint violation
gl_ES: Abortado debido a unha violación de restrición

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
gl_ES: Desaxuste no tipo de dato

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
gl_ES: Biblioteca utilizada incorrectamente

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
gl_ES: O soporte de ficheiros grandes está desactivado

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
gl_ES: Autorización denegada

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
gl_ES: Non empregado

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
gl_ES: O 2º parámetro de sqlite3_bind está fóra de rango

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
gl_ES: Ficheiro aberto que non é un ficheiro de base de datos

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
gl_ES: Erro descoñecido

en: Cut/Copy/Paste
gl_ES: Cortar/Copiar/Colar

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de &Cortar/Copiar/Colar

en: Unable to determine
gl_ES: Non foi posíbel determinalo

en: Simplified
gl_ES: Simplificado

en: System
gl_ES: Sistema

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
gl_ES: Clásico

en: Dark
gl_ES: Escuro

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
gl_ES: Alto contraste

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
gl_ES: Lixeiro

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
gl_ES: Temas escritos en:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
gl_ES: Audacity non foi quen de escribir no ficheiro:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
gl_ES: Audacity non foi quen de abrir o ficheiro:
      %s
    para escribir nel.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
gl_ES: Audacity non foi quen de inserir imaxes no ficheiro:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
gl_ES: Audacity non foi quen de atopar o ficheiro:
      %s.
    O tema non foi cargado.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
gl_ES: Audacity non foi quen de cargar o ficheiro:
      %s.
    Quizais o formato «png» do ficheiro é incorrecto.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
gl_ES: Audacity non foi quen de ler o tema predeterminado.
    Informe deste erro.

en: Couldn't read from file: %s
gl_ES: Non se puido ler do ficheiro: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
gl_ES: Non é posíbel atopar ningún dos compoñentes
     do tema en:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
gl_ES: Temas escritos en: 
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
gl_ES: Non foi posíbel crear o cartafol:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
gl_ES: Algúns ficheiros precisos en: 
    %s 
    xa estaban presentes. Sobrescribir?

en: Audacity could not save file:
      %s
gl_ES: Audacity non foi quen de gardar o ficheiro:
      %s.

en: Couldn't write to file: %s
gl_ES: Non se puido escribir no ficheiro: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
gl_ES: Temas como código C escritos en: 
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
gl_ES: Personalizado

en: Enable &Looping
gl_ES: Habilitar &Bucle

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
gl_ES: Pista de tempo

en: Generic Track
gl_ES: Pista xenérica

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
gl_ES: Erro na base de datos. Sentímolo, pero non temos máis detalles.

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
gl_ES: Entrada de audio: %d, Saída de audio: %d

en: VST Effects
gl_ES: Efectos VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
gl_ES: Engade a habilidade de usar efectos VST en Audacity.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
gl_ES: Non é posíbel asignar memoria ao cargar o ficheiro de valores predefinidos.

en: Error Loading VST Presets
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar as predefinicións VST

en: Unable to read presets file.
gl_ES: Non é posíbel ler o ficheiro de valores predefinidos.

en: Could not open file: "%s"
gl_ES: Non foi posíbel abrir o ficheiro: «%s»

en: Error Saving VST Presets
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar as predefinicións VST

en: Error writing to file: "%s"
gl_ES: Produciuse un erro ao escribir no ficheiro: «%s»

en: Error Saving Effect Presets
gl_ES: Erro ao gardar os predefinidos de efecto

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
gl_ES: Este ficheiro de parámetros gardouse desde %s. Continuar?

en: Confirm
gl_ES: Confirmar

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
gl_ES: Subcategorías: %s

en: VST3 Effects
gl_ES: Efectos VST3

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
gl_ES: Engade a capacidade de usar efectos VST3 en Audacity.

en: VST3 module error: %s
gl_ES: Erro no módulo VST3: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
gl_ES: Non se puido aplicar o ficheiro de predefinido VST3 %s

en: Failed to save VST3 preset to file
gl_ES: Non se puido gardar o predefinido VST3 no ficheiro

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
gl_ES: Período

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
gl_ES: Cor (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
gl_ES: Cor (clásico)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
gl_ES: Escala de grises

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
gl_ES: Escala de grises inversa

en: Frequencies
gl_ES: Frecuencias

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
gl_ES: Reasignación

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
gl_ES: Ton (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
gl_ES: A frecuencia máxima debe ser polo menos de 100 Hz.

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
gl_ES: A frecuencia mínima debe ser polo menos de 0 Hz.

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
gl_ES: A frecuencia mínima debe ser menor que a frecuencia máxima

en: The range must be at least 1 dB
gl_ES: O intervalo debe ser po menos 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
gl_ES: A ganancia da frecuencia non pode ser negativa

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
gl_ES: A ganancia da frecuencia non pode ser maior de 60 dB/dec

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
gl_ES: Lineal (amp)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
gl_ES: Logarítmico (dB)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
gl_ES: Lineal (dB)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
gl_ES: -36 dB (intervalo superficial para edición de alta amplitude)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
gl_ES: -48 dB (intervalo PCM de mostras de 8 bit)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
gl_ES: -60 dB (intervalo PCM de mostras de 10 bits)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
gl_ES: -72 dB (rango PCM de mostras de 12 bits)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
gl_ES: -84 dB (rango PCM de mostras de 14 bits)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
gl_ES: -96 dB (intervalo PCM de mostras de 16 bits)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
gl_ES: -120 dB (límite aproximado do oído humano)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
gl_ES: -145 dB (intervalo PCM de mostras de 24 bit)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
gl_ES: A secuencia ten un ficheiro de bloque que supera o máximo de %s mostras por bloque.
    Truncando a esta lonxitude máxima.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
gl_ES: Aviso - Recortando ficheiro de bloque excesivamente longo

en: Pre-processing
gl_ES: Preprocesamento

en: Rendering Clip
gl_ES: Clip de renderizado

en: &Multi-view
gl_ES: Vista &Multiple

en: Resampling failed.
gl_ES: Produciuse un erro na remostraxe.

en: Audio
gl_ES: Son

en: Wave Track
gl_ES: Pista de onda

en: There is not enough room available to paste the selection
gl_ES: Non hai espazo abondo para pegar a selección

en: A track has a corrupted sample sequence.
gl_ES: Unha pista ten unha secuencia de mostra danada.

en: There is not enough room available to expand the cut line
gl_ES: Non hai espazo abondo para expandir a liña de corte

en: Show &Log...
gl_ES: Amosar o re&xistro...

en: More information about this error may be available %s.
gl_ES: Pode estar dispoñible máis información sobre este erro en %s.

en: here
gl_ES: Acó

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
gl_ES: Gustaríache enviar un informe para axudarnos a solucionar este problema?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
gl_ES: Todos os informes son anónimos. Consulta %s para máis detalles.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
gl_ES: nosa Política de Privacidade

en: Problem details
gl_ES: Detalles do problema

en: Comments
gl_ES: Comentarios

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
gl_ES: &Non enviar

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
gl_ES: &Enviar

en: Backwards
gl_ES: Retrocesos

en: Forwards
gl_ES: Avances

note: i18n-hint verb
en: Close
gl_ES: Pechar

en: Help on the Internet
gl_ES: Axuda na Internet

en: From Internet
gl_ES: Desde Internet

en: Welcome!
gl_ES: Benvido/a!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
gl_ES: Reproducindo son

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
gl_ES: Gravación de son

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
gl_ES: Gravación - Selección do dispositivo de gravación

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
gl_ES: Gravación - Selección da orixe da gravación

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
gl_ES: Gravación - Estabelecer o nivel de gravación

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
gl_ES: Editando e desactivando menús

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
gl_ES: Exportando un ficheiro de son

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
gl_ES: Gardando un proxecto de Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
gl_ES: Compatibilidade para outros formatos

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
gl_ES: Gravar en CD

en: No Local Help
gl_ES: Non hai axuda local

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
gl_ES: Audacity pode importar ficheiros sen protección en moitos outros formatos (como M4A e WMA, ficheiros WAV comprimidos de gravadores portátiles e audio de ficheiros de vídeo) se descargas e instalas a biblioteca opcional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg]] no teu ordenador.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
gl_ES: Tamén podes ler a nosa axuda sobre a importación de ficheiros MIDI e pistas desde [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi| ficheiros MIDI]] e [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| CDs de audio]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
gl_ES: Parece que o manual non está instalado. Por favor, [[URL|consulta o manual en liña]] ou [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| descarga o manual]]. <br><br>Para ver sempre o manual en liña, troca a 'Localización do manual' nas Preferencias da Interface a 'Desde Internet'.

en: Audacity Log
gl_ES: Rexistro do Audacity

en: &Save...
gl_ES: &Gardar...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
gl_ES: &Limpar

en: Save log to:
gl_ES: Gardar o rexistro en:

en: Couldn't save log to file: %s
gl_ES: Non se puido gardar o rexistro no ficheiro: %s

en: Show Log for Details
gl_ES: Amosar o rexistro para ver detalles

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
gl_ES: Aceptar

en: Elapsed Time:
gl_ES: Tempo transcorrido:

en: Remaining Time:
gl_ES: Tempo restante:

en: Stop
gl_ES: Deter

en: Cancel
gl_ES: Cancelar

en: Are you sure you wish to cancel?
gl_ES: Estás certo de que desexas cancelar?

en: Confirm Cancel
gl_ES: Confirmar cancelar

en: Are you sure you wish to stop?
gl_ES: Estás certo que desexas deter?

en: Confirm Stop
gl_ES: Confirmar detención

en: Are you sure you wish to close?
gl_ES: Estás certo que desexas pechar?

en: Confirm Close
gl_ES: Confirma pechar

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
gl_ES: O nome de ficheiro indicado non pode ser convertido por mor do emprego de caracteres Unicode.

en: Specify New Filename:
gl_ES: Indicar o novo nome de ficheiro:

en: Don't ask me again
gl_ES: Non me volvas preguntar

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
gl_ES: Xa existe o ficheiro «%s», confirma que quere sobrescribilo?

en: Please choose an existing file.
gl_ES: Escolla un ficheiro existente.

en: File type:
gl_ES: Tipo de ficheiro:

en: Select a directory
gl_ES: Escolle un directorio

en: Dialog
gl_ES: Xanela de diálogo

en: Directory Dialog
gl_ES: Xanela de Díalogo de cartafol

en: File Dialog
gl_ES: Xanela de diálogo de Ficheiro

en: Error: %s at line %lu
gl_ES: Erro: %s na liña %lu

en: Could not load file: "%s"
gl_ES: Non foi posíbel abrir o ficheiro «%s»

en: Could not parse XML
gl_ES: Non se puido analizar XML

en: 1st Experimental Command...
gl_ES: 1º Comando Experimental...

en: 2nd Experimental Command
gl_ES: 2º Comando Experimental...

en: AUP project files (*.aup)
gl_ES: Ficheiros de proxecto AUP (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
gl_ES: Non se puido importar o proxecto:
    
    %s

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
gl_ES: %s
    Esta función non se admite nas versións de Audacity anteriores á 3.3.3.
    Estas pistas estéreo dividíronse en pistas mono.
    Verifique que todo funcione segundo o previsto antes de gardar.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
gl_ES: Este proxecto foi gardado por Audacity versión 1.0 ou anterior. O formato 
    cambiou e esta versión de Audacity non pode importar o proxecto.
    
    Use unha versión de Audacity anterior á v3.0.0 para actualizar o proxecto e despois
    pode importalo con esta versión de Audacity.

en: Internal error in importer...tag not recognized
gl_ES: Erro interno ao importar... non se recoñece a etiqueta

en: Invalid project 'vpos' attribute.
gl_ES: O atributo "vpos" do proxecto non é válido.

en: Invalid project 'h' attribute.
gl_ES: O atributo "h" do proxecto non é válido.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
gl_ES: O atributo "Ampliar" do proxecto non é válido.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
gl_ES: O atributo "sel0" do proxecto non é válido.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
gl_ES: O atributo "sel1" do proxecto non é válido.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
gl_ES: O atributo "selLow" do proxecto non é válido.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
gl_ES: O atributo "selHigh" do proxecto non é válido.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
gl_ES: Non foi posíbel atopar o cartafol de datos do proxecto: «%s»

en: Invalid project 'rate' attribute.
gl_ES: O atributo "rate" do proxecto non é válido.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
gl_ES: Atopáronse pistas MIDI no ficheiro do proxecto, pero esta compilación de Audacity non inclúe soporte MIDI, omitindo a pista.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
gl_ES: O proxecto activo xa ten unha pista de tempo e atopouse unha nun proxecto que se está importando, omitindo a pista de tempo importada.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
gl_ES: Atributo de secuencia 'maxsamples' non válido.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
gl_ES: Atributo de secuencia 'sampleformat' non válido.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
gl_ES: Atributo de secuencia 'numsamples' non válido.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
gl_ES: Non se puido analizar o atributo "start" do bloque de ondas

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
gl_ES: Falta o ficheiro do proxecto %s 
    
    Inserindo silencios en troques.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
gl_ES: Atributo 'len' do simpleblockfile ausente ou non válido.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
gl_ES: Atributo 'len' do silentblockfile ausente ou non válido.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
gl_ES: Ficheiro de alcume ausente %s
    
    Inserindo silencios en troques.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
gl_ES: Falta o atributo 'aliasstart' pcmaliasblockfile ou non é válido.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
gl_ES: Falta o atributo 'aliaslen' pcmaliasblockfile ou non é válido.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
gl_ES: Produciuse un erro ao procesar %s 
    
    Inserindo silencios.

en: Failed to open %s
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
gl_ES: Non se puido buscar a posición %lld en %s

en: Unable to read %lld samples from %s
gl_ES: Non se puideron ler %lld mostras de %s

en: Command:
gl_ES: Orde:

en: Browse...
gl_ES: Examinar...

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
gl_ES: Amosar a saída

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
gl_ES: Os datos van seren enviados á entrada estándar. «%f» utiliza o nome de ficheiro na xanela de exportación.

en: Program name appears to be missing.
gl_ES: Parece que falta o nome do programa.

en: "%s" couldn't be found.
gl_ES: Non se puido atopar ''%s".

en: Unable to locate "%s" in your path.
gl_ES: Non se puido localizar '%s' no teu camiño.

en: Find path to command
gl_ES: Buscar a ruta á orde

en: (external program)
gl_ES: (programa externo)

en: Cannot export audio to %s
gl_ES: Non é posíbel exportar son a %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
gl_ES: Exportando o son seleccionado utilizando o codificador de liña de ordes

en: Exporting the audio using command-line encoder
gl_ES: Exportando o son mediante o codificador de liña de comandos

en: Command Output
gl_ES: Saída da orde

en: &OK
gl_ES: &Aceptar

en: Bit Rate
gl_ES: Taxa de bits

en: Quality (kbps)
gl_ES: Calidade (kbps)

en: Compression
gl_ES: Compresión

en: Frame Duration
gl_ES: Duración do fotograma

en: Vbr Mode
gl_ES: Modo Vbr

en: Off
gl_ES: Apagado

en: On
gl_ES: Activado

en: Constrained
gl_ES: Restrinxido

en: Application
gl_ES: Aplicación

en: Low Delay
gl_ES: Baixa latencia

en: Cutoff
gl_ES: Recorte

en: Disabled
gl_ES: Desactivado

en: Narrowband
gl_ES: Banda estreita

en: Mediumband
gl_ES: Banda media

en: Wideband
gl_ES: Banda ancha

en: Super Wideband
gl_ES: Banda súper ancha

en: Fullband
gl_ES: Banda completa

en: Open custom FFmpeg format options
gl_ES: Abre as opcións de formato FFmpeg personalizados

en: Current Format:
gl_ES: Formato actual:

en: Current Codec:
gl_ES: Codec actual:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel determinar a descrición de formato do ficheiro «%s».

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel asignar o contexto do formato de saída.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel engadir o fluxo de son ao ficheiro de saída «%s».

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
gl_ES: FFmpeg: ERRO: non se pode abrir o ficheiro de saída "%s" para escribir. O código de erro é %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel escribir as cabeceiras no ficheiro de saída «%s». O código do erro é %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
gl_ES: FFmpeg non e quen de atopar o códec de son 0x%x.
    Probabelmente non foi incluída a compatibilidade na compilación.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
gl_ES: O códec informou dun erro xenérico (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
gl_ES: O códec informou dun parámetro non válido (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
gl_ES: Non se pode abrir o códec de son "%s" (0x%x) 
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel asignar o búfer para ler no FIFO do son.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
gl_ES: FFmpeg: ERRO: non se puido escribir o fotograma de son no ficheiro de saída.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel obter o tamaño do búfer da mostra

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel asignar os bytes para o búfer da mostra

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Non é posíbel configurar a trama de son

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
gl_ES: FFmpeg : ERRO - produciuse un fallo na trama de codificación

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
gl_ES: FFmpeg : ERRO - Datos pendentes de máis.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
gl_ES: FFmpeg : ERRO - nAudioFrameSizeOut grande de máis.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
gl_ES: Esta operación require que FFmpeg estea ben configurado.
    Pode configuralo en Preferencias > Bibliotecas.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
gl_ES: Tentouse exportar %d canles, mais o número máximo de canles para o formato de saída seleccionado é de %d

en: Exporting selected audio as %s
gl_ES: Exportando o son seleccionado como %s

en: Exporting the audio as %s
gl_ES: Exportando o son como %s

en: Invalid sample rate
gl_ES: Frecuencia de mostraxe incorrecta

en: Resample
gl_ES: Nova mostraxe

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
gl_ES: A frecuencia de mostraxe do proxecto (%d) non é compatible coa saída actual
    formato de ficheiro.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
gl_ES: A combinación de frecuencia de mostraxe do proxecto (%d) e taxa de bits (%d kbps) non é
    compatible co formato de ficheiro de saída actual.

en: You may resample to one of the rates below.
gl_ES: Pode volver a facer unha mostraxe a unha das frecuencias indicadas.

en: Sample Rates
gl_ES: Frecuencias de mostraxe

en: Main
gl_ES: Principal

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
gl_ES: Ficheiros M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
gl_ES: Ficheiros AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
gl_ES: Ficheiros AMR (banda estreita) (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
gl_ES: Ficheiros Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
gl_ES: Ficheiros WMA (versión 2) (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
gl_ES: Exportar FFmpeg personalizado

en: Estimate
gl_ES: Estimado

en: 2-level
gl_ES: 2- niveis

en: 4-level
gl_ES: 4-niveis

en: 8-level
gl_ES: 8-niveis

en: Full search
gl_ES: Busca completa

en: Log search
gl_ES: Busca logarítmica

en: Configure custom FFmpeg options
gl_ES: Configura opcións personalizadas de FFmpeg

en: Preset:
gl_ES: Predefinición:

en: Load Preset
gl_ES: Cargar predefinición

en: Save Preset
gl_ES: Gardar predefinición

en: Delete Preset
gl_ES: Eliminar predefinición

en: Import Presets
gl_ES: Importar predefinición

en: Export Presets
gl_ES: Exportar predefinición

en: Format:
gl_ES: Formato:

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
gl_ES: Códec:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
gl_ES: Non todos os formatos e códecs son compatíbeis. Tampouco o son todas as combinacións de opcións con todos os códecs.

en: Show All Formats
gl_ES: Amosar todos os formatos

en: Show All Codecs
gl_ES: Amosar todos os códecs

en: Formats
gl_ES: Formatos

en: General Options
gl_ES: Opcións xerais

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
gl_ES: Código de idioma de tres letras ISO 639
    Opcional
    baleiro - automático

en: Language:
gl_ES: Idioma:

en: Bit Reservoir
gl_ES: Reserva de bits

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
gl_ES: Etiqueta de código (FOURCC)
    Opcional
    Baleiro - automático

en: Tag:
gl_ES: Etiqueta:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
gl_ES: Velocidade de transferencia (bits/segundo) - inflúe no tamaño e na calidade
    do ficheiro resultante. Algúns códecs poden aceptar só valores específicos 
    (128k, 192k, 256k, etc.)
    0 - automático.
    Recomendado - 192000

en: Bit Rate:
gl_ES: Velocidade de transferencia:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
gl_ES: Calidade xeral, empregada por diferentes códecs
    Requirida para vorbis
    0 - automática
    -1 - desactivado (utiliza no seu canto a velocidade de transferencia)

en: Quality:
gl_ES: Calidade:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
gl_ES: Frecuencia de mostraxe (Hz)
    0 -Non modificar a frecuencia de mostraxe

en: Sample Rate:
gl_ES: Frecuencia de mostraxe:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
gl_ES: Largo de banda de son útil (Hz)
    Opcional
    0 - automático

en: Cutoff:
gl_ES: Cortar:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
gl_ES: Perfil AAC
    Baixa complexidade -predeterminado
    A maioría dos reprodutores non reproducirán outro tipo de perfil

en: Profile:
gl_ES: Perfil:

en: FLAC options
gl_ES: Opcións FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
gl_ES: Nivel de compresión
    Requirido para FLAC
    -1 - automático
    mín. - 0 (codificación, rápida, obtense ficheiros grandes)
    máx. - 10 (codificación lenta, obtense ficheiros pequenos)

en: Compression:
gl_ES: Compresión:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
gl_ES: Tamaño do fotograma
    Opcional
    0 - predeterminado
    mín. - 16
    máx. - 65535

en: Frame:
gl_ES: Fotograma:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
gl_ES: Precisión de coeficientes LPC
    Opcional
    0 - predeterminado
    mín. - 1
    máx. - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
gl_ES: Método de orde de predición
    Estimativo - o máis rápido, a menor compresión
    Busca logarítmica - o máis lento, a mellor compresión
    Busca completa - predeterminado

en: PdO Method:
gl_ES: Método de orde de predición (PdO):

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
gl_ES: Orde mínimo de predición
    Opcional
    -1 - predeterminado
    mín. - 0
    máx. - 32 (con LPC) ou 4 (sen LPC)

en: Min. PdO
gl_ES: Mín. OdP (PdO)

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
gl_ES: Orde máximo de predición
    Opcional
    -1 - predeterminado
    mín. - 0
    máx. - 32 (con LPC) ou 4 (sen LPC)

en: Max. PdO
gl_ES: Máx. OdP (PdO)

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
gl_ES: Orde mínimo de partición
    Opcional
    -1 - predeterminado
    mín. - 0
    máx. - 8

en: Min. PtO
gl_ES: Mín. PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
gl_ES: Orde máximo de partición
    Opcional
    -1 - predeterminado
    mín. - 0
    máx. - 8

en: Max. PtO
gl_ES: Máx. PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
gl_ES: Usar LPC

en: MPEG container options
gl_ES: Opcións do contedor MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
gl_ES: Velocidade máxima de transferencia do fluxo multiplexado
    Opcional
    0 - predeterminado

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
gl_ES: Frecuencia de multiplexado:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
gl_ES: Tamaño do paquete:
    Opcional
    0 - predeterminado

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
gl_ES: Tamaño do paquete:

en: You can't delete a preset without name
gl_ES: Non é posíbel eliminar unha predefinición sen nome

en: Delete preset '%s'?
gl_ES: Eliminar a predefinición «%s»?

en: Confirm Deletion
gl_ES: Confirmar a eliminación

en: You can't save a preset without a name
gl_ES: Non podes gardar un axuste sen nome

en: Select xml file with presets to import
gl_ES: Seleccione un ficheiro XML do que importar os valores predefinidos

en: No presets to export
gl_ES: Non hai axustes para exportar

en: Select xml file to export presets into
gl_ES: Seleccione un ficheiro XML ao que exportar os valores predefinidos

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
gl_ES: O formato %s non é compatible co códec %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
gl_ES: Formato e códec non compatibles

en: Failed to guess format
gl_ES: Non foi posíbel adiviñar o formato

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
gl_ES: Non foi posíbel atopar o códec

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
gl_ES: FFmpeg foi configurado nas Preferencias e cargado correctamente antes, 
     pero nesta ocasión Audacity non puido cargalo ao iniciar.  
    Quizais queiras voltar a Preferencias > Bibliotecas e reconfiguralo.

en: FFmpeg startup failed
gl_ES: Non foi posíbel iniciar FFmpeg

en: FFmpeg library not found
gl_ES: Non foi posíbel atopar a biblioteca FFmpeg

en: Locate FFmpeg
gl_ES: Atopar FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
gl_ES: Audacity necesita o ficheiro «%s» para importar e exportar son mediante FFmpeg.

en: Location of '%s':
gl_ES: Localización de «%s»:

en: To find '%s', click here -->
gl_ES: Para atopar «%s», prema aquí -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
gl_ES: Para obter unha copia de balde de «FFmpeg», prema aquí -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
gl_ES: Descargar

en: Only avformat.dll
gl_ES: Só avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
gl_ES: Só libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
gl_ES: Só libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
gl_ES: Onde está «%s»?

en: FFmpeg not found
gl_ES: Non foi foi posíbel atopar FFmpeg

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
gl_ES: Audacity tentou usar FFmpeg para importar un ficheiro de son, pero non se atoparon as bibliotecas. Para usar a importación de FFmpeg, vai a Editar > Preferencias > Bibliotecas para descargar ou localizar as bibliotecas de FFmpeg.

en: Do not show this warning again
gl_ES: Non volver amosar este aviso

en: FFmpeg Import/Export Library
gl_ES: Biblioteca de importación/exportación FFmpeg

en: No compatible FFmpeg library was found
gl_ES: Non foi posíbel atopar unha biblioteca FFmpeg compatíbel

en: FFmpeg Library Version:
gl_ES: Versión da biblioteca FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
gl_ES: Biblioteca FFmpeg:

en: Loca&te...
gl_ES: Ato&par

en: Dow&nload
gl_ES: De&scargar

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
gl_ES: Audacity detectou automaticamente unhas bibliotecas FFmpeg correctas.
    Aínda así quere atopalas manualmente?

en: Success
gl_ES: Éxito

en: Error Saving FFmpeg Presets
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar as predefinicións de FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
gl_ES: Sobrescribir os valores predefinidos «%s»?

en: Confirm Overwrite
gl_ES: Confirme a sobrescrita

en: Please select format before saving a profile
gl_ES: Seleccione o formato antes de gardar un perfil

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
gl_ES: Seleccione o códec antes de gardar un perfil

en: Preset '%s' does not exist.
gl_ES: O valor predefinido «%s» non existe.

en: Replace preset '%s'?
gl_ES: Substituír a predefinición '%s'?

en: FFmpeg-compatible files
gl_ES: Ficheiros compatíbeis con FFmpeg

en: Try installing FFmpeg.
gl_ES: Proba a instalar FFmpeg.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
gl_ES: Índice[%02x] Códec[%s], Idioma[%s], Velocidade de transferencia[%s], Canles[%d], Duración[%d]

en: Bit Depth
gl_ES: Profundidade de bits

en: Level
gl_ES: Nivel

en: 0 (fastest)
gl_ES: 0 (o máis rápido)

en: 8 (best)
gl_ES: 8 (o mellor)

en: FLAC Files
gl_ES: Ficheiros FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
gl_ES: A exportación de FLAC non foi quen de abrir %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
gl_ES: Non foi posíbel inicializar a codificación de FLAC
    Estado: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
gl_ES: Exportando o son seleccionado como FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
gl_ES: Exportando o son como FLAC

en: FLAC files
gl_ES: Ficheiros FLAC

en: List of Files in basic text format
gl_ES: Lista de ficheiros en formato de texto básico

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
gl_ES: Desprazamento de xanela incorrecto no ficheiro LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
gl_ES: Duración incorrecta no ficheiro LOF.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
gl_ES: As pistas MIDI non poden ser trasladadas individualmente, iso só se pode facer cos ficheiros de son.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
gl_ES: Desprazamento de pista incorrecto no ficheiro LOF.

en: Version
gl_ES: Versión

en: MP2 Files
gl_ES: Ficheiros MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
gl_ES: Non é posíbel exportar a MP2 con esta frecuencia de mostraxe e esta velocidade de transferencia

en: Unable to open target file for writing
gl_ES: Non foi posíbel abrir o ficheiro de destino para escritura

en: Exporting selected audio at %ld kbps
gl_ES: Exportando o son seleccionado a %ld Kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
gl_ES: Exportando o son a %ld kbps

en: 220-260 kbps (Best Quality)
gl_ES: 220-260 kbps (mellor calidade)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
gl_ES: 45-85 kbps (ficheiros máis pequenos)

en: Excessive, 320 kbps
gl_ES: Excesivo, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
gl_ES: Extremo, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
gl_ES: Estándar, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
gl_ES: Medio, 145-185 kbps

en: Excessive
gl_ES: Excesivo

en: Extreme
gl_ES: Extremo

en: Standard
gl_ES: Estándar

en: Medium
gl_ES: Medio

en: Bit Rate Mode
gl_ES: Modo de taxa de bits

en: Preset
gl_ES: Predefinido

en: Variable
gl_ES: Variábel

en: Average
gl_ES: Media

en: Constant
gl_ES: Constante

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
gl_ES: Calidade

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
gl_ES: Localizar LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
gl_ES: Audacity necesita o ficheiro «%s» para crear MP3.

en: Location of %s:
gl_ES: Localización de %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
gl_ES: Para atopar %s, prema aquí -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
gl_ES: Para obter unha copia gratuíta de LAME, prema acó -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
gl_ES: Onde está %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
gl_ES: Estás vinculado a lame_enc.dll v%d.%d. Esta versión non é compatible con Audacity %d.%d.%d. 
    Por favor, descarga a derradeira versión de 'LAME para Audacity'.

en: Only lame_enc.dll
gl_ES: Só lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
gl_ES: Só libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
gl_ES: Só libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
gl_ES: Só libmp3lame.so

en: Primary shared object files
gl_ES: Ficheiros de obxecto compartidos primarios

en: Extended libraries
gl_ES: Bibliotecas ampliadas

en: Only libmp3lame.so.0
gl_ES: Só libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
gl_ES: Ficheiros MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
gl_ES: Non foi posíbel abrir a biblioteca de codificación de MP3!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
gl_ES: Non foi posíbel inicializar a biblioteca de codificación de MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
gl_ES: Non é unha biblioteca de codificación MP3 admitida!

en: Unable to initialize MP3 stream
gl_ES: Non é posíbel inicializar o fluxo MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
gl_ES: Exportando o son seleccionado coas predefinicións %s

en: Exporting the audio with %s preset
gl_ES: Exportando o son con  predefinición %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
gl_ES: Exportando o son seleccionado con calidade VBR %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
gl_ES: Exportando o son coa calidade VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
gl_ES: Exportando o son seleccionado a %d Kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
gl_ES: Exportando o audio a %d Kbps

en: Error %ld returned from MP3 encoder
gl_ES: O codificador MP3 devolveu o erro %ld

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
gl_ES: A taxa de mostras do proxecto (%d) non é compatible 
    co formato de ficheiro MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
gl_ES: A combinación da taxa de mostras (%d) e a taxa de bits (%d kbps) 
    non é compatible co formato de ficheiro MP3.

en: MP3 export library not found
gl_ES: Non foi posíbel atopar a biblioteca de exportación MP3

en: (Built-in)
gl_ES: (Incorporado)

en: LAME MP3 Export Library
gl_ES: Biblioteca de exportación LAME MP3

en: MP3 Library Version:
gl_ES: Versión da biblioteca MP3:

en: MP3 files
gl_ES: Ficheiros MP3

en: Ogg Vorbis Files
gl_ES: Ficheiros Ogg Vorbis

en: Unable to export - rate or quality problem
gl_ES: Non se puido exportar - problema coa taxa ou calidade

en: Unable to export - problem initialising
gl_ES: Non se puido exportar - problema ao inicializar

en: Unable to export - problem creating stream
gl_ES: Non se puido exportar - problema ao crear o fluxo

en: Unable to export - problem with packets
gl_ES: Non se puido exportar - problema cos paquetes

en: Unable to export - problem with file
gl_ES: Non se puido exportar - problema co ficheiro

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
gl_ES: Exportando o son seleccionado como Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
gl_ES: Exportando o son como Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
gl_ES: Ficheiros Ogg Vorbis

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
gl_ES: Índice[%02x] Versión[%d], Canles[%d], Taxa[%ld]

en: Media read error
gl_ES: Produciuse un erro de lectura de medio

en: Not an Ogg Vorbis file
gl_ES: Non é un ficheiro Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
gl_ES: A versión Vorbis non coincide

en: Invalid Vorbis bitstream header
gl_ES: Cabeceira incorrecta para fluxo de bits Vorbis

en: Internal logic fault
gl_ES: Produciuse un fallo de lóxica interna

en: no error
gl_ES: sen erro

en: invalid argument
gl_ES: argumento non válido

en: buffer too small
gl_ES: buffer demasiado pequeno

en: internal error
gl_ES: erro interno

en: invalid packet
gl_ES: paquete non válido

en: not implemented
gl_ES: non implementado

en: invalid state
gl_ES: estado non válido

en: memory allocation has failed
gl_ES: fallou a asignación de memoria

en: Maximum
gl_ES: Máximo

en: VBR Mode
gl_ES: Modo VBR

en: Optimize for
gl_ES: Optimizar para

en: Speech
gl_ES: Fala

en: Buffer overflow in OGG packet
gl_ES: Desbordamento de búfer no paquete OGG

en: Unable to write OGG page header
gl_ES: Non se pode escribir a cabeceira da páxina OGG

en: Unable to write OGG page
gl_ES: Non se pode escribir a páxina OGG

en: Opus Files
gl_ES: Ficheiros Opus

en: Unsupported sample rate
gl_ES: Frecuencia de mostraxe non compatible

en: Exporting selected audio as Opus
gl_ES: Exportando o son escollido como Opus

en: Exporting the audio as Opus
gl_ES: Exportando o son como Opus

en: Unable to create Opus encoder
gl_ES: Non se pode crear o codificador Opus

en: Unable to set bitrate
gl_ES: Non se pode establecer a taxa de bits

en: Unable to set complexity
gl_ES: Non se pode establecer a complexidade

en: Unable to set bandwidth
gl_ES: Non se pode establecer o ancho de banda

en: Unable to set VBR mode
gl_ES: Non se pode establecer o modo VBR

en: Unable to set CVBR mode
gl_ES: Non se pode establecer o modo CVBR

en: Unable to get lookahead
gl_ES: Non se pode obter a anticipación

en: Failed to calculate correct preskip
gl_ES: Fallou ao calcular o salto previo correcto

en: Failed to encode input buffer
gl_ES: Fallou ao codificar o buffer de entrada

en: Opus files
gl_ES: Ficheiros Opus

en: File has changed the number of channels in the middle.
gl_ES: O ficheiro cambiou o número de canles no medio.

en: IO error reading from file
gl_ES: Erro de Entrada/Saída na lectura do ficheiro

en: not an Opus file
gl_ES: non é un ficheiro Opus

en: invalid header
gl_ES: cabeceira non válida

en: unsupported version
gl_ES: versión non compatible

en: invalid stream structure
gl_ES: estrutura de fluxo non válida

en: stream is not seekable
gl_ES: O fluxo non é desprazable

en: invalid timestamp
gl_ES: marca de tempo non válida

en: Failed to decode Opus file: %s
gl_ES: Fallou ao decodificar o ficheiro Opus: %s

en: Encoding
gl_ES: Codificación

en: Header
gl_ES: Cabeceira

en: Other uncompressed files
gl_ES: Outros ficheiros sen comprimir

en: GSM 6.10 requires mono
gl_ES: GSM 6.10 require mono

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
gl_ES: Os formatos WAVEX e GSM 6.10 non son compatibles

en: Cannot export audio in this format.
gl_ES: Non é posíbel exportar son neste formato.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
gl_ES: Tentou exportar un ficheiro WAV ou AIFF que sería superior a 4 GB.
    Audacity non pode facelo, a exportación foi abandonada.

en: Exporting the selected audio as %s
gl_ES: Exportando o son seleccionado como %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
gl_ES: Produciuse un erro ao escribir o ficheiro %s (disco cheo?).
    «Libsndfile» di: «%s»

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
gl_ES: WAV, AIFF e outros tipos de datos sen comprimir

en: AVR (Audio Visual Research)
gl_ES: AVR (Investigación Audiovisual)

en: CAF (Apple Core Audio File)
gl_ES: CAF (Ficheiro de Audio de Núcleo de Apple)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
gl_ES: FLAC (Códec de Audio Sen Pérdidas FLAC)

en: HTK (HMM Tool Kit)
gl_ES: HTK (Kit de Ferramentas HMM)

en: OGG (OGG Container format)
gl_ES: OGG (Formato de Contedor OGG)

en: PVF (Portable Voice Format)
gl_ES: PVF (Formato de Voz Portátil)

en: RAW (header-less)
gl_ES: RAW (sen cabeceira)

en: SDS (Midi Sample Dump Standard)
gl_ES: SDS (Estándar de Transferencia de Mostras MIDI)

en: Signed 8 bit PCM
gl_ES: PCM asinada de 8 bits

en: Signed 16 bit PCM
gl_ES: PCM asinada de 16 bits

en: Signed 24 bit PCM
gl_ES: PCM asinada de 24 bits

en: Signed 32 bit PCM
gl_ES: PCM asinada de 32 bits

en: Unsigned 8 bit PCM
gl_ES: PCM non asinada de 8 bits

en: 32 bit float
gl_ES: 32 bits flotante

en: 64 bit float
gl_ES: 64 bits flotante

en: Low Quality (Fast)
gl_ES: Baixa calidade (Rápido)

en: Normal Quality
gl_ES: Calidade normal

en: High Quality (Slow)
gl_ES: Alta calidade (Lento)

en: Very High Quality (Slowest)
gl_ES: Moitísima calidade (O máis lento)

en: Hybrid Mode
gl_ES: Modo híbrido

en: Create Correction(.wvc) File
gl_ES: Crear ficheiro de corrección (.wvc)

en: WavPack Files
gl_ES: Ficheiros WavPack

en: Unable to create target file for writing
gl_ES: Non se pode crear o ficheiro de destino para escribir

en: Exporting selected audio as WavPack
gl_ES: Exportando o son escollido como WavPack

en: Exporting the audio as WavPack
gl_ES: Exportando o son como WavPack

en: WavPack files
gl_ES: Ficheiros WavPack

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
gl_ES: Atopáronse %d erros ao decodificar o ficheiro WavPack!

en: &Nyquist Workbench...
gl_ES: Taller &Nyquist....

en: &Undo	Ctrl+Z
gl_ES: &Desfacer	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
gl_ES: &Refacer	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
gl_ES: Cor&tar	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
gl_ES: &Copiar	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
gl_ES: &Pegar	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
gl_ES: Borr&ar	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
gl_ES: Esco&lla Todo	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
gl_ES: &Buscar...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
gl_ES: &Paréntese correspondente	F8

en: &Top S-expr	F9
gl_ES: S-expr &superior	F9

en: &Higher S-expr	F10
gl_ES: S-expr &maior 	F10

en: &Previous S-expr	F11
gl_ES: S-expr &anterior	F11

en: &Next S-expr	F12
gl_ES: S-expr &seguinte	F12

en: &Go to
gl_ES: &Ir a

en: Select &Font...
gl_ES: Escolle &fonte...

en: Split &Vertically
gl_ES: Dividir &Verticalmente

en: Split &Horizontally
gl_ES: Dividir &Horizontalmente

en: Show S&cript
gl_ES: Mostrar S&script

en: Show &Output
gl_ES: M&ostrar Saída

en: &Large Icons
gl_ES: Iconas &Grandes

en: &Small Icons
gl_ES: Iconas Pequena&s

en: Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas

en: &Go	F5
gl_ES: &Ir	F5

en: &Stop	F6
gl_ES: &Deter	F6

en: &About
gl_ES: &Acerca de

note: i18n-hint noun
en: Output
gl_ES: Saída

en: Load Nyquist script
gl_ES: Cargar o script de Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
gl_ES: Scripts Nyquist (*.ny)|*.ny|Scripts Lisp (*.lsp)|*.lsp|Todos os ficheiros|*

en: Script was not saved.
gl_ES: Non se gardou o script.

en: Save Nyquist script
gl_ES: Gardar script Nyquist

en: Find dialog
gl_ES: Caixa de diálogo de búsqueda

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
gl_ES: Galería de Iconas Tango (icona de barra de ferramentas)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
gl_ES: (C) 2009 por Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
gl_ES: Módulo externo de Audacity que proporciona un IDE sinxelo para escribir efectos.

en: Nyquist Effect Workbench
gl_ES: Taller con efecto Nyquist

en: No matches found
gl_ES: Non se atoparon coincidencias

en: Code has been modified. Are you sure?
gl_ES: O código foi modificado. Estás certo?

en: Untitled
gl_ES: Sen título

en: Nyquist Effect Workbench -
gl_ES: taller con efecto Nyquist -

en: New
gl_ES: Novo

en: New script
gl_ES: Novo script

en: Open
gl_ES: Aberto

en: Open script
gl_ES: Abrir script

en: Save
gl_ES: Gardar

en: Save script
gl_ES: Gardar script

en: Save As
gl_ES: Gardar como

en: Save script as...
gl_ES: Gardar script como...

en: Copy
gl_ES: Copiar

en: Copy to clipboard
gl_ES: Copiar no portapapeis

en: Cut
gl_ES: Cortar

en: Cut to clipboard
gl_ES: Cortar ao portapapeis

en: Paste
gl_ES: Pegar

en: Paste from clipboard
gl_ES: Pegar desde o portapapeis

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
gl_ES: Limpar

en: Clear selection
gl_ES: Limpar selección

en: Select All
gl_ES: Seleccione Todo

en: Select all text
gl_ES: Selecciona todo o texto

en: Undo
gl_ES: Desfacer

en: Undo last change
gl_ES: Desfacer o derradeiro troco

en: Redo
gl_ES: Refacer

en: Redo previous change
gl_ES: Refacer o troco anterior

en: Find
gl_ES: Atopar

en: Find text
gl_ES: Atopar texto

en: Match
gl_ES: Coincidir

en: Go to matching paren
gl_ES: Ir ao paréntese correspondente

en: Top
gl_ES: Arriba

en: Go to top S-expr
gl_ES: Ir ao principio S-expr

en: Up
gl_ES: Arriba

en: Go to higher S-expr
gl_ES: Ir á S-expr superior

en: Previous
gl_ES: Anterior

en: Go to previous S-expr
gl_ES: Ir ao anterior S-expr

en: Next
gl_ES: Seguinte

en: Go to next S-expr
gl_ES: Ir á seguinte S-expr

note: i18n-hint noun
en: Start
gl_ES: Inicio

en: Start script
gl_ES: Comezar script

en: Stop script
gl_ES: Deter script

en: Waiting for audio.com
gl_ES: Agardando por audio.com

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
gl_ES: É precisa unha acción en audio.com para poder continuar. Podes cancelar esta operación.

en: Save to audio.com
gl_ES: Gardar en audio.com

en: Generating audio preview...
gl_ES: Xerando a vista previa de son...

en: Open from audio.com
gl_ES: Abre desde audio.com

en: Synchronizing project
gl_ES: Sincronización do proxecto

en: Previews can be updated only for Cloud projects
gl_ES: As vistas previas só se poden actualizar para proxectos na nube

en: Save &To Cloud...
gl_ES: Gardar &na nube...

en: &Update Cloud Audio Preview
gl_ES: &Actualizar a vista previa de son da nube

en: Open Fro&m Cloud...
gl_ES: Abrir des&de a nube...

en: S&hare Audio...
gl_ES: C&ompartir son...

en: Cloud
gl_ES: Nube

en: Account
gl_ES: Conta

en: Export behavior
gl_ES: Comportamento de exportación

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
gl_ES: M&ostrar "Como queres exportar?" diálogo

en: Save behavior
gl_ES: Gardar comportamento

en: Always &ask
gl_ES: Pregunt&ar sempre

en: Always &save to cloud
gl_ES: Gardar &sempre na nube

en: Always save to the co&mputer
gl_ES: Garda se&mpre no ordenador

en: Temporary Cloud files directory
gl_ES: Directorio de ficheiros temporais da nube

en: &Location:
gl_ES: &Lugar:

en: &Browse...
gl_ES: &Explorar...

en: days
gl_ES: días

en: &Remove temporary files after:
gl_ES: Elimina&r ficheiros temporais despois de:

en: Preferences for Cloud
gl_ES: Preferencias para a Nube

en: Choose a location to place the temporary directory
gl_ES: Seleccione o lugar no que estabelecer o cartafol temporal

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
gl_ES: O cartafol de ficheiros temporais non pode estar nun disco FAT.

en: Cannot set the preference.
gl_ES: Non se pode establecer a preferencia.

en: Failed.
gl_ES: Fallou.

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
gl_ES: Sincronizando con audio.com... (%d%%)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
gl_ES: O proxecto está sincronizándose con audio.com. Queres detelo?

en: Waiting for space to free up
gl_ES: Agardando a que se libere espazo

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
gl_ES: Unha vez que fagas espazo de almacenamento dispoñible en audio.com, fai clic en tentar de novo.

en: Share Audio
gl_ES: Compartir son

en: Get Effects
gl_ES: Obter efectos

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
gl_ES: barra de ferramentas de &Compartir son

en: You are not signed in
gl_ES: Non comezaches sesión

en: Sign in
gl_ES: Comeza sesión

en: &Sign Out
gl_ES: &Pechar sesión

en: Don't show this again
gl_ES: Non mostrar isto de novo

note: i18n-hint: A title that is shown on the first project save that allows the user to select Cloud or local save.
en: How would you like to save?
gl_ES: Como te gustaría gardar?

en: Save to the Cloud (free)
gl_ES: Gardar na Nube (gratuíto)

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
gl_ES: O teu proxecto está respaldado de forma privada en audio.com. Podes acceder ao teu traballo desde calquera dispositivo e colaborar no proxecto con outras persoas. O gardado na Nube é gratuíto para un número limitado de proxectos.

en: &Save to Cloud
gl_ES: &Gardar na Nube

en: On your computer
gl_ES: No teu ordenador

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
gl_ES: Os ficheiros gárdanse no teu dispositivo.
    Nota: Para exportar ficheiros MP3 e WAV, usa Ficheiro > Exportar son en lugar diso.

en: Save to &computer
gl_ES: Gardar no &ordenador

en: &Remember my choice and don't show again
gl_ES: &Lembrar a miña elección e non mostrar de novo

note: i18n-hint: A title that is shown on export that allows the user to select Cloud or local export.
en: How would you like to export?
gl_ES: Como che gustaría exportar?

en: Share to audio.com
gl_ES: Comparte en audio.com

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
gl_ES: Carga un ficheiro de son sen comprimir e xera unha ligazón para compartilo. Esta ligazón permite que outros descarguen o ficheiro en formato .wav ou .mp3.

en: &Share to audio.com
gl_ES: &Compartir en audio.com

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
gl_ES: Exporta MP3, WAV, FLAC e outros formatos ao teu ordenador.

en: Export to &computer
gl_ES: Exportar ao &ordenador

en: &Don't show again
gl_ES: &Non volver mostrar

en: Project Name
gl_ES: Nome do proxecto

en: Private
gl_ES: Privado

en: Unlisted
gl_ES: Non listado

en: Public
gl_ES: Público

en: Save to computer...
gl_ES: Gardar no ordenador...

en: We encountered an issue syncing your file
gl_ES: Atopamos un problema ao sincronizar o teu ficheiro

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
gl_ES: Non te preocupes, os teus trocos gardaranse nunha localización temporal e sincronizaranse coa túa copia na nube cando se retome a conexión a Internet.

en: Log in to audio.com to proceed.
gl_ES: Comeza sesión en audio.com para continuar.

en: Link account
gl_ES: Vincular conta

en: We were unable to link your account. Please try again.
gl_ES: Non puidemos vincular a túa conta. Téntao de novo.

en: &Cancel
gl_ES: &Cancelar

en: &Try again
gl_ES: &Téntao de novo

en: Account linked successfully!
gl_ES: Conta vinculada correctamente!

en: Enter token to link your account
gl_ES: Introduce o token para vincular a túa conta

en: C&ontinue
gl_ES: C&ontinuar

en: L&ink audio.com account...
gl_ES: V&incular conta de audio.com...

en: Create cloud account
gl_ES: Crear conta na nube

en: Sign in to cloud
gl_ES: Comeza sesión na nube

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
gl_ES: Vaia! Parece que houbo un problema coa túa información.
    Asegúrate de que o teu correo electrónico sexa correcto e que o teu contrasinal teña polo menos 8 caracteres

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
gl_ES: Sentímolo, pero parece que o correo electrónico ou o contrasinal que introduciches son incorrectos.
    Comproba as túas credenciais e téntao de novo.

en: Create an account to save to the cloud
gl_ES: Crea unha conta para gardar na nube

en: Sign in to save to the cloud
gl_ES: Comeza sesión para gardar na nube

en: Continue with Google
gl_ES: Continúa con Google

en: Continue with Facebook
gl_ES: Continúa con Facebook

en: Email
gl_ES: Correo electrónico

en: Password
gl_ES: Contrasinal

en: Forgot your password?
gl_ES: Esqueciches o teu contrasinal?

en: Already have an account?
gl_ES: Xa tes unha conta?

en: Sign in here
gl_ES: Comeza sesión acó

en: Need an account?
gl_ES: Precisas unha conta?

en: Continue
gl_ES: Continuar

en: This project is no longer saved to the Cloud
gl_ES: Este proxecto xa non se garda na nube

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
gl_ES: Este proxecto eliminouse de audio.com e, polo tanto, non se pode gardar neste momento.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
gl_ES: Podes gardalo na nube como un proxecto novo ou gardalo no teu ordenador.

en: Save to computer
gl_ES: Gardar no ordenador

en: Save to Cloud
gl_ES: Gardar na nube

en: Your project storage limit has been reached.
gl_ES: Alcanzouse o límite de almacenamento do teu proxecto.

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
gl_ES: É posible que teñas que eliminar proxectos máis antigos para facer espazo dispoñible. Para obter máis opcións, visita audio.com

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
gl_ES: Tamén podes gardar este proxecto localmente para evitar perder trocos.

en: Visit audio.com
gl_ES: Visita audio.com

en: Project version conflict detected
gl_ES: Detectouse un conflito na versión do proxecto

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
gl_ES: Hai unha versión máis recente deste proxecto de Audacity en Audio.com. Ao gardar este proxecto, substituirase como a versión máis recente.

en: Save this project
gl_ES: Garda este proxecto

en: Discard and open latest version
gl_ES: Descartar e abrir a derradeira versión

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
gl_ES: O proxecto contén trocos sen gardar. Hai unha versión máis recente deste proxecto de Audacity en Audio.com. Ao descartar os trocos, abrirase a versión máis recente.

en: Open local project
gl_ES: Abrir proxecto local

en: Cloud project conflict
gl_ES: Conflito do proxecto na nube

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
gl_ES: Estás tentando abrir unha nova versión activa deste proxecto cando xa hai unha aberta. Escolle a versión que desexas permaneza aberta.

en: Keep currently open version
gl_ES: Mantén a versión aberta actualmente

en: Open new version
gl_ES: Abre unha nova versión

en: Open from Cloud
gl_ES: Abrir desde a nube

en: less than 1 minute
gl_ES: menos de 1 minuto

en: one minutes ago | %d minutes ago
gl_ES[0]: Fai un minuto
gl_ES[1]: Fai %d minutos

en: one hour ago | %d hours ago
gl_ES[0]: Fai unha hora
gl_ES[1]: Fai %d horas

en: Modified
gl_ES: Modificado

en: Failed to authorize account
gl_ES: Produciuse un erro ao autorizar a conta

en: Loading projects list...
gl_ES: Cargando lista de proxectos...

en: Failed to get projects list
gl_ES: Produciuse un erro ao obter a lista de proxectos

en: Cloud saved projects
gl_ES: Proxectos gardados na nube

en: Search:
gl_ES: Busca:

en: Prev
gl_ES: Previo

en: View in audio.com
gl_ES: Ver en audio.com

en: Page %d of %d
gl_ES: Páxina %d de %d

en: Anyone will be able to listen to this audio.
gl_ES: Calquera persoa poderá escoitar este son.

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
gl_ES: Só ti e as persoas coas que compartas unha ligazón poderán escoitar este son.

en: Are you sure you want to cancel?
gl_ES: Estás certo de que queres cancelar?

en: Cancel upload to Audio.com
gl_ES: Cancelar a carga en Audio.com

en: Uploading audio...
gl_ES: Cargando audio...

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
gl_ES: Non podemos cargar este ficheiro. Téntao de novo e asegúrate de vincular a túa conta de audio.com antes de cargar.

en: Upload error
gl_ES: Erro de carga

en: We are unable to prepare this file for uploading.
gl_ES: Non podemos preparar este ficheiro para cargalo.

en: Finalizing upload...
gl_ES: Finalizando a carga...

en: Track Title
gl_ES: Título da pista

en: Preparing audio...
gl_ES: Preparando son...

en: You are not authorized to access this project.
gl_ES: Non tes autorización para acceder a este proxecto.

en: You tried to access a project that has expired.
gl_ES: Tentaches acceder a un proxecto que caducou.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
gl_ES: Audacity tivo problemas para conectarse ao servidor.

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
gl_ES: O proxecto é demasiado grande para cargalo. Gárdao no teu ordenador.

en: You don't have access to this project.
gl_ES: Non tes acceso a este proxecto.

en: The project could not be found.
gl_ES: Non se puido atopar o proxecto.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
gl_ES: O servidor respondeu con algo que Audacity non puido entender.

en: Audacity encountered an internal error.
gl_ES: Audacity atopou un erro interno.

en: Audio.com encountered an internal error.
gl_ES: Audio.com atopou un erro interno.

en: Audacity encountered an unknown error.
gl_ES: Audacity atopou un erro descoñecido.

en: Sync failed
gl_ES: Fallou a sincronización

en: Error details:
    %s
gl_ES: Detalles do erro:
    %s

en: Syncing your project
gl_ES: Sincronizando o teu proxecto

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
gl_ES: O proxecto sincronizarase en segundo plano mentres traballas. Podes comprobar o estado de sincronización na esquina inferior dereita de Audacity en calquera momento

en: Success!
gl_ES: Éxito!

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
gl_ES: Agora todos os cambios gardados actualizaranse na nube. Podes xestionar este ficheiro desde a páxina dos teus proxectos cargados en audio.com

en: Done
gl_ES: Feito

en: Cloud project incomplete
gl_ES: Proxecto na nube incompleto

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
gl_ES: A derradeira versión deste proxecto non se subiu completamente a audio.com. No seu lugar, pode cargar a derradeira versión completa.

en: Load latest
gl_ES: Cargar o derradeiro

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
gl_ES: Non se cargou completamente ningunha versión deste proxecto en audio.com. Non se pode cargar.

en: You have canceled this upload to audio.com
gl_ES: Cancelaches esta carga a audio.com

en: Retry
gl_ES: Volver tentar

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
gl_ES: É precisa unha acción en audio.com para poder continuar. Unha vez que remates con el, fai clic en Volver tentar

en: Loading...
gl_ES: Cargando...

en: Please wait...
gl_ES: Por favor, agarde...

en: Connection error
gl_ES: Erro de conexión

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
gl_ES: Audacity non pode conectarse a MuseHub.com. Comproba a túa conexión e téntao de novo.

en: Try again
gl_ES: Téntao de novo

en: Get it on MuseHub
gl_ES: Conseguilo en MuseHub

en: Become a partner
gl_ES: Faite socio

en: Become a MuseHub partner
gl_ES: Convértete en socio de MuseHub

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
gl_ES: Podes chegar a millóns de creadores de música publicando as túas aplicacións, efectos e sons en MuseHub. Se es un programador e estás interesado en publicar os teus produtos en MuseHub, podes solicitalo hoxe.

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
gl_ES: Os ficheiros Allegro (.gro) exportados aforran tempo como:

en: Please select only one Note Track at a time.
gl_ES: escolle só unha pista de notas á vez.

en: Please select a Note Track.
gl_ES: escolle unha pista de notas.

en: Export MIDI As:
gl_ES: Exportar MIDI como:

en: MIDI file
gl_ES: Ficheiro MIDI

en: Allegro file
gl_ES: Ficheiro Allegro

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
gl_ES: Seleccionou un nome de ficheiro cunha extensión non identificada.
    Está seguro de que quere continuar?

en: Export MIDI
gl_ES: Exportar MIDI

en: Export MI&DI...
gl_ES: Exportar MI&DI...

en: Imported MIDI from '%s'
gl_ES: MIDI Importado de «%s»

en: Import MIDI
gl_ES: Importar MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
gl_ES: Non se puido abrir o ficheiro %s: o nome do ficheiro é moi curto.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
gl_ES: Non se puido abrir o ficheiro %s: tipo de ficheiro incorrecto.

en: Could not open file %s.
gl_ES: Non se puido abrir o ficheiro %s.

en: Select a MIDI file
gl_ES: Escolle un ficheiro MIDI

en: MIDI and Allegro files
gl_ES: Ficheiros MIDI e Allegro

en: MIDI files
gl_ES: Ficheiros MIDI

en: Allegro files
gl_ES: Ficheiros  Allegro

en: No revision identifier was provided
gl_ES: Non se proporcionou ningún identificador de revisión

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
gl_ES: %s, administración de sistemas

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
gl_ES: %s, cofundador e desenvolvedor

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, designer
gl_ES: %s, deseñador

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
gl_ES: %s, desenvolvedor

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
gl_ES: %s, desenvolvedor e soporte

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
gl_ES: %s, documentación e apoio

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
gl_ES: %s, probador de control de calidade, documentación e soporte

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
gl_ES: %s, documentación e apoio, francés

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
gl_ES: %s, garantía de calidade

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
gl_ES: %s, asesor de accesibilidade

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
gl_ES: %s, artista gráfico

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
gl_ES: %s, compositor

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
gl_ES: %s, probador

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
gl_ES: %s, Complementos de Nyquist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
gl_ES: %s, desenvolvedor web

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
gl_ES: %s, gráficos

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, effects presets
gl_ES: %s, efectos predefinidos

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
gl_ES: %s (incorporando %s, %s, %s, %s e %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
gl_ES: Sobre %s

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
gl_ES: %s o software gratuíto de código aberto e multiplataforma para gravar e editar sons.

en: Credits
gl_ES: Créditos

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
gl_ES: %s Membros do equipo

en: Emeritus:
gl_ES: Emérito:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
gl_ES: Distinguidos membros do equipo %s, non activos actualmente

en: Contributors
gl_ES: Colaboradores

en: Website and Graphics
gl_ES: Sitio web e gráficos

en: Translators
gl_ES: Tradutores

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
gl_ES: %s inclúe código dos seguintes proxectos:

en: Special thanks:
gl_ES: Agradecementos especiais:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
gl_ES: %s sitio web:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
gl_ES: o software %s ten copyright %s 1999-2024  Equipo %s.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
gl_ES: O nome %s é unha marca rexistrada.

en: Build Information
gl_ES: Información da compilación

en: Enabled
gl_ES: Activado

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
gl_ES: A compilación

en: Program build date:
gl_ES: Data de compilación do programa:

en: Commit Id:
gl_ES: ID de confirmación:

en: Debug build (debug level %d)
gl_ES: Compilación de depuración (nivel de depuración %d)

en: Release build (debug level %d)
gl_ES: Versión de compilación (nivel de depuración %d)

en: Build type:
gl_ES: Tipo de compilación:

en: Compiler:
gl_ES: Compilador:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
gl_ES: Prefixo de instalación:

en: Cache folder:
gl_ES: Cartafol da caché:

en: Settings folder:
gl_ES: Cartafol de configuración:

en: Data folder:
gl_ES: Cartafol de datos:

en: State folder:
gl_ES: Cartafol de estado:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
gl_ES: Bibliotecas principais

en: Cross-platform GUI library
gl_ES: Biblioteca multiplataforma GUI

en: Audio playback and recording
gl_ES: Reprodución e gravación de son

en: Sample rate conversion
gl_ES: Conversión da frecuencia de mostraxe

en: File Format Support
gl_ES: Formatos de ficheiro compatíbeis

en: MP3 Import
gl_ES: Importación de MP3

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
gl_ES: Exportación MP3

note: i18n-hint: Opus is the codec name. This name should not be translated
en: Opus Import and Export
gl_ES: Importación e exportación de Opus

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
gl_ES: Importación e exportación de Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
gl_ES: Compatibilidade con etiquetas ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
gl_ES: Importación e exportación de FLAC

en: MP2 export
gl_ES: Exportación a MP2

en: FFmpeg Import/Export
gl_ES: Importación/exportación FFmpeg

en: Features
gl_ES: Características

en: Plug-in support
gl_ES: Compatibilidade cos engadidos

en: Sound card mixer support
gl_ES: Compatibilidade con mesturador de tarxeta de son

en: Pitch and Tempo Change support
gl_ES: Compatibilidade con cambio de ton e «tempo»

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
gl_ES: Compatibilidade con cambio extremo de ton e «tempo»

en: GPL License
gl_ES: Licenza GPL

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
gl_ES: POLÍTICA DE PRIVACIDADE

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
gl_ES: A comprobación de actualizacións da aplicación e os informes de erros requiren acceso á rede. Estas funcións son opcionais.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
gl_ES: Consulta %s para máis información.

en: Click and drag to define a looping region.
gl_ES: Fai clic e arrastra para definir unha rexión de bucle.

en: Timeline actions disabled during recording
gl_ES: Accións da liña de tempo desactivadas durante a gravación

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
gl_ES: Fai clic e arrastra para axustar, fai dobre clic para restablecer

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Playhead
gl_ES: Gravación/cabezal de reprodución

en: Timeline
gl_ES: Liña de tempo

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
gl_ES: Fai clic ou arrastra para comezar a busca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
gl_ES: Fai clic ou arrastra para comezar a desprazar

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
gl_ES: Fai clic e móveo para desprazar. Fai clic e arrastra para buscar.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
gl_ES: Móvete para buscar

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
gl_ES: Móvete para desprazar

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
gl_ES: Arrastra para buscar. Solta para deixar de buscar.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
gl_ES: Arrastra para buscar. Solta e móvete para desprazar.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
gl_ES: Móvete para desprazar. Arrastra para buscar.

en: Quick-Play disabled
gl_ES: Reproducción rápida desactivada

en: Quick-Play enabled
gl_ES: Reprodución rápida activada

en: Timeline Options
gl_ES: Opcións da liña de tempo

en: Minutes and Seconds
gl_ES: Minutos e Segundos

en: Beats and Measures
gl_ES: Batidas e medidas

en: Setting a loop region also makes an audio selection
gl_ES: Establecer unha rexión de bucle tamén fai unha selección de son

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
gl_ES: Borrar bucle

en: Set Loop To Selection
gl_ES: Establecer bucle na selección

en: Scroll view to playhead
gl_ES: Despraza a vista ata o cabezal de reprodución

en: Continuous scrolling
gl_ES: Desprazamento continuo

en: Failed to remove %s
gl_ES: Produciuse unha falla ao retirar %s

en: Failed!
gl_ES: Produciuse unha falla!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
gl_ES: Non é posíbel atopar %s.
    
    Foi suprimido da lista de ficheiros recentes.

en: Audacity is starting up...
gl_ES: Audacity está iniciándose...

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
gl_ES: Non se puido inicializar a biblioteca SQLite. Audacity non pode continuar.

en: Block size must be within 256 to 100000000
gl_ES: O tamaño do bloque debe estar entre 256 e 100000000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
gl_ES: &Novo

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
gl_ES: &Abrir...

en: Open &Recent...
gl_ES: Abrir &recente...

en: &About Audacity...
gl_ES: &Sobre o Audacity...

en: &Preferences...
gl_ES: &Preferencias...

en: &File
gl_ES: &Ficheiro

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
gl_ES: Audacity non puido atopar un lugar seguro para almacenar ficheiros temporais.
    Audacity precisa un lugar onde os programas de limpeza automática non eliminen os ficheiros temporais.
    Introduza un directorio axeitado no diálogo de preferencias.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
gl_ES: Audacity non foi quen de atopar un lugar onde almacenar os ficheiros temporais.
    Indique un cartafol apropiado no diálogo de preferencias.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
gl_ES: Audacity vaise pechar. Execute Audacity de novo para usar o novo cartafol temporal.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
gl_ES: Executar dúas copias de Audacity simultaneamente pode provocar
    perdas de datos ou provocar un bloqueo do sistema.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
gl_ES: Audacity non foi quen de bloquear o cartafol de ficheiros temporais.
    Este cartafol pode estar sendo utilizado por outra copia de Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
gl_ES: Aínda quere executar Audacity?

en: Error Locking Temporary Folder
gl_ES: Produciuse un erro ao bloquear o cartafol temporal

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
gl_ES: O sistema detectou que xa se está a executar outra copia de Audacity.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
gl_ES: Utilice a opción Novo ou Abrir no proceso de Audacity que está a executarse
    actualmente para abrir múltiples proxectos simultaneamente.

en: Audacity is already running
gl_ES: Audacity xa se está a executar

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
gl_ES: Non se puido crear o segmento de memoria compartida.
    
    código de erro=%d : "%s".

en: Audacity Startup Failure
gl_ES: Fallo de inicio de Audacity

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
gl_ES: Non se poden adquirir semáforos.
    
    É probable que isto se débese a unha escaseza de recursos
    e pode ser preciso reiniciar.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
gl_ES: Non se poden crear semáforos.
    
    É probable que isto se débese a unha escaseza de recursos
    e pode ser preciso reiniciar.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
gl_ES: Non se puido adquirir o semáforo de bloqueo.
    
    É probable que isto se deba a unha escaseza de recursos
    e pode ser preciso reiniciar.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
gl_ES: Non se puido adquirir o semáforo do servidor.
    
    É probable que isto se deba a unha escaseza de recursos
    e pode ser preciso reiniciar.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
gl_ES: Non se puido inicializar o servidor IPC de Audacity.
    
    É probable que isto se deba a unha escaseza de recursos
    e pode ser preciso reiniciar.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
gl_ES: Produciuse un erro irrecuperable durante o inicio

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
gl_ES: estabelecer o tamaño máximo do bloque do disco en bytes

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
gl_ES: Reproducir un ficheiro de rexistro

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
gl_ES: esta mensaxe de axuda

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
gl_ES: executar o diagnóstico automático

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
gl_ES: amosar a versión do Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
gl_ES: nome do ficheiro de son ou do proxecto

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
gl_ES: Xestionar o URL de 'audacity://'

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
gl_ES: Os ficheiros do proxecto Audacity (.aup3) non están actualmente
    asociado con Audacity.
    
    Asocialos para que se abran ao facer dobre clic?

en: Audacity Project Files
gl_ES: Ficheiros de proxecto de Audacity

en: Audacity Configuration Error
gl_ES: Erro de configuración de Audacity

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
gl_ES: Non se puido acceder ao seguinte ficheiro de configuración:
    
    	%s
    
    Isto pode ser causado por moitas razóns, pero o máis probable é que o disco estea cheo ou que non teña permisos de escritura para o ficheiro.
    
    Podes tentar corrixir o problema e, a continuación, premer en "Reintentar" para continuar.
    
    Se escolles "Saír de Audacity", o teu proxecto pode quedar nun estado sen gardar que se recuperará a próxima vez que o abras.

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Quit Audacity
gl_ES: &Saír de Audacity

en: &Retry
gl_ES: &Tentar de novo

en: Configure Project from Music File
gl_ES: Configura o proxecto desde o ficheiro de música

en: Automatic Music Configuration
gl_ES: Configuración automática de música

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
gl_ES: Audacity detectou que este ficheiro %s é  bpm.
    Quere activar a vista de música e establecer o tempo do proxecto en %s?

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
gl_ES: Audacity detectou que un ou máis ficheiros %s son bpm.
    Quere activar a vista de música e establecer o tempo do proxecto en %s?

en: Music Import
gl_ES: Importación de música

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
gl_ES: Clip intelixente.
    Todo o clip de orixe pegarase no teu proxecto, permitíndoche acceder
    ao son recortado en calquera momento.

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
gl_ES: Só audio escollido.
    Só se pegará a parte escollida do clip de orixe.

en: Paste audio
gl_ES: Pegar audio

en: How would you like to paste your audio?
gl_ES: Como che gustaría pegar o teu son?

note: i18n-hint: %s substitutes for a file size, e.g. "345 MB". A "smart clip" is an audio clip containing hidden trimmed data.
en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
gl_ES: O clip intelixente completo é de %s. Os tamaños máis grandes tardarán máis en pegarse.

en: Remember my choice and don't ask again
gl_ES: Lembra a miña elección e non voltes preguntar

en: Automatic Crash Recovery
gl_ES: Recuperación automática de quebra

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
gl_ES: Os seguintes proxectos non se gardaron correctamente a deradeira vez que se executou Audacity e pódense recuperar automaticamente.
    
    Despois da recuperación, garda os proxectos para garantir que os trocos estean gardados no disco.

en: Recoverable &projects
gl_ES: &Proxectos recuperables

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
gl_ES: Seleccionar

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
gl_ES: Nome

en: &Discard Selected
gl_ES: &Descartar escollidos

en: &Recover Selected
gl_ES: &Recuperar escollidos

en: &Skip
gl_ES: &Saltar

en: No projects selected
gl_ES: Non se escolleron proxectos

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
gl_ES: Estás certo de que queres descartar os proxectos escollidos?
    
    Ao escoller "Si" borraranse de forma permanente os proxectos escollidos inmediatamente.

en: Select Command
gl_ES: Seleccionar unha orde

en: &Command
gl_ES: &Orde

en: &Edit Parameters
gl_ES: &Editar parámetros

en: &Use Preset
gl_ES: &Usar Predefinido

en: &Parameters
gl_ES: &Parámetros

en: &Details
gl_ES: &Detalles

en: Choose command
gl_ES: Escolle o comando

en: MP3 Conversion
gl_ES: Conversión MP3

en: Fade Ends
gl_ES: Esvaecemento ao final

en: Import Macro
gl_ES: Importar macro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
gl_ES: A macro %s xa existe. Gustaríache substituíla?

en: Export Macro
gl_ES: Exportar Macro

en: Effect
gl_ES: Efecto

en: Menu Command (With Parameters)
gl_ES: Comando de menú (con parámetros)

en: Menu Command (No Parameters)
gl_ES: Comando de menú (sen parámetros)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
gl_ES: "%s" require unha ou máis pistas seleccionadas.

en: Your batch command of %s was not recognized.
gl_ES: A súa orde de procesamento por lotes de %s non foi recoñecida.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
gl_ES: Macro aplicado

en: Apply Macro
gl_ES: Aplicar macro

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
gl_ES: Macro aplicada '%s'

en: Apply '%s'
gl_ES: Aplicar '%s'

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
gl_ES: Aplicar %s con parámetro(s)
    
    %s

en: Test Mode
gl_ES: Modo de proba

en: Apply %s
gl_ES: Aplicar %s

en: Macros Palette
gl_ES: Paleta de macros

en: Manage Macros
gl_ES: Xestionar macros

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
gl_ES: Seleccione Macro

en: Apply Macro to:
gl_ES: Aplicar macro a:

en: Apply macro to project
gl_ES: Aplicar macro ao proxecto

en: &Project
gl_ES: &Proxecto

en: Apply macro to files...
gl_ES: Aplicar macro aos ficheiros...

en: &Files...
gl_ES: &Ficheiros...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
gl_ES: &Expandir

en: No macro selected
gl_ES: Non se seleccionou ningunha macro

en: Applying '%s' to current project
gl_ES: Aplicando «%s» ao proxecto actual

en: Please save and close the current project first.
gl_ES: Antes debe gardar e pechar o proxecto actual.

en: Select file(s) for batch processing...
gl_ES: Seleccionar ficheiros(s) para procesar por lotes...

en: Applying...
gl_ES: Aplicando...

en: File
gl_ES: Ficheiro

en: Remo&ve
gl_ES: E&liminar

en: &Rename...
gl_ES: &Renomear...

en: Re&store
gl_ES: Re&staurar

en: I&mport...
gl_ES: I&mportar...

en: E&xport...
gl_ES: E&xportar...

en: Edit Steps
gl_ES: Editar pasos

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
gl_ES: Núm.

en: Command
gl_ES: Orde

en: Parameters
gl_ES: Parámetros

en: &Insert
gl_ES: &Inserir

en: &Edit...
gl_ES: &Editar...

en: De&lete
gl_ES: Eli&minar

en: Move &Up
gl_ES: Mover a&rriba

en: Move &Down
gl_ES: Mover a&baixo

en: &Save
gl_ES: &Gardar

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
gl_ES: Encolle&r

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
gl_ES: - FIN -

en: %s changed
gl_ES: %s foi cambiado

en: Do you want to save the changes?
gl_ES: Confirma que quere gardar os cambios?

en: Enter name of new macro
gl_ES: Introduza o nome da nova macro

en: Name of new macro
gl_ES: Nome da nova macro

en: Name must not be blank
gl_ES: O nome non pode quedar baleiro

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
gl_ES: Os nomes non poden conter «%c» e «%c»

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
gl_ES: Confirma que quere eliminar %s?

en: &Repeat %s
gl_ES: &Repetir %s

en: Repeat Last Tool
gl_ES: Repita a última ferramenta

en: &Macro Manager
gl_ES: Xestor de &macros

en: &Apply Macro
gl_ES: &Aplicar macro

en: Palette...
gl_ES: Paleta...

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
gl_ES: Proba de rendemento

en: Disk Block Size (KB):
gl_ES: Tamaño de bloque de disco (KB)

en: Number of Edits:
gl_ES: Número de edicións

en: Test Data Size (MB):
gl_ES: Tamaño dos datos de proba (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
gl_ES: Semente aleatoria

en: Show detailed info about each block file
gl_ES: Amosa información detallada sobre cada ficheiro de bloque

en: Show detailed info about each editing operation
gl_ES: Amosa información detallada sobre cada operación de edición

en: Run
gl_ES: Executar

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
gl_ES: proba_rendemento.txt

en: Export Benchmark Data as:
gl_ES: Exportar os datos de referencia como:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
gl_ES: O tamaño do bloque debe estar no intervalo 1 - 1024 KB.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
gl_ES: O número de edicións debe estar entre 1 e 10.000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
gl_ES: O tamaño dos datos da proba debe estar entre 1 e 2000 MB.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
gl_ES: Usando %lld anacos de %lld mostras cada un, para un total de %.1f MB.

en: Preparing...
gl_ES: Preparando...

en: Expected len %lld, track len %lld.
gl_ES: Lonxitude esperada %lld, lonxitude da pista %lld.

en: Performing %d edits...
gl_ES: Realizando %d edicións...

en: Cut: %lld - %lld
gl_ES: Cortar: %lld - %lld

en: Trial %d
gl_ES: Proba %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
gl_ES: Fallou ao cortar (%lld, %lld).

en: Paste: %lld
gl_ES: Pegar: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
gl_ES: A proba %d
    fallou ao pegar.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
gl_ES: Tempo para realizar %d edicións: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
gl_ES: Comprobando fugas de punteiros de ficheiro:

en: Track # blocks: %ld
gl_ES: Pista # bloques: %ld

en: Disk # blocks:
gl_ES: Disco # bloques:

en: Doing correctness check...
gl_ES: Facendo a comprobación da corrección...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
gl_ES: Erro: anaco %lld, mostra %lld

en: Passed correctness check!
gl_ES: Verificación de corrección superada!

en: Errors in %d/%lld chunks
gl_ES: Erros en %d/%lld anacos

en: Time to check all data: %ld ms
gl_ES: Tempo para comprobar todos os datos: %ld ms

en: Reading data again...
gl_ES: Lendo datos de novo...

en: Time to check all data (2): %ld ms
gl_ES: Tempo para comprobar todos os datos (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
gl_ES: A 44100 Hz, %d bytes por mostra, o número estimado de
    pistas simultáneas que se poden reproducir á vez: %.1f

en: TEST FAILED!!!
gl_ES: ¡PROBA FALLIDA!!!

en: Benchmark completed successfully.
gl_ES: A proba de rendemento completouse con éxito.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
gl_ES: Escoller o son %s para empregar (por exemplo, Cmd + A para escoller todo) e logo tenta de novo.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
gl_ES: Escolle o son %s para empregar (por exemplo, Ctrl + A para escoller todo) e logo tenta de novo.

en: No Audio Selected
gl_ES: Non se escolleu ningún son

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
gl_ES: Escolle o son %s para empregar.
    
    1. Escolle o son que represente o ruído e usa %s para obter o "perfil de ruído".
    
    2. Cando teñas o teu perfil de ruído, Escolle o son que queres trocar
    e emprega %s para trocar ese son.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
gl_ES: Só podes facer isto cando a reprodución e a gravación estean detidas. (Pausar non é suficiente.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
gl_ES: Primeiro debes escoller algo de son en estéreo para realizar esta acción. (Non se pode usar isto con mono.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
gl_ES: Primeiro debes escoller algún son para realizar esta acción.
    (Escoller outros tipos de pistas non funcionará).

en: Audacity Support Data
gl_ES: Datos de soporte de Audacity

en: Report generated to:
gl_ES: Informe xerado para:

en: Removing Dependencies
gl_ES: Suprimindo dependencias

en: Copying audio data into project...
gl_ES: Copiando os datos do son no proyecto...

en: Project Depends on Other Audio Files
gl_ES: O proxecto depende doutros ficheiros de son

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
gl_ES: O copiado dos seguintes ficheiros no seu proxecto suprimira esta dependencia.
    Isto necesita máis espazo de disco, mais é máis seguro.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
gl_ES: 
    
    Os ficheiros amosados como PERDIDOS foron movidos ou eliminados e non é posíbel copialos.
    Para que sexa posíbel copialos dentro do proxecto é necesario que os restaure ao seu lugar orixinal.

en: Project Dependencies
gl_ES: Dependencias do proxecto

en: Audio File
gl_ES: Ficheiro de son

en: Disk Space
gl_ES: Espazo de disco

en: Copy Selected Files
gl_ES: Copiar os ficheiros seleccionados

en: Cancel Save
gl_ES: Cancelar a acción de gardar

en: Save Without Copying
gl_ES: Gardar sen copiar

en: Do Not Copy
gl_ES: Non copiar

en: Copy All Files (Safer)
gl_ES: Copiar todos os ficheiros (máis seguro)

en: Whenever a project depends on other files:
gl_ES: Cando un proxecto dependa de ficheiros externos:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
gl_ES: Preguntar

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
gl_ES: Copiar sempre todos ficheiros (o máis seguro)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
gl_ES: Non copiar nunca ningún ficheiro

en: MISSING %s
gl_ES: PERDIDO %s

en: &Copy Names to Clipboard
gl_ES: &Copiar nomes no portapapeis

en: Missing
gl_ES: Perdido

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
gl_ES: Se fai isto, o proxecto non será gardado no disco. É isto o que quere facer?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
gl_ES: O teu proxecto é autónomo; non depende de ningún ficheiro de audio externo.
    Algunhas versións antigas de proxectos de Audacity poden non ser autónomas,
    e é necesario ter coidado para manter as súas dependencias externas no lugar axeitado.
    Os novos proxectos serán autónomos e presentan menos risco.

en: Dependency Check
gl_ES: Comprobación de dependencia

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
gl_ES: Interrupcións

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
gl_ES: O audio gravado perdeuse nos lugares etiquetados. Causas posibles:
    
    Outras aplicacións compiten con Audacity polo tempo do procesador
    
    Estás gardando directamente nun dispositivo de almacenamento externo lento

en: Turn off dropout detection
gl_ES: Desactivar a detección de interrupcións

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
gl_ES: Tentouse inicializar o seguinte comando, pero fallou:
    
    %s
    
    Pode que haxa máis información dispoñible en 'Axuda > Diagnóstico > Ver Rexistro'

en: Command failed to initialize
gl_ES: Non se puido inicializar o comando

en: Exported Label Style:
gl_ES: Estilo de etiqueta exportado:

en: Frequency Analysis
gl_ES: Análise de frecuencia

en: Spectrum
gl_ES: Espectro

en: Standard Autocorrelation
gl_ES: Autocorrelación estándard

en: Cuberoot Autocorrelation
gl_ES: Autocorrelación de raíz cúbica

en: Enhanced Autocorrelation
gl_ES: Autocorrelación mellorada

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
gl_ES: %s xanela

en: Linear frequency
gl_ES: Frecuencia lineal

en: Log frequency
gl_ES: Frecuencia logarítmica

en: Scroll
gl_ES: Desprazamento

en: Zoom
gl_ES: Ampliar/Reducir

en: Peak:
gl_ES: Pico:

en: &Grids
gl_ES: &Cuadrículas

en: &Algorithm:
gl_ES: &Algoritmo:

en: &Size:
gl_ES: &Tamaño:

en: &Export...
gl_ES: E&xportar...

en: &Function:
gl_ES: &Función:

en: &Axis:
gl_ES: &Eixe:

en: &Replot...
gl_ES: &Reesbozar...

en: Not enough data selected.
gl_ES: Non hai seleccionada información abondo.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
gl_ES: %.4f seg (%d Hz) (%s) = %.3f

en: spectrum.txt
gl_ES: espectro.txt

en: Export Spectral Data As:
gl_ES: Exportar datos do espectro como:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
gl_ES: Frecuencia (Hz)	Nivel (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
gl_ES: Atraso (segundos)	Frecuencia (Hz)	Volume

en: Plot Spectrum...
gl_ES: Representar o espectro...

en: Save %s
gl_ES: Gardar %s

en: Unable to save %s
gl_ES: Non se puido gardar %s

en: History
gl_ES: Historia

en: &Manage History
gl_ES: &Xestionar o historial

en: Action
gl_ES: Acción

en: Used Space
gl_ES: Espazo Usado

en: &Total space used
gl_ES: Espazo &total utilizado

en: &Undo levels available
gl_ES: &Desfacer niveis dispoñibles

en: &Levels to discard
gl_ES: &Niveis para descartar

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
gl_ES: &Desbotar

en: Clip&board space used
gl_ES: Espazo do porta&papeis usado

en: D&iscard
gl_ES: D&escartar

en: &Compact
gl_ES: &Comprimir

en: Compacting actually freed %s of disk space.
gl_ES: A compresión liberou realmente %s de espazo no disco.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
gl_ES: &Historia

en: New Plugins
gl_ES: &Novos complementos

en: Incompatible plugin(s) found
gl_ES: Atopáronse (un ou mais) complementos incompatibles

en: &Manage Plugins
gl_ES: &Xestionar complementos

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
gl_ES: Audacity atopou %d complementos incompatibles que non se puideron cargar. Desactivamos estes complementos para evitar posibles bloqueos ou fallos. Se desexas seguir tentando usar estes complementos, podes activalos usando 'Xestionar complementos'. Se non, selecciona 'Continuar'.

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
gl_ES: Audacity atopou %d complementos incompatibles que non se puideron cargar. Desactivamos estes complementos para evitar bloqueos ou fallos.

en: Journal recording failed
gl_ES: Fallou a gravación do rexistro

en: Edit Labels
gl_ES: Editar etiquetas

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
gl_ES: Pista

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
gl_ES: Etiqueta

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
gl_ES: Hora de inicio

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
gl_ES: Hora final

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
gl_ES: Baixa Frecuencia

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
gl_ES: Alta Frecuencia

en: New...
gl_ES: Novo...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
gl_ES: Prema F2 ou faga un dobre clic para editar os contidos da cela.

en: Select a text file containing labels
gl_ES: Escolle un ficheiro de texto que conteña etiquetas

en: Could not open file: %s
gl_ES: Non se puido abrir o ficheiro: %s

en: No labels to export.
gl_ES: Non hai etiquetas que exportar.

en: Export Labels As:
gl_ES: Exportar etiquetas como:

en: New Label Track
gl_ES: Nova pista de etiquetas

en: Enter track name
gl_ES: Introduza o nome da pista

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
gl_ES: Primeira execución de Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
gl_ES: Seleccione o idioma que utilizar:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
gl_ES: O idioma que ven de escoller, %s (%s), non é o mesmo idioma que o do sistema, %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
gl_ES: Erro ao converter o ficheiro do proxecto herdado

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
gl_ES: Converteuse un ficheiro de proxecto 1.0 ao novo formato.
    O ficheiro antigo foi gardado como «%s»

en: Opening Audacity Project
gl_ES: Abrindo o proxecto de Audacity

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
gl_ES: Aos seguintes comandos elimináronse os seus atallos, porque o seu atallo predeterminado é novo ou cambiou e é o mesmo atallo que lle asignou a outro comando.

en: Shortcuts have been removed
gl_ES: Elimináronse os atallos

en: Audacity Mixer%s
gl_ES: Mesturador de Audacity %s

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
gl_ES: Velocidade

en: Musical Instrument
gl_ES: Instrumento musical

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
gl_ES: Panorama

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
gl_ES: Silencio

en: Signal Level Meter
gl_ES: Medidor de nivel de señal

en: Moved volume slider
gl_ES: Deslizou o control de volume

en: Moved velocity slider
gl_ES: Desprazouse o control de velocidade

en: Moved pan slider
gl_ES: Desprazouse o control de panorama

en: &Mixer
gl_ES: &Mesturar

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
gl_ES: Fallou o rexistro do efecto ou do comando %s:
    %s

en: Disable
gl_ES: Desactivar

en: Enable
gl_ES: Activar

en: Type
gl_ES: Tipo

en: Path
gl_ES: Ruta

en: All
gl_ES: Todo

en: Generator
gl_ES: Xerador

en: Analyzer
gl_ES: Analizador

en: Tool
gl_ES: Ferramenta

en: Manage Plugins
gl_ES: Xestionar complementos

en: Native Audacity
gl_ES: Audacity nativo

en: &Show:
gl_ES: &Mostrar:

en: &Type:
gl_ES: &Tipo:

en: C&ategory:
gl_ES: C&ategoría

en: Searc&h:
gl_ES: Busca&r:

en: Plugin
gl_ES: Complemento

en: &Rescan
gl_ES: &Reescanear

en: &Get more effects...
gl_ES: &Obtén máis efectos...

en: Searching for plugins
gl_ES: Buscando complementos

en: Actual Rate: %d
gl_ES: Frecuencia actual: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o dispositivo de son.
    Proba a trocar o host de son, o dispositivo de reprodución e a frecuencia de mostraxe do proxecto.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
gl_ES: As pistas seleccionadas para gravar deben ter todas a mesma frecuencia de mostraxe

en: Mismatched Sampling Rates
gl_ES: Taxas de mostraxe non coincidentes

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
gl_ES: Escolleronse moi poucas pistas para gravar a esta taxa de mostraxe.
    (Audacity require dous canais coa mesma taxa de mostraxe para cada pista en estéreo)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
gl_ES: Escolleronse moi poucas pistas compatibles

en: Recorded Audio
gl_ES: Son gravado

en: Record
gl_ES: Gravar

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
gl_ES: A comprobación de proxectos comproba a lectura das etiquetas de secuencias defectuosas.

en: Close project immediately with no changes
gl_ES: Pechar o proxecto inmediatamente sen gardar os cambios

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
gl_ES: Continuar coas reparacións anotadas no rexistro e verificar se hai máis erros. Isto gardará o proxecto no seu estado actual, a non ser que «Peche o proxecto inmediatamente» nas mensaxes de erro adicionais.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
gl_ES: Aviso: xurdiron problemas durante a lectura das etiquetas de secuencias defectuosas.

en: Inspecting project file data
gl_ES: Inspeccionando os datos dos ficheiros do proxecto

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
gl_ES: A verificación do cartafol do proxecto «% s» 
    detectou que faltan %lld ficheiro(s) externo(s) 
    de son («ficheiro(s) ligado(s) por alias»). Non 
    hai maneira de que Audacity recupere estes 
    ficheiros de forma automática. 
    
    Se escolle a primeira ou a segunda opción a 
    seguir vostede pode tentar atopar e restaurar 
    os ficheiros que faltan na localización anterior. 
    
    Teña en conta que para a segunda opción, a forma 
    de onda non pode amosar o silencio. 
    
    Se escolle a terceira opción, gardarase o proxecto 
    no seu estado actual a non ser que «Peche o 
    proxecto inmediatamente» nas mensaxes de erro 
    adicionais.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
gl_ES: Substituír os datos perdidos por silencios (só durante esta sesión)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
gl_ES: Substituír o son que faltan con silencio (permanente inmediatamente).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
gl_ES: Aviso: non se atopa(n) o(s) ficheiro(s) ligado(s) por alias

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
gl_ES: A comprobación do proxecto do cartafol «%s»
    detectou a falta de %lld alias (.auf) de ficheiro(s) de
    bloque. Audacity pode rexeneralos automaticamente 
    a partires dos ficheiros de son orixinais.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
gl_ES: Rexenerar ficheiros de índice (seguro e recomendado)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
gl_ES: Enche con silencio os datos perdidos (só nesta sesión)

en: Close project immediately with no further changes
gl_ES: Pechar o proxecto inmediatamente sen máis cambios

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
gl_ES: Aviso: non se atopa(n) o(s) ficheiro(s) de índice

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
gl_ES: A comprobación do proxecto do cartafol «%s»
    detectou %lld bloque(s) de datos de son (.au) perdidos, 
    probabelmente por mor dalgún erro, quebra do sistema, 
    ou unha eliminación accidental. Non hai maneira de que 
    Audacity recupere eses datos automaticamente.
    
    Se escolle a primeira ou a segunda opción de embaixo, pode 
    tentar atopar e restaurar os ficheiros perdidos aos seus lugares 
    orixinais. 
    
    Teña en conta que para a segunda opción, é porbábel que a 
    forma de onda non mostre o silencio.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
gl_ES: Substitúe datos perdidos con silencios (permanente inmediatamente)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
gl_ES: Aviso - Bloque(s) de datos de son perdido(s)

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
gl_ES: A comprobación do proxecto do cartafol «%s»
    atopou %d ficheiro(s) de bloque orfo(s). Estes ficheiros 
    non están a seren empregados por este proxecto mais 
    poderian pertencer a outro proxecto. 
    Non estan a facer ningún dano e son pequenos.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
gl_ES: Continuar sen eliminar, traballa silenciosamente arredor dos ficheiros adicionais

en: Delete orphan files (permanent immediately)
gl_ES: Eliminar os ficheiros orfos (inmediata e permanentemente)

en: Warning - Orphan Block File(s)
gl_ES: Aviso: bloque(s) de ficheiro(s) orfo(s)

en: Cleaning up unused directories in project data
gl_ES: Limpando os cartafoles sen usar nos datos do proxecto

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
gl_ES: A comprobación do proxecto atopou inconsistencias nos ficheiros durante a recuperación automática.
    
    Selecciona 'Axuda > Diagnóstico > Ver rexistro...' para ver os detalles.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
gl_ES: Aviso: xurdiron problemas durante a recuperación automática

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
gl_ES: %s
    Esta funcionalidade non é compatible en versións de Audacity posteriores á 3.3.3.
    Estas pistas en estéreo foron divididas en pistas mono.
    Como resultado, algúns efectos en tempo real poden faltar.
    Verifica que todo funciona como debería antes de gardar.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
gl_ES: Este proxecto non se gardou correctamente a última vez que se executou Audacity.
    
    Recuperouse desde a derradeira copia automática.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
gl_ES: Este proxecto non se gardou correctamente a última vez que se executou Audacity.
    
    Recuperouse da derradeira copia automática, pero debes gardalo para preservar o seu contido.

en: Project Recovered
gl_ES: Proxecto Recuperado

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
gl_ES: Os proxectos non se poden gardar en unidades FAT.

en: Insufficient Disk Space
gl_ES: Espazo en disco insuficiente

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
gl_ES: O tamaño do proxecto supera o espazo libre dispoñible no disco de destino.
    
    Escolle un disco diferente con máis espazo libre.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
gl_ES: O proxecto supera o tamaño máximo de 4 GB para gardar nun sistema de ficheiros con formato FAT32.

en: Saved %s
gl_ES: Gardouse %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
gl_ES: O proxecto non foi gardado xa que co nome de ficheiro indicado sobrescribiríase outro proxecto.
    Ténteo de novo escollendo un nome diferente.

en: %sSave Project "%s" As...
gl_ES: %s Gardar o proxecto "%s" como...

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
gl_ES: Queres sobrescribir o proxecto:
    "%s"?
    
    Se escolles "Si" o proxecto
    "%s"
    sobrescribirase de forma irreversible.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
gl_ES: Aviso ao Sobrescribir o proxecto

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
gl_ES: Non se gardou o proxecto porque o proxecto escollido está aberto noutra xanela.
    Téntao de novo e escolle un nome orixinal.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
gl_ES: %s Gardar a copia do proxecto "%s" como...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
gl_ES: Gardar unha copia non pode sobrescribir un proxecto gardado existente.
    Téntao de novo e selecciona un nome orixinal.

en: Error Saving Copy of Project
gl_ES: Erro ao gardar a copia do proxecto

en: Select one or more files
gl_ES: Escolle un ou máis ficheiros

en: %s is already open in another window.
gl_ES: %s xa está aberto noutra xanela.

en: Error Opening Project
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o proxecto

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
gl_ES: Está tentado abrir un ficheiro de copia de seguranza xerado automaticamente.
    Isto pode provocar unha grave perda de datos.
    
    No seu canto, abra o ficheiro de proxecto de Audacity.

en: Warning - Backup File Detected
gl_ES: Aviso - Detectouse un ficheiro de copia de seguranza

en: Error Opening File
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o ficheiro

en: Error opening file
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o ficheiro

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
gl_ES: O ficheiro podería non ser correcto ou estar danado: 
    %s

en: Error Opening File or Project
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o ficheiro ou o proxecto

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
gl_ES: O proxecto encontrase nunha unidade con formato FAT.
    Cópiao noutra unidade para abrilo.

en: A channel of a stereo track was missing.
gl_ES: Falta unha canle dunha pista estéreo.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
gl_ES: Este proxecto contiña pistas estéreo con diferentes taxas de mostraxe por canle.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
gl_ES: Este proxecto contiña pistas estéreo con diferentes formatos de mostra en canles.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
gl_ES: Este proxecto contiña pistas estéreo con contido non aliñado.

en: Project was recovered
gl_ES: O proxecto foi recuperado

en: Recover
gl_ES: Recuperar

en: Imported '%s'
gl_ES: «%s» foi importado

en: Import
gl_ES: Importar

en: Select stream(s) to import
gl_ES: Seleccionar o(s) fluxo(s) a importar

en: Importing %s
gl_ES: Importando %s

en: Music Information Retrieval
gl_ES: Recuperación de información musical

en: Analyzing imported audio
gl_ES: Analizando son importado

en: Failed to import project
gl_ES: Fallo ao importar o proxecto

en: Error Importing
gl_ES: Produciuse un erro ao importar

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
gl_ES: Non se pode importar o formato AUP3. Usa Ficheiro > Abrir en vez diso

en: Compact Project
gl_ES: Compactar proxecto

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
gl_ES: Compactar este proxecto liberará espazo no disco ao eliminar os bytes non utilizados dentro do ficheiro.
    
    Hai %s de espazo libre no disco e este proxecto está a usar actualmente %s.
    
    Se continúas, o historial actual de Desfacer/Refacer e os contidos do portapapeis serán descartados e recuperarás aproximadamente %s de espazo no disco.
    
    Queres continuar?

en: Compacted project file
gl_ES: Arquivo de proxecto compactado

en: Compact
gl_ES: Compactar

en: [Project %02i]
gl_ES: [Proxecto %02i]

en: Welcome to Audacity version %s
gl_ES: Benvido/a á versión %s de Audacity

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
gl_ES: %s gardar os cambios en %s?

en: Save project before closing?
gl_ES: Gardar o proxecto antes de pechar?

en: Disk space remaining for recording: %s
gl_ES: Espazo no disco restante para gravar: %s

en: Less than 1 minute
gl_ES: Menos de 1 minuto

en: %d hour | %d hours
gl_ES[0]: %d hora
gl_ES[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
gl_ES[0]: %d minuto
gl_ES[1]: %d minutos

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
gl_ES: %s e %s.

en: Horizontal Scrollbar
gl_ES: Barra de desprazamento horizontal

en: Vertical Scrollbar
gl_ES: Barra de desprazamento vertical

en: No Effect
gl_ES: Sen efecto

en: Get more effects...
gl_ES: Obtén máis efectos...

en: Analyze
gl_ES: Analizar

en: %s (missing)
gl_ES: %s (falta)

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
gl_ES: Efecto %d

en: Power
gl_ES: Acendido

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change settings for realtime effect %s on %s
gl_ES: Cambia a configuración do efecto de tempo real %s en %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change realtime effect %s on %s
gl_ES: Cambiar o efecto en tempo real %s en %s

en: Replace effect
gl_ES: Reemplazar o efecto

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
gl_ES: Eliminado %s de %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
gl_ES: Eliminar %s

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
gl_ES: Reemplazase %s por %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
gl_ES: Reemplazar %s

en: Unknown
gl_ES: Descoñecido

note: i18n-hint: master channel display name
en: Master
gl_ES: Mestre

en: Add effect
gl_ES: Engade efecto

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
gl_ES: Movido %s arriba %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
gl_ES: Movido %s abaixo %s

en: Change effect order
gl_ES: Trocar a orde do efecto

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
gl_ES: Engadido %s a %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
gl_ES: Engadir %s

en: Realtime effects
gl_ES: Efectos en tempo real

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
gl_ES: Efectos en tempo real para %s

en: Realtime Effects
gl_ES: Efectos en tempo real

en: Watch video
gl_ES: Ver vídeo

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
gl_ES: Os efectos en tempo real non son destrutivos e pódense trocar en calquera momento.

en: Master Effects
gl_ES: Efectos mestres

en: Applies to all tracks
gl_ES: Aplícase a todas as pistas

en: Position
gl_ES: Posición

en: Sound Activated Record
gl_ES: Gravación activada por son

en: Activation level (dB):
gl_ES: Nivel de activación (dB):

en: Spectral Data Control Panel
gl_ES: Panel de control de datos espectrais

en: Brush Tool
gl_ES: Ferramenta Pincel

en: Spectral Brush
gl_ES: Pincel espectral

en: Brush radius
gl_ES: Radio do pincel

en: Custom brush size
gl_ES: Tamaño de pincel personalizado

en: Auto-select overtones (beta)
gl_ES: Selección automática de armónicos (beta)

en: Enable smart selection
gl_ES: Activa a selección intelixente

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
gl_ES: Seleccione a frecuencia fundamental
    e solta o rato

en: Spectra&l Selection Panel
gl_ES: Panel de selección de Spectra&l

en: Applied effect to selection
gl_ES: Efecto aplicado á selección

en: Artist Name
gl_ES: Nome do artista

en: Album Title
gl_ES: Título do álbum

en: Track Number
gl_ES: Número de pista

en: Year
gl_ES: Ano

en: Genre
gl_ES: Xénero

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
gl_ES: Use as teclas de cursor (ou INTRO despois de editar) para desprazarse polos campos.

en: Tag
gl_ES: Etiqueta

en: Value
gl_ES: Valor

en: &Add
gl_ES: &Engadir

en: &Remove
gl_ES: &Suprimir

en: Genres
gl_ES: Xéneros

en: E&dit...
gl_ES: E&ditar...

en: Rese&t...
gl_ES: Res&tablecer

en: Template
gl_ES: Modelo

en: &Load...
gl_ES: Ca&rgar...

en: Set De&fault
gl_ES: &Estabelecer valores predeterminados

en: Edit Genres
gl_ES: Editar xéneros

en: Unable to save genre file.
gl_ES: Non é posíbel gardar o ficheiro de xénero.

en: Reset Genres
gl_ES: Restablecer xéneros

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
gl_ES: Confirma que quere restabelecer a lista de xéneros aos valores predeterminados?

en: Unable to open genre file.
gl_ES: Non é posíbel abrir o ficheiro de xénero.

en: Load Metadata As:
gl_ES: Cargar metadatos como:

en: Error Loading Metadata
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar os metadatos

en: Save Metadata As:
gl_ES: Gardar metadatos como:

en: Error Saving Tags File
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar o ficheiro de etiquetas

en: Edit Metadata Tags
gl_ES: Editar etiquetas de metadatos

en: Metadata Tags
gl_ES: Etiquetas de metadatos

en: &Metadata Editor
gl_ES: Editor de &metadatos

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
gl_ES: Duración

en: Audacity Timer Record
gl_ES: Gravación temporizada de Audacity

en: Save Timer Recording As
gl_ES: Gardar gravación do temporizador como

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
gl_ES: Non se puido utilizar o nome do ficheiro escollido
    para a gravación con temporizador porque sobrescribiría outro proxecto.
    Téntao de novo e escolle un nome orixinal.

en: Error Saving Timer Recording Project
gl_ES: Erro ao gardar o proxecto de gravación do temporizador

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
gl_ES: A duración é cero. Non se gravará nada.

en: Error in Duration
gl_ES: Hai un erro na duración

en: Automatic Save path is invalid.
gl_ES: A ruta de gardado automático non é válida.

en: Error in Automatic Save
gl_ES: Erro no Gardado automático

en: Automatic Export path is invalid.
gl_ES: A ruta de exportación automática non é válida.

en: Error in Automatic Export
gl_ES: Erro na exportación automática

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
gl_ES: É posible que non teñas suficiente espazo libre no disco para completar esta gravación con temporizador, segundo a túa configuración actual.
    
    Queres continuar?
    
    Duración prevista da gravación: %s
    Tempo de gravación restante no disco: %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
gl_ES: Aviso de espazo de disco de gravación do temporizador

en: Current Project
gl_ES: Proxecto actual

en: Recording start:
gl_ES: Comezo da gravación:

en: Duration:
gl_ES: Duración:

en: Recording end:
gl_ES: Fin da gravación:

en: Automatic Save enabled:
gl_ES: Gardado automático activado:

en: Automatic Export enabled:
gl_ES: Exportación automática activada:

en: Action after Timer Recording:
gl_ES: Acción despois da gravación con temporizador:

en: Audacity Timer Record Progress
gl_ES: Progreso da gravación temporizada de Audacity

en: All audio is muted.
gl_ES: Todo o son está silenciado.

en: Timer Recording stopped.
gl_ES: Detívose a gravación con temporizador.

en: Timer Recording completed.
gl_ES: Rematou a gravación do temporizador.

en: %s
    
    Recording saved: %s
gl_ES: %s
    
    Gravación gardada: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
gl_ES: %s
    
    Erro ao gardar a gravación.

en: %s
    
    Recording exported: %s
gl_ES: %s
    
    Gravación exportada:: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
gl_ES: %s
    
    Erro ao exportar a gravación.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
gl_ES: %s
    
    '%s' foi cancelado debido ao(s) erro(s) indicado(s) máis arriba.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
gl_ES: %s
    
    '%s' foi cancelado xa que a gravación foi detida.

en: Timer Recording
gl_ES: Gravación con temporizador

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
gl_ES: 099 dias 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
gl_ES: Data e hora de inicio

en: Start Date
gl_ES: Data de inicio

en: End Date and Time
gl_ES: Data e hora final

en: End Date
gl_ES: Data final

en: Automatic Save
gl_ES: Gardado automático

en: Enable &Automatic Save?
gl_ES: Habilitar o gardado &automático?

en: Save Project As:
gl_ES: Gardar o proxecto como:

en: Select...
gl_ES: Escolle...

en: Automatic Export
gl_ES: Exportación automática

en: Enable Automatic &Export?
gl_ES: Activar a &exportación automática?

en: Export Project As:
gl_ES: Exportar o proxecto como:

en: Options
gl_ES: Opcións

en: After Recording completes:
gl_ES: Despois de completar a gravación:

en: Do nothing
gl_ES: Non facer nada

en: Exit Audacity
gl_ES: Saír de Audacity

en: Restart system
gl_ES: Reiniciar o sistema

en: Shutdown system
gl_ES: Sistema de apagado

en: Waiting to start recording at:
gl_ES: Agardando para comezar a gravar en:

en: Recording duration:
gl_ES: Duración da gravación:

en: Scheduled to stop at:
gl_ES: Parada programada en:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
gl_ES: Gravación temporizada de Audacity. Agardando para comezar

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
gl_ES: A gravación comezará en:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
gl_ES: %s en:

en: Recording Saved:
gl_ES: Gravación gardada:

en: Recording Exported:
gl_ES: Gravación exportada:

en: Audacity Timer Record - Waiting
gl_ES: Gravación con temporizador de Audacity - Agardando

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
gl_ES: A gravación con temporizador non se pode usar con máis dun proxecto aberto.
    
    Pecha todos os proxectos adicionais e téntao de novo.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
gl_ES: Non se pode usar a gravación con temporizador mentres tes trocos sen gardar.
    
    Garda ou pecha este proxecto e téntao de novo.

en: &Timer Record...
gl_ES: Gravación &temporizada...

en: Export Audio
gl_ES: Exportar son

en: Edit &Metadata...
gl_ES: Editar &metadatos...

en: O&K
gl_ES: &De acordo

en: Exported Tags
gl_ES: Etiquetas exportadas

en: Track Panel
gl_ES: Panel de pista

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
gl_ES: (Esc para cancelar)

en: TrackView
gl_ES: Vista de pista

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
gl_ES: Acalado

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
gl_ES: Illado

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
gl_ES: Escollido

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
gl_ES: Sincronización bloqueada

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
gl_ES: Pista %d

en:  Mute On
gl_ES:  Silencio activado

en:  Solo On
gl_ES:  Solo activado

en:  Select On
gl_ES:  Selección activada

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
gl_ES: Fai clic e arrastra para axustar o tamaño relativo das pistas estéreo, fai dobre clic para igualar as alturas

en: Click and drag to resize the track.
gl_ES: Prema e arrastre para modificar o tamaño da pista.

en: Removed audio track(s)
gl_ES: Pista(s) de son suprimida(s)

en: Remove Track
gl_ES: Suprimir pista

en: Removed track '%s'.
gl_ES: Eliminouse a pista '%s'.

en: Track Remove
gl_ES: Suprimir a pista

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
gl_ES: Moveuse '%s' ao principio

en: Move Track to Top
gl_ES: Mover a pista cara arriba

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
gl_ES: Moveuse '%s' abaixo

en: Move Track to Bottom
gl_ES: Mover a pista cara abaixo

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
gl_ES: Moveuse '%s' cara arriba

en: Moved '%s' Down
gl_ES: Moveuse  '%s' abaixo

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
gl_ES: Mover pista cara arriba

en: Move Track Down
gl_ES: Mover a pista cara abaixo

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
gl_ES: Reproducindo

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
gl_ES: Gravación

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
gl_ES: A selección é demasiado pequena para usala como clave de voz.

en: Calibration Results
gl_ES: Resultados da calibración

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
gl_ES: Enerxía               -- significa: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
gl_ES: Cambios de signo      -- significa: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
gl_ES: Cambios de dirección  -- significa: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Calibration Complete
gl_ES: Calibración completada

en: Sign up to Audacity's cloud saving platform
gl_ES: Rexístrate na plataforma de gardado na nube de Audacity

en: and access your projects from anywhere!
gl_ES: e accede aos teus proxectos desde calquera lugar!

en: What's new in Audacity %s
gl_ES: O que hai de novo en Audacity %s

en: Watch the [[%s|release video]] or read the [[%s|changelog]] to learn more about what we have included in the latest release!</p>
gl_ES: Mira o [[%s|vídeo do lanzamento]] ou le o [[%s|rexistro de trocos]] para saber máis sobre o que incluímos no derradeiro lanzamento!</p>

en: You can also read the [[%s|changelog]]</p>
gl_ES: Tamén podes ler o [[%s|historial de trocos]]</p>

en: Get free plugins & sounds
gl_ES: Obtén complementos e sons gratuítos

en: <p>Check out our [[%s|Muse Hub app]] for a wide range of audio plugins for Audacity users</p>
gl_ES: <p>Consulta a nosa [[%s|aplicación Muse Hub]] para ver unha ampla gama de complementos de son para os usuarios de Audacity</p>

en: A vocal processing effect that enhances vocal clarity and depth.
gl_ES: Un efecto de procesamento vocal que mellora a claridade e profundidade vocal.

en: A multipurpose reverb plugin for spacious, natural-sounding effects.
gl_ES: Un complemento de reverberación multipropósito para efectos espazosos e de son natural.

en: A guitar amp and effects modelling plugin for realistic tones and customizable sounds.
gl_ES: Un complemento de modelado de amplificadores e efectos para guitarra, con tons realistas e sons personalizables.

en: A responsive reverb plugin that adapts to track dynamics for immersive soundscapes.
gl_ES: Un complemento de reverberación sensible que se adapta á dinámica da pista para crear paisaxes sonoras inmersivas.

en: A vocal multi-effect plugin that enhances vocal tracks for professional results.
gl_ES: Un complemento multiefecto vocal que mellora as pistas vocais para obter resultados profesionais.

en: A bass effect plugin designed to deliver punchy, clear low-end sound.
gl_ES: Un complemento de efectos de graves deseñado para ofrecer un son claro e potente de gama baixa.

en: A plugin for acoustic sound perfection, enhancing warmth and clarity.
gl_ES: Un complemento para a perfección do son acústico, mellorando a calidez e a claridade.

en: An amazing voice enhancement plugin for crystal-clear, professional vocal effects.
gl_ES: Un asombroso complemento de mellora de voz para efectos vocais profesionais e nítidos.

en: A real-time stem separation tool to isolate vocals, drums, and instruments.
gl_ES: Unha ferramenta de separación de troncos en tempo real para illar voces, batería e instrumentos.

en: Check out a variety of plugins by well known developers available on [[%s|MuseHub]].
gl_ES: Consulta unha variedade de complementos de programadores coñecidos dispoñibles en [[%s|MuseHub]].

en: A multiband compressor offering precise control over frequencies.
gl_ES: Un compresor multibanda que ofrece un control preciso sobre as frecuencias.

en: Ace Studio - The World's No.1 AI Singing Voice Generator.
gl_ES: Ace Studio - O Xerador de Voz Vocal AI nº.1 do Mundo.

en: Continue for Cloud Storage
gl_ES: Continuar para o almacenamento na nube

en: Welcome to Audacity!
gl_ES: Benvido/a a Audacity

en: Watch the release video
gl_ES: Olla o vídeo de lanzamento

en: Available on MuseHub
gl_ES: Dispoñible en MuseHub

en: View tutorials
gl_ES: Ver os tutoriais

en: Visit our forum
gl_ES: Visita o noso foro

en: Don't show this again at start up
gl_ES: Non volver amosar esta xanela no inicio do programa

en: FAIL
gl_ES: FALLO

en: Batch Command
gl_ES: Comando por lotes

en: %s is not a parameter accepted by %s
gl_ES: %s non é un parámetro aceptado por %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
gl_ES: Valor inválido para o parámetro '%s': debería ser %s

en: Compare Audio
gl_ES: Comparar audio

en: Threshold:
gl_ES: Limiar:

en: Compare Audio...
gl_ES: Comparar audio...

en: Compares a range on two tracks.
gl_ES: Compara un rango en dúas pistas.

en: Demo
gl_ES: Demostración

en: Delay time (seconds):
gl_ES: Tempo de atraso (segundos):

en: Decay factor:
gl_ES: Factor de decaemento:

en: Does the demo action.
gl_ES: Realiza a acción de demostración.

en: Drag
gl_ES: Arrastrar

en: Track 0
gl_ES: Pista 0

en: Track 1
gl_ES: Pista 1

en: Window Name:
gl_ES: Nome da xanela:

en: From X:
gl_ES: Dende X:

en: From Y:
gl_ES: Dende Y:

en: To X:
gl_ES: Ata X:

en: To Y:
gl_ES: Ata Y:

en: Relative To:
gl_ES: Relativo a:

en: Move Mouse...
gl_ES: Mover o rato...

en: Drags mouse from one place to another.
gl_ES: Arrastra o rato dun lugar a outro.

en: Get Info
gl_ES: Obter información

en: Commands
gl_ES: Comandos

en: Menus
gl_ES: Menús

en: Preferences
gl_ES: Preferencias

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
gl_ES: Pistas

en: Envelopes
gl_ES: Envolventes

en: Boxes
gl_ES: Caixas

en: Selection
gl_ES: Selección

en: Brief
gl_ES: Resumo

en: Type:
gl_ES: Tipo:

en: Get Info...
gl_ES: Obter información...

en: Gets information in JSON format.
gl_ES: Obtén información en formato JSON.

en: Get Track Info
gl_ES: Obter información da pista

en: Types:
gl_ES: Tipos:

en: Gets track values as JSON.
gl_ES: Obtén os valores da pista como JSON.

en: Comment
gl_ES: Comentario

en: Help...
gl_ES: Axuda...

en: Gives help on a command.
gl_ES: Da axuda sobre un comando.

en: For comments in a macro.
gl_ES: Para comentarios nunha macro.

en: Import2
gl_ES: Importar 2

en: File Name:
gl_ES: Nome do ficheiro:

en: Export2
gl_ES: Exportar2

en: Number of Channels:
gl_ES: Número de canles:

en: Import...
gl_ES: Importar...

en: Export...
gl_ES: Exportar...

en: Imports from a file.
gl_ES: Importar desde un ficheiro.

en: Exports to a file.
gl_ES: Exporta a un ficheiro.

en: Builtin Commands
gl_ES: Comandos incorporados

en: Provides builtin commands to Audacity
gl_ES: Proporciona comandos incorporados a Audacity.

en: Unknown built-in command name
gl_ES: Nome de comando incorporado descoñecido

en: Text:
gl_ES: Texto:

en: Message...
gl_ES: Mensaxe...

en: Echos a message.
gl_ES: Reproduce unha mensaxe.

en: Open Project2
gl_ES: Abrir Proxecto2

en: Add to History
gl_ES: Engadir á Historia

en: Save Project2
gl_ES: Gardar proxecto2

en: Save Copy
gl_ES: Gardar copia

en: Save Log
gl_ES: Gardar rexistro

en: Clear Log
gl_ES: Borrar rexistro

en: Open Project...
gl_ES: Abrir Proxecto...

en: Save Project...
gl_ES: Gardar proxecto...

en: Opens a project.
gl_ES: Abrir un proxecto.

en: Saves a project.
gl_ES: Gardar un proxecto.

en: Saves a copy of current project.
gl_ES: Garda unha copia do proxecto actual.

en: Saves the log contents.
gl_ES: Garda o contido do rexistro.

en: Clears the log contents.
gl_ES: Borra o contido do rexistro.

en: Get Preference
gl_ES: Obter preferencia

en: Name:
gl_ES: Nome:

en: Set Preference
gl_ES: Establecer preferencia

en: Value:
gl_ES: Valor:

en: Reload
gl_ES: Recarga

en: Get Preference...
gl_ES: Obter preferencia...

en: Set Preference...
gl_ES: Establecer preferencia...

en: Gets the value of a single preference.
gl_ES: Obtén o valor dunha única preferencia.

en: Sets the value of a single preference.
gl_ES: Establece o valor dunha única preferencia.

en: Select Time
gl_ES: Escoller Tempo

en: Project Start
gl_ES: Inicio do proxecto

en: Project
gl_ES: Proxecto

en: Project End
gl_ES: Fin do proxecto

en: Selection Start
gl_ES: Inicio da escolla

en: Selection End
gl_ES: Fin da escolla

en: Start Time:
gl_ES: Momento do inicio

en: End Time:
gl_ES: Momento da fin

en: Select Frequencies
gl_ES: Seleccione Frecuencias

en: High:
gl_ES: Alto:

en: Low:
gl_ES: Baixo:

en: Select Tracks
gl_ES: Seleccione Pistas

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
gl_ES: Estabelecer

en: Add
gl_ES: Engadir

en: Remove
gl_ES: Suprimir

en: First Track:
gl_ES: Primeira pista:

en: Track Count:
gl_ES: Número de pistas:

en: Mode:
gl_ES: Modo:

en: Select Time...
gl_ES: Seleccionar Tempo...

en: Select Frequencies...
gl_ES: Seleccionar frecuencias...

en: Select Tracks...
gl_ES: Seleccionar pistas...

en: Selects a time range.
gl_ES: Selecciona un intervalo de tempo.

en: Selects a frequency range.
gl_ES: Selecciona un rango de frecuencia.

en: Selects a range of tracks.
gl_ES: Selecciona unha serie de pistas.

en: Selects Audio.
gl_ES: Selecciona Son.

en: Set Clip
gl_ES: Establecer Clip

en: Color 0
gl_ES: Cor 0

en: Color 1
gl_ES: Cor 1

en: Color 2
gl_ES: Cor 2

en: Color 3
gl_ES: Cor 3

en: At:
gl_ES: En:

en: Color:
gl_ES: Cor:

en: Start:
gl_ES: Comezo:

en: Set Clip...
gl_ES: Establecer clip...

en: Sets various values for a clip.
gl_ES: Establece varios valores para un clip.

en: Set Envelope
gl_ES: Establecer envolvente

en: Time:
gl_ES: Tempo:

en: Delete
gl_ES: Eliminar

en: Edited Envelope
gl_ES: Envolvente editada

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
gl_ES: Envolvente

en: Set Envelope...
gl_ES: Envolvente editada...

en: Sets an envelope point position.
gl_ES: Establece a posición dun punto da envolvente.

en: Set Label
gl_ES: Establecer etiqueta

en: Label Index
gl_ES: Índice de etiqueta

en: End:
gl_ES: Fin:

en: Selected
gl_ES: Escollido

en: Edited Label
gl_ES: Etiqueta editada

en: Set Label...
gl_ES: Establecer etiqueta...

en: Sets various values for a label.
gl_ES: Establece varios valores para unha etiqueta.

en: Set Project
gl_ES: Establecer Proxecto

en: Rate:
gl_ES: Ritmo:

en: Resize:
gl_ES: Redimensionar

en: Width:
gl_ES: Anchura:

en: Height:
gl_ES: Altura:

en: Set Project...
gl_ES: Establecer proxecto...

en: Sets various values for a project.
gl_ES: Establece varios valores para un proxecto.

en: Set Track Status
gl_ES: Establecer o estado da pista

en: Unnamed
gl_ES: Sen nome

en: Focused
gl_ES: Enfocado

en: Set Track Audio
gl_ES: Establecer pista de son

en: Pan:
gl_ES: Panorama:

en: Set Track Visuals
gl_ES: Establecer visualizacións da pista

en: Reset
gl_ES: Restablecer

en: Times 2
gl_ES: Tempos 2

en: HalfWave
gl_ES: Media onda

en: Display:
gl_ES: Visualización:

en: Scale:
gl_ES: Escala:

en: VZoom:
gl_ES: Ampliación vertical:

en: VZoom Top:
gl_ES: Ampliación vertical superior:

en: VZoom Bottom:
gl_ES: Ampliación vertical inferior

en: Use Spectral Prefs
gl_ES: Usar preferencias espectrais

en: Spectral Select
gl_ES: Selección espectral

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me:
gl_ES: Esque&ma

en: Set Track
gl_ES: Establecer pista

en: Set Track Status...
gl_ES: Establecer o estado da pista...

en: Set Track Audio...
gl_ES: Establecer audio da pista...

en: Set Track Visuals...
gl_ES: Establecer visualizacións da pista...

en: Set Track...
gl_ES: Establecer pista...

en: Sets various values for a track.
gl_ES: Establece varios valores para unha pista.

en: Long Message
gl_ES: Mensaxe longa

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
gl_ES: Aumenta ou diminúe o volume do son que escolleu

en: &Amplification (dB):
gl_ES: &Amplificación (dB):

en: Amplification dB
gl_ES: Amplificación (dB)

en: &New Peak Amplitude (dB):
gl_ES: &Nova Amplitude Máxima (dB)

en: Allo&w clipping
gl_ES: Permi&tir recorte

en: Duck &amount:
gl_ES: Cantidade de &atenuación

en: Ma&ximum pause:
gl_ES: Pausa má&xima:

en: Outer fade &down length:
gl_ES: Lonxitude do esvaecemento exterior cara abaixo:

en: Outer fade &up length:
gl_ES: D&uración do esvaecemento exterior cara arriba:

en: Inner fade d&own length:
gl_ES: Duración do esvaecemento interior cara abaix&o:

en: Inner &fade up length:
gl_ES: Duración do esvaecemento interior cara arri&ba:

en: &Threshold:
gl_ES: Li&miar:

en: Preview not available
gl_ES: A vista previa non está dispoñíbel

en: Presets
gl_ES: Predefinicións

en: Export Effect Parameters
gl_ES: Exportar parámetros do efecto

en: Import Effect Parameters
gl_ES: Importar parámetros do efecto

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
gl_ES: %s: non é un ficheiro de predefinidos válido.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
gl_ES: %s: é para un efecto, xerador ou analizador diferente.

en: Tone controls
gl_ES: Controis de ton

en: Bass (dB):
gl_ES: Graves (dB):

en: Ba&ss (dB):
gl_ES: Grave&s (dB):

en: Bass
gl_ES: Graves

en: &Treble (dB):
gl_ES: &Agudos (dB):

en: Treble
gl_ES: Agudos

en: &Link Volume control to Tone controls
gl_ES: &Ligar o control de volume aos controis de ton

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
gl_ES: Inicio de ton estimado: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
gl_ES: Ton

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
gl_ES: dende

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
gl_ES: &dende

en: from Octave
gl_ES: desde a oitava

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
gl_ES: a

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
gl_ES: &a

en: to Octave
gl_ES: ata a oitava

en: Semitones (half-steps)
gl_ES: Semitóns (pasos-intermedios)

en: &Semitones (half-steps):
gl_ES: &Semitonos (medios pasos):

en: Frequency
gl_ES: Frecuencia

en: from (Hz)
gl_ES: desde (Hz)

en: f&rom
gl_ES: De&nde

en: to (Hz)
gl_ES: ata (Hz)

en: t&o
gl_ES: &a

en: Percent C&hange:
gl_ES: Cam&bio en porcentaxe

en: Percent Change
gl_ES: Porcentaxe do cambio

en: &Use high quality stretching (slow)
gl_ES: &Usar estiramento de alta calidade (lento)

en: &Speed Multiplier:
gl_ES: &Multiplicador de velocidade:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
gl_ES: RPM de vinilo estándar:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
gl_ES: Desde RPM

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
gl_ES: &Dende

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
gl_ES: Ata RPM

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
gl_ES: &a

en: Selection Length
gl_ES: Lonxitude da selección

en: C&urrent Length:
gl_ES: D&uración actual

en: Current length of selection.
gl_ES: Lonxitude actual da selección

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
gl_ES: dende

en: &New Length:
gl_ES: &Nova duración:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
gl_ES: a

en: Beats per minute
gl_ES: Batidas por minuto

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
gl_ES: Batidas por minuto, dende

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
gl_ES: &dende

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
gl_ES: Batidas por minuto, ata

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
gl_ES: &a

en: Length (seconds)
gl_ES: Duración (segundos)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
gl_ES: dende

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
gl_ES: &a

en: Length in seconds from %s, to
gl_ES: Duración en segundos dende %s, ata

en: &Threshold (lower is more sensitive):
gl_ES: &Limiar (máis baixo, máis sensible):

en: Threshold
gl_ES: Limiar

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
gl_ES: Largura máxima do &pico (máis alto, máis sensible):

en: Max Spike Width
gl_ES: Largo máximo de pico

en: Compressor
gl_ES: Compresor

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
gl_ES: Reduce o "rango dinámico" ou as diferenzas entre partes ruidosas e silenciosas.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
gl_ES: Analizador de contraste, para medir diferencias de volume RMS entre dúas seleccións de son.

note: i18n-hint noun
en: End
gl_ES: Fin

en: &Foreground:
gl_ES: &Principal:

en: Foreground start time
gl_ES: Punto de inicio principal do son

en: Foreground end time
gl_ES: Punto de fin principal do son

en: &Measure selection
gl_ES: Selección de &medida

en: &Background:
gl_ES: &Fondo:

en: Background start time
gl_ES: Punto de inicio de son de fondo

en: Background end time
gl_ES: Punto de fin de son de fondo

en: Mea&sure selection
gl_ES: &Selección de medida

en: Result
gl_ES: Resultado

en: Co&ntrast Result:
gl_ES: Resultado de co&ntraste:

en: R&eset
gl_ES: R&establecer

en: &Difference:
gl_ES: &Diferencia:

en: &Help
gl_ES: &Axuda

en: zero
gl_ES: cero

en: indeterminate
gl_ES: indeterminado

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
gl_ES: Diferenza en dB infinita

en: Difference is indeterminate.
gl_ES: A diferencia é indeterminada

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
gl_ES: Diferenza = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
gl_ES: Diferenza = infinita RMS dB.

en: Foreground level too high
gl_ES: Nivel do primeiro plano demasiado alto

en: Background level too high
gl_ES: Nivel de fondo demasiado alto

en: Background higher than foreground
gl_ES: Fondo máis alto ca primeiro plano

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
gl_ES: WCAG2 superado

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
gl_ES: WCAG2 non superado

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
gl_ES: Diferencia actual

en: Measured foreground level
gl_ES: Nivel de medición de primeiro plano

en: No foreground measured
gl_ES: Non hai son en primeiro plano que medir

en: Foreground not yet measured
gl_ES: Primeiro plano aínda non medido

en: Measured background level
gl_ES: Nivel de medición de fondo

en: No background measured
gl_ES: Non hai son fondo que medir

en: Background not yet measured
gl_ES: Fondo aínda non medido

en: Export Contrast Result As:
gl_ES: Exportar o resultado de contraste como:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
gl_ES: Resultados de contraste de WCAG 2.0 de cumprimento de criterios 1.4.7

en: Filename = %s.
gl_ES: Nome de ficheiro = %s.

en: Foreground
gl_ES: Principal

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
gl_ES: Tempo de inicio = %2d hora(s), %2d minuto(s), %.2f segundos.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
gl_ES: Tempo final = %2d hora(s), %2d minuto(s), %.2f segundos.

en: Background
gl_ES: Fondo

en: Results
gl_ES: Resultados

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
gl_ES: Cumprimentos de criterio de 1.4.7 de WCAG 2.0: superado

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
gl_ES: Cumprimentos de criterio de 1.4.7 de WCAG 2.0: non superado

en: Data gathered
gl_ES: Datos recollidos

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
gl_ES: Análise de contraste (conforme a WCAG 2)

en: Contrast...
gl_ES: Contraste...

en: Upper Threshold
gl_ES: Limiar superior

en: Noise Floor
gl_ES: Límite inferior de ruído

en: Parameter 1
gl_ES: Parámetro 1

en: Parameter 2
gl_ES: Parámetro 2

en: Number of repeats
gl_ES: Número de repeticións

en: Distortion type:
gl_ES: Tipo de distorsión:

en: DC blocking filter
gl_ES: Filtro de bloqueo de CC

en: Threshold controls
gl_ES: Controis de limiar

en: Parameter controls
gl_ES: Controis de parámetros

en: Clipping level
gl_ES: Nivel de recorte

en: Drive
gl_ES: Potencia

en: Make-up Gain
gl_ES: Ganancia de compensación

en: Clipping threshold
gl_ES: Limiar de recorte

en: Hardness
gl_ES: Dureza

en: Distortion amount
gl_ES: Cantidade de distorsión

en: Output level
gl_ES: Nivel de saída

en: Repeat processing
gl_ES: Repetir procesamento

en: Harmonic brightness
gl_ES: Brillo harmónico

en: Levelling fine adjustment
gl_ES: Axuste fino de nivel

en: Degree of Levelling
gl_ES: Grao de nivelado

en: dB Limit
gl_ES: Límite dB

en: Wet level
gl_ES: Nivel húmido

en: Residual level
gl_ES: Nivel residual

en: (Not Used):
gl_ES: (Non usado):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
gl_ES: (-100 a 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
gl_ES: (-80 a -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
gl_ES: (0 a 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
gl_ES: (0 a 5):

en: DTMF &sequence:
gl_ES: &secuencia DTMF:

en: &Duration:
gl_ES: &Duración:

en: &Tone/silence ratio:
gl_ES: Proporción &ton/silencio:

en: Duty cycle:
gl_ES: Ciclo de actividade:

en: Tone duration:
gl_ES: Duración do ton:

en: Silence duration:
gl_ES: Duración do silencio

en: I&nput
gl_ES: E&ntrada

note: i18n-hint: show input on a graph
en: Show input
gl_ES: Amosar entrada

en: O&utput
gl_ES: &Saída

en: A&ctual compression
gl_ES: &Compresión real

note: i18n-hint: show actual compression on a graph
en: Show actual compression
gl_ES: Amosar a compresión real

en: Tar&get compression
gl_ES: C&ompresión obxectivo

note: i18n-hint: show target compression on a graph
en: Show target compression
gl_ES: Amosar a compresión obxetivo

en: Compression curve
gl_ES: Curva de compresión

en: Smoothing
gl_ES: Suavizado

en: &Threshold (dB)
gl_ES: &Limiar (dB)

en: &Make-up gain (dB)
gl_ES: &Ganancia de compensación (dB)

en: &Make-up target (dB)
gl_ES: &Obxectivo de compensación (dB)

en: Knee &width (dB)
gl_ES: Ancho do punto de transición (dB)

en: Rati&o:
gl_ES: Raz&on:

en: &Lookahead (ms)
gl_ES: &Anticipación (ms)

en: Attac&k (ms)
gl_ES: Ata&que (ms)

en: &Release (ms)
gl_ES: &Liberación (ms)

en: Input
gl_ES: Entrada

en: Actual Compression
gl_ES: Compresión real

en: Target Compression
gl_ES: Compresión obxetivo

en: awaiting playback
gl_ES: agardando reproducción

en: &Delay time (seconds):
gl_ES: &Tempo de retardo (segundos):

en: D&ecay factor:
gl_ES: Factor de d&ecaemento:

en: Select Preset
gl_ES: Escoller preconfiguración

en: &Preset:
gl_ES: &Predefinido:

en: User Presets
gl_ES: Valores predefinidos do usuario

en: Factory Presets
gl_ES: Valores predefinidos

en: Current Settings
gl_ES: Configuración actual

en: Factory Defaults
gl_ES: Axustes de fábrica

en: Preparing preview
gl_ES: Preparando a vista previa

en: Previewing
gl_ES: Amosando a vista previa

en: &Generate
gl_ES: &Xerar

en: Manage presets and options
gl_ES: Administrar os valores predefinidos e as opcións

en: Presets && settings
gl_ES: Predefinicións &e axustes

en: Preview effect
gl_ES: Previsualizar efecto

en: &Apply
gl_ES: &Aplicar

en: Save Preset...
gl_ES: Gardar Predefinido...

en: Defaults
gl_ES: Predeterminados

en: Options...
gl_ES: Opcións...

en: Type: %s
gl_ES: Tipo: %s

en: Name: %s
gl_ES: Nome: %s

en: Version: %s
gl_ES: Versión: %s

en: Vendor: %s
gl_ES: Fabricante: %s

en: Description: %s
gl_ES: Descrición: %s

en: About
gl_ES: Sobre

en: Are you sure you want to delete "%s"?
gl_ES: Confirma que quere eliminar «%s»?

en: Preset name:
gl_ES: Nome do valor predefinido:

en: You must specify a name
gl_ES: Debes especificar un nome

en: Preset already exists.
    
    Replace?
gl_ES: A predefinición xa existe.
    
     Substituír?

en: Filter Curve EQ
gl_ES: Ecualizador de curva de filtro

en: Graphic EQ
gl_ES: EQ gráfico

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
gl_ES: Tempos de referencia:
    Orixinal: %s
    Segmentado predeterminado: %s
    Paralelo predeterminado: %s
    SSE: %s
    SSE en paralelo: %s

en: Manage Curves List
gl_ES: Administrar a lista de curvas

en: Manage Curves
gl_ES: Administrar curvas

en: &Curves
gl_ES: &Curvas

en: Curve Name
gl_ES: Nome da curva

en: D&elete...
gl_ES: &Eliminar...

en: &Get More...
gl_ES: &Obter máis...

en: De&faults
gl_ES: &Predeterminados

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
gl_ES: Para gardar una nova entrada renomee «sen nome».
    «Aceptar» garda todos os cambios, «Cancelar» non o fai.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
gl_ES: «sen nome» permanece sempre na fin da lista

en: 'unnamed' is special
gl_ES: «sen nome» é especial

en: Rename '%s' to...
gl_ES: Renomear '%s' a...

en: Rename...
gl_ES: &Renomear...

en: Rename '%s'
gl_ES: Renomear '%s'

en: Name is the same as the original one
gl_ES: Este nome é o mesmo que o orixinal

en: Same name
gl_ES: O mesmo nome

en: Overwrite existing curve '%s'?
gl_ES: Substituír a curva existente '%s'?

en: Curve exists
gl_ES: A curva xa existe

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
gl_ES: Non é posíbel eliminar unha curva «sen nome»

en: Can't delete 'unnamed'
gl_ES: Non é posíbel eliminar «sen nome»

en: Delete '%s'?
gl_ES: Eliminar '%s'?

en: Delete %d items?
gl_ES: Eliminar os elementos %d?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
gl_ES: Non é posíbel eliminar a curva «sen nome». É especial

en: Choose an EQ curve file
gl_ES: Escolla un ficheiro de curva EQ

en: Export EQ curves as...
gl_ES: Exportar curvas EQ como...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
gl_ES: Non é posíbel exportar a curva «sen nome». É especial

en: Cannot Export 'unnamed'
gl_ES: Non é posíbel exportar «sen nome»

en: %d curves exported to %s
gl_ES: %d curvas exportadas a %s

en: Curves exported
gl_ES: Curvas exportadas

en: No curves exported
gl_ES: Non hai curvas exportadas.

en: Max dB
gl_ES: Máx. dB

en: Min dB
gl_ES: Mín. dB

en: &EQ Type:
gl_ES: Tipo de &EQ:

en: Draw Curves
gl_ES: Debuxar curvas

en: &Draw
gl_ES: &deseñar

en: &Graphic
gl_ES: &Gráfico

en: Interpolation type
gl_ES: Tipo de interpolación

en: Linear Frequency Scale
gl_ES: Escala de frecuencia lineal

en: Li&near Frequency Scale
gl_ES: Escala de frecuencia li&neal

en: Length of &Filter:
gl_ES: Lonxitude do &filtro:

en: Length of Filter
gl_ES: Lonxitude do filtro

en: &Select Curve:
gl_ES: &Seleccionar curva:

en: Select Curve
gl_ES: Seleccionar curva

en: S&ave/Manage Curves...
gl_ES: G&ardar/administrar curvas...

en: Fla&tten
gl_ES: A&planar

en: &Invert
gl_ES: &Inverter

en: Show grid lines
gl_ES: Mostrar liñas da cuadrícula

en: Show g&rid lines
gl_ES: Amosar liñas da cuad&rícula

en: &Start threshold (samples):
gl_ES: &Limiar de inicio (mostras):

en: St&op threshold (samples):
gl_ES: Limiar de para&da (mostras):

en: %.2f secs
gl_ES: %.2f segs.

en: %.1f secs
gl_ES: %.1f segs.

en: Ratio %.0f to 1
gl_ES: Proporción %.0f a 1

en: Ratio %.1f to 1
gl_ES: Proporción %.1f a 1

en: &Noise Floor:
gl_ES: &Nivel de ruído de fondo:

en: &Ratio:
gl_ES: &Proporción:

en: Ratio
gl_ES: Proporción

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
gl_ES: Tempo de &ataque:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
gl_ES: Tempo de ataque

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
gl_ES: T&empo de liberación:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
gl_ES: Tempo de espera

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
gl_ES: Ganancia de &compensación para 0 dB despois de comprimir

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
gl_ES: C&omprimir en función dos picos

en: Threshold %d dB
gl_ES: Limiar: %d dB

en: Noise Floor %d dB
gl_ES: Límite inferior de ruído %d dB

en: Attack Time %.2f secs
gl_ES: Tempo de ataque: %.2f segs.

en: Release Time %.1f secs
gl_ES: Tempo de espera %.1f segs.

en: Limiter
gl_ES: Limitador

en: Augments loudness while minimizing distortion.
gl_ES: Aumenta a intensidade mentres minimiza a distorsión.

en: perceived loudness
gl_ES: Intensidade percibida

en: &Normalize
gl_ES: &Normalizar

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
gl_ES: Intensidade LUFS

en: RMS dB
gl_ES: DB RMS

en: Normalize &stereo channels independently
gl_ES: Normalizar as canles e&stéreo de forma independente

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
gl_ES: &Tratar o mono como dual-mono (recomendado)

en: (Maximum 0dB)
gl_ES: (Máximo 0 dB)

en: &Noise type:
gl_ES: &Tipo de ruído:

en: &Noise reduction (dB):
gl_ES: &Redución de ruído (dB):

en: Noise reduction
gl_ES: Redución de ruído

en: &Sensitivity:
gl_ES: &Sensibilidade:

en: Sensitivity
gl_ES: Sensibilidade

en: Attac&k time (secs):
gl_ES: Tempo de ata&que (segs.):

en: Attack time
gl_ES: Tempo de ataque

en: R&elease time (secs):
gl_ES: T&empo de atraso (segs.):

en: Release time
gl_ES: Tempo de espera

en: &Frequency smoothing (bands):
gl_ES: &Frecuencia de suavizado (bandas):

en: Frequency smoothing
gl_ES: Frecuencia de suavizado

en: Sensiti&vity (dB):
gl_ES: Sensibili&dade (dB):

en: Old Sensitivity
gl_ES: Sensibilidade anterior

en: Step 1
gl_ES: Paso 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
gl_ES: Seleccione uns segundos de ruído para que Audacity saiba que filtrar, a seguir
    prema en «Obter perfil de ruído»:

en: &Get Noise Profile
gl_ES: &Obter perfil de ruído

en: Step 2
gl_ES: Paso 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
gl_ES: Seleccione todo o son que quere filtrar, escolla que porcentaxe de ruído quere filtrar
    e a seguir prema en «Aceptar» para reducir o ruído.

en: Noise:
gl_ES: Ruído:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
gl_ES: Re&ducir

en: &Isolate
gl_ES: &Illado

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound. Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
gl_ES: Resid&uo

en: Advanced Settings
gl_ES: Axustes avanzados

en: &Window types:
gl_ES: Tipos de &Xanelas:

en: Window si&ze:
gl_ES: Tama&ño da xanela:

en: 2048 (default)
gl_ES: 2048 (predeterminado)

en: S&teps per window:
gl_ES: Pa&sos por xanela:

en: 4 (default)
gl_ES: 4 (predeterminado)

en: Discrimination &method:
gl_ES: &Método de discriminación:

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
gl_ES: &Eliminar compensación de CC (centrar en 0.0 verticalmente)

en: &Normalize peak amplitude to
gl_ES: &Normalizar a amplitude de pico a

en: Peak amplitude dB
gl_ES: Amplitude de pico dB

en: N&ormalize stereo channels independently
gl_ES: N&ormalice as canles estéreo de forma independente

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
gl_ES: Factor de e&stiramento:

en: &Time Resolution (seconds):
gl_ES: Resolución de &tempo (segundos):

en: &Stages:
gl_ES: Etapa&s:

en: Stages
gl_ES: Etapas

en: &Dry/Wet:
gl_ES: &Seco/Húmido:

en: Dry Wet
gl_ES: Seco Húmido

en: LFO Freq&uency (Hz):
gl_ES: Frec&uencia LFO (Hz):

en: LFO frequency in hertz
gl_ES: Frecuencia LFO en Hz.

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
gl_ES: Fase de come&zo LFO (grados):

en: LFO start phase in degrees
gl_ES: Fase de inicio LFO en graos

en: Dept&h:
gl_ES: &Profundidade:

en: Depth in percent
gl_ES: Profundidade en porcentaxe

en: Feedbac&k (%):
gl_ES: &Comentarios (%):

en: Feedback in percent
gl_ES: Retorno en porcentaxe

en: &Output gain (dB):
gl_ES: &Ganancia de saída (dB):

en: Output gain (dB)
gl_ES: Ganancia de saída (dB)

en: &Number of repeats to add:
gl_ES: &Número de repeticións a engadir:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
gl_ES: Duración da selección actual: dd:hh:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
gl_ES: Nova duración da selección: dd:hh:mm:ss

en: Current selection length: %s
gl_ES: Duración da selección actual: %s

en: New selection length: %s
gl_ES: Nova duración da selección: %s

en: Warning: No repeats.
gl_ES: Aviso: Sen repeticións.

en: &Room Size (%):
gl_ES: &Tamaño da sala (%):

en: &Pre-delay (ms):
gl_ES: Atraso &previo (ms):

en: Rever&berance (%):
gl_ES: Rever&beración (%):

en: Da&mping (%):
gl_ES: A&mortiguación (%):

en: Tone &Low (%):
gl_ES: Ton &baixo (%):

en: Tone &High (%):
gl_ES: Ton &alto (%):

en: Wet &Gain (dB):
gl_ES: &Ganancia da reverberación alterada (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
gl_ES: Ganancia da &reverberación seca (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
gl_ES: Largo do es&téreo (%):

en: Wet O&nly
gl_ES: Só re&verberación alterada

en: &Filter Type:
gl_ES: Tipo de &filtro:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
gl_ES: O&rde:

en: &Passband Ripple:
gl_ES: Ondulación da banda &pasante:

en: Passband Ripple (dB)
gl_ES: Ondulación da banda de paso (dB)

en: &Subtype:
gl_ES: &Subtipo:

en: Cutoff (Hz)
gl_ES: Corte (Hz)

en: C&utoff:
gl_ES: C&ortar:

en: Minimum S&topband Attenuation:
gl_ES: A&tenuación máxima de banda rexeitada:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
gl_ES: Atenuación mínima da banda de de&tención (dB)

en: Align MIDI to Audio
gl_ES: Aliñar o MIDI co son

en: Frame Period:
gl_ES: Período de fotógrama:

en: Frame Period
gl_ES: Período do fotograma

en: Window Size:
gl_ES: Tamaño da xanela:

en: Window Size
gl_ES: Tamaño da xanela

en: Force Final Alignment
gl_ES: Forzar o aliñamento na fin

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
gl_ES: Ignorar os silencios nos principios e nos finais

en: Silence Threshold:
gl_ES: Limiar de silencio:

en: Silence Threshold
gl_ES: Limiar de silencio

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
gl_ES: Tempo de pre-suavizado:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
gl_ES: Duración do Presmooth

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
gl_ES: Tempo de liña:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
gl_ES: Liña de tempo

en: Smooth Time:
gl_ES: Tempo de suavizado:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
gl_ES: Tempo de suavizado

en: Use Defaults
gl_ES: Usar valores predeterminados

en: Restore Defaults
gl_ES: Restabelecer valores predeterminados

en: Initial Tempo Change (%)
gl_ES: Cambio de «tempo» inicial (%)

en: Final Tempo Change (%)
gl_ES: Cambio de «tempo» final (%)

en: Initial Pitch Shift
gl_ES: Desprazamento inicial de ton

en: (&semitones) [-12 to 12]:
gl_ES: (&semitonos) [-12 a 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
gl_ES: (%) [-50 a 100]:

en: Final Pitch Shift
gl_ES: Desprazamento final de ton

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
gl_ES: (s&emitonos) [-12 a 12]:

en: Chirp
gl_ES: Piar

en: Tone
gl_ES: Ton

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
gl_ES: Xera un ton ascendente ou descendente dun dos catro tipos

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
gl_ES: Xera un ton de frecuencia constante dun dos catro tipos

en: &Waveform:
gl_ES: &Forma de onda:

en: &Frequency (Hz):
gl_ES: &Frecuencia (Hz):

en: Frequency Hertz Start
gl_ES: Frecuencia inicial en Hz.

en: Frequency Hertz End
gl_ES: Frecuencia final en Hz.

en: Amplitude Start
gl_ES: Fin da amplitude

en: Amplitude End
gl_ES: Inicio da amplitude

en: I&nterpolation:
gl_ES: I&nterpolación:

en: Detect Silence
gl_ES: Detectar silencio

en: Tr&uncate to:
gl_ES: Tr&uncar a:

en: C&ompress to:
gl_ES: C&omprimir a:

en: Trunc&ate tracks independently
gl_ES: Trunc&ar pistas de xeito independente

en: Save VST Preset As:
gl_ES: Gardar a predefinición VST como:

en: Standard VST bank file
gl_ES: Ficheiro bancario VST estándar

en: Standard VST program file
gl_ES: Ficheiro de programa VST estándar

en: Audacity VST preset file
gl_ES: Arquivo de predefinición VST de Audacity

en: Unrecognized file extension.
gl_ES: Extensión de ficheiro non recoñecida.

en: Load VST Preset:
gl_ES: Cargar as predefinicións VST:

en: VST preset files
gl_ES: Ficheiros predefinidos VST

en: Unable to load presets file.
gl_ES: Non é posíbel cargar o ficheiro de valores predefinidos.

en: VST Effect Options
gl_ES: Opcións do efecto VST

en: Buffer Size
gl_ES: Tamaño do búfer

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
gl_ES: O tamaño do búfer controla o número de mostras enviadas ao efecto en cada iteración. Os valores máis pequenos provocarán un procesamento máis lento e algúns efectos requiren 8192 mostras ou menos para funcionar correctamente. Non obstante, a maioría dos efectos poden aceptar búfers grandes e usalos reducirá moito o tempo de procesamento.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
gl_ES: Tamaño do &búfer (8 de 1048576 mostras):

en: Latency Compensation
gl_ES: Compensación da latencia

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
gl_ES: Como parte do seu procesamento, algúns efectos VST deben atrasar o retorno do son a Audacity. Cando non se compensa este atraso, notarás que se insiren pequenos silencios no son. Activar esta opción proporcionará esa compensación, pero pode que non funcione para todos os efectos VST.

en: Enable &compensation
gl_ES: Activar a &compensación

en: Graphical Mode
gl_ES: Modo gráfico

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
gl_ES: A maioría dos efectos VST teñen unha interface gráfica para configurar os valores dos parámetros. Tamén está dispoñible un método básico só en texto. Volve abrir o efecto para que isto teña efecto.

en: Enable &graphical interface
gl_ES: Activar a interface &gráfica

en: Save VST3 Preset As:
gl_ES: Gardar predefinido VST3 como:

en: VST3 preset file
gl_ES: Ficheiro predefinido VST3

en: Load VST3 preset:
gl_ES: Cargar preset VST3:

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
gl_ES: Como parte do seu procesamento, algúns efectos VST3 deben atrasar o retorno do son a Audacity. Cando non se compensa este atraso, notarás que se insiren pequenas silencios no son. Activar esta opción proporcionará esa compensación, pero pode que non funcione para todos os efectos VST3.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
gl_ES: A maioría dos efectos VST3 teñen unha interface gráfica para configurar os valores dos parámetros. Tamén está dispoñible un método básico só en texto. Volve abrir o efecto para que isto teña efecto.

en: Dept&h (%):
gl_ES: &Profundidade (%):

en: Reso&nance:
gl_ES: Reso&nancia:

en: Resonance
gl_ES: Resonancia

en: Wah Frequency Offse&t (%):
gl_ES: Compensación de frecuencia de Wah (%):

en: Wah frequency offset in percent
gl_ES: Desprazamento da frecuencia «Wah» en porcentaxe

en: Export Audio Unit Preset As %s:
gl_ES: Exportar unidade de son predefinida como %s:

en: Standard Audio Unit preset file
gl_ES: Ficheiro predefinido da unidade de son estándar

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
gl_ES: Non se puido exportar o predefinido "%s".
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
gl_ES: Exportar valores predefinidos de «Audio Unit»

en: Import Audio Unit Preset As %s:
gl_ES: Importar unidade de son predefinida como %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
gl_ES: Non se puido importar o predefinido "%s"
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
gl_ES: Importar valores predefinidos de «Audio Unit»

en: Audio Unit Effect Options
gl_ES: Opcións de efectos «Audio Unit»

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
gl_ES: Como parte do seu procesamento, algúns efectos de Audio Unit deben atrasar a devolución do son a Audacity. Se non se compensa este atraso, notarás que se inseriron pequenos silencios no son. Activar esta opción proporcionará esa compensación, pero pode que non funcione para todos os efectos de Audio Unit.

en: User Interface
gl_ES: Interface de usuario

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
gl_ES: Escolle "Completo" para usar a interface gráfica se está proporcionada polo efecto Audio Unit. Escolle "Xeral" para usar a interface xeral proporcionada polo sistema. Escolle "Básico" para usar unha interface básica só de texto. Volve abrir o efecto para que isto teña efecto.

en: Select &interface
gl_ES: Escolle &interface

en: Full
gl_ES: Cheo

en: Generic
gl_ES: Xenérico

en: Basic
gl_ES: Básico

en: Effect Output
gl_ES: Saída do efecto

en: LADSPA Effect Options
gl_ES: Opcións do efecto LADSPA

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
gl_ES: Como parte do seu procesamento, algúns efectos LADSPA deben atrasar a devolución do son a Audacity. Cando non se compensa este atraso, notarás que se insiren pequenos silencios no son. Activar esta opción proporcionará esa compensación, pero pode que non funcione para todos os efectos LADSPA.

en: Couldn't instantiate effect
gl_ES: Non se puido crear unha instancia do efecto

en: LV2 Effect Settings
gl_ES: Configuración do efecto LV2

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
gl_ES: Tamaño do &búffer (8 a %d) mostras:

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
gl_ES: Como parte do seu procesamento, algúns efectos LV2 deben atrasar a devolución do son a Audacity. Cando non se compensa este atraso, notarás que se insiren pequenos silencios no son. Activar esta opción proporcionará esa compensación, pero pode que non funcione para todos os efectos LV2.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
gl_ES: Os efectos LV2 poden ter unha interface gráfica para configurar os valores dos parámetros. Tamén está dispoñible un método básico só de texto. Volve abrir o efecto para que isto teña efecto.

en: "%s" is not a valid file path.
gl_ES: "%s" non é unha ruta de ficheiro válida.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
gl_ES: Comillas desiguais en
    %s

en: Enter Nyquist Command:
gl_ES: Introduza a orde para «Nyquist»:

en: &Load
gl_ES: &Cargar

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
gl_ES: Scripts Nyquist

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
gl_ES: Scripts Lisp

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
gl_ES: O programa actual foi modificado.
    Queres descartar os trocos?

en: File could not be loaded
gl_ES: Non se puido cargar o ficheiro

en: File could not be saved
gl_ES: Non se puido gardar o ficheiro

en: Value range:
    %s to %s
gl_ES: Intervalo de valores:
    %s a %s

en: Value Error
gl_ES: Erro de valor

en: Select a file
gl_ES: Escolle un ficheiro

en: Save file as
gl_ES: Gardar ficheiro como

en: Debug Output:
gl_ES: Saída de depuración:

en: Vamp Effects
gl_ES: Efectos «Vamp»

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
gl_ES: Fornece compatibilidade cos efectos «Vamp» para Audacity

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
gl_ES: Produciuse un fallo ao cargar o engadido «Vamp».

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
gl_ES: Produciuse un fallo ao iniciar o engadido «Vamp».

en: Plugin Settings
gl_ES: Axustes do engadido

en: Program
gl_ES: Programa

en: Entire &Project
gl_ES: &Proxecto completo

en: M&ultiple Files
gl_ES: M&últiples Ficheiros

en: Curren&t Selection
gl_ES: Selección ac&tual

en: Using Label/Track Name
gl_ES: Usando etiquetas/Nome de pista

en: Numbering before Label/Track Name
gl_ES: Numerando antes da etiqueta/Nome de pista

en: Numbering after File name prefix
gl_ES: Numerando despois do prefixo do nome do ficheiro

en: Export Range:
gl_ES: Intervalo de exportación:

en: Export entire project
gl_ES: Exportar o proxecto completo

en: Export multiple files
gl_ES: Exportar varios ficheiros

en: Export current selection
gl_ES: Exportar a selección actual

en: Trim blank space before first clip
gl_ES: Recorta o espazo en branco antes do primeiro clip

en: Split files based on:
gl_ES: Unir ficheiros baseados en:

en: Include audio before first label
gl_ES: Incluir son antes da primeira etiqueta

en: Name files:
gl_ES: Asignar nome a ficheiros:

en: File name prefix:
gl_ES: Prefixo do nome do ficheiro:

en: Overwrite existing files
gl_ES: Sobrescribir os ficheiros existentes

en: &Export
gl_ES: &Exportar

en: Unable to create destination folder
gl_ES: Non se puido crear o cartafol de destino

en: Successfully exported the following %lld file(s).
gl_ES: Exportaronse correctamente os seguintes %lld ficheiro(s).

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
gl_ES: Produciuse algún erro grave tras exportar o(s) seguinte(s) %lld ficheiro(s).

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
gl_ES: A exportación foi cancelada tras exportar o(s) seguinte(s) %lld ficheiro(s).

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
gl_ES: A exportación foi detida tras exportar o(s) seguinte(s) %lld ficheiro(s).

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
gl_ES: Produciuse algún erro realmente grave tras exportar o(s) seguinte(s) %lld ficheiro(s).

en: A file named "%s" already exists. Replace?
gl_ES: Xa existe un ficheiro chamado "%s". Substituír?

en: All selected audio is muted.
gl_ES: Todo o son seleccionado está silenciado.

en: Continue to export remaining files?
gl_ES: Queres continuar exportando os ficheiros restantes?

en: Custom Sample Rate
gl_ES: Frecuencia de mostra personalizada

en: New sample rate (Hz):
gl_ES: Nova frecuencia de mostraxe (Hz):

en: File &Name:
gl_ES: &Nome do ficheiro:

en: Fo&lder:
gl_ES: Cartafo&l:

en: &Format:
gl_ES: &Formato:

en: Audio options
gl_ES: Opcións de audio

en: Channels
gl_ES: Canles

en: &Stereo
gl_ES: E&stéreo

note: i18n-hint refers to custom channel mapping configuration
en: Custom mappin&g
gl_ES: &Mapeo personalizado

note: i18n-hint accessibility hint, refers to export channel configuration
en: Configure custom mapping
gl_ES: Configurar mapeo personalizado

en: Configure
gl_ES: Configurar

en: Sample &Rate
gl_ES: &Taxa de mostra

en: Choose a location to save the exported files
gl_ES: Seleccione un lugar para gardar os ficheiros exportados

en: Advanced Mixing Options
gl_ES: Opcións avanzadas de mestura

en: %d Hz (custom)
gl_ES: %d Hz (personalizado)

en: Other...
gl_ES: Outro...

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
gl_ES: %s - E

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
gl_ES: %s - D

en: Output Channels: %2d
gl_ES: Canles de saída: %2d

en: Mixer Panel
gl_ES: Panel do mesturador

en: Channel: %2d
gl_ES: Canle: %2d

en: No format specific options
gl_ES: Non hai opcións específicas de formato

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
gl_ES: Importar en bruto

en: Import Raw Data
gl_ES: Importar datos en bruto

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
gl_ES: Sen «endianness»

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
gl_ES: «Endianness» predeterminado

en: 1 Channel (Mono)
gl_ES: 1 Canle (Mono)

en: 2 Channels (Stereo)
gl_ES: 2 Canles (Estéreo)

en: %d Channels
gl_ES: %d canles

en: Encoding:
gl_ES: Codificación:

en: Byte order:
gl_ES: Orde dos bytes:

en: Channels:
gl_ES: Canles:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
gl_ES: Desprazamento de inicio:

en: Amount to import:
gl_ES: Cantidade a importar:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
gl_ES: Frecuencia de mostraxe:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
gl_ES: Detectar

en: &Import
gl_ES: &Importar

en: Bad data size. Could not import audio
gl_ES: Tamaño de datos incorrecto. Non se puido importar o son

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
gl_ES[0]: %s %s, %d de %d clip %s
gl_ES[1]: %s %s, %d de %d clips %s

en: start
gl_ES: comezar

en: end
gl_ES: fin

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
gl_ES[0]: %s %s e %s %s, %d e %d de %d clip %s
gl_ES[1]: %s %s e %s %s, %d e %d de %d clips %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
gl_ES[0]: %s, %d de %d clip %s
gl_ES[1]: %s, %d de %d clips %s

en: Moved clips to the right
gl_ES: Movéronse clips á dereita

en: Moved clips to the left
gl_ES: Movéronse clips á esquerda

en: Move audio clips
gl_ES: Mover clips de son

en: clip not moved
gl_ES: o clip non se moveu

en: Audi&o Clips
gl_ES: Clips de S&on

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
gl_ES: &Límite do clip anterior ao cursor

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
gl_ES: &Cursor ata o límite do seguinte clip

en: Previo&us Clip
gl_ES: Clip &anterior

en: Select Previous Clip
gl_ES: Seleccione Clip anterior

en: N&ext Clip
gl_ES: Clip s&eguinte

en: Select Next Clip
gl_ES: Seleccione o seguinte clip

en: Pre&vious Clip Boundary
gl_ES: &Límite do clip anterior

en: Cursor to Prev Clip Boundary
gl_ES: Cursor ata o límite do clip anterior

en: Ne&xt Clip Boundary
gl_ES: Límite do clip s&eguinte

en: Cursor to Next Clip Boundary
gl_ES: Cursor ata o límite do seguinte clip

en: Time Shift &Left
gl_ES: Desplazar no tempo á &esquerda

en: Time Shift &Right
gl_ES: Desplazar no tempo á &dereita

en: Pasted text from the clipboard
gl_ES: Texto pegado desde o portapapeis

en: Pasted from the clipboard
gl_ES: Pegar desde o portapapeis

en: Nothing to undo
gl_ES: Nada para desfacer

en: Nothing to redo
gl_ES: Nada para refacer

en: Cut to the clipboard
gl_ES: Cortar ao portapapeis

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
gl_ES: Eliminados %.2f segundos en t=%.2f

en: Paste clip
gl_ES: Pegar clip

en: Pasting clip contents, please wait
gl_ES: Pegando o contido do clip, agarda

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
gl_ES: O contido que estás tentando pegar abarcará máis pistas das que tes dispoñibles actualmente. Engade máis pistas e téntao de novo.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
gl_ES: Non hai suficientes pistas seleccionadas para acomodar o teu contido copiado. Selecciona pistas adicionais e téntao de novo.

en: Duplicated
gl_ES: Duplicado

en: Duplicate
gl_ES: Duplicar

en: Cut to clipboard and leave gap
gl_ES: Cortar no portapapeis e deixar oco

en: Cut and leave gap
gl_ES: Cortar e deixar oco

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
gl_ES: Dividir e eliminar %.2f segundos en t=%.2f

en: Split Delete
gl_ES: Dividir e eliminar

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
gl_ES: Silenciar as pistas seleccionadas por %.2f segundos en %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
gl_ES: Silencio

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
gl_ES: Recortar as pistas seleccionadas por %.2f segundos en %.2f

en: Trim Audio
gl_ES: Recortar son

en: Split
gl_ES: Dividir

en: Split to new track
gl_ES: Dividir nunha nova pista

en: Split New
gl_ES: Dividir e novo

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
gl_ES: Unidos %.2f segundos en t=%.2f

en: Join
gl_ES: Unir

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
gl_ES: Debotados %.2f segundos en t=%.2f

en: Detach
gl_ES: Desbotar

en: &Edit
gl_ES: &Editar

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
gl_ES: Cor&tar

en: &Delete
gl_ES: &Eliminar

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
gl_ES: &Copiar

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
gl_ES: Pe&gar

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
gl_ES: Duplic&ar

en: R&emove Special
gl_ES: R&etirado especial

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: &Cut and leave gap
gl_ES: &Cortar e deixar oco

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: &Delete and leave gap
gl_ES: &Eliminar e deixar oco

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
gl_ES: Silenciar so&n

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
gl_ES: Recor&tar son

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
gl_ES: Di&vidir

en: Split Ne&w
gl_ES: Dividi&r e nova

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
gl_ES: &Unir

en: Detac&h at Silences
gl_ES: Se&parar nos silencios

en: Pre&ferences
gl_ES: Pre&ferencias

en: &Delete Key
gl_ES: &Eliminar chave

en: Delete Key&2
gl_ES: Eliminar chave&2

en: Enable &Full Screen
gl_ES: Activar a &pantalla completa

en: Cannot proceed to export.
gl_ES: Non se pode continuar coa exportación.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
gl_ES: Non se pode crear o directorio '%s'.
    Xa existe un ficheiro que non é un directorio

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
gl_ES: etiquetas.txt

en: There are no label tracks to export.
gl_ES: Non hai pistas de etiquetas para exportar.

en: Imported labels from '%s'
gl_ES: Etiquetas Importadas de «%s»

en: Import Labels
gl_ES: Importar etiquetas

en: &Dangerous Reset...
gl_ES: Restablecemento &Perigoso...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
gl_ES: Abrir recente

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
gl_ES: &Ficheiros recentes

en: &Save Project
gl_ES: &Gardar proxecto

en: Save Project &As...
gl_ES: Gardar proxecto &como...

en: &Backup Project...
gl_ES: &Copia de seguranza do proxecto...

en: &Export Audio...
gl_ES: &Exportar son...

en: Expo&rt Other
gl_ES: Expo&rtar Outro

en: Export &Labels...
gl_ES: Exportar &etiquetas...

en: &Audio...
gl_ES: &Son...

en: &Labels...
gl_ES: &Etiquetas...

en: &Raw Data...
gl_ES: Datos en &bruto...

en: &Close Project
gl_ES: &Pechar o proxecto

en: Export as MP&3
gl_ES: Exportar como MP&3

en: Export as &WAV
gl_ES: Exportar como &WAV

en: Export as &OGG
gl_ES: Exportar como &OGG

en: Export as FLAC
gl_ES: Exportar como FLAC

en: Expo&rt Selected Audio...
gl_ES: Expo&rtar o son seleccionado...

en: Do you have these problems?
gl_ES: Tes estes problemas?

en: Fix
gl_ES: Corrixir

en: Quick Fixes
gl_ES: Solucións rápidas

en: Nothing to do
gl_ES: Nada que facer

en: No quick, easily fixed problems were found
gl_ES: Non se atoparon problemas rápidos ou facilmente solucionables

en: Clocks on the Tracks
gl_ES: Reloxos nas pistas

en: Can't select precisely
gl_ES: Non se pode seleccionar con precisión

en: Recording stops and starts
gl_ES: A gravación detense e comeza

en: Fixed
gl_ES: Corrixido

en: Audio Device Info
gl_ES: Información de dispositivos de son

en: &Quick Help
gl_ES: &Axuda rápida

en: Audacity &Support
gl_ES: Audacity &Soporte

en: &Diagnostics
gl_ES: &Diagnóstico

en: Au&dio Device Info...
gl_ES: Información do dispositivo de _son...

en: &Generate Support Data...
gl_ES: &Xerar datos de soporte...

en: &Check for Updates...
gl_ES: &Buscar actualizacións...

en: &About Audacity
gl_ES: &Sobre Audacity

en: Added label
gl_ES: Engadiuse unha etiqueta

en: Paste Text to New Label
gl_ES: Pegar texto como unha nova etiqueta

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
gl_ES: Cortar áreas de son etiquetadas ao portapapeis

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
gl_ES: Cortar son etiquetado

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
gl_ES: Eliminadas as áreas de son etiquetadas

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
gl_ES: Eliminar son etiquetado

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
gl_ES: Corta as rexións de son etiquetadas no portapapeis e deixa oco

en: Cut labeled audio and leave gap
gl_ES: Corta o son etiquetado e deixa oco

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
gl_ES: Dividir e eliminar áreas de son etiquetadas

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
gl_ES: Dividir e eliminar áreas de son etiquetadas

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
gl_ES: Áreas de son etiquetadas silenciadas

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
gl_ES: Silenciar o son etiquetado

en: Copied labeled audio regions to clipboard
gl_ES: Copiáronse áreas de son etiquetadas desde o portapapeis

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
gl_ES: Copiar son etiquetado

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
gl_ES: Dividir o son etiquetado (puntos ou áreas)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
gl_ES: Dividir o son etiquetado

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
gl_ES: Unir os son etiquetado (puntos ou áreas)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
gl_ES: Unir o son etiquetado

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
gl_ES: Desbotadas as áreas de son etiquetadas

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
gl_ES: Desbotar o son etiquetado

en: Created new label track
gl_ES: Creouse unha nova pista de etiquetas

en: New Track
gl_ES: Nova pista

en: &Labels
gl_ES: &Etiquetas

en: Label &Editor
gl_ES: &Editor de etiquetas

en: Add Label at &Selection
gl_ES: Engadir etiqueta na &Selección

en: Add Label at &Playback Position
gl_ES: Engade unha etiqueta na &posición de reprodución

en: Paste Te&xt to New Label
gl_ES: Pegar te&xto como unha nova etiqueta

en: &Typing Creates New Labels
gl_ES: &Escribir crea novas etiquetas

en: La&beled Audio
gl_ES: Son eti&quetado

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
gl_ES: &Cortar

en: Cut by label
gl_ES: Cortar por etiqueta

en: Delete by label
gl_ES: Eliminar por etiqueta

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: C&ut and leave gap
gl_ES: C&ortar e deixar oco

en: Cut by labels and leave gap
gl_ES: Cortar por etiquetas e deixar oco

en: De&lete and leave gap
gl_ES: E&liminar e deixar oco

en: Delete by labels and leave gap
gl_ES: Eliminar por etiquetas e deixar oco

en: Silence &Audio
gl_ES: Silenciar &son

en: Label Silence
gl_ES: Etiqueta Silencio

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
gl_ES: Co&piar

en: Label Copy
gl_ES: Copiar etiqueta

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
gl_ES: D&ividir

en: Label Split
gl_ES: Dividir etiqueta

en: Label Join
gl_ES: Xuntar etiqueta

en: &Label Track
gl_ES: Pista de &etiquetas

en: Uncategorized
gl_ES: Sen categoría

en: Move Backward Through Active Windows
gl_ES: Desprazar cara atrás a través das fiestras activas

en: Move Forward Through Active Windows
gl_ES: Desprazar cara adiante a través das fiestras activas

en: Foc&us
gl_ES: Foc&o

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
gl_ES: Desprazar cara atrás desde as &barras de ferramentas ata as pistas

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
gl_ES: Desprazar cara &adiante desde as barras de ferramentas ata as pistas

en: Move Focus to &Previous Track
gl_ES: Desprázase o foco á pista &anterior

en: Move Focus to &Next Track
gl_ES: Desprázase o foco á pista &seguinte

en: Move Focus to &First Track
gl_ES: Desprázase o foco á &primeira pista

en: Move Focus to &Last Track
gl_ES: Desprázase o foco á &derradeira pista

en: Move Focus to P&revious and Select
gl_ES: Desprázase o foco á &anterior e selecciona

en: Move Focus to N&ext and Select
gl_ES: Desprázase o foco á &seguinte e selecciona

en: &Toggle Focused Track
gl_ES: Al&ternar pista enfocada

en: Toggle Focuse&d Track
gl_ES: Alternar pista enfoca&da

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
gl_ES: Un rexistro será gravado despois de que Audacity se reinicie.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
gl_ES: Non se gravará ningún rexistro despois de que Audacity se reinicie.

en: Plugin Manager
gl_ES: Xestor de complementos

en: Repeat Last Generator
gl_ES: Repita o derradeiro xerador

en: Effe&ct
gl_ES: Efe&cto

en: Add Realtime Effects
gl_ES: Engade efectos en tempo real

en: Get AI effects...
gl_ES: Obtén efectos de IA...

en: Repeat Last Effect
gl_ES: Repetir o último efecto

en: &Analyze
gl_ES: A&nalizar

en: Repeat Last Analyzer
gl_ES: Repita o derradeiro analizador

en: T&ools
gl_ES: &Ferramentas

en: Reset &Configuration
gl_ES: Restablecer &Configuración

en: &Run Benchmark...
gl_ES: Executar proba de &rendemento...

en: Simulate Recording Errors
gl_ES: Simular erros de gravación

en: Detect Upstream Dropouts
gl_ES: Detectar interrrupcións ascendentes

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
gl_ES: Escribir rexistro

en: Set Left Selection Boundary
gl_ES: Estabelecer o límite esquerdo da selección

en: Set Right Selection Boundary
gl_ES: Estabelecer o límite dereito da selección

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
gl_ES: As rexións de búsqueda de cruzamento por cero intersecanse cos clip(s) estirados

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
gl_ES: &Seleccionar

en: &All
gl_ES: &Todo

en: &None
gl_ES: &Ningún

en: Select None
gl_ES: Seleccionar nada

en: &Tracks
gl_ES: &Pistas

en: In All &Tracks
gl_ES: En &todas as pistas

en: In All &Sync-Locked Tracks
gl_ES: En todas as pistas bloqueadas e sincronizadas

en: Select Sync-Locked
gl_ES: Seleccione Sincronización bloqueada

en: R&egion
gl_ES: R&exión

en: &Left at Playback Position
gl_ES: Á &esquerda da posición de reprodución

en: Set Selection Left at Play Position
gl_ES: Establece a selección á esquerda na posición de reprodución

en: &Right at Playback Position
gl_ES: Á &dereita da posición de reprodución

en: Set Selection Right at Play Position
gl_ES: Establece a selección na posición de reprodución

en: Track &Start to Cursor
gl_ES: Desde o &inicio da pista ata a fin do cursor

en: Select Track Start to Cursor
gl_ES: Seleccione Inicio da pista ata o cursor

en: Cursor to Track &End
gl_ES: Desde o cursor ata a &fin da pista

en: Select Cursor to Track End
gl_ES: Seleccione o cursor para rastrexar o final

en: Track Start to En&d
gl_ES: Inicio da pista ao &final

en: Select Track Start to End
gl_ES: Seleccionar desde o inicio da pista ata o final

en: S&tore Selection
gl_ES: Selección de &tendas

en: Retrieve Selectio&n
gl_ES: Recuperar selecció&n

en: Cursor to Stored &Cursor Position
gl_ES: Cursor para a posición do &cursor almacenada

en: Select Cursor to Stored
gl_ES: Seleccione o cursor para almacenar

en: Store Cursor Pos&ition
gl_ES: Almacenar a pos&ición do cursor

en: At &Zero Crossings
gl_ES: Nos &cruzamentos por cero

en: Select Zero Crossing
gl_ES: Seleccionar cruzamento por cero

en: &Selection
gl_ES: &Selección

en: Snap-To &Off
gl_ES: Axuste &desactivado

en: Snap-To &Nearest
gl_ES: Axustar ao &máis próximo

en: Snap-To &Prior
gl_ES: Axuste ao &anterior

en: Selection to &Start
gl_ES: Selección para &Iniciar

en: Selection to En&d
gl_ES: Selección para rema&tar

en: Selection Extend &Left
gl_ES: Ampliar selección á &esquerda

en: Selection Extend &Right
gl_ES: Ampliar selección á &dereita

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
gl_ES: Establecer (ou ampliar) a selección esquer&da

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
gl_ES: Establecer (ou ampliar) a selección derei&ta

en: Selection Contract L&eft
gl_ES: Contraer selección á &esquerda

en: Selection Contract R&ight
gl_ES: Contraer selección á dere&ita

en: &Cursor to
gl_ES: &Cursor para

en: Selection Star&t
gl_ES: come&zo de selección

en: Cursor to Selection Start
gl_ES: Cursor ao inicio da selección

en: Selection En&d
gl_ES: Fi&n da selección

en: Cursor to Selection End
gl_ES: Cursor ata o final da selección

en: Track &Start
gl_ES: &Comezo da pista

en: Cursor to Track Start
gl_ES: Cursor ao comezo da pista

en: Track &End
gl_ES: &Final da pista

en: Cursor to Track End
gl_ES: Cursor ao final da pista

en: &Project Start
gl_ES: Comezo do &proxecto

en: Cursor to Project Start
gl_ES: Cursor ao comezo do proxecto

en: Project E&nd
gl_ES: &Fin do proxecto

en: Cursor to Project End
gl_ES: Cursor ata o final do proxecto

en: Cursor &Left
gl_ES: Cursor á &esquerda

en: Cursor &Right
gl_ES: Cursor á &dereita

en: Cursor Sh&ort Jump Left
gl_ES: Salto curt&o do cursor á esquerda

en: Cursor Shor&t Jump Right
gl_ES: Salto cur&to do cursor á dereita

en: Cursor Long J&ump Left
gl_ES: Salto longo do c&ursor á esquerda

en: Cursor Long Ju&mp Right
gl_ES: Salto longo do cu&rsor á dereita

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
gl_ES: Bus&car

en: Short Seek &Left During Playback
gl_ES: Busca curta á &esquerda durante a reprodución

en: Short Seek &Right During Playback
gl_ES: Busca curta á &dereita durante a reprodución

en: Long Seek Le&ft During Playback
gl_ES: Busca longa á esquer&da durante a reprodución

en: Long Seek Rig&ht During Playback
gl_ES: Búsqueda longa á derei&ta durante a reprodución

en: Tim&eline
gl_ES: Liña de t&empo

en: &Toolbars
gl_ES: &Barras de ferramentas

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
gl_ES: Restablecer as barras de ferrament&as

en: Mix
gl_ES: Mestura

en: Rendered all audio in track '%s'
gl_ES: Xerouse todo o son na pista «%s»

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
gl_ES: Xerar

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
gl_ES: Mesturáronse e xeráronse %d pistas nunha nova pista estéreo

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
gl_ES: Mesturáronse e xeráronse %d pistas nunha nova pista mono

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
gl_ES: Pista(s) de son panorámicas

en: Pan Track
gl_ES: Pista panorámica

en: Start to &Zero
gl_ES: Iniciar a &cero

en: Start to &Cursor/Selection Start
gl_ES: Inicio do &cursor/Inicio da selección

en: Start to Selection &End
gl_ES: Iniciar na &fin da selección

en: End to Cu&rsor/Selection Start
gl_ES: Fin do cu&rsor/Inicio da selección

en: End to Selection En&d
gl_ES: Fin da selección fi&nal

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
gl_ES: Aliñado/Movido comezo a cero

en: Aligned start to zero
gl_ES: Inicio aliñado a cero

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
gl_ES: Aliñar/Mover comezo

en: Align Start
gl_ES: Aliñar comezo

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
gl_ES: Aliñado/Moveuse o inicio ao cursor/inicio da selección

en: Aligned start to cursor/selection start
gl_ES: Inicio aliñado ao inicio do cursor/selección

en: Aligned/Moved start to selection end
gl_ES: Aliñado/Moveuse o inicio ao final da selección

en: Aligned start to selection end
gl_ES: Inicio aliñado ao final da selección

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
gl_ES: Aliñado/Moveuse o final ao cursor/inicio da selección

en: Aligned end to cursor/selection start
gl_ES: Extremo aliñado ao inicio do cursor/selección

en: Align/Move End
gl_ES: Aliñar/Mover o final

en: Align End
gl_ES: Aliñar o final

en: Aligned/Moved end to selection end
gl_ES: Aliñado/Moveuse o extremo ao final da selección

en: Aligned end to selection end
gl_ES: Extremo aliñado co extremo da selección

en: Aligned/Moved end to end
gl_ES: Aliñado/Movido de extremo a extremo

en: Aligned end to end
gl_ES: Aliñado de fin a fin

en: Align/Move End to End
gl_ES: Aliñar/Mover de fin a fin

en: Align End to End
gl_ES: Aliñar de fin a fin

en: Aligned/Moved together
gl_ES: Aliñados/Movidos xuntos

en: Aligned together
gl_ES: Aliñados xuntos

en: Align/Move Together
gl_ES: Aliñar/Mover xuntos

en: Align Together
gl_ES: Aliñar xuntos

en: Synchronize MIDI with Audio
gl_ES: Sincronizar MIDI con son

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
gl_ES: Sincronizar MIDI coas pistas de son

en: Adjusted gain
gl_ES: Ganancia axustada

en: Gain
gl_ES: Ganancia

en: Adjusted Pan
gl_ES: Panorama axustado

en: The entered value is invalid
gl_ES: O valor introducido non é correcto

en: Resampling track %d
gl_ES: Obtendo unha nova mostraxe da pista %d

en: Resampled audio track(s)
gl_ES: Pista(s) de son con nova mostraxe

en: Resample Track
gl_ES: Nova mostraxe da pista

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
gl_ES: Escolle polo menos unha pista de audio e unha pista MIDI.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
gl_ES: Aliñamento completado: MIDI desde %.2f ata %.2f segs, son desde %.2f ata %.2f segs.

en: Sync MIDI with Audio
gl_ES: Sincronizar MIDI con son

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
gl_ES: Produciuse un erro de aliñamento: a entrada é moi curta: MIDI desde %.2f ata %.2f segs, son desde %.2f ata %.2f segs.

en: Internal error reported by alignment process.
gl_ES: O proceso de aliñamento informa dun erro interno

en: Tracks sorted by time
gl_ES: Pistas ordenadas por tempo

en: Sort by Time
gl_ES: Ordenar polo tempo

en: Tracks sorted by name
gl_ES: Pistas ordenadas por nome

en: Sort by Name
gl_ES: Ordenar polo nome

en: Can't delete track with active audio
gl_ES: Non é posíbel eliminar unha pista con son activo

en: Add &New
gl_ES: Engadir &nova

en: Mi&x
gl_ES: Me&stura

en: Mix Stereo Down to &Mono
gl_ES: Mestura estéreo a &Mono

en: Mi&x and Render
gl_ES: Mesturar e &xerar

en: Mix and Render to Ne&w Track
gl_ES: Mesturar e xerar nunha no&va pista

en: &Resample...
gl_ES: &Nova mostraxe...

en: Remo&ve Tracks
gl_ES: &Suprimir pistas

en: M&ute/Unmute
gl_ES: &Acalar/Activar son

en: &Mute All Tracks
gl_ES: Silenciar &todas as pistas

en: &Unmute All Tracks
gl_ES: &Desactivar silencio en todas as pistas

en: Mut&e Tracks
gl_ES: Aca&lar pistas

en: U&nmute Tracks
gl_ES: Actvar so&n pistas

en: &Pan
gl_ES: &Panorama

en: &Left
gl_ES: &Esquerda

en: Pan Left
gl_ES: Panear á esquerda

en: &Right
gl_ES: &Dereita

en: Pan Right
gl_ES: Panear á dereita

en: &Center
gl_ES: &Centro

en: Pan Center
gl_ES: Panear o centro

en: &Align Tracks
gl_ES: &Aliñar pistas

en: &Align End to End
gl_ES: &Aliñar fin con fin

en: Align &Together
gl_ES: Aliñar por &xunto

en: &Move Selection with Tracks
gl_ES: &Mover selección con pistas

en: Move Sele&ction and Tracks
gl_ES: Mover a sele&cción e pistas

en: S&ort Tracks
gl_ES: &Ordenar pistas

en: By &Start Time
gl_ES: Por &Hora de comezo

en: By &Name
gl_ES: Por &Nome

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
gl_ES: Manter as pistas sincronizadas (Sync-&Lock)

en: &Track
gl_ES: &Pista

en: Change P&an on Focused Track...
gl_ES: Cambiar o p&aneo na pista enfocada...

en: Pan &Left on Focused Track
gl_ES: Panear á &esquerda na pista enfocada

en: Pan &Right on Focused Track
gl_ES: Panear á &dereita na pista enfocada

en: Change Gai&n on Focused Track...
gl_ES: Cambiar a gana&ncia na pista enfocada...

en: &Increase Gain on Focused Track
gl_ES: &Aumenta a ganancia na pista enfocada

en: &Decrease Gain on Focused Track
gl_ES: &Diminue a ganancia na pista enfocada

en: Op&en Menu on Focused Track...
gl_ES: Abr&e o menú na pista enfocada...

en: M&ute/Unmute Focused Track
gl_ES: Acalar/Activar son na pista enfocada

en: &Solo/Unsolo Focused Track
gl_ES: Pista enfocada &Solo/Unsolo

en: Delete Fo&cused Track
gl_ES: Eliminar a pista enfo&cada

en: Move Focused Track U&p
gl_ES: Mover &pista enfocada cara arriba

en: Move Focused Track Do&wn
gl_ES: Mo&ver pista enfocada cara abaixo

en: Move Focused Track to T&op
gl_ES: Mover a pista enfocada ao c&omezo

en: Move Focused Track to &Bottom
gl_ES: Mover a pista enfocada ao &final

en: no label track
gl_ES: sen pista de etiqueta

en: no label track at or below focused track
gl_ES: ningunha pista de etiquetas na pista enfocada ou debaixo

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
gl_ES: %s %d de %d

en: no labels in label track
gl_ES: sen etiquetas na pista de etiquetas

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
gl_ES: Establecer &inicio do bucle

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
gl_ES: Establecer &fin do bucle

en: Please select in a mono track.
gl_ES: Escolle nunha pista mono, por favor.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
gl_ES: Escolle nunha pista estéreo ou dúas pistas mono, por favor.

en: Please select at least %d channels.
gl_ES: Escolle polo menos %d canles.

en: Please select a time within a clip.
gl_ES: Selecciona un momento dentro dun clip, por favor.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
gl_ES: Tra&nsporte

en: Pl&aying
gl_ES: R&eproducindo

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
gl_ES: Reproducir/P&arar

en: Play/Stop and &Set Cursor
gl_ES: Reproducir/Deter e e&stabelecer o cursor

en: Play &Once/Stop
gl_ES: Reproducir unha vez/Parar

en: &Pause
gl_ES: Pau&sa

en: &Recording
gl_ES: &Gravación

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
gl_ES: &Gravar

en: &Append Record
gl_ES: &Engadir grabación

en: Record &New Track
gl_ES: Gravar pista &nova

en: Punch and Rol&l Record
gl_ES: Gravación con punch and Rol&l

en: &Looping
gl_ES: &Bucle

en: &Clear Loop
gl_ES: Limpar bu&cle

en: &Set Loop to Selection
gl_ES: Establecer bucle na &selección

en: R&escan Audio Devices
gl_ES: &Examinar de novo os dispositivos de son

en: Transport &Options
gl_ES: &Opcións de transporte

en: Set sound activation le&vel...
gl_ES: Establecer ni&vel de activación de son...

en: Enable sound a&ctivated recording
gl_ES: Habilita a gravación a&ctivada de son

en: Hear &other tracks during recording
gl_ES: Escoita &outras pistas durante a gravación

en: Enable audible input &monitoring
gl_ES: Activar &monitoraxe e entrada audible

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
gl_ES: Axuste a&utomático do nivel de gravación (activar/desactivar)

en: T&ransport
gl_ES: &Reprodución

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
gl_ES: Reproducir unh&a vez

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
gl_ES: De&ter

en: Play &One Second
gl_ES: Reproducir un segund&o

en: Play to &Selection
gl_ES: Reproducir ata a &selección

en: Play &Before Selection Start
gl_ES: Reproducir &antes de comezar a selección

en: Play Af&ter Selection Start
gl_ES: Reproducir des&pois de comezar a selección

en: Play Be&fore Selection End
gl_ES: Reproducir an&tes de rematar a selección

en: Play Aft&er Selection End
gl_ES: Reproducir desp&ois de rematar a selección

en: Play Before a&nd After Selection Start
gl_ES: Reproducir a&ntes e despois de comezar a selección

en: Play Before an&d After Selection End
gl_ES: Reproducir antes e &despois de rematar a selección

en: Play C&ut Preview
gl_ES: Reproducir previa do c&orte

en: Move to Pre&vious Label
gl_ES: Mo&ver á etiqueta anterior

en: Move to Ne&xt Label
gl_ES: Mover á etiqueta se&guinte

en: &View
gl_ES: &Ver

en: &Zoom
gl_ES: &Ampliar

en: Zoom &In
gl_ES: &Ampliar

en: Zoom &Normal
gl_ES: &Normal

en: Zoom &Out
gl_ES: &Reducir

en: &Zoom to Selection
gl_ES: Ampliar a &selección

en: Zoom &Toggle
gl_ES: Al&ternar Ampliar

en: T&rack Size
gl_ES: Ta&maño da pista

en: &Fit to Width
gl_ES: &Axustar ao ancho

en: Fit to &Height
gl_ES: Axustar ao a&lto

en: &Collapse All Tracks
gl_ES: &Contraer todas as pistas

en: E&xpand Collapsed Tracks
gl_ES: Expandir Pistas contraídas

en: Sk&ip to
gl_ES: &Ir a

en: Selection Sta&rt
gl_ES: Come&zo de selección

en: Skip to Selection Start
gl_ES: Ir ao comezo da selección

en: Skip to Selection End
gl_ES: Ir ao final da selección

en: E&xtra Menus
gl_ES: Menús e&xtra

en: &Show Clipping in Waveform
gl_ES: &Mostrar o recorte en forma de onda

en: Sho&w RMS in Waveform
gl_ES: Most&rar RMS en forma de onda

en: Preferences for Application
gl_ES: Preferencias de aplicación

note: i18n-hint: Title for the panel in the application preferences dialog.
en: Update notifications
gl_ES: Notificacións de actualización

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
gl_ES: &Comproba se hai actualizacións

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
gl_ES: A comprobación de actualizacións da aplicación require acceso á rede. Para protexer a túa privacidade, Audacity non almacena ningunha información persoal.

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that enables anonymous usage info.
en: &Usage info (UUID)
gl_ES: Información de &uso (UUID)

note: i18n-hint: The second paragraph of app update notice dialog
en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
gl_ES: Para axudarnos a comprender con que frecuencia as persoas usan Audacity, xeramos un ID aleatorio (UUID) para cada instalación. Isto axúdanos a mellorar as funcionalidades e planificar futuras actualizacións. Este ID non contén ningunha información persoal identificable.

en: Batch
gl_ES: Lote

en: Preferences for Batch
gl_ES: Preferencias para o lote

en: Behaviors
gl_ES: Comportamentos

en: &Don't apply effects in batch mode
gl_ES: &Non aplicar efectos en modo de lotes

en: Audio Settings
gl_ES: Axustes de son

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
gl_ES: &Servidor

en: Using:
gl_ES: Usando:

en: Playback
gl_ES: Reprodución

en: &Device:
gl_ES: &Dispositivo:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
gl_ES: Gravando

en: De&vice:
gl_ES: DIs&positivo:

en: Cha&nnels:
gl_ES: Ca&nles:

en: &Project Sample Rate:
gl_ES: Taxa de mostra do &proxecto:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
gl_ES: Frecuencia de mostraxe usada ao gravar novas pistas, mesturar pistas e reproducir neste proxecto.

en: D&efault Sample Rate:
gl_ES: Frecuencia de mostraxe pr&edeterminada:

en: Default Sample &Format:
gl_ES: &Formato predeterminado de mostraxe:

en: Latency
gl_ES: Latencia

en: &Buffer length:
gl_ES: Duración do &buffer:

en: &Latency compensation:
gl_ES: Compensación de &latencia:

en: No audio interfaces
gl_ES: Non hai interfaces de son

en: No devices found
gl_ES: Non se atopan dispositivos

en: 2 (Stereo)
gl_ES: 2 (Estéreo)

en: Device
gl_ES: Dispositivo

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
gl_ES: Cartafoles

en: Preferences for Directories
gl_ES: Preferencias para directorios

en: Default directories
gl_ES: Directorios predeterminados

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
gl_ES: Deixa un campo baleiro para ir ao último directorio utilizado para esa operación.
    Encha un campo para ir sempre a ese directorio para esa operación.

en: O&pen:
gl_ES: A&brir:

en: S&ave:
gl_ES: G&ardar:

en: B&rowse...
gl_ES: Explo&rar...

en: &Import:
gl_ES: &Importar:

en: Br&owse...
gl_ES: Expl&orar...

en: &Export:
gl_ES: &Exportar:

en: Bro&wse...
gl_ES: E&xplorar...

en: &Macro output:
gl_ES: Saída de &macro:

en: Temporary files directory
gl_ES: Cartafol de ficheiros temporais

en: Brow&se...
gl_ES: Explo&rar...

en: &Free Space:
gl_ES: Espazo &libre:

en: unavailable - above location doesn't exist
gl_ES: non dispoñíbel - o lugar indicado non existe

en: Choose a location
gl_ES: Escolle unha localización

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
gl_ES: 
    O directorio %s non existe. Crealo?

en: Directory creation failed.
gl_ES: Fallou a creación do directorio.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
gl_ES: O directorio %s non é adecuado (pode ser eliminado)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
gl_ES: Non se pode establecer o 'Directorio temporal'

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
gl_ES: Non se pode establecer o directorio de 'Arquivos temporais'.

en: Directory %s is not writable
gl_ES: O cartafol %s non ten permiso de escritura

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
gl_ES: Os cambios do cartafol temporal non terán efecto ata que se reinicie Audacity

en: Temp Directory Update
gl_ES: Actualizar o cartafol temporal

en: 'Open' directory cannot be set.
gl_ES: Non se pode establecer o directorio 'Abrir'

en: 'Save' directory cannot be set.
gl_ES: Non se pode establecer o directorio 'Gardar'.

en: 'Import' directory cannot be set.
gl_ES: Non se pode establecer o directorio 'Importar'.

en: 'Export' directory cannot be set.
gl_ES: Non se pode establecer o directorio "Exportar".

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
gl_ES: Non se pode establecer o directorio de 'Saída de macro'.

en: Add new location
gl_ES: Engade unha nova localización

en: Effects
gl_ES: Efectos

en: Preferences for Effects
gl_ES: Preferencias para efectos

en: Sort by effect name
gl_ES: Ordenar por nome do efecto

en: Sort by publisher and effect name
gl_ES: Ordenar por editor e nome do efecto

en: Sort by type and effect name
gl_ES: Ordenar por tipo e nome do efecto

en: Group by publisher
gl_ES: Agrupar por editor

en: Group by type
gl_ES: Agrupar por tipo

en: Group by category
gl_ES: Agrupar por categoría

en: Group by type and publisher
gl_ES: Agrupar por tipo e editor

en: Effect Options
gl_ES: Opcións do efecto

en: Effect menu &organization:
gl_ES: &Organización do menú de efectos:

en: Realtime effect o&rganization:
gl_ES: O&rganización do efecto en tempo real:

en: Instruction Set
gl_ES: Conxunto de instrucións

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
gl_ES: &Usar SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
gl_ES: %s localizacións de complementos

en: &Skip effects scanning at startup
gl_ES: &Saltar a exploración de efectos ao inicio

en: Open Plugin &Manager
gl_ES: Abre o Xestor de co&mplementos

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
gl_ES: Importación estendida

en: Preferences for ExtImport
gl_ES: Preferencias para ExtImportar

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
gl_ES: &Tentando utilizar primeiro o filtro no diálogo de FicheiroAberto

en: Rules to choose import filters
gl_ES: Regras para escoller os filtros de importación

en: File extensions
gl_ES: Extensións de ficheiros

en: Mime-types
gl_ES: Tipos MIME

en: Importer order
gl_ES: Orde para o importador

en: Move rule &up
gl_ES: Mover a regra a&rriba

en: Move rule &down
gl_ES: Movera regra a&baixo

en: Move f&ilter up
gl_ES: Mover o f&iltro arriba

en: Move &filter down
gl_ES: Mover o &filtro abaixo

en: &Add new rule
gl_ES: &Engadir unha nova regra

en: De&lete selected rule
gl_ES: &Eliminar a regra seleccionada

en: Unused filters:
gl_ES: Filtros non usados:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
gl_ES: Hai caracteres en branco (espazos, saltos de liña, tabuladores ou retornos de carro) nun dos elementos. Semella que poden rachar o patrón. De non ser que saiba exactamente o que está a facer é recomendábel que elimine eses caracteres. Quere que Audacity elimine os espazos?"

en: Spaces detected
gl_ES: Espazos detectados

en: Do you really want to delete selected rule?
gl_ES: Confirma que quere eliminar a regra seleccionada?

en: Rule deletion confirmation
gl_ES: Confirmación de eliminación de regra

en: Ext Import
gl_ES: Ext Importar

en: Preferences for GUI
gl_ES: Preferencias para a interface gráfica

en: Display
gl_ES: Amosar

en: &Language:
gl_ES: &Idioma:

en: Th&eme:
gl_ES: T&ema:

en: Meter dB &range:
gl_ES: &Rango de medidor dB:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
gl_ES: Amosa "Como obter &Axuda" no lanzamento

en: Show e&xtra menus
gl_ES: Amosar menús e&xtra

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
gl_ES: Amosar e&stilo alternativo (Mac vs PC)

en: &Beep on completion of longer activities
gl_ES: A&visar cun son ao completar procesos longos

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
gl_ES: Conservar as e&tiquetas se a selección se axusta a unha etiqueta

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
gl_ES: Usar maioritariamente disposicións de esquerda a dereita nas linguas RTL

en: Never use comma as decimal point
gl_ES: Nunca usar a coma como punto decimal

en: GUI
gl_ES: Interfaz Gráfica de Usuario

en: Language "%s" is unknown
gl_ES: A lingua "%s" é descoñecida

en: Import / Export
gl_ES: Importar / Exportar

en: Preferences for ImportExport
gl_ES: Preferencias para ImportarExportar

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
gl_ES: Troca a vista a Batidas e Medidas e aliña coa cuadrícula musical

en: &Ask me each time
gl_ES: &Pregúntame cada vez

en: Do &nothing
gl_ES: Non facer &nada

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
gl_ES: Sempre axustar o tempo do bucle ao tempo do proxecto

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
gl_ES: Fai coincidir só &o tempo do bucle co tempo do proxecto cando a regra mostra "Batidas e Medidas"

en: &Do nothing
gl_ES: Non &facer nada

en: Music Imports
gl_ES: Importación de música

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
gl_ES: Cando se importe un bucle de música nun proxecto baleiro, Audacity fará:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
gl_ES: Cando se importe un bucle de música nun proxecto existente (non baleiro), Audacity fará:

en: IMPORT EXPORT
gl_ES: IMPORTAR EXPORTAR

en: Shortcuts
gl_ES: Atallos

en: Preferences for KeyConfig
gl_ES: Preferencias para a configuración de teclas

en: Keyboard preferences currently unavailable.
gl_ES: As preferencias de teclado no están dispoñíbeis neste momento.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
gl_ES: Abra un novo proxecto para modificar os accesos directos.

en: &Hotkey:
gl_ES: &Tecla rápida:

en: &Tree
gl_ES: Ár&bore

en: &Name
gl_ES: &Nome

en: &Key
gl_ES: &Tecla

en: Key Bindings
gl_ES: Asociación de teclas

en: View by:
gl_ES: Vista por:

en: View by tree
gl_ES: Vista por árbore

en: View by name
gl_ES: Vista por nome

en: View by key
gl_ES: Vista por tercla

en: Bindings
gl_ES: Combinacións

en: Short cut
gl_ES: Acceso directo

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
gl_ES: &Establecer

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
gl_ES: Nota: Premendo Cmd+Q sairase. O resto das teclas son correctas.

en: &Import...
gl_ES: &Importar...

en: &Defaults
gl_ES: &Predeterminadas

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
gl_ES: 
    * "%s" (porque o atallo '%s' é usado por "%s")

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
gl_ES: Seleccione un ficheiro XML que conteña accesos directos de teclado de Audacity...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
gl_ES: Produciuse un erro ao importar os accesos directos de teclado

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
gl_ES: O ficheiro cos atallos contén atallos duplicados ilegais para "%s" e "%s".
    Non se importa nada.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
gl_ES: %d accesos directos de teclado cargados

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
gl_ES: 
    Os seguintes comandos non se mencionan no ficheiro importado, pero elimináronse os seus atallos debido ao conflito con outros atallos novos:

en: Loading Keyboard Shortcuts
gl_ES: Cargando accesos directos de teclado

en: Export Keyboard Shortcuts As:
gl_ES: Exportar accesos directos de teclado como:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
gl_ES: Produciuse un erro ao exportar os accesos directos de teclado

en: You may not assign a key to this entry
gl_ES: Vostede non pode asignar unha tecla a esta entrada

en: You must select a binding before assigning a shortcut
gl_ES: Ten que seleccionar unha combinación antes de asignar un acceso directo

en: 
    
    	 and
gl_ES: 
    
    	 e

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
gl_ES: O atallo de teclado '%s' xa está asignado a:
    
    	%s
    
    
    Fai clic en Aceptar para asignarlle o atallo
    
    	%s
    
    en cambio. En caso contrario, fai clic en Cancelar.

en: Key Config
gl_ES: Configuración de teclas

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
gl_ES: Dispositivos MIDI

en: Preferences for MidiIO
gl_ES: Preferencias para MidiIO

en: No MIDI interfaces
gl_ES: Non hai interfaces MIDI

en: Using: PortMidi
gl_ES: Usando: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
gl_ES: Latencia do sintetizador MIDI (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
gl_ES: A latencia do sintetizador MIDI debe ser un número enteiro

en: Midi IO
gl_ES: Midi E/S

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
gl_ES: Módulos

en: Preferences for Module
gl_ES: Preferencias para o módulo

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
gl_ES: Os módulos son compoñentes opcionais de Audacity que habilitan algunha funcionalidade, como a importación e exportación. Normalmente, non é necesario cambiar estas configuracións.

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
gl_ES: Os cambios nestas configuracións só teñen efecto ao reiniciar Audacity.

en: Always ask
gl_ES: Preguntar sempre

en: Failed
gl_ES: Falla

en: No choice made
gl_ES: Non se fixo ningunha elección

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
gl_ES: Erro: Non se atoparon módulos. Isto pode indicar unha instalación defectuosa.

en: Module
gl_ES: Modulo

en: Preferences for Playback
gl_ES: Preferencias para a reprodución

en: Effects Preview
gl_ES: Vista previa de efectos

en: &Length:
gl_ES: &Lonxitude:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
gl_ES: Vista previa do corte

en: &Before cut region:
gl_ES: &Antes da rexión de corte:

en: &After cut region:
gl_ES: &Despois da rexión de corte:

en: Seek Time when playing
gl_ES: Buscar tempo mentres se reproduce

en: &Short period:
gl_ES: Período c&urto:

en: Lo&ng period:
gl_ES: Período l&ongo:

en: &Micro-fades
gl_ES: &Micro-esvaecidos

en: Always scrub un&pinned
gl_ES: Sempre desprazar sen &fixar

en: Audacity Preferences
gl_ES: Preferencias de Audacity

en: Category
gl_ES: Categoría

en: Preferences:
gl_ES: Preferencias:

en: Preferences for Quality
gl_ES: Preferencias de Calidade

en: Real-time Conversion
gl_ES: Conversión en tempo real

en: Sample Rate Con&verter:
gl_ES: Con&vertedor de frecuencia de mostraxe:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
gl_ES: &Fusión:

en: High-quality Conversion
gl_ES: Conversión de alta calidade

en: Sample Rate Conver&ter:
gl_ES: Conver&tedor de frecuencia de mostraxe:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
gl_ES: Fu&sión

en: Preferences for Recording
gl_ES: Preferencias para a gravación

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
gl_ES: Escoita &outras pistas mentres gravas (sobregravación)

en: Use &hardware to play other tracks
gl_ES: Use &hardware para reproducir outras pistas

en: Audible input &monitoring
gl_ES: Entrada audible e &monitoraxe

en: Record on a new track
gl_ES: Grava nunha nova pista

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
gl_ES: Detectar interrupcións

en: Sound Activated Recording
gl_ES: Gravación activada polo son

en: &Enable
gl_ES: &Activar

en: Le&vel (dB):
gl_ES: Ni&vel (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
gl_ES: Nomea as pistas recentemente gravadas

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
gl_ES: Con:

en: Custom Track &Name
gl_ES: &Nome da pista personalizada

en: Custom name text
gl_ES: Texto de nome personalizado

en: Recorded_Audio
gl_ES: Son_Gravado

en: &Track Number
gl_ES: &Número de pista

en: System &Date
gl_ES: &Data do sistema

en: System T&ime
gl_ES: Tempo do s&istema

en: Automated Recording Level Adjustment
gl_ES: Axuste automático do nivel de gravación

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
gl_ES: Activar o axuste automático do nivel de gravación.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
gl_ES: Pico que obter:

en: Within:
gl_ES: Interior:

en: Analysis Time:
gl_ES: Tempo de análise:

en: milliseconds (time of one analysis)
gl_ES: milisegundos (tempo dunha análise)

en: Number of consecutive analysis:
gl_ES: Numero de análises consecutivas:

en: 0 means endless
gl_ES: 0 significa infinitos

en: Punch and Roll Recording
gl_ES: Gravación Punch and Roll

en: Cross&fade:
gl_ES: es&vaecemento cruzado

en: Spectrogram Settings
gl_ES: Configuracións do espectrograma

en: Spectrograms
gl_ES: Espectrogramas

en: Preferences for Spectrum
gl_ES: Preferencias para o espectro

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
gl_ES: &Usar preferencias

en: Scale
gl_ES: Escala

en: S&cale:
gl_ES: Es&cala:

en: Mi&n Frequency (Hz):
gl_ES: Frequencia Mi&nima (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
gl_ES: Frequencia Má&xima (Hz):

en: Colors
gl_ES: Cores

en: &Gain (dB):
gl_ES: &Ganancia (dB):

en: &Range (dB):
gl_ES: Inter&valo (dB):

en: High &boost (dB/dec):
gl_ES: Reforzo alto (dB/dec):

en: Algorithm
gl_ES: Algoritmo

en: A&lgorithm:
gl_ES: A&lgoritmo:

en: Window &size:
gl_ES: &Tamaño da xanela:

en: 8 - most wideband
gl_ES: 8 - banda máis larga

en: 32768 - most narrowband
gl_ES: 32768 - banda máis estreita

en: Window &type:
gl_ES: Tipo &da xanela:

en: &Zero padding factor:
gl_ES: Factor de recheo &cero:

en: Ena&ble Spectral Selection
gl_ES: Acti&var a selección espectral

en: Show a grid along the &Y-axis
gl_ES: Amosar unha grella arredor do eixe &Y

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
gl_ES: Buscar notas FFT

en: Minimum Amplitude (dB):
gl_ES: Amplitude mínima (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
gl_ES: Número máximo de notas (1..128):

en: &Find Notes
gl_ES: A&topar notas

en: &Quantize Notes
gl_ES: &Cuantificar as notas

en: Global settings
gl_ES: Configuracións globais

en: Ena&ble spectral selection
gl_ES: Acti&va a selección espectral

en: The maximum frequency must be an integer
gl_ES: A frecuencia máxima debe ser un enteiro

en: The minimum frequency must be an integer
gl_ES: A frecuencia mínima debe ser un número enteiro

en: The gain must be an integer
gl_ES: A ganancia debe ser un número enteiro

en: The range must be a positive integer
gl_ES: O intervalo rango debe ser un número enterio positivo

en: The frequency gain must be an integer
gl_ES: A ganancia da frecuencia debe ser un número enteiro

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
gl_ES: A amplitude mínima (dB) debe ser un número enteiro

en: The maximum number of notes must be an integer
gl_ES: O número máximo de notas debe ser un valor enteiro

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
gl_ES: O máximo número de notas debe ser un entre 1 e 128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
gl_ES: Tema

en: Preferences for Theme
gl_ES: Preferencias para o tema

en: Info
gl_ES: Información

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
gl_ES: A personalización de temas é unha característica experimental.
    
    Para probala, fai clic en 'Gardar caché de tema' e logo busca e modifica as imaxes e os colores en ImageCacheVxx.png utilizando un editor de imaxes como o Gimp.
    
    Fai clic en 'Cargar caché de tema' para cargar as imaxes e colores modificados de novo en Audacity.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
gl_ES: O gardado e carga de ficheiros de tema individuais utiliza un ficheiro separado para cada imaxe,
    mais é o mesmo concepto.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
gl_ES: Caché do tema - Imaxes e cor

en: Save Theme Cache
gl_ES: Gardar a caché do tema

en: Load Theme Cache
gl_ES: Cargar a caché do tema

en: Individual Theme Files
gl_ES: Ficheiros individuais de tema

en: Save Files
gl_ES: Gardar ficheiros

en: Load Files
gl_ES: Cargar ficheiros

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
gl_ES: Comportamentos das pistas

en: Preferences for TracksBehaviors
gl_ES: Preferencias para comportamentos das pistas

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
gl_ES: Pregúntame cada vez.
    Mostrar diálogo cada vez que se pega o son.

en: &Select all audio, if selection required
gl_ES: &Seleccionar todo o son, se se require selección

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
gl_ES: Activar &liñas de corte

en: Editing a clip can &move other clips
gl_ES: A edición dun &fragmento pode desprazar outros fragmentos

en: &Always paste audio as new clips
gl_ES: Peg&a sempre o son como clips novos

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
gl_ES: «Mover a pista seleccionada» &repítese ciclicamente a través das pistas

en: &Type to create a label
gl_ES: &Escriba para crear unha etiqueta

en: Use dialog for the &name of a new label
gl_ES: Use o diálogo para o &nome dunha nova etiqueta

en: Solo &Button:
gl_ES: &Botón de solo:

en: Pasted audio
gl_ES: Son pegado

en: Paste audio from other Audacity project as
gl_ES: Pega o son doutro proxecto de Audacity como

en: Waveform
gl_ES: Forma de onda

en: Spectrogram
gl_ES: Espectrograma

en: Connect dots
gl_ES: Conecta puntos

en: Stem plot
gl_ES: Gráfico de tallos

en: Fit to Width
gl_ES: Axustar ao ancho

en: Zoom to Selection
gl_ES: Ampliar á selección

en: Zoom Default
gl_ES: Ampliación predeterminada

en: Minutes
gl_ES: Minutos

en: 5ths of Seconds
gl_ES: 5ªs de segundos

en: 10ths of Seconds
gl_ES: 10ªs de segundos

en: 20ths of Seconds
gl_ES: 20ºs de segundo

en: 50ths of Seconds
gl_ES: 50ºs de segundos

en: 100ths of Seconds
gl_ES: 100ºs de segundos

en: 500ths of Seconds
gl_ES: 500ºs de segundos

en: MilliSeconds
gl_ES: Milisegundos

en: 4 Pixels per Sample
gl_ES: 4 píxeles por mostra

en: Max Zoom
gl_ES: Ampliación máxima

en: Preferences for Tracks
gl_ES: Preferencias para as pistas

en: Auto-&fit track height
gl_ES: A&xuste automático da altura da pista

en: Use &half-wave display when collapsed
gl_ES: Usa a pantalla de &media onda cando estea contraída

en: &Pinned Recording/Playback head
gl_ES: Cabeza de gravación/reprodución &ancorada

en: A&uto-scroll if head unpinned
gl_ES: Desprazamento a&utomático se a cabeza non está ancorada

en: Pinned &head position
gl_ES: Posición da &cabeza ancorada

en: Default &view mode:
gl_ES: Modo de &visualización predeterminado:

en: Default Waveform scale:
gl_ES: Escala de forma de onda predeterminada:

en: Display &samples:
gl_ES: Amosar &mostras:

en: Default audio track &name:
gl_ES: &Nome de pista de son predeterminado:

en: Zoom Toggle
gl_ES: Conmutador de ampliación

en: Preset 1:
gl_ES: Predefinido 1:

en: Preset 2:
gl_ES: Predefinido 2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
gl_ES: Formas de onda

en: Preferences for Waveforms
gl_ES: Preferencias de formas de onda

en: Waveform dB &range:
gl_ES: &Rango de Forma de onda dB:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
gl_ES: Configuración de son

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
gl_ES: &Servidor

en: &Playback Device
gl_ES: Dis&positivo de reprodución

en: &Recording Device
gl_ES: &Dispositivo de gravación

en: Recording &Channels
gl_ES: &Canles de gravación

en: &Audio Settings...
gl_ES: Configuración de son...

en: 1 (Mono) Recording Channel
gl_ES: 1 (Mono) Canle de gravación

en: 2 (Stereo) Recording Channels
gl_ES: 2 (Estéreo) Canles de gravación

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
gl_ES: B&arra de ferramentas de configuración de son

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
gl_ES: Detido

en: Transport
gl_ES: Reprodución

en: Pause
gl_ES: Pausa

en: Play
gl_ES: Reproducir

en: Skip to Start
gl_ES: Ir ao comezo

en: Skip to End
gl_ES: Ir á fin

en: Play Once
gl_ES: Reproducir unha vez

en: Record New Track
gl_ES: Gravar nova pista

en: Append Record
gl_ES: Gravación por adición

en: Select to End
gl_ES: Seleccionar ata o final

en: Select to Start
gl_ES: Seleccionar ata o comezo

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
gl_ES: %s Pausado.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de re&produción

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
gl_ES: Dispositivo de reprodución

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
gl_ES: Dispositivo de gravación

en: Audio Host
gl_ES: Servidor de son

en: Recording Channels
gl_ES: Canles de gravación

en: Select Recording Device
gl_ES: Seleccionar o dispositivo de gravación

en: Select Playback Device
gl_ES: Seleccionar o dispositivo de reprodución

en: Select Audio Host
gl_ES: Selecciónar o servidor de son

en: Select Recording Channels
gl_ES: Seleccionar as canles de gravación

en: Device information is not available.
gl_ES: Non hai dispoñíbel información do dispositivo

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de &dispositivos

en: De&vice
gl_ES: Dispositi&vo

en: Change &Recording Device...
gl_ES: Trocar o dispositivo de g&ravación...

en: Change &Playback Device...
gl_ES: Trocar dispositivo de re&produción...

en: Change Audio &Host...
gl_ES: Trocar o &servidor de son...

en: Change Recording Cha&nnels...
gl_ES: Trocar os ca&nais de gravación...

en: Zoom In
gl_ES: Ampliar

en: Zoom Out
gl_ES: Reducir

en: Fit selection to width
gl_ES: Axustar a selección ao ancho

en: Fit project to width
gl_ES: Axustar o proxecto ao ancho

en: Trim audio outside selection
gl_ES: Recortar son fóra da selección

en: Silence audio selection
gl_ES: Silenciar a selección de son

en: Sync-Lock Tracks
gl_ES: Ligar pistas

en: Edit
gl_ES: Editar

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
gl_ES: &Editar a barra de ferramentas

en:  Monitoring
gl_ES:  Monitorización

en:  Active
gl_ES:  Activa

en:  Peak %2.f dB
gl_ES:  Pico %2.f dB

en:  Peak %.2f
gl_ES:  Pico %.2f

en:  Clipped
gl_ES:  Recortado

en: Record Meter
gl_ES: Medidor de gravación

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
gl_ES: Nivel de gravación

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
gl_ES: Medidor-Gravación

en: Playback Meter
gl_ES: Medidor de reprodución

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
gl_ES: Nivel de reprodución

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
gl_ES: Medidor-Reprodución

en: Recording Meter
gl_ES: Medidor de gravación

en: Combined Meter
gl_ES: Medidor combinado

en: &Recording Meter Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de medición de g&ravación

en: &Playback Meter Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de medición de re&produción

en: Mi&xer
gl_ES: Mes&turar

en: Ad&just Playback Volume...
gl_ES: A&xustar o volume de reprodución...

en: &Increase Playback Volume
gl_ES: &Aumenta o volume de reprodución

en: &Decrease Playback Volume
gl_ES: &Diminuír o volume de reprodución

en: Adj&ust Recording Volume...
gl_ES: Ax&ustar o volume de gravación...

en: I&ncrease Recording Volume
gl_ES: Aume&nta o volume de gravación

en: D&ecrease Recording Volume
gl_ES: D&iminuír o volume de gravación

note: i18n-hint noun
en: Length
gl_ES: Lonxitude

note: i18n-hint noun
en: Center
gl_ES: Centro

en: Selection Toolbar Setup
gl_ES: Configuración da barra de ferramentas de selección

en: Start and End of Selection
gl_ES: Inicio e fin da selección

en: Start and Length of Selection
gl_ES: Comezo e duración da selección

en: Length and End of Selection
gl_ES: Lonxitude e fin da selección

en: Length and Center of Selection
gl_ES: Lonxitude e centro de selección

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de &selección

en: Snap
gl_ES: Axustar

en: Snapping
gl_ES: Axustando

note: i18n-hint: combo box is the type of the control/widget
en: Snap to combo box
gl_ES: Axustar á caixa combinada

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Snapping Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de a&xuste

en: Spectral Selection
gl_ES: Selección do espectro

en: Center frequency and Width
gl_ES: Frecuencia central e largo

en: Low and High Frequencies
gl_ES: Baixas e altas frecuencias

en: Show
gl_ES: Amosar

en: Center Frequency
gl_ES: Frecuencia central

en: Bandwidth
gl_ES: Ancho de banda

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de selección espectral

en: Time Signature
gl_ES: Sinatura de tempo

en: Upper Time Signature
gl_ES: Sinatura de tempo superior

en: Lower Time Signature
gl_ES: Sinatura de tempo inferior

en: Tempo Changed
gl_ES: Tempo cambiado

en: Upper Time Signature Changed
gl_ES: Cambiouse a sinatura de tempo superior

en: Lower Time Signature Changed
gl_ES: Cambiouse a sinatura de tempo inferior

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: Time Signature Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de sinatura de tempo

en: Time
gl_ES: Tempo

en: Audio Position
gl_ES: Posición de son

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de &tempo

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de %s de Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
gl_ES: Prema e arrastre para modificar o tamaño da barra de ferramentas.

en: ToolDock
gl_ES: Panel de ferramentas

en: Tools
gl_ES: Ferramentas

en: Selection Tool
gl_ES: Ferramenta de selección

en: Envelope Tool
gl_ES: Ferramenta de envolvente

en: Draw Tool
gl_ES: Ferramenta de debuxo

en: Multi-Tool
gl_ES: Ferramenta múltiple

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de &ferramentas

en: &Selection Tool
gl_ES: Ferramenta de &selección

en: &Envelope Tool
gl_ES: Ferramenta de &envolventes

en: &Draw Tool
gl_ES: Ferramenta de &debuxo

en: &Multi Tool
gl_ES: Ferramenta &múltiple

en: &Previous Tool
gl_ES: Ferramenta &Anterior

en: &Next Tool
gl_ES: Ferramenta &Seguinte

en: Play-at-Speed
gl_ES: Reproducir a velocidade

en: Play at selected speed
gl_ES: Reproducir á velocidade seleccionada

en: Playback Speed
gl_ES: Velocidade de reprodución

en: Play-at-Speed Once
gl_ES: Reproducir a velocidade unha vez

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
gl_ES: Barra de ferramentas de reproduc&ir a velocidade

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
gl_ES: &Reproducir a velocidade

en: Play-at-Speed &Once
gl_ES: Reproducir a velocidade &unha vez

en: Play C&ut Preview-at-Speed
gl_ES: Reprod&ucir a vista previa do corte á velocidade

en: Ad&just Playback Speed...
gl_ES: A&xustar a velocidade de reprodución...

en: &Increase Playback Speed
gl_ES: &Aumentar a velocidade de reprodución

en: &Decrease Playback Speed
gl_ES: &Diminuir a velocidade de reprodución

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
gl_ES: Arrastra a etiqueta. Manteña premida a tecla Maiús e arrastra para mover todas as etiquetas na mesma pista.

en: Drag one or more label boundaries.
gl_ES: Arrastrar un ou máis límites de etiqueta.

en: Drag label boundary.
gl_ES: Arrastrar o límite de etiqueta.

en: Modified Label
gl_ES: Etiqueta modificada

en: Label Edit
gl_ES: Edición de etiqueta

en: Click to edit label text
gl_ES: Fai clic para editar o texto da etiqueta

en: &Font...
gl_ES: &Tipo de letra...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
gl_ES: Tipo de letra da pista de etiquetas

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
gl_ES: Nome do tipo de letra

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
gl_ES: Tamaño do tipo de letra

en: Cu&t Label text
gl_ES: Cor&tar o texto da etiqueta

en: &Copy Label text
gl_ES: &Copiar o texto da etiqueta

en: &Delete Label
gl_ES: &Eliminar etiqueta

en: &Edit Label...
gl_ES: &Editar a etiqueta...

en: Deleted Label
gl_ES: Etiqueta eliminada

en: Edited labels
gl_ES: Etiquetas editadas

en: New label
gl_ES: Nova etiqueta

en: Up &Octave
gl_ES: Subir unha &oitava

en: Down Octa&ve
gl_ES: Baixar unha oita&va

en: MIDI Device Info
gl_ES: Información do dispositivo MIDI

en: &MIDI Device Info...
gl_ES: Información do dispositivo &MIDI...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
gl_ES: Prema para ampliar verticalmente, Maiús-premer para reducir, arrastrar para especificar unha área de zoom.

en: Zoom Reset
gl_ES: Restablecer ampliar

en: Shift-Right-Click
gl_ES: Maiúsculas + clic dereito

en: Left-Click/Left-Drag
gl_ES: Facer clic esquerdo/Arrastrar á esquerda

en: Shift-Left-Click
gl_ES: Maiús-Clic esquerdo

en: Click and drag to stretch selected region.
gl_ES: Prema e arrastre para estirar a área seleccionada.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
gl_ES: Estirar a pista de notas

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
gl_ES: Estirar

en: Click to open clip context menu.
gl_ES: Fai clic para abrir o menú contextual do clip.

en: Reset Clip Pitch
gl_ES: Restablecer o paso do clip

en: Not enough space
gl_ES: Non hai espazo suficiente

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
gl_ES: Non hai espazo suficiente para expandir o clip á súa velocidade orixinal.

en: Reset Clip Speed
gl_ES: Restablecer a velocidade do clip

en: Click to reset clip pitch.
gl_ES: Fai clic para restablecer o ton do clip.

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
gl_ES: Fai clic para cambiar o ton do clip, Cmd + clic para restablecer.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
gl_ES: Fai clic para cambiar o ton do clip, Ctrl + clic para restablecer.

en: Click to reset clip speed.
gl_ES: Fai clic para restablecer a velocidade do clip.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
gl_ES: Fai clic para trocar a velocidade do clip, Cmd + clic para restablecer.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
gl_ES: Fai clic para trocar a velocidade do clip, Ctrl + clic para restablecer.

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
gl_ES: Fai clic co botón esquerdo para expandir, fai clic co botón dereito para eliminar

en: Expanded Cut Line
gl_ES: A liña de corte foi expandida

en: Expand
gl_ES: Expandir

en: Removed Cut Line
gl_ES: Suprimida a liña de corte

en: Pitch and Speed
gl_ES: Ton e velocidade

en: Clip Pitch
gl_ES: Ton do clip

en: se&mitones:
gl_ES: se&mitons:

en: Clip Speed
gl_ES: Velocidade do clip

en: &speed %:
gl_ES: &Velocidade %:

en: General
gl_ES: Xeral

en: &Optimize for Voice
gl_ES: &Optimizar para voz

en: Changed Speed
gl_ES: Velocidade trocada

en: Changed Pitch
gl_ES: Ton trocado

en: Click and drag to edit the samples
gl_ES: Prema e arrastre para editar as mostraxes

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
gl_ES: Para utilizar a ferramenta de debuxo debe ampliar a pista ata poder ver cada mostra

en: Moved Samples
gl_ES: Mostras movidas

en: Sample Edit
gl_ES: Edición de mostraxe

en: Zoom to Fit
gl_ES: Ampliar para axustar

en: Reset Zoom
gl_ES: Restablecer ampliar

en: &Spectrogram
gl_ES: E&spectrograma

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
gl_ES: Para trocar a configuración do espectrograma, detén primeiro calquera reprodución ou gravación.

en: Stop the Audio First
gl_ES: Detén o son primeiro

en: S&pectrogram Settings...
gl_ES: Configuración do es&pectrograma...

en: S&pectral
gl_ES: Es&pectro

en: To&ggle Spectral Selection
gl_ES: Al&ternar selección espectral

en: Next &Higher Peak Frequency
gl_ES: A seguinte frecuencia de pico máis &alta

en: Next &Lower Peak Frequency
gl_ES: A seguinte frecuencia de pico &inferior

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
gl_ES: Arrastra para especificar unha rexión de ampliación. Fai clic dereito para o menú. Ctrl+roda para ampliar.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
gl_ES: Fai clic co botón dereito no menú. Ctrl + roda para ampliar.

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
gl_ES: Fai clic e arrastra para axustar o tamaño das subvisións, fai dobre clic para dividir uniformemente

en: Click and drag to rearrange sub-views
gl_ES: Fai clic e arrastra para reorganizar as subvisións

en: Rearrange sub-views
gl_ES: Reorganizar subvisións

en: Close sub-view
gl_ES: Pechar subvisións

en: Mute/Unmute Track
gl_ES: Acalar/Activar pista

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
gl_ES[0]: %s, %d de %d clip
gl_ES[1]: %s, %d de %d clips

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust left trim by %.02f seconds
gl_ES: Axusta o recorte esquerdo en %.02f segundos

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4s" is shown
en: Trim by %.02fs
gl_ES: Recortar por %.02fs

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust right trim by %.02f seconds
gl_ES: Axusta o recorte dereito por %.02f segundos

en: Click and drag to move clip boundary in time
gl_ES: Fai clic e arrastra para mover o límite do clip no tempo

en: Click and drag to stretch clip
gl_ES: Fai clic e arrastra para estirar o clip

en: Split Clip
gl_ES: Dividir clip

en: Join Clips
gl_ES: Xuntar clips

en: Rename Clip...
gl_ES: Renomear clip...

en: Pitch and Speed...
gl_ES: Ton e velocidade...

en: Render Pitch and Speed
gl_ES: Aplicar ton e velocidade

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Clip Speed to %.01f%%
gl_ES: Trocada a velocidade do clip a %.01f%%

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Speed to %.01f%%
gl_ES: Trocada a velocidade a %.01f%%

en: Set Wave Clip Name
gl_ES: Establecer o nome do clip de onda

en: Click and drag to select text
gl_ES: Fai clic e arrastra para seleccionar texto

en: Modified Clip Name
gl_ES: Nome do clip modificado

en: Clip Name Edit
gl_ES: Editar o nome do clip

en: Rendered time-stretched audio
gl_ES: Son estirado no tempo procesado

en: Pitch Shift
gl_ES: Desprazamento de ton

en: Changed Pitch Shift
gl_ES: Trocar desprazamento de ton

en: &Rename Clip...
gl_ES: &Renomear clip...

en: &Pitch and Speed...
gl_ES: &Ton e velocidade...

en: Render Pitch and &Speed
gl_ES: Aplicar ton e &velocidade

en: Pitch &Up
gl_ES: &Subir ton

en: Pitch &Down
gl_ES: &Baixar ton

en: &Format
gl_ES: &Formato

en: Changing sample format
gl_ES: Trocando o formato de mostra

en: Processing...   0%%
gl_ES: Procesando... 0%%

en: Processing...   %i%%
gl_ES: Procesando...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
gl_ES: Cambiado «%s» a %s

en: Format Change
gl_ES: Cambio de formato

en: Rat&e
gl_ES: Tax&a

en: &Other...
gl_ES: &Outro...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
gl_ES: Cambiouse «%s» a %s Hz

en: Rate Change
gl_ES: Cambio de frecuencia

en: Set Rate
gl_ES: Estabelecer a frecuencia

en: Ma&ke Stereo Track
gl_ES: Con&verter a pista a estéreo

en: Swap Stereo &Channels
gl_ES: Intercambiar as &canles estéreo

en: Spl&it Stereo Track
gl_ES: Di&vidir pista estéreo

en: Split Stereo to Mo&no
gl_ES: Dividir estéreo a mo&no

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
gl_ES: As pistas que estás a tentar fusionar en estéreo conteñen clips en posicións diferentes, ou clips que non coinciden. Fusionáronos e renderizaranse as pistas.
    
    Isto provoca que se apliquen os efectos en tempo real á forma de onda e que se elimine a información oculta. Ademais, toda a pista converterase nun único clip grande.
    
    Desexas continuar?

en: Combine mono to stereo
gl_ES: Combina mono con estéreo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
gl_ES: A pista «%s» foi convertida a estéreo

en: Make Stereo
gl_ES: Converter a estéreo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
gl_ES: Canles intercambiados en «%s»

en: Swap Channels
gl_ES: Intercambiar as canles

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
gl_ES: Dividir a pista estéreo «%s»

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
gl_ES: Dividir pista estéreo a mono «%s»

en: Split to Mono
gl_ES: Dividir a mono

en: Created new audio track
gl_ES: Creouse unha nova pista de son

en: Created new stereo audio track
gl_ES: Creouse unha nova pista de son estéreo

en: &Mono Track
gl_ES: Pista &Mono

en: &Stereo Track
gl_ES: &Pista estéreo

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
gl_ES: %.0f%% Esquerda

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
gl_ES: %.0f%% Dereita

en: Half Wave
gl_ES: Media onda

en: Wa&veform
gl_ES: Forma de &onda

en: &Wave Color
gl_ES: Cor da &onda

en: Instrument %i
gl_ES: Instrumento %i

en: WaveColor Change
gl_ES: Troco de cor de onda

en: Change Speed Limits
gl_ES: Trocar os límites de velocidade

en: Change speed limit (%) to:
gl_ES: Troca o límite de velocidade (%) a:

en: Lower Speed Limit
gl_ES: Límite de velocidade inferior

en: Upper Speed Limit
gl_ES: Límite de velocidade superior

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
gl_ES: O límite superior de velocidade debe ser superior ao límite inferior

en: Invalid Limits
gl_ES: Límites non válidos

en: Set range to '%ld' - '%ld'
gl_ES: Estabelecer o intervalo en «%ld» - «%ld»

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
gl_ES: Estabelecer o intervalo

en: Set time track display to linear
gl_ES: Estabelecer o visor do tempo de pista a lineal

en: Set Display
gl_ES: Estabelecer o visor

en: Set time track display to logarithmic
gl_ES: Estabelecer o visor do tempo de pista a logarítmico

en: Set time track interpolation to linear
gl_ES: Estabelecer a interpolación do tempo de pista a lineal

en: Set Interpolation
gl_ES: Estabelecer a interpolación:

en: Set time track interpolation to logarithmic
gl_ES: Estabelecer a interpolación do tempo de pista a logarítmico

en: &Linear scale
gl_ES: Escala &lineal

en: L&ogarithmic scale
gl_ES: Escala l&ogarítmica

en: &Range...
gl_ES: &Rango...

en: Logarithmic &Interpolation
gl_ES: &Interpolación logarítmica

en: Created new time track
gl_ES: Creouse unha nova pista de tempo

en: &Time Track
gl_ES: Pista de &tempo

en: Right-click for menu.
gl_ES: Fai clic co botón dereito no menú.

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
gl_ES: Arrastra os clips para reposicionalos. Mantén premida a tecla Maiús e arrastra para mover todos os clips na mesma pista.

en: Add Mono Track
gl_ES: Engadir pista mono

en: Add Stereo Track
gl_ES: Engadir pista estéreo

en: Add Label Track
gl_ES: Engadir pista de etiquetas

en: Export Audio...
gl_ES: Exportar son...

en: Erased selected area
gl_ES: Borrouse a área seleccionada

en: Selected area using Brush Tool
gl_ES: Área seleccionada mediante a ferramenta Pincel

en: Brush tool selection
gl_ES: Selección da ferramenta pincel

en: Re&name Track...
gl_ES: Re&nomear a pista...

en: Move Track &Up
gl_ES: Desprazar a pista cara a&rriba

en: Move Track &Down
gl_ES: Desprazar a pista cara a&baixo

en: Move Track to &Top
gl_ES: Desprazar a pista ao tope &superior

en: Move Track to &Bottom
gl_ES: Desprazar a pista ao tope &inferior

en: Set Track Name
gl_ES: Establecer o nome da pista

en: Renamed '%s' to '%s'
gl_ES: Renomeouse «%s» a «%s»

en: Name Change
gl_ES: Cambio de nome

en: Click and drag to warp playback time
gl_ES: Fai clic e arrastra para deformar o tempo de reprodución

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
gl_ES: Prema e arrastre para editar a amplitude da envolvente

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
gl_ES: Envolvente axustada.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
gl_ES: &Desprazar

en: Scrubbing
gl_ES: Desprazando

en: Seeking
gl_ES: Buscando

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
gl_ES: &Regra de desprazamento

en: Playing at Speed
gl_ES: Reproducir a velocidade

en: Move mouse pointer to Seek
gl_ES: Move o punteiro do rato a Buscar

en: Move mouse pointer to Scrub
gl_ES: Mover o punteiro do rato ao desprazalo

en: Scru&bbing
gl_ES: Despra&zamento

en: Scrub Bac&kwards
gl_ES: Desprazar cara a&trás

en: Scrub For&wards
gl_ES: Desprazar cara a&diante

en: Click and drag to move left selection boundary.
gl_ES: Prema e arrastre para mover o límite esquerdo da selección.

en: Click and drag to move right selection boundary.
gl_ES: Prema e arrastre para mover o límite dereito da selección.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
gl_ES: Prema e arrastre para mover a parte inferior da selección de frecuencia.

en: Click and drag to move top selection frequency.
gl_ES: Prema e arrastre para mover a parte superior da selección de frecuencia.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
gl_ES: Prema e arrastre para mover o límite esquerdo da selección cara un pico do espectro.

en: Click and drag to move center selection frequency.
gl_ES: Prema e arrastre para mover o centro da selección de frecuencia.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
gl_ES: Prema e arrastre para axustar o largo de banda da frecuencia.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
gl_ES: Editar, Preferencias...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
gl_ES: Modo de ferramenta múltiple: %s para preferencias de rato e teclado

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
gl_ES: Prema e arrastre para estabelecer o largo de banda da frecuencia.

en: Click and drag to select audio
gl_ES: Prema e arrastre para seleccionar son

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
gl_ES: (Axuste)

en: Click and drag to move a track in time
gl_ES: Prema e arrastre para mover unha pista no tempo

en: Could not shift between tracks
gl_ES: Non se puido trocar de pista

en: Moved clips to another track
gl_ES: Movéronse clips a outra pista

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
gl_ES: Pistas/clips con tempo cambiado a dereita %.02f segundos

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
gl_ES: Pistas/clips con tempo cambiado a esquerda%.02f segundos

en: Move Clip
gl_ES: Mover clip

en: Collapse
gl_ES: Contraer

en: Delete Track
gl_ES: Eliminar pista

en: Open menu...
gl_ES: Abrir menú...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
gl_ES: Comando+clic

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
gl_ES: Ctrl+Clic

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
gl_ES: %s para seleccionar ou anular a selección da pista. Arrastra cara arriba ou abaixo para cambiar a orde das pistas.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
gl_ES: %s para seleccionar ou anular a selección da pista.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
gl_ES: Moveuse '%s' cara arriba

en: Moved '%s' down
gl_ES: Moveuse '%s' cara abaixo

en: Move Track
gl_ES: Desprazar pista

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
gl_ES: Prema para ampliar, Maiús-Clic para reducir

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
gl_ES: Arrastrar para ampliar dentro da área, Clic-dereito para reducir

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
gl_ES: Esquerdo=ampliar, dereito=reducir, central=normal

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
gl_ES: Non hai actualizacións dispoñibles

en: Check for Updates
gl_ES: Consulta as actualizacións

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
gl_ES: Se queres trocar a túa preferencia para a comprobación automática de actualizacións, podes atopalo en %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
gl_ES: Preferencias > Aplicación

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
gl_ES: Produciuse un erro ao comprobar a actualización

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
gl_ES: Non se puido conectar ao servidor de actualizacións de Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
gl_ES: Os datos da actualización corrompéronse.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
gl_ES: Produciuse un erro ao descargar a actualización

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
gl_ES: Non se pode abrir a ligazón de descarga de Audacity.

en: Audacity update
gl_ES: Actualización de Audacity

en: Downloading %s
gl_ES: Descargando %s

note: i18n-hint: Window title of the app update notice dialog.
en: App updates & usage info
gl_ES: Actualizacións da aplicación e información sobre o uso

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
gl_ES: Actualizacións da aplicación

note: i18n-hint: The first paragraph of app update notice dialog.
en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
gl_ES: Audacity notifícache na aplicación cando hai unha nova versión dispoñible para descargar.

note: i18n-hint: Subtitle of the app update notice dialog.
en: Usage info
gl_ES: Información de uso

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can turn this off anytime in %s.
gl_ES: Podes desactivalo en calquera momento en %s.

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can disable this anytime in %s.
gl_ES: Podes desactivalo en calquera momento en %s.

en: View privacy policy
gl_ES: Ollar política de privacidade

en: Disable UUID
gl_ES: Desactivar UUID

en: Accept && continue
gl_ES: Aceptar &e continuar

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
gl_ES: Actualizar Audacity

[ctx: update dialog]
en: &Skip
gl_ES: &Saltar

[ctx: update dialog]
en: &Install update
gl_ES: &Instalar a actualización

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
gl_ES: Audacity %s está dispoñible!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
gl_ES: Rexistro de cambios

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
gl_ES: Ler máis en GitHub

en: (disabled)
gl_ES: (desactivado)

en: Press
gl_ES: Premer:

en: Button
gl_ES: Botón

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
gl_ES: premido

en: not pressed
gl_ES: Non premido

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
gl_ES: E

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
gl_ES: D

en: &Clear
gl_ES: &Limpar

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
gl_ES: oCapturador

en: Empty
gl_ES: Baleiro

en: Menu
gl_ES: Menú

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
gl_ES: Medidor

en: Disable Silent Monitoring
gl_ES: Desactivar a vixilancia silenciosa

en: Enable Silent Monitoring
gl_ES: Activar a vixilancia silenciosa

en: Recording Meter Options
gl_ES: Opcións do medidor de gravación

en: Playback Meter Options
gl_ES: Opcións do medidor de reprodución

en: Refresh Rate
gl_ES: Taxa de actualización

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
gl_ES: As frecuencias de actualización maiores farán que o medidor mostre os cambios
    máis frecuentemente. Unha frecuencia de 30 por segundo ou inferior evitará que
    o medidor afecte á calidade do son en equipos máis lentos.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
gl_ES: Frecuencia de actualización por segundos do medidor [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
gl_ES: Frecuencia de actualización por segundos do medidor [1-100]:

en: Meter Style
gl_ES: Estilo do medidor

en: Gradient
gl_ES: Degradado

en: Meter Type
gl_ES: Tipo de medidor

en: Orientation
gl_ES: Orientación

en: Automatic
gl_ES: Automático

en: Missing Plugins
gl_ES: Faltan complementos

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
gl_ES: Este proxecto contén algúns complementos de efectos en tempo real que non se poden atopar neste sistema.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "Learn more"
en: The project may sound different than intended. %s
gl_ES: O proxecto pode soar diferente ao previsto. %s

en: Learn more
gl_ES: Máis información

en: (Use context menu to change format.)
gl_ES: (Utilice o menú de contexto para cambiar o formato)

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
gl_ES: Non se poden escribir ficheiros no directorio: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
gl_ES: Comproba que o directorio existe, ten os permisos necesarios e a unidade non está chea.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
gl_ES: Podes cambiar o directorio en %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
gl_ES: Preferencias > Directorios

en: Don't show this warning again
gl_ES: Non volver amosar este aviso

en: Infinity
gl_ES: Infinito

en: -Infinity
gl_ES: -Infinito

en: Validation error
gl_ES: Erro de validación

en: Empty value
gl_ES: Valor baleiro

en: Malformed number
gl_ES: Número mal creado

en: Not in range %d to %d
gl_ES: Fora do intervalo %d de %d

en: Value overflow
gl_ES: Desbordamento do valor

en: Too many decimal digits
gl_ES: Díxitos decimais de máis

en: Value not in range: %s to %s
gl_ES: Valor fóra do intervalo: %s a %s

en: Value must not be less than %s
gl_ES: O valor non debe ser inferior a %s

en: Value must not be greater than %s
gl_ES: O valor non debe ser superior a %s

en: Shelf Filter
gl_ES: Filtro de estante

en: GNU General Public License v2.0
gl_ES: Licenza pública xeral GNU v2.0

en: Filter type
gl_ES: Tipo de filtro

en: Low-shelf
gl_ES: Estante de baixos

en: High-shelf
gl_ES: Estante de altos

en: Frequency (Hz)
gl_ES: Frequencia (Hz)

en: Amount (dB)
gl_ES: Cantidade (dB)

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
gl_ES: Erro.~%Frecuencia definida demasiado alta para a pista escollida.

en: Spectral Edit Multi Tool
gl_ES: Ferramenta múltiple de edición espectral

en: ~aPlease select frequencies.
gl_ES: ~aSeleccione as frecuencias.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
gl_ES: ~aAncho de banda é cero (o superior e o inferior~%~
    as dúas frecuencias son ~a Hz).~%~
    Seleccione un intervalo de frecuencia.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
gl_ES: Non se poden aplicar os parámetros do filtro ~aNotch.~%~
    Tenta aumentar o límite de baixa frecuencia~%~
    ou reducir o filtro "Ancho".

en: Error.~%
gl_ES: Erro.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
gl_ES: Ecualizador paramétrico de edición espectral

en: Gain (dB)
gl_ES: Ganancia (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
gl_ES: A ~abaixa frecuencia non está definida.

en: ~aHigh frequency is undefined.
gl_ES: A ~alta frecuencia non está definida.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
gl_ES: A frecuencia do ~acentro debe ser superior a 0 Hz.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
gl_ES: A selección de ~aFrecuencia é demasiado alta para a frecuencia de mostraxe da pista.~%~
    Para a pista actual, a configuración de alta frecuencia non pode~%~
    ser maior que ~a Hz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
gl_ES: ~aAncho de banda é cero (o superior e o inferior~%~
    as dúas frecuencias son ~a Hz).~%~
    Seleccione un intervalo de frecuencia.

en: Spectral Edit Shelves
gl_ES: Estantes de edición espectral

en: GNU General Public License v2.0 or later
gl_ES: Licenza pública xeral GNU v2.0 ou posterior

en: Studio Fade Out
gl_ES: Esvaecemento de estudio

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
gl_ES: A selección é demasiado curta.~%Deben ser máis de 2 mostras.

en: Adjustable Fade
gl_ES: Esvaecemento axustable

en: Fade Type
gl_ES: Tipo de desvaecemento

en: Fade Up
gl_ES: Esvaecemento de entrada

en: Fade Down
gl_ES: Esvaecemento de saída

en: S-Curve Up
gl_ES: Curva S de entrada

en: S-Curve Down
gl_ES: Curva S de saída

en: Mid-fade Adjust (%)
gl_ES: Axuste de esvaecemento medio (%)

en: Start/End as
gl_ES: Comezo/Fín como

en: % of Original
gl_ES: % do orixinal

en: dB Gain
gl_ES: Ganancia dB

en: Start (or end)
gl_ES: Inicio (ou fin)

en: End (or start)
gl_ES: Fin (ou comezo)

en: Handy Presets (override controls)
gl_ES: Predefinicións manuais (substitue os controis)

en: None Selected
gl_ES: Ningún seleccionado

en: Linear In
gl_ES: Entrada lineal

en: Linear Out
gl_ES: Saída lineal

en: Exponential In
gl_ES: Entrada exponencial

en: Exponential Out
gl_ES: Saída exponencial

en: Logarithmic In
gl_ES: Entrada logarítmica

en: Logarithmic Out
gl_ES: Saída logarítmica

en: Rounded In
gl_ES: Entrada redondeada

en: Rounded Out
gl_ES: Saída redondeada

en: Cosine In
gl_ES: Entrada cosenoide

en: Cosine Out
gl_ES: Saída cosenoide

en: S-Curve In
gl_ES: Entrada curva S

en: S-Curve Out
gl_ES: Saída curva S

en: Error~%~%
gl_ES: Erro~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
gl_ES: Os valores ~aPorcentuais non poden ser negativos.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
gl_ES: Os valores ~aPorcentuais non poden ser superiores ao 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
gl_ES: Os valores de ~adB non poden ser superiores a +100 dB.~%~%~
    Consello: 6 dB duplica a amplitude~%~
    -6 dB reduce á metade a amplitude.

en: Beat Finder
gl_ES: Localizador de batidas

en: Threshold Percentage
gl_ES: Porcentaxe de limiar

en: Clip Fix
gl_ES: Arreglo de corte

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
gl_ES: Benjamin Schwartz e Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
gl_ES: Limiar de recorte (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
gl_ES: Reducir a amplitude para permitir os picos restaurados (dB)

en: Crossfade Clips
gl_ES: Transición cruzada de clips

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
gl_ES: Erro.~%Selección non válida.~%Seleccionáronse máis de 2 clips de son.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
gl_ES: Erro.~%Selección non válida.~%Espazo baleiro ao comezo/final da selección.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
gl_ES: Erro. A transición ~%Cruzada de clips só se pode aplicar a unha pista.

en: Crossfade Tracks
gl_ES: Transición cruzada de pistas

en: Fade TYPE
gl_ES: TIPO de esvaecemento

en: Constant Gain
gl_ES: Ganancia constante

en: Constant Power 1
gl_ES: Potencia constante 1

en: Constant Power 2
gl_ES: Potencia constante 2

en: Custom Curve
gl_ES: Curva personalizada

en: Custom curve
gl_ES: Curva personalizada

en: Fade direction
gl_ES: Dirección de esvaecemento

en: Alternating Out / In
gl_ES: Saída / Entrada alternada

en: Alternating In / Out
gl_ES: Entrada / Saída alternada

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
gl_ES: Erro. ~%Selecciona 2 (ou máis) pistas para aplicar a transición cruzada.

en: Delay
gl_ES: Atraso

en: Delay type
gl_ES: Tipo de atraso

en: Bouncing Ball
gl_ES: Bola que rebota

en: Reverse Bouncing Ball
gl_ES: Bola de rebote inversa

en: Delay level per echo (dB)
gl_ES: Nivel de retardo por eco (dB)

en: Delay time (seconds)
gl_ES: Tempo de atraso (segundos)

en: Pitch change effect
gl_ES: Efecto de cambio de ton

en: Pitch/Tempo
gl_ES: Ton/Tempo

en: Low-quality Pitch Shift
gl_ES: Cambio de ton de baixa calidade

en: High-quality Pitch Shift
gl_ES: Cambio de ton de alta calidade

en: Pitch change per echo (semitones)
gl_ES: Cambio de ton por eco (semitonos)

en: Number of echoes
gl_ES: Número de ecos

en: Allow duration to change
gl_ES: Permitir que a duración cambie

en: Regular Interval Labels
gl_ES: Etiquetas de intervalos regulares

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
gl_ES: Crea etiquetas baseadas en

en: Number and Interval
gl_ES: Número e intervalo

en: Number of Labels
gl_ES: Número de etiquetas

en: Label Interval
gl_ES: Intervalo de etiquetas

en: Number of labels
gl_ES: Número de etiquetas

en: Label interval (seconds)
gl_ES: Intervalo de etiqueta (segundos)

en: Length of label region (seconds)
gl_ES: Duración da rexión da etiqueta (segundos)

en: Adjust label interval to fit length
gl_ES: Axusta o intervalo das etiquetas para que se axuste á lonxitude

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
gl_ES: Texto de etiqueta

en: Minimum number of digits in label
gl_ES: Número mínimo de díxitos na etiqueta

en: None - Text Only
gl_ES: Ningún - Só texto

en: 1 (Before Label)
gl_ES: 1 (antes da etiqueta)

en: 2 (Before Label)
gl_ES: 2 (antes da etiqueta)

en: 3 (Before Label)
gl_ES: 3 (antes da etiqueta)

en: 1 (After Label)
gl_ES: 1 (Despois da etiqueta)

en: 2 (After Label)
gl_ES: 2 (Despois da etiqueta)

en: 3 (After Label)
gl_ES: 3 (Despois da etiqueta)

en: Begin numbering from
gl_ES: Comezar a numeración desde

en: Message on completion
gl_ES: Mensaxe ao completar

en: Details
gl_ES: Detalles

en: Warnings only
gl_ES: Só avisos

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
gl_ES: Erro: non hai espazo suficiente para crear etiquetas.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
gl_ES: Aviso: etiquetas de rexións superpostas.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
gl_ES: etiquetas de rexións

en: point labels
gl_ES: etiquetas de puntos

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
gl_ES: ~a~a ~a a intervalos de ~a segundos.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
gl_ES: ~alonxitude da rexión = ~a segundos.

en: High-Pass Filter
gl_ES: Filtro paso alto

en: Roll-off (dB per octave)
gl_ES: Desprace (dB por octava)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
gl_ES: A frecuencia debe ser de polo menos 0,1 Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
gl_ES: Erro: ~%~%Frecuencia (~a Hz) é demasiado alta para a frecuencia de mostraxe da pista.~%~%~
    A frecuencia de mostraxe da pista é de ~a Hz~%~
    A frecuencia debe ser inferior a ~a Hz.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
gl_ES: Etiqueta Sons

en: Threshold level (dB)
gl_ES: Nivel limiar (dB)

en: Threshold measurement
gl_ES: Medición de limiar

en: Peak level
gl_ES: Nivel de pico

en: Average level
gl_ES: Nivel medio

en: RMS level
gl_ES: Nivel RMS

en: Minimum silence duration
gl_ES: Duración mínima do silencio

en: Minimum label interval
gl_ES: Intervalo mínimo de etiquetas

en: Label type
gl_ES: Tipo de etiqueta

en: Point before sound
gl_ES: Punto antes do son

en: Point after sound
gl_ES: Punto despois do son

en: Region around sounds
gl_ES: Rexión arredor dos sons

en: Region between sounds
gl_ES: Rexión entre sons

en: Maximum leading silence
gl_ES: Silencio máximo inicial

en: Maximum trailing silence
gl_ES: Silencio máximo final

en: Sound ##1
gl_ES: Son ##1

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
gl_ES: Detectáronse demasiados silencios.~% Só se engaden as primeiras 10000 etiquetas.

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
gl_ES: Non se atopou ningún son.~%~
                 Proba a baixar o "Nivel umbral (dB)".

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
gl_ES: Etiquetar rexións entre sons require ~%~
                    polo menos dous sons.~%~
                    Só se detectou un son.

en: Legacy Limiter
gl_ES: Limitador herdado

en: Soft Limit
gl_ES: Limiar suave

en: Hard Limit
gl_ES: Limiar duro

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
gl_ES: Recorte suave

en: Hard Clip
gl_ES: Recorte brusco

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
gl_ES: Ganancia de entrada (dB)
    mono/Esquerda

en: Input Gain (dB)
    Right channel
gl_ES: Ganancia de entrada (dB)
    Canle dereito

en: Limit to (dB)
gl_ES: Límite a (dB)

en: Hold (ms)
gl_ES: Manter (ms)

en: Apply Make-up Gain
gl_ES: Aplicar gañado de recuperación

en: Low-Pass Filter
gl_ES: Filtro paso baixo

en: Noise Gate
gl_ES: Porta do ruído

en: Select Function
gl_ES: Escolle Función

en: Gate
gl_ES: Porta

en: Analyze Noise Level
gl_ES: Analizar o nivel de ruído

en: Stereo Linking
gl_ES: Vinculación estéreo

en: Link Stereo Tracks
gl_ES: Vincular pistas estéreo

en: Don't Link Stereo
gl_ES: Non vincular estéreo

en: Gate threshold (dB)
gl_ES: Limiar de porta (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
gl_ES: Frecuencias de porta superiores (kHz)

en: Level reduction (dB)
gl_ES: Redución de nivel (dB)

en: Attack (ms)
gl_ES: Ataque (ms)

en: Decay (ms)
gl_ES: Decaemento (ms)

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
gl_ES: Erro.~%~
                               Frecuencias de porta arriba: ~s kHz~%~
                               é demasiado alto para a pista seleccionada.~%~
                               Establece o control debaixo de ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
gl_ES: Erro.~%~
                              Son insuficiente seleccionado.~%~
                              Fai a selección máis longa que ~a ms.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
gl_ES: Pico baseado nos primeiros ~a segundos ~a dB~%~
                  Configuración de limiar suxerida ~a dB.

en: Notch Filter
gl_ES: Filtro Notch

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
gl_ES: Steve Daulton e Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
gl_ES: Q (o valor máis alto reduce o ancho)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
gl_ES: Erro: ~%~%Frecuencia (~a Hz) é demasiado alta para a frecuencia de mostraxe da pista.~%~%~
                 A frecuencia de mostraxe da pista é de ~a Hz.~%~
                 A frecuencia debe ser inferior a ~a Hz.

en: Nyquist Plugin Installer
gl_ES: Instalador de complementos Nyquist

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
gl_ES: Seleccione ficheiro(s) para instalar

en: Plug-in
gl_ES: Complemento

en: Lisp file
gl_ES: Ficheiro Lisp

en: HTML file
gl_ES: Ficheiro HTML

en: Text file
gl_ES: Ficheiro de texto

en: All supported
gl_ES: Todos os compatibles

en: Allow overwriting
gl_ES: Permitir a sobreescritura

en: Disallow
gl_ES: Non permitir

en: Allow
gl_ES: Permitir

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
gl_ES: Exito.~%Ficheiros escritos en:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
gl_ES: Aviso.~Produciuse un ~%Fallo ao copiar algúns ficheiros:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
gl_ES: Complementos instalados.~%(Use o Xestor de complementos para activar os efectos):

en: Plug-ins updated:
gl_ES: Complementos actualizados:

en: Files copied to plug-ins folder:
gl_ES: Ficheiros copiados no cartafol de complementos:

en: Not found or cannot be read:
gl_ES: Non se atopou ou non se pode ler:

en: Unsupported file type:
gl_ES: Tipo de ficheiro non compatible:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
gl_ES: Ficheiros xa instalados ('Permitir sobrescritura' desactivada):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
gl_ES: Non se pode escribir no cartafol de complementos:

en: Error.~%No file selected.
gl_ES: Erro.~%Ningún ficheiro seleccionado.

en: Pluck
gl_ES: Rasgar

en: Pluck MIDI pitch
gl_ES: Ton MIDI rasgado

en: Fade-out type
gl_ES: Tipo de esvaecemento

en: Abrupt
gl_ES: Brusco

en: Duration (60s max)
gl_ES: Duración (60s max)

en: Rhythm Track
gl_ES: Pista rítmica

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
gl_ES: Dominic Mazzoni, David R. Sky e Steve Daulton

en: 30 - 300 beats/minute
gl_ES: 30-300 batidas/minuto

en: Beats per bar
gl_ES: Batidas por compás

en: 1 - 20 beats/measure
gl_ES: "1 - 20 batidas/medida

en: Swing amount
gl_ES: Cantidade de balanceo

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
gl_ES: Establece 'Número de compases' a cero para habilitar a 'Duración da pista rítmica'.

en: Number of bars
gl_ES: Número de compases

en: 1 - 1000 bars
gl_ES: 1 - 1000 compases

en: Rhythm track duration
gl_ES: Duración da pista rítmica

en: Used if 'Number of bars' = 0
gl_ES: Utilízar se 'Número de compases' = 0

en: Start time offset
gl_ES: Desfase no tempo de inicio

en: Silence before first beat
gl_ES: Silencio antes da primeira batida

en: Beat sound
gl_ES: Son do ritmo

en: Metronome Tick
gl_ES: Tic do metrónomo

en: Ping (short)
gl_ES: Ping (curto)

en: Ping (long)
gl_ES: Ping (longo)

en: Cowbell
gl_ES: Campá de vaca

en: Resonant Noise
gl_ES: Ruído resonante

en: Noise Click
gl_ES: Ruído de clic

en: Drip (short)
gl_ES: Goteo (curto)

en: Drip (long)
gl_ES: Goteo (longo)

en: MIDI pitch of strong beat
gl_ES: Ton MIDI do compás forte

en: MIDI pitch of weak beat
gl_ES: Ton MIDI do compás débil

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
gl_ES: Establece 'Número de compases' ou ~%~
                       'Duración da pista rítmica' maior que cero.

en: Risset Drum
gl_ES: Percusión Risset

en: Decay (seconds)
gl_ES: Decaemento (segundos)

en: Center frequency of noise (Hz)
gl_ES: Frecuencia central do ruído (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
gl_ES: Ancho da banda de ruído (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
gl_ES: Cantidade de ruído na mestura (porcentaxe)

en: Sample Data Export
gl_ES: Exportación de datos de mostras

en: Limit output to first
gl_ES: Limitar a saída ao primeiro

en: Measurement scale
gl_ES: Escala de medición

en: Export data to
gl_ES: Exportar datos a

en: CSV files
gl_ES: Ficheiros CSV

en: HTML files
gl_ES: Ficheiros HTML

en: Index (text files only)
gl_ES: Índice (só ficheiros de texto)

en: Sample Count
gl_ES: Conta de mostras

en: Time Indexed
gl_ES: Tempo indexado

en: Include header information
gl_ES: Inclúe información de cabeceira

en: Minimal
gl_ES: Mínimo

en: Optional header text
gl_ES: Texto de cabeceira opcional

en: Channel layout for stereo
gl_ES: Disposición de canles para estéreo

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
gl_ES: Esq-Der na mesma liña

en: Alternate Lines
gl_ES: Liñas alternas

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
gl_ES: Canle Esq Primeiro

en: Show messages
gl_ES: Amosar mensaxes

en: Errors Only
gl_ES: Só erros

en: Left Channel.~%~%
gl_ES: Canle esquerda.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
gl_ES: ~%~%Canle dereita.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
gl_ES: ~aDatos escritos en:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
gl_ES: Frecuencia de mostraxe: ~a Hz. Valores de mostra nunha escala ~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
gl_ES: ~a ~a~%~aFrecuencia de mostraxe: ~a Hz.~%Length procesada: ~a mostra ~a segundos.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
gl_ES: ~a ~a~%~aFrecuencia de mostraxe: ~a Hz. Valores de mostra nunha ~escala.~%~
                 Duración procesada: ~a mostras ~a segundos.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
gl_ES: ~a~%Taxa de mostraxe: ~a Hz. Valores de mostra nunha escala ~. ~a.~%~aLonxitude procesada: ~a ~
                   mostras, ~a segundos.~Amplitude pico: ~a (lineal) ~a dB. RMS sen ponderar: ~a dB.~%~
                   Desfase de CC: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
gl_ES: ~a lineal, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
gl_ES: Esquerda: ~a lin, ~a dB | Dereita: ~a lin, ~a dB.

en: ~a samples.
gl_ES: ~a mostras.

en: ~a seconds.
gl_ES: ~a segundos.

en: Audio data analysis:
gl_ES: Análise de datos de son:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
gl_ES: <b>Frecuencia de mostra:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
gl_ES: <b>Amplitude máxima:</b> &nbsp;&nbsp;~a (lineal) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
gl_ES: <b>RMS</b> (sen ponderar): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
gl_ES: <b>Desaxuste de CC:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
gl_ES: ~a lineal, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
gl_ES: Esquerda: ~a lin, ~a dB | Dereita: ~a lineal, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
gl_ES: datos de mostra

en: Sample #
gl_ES: Mostra #

en: Value (linear)
gl_ES: Valor (lineal)

en: Value (dB)
gl_ES: Valor (dB)

en: audio sample value analysis
gl_ES: análise do valor da mostra de son

en: Left (linear)
gl_ES: Esquerda (lineal)

en: Right (linear)
gl_ES: Dereita (lineal)

en: Left (dB)
gl_ES: Esquerda (dB)

en: Right (dB)
gl_ES: Dereita (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
gl_ES: Producido coa <span>exportación de datos de mostra</span> para
    <a href="~a">Audacity</a> por Steve
    Daulton

en: linear
gl_ES: lineal

en: 2 channels (stereo)
gl_ES: 2 canles (estéreo)

en: 1 channel (mono)
gl_ES: 1 canle (mono)

en: One column per channel.~%
gl_ES: Unha columna por canle.~%

en: One row per channel.~%
gl_ES: Unha columna por canle.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
gl_ES: Canle esquerda e canle dereita na mesma liña.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
gl_ES: Canles esquerda e dereita en liñas alternativas.~%

en: Left channel first then right channel.~%
gl_ES: Primeiro á esquerda e despois á dereita.~%

en: Unspecified channel order
gl_ES: Orde da canle non especificada

en: Error.~%"~a" cannot be written.
gl_ES: Erro.~%"~a" non se pode escribir.

en: Sample Data Import
gl_ES: Importación de datos de mostra

en: Select file
gl_ES: Seleccione o ficheiro

en: Invalid data handling
gl_ES: Tratamento de datos non válido

en: Throw Error
gl_ES: Erro de lanzamento

en: Read as Zero
gl_ES: Le como cero

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
gl_ES: Erro~%~
                           Non se puido abrir '~a'.~%~
                           Comproba que existe o ficheiro.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
gl_ES: Erro:~%~
                O ficheiro só debe conter texto ASCII simple.~%~
                (Byte '~a' non válido no número de byte: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
gl_ES: Erro~%~
                 Os datos deben ser números en texto ASCII simple.~%~
                 '~a' non é un valor numérico.

en: Error.~%Unable to open file
gl_ES: Erro.~%Non foi posíbel abrir o ficheiro

en: Spectral Delete
gl_ES: Eliminación espectral

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
gl_ES: Erro.~~% frecuencia de mostraxe da pista inferior a 100 Hz non é compatible.

en: Tremolo
gl_ES: Trémolo

en: Waveform type
gl_ES: Tipo de forma de onda

en: Triangle
gl_ES: Triángulo

en: Inverse Sawtooth
gl_ES: Dente de serra inverso

en: Starting phase (degrees)
gl_ES: Fase de inicio (graos)

en: Wet level (percent)
gl_ES: Nivel húmido (porcentaxe)

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
gl_ES: Edgar-RFT e Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
gl_ES: Distancia: (1 a 120, predeterminado = 20)

en: Output choice
gl_ES: Escolla de saída

en: Both Channels
gl_ES: Ambas canles

en: Right Only
gl_ES: Só dereito

en: Number of vocoder bands
gl_ES: Número de bandas de vocoder

en: Amplitude of carrier wave (percent)
gl_ES: Amplitude da onda portadora (porcentaxe)

en: Amplitude of white noise (percent)
gl_ES: Amplitud do ruído branco (porcentaxe)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
gl_ES: Amplitude das agullas do radar (porcentaxe)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
gl_ES: Frecuencia das agullas de radar (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
gl_ES: Erro.~%Sen portadora de modulación.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
gl_ES: Volume e compresión

note: Effects menu group name
en: Fading
gl_ES: Esvaecemento

en: Pitch and Tempo
gl_ES: Ton e tempo

en: EQ and Filters
gl_ES: Ecualizador e filtros

en: Noise Removal and Repair
gl_ES: Eliminación e reparación de ruído

en: Delay and Reverb
gl_ES: Retardo e Reverberación

en: Distortion and Modulation
gl_ES: Distorsión e modulación

note: Effects menu group name
en: Special
gl_ES: Especial

en: Vocal Reduction and Isolation
gl_ES: Redución e illamento vocal

en: Vocal Remover
gl_ES: Eliminador de voz

en: Spectral Tools
gl_ES: Ferramentas espectrais

en: Legacy
gl_ES: Herdado
