audacity 3.7.5 - en to nb translation catalogue (4006 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
nb: Dette tillegget kunne ikke lastes inn.
    Den kan ha blitt slettet.

en: Plugin Error
nb: Tilleggsfeil

en: Applied effect: %s
nb: Anvendt effekt: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
nb: Repeter %s

en: Stream is active ... unable to gather information.
nb: Strømming er på … kunne ikke innhente informasjon.

en: Default recording device number: %d
nb: Standard opptaksenhet: %d

en: Default playback device number: %d
nb: Standard avspillingsenhet: %d

en: No devices found
nb: Ingen enheter funnet

en: Device info unavailable for: %d
nb: Enhetsinformasjon er ikke tilgjengelig for: %d

en: Device ID: %d
nb: Enhets-id: %d

en: Device name: %s
nb: Enhetsnavn: %s

en: Host name: %s
nb: Vertsnavn: %s

en: Recording channels: %d
nb: Opptakskanaler: %d

en: Playback channels: %d
nb: Avspillingskanaler: %d

en: Low Recording Latency: %g
nb: Lav opptaksforsinkelse: %g

en: Low Playback Latency: %g
nb: Lav avspillingsforsinkelse: %g

en: High Recording Latency: %g
nb: Høy opptaksforsinkelse: %g

en: High Playback Latency: %g
nb: Høy avspillingsforsinkelse: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
nb: Støttede avspillingsrater:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
nb: Støttede opptaksrater:

en: Selected recording device: %d - %s
nb: Valgt opptaksenhet: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
nb: Ingen opptaksenheter funnet for ‘%s’.

en: Selected playback device: %d - %s
nb: Valgt avspillingsenhet: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
nb: Ingen avspillingsenhet funnet for: ‘%s’.

en: Supported Rates:
nb: Støttede rater:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
nb: Kan ikke sjekke ulike samplerater uten begge enhetene.

en: Received %d while opening devices
nb: Mottok %d under åpning av enheter

en: Unable to open Portmixer
nb: Kunne ikke åpne Portmikser

en: Available mixers:
nb: Tilgjengelige miksere:

en: Available recording sources:
nb: Tilgjengelige opptakskilder:

en: Available playback volumes:
nb: Tilgjengelige avspillingsvolumer:

en: Recording volume is emulated
nb: Opptaksvolum er emulert

en: Recording volume is native
nb: Opptaksvolum er opprinnelig

en: Could not find any audio devices.
nb: Kunne ikke finne noen lydenheter.

en: You will not be able to play or record audio.
nb: Du vil ikke kunne spille av eller inn lyd.

en: Error: %s
nb: Feil: %s

en: Error Initializing Audio
nb: Feil ved initialisering av lyd

en: Audacity Audio
nb: Audacity-lyd

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
nb: Feil ved åpning av opptaksenhet.
    Feilkode: %s

en: Error
nb: Feil

en: Out of memory!
nb: Tom for minne!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
nb: Automatisk justering av inndatanivå stanset. Det var ikke mulig å optimisere mer.
    Fortsatt for høyt.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
nb: Automatisk justering av inndatanivå senket lydnivået til %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
nb: Automatisk justering av opptaksnivå stanset. Det var ikke mulig å optimisere mer. Fortsatt for lavt.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
nb: Automatisk justering av opptaksnivå økte lydnivået til %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
nb: Automatisk justering av opptaksnivå stanset. Det totale antallet analyser ble
    overskredet uten å komme fram til et akseptabelt lydnivå.
    Fortsatt for høyt.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
nb: Automatisk justering av opptaksnivå stanset. Det totale antallet analyser ble
    overskredet uten å komme fram til et akseptabelt lydnivå.
    Fortsatt for lavt.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
nb: Automatisk justering av opptaksnivå stanset. %.2f virker som et akseptabelt lydnivå.

en: Failed to encode preset from "%s"
nb: Kunne ikke kode forhåndsinnstillinger fra “%s”

en: Unable to store preset in config file
nb: Kunne ikke lagre forhåndsinnstillinger i konfigurasjonsfil

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
nb: (ingen)

en: Couldn't open "%s"
nb: Kan ikke åpne "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
nb: Kunne ikke skrive XML-forhåndsinnstillinger til “%s”

en: Unable to read the preset from "%s"
nb: Kunne ikke lese forhåndsinnstillinger fra “%s”

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
nb: Lydenhet

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
nb: Lydenhetseffekter

en: The Audacity Team
nb: Audacity-teamet

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
nb: Sørger for støtte for lydenhetseffekter i Audacity

en: Could not find component
nb: Klarte ikke å finne komponenten

en: Could not initialize component
nb: Kunne ikke starte opp komponenten

en: Failed to decode "%s" preset
nb: Mislyktes i å dekode «%s»-forhåndsinnstillingen

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
nb: Kunne ikke konvertere “%s”-forhåndsinnstilling til internt format

en: Failed to create property list for "%s" preset
nb: Mislyktes i å lage en egenskapsliste for «%s»-forhåndsvalget

en: Failed to set class info for "%s" preset
nb: Kunne ikke sette klasseinfo for “%s”-innstilling

en: Failed to set preset name
nb: Kunne ikke angi forhåndsinnstillingsnavn

en: Failed to retrieve preset content
nb: Kunne ikke hente innhold i innstilling

en: Failed to convert property list to XML data
nb: Kunne ikke konvertere verdier til XML-data

en: XML data is empty after conversion
nb: XML-data er tom etter konvertering

en: Message
nb: Melding

en: Amplify
nb: Forsterk

en: Auto Duck
nb: Autodukk

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
nb: Senker volumet i et eller flere spor, når volumet i et spesifikt kontrollspor går over en bestemt grense

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
nb: Du valgte et spor som ikke inneholder lyd. AutoDuck kan bare behandle lydspor.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
nb: Autodukk trenger et kontrollspor som må plasseres under de valgte sporene.

en: Bass and Treble
nb: Bass og diskant

en: Simple tone control effect
nb: Enkel tonekontrolleffekt

en: Change Pitch
nb: Endre tonehøyde

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
nb: Endrer tonehøyden til et spor uten å endre dens tempo

en: High Quality Pitch Change
nb: Høykvalitets tonefallskifte

en: Change Speed and Pitch
nb: Endre hastighet og tonehøyde

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
nb: Endrer farten til et spor, og endrer også tonefallet dens

en: Change Tempo
nb: Endre tempo

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
nb: Endrer tempoet til en markering uten å endre dens tonehøyde

en: High Quality Tempo Change
nb: Høykvalitets tempoendring

en: Click Removal
nb: Klikkfjerning

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
nb: Klikkfjerner er lagd for å fjerne klikk i lydspor

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
nb: Algoritmen er ikke effektiv for denne lyden. Ingenting ble endret.

en: Selection must be larger than %d samples.
nb: Utvalget må være mer enn %d samplinger.

en: You can only measure one track at a time.
nb: Du kan bare måle ett spor om gangen.

en: Please select an audio track.
nb: Vennligst velg et lydspor.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
nb: Ugyldig lydutvalg.
    Vennligst sørg for at det faktisk er lyd som er valgt.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
nb: Ingenting å måle.
    Vennligst marker en del av sporet.

en: Hard Clipping
nb: Streng klipping

en: Soft Clipping
nb: Myk klipping

en: Soft Overdrive
nb: Myk overbelastning

en: Medium Overdrive
nb: Middels overbelastning

en: Hard Overdrive
nb: Streng overbelasting

en: Cubic Curve (odd harmonics)
nb: Kubisk kurve (oddetallsharmonier)

en: Even Harmonics
nb: Jevne harmonier

en: Expand and Compress
nb: Utvid og komprimer

en: Leveller
nb: Utjevner

en: Rectifier Distortion
nb: Korrigereringsforstyrrelse

en: Hard Limiter 1413
nb: Streng begrenser for 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
nb: Streng klipping i -12dB, 80% utjevningsforsterkning

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
nb: Mykklipp -12dB, 80% utjevningsforsterkning

en: Fuzz Box
nb: Frynseboks

en: Blues drive sustain
nb: Blues-drivvedlikehold

en: Light Crunch Overdrive
nb: Lettknasende overbelastning

en: Heavy Overdrive
nb: Streng overbelasting

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
nb: Tredje harmoni (Perfekt femte)

en: Valve Overdrive
nb: Pipe-overbelastning

en: 2nd Harmonic (Octave)
nb: Andre harmoni (Oktav)

en: Gated Expansion Distortion
nb: Forstyrrelse i form av inngjerdet utvidelse

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
nb: Utjevner, lett, -70dB støygrense

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
nb: Utjevner, moderat, -70dB støygrense

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
nb: Utjevner, tung, -70dB støygrense

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
nb: Utjevner, tyngre, -70dB støygrense

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
nb: Utjevner, tungest, -70dB støygrense

en: Half-wave Rectifier
nb: Halvbølge-korrigerer

en: Full-wave Rectifier
nb: Fullbølge-korrigerer

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
nb: Fullbølge-korrigerer (Strømkursblokkert)

en: Percussion Limiter
nb: Perkusjonsbegrenser

en: Distortion
nb: Forstyrrelse

en: Waveshaping distortion effect
nb: Bølgeformingsforstyrrelseseffekt

en: DTMF Tones
nb: DTMF-toner

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
nb: Lager dobbel-tone flerfrekvenstoner (DTMF) slik som de som lages av tastaturet på telefoner

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
nb: Tom DTMF-sekvens.
    Sjekk ALLE innstillingene for effekten.

en: Echo
nb: Ekko

en: Repeats the selected audio again and again
nb: Repeterer den markerte lyden om og om igjen

en: Requested value exceeds memory capacity.
nb: Den ønskede verdien overgår minnekapasiteten.

en: Equalization
nb: Tonekontroll (EQ)

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
nb: Justerer volumnivåene til spesielle frekvenser

en: 100Hz Rumble
nb: 100Hz rumling

en: AM Radio
nb: AM-radio

en: Bass Boost
nb: BassBoost

en: Bass Cut
nb: Basskutt

en: Low rolloff for speech
nb: Lav rolloff for tale

en: Telephone
nb: Telefon

en: Treble Boost
nb: Diskantforsterkning

en: Treble Cut
nb: Diskantkutt

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
nb: For å bruke Equaliseren, må alle markerte spor ha samme samplingsfrekvens.

en: Track sample rate is too low for this effect.
nb: Sporets samplingsfrekvens er for lav for denne effekten.

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
nb: uten navn

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
nb: Feil ved innlasting av Equaliser-kurver fra filen:
    %s
    Feilmeldingen sier:
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
nb: Feil ved lagring av EQ-kurver

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
nb: Den ønskede kurven ble ikke funnet, bruker 'uten navn'

en: Cosine
nb: Cosinus

en: Cubic
nb: Kubisk

en: Fade In
nb: Ton inn

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
nb: Legger til en lineær innfalming til den markerte lyden

en: Fade Out
nb: Ton ut

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
nb: Legger til en lineær utfalming til den valgte lyden

en: Find Clipping
nb: Finn klipping

en: Creates labels where clipping is detected
nb: Skaper merkinger der hvor klipping er oppdaget

en: Clipping
nb: Klipping

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
nb: %lld av %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
nb: Det var ikke nok tilgjengelig plass til å generere lyden

en: Invert
nb: Inverter

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
nb: Vender lydsamplingene opp ned, og reverserer polariteten deres

en: Legacy Compressor
nb: Eldre kompressor

en: Compresses the dynamic range of audio
nb: Komprimer lydens dynamiske rekkevidde

en: Loudness Normalization
nb: Lydstyrkenormalisering

en: Sets the loudness of one or more tracks
nb: Setter lydstyrke for ett eller flere spor

en: Normalizing Loudness...
nb: Normaliser lydstyrken…

en: Analyzing: %s
nb: Analyserer: %s

en: Processing: %s
nb: Behandler: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
nb: Hvit

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
nb: Rosa

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
nb: Brunsk

en: Noise
nb: Støy

en: Generates one of three different types of noise
nb: Genererer en av tre forskjellige typer støy

en: Second greatest
nb: Nest største

en: Old
nb: Gamle

en: Noise Reduction
nb: Støyreduksjon

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
nb: Fjerner bakgrunnslyd, slik som vifter, opptaksstøy eller summing

en: Steps per block are too few for the window types.
nb: Antallet steg per blokk er for lavt for vindustypene.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
nb: Steg per blokk kan ikke overstige vindusstørrelsen.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
nb: Median-metoden er ikke i bruk i mer enn fire steg per vindu.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
nb: Du må velge den samme vindusstørrelse for trinn 1 og 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
nb: Advarsel: Vindustypene er ikke de samme som for profilering.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
nb: All støyprofildataen må ha samme samplingsfrekvens.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
nb: Samplingsraten til støyprofilen må være det samme som lyden som skal prosesseres.

en: Selected noise profile is too short.
nb: Den markerte støyprofilen er for kort.

en: Normalize
nb: Normaliser

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
nb: Velger toppbredden for én eller flere spor

en: Removing DC offset and Normalizing...
nb: Fjerner strømkursavviket og normaliserer...

en: Removing DC offset...
nb: Fjerner strømkursavvik...

en: Normalizing without removing DC offset...
nb: Normaliserer uten å fjerne strømkursavviket...

en: Not doing anything...
nb: Den gjør ikke noe …

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
nb: Analyserer første spor i et stereopar: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
nb: Analyserer spor #2 i et stereospor: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
nb: Behandler stereokanaler for seg selv: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
nb: Behandler første spor i et stereopar: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
nb: Behandler spor 2 i et stereopar: %s

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
nb: Paulstretch er bare for en ekstrem tidsstrekk- eller "stase"-effekt

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
nb: Lydutvalget er for kort til å forhåndsvises.
    
    Prøv med å forlenge lydutvalget til minst %.1f sekunder,
    eller reduser 'Tidsresolusjon'-mengden til mindre enn %.1f sekunder.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
nb: Kunne ikke forhåndsvise dette.
    
    For det nåværende lydutvalget, er den maksimale
    'Tidsresolusjon'-mengden på %.1f sekunder.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
nb: 'Tidsresolusjon'-mengden er for lang for utvalget.
    
    Prøv med å forlenge lydutvalget til minst %.1f sekunder,
    eller reduser 'Tidsresolusjon'-mengden til mindre enn %.1f sekunder.

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
nb: Kombinerer faseskiftede signaler med det opprinnelige signalet

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
nb: For mye lyd ble markert. Bare de første %.1f sekundene med lyd vil bli analysert.

en: Repair
nb: Reparer

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
nb: Velger toppbredden for én eller flere spor

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
nb: Reparasjonseffekten kan ikke brukes innenfor strukkede eller krympede klipp

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
nb: Reparer-effekten er ment å brukes på veldig korte bolker med skadet lyd (opp til 128 datapunkter).
    
    Zoom inn og velg en liten brøkdel av et sekund som skal repareres.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
nb: Reparer fungerer ved å bruke lyddata rundt det merkede området.
    
    Vennligst merk et område som berører lyd på minst en av sidene.
    
    Effekten fungerer bedre jo mer lyd som finnes rundt området.

en: Repeat
nb: Repeter

en: Repeats the selection the specified number of times
nb: Repeterer utvalget en bestemt mengde ganger

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
nb: Akustisk

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
nb: Frisk

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Artificial
nb: Kunstig

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Clean
nb: Ren

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
nb: Moderne

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal I
nb: Vokal I

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal II
nb: Vokal II

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Dance Vocal
nb: Danseklubbvokal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Modern Vocal
nb: Moderne vokal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
nb: Bad

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
nb: Lite lyst rom

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
nb: Lite mørkt rom

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
nb: Middels rom

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
nb: Stort rom

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
nb: Kirkesal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
nb: Katedral

en: Reverb
nb: Klang

en: Adds ambience or a "hall effect"
nb: Legger til ekko eller en "sal-effekt"

en: Reverse
nb: Baklengs

en: Reverses the selected audio
nb: Eksporterer den markerte lyden

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
nb: SBSMS-tid / Tonefall-strekking

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
nb: Tsjebysjeff type I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
nb: Tsjebysjeff type II

en: Lowpass
nb: Lav passering

en: Highpass
nb: Høy passering

en: Classic Filters
nb: Klassiske filtre

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
nb: Utfører IIR-filtrering som etterligner analoge filtre

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
nb: For å bruke et filter, må alle markerte spor være av samme samplingsfrekvens.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
nb: Stillhet

en: Creates audio of zero amplitude
nb: Lager lyd med null amplitude

en: Stereo To Mono
nb: Stereo til mono

en: Converts stereo tracks to mono
nb: Konverterer stereospor til mono

en: Mixing down to mono
nb: Mikse ned til mono

en: Sliding Stretch
nb: Skliende strekk

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
nb: Tillater stadige endringer av tempoet og/eller tonefallet

en: Linear
nb: Lineær

en: Logarithmic
nb: Logaritmisk

en: Sine
nb: Sinus

en: Square
nb: Kvadrat

en: Sawtooth
nb: Sagtenner

en: Square, no alias
nb: Kvadrat, ingen alias

[ctx: waveform]
en: Triangle
nb: Triangel

en: Truncate Detected Silence
nb: Kort ned oppdaget stillhet

en: Compress Excess Silence
nb: Komprimer overflødig stillhet

en: Truncate Silence
nb: Fjern stillhet

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
nb: Reduserer automatisk varigheten av passasjer hvor volumet er under et bestemt nivå

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
nb: Når du korter ned uavhengig, kan det bare være ett valgt lydspor i hver synk-låste sporgruppe.

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
nb: Ville variasjoner i tonekvalitet, slik som i den gitarlyden som var så popular på 70-tallet

en: Cannot proceed to upload.
nb: Kan ikke fortsette opplasting.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
nb: Filen ble ikke funnet

en: Project was closed before snapshot was created
nb: Prosjektet ble lukket før øyeblikksbildet ble opprettet

en: Invalid Response: %s
nb: Ugyldig svar: %s

en: Export failed
nb: Eksporteringen mislyktes

en: Export error
nb: Eksportfeil

en: Failed to attach to the Cloud project database
nb: Mislyktes i å tilknyttes til skylagringsprosjekt-databasen

en: Failed to decompress the Cloud project block
nb: Mislyktes i å pakke ut skylagingsprosjektblokken

en: Local project data was removed before the sync has completed
nb: Lokale prosjektdata ble fjernet før synkroniseringen var ferdig

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Glue Compressor
nb: Limkompressor

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Gentle
nb: Skånsom

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beat Booster
nb: Beatbooster

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
nb: Hovedvokal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Fat Vocals
nb: Fet vokal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Power Vocals
nb: Kraftig vokal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
nb: Vokalkontroll

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Touch-Up
nb: Vokal-fikser

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Podcast/Radio
nb: Podkast/Radio

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
nb: Akustisk gitar

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
nb: Bassgitar

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
nb: Strenger

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
nb: Sparketrommer

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
nb: Trommekontroll

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Master Limiter
nb: Master-begrenser

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: SFX Limiter
nb: SFX-begrenser

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. VO means Voiceover.
en: VO Limiter
nb: VO-begrenser

en: Built-in
nb: Innebygget

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
nb: %s: Kunne ikke laste inn de nedenstående innstillingene. Standardverdiene vil bli brukt.
    
    %s

en: Applying %s...
nb: Anvender %s...

en: Builtin Effects
nb: Innebygde effekter

en: Provides builtin effects to Audacity
nb: Sørger for innebygde effekter i Audacity

en: Unknown built-in effect name
nb: Ukjent navn på innebygd effekt

en: Mix and Render
nb: &Miks og rendre

en: Mixing and rendering tracks
nb: Mikser og rendrer spor

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
nb: Intern feil i %s i %s linje %d.
    Vennligst informer Audacity-teamet om dette hos https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
nb: Intern feil i %s linje %d.
    Vennligst informer Audacity-teamet om dette hos https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
nb: Intern feil

en: Rectangular
nb: Rektangulær

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
nb: Gaussisk(a=2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
nb: Gaussisk(a=3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
nb: Gaussisk(a=4.5)

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
nb: Feil (fila ble muligens ikke skrevet): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
nb: Audacity klarte ikke å åpne filen i %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
nb: Audacity klarte ikke å lese fra en fil i %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
nb: Audacity lyktes i å lagre en fil i %s, men mislyktes i å gi den det nye navnet %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
nb: Klarte ikke å lagre prosjektet.
    Kanskje %s ikke kan skrives til, eller disken er full.

en: File Error
nb: Feil med fil

en: All files
nb: Alle filer

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
nb: AUP3-prosjektfiler

en: Dynamically Linked Libraries
nb: Dynamisk lenkede bibliotek

en: Dynamic Libraries
nb: Dynamiske bibliotek

en: Text files
nb: Tekstfiler

en: XML files
nb: XML-filer

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
nb: %s-filer

en: 
    %s does not have write permissions.
nb: 
    %s har ikke skriverettigheter.

en: Unsuitable
nb: Uegnet

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
nb: Mappen for mellomlagring er på en FAT-formatert disk.
    Tilbakestiller til standardplassering.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
nb: %s
    
    Trykk Hjelp-knappen for tips om egnede disker.

en: Warning
nb: Advarsel

en: Unable to export.
    Error %s
nb: Kunne ikke eksportere.
    Feil %s

en: Export
nb: Eksporter

en: Export completed with error.
nb: Eksporteringen lyktes men med feil.

en: All supported files
nb: Alle støttede filer

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
nb: "%s"
    er ikke en lydfil. 
    Audacity kan ikke åpne denne filtypen.

en: Importing files
nb: Importerer filer

en: Importing %s...
nb: Importerer %s...

en: Operation was canceled by user
nb: Handlingen ble avbrutt av brukeren

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
nb: Denne versjonen av Audacity ble ikke kompilert med støtte for %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er et spor på en lyd-CD. 
    Audacity kan ikke åpne lyd-CD-er direkte. 
    Ekstrakter (ripp) CD-sporene til et filformat 
    som Audacity kan importere, f.eks. WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
nb: «%s» er en spillelistefil. 
    Audacity kan ikke åpne denne filen fordi den bare inneholder referanser til andre filer. 
    Det kan hende at du kan åpne den i et tekstredigeringsprogram og laste ned de relevante lydfilene.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en Windows Media Audio-fil. 
    Audacity kan ikke åpne denne filtypen grunnet patentbeskyttelse. 
    Du må konvertere den til et støttet filformat, f.eks. WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en Advanced Audio Coding-fil. 
    Audacity kan ikke åpne denne filtypen uten det valgfrie FFmpeg-biblioteket.
    Uten dette, må du konvertere den til et støttet filformat, f.eks. WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en kryptert lydfil. 
    Disse kommer ofte fra musikkbutikker på nettet. 
    Audacity kan ikke åpne denne filtypen grunnet krypteringen. 
    Prøv å spille inn fila til Audacity, eller brenn den til en lyd-CD, 
    for så å trekke ut (rippe) CD-sporet til et støttet filformat, f.eks. WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en RealPlayer media-fil. 
    Audacity kan ikke åpne dette produsenteide formatet. 
    Du må konvertere den til et støttet filformat, f.eks. WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
nb: «%s» er en note-basert fil, ikke en lydfil.
    Audacity kan ikke åpne denne filtypen.
    Prøv å konvertere den til et filformat som WAV eller AIFF og så importere den, eller spill den inn med Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en Musepack-lydfil.
    Audacity kan ikke åpne denne filtypen.
    Hvis du tror det kan være en mp3-fil, endre filnavnet slik at det slutter med ".mp3" og prøv å importere på nytt. Hvis ikke må du konvertere den til et støttet filformat, som WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en Wavpack-lydfil.
    Audacity kan ikke åpne denne filtypen.
    Du må konvertere den til et støttet filformat, som WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en Dolby Digital-lydfil.
    Audacity kan foreløpig ikke åpne denne filtypen.
    Du må konvertere den til et støttet filformat, som WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en Ogg Speex-lydfil.
    Audacity kan foreløpig ikke åpne denne filtypen.
    Du må konvertere den til et støttet filformat, som WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
nb: «%s» er en videofil.
    Audacity kan foreløpig ikke åpne denne filtypen.
    Du må trekke ut lyden til et støttet format, som WAV eller AIFF.

en: File "%s" not found.
nb: Filen “%s” ble ikke funnet.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
nb: Audacity gjenkjente ikke filtypen til '%s'.
    
    %sFor ukomprimerte filer, prøv også med Fil > Importer > Rådata.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
nb: Audacity gjenkjente filtypen til '%s'.
    Importererne som visstnok støtter slike filer er:
    %s,
    men ingen av dem gjenkjente dette filformatet.

en: Import Project
nb: Importer prosjekt

en: SubRip text file
nb: SubRip-tekstfil

en: WebVTT file
nb: WebVTT-fil

en: E&xtended (with frequency ranges)
nb: Utvidet (med frekvensrekkevidder)

en: Labels
nb: Kommentarer

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
nb: Kommentarspor

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
nb: Å importere WebVTT-filer støttes ikke for øyeblikket.

en: One or more saved labels could not be read.
nb: En eller flere lagrede merker kunne ikke bli innlest.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA
nb: LADPSA

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
nb: LADPSA-effekter

en: Provides LADSPA Effects
nb: Sørger for LADSPA-effekter

en: Audacity no longer uses vst-bridge
nb: Audacity bruker ikke lenger vst-bridge

en: Could not load the library
nb: Kunne ikke laste inn biblioteket

en: Effect Settings
nb: Effektinnstillinger

en: LV2 Effects
nb: LV2-effekter

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
nb: Sørger for LV2-effektstøtte i Audacity

en: None
nb: Ingen

en: Rectangle
nb: Rektangel

[ctx: dither]
en: Triangle
nb: Triangel

en: Shaped
nb: Utformet

en: Low Quality (Fastest)
nb: Lav kvalitet (Raskest)

en: Medium Quality
nb: Middels kvalitet

en: High Quality
nb: Høy kvalitet

en: Best Quality (Slowest)
nb: Beste kvalitet (Tregest)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
nb: 32-bit flyttall

en: Unknown format
nb: Ukjent format

en: Command
nb: Kommando

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
nb: 
    * %s, fordi du har angitt snarveien %s til %s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
nb: Det var et problem med den siste handlingen. Vennligst fortell oss
    nøyaktig hvor dette skjedde hvis du tror dette kan være en programfeil.

en: Disallowed
nb: Ikke tillatt

en: &Undo %s
nb: &Angre %s

en: &Undo
nb: &Angre

en: &Redo %s
nb: &Gjør om %s

en: &Redo
nb: &Gjør om

en: Module Unsuitable
nb: Modulen er uegnet

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
nb: Kunne ikke laste “%s”-modulen.
    
    Feil: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
nb: “%s”-modulen oppgir ikke versjonsnummer.
    
    Den vil ikke bli lastet inn.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
nb: “%s”-modulen er ment for Audacity versjon “%s”.
    
    Den vil ikke bli lastet inn.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
nb: “%s”-modulen kunne ikke initialiseres.
    
    Den vil ikke bli lastet inn.

en: Module "%s" found.
nb: "%s"-modulen funnet.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
nb: 
    
    Bruk kun moduler fra kilder som du stoler på

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

en: Audacity Module Loader
nb: Audacitys modulinnlaster

en: Try and load this module?
nb: Vil du prøve å laste inn denne modulen?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
nb: “%s”-modulen gir ingen av de nødvendige funksjonene.
    
    Den vil ikke bli lastet inn.

en: Overwrite the plug-in file %s?
nb: Vil du overskrive tilleggsfilen %s?

en: Plug-in already exists
nb: Tillegget finnes allerede

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
nb: Tilleggets fil er i bruk. Mislyktes i å overskrive

en: Failed to register:
    %s
nb: Mislyktes i å registrere:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
nb[0]: Vil du aktivere denne plug-in-en?
nb[1]: Vil du aktivere disse plug-in-ene?

en: Enable new plug-ins
nb: Aktiver nye tillegg

en: Nyquist Prompt
nb: Nyquist-varsel

en: Failed to open the file for upload: %s
nb: Mislyktes i å åpne filen for opplasting: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
nb: Feil ved initialisering av MIDI I/O-laget.

en: You will not be able to play midi.
nb: Du vil ikke kunne spille av MIDI.

en: Error Initializing Midi
nb: Feil ved initialisering av MIDI

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
nb: Notespor

en: &Seconds
nb: &Sekunder

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
nb: &Slag

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
nb: Støtter utgang: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
nb: Støtter inngang: %d

en: Opened: %d
nb: Åpnet: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
nb: Valgt MIDI-opptaksenhet: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
nb: Ingen opptaksenheter for MIDI ble funnet for ‘%s’.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
nb: Valgt avspillingsenhet for MIDI: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
nb: Ingen MIDI-avspillingsenhet funnet for ‘%s’.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
nb: tt:mm:ss + datapunkter

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
nb: sekunder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
nb: tt.mm.ss

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
nb: tt.mm.ss + millisekunder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
nb: tt.mm.ss + hundredeler

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
nb: oktaver

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
nb: 01000,01000 sekunder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
nb: sekunder + millisekunder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
nb: 01000 01000<01000 sekunder

en: milliseconds
nb: millisekunder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
nb: 0100 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
nb: dd/tt.mm.ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
nb: 0100 dager 024 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
nb: 0100 t 060 m 060<0100 s

en: centiseconds
nb: centisekunder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
nb: 0100 t 060 m 060>01000 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
nb: 0100 t 060 m 060 s+># datapunkter

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
nb: datapunkter

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
nb: 01000 01000 01000 datapunkter|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
nb: tt.mm.ss + filmbilderate (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
nb: 0100 t 060 m 060 s+>24 frames

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
nb: filmbilderate (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
nb: 01000 01000 bilderate|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
nb: tt.mm.ss + NTSC-droppbilder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
nb: 0100 t 060 m 060 s+0,30 frames|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
nb: tt.mm.ss + NTSC uten droppede bilder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
nb: 0100 t 060 m 060 s+>030 frames| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
nb: NTSC-bilderate

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
nb: tt.mm.ss + PAL-bilderate (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
nb: 0100 t 060 m 060 s+0,25 bilder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
nb: PAL-bilderate (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
nb: 01000 01000 bilder|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
nb: tt.mm.ss + CDDA-bilderate (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
nb: 0100 t 060 m 060 s+0,75 bilder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
nb: CDDA-bilderate (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
nb: 01000 01000 bilderate|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 01000>01000 kHz|0.001
nb: 01000<01000 kHz|0,001

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
nb: 100<01000 oktaver|1,442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
nb: tusendelsoktaver

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
nb: semitoner + cent

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
nb: 1000 semitoner >0100 cent|17,312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
nb: hundredeler av

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
nb: årtier

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
nb: 10<01000 tiere|0,434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
nb: tusendeler av

en: Nyquist Effects
nb: Nyquist-effekter

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
nb: Sørger for Nyquist-effektstøtte i Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
nb: Anvender Nyquist-effekt...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
nb: &Nyquist-arbeider

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
nb: Misformet Nyquist-tilleggstoppområde

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
nb: Skru på spektrogramvisning på sporet før
    du bruker ‘spektral’-effekter.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
nb: feil: Filen «%s» er spesifisert i toppområdet, men ble ikke funnet i tilleggsfilbanen.

en: Audio selection required.
nb: Lydmarkering er påkrevd.

en: Processing complete.
nb: Behandling fullført.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
nb: ';type tool'-effekter kan ikke motta lyd fra Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
nb: ';type tool'-effekter kan ikke motta merker fra Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
nb: nyx_error ble meldt tilbake om fra %s.

en: plug-in
nb: tillegg

en: Nyquist returned a list.
nb: Nyquist returnerte en liste.

en: Nyquist returned the value: %f
nb: Nyquist returnerte verdien: %f

en: Nyquist returned the value: %d
nb: Nyquist returnerte verdien: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
nb: Nyquist sendte tilbake for mange lydkanaler.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
nb: Nyquist sendte tilbake én lydkanal som en tabell.

en: Nyquist returned an empty array.
nb: Nyquist returnerte en tom verdi.

en: Nyquist returned nil audio.
nb: Nyquist sendte ikke tilbake noe lyd.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
nb: [Advarsel: Nyquist meldte fra med en ugyldig UTF-8 streng, som her er konvertert til Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
nb: Denne versjonen av Audacity støtter ikke Nyquist-tilleggsversjonen %ld

en: Could not open file
nb: Klarte ikke å åpne filen

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
nb: Koden din ser ut som SAL-syntaks, men ingen tilbakemelding kom tilbake.
    For SAL, bruk et returneringsutsagn, slik som:
    	return *track* * 0.1
    eller for LISP, begynn med en åpen parantes, slik som
    	(mult *track* 0.1)
    .

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
nb: Kunne ikke bestemme kodespråket

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
nb: uten tittel

en: Audio Track
nb: Lydspor

en: Playable Track
nb: Spillbart spor

en: Multi-track
nb: Flerspor

en: Simple
nb: Enkel

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
nb: Bibliotek

en: Preferences for Library
nb: Innstillinger for bibliotek

en: Library
nb: Bibliotek

en: Failed to set page size for database %s
nb: Kunne ikke sette sidestørrelse for database %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
nb: Kunne ikke sette sikkermodus på primærkoblingen til %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
nb: Kunne ikke sette sikkermodus på sjekkpunktforbindelse til %s

en: Checkpointing project
nb: Sjekkpunkter prosjekt

en: Checkpointing %s
nb: Sjekkpunkter %s

en: This may take several seconds
nb: Dette kan ta flere sekunder

en: Could not write to %s.
nb: Kunne ikke skrive til %s.

en: Disk is full.
    %s
nb: Lagringsdisken er full.
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
nb: Kunne ikke opprette lagringspunkt:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
nb: Kunne ikke frigi lagringspunkt:
    
    %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
nb: Det er svært lite ledig diskplass på %s
    Vennligst velg en annen mappe til midlertidige filer 
    i Innstillinger.

en: Failed to open the project's database
nb: Kunne ikke åpne prosjektets database

en: Failed to open database file:
    
    %s
nb: Kunne ikke åpne databasefil:
    
    %s

en: Failed to discard connection
nb: Kunne ikke avbryte oppkobling

en: Failed to restore connection
nb: Kunne ikke gjenopprette tilkobling

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
nb: Kunne ikke kjøre en prosjektfilkommando:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
nb: Prosjektet ligger i en skrivebeskyttet katalog
    (Kunne ikke opprette de nødvendige midlertidige filene)

en: This is not an Audacity project file
nb: Dette er ikke en Audacity-prosjektfil

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
nb: Dette prosjektet ble laget med en nyere versjon av Audacity.
    
    Du må oppgradere for å åpne det.

en: Unable to initialize the project file
nb: Kunne ikke initialisere prosjektfilen

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
nb: Kunne ikke legge til ‘innfelt’ funksjon (kan ikke verifisere blokkid-er)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
nb: Prosjektet er skrivebeskyttet
    (kunne ikke arbeide med blokkfilene)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
nb: Prosjektet er låst
    (kunne ikke arbeide med blokkfilene)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
nb: Prosjektet er opptatt
    (kunne ikke arbeide med blokkfilene)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
nb: Prosjektet er ødelagt
    (kunne ikke arbeide med blokkfilene)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
nb: Tilgangsproblemer
    (kunne ikke arbeide med blokkfilene)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
nb: Inn/ut-feil på disken
    (kunne ikke arbeide med blokkfilene)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
nb: Ingen tilgang
    (kunne ikke arbeide med blokkfilene)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
nb: Kunne ikke arbeide med blokkfilene

en: Total orphan blocks deleted %d
nb: Antall enslige blokker slettet: %d

en: Failed to rollback transaction during import
nb: Kunne ikke tilbakeføre transaksjon under import

en: Unable to attach destination database
nb: Kunne ikke koble til måldatabase

en: Unable to switch to fast journaling mode
nb: Kunne ikke endre til rask journalmodus

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
nb: Kunne ikke klargjøre prosjektfilkommando:
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
nb: Framgang

en: Failed to bind SQL parameter
nb: Kunne ikke binde SQL-parameter

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
nb: Kunne ikke oppdatere prosjektfilen.
    Følgende kommando feilet:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
nb: Målprosjektet kunne ikke frakobles

en: Copying Project
nb: Kopierer prosjekt

en: Error Writing to File
nb: Feil ved skriving til fil

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
nb: Audacity kunne ikke lagre filen %s.
    Kanskje disken er full eller skrivebeskyttet.
    Trykk Hjelp-knappen for tips om å frigjøre plass.

en: Compacting project
nb: Komprimerer prosjekt

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
nb: [Prosjekt %02i] Audacity "%s"

en: <untitled>
nb: <uten tittel>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
nb: (Gjenopprettet)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
nb: Denne filen ble lagret med Audacity %s. Du bruker Audacity %s.
    Du kan måtte trenge å oppgradere til en nyere versjon for å åpne denne filen.

en: Can't open project file
nb: Kan ikke åpne prosjektfile

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
nb: Kunne ikke fjerne autolagringsinformasjon fra prosjektfilen.

en: Unable to bind to blob
nb: Kunne ikke koble til blob

en: Unable to parse project information.
nb: Kunne ikke lese prosjektinformasjonen.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
nb: Prosjektets database kunne ikke gjenåpnes, muligens på grunn av lite plass på lagringsenheten.

en: Saving project
nb: Lagrer prosjekt

en: Error Saving Project
nb: Feil ved lagring av prosjekt

en: Syncing
nb: Synker

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
nb: Prosjektet kunne ikke åpnes, muligens grunnet lite diskplass
    på lagringsenheten.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
nb: Kunne ikke fjerne autolagringsinformasjon. Kan skyldes begrenset plass
    på lagringsenheten.
    
    %s

en: Backing up project
nb: Sikkerhetskopierer prosjekt

en: Automatic database backup failed.
nb: Automatisk sikkerhetskopiering av database feilet.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
nb: Gjenopprettingsfilen ble laget i Audacity 2.3.0 eller tidligere.
    Du må bruke den versjonen av Audacity for å gjenopprette prosjektet.

en: Connection to project file is null
nb: Koblingen til prosjektfilen er null

en: Discarding undo/redo history
nb: Forkaster angre/gjøre om-historikk

en: Created new project
nb: Laget nytt prosjekt

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
nb: Plug-in-gruppen på %s ble sammenslått med en tidligere definert gruppe

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
nb: Plug-in på %s er i konflikt med en tidligere definert enhet og ble forkastet

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
nb: Plug-in på %s angir motstridende plasseringer

en: Sample Track
nb: Sporeksempel

en: Writable Sample Track
nb: Skrivbart sporeksempel

en: &Close
nb: &Lukk

en: Help
nb: Hjelp

en: &Preview
nb: Forhånds&visning

en: Dry Previe&w
nb: Utdata-forhåndsvisning

en: &Settings
nb: &Valg

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
nb: Bjelke

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
nb: Triplet-er

en: 1/2 (triplets)
nb: 1/2 (triplet-er)

en: 1/4 (triplets)
nb: 1/4 (triplet-er)

en: 1/8 (triplets)
nb: 1/8 (triplet-er)

en: 1/16 (triplets)
nb: 1/16 (triplet-er)

en: 1/32 (triplets)
nb: 1/32 (triplet-er)

en: 1/64 (triplets)
nb: 1/64 (triplet-er)

en: 1/128 (triplets)
nb: 1/128 (triplet-er)

en: Video frames
nb: Videobildefrekvenser

en: Film frames (24 fps)
nb: Film-bildefrekvens (24fps)

en: NTSC frames (29.97 fps)
nb: NTSC-bildefrekvens (29,97fps)

en: NTSC frames (30 fps)
nb: NTSC-bildefrekvens (30fps)

en: CD frames
nb: CD-bildefrekvens

en: Seconds && samples
nb: Sekunder &og samplinger

en: Seconds
nb: Sekunder

en: Deciseconds
nb: Desisekunder

en: Centiseconds
nb: Centisekunder

en: Milliseconds
nb: Millisekunder

en: Samples
nb: Samplinger

en: SQLite3 error
nb: SQLite3-feil

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
nb: Ingen feil

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
nb: Generisk feil

note: i18n-hint: database operation has failed due to the internal error
en: Internal logic error in SQLite
nb: Intern logikkfeil i SQLite

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
nb: Tilgangstillatelse ble avslått

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
nb: Databasefilen er låst

note: i18n-hint: database operation has failed because table is locked
en: A table in the database is locked
nb: En tabell i databasen er låst

note: i18n-hint: database operation has failed due to the lack of memory
en: A malloc() failed
nb: En malloc() mislyktes

note: i18n-hint: database operation has failed because database is read-only
en: Attempt to write a read-only database
nb: Forsøkte å skrive til en skrivebeskyttet database

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
nb: Handlingen ble stoppet

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
nb: En I/O-feil oppstod

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
nb: Databasens lagringsavbildning er feil utformet

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
nb: Innsetting mislyktes fordi lagringsplassen er full

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
nb: Klarte ikke å åpne databasefilen

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
nb: Databaselåsings-protokollfeil

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
nb: Databaseskjemaet ble endret

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
nb: Strengen eller BLOB-filen overskrider størrelsesgrensen

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
nb: Manglende samsvar mellom datatyper

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
nb: Kodebiblioteket ble brukt på feil måte

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
nb: Støtte for store filer er skrudd av

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
nb: Autorisasjon avslått

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
nb: Ikke i bruk

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
nb: sqlite_bind sitt 2. parameter er utenfor rekkevidde

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
nb: Filen som ble åpnet er ikke en databasefil

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Cut/Copy/Paste
nb: Klipp ut / Kopier / Lim inn

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
nb: «&Klipp ut / Kopier / Lim inn»-verktøylinjen

en: Unable to determine
nb: Kan ikke fastslå

en: Simplified
nb: Forenklet

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
nb: Klassisk

en: Dark
nb: Mørkt

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
nb: Høykontrast

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
nb: Lett

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
nb: Temaet har blitt lagret til:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
nb: Audacity klarte ikke skrive til fila:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
nb: Audacity klarte ikke åpne fila:
      %s
    for skriving.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
nb: Audacity klarte ikke skrive bilder til fil:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
nb: Audacity klarte ikke finne fila:
      %s.
    Tema vil ikke åpnes.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
nb: Audacity klarte ikke åpne fila:
      %s.
    Har den kanskje dårlig png-format?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
nb: Audacity klarte ikke lese standardtemaet sitt.
    Vennligst rapporter problemet.

en: Couldn't read from file: %s
nb: Kunne ikke lese fra filen: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
nb: Ingen av de forventede temakomponentfilene
     ble funnet i:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
nb: Temaet har blitt lagret til:
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
nb: Klarte ikke opprette mappe:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
nb: Noen av de påkrevde filene i:
      %s
    var allerede tilstede. Vil du overskrive dem?

en: Audacity could not save file:
      %s
nb: Audacity klarte ikke lagre fila:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
nb: Kunne ikke skrive til filen: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
nb: Temaet i Cee-kodeformat ble lagret til:
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
nb: Tilpasset

en: Enable &Looping
nb: Skru på g&jentaking

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
nb: Tidsspor

en: Generic Track
nb: Generisk spor

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
nb: Databasefeil.  Beklager, men vi har ikke flere detaljer.

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
nb: Lyd inn: %d, Lyd ut: %d

en: VST Effects
nb: VST-effekter

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
nb: Legger til muligheten for å bruke VST-effekter i Audacity.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
nb: Klarte ikke å sette av minne ved innlasting av innstillingsfil.

en: Error Loading VST Presets
nb: Feil ved innlasting av VST-innstillinger

en: Unable to read presets file.
nb: Klarte ikke åpne forvalgsfilen.

en: Could not open file: "%s"
nb: Kunne ikke åpne filen: "%s"

en: Error Saving VST Presets
nb: Feil ved lagring av VST-innstillinger

en: Error writing to file: "%s"
nb: Feil ved lagring til filen "%s"

en: Error Saving Effect Presets
nb: Feil ved lagring av effektinnstillinger

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
nb: Denne parameterfilen ble lagret fra %s. Vil du fortsette?

en: Confirm
nb: Bekreft

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
nb: Underkategorier: %s

en: VST3 Effects
nb: VST3-effekter

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
nb: Legger til muligheten for å bruke VST3-effekter i Audacity.

en: VST3 module error: %s
nb: VST3-modul-feil: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
nb: Kunne ikke bruke VST3-innstillingsfil %s

en: Failed to save VST3 preset to file
nb: Kunne ikke lagre VST3-innstillinger til fil

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics
en: Mel
nb: Mel-skala

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
nb: Periode

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
nb: Farge (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
nb: Farge (klassisk)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
nb: Gråskala

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
nb: Invertert gråskala

en: Frequencies
nb: Frekvenser

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
nb: Omfordeling

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
nb: Tonehøyde (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
nb: Maksfrekvensen må være 100 Hz eller høyere

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
nb: Minimumsfrekvensen må være minst 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
nb: Minimumsfrekvensen må være mindre enn maksimumsfrekvensen

en: The range must be at least 1 dB
nb: Rekkevidden må være minst 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
nb: Frekvensvolumet kan ikke være negativt

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
nb: Frekvensvolumet må være mer enn 60 dB/des

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
nb: Lineær (amp)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
nb: Logaritmisk (dB)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
nb: Lineær (dB)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
nb: -36 dB (smalt område for redigering av høy amplitude)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
nb: -48 dB (PCM-område for 8 bit datapunkter)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
nb: -60 dB (PCM-område for 10 bit datapunkter)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
nb: -72 dB (PCM-område for 12 bit datapunkter)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
nb: -84 dB (PCM-område for 14 bits datapunkter)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
nb: -96 dB (PCM-område for 16 bit datapunkter)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
nb: -120 dB (omtrentlig grense for menneskets hørsel)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
nb: -145 dB (PCM-område for 24 bits datapunkter)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
nb: Sekvensen har en blokkfil som overgår den maksimale mengden på %s per blokk.
    Korter den ned til denne maksimumlengden.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
nb: Advarsel - Korter ned i overkant lange blokkfiler

en: Pre-processing
nb: Forhåndsprosessering

en: &Multi-view
nb: &Multivisning

en: Resampling failed.
nb: Gjensampling mislyktes.

en: Wave Track
nb: Bølgespor

en: There is not enough room available to paste the selection
nb: Det er ikke nok plass tilgjengelig til å lime inn markeringen

en: A track has a corrupted sample sequence.
nb: Et spor har en ødelagt samplingssekvens.

en: There is not enough room available to expand the cut line
nb: Det er ikke nok plass tilgjengelig til å utvide utklippslinjen

en: Show &Log...
nb: Vis &logg...

en: here
nb: her

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
nb: Vil du sende en rapport for å hjelpe oss med å løse dette problemet?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
nb: Alle rapporter er anonyme. Se %s for mer informasjon.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
nb: vår personvernserklæring

en: Problem details
nb: Feildetaljer

en: Comments
nb: Kommentarer

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
nb: &Ikke send

en: Backwards
nb: Tilbake

en: Forwards
nb: Fram

note: i18n-hint verb
en: Close
nb: Lukk

en: Help on the Internet
nb: Hjelp på nettet

en: Local
nb: Lokalt

en: From Internet
nb: Fra nettet

en: Welcome!
nb: Velkommen!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
nb: Lydavspilling

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
nb: Lydopptak

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
nb: Opptak - Valg av inndataenhet

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
nb: Opptak - Valg av inndatakilde

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
nb: Opptak - Velge opptaksnivået

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
nb: Redigering og «gråe» menyer

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
nb: Eksporterer en lydfil

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
nb: Lagrer et Audacity-prosjekt

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
nb: Støtte for andre formater

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
nb: Brenn til CD

en: No Local Help
nb: Ingen lokale hjelpefiler

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
nb: Audacity kan importere ubeskyttede filer i mange andre formater (for eksempel M4A og WMA, komprimerte WAV-filer fra bærbare opptakere, og lyd fra videofiler) hvis du laster ned og installerer det valgfrie [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg-biblioteket]] på datamaskinen din.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
nb: Du kan også lese våre hjelpeveiledninger om å importere [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] og spor fra [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| lyd-CDer]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
nb: Bruksanvisningen ser ikke ut til å være installert. Vennligst [[*URL*|les bruksanvisningen på nettet]] eller [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html|last ned bruksanvisningen]].<br><br>For å alltid vise bruksanvisningen på nettet, endre "Bruksanvisningens plassering" i Grensesnittpreferenser til "På nettet".

en: Audacity Log
nb: Audacity-logg%s

en: &Save...
nb: &Lagre...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
nb: T&øm

en: Save log to:
nb: Lagre logg i:

en: Couldn't save log to file: %s
nb: Kunne ikke lagre logg til filen: %s

en: Show Log for Details
nb: Vis logg for detaljer

en: Elapsed Time:
nb: Brukt tid:

en: Remaining Time:
nb: Gjenværende tid:

en: Stop
nb: Stopp

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Are you sure you wish to cancel?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte?

en: Confirm Cancel
nb: Bekreft avbryting

en: Are you sure you wish to stop?
nb: Er du sikker på at du vil stoppe?

en: Confirm Stop
nb: Bekreft stopp

en: Are you sure you wish to close?
nb: Er du sikker på at du vil lukke?

en: Confirm Close
nb: Bekreft lukking

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
nb: Kunne ikke konvertere filnavnet pga. bruk av Unicode-tegn.

en: Specify New Filename:
nb: Angi nytt filnavn:

en: Don't ask me again
nb: Ikke spør meg igjen

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
nb: Filen '%s' finnes allerede, vil du virkelig overskrive den?

en: Please choose an existing file.
nb: Vennligst velg en eksisterende fil.

en: File type:
nb: Filtype:

en: Select a directory
nb: Velg en mappe

en: Dialog
nb: Valgvindu

en: Directory Dialog
nb: Mappevelger

en: File Dialog
nb: Filvelger

en: Error: %s at line %lu
nb: Feil: %s på linje %lu

en: Could not load file: "%s"
nb: Klarte ikke å laste fil: «%s»

en: Could not parse XML
nb: Kunne ikke analysere XML

en: 1st Experimental Command...
nb: Første eksperimentelle kommando…

en: 2nd Experimental Command
nb: Andre spesielle kommando

en: AUP project files (*.aup)
nb: AUP-prosjektfiler (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
nb: Kunne ikke importere prosjektet:
    
    %s

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
nb: %s
    Denne funksjonen støttes ikke i Audacity versjon 3.3.3 eller nyere.
    Disse stereosporene har blitt delt inn i monospor.
    Sjekk at alt fungerer som det skal før du lagrer.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
nb: Dette prosjektet ble lagret i Audacity 1.0 eller tidligere. Formatet er
    endret og denne versjonen av Audacity kan ikke importere dette prosjektet.
    
    Bruk en en versjon av Audacity fra før v3.0.0 for å oppgradere prosjektet
    så du kan åpne det med dette versjonen av Audacity.

en: Internal error in importer...tag not recognized
nb: Intern feil i importeringen…tag ikke gjenkjent

en: Invalid project 'vpos' attribute.
nb: Ugyldig prosjekt-‘vpos’-attributt.

en: Invalid project 'h' attribute.
nb: Ugyldig prosjekt-‘h’-attributt.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
nb: Ugyldig prosjekt-‘zoom’-attributt.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
nb: Ugyldig prosjekt-‘sel0’-attributt.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
nb: Ugyldig prosjekt-‘sel1’-attributt.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
nb: Ugyldig prosjekt-‘selLow’-attributt.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
nb: Ugyldig prosjekt-‘selHigh’-attributt.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
nb: Kunne ikke finne prosjektdatamappen: «%s»

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
nb: MIDI-spor funnet i prosjektfil, men denne utgaven av Audacity støtter ikke MIDI. Hopper over spor.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
nb: Det aktive prosjektet har allerede et tidsspor og det ble funnet et i prosjektet som importeres. Hopper over det importerte tidssporet.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
nb: Ugyldig ‘maxsamples’-attributt i sekvens.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
nb: Ugyldig ‘sampleformat’-attributt i sekvens.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
nb: Ugyldig ‘mumsamples’-attributt i sekvens.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
nb: Kunne ikke forstå ‘start’-attributt i waveblock

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
nb: Mangler prosjektfil %s
    
    Setter inn stillhet i stedet.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
nb: Manglende eller ugyldig ‘len’-attributt i simpleblockfile.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
nb: Manglende eller ugyldig ‘len’-attributt i silentblockfile.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
nb: Mangler aliasfil %s
    
    Setter inn stillhet i stedet.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
nb: Manglende eller ugyldig ‘aliasstart’-attributt i pcmaliasblockfil.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
nb: Manglende eller ugyldig ‘aliaslen’-attributt i pcmaliasblockfil.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
nb: Feil i prosessering av %s
    
    Setter inn stillhet.

en: Failed to open %s
nb: Kunne ikke åpne %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
nb: Kunne ikke gå til posisjon %lld i %s

en: Unable to read %lld samples from %s
nb: Kunne ikke lese %lld samples fra %s

en: Command:
nb: Kommando:

en: Browse...
nb: Bla gjennom...

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
nb: Vis utdata

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
nb: Data ledes til standard inn. «%f» bruker filnavnet i eksportvinduet.

en: Program name appears to be missing.
nb: Mangler programnavn.

en: "%s" couldn't be found.
nb: "%s" ble ikke funnet.

en: Unable to locate "%s" in your path.
nb: Kunne ikke finne “%s” i baneangivelsen.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
nb: Kjørbare filer

en: Find path to command
nb: Finn filbanen til kommandoen

en: (external program)
nb: (eksternt program)

en: Cannot export audio to %s
nb: Kan ikke eksportere lyd til %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
nb: Eksporterer markert lyd med kommandolinjeomkoder

en: Exporting the audio using command-line encoder
nb: Eksporterer lyden med ledetekst-omkoderen

en: Command Output
nb: Utdata fra kommando

note: i18n-hint kbps abbreviates "thousands of bits per second" i18n-hint: kbps is the bitrate of the MP3 file, kilobits per second
en: %d kbps
nb: %d kb/s

en: %.2f kbps
nb: %.2f kb/s

en: Bit Rate
nb: Bitfrekvens

en: Quality (kbps)
nb: Kvalitet (kb/s)

en: Compression
nb: Komprimering

en: Frame Duration
nb: Rammevarighet

en: Vbr Mode
nb: VBR-modus

en: Off
nb: Av

en: On
nb: På

en: Constrained
nb: Begrenset

en: Application
nb: Program

en: Low Delay
nb: Lav forsinkelse

en: Cutoff
nb: Avkutting

en: Disabled
nb: Av

en: Narrowband
nb: Smalbånd

en: Mediumband
nb: Mellombånd

en: Wideband
nb: Bredbånd

en: Super Wideband
nb: Super-bredbånd

en: Fullband
nb: Helbånd

en: Open custom FFmpeg format options
nb: Åpne selvlagde FFmpeg-formatinnstillinger

en: Current Format:
nb: Nåværende format:

en: Current Codec:
nb: Nåværende kodek:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
nb: FFmpeg : Feil - Kan ikke avgjøre formatbeskrivelseen for filen "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
nb: FFmpeg : Feil - Kan ikke bestemme utdataformatets kontekst.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
nb: FFmpreg : Feil - Kan ikke legge til lydstrøm til utdatafilen "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
nb: FFmpeg: Feil - Kan ikke åpne utdatafilen «%s» for å skrive til den. Feilkoden er %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
nb: FFmpeg: Feil - Kan ikke skrive headers til utdatafilen "%s". Feilkoden er %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
nb: FFmpeg fant ikke lydkodek 0x%x.
    Støtte for denne kodeken er nok ikke kompilert inn.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
nb: Kodeken ga en generisk feilmelding (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
nb: Kodeken ga beskjed om et ugyldig parameter (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
nb: Kan ikke åpne audiokodek "%s" (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
nb: FFmpeg: Feil - Kan ikke sette av buffer til å lese inn i fra lyd-FIFOen.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
nb: FFmpeg: FEIL - Kunne ikke skrive den siste lydbolken til filen.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
nb: FFmpeg: Feil - Kunne ikke hente inn bufferstørrelsen på samplingen

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
nb: FFmpeg: Feil - Kunne ikke sette av bytes til samplingsbufferen

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
nb: FFmpeg: Feil - Kunne ikke sette opp en lydramme

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
nb: FFmpeg: Feil - Koding av ramme mislyktes

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
nb: FFmpeg : Feil - For mye gjenstående data.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
nb: FFmpeg: Feil - "nAudioFrameSizeOut" er for stor.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
nb: Du må ha konfigurert FFmpeg for å fortsette.
    Dette kan du gjøre i Innstillinger > Bibliotek.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
nb: Forsøkte å eksportere %d kanaler, men det maksimale antall kanaler for det valgte utdataformatet er %d

en: Exporting selected audio as %s
nb: Eksporterer valgt lyd som %s

en: Exporting the audio as %s
nb: Eksporterer lyden som %s

en: Invalid sample rate
nb: Ugyldig samplingsfrekvens

en: Resample
nb: Gi ny datafrekvens

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
nb: Datafrekvensen til prosjektet (%d) støttes ikke av det nåværende 
    utdataformatet.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
nb: Kombinasjonen av samplingsfrekvensen (%d) og bitfrekvensen (%d Kb/s)
    i prosjektet støttes ikke av det valgte utdataformatet.

en: You may resample to one of the rates below.
nb: Du kan endre samplingsfrekvensen til en av frekvensene nedenfor.

en: Sample Rates
nb: Datarater

en: Main
nb: Hoved

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
nb: M4A (AAC)-filer (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
nb: AC3-filer (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
nb: AMR-filer (smalbånd, FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
nb: Opus (OggOpus)-filer (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
nb: WMA-filer (versjon 2, FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
nb: Selvvalgt FFmpeg-eksportering

en: Estimate
nb: Estimat

en: 2-level
nb: 2-nivå

en: 4-level
nb: 4-nivå

en: 8-level
nb: 8-nivå

en: Full search
nb: Fullt søk

en: Log search
nb: Logaritmisk søk

en: Configure custom FFmpeg options
nb: Konfigurer selvlagde FFmpeg-alternativer

en: Preset:
nb: Forhåndsinnstilling:

en: Load Preset
nb: Åpne forhåndsinnstilling

en: Save Preset
nb: Lagre forhåndsinnstilling

en: Delete Preset
nb: Slett forhåndsinnstilling

en: Import Presets
nb: Importer forhåndsinnstillinger

en: Export Presets
nb: Eksporter forhåndsinnstillinger

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
nb: Kodek:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
nb: Ikke alle formater og kodekser er kompatible. Heller ikke alle
    valgkombinasjoner er kompatible med alle kodekser.

en: Show All Formats
nb: Vis alle formater

en: Show All Codecs
nb: Vis alle kodeker

en: Formats
nb: Formater

en: Codecs
nb: Kodeker

en: General Options
nb: Generelle alternativer

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
nb: ISO 639 3-bokstavers språkkode
    Valgfri
    tom - automatisk

en: Language:
nb: Språk:

en: Bit Reservoir
nb: Bitreservoar

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
nb: Kodektagg (FOURCC)
    Valgfri
    tom - automatisk

en: Tag:
nb: Tagg:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
nb: Bitrate (bit/sekund) - påvirker den endelige filstørrelsen og kvalitetetn
    Visse kodeker godtar bare spesifikke verdier (128k, 192k, 256k osv.)
    0 - automatisk
    Anbefalt - 192000

en: Bit Rate:
nb: Bitrate:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
nb: Generell kvalitet, brukt på forskjellig vis av forskjellige kodekser
    Påkrevd for Vorbis
    0 — Automatisk
    -1 — Av (bruk bitrate i stedet)

en: Quality:
nb: Kvalitet:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
nb: Datarate (Hz)
    0 - ikke endre samplingsfrekvens

en: Sample Rate:
nb: Datarate:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
nb: Lydkuttefrekvens (Hz)
    Valgfri
    0 - automatisk

en: Cutoff:
nb: Avkutting:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
nb: AAC-profile
    Lav kompleksitet - standard
    De fleste spillere spiller ikke annet

en: Profile:
nb: Profil:

en: FLAC options
nb: FLAC-valg

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
nb: Komprimeringsnivå
    Krevd for FLAC
    -1 - automatisk
    min - 0 (rask innkoding, stor fil)
    maks - 10 (treg innkoding, liten fil)

en: Compression:
nb: Komprimering:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
nb: Rammestørrelse
    Valgfritt
    0 - standard
    minimum - 16
    maksimalt - 65535

en: Frame:
nb: Ramme:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
nb: Presisjon på LPC-koeffisienter
    Valgfri
    0 - standard
    min - 1
    maks - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
nb: Metode for prediksjonsfølge<
    Estimat - raskest, minste komprimering
    Logaritmisk søk - tregest, beste komprimering
    Fullt søk - standard

en: PdO Method:
nb: PdO-metode:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
nb: Minimal prediksjonsfølge
    Valgfri
    -1 - standard
    min - 0
    maks - 32 (med LPC) eller 4 (uten LPC)

en: Min. PdO
nb: Minimum PdO

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
nb: Maksimal prediksjonsfølge
    Valgfri
    -1 - standard
    min - 0
    maks - 32 (med LPC) eller 4 (uten LPC)

en: Max. PdO
nb: Maks PdO

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
nb: Minimum partisjonssystematisering
    Valgfritt
    -1 er standarden
    Minimum: 0
    Maksimum: 8

en: Min. PtO
nb: Minimum PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
nb: Maksimal partisjonssystematisering
    Valgfritt
    -1 er standarden
    Minimum — 0
    Maksimum — 8

en: Max. PtO
nb: Maksimum PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
nb: Bruk LPC

en: MPEG container options
nb: MPEG-innpakningsalternativer

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
nb: Maks bitrate for den multipleksede strømmen
    Valgfritt
    0 - standard

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
nb: Mux-rate:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
nb: Pakkestørrelse
    Valgfri
    0 - standard

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
nb: Pakkestørrelse:

en: You can't delete a preset without name
nb: Du kan ikke slette en forhåndsinnstilling uten navn

en: Delete preset '%s'?
nb: Slett forhåndsinnstillingen «%s»?

en: Confirm Deletion
nb: Bekreft sletting

en: You can't save a preset without a name
nb: Du kan ikke lagre en forhåndsinnstilling uten navn

en: Select xml file with presets to import
nb: Velg XML-fil med forhåndsinnstillinger å importere

en: No presets to export
nb: Ingen forhåndsinnstillinger å eksportere

en: Select xml file to export presets into
nb: Velg XML-fila som forhåndsinnstillingene skal eksporteres til

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
nb: Format %s er ikke kompatibel med kodek %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
nb: Inkompatibelt format og kodek

en: Failed to guess format
nb: Klarte ikke å gjette formatet

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
nb: Fant ikke kodeken

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
nb: FFmpeg er konfigurert i Innstillinger og har startet uten problemer tidligere,
    men denne gangen kunne ikke Audacity laste det inn under oppstart.
    
    Du vil kanskje gå til Innstillinger > Bibliotek og rekonfigurere det.

en: FFmpeg startup failed
nb: Feil ved start av FFmpeg

en: FFmpeg library not found
nb: Fant ikke FFmpeg-biblioteket

en: Locate FFmpeg
nb: Finn FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
nb: Audacity trenger filen %s for å importere og eksportere via FFmpeg.

en: Location of '%s':
nb: Plasseringen til '%s':

en: To find '%s', click here -->
nb: For å finne '%s', klikk her →

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
nb: For å få en gratis kopi av FFmpeg, klikk her →

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
nb: Last ned

en: Only avformat.dll
nb: Bare avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
nb: Kun libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
nb: Bare libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
nb: Hvor er '%s'?

en: FFmpeg not found
nb: Fant ikke FFmpeg

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
nb: Audacity prøvde å importere en lydfil med FFmpeg,
    men fant ikke bibliotekene.
    
    For å bruke FFmpeg-import, gå til Rediger > Innstillinger > Bibliotek
    for å laste ned eller finne FFmpeg-bibliotekene.

en: Do not show this warning again
nb: Ikke vis denne advarselen igjen

en: FFmpeg Import/Export Library
nb: FFmpeg import/eksportbibliotek

en: No compatible FFmpeg library was found
nb: Ingen kompatible FFmpeg-biblioteker ble funnet

en: FFmpeg Library Version:
nb: FFmpeg-bibliotekversjon:

en: FFmpeg Library:
nb: FFmpeg-bibliotek:

en: Loca&te...
nb: Fi&nn...

en: Dow&nload
nb: Last& ned

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
nb: Audacity har automatisk oppdaget gyldige FFmpeg-bibliotek.
    Vil du fremdeles lete etter dem manuelt?

en: Success
nb: Vellykket

en: Error Saving FFmpeg Presets
nb: Feil ved lagring av FFmpeg-forhåndsinnstillinger

en: Overwrite preset '%s'?
nb: Overskriv forhåndsinnstillingen «%s»?

en: Confirm Overwrite
nb: Bekreft overskriving

en: Please select format before saving a profile
nb: Vennligst velg format før du lagrer en profil

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
nb: Vennligst velg kodek før du lagrer en profil

en: Preset '%s' does not exist.
nb: Forhåndsinnstillingen «%s» finnes ikke.

en: Replace preset '%s'?
nb: Overskriv forhåndsinnstillingen '%s'?

en: FFmpeg-compatible files
nb: FFmpeg-kompatible filer

en: Try installing FFmpeg.
nb: Forsøk å installere FFmpeg.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
nb: Indeks[%02x] Kodek[%s], Språk[%s], Bitrate[%s], Kanaler[%d], Varighet[%d]

en: Bit Depth
nb: Bitdybde

en: Level
nb: Nivå

en: 0 (fastest)
nb: 0 (raskest)

en: FLAC Files
nb: FLAC-filer

en: FLAC export couldn't open %s
nb: FLAC-eksport klarte ikke å åpne %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
nb: FLAC-kodeket klarte ikke å starte
    Status: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
nb: Eksporter den markerte lyden som FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
nb: Eksporter lyden som FLAC

en: FLAC files
nb: FLAC-filer

en: List of Files in basic text format
nb: Liste av Filer i rent tekstformat

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
nb: Vinduet har feil startposisjon i LOF-fila.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
nb: Ugyldig varighet i LOF-fil.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
nb: MIDI-spor kan ikke forskyves individuelt, det kan kun lydfiler.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
nb: Sporet har feil startposisjon i LOF-fila.

en: Version
nb: Versjon

en: MP2 Files
nb: MP2-filer

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
nb: Kan ikke eksportere MP2 med denne samplingsfrekvensn og bitraten

en: Unable to open target file for writing
nb: Klarte ikke åpne målfil for skriving

en: Exporting selected audio at %ld kbps
nb: Eksporterer markert lyd med %ld kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
nb: Eksporterer lyden i %ld kb/s

en: 220-260 kbps (Best Quality)
nb: 220-260 kbps (Beste kvalitet)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
nb: 45-85 kbps (mindre filer)

en: Excessive, 320 kbps
nb: Overdreven, 320kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
nb: Ekstrem, 220-260 kb/s

en: Standard, 170-210 kbps
nb: Standard, 170-210 kb/s

en: Medium, 145-185 kbps
nb: Middels, 145-185 kb/s

en: Excessive
nb: Overdreven

en: Extreme
nb: Ekstrem

en: Medium
nb: Middels

en: Bit Rate Mode
nb: Bitfrekvensmodus

en: Preset
nb: Forhåndsinnstilling

en: Variable
nb: Variabel

en: Average
nb: Gjennomsnittlig

en: Constant
nb: Konstant

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
nb: Kvalitet

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
nb: Finn LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
nb: Audacity trenger fila %s for å lage MP3-er.

en: Location of %s:
nb: Plasseringen til %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
nb: For å finne %s, klikk her -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
nb: For å få en gratis utgave av LAME, klikk her →

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
nb: Hvor finnes filen %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
nb: Du lenker til lame_enc.dll v%d.%d. Denne versjonen er ikke kompatibel med Audacity %d.%d.%d.
    Vennligst last ned den nyeste utgaven av ‘LAME for Audacity’.

en: Only lame_enc.dll
nb: Bare lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
nb: Bare libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
nb: Bare libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
nb: Kun libmp3lame.so

en: Primary shared object files
nb: Primære delte objektfiler

en: Extended libraries
nb: Utvidede biblioteker

en: Only libmp3lame.so.0
nb: Bare libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
nb: MP3-filer

en: Could not open MP3 encoding library!
nb: Kunne ikke åpne MP3-omkodingsbiblioteket!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
nb: Kunne ikke starte opp MP3-omkodingsbiblioteket!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
nb: Ikke et gyldig eller støttet MP3-omkodingsbibliotek!

en: Unable to initialize MP3 stream
nb: Kunne ikke starte opp MP3-strøm

en: Exporting selected audio with %s preset
nb: Eksporterer markert lyd med forvalget %s

en: Exporting the audio with %s preset
nb: Eksporterer lyden med forvalget %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
nb: Eksporterer markert lyd med VBR-kvalitet %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
nb: Eksporterer lyden med VBR-kvaliteten %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
nb: Eksporterer markert lyd med %d Kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
nb: Eksporterer lyden i %d Kb/s

en: Error %ld returned from MP3 encoder
nb: Feilkode %ld returnert fra MP3-omkoder

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
nb: Prosjektsamplingsfrekvensen (%d) støttes ikke av MP3-filformatet.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
nb: Kombinasjonen av samplingsfrekvensen (%d) og bitfrekvensen (%d Kb/s) i
    prosjektet støttes ikke av MP3-filformatet.

en: MP3 export library not found
nb: Fant ikke bibliotek for eksportering til MP3

en: (Built-in)
nb: (Innebygget)

en: LAME MP3 Export Library
nb: Bibliotek for LAME MP3-eksport

en: MP3 Library Version:
nb: MP3-bibliotek versjon:

en: MP3 files
nb: MP3-filer

en: Ogg Vorbis Files
nb: Ogg Vorbis-filer

en: Unable to export - rate or quality problem
nb: Kan ikke eksportere - frekvens- eller kvalitetsproblem

en: Unable to export - problem initialising
nb: Kan ikke eksportere - problem med initialisering

en: Unable to export - problem creating stream
nb: Kan ikke eksportere - problem med å opprette strøm

en: Unable to export - problem with packets
nb: Kan ikke eksportere - problem med pakker

en: Unable to export - problem with file
nb: Kan ikke eksportere - filproblem

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
nb: Eksporterer markert lyd som Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
nb: Eksporterer lyden som Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
nb: Ogg Vorbis-filer

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
nb: Indeks[%02x] Versjon[%d], Kanaler[%d], Rate[%ld]

en: Media read error
nb: Feil ved lesing av medie

en: Not an Ogg Vorbis file
nb: Ikke en Ogg Vorbis fil

en: Vorbis version mismatch
nb: Vorbis-versjoner passer ikke

en: Invalid Vorbis bitstream header
nb: Ugyldig Vorbis bitstrøm topptekst

en: Internal logic fault
nb: Intern logisk feil

en: no error
nb: ingen feil

en: invalid argument
nb: ugyldig argument

en: buffer too small
nb: bufferen er for liten

en: internal error
nb: intern feil

en: invalid packet
nb: ugyldig pakke

en: not implemented
nb: ikke implementert

en: invalid state
nb: ugyldig tilstand

en: memory allocation has failed
nb: minnetildeling mislyktes

en: Auto
nb: Automatisk

en: Maximum
nb: Maksimum

en: VBR Mode
nb: VBR-modus

en: Optimize for
nb: Optimaliser for

en: Speech
nb: Tale

en: Buffer overflow in OGG packet
nb: Bufferoverstiging i OGG-pakke

en: Unable to write OGG page
nb: Klarte ikke å lagre OGG-side

en: Opus Files
nb: Opus-filer

en: Unsupported sample rate
nb: Ustøttet samplingsfrekvens

en: Exporting selected audio as Opus
nb: Eksporterer den valgte lyd som Opus

en: Exporting the audio as Opus
nb: Eksporterer lyden som Opus

en: Unable to create Opus encoder
nb: Kunne ikke opprette Opus-koder

en: Unable to set bitrate
nb: Klarte ikke å angi bitfrekvens

en: Unable to set complexity
nb: Klarte ikke å angi kompleksitet

en: Unable to set bandwidth
nb: Klarte ikke å angi båndbredden

en: Unable to set VBR mode
nb: Klarer ikke å angi VBR-modus

en: Unable to set CVBR mode
nb: Klarer ikke å angi CVBR-modus

en: Failed to encode input buffer
nb: Mislyktes i å kode inndatabufferen

en: Opus files
nb: Opus-filer

en: File has changed the number of channels in the middle.
nb: Filen har endret antall kanaler i midten.

en: IO error reading from file
nb: IO-feil under lesing fra fil

en: not an Opus file
nb: ikke en Opus-fil

en: invalid header
nb: Ugyldig header

en: unsupported version
nb: ustøttet versjon

en: invalid stream structure
nb: ugyldig strømmingsstruktur

en: stream is not seekable
nb: strømmen er ikke søkbar

en: invalid timestamp
nb: ugyldig tidsstempel

en: Failed to decode Opus file: %s
nb: Mislyktes i å dekode Opus-filen: %s

en: Encoding
nb: Koding

en: Other uncompressed files
nb: Andre ukomprimerte filer

en: GSM 6.10 requires mono
nb: GSM 6.10 krever mono

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
nb: WAVEX- og GSM 6.10-formater er ikke kompatible

en: Cannot export audio in this format.
nb: Kan ikke eksportere lyd i dette formatet.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
nb: Du har prøvd å eksportere en WAV- eller AIFF-fil på over 4GB.
    Audacity kan ikke gjøre dette, eksporten ble avbrutt.

en: Exporting the selected audio as %s
nb: Eksporterer markert lyd som %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
nb: Feil under skriving av %s-filen (Er disken full?).
    Libsndfile-biblioteket sier "%s"

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
nb: WAV, AIFF og andre ukomprimerte filtyper

en: Signed 8 bit PCM
nb: Signert 8-bit PCM

en: Signed 16 bit PCM
nb: Signert 16-bit PCM

en: Signed 24 bit PCM
nb: Signert 24-bit PCM

en: Signed 32 bit PCM
nb: Signert 32-bit PCM

en: Unsigned 8 bit PCM
nb: Usignert 8-bit PCM

en: 32 bit float
nb: 32-bit flyttall

en: 64 bit float
nb: 64-bit flyttall

en: 12 bit DWVW
nb: 12-bit DWVW

en: 16 bit DWVW
nb: 16-bit DWVW

en: 24 bit DWVW
nb: 24-bit DWVW

en: 16 bit DPCM
nb: 16-bit DPCM

en: 8 bit DPCM
nb: 8-bit DPCM

en: Low Quality (Fast)
nb: Lav kvalitet (Rask)

en: Normal Quality
nb: Normal kvalitet

en: High Quality (Slow)
nb: Høy kvalitet (Treg)

en: Very High Quality (Slowest)
nb: Veldig høy kvalitet (Tregest)

en: Hybrid Mode
nb: Hybridmodus

en: Create Correction(.wvc) File
nb: Opprett .wvc-fil for korrigeringer

en: WavPack Files
nb: WavPack-filer

en: Unable to create target file for writing
nb: Klarte ikke å opprette målfilen for lagring

en: Exporting selected audio as WavPack
nb: Eksporterer den valgte lyden som WavPack

en: Exporting the audio as WavPack
nb: Eksporterer lyden som WavPack

en: WavPack files
nb: WavPack-filer

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
nb: Støtte på %d feil under dekoding av WavPack-fil!

en: &Nyquist Workbench...
nb: &Nyquist-arbeidsbenk...

en: &Undo	Ctrl+Z
nb: &Angre	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
nb: &Gjør om	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
nb: Kl&ipp ut	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
nb: &Kopier	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
nb: &Lim inn	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
nb: Fje&rn	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
nb: Velg a&lle	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
nb: &Finn...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
nb: &Matchende overmappe	F8

en: &Top S-expr	F9
nb: &Høyeste S-uttrykk	F9

en: &Higher S-expr	F10
nb: &Høyere S-utrrykk	F10

en: &Previous S-expr	F11
nb: &Forrige S-uttrykk	F11

en: &Next S-expr	F12
nb: &Neste S-uttrykk	F12

en: &Go to
nb: &Gå til

en: Select &Font...
nb: Skrifttype...

en: Split &Vertically
nb: Kløyv loddrett

en: Split &Horizontally
nb: Kløyv vannrett

en: Show S&cript
nb: Vis s&kript

en: Show &Output
nb: Vis u&tdata

en: &Large Icons
nb: &Store ikoner

en: &Small Icons
nb: &Små ikoner

en: Toolbar
nb: Verkt&øylinje

en: &Go	F5
nb: &GåF5

en: &Stop	F6
nb: &StoppF6

en: &About
nb: &Om

en: Script
nb: Skript

note: i18n-hint noun
en: Output
nb: Utdata

en: Load Nyquist script
nb: Last inn Nyquist-skript

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
nb: Nyquist-skripter (*.ny)|*.ny|Lisp-skripter (*.lsp)|*.lsp|Alle filer|*

en: Script was not saved.
nb: Skriptet ble ikke lagret.

en: Save Nyquist script
nb: Lagre Nyquist-skript

en: Find dialog
nb: Finn dialog

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
nb: Tango Icon Gallery (oppgavelinjeikoner)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
nb: © 2009 av Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
nb: Ekstern Audacity-modul som har en enkel IDE for å skrive effekter.

en: Nyquist Effect Workbench
nb: Arbeidsbenk for Nyquist-effekter

en: No matches found
nb: Ingen treff funnet

en: Code has been modified. Are you sure?
nb: Koden har blitt endret på. Er du sikker?

en: Untitled
nb: Uten tittel

en: Nyquist Effect Workbench -
nb: Arbeidsbenk for Nyquist-effekter -

en: New
nb: Ny

en: New script
nb: Nytt skript

en: Open
nb: Åpne

en: Open script
nb: Åpne skript

en: Save
nb: Lagre

en: Save script
nb: Lagre skript

en: Save As
nb: Lagre som

en: Save script as...
nb: Lagre skript som...

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy to clipboard
nb: Kopier til utklippstavlen

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Cut to clipboard
nb: Klipp ut til utklippstavlen

en: Paste
nb: Lim inn

en: Paste from clipboard
nb: Lim inn fra utklippstavlen

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
nb: T&øm

en: Clear selection
nb: Tøm utvalg

en: Select All
nb: Velg alle

en: Select all text
nb: Velg all tekst

en: Undo
nb: Angre

en: Undo last change
nb: Angre forrige endring

en: Redo
nb: Gjør om

en: Redo previous change
nb: Gjør om forrige endring

en: Find
nb: Finn

en: Find text
nb: Finn tekst

en: Match
nb: Treff

en: Go to matching paren
nb: Hopp til matchende overmappe

en: Top
nb: Topp

en: Go to top S-expr
nb: Hopp til øverste S-uttrykk

en: Up
nb: Opp

en: Go to higher S-expr
nb: Hopp til høyere S-uttrykk

en: Previous
nb: Forrige

en: Go to previous S-expr
nb: Hopp til forrige S-uttrykk

en: Next
nb: Neste

en: Go to next S-expr
nb: Hopp til neste S-uttrykk

en: Start script
nb: Start skript

en: Stop script
nb: Stopp skript

en: Waiting for audio.com
nb: Venter på audio.com

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
nb: Du må foreta deg noe på audio.com før du kan fortsette. Denne handlingen kan avbrytes.

en: Save to audio.com
nb: Lagre til audio.com

en: Generating audio preview...
nb: Genererer forhåndsvisning av lyd...

en: Open from audio.com
nb: Åpne fra audio.com

en: Synchronizing project
nb: Synkroniserer prosjektet

en: Previews can be updated only for Cloud projects
nb: Forhåndsvisninger kan bare oppdateres for skylagringsprosjekter

en: Save &To Cloud...
nb: &Lagre til skylagring...

en: &Update Cloud Audio Preview
nb: &Oppdater forhåndsvisning av lyd fra skyen

en: Open Fro&m Cloud...
nb: Åpne fra s&kylagring...

en: S&hare Audio...
nb: D&el lyd...

en: Cloud
nb: Sky

en: Account
nb: Konto

en: Export behavior
nb: Eksportatferd

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
nb: Vis "H&vordan vil du eksportere?"-dialogen

en: Save behavior
nb: Lagringsatferd

en: Always &ask
nb: Alltid &spør

en: Always &save to cloud
nb: Alltid lagre til &skylagringen

en: Always save to the co&mputer
nb: Alltid lagre til data&maskinen

en: Temporary Cloud files directory
nb: Mappe for midlertidige skylagringsfiler

en: &Location:
nb: &Plassering:

en: &Browse...
nb: &Bla gjennom...

en: days
nb: dager

en: &Remove temporary files after:
nb: &Fjern midlertidige filer etter:

en: Preferences for Cloud
nb: Innstillinger for skylagring

en: Choose a location to place the temporary directory
nb: Velg en plassering for den midlertidige mappen

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
nb: Mappe for midlertidige filer kan ikke være på en FAT-disk.

en: Cannot set the preference.
nb: Kan ikke sette innstilling.

en: Failed.
nb: Mislyktes.

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
nb: Synkroniserer til audio.com ... (%d%%)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
nb: Prosjektet synkroniseres med audio.com. Vil du stoppe synkroniseringsprosessen?

en: Waiting for space to free up
nb: Venter på at det skal bli ledig plass

en: Share Audio
nb: Del lyd

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
nb: &Lyddelingslinje

en: You are not signed in
nb: Du er ikke pålogget

en: Sign in
nb: Logg på

en: &Sign Out
nb: &Logg ut

en: Don't show this again
nb: Ikke vis dette igjen

note: i18n-hint: A title that is shown on the first project save that allows the user to select Cloud or local save.
en: How would you like to save?
nb: Hvordan vil du lagre den?

en: Save to the Cloud (free)
nb: Lagre til skylagringen (gratis)

en: &Save to Cloud
nb: &Lagre til skylagring

en: On your computer
nb: På datamaskinen din

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
nb: Filene lagres på enheten din.
    Bemerk: Hvis du vil eksportere MP3- og WAV-filer, bruker du 'Fil' → 'Eksporter lyd' i stedet.

en: Save to &computer
nb: Lagre til &datamaskinen

en: &Remember my choice and don't show again
nb: &Husk valget mitt og ikke vis igjen

note: i18n-hint: A title that is shown on export that allows the user to select Cloud or local export.
en: How would you like to export?
nb: Hvordan vil du eksportere det?

en: Share to audio.com
nb: Del til audio.com

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
nb: Laster opp en ukomprimert lydfil og genererer en delbar lenke. Denne lenken gjør det mulig for andre å laste ned filen i enten .wav- eller .mp3-format.

en: &Share to audio.com
nb: &Del til audio.com

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
nb: Eksporter MP3-filer, WAV-filer, FLAC-filer og andre formater til datamaskinen din.

en: Export to &computer
nb: Eksporter til &datamaskinen

en: &Don't show again
nb: &Ikke vis igjen

en: Project Name
nb: Prosjektets navn

en: Private
nb: Privat

en: Unlisted
nb: Ikke oppført

en: Public
nb: Offentlig

en: Save to computer...
nb: Lagre på datamaskinen...

en: We encountered an issue syncing your file
nb: Vi støtte på et problem med å synkronisere filen din

en: Log in to audio.com to proceed.
nb: Logg inn på audio.com for å fortsette.

en: Link account
nb: Koble konto

en: We were unable to link your account. Please try again.
nb: Kunne ikke koble sammen kontoen. Prøv igjen.

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: &Try again
nb: &Prøv igjen

en: Account linked successfully!
nb: Kontoen ble koblet!

en: Enter token to link your account
nb: Skriv inn token for å koble sammen kontoen

en: C&ontinue
nb: F&ortsett

en: L&ink audio.com account...
nb: Koble sammen audio.com-konto…

en: Continue with Google
nb: Fortsett med Google

en: Continue with Facebook
nb: Fortsett med Facebook

en: Email
nb: E-post

en: Password
nb: Passord

en: Forgot your password?
nb: Glemt passordet?

en: Already have an account?
nb: Har du allerede konto?

en: Sign in here
nb: Logg inn her

en: Need an account?
nb: Trenger du konto?

en: Continue
nb: Fortsett

en: This project is no longer saved to the Cloud
nb: Dette prosjektet er ikke lenger skylagret

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
nb: Dette prosjektet er fjernet fra audio.com og kan derfor ikke lagres nå.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
nb: Du kan enten lagre det i skyen som et nytt prosjekt eller lagre det på datamaskinen din.

en: Save to computer
nb: Lagre på datamaskinen

en: Save to Cloud
nb: Lagre til skylagringen

en: Your project storage limit has been reached.
nb: Prosjektlagringsgrensen din er nådd.

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
nb: Du kan bli nødt til å fjerne eldre prosjekter for å frigjøre plass. For flere alternativer, besøk audio.com

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
nb: Du kan også lagre prosjektet lokalt for å unngå å miste endringer.

en: Visit audio.com
nb: Besøk audio.com

en: Project version conflict detected
nb: Konflikt mellom prosjektversjoner ble oppdaget

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
nb: Det er en nyere versjon av dette Audacity-prosjektet på audio.com. Hvis du lagrer blir den erstattet.

en: Save this project
nb: Lagre dette prosjektet

en: Discard and open latest version
nb: Forkast og åpne den nyeste versjonen

en: Open local project
nb: Åpne lokalt prosjekt

en: Cloud project conflict
nb: Konflikt i skyprosjektet

en: Keep currently open version
nb: Behold den nåværende åpne versjonen

en: Open new version
nb: Åpne en ny versjon

en: Open from Cloud
nb: Åpne fra skylagringen

en: less than 1 minute
nb: mindre enn 1 minutt

en: one minutes ago | %d minutes ago
nb[0]: ett minutt siden
nb[1]: %d minutter siden

en: one hour ago | %d hours ago
nb[0]: en time siden
nb[1]: %d timer siden

en: Modified
nb: Endret

en: Failed to authorize account
nb: Mislyktes i å autorisere kontoen

en: Loading projects list...
nb: Laster inn prosjektlisten...

en: Failed to get projects list
nb: Mislyktes i å hente prosjektlisten

en: Cloud saved projects
nb: Skylagrede prosjekter

en: Search:
nb: Søk:

en: Prev
nb: Forrige

en: View in audio.com
nb: Vis i audio.com

en: Page %d of %d
nb: Side %d av %d

en: Anyone will be able to listen to this audio.
nb: Hvem som helst vil kunne lytte til denne lyden.

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
nb: Kun du og de du deler en lenke med, vil kunne lytte til denne lyden.

en: Are you sure you want to cancel?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte?

en: Cancel upload to Audio.com
nb: Stans opplasting til Audio.com

en: Uploading audio...
nb: Laster opp lyd…

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
nb: Vi kan ikke laste opp denne filen. Prøv igjen og sørg for å koble til audio.com-kontoen din før du laster opp.

en: Upload error
nb: Opplastingsfeil

en: We are unable to prepare this file for uploading.
nb: Kunne ikke klargjøre filen for opplasting.

en: Finalizing upload...
nb: Ferdigstiller opplasting…

en: Track Title
nb: Sportittel

en: Preparing audio...
nb: Klargjør lyd…

en: You are not authorized to access this project.
nb: Du har ikke tilgang til dette prosjektet.

en: You tried to access a project that has expired.
nb: Du forsøkte å få tilgang til et prosjekt som har utløpt.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
nb: Audacity hadde problemer med å koble til serveren.

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
nb: Prosjektet er for stort til å laste opp. Lagre det på datamaskinen i stedet.

en: You don't have access to this project.
nb: Du har ikke tilgang til dette prosjektet.

en: The project could not be found.
nb: Prosjektet ble ikke funnet.

en: Audacity encountered an internal error.
nb: Audacity støtte på en intern feil.

en: Audio.com encountered an internal error.
nb: Audio.com støtet på en intern feil.

en: Audacity encountered an unknown error.
nb: Audacity støtte på en ukjent feil.

en: Sync failed
nb: Synkronisering mislyktes

en: Error details:
    %s
nb: Detaljer om feilen:
    %s

en: Syncing your project
nb: Synkroniserer prosjektet ditt

en: Success!
nb: Suksess!

en: Done
nb: Ferdig

en: Cloud project incomplete
nb: Skylagringsprosjektet er ikke fullført

en: Load latest
nb: Last inn nyligste

en: You have canceled this upload to audio.com
nb: Du har avbrutt denne opplastingen til audio.com

en: Retry
nb: Prøv igjen

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
nb: Eksporterte Allegro-filer (.gro) lagrer tid som:

en: Please select only one Note Track at a time.
nb: Du kan bare måle ett notespor om gangen.

en: Please select a Note Track.
nb: Vennligst velg et notespor.

en: Export MIDI As:
nb: Eksporter MIDI som:

en: MIDI file
nb: MIDI-fil

en: Allegro file
nb: Allegro-fil

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
nb: Du har valgt et filnavn med en filendelse som ikke ble gjenkjent.
    Vil du fortsette?

en: Export MIDI
nb: Eksporter MIDI

en: Export MI&DI...
nb: Eksporter MI&DI...

en: Imported MIDI from '%s'
nb: Importert MIDI fra «%s»

en: Import MIDI
nb: Importer MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
nb: Klarte ikke åpne %s-filen: Filnavnet er for kort.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
nb: Kunne ikke åpne %s-filen: Feil filtype.

en: Could not open file %s.
nb: Klarte ikke å åpne filen %s.

en: Select a MIDI file
nb: Velg en MIDI-fil

en: MIDI and Allegro files
nb: MIDI- og Allegro-filer

en: MIDI files
nb: MIDI-filer

en: Allegro files
nb: Allegro-filer

en: No revision identifier was provided
nb: Ingen revisjonsidentifikator ble angitt

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
nb: %s, systemadministrasjon

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
nb: %s, medskaper og utvikler

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
nb: %s, utvikler

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
nb: %s, utvikler og brukerstøtte

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
nb: %s, dokumentasjon og brukerstøtte

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
nb: %s, kvalitetstester, dokumentasjon og brukerstøtte

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
nb: %s, dokumentasjon og brukerstøtte på fransk

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
nb: %s, kvalitetskontroll

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
nb: %s, tilgjengelighetsrådgiver

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
nb: %s, grafikkdesigner

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
nb: %s, komponist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
nb: %s, Nyquist-tillegg

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
nb: %s, nettsideutvikler

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
nb: %s, grafikk

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, effects presets
nb: %s, effektforhåndsinnstillinger

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
nb: %s (inneholder %s, %s, %s, %s og %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
nb: Om %s

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
nb: %s, den frie, åpen-kildede, kryssplattformsprogramvaren for å spille inn og redigere lyder.

en: Credits
nb: Takk til

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
nb: %s teammedlemmer

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
nb: Særlig utmerkede %s Team-medlemmer, som ikke er aktive for øyeblikket

en: Contributors
nb: Bidragsytere

en: Website and Graphics
nb: Nettsted og grafikk

en: Translators
nb: Oversettere

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
nb: %s inkluderer kode fra de følgende prosjektene:

en: Special thanks:
nb: Særlig takk til:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
nb: %s nettsted:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
nb: %s-programvaren har opphavsrett %s 1999-2024 %s Team.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
nb: Navnet %s er et registrert varemerke.

en: Build Information
nb: Kompileringsinformasjon

en: Enabled
nb: På

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
nb: Byggversjon

en: Program build date:
nb: Dato programmet ble bygget:

en: Commit Id:
nb: Commit-id:

en: Debug build (debug level %d)
nb: Debug-bygg (debugnivå %d)

en: Release build (debug level %d)
nb: Utgivelsesversjon (debugnivå %d)

en: %s, 64 bits
nb: %s, 64 bit

en: %s, 32 bits
nb: %s, 32-bit

en: Build type:
nb: Kompileringstype:

en: Compiler:
nb: Innpakker:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
nb: Installeringsprefiks:

en: Cache folder:
nb: Mellomlagringsmappe:

en: Settings folder:
nb: Innstillingsmappe:

en: Data folder:
nb: Datamappe:

en: State folder:
nb: Tilstandsmappe:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
nb: Kjernebiblioteker

en: Cross-platform GUI library
nb: Flerplattform GUI-bibliotek

en: Audio playback and recording
nb: Lydavspilling og opptak

en: Sample rate conversion
nb: Samplingsfrekvenskonvertering

en: File Format Support
nb: Filformatstøtte

en: MP3 Import
nb: MP3-importering

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
nb: MP3-eksportering

note: i18n-hint: Opus is the codec name. This name should not be translated
en: Opus Import and Export
nb: Opus-importering og -eksportering

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
nb: Ogg Vorbis-importering og -eksportering

en: ID3 tag support
nb: Støtte for ID3-tagger

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
nb: FLAC-importering og -eksportering

en: MP2 export
nb: MP2-eksportering

en: FFmpeg Import/Export
nb: FFmpeg import/eksport

en: Features
nb: Funksjoner

en: Plug-in support
nb: Støtte for tilleggsmoduler

en: Sound card mixer support
nb: Støtte for lydkortmikser

en: Pitch and Tempo Change support
nb: Støtte for endring av tonehøyde og tempo

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
nb: Støtte for ekstremt tonefall og tempoendring

[ctx: about dialog]
en: Legal
nb: Juridisk

en: GPL License
nb: GPL-lisens

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
nb: PERSONVERNSERKLÆRING

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
nb: Oppdateringssjekk og feilinnmelding krever nettverkstilgang. Disse funksjonene er valgfrie.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
nb: Se %s for mer info.

en: Click and drag to define a looping region.
nb: Klikk og dra for å definere en loop-region.

en: Timeline actions disabled during recording
nb: Tidslinjevalg er deaktivert under opptak

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
nb: Klikk og dra for å justere, dobbeltklikk for å tilbakestille

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Playhead
nb: Spill inn / Avspillingspunkt

en: Timeline
nb: Tidslinje

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
nb: Klikk og dra for å begynne å søke

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
nb: Klikk og dra for å begynne å dra

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
nb: Klikk og beveg for å gni. Klikk og dra for å lete.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
nb: Beveg for å lete

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
nb: Beveg for å dra

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
nb: Dra for å lete. Slipp for å stoppe å lete.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
nb: Dra for å lete. Slipp og dra for å gni.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
nb: Beveg for å gni. Dra for å søke.

en: Quick-Play disabled
nb: Hurtigavspilling deaktivert

en: Quick-Play enabled
nb: Hurtigavspilling aktivert

en: Timeline Options
nb: Tidslinjevalg

en: Minutes and Seconds
nb: Minutter og sekunder

en: Beats and Measures
nb: Beats og målinger

en: Setting a loop region also makes an audio selection
nb: Å velge et gjentakelsesområde, lager også en lydvelging

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
nb: Tøm gjentaking

en: Set Loop To Selection
nb: Sett loop til valg

en: Scroll view to playhead
nb: Skroll visningen til avspillingspunktet

en: Continuous scrolling
nb: Kontinuerlig rulling

en: Failed to remove %s
nb: Klarte ikke å fjerne %s

en: Failed!
nb: Mislyktes!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
nb: Fant ikke fila %s.
    
    Den har blitt fjernet fra lista med nylig brukte filer.

en: Audacity is starting up...
nb: Audacity starter opp...

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
nb: SQLite-biblioteket kunne ikke initialiseres.  Audacity kan ikke fortsette.

en: Block size must be within 256 to 100000000
nb: Blokkstørrelsen må være mellom 256 og 100000000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
nb: &Ny

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
nb: &Åpne...

en: Open &Recent...
nb: Åpne n&ylig brukt...

en: &About Audacity...
nb: &Om Audacity...

en: &File
nb: &Fil

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
nb: Audacity kunne ikke finne et trygt sted å lagre midlertidig filer.
    Audacity trenger et sted hvor automatiske opprenskningsprogrammer ikke vil slette de midlertidige filene.
    Vennligst velg en passende filplassering i preferansemenyen.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
nb: Audacity kunne ikke finne et sted å lagre midlertidig filer.
    Vennligst legg inn en passende mappe i innstillinger-dialogboksen.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
nb: Audacity vil nå avsluttes. Vennligst kjør Audacity igjen for å benytte den nye midlertidige mappen.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
nb: Å kjøre to kopier av Audacity samtidig kan forårsake
    tap av data eller få systemet ditt til å krasje.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
nb: Audacity klarte ikke å låse mappen med midlertidige filer.
    Denne mappen er kanskje i bruk av en annen kopi av Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
nb: Vil du starte Audacity likevel?

en: Error Locking Temporary Folder
nb: Feil ved lukking av midlertidig mappe

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
nb: Systemet har oppdaget at en annen kopi av Audacity kjører.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
nb: Bruk Ny eller Åpne-kommandoene i den kjørende
    Audacity-prosessen for å åpne flere prosjekter samtidig.

en: Audacity is already running
nb: Audacity kjører allerede

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
nb: Kunne ikke opprette delt minnesegment.
    
    feilkode=%d : “%s”.

en: Audacity Startup Failure
nb: Audacity oppstartsfeil

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
nb: Kunne ikke opprette semaforer.
    
    Dette skyldes trolig ressursmangel
    og en omstart kan være nødvendig.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
nb: Kunne ikke skaffe låse-semaforer.
    
    Dette skyldes trolig ressursmangel
    og en omstart kan være nødvendig.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
nb: Kunne ikke skaffe server-semaforer.
    
    Dette skyldes trolig ressursmangel
    og en omstart kan være nødvendig.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
nb: Audacity IPC-serveren kunne ikke initialiseres.
    
    Dette skyldes trolig ressursmangel
    og en omstart kan være nødvendig.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
nb: En uopprettelig feil skjedde under oppstart

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
nb: velg maksimal størrelse på diskblokker, i bytes

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
nb: spill av journalfilen

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
nb: denne hjelpebeskjeden

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
nb: kjør selvdiagnostikk

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
nb: vis Audacity-versjon

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
nb: lyd- eller prosjekt-filnavn

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
nb: Håndter 'audacity://'-URL-er

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
nb: Audacity-prosjektfiler (.aup3) er ikke 
    knyttet til Audacity.
    
    Vil du fikse dette, så de kan åpnes med et dobbeltklikk?

en: Audacity Project Files
nb: Audacity prosjektfiler

en: Audacity Configuration Error
nb: Audacity-konfigureringsfeil

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Quit Audacity
nb: &Avslutt Audacity

en: &Retry
nb: &Prøv igjen

en: Configure Project from Music File
nb: Sett opp prosjekt fra musikkfil

en: Automatic Music Configuration
nb: Automatisk musikkoppsett

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
nb: Audacity oppdaget at denne filen er %s bpm.
    Vil du skru på musikkvisning og sette prosjekttempoet til %s?

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
nb: Audacity oppdaget at en eller flere filer er %s bpm.
    Vil du skru på musikkvisning og sette prosjekttempoet til %s?

en: Music Import
nb: Musikkimportering

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
nb: Kun den valgte lyden.
    Kun den valgte delen av kildeklippet vil bli limt inn.

en: Paste audio
nb: Lim inn lyd

en: How would you like to paste your audio?
nb: Hvordan vil du lime inn lyden din?

en: Remember my choice and don't ask again
nb: Husk valget mitt og ikke spør igjen

en: Automatic Crash Recovery
nb: Automatisk krasjgjenoppretting

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
nb: Noen prosjekter ble ikke lagret skikkelig siste gang Audacity ble kjørt og kan gjenopprettes automatisk.
    
    Etter gjenoppretting, lagre prosjektene for å sikre at endringer lagres til disk.

en: Recoverable &projects
nb: Gjenopprettelige &prosjekter

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
nb: Velg

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
nb: Navn

en: &Discard Selected
nb: &Forkast valgte

en: &Recover Selected
nb: &Gjenopprett valgte

en: &Skip
nb: &Hopp over

en: No projects selected
nb: Ingen prosjekter er valgt

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
nb: Er du sikker på at du vil forkaste de valgte prosjektene?
    
    Å trykke på "Ja" sletter de valgte prosjektene umiddelbart.

en: Select Command
nb: Velg kommando

en: &Command
nb: &Kommando

en: &Edit Parameters
nb: R&ediger parametre

en: &Use Preset
nb: &Bruk forhåndsinnstilling

en: &Parameters
nb: &Parametre

en: &Details
nb: &Detaljer

en: Choose command
nb: Velg kommando

en: MP3 Conversion
nb: MP3-konvertering

en: Fade Ends
nb: Ton ut endene

en: Import Macro
nb: Importer makro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
nb: Makro %s eksisterer allerede. Vil du erstatte den?

en: Export Macro
nb: Eksporter makro

en: Effect
nb: Effekt

en: Menu Command (With Parameters)
nb: Menykommando (med parametere)

en: Menu Command (No Parameters)
nb: Menykommando (Ingen parametre)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
nb: «%s» krever at ett eller flere spor er valgt.

en: Your batch command of %s was not recognized.
nb: Klarte ikke å gjenkjenne din satsvise kommando %s.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
nb: Benyttet makro

en: Apply Macro
nb: Benytt makro

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
nb: Benyttet makroen '%s'

en: Apply '%s'
nb: Benytt '%s'

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
nb: Anvend %s med parameter(e)
    
    %s

en: Test Mode
nb: Prøvekjøring

en: Apply %s
nb: Anvend %s

en: Macros Palette
nb: Makropalett

en: Manage Macros
nb: Behandle makroer

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
nb: Velg makro

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
nb: Makro

en: Apply Macro to:
nb: Benytt makroen på:

en: Apply macro to project
nb: Benytt makroen på prosjektet

en: &Project
nb: &Prosjekt

en: Apply macro to files...
nb: Benytt makroen på &filer ...

en: &Files...
nb: &Filer ...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
nb: &Utvid

en: No macro selected
nb: Ingen makroer er valgt

en: Applying '%s' to current project
nb: Anvender «%s» på dette prosjektet

en: Please save and close the current project first.
nb: Vennligst lagre og lukk dette prosjektet først.

en: Select file(s) for batch processing...
nb: Velg fil(er) for satsvis prosessering...

en: Applying...
nb: Anvender...

en: File
nb: Fil

en: Remo&ve
nb: Fje&rn

en: &Rename...
nb: &Omdøp...

en: Re&store
nb: Gjen&opprett

en: I&mport...
nb: I&mporter...

en: E&xport...
nb: E&ksporter...

en: Edit Steps
nb: Rediger trinn(ene)

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
nb: Nr

en: Command
nb: Kommando

en: Parameters
nb: Parametre

en: &Insert
nb: &Sett inn

en: &Edit...
nb: Re&diger...

en: De&lete
nb: S&lett

en: Move &Up
nb: Flytt &opp

en: Move &Down
nb: Flytt &ned

en: &Save
nb: &Lagre

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
nb: Krym&p

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
nb: - STOPP -

en: %s changed
nb: %s ble endret

en: Do you want to save the changes?
nb: Vil du lagre endringene?

en: Enter name of new macro
nb: Gi et navn til den nye makroen

en: Name of new macro
nb: Navnet til den nye makroen

en: Name must not be blank
nb: Navnet kan ikke være tomt

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
nb: Navner kan ikke inneholde «%c» og «%c»

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette %s?

en: &Repeat %s
nb: &Repeter %s

en: Repeat Last Tool
nb: Gjenta siste verktøy

en: &Macro Manager
nb: &Makrobehandling

en: &Apply Macro
nb: &Benytt makro

en: Palette...
nb: Palett ...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
nb: Skript&barheter 1

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
nb: Skriptbar&heter 2

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
nb: Benkpress

en: Disk Block Size (KB):
nb: Diskblokkstørrelse (KB):

en: Number of Edits:
nb: Antall redigeringer:

en: Test Data Size (MB):
nb: Testdatastørrelse (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
nb: Tilfeldig frø:

en: Show detailed info about each block file
nb: Vis detaljert info om hver blokkfil

en: Show detailed info about each editing operation
nb: Vis detaljert info om hver redigeringshandling

en: Run
nb: Kjør

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
nb: benkpress.txt

en: Export Benchmark Data as:
nb: Eksporter benkpressdata som:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
nb: Blokkstørrelsen burde være innenfor området 1 - 1024 KB.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
nb: Redigeringstellingen burde være i området 1 - 10 000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
nb: Testdatastørrelsen burde være innenfor området 1 - 2000 MB.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
nb: Bruker %lld stykker på %lld samplinger hver, med en totalsum på %.1f MB.

en: Preparing...
nb: Forbereder...

en: Expected len %lld, track len %lld.
nb: Forventet lengde %lld, sporlengde %lld.

en: Performing %d edits...
nb: Utfører %d redigeringer...

en: Cut: %lld - %lld
nb: Klipp ut: %lld - %lld

en: Trial %d
nb: Prøve %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
nb: Utklipping (%lld, %lld) mislyktes.

en: Paste: %lld
nb: Lim inn: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
nb: Prøve %d
    Mislyktes ved innliming.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
nb: Tidsbruk for å utføre %d redigeringer: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
nb: Sjekker filpekerlekkasjer:

en: Track # blocks: %ld
nb: Blokker på spor #: %ld

en: Disk # blocks:
nb: Blokker på disk #:

en: Doing correctness check...
nb: Utfører korrekthetsjekk …

en: Bad: chunk %lld sample %lld
nb: Mislykket: stykke %lld, sampling %lld

en: Passed correctness check!
nb: Passerte korrekthetsjekken!

en: Errors in %d/%lld chunks
nb: Feil i %d/%lld stykker

en: Time to check all data: %ld ms
nb: Tidsforbruk på å sjekke alle dataene: %ld ms

en: Reading data again...
nb: Leser inn data igjen ...

en: Time to check all data (2): %ld ms
nb: Tidsforbruk på å sjekke alle dataene (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
nb: Ved 44100 Hz, med %d biter per sampling, er det anslåtte antallet
     spor som kan spilles av samtidig: %.1f

en: TEST FAILED!!!
nb: TESTEN MISLYKTES!!!

en: Benchmark completed successfully.
nb: Benkpresset ble vellykket utført.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
nb: Velg lyden som %s skal bruke (for eksempel, ⌘+A for å velge alle), og så prøv igjen.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
nb: Velg lyden som %s skal bruke (for eksempel, Ctrl + A for å velge alle), og så prøv igjen.

en: No Audio Selected
nb: Ingen lyd er valgt

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
nb: Velg lyd som %s skal bruke.
    
    1. Velg lyd som representerer støyen og bruk %s for å lage støyprofil.
    
    2. Når du har laget en støyprofil, velg lyden du ønsker å endre
    og bruk %s for å endre den.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
nb: Du kan bare gjøre dette når avspilling og opptak er
    stoppet. (Å sette på pause er ikke tilstrekkelig.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
nb: Du må først velge litt stereolyd for å kunne utføre
    denne handlingen. (Du kan ikke gjøre dette med mono.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
nb: Du må først velge noe lyd for å utføre denne handlingen.
    (Det går ikke å velge andre typer spor.)

en: Audacity Support Data
nb: Audacitys supportdata

en: Report generated to:
nb: Rapport generert til:

en: Removing Dependencies
nb: Fjerner avhengigheter

en: Copying audio data into project...
nb: Kopierer lyddata inn i prosjekt...

en: Project Depends on Other Audio Files
nb: Prosjektet avhenger på andre lydfiler

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
nb: Å kopiere disse filene inn i prosjektet ditt, vil fjerne denne avhengigheten.
    Dette er tryggere, men det bruker mer diskplass.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
nb: 
    
    Filer markert som MANGLER har blitt flyttet eller slettet, og kan ikke bli kopiert.
    Flytt dem tilbake til sin opprinnelige plassering for å kunne kopiere dem inn i prosjektet.

en: Project Dependencies
nb: Prosjektavhengigheter

en: Audio File
nb: Lydfil

en: Disk Space
nb: Diskplass

en: Copy Selected Files
nb: Kopier valgte filer

en: Cancel Save
nb: Avbryt lagring

en: Save Without Copying
nb: Lagre uten å kopiere

en: Do Not Copy
nb: Ikke kopier

en: Copy All Files (Safer)
nb: Kopier alle filer (tryggere)

en: Whenever a project depends on other files:
nb: Hver gang et prosjekt er avhengig av andre filer:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
nb: Spør meg

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
nb: Alltid kopier all filer (tryggere)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
nb: Aldri kopier noen filer

en: MISSING %s
nb: MANGLER %s

en: &Copy Names to Clipboard
nb: &Kopier navn til utklippstavlen

en: Missing
nb: Manglende

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
nb: Hvis du fortsetter, vil prosjektet ikke bli lagret til disk. Er det dette du vil?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
nb: Prosjektet ditt er selvstendig; det er ikke avhengig av noen eksterne lydfiler. 
    
    Eldre Audacity-prosjekter er muligens ikke selvstendige, og man må
    passe på at eksterne avhengigheter ligger på rett sted.
    Nye prosjekter er selvstendige og innebærer mindre risiko.

en: Dependency Check
nb: Avhengighetskontroll

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
nb: Lydutfall

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
nb: Den innspilte lyden gikk tapt på de følgende stedene. Mulige årsaker:
    
    Andre programmer kjemper med Audacity om prosessortid
    
    Du lagrer direkte til en treg ekstern lagringsenhet

en: Turn off dropout detection
nb: Skru av lydutfalloppdagelse

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
nb: Den følgende kommandoen mislyktes:
    
    %s
    
    Mer informasjon kan være tilgjengelig i ‘Hjelp > Diagnostikk > Vis logg’

en: Command failed to initialize
nb: Kommandoen klarte ikke å starte opp

en: Exported Label Style:
nb: Eksportert merkelappstil:

en: Frequency Analysis
nb: Frekvensanalyse

en: Spectrum
nb: Spektrum

en: Standard Autocorrelation
nb: Standard autosamsvar

en: Cuberoot Autocorrelation
nb: Kubikkrot autosamsvar

en: Enhanced Autocorrelation
nb: Forbedret autosamsvar

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
nb: %s-vindu

en: Linear frequency
nb: Linær frekvens

en: Log frequency
nb: Logaritmisk frekvens

en: Scroll
nb: Skroll

en: Zoom
nb: Forstørr

en: Cursor:
nb: Musepeker:

en: Peak:
nb: Topp:

en: &Grids
nb: &Rutenett

en: &Algorithm:
nb: &Algoritme:

en: &Size:
nb: &Størrelse:

en: &Export...
nb: &Eksporter...

en: &Function:
nb: &Funksjon:

en: &Axis:
nb: &Akse:

en: &Replot...
nb: &Tegn igjen...

en: Not enough data selected.
nb: Ikke nok data valgt.

note: i18n-hint: short form of 'seconds'.
en: s
nb: sek

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
nb: %.4f sek (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
nb: %.4f sek (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Export Spectral Data As:
nb: Eksporter spektral data som:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
nb: Frekvens (Hz)	Nivå (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
nb: Forsinkelse (sekunder)	Frekvens (Hz)	Nivå

en: Plot Spectrum...
nb: Tegn spektrum...

en: Save %s
nb: Lagre %s

en: Unable to save %s
nb: Kunne ikke lagre %s

en: History
nb: Historie

en: &Manage History
nb: &Behandle historie

en: Action
nb: Handling

en: Used Space
nb: Brukt plass

en: &Total space used
nb: &Total plass brukt

en: &Undo levels available
nb: Tilgjengelige &angrenivåer

en: &Levels to discard
nb: &Nivåer å forkaste

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
nb: &Forkast

en: Clip&board space used
nb: Utklipps&tavle-plassen er brukt

en: D&iscard
nb: F&orkast

en: &Compact
nb: &Komprimer

en: Compacting actually freed %s of disk space.
nb: Komprimering frigjorde %s med diskplass.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
nb: &Historikk

en: New Plugins
nb: Nye tillegg

en: Incompatible plugin(s) found
nb: Inkompatible tillegg ble funnet

en: &Manage Plugins
nb: &Behandle tillegg

en: Journal recording failed
nb: Journalopptak feilet

en: Edit Labels
nb: Rediger kommentarer

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
nb: Spor

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
nb: Kommentar

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
nb: Starttid

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
nb: Sluttid

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
nb: Lavfrekvens

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
nb: Høyfrekvens

en: New...
nb: Ny...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
nb: Trykk F2 eller dobbeltklikk for å redigere celleinnhold.

en: Select a text file containing labels
nb: Velg en tekstfil som inneholder merker

en: Could not open file: %s
nb: Kunne ikke åpne filen: %s

en: No labels to export.
nb: Ingen kommentarer å eksportere.

en: Export Labels As:
nb: Eksporter kommentarer som:

en: New Label Track
nb: Nytt kommentarspor

en: Enter track name
nb: Skriv inn spornavn

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
nb: Første oppstart av Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
nb: Velg språk for Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
nb: Det valgte språket, %s (%s), er ikke det samme som systemspråket, %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
nb: Feil ved konvertering av tradisjonell prosjektfil

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
nb: Konverterte en 1.0 prosjektfil til det nye formatet.
    Den gamle fila har blitt lagret som '%s'

en: Opening Audacity Project
nb: Åpner Audacity-prosjekt

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
nb: Følgende kommandoer har mistet snarveiene sine fordi standardsnarveiene er nye eller endret og er den samme snarveien som du har angitt for en annen kommando.

en: Shortcuts have been removed
nb: Snarveier er fjernet

en: Audacity Mixer%s
nb: Audacity miksepult%s

note: i18n-hint: title of the Volume slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Volume slider, used to adjust the volume
en: Volume
nb: Volum

en: Musical Instrument
nb: Musikkinstrument

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
nb: Panorering

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
nb: Demp

en: Signal Level Meter
nb: Signalnivåmåler

en: Moved volume slider
nb: Flyttet på volumfaderen

en: Moved velocity slider
nb: Beveget på Velocity-glideren

en: Moved pan slider
nb: Flyttet glidebryter for panorering

en: &Mixer
nb: &Mikser

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
nb: Effekten eller kommandoen hos %s mislyktes i å bli registrert:
    %s

en: Disable
nb: Skru av

en: Enable
nb: Skru på

en: Path
nb: Filbane

en: All
nb: Alle

en: Analyzer
nb: Analysator

en: Tool
nb: Verktøy

en: Manage Plugins
nb: Behandle programtillegg

en: Native Audacity
nb: Innebygd Audacity

en: &Show:
nb: &Vis:

en: C&ategory:
nb: K&ategori:

en: Searc&h:
nb: Sø&k:

en: Plugin
nb: Tillegg

en: &Rescan
nb: &Skann på nytt

en: &Get more effects...
nb: &Få flere effekter...

en: Searching for plugins
nb: Søker etter plug-ins

en: Actual Rate: %d
nb: Faktisk rate: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
nb: Feil ved åpning av lydenheten.
    Prøv å endre lydverten, opptaksenheten, og datafrekvensen til prosjektet.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
nb: Sporene valgt for opptak må ha samme samplerate

en: Mismatched Sampling Rates
nb: Ikke samsvar mellom samplerater

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
nb: For få spor er valgt for opptak på denne sampleraten.
    (Audacity krever to spor med samme samplerate for
    hvert stereospor)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
nb: For få kompatible spor er valgt

en: Recorded Audio
nb: Innspillt lyd

en: Record
nb: Spill inn

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
nb: Fant problemer med sekvens(er) under prosjektfilsjekk.

en: Close project immediately with no changes
nb: Lukk prosjekt omgående uten endringer

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
nb: Fortsett, med reparasjonene notert i loggen, og let etter flere feil. Dette vil lagre prosjektet i sin nåværende tilstand, med mindre du velger "Lukk prosjektet umiddelbart" i senere feilmeldinger.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
nb: Advarsel - Problemer med å lese sekvenstagger

en: Inspecting project file data
nb: Inspiserer prosjektfildata

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
nb: Prosjektsjekken av "%s"-mappen oppdaget 
    %lld manglende eksterne lydfil(er) 
    ('forkortede filer'). Det er ikke mulig for Audacity 
    å gjenopprette disse filene automatisk. 
    
    Hvis du velger det første eller andre valget nedenfor, 
    kan du forsøke å finne og gjenopprette de manglende 
    filene til sine forrige plasseringer. 
    
    Bemerk at med det andre valget, kan bølgeformen 
    kanskje ikke vise stillhet. 
    
    Hvis du velger det tredje valget, vil det lagre prosjektet 
    i sin nåværende tilstand, bortsett fra hvis du har valgt 
    "Lukk prosjektet umiddelbart" for fremtidige feilmeldinger.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
nb: Anse manglende lyd som stillhet (kun for denne sesjonen)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
nb: Bytt ut manglende lyd med stillhet (permanent og umiddelbart).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
nb: Advarsel - Manglende forkortede fil(er)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
nb: Prosjektsjekken av "%s"-mappen oppdaget 
    %lld manglende forkortningsblokkfiler (.auf). 
    Audacity kan gjenskape disse filene fullt ut, ut
    i fra den nåværende lyden i prosjektet.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
nb: Gjenskap forkortnings-oppsummeringsfiler (trygt og anbefalt)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
nb: Fyll inn stillhet for manglende visningsdata (bare for denne økten)

en: Close project immediately with no further changes
nb: Lukk prosjektet omgående uten videre endringer

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
nb: Advarsel - Manglende forkortnings-oppsummeringsfil(er)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
nb: Prosjektsjekken av "%s"-mappen oppdaget %lld manglende 
    lyddatablokkfiler (.au), sannsynligvis på grunn av en bug, 
    et systemkrasj, eller at den har blitt slettet ved et uhell. 
    Det er ikke mulig for Audacity å gjenopprette disse 
    manglende filene automatisk. 
    
    
    Hvis du velger det første eller andre valget nedenfor, 
    kan du forsøke å finne og gjenopprette de manglende 
    filene til sine forrige plasseringer.
    
    Bemerk at med det andre valget, kan bølgeformen 
    kanskje ikke vise stillhet.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
nb: Erstatt manglende lyd med stillhet (permanent og umiddelbart)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
nb: Advarsel - Manglende lyddatablokkfil(er)

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
nb: Prosjektsjekken av "%s"-mappen 
    fant %d enslige blokkfil(er). Disse filene brukes ikke av 
    dette prosjektet, men de kan tilhøre andre prosjekter. 
    De gjør ingen skade og er små i størrelse.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
nb: Fortsett uten å slette; ignorer ekstra filer denne gangen

en: Delete orphan files (permanent immediately)
nb: Slett enslige filer (permanent og umiddelbart)

en: Warning - Orphan Block File(s)
nb: Advarsel - Enslige blokkfil(er)

en: Cleaning up unused directories in project data
nb: Rydder opp ubrukte direktiver i prosjektdataen

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
nb: Prosjektsjekken fant uregelmessigheter i filene under en automatisk gjenoppretting.
    
    Velg ‘Hjelp > Diagnostikk > Vis logg...' for å se detaljene.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
nb: Advarsel: Problemer under automatisk gjenoppretting

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
nb: %s
    Denne funksjonen støttes ikke i Audacity versjon 3.3.3 eller nyere.
    Disse stereosporene har blitt delt inn i monospor.
    Som et resultat av dette kan noen sanntidseffekter mangle.
    Sjekk at alt fungerer som det skal før du lagrer.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
nb: Dette prosjektet ble ikke lagret skikkelig siste gang Audacity ble kjørt.
    
    Det er gjenopprettet til siste øyeblikksbilde.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
nb: Prosjektet ble ikke lagret skikkelig sist Audacity ble kjørt.
    
    Det er gjenopprettet til siste øyeblikksbilde, men du må lagre det
    for å bevare innholdet.

en: Project Recovered
nb: Prosjektet ble gjenopprettet

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
nb: Prosjekter kan ikke lagres til FAT-disker.

en: Insufficient Disk Space
nb: For lite diskplass

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
nb: Prosjektet er større enn tilgjengelig diskplass på måldisken.
    
    Velg en annen disk med mer plass.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
nb: Dette prosjektet overstiger begrensningen på 4GB for FAT32-formaterte filsystemer.

en: Saved %s
nb: Lagret %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
nb: Prosjektet ble ikke lagret fordi filnavnet du brukte, ville ha overskrevet et annet prosjekt.
    Vennligst prøv igjen og velg et unikt navn.

en: %sSave Project "%s" As...
nb: %s: Lagre prosjektet "%s" som...

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
nb:    Vil du overskrive prosjektet:
    «%s»?
    
       Dersom du velger «Ja», vil prosjektet
    «%s»
       bli irreversibelt overskrevet.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
nb: Advarsel for overskriving av prosjekt

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
nb: Prosjektet ble ikke lagret fordi det valgte prosjektet er åpent i et annet vindu.
    Vennligst prøv igjen og velg et unikt navn.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
nb: %sLagre kopi av prosjekt «%s» som ...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
nb: Å lagre en kopi kan ikke overskrive et eksisterende lagret prosjekt.
    Vennligst prøv igjen og velg et unikt navn.

en: Error Saving Copy of Project
nb: Feil ved lagring av prosjektkopi

en: Select one or more files
nb: Velg en eller flere filer

en: %s is already open in another window.
nb: %s er allerede åpnet i et annet vindu.

en: Error Opening Project
nb: Feil ved åpning av prosjekt

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
nb: Du prøver å opne en automatisk lagret sikkerhetskopi.
    Dette kan føre til omfattende tap av data.
    
    Vennligst åpne den opprinnelige Audacity-prosjektfila i steden.

en: Warning - Backup File Detected
nb: Advarsel - Backupfil oppdaget

en: Error Opening File
nb: Feil ved åpning av fil

en: Error opening file
nb: Feil ved åpning av fil

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
nb: Fila kan være ugyldig eller korrumpert: 
    %s

en: Error Opening File or Project
nb: Feil ved åpning av fil eller prosjekt

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
nb: Prosjektet ligger på en FAT-formatert disk.
    Kopier det til en annen disk for å åpne det.

en: A channel of a stereo track was missing.
nb: En kanal i et stereospor manglet.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
nb: Prosjektet inneholdt stereospor med forskjellige samplingsfrekvenser per kanal.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
nb: Prosjektet inneholdt stereospor med forskjellige samplingsformater i kanalene.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
nb: Dette prosjektet inneholdt stereospor hvis innhold ikke var justert med hverandre.

en: Project was recovered
nb: Prosjektet ble gjenopprettet

en: Recover
nb: Gjenopprett

en: Imported '%s'
nb: Importerte «%s»

en: Import
nb: Importer

en: Select stream(s) to import
nb: Velg strøm(mer) å importere

en: Importing %s
nb: Importerer %s

en: Music Information Retrieval
nb: Innhenting av musikkinformasjon

en: Analyzing imported audio
nb: Analyserer den importert lyden

en: Failed to import project
nb: Kunne ikke importere prosjekt

en: Error Importing
nb: Feil ved importering

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
nb: Kan ikke importere AUP3-format. Bruk Fil > Åpne i stedet

en: Compact Project
nb: Komprimer prosjekt

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
nb: Komprimering av prosjektet vil frigjøre diskplass ved å fjerne ubrukte bytes i filen.
    
    Det er %s ledig diskplass og prosjektet bruker %s.
    
    Hvis du fortsetter vil angre/gjør på nytt-historikk og utklippstavlen tømmes og du vil frigjøre omtrent %s diskplass.
    
    Vil du fortsette?

en: Compacted project file
nb: Komprimert prosjektfil

en: Compact
nb: Komprimer

en: [Project %02i]
nb: [Prosjekt %02i]

en: Welcome to Audacity version %s
nb: Velkommen til Audacity versjon %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
nb: %sLagre endringene til %s?

en: Save project before closing?
nb: Vil du lagre prosjektet før lukking?

en: Disk space remaining for recording: %s
nb: Diskplass som er igjen til å spille inn: %s

en: Less than 1 minute
nb: Mindre enn 1 minutt

en: %d hour | %d hours
nb[0]: %d time
nb[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
nb[0]: %d minutt
nb[1]: %d minutter

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
nb: %s og %s.

en: Horizontal Scrollbar
nb: Vannrett skrollelinje

en: Vertical Scrollbar
nb: Vertikal skrollelinje

en: No Effect
nb: Ingen effekt

en: Get more effects...
nb: Få flere effekter...

en: Analyze
nb: Analyser

en: %s (missing)
nb: %s (mangler)

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
nb: Effekt %d

en: Power
nb: Strøm

en: Replace effect
nb: Erstatt effekt

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
nb: Fjernet %s fra %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
nb: Fjern %s

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
nb: Erstattet %s med %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
nb: Erstatt %s

en: Unknown
nb: Ukjent

note: i18n-hint: master channel display name
en: Master
nb: Mester

en: Add effect
nb: Legg til effekt

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
nb: Flyttet %s opp i %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
nb: Flyttet %s ned i %s

en: Change effect order
nb: Endre effektrekkefølge

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
nb: La til %s i %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
nb: Legg til %s

en: Realtime effects
nb: Sanntidseffekter

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
nb: Sanntidseffekter for %s

en: Realtime Effects
nb: Sanntidseffekter

en: Watch video
nb: Se video

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
nb: Sanntidseffekter er ikke-destruktive og kan endres når som helst.

en: Master Effects
nb: Master-effekter

en: Applies to all tracks
nb: Gjelder for alle spor

en: Position
nb: Posisjon

en: Sound Activated Record
nb: Lydaktivert opptak

en: Activation level (dB):
nb: Aktiveringsnivå (dB):

en: Spectral Data Control Panel
nb: Kontrollpanel for spektraldata

en: Brush Tool
nb: Børsteverktøy

en: Spectral Brush
nb: Spektralbørste

en: Brush radius
nb: Børsteradius

en: Custom brush size
nb: Tilpasset børstestørrelse

en: Auto-select overtones (beta)
nb: Autovelg overtoner (beta)

en: Enable smart selection
nb: Aktiver smartvalg

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
nb: Velg den grunnleggende frekvensen
    og slipp museknappen

en: Spectra&l Selection Panel
nb: Spektralutvalgspanel

en: Applied effect to selection
nb: Brukte effekt på utvalg

en: Artist Name
nb: Artistnavn

en: Album Title
nb: Albumtittel

en: Track Number
nb: Spornummer

en: Year
nb: År

en: Genre
nb: Sjanger

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
nb: Bruk piltastene (eller linjeskift etter redigering) for å navigere gjennom felt.

en: Tag
nb: Tagg

en: Value
nb: Verdi

en: &Add
nb: &Legg til

en: &Remove
nb: &Fjern

en: Genres
nb: Sjangere

en: E&dit...
nb: Re&diger...

en: Rese&t...
nb: Nulls&till...

en: Template
nb: Mal

en: &Load...
nb: &Åpne...

en: Set De&fault
nb: Lagre som &standardverdier

en: Edit Genres
nb: Rediger sjangere

en: Unable to save genre file.
nb: Klarte ikke å lagre sjangerfil.

en: Reset Genres
nb: Gjenopprett sjangere

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
nb: Er du sikker på at du vil tilbakestille sjangerlisten til standardverdiene?

en: Unable to open genre file.
nb: Klarte ikke å åpne sjangerfil.

en: Load Metadata As:
nb: Last inn metadata som:

en: Error Loading Metadata
nb: Feil ved innlasting av metadata

en: Save Metadata As:
nb: Lagre metadata som:

en: Error Saving Tags File
nb: Feil ved lagring av markeringsfil

en: Edit Metadata Tags
nb: Rediger metadata-tagger

en: Metadata Tags
nb: Metadatamerker

en: &Metadata Editor
nb: &Metadata-redigerer

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
nb: Varighet

en: Audacity Timer Record
nb: Audacity nedtellingsopptak

en: Save Timer Recording As
nb: Lagre det tidsinnstilte opptaket som

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
nb: Det valgte filnavnet kunne ikke bli brukt for
    for et tidsinnstilt opptak, fordi det ville ha overskrevet et annet prosjekt.
    Vennligst prøv igjen og velg et unikt navn.

en: Error Saving Timer Recording Project
nb: Feil ved lagring av tidsinnstilt opptaksprosjekt

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
nb: Varigheten er null. Ingenting blir spilt inn.

en: Error in Duration
nb: Feil i varighet

en: Automatic Save path is invalid.
nb: Filbanen for automatisk lagring er ugyldig.

en: Error in Automatic Save
nb: Feil under automatisk lagring

en: Automatic Export path is invalid.
nb: Filbanen for automatisk eksportering er ugyldig.

en: Error in Automatic Export
nb: Feil under automatisk eksportering

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
nb: Du har kanskje ikke nok ledig diskplass til å fullføre dette tidsinnstilte opptaket, basert på dine nåværende innstillinger.
    
    Vil du fortsette
    
    Planlagt opptaksvarighet:   %s
    Gjenværende opptakstid igjen på disken   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
nb: Diskplass-advarsel for tidsinnstilt opptak

en: Current Project
nb: Nåværende prosjekt

en: Recording start:
nb: Opptaksstart:

en: Duration:
nb: Varighet:

en: Recording end:
nb: Opptaksslutt:

en: Automatic Save enabled:
nb: Automatisk lagring aktivert:

en: Automatic Export enabled:
nb: Automatisk eksportering aktivert:

en: Action after Timer Recording:
nb: Handling etter tidsinnstilt opptak:

en: Audacity Timer Record Progress
nb: Framgang for Audacity nedtellingsopptak

en: All audio is muted.
nb: All lyd er dempet.

en: Timer Recording stopped.
nb: Tidsinnstilt opptak stoppet.

en: Timer Recording completed.
nb: Tidsinnstilt opptak fullført.

en: %s
    
    Recording saved: %s
nb: %s
    
    Opptaket er lagret: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
nb: %s
    
    Feil ved lagring av opptak.

en: %s
    
    Recording exported: %s
nb: %s
    
    Opptaket er eksportert: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
nb: %s
    
    Feil under eksportering av opptak.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
nb: %s
    
    '%s' ble avbrutt på grunn av feilen(e) som er listet opp ovenfor.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
nb: %s
    
    '%s' ble avbrutt ettersom opptaket ble stoppet.

en: Timer Recording
nb: Tidsinnstilt opptak

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
nb: 099 t 060 m 060 s

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
nb: 099 dager 024 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
nb: Startdato og tidspunkt

en: Start Date
nb: Startdato

en: End Date and Time
nb: Sluttdato og tidspunkt

en: End Date
nb: Sluttdato

en: Automatic Save
nb: Automatisk lagring

en: Enable &Automatic Save?
nb: Aktiver automatisk lagring?

en: Save Project As:
nb: Lagre prosjektet som:

en: Select...
nb: Velg...

en: Automatic Export
nb: Automatisk eksportering

en: Enable Automatic &Export?
nb: Vil du aktivere automatisk &eksportering?

en: Export Project As:
nb: Eksporter prosjekt som:

en: Options
nb: Innstillinger

en: After Recording completes:
nb: Etter at opptaket er fullført:

en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

en: Exit Audacity
nb: Avslutt Audacity

en: Restart system
nb: Start maskinen på nytt

en: Shutdown system
nb: Skru av maskinen

en: Waiting to start recording at:
nb: Venter på å begynne innspilling klokken:

en: Recording duration:
nb: Opptakets varighet:

en: Scheduled to stop at:
nb: Planlagt å stoppes klokken:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
nb: Audacitys nedtellingsopptak - Venter på å starte

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
nb: Opptaket begynner om:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
nb: %s om:

en: Recording Saved:
nb: Opptaket er lagret:

en: Recording Exported:
nb: Opptaket er eksportert:

en: Audacity Timer Record - Waiting
nb: Audacitys nedtellingsopptak - Venter

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
nb: Tidsinnstilt opptak kan ikke brukes når du mer enn ett prosjekt åpent.
    
    Vennligst lukk alle de andre prosjektene, og prøv igjen.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
nb: Tidnsinnstilt opptak kan ikke brukes mens du har ulagrede endringer.
    
    Vennligst lagre eller lukk dette prosjektet, og prøv igjen.

en: &Timer Record...
nb: Ned&tellingsopptak...

en: Export Audio
nb: Eksporter lyd

en: Edit &Metadata...
nb: Rediger &metadata...

en: Exported Tags
nb: Eksporter merker

en: Track Panel
nb: Sporpanel

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
nb: (Esc for å avbryte)

en: TrackView
nb: Sporvisning

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
nb:  Dempet

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
nb:  Satt til solo

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
nb:  valgt

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
nb:  Synkroniseringslåst

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
nb: Spor %d

en:  Mute On
nb:  Demping på

en:  Solo On
nb:  Solo på

en:  Select On
nb:  Markering på

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
nb: Klikk og dra for å justere relativ størrelse på stereospor, dobbeltklikk for å gjøre høyden lik

en: Click and drag to resize the track.
nb: Klikk og dra for å endre størrelsen på sporet.

en: Removed audio track(s)
nb: Fjernede lydspor

en: Remove Track
nb: Fjern spor

en: Removed track '%s'.
nb: Fjernet '%s'-sporet.

en: Track Remove
nb: Fjern spor

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
nb: Flyttet «%s» til toppen

en: Move Track to Top
nb: Flytt sporet til toppen

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
nb: Flyttet «%s» til bunnen

en: Move Track to Bottom
nb: Flytt sporer til bunnen

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
nb: Flyttet «%s» opp

en: Moved '%s' Down
nb: Flyttet «%s» ned

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
nb: Flytt spor opp

en: Move Track Down
nb: Flytt spor ned

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
nb: Spiller av

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
nb: Tar opp

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
nb: Markering er for liten til å benytte stemmenøkkel.

en: Calibration Results
nb: Kalibreringsresultater

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
nb: Energi                  -- gj.snitt: %1.4f  st.avvik: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
nb: Fortegnsendringer  -- gj.snitt: %1.4f  st.avvik: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
nb: Retningsendringer  -- gj.snitt: %1.4f  st.avvik: (%1.4f)

en: Calibration Complete
nb: Kalibrering er fullført

en: What's new in Audacity %s
nb: Hva er nytt i Audacity %s

en: Get free plugins & sounds
nb: Få gratis tillegg og lyder

en: <p>Check out our [[%s|Muse Hub app]] for a wide range of audio plugins for Audacity users</p>
nb: <p>Ta en titt på [[%s|Muse Hub-appen]] for et bredt utvalg av lydtillegg for Audacity-brukere</p>

en: A vocal processing effect that enhances vocal clarity and depth.
nb: En stemme-effekt som øker stemmens klarhet og dybde.

en: A multipurpose reverb plugin for spacious, natural-sounding effects.
nb: En flerbruksklang for romlige og naturlige effekter.

en: Welcome to Audacity!
nb: Velkommen til Audacity!

en: View tutorials
nb: Se veiledninger

en: Visit our forum
nb: Besøk forumet vårt

en: FAIL
nb: FEILET

en: Batch Command
nb: Bunkekommando

en: %s is not a parameter accepted by %s
nb: %s er ikke et parameter som er akseptert av %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
nb: Ugyldig verdi for parameteret '%s': burde være %s

en: Compare Audio
nb: Sammenlign lyd

en: Threshold:
nb: Terskel:

en: Compare Audio...
nb: Sammenlign lyd ...

en: Compares a range on two tracks.
nb: Sammenligner en rekkevidde på to spor.

en: Delay time (seconds):
nb: Forsinkelsestid (sekunder):

en: Decay factor:
nb: Falltidsfaktor:

en: Does the demo action.
nb: Utfører demohandlingen.

en: Drag
nb: Dra

en: Track 0
nb: Spor 0

en: Track 1
nb: Spor 1

en: Window Name:
nb: Vinduets navn:

en: From X:
nb: Fra X:

en: From Y:
nb: Fra Y:

en: To X:
nb: Til X:

en: To Y:
nb: Til Y:

en: Relative To:
nb: Forbundet til:

en: Move Mouse...
nb: Beveg på musen ...

en: Drags mouse from one place to another.
nb: Drar musen fra ett sted til et annet.

en: Get Info
nb: Hent info

en: Commands
nb: Kommandoer

en: Menus
nb: Menyer

en: Preferences
nb: Innstillinger

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
nb: Spor

en: Clips
nb: Klippinger

en: Envelopes
nb: Inngjerdinger

en: Boxes
nb: Bokser

en: Selection
nb: Markering

en: Brief
nb: Raskt

en: Get Info...
nb: Hent info...

en: Gets information in JSON format.
nb: Henter informasjon i JSON-format.

en: Get Track Info
nb: Hent sporinfo

en: Types:
nb: Typer:

en: Gets track values as JSON.
nb: Henter sporverdier som JSON.

en: Comment
nb: Kommentar

en: Help...
nb: Hjelp ...

en: Gives help on a command.
nb: Gir deg hjelp med en kommando.

en: For comments in a macro.
nb: For kommentarer i en makro.

en: File Name:
nb: Filnavn:

en: Export2
nb: Eksport2

en: Number of Channels:
nb: Antall kanaler:

en: Import...
nb: Importer...

en: Export...
nb: Eksporter...

en: Imports from a file.
nb: Importer fra en fil.

en: Exports to a file.
nb: Eksporter til en fil.

en: Builtin Commands
nb: Innebygde kommandoer

en: Provides builtin commands to Audacity
nb: Sørger for innebygde effekter i Audacity

en: Unknown built-in command name
nb: Ukjent navn på innebygd kommando

en: Text:
nb: Tekst:

en: Message...
nb: Melding ...

en: Echos a message.
nb: Gir fra seg ekko om en beskjed.

en: Open Project2
nb: Åpne Prosjekt2

en: Add to History
nb: Legg til i historikken

en: Save Project2
nb: Lagre Prosjekt2

en: Save Copy
nb: Lagre kopi

en: Save Log
nb: Lagre logg

en: Clear Log
nb: Tøm logg

en: Open Project...
nb: Åpne prosjekt ...

en: Save Project...
nb: Lagre prosjekt ...

en: Opens a project.
nb: Åpner et prosjekt.

en: Saves a project.
nb: Lagrer et prosjekt.

en: Saves a copy of current project.
nb: Lagrer en kopi av nåværende prosjekt.

en: Saves the log contents.
nb: Lagrer innholdet i loggen.

en: Clears the log contents.
nb: Tømmer loggen.

en: Get Preference
nb: Hent innstilling

en: Name:
nb: Navn:

en: Set Preference
nb: Bruk innstilling

en: Value:
nb: Verdi:

en: Reload
nb: Last på nytt

en: Get Preference...
nb: Hent innstilling ...

en: Set Preference...
nb: Bestem innstilling ...

en: Gets the value of a single preference.
nb: Henter verdien til én enkelt innstilling.

en: Sets the value of a single preference.
nb: Bestemmer verdien til én enkelt innstilling.

en: Select Time
nb: Velg tidspunkt

en: Project Start
nb: Prosjektstart

en: Project
nb: Prosjekt

en: Project End
nb: Prosjektslutt

en: Selection Start
nb: Markeringsstart

en: Selection End
nb: Markeringsslutt

en: Start Time:
nb: Starttid:

en: End Time:
nb: Sluttid:

en: Select Frequencies
nb: Velg frekvenser

en: High:
nb: Høy:

en: Low:
nb: Lav:

en: Select Tracks
nb: Velg spor

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
nb: Velg

en: Add
nb: Legg til

en: Remove
nb: Fjern

en: First Track:
nb: Første spor:

en: Track Count:
nb: Antall spor:

en: Mode:
nb: Modus:

en: Select Time...
nb: Velg tid ...

en: Select Frequencies...
nb: Velg frekvenser ...

en: Select Tracks...
nb: Velg spor ...

en: Selects a time range.
nb: Velger et tidsområde.

en: Selects a frequency range.
nb: Velger en frekvensrekkevidde.

en: Selects a range of tracks.
nb: Velger et sett med spor.

en: Selects Audio.
nb: Velger lyd.

en: Set Clip
nb: Bestem klipp

en: Color 0
nb: Farge 0

en: Color 1
nb: Farge 1

en: Color 2
nb: Farge 2

en: Color 3
nb: Farge 3

en: At:
nb: Hos:

en: Color:
nb: Farge:

en: Set Clip...
nb: Bestem klipp ...

en: Sets various values for a clip.
nb: Bestemmer diverse verdier for et klipp.

en: Set Envelope
nb: Bestem inngjerding

en: Time:
nb: Tid:

en: Delete
nb: Slett

en: Edited Envelope
nb: Redigert bane

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
nb: Omhyllingskurve

en: Set Envelope...
nb: Bestem inngjerding ...

en: Sets an envelope point position.
nb: Velger et inngjerdingspunktposisjon.

en: Set Label
nb: Bestem merke

en: Label Index
nb: Merk indeks

en: End:
nb: Slutt:

en: Selected
nb: Valgt

en: Edited Label
nb: Redigerte merker

en: Set Label...
nb: Bestem merke...

en: Sets various values for a label.
nb: Bestemmer diverse verdier for et merke.

en: Set Project
nb: Bestem prosjekt

en: Rate:
nb: Frekvens:

en: Resize:
nb: Gi ny størrelse:

en: Width:
nb: Bredde:

en: Height:
nb: Høyde:

en: Set Project...
nb: Bestem prosjekt ...

en: Sets various values for a project.
nb: Bestemmer diverse verdier for et prosjekt.

en: Set Track Status
nb: Bestem sporets status

en: Unnamed
nb: Uten navn

en: Focused
nb: Fokusert

en: Set Track Audio
nb: Bestem sporets lyd

en: Pan:
nb: Panorer:

en: Set Track Visuals
nb: Bestem sporets visualiteter

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Times 2
nb: Ganger 2

en: HalfWave
nb: Halvbølge

en: Display:
nb: Visning:

en: Scale:
nb: Skala:

en: VZoom:
nb: Vzoom:

en: VZoom Top:
nb: VZoom-topp:

en: VZoom Bottom:
nb: VZoom-bunn:

en: Use Spectral Prefs
nb: Bruk spektruminnstillinger

en: Spectral Select
nb: Spekterutvalg

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me:
nb: Te&ma:

en: Set Track
nb: Bestem spor

en: Set Track Status...
nb: Bestem sporets status ...

en: Set Track Audio...
nb: Bestem sporlyd ...

en: Set Track Visuals...
nb: Bestem sporets visualiteter ...

en: Set Track...
nb: Bestem spor ...

en: Sets various values for a track.
nb: Bestemmer diverse verdier for et spor.

en: Long Message
nb: Lang beskjed

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
nb: Øker eller senker volumet på lyden du har valgt

en: &Amplification (dB):
nb: &Forsterkning (dB):

en: Amplification dB
nb: Forsterkning dB

en: &New Peak Amplitude (dB):
nb: &Ny toppamplitude (dB):

en: Allo&w clipping
nb: Tillat klipping

en: Duck &amount:
nb: Duck-&mengde:

en: Ma&ximum pause:
nb: Ma&ksimal pause:

en: Outer fade &down length:
nb: Ytre uttoningsleng&de:

en: Outer fade &up length:
nb: Ytre inntoningslengde:

en: Inner fade d&own length:
nb: Indre utt&oningslengde:

en: Inner &fade up length:
nb: Indre inntoningslengde:

en: &Threshold:
nb: &Terskel:

en: Preview not available
nb: Forhåndsvisning utilgjengelig

en: Presets
nb: Forvalg

en: Export Effect Parameters
nb: Eksporter effektparametere

en: Import Effect Parameters
nb: Importer effektparametere

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
nb: %s: er ikke en forhåndsinnstillingsfil.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
nb: %s: er til en annen effekt, generator og analyseverktøy.

en: Tone controls
nb: Tonekontrollere

en: &Treble (dB):
nb: &Diskant (dB):

en: Treble
nb: Diskant

en: &Volume (dB):
nb: &Volum (dB):

en: &Link Volume control to Tone controls
nb: &Tilknytt volumkontrolleren til tonekontrollerne

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
nb: Anslått starttone: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
nb: Tone

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
nb: fra

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
nb: &fra

en: from Octave
nb: fra oktav

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
nb: til

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
nb: &til

en: to Octave
nb: til oktav

en: Semitones (half-steps)
nb: Halvtoner (halv-steg)

en: &Semitones (half-steps):
nb: &Halvtoner (halv-steg):

en: Frequency
nb: Frekvens

en: from (Hz)
nb: fra (Hz)

en: f&rom
nb: f&ra

en: to (Hz)
nb: til (Hz)

en: t&o
nb: t&il

en: Percent C&hange:
nb: Prosentverdi:

en: Percent Change
nb: Prosentvis endring

en: &Use high quality stretching (slow)
nb: Br&uk høykvalitets strekking (treg)

en: &Speed Multiplier:
nb: Fart&smultiplikator:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
nb: Standard vinyl-RPM:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
nb: Fra RPM

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
nb: &fra

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
nb: Til RPM

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
nb: &til

en: Selection Length
nb: Markeringsvarighet

en: C&urrent Length:
nb: Nåværende varighet:

en: Current length of selection.
nb: Utvalgets nåværende varighet.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
nb: fra

en: &New Length:
nb: &Ny varighet:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
nb: til

en: Beats per minute
nb: Slag per minutt

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
nb: Slag per minutt, fra

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
nb: &fra

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
nb: Slag per minutt, til

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
nb: &til

en: Length (seconds)
nb: Lengde (sekund)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
nb: fra

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
nb: til

en: Length in seconds from %s, to
nb: Lengde i sekunder fra %s, til

en: &Threshold (lower is more sensitive):
nb: &Terskel (lavere er mer sensitiv):

en: Threshold
nb: Terskel

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
nb: Mak&s bredde på topper (høyere er mer sensitivt):

en: Max Spike Width
nb: Maks bredde på topper

en: Compressor
nb: Komprimering

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
nb: Reduserer "dynamisk område", eller forskjeller mellom høylytte og stille partier.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
nb: Kontrastanalyse, for å måle RMS-volumforskjeller mellom to merkede lydsekvenser.

note: i18n-hint noun
en: End
nb: Slutt

en: Volume
nb: Volum

en: &Foreground:
nb: &Forgrunn:

en: Foreground start time
nb: Starttid for forgrunn

en: Foreground end time
nb: Sluttid for forgrunn

en: &Measure selection
nb: &Mål markeringen

en: &Background:
nb: &Bakgrunn:

en: Background start time
nb: Starttid for bakgrunn

en: Background end time
nb: Sluttid for bakgrunn

en: Mea&sure selection
nb: Må&l markeringen

en: Result
nb: Resultat

en: Co&ntrast Result:
nb: Kontrast resultatene:

en: R&eset
nb: Om&start

en: &Difference:
nb: &Forskjell:

en: &Help
nb: &Hjelp

en: zero
nb: null

en: indeterminate
nb: kunne ikke fastslå

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
nb: Uendelig dB-forskjell

en: Difference is indeterminate.
nb: Forskjellen er umulig å fastslå.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
nb: Forskjell = %.2f RMS-dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
nb: Forskjell = uendelig RMS-dB.

en: Foreground level too high
nb: Forgrunnsnivået er for høyt

en: Background level too high
nb: Bakgrunnsnivået er for høyt

en: Background higher than foreground
nb: Bakgrunn høyere opp enn forgrunnen

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
nb: WCAG2 bestått

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
nb: WCAG2 ikke bestått

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
nb: Nåværende forskjell

en: Measured foreground level
nb: Målt forgunnsnivå

en: No foreground measured
nb: Målte ingen forgrunn

en: Foreground not yet measured
nb: Forgrunnen er ikke målt ennå

en: Measured background level
nb: Målt bakgrunnsnivå

en: No background measured
nb: Målte ingen bakgrunn

en: Background not yet measured
nb: Bakgrunnen er ikke målt ennå

en: Export Contrast Result As:
nb: Eksporter kontrastresultat som:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
nb: Kontrastresultat for WCAG 2.0, suksesskriterium 1.4.7

en: Filename = %s.
nb: Filnavn = %s.

en: Foreground
nb: Forgrunn

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
nb: Starttid = %2d time(r), %2d minutt(er), %.2f sekund(er).

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
nb: Sluttid = %2d time(r), %2d minutt(er), %.2f sekund(er).

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Results
nb: Resultat

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
nb: Suksesskriterium 1.4.7 i WCAG 2.0: Bestått

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
nb: Suksesskriterium 1.4.7 i WCAG 2.0: Ikke bestått

en: Data gathered
nb: Data hentet inn

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
nb: %d %s %02d %02dt %02dm %02ds

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
nb: Kontrastanalyse (WCAG 2-samsvar)

en: Contrast...
nb: Kontrast...

en: Upper Threshold
nb: Øvre terskel

en: Noise Floor
nb: Minimumsstøy

en: Number of repeats
nb: Antall repeteringer

en: Distortion type:
nb: Forstyrrelsestype:

en: DC blocking filter
nb: Strømkurs-blokkeringsfilter

en: Threshold controls
nb: Terskelkontrollere

en: Parameter controls
nb: Parameterkontrollere

en: Clipping level
nb: Klipping-nivå

en: Drive
nb: Diskleser

en: Make-up Gain
nb: Oppveiingsforsterkning

en: Clipping threshold
nb: Klipping-terskel

en: Hardness
nb: Hardhet

en: Distortion amount
nb: Forstyrrelsesmengde

en: Output level
nb: Utdatanivå

en: Repeat processing
nb: Repeter prosessering

en: Harmonic brightness
nb: Harmonisk belysning

en: Levelling fine adjustment
nb: Jevner ut finjusteringer

en: Degree of Levelling
nb: Utjevningsgrad

en: dB Limit
nb: dB-nivå

en: Wet level
nb: Vått nivå

en: Residual level
nb: Restenivå

en: (Not Used):
nb: (Ikke brukt):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
nb: (-100 til 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
nb: (-80 til -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
nb: (0 til 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
nb: (0 til 5):

en: DTMF &sequence:
nb: DTMF-&sekvens:

en: &Duration:
nb: &Varighet:

en: &Tone/silence ratio:
nb: &Tone/stillhet-ratio:

en: Duty cycle:
nb: Arbeidssyklus:

en: Tone duration:
nb: Tonevarighet:

en: Silence duration:
nb: Stillhetsvarighet:

en: I&nput
nb: I&nndata

note: i18n-hint: show input on a graph
en: Show input
nb: Vis inndata

en: O&utput
nb: U&tdata

en: A&ctual compression
nb: Fa&ktisk komprimering

note: i18n-hint: show actual compression on a graph
en: Show actual compression
nb: Vis faktisk komprimering

en: Tar&get compression
nb: Tilsiktet komprimerin&g

note: i18n-hint: show target compression on a graph
en: Show target compression
nb: Vis tilsiktet komprimering

en: Compression curve
nb: Kompresjonskurve

en: Smoothing
nb: Utjevning

en: &Threshold (dB)
nb: &Terskelverdi (dB)

en: Rati&o:
nb: F&orhold:

en: Input
nb: Inndata

en: Actual Compression
nb: Faktisk komprimering

en: Target Compression
nb: Tilsiktet komprimering

en: awaiting playback
nb: venter på avspilling

en: &Delay time (seconds):
nb: Forsinkelsesti&d (sekunder):

en: D&ecay factor:
nb: D&ecay-faktor:

en: Select Preset
nb: Velg forhåndsinnstilling

en: &Preset:
nb: &Forhåndsinnstilling:

en: User Presets
nb: Forhåndsinnstillinger

en: Factory Presets
nb: Fabrikkinnstillinger

en: Current Settings
nb: Nåværende innstillinger

en: Factory Defaults
nb: Fabrikkstandarder

en: Preparing preview
nb: Klargjør forhåndsvisning

en: Previewing
nb: Forhåndsviser

en: &Generate
nb: &Generer

en: Manage presets and options
nb: Håndter standarder og innstillinger

en: Presets && settings
nb: Forhåndsinnstillinger && innstillinger

en: Preview effect
nb: Forhåndsvis effekt

en: &Apply
nb: &Bruk

en: Save Preset...
nb: Lagre forhåndsinnstilling...

en: Defaults
nb: Stan&darder

en: Options...
nb: Valg...

en: Name: %s
nb: Navn: %s

en: Version: %s
nb: Versjon: %s

en: Vendor: %s
nb: Leverandør: %s

en: Description: %s
nb: Beskrivelse: %s

en: About
nb: Om

en: Are you sure you want to delete "%s"?
nb: Er du sikker på at du vil slette "%s"?

en: Preset name:
nb: Navn på forhåndsinnstilling:

en: You must specify a name
nb: Du må velge et navn

en: Preset already exists.
    
    Replace?
nb: Forhåndsinnstillingen finnes allerede?
    
    Vil du overskrive?

en: Filter Curve EQ
nb: Filterkurve-EQ

en: Graphic EQ
nb: Grafisk EQ

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
nb: Benkpresstider:
    Opprinnelig: %s
    Standard segmentert: %s
    Standard sammenflettet: %s
    SSE: %s
    SSE sammenfletter: %s

en: Manage Curves List
nb: Håndter listen over kurver

en: Manage Curves
nb: Håndter kurver

en: &Curves
nb: &Kurver

en: Curve Name
nb: Navn på kurven

en: D&elete...
nb: S&lett...

en: &Get More...
nb: &Hent flere...

en: De&faults
nb: Standard&verdier

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
nb: Gi nytt navn til 'uten navn' for å lagre en ny fil.
    'OK' lagrer alle endringer, 'Avbryt' gjør ikke det.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
nb: 'uten navn' er alltid på bunnen av denne listen

en: 'unnamed' is special
nb: 'uten navn' er spesiell

en: Rename '%s' to...
nb: Endre '%s' sitt navn til ...

en: Rename...
nb: Gi nytt navn...

en: Rename '%s'
nb: Gi nytt navn til '%s'

en: Name is the same as the original one
nb: Navnet er det samme som det opprinnelige navnet

en: Same name
nb: Lagre navn

en: Overwrite existing curve '%s'?
nb: Vil du overskrive den eksisterende kurven '%s'?

en: Curve exists
nb: Kurven eksisterer allerede

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
nb: Du kan ikke slette 'uten navn'-kurven.

en: Can't delete 'unnamed'
nb: Kan ikke slette 'uten navn'

en: Delete '%s'?
nb: Vil du slette '%s'?

en: Delete %d items?
nb: Vil du slette %d gjenstander?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
nb: Du kan ikke slette 'uten navn'-kurven, den er spesiell.

en: Choose an EQ curve file
nb: Velg en EQ-kurvfil

en: Export EQ curves as...
nb: Eksporter EQ-kurver som...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
nb: Du kan ikke eksportere 'uten navn'-kurven, den er spesiell.

en: Cannot Export 'unnamed'
nb: Kan ikke eksportere 'uten navn'

en: %d curves exported to %s
nb: %d kurver eksportert til %s

en: Curves exported
nb: Kurver eksportert

en: No curves exported
nb: Ingen kurver eksportert

en: Max dB
nb: Maks dB

en: &EQ Type:
nb: &EQ-type:

en: Draw Curves
nb: Tegn kurver

en: &Draw
nb: &Tegn

en: &Graphic
nb: &Grafisk

en: Interpolation type
nb: Interpoleringstype

en: Linear Frequency Scale
nb: Lineær frekvensskala

en: Li&near Frequency Scale
nb: Li&neær frekvensskala

en: Length of &Filter:
nb: &Filterlengde:

en: Length of Filter
nb: Filterlengde

en: &Select Curve:
nb: &Velg kurve:

en: Select Curve
nb: Velg kurve

en: S&ave/Manage Curves...
nb: L&agre/behandle kurver...

en: Fla&tten
nb: Fla&t ut

en: &Invert
nb: &Inverter

en: Show grid lines
nb: Vis rutenett

en: Show g&rid lines
nb: Vis r&utenett

en: &Start threshold (samples):
nb: &Startterskel (samples):

en: St&op threshold (samples):
nb: St&oppterskel (samples):

en: %.2f secs
nb: %.2f sek

en: %.1f secs
nb: %.1f sek

en: Ratio %.0f to 1
nb: Forhold: %.0f til 1

en: Ratio %.1f to 1
nb: Forhold: %.1f til 1

en: &Noise Floor:
nb: Støyterskel:

en: Ratio
nb: Forhold

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
nb: &Attacktid:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
nb: Attacktid

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
nb: Releasetid:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
nb: Slipptid

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
nb: Korrigering for 0dB etter komprimering

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
nb: K&omprimer basert på topper

en: Threshold %d dB
nb: Terskel: %d dB

en: Noise Floor %d dB
nb: Minimumsstøy %d dB

en: Attack Time %.2f secs
nb: Kompresseringsoppstert %.2f sek

en: Release Time %.1f secs
nb: Slipptid: %.1f sek

en: Limiter
nb: Begrenser

en: Augments loudness while minimizing distortion.
nb: Øker lydstyrken samtidig som forvrengningen minimeres.

en: perceived loudness
nb: opplevd lydstyrke

en: &Normalize
nb: &Normaliser

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
nb: Støynivå-LUFS

en: Normalize &stereo channels independently
nb: Normaliser &stereokanalene uavhengig

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
nb: &Behandle mono som dobbel-mono (anbefalt)

en: (Maximum 0dB)
nb: (Maksimalt 0dB)

en: &Noise type:
nb: Støytype:

en: &Noise reduction (dB):
nb: &Støyreduksjon (dB):

en: Noise reduction
nb: Støyreduksjon

en: &Sensitivity:
nb: &Ømfintlighet:

en: Sensitivity
nb: Ømfintlighet

en: Attac&k time (secs):
nb: Kompresseringsoppstart (sek):

en: Attack time
nb: Kompresseringsoppstart

en: R&elease time (secs):
nb: S&lipptid (sekunder):

en: Release time
nb: Slipptid

en: &Frequency smoothing (bands):
nb: &Frekvensglatting (bånd):

en: Frequency smoothing
nb: Frekvensglatting

en: Sensiti&vity (dB):
nb: Ømfint&lighet (dB):

en: Old Sensitivity
nb: Gammel ømfintlighet

en: Step 1
nb: Steg 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
nb: Marker noen sekunder med bare støy slik at Audacity
    vet hva som skal filtreres ut, klikk så på Skaff støyprofil:

en: &Get Noise Profile
nb: &Skaff støyprofil

en: Step 2
nb: Steg 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
nb: Marker all lyden du vil filtrere, velg hvor mye støy du vil filtrere ut,
    klikk så på 'OK' for å redusere støyen.

en: Noise:
nb: Støy:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
nb: Re&duser

en: &Isolate
nb: &Isoler

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
nb: Res&ter

en: Advanced Settings
nb: Avanserte innstillinger

en: &Window types:
nb: Vindus&typer:

en: Window si&ze:
nb: &Størrelse på vindu:

en: 2048 (default)
nb: 2048 (standard)

en: S&teps per window:
nb: &Trinn per vindu:

en: 4 (default)
nb: 4 (standard)

en: Discrimination &method:
nb: Skille&metode:

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
nb: Fje&rn DC-offset (sentrer vertikalt på 0.0)

en: &Normalize peak amplitude to
nb: &Normaliser topp-amplituden til

en: Peak amplitude dB
nb: Topp-amplitude dB

en: N&ormalize stereo channels independently
nb: N&ormaliser stereokanalene uavhengig

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
nb: &Strekkfaktor:

en: &Time Resolution (seconds):
nb: &Tidsoppløsning (sekunder):

en: &Stages:
nb: &Trinn:

en: Stages
nb: Trinn

en: &Dry/Wet:
nb: &Tørr/våt:

en: Dry Wet
nb: Tørr/våt

en: LFO Freq&uency (Hz):
nb: LFO-frek&vens (Hz):

en: LFO frequency in hertz
nb: LFO-frekvens i hertz

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
nb: LFO-start&fase (grader):

en: LFO start phase in degrees
nb: LFO-startfase i grader

en: Dept&h:
nb: Dyb&de:

en: Depth in percent
nb: Dybde i prosent

en: Feedbac&k (%):
nb: Tilbakemel&ding (%):

en: Feedback in percent
nb: Feedback i prosent

en: &Output gain (dB):
nb: &Utdatasporvolum (dB):

en: Output gain (dB)
nb: Utdatasporvolum (dB)

en: &Number of repeats to add:
nb: A&ntall gjentakelser å legge til:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
nb: Nåværende markeringslengde: tt.mm.ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
nb: Ny markeringslengde: tt.mm.ss

en: Current selection length: %s
nb: Nåværende markeringsvarighet: %s

en: New selection length: %s
nb: Lengde på ny markering: %s

en: Warning: No repeats.
nb: Advarsel: Ingen loop.

en: &Room Size (%):
nb: &Romstørrelse (%):

en: &Pre-delay (ms):
nb: &Forhåndsforsinkelse (ms):

en: Rever&berance (%):
nb: Ekko (%):

en: Da&mping (%):
nb: Stabi&lisering (%):

en: Tone &Low (%):
nb: &Lav tone (%):

en: Tone &High (%):
nb: &Høy tone (%):

en: Wet &Gain (dB):
nb: Redigert utdatasporvolum (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
nb: Inndatasporvolum (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
nb: Stereobredde (%):

en: Wet O&nly
nb: Kun u&tdata

en: &Filter Type:
nb: &Filtertype:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
nb: Filterstyrke:

en: &Passband Ripple:
nb: &Båndpass-rippel:

en: Passband Ripple (dB)
nb: Båndpass-rippel (dB)

en: &Subtype:
nb: Undertype:

en: Cutoff (Hz)
nb: A&vkutting (Hz)

en: C&utoff:
nb: A&vkutting:

en: Minimum S&topband Attenuation:
nb: Minimum b&åndsperringsdemping:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
nb: Minimum b&åndsperringsdemping (dB)

en: Align MIDI to Audio
nb: Synkroniser MIDI med lyd

en: Frame Period:
nb: Rammevarighet:

en: Frame Period
nb: Rammevarighet

en: Window Size:
nb: Størrelse på vindu:

en: Window Size
nb: Størrelse på vindu

en: Force Final Alignment
nb: Fremtving endelig sammensmetting

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
nb: Ignorer stillhet ved start og slutt

en: Silence Threshold:
nb: Stillhetsterskel:

en: Silence Threshold
nb: Stillhetsterskel

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
nb: Varighet før ut-retting:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
nb: Varighet før utjevning

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
nb: Varighet:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
nb: Varighet

en: Smooth Time:
nb: Rett ut varighet:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
nb: Rett ut varighet

en: Use Defaults
nb: Bruk standarder

en: Restore Defaults
nb: Gjenopprett standardverdier

en: Initial Tempo Change (%)
nb: Innledende endring i tempo (%)

en: Final Tempo Change (%)
nb: Endelig endring i tempo (%)

en: Initial Pitch Shift
nb: Første toneskifte

en: (&semitones) [-12 to 12]:
nb: (&semitoner) [-12 til 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
nb: (%) [-50 til 100]:

en: Final Pitch Shift
nb: Siste toneskifte

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
nb: (s&emitoner) [-12 til 12]:

en: Chirp
nb: Kvitter

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
nb: Genererer en økende eller synkende tone av enten en av fire typer

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
nb: Genererer en konstant frekvenstone av enten en av fire typer

en: &Waveform:
nb: Bølgeform:

en: &Frequency (Hz):
nb: &Frekvens (Hz):

en: Frequency Hertz Start
nb: Frekvens hertz start

en: Frequency Hertz End
nb: Frekvens hertz slutt

en: Amplitude Start
nb: Amplitude start

en: Amplitude End
nb: Amplitude slutt

en: I&nterpolation:
nb: I&nterpolering:

en: Detect Silence
nb: Oppdag stillhet

en: Tr&uncate to:
nb: Avkort til:

en: C&ompress to:
nb: K&omprimer til:

en: Trunc&ate tracks independently
nb: Kort ned sporene u&avhengig

en: Save VST Preset As:
nb: Lagre VST-innstillinger som:

en: Standard VST bank file
nb: Standard VST-bank-fil

en: Standard VST program file
nb: Standard VST-programfil

en: Audacity VST preset file
nb: Audacity VST-forhåndsinnstillingsfil

en: Unrecognized file extension.
nb: Filutvidelsen er ikke gjenkjent.

en: Load VST Preset:
nb: Åpne VST-innstilling:

en: VST preset files
nb: Velg forhåndsinnstillingsfil

en: Unable to load presets file.
nb: Klarte ikke å åpne innstillingsfil.

en: VST Effect Options
nb: VST-effektinnstillinger

en: Buffer Size
nb: Bufferstørrelse

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
nb: Bufferstørrelsen styrer hvor mange samples som sendes til effekten per runde. Lavere verdier fører til tregere behandling og noen effekter krever 8192 sampler eller færre for å virke ordentlig. De fleste effekter kan derimot håndtere store buffere og behandlingstiden vil være betydelig lavere.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
nb: &Buffertid (8 til 1048576 samplinger):

en: Latency Compensation
nb: Latenskompensasjon

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
nb: Noen VST-effekter må forsinke lyden tilbake til Audacity som del av behandlingen. Når man ikke kompenserer for dette, vil man oppleve stille partier i lyden. Dette valget vil kompensere for dette, men virker kanskje ikke med alle VST-effekter.

en: Enable &compensation
nb: Aktiver &kompensering

en: Graphical Mode
nb: Grafisk grensesnitt

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
nb: De fleste VST-effekter har et grafisk grensesnitt å velge parameterverdier. En enkel tekst-variant er også tilgjengelig. Åpne effekten på nytt for å bruke denne.

en: Enable &graphical interface
nb: Aktiver &grafisk grensesnitt

en: Save VST3 Preset As:
nb: Lagre VST3-innstillinger som:

en: VST3 preset file
nb: VST3-innstillingsfil

en: Load VST3 preset:
nb: Åpne VST3-innstilling:

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
nb: Noen VST3-effekter må forsinke lyden tilbake til Audacity som del av behandlingen. Når man ikke kompenserer for dette, vil man oppleve stille partier i lyden. Dette valget vil kompensere for dette, men virker kanskje ikke med alle VST3-effekter.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
nb: De fleste VST3-effekter har et grafisk grensesnitt å velge parameterverdier. En enkel tekst-variant er også tilgjengelig.  Åpne effekten på nytt for å bruke denne.

en: Dept&h (%):
nb: Dybd&e (%):

en: Reso&nance:
nb: Reso&nans:

en: Resonance
nb: Resonans

en: Wah Frequency Offse&t (%):
nb: Wah-frekvensav&vik (%):

en: Wah frequency offset in percent
nb: Starposisjon til Wah-frekvens i prosent

en: Export Audio Unit Preset As %s:
nb: Eksporter Audio Unit-innstilling som %s:

en: Standard Audio Unit preset file
nb: Standard Audio Unit-innstillingsfil

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
nb: Kunne ikke eksportere “%s”-forhåndsinnstilling
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
nb: Eksporter lydenhetsinnstillinger

en: Import Audio Unit Preset As %s:
nb: Importer Audio Unit-innstillinger som %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
nb: Kunne ikke importere “%s”-forhåndsinnstilling
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
nb: Importer lydenhetsinnstillinger

en: Audio Unit Effect Options
nb: Innstillinger for lydenhetseffekter

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
nb: Noen Audio Unit-effekter må forsinke lyden tilbake til Audacity som del av behandlingen. Når man ikke kompenserer for dette, vil man oppleve stille partier i lyden. Dette valget vil kompensere for dette, men virker kanskje ikke med alle Audio Unit-effekter.

en: User Interface
nb: Grensesnitt

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
nb: Velg “Full” for å bruke det grafiske grensesnittet til Audio Unit-en. Velg “Generisk” for å bruke systemets grensesnitt. Velg “Grunnleggende” for et tekstbasert grensesnitt. Åpne effekten på nytt for å bruke valgt grensesnitt.

en: Select &interface
nb: Velg &grensesnitt

en: Generic
nb: Generisk

en: Basic
nb: Grunnleggende

en: Effect Output
nb: Effektutdata

en: LADSPA Effect Options
nb: LADSPA-effektinnstillinger

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
nb: Noen LADSPA-effekter må forsinke lyden tilbake til Audacity som del av behandlingen. Når man ikke kompenserer for dette, vil man oppleve stille partier i lyden. Dette valget vil kompensere for dette, men virker kanskje ikke med alle LADSPA-effekter.

en: Couldn't instantiate effect
nb: Kunne ikke initiere effekten

en: LV2 Effect Settings
nb: LV2-effektinnstillinger

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
nb: &Bufferstørrelse (8 til %d samplinger):

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
nb: Noen LV2-effekter må forsinke lyden tilbake til Audacity som del av behandlingen. Når man ikke kompenserer for dette, vil man oppleve stille partier i lyden. Dette valget vil kompensere for dette, men virker kanskje ikke med alle LV2-effekter.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
nb: LV2-effekter kan ha et grafisk grensesnitt for å velge parameterverdier. En enkel tekst-variant er også tilgjengelig. Åpne effekten på nytt for å bruke denne.

en: "%s" is not a valid file path.
nb: «%s» er ikke en gyldig filbane.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
nb: Usamsvarende hermetegn i
    %s

en: Enter Nyquist Command:
nb: Skriv inn en Nyquist-kommando:

en: &Load
nb: &Last inn

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
nb: Nyquist-skript

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
nb: Lisp-skript

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
nb: Det nåværende programmet har blitt endret.
    Vil du skrote endringene?

en: File could not be loaded
nb: Filen kunne ikke lastes inn

en: File could not be saved
nb: Filen kunne ikke lagres

en: Value range:
    %s to %s
nb: Verdiområde:
    Mellom %s og %s

en: Value Error
nb: Verdifeil

en: Select a file
nb: Velg en fil

en: Save file as
nb: Lagre filen som

en: Debug Output:
nb: Feilsøkingsutdata:

en: Vamp Effects
nb: Vamp-effekter

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
nb: Sørger for Vamp-effektstøtte i Audacity

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
nb: Beklager, klarte ikke laste inn Vamp-tillegg.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
nb: Beklager, klarte ikke starte opp Vamp-tillegget.

en: Plugin Settings
nb: Innstillinger for tillegg

en: Entire &Project
nb: Hele &prosjektet

en: M&ultiple Files
nb: F&lere filer

en: Curren&t Selection
nb: Nåværende &valg

en: Using Label/Track Name
nb: Bruker kommentar-/spornavn

en: Numbering before Label/Track Name
nb: Nummerering før merke-/spor-navn

en: Numbering after File name prefix
nb: Nummerering etter filnavn

en: Export Range:
nb: Eksporteringslengde:

en: Export entire project
nb: Eksporter hele prosjektet

en: Export multiple files
nb: Eksporter flere filer

en: Export current selection
nb: Eksporter det nåværende valget

en: Trim blank space before first clip
nb: Trim vekk tomrom før første klipping

en: Split files based on:
nb: Del filer basert på:

en: Include audio before first label
nb: Inkluder lyd før første kommentar

en: Name files:
nb: Gi navn til filer:

en: File name prefix:
nb: Filnavn-prefiks:

en: Overwrite existing files
nb: Overskriv eksisterende filer

en: &Export
nb: &Eksporter

en: Unable to create destination folder
nb: Klarte ikke å opprette målmappen

en: Successfully exported the following %lld file(s).
nb: Eksporterte følgende %lld fil(er).

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
nb: Noe gikk galt etter eksportering av følgende %lld fil(er).

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
nb: Eksportering avbrutt etter følgende %lld fil(er).

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
nb: Eksportering stanset etter følgende %lld fil(er).

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
nb: Noe gikk virkelig galt etter eksportering av følgende %lld fil(er).

en: A file named "%s" already exists. Replace?
nb: Det finnes allerede en fil kalt «%s». Vil du erstatte den?

en: All selected audio is muted.
nb: All markert lyd er dempet.

en: Continue to export remaining files?
nb: Fortsett å eksportere resten av filene?

en: Custom Sample Rate
nb: Selvvalgt samplingsfrekvens

en: New sample rate (Hz):
nb: Ny samplingsfrekvens (Hz):

en: File &Name:
nb: Fil&navn:

en: Fo&lder:
nb: Ma&ppe:

en: Audio options
nb: Lydinnstillinger

en: Channels
nb: Kanaler

note: i18n-hint refers to custom channel mapping configuration
en: Custom mappin&g
nb: Tilpasset mappin&g

note: i18n-hint accessibility hint, refers to export channel configuration
en: Configure custom mapping
nb: Sett opp tilpasset mapping

en: Configure
nb: Sett opp

en: Sample &Rate
nb: Samplingsf&rekvens

en: Choose a location to save the exported files
nb: Velg en plassering for å lagre eksporterte filer

en: Advanced Mixing Options
nb: Avanserte mikservalg

en: %d Hz (custom)
nb: %d Hz (selvvalgt)

en: Other...
nb: Andre...

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
nb: %s - V

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
nb: %s - H

en: Output Channels: %2d
nb: Output-kanaler: %2d

en: Mixer Panel
nb: Miksepult

en: Channel: %2d
nb: Kanal: %2d

en: No format specific options
nb: Ingen formatspesifikke alternativer

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
nb: Importer rå

en: Import Raw Data
nb: Importer rå data

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
nb: Ingen endianness

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
nb: Standard endianness

en: 1 Channel (Mono)
nb: 1 kanal (mono)

en: 2 Channels (Stereo)
nb: 2 kanaler (stereo)

en: %d Channels
nb: %d kanaler

en: Encoding:
nb: Omkoding:

en: Byte order:
nb: Byte-rekkefølge:

en: Channels:
nb: Kanaler:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
nb: Standard startpunkt:

en: Amount to import:
nb: Mengde å importere:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
nb: Datapunktrate:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
nb: Oppdag

en: &Import
nb: &Importer

en: Bad data size. Could not import audio
nb: Feil datastørrelse. Kunne ikke importere audio

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
nb[0]: %s %s, %d av %d klipp %s
nb[1]: %s %s, %d av %d klipp %s

en: end
nb: slutt

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
nb[0]: %s %s og %s %s, %d og %d av %d klipp %s
nb[1]: %s %s og %s %s, %d og %d av %d klipp %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
nb[0]: %s, %d av %d klipp %s
nb[1]: %s, %d av %d klipp %s

en: Moved clips to the right
nb: Flyttet klipp til høyre

en: Moved clips to the left
nb: Flyttet klipp til venstre

en: Move audio clips
nb: Flytt lydklipp

en: clip not moved
nb: klippet ble ikke flyttet

en: Audi&o Clips
nb: Lydklipp

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
nb: Forri&ge klippgrense til markør

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
nb: Markør til ne&ste klippgrense

en: Previo&us Clip
nb: Forri&ge klipp

en: Select Previous Clip
nb: Velg forrige klipp

en: N&ext Clip
nb: N&este klipp

en: Select Next Clip
nb: Velg neste klipp

en: Pre&vious Clip Boundary
nb: Fo&rrige klippgrense

en: Cursor to Prev Clip Boundary
nb: Markør til forrige klippgrense

en: Ne&xt Clip Boundary
nb: Ne&ste klippgrense

en: Cursor to Next Clip Boundary
nb: Markør til neste klippgrense

en: Time Shift &Left
nb: Tidsforskyvning venstre

en: Time Shift &Right
nb: Tidsforskyvning høyre

en: Pasted text from the clipboard
nb: Tekst limt inn fra utklippstavlen

en: Pasted from the clipboard
nb: Limt inn fra utklippstavlen

en: Nothing to undo
nb: Ingenting å angre

en: Nothing to redo
nb: Ingenting å gjøre om

en: Cut to the clipboard
nb: Klipp ut til utklippstavlen

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
nb: Slettet %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Paste clip
nb: Lim inn klipp

en: Pasting clip contents, please wait
nb: Limer inn klippets innhold, vennligst vent

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
nb: Innholdet du prøver å lime inn, vil spenne over flere spor enn du har tilgjengelig for øyeblikket. Legg til flere spor og prøv på nytt.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
nb: Det er ikke nok valgte spor til å få plass til det kopierte innholdet. Velg flere spor og prøv på nytt.

en: Duplicated
nb: Duplisert

en: Duplicate
nb: Dupliser

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
nb: Kløyvde og slettet %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Split Delete
nb: Kløyv og slett

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
nb: Gjorde markerte spor stille i %.2f sekunder ved %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
nb: Stillhet

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
nb: Trim valgte lydspor fra %.2f sekunder til %.2f sekunder

en: Trim Audio
nb: Trim lyd

en: Split
nb: Del opp

en: Split to new track
nb: Kløyv til nytt spor

en: Split New
nb: Kløyv ny

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
nb: Sammenføyde %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Join
nb: Sammenføy

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
nb: Løsnet %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Detach
nb: Løsne

en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
nb: Klipp &ut

en: &Delete
nb: &Slett

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
nb: &Kopier

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
nb: &Lim inn

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
nb: Du&pliser

en: R&emove Special
nb: F&jern spesiell

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
nb: Demp l&yd

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
nb: Beskj&ær lyd

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
nb: Kl&øyv

en: Split Ne&w
nb: Kløyv n&y

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
nb: Sammen&føy

en: Detac&h at Silences
nb: Adsk&ill ved stillhet

en: Pre&ferences
nb: Innstillinger

en: &Delete Key
nb: &Slettetast

en: Delete Key&2
nb: Slettetast &2

en: Ext&ra
nb: Ekst&ra

en: Enable &Full Screen
nb: Skru på &fullskjerm

en: Cannot proceed to export.
nb: Kan ikke fortsette eksport.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
nb: Kan ikke opprette mappen ‘%s’. 
    Det finnes allerede en fil der som ikke er en mappe

en: There are no label tracks to export.
nb: Det er ingen kommentarspor å eksportere.

en: Imported labels from '%s'
nb: Importerte kommentarer fra «%s»

en: Import Labels
nb: Importer kommentarer

en: &Dangerous Reset...
nb: &Farlig tilbakestilling …

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
nb: Åpne nylig brukte

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
nb: Nylig brukte &filer

en: &Save Project
nb: Lagre &prosjekt

en: Save Project &As...
nb: Lagre prosjekt &som...

en: &Backup Project...
nb: Sikkerhetskopier prosjekt...

en: &Export Audio...
nb: &Eksporter lyd...

en: Expo&rt Other
nb: Ekspo&rter annet

en: Export &Labels...
nb: Eksporter &kommentarer...

en: &Audio...
nb: &Lyd...

en: &Labels...
nb: &Kommentarer...

en: &Raw Data...
nb: &Rådata...

en: Export as MP&3
nb: Eksporter som MP&3

en: Export as &WAV
nb: Eksporter som &WAV

en: Export as &OGG
nb: Eksporter som &OGG

en: Export as FLAC
nb: Eksporter som FLAC

en: Expo&rt Selected Audio...
nb: Ekspo&rter markering...

en: Do you have these problems?
nb: Har du disse problemene?

en: Fix
nb: Fiks

en: Quick Fixes
nb: Hurtigfikser

en: Nothing to do
nb: Ingenting å gjøre

en: No quick, easily fixed problems were found
nb: Ingen raske og lett løsbare problemer ble funnet

en: Clocks on the Tracks
nb: Klokker på sporene

en: Can't select precisely
nb: Kan ikke velge presist

en: Recording stops and starts
nb: Opptaks-stopper og -starter

en: Fixed
nb: Fikset

en: Audio Device Info
nb: Lydenhetsinformasjon

en: &Diagnostics
nb: &Diagnostisering

en: Au&dio Device Info...
nb: Lydenhetsinformasjon...

en: &Generate Support Data...
nb: &Generer supportdata...

en: &Check for Updates...
nb: Se etter oppdateringer...

en: &About Audacity
nb: Om &Audacity

en: Added label
nb: Lagt til kommentar

en: Paste Text to New Label
nb: Lim inn tekst til ny kommentar

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
nb: Klippet ut merkede lydområder til utklippstavlen

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
nb: Klipp ut markert lyd

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
nb: Slettet markerte lydområder

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
nb: Slett merkede regioner

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
nb: Kløyvet og slettet merkede regioner

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
nb: Kløyv og slett kommentarer

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
nb: Gjorde merkede lydområder stille

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
nb: Stilne markert lyd

en: Copied labeled audio regions to clipboard
nb: Kopierte kommentarer til utklippstavlen

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
nb: Kopier markert lyd

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
nb: Kløyvet markert lyd (punkter eller områder)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
nb: Kløyv markert lyd

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
nb: Føyde sammen markert lyd (punkter eller områder)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
nb: Føye sammen markert lyd

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
nb: Løsnet markerte lydområder

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
nb: Løsne markert lyd

en: Created new label track
nb: Lagte nytt kommentarspor

en: New Track
nb: Nytt spor

en: &Labels
nb: &Merker

en: Label &Editor
nb: Etikettr&edigerer

en: Add Label at &Selection
nb: Legg til merking ved &markering

en: Add Label at &Playback Position
nb: Legg til merking ved a&vspillingsposisjon

en: Paste Te&xt to New Label
nb: Lim inn tekst til ny komment&ar

en: &Typing Creates New Labels
nb: &Tekstskriving lager nye etiketter

en: La&beled Audio
nb: Ma&rkert lyd

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
nb: &Klipp ut

en: Silence &Audio
nb: Demp l&yd

en: Label Silence
nb: Merk stillhet

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
nb: Ko&pier

en: Label Copy
nb: Merk kopiering

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
nb: Kl&øyv

en: Label Split
nb: Merk splitting

en: Label Join
nb: Merk sammenslåing

en: &Label Track
nb: &Etikettspor

en: Uncategorized
nb: Ukategorisert

en: Move Backward Through Active Windows
nb: Gå bakover gjennom aktive vinduer

en: Move Forward Through Active Windows
nb: Gå fremover gjennom aktive vinduer

en: Foc&us
nb: Fok&us

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
nb: Flytt &bakover fra verktøylinjer til spor

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
nb: Flytt f&ramover fra verktøylinjer til spor

en: Move Focus to &Previous Track
nb: Flytt fokus til &forrige spor

en: Move Focus to &Next Track
nb: Flytt fokus til &neste spor

en: Move Focus to &First Track
nb: Flytt fokus til &første spor

en: Move Focus to &Last Track
nb: Flytt fokus til &siste spor

en: Move Focus to P&revious and Select
nb: Flytt fokus til f&orrige og marker

en: Move Focus to N&ext and Select
nb: Flytt fokus til n&este og marker

en: &Toggle Focused Track
nb: Fokusert spor &av/på

en: Toggle Focuse&d Track
nb: Fokusert sp&or av/på

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
nb: En journal blir lagret når Audacity startes på nytt.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
nb: Journalen blir ikke lagret når Audacity startes på nytt.

en: Plugin Manager
nb: Tilleggshåndterer

en: Repeat Last Generator
nb: Gjenta siste generator

en: Effe&ct
nb: &Effekt

en: Add Realtime Effects
nb: Legg til sanntidseffekter

en: Repeat Last Effect
nb: Gjenta siste effekt

en: &Analyze
nb: &Analyser

en: Repeat Last Analyzer
nb: Gjenta siste analyse

en: T&ools
nb: V&erktøy

en: Reset &Configuration
nb: Tilbakestill konfigurasjon

en: &Run Benchmark...
nb: &Kjør hastighetstest...

en: Simulate Recording Errors
nb: Simuler opptaksfeil

en: Detect Upstream Dropouts
nb: Oppdag lydutfall oppstrøms

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
nb: Skriv journal

en: Set Left Selection Boundary
nb: Velg venstre markeringsgrense

en: Set Right Selection Boundary
nb: Velg høyre markeringsgrense

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
nb: &Velg

en: &All
nb: &Alt

en: &None
nb: &Ingenting

en: Select None
nb: Velg ingen

en: &Tracks
nb: &Spor

en: In All &Tracks
nb: I alle &spor

en: In All &Sync-Locked Tracks
nb: I alle &synk-låste spor

en: Select Sync-Locked
nb: Velg synk-låste

en: &Left at Playback Position
nb: &Venstregrense til gitt avspillingsposisjon

en: Set Selection Left at Play Position
nb: Sett venstre markeringspunkt ved avspillingsposisjon

en: &Right at Playback Position
nb: &Høyregrense til gitt avspillingsposisjon

en: Set Selection Right at Play Position
nb: Sett høyre markeringspunkt ved avspillingsposisjon

en: Track &Start to Cursor
nb: Fra &start til markør

en: Select Track Start to Cursor
nb: Velg fra sporstart til markør

en: Cursor to Track &End
nb: Fra &markør til slutt

en: Select Cursor to Track End
nb: Velg fra markør til sporslutt

en: Track Start to En&d
nb: Sporstart til slu&tt

en: Select Track Start to End
nb: Velg fra sporstart til slutt

en: S&tore Selection
nb: L&agre markering

en: Retrieve Selectio&n
nb: Hent utvalge&t

en: Cursor to Stored &Cursor Position
nb: Fra pekeren til den lagrede &pekerposisjonen

en: Select Cursor to Stored
nb: Velg fra markør til lagret

en: Store Cursor Pos&ition
nb: Lagre pekerposisjonen

en: At &Zero Crossings
nb: Ved &nullpunkter

en: Select Zero Crossing
nb: Velg &nullpunkt

en: &Selection
nb: &Markering

en: Snap-To &Off
nb: Smett-på-plass &av

en: Snap-To &Nearest
nb: Smett til &nærmeste

en: Snap-To &Prior
nb: Smett til &foregående

en: Selection to &Start
nb: Markering til &start

en: Selection to En&d
nb: Markering til &slutt

en: Selection Extend &Left
nb: Utvid markering mot &venstre

en: Selection Extend &Right
nb: Utvid markering mot &høyre

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
nb: Velg (eller utvid) ve&nstre markering

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
nb: Velg (eller utvid) hø&yre markering

en: Selection Contract L&eft
nb: Utvalgssammentrekking &venstre

en: Selection Contract R&ight
nb: Utvalgssammentrekking hø&yre

en: &Cursor to
nb: Markør til

en: Selection Star&t
nb: Markeringsstar&t

en: Cursor to Selection Start
nb: Markør til markeringsstart

en: Selection En&d
nb: Markeringssl&utt

en: Cursor to Selection End
nb: Markør til markeringsslutt

en: Track &Start
nb: Sporets &start

en: Cursor to Track Start
nb: Markør til sporstart

en: Track &End
nb: Sporets s&lutt

en: Cursor to Track End
nb: Markør til sporslutt

en: &Project Start
nb: &Prosjektstart

en: Cursor to Project Start
nb: Markør til prosjektstart

en: Project E&nd
nb: Prosjekts&lutt

en: Cursor to Project End
nb: Markør til prosjektslutt

en: &Cursor
nb: &Markør

en: Cursor &Left
nb: Markør &venstre

en: Cursor &Right
nb: Markør &høyre

en: Cursor Sh&ort Jump Left
nb: Markør k&ort hopp venstre

en: Cursor Shor&t Jump Right
nb: Markør kor&t hopp høyre

en: Cursor Long J&ump Left
nb: Markør langt h&opp venstre

en: Cursor Long Ju&mp Right
nb: Markør langt ho&pp høyre

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
nb: Sø&k

en: Short Seek &Left During Playback
nb: Kort søk mot &venstre under avspilling

en: Short Seek &Right During Playback
nb: Kort søk mot &høyre under avspilling

en: Long Seek Le&ft During Playback
nb: Langt søk mot ven&stre under avspilling

en: Long Seek Rig&ht During Playback
nb: Langt søk mot hø&yre under avspilling

en: Tim&eline
nb: Tidslinj&e

en: &Toolbars
nb: Verkt&øylinjer

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
nb: Tilbakestill verk&tøylinjer

en: Mix
nb: Miks

en: Rendered all audio in track '%s'
nb: Rendre all lyd i spor '%s'

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
nb: Rendre

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
nb: Mikset og rendret %d spor til ett nytt stereospor

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
nb: Mikset og rendret %d spor til ett nytt monospor

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
nb: Panorerte lydspor

en: Pan Track
nb: Panorer sporet

en: Start to &Zero
nb: Start til &null

en: Start to &Cursor/Selection Start
nb: Start til &peker/markeringsstart

en: Start to Selection &End
nb: Start til &markeringsslutt

en: End to Cu&rsor/Selection Start
nb: Slutt til pe&ker/markeringsstart

en: End to Selection En&d
nb: Slutt til markeringssl&utt

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
nb: Koordinerte/flyttet starten til null

en: Aligned start to zero
nb: Koordinerte starten til null

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
nb: Koordiner/flytt starten

en: Align Start
nb: Koordiner starten

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
nb: Koordinerte/flyttet starten til markøren / utvalgets start

en: Aligned start to cursor/selection start
nb: Koordinerte starten til markøren / utvalgets start

en: Aligned/Moved start to selection end
nb: Koordinerte/flyttet starten til utvalgets slutt

en: Aligned start to selection end
nb: Koordinerte starten til utvalgets slutt

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
nb: Koordinerte/flyttet slutten til markøren / utvalgets start

en: Aligned end to cursor/selection start
nb: Koordinerte slutten til markøren / utvalgets start

en: Align/Move End
nb: Koordiner/flytt slutten

en: Align End
nb: Koordiner slutten

en: Aligned/Moved end to selection end
nb: Koordinerte slutten til markeringsslutten

en: Aligned end to selection end
nb: Koordinerte slutten til markeringsslutten

en: Aligned/Moved end to end
nb: Koordinerte/flyttet slutten til slutten

en: Aligned end to end
nb: Koordinerte slutten til slutten

en: Align/Move End to End
nb: Koordiner/flytt slutten til slutten

en: Align End to End
nb: Koordiner slutten til slutten

en: Aligned/Moved together
nb: Koordinerte/flyttet sammen

en: Aligned together
nb: Koordinerte sammen

en: Align/Move Together
nb: Koordiner/flytt sammen

en: Align Together
nb: Koordiner sammen

en: Synchronize MIDI with Audio
nb: Synkroniser MIDI med lyd

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
nb: Synkroniserer MIDI- og lyd-spor

en: Adjusted gain
nb: Justerte sporvolum

en: Gain
nb: Sporvolum

en: Adjusted Pan
nb: Justerte panorering

en: The entered value is invalid
nb: Verdien du skrev inn er ugyldig

en: Resampling track %d
nb: Gir spor %d en ny samplingsfrekvens

en: Resampled audio track(s)
nb: Endret samplingfrekvensen til lydspor

en: Resample Track
nb: Gi spor ny samplingsfrekvens

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
nb: Vennligst velg minst ett lydspor og ett MIDI-spor.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
nb: Koordinering fullført: MIDI fra %.2f til %.2f sekunder, lyd fra %.2f til %.2f sekunder.

en: Sync MIDI with Audio
nb: Synkroniser MIDI med lyd

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
nb: Feil under koordinering - inndataten er for kort: MIDI fra %.2f til %.2f sekunder, lyd fra %.2f til %.2f sekunder.

en: Internal error reported by alignment process.
nb: Intern feil i koordineringsprosessen.

en: Tracks sorted by time
nb: Spor sortert etter tid

en: Sort by Time
nb: Sorter etter tid

en: Tracks sorted by name
nb: Spor sortert etter navn

en: Sort by Name
nb: Sorter etter navn

en: Can't delete track with active audio
nb: Kan ikke slette spor med aktiv lyd

en: Add &New
nb: Legg til &nytt

en: Mi&x
nb: Mi&ks

en: Mix Stereo Down to &Mono
nb: Miks stereo ned til &mono

en: Mi&x and Render
nb: &Miks og rendre

en: Mix and Render to Ne&w Track
nb: Miks og rendre til ny&tt spor

en: &Resample...
nb: Gi ny samplings&frekvens...

en: Remo&ve Tracks
nb: &Fjern spor

en: M&ute/Unmute
nb: Demp/Udemp

en: &Mute All Tracks
nb: &Demp alle spor

en: &Unmute All Tracks
nb: &Udemp alle spor

en: Mut&e Tracks
nb: D&emp spor

en: U&nmute Tracks
nb: &Ikke demp spor

en: &Pan
nb: &Panorer

en: &Left
nb: &Venstre

en: Pan Left
nb: Panorer venstre

en: &Right
nb: &Høyre

en: Pan Right
nb: Panorer høyre

en: &Center
nb: &Midtstilt

en: Pan Center
nb: Panorer midten

en: &Align Tracks
nb: K&oordiner spor

en: &Align End to End
nb: Koordiner slutt til s&lutt

en: Align &Together
nb: Koordiner s&por sammen

en: &Move Selection with Tracks
nb: &Flytt utvalget med spor

en: Move Sele&ction and Tracks
nb: Flytt utva&lget og sporene

en: S&ort Tracks
nb: S&orter spor

en: By &Start Time
nb: Etter &starttidspunkt

en: By &Name
nb: Etter &navn

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
nb: Hold sporene synkronisert (Synkroniser-&Lås)

en: &Track
nb: &Spor

en: Change P&an on Focused Track...
nb: Endre p&anorering på fokusert spor ...

en: Pan &Left on Focused Track
nb: Panorer til &venstre på fokusert spor

en: Pan &Right on Focused Track
nb: Panorer til &høyre på fokusert spor

en: Change Gai&n on Focused Track...
nb: Endre forsterkin&gen på det fokuserte sporet ...

en: &Increase Gain on Focused Track
nb: Ø&k volum på fokusert spor

en: &Decrease Gain on Focused Track
nb: &Senk volum på fokusert spor

en: Op&en Menu on Focused Track...
nb: Åp&ne menyen for det fokuserte sporet ...

en: M&ute/Unmute Focused Track
nb: D&emp/udemp fokusert spor

en: &Solo/Unsolo Focused Track
nb: &Solo/ikke-solo for fokusert spor

en: Delete Fo&cused Track
nb: Slett det fo&kuserte sporet

en: Move Focused Track U&p
nb: Flytt fokusert spor o&pp

en: Move Focused Track Do&wn
nb: Flytt fokusert spor ne&d

en: Move Focused Track to T&op
nb: Flytt fokusert spor til t&oppen

en: Move Focused Track to &Bottom
nb: Flytt fokusert spor til &bunnen

en: no label track
nb: ingen merkespor

en: no label track at or below focused track
nb: ingen merkespor i eller under det sporet som fokuseres på

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
nb: %s %d av %d

en: no labels in label track
nb: ingen merker i merkingssporet

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
nb: Sett loopstart

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
nb: Sett loopstopp

en: Please select in a mono track.
nb: Vennligst velg i et monospor.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
nb: Vennligst velg i et stereospor eller to monospor.

en: Please select at least %d channels.
nb: Vennligst velg minst %d kanaler.

en: Please select a time within a clip.
nb: Vennligst velg et tidspunkt innenfor et klipp.

en: Pl&aying
nb: Spi&ll av

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
nb: S&pill av / stopp

en: Play/Stop and &Set Cursor
nb: Spill av / stopp og &plasser markør

en: Play &Once/Stop
nb: S&pill av en gang/stopp

en: &Recording
nb: &Ta opp

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
nb: &Ta opp

en: &Append Record
nb: &Føy til opptak

en: Record &New Track
nb: Ta opp &nytt spor

en: Punch and Rol&l Record
nb: Slå-og-r&ull-opptak

en: &Clear Loop
nb: T&øm loop

en: &Set Loop to Selection
nb: &Sett loopområde til valg

en: R&escan Audio Devices
nb: Søk igjen etter lydenheter

en: Transport &Options
nb: Transport&innstillinger

en: Set sound activation le&vel...
nb: Still inn lydakti&veringsnivået...

en: Enable sound a&ctivated recording
nb: Skru på lydaktivert opptak

en: Hear &other tracks during recording
nb: Hør &andre spor under opptak

en: Enable audible input &monitoring
nb: Skru på hørbar overvåking av inndata

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
nb: Automatisk justering av inndatanivå (av/på)

en: T&ransport
nb: &Kontroll

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
nb: Spill &av én gang

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
nb: Sto&pp

en: Play &One Second
nb: Spill av &ett sekund

en: Play to &Selection
nb: Spill av til &markering

en: Play &Before Selection Start
nb: Spill av &før markeringsstart

en: Play Af&ter Selection Start
nb: Spill av et&ter markeringsstart

en: Play Be&fore Selection End
nb: Spill av fø&r markeringsslutt

en: Play Aft&er Selection End
nb: Spill av ett&er markeringsslutt

en: Play Before a&nd After Selection Start
nb: Spill av før o&g etter markeringsstart

en: Play Before an&d After Selection End
nb: Spill av før &og etter markeringsslutt

en: Play C&ut Preview
nb: Spill av utk&lippingsforhåndsvisning

en: Move to Pre&vious Label
nb: Flytt til &forrige merke

en: Move to Ne&xt Label
nb: Flytt til &neste merke

en: &View
nb: &Vis

en: &Zoom
nb: &Forstørr

en: Zoom &In
nb: For&størr

en: Zoom &Normal
nb: Normal &størrelse

en: Zoom &Out
nb: For&minsk

en: &Zoom to Selection
nb: &Forstørr til markering

en: Zoom &Toggle
nb: Forstørrings&verktøy

en: T&rack Size
nb: S&porstørrelse

en: &Fit to Width
nb: &Tilpass til bredden

en: Fit to &Height
nb: Tilpass til &høyden

en: &Collapse All Tracks
nb: &Skjul alle spor

en: E&xpand Collapsed Tracks
nb: &Vis alle gjemte spor

en: Sk&ip to
nb: Gå &til

en: Selection Sta&rt
nb: Markeringssta&rt

en: Skip to Selection Start
nb: Hopp til starten på markeringen

en: Skip to Selection End
nb: Hopp til slutten av markeringen

en: &Show Clipping in Waveform
nb: &Vis klipping i bølgeform

en: Preferences for Application
nb: Innstillinger for applikasjon

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
nb: Se etter oppdateringer

en: Batch
nb: Satsvis

en: Preferences for Batch
nb: Valg for batch

en: Behaviors
nb: Oppførsler

en: &Don't apply effects in batch mode
nb: &Ikke anvend effekter i satsvis modus

en: Audio Settings
nb: Lydinnstillinger

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
nb: Grensesnitt

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
nb: &Vert:

en: Using:
nb: Bruker:

en: Playback
nb: Avspilling

en: &Device:
nb: En&het:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
nb: Opptak

en: De&vice:
nb: En&het:

en: Cha&nnels:
nb: Kan&aler:

en: &Project Sample Rate:
nb: &Prosjektets samplingsfrekvens:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
nb: Samplingsfrekvens som brukes ved innspilling av nye spor, nedmiksing av spor, og avspilling i dette prosjektet.

en: D&efault Sample Rate:
nb: Standard samplingsfr&ekvens:

en: Default Sample &Format:
nb: Standard datapunkt&format:

en: Latency
nb: Latens

en: &Buffer length:
nb: &Bufferlengde:

en: &Latency compensation:
nb: &Latenskompensasjon:

en: No audio interfaces
nb: Ingen lydgrensesnitt

en: No devices found
nb: Ingen enheter funnet

en: Device
nb: Enhet

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
nb: Mapper

en: Preferences for Directories
nb: Innstillinger for kataloger

en: Default directories
nb: Standard mapper

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
nb: La feltet være tomt for å gå til sist brukte katalog for denne handlingen.
    Fyll inn feltet for å velge katalog du går til for handlingen.

en: O&pen:
nb: Åpne:

en: S&ave:
nb: L&agre:

en: B&rowse...
nb: Bla gjennom...

en: &Import:
nb: &Importer:

en: Br&owse...
nb: Bla gjenn&om...

en: &Export:
nb: &Eksporter:

en: Bro&wse...
nb: Bla gjennom...

en: &Macro output:
nb: &Makro-utdata:

en: Temporary files directory
nb: Mappe for midlertidige filer

en: Brow&se...
nb: Bla gjennom...

en: &Free Space:
nb: Ledig plass:

en: unavailable - above location doesn't exist
nb: utilgjengelig - plasseringen ovenfor finnes ikke

en: Choose a location
nb: Velg plassering

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
nb: 
    Mappen %s eksisterer ikke. Opprette?

en: Directory creation failed.
nb: Kunne ikke opprette mappe.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
nb: %s-mappen er ikke egnet (Står i fare for å bli tømt under rengjøring)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
nb: Mappe for midlertidige filer kan ikke settes.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
nb: Mappe for midlertidige filer kan ikke settes.

en: Directory %s is not writable
nb: Mappen %s er ikke skrivbar

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
nb: Endringer til den midlertidige mappen trer først i kraft når Audacity startes på nytt

en: Temp Directory Update
nb: Oppdatering av det midlertidige direktoratet

en: 'Open' directory cannot be set.
nb: Mappe for ‘Åpne’ kan ikke settes.

en: 'Save' directory cannot be set.
nb: ‘Lagre’-mappe kan ikke settes.

en: 'Import' directory cannot be set.
nb: ‘Importering’-mappe kan ikke settes.

en: 'Export' directory cannot be set.
nb: ‘Eksport’-mappe kan ikke settes.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
nb: ‘Makro-utdata’-mappe kan ikke settes.

en: Add new location
nb: Legg til ny plassering

en: Effects
nb: Effekter

en: Preferences for Effects
nb: Innstillinger for effekter

en: Sort by effect name
nb: Sorter etter effektnavn

en: Sort by publisher and effect name
nb: Sorter etter utgiver og effektnavn

en: Sort by type and effect name
nb: Sorter etter type og effektnavn

en: Group by publisher
nb: Gruppér etter utgiver

en: Group by type
nb: Gruppér etter type

en: Group by category
nb: Gruppér etter kategori

en: Group by type and publisher
nb: Gruppér etter type og utgiver

en: Effect Options
nb: Effektinnstillinger

en: Effect menu &organization:
nb: Effektmeny-&organisering:

en: Realtime effect o&rganization:
nb: Sanntidseffekt-organisering:

en: Instruction Set
nb: Instruksjonssett

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
nb: &Bruk SSE/SSE"/.../AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
nb: %s tilleggs-filplasseringer

en: &Skip effects scanning at startup
nb: &Hopp over effektskanning ved oppstart

en: Open Plugin &Manager
nb: Åpne tille&ggsbehandleren

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
nb: Utvidet importering

en: Preferences for ExtImport
nb: Innstillinger for Extimport

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
nb: F&orsøk å bruk filter i OpenFile-dialog først

en: Rules to choose import filters
nb: Reglement for valg av importfiltre

en: File extensions
nb: Filutvidelser

en: Mime-types
nb: MIME-typer

en: Importer order
nb: Rekkefølge for importbiblioteker

en: Move rule &up
nb: Flytt regel &opp

en: Move rule &down
nb: Flytt regel &ned

en: Move f&ilter up
nb: Flytt f&ilter opp

en: Move &filter down
nb: Flytt &filter ned

en: &Add new rule
nb: &Legg til ny regel

en: De&lete selected rule
nb: Fj&ern markert regel

en: Unused filters:
nb: Ubrukte filtre:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
nb: Det er mellomromstegn i noen av gjenstandene. De vil sannsynligvis forkludre mønsterletingen. Med mindre du vet hva du gjør, er det anbefalt å trimme vekk mellomrommer. Vil du at Audacity skal trimme vekk mellomrommene for deg?

en: Spaces detected
nb: Tomrom oppdaget

en: Do you really want to delete selected rule?
nb: Vil du virkelig slette det valgte reglementet?

en: Rule deletion confirmation
nb: Bekreftelse for reglementssletting

en: Ext Import
nb: Ext-importering

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Preferences for GUI
nb: Innstillinger for grensesnitt

en: Display
nb: Visning

en: &Language:
nb: &Språk:

en: Th&eme:
nb: T&ema:

en: Meter dB &range:
nb: Målerens dB-&rekkevidde:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
nb: Vis «Hvordan få &hjelp» ved oppstart

en: Show e&xtra menus
nb: Vis e&kstra menyer

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
nb: Bruk alternativ &stil (Mac kontra PC)

en: &Beep on completion of longer activities
nb: &Lydsignal ved fullføring av større oppgaver

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
nb: Be&hold merker hvis utvalget smettes til et merke

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
nb: Bruk stort sett Venstre-til-Høyre-oppsett for Høyre-til-Venstre-språk

en: Never use comma as decimal point
nb: Ikke bruk komma som desimaltegn

en: GUI
nb: Grensesnitt

en: Language "%s" is unknown
nb: Språket "%s" er ukjent

en: Import / Export
nb: Importer / Eksporter

en: Preferences for ImportExport
nb: Innstillinger for ImportExport

en: &Ask me each time
nb: &Spør meg hver gang

en: Do &nothing
nb: Ikke gjør &noe

en: Music Imports
nb: Musikkimporteringer

en: IMPORT EXPORT
nb: IMPORT EKSPORT

en: Shortcuts
nb: Snarveier

en: Preferences for KeyConfig
nb: Innstillinger for KeyConfig

en: Keyboard preferences currently unavailable.
nb: Tastaturinstillinger er for tiden utilgjengelige.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
nb: Åpne et nytt prosjekt for å endre tastatursnarveiene.

en: &Hotkey:
nb: &Snarveisknapp:

en: &Tree
nb: &Tre

en: &Name
nb: &Navn

en: &Key
nb: &Knapp

en: Key Bindings
nb: Tastaturoppsett

en: View by:
nb: Sorter etter:

en: View by tree
nb: Sorter etter tre

en: View by name
nb: Sorter etter navn

en: View by key
nb: Sorter etter knapp

en: Bindings
nb: Tastaturoppsett

en: Short cut
nb: Kort utklipp

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
nb: &Velg

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
nb: Merk: Trykk Cmd+Q for å avslutte. Alle andre taster er gyldige.

en: &Import...
nb: &Importer...

en: &Defaults
nb: Stan&darder

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
nb: 
       *   "%s"  (fordi snarveien '%s' brukes av "%s")

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
nb: Velg en XML-fil som inneholder Audacity tastatursnarveier...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
nb: Feil ved importering av tastatursnarveier

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
nb: Snarveifilen inneholder ugyldige snarveisduplikater for “%s” og “%s”.
    Ingenting ble importert.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
nb: Lastet inn %d tastatursnarveier

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
nb: 
    Følgende kommandoer nevnes ikke i den importerte filen, men har mistet snarveien sine på grunn av konflikt med andre snarveier:

en: Loading Keyboard Shortcuts
nb: Laster inn tastatursnarveier

en: Export Keyboard Shortcuts As:
nb: Eksporter tastatursnarveier som:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
nb: Feil ved eksportering av tastatursnarveier

en: You may not assign a key to this entry
nb: Du kan ikke tilegne en knapp til denne funksjonen

en: You must select a binding before assigning a shortcut
nb: Du må velge en knapp før du kan tilegne den en snarvei

en: 
    
    	 and
nb: 
    
    	 og

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
nb: Tastatursnarveien '%s' er allerede knyttet til:
    
    '%s'
    
    
    Trykk OK for å tilegne snarveien til
    
    %s
    
    i stedet. Hvis ikke, trykk Avbryt.

en: Key Config
nb: Tastekonfigurasjon

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
nb: MIDI-enheter

en: Preferences for MidiIO
nb: Innstillinger for MidiIO

en: No MIDI interfaces
nb: Ingen MIDI-grensesnitt

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Using: PortMidi
nb: Bruker: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
nb: MIDI-synthesizerl&atens (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
nb: MIDI-synthesizerlatensen må være en integer

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
nb: Moduler

en: Preferences for Module
nb: Innstillinger for modul

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
nb: Endringer i disse innstillingene trer først i kraft når du starter Audacity på nytt.

en: Always ask
nb: Spør alltid

en: Failed
nb: Mislyktes

en: No choice made
nb: Ingen valg er tatt

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
nb: Feil: Ingen moduler ble funnet. Dette kan tyde på en installasjon som er i dårlig stand.

en: Module
nb: Modul

en: Preferences for Playback
nb: Innstillinger for avspilling

en: Effects Preview
nb: Effektforhåndsvisning

en: &Length:
nb: &Lengde:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
nb: Forhåndsvisning av utklipping

en: &Before cut region:
nb: &Før utklippsområde:

en: &After cut region:
nb: &Etter utklippsområde:

en: Seek Time when playing
nb: Søketid under avspilling

en: &Short period:
nb: &Kort periode:

en: Lo&ng period:
nb: La&ng periode:

en: &Micro-fades
nb: &Mikrouttoninger

en: Always scrub un&pinned
nb: Alltid gni lø&snede

en: Audacity Preferences
nb: Audacity-innstillinger

en: Category
nb: Kategori

en: Preferences:
nb: Innstillinger:

en: Preferences for Quality
nb: Innstillinger for kvalitet

en: Real-time Conversion
nb: Konvertering i reell tid

en: Sample Rate Con&verter:
nb: Datarekvens&konverterer:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
nb: &Utjevning:

en: High-quality Conversion
nb: Høykvalitetskonvertering

en: Sample Rate Conver&ter:
nb: Datafrekvenskonver&terer:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
nb: Ut&jevning:

en: Preferences for Recording
nb: Innstillinger for innspilling

en: Use &hardware to play other tracks
nb: Bruk &maskinvare til å spille av andre spor

en: Audible input &monitoring
nb: Hørbar overvåking av inndata

en: Record on a new track
nb: Ta opp på et nytt spor

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
nb: Oppdag lydutfall

en: Sound Activated Recording
nb: Lydaktivert opptak

en: &Enable
nb: &Aktiver

en: Le&vel (dB):
nb: &Nivå (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
nb: Navngi nylig innspilte spor

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
nb: Med:

en: Custom Track &Name
nb: Selvvalgt spor&navn

en: Custom name text
nb: Tekst for tilpasset navn

en: Recorded_Audio
nb: Innspillt_Lyd

en: &Track Number
nb: &Spornummer

en: System &Date
nb: System&dato

en: System T&ime
nb: System&tid

en: Automated Recording Level Adjustment
nb: Automatisk justering av opptaksnivå

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
nb: Aktiver automatisk justering av opptaksnivå.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
nb: Ønsket makslyd:

en: Within:
nb: Innen:

en: Analysis Time:
nb: Analysetid:

en: milliseconds (time of one analysis)
nb: millisekunder (varigheten til én analyse)

en: Number of consecutive analysis:
nb: Antall konsekutive analyser:

en: 0 means endless
nb: 0 betyr uendelig

en: Punch and Roll Recording
nb: Slå-og-rull-opptak

en: Pre-ro&ll:
nb: Før-ru&lling:

en: Cross&fade:
nb: Kryss&ton:

en: Spectrogram Settings
nb: Spektrograminnstillinger

en: Spectrograms
nb: Spektrogram

en: Preferences for Spectrum
nb: Innstillinger for spektrum

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
nb: &Bruk innstillinger

en: Scale
nb: Skala

en: S&cale:
nb: S&kala:

en: Mi&n Frequency (Hz):
nb: Mi&nimumsfrekvens (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
nb: Ma&ksimal frekvens (Hz):

en: Colors
nb: Farger

en: &Gain (dB):
nb: &Volum (dB):

en: &Range (dB):
nb: &Rekkevidde (dB):

en: High &boost (dB/dec):
nb: Høyforsterking (dB/des):

en: Algorithm
nb: Algoritme

en: A&lgorithm:
nb: A&lgoritme:

en: Window &size:
nb: &Størrelse på vindu:

en: 8 - most wideband
nb: 8 - mest båndbredde

en: 32768 - most narrowband
nb: 32768 - minst båndbredde

en: Window &type:
nb: Vindus&type:

en: &Zero padding factor:
nb: &Null polstringsfaktor:

en: Ena&ble Spectral Selection
nb: Akti&ver spektrumsutvalg

en: Show a grid along the &Y-axis
nb: Vis et gitter langs &Y-aksen

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
nb: Finn noter med FFT

en: Minimum Amplitude (dB):
nb: Minimumsamplitude (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
nb: Maksimalt antall noter (1..128):

en: &Find Notes
nb: &Finn noter

en: &Quantize Notes
nb: &Kvantiser noter

en: Global settings
nb: Globale innstillinger

en: Ena&ble spectral selection
nb: Aktiver spektralutvalg

en: The maximum frequency must be an integer
nb: Maksimalfrekvensen må være et heltall

en: The minimum frequency must be an integer
nb: Minimumsfrekvensen må være et heltall

en: The gain must be an integer
nb: Volumet må være et heltall

en: The range must be a positive integer
nb: Rekkevidden må være et positivt heltall

en: The frequency gain must be an integer
nb: Frekvensen må være et heltall

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
nb: Minimumsamplituden (dB) må være et heltall

en: The maximum number of notes must be an integer
nb: Maksimalt antall noter må være et heltall

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
nb: Maksimalt antall noter må være mellom 1 og 128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
nb: Tema

en: Preferences for Theme
nb: Innstillinger for tema

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
nb: Themability er en eksperimentell funksjon.
    
    For å prøve den, klikk "Lagre tema-mellomlager", finn så fram og endre
    bilder og farger i ImageCacheVxx.png ved hjelp av
    et bilderedigeringsprogram, som Gimp.
    
    Klikk "Åpne tema-mellomlager" for å laste inn de endrede bildene og fargene i Audacity.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
nb: Å lagre og laste inn individuelle temafile, benytter seg av en separat fil for hvert bilde,
    men ellers fungerer det på samme vis.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
nb: Tema-mellomlager - Bilder && Farge

en: Save Theme Cache
nb: Lagre tema-mellomlager

en: Load Theme Cache
nb: Åpne Tema-mellomlager

en: Individual Theme Files
nb: Individuelle temafiler

en: Save Files
nb: Lagre filer

en: Load Files
nb: Åpne filer

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
nb: Sporoppførsler

en: Preferences for TracksBehaviors
nb: Innstillinger for sporoppførsel

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
nb: Spør meg hver gang.
    Vis dialogen hver gang lyd limes inn.

en: &Select all audio, if selection required
nb: Velg all audio, dersom valg er påkrevd

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
nb: Aktiver kli&ppepunkt-linjer

en: Editing a clip can &move other clips
nb: Å redigere et klipp kan &flytte på andre klipp

en: &Always paste audio as new clips
nb: &Lim alltid inn lyd som nye klipp

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
nb: «&Flytt sporfokus» veksler gjennom spor gjentatte ganger

en: &Type to create a label
nb: &Skriv inn for å lage en merking

en: Use dialog for the &name of a new label
nb: Bruk et spørrevindu for &navnet til et nytt merke

en: Solo &Button:
nb: Solo-&knapp:

en: Pasted audio
nb: Innlimt lyd

en: Paste audio from other Audacity project as
nb: Lim inn lyd fra et annet Audacity-prosjekt som

en: Waveform
nb: Bølgeform

en: Spectrogram
nb: Spektrogram

en: Connect dots
nb: Bind sammen dotter

en: Stem plot
nb: Plant en stilk

en: Fit to Width
nb: Tilpass vindu

en: Zoom to Selection
nb: Forstørr til markering

en: Zoom Default
nb: Standardforstørring

en: Minutes
nb: Minutter

en: 5ths of Seconds
nb: femtedeler av sekunder

en: 10ths of Seconds
nb: tideler av sekunder

en: 20ths of Seconds
nb: tyvendedeler av sekunder

en: 50ths of Seconds
nb: femtiendedeler av sekunder

en: 100ths of Seconds
nb: hundredeler av sekunder

en: 500ths of Seconds
nb: femhundredeler av sekunder

en: MilliSeconds
nb: Millisekunder

en: 4 Pixels per Sample
nb: 4 piksler per sampling

en: Max Zoom
nb: Maks forstørring

en: Preferences for Tracks
nb: Innstillinger for spor

en: Auto-&fit track height
nb: Auto-&tilpass sporhøyden

en: Use &half-wave display when collapsed
nb: Bruk &halvbredde-visning ved skjuling

en: &Pinned Recording/Playback head
nb: &Fastsatt oversyn for opptak/avspilling

en: A&uto-scroll if head unpinned
nb: A&uto-skroll dersom toppområdet er løsnet

en: Pinned &head position
nb: Fastsatt &toppområdeposisjon

en: Default &view mode:
nb: Standard &visningsmodus:

en: Default Waveform scale:
nb: Standard bølgeformskala:

en: Display &samples:
nb: Vis &samplinger:

en: Default audio track &name:
nb: Standard lydspor&navn:

en: Zoom Toggle
nb: Veksle forstørringen

en: Preset 1:
nb: Forhåndsinnstilling 1:

en: Preset 2:
nb: Forhåndsinnstilling 2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
nb: Bølgeformer

en: Preferences for Waveforms
nb: Innstillinger for bølgeformer

en: Waveform dB &range:
nb: Bølgeformenes dB-&rekkevidde:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
nb: Lydoppsett

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
nb: &Vert

en: &Playback Device
nb: &Avspillingsenhet

en: &Recording Device
nb: &Opptaksenhet

en: Recording &Channels
nb: Opptaks&kanaler

en: &Audio Settings...
nb: &Lydinnstillinger...

en: 1 (Mono) Recording Channel
nb: 1 (mono) opptakskanal

en: 2 (Stereo) Recording Channels
nb: 2 (stereo) opptakskanaler

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
nb: &Verktøylinje for lydoppsett

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
nb: Stoppet

en: Play
nb: Spill av

en: Skip to Start
nb: Gå til begynnelse

en: Skip to End
nb: Gå til slutt

en: Play Once
nb: Spill av én gang

en: Record New Track
nb: Ta opp nytt spor

en: Append Record
nb: Føy til opptak

en: Select to End
nb: Markering til slutt

en: Select to Start
nb: Markering til start

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
nb: %s pauset.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
nb: &Transportverktøyslinje

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
nb: Avspillingsenhet

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
nb: Opptaksenhet

en: Audio Host
nb: Lydvert

en: Recording Channels
nb: Opptakskanaler

en: Select Recording Device
nb: Velg opptaksenhet

en: Select Playback Device
nb: Velg avspillingsenhet

en: Select Audio Host
nb: Velg lydvert

en: Select Recording Channels
nb: Velg opptakskanaler

en: Device information is not available.
nb: Enhetsinformasjon er ikke tilgjengelig.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
nb: &Enhetsverktøylinje

en: De&vice
nb: En&het

en: Change &Recording Device...
nb: Endre &opptaksenhet ...

en: Change &Playback Device...
nb: Endre &avspillingsenhet ...

en: Change Audio &Host...
nb: Endre &lydvert ...

en: Change Recording Cha&nnels...
nb: Endre innspillings&kanaler ...

en: Zoom In
nb: Zoom inn

en: Zoom Out
nb: Zoom ut

en: Fit selection to width
nb: Tilpass markering til vindu

en: Fit project to width
nb: Tilpass prosjekt til vindu

en: Trim audio outside selection
nb: Beskjær lyd utenfor markering

en: Silence audio selection
nb: Demp markert lyd

en: Sync-Lock Tracks
nb: Synk-lås spor

en: Edit
nb: Rediger

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
nb: &Redigeringsverktøylinje

en:  Monitoring
nb:  Overvåking

en:  Active
nb:  Aktiv

en:  Peak %2.f dB
nb:  Toppen er %2.f dB

en:  Peak %.2f
nb:  %.2f-toppen

en:  Clipped
nb:  Sammenklippet

en: Record Meter
nb: Opptaksmåler

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
nb: Opptaksnivå

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
nb: Måler-opptak

en: Playback Meter
nb: Avspillingsmåler

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
nb: Avspillingsnivå

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
nb: Måler-avspilling

en: Recording Meter
nb: Opptaksmåler

en: Combined Meter
nb: Kombinert måler

en: &Recording Meter Toolbar
nb: Verktøylinje for opptaksmåler

en: &Playback Meter Toolbar
nb: Verktøylinje for avspillingsmåler

en: Mi&xer
nb: Mik&ser

en: Ad&just Playback Volume...
nb: Jus&ter avspillingsvolum ...

en: &Increase Playback Volume
nb: &Øk avspillingsvolum

en: &Decrease Playback Volume
nb: &Senk avspillingsvolum

en: Adj&ust Recording Volume...
nb: Just&er opptaksvolum ...

en: I&ncrease Recording Volume
nb: Ø&k opptaksvolum

en: D&ecrease Recording Volume
nb: S&enk opptaksvolum

note: i18n-hint noun
en: Length
nb: Lengde

note: i18n-hint noun
en: Center
nb: Midtstilt

en: Selection Toolbar Setup
nb: Oppsett for valg-verktøylinje

en: Start and End of Selection
nb: Markeringens start og slutt

en: Start and Length of Selection
nb: Utvalgets start og lengde

en: Length and End of Selection
nb: Markeringens lengde og sluttpunkt

en: Length and Center of Selection
nb: Utvalgets sentrum og lengde

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
nb: &Markeringsverktøylinje

en: Snap
nb: Smett

en: Snapping
nb: Smetting

note: i18n-hint: combo box is the type of the control/widget
en: Snap to combo box
nb: Smett på til komboboksen

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Snapping Toolbar
nb: &Smettings-verktøylinje

en: Spectral Selection
nb: Spekterutvalg

en: Center frequency and Width
nb: Sentral-frekvens og -bredde

en: Low and High Frequencies
nb: Lave og høye frekvenser

en: Show
nb: Vis

en: Center Frequency
nb: Senterfrekvens

en: Bandwidth
nb: Båndbredde

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
nb: Verktøy&linje for spektrumsutvalg

en: Time Signature
nb: Tidssignatur

en: Tempo Changed
nb: Endret tempo

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: Time Signature Toolbar
nb: Verktøylinje for tidssignatur

en: Time
nb: Tid

en: Audio Position
nb: Lydposisjon

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
nb: &Tidsverktøylinje

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
nb: Audacitys %s verktøylinje

en: Click and drag to resize toolbar
nb: Klikk og dra for å endre størrelsen på verktøylinjen

en: ToolDock
nb: Verktøyområde

en: Tools
nb: Verktøy

en: Selection Tool
nb: Markeringsverktøy

en: Envelope Tool
nb: Omhyllingskurveverktøy

en: Draw Tool
nb: Tegneverktøy

en: Multi-Tool
nb: Multiverktøy

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
nb: &Verktøy-verktøylinje

en: &Selection Tool
nb: &Markeringsverktøy

en: &Envelope Tool
nb: &Inngjerdingsverktøy

en: &Draw Tool
nb: &Tegneverktøy

en: &Multi Tool
nb: &Multiverktøy

en: &Previous Tool
nb: &Forrige verktøy

en: &Next Tool
nb: &Neste verktøy

en: Play-at-Speed
nb: Avspill med gitt hastighet

en: Play at selected speed
nb: Spill av med valgt hastighet

en: Playback Speed
nb: Avspillingshastighet

en: Play-at-Speed Once
nb: Avspill én gang med gitt hastighet

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
nb: Verktø&ylinje for avspilling med gitt hastighet

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
nb: &Spill av med gitt hastighet

en: Play-at-Speed &Once
nb: Avspill med gitt hastighet én gang

en: Play C&ut Preview-at-Speed
nb: Spill av &utklippingsforhåndsvisning med fart

en: Ad&just Playback Speed...
nb: Ju&ster avspillingshastighet ...

en: &Increase Playback Speed
nb: Ø&k avspillingshastighet

en: &Decrease Playback Speed
nb: &Senk avspillingshastighet

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
nb: Trekk merkelapp. Hold shift inne og trekk for å flytte alle merkelapper på samme spor.

en: Drag one or more label boundaries.
nb: Dra en eller flere merkegrenser.

en: Drag label boundary.
nb: Dra merkegrense.

en: Modified Label
nb: Endret kommentar

en: Label Edit
nb: &Rediger kommentar

en: Click to edit label text
nb: Klikk for å redigere merketeksten

en: &Font...
nb: &Skrifttype...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
nb: Skrifttype for kommentarspor

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
nb: Skriftnavn

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
nb: Skriftstørrelse

en: Cu&t Label text
nb: Kutt merkelapptekst

en: &Copy Label text
nb: Kopier merkelapptekst

en: &Delete Label
nb: &Slett merke

en: &Edit Label...
nb: R&ediger merkelapper…

en: Deleted Label
nb: Slettet kommentar

en: Edited labels
nb: Redigerte kommentarer

en: New label
nb: Nytt merke

en: Up &Octave
nb: Opp en oktav

en: Down Octa&ve
nb: Ned en oktav

en: MIDI Device Info
nb: MIDI-enhetsinfo

en: &MIDI Device Info...
nb: &MIDI-enhetsinformasjon ...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
nb: Klikk for å zoome inn loddrett. Skift-klikk for å zoome ut. Dra for å velge et område å zoome.

en: Zoom Reset
nb: Tilbakestill forstørring

en: Shift-Right-Click
nb: Skift+høyreklikk

en: Left-Click/Left-Drag
nb: Venstreklikk/Venstre+Trekk

en: Shift-Left-Click
nb: Skift+venstreklikk

en: Click and drag to stretch selected region.
nb: Klikk og dra for å strekke det valgte området.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
nb: Strekk notespor

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
nb: Strekk

en: Click to open clip context menu.
nb: Klikk for å åpne klippkontekstmeny.

en: Not enough space
nb: Ikke nok plass

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
nb: Det er ikke nok plass til å utvide klippet til dens opprinnelige hastighet.

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
nb: Venstreklikk for å utvide, høyreklikk for å fjerne

en: Expanded Cut Line
nb: Utvidet utklippslinjen

en: Expand
nb: Utvid

en: Removed Cut Line
nb: Fjernet utklippslinjen

en: Pitch and Speed
nb: Tonehøyde og hastighet

en: Clip Speed
nb: Klipphastighet

en: &speed %:
nb: &hastighet %:

en: General
nb: Generelt

en: &Optimize for Voice
nb: &Optimaliser for stemme

en: Changed Speed
nb: Endret hastighet

en: Changed Pitch
nb: Endret tonehøyde

en: Click and drag to edit the samples
nb: Klikk og dra for å redigere datapunktene

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
nb: For å tegne, zoom inn til du kan se de individuelle datapunktene.

en: Moved Samples
nb: Flyttet utvalg

en: Sample Edit
nb: Datapunktredigering

en: Zoom to Fit
nb: Zoom og tilpass

en: Reset Zoom
nb: Tilbakestill forstørring

en: &Spectrogram
nb: Spektrogram

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
nb: For å endre spektrograminnstillingene, stopp alle
    avspillinger og innspillinger først.

en: Stop the Audio First
nb: Stopp lyden først

en: S&pectrogram Settings...
nb: S&pektrograminnstillinger ...

en: S&pectral
nb: Spektrum

en: To&ggle Spectral Selection
nb: Juster spektrumsutvalg

en: Next &Higher Peak Frequency
nb: Neste &høyere toppfrekvens

en: Next &Lower Peak Frequency
nb: Neste &lavere toppfrekvens

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
nb: Høyreklikk for meny. Ctrl+rull for å zoome.

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
nb: Klikk og dra for å justere undervisninger, dobbeltklikk for å dele jevnt

en: Click and drag to rearrange sub-views
nb: Klikk og dra for å flytte undervisninger

en: Rearrange sub-views
nb: Omorganiser undervisninger

en: Close sub-view
nb: Lukk undervisning

en: Mute/Unmute Track
nb: D&emp/avdemp spor

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
nb[0]: %s, %d av %d klipp
nb[1]: %s, %d av %d klipp

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4s" is shown
en: Trim by %.02fs
nb: Trim av %.02fs

en: Click and drag to move clip boundary in time
nb: Klikk og dra for å flytte et klipps rammer i tid

en: Click and drag to stretch clip
nb: Klikk og dra for å strekke klippet

en: Split Clip
nb: Splitt klipp

en: Join Clips
nb: Fest sammen klipp

en: Rename Clip...
nb: Endre navn på klipp…

en: Pitch and Speed...
nb: Tonehøyde og hastighet...

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Clip Speed to %.01f%%
nb: Endret klippets hastighet til %.01f%%

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Speed to %.01f%%
nb: Endret hastigheten til %.01f%%

en: Set Wave Clip Name
nb: Sett navn på klipp

en: Click and drag to select text
nb: Klikk og dra for å velge tekst

en: Modified Clip Name
nb: Endret klippnavn

en: Clip Name Edit
nb: Rediger klippnavn

en: Pitch Shift
nb: Toneskifte

en: &Rename Clip...
nb: &Gi nytt navn til klipp...

en: &Pitch and Speed...
nb: &Tonehøyde og hastighet...

en: Changing sample format
nb: Endrer sampleformat

en: Processing...   0%%
nb: Behandler…   0%%

en: Processing...   %i%%
nb: Behandler…   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
nb: Endret «%s» til %s

en: Format Change
nb: Formatendring

en: Rat&e
nb: Frek&vens

en: &Other...
nb: &Andre...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
nb: Endret «%s» til %s Hz

en: Rate Change
nb: Endret rate

en: Set Rate
nb: Sett rate

en: Ma&ke Stereo Track
nb: Lag stereospor

en: Swap Stereo &Channels
nb: Bytt om på &stereokanaler

en: Spl&it Stereo Track
nb: Del opp stereospor

en: Split Stereo to Mo&no
nb: Del stereo til mo&no

en: Combine mono to stereo
nb: Kombiner mono til stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
nb: Gjorde «%s» om til et stereospor

en: Make Stereo
nb: Gjør til stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
nb: Byttet om på kanalene i '%s'

en: Swap Channels
nb: Bytt om på kanaler

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
nb: Del opp stereosporet «%s»

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
nb: Del stereo til mono «%s»

en: Split to Mono
nb: Del opp til mono

en: Created new audio track
nb: Lagte nytt lydspor

en: Created new stereo audio track
nb: Lagte nytt stereo lydspor

en: &Mono Track
nb: &Monospor

en: &Stereo Track
nb: &Stereospor

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
nb: %.0f%% venstre

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
nb: %.0f%% høyre

en: Half Wave
nb: Halvbølge

en: Wa&veform
nb: Bølgeform

en: &Wave Color
nb: &Bølgefarge

en: WaveColor Change
nb: &Endre bølgefarge

en: Set range to '%ld' - '%ld'
nb: Sett område til «%ld» - «%ld»

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
nb: Sett område

en: Set time track display to linear
nb: Sett tidssporvisningen til lineær

en: Set Display
nb: Velg visning

en: Set time track display to logarithmic
nb: Sett tidssporvisningen til logaritmisk

en: Set time track interpolation to linear
nb: Sett tidssporinterpoleringen til lineær

en: Set Interpolation
nb: Velg interpolering

en: Set time track interpolation to logarithmic
nb: Sett tidssporinterpoleringen til logaritmisk

en: &Linear scale
nb: &Lineær skala

en: L&ogarithmic scale
nb: L&ogaritmisk skala

en: &Range...
nb: &Område...

en: Logarithmic &Interpolation
nb: Logaritmisk interpolering

en: Created new time track
nb: Lagte nytt tidsspor

en: &Time Track
nb: &Tidsspor

en: Right-click for menu.
nb: Høyreklikk for å se menyen.

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
nb: Trekk klipp for å flytte dem. Hold skift inn for å flytte alle klipp på et spor.

en: Add Mono Track
nb: Legg til monospor

en: Add Stereo Track
nb: Legg til stereospor

en: Add Label Track
nb: Legg til merkelappspor

en: Export Audio...
nb: Eksporter lyd...

en: Erased selected area
nb: Fjernet markert område

en: Selected area using Brush Tool
nb: Valgte område med børsteverktøy

en: Brush tool selection
nb: Børsteverktøyutvalg

en: Re&name Track...
nb: Gi &nytt navn til spor...

en: Move Track &Up
nb: Flytt spor &opp

en: Move Track &Down
nb: Flytt spor &ned

en: Move Track to &Top
nb: Flytt spor til &toppen

en: Move Track to &Bottom
nb: Flytt spor til &bunnen

en: Set Track Name
nb: Bestem sporets navn

en: Renamed '%s' to '%s'
nb: Endret navnet «%s» til «%s»

en: Name Change
nb: Endre navn

en: Click and drag to warp playback time
nb: Klikk og dra for å vri på avspillingstiden

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
nb: Klikk og dra for å justere omhyllingskurven for amplitude

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
nb: Justert omhyllingskurve.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
nb: &Gni

en: Scrubbing
nb: Gniing

en: Seeking
nb: Leter

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
nb: Gni-&linjal

en: Playing at Speed
nb: Spill av med hastighet

en: Move mouse pointer to Seek
nb: Flytt musepekeren for å søke

en: Move mouse pointer to Scrub
nb: Flytt musepekeren for å gni

en: Scru&bbing
nb: &Gni

en: Scrub Bac&kwards
nb: Skrubb bakover

en: Scrub For&wards
nb: Skrubb forover

en: Click and drag to move left selection boundary.
nb: Klikk og dra for å flytte venstre markeringsgrense.

en: Click and drag to move right selection boundary.
nb: Klikk og dra for å flytte høyre markeringsgrense.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
nb: Klikk og dra for å flytte bunnfrekvensmarkeringen.

en: Click and drag to move top selection frequency.
nb: Klikk og dra for å flytte toppfrekvensmarkeringen.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
nb: Klikk og dra for å flytte sentralmarkeringsfrekvensen til en spektrumstopp.

en: Click and drag to move center selection frequency.
nb: Klikk og dra for å flytte sentralmarkeringsfrekvensen.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
nb: Klikk og dra for å justere frekvensbåndbredden.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
nb: Endre, Preferanser...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
nb: Multiverktøysmodus: %s for muse- og tastaturinnstillinger.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
nb: Klikk og dra for å velge frekvensbåndbredden.

en: Click and drag to select audio
nb: Klikk og dra for å velge lyd

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
nb: (fester til)

en: Click and drag to move a track in time
nb: Klikk og dra for å flytte et spor i tid

en: Could not shift between tracks
nb: Kunne ikke bytte mellom spor

en: Moved clips to another track
nb: Flyttet klipp til et annet spor

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
nb: Tidsforskjøv spor/klipp mot høyre med %.02f sekunder

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
nb: Tidsforskjøv spor/klipp mot venstre med %.02f sekunder

en: Move Clip
nb: Flytt klipp

en: Collapse
nb: Rull sammen

en: Delete Track
nb: Slett spor

en: Open menu...
nb: Åpne menyen ...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
nb: Command+klikk

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
nb: Ctrl+klikk

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
nb: %s for å velge eller avvelge sporet. Dra opp eller ned for å endre sporrekkefølgen.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
nb: %s for å velge eller avvelge sporet.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
nb: Flyttet «%s» opp

en: Moved '%s' down
nb: Flyttet «%s» ned

en: Move Track
nb: Flytt spor

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
nb: Klikk for å zoome inn, skift-klikk for å zoome ut

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
nb: Dra for å zoome inn i området, høyreklikk for å zoome ut

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
nb: Venstre=Zoom inn, Høyre=Zoom ut, Midt=Normal

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
nb: Ingen oppdateringer tilgjengelig

en: Check for Updates
nb: Se etter oppdateringer

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
nb: Hvis du vil endre innstilling for automatisk oppdateringssjekk, finner du den i %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
nb: Innstillinger > Applikasjon

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
nb: Feil ved oppdateringssjekk

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
nb: Kunne ikke koble til Audacitys oppdateringsserver.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
nb: Oppdateringsdataene er ødelagte.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
nb: Feil ved nedlasting av oppdatering

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
nb: Kan ikke åpne nedlastingslenken for Audacity.

en: Audacity update
nb: Audacity-oppdatering

en: Downloading %s
nb: Laster ned %s

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
nb: Programoppdateringer

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
nb: Oppdater Audacity

en: Don't show this again at start up
nb: Ikke vis dette ved neste oppstart

[ctx: update dialog]
en: &Skip
nb: Hopp over

[ctx: update dialog]
en: &Install update
nb: &Installer oppdatering

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
nb: Audacity %s er tilgjengelig!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
nb: Endringslogg

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
nb: Les mer på GitHub

en: (disabled)
nb: (deaktivert)

en: Press
nb: Trykk

en: Button
nb: Knapp

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
nb: trykket

en: not pressed
nb: ikke trykket

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
nb: V

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
nb: H

en: &Clear
nb: T&øm

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
nb: Håndtak

en: Empty
nb: Tom

en: Menu
nb: Meny

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
nb: Lydnivå

en: Disable Silent Monitoring
nb: Skru av stille overvåking

en: Enable Silent Monitoring
nb: Skru på stille overvåking

en: Recording Meter Options
nb: Opptaksmålerinnstillinger

en: Playback Meter Options
nb: Avspillingsmålerinnstillinger

en: Refresh Rate
nb: Oppfriskningsrate

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
nb: Høyere oppfriskningsrate gjør at måleren viser hyppigere
    endringer. En rate på 30 per sekund eller mindre, skulle forhindre
    at måleren påvirker lydkvaliteten på tregere maskiner.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
nb: Oppfriskinger per sekund for måler [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
nb: Oppfriskinger per sekund for lydnivåmåler [1-100]:

en: Meter Style
nb: Målertype

en: Gradient
nb: Helling

en: Meter Type
nb: Måletype

en: Orientation
nb: Orientering

en: Automatic
nb: Automatisk

en: Horizontal
nb: Horisontal

en: Vertical
nb: Vertikal

en: Missing Plugins
nb: Manglende tillegg

note: i18n-hint: %s will be replaced with "Learn more"
en: The project may sound different than intended. %s
nb: Prosjektet kan høres annerledes ut enn tilsiktet. %s

en: Learn more
nb: Lær mer

en: (Use context menu to change format.)
nb: (Bruk kontekstmenyen for å endre format.)

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
nb: Kunne ikke skrive til mappe: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
nb: Sjekk at mappen finnes, at du har skriverettigheter og at disken ikke er full.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
nb: Du kan endre mappen i %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
nb: Innstillinger > Mapper

en: Don't show this warning again
nb: Ikke vis denne advarselen igjen

en: NaN
nb: Ugyldig tall

en: Infinity
nb: Uendelig

en: -Infinity
nb: -Uendelig

en: Validation error
nb: Valideringsfeil

en: Empty value
nb: Tom verdi

en: Malformed number
nb: Misformet tall

en: Not in range %d to %d
nb: Ikke innenfor rekkevidden fra %d til %d

en: Value overflow
nb: Verdien har flommet over

en: Too many decimal digits
nb: For mange desimalsifre

en: Value not in range: %s to %s
nb: Verdien er ikke mellom %s og %s

en: Value must not be less than %s
nb: Verdien kan ikke være mindre enn %s

en: Value must not be greater than %s
nb: Verdien kan ikke være større enn %s

en: Filter type
nb: Filtertype

en: Frequency (Hz)
nb: Frekvens (Hz)

en: Amount (dB)
nb: Mengde (dB)

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
nb: Feil: ~%Ffrekvensen er satt for høyt for det valgte sporet.

en: Spectral Edit Multi Tool
nb: Spektralredigerings-multiverktøy

en: ~aPlease select frequencies.
nb: ~aVennligst velg frekvenser.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
nb: ~aBåndbredden er null (De øvre og lavere~%~
                           frekvensene er begge ~a Hz).~%~
                           Vennligst velg et frekvensområde.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
nb: ~aTrinnfilterparametre kan ikke bli benyttet.~%~
                          Prøv å øke lavfrekvensbindingen~%~
                          eller reduser 'Bredde'-filteret.

en: Error.~%
nb: Feil.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
nb: Spektralredigeringens parametriske EQ

en: Gain (dB)
nb: Forsterking (dB):

en: ~aLow frequency is undefined.
nb: ~aLavfrekvensen er udefinert.

en: ~aHigh frequency is undefined.
nb: ~aHøyfrekvensen er udefinert.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
nb: ~aMidtfrekvensen må være mer enn 0 Hz.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
nb: ~aFrekvensmarkeringen er for høy for sporets samplingsfrekvens.~%~
                            For det nåværende sporet, kan høyfrekvensinnstillingen ikke~%~
                            være høyere enn ~a Hz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
nb: ~aBåndbredden er null (De øvre og lavere~%~
                             frekvensene er begge ~a Hz).~%~
                             Vennligst velg et frekvensområde.

en: Spectral Edit Shelves
nb: Spektralredigeringshyller

en: GNU General Public License v2.0 or later
nb: GNU General Public License v2.0 eller senere

en: Studio Fade Out
nb: Studiostil-utfasing

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
nb: Utvalget er for kort.~%lt må være mer enn 2 samplinger.

en: Adjustable Fade
nb: Justerbar uttoning

en: Fade Type
nb: Uttoningstype

en: Fade Up
nb: Ton inn opp

en: Fade Down
nb: Ton inn ned

en: S-Curve Up
nb: S-kurve opp

en: S-Curve Down
nb: S-kurve ned

en: Mid-fade Adjust (%)
nb: Justering midtveis i uttoning (%)

en: Start/End as
nb: Start/Slutt som

en: % of Original
nb: % av det opprinnelige

en: dB Gain
nb: dB-volumbryter

en: Start (or end)
nb: Start (eller slutt)

en: End (or start)
nb: Slutt (eller start)

en: Handy Presets (override controls)
nb: Hendige forhåndsinnstillinger (Overstyrer kontrollere)

en: None Selected
nb: Ingen er valgt

en: Linear In
nb: Lineær inn

en: Linear Out
nb: Lineær ut

en: Exponential In
nb: Eksponent inn

en: Exponential Out
nb: Eksponent ut

en: Logarithmic In
nb: Logaritmisk inn

en: Logarithmic Out
nb: Logaritmisk ut

en: Rounded In
nb: Avrundet inn

en: Rounded Out
nb: Avrundet ut

en: Cosine In
nb: Cosinus inn

en: Cosine Out
nb: Cosinus ut

en: S-Curve In
nb: S-kurve inn

en: S-Curve Out
nb: S-kurve ut

en: Error~%~%
nb: Feil~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
nb: ~aProsentverdiene kan ikke være negative.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
nb: ~aProsentverdiene kan ikke være mer enn 1 000%.

en: Beat Finder
nb: Slagoppdager

en: Threshold Percentage
nb: Terskelprosent

en: Clip Fix
nb: Klippfiksing

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
nb: Benjamin Schwartz og Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
nb: Grensen for klipping (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
nb: Reduser amplituden for å tillate gjenopprettede toppunkter (dB)

en: Crossfade Clips
nb: Krysston klipp

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
nb: Feil.~%Ugyldig utvalg.~%Mer enn 2 lydklipp er valgt.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
nb: Feil.~%Ugyldig utvalg.~%Tomrom på starten/slutten av utvalget.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
nb: Feil.~%Krysstoning av klipp kan bare bli brukt på ett spor.

en: Crossfade Tracks
nb: Krysston spor

en: Fade TYPE
nb: Uttoningstype

en: Constant Gain
nb: Konstant forsterking

en: Constant Power 1
nb: Konstant styrke 1

en: Constant Power 2
nb: Konstant styrke 2

en: Custom Curve
nb: Tilpasset kurving

en: Custom curve
nb: Tilpasset kurving

en: Fade direction
nb: Uttoningsretning

en: Alternating Out / In
nb: Bytter mellom ut/inn

en: Alternating In / Out
nb: Bytter mellom inn/ut

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
nb: Feil.~%Velg 2 (eller flere) spor å krysstone.

en: Delay
nb: Forsinkelse

en: Delay type
nb: Forsinkelsestype

en: Regular
nb: Ordinær

en: Bouncing Ball
nb: Sprettball

en: Reverse Bouncing Ball
nb: Omvendt sprettball

en: Delay level per echo (dB)
nb: Forsinkelsesnivå per ekko (dB)

en: Delay time (seconds)
nb: Forsinkelsestid (sekunder)

en: Pitch change effect
nb: Toneskifteeffekt

en: Pitch/Tempo
nb: Tone/Tempo

en: Low-quality Pitch Shift
nb: Lavkvalitets toneskifte

en: High-quality Pitch Shift
nb: Høykvalitets tonehøydeskifte

en: Pitch change per echo (semitones)
nb: Toneskifte per ekko (halvtoner)

en: Number of echoes
nb: Antall ekkoer

en: Allow duration to change
nb: Tillat at varigheten kan endres

en: Regular Interval Labels
nb: Ordinære intervallmerker

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
nb: Lag merker basert på

en: Number and Interval
nb: Nummer og intervall

en: Number of Labels
nb: Antall merker

en: Label Interval
nb: Merk intervall

en: Number of labels
nb: Antall merker

en: Label interval (seconds)
nb: Merk intervall (sekunder)

en: Length of label region (seconds)
nb: Lengden til merkeområdet (i sekunder)

en: Adjust label interval to fit length
nb: Juster merkeintervallen for å passe med lengden

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
nb: Merk tekst

en: Minimum number of digits in label
nb: Minste antall sifre i et merke

en: None - Text Only
nb: Ingen - Bare tekst

en: 1 (Before Label)
nb: 1 (Før merke)

en: 2 (Before Label)
nb: 2 (Før merke)

en: 3 (Before Label)
nb: 3 (Før merke)

en: 1 (After Label)
nb: 1 (Etter merke)

en: 2 (After Label)
nb: 2 (Etter merke)

en: 3 (After Label)
nb: 3 (Etter merke)

en: Begin numbering from
nb: Begynn nummerering fra

en: Message on completion
nb: Melding ved fullføring

en: Details
nb: Detaljer

en: Warnings only
nb: Kun advarsler

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
nb: Feil: Det er for like plass til å lage merkelapper.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
nb: Advarsel: Overlappende regionsmerker.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
nb: områdemerker

en: point labels
nb: punktmerker

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
nb: ~a~a ~a i intervaller på ~a sekunder.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
nb: ~aOmrådelengde = ~a sekunder.

en: High-Pass Filter
nb: Høypassfilter

en: Roll-off (dB per octave)
nb: Avrulling (dB per oktav)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
nb: Frekvensen må være minst 0,1 Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
nb: Feil:~%~%Frekvensen (~a Hz) er for høy for sporets samplingsfrekvens.~%~%~
                     Sporets samplingsfrekvens er ~a Hz~%~
                     Frekvensen må være mindre enn ~a Hz.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
nb: Merk lyder

en: Threshold level (dB)
nb: Terskelnivå (dB)

en: Threshold measurement
nb: Terskelmål

en: Peak level
nb: Toppnivå

en: Average level
nb: Gjennomsnittlig nivå

en: RMS level
nb: RMS-nivå

en: Minimum silence duration
nb: Minste lengde med stillhet

en: Minimum label interval
nb: Minimum merkeintervall

en: Label type
nb: Merkelapptype

en: Point before sound
nb: Punkt før lyd

en: Point after sound
nb: Punkt etter lyd

en: Region around sounds
nb: Region rundt lyder

en: Region between sounds
nb: Region mellom lyder

en: Maximum leading silence
nb: Maksimal innledende stillhet

en: Maximum trailing silence
nb: Maksimal etterfølgende stillhet

en: Sound ##1
nb: Lyd ##1

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
nb: For mange stillheter oppdaget. ~%Bare de første 10000 merkelappene ble lagt til.

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
nb: Merking av regioner mellom lyder krever~%minst to lyder.~%Kun én lyd ble funnet.

en: Soft Limit
nb: Myk grense

en: Hard Limit
nb: Hard grense

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
nb: Mykklipping

en: Hard Clip
nb: Hardklipping

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
nb: Inndataforsterking (dB)
    Mono/Venstre

en: Input Gain (dB)
    Right channel
nb: Inndataforsterking (dB)
    Høyre kanal

en: Limit to (dB)
nb: Begrens til (dB):

en: Apply Make-up Gain
nb: Benytt oppveiingsforsterking

en: Low-Pass Filter
nb: Lavpassfilter

en: Noise Gate
nb: Noisegate

en: Select Function
nb: Velg funksjon

en: Analyze Noise Level
nb: Analyser støynivå

en: Stereo Linking
nb: Stereolenking

en: Link Stereo Tracks
nb: Lenk stereospor

en: Don't Link Stereo
nb: Ikke lenk stereo

en: Gate threshold (dB)
nb: Gate-terskel (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
nb: Gate frekvenser over (kHz)

en: Level reduction (dB)
nb: Nivåreduksjon (dB):

en: Notch Filter
nb: Trinnfilter

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
nb: Steve Daulton og Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
nb: Q (Høyere verdi reduserer bredde)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
nb: Feil:~%~%Frekvensen (~a Hz) er for høy for sporets samplingsfrekvens.~%~%~
                     Sporets samplingsfrekvens er ~a Hz~%~
                     Frekvensen må være mindre enn ~a Hz.

en: Nyquist Plugin Installer
nb: Nyquist-tilleggsinstallatør

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
nb: Velg fil(er) for installering

en: Lisp file
nb: Lisp-fil

en: HTML file
nb: HTML-fil

en: Text file
nb: Tekstfil

en: All supported
nb: Alle støttede filer

en: Allow overwriting
nb: Tillat overskriving

en: Disallow
nb: Ikke tillatt

en: Allow
nb: Tillat

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
nb: Vellykket.~%Filer skrevet til:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
nb: Advarsel.~%Kunne ikke kopiere alle filene:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
nb: Plug-in-er installert.~%(Bruk Plug-in-manageren for å skru på effektene):

en: Plug-ins updated:
nb: Plug-in-er oppdatert:

en: Files copied to plug-ins folder:
nb: Filer kopiert til plug-in-mappe:

en: Not found or cannot be read:
nb: Ikke funnet, eller ikke lesbar:

en: Unsupported file type:
nb: Ikke-støttet filtype:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
nb: Filer allerede installert (‘Tillat overskriving’ er ikke på):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
nb: Kan ikke skriver til plug-in-mappe:

en: Error.~%No file selected.
nb: Feil.~%Ingen mappe valgt.

en: Pluck
nb: Plukk

en: David R.Sky
nb: David R. Sky

en: Pluck MIDI pitch
nb: Plukk MIDI-tonefall

en: Fade-out type
nb: Uttoningstype

en: Abrupt
nb: Plutselig

en: Gradual
nb: Gradvis

en: Duration (60s max)
nb: Varighet (≤60sek)

en: Rhythm Track
nb: Rytmespor

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
nb: Dominic Mazzoni, David R. Sky og Steve Daulton

en: 30 - 300 beats/minute
nb: 30 -300 slag per minutt

en: Beats per bar
nb: Slag per linje

en: 1 - 20 beats/measure
nb: 1 - 20 slag per måling

en: Swing amount
nb: Svingningsmengde

en: +/- 1
nb: ± 1

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
nb: Sett 'Antall linjer' til null for aktivere 'Rytmesporvarighet'.

en: Number of bars
nb: Antall linjer

en: 1 - 1000 bars
nb: 1 - 1 000 linjer

en: Rhythm track duration
nb: Rytmespor-varighet

en: Used if 'Number of bars' = 0
nb: Brukt dersom 'Antall linjer' = 0

en: Start time offset
nb: Starttidspunktsavvik

en: Silence before first beat
nb: Stillhet før første slag

en: Beat sound
nb: Slaglyd

en: Metronome Tick
nb: Metronom-tikk

en: Ping (short)
nb: Pling (kort)

en: Ping (long)
nb: Pling (langt)

en: Cowbell
nb: Kubjelle

en: Resonant Noise
nb: Resonerende støy

en: Noise Click
nb: Støyklikk

en: Drip (short)
nb: Drypp (kort)

en: Drip (long)
nb: Drypp (langt)

en: MIDI pitch of strong beat
nb: MIDI-tonen til et sterkt slag

en: MIDI pitch of weak beat
nb: MIDI-tonen til et svakt slag

en: Risset Drum
nb: Risset-tromme

en: Decay (seconds)
nb: Forsinkelsestid (sekunder)

en: Center frequency of noise (Hz)
nb: Sentral-frekvensen til støyen (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
nb: Bredden til støybåndet (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
nb: Støymengde i miksen (prosent)

en: Sample Data Export
nb: Samplingsdataeksportering

en: Limit output to first
nb: Begrens utdataen til den første

en: Measurement scale
nb: Målingsskala

en: Export data to
nb: Eksporter data til

en: CSV files
nb: CSV-filer

en: HTML files
nb: HTML-filer

en: Index (text files only)
nb: Indeks (Kun tekstfiler)

en: Sample Count
nb: Samplingstelling

en: Time Indexed
nb: Tid indeksert

en: Include header information
nb: Inkluder toppområdeinformasjon

en: Minimal
nb: Minimalt

en: Optional header text
nb: Valgfri toppområdetekst

en: Channel layout for stereo
nb: Kanaloppsett for stereo

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
nb: V-H på samme linje

en: Alternate Lines
nb: Annenhver linjer

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
nb: Venstre kanal først

en: Show messages
nb: Vis meldinger

en: Errors Only
nb: Kun feil

en: Left Channel.~%~%
nb: Venstre kanal.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
nb: ~%~%Høyre kanal.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
nb: ~aDataene ble lagret i:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
nb: Samplingsfrekvens: ~a Hz.  Samplingsverdier på ~a skala.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
nb: ~a   ~a~%~aSamplingsfrekvens: ~a Hz.~%Behandlet lengde: ~a samplinger ~a sekunder.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
nb: ~a   ~a~%~aSamplingsfrekvens: ~a Hz. Samplingsverdier på ~a skala.~%~
                         Behandlet lengde: ~a samplinger ~a sekunder.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
nb: ~a~%Samplingsfrekvens: ~a Hz. Samplingsverdier på ~a skala. ~a.~%~aBehandlet lengde: ~a ~
                      samplinger, ~a seconds.~%Toppunkt-amplitude: ~a (lineær) ~a dB.  Uvektlagt RMS: ~a dB.~%~
                      DC-avvik: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
nb: ~a lineær, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
nb: Venstre: ~a lin, ~a dB | Høyre: ~a lin, ~a dB.

en: ~a samples.
nb: ~a samplinger.

en: ~a seconds.
nb: ~a sekunder.

en: Audio data analysis:
nb: Lyddata-analyse:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
nb: <b>Samplingsfrekvens:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
nb: <b>Toppunkt-amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (lineær) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
nb: <b>RMS</b> (uvektlagt): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
nb: <b>DC-avvik:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
nb: ~a lineær, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
nb: Venstre: ~a lin, ~a dB | Høyre: ~a lineær, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
nb: samplingsdata

en: Sample #
nb: Sampling #

en: Value (linear)
nb: Verdi (lineær)

en: Value (dB)
nb: Verdi (dB):

en: audio sample value analysis
nb: lydsamplingsverdianalyse

en: Left (linear)
nb: Venstre (lineær)

en: Right (linear)
nb: Høyre (lineær)

en: Left (dB)
nb: Venstre (dB)

en: Right (dB)
nb: Høyre (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
nb: Produsert med <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> av Steve
    Daulton

en: linear
nb: lineær

en: 2 channels (stereo)
nb: 2 kanaler (stereo)

en: 1 channel (mono)
nb: 1 kanal (mono)

en: One column per channel.~%
nb: Én kolonne per kanal.~%

en: One row per channel.~%
nb: Én rekke per kanal.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
nb: Venstre kanal etterfulgt av høyre kanal på samme linje.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
nb: Venstre og høyre kanaler på annenhver linjer.~%

en: Left channel first then right channel.~%
nb: Venstre kanal først, og så høyre kanal.~%

en: Unspecified channel order
nb: Uspesifisert kanaloppsett

en: Error.~%"~a" cannot be written.
nb: Feil.~%"~a" kunne ikke bli lagret.

en: Sample Data Import
nb: Samplingsdataimportering

en: Select file
nb: Velg fil

en: Invalid data handling
nb: Ugyldig datahåndtering

en: Throw Error
nb: Kastefeil

en: Read as Zero
nb: Les inn som null

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
nb: Feil~%~
                            '~a' kunne ikke bli åpnet.~%~
                            Sjekk etter om filen eksisterer.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
nb: Feil:~%~
                  Filen kan bare inneholde ren ASCII-tekst.~%~
                  (Ugyldig byte '~a' hos bytenummer: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
nb: Feil~%~
                  Dataene må være numre i ren ASCII-tekst.~%~
                  '~a' er ikke en numerisk verdi.

en: Error.~%Unable to open file
nb: Feil.~%Klarte ikke å åpne filen

en: Spectral Delete
nb: Spektralsletting

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
nb: Feil.~%Samplerate under 100Hz er ikke støttet.

en: Waveform type
nb: Bølgeformtype

en: Triangle
nb: Trekant

en: Inverse Sawtooth
nb: Inverter sagtennene

en: Starting phase (degrees)
nb: Sstartfase i (grade)

en: Wet level (percent)
nb: Vått nivå (Prosent)

en: Vocoder
nb: Vokal-koder

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
nb: Edgar-RFT og Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
nb: Distanse: (1 til 120, standard = 20)

en: Output choice
nb: Utdatavalg

en: Both Channels
nb: Begge kanaler

en: Right Only
nb: Bare høyre kanal

en: Number of vocoder bands
nb: Antall vokalkoder-bånd

en: Amplitude of carrier wave (percent)
nb: Amplituden til bærerbølgen (prosent)

en: Amplitude of white noise (percent)
nb: Amplituden til den hvite støyen (prosent)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
nb: Amplituden til radarnåler (prosent)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
nb: Hyppigheten til radarnåler (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
nb: Feil:~%Ingen modulasjonsbærer.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
nb: Volum og komprimering

en: Pitch and Tempo
nb: Tonehøyde og tempo

en: EQ and Filters
nb: EQ og filtere

en: Noise Removal and Repair
nb: Støyfjerning og reparering

en: Delay and Reverb
nb: Delay og reverb

en: Distortion and Modulation
nb: Vreng og modulasjon

note: Effects menu group name
en: Special
nb: Spesielle

en: Vocal Reduction and Isolation
nb: Vokal-reduksjon og -isolering

en: Vocal Remover
nb: Vokalfjerner

en: Spectral Tools
nb: Spektralverktøy
