audacity 3.7.6 - en to uk translation catalogue (4370 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
uk: Не вдалося завантажити додаток.
    Можливо, його вилучено.

en: Plugin Error
uk: Помилка додатка

en: Applied effect: %s
uk: Застосовано ефект: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
uk: Повторити %s

en: Stream is active ... unable to gather information.
uk: Активовано потокове передавання… неможливо зібрати дані.

en: Default recording device number: %d
uk: Номер типового пристрою записування: %d

en: Default playback device number: %d
uk: Номер типового пристрою відтворення: %d

en: No devices found
uk: Пристроїв не знайдено

en: Device info unavailable for: %d
uk: Недоступні дані щодо пристрою: %d

en: Device ID: %d
uk: Ідентифікатор пристрою: %d

en: Device name: %s
uk: Назва пристрою: %s

en: Host name: %s
uk: Назва вузла: %s

en: Recording channels: %d
uk: Канали запису: %d

en: Playback channels: %d
uk: Канали відтворення: %d

en: Low Recording Latency: %g
uk: Низька латентність запису: %g

en: Low Playback Latency: %g
uk: Низька латентність відтворення: %g

en: High Recording Latency: %g
uk: Висока латентність запису: %g

en: High Playback Latency: %g
uk: Висока латентність відтворення: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
uk: Підтримувані частоти відтворення:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
uk: Підтримувані частоти захоплення:

en: Selected recording device: %d - %s
uk: Вибраний пристрій записування: %d – %s

en: No recording device found for '%s'.
uk: Не знайдено пристрою записування для «%s».

en: Selected playback device: %d - %s
uk: Вибраний пристрій відтворення: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
uk: Не знайдено пристрою відтворення для «%s».

en: Supported Rates:
uk: Підтримувані частоти:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
uk: Неможливо перевірити взаємні частоти дискретизації без обох пристроїв.

en: Received %d while opening devices
uk: Отримано %d під час спроби відкрити пристрій

en: Unable to open Portmixer
uk: Не вдалося відкрити Portmixer

en: Available mixers:
uk: Доступні мікшери:

en: %d - %s
uk: %d – %s

en: Available recording sources:
uk: Доступні джерела для запису:

en: Available playback volumes:
uk: Доступні гучності відтворення.:

en: Recording volume is emulated
uk: Гучність запису є емульованою

en: Recording volume is native
uk: Гучність запису є природною

en: Could not find any audio devices.
uk: Не вдалося знайти жодного звукового пристрою.

en: You will not be able to play or record audio.
uk: Ви не зможете відтворювати та записувати звук.

en: Error: %s
uk: Помилка: %s

en: Error Initializing Audio
uk: Помилка при ініціалізації звуку

en: Audacity Audio
uk: Звук Audacity

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
uk: Помилка під час спроби відкрити записувальний пристрій.
    Код помилки: %s

en: Error
uk: Помилка

en: Out of memory!
uk: Не вистачає пам'яті!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
uk: Роботу інструменту автоматичного виправлення рівня запису зупинено. Рівень вже неможливо покращити. Рівень гучності зависокий.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
uk: Інструмент встановлення автоматичної гучності запису знизив гучність до %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
uk: Роботу інструменту автоматичного виправлення рівня запису зупинено. Рівень вже неможливо покращити. Рівень гучності занизький.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
uk: Інструмент автоматичного визначення гучності запису збільшив гучність до %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
uk: Роботу інструменту автоматичного визначення гучності запису зупинено. Перевищено загальну кількість точок аналізу, прийнятного рівня гучності не знайдено. Гучність залишається занадто високою.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
uk: Роботу інструменту автоматичного визначення гучності запису зупинено. Перевищено загальну кількість точок аналізу, прийнятного рівня гучності не знайдено. Гучність залишається занадто низькою.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
uk: Роботу інструменту автоматичного виправлення рівня запису зупинено. Визначено прийнятну гучність — %.2f.

en: Failed to encode preset from "%s"
uk: Не вдалося закодувати набір шаблонів з «%s»

en: Unable to store preset in config file
uk: Не вдалося зберегти набір шаблонів у файлі налаштувань

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
uk: не вказано

en: Couldn't open "%s"
uk: Не вдалося відкрити «%s»

en: Failed to write XML preset to "%s"
uk: Не вдалося записати набір шаблонів XML до «%s»

en: Unable to read the preset from "%s"
uk: Не вдалося прочитати набір шаблонів з «%s».

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
uk: Звуковий модуль

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
uk: Ефекти Audio Unit

en: The Audacity Team
uk: Команда Audacity

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
uk: Надає підтримку ефектів Audio Unit у Audacity

en: Could not find component
uk: Не вдалося знайти компонент

en: Could not initialize component
uk: Не вдалося ініціалізувати компонент

en: Failed to decode "%s" preset
uk: Не вдалося декодувати набір шаблонів «%s»

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
uk: Не вдалося перетворити набір шаблонів «%s» на внутрішній формат

en: Failed to create property list for "%s" preset
uk: Не вдалося створити список властивостей для набору «%s»

en: Failed to set class info for "%s" preset
uk: Не вдалося встановити відомості щодо класу для набору шаблонів «%s»

en: Failed to set preset name
uk: Не вдалося встановити назву набору шаблонів

en: Failed to retrieve preset content
uk: Не вдалося отримати вміст набору шаблонів

en: Failed to convert property list to XML data
uk: Не вдалося перетворити список властивостей до даних XML

en: XML data is empty after conversion
uk: Після перетворення дані XML є порожніми

en: Message
uk: Повідомлення

en: Amplify
uk: Підсилення сигналу

en: Auto Duck
uk: Приглушення музики

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
uk: Зменшує (приглушує) гучність однієї або декількох доріжок у місцях, де гучність вказаної «керівної» доріжки досягає вказаного рівня

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
uk: Ви вибрали доріжку, яка не містить звуку. Приглушення музики може застосовуватись лише до наявних доріжок.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
uk: Для ефекту приглушення музики потрібна контрольна доріжка, яка має бути розташована під вибраними доріжками.

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
uk: Обробка звуку із розтягнутим часом на контрольній доріжці

en: Bass and Treble
uk: Баси і ВЧ

en: Simple tone control effect
uk: Простий ефект керування тоном

en: Change Pitch
uk: Зміна висоти тону

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
uk: Змінює тон доріжки без зміни ритму

en: High Quality Pitch Change
uk: Високоякісна зміна тону

en: Change Speed and Pitch
uk: Змінити швидкість і тон

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
uk: Змінює швидкість доріжки зі зміною тону

en: Change Tempo
uk: Зміна темпу

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
uk: Змінює ритм позначеного фрагмента без зміни тону

en: High Quality Tempo Change
uk: Високоякісна зміна ритму

en: Click Removal
uk: Вилучення клацання

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
uk: Засіб вилучення клацання створено для вилучення клацальних звуків зі звукових даних

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
uk: Для цих звукових даних алгоритм не буде ефективним. Змін не внесено.

en: Selection must be larger than %d samples.
uk: Має бути позначено не менше за %d семплів.

en: You can only measure one track at a time.
uk: Вимірювання можна виконувати лише для однієї доріжки одночасно.

en: Please select an audio track.
uk: Будь ласка, виберіть звукову доріжку.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
uk: Некоректне позначення звукових даних.
    Будь ласка, переконайтеся, що позначено звукові дані.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
uk: Нічого вимірювати.
    Будь ласка, позначте ділянку доріжки.

en: Hard Clipping
uk: Жорстке обрізання

en: Soft Clipping
uk: М’яке обрізання

en: Soft Overdrive
uk: М’яке перевантаження

en: Medium Overdrive
uk: Середнє перевантаження

en: Hard Overdrive
uk: Жорстке перевантаження

en: Cubic Curve (odd harmonics)
uk: Кубічна крива (непарні гармоніки)

en: Even Harmonics
uk: Парні гармоніки

en: Expand and Compress
uk: Розширити і стиснути

en: Leveller
uk: Вирівнювання

en: Rectifier Distortion
uk: Викривлення мостом

en: Hard Limiter 1413
uk: Жорсткий обмежувач 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
uk: Жорстке обрізання -12 дБ, 80% підсилення

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
uk: М’яке обрізання -12 дБ, 80% підсилення

en: Fuzz Box
uk: Нечіткий блок

en: Walkie-talkie
uk: Портативна рація

en: Blues drive sustain
uk: Утримання блюзового драйву

en: Light Crunch Overdrive
uk: Легке перевантаження з рипінням

en: Heavy Overdrive
uk: Важке перевантаження

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
uk: 3-тя гармоніка (чиста квінта)

en: Valve Overdrive
uk: Стулкове перевантаження

en: 2nd Harmonic (Octave)
uk: 2-га гармоніка (октава)

en: Gated Expansion Distortion
uk: Викривлення шлюзовим розширенням

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
uk: Вирівнювач, легко, з порогом шуму -70 дБ

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
uk: Вирівнювач, посередньо, з порогом шуму -70 дБ

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
uk: Вирівнювач, жорстко, з порогом шуму -70 дБ

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
uk: Вирівнювач, ще жорсткіше, з порогом шуму -70 дБ

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
uk: Вирівнювач, найжорсткіше, з порогом шуму -70 дБ

en: Half-wave Rectifier
uk: Напівміст

en: Full-wave Rectifier
uk: Повний міст (модуль)

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
uk: Повний міст (модуль) (з фіксуванням сталої)

en: Percussion Limiter
uk: Обмежувач перкусії

en: Distortion
uk: Викривлення

en: Waveshaping distortion effect
uk: Ефекти викривлення форми сигналу

en: DTMF Tones
uk: Тонові сигнали телефону

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
uk: Створює двотональні багаточастотні (DTMF) звуки, подібні до тих, які видаються клавішними панелями на телефонах

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
uk: Порожня послідовність DTMF.
    Перевірте УСІ параметри цього ефекту.

en: Echo
uk: Луна

en: Repeats the selected audio again and again
uk: Циклічно повторює відтворення позначених звукових даних

en: Requested value exceeds memory capacity.
uk: Вказане значення перевищує обсяг доступної пам’яті.

en: Equalization
uk: Еквалайзер

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
uk: Коригує рівень звуку для певних частот

en: 100Hz Rumble
uk: Гуркотіння на 100 Гц

en: AM Radio
uk: АМ-радіо

en: Bass Boost
uk: Підсилення басів

en: Bass Cut
uk: Обрізання басів

en: Low rolloff for speech
uk: Спадання низьких частот для голосових даних

en: Telephone
uk: Телефон

en: Treble Boost
uk: Підсилення верхніх частот

en: Treble Cut
uk: Обрізання верхніх частот

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
uk: Для застосування вирівнювання усі позначені доріжки повинні мати однакову частоту.

en: Track sample rate is too low for this effect.
uk: Частота дискретизації є надто низькою для застосування цього ефекту.

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
uk: Без назви

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
uk: Помилка під час завантаження кривих EQ з файла
    %s
    Повідомлення про помилку:
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
uk: Помилка під час спроби збереження кривих вирівнювання

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
uk: Потрібну вам криву не знайдено, використовуємо криву «без назви»

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
uk: B-сплайн

en: Cosine
uk: Синусоїда

en: Cubic
uk: Кубічний

en: Fade In
uk: Повільне наростання

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
uk: Застосовує лінійне зростання гучності для позначених звукових даних

en: Fade Out
uk: Повільне згасання

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
uk: Застосовує лінійне спадання гучності для позначених звукових даних

en: Find Clipping
uk: Знайти зрізання

en: Creates labels where clipping is detected
uk: Створить мітки там, де виявлено обрізання

en: Clipping
uk: Зрізання

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
uk: %lld з %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
uk: Не вистачає місця для створення звукового фрагмента

en: Invert
uk: Інвертування

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
uk: Віддзеркалює звукові семпли вертикально, змінюючи їхню полярність

en: Legacy Compressor
uk: Застарілий компресор

en: Compresses the dynamic range of audio
uk: Стискає динамічний діапазон звукових даних

en: Loudness Normalization
uk: Нормалізація гучності

en: Sets the loudness of one or more tracks
uk: Встановлює гучність для однієї або декількох доріжок

en: Normalizing Loudness...
uk: Нормалізуємо гучність…

en: Analyzing: %s
uk: Аналіз: %s

en: Processing: %s
uk: Обробка: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
uk: Білий

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
uk: Рожевий

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
uk: Випадковий

en: Noise
uk: Шум

en: Generates one of three different types of noise
uk: Створює шум одного з трьох різних типів

en: Median
uk: Медіана

en: Second greatest
uk: Другий найбільший

en: Old
uk: Старий

en: Noise Reduction
uk: Зменшення шумності

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
uk: Вилучає фоновий шум, зокрема шум від вентиляторів, прокручування стрічки, гудіння

en: Steps per block are too few for the window types.
uk: Кроків на блок надто мало для типів вікон.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
uk: Кількість кроків на блок не може перевищувати розміру вікна.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
uk: Медіанний метод не реалізовано для випадків, коли кількість кроків на вікно перевищує 4.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
uk: Вам слід вказати однакові розміри вікон для кроків 1 і 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
uk: Попередження: типи вікон не є тими самим, що і для профілювання.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
uk: Усі дані профілю шуму повинні мати мати однакову частоту дискретизації.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
uk: Частота дискретизації профілю шуму має збігатися із частотою дискретизації звукових даних, які слід обробити.

en: Selected noise profile is too short.
uk: Позначений фрагмент шуму є надто коротким.

en: Normalize
uk: Нормалізація

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
uk: Встановлює амплітуду піків для однієї або декількох доріжок

en: Removing DC offset and Normalizing...
uk: Вилучення зміщення сталої складової та нормалізація…

en: Removing DC offset...
uk: Вилучення зміщення сталої складової…

en: Normalizing without removing DC offset...
uk: Нормалізація без вилучення зміщення сталої складової…

en: Not doing anything...
uk: Завдань не виконується.

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
uk: Аналізуємо першу доріжку стереопари: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
uk: Аналізуємо другу доріжку стереопари: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
uk: Обробляємо канали стерео окремо: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
uk: Обробляємо першу доріжку стереопари: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
uk: Обробляємо другу доріжку стереопари: %s

en: Paulstretch
uk: Надзвичайне уповільнення

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
uk: Надзвичайне уповільнення призначено лише для надзвичайного уповільнення за часом або ефекту «стазису»

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
uk: Позначений звуковий фрагмент є надто коротким для попереднього
    прослуховування.
    
    Спробуйте позначити принаймні %.1f секунд,
    або зменшіть значення «Роздільність за часом» принаймні до %.1f секунд.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
uk: Попереднє прослуховування неможливе.
    
    Для поточного позначеного фрагмента, максимальним значенням
    параметра «Роздільність за часом» є %.1f секунд.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
uk: Значення «Роздільність за часом» є надто великим для позначеного фрагмента.
    
    Спробуйте позначити принаймні %.1f секунд,
    або зменшіть значення «Роздільність за часом» принаймні до %.1f секунд.

en: Phaser
uk: Фазер

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
uk: Об’єднує сигнали із зсувом за фазою з початковим сигналом

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
uk: Для побудови спектрограми усі позначені доріжки повинні мати однакову частоту дискретизації.

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
uk: Не вдалося проаналізувати звукові дані. Причиною може бути розтягування кліпу або зсування тону.
    Спробуйте відновити початкову тривалість усіх розтягнутих кліпів або виконайте мікшування та обробку доріжок до виконання аналізу

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
uk: Вибрано надто велику звукову ділянку. Будуть проаналізовані лише перші %.1f секунд звуку.

en: Repair
uk: Відновлення

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
uk: Встановлює амплітуду піків для однієї або декількох доріжок

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
uk: Ефект відновлення не можна застосовувати до розтягнутих або стиснених кліпів

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
uk: Ефект відновлення спрямований на використання на дуже коротких ділянках аудіо (до 128 фрагментів).
    
    Збільшіть масштаб та вкажіть частинку запису для відновлення.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
uk: Відновлює записи на основі звукових даних поза вибраною ділянкою.
    
    Будь ласка, виберіть ділянку пошкоджених звукових даних: позначте принаймні одну з їх меж.
    
    Чим більше буде непошкоджених даних, тим кращим буде результат відновлення.

en: Repeat
uk: Повтор…

en: Repeats the selection the specified number of times
uk: Повторює позначений фрагмент вказану кількість разів

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
uk: Акустичний

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
uk: Велике приміщення

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Artificial
uk: Штучний

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Clean
uk: Чищення

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
uk: Сучасний

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal I
uk: Вокал I

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal II
uk: Вокал II

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Dance Vocal
uk: Танцювальний вокал

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Modern Vocal
uk: Сучасний вокал

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Voice Tail
uk: Голосовий хвіст

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
uk: Ванна кімната

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
uk: Мала зала (світлий звук)

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
uk: Мала зала (темний звук)

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
uk: Зала середнього розміру

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
uk: Велика зала

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
uk: Церква

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
uk: Собор

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Big Cave
uk: Велика печера

en: Reverb
uk: Відлуння

en: Adds ambience or a "hall effect"
uk: Додає ефект атмосфери або «ефект великої зали»

en: Reverse
uk: Реверс

en: Reverses the selected audio
uk: Обертає позначені звукові дані

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
uk: Розтягування за часом/тоном SBSMS

note: i18n-hint: Butterworth is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Butterworth
uk: Баттерворт

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
uk: Чебишев (тип I)

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
uk: Чебишев (тип II)

en: Lowpass
uk: Низькочастотний

en: Highpass
uk: Високочастотний

en: Classic Filters
uk: Класичні фільтри

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
uk: Виконує фільтрування НІХ, яке імітує аналогові фільтри

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
uk: Для застосування фільтра усі позначені доріжки повинні мати однакову частоту дискретизації.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
uk: Тиша

en: Creates audio of zero amplitude
uk: Створює звукові дані нульової амплітуди

en: Stereo To Mono
uk: Стерео на моно

en: Converts stereo tracks to mono
uk: Перетворює стереодоріжки на моно

en: Mixing down to mono
uk: Мікшування у моно

en: Sliding Stretch
uk: Зсувне розтягування

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
uk: Надає змогу вносити неперервні зміни до темпу і/або тону

en: Linear
uk: Лінійна

en: Logarithmic
uk: Логарифмічна

en: Sine
uk: Синусоїдна

en: Square
uk: Квадратична

en: Sawtooth
uk: Зубцеподібна

en: Square, no alias
uk: Квадратична, без переходів

[ctx: waveform]
en: Triangle
uk: Трикутник

en: Truncate Detected Silence
uk: Обрізання тихих ділянок

en: Compress Excess Silence
uk: Стискання усуванням тиші

en: Truncate Silence
uk: Обрізати тишу

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
uk: Автоматично зменшувати тривалість проміжків, де гучність є нижчою за вказаний рівень

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
uk: Якщо обрізання відбуватиметься окремо, у кожній групі синхронізації-прив’язки може бути лише одна позначена звукова доріжка.

en: Wahwah
uk: Вау-вау

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
uk: Швидкі зміни якості тону, подібні до гітарного звуку, популярного у 1970-ті

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
uk: Помилка під час імпортування звукових даних з «хмари»

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
uk: Не вдалося отримати звукові дані з «хмари»

en: Cannot proceed to upload.
uk: Не вдалося продовжити вивантаження.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Project was closed before snapshot was created
uk: Проєкт було закрито до завершення створення знімка

en: Invalid Response: %s
uk: Некоректна відповідь: %s

en: Export failed
uk: Не вдалося експортувати

en: Export error
uk: Помилка експортування

en: Failed to attach to the Cloud project database
uk: Не вдалося долучити дані до бази даних проєктів у хмарі

en: Failed to decompress the Cloud project block
uk: Не вдалося розпакувати блок проєкту у хмарі

en: Local project data was removed before the sync has completed
uk: Дані локального проєкту було вилучено до завершення синхронізації

en: Failed to deserialize the response
uk: Не вдалося перетворити відповідь у послідовну форму

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Glue Compressor
uk: Компресор з липкістю

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Gentle
uk: Тендітний

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beat Booster
uk: Підсилювач перкусії

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Deep Dive Master
uk: Майстер глибокого занурення

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beefy Master
uk: М'ясний майстер

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Make It Right Master
uk: Майстер «Зробити правильно»

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Brick Wall Master
uk: Майстер «Цегляна стіна»

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
uk: Основний вокал

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Fat Vocals
uk: Товстий вокал

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Power Vocals
uk: Потужний вокал

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
uk: Керування вокалом

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Touch-Up
uk: Торкання вокалу

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Voice Memos Balancer
uk: Балансувальник голосових нотаток

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Podcast/Radio
uk: Подкаст/Радіо

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Piano
uk: Фортепіано

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
uk: Акустична гітара

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
uk: Бас-гітара

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
uk: Струнні

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
uk: Бас-ударні

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
uk: Керування ударними

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Climax Impulser SFX
uk: SFX клімакс-імпульсера

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Engine Breathing SFX
uk: SFX дихання рушія

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Impact SFX
uk: SFX великого удару

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Body SFX
uk: SFX великого тіла

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Tail SFX
uk: SFX великого хвоста

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Smack Explosion SFX
uk: SFX вибух-удару

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Master Limiter
uk: Обмежувач основного

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: SFX Limiter
uk: Обмежувач SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. VO means Voiceover.
en: VO Limiter
uk: Обмежувач VO

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch
uk: Сучасний удар

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch 2
uk: Сучасний удар 2

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Play it Loud
uk: Голосна гра

en: Built-in
uk: Вбудовані

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
uk: %s: не вдалося завантажити вказані нижче параметри. Буде використано типові параметри.
    
    %s

en: Applying %s...
uk: Застосовуємо %s…

note: i18n-hint: "Nyquist" is an embedded interpreted programming language in Audacity, named in honor of the Swedish-American Harry Nyquist (or Nyqvist). In the translations of this and other strings, you may transliterate the name into another alphabet.
en: Nyquist
uk: Найквіст

en: Builtin Effects
uk: Вбудовані ефекти

en: Provides builtin effects to Audacity
uk: Надає підтримку вбудованих ефектів у Audacity

en: Unknown built-in effect name
uk: Невідома назва вбудованого ефекту

en: Mix and Render
uk: Змікшувати і перетворити

en: Mixing and rendering tracks
uk: Мікшування та зведення доріжок

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
uk: Внутрішня помилка у %s, %s, рядок %d.
    Будь ласка, повідомте про цю помилку команду розробників Audacity за допомогою форуму: https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
uk: Внутрішня помилка у %s, рядок %d.
    Будь ласка, повідомте про цю помилку команду розробників Audacity за допомогою форуму: https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
uk: Внутрішня помилка

en: Rectangular
uk: Прямокутне

note: i18n-hint a proper name
en: Bartlett
uk: Бартлетт

note: i18n-hint a proper name
en: Hamming
uk: Гаммінґ

note: i18n-hint a proper name
en: Hann
uk: Ганн

note: i18n-hint a proper name
en: Blackman
uk: Блекмен

note: i18n-hint two proper names
en: Blackman-Harris
uk: Блекмен-Гарріс

note: i18n-hint a proper name
en: Welch
uk: Велч

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
uk: Гаусіан(a=2,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
uk: Гаусіан(a=3,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
uk: Гаусіан(a=4,5)

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
uk: Помилка (можливо, файл не записано): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
uk: Audacity не вдалося відкрити файл у %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
uk: Audacity не вдалося прочитати дані з файла у %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
uk: Audacity вдалося успішно записати файл до %s, але не вдалося перейменувати його на %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
uk: Audacity не вдалося записати дані до файла.
    Ймовірно, %s непридатний до запису або диск переповнено.

en: File Error
uk: Файлова помилка

en: All files
uk: усі файли

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
uk: файли проєктів AUP3

en: Dynamically Linked Libraries
uk: Бібліотеки із динамічним компонуванням

en: Dynamic Libraries
uk: Динамічні бібліотеки

en: Text files
uk: текстові файли

en: XML files
uk: файли XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
uk: файли %s

en: 
    %s does not have write permissions.
uk: 
    %s не має прав доступу на запис.

en: Unsuitable
uk: Непридатна

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
uk: Каталог тимчасових файлів зберігається на форматованому у FAT диску.
    Відновлюємо типове розташування цього каталогу.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
uk: %s
    
    Щоб отримати підказки щодо належних дисків, натисніть кнопку «Довідка».

en: Warning
uk: Попередження

en: Unable to export.
    Error %s
uk: Не вдалося експортувати.
    Помилка %s

en: Export
uk: Експорт

en: Export completed with error.
uk: Спроба експортування завершилася помилкою.

en: All supported files
uk: всі файли, що підтримуються

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
uk: «%s» 
    не є файлом звукових даних. 
    Audacity не може відкривати файли цього типу.

en: Importing files
uk: Імпортуємо файли

en: Importing %s...
uk: Імпортування %s...

en: Operation was canceled by user
uk: Дію було скасовано користувачем

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
uk: Ця версія Audacity була зібрана без підтримки %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є доріжкою аудіо-КД. 
    Audacity не може відкрити аудіо-КД напряму. 
    Експортуйте (виріжте) доріжки КД у імпортований 
    Audacity формат, на зразок WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
uk: «%s» є файлом списку програвання.
    Audacity не може відкрити цей файл, оскільки він містить тільки посилання на файли.
    Ви можете відкрити його у текстовому редакторі та завантажити справжні звукові файли.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом Windows Media Audio. 
    Audacity не може відкривати цей тип файлів через патентні обмеження. 
    слід перетворити цей файл на файл підтримуваного аудіоформату, такого як WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом вдосконаленого аудіокодування (AAC). 
    Без додаткової бібліотеки FFmpeg Audacity не може відкривати цей тип файлів.
    Слід перетворити цей файл на файл підтримуваного аудіоформату, зокрема WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є шифрованим аудіофайлом. 
    Такі зазвичай продають у магазинах. 
    Audacity не може відкривати цей тип файлів через шифрування. 
    Спробуйте записати файл у Audacity, або записати його на CD, а потім 
    копіювати доріжку CD у підтримуваний аудіоформат, на зразок WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом RealPlayer. 
    Audacity не може відкрити цей закритий формат. 
    слід перетворити цей файл у файл підтримуваного аудіоформату, такого як WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
uk: «%s» є нотним файлом, а не файлом аудіо. 
    Audacity не може відкривати цей тип файлів. 
    Спробуйте перетворити його на файл аудіо, на зразок WAV або AIFF, а потім 
    імпортувати, або записати за допомогою Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом аудіоформату Musepack. 
    Audacity не може відкривати цей тип файлів. 
    Якщо ви впевнені, що насправді це файл mp3, змініть його суфікс назви на «.mp3»
    і ще раз спробуйте його імпортувати. У іншому випадку Вам слід спочатку перетворити цей файл на файл формату, 
    що підтримується, на зразок WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом аудіоформату Wavpack. 
    Audacity не може відкривати цей тип файлів. 
    Вам слід спочатку перетворити цей файл на файл формату, що підтримується, на зразок WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом аудіоформату Dolby Digital. 
    Audacity на даний момент не може відкривати цей тип файлів. 
    Вам слід спочатку перетворити цей файл на файл формату, що підтримується, на зразок WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом аудіо Ogg Speex. 
    Audacity на даний момент не може відкривати цей тип файлів. 
    Вам слід спочатку перетворити цей файл на файл формату, що підтримується, на зразок WAV або AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
uk: «%s» є файлом відео. 
    Audacity на даний момент не може відкривати цей тип файлів. 
    Вам слід спочатку видобути звукові дані до файла у форматі, що підтримується, на зразок WAV або AIFF.

en: File "%s" not found.
uk: Файла «%s» не знайдено.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
uk: Програмі не вдалося розпізнати тип файла «%s».
    
    %sДля нестиснених файлів також можна спробувати пункт меню «Файл > Імпорт > Необроблені дані».

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
uk: Audacity визначено тип файла «%s».
    Серед інструментів імпортування, які могли б підтримувати такі файли:
    %s,
    але жоден з інструментів не може обробити файл у цьому форматі.

en: Import Project
uk: Імпортувати проєкт

en: SubRip text file
uk: текстовий файл SubRip

en: WebVTT file
uk: файл WebVTT

en: Supported label file
uk: Підтримуваний файл міток

en: S&tandard
uk: С&тандартний

en: E&xtended (with frequency ranges)
uk: Роз&ширений (із діапазонами частот)

en: Labels
uk: Мітки

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
uk: Позначити доріжку

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
uk: У поточній версії не передбачено підтримки імпортування файлів WebVTT.

en: One or more saved labels could not be read.
uk: Одну або декілька збережених міток не вдалося прочитати.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
uk: Ефекти LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
uk: Забезпечує роботу ефектів LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
uk: Audacity більше не використовує vst-bridge

en: Could not load the library
uk: Не вдалося завантажити бібліотеку

en: Effect Settings
uk: Параметри ефекту

en: LV2 Effects
uk: Ефекти LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
uk: Надає підтримку ефектів LV2 у Audacity

en: None
uk: Немає

en: Rectangle
uk: Прямокутник

[ctx: dither]
en: Triangle
uk: Трикутник

en: Shaped
uk: За формою

en: Low Quality (Fastest)
uk: Низька якість (найшвидше)

en: Medium Quality
uk: Посередня якість

en: High Quality
uk: Висока якість

en: Best Quality (Slowest)
uk: Найвища якість (найповільніше)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
uk: 16-бітовий PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
uk: 24-бітовий PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
uk: 32-бітовий float

en: Unknown format
uk: Невідомий формат

en: Command
uk: Команда

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
uk: 
    * %s, оскільки ви призначили клавіатурне скорочення %s для %s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
uk: Під час виконання попередньої дії сталася помилка. Якщо ви вважаєте, що її
    причиною є вада у програмі, повідомте розробникам, де саме сталася помилка.

en: Disallowed
uk: Заборонено

en: &Undo %s
uk: В&ернути «%s»

en: &Undo
uk: В&ернути

en: &Redo %s
uk: Повт&орити «%s»

en: &Redo
uk: Повт&орити

en: Module Unsuitable
uk: Модуль є невідповідним

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
uk: Не вдалося завантажити модуль «%s».
    
    Помилка: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
uk: Модуль «%s» не надає даних щодо відповідної версії програми.
    
    Його не буде завантажено.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
uk: Модуль «%s» призначено для Audacity версії «%s».
    
    Його не буде завантажено.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
uk: Модуль «%s» не вдалося ініціалізувати.
    
    Його не буде завантажено.

en: Module "%s" found.
uk: Знайдено модуль «%s»

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
uk: 
    
    Використовуйте лише модулі з надійних джерел

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Audacity Module Loader
uk: Завантажувач модулів Audacity

en: Try and load this module?
uk: Спробувати завантажити цей модуль?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
uk: Модуль %s не надає жодної з обов'язкових функцій.
    
    Його не буде завантажено.

en: Overwrite the plug-in file %s?
uk: Перезаписати файл додатка %s?

en: Plug-in already exists
uk: Додаток вже існує

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
uk: Файл додатка вже використовується. Не вдалося перезаписати.

en: Failed to register:
    %s
uk: Не вдалося зареєструвати:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
uk[0]: Увімкнути ці додатки?
uk[1]: Увімкнути ці додатки?
uk[2]: Увімкнути ці додатки?
uk[3]: Увімкнути цей додаток?

en: Enable new plug-ins
uk: Увімкнути нові додатки

en: Nyquist Prompt
uk: Запит до Nyquist

en: Failed to open the file for upload: %s
uk: Не вдалося відкрити файл для вивантаження: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
uk: Під час спроби ініціалізації шару вводу-виводу midi сталася помилка.

en: You will not be able to play midi.
uk: Ви не зможете відтворювати midi.

en: Error Initializing Midi
uk: Помилка при ініціалізації MIDI

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
uk: Доріжка приміток

en: &Seconds
uk: с&екундах

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
uk: &тактах

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
uk: Підтримує вихід: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
uk: Підтримує вхід: %d

en: Opened: %d
uk: Відкрито: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
uk: Вибраний пристрій записування MIDI: %d – %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
uk: Не знайдено пристрою записування MIDI для «%s».

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
uk: Вибраний пристрій відтворення MIDI: %d – %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
uk: Не знайдено пристрою відтворення MIDI для «%s».

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
uk: гг:хх:сс + семпли

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
uk: секунд

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
uk: гг:хх:сс + мілісекунд

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
uk: гг:хх:сс + соті

note: i18n-hint: Name of display format that shows frequency in hertz i18n-hint: This is the abbreviation for "Hertz", or cycles per second.
en: Hz
uk: Гц

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
uk: октав

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: bar
uk: такт

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
uk: ритм

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements.
en: bar:beat
uk: такт:ритм

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements. "tick" corresponds to a 16th note.
en: bar:beat:tick
uk: такт:ритм:тік

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
uk: 01000,01000 секунд

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
uk: секунди + мілісекунди

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
uk: 01000,01000>01000 секунд

en: milliseconds
uk: мілісекунд

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
uk: 0100 г 060 хв 060 с

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
uk: дд:гг:хх:сс

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
uk: 0100 днів 024 г 060 хв 060 с

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
uk: 0100 г 060 х 060<0100 с

en: centiseconds
uk: сантисекунди

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
uk: 0100 г 060 х 060<01000 с

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
uk: 0100 г 060 х 060 с+<# семплів

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
uk: семпли

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
uk: 01000,01000,01000 семпли|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
uk: гг:хх:сс + кадрів плівки (24 кд/с)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
uk: 0100 г 060 х 060 с+<24 кадрів

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
uk: кадри плівки (24 кдр/с)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
uk: 01000,01000 кадрів|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
uk: гг:хх:сс + NTSC викинуті кадри

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
uk: 0100 г 060 х 060 с+<30 кадрів|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
uk: гг:хх:сс + NTSC non-drop кадрів

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
uk: 0100 г 060 х 060 с+<030 кадрів| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
uk: NTSC кадри

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
uk: 01000,01000 кадри|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
uk: гг:хх:сс + PAL кадри (25 кд/с)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
uk: 0100 г 060 х 060 с+<25 кадрів

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
uk: PAL кадри (25 кд/с)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
uk: 01000,01000 кадри|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
uk: hh:mm:ss + CDDA кадри (75 кд/с)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
uk: 0100 г 060 х 060 с+<75 кадрів

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
uk: CDDA кадри (75 кд/с)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
uk: 01000,01000 кадри|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in hertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 010,01000>0100 Hz
uk: 010,01000>0100 Гц

en: centihertz
uk: сантигерц

note: i18n-hint: Name of display format that shows frequency in kilohertz
en: kHz
uk: КГц

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 01000>01000 kHz|0.001
uk: 01000<01000 кГц|0.001

en: hertz
uk: герц

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
uk: 100<01000 октав|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
uk: тисячних октави

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
uk: напівтони + соті

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
uk: 1000 напівтонів <0100 сотих|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
uk: соті центів

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
uk: десятки

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
uk: 10<01000 десятків|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
uk: тисячні декад

en: Nyquist Effects
uk: Ефекти Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
uk: Надає підтримку ефектів Nyquist у Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
uk: Застосовуємо ефект Nyquist…

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
uk: Стенд Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
uk: Помилкове форматування заголовка додатка Nyquist

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
uk: Увімкніть перегляд спектрограми доріжки до
    застосування «Спектральних» ефектів.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
uk: Щоб скористатися «Спектральними ефектами», позначте пункт
    «Спектральний вибір» у параметрах спектрограми доріжки і
    виберіть діапазон частот, з яким працюватиме ефект.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
uk: помилка: файл «%s» вказано у заголовку, але не знайдено у каталозі додатків.

en: Audio selection required.
uk: Слід позначити звукові дані.

en: Processing complete.
uk: Обробку завершено.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
uk: Ефекти «;type tool» не можуть повертати звукові дані з Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
uk: Ефекти «;type tool» не можуть повертати мітки з Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
uk: Отримано nyx_error від %s.

en: plug-in
uk: додаток

en: Nyquist returned a list.
uk: Nyquist повернув список.

en: Nyquist returned the value: %f
uk: Nyquist повернула значення: %f

en: Nyquist returned the value: %d
uk: Nyquist повернула значення: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
uk: Модуль Nyquist повернув занадто багато звукових каналів.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
uk: Nyquist повернуто один звуковий канал у форматі масиву.

en: Nyquist returned an empty array.
uk: Бібліотекою Nyquist повернуто порожній масив.

en: Nyquist returned nil audio.
uk: Модуль Nyquist не повернув звукових даних.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
uk: [Попередження: Nyquist повернуто некоректний рядок UTF-8, його перетворено до кодування Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
uk: У цій версії Audacity не передбачено підтримки додатків Nyquist версії %ld

en: Could not open file
uk: Не вдалося відкрити файл

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
uk: Синтаксичні конструкції вашого коду нагадують SAL, але не вказано інструкції return. Вам слід або скористатися інструкцією return ось так:
    	return *track* * 0.1
    для SAL, або почати з дужки, ось так:
    	(mult *track* 0.1)
    як це робиться у LISP.

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
uk: Не вдалося визначити мову

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
uk: без назви

en: Audio Track
uk: Доріжка

en: Playable Track
uk: Відтворювана доріжка

en: Multi-track
uk: Декілька доріжок

en: Simple
uk: Проста

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Preferences for Library
uk: Налаштування бібліотеки

en: Library
uk: Бібліотека

en: Failed to set page size for database %s
uk: Не вдалося встановити розмір сторінки для бази даних %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
uk: Не вдалося встановити безпечний режим для основного з'єднання із %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
uk: Не вдалося встановити безпечний режим при з'єднанні контрольної точки із %s

en: Checkpointing project
uk: Створення контрольних точок проєкту

en: Checkpointing %s
uk: Створення контрольної точки %s

en: This may take several seconds
uk: Виконання дії може тривати декілька секунд…

en: Could not write to %s.
uk: Не вдалося виконати запис до %s.

en: Disk is full.
    %s
uk: Диск переповнено.
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
uk: Не вдалося створити точку збереження:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
uk: Не вдалося звільнити точку збереження:
    
    %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
uk: На %s лишилось замало вільного місця
    Будь ласка, виберіть каталог на диску із більшим вільним місцем
    у налаштуваннях каталогів.

en: Failed to open the project's database
uk: Не вдалося відкрити базу даних проєкту

en: Failed to open database file:
    
    %s
uk: Не вдалося відкрити файл бази даних:
    
    %s

en: Failed to discard connection
uk: Не вдалося відкинути з'єднання

en: Failed to restore connection
uk: Не вдалося відновити з'єднання

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
uk: Не вдалося виконати команду щодо файла проєкту:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
uk: Проєкт є каталогом, який призначено лише для читання
    (Неможливо створити необхідні тимчасові файли)

en: This is not an Audacity project file
uk: Цей файл не є файлом проєкту Audacity

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
uk: Цей проєкт було створено у новішій версії Audacity:
    
    Щоб відкрити його, вам доведеться встановити новішу версію програми

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
uk: Цей проєкт було створено за допомогою застарілої версії Audacity. Після збереження цей проєкт можна буде відкрити лише за допомогою Audacity версії %s або новішої.

en: Project update required
uk: Потрібне оновлення проєкту

en: Unable to initialize the project file
uk: Не вдалося ініціалізувати файл проєкту

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
uk: Не вдалося додати вкладену функцію ( не вдалося перевірити ідентифікатори блоків)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
uk: Проєкт призначено лише для читання
    (Неможливо працювати із блоковими файлами)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
uk: Проєкт заблоковано
    (Неможливо працювати із блоковими файлами)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
uk: Проєкт зайнято
    (Неможливо працювати із блоковими файлами)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
uk: Проєкт пошкоджено
    (Неможливо працювати із блоковими файлами)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
uk: Якісь проблеми із правами доступу
    (Неможливо працювати із блоковими файлами)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
uk: Помилка введення-виведення на диску
    (Неможливо працювати із блоковими файлами)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
uk: Немає прав доступу
    (Неможливо працювати із блоковими файлами)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
uk: Неможливо працювати із блоковими файлами

en: Total orphan blocks deleted %d
uk: Загалом вилучено зайвих блоків: %d

en: Failed to rollback transaction during import
uk: Не вдалося скасувати дію під час імпортування

en: Unable to attach destination database
uk: Не вдалося долучити базу даних призначення

en: Unable to switch to fast journaling mode
uk: Не вдалося перемкнутися у режим швидкого журналювання

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
uk: Не вдалося приготувати команду щодо файла проєкту:
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
uk: Поступ

en: Failed to bind SQL parameter
uk: Не вдалося пов'язати параметр SQL

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
uk: Не вдалося оновити файл проєкту.
    Не вдалося виконати таку команду:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
uk: Не вдалося від'єднати проєкт призначення

en: Copying Project
uk: Копіювання проєкту

en: Error Writing to File
uk: Помилка під час спроби запису файла

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
uk: Audacity не вдалося записати файл %s.
    Ймовірно, диск переповнено або диск є непридатним до запису.
    Щоб дізнатися більше про вивільнення місця на диску, натисніть кнопку «Довідка».

en: Compacting project
uk: Ущільнення проєкту

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
uk: [Проєкт %02i] Audacity «%s»

en: <untitled>
uk: <без назви>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
uk: (Відновлено)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
uk: Файл збережений програмою Audacity версії %s.
    Ви використовуєте Audacity версії %s. Щоб відкрити цей файл, слід оновити  версію програми.

en: Can't open project file
uk: Не вдалося відкрити файл проєкту

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
uk: Не вдалося вилучити дані автоматичного збереження з файла проєкту.

en: Unable to bind to blob
uk: Неможливо прив'язатися до бінарних даних

en: Unable to parse project information.
uk: Не вдалося обробити дані щодо проєкту.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
uk: Не вдалося повторно відкрити базу даних проєкту, ймовірно, через нестачу місця на пристрої для зберігання даних.

en: Saving project
uk: Збереження проєкту

en: Error Saving Project
uk: Помилка під час спроби збереження файла проєкту

en: Syncing
uk: Синхронізація

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
uk: Не вдалося відкрити проєкт, ймовірно, через нестачу
    місця не пристрої для зберігання даних.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
uk: Не вдалося вилучити дані щодо автоматичного збереження, ймовірно,
    через нестачу місця на пристрої для зберігання даних.
    
    %s

en: Backing up project
uk: Резервне копіювання проєкту

en: Automatic database backup failed.
uk: Не вдалося виконати автоматичне резервне копіювання бази даних.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
uk: Цей файл для відновлення було збережено у Audacity 2.3.0 або ще ранішій версії.
    Для відновлення проєкту вам слід відкрити проєкт у відповідній версії Audacity.

en: Connection to project file is null
uk: З'єднання із файлом проєкту є порожнім

en: Discarding undo/redo history
uk: Відкидаємо журнал скасування-відновлення

en: Created new project
uk: Створено новий проєкт

en: 16-bit
uk: 16-бітовий

en: 24-bit
uk: 24-бітовий

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
uk: Групу додатків у %s було об'єднано із раніше визначеною групою

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
uk: Запис додатка у %s конфліктує із попередньо визначеним записом. Його буде відкинуто.

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
uk: Записи додатків у %s визначають параметри, які конфліктують між собою

en: Sample Track
uk: Доріжка-зразок

en: Writable Sample Track
uk: Придатна до запису доріжка-зразок

en: &Close
uk: &Закрити

en: Help
uk: Довідка

en: &Preview
uk: &Тест

en: Dry Previe&w
uk: Прослухати &без застосування

en: &Settings
uk: П&араметри

en: Debu&g
uk: Ді&агностика

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: Beats
uk: Ритми

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
uk: Такт

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
uk: Триплети

en: 1/2 (triplets)
uk: 1/2 (триплети)

en: 1/4 (triplets)
uk: 1/4 (триплети)

en: 1/8 (triplets)
uk: 1/8 (триплети)

en: 1/16 (triplets)
uk: 1/16 (триплет)

en: 1/32 (triplets)
uk: 1/32 (триплети)

en: 1/64 (triplets)
uk: 1/64 (триплети)

en: 1/128 (triplets)
uk: 1/128 (триплети)

en: Video frames
uk: Відеокадри

en: Film frames (24 fps)
uk: Плівкові кадри (24 кд/с)

en: NTSC frames (29.97 fps)
uk: Кадри NTSC (29.97 кд/с)

en: NTSC frames (30 fps)
uk: Кадри NTSC (30 кд/с)

en: CD frames
uk: Кадри КД

en: Seconds && samples
uk: Секунди і семпли

en: Seconds
uk: секунди

en: Deciseconds
uk: Децисекунди

en: Centiseconds
uk: Сантисекунди

en: Milliseconds
uk: Мілісекунди

en: Samples
uk: семпли

en: SQLite3 error
uk: Помилка SQLite3

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
uk: Без помилок

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
uk: Загальна помилка

note: i18n-hint: database operation has failed due to the internal error
en: Internal logic error in SQLite
uk: Помилка внутрішньої логіки у SQLite

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
uk: Заборонено доступ за правами

note: i18n-hint: database operation was aborted by the callback
en: Callback routine requested an abort
uk: Підпрограма зворотного виклику надіслала запит щодо переривання

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
uk: Файл бази даних заблоковано

note: i18n-hint: database operation has failed because table is locked
en: A table in the database is locked
uk: Таблицю у базі даних заблоковано

note: i18n-hint: database operation has failed due to the lack of memory
en: A malloc() failed
uk: Помилка malloc()

note: i18n-hint: database operation has failed because database is read-only
en: Attempt to write a read-only database
uk: Спроба запису до придатної лише для читання бази даних

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
uk: Дію перервано

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
uk: Сталася помилка введення-виведення

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
uk: Помилкове форматування образу диска бази даних

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
uk: Не вдалося вставити через переповнення диска

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
uk: Не вдалося відкрити файл бази даних

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
uk: Помилка протоколу блокування бази даних

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
uk: Змінено схему бази даних

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
uk: Перевищення обмеження на розмір рядка або двійкового об'єкта

note: i18n-hint: database operation has failed due to the constraint violation
en: Abort due to constraint violation
uk: Переривання роботи через перевищення обмежень

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
uk: Невідповідність типів даних

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
uk: Неправильне використання бібліотеки

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
uk: Підтримку великих файлів вимкнено

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
uk: Відмовлено в уповноваженні

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
uk: Не використано

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
uk: Перевищення припустимого діапазону у другому параметрі sqlite3_bind

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
uk: Відкрито файл, який не є файлом бази даних

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Cut/Copy/Paste
uk: Вирізати/Копіювати/Вставити

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
uk: Панель &Вирізати/Копіювати/Вставити

en: Unable to determine
uk: Не вдалося визначити

en: %s bytes
uk: %s байтів

note: i18n-hint: Abbreviation for Kilo bytes
en: %s KB
uk: %s кБ

note: i18n-hint: Abbreviation for Mega bytes
en: %s MB
uk: %s МБ

note: i18n-hint: Abbreviation for Giga bytes
en: %s GB
uk: %s ГБ

en: Simplified
uk: Спрощена

en: System
uk: Системна

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
uk: Класична

en: Dark
uk: Темна

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
uk: Висококонтрастна

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
uk: Світла

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
uk: Теми записано сюди:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
uk: Audacity не може записати файл:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
uk: Audacity не може відкрити файл:
      %s
    для запису.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
uk: Audacity не може записати зображення у файл:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
uk: Audacity не може знайти файл:
      %s.
    Тему не завантажено.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
uk: Audacity не може завантажити файл:
      %s.
    Можливо неправильний формат png?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
uk: Audacity не може прочитати свою типову тему.
    Будь ласка, повідомте авторів про проблему.

en: Couldn't read from file: %s
uk: Не вдалося прочитати дані з файла: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
uk: Не знайдено жодного з вхідних файлів,
    які мали знаходитися у:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
uk: Теми записано сюди:
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
uk: Не вдалося створити теку:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
uk: Деякі потрібні файли у
      %s
    вже були наявні. Перезаписати їх?

en: Audacity could not save file:
      %s
uk: Audacity не може зберегти файл:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
uk: Не вдалося записати дані до цього файла: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
uk: Теми, як код Cee, записано сюди:
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
uk: Нетипова

en: Enable &Looping
uk: Увімкнути &циклічне відтворення

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
uk: Доріжка часу

en: Generic Track
uk: Загальна доріжка

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
uk: Помилка бази даних. Вибачте, ніяких подробиць надати не можемо.

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
uk: Вхід: %d, Вихід: %d

en: VST Effects
uk: Ефекти VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
uk: Додає можливість використання ефектів VST у Audacity.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
uk: Не вдалося отримати потрібний об’єм пам’яті для завантаження файла набору шаблонів.

en: Error Loading VST Presets
uk: Помилка під час завантаження шаблонів VST

en: Unable to read presets file.
uk: Не вдалося прочитати файл набору шаблонів.

en: Could not open file: "%s"
uk: Не вдалося відкрити файл: «%s»

en: Error Saving VST Presets
uk: Помилка під час спроби збереження шаблону VST

en: Error writing to file: "%s"
uk: Помилка під час спроби записати дані до файла «%s»

en: Error Saving Effect Presets
uk: Помилка під час спроби зберегти шаблони ефектів

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
uk: Цей файл параметрів було збережено у %s. Продовжити?

en: Confirm
uk: Підтвердити

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
uk: Підкатегорії: %s

en: VST3 Effects
uk: Ефекти VST3

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
uk: Додає можливість використання ефектів VST3 у Audacity.

en: VST3 module error: %s
uk: Помилка модуля VST3: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
uk: Не вдалося застосувати файл набору шаблонів VST3 %s

en: Failed to save VST3 preset to file
uk: Не вдалося зберегти набір шаблонів VST3 до файла

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics
en: Mel
uk: Мел

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, named for Heinrich Barkhausen
en: Bark
uk: Барк

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, abbreviates Equivalent Rectangular Bandwidth
en: ERB
uk: ЕПС

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
uk: Період

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
uk: Колір (рожева тема)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
uk: Колір (класичний)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
uk: Тони сірого

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
uk: Інвертовані тони сірого

en: Frequencies
uk: Частоти

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
uk: Перепризначення

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
uk: Висота тону (EAC)

en: Wavelet (1/6 Octave Hann)
uk: Вейвлет (1/6 октави, Ганн)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
uk: Максимальна частота повинна бути вищою за 100 Гц

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
uk: Мінімальна частота має бути не меншою 0 Гц

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
uk: Мінімальна частота має бути меншою за максимальну частоту

en: The range must be at least 1 dB
uk: Значення діапазону має бути не меншим за 1 дБ

en: The frequency gain cannot be negative
uk: Значення підвищення частоти не може бути від’ємним

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
uk: Збільшення частоти має не перевищувати 60 дБ/dec

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
uk: Лінійна (амп)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
uk: Логарифмічна (дБ)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
uk: Лінійна (дБ)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
uk: -36 дБ (малий діап. для редаг. сигн. з вис. ампл.)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
uk: -48 дБ (діапазон ІКМ при 8 бітах)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
uk: -60 дБ (діапазон ІКМ при 10 бітах)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
uk: -72 дБ (діапазон ІКМ при 12 бітах)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
uk: -84 дБ (діапазон ІКМ при 14 бітах)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
uk: -96 дБ (діапазон ІКМ при 16 бітах)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
uk: -120 дБ (поріг чутливості вуха людини)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
uk: -145 дБ (діапазон ІКМ при 24 бітах)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
uk: У послідовності даних є блок-файл, у якому перевищено максимальне припустиме значення у %s семплів на блок.
    Обрізаємо до цієї максимальної довжини.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
uk: Попередження: обрізаємо надто довгий блок-файл

en: Pre-processing
uk: Попередня обробка

en: Rendering Clip
uk: Обробляємо кліп

en: &Multi-view
uk: &Мультиперегляд

en: Resampling failed.
uk: Не вдалося змінити частоту дискретизації.

en: Audio
uk: Звук

en: Wave Track
uk: Хвильова доріжка

en: There is not enough room available to paste the selection
uk: Не вистачає місця для вставки вибраного фрагмента

en: A track has a corrupted sample sequence.
uk: На доріжці пошкоджено послідовність частот дискретизації.

en: There is not enough room available to expand the cut line
uk: Недостатньо простору для поширення лінії вирізання

en: Show &Log...
uk: Показати &журнал…

en: More information about this error may be available %s.
uk: Докладніші відомості щодо цієї помилки можуть бути доступні %s.

en: here
uk: тут

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
uk: Хочете надіслати звіт, щоб допомогти нам виправити цю помилку?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
uk: Усі звіти є анонімними. Див. %s, щоб дізнатися більше.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
uk: наші Правила конфіденційності

en: Problem details
uk: Подробиці проблеми

en: Comments
uk: Коментарі

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
uk: Н&е надсилати

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
uk: &Надіслати

en: Backwards
uk: Назад

en: Forwards
uk: Вперед

note: i18n-hint verb
en: Close
uk: Закрити

en: Help on the Internet
uk: Довідка у інтернеті

en: Local
uk: На цьому комп’ютері

en: From Internet
uk: У інтернеті

en: Welcome!
uk: Ласкаво просимо!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
uk: Програвання звуку

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
uk: Запис звуку

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
uk: Запис — вибір пристрою для запису

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
uk: Запис — вибір джерела для запису

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
uk: Запис — встановлення вхідного рівня запису

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
uk: Редагування і позначені сірим меню

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
uk: Експорт аудіофайла

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
uk: Збереження проєкту Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
uk: Підтримка інших форматів

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
uk: Запис на CD

en: No Local Help
uk: Відсутня локальна довідка

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
uk: Audacity зможе імпортувати файли без захисту даних у багатьох інших форматах (зокрема M4A і WMA, файли стиснених даних WAV з портативних записувачів та звукові дані з відеофайлів), якщо ви встановите у вашій системі додаткову [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg|бібліотеку FFmpeg]].

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
uk: Ви також можете ознайомитися з нашою довідкою щодо імпортування [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI|файлів MIDI]] та доріжок зі [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|звукових компакт-дисків]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
uk: У вашій системі не встановлено дані до каталогу «help». Будь ласка, [[*URL*|ознайомтеся з підручником у інтернеті]] або [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html|отримайте локальну копію поточної версії підручника]].<br><br>Щоб завжди звертатися до підручника у інтернеті, змініть «Розташування підручника» у налаштуваннях інтерфейсу на «У інтернеті».

en: Audacity Log
uk: Журнал Audacity

en: &Save...
uk: З&берегти…

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
uk: Спорожн&ити

en: Save log to:
uk: Зберігати журнал до:

en: Couldn't save log to file: %s
uk: Не вдалося зберегти журнал до цього файла: %s

en: Show Log for Details
uk: Показувати журнал повідомлень

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
uk: Гаразд

en: Elapsed Time:
uk: Час, що минув:

en: Remaining Time:
uk: Час, що залишився:

en: Stop
uk: Зупинити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Are you sure you wish to cancel?
uk: Ви справді бажаєте скасувати дію?

en: Confirm Cancel
uk: Підтвердження скасовування

en: Are you sure you wish to stop?
uk: Ви справді бажаєте припинити?

en: Confirm Stop
uk: Підтвердження припинення

en: Are you sure you wish to close?
uk: Ви справді бажаєте закрити проєкт?

en: Confirm Close
uk: Підтвердження закриття

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
uk: Вказану назву файла неможливо перетворити через використання символів Unicode.

en: Specify New Filename:
uk: Вкажіть нову назву файла:

en: Don't ask me again
uk: Більше не питати

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
uk: Файл «%s» вже існує, ви справді хочете його переписати?

en: Please choose an existing file.
uk: Будь ласка, виберіть наявний файл.

en: File type:
uk: Тип файлів:

en: Previous slide
uk: Попередній слайд

en: Next slide
uk: Наступний слайд

en: Slide %d of %d, %s. %s
uk: Слайд %d з %d, %s. %s

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
uk: Слайд %d з %d, %s, %s. %s

en: Select a directory
uk: Вибір каталогу

en: Panel
uk: Панель

en: Dialog
uk: Вікно

en: Directory Dialog
uk: Діалогове вікно каталогів

en: File Dialog
uk: Діалогове вікно файлів

en: Error: %s at line %lu
uk: Помилка: %s у рядку %lu

en: Could not load file: "%s"
uk: Не вдалося завантажити файл: «%s»

en: Could not parse XML
uk: Не вдалося обробити XML

en: 1st Experimental Command...
uk: Перша експериментальна команда…

en: 2nd Experimental Command
uk: Друга експериментальна команда

en: AUP project files (*.aup)
uk: файли проєктів AUP (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
uk: Не вдалося імпортувати проєкт:
    
    %s

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
uk: %s
    Підтримку цієї можливості не передбачено у версіях Audacity після 3.3.3.
    Ці стереодоріжки було поділено на монодоріжки.
    Будь ласка, перевірте, чи усе працює, як слід, перш ніж зберігати зміни.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
uk: Цей проєкт було збережено у версії 1.0 Audacity або старішій версії. З того часу,
    формат було змінено, і ця версія Audacity не може імпортувати дані проєкту.
    
    Скористайтеся версією Audacity до 3.0.0, щоб оновити дані проєкту. Оновлені дані
    можна буде імпортувати до цієї версії Audacity.

en: Internal error in importer...tag not recognized
uk: Внутрішня помилку у засобі імпортування… Не вдалося розпізнати мітку

en: Invalid project 'vpos' attribute.
uk: Некоректний атрибут «vpos» проєкту.

en: Invalid project 'h' attribute.
uk: Некоректний атрибут «h» проєкту.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
uk: Некоректний атрибут «zoom» проєкту.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
uk: Некоректний атрибут «sel0» проєкту.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
uk: Некоректний атрибут «sel1» проєкту.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
uk: Некоректний атрибут «selLow» проєкту.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
uk: Некоректний атрибут «selHigh» проєкту.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
uk: Не вдалося знайти теку з даними проєкту: «%s»

en: Invalid project 'rate' attribute.
uk: Некоректний атрибут «rate» проєкту.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
uk: У файлі проєкту виявлено доріжки MIDI, але у цій збірці Audacity не передбачено підтримки MIDI. Пропускаємо доріжку.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
uk: Активний проєкт вже містить часову доріжку, яку виявлено у проєкті, який ви імпортуєте. Не імпортуємо часову доріжку.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
uk: Некоректний атрибут послідовності «maxsamples».

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
uk: Некоректний атрибут послідовності «sampleformat».

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
uk: Некоректний атрибут послідовності «numsamples».

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
uk: Не вдалося обробити атрибут waveblock «start»

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
uk: Не вистачає файла проєкту %s
    
    Вставляємо замість нього тишу.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
uk: Не вистачає атрибута simpleblockfile «len» або некоректний атрибут.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
uk: Не вистачає атрибута silentblockfile «len» або некоректний атрибут.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
uk: Не вистачає альтернативного файла %s
    
    Вставляємо замість нього тишу.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
uk: Не вистачає атрибута pcmaliasblockfile «aliasstart» або некоректний атрибут.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
uk: Не вистачає атрибута pcmaliasblockfile «aliaslen» або некоректний атрибут.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
uk: Помилка під час обробки %s
    
    Вставляємо тишу.

en: Failed to open %s
uk: Не вдалося відкрити %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
uk: Не вдалося виконати позиціювання до %lld у %s

en: Unable to read %lld samples from %s
uk: Не вдалося прочитати %lld семплів з %s

en: Command:
uk: Команда:

en: Browse...
uk: Огляд…

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
uk: Показати вивід

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
uk: Дані буде спрямовано на стандартний вхід. «%f» буде замінено назвою, вказаною у вікні експортування.

en: Program name appears to be missing.
uk: Здається, не вказано назви програми.

en: "%s" couldn't be found.
uk: Не вдалося знайти «%s».

en: Unable to locate "%s" in your path.
uk: Не вдалося знайти «%s» у каталогах зі змінної PATH вашої системи.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
uk: Виконувані файли

en: Find path to command
uk: Знайти каталог команди

en: (external program)
uk: (зовнішня програма)

en: Cannot export audio to %s
uk: Не вдалося експортувати дані у %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
uk: Експортуємо позначені звукові дані за допомогою консольного кодувальника

en: Exporting the audio using command-line encoder
uk: Експортуємо звукові дані за допомогою консольного кодувальника

en: Command Output
uk: Виведення команди

en: &OK
uk: &Гаразд

note: i18n-hint kbps abbreviates "thousands of bits per second" i18n-hint: kbps is the bitrate of the MP3 file, kilobits per second
en: %d kbps
uk: %d кбіт/с

en: %.2f kbps
uk: %.2f кбіт/с

en: Bit Rate
uk: Бітова швидкість

en: Quality (kbps)
uk: Якість (кбіт/с)

en: Compression
uk: Стискання

en: Frame Duration
uk: Тривалість кадру

en: 2.5 ms
uk: 2,5 мс

en: 5 ms
uk: 5 мс

en: 10 ms
uk: 10 мс

en: 20 ms
uk: 20 мс

en: 40 ms
uk: 40 мс

en: 60 ms
uk: 60 мс

en: Vbr Mode
uk: Режим VBR

en: Off
uk: Вимкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: Constrained
uk: Обмежена

en: Application
uk: Програма

en: VOIP
uk: Голосова інтернет-телефонія

en: Low Delay
uk: Мала затримка

en: Cutoff
uk: Пропускання

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Narrowband
uk: Вузька смуга

en: Mediumband
uk: Середня смуга

en: Wideband
uk: Широка смуга

en: Super Wideband
uk: Надширока смуга

en: Fullband
uk: Повна смуга

en: Open custom FFmpeg format options
uk: Відкрити вікно нетипових параметрів форматування FFmpeg

en: Current Format:
uk: Поточний формат:

en: Current Codec:
uk: Поточний кодек:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
uk: FFmpeg: помилка, не вдалося визначити опис формату для файла «%s».

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
uk: FFmpeg: помилка, не вдалося розмістити контекст формату виведення у пам’яті.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
uk: FFmpeg: помилка, не вдалося додати потік звукових даних до файла виведення «%s».

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
uk: FFmpeg: помилка — не вдалося відкрити файл «%s» для запису даних. Код помилки — %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
uk: FFmpeg: помилка, не вдалося записати заголовки до файла результатів «%s». Код помилки — %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
uk: FFmpeg не вдалося знайти звукового кодека 0x%x.
    Ймовірно, бібліотеку було зібрано без підтримки цього кодека.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
uk: Кодеком повідомлено про загальну помилку (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
uk: Кодеком повідомлено про некоректний параметр (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
uk: Не вдалося відкрити звуковий кодек «%s» (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
uk: FFmpeg: помилка не вдалося розмістити буфер для читання даних зі звукового потоку FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
uk: FFmpeg: помилка — не вдалося записати звуковий кадр до файла виведених даних.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
uk: FFmpeg: помилка, не вдалося отримати розмір буфера семплів

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
uk: FFmpeg: помилка, не вдалося розмістити байти для буфера семплів

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
uk: FFmpeg: помилка, не вдалося налаштувати фрагмент звукових даних

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
uk: FFmpeg: помилка під час кодування фрагмента

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
uk: FFmpeg: помилка, забагато залишкових даних.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
uk: FFmpeg: помилка, nAudioFrameSizeOut є надто великим.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
uk: Для продовження виконання дій потрібна належно налаштована бібліотека FFmpeg.
    Ви можете налаштувати цю бібліотеку за допомогою сторінки «Параметри->Бібліотеки».

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
uk: Спроба експорту з %d каналами, але максимальною кількістю каналів для вибраного формату виводу є %d

en: Exporting selected audio as %s
uk: Експорт вибраних звукових даних як %s

en: Exporting the audio as %s
uk: Експорт звукових даних у форматі %s

en: Invalid sample rate
uk: Некоректна частота дискретизації

en: Resample
uk: Змінити частоту

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
uk: Частота дискретизації проєкту (%d) не підтримується поточним форматом
    файла виводу даних.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
uk: Набір частоти дискретизації проєкту (%d) та швидкості (%d кб/с)
    не підтримується поточним форматом файла виводу.

en: You may resample to one of the rates below.
uk: Ви можете змінити частоту на одну з наведених нижче.

en: Sample Rates
uk: Частоти дискретизації

en: Main
uk: Основний

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
uk: Файли M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
uk: Файли AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
uk: Файли AMR (вузькосмугові) (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
uk: Файли Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
uk: Файли WMA (версії 2) (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
uk: Нетиповий експорт до FFmpeg

en: Estimate
uk: Оцінити

en: 2-level
uk: 2-рівневий

en: 4-level
uk: 4-рівневий

en: 8-level
uk: 8-рівневий

en: Full search
uk: Повний пошук

en: Log search
uk: Пошук за журналом

en: Configure custom FFmpeg options
uk: Налаштувати нетипові параметри FFmpeg

en: Preset:
uk: Шаблон:

en: Load Preset
uk: Завантажити шаблон

en: Save Preset
uk: Зберегти шаблон

en: Delete Preset
uk: Вилучити шаблон

en: Import Presets
uk: Імпортувати шаблони

en: Export Presets
uk: Експортувати шаблони

en: Format:
uk: Формат:

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
uk: Кодек:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
uk: Не всі формати і кодеки є сумісними. Певні комбінації параметрів також несумісні з деякими кодеками.

en: Show All Formats
uk: Показувати всі формати

en: Show All Codecs
uk: Показувати всі кодеки

en: Formats
uk: Формати

en: Codecs
uk: Кодеки

en: General Options
uk: Загальні параметри

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
uk: Трилітерний код мови за ISO 639
    Необов’язковий
    за порожнього значення — автоматично

en: Language:
uk: Мова:

en: Bit Reservoir
uk: Буфер бітів

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
uk: Мітка кодека (FOURCC)
    Необов’язкова
    за порожнього значення — автоматично

en: Tag:
uk: Мітка:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
uk: Бітова швидкість (бітів/секунду) — впливає на розмір отриманого файла і якість
    За деяких кодеків можна використовувати лише певні значення (128k, 192k, 256k тощо)
    0 — автоматично
    Рекомендоване значення — 192000

en: Bit Rate:
uk: Частота бітів:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
uk: Загальна якість, використовується у різних кодеках по-різному
    Потрібна для vorbis
    0 — автоматично
    -1 — вимкнути (використовувати бітову швидкість)

en: Quality:
uk: Якість:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
uk: Частота дискретизації (Гц)
    0 — не змінювати частоту дискретизації

en: Sample Rate:
uk: Частота дискретизації:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
uk: Ширина смуги пропускання звуку (Гц)
    Необов’язкова
    0 — автоматично

en: Cutoff:
uk: Пропускання:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
uk: Профіль AAC
    Низька складність — типовий
    Більшість програвачів потребують саме такого параметра

en: Profile:
uk: Профіль:

en: FLAC options
uk: Параметри FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
uk: Рівень стискання
    Потрібен для FLAC
    -1 — автоматично
    min — 0 (швидке кодування, великі вихідні файли)
    max — 10 (повільне кодування, малі вихідні файли)

en: Compression:
uk: Стискання:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
uk: Розмір фрейма
    Необов’язковий
    0 — типовий
    min — 16
    max — 65535

en: Frame:
uk: Фрейм:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
uk: Точність коефіцієнтів LPC
    Необов’язкова
    0 — типова
    min — 1
    max — 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
uk: Метод передбачення порядку
    Оцінити — найшвидший, низький рівень стискання
    Пошук у журналі — найповільніший, найкраще стискання
    Повний пошук — типовий

en: PdO Method:
uk: Метод передбачення:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
uk: Мінімальний порядок передбачення
    Необов’язковий
    -1 — типовий
    min — 0
    max — 32 (з LPC) або 4 (без LPC)

en: Min. PdO
uk: Мін. передбачення

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
uk: Максимальний порядок передбачення
    Необов’язковий
    -1 — типовий
    min — 0
    max — 32 (з LPC) або 4 (без LPC)

en: Max. PdO
uk: Макс. передбачення

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
uk: Мінімальний порядок поділу
    Необов’язковий
    -1 — типовий
    min — 0
    max — 8

en: Min. PtO
uk: Мін. передбачення

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
uk: Максимальний порядок поділу
    Необов’язковий
    -1 — типовий
    min — 0
    max — 8

en: Max. PtO
uk: Макс. поділ

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
uk: Використовувати LPC

en: MPEG container options
uk: Параметри контейнера MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
uk: Максимальна бітова швидкість для багатоканального потоку
    Необов’язкова
    0 — типова

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
uk: Максимальна швидкість:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
uk: Розмір пакета
    Необов’язковий
    0 — типовий

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
uk: Розмір пакета:

en: You can't delete a preset without name
uk: Ви не можете вилучати шаблон без назви

en: Delete preset '%s'?
uk: Вилучити шаблон «%s»?

en: Confirm Deletion
uk: Підтвердити вилучення

en: You can't save a preset without a name
uk: Ви не можете зберігати шаблон без назви

en: Select xml file with presets to import
uk: Оберіть файл xml з шаблонами для імпортування

en: No presets to export
uk: Немає шаблонів для експортування

en: Select xml file to export presets into
uk: Оберіть файл xml для експортування до нього шаблонів

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
uk: Формат %s є несумісним із кодеком %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
uk: Несумісні формат і кодек

en: Failed to guess format
uk: Не вдалося визначити формат

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
uk: Не вдалося знайти кодек

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
uk: FFmpeg було налаштовано у «Параметрах», бібліотека успішно завантажувалася раніше, 
    але цього разу Audacity не вдалося завантажити її під час запуску. 
    
    Можливо, вам слід повернутися до сторінки «Параметри > Бібліотеки» і повторно налаштувати параметри бібліотеки.

en: FFmpeg startup failed
uk: Спроба запуску FFmpeg була невдалою

en: FFmpeg library not found
uk: Бібліотеки FFmpeg не знайдено

en: Locate FFmpeg
uk: Вказати адресу FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
uk: Audacity потребує файла «%s» для імпортування та експортування звукових даних за допомогою FFmpeg.

en: Location of '%s':
uk: Розташування «%s»:

en: To find '%s', click here -->
uk: Щоб знайти «%s», клацніть тут —>

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
uk: Щоб отримати вільну копію FFmpeg, натисніть тут -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
uk: Звантажити

en: Only avformat.dll
uk: Лише avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
uk: Лише libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
uk: Лише libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
uk: Де знаходиться «%s»?

en: FFmpeg not found
uk: FFmpeg не знайдено

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
uk: Програма Audacity намагалася скористатися FFmpeg для імпортування звукового файла,
    але потрібних бібліотек не було виявлено.
    
    Щоб мати змогу користуватися імпортом за допомогою FFmpeg, відкрийте сторінку «Зміни > Параметри > Бібліотеки»,
    щоб звантажити або вказати адресу потрібних бібліотек FFmpeg.

en: Do not show this warning again
uk: Більше не показувати це попередження

en: FFmpeg Import/Export Library
uk: Бібліотека імпорту/експорту FFmpeg

en: No compatible FFmpeg library was found
uk: Не знайдено потрібної версії бібліотеки FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
uk: Версія бібліотеки FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
uk: Бібліотека FFmpeg:

en: Loca&te...
uk: В&казати….

en: Dow&nload
uk: Зва&нтажити

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
uk: Audacity було у автоматичному режимі визначено належні бібліотеки FFmpeg.
    Бажаєте вказати розташування цих бібліотек вручну?

en: Success
uk: Успіх

en: Error Saving FFmpeg Presets
uk: Помилка під час спроби зберегти шаблони FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
uk: Перезаписати шаблон «%s»?

en: Confirm Overwrite
uk: Підтвердити перезапис

en: Please select format before saving a profile
uk: Будь ласка, вкажіть формат, перш ніж зберігати профіль

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
uk: Будь ласка, вкажіть кодек, перш ніж зберігати профіль

en: Preset '%s' does not exist.
uk: Шаблона «%s» не існує.

en: Replace preset '%s'?
uk: Замінити шаблон «%s»?

en: FFmpeg-compatible files
uk: Сумісні з FFmpeg файли

en: Try installing FFmpeg.
uk: Спробуйте встановити FFmpeg.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
uk: Індекс[%02x] Кодек[%s], Мова[%s], Бітова швидкість[%s], К-ть каналів[%d], Тривалість[%d]

en: Bit Depth
uk: Бітова глибина

en: 16 bit
uk: 16 біт

en: 24 bit
uk: 24 біт

en: Level
uk: Рівень

en: 0 (fastest)
uk: 0 (найшвидший)

en: 8 (best)
uk: 8 (найкращий)

en: FLAC Files
uk: Файли FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
uk: Інструментові експорту до FLAC не вдалося відкрити %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
uk: Не вдалося ініціалізувати інструмент кодування FLAC
    Стан: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
uk: Експорт вибраного аудіо як FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
uk: Експорт звукових даних у форматі FLAC

en: FLAC files
uk: Файли FLAC

en: List of Files in basic text format
uk: Перелік файлів у звичайному текстовому форматі

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
uk: Неправильний зсув вікон у LOF-файлі.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
uk: Неправильна тривалість LOF-файлі.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
uk: Для MIDI-доріжок окремий відступ неможливий, таке можна робити лише з звуковими файлами.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
uk: Неправильний зсув доріжок у LOF-файлі.

en: Version
uk: Версія

en: MP2 Files
uk: Файли MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
uk: Не вдалося експортувати MP2 з цією частотою дискретизації та бітовою частотою

en: Unable to open target file for writing
uk: Не вдалося відкрити кінцевий файл для запису

en: Exporting selected audio at %ld kbps
uk: Експорт вибраного аудіо на %ld кб/с

en: Exporting the audio at %ld kbps
uk: Експортуємо звукові дані зі швидкістю %ld кбіт/с

en: 220-260 kbps (Best Quality)
uk: 220–260 кбіт/с (найякісніше)

en: 200-250 kbps
uk: 200–250 кбіт/с

en: 170-210 kbps
uk: 170–210 кбіт/с

en: 155-195 kbps
uk: 155–195 кбіт/с

en: 145-185 kbps
uk: 145–185 кбіт/с

en: 110-150 kbps
uk: 110–150 кбіт/с

en: 95-135 kbps
uk: 95–135 кбіт/с

en: 80-120 kbps
uk: 80–120 кбіт/с

en: 65-105 kbps
uk: 65–105 кбіт/с

en: 45-85 kbps (Smaller files)
uk: 45–85 кбіт/с (найстисліше)

en: Excessive, 320 kbps
uk: Надмірна, 320 кбіт/с

en: Extreme, 220-260 kbps
uk: Висока, 220–260 кбіт/с

en: Standard, 170-210 kbps
uk: Стандартна, 170–210 кбіт/с

en: Medium, 145-185 kbps
uk: Середня, 145–185 кбіт/с

en: Excessive
uk: Надмірна

en: Extreme
uk: Висока

en: Standard
uk: Стандартна

en: Medium
uk: Середній

en: Bit Rate Mode
uk: Режим бітової швидкості

en: Preset
uk: Шаблон

en: Variable
uk: Змінна

en: Average
uk: Усереднена

en: Constant
uk: Стала

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
uk: Якість

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
uk: Знайти LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
uk: Audacity потребує файла %s для створення MP3.

en: Location of %s:
uk: Розташування %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
uk: Щоб знайти %s, клацніть тут —>

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
uk: Щоб дістати вільну копію LAME, клацніть тут —>

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
uk: Де знаходиться %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
uk: Було здійснено спробу з’єднатися з бібліотекою lame_enc.dll v%d.%d. Ця версія бібліотеки не є сумісною з Audacity %d.%d.%d.
    Будь ласка, звантажте найостаннішу версію бібліотеки LAME для Audacity.

en: Only lame_enc.dll
uk: Лише lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
uk: Лише libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
uk: Лише libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
uk: Лише libmp3lame.so

en: Primary shared object files
uk: Основні файли спільних об'єктів

en: Extended libraries
uk: Додаткові бібліотеки

en: Only libmp3lame.so.0
uk: Лише libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
uk: Файли MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
uk: Не вдалося відкрити бібліотеку для експорту у MP3!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
uk: Не вдалося ініціалізувати бібліотеку кодування MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
uk: Неправильна, або непідтримувана бібліотека стиснення MP3!

en: Unable to initialize MP3 stream
uk: Не вдалося започаткувати потік MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
uk: Експорт вибраного аудіо за шаблоном %s

en: Exporting the audio with %s preset
uk: Експортуємо звукові дані за шаблоном %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
uk: Експорт вибраного аудіо з якістю VBR %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
uk: Експортуємо звукові дані з якістю VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
uk: Експорт вибраного аудіо на швидкості %d кб/с

en: Exporting the audio at %d Kbps
uk: Експортуємо звукові дані на швидкості %d кбіт/c

en: Error %ld returned from MP3 encoder
uk: Модуль кодування MP3 повернув помилку %ld

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
uk: Частота дискретизації проєкту (%d) не підтримується форматом
    файлів MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
uk: Набір частоти дискретизації проєкту (%d) та швидкості (%d кб/с)
    не підтримується форматом файлів MP3.

en: MP3 export library not found
uk: Не знайдено бібліотеку експорту до MP3

en: (Built-in)
uk: (Вбудований)

en: LAME MP3 Export Library
uk: Бібліотека експортування MP3 LAME

en: MP3 Library Version:
uk: Версія бібліотеки MP3:

en: MP3 files
uk: Файли MP3

en: Ogg Vorbis Files
uk: Файли Ogg Vorbis

en: Unable to export - rate or quality problem
uk: Не вдалося експортувати — проблема із частотою або якістю

en: Unable to export - problem initialising
uk: Не вдалося експортувати — проблема із ініціалізацією

en: Unable to export - problem creating stream
uk: Не вдалося експортувати — проблема зі створенням потоку даних

en: Unable to export - problem with packets
uk: Не вдалося експортувати — проблема із пакетами

en: Unable to export - problem with file
uk: Не вдалося експортувати — проблема з файлом

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
uk: Експортуємо позначені звукові дані у форматі Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
uk: Експортуємо звукові дані у форматі Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
uk: Файли Ogg Vorbis

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
uk: Індекс[%02x] Версія[%d], канали[%d], частота[%ld]

en: Media read error
uk: Помилка читання носія

en: Not an Ogg Vorbis file
uk: Не є Ogg Vorbis файлом

en: Vorbis version mismatch
uk: Невідповідність версії Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
uk: Помилковий заголовок потоку Vorbis

en: Internal logic fault
uk: Внутрішня логічна помилка

en: no error
uk: немає помилок

en: invalid argument
uk: некоректний аргумент

en: buffer too small
uk: буфер є надто малим

en: internal error
uk: внутрішня помилка

en: invalid packet
uk: некоректний пакет

en: not implemented
uk: не реалізовано

en: invalid state
uk: некоректний стан

en: memory allocation has failed
uk: помилка під час спроби отримання пам'яті

en: Auto
uk: Авто

en: Maximum
uk: Максимум

en: VBR Mode
uk: Режим VBR

en: Optimize for
uk: Оптимізація

en: Speech
uk: Голосове повідомлення

en: Buffer overflow in OGG packet
uk: Переповнення буфера у пакеті OGG

en: Unable to write OGG page header
uk: Не вдалося записати заголовок сторінки OGG

en: Unable to write OGG page
uk: Не вдалося записати сторінку OGG

en: Opus Files
uk: Файл Opus

en: Unsupported sample rate
uk: Непідтримувана частота дискретизації

en: Exporting selected audio as Opus
uk: Експорт позначених звукових даних у форматі Opus

en: Exporting the audio as Opus
uk: Експорт звукових даних у форматі Opus

en: Unable to create Opus encoder
uk: Не вдалося створити кодувальник Opus

en: Unable to set bitrate
uk: Не вдалося встановити бітову швидкість

en: Unable to set complexity
uk: Не вдалося встановити складність

en: Unable to set bandwidth
uk: Не вдалося встановити ширину каналу

en: Unable to set VBR mode
uk: Не вдалося встановити режим VBR

en: Unable to set CVBR mode
uk: Не вдалося встановити режим CVBR

en: Unable to get lookahead
uk: Не вдалося отримати випереджальні дані

en: Failed to calculate correct preskip
uk: Не вдалося обчислити належне попереднє пропускання

en: Failed to encode input buffer
uk: Не вдалося закодувати буфер вхідних даних

en: Opus files
uk: файли Opus

en: File has changed the number of channels in the middle.
uk: У процесі у файлі було змінено кількість каналів.

en: IO error reading from file
uk: помилка введення-виведення під час читання даних з файла

en: not an Opus file
uk: не є файлом Opus

en: invalid header
uk: некоректний заголовок

en: unsupported version
uk: непідтримувана версія

en: invalid stream structure
uk: некоректна структура потоку

en: stream is not seekable
uk: позиціювання у потоці неможливе

en: invalid timestamp
uk: некоректна часова позначка

en: Failed to decode Opus file: %s
uk: Не вдалося декодувати файл Opus: %s

en: Encoding
uk: Кодування

en: Header
uk: Заголовок

en: Other uncompressed files
uk: Інші нестиснуті файли

en: GSM 6.10 requires mono
uk: GSM 6.10 потребує моно

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
uk: Формати WAVEX і GSM 6.10 є несумісними

en: Cannot export audio in this format.
uk: Не вдалося експортувати дані у цьому форматі.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
uk: Вами зроблено спробу експортувати файл WAV або AIFF, розмір якого перевищує 4 ГБ.
    Audacity не зможе виконати потрібну вам дію. Експортування було скасовано.

en: Exporting the selected audio as %s
uk: Експортування вибраного аудіо як %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
uk: Помилка під час спроби запису файла %s (недостатньо місця?).
    Повідомлення libsndfile: «%s»

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
uk: WAV, AIFF, та інші типи без стискання

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
uk: FLAC (FLAC, кодек зберігання звуку без втрат)

en: OGG (OGG Container format)
uk: OGG (формат контейнера OGG)

en: RAW (header-less)
uk: RAW (без заголовка)

en: SDS (Midi Sample Dump Standard)
uk: SDS (MIDI Sample Dump Standard)

en: Signed 8 bit PCM
uk: 8-бітовий PCM зі знаком

en: Signed 16 bit PCM
uk: 16-бітовий PCM зі знаком

en: Signed 24 bit PCM
uk: 24-бітовий PCM зі знаком

en: Signed 32 bit PCM
uk: 32-бітовий PCM зі знаком

en: Unsigned 8 bit PCM
uk: 8-бітовий PCM без знаку

en: 32 bit float
uk: 32-бітовий float

en: 64 bit float
uk: 64-бітовий float

en: 32kbs G721 ADPCM
uk: 32кбіт/с G721 ADPCM

en: 24kbs G723 ADPCM
uk: 24кбіт/с G723 ADPCM

en: 12 bit DWVW
uk: 12-бітовий DWVW

en: 16 bit DWVW
uk: 16-бітовий DWVW

en: 24 bit DWVW
uk: 24-бітовий DWVW

en: 16 bit DPCM
uk: 16-бітовий DPCM

en: 8 bit DPCM
uk: 8-бітовий DPCM

en: Low Quality (Fast)
uk: Низька якість (швидко)

en: Normal Quality
uk: Звичайна якість

en: High Quality (Slow)
uk: Низька якість (повільно)

en: Very High Quality (Slowest)
uk: Дуже висока якість (найповільніше)

note: i18n-hint bps abbreviates "bits per sample"
en: %.1f bps
uk: %.1f біт/канал

en: Hybrid Mode
uk: Гібридний режим

en: Create Correction(.wvc) File
uk: Створити файл виправлення (.wvc)

en: WavPack Files
uk: файли WavPack

en: Unable to create target file for writing
uk: Не вдалося створити файл призначення для запису

en: Exporting selected audio as WavPack
uk: Експортуємо позначені звукові дані як WavPack

en: Exporting the audio as WavPack
uk: Експортуємо звукові дані як WavPack

en: WavPack files
uk: файли WavPack

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
uk: Під час декодування файла WavPack сталося %d помилок!

en: &Nyquist Workbench...
uk: С&тенд Nyquist…

en: &Undo	Ctrl+Z
uk: &Скасувати	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
uk: &Повторити	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
uk: Ви&різати	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
uk: &Копіювати	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
uk: Вст&авити	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
uk: Сп&орожнити	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
uk: Поз&начити все	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
uk: Зна&йти…	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
uk: В&ідповідна дужка	F8

en: &Top S-expr	F9
uk: &Найвищий S-вираз	F9

en: &Higher S-expr	F10
uk: В&ищий S-вираз	F10

en: &Previous S-expr	F11
uk: &Попередній S-вираз	F11

en: &Next S-expr	F12
uk: Нас&тупний S-вираз	F12

en: &Go to
uk: &Перейти до

en: Select &Font...
uk: Вибрати &шрифт…

en: Split &Vertically
uk: Розділити &вертикально

en: Split &Horizontally
uk: Розділити &горизонтально

en: Show S&cript
uk: Показати с&крипт

en: Show &Output
uk: Показати &виведені дані

en: &Large Icons
uk: &Великі піктограми

en: &Small Icons
uk: &Малі піктограми

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: &Go	F5
uk: Пере&хід	F5

en: &Stop	F6
uk: З&упинити	F6

en: &About
uk: Пр&о програму

en: Script
uk: Скрипт

note: i18n-hint noun
en: Output
uk: Виведення

en: Load Nyquist script
uk: Завантажити скрипт Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
uk: скрипти Nyquist (*.ny)|*.ny|скрипти Lisp (*.lsp)|*.lsp|усі файли|*

en: Script was not saved.
uk: Скрипти не збережено.

en: Save Nyquist script
uk: Збереження скрипту Nyquist

en: Find dialog
uk: Діалогове вікно пошуку

en: Harvey Lubin (logo)
uk: Harvey Lubin (логотип)

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
uk: Галерея піктограм Tango (піктограми панелі інструментів)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
uk: © Leland Lucius, 2009

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
uk: Зовнішній модуль Audacity, який забезпечує роботу простого комплексного середовища розробки для створення ефектів.

en: Nyquist Effect Workbench
uk: Стенд ефектів Nyquist

en: No matches found
uk: Відповідників не знайдено

en: Code has been modified. Are you sure?
uk: До коду внесено зміни. Ви справді цього хочете?

en: Untitled
uk: Без назви

en: Nyquist Effect Workbench -
uk: Стенд ефектів Nyquist –

en: New
uk: Новий

en: New script
uk: Новий скрипт

en: Open
uk: Відкрити

en: Open script
uk: Відкрити скрипт

en: Save
uk: Зберегти

en: Save script
uk: Зберегти скрипт

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save script as...
uk: Зберегти скрипт як…

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy to clipboard
uk: Скопіювати до буфера

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut to clipboard
uk: Вирізати до буфера

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste from clipboard
uk: Вставити з буфера

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
uk: Спорожнити

en: Clear selection
uk: Спорожнити позначене

en: Select All
uk: Позначити все

en: Select all text
uk: Позначити увесь текст

en: Undo
uk: Скасувати

en: Undo last change
uk: Скасувати останню зміну

en: Redo
uk: Повторити

en: Redo previous change
uk: Повторити попередню зміну

en: Find
uk: Знайти

en: Find text
uk: Знайти текст

en: Match
uk: Відповідник

en: Go to matching paren
uk: Перейти до відповідної дужки

en: Top
uk: Нагору

en: Go to top S-expr
uk: Перейти до найвищого S-виразу

en: Up
uk: Вище

en: Go to higher S-expr
uk: Перейти до вищого S-виразу

en: Previous
uk: Попередній

en: Go to previous S-expr
uk: Перейти до попереднього S-виразу

en: Next
uk: Наступний

en: Go to next S-expr
uk: Перейти до наступного S-виразу

note: i18n-hint noun
en: Start
uk: Початок

en: Start script
uk: Запустити скрипт

en: Stop script
uk: Зупинити скрипт

en: Waiting for audio.com
uk: Очікуємо на audio.com

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
uk: Перш, ніж продовжувати, потрібна дія на audio.com. Ви можете скасувати цю дію.

en: Open from audio.com
uk: Відкрити з audio.com

en: Downloading audio
uk: Отримуємо звукові дані

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
uk: Не вдалося отримати звукові дані з «хмари»:
    %s

en: Downloaded audio file does not exist.
uk: Отриманого файла звукових даних не існує.

en: Save to audio.com
uk: Зберегти на audio.com

en: Generating audio preview...
uk: Створюємо дані попереднього прослуховування...

en: Synchronizing project
uk: Синхронізуємо проєкт

en: Previews can be updated only for Cloud projects
uk: Дані попереднього прослуховування може бути оновлено лише для хмарних проєктів

en: Open &From Cloud
uk: Відкрити з &хмари

en: Open Cloud &Project...
uk: Відкрити хмарний &проєкт...

en: Open Cloud &Audio File...
uk: Відкрити зв&уковий файл з хмари…

en: Save &To Cloud...
uk: Зберегти до &хмари...

en: &Update Cloud Audio Preview
uk: &Оновити дані попереднього прослуховування у хмарі

en: S&hare Audio...
uk: Оприл&юднити аудіо…

en: Cloud
uk: Хмара

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Export behavior
uk: Поведінка при експортуванні

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
uk: По&казувати вікно «У який спосіб хочете експортувати?»

en: Save behavior
uk: Поведінка при збереженні

en: Always &ask
uk: Зав&жди питати

en: Always &save to cloud
uk: Завжди з&берігати до хмари

en: Always save to the co&mputer
uk: З&авжди зберігати на комп'ютері

en: Temporary Cloud files directory
uk: Каталог тимчасових файлів хмари

en: &Location:
uk: &Адреса:

en: &Browse...
uk: Ви&брати…

en: days
uk: днів

en: &Remove temporary files after:
uk: Період до ви&лучення тимчасових файлів:

en: Preferences for Cloud
uk: Налаштування для хмари

en: Choose a location to place the temporary directory
uk: Виберіть розташування каталогу тимчасових файлів

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
uk: Каталог тимчасових файлів не може зберігатися на диску FAT.

en: Cannot set the preference.
uk: Не вдалося встановити налаштування.

en: Failed.
uk: Помилка.

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
uk: Синхронізація з audio.com... (%d%%)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
uk: Проєкт синхронізується із audio.com. Хочете припинити процедуру синхронізації?

en: Waiting for space to free up
uk: Очікуємо на вивільнення місця

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
uk: Щойно буде отримано місце для зберігання на audio.com, натисніть кнопку «Повторити»

en: Share Audio
uk: Оприлюднити аудіо

en: Get Effects
uk: Отримати ефекти

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
uk: Панель &оприлюднення звукових даних

en: You are not signed in
uk: Ви не увійшли до системи

en: Sign in
uk: Увійти

en: &Sign Out
uk: Ви&йти

en: Don't show this again
uk: Більше не показувати

en: Open cloud audio file
uk: Відкрити звуковий файл з хмари

en: less than 1 minute
uk: менше, ніж за хвилину

en: one minute ago | %d minutes ago
uk[0]: хвилину тому
uk[1]: %d хвилини тому
uk[2]: %d хвилин тому
uk[3]: %d хвилину тому

en: one hour ago | %d hours ago
uk[0]: %d годину тому
uk[1]: %d години тому
uk[2]: %d годин тому
uk[3]: %d годину тому

en: Title
uk: Заголовок

en: Author
uk: Автор

en: Tags
uk: Мітки

en: Created
uk: Створено

en: Failed to authorize account
uk: Не вдалося уповноважити обліковий запис

en: Loading audio list...
uk: Завантажуємо список звукових даних…

en: Failed to get audio list
uk: Не вдалося отримати список звукових даних

en: Search:
uk: Шукати:

en: Prev
uk: Назад

en: View in audio.com
uk: Прослухати на audio.com

en: Page %d of %d
uk: Сторінка %d з %d

note: i18n-hint: A title that is shown on the first project save that allows the user to select Cloud or local save.
en: How would you like to save?
uk: У який спосіб хочете зберегти?

en: Save to the Cloud (free)
uk: Зберегти до хмари (безкоштовно)

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
uk: Резервні конфіденційні копії вашого проєкту зберігаються на audio.com. Ви можете отримати доступ до вашої роботи з будь-якого пристрою і співпрацювати над вашими проєктом із іншими користувачами. Збереження до хмари є безкоштовним, якщо кількість проєктів обмежено.

en: &Save to Cloud
uk: З&берегти до хмари

en: On your computer
uk: На вашому комп'ютері

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
uk: Файли зберігаються на ваш пристрій.
    Зауваження: для експортування даних до файлів MP3 і WAV, скористайтеся замість цього пункту пунктом меню «Файл > Експорт звукових даних“.

en: Save to &computer
uk: Зберегти на &комп'ютері

en: &Remember my choice and don't show again
uk: З&апам'ятати вибір і більше не питати

note: i18n-hint: A title that is shown on export that allows the user to select Cloud or local export.
en: How would you like to export?
uk: У який спосіб хочете експортувати?

en: Share to audio.com
uk: Оприлюднити на audio.com

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
uk: Вивантажує незапакований файл звукових даних і створює придатне для поширення посилання. За допомогою цього посилання інші користувачі зможуть отримати файл у форматі .wav або .mp3.

en: &Share to audio.com
uk: &Оприлюднити на audio.com

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
uk: Експортувати до MP3, WAV, FLAC та інших форматів на ваш комп'ютер.

en: Export to &computer
uk: Експортувати на &комп'ютер

en: &Don't show again
uk: &Не показувати знову

en: Project Name
uk: Назва проєкту

en: Private
uk: Особисте

en: Unlisted
uk: Поза списком

en: Public
uk: Загальнодоступний

en: Save to computer...
uk: Зберегти на комп'ютері...

en: We encountered an issue syncing your file
uk: Виникли проблеми із синхронізацією вашого файла

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
uk: Не переймайтеся: внесені вами зміни буде збережено до теки тимчасових файлів. Дані буде синхронізовано із копією у хмарі, щойно буде відновлено з'єднання з інтернетом.

en: Log in to audio.com to proceed.
uk: Увійдіть до системи audio.com, щоб продовжити.

en: Link account
uk: Пов'язати обліковий запис

en: We were unable to link your account. Please try again.
uk: Нам не вдалося пов'язати ваш обліковий запис. Будь ласка, повторіть спробу.

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: &Try again
uk: &Повторити

en: Account linked successfully!
uk: Обліковий запис успішно пов'язано!

en: Enter token to link your account
uk: Введіть жетон для прив'язки вашого облікового запису

en: Sign-in and get the token
uk: Увійти і отримати жетон

en: Token
uk: Жетон

en: C&ontinue
uk: П&родовжити

en: L&ink audio.com account...
uk: П&рив'язати обліковий audio.com...

en: Create cloud account
uk: Створити обліковий запис «хмари»

en: Sign in to cloud
uk: Увійти до «хмари»

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
uk: Оце тобі! Здається у ваших вхідних даних є проблема.
    Будь ласка, перевірте, чи правильно вказано адресу електронної пошти, і що ваш пароль складається принаймні з 8 символів

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
uk: Вибачте, але, здається, вами введено помилкову адресу електронної пошти або пароль.
    Будь ласка, перевірте, чи усе правильно, і повторіть спробу!

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
uk: Створіть безкоштовний облікових запис хмарного сховища даних і отримайте доступ до ваших проєктів та звукових даних з будь-якого пристрою

en: Sign in to save to the cloud
uk: Увійдіть, щоб зберегти дані до «хмари»

en: Continue with Google
uk: Продовжити з Google

en: Continue with Facebook
uk: Продовжити з Facebook

en: Or use email and password
uk: Або скористайтеся адресою електронної пошти і паролем

en: Email
uk: Адреса ел. пошти

en: Password
uk: Пароль

en: Forgot your password?
uk: Забули ваш пароль?

en: Already have an account?
uk: Вже маєте обліковий запис?

en: Sign in here
uk: Увійти тут

en: Need an account?
uk: Потрібен обліковий запис?

en: Continue
uk: Продовжити

en: This project is no longer saved to the Cloud
uk: Дані цього проєкту більше не зберігаються у хмарі

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
uk: Цей проєкт не вилучено з audio.com, тому його не може бути збережено зараз.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
uk: Ви можете зберегти його до хмари як новий проєкт або зберегти його на вашому комп'ютері.

en: Save to computer
uk: Зберегти на комп'ютері

en: Save to Cloud
uk: Зберегти до хмари

en: Your project storage limit has been reached.
uk: Досягнуто обмеження на об'єм зберігання даних для вашого проєкту.

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
uk: Можливо, вам слід вилучити застарілі проєкти для отримання додаткового місця. Додаткові варіанти дій наведено на audio.com

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
uk: Ви також можете зберегти цей проєкт локально, щоб уникнути втрати результатів внесення змін.

en: Visit audio.com
uk: Відвідати audio.com

en: Project version conflict detected
uk: Виявлено конфлікт версій проєкту

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
uk: На audio.com виявлено новішу версію цього проєкту Audacity. У результаті збереження цього проєкту його дані замінять цю новішу версію.

en: Save this project
uk: Зберегти цей проєкт

en: Discard and open latest version
uk: Відкинути і відкрити найсвіжішу версію

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
uk: У проєкті містяться незбережені дані. На audio.com виявлено новішу версію цього проєкту Audacity. У результаті відкидання буде відкрито цю найсвіжішу версію.

en: Open local project
uk: Відкрити локальний проєкт

en: Cloud project conflict
uk: Конфлікт проєктів хмари

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
uk: Ви намагаєтеся відкрити нову активну версію цього проєкту, маючи відкритою іншу версію цього проєкту. Будь ласка, виберіть версію, яку ви хочете мати відкритою.

en: Keep currently open version
uk: Зберегти поточну відкриту версію

en: Open new version
uk: Відкрити нову версію

en: Open from Cloud
uk: Відкрити з хмари

en: one minutes ago | %d minutes ago
uk[0]: %d хвилину тому
uk[1]: %d хвилини тому
uk[2]: %d хвилин тому
uk[3]: %d хвилину тому

en: Modified
uk: Змінено

en: Loading projects list...
uk: Завантажуємо список проєктів…

en: Failed to get projects list
uk: Не вдалося отримати список проєктів

en: Cloud saved projects
uk: Проєкти, які збережено у хмарі

en: Anyone will be able to listen to this audio.
uk: Прослуховувати цей звуковий файл зможе кожен.

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
uk: Прослуховувати цей звуковий файл зможуть лише ті, з ким ви поділилися посиланням.

en: Are you sure you want to cancel?
uk: Ви справді бажаєте скасувати дію?

en: Cancel upload to Audio.com
uk: Скасувати вивантаження на Audio.com

en: Uploading audio...
uk: Вивантажуємо звукові дані…

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
uk: Не вдалося вивантажити цей файл. Будь ласка, повторіть спробу і переконайтеся у правильності прив'язки вашого облікового запису audio.com перед вивантаженням даних.

en: Upload error
uk: Помилка під час вивантаження

en: We are unable to prepare this file for uploading.
uk: Програмі не вдалося приготувати цей файл до вивантаження.

en: Finalizing upload...
uk: Завершуємо вивантаження…

en: Track Title
uk: Назва доріжки

en: Preparing audio...
uk: Готуємо звукові дані…

en: You are not authorized to access this project.
uk: Вас не уповноважено на доступ до цього проєкту.

en: You tried to access a project that has expired.
uk: Ви намагалися отримати доступ до проєкту, строк дії якого вичерпано.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
uk: Audacity не вдалося встановити з'єднання із сервером.

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
uk: Проєкт є надто великим для вивантаження. Будь ласка, збережіть його на вашому комп'ютері.

en: You don't have access to this project.
uk: У вас немає доступу до цього проєкту.

en: The project could not be found.
uk: Не вдалося знайти проєкт.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
uk: Audacity не вдалося зрозуміти відповідь сервера.

en: Audacity encountered an internal error.
uk: Сталася внутрішня помилка в Audacity.

en: Audio.com encountered an internal error.
uk: Сталася внутрішня помилка на audio.com.

en: Audacity encountered an unknown error.
uk: Сталася невідома помилка в Audacity.

en: Sync failed
uk: Спроба синхронізації зазнала невдачі

en: Error details:
    %s
uk: Подробиці щодо помилки:
    %s

en: Syncing your project
uk: Синхронізуємо ваш проєкт

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
uk: Синхронізацію вашого проєкту буде виконано у фоновому режимі, поки ви працюватимете. Ви зможете стежити за станом синхронізації у правому нижньому куті вікна Audacity

en: Success!
uk: Успіх!

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
uk: Усі збережені зміни буде оновлено за даними у хмарі. Ви можете керувати цим файлом зі сторінки ваших вивантажених проєктів на audio.com

en: Done
uk: Виконано

en: Cloud project incomplete
uk: Незавершений проєкт у хмарі

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
uk: Найсвіжішу версію цього проєкту не було повністю вивантажено на audio.com. Ви можете завантажити замість нього найсвіжішу повну версію.

en: Load latest
uk: Завантажити найсвіжіший

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
uk: На audio.com не вивантажено повністю жодної версії цього проєкту. Його не може бути завантажено.

en: You have canceled this upload to audio.com
uk: Вами скасовано це вивантаження даних на audio.com

en: Retry
uk: Повторити

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
uk: Перш, ніж продовжувати, потрібна дія на audio.com. Щойно ви завершите, натисніть кнопку «Повторити»

en: Loading...
uk: Завантаження…

en: Please wait...
uk: Будь ласка, зачекайте…

en: Connection error
uk: Помилка з'єднання

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
uk: Audacity не вдалося встановити з'єднання з MuseHub.com. Будь ласка, перевірте працездатність з'єднання і повторіть спробу.

en: Try again
uk: Спробувати ще раз

en: Get it on MuseHub
uk: Отримати на MuseHub

en: Become a partner
uk: Стати партнером

en: Become a MuseHub partner
uk: Ви можете стати частиною спільноти мільйонів творців музики, оприлюднюючи ваші програми, ефекти та звукові дані на MuseHub. Якщо ви розробник і зацікавлені у оприлюдненні ваших продуктів на MuseHub, можете подати заявку вже сьогодні.

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
uk: Ви можете стати частиною спільноти мільйонів творців музики, оприлюднюючи ваші програми, ефекти та звукові дані на MuseHub. Якщо ви розробник і зацікавлені у оприлюдненні ваших продуктів на MuseHub, можете подати заявку вже сьогодні.

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
uk: Експортовані файли Allegro (.gro) містять час збереження у:

en: Please select only one Note Track at a time.
uk: Одночасно можна вибирати лише одну доріжку нотаток.

en: Please select a Note Track.
uk: Будь ласка, виберіть доріжку нотаток.

en: Export MIDI As:
uk: Експортувати MIDI як:

en: MIDI file
uk: файл MIDI

en: Allegro file
uk: файл Allegro

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
uk: Ви вибрали назву файла з незрозумілим програмі суфіксом.
    Бажаєте продовжити?

en: Export MIDI
uk: Експортувати до MIDI

en: Export MI&DI...
uk: Експорт&увати до MIDI…

en: Imported MIDI from '%s'
uk: Імпортовано MIDI-файл з «%s»

en: Import MIDI
uk: Імпорт MIDI-файла

en: Could not open file %s: Filename too short.
uk: Не вдалося відкрити файл %s: назва файла є надто короткою.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
uk: Не вдалося відкрити файл %s: помилковий тип файла.

en: Could not open file %s.
uk: Не вдалося відкрити файл %s.

en: Select a MIDI file
uk: Виберіть MIDI-файл

en: MIDI and Allegro files
uk: файли MIDI і Allegro

en: MIDI files
uk: файли MIDI

en: Allegro files
uk: файли Allegro

en: &MIDI...
uk: &MIDI…

en: No revision identifier was provided
uk: Не надано ідентифікатора модифікації

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
uk: %s, адміністрування системи

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
uk: %s, співзасновник проєкту, розробник

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, designer
uk: %s, дизайнер

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
uk: %s, розробник

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
uk: %s, розробка і супровід

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
uk: %s, документація і супровід

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
uk: %s, тестування, документування та супровід

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
uk: %s, документація і супровід, французька

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
uk: %s, контроль якості

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
uk: %s, поради з доступності

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
uk: %s, художник

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
uk: %s, композитор

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
uk: %s, тестувальник

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
uk: %s, додатки Nyquist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
uk: %s, веброзробник

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
uk: %s, графіка

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, effects presets
uk: %s, шаблони ефектів

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
uk: %s (із включеними %s, %s, %s, %s та %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
uk: Про %s

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
uk: %s — вільне програмне забезпечення з відкритим кодом, здатне працювати на багатьох програмних платформах і призначене для запису і редагування звукових даних.

en: Credits
uk: Подяки

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
uk: Учасники команди %s

en: Emeritus:
uk: Заслужені колишні учасники:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
uk: Визначні учасники команди розробників %s, які припинили участь у проєкті

en: Contributors
uk: Учасники розробки

en: Website and Graphics
uk: Сайт та графіка

en: Translators
uk: Перекладачі

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
uk: У %s міститься код з таких проєктів:

en: Special thanks:
uk: Особливі подяки:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
uk: Сайт %s:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
uk: Права на програмне забезпечення %s належать %s 1999-2024 команді %s.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
uk: Назва %s є зареєстрованою торговельною маркою.

en: Build Information
uk: Інформація про випуск

en: Enabled
uk: Увімкнено

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
uk: Збірка

en: Program build date:
uk: Дата компіляції програми:

en: Commit Id:
uk: Ід. внеску:

en: Debug build (debug level %d)
uk: Діагностична збірка (рівень діагностики %d)

en: Release build (debug level %d)
uk: Остаточна версія (рівень діагностики %d)

en: %s, 64 bits
uk: %s, 64-бітова

en: %s, 32 bits
uk: %s, 32-бітова

en: Build type:
uk: Тип випуску:

en: Compiler:
uk: Компілятор:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
uk: Префікс встановлення:

en: Cache folder:
uk: Тека кешу:

en: Settings folder:
uk: Тека з параметрами:

en: Data folder:
uk: Тека даних:

en: State folder:
uk: Тека стану:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
uk: Головні бібліотеки

en: Cross-platform GUI library
uk: Бібліотека для побудови графічних інтерфейсів на різних платформах

en: Audio playback and recording
uk: Відтворення аудіо та запис

en: Sample rate conversion
uk: Зміна частоти дискретизації

en: File Format Support
uk: Підтримка форматів файлів

en: MP3 Import
uk: Імпортування MP3

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
uk: Експортування MP3

note: i18n-hint: Opus is the codec name. This name should not be translated
en: Opus Import and Export
uk: Імпорт та експорт файлів Opus

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
uk: Імпорт та експорт файлів Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
uk: Підтримка міток ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
uk: Імпорт та експорт файлів FLAC

en: MP2 export
uk: Експорт MP2

en: FFmpeg Import/Export
uk: Імпортування/Експортування даних FFmpeg

en: Features
uk: Можливості

en: Plug-in support
uk: Підтримка додатків

en: Sound card mixer support
uk: Підтримка мікшування звуковою картою

en: Pitch and Tempo Change support
uk: Підтримка зміни кроку і темпу

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
uk: Підтримка екстремальної зміни такту і темпу

[ctx: about dialog]
en: Legal
uk: Юридичні відомості

en: GPL License
uk: Ліцензія GPL

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
uk: ПРАВИЛА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
uk: Пошук оновлень програми та звітування щодо помилок потребують доступу до мережі. Ці можливості не є обов'язковими.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
uk: Див. %s, щоб дізнатися більше.

en: Click and drag to define a looping region.
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть, щоб визначити ділянку циклу.

en: Timeline actions disabled during recording
uk: Дії з монтажним столом вимкнено на час запису

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
uk: Клацніть і перетягніть для коригування, двічі клацніть, щоб скинути

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Playhead
uk: Позиція запису/відтворення

en: Timeline
uk: Монтажний стіл

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
uk: Клацання або перетягування — почати позиціювання

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
uk: Клацання або перетягування — почати прокручування

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
uk: Клацання з пересуванням — прокручування, клацання з перетягуванням — позиціювання.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
uk: Пересування — позиціювання

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
uk: Пересування — прокручування

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
uk: Перетягування для позиціювання. Відпускання для припинення позиціювання.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
uk: Перетягування — позиціювання. Відпускання і пересування — прокручування.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
uk: Пересування — прокручування, перетягування — позиціювання

en: Quick-Play disabled
uk: Швидке відтворення вимкнено

en: Quick-Play enabled
uk: Швидке відтворення увімкнено

en: Timeline Options
uk: Параметри монтажного столу

en: Minutes and Seconds
uk: Хвилини і секунди

en: Beats and Measures
uk: Такти і розміри

en: Setting a loop region also makes an audio selection
uk: Встановлення циклічної ділянки призведе також до позначення звукових даних

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
uk: Зняти циклічність

en: Set Loop To Selection
uk: Цикл за позначеним

en: Scroll view to playhead
uk: Гортати перегляд до позиції відтворення

en: Continuous scrolling
uk: Неперервне гортання

en: Failed to remove %s
uk: Не вдалося вилучити «%s»

en: Failed!
uk: Помилка!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
uk: Не вдалося знайти %s.
    
    Його вилучено зі списку нещодавніх файлів.

en: Audacity is starting up...
uk: Триває запуск Audacity…

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
uk: Не вдалося ініціалізувати бібліотеку SQLite. Неможливо продовжити роботу Audacity.

en: Block size must be within 256 to 100000000
uk: Розмір блоку має належати діапазону від 256 до 100000000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
uk: &Створити

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
uk: &Відкрити…

en: Open &Recent...
uk: Відкрити &недавні…

en: &About Audacity...
uk: &Про Audacity…

en: &Preferences...
uk: &Параметри…

en: &File
uk: &Файл

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
uk: Програмі не вдалося знайти безпечне місце для зберігання тимчасових файлів.
    Audacity потрібне місце, де програми для автоматичного вилучення файлів не пошкодять тимчасові файли.
    Вкажіть відповідний каталог у діалоговому вікні уподобань.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
uk: Програмі не вдається знайти каталог для зберігання тимчасових файлів.
    Вкажіть відповідний каталог у діалоговому вікні уподобань.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
uk: Audacity готується до завершення. Повторно завантажте програму для використання нової теки тимчасових файлів.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
uk: Запуск двох копій Audacity одночасно може призвести
    до втрати даних або краху системи.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
uk: Audacity не може заблокувати теку з тимчасовими файлами.
    Можливо цю теку вже використовує інша копія Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
uk: Досі бажаєте запустити Audacity?

en: Error Locking Temporary Folder
uk: Помилка при блокуванні теки тимчасових фалів

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
uk: Система визначила, що вже запущено іншу копію Audacity.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
uk: Щоб відкрити одночасно декілька проєктів використовуйте
    команди «Створити» або «Відкрити» у копії
    Audacity, що зараз виконується.

en: Audacity is already running
uk: Audacity вже запущено

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
uk: Не вдалося створити спільний сегмент пам'яті.
    
    Код помилки=%d : «%s».

en: Audacity Startup Failure
uk: Помилка під час запуску Audacity

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
uk: Не вдалося отримати семафори.
    
    Ймовірною причиною є нестача ресурсів,
    і може знадобитися перезавантаження системи.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
uk: Не вдалося створити семафори.
    
    Ймовірною причиною є нестача ресурсів,
    і може знадобитися перезавантаження системи.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
uk: Не вдалося заблокувати семафор.
    
    Ймовірною причиною є нестача ресурсів,
    і може знадобитися перезавантаження системи.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
uk: Не вдалося отримати семафор сервера.
    
    Ймовірною причиною є нестача ресурсів,
    і може знадобитися перезавантаження системи.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
uk: Не вдалося ініціалізувати сервер IPC Audacity.
    
    Ймовірною причиною є нестача ресурсів,
    і може знадобитися перезавантаження системи.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
uk: Під час запуску сталася невиправна помилка

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
uk: встановити максимальний розмір блоку диску у байтах

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
uk: повторно відтворити файл журналу

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
uk: це повідомлення

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
uk: запуск самодіагностики

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
uk: показати версію Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
uk: назва файла звукових даних або проєкту

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
uk: Обробляти адреси «audacity://»

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
uk: Файли проєктів Audacity (.aup3) зараз
    не пов'язані з Audacity. 
    
    Пов'язати їх, щоб вони відкривались подвійним клацанням?

en: Audacity Project Files
uk: Файли проєктів Audacity

en: Audacity Configuration Error
uk: Помилка у налаштуваннях Audacity

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
uk: Не вдалося отримати доступ до цього файла налаштувань:
    
    	%s
    
    Причин може бути багато, але найімовірнішою є переповнення диска або недостатні права доступу до запису до файла.
    
    Ви можете спробувати усунути причину помилки і натиснути кнопку «Повторити», щоб продовжити роботу програми.
    
    Якщо ви натиснете кнопку «Вийти з Audacity», ваш проєкт може залишитися у незбереженому стані — програма намагатиметься його відновити під час наступного запуску.

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Quit Audacity
uk: Ви&йти з Audacity

en: &Retry
uk: &Повторити

en: Configure Project from Music File
uk: Налаштувати проєкт на основі файла музики

en: Automatic Music Configuration
uk: Автоматичне налаштовування музики

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
uk: Audacity виявлено ритм у %s бітів на хвилину у цьому файлі.
    Хочете увімкнути перегляд музики і встановити ритм проєкту у %s?

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
uk: Audacity виявлено ритм у %s бітів на хвилину в одному або декількох файлах.
    Хочете увімкнути перегляд музики і встановити ритм проєкту у %s?

en: Music Import
uk: Імпортування музики

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
uk: Адаптивний кліп.
    До вашого проєкту буде вставлено увесь початковий кліп, що надасть
    вам доступ до обрізаних звукових даних у будь-який момент часу.

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
uk: Лише позначені звукові дані.
    Вставлено буде лише позначену частину початкового кліпу.

en: Paste audio
uk: Вставити звукові дані

en: How would you like to paste your audio?
uk: Який спосіб ви вибираєте для вставлення ваших звукових даних?

note: i18n-hint: %s substitutes for a file size, e.g. "345 MB". A "smart clip" is an audio clip containing hidden trimmed data.
en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
uk: Повний оптимізований кліп має розмір %s. Вставлення даних більших розмірів є тривалішим.

en: Remember my choice and don't ask again
uk: Запам'ятати вибір і більше не питати

en: Automatic Crash Recovery
uk: Автоматичне відновлення після краху

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
uk: Вказані нижче проєкти не було належним чином збережено під час останнього сеансу роботи з Audacity. Їх можна відновити у автоматичному режимі.
    
    Після відновлення збережіть проєкти, щоб забезпечити запис внесених змін на диск.

en: Recoverable &projects
uk: Придатні до відновлення &проєкти

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
uk: Позначення

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
uk: Назва

en: &Discard Selected
uk: Від&кинути позначене

en: &Recover Selected
uk: Від&новити позначене

en: &Skip
uk: Проп&устити

en: No projects selected
uk: Не позначено проєктів

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
uk: Ви справді хочете відкинути результати роботи у позначених проєктах?
    
    Якщо ви натиснете кнопку «Так», позначені проєкти буде негайно і остаточно вилучено.

en: Select Command
uk: Вибір команди

en: &Command
uk: &Команда

en: &Edit Parameters
uk: &Редагувати параметри

en: &Use Preset
uk: Ви&користовувати шаблон

en: &Parameters
uk: &Параметри

en: &Details
uk: &Подробиці

en: Choose command
uk: Виберіть команду

en: MP3 Conversion
uk: Перетворення MP3

en: Fade Ends
uk: Стишити кінці

en: Import Macro
uk: Імпортувати макрос

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
uk: У системі вже існує макрос із назвою %s. Хочете його замінити?

en: Export Macro
uk: Експортувати макрос

en: Effect
uk: Ефект

en: Menu Command (With Parameters)
uk: Команда меню (з параметрами)

en: Menu Command (No Parameters)
uk: Команда меню (без параметрів)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
uk: «%s» потребує позначення однієї або декількох доріжок.

en: Your batch command of %s was not recognized.
uk: Вашу пакетну команду %s не було розпізнано.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
uk: Застосовано макрос

en: Apply Macro
uk: Застосувати макрос

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
uk: Застосовано макрос «%s»

en: Apply '%s'
uk: Застосувати «%s»

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
uk: Застосувати %s з параметрами
    
    %s

en: Test Mode
uk: Тестовий режим

en: Apply %s
uk: Застосувати %s

en: Macros Palette
uk: Палітра макросів

en: Manage Macros
uk: Керування макросами

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
uk: Виберіть макрос

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
uk: Макрос

en: Apply Macro to:
uk: Застосувати макрос до:

en: Apply macro to project
uk: Застосувати макрос до проєкту

en: &Project
uk: Пр&оект

en: Apply macro to files...
uk: Застосувати макрос до файлів…

en: &Files...
uk: &Файли…

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
uk: &Розгорнути

en: No macro selected
uk: Не вибрано макроса

en: Applying '%s' to current project
uk: Застосування «%s» до поточного проєкту

en: Please save and close the current project first.
uk: Спочатку збережіть та закрийте поточний проєкт.

en: Select file(s) for batch processing...
uk: Виберіть файли для пакетної обробки…

en: Applying...
uk: Застосування…

en: File
uk: Файл

en: Remo&ve
uk: Ви&лучити

en: &Rename...
uk: &Перейменувати…

en: Re&store
uk: Від&новити

en: I&mport...
uk: І&мпортувати…

en: E&xport...
uk: &Експортувати…

en: Edit Steps
uk: Редагувати кроки

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
uk: №

en: Command
uk: Команда

en: Parameters
uk: Параметри

en: &Insert
uk: Вст&авити

en: &Edit...
uk: &Редагувати…

en: De&lete
uk: В&илучити

en: Move &Up
uk: В&гору

en: Move &Down
uk: В&низ

en: &Save
uk: &Зберегти

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
uk: З&меншити

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
uk: - КІНЕЦЬ -

en: %s changed
uk: %s змінено

en: Do you want to save the changes?
uk: Зберегти зміни?

en: Enter name of new macro
uk: Введіть назву нового макроса

en: Name of new macro
uk: Назва нового макроса

en: Name must not be blank
uk: Назва не може бути порожньою

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
uk: Назва не може містити символів '%c' та '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
uk: Ви справді бажаєте вилучити %s?

en: &Repeat %s
uk: &Повторити %s

en: Repeat Last Tool
uk: Повторити останній інструмент

en: &Macro Manager
uk: Керування &макросами

en: &Apply Macro
uk: З&астосувати макрос

en: Palette...
uk: Палітра…

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
uk: С&крипти I

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
uk: С&крипти II

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
uk: Тестування

en: Disk Block Size (KB):
uk: Розмір блоку на диску (у кБ):

en: Number of Edits:
uk: Кількість редагувань:

en: Test Data Size (MB):
uk: Обсяг тестових даних (у МБ):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
uk: Випадкове число:

en: Show detailed info about each block file
uk: Показувати докладні дані щодо кожного блокового файла

en: Show detailed info about each editing operation
uk: Показати докладні дані щодо кожної дії з редагування

en: Run
uk: Виконати

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
uk: тестування.txt

en: Export Benchmark Data as:
uk: Експортувати дані тестування як:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
uk: Розмір блоку має бути у діапазоні від 1 до 1024 кБ.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
uk: Кількість редагувань має належати діапазону від 1 до 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
uk: Обсяг тестових даних має бути у діапазоні від 1 до 2000 МБ.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
uk: Використовуємо %lld фрагментів з %lld семплів кожен, загалом %.1f МБ.

en: Preparing...
uk: Приготування…

en: Expected len %lld, track len %lld.
uk: Очікувана тривалість — %lld, тривалість доріжки — %lld.

en: Performing %d edits...
uk: Виконуємо %d редагувань…

en: Cut: %lld - %lld
uk: Вирізання: %lld - %lld

en: Trial %d
uk: Спроба %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
uk: Не вдалося вирізати (%lld, %lld).

en: Paste: %lld
uk: Вставлення: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
uk: Спроба %d
    Не вдалося вставити.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
uk: Час на виконання %d редагувань: %ld мс

en: Checking file pointer leaks:
uk: Перевіряємо на витоки вказівників на файли:

en: Track # blocks: %ld
uk: К-ть блоків доріжки: %ld

en: Disk # blocks:
uk: К-ть блоків на диску:

en: Doing correctness check...
uk: Виконуємо перевірку правильності…

en: Bad: chunk %lld sample %lld
uk: Помилка: фрагмент %lld, семпл %lld

en: Passed correctness check!
uk: Перевірку правильності пройдено!

en: Errors in %d/%lld chunks
uk: Помилки у %d з %lld фрагментів

en: Time to check all data: %ld ms
uk: Час на перевірку усіх даних: %ld мс

en: Reading data again...
uk: Знову читаємо дані…

en: Time to check all data (2): %ld ms
uk: Час на перевірку усіх даних (2): %ld мс

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
uk: При 44100 Гц і %d байтах на семпл очікувана кількість одночасних
     доріжок, які можна відтворювати одночасно: %.1f

en: TEST FAILED!!!
uk: ТЕСТУВАННЯ НЕ ПРОЙДЕНО!!!

en: Benchmark completed successfully.
uk: Тестування успішно пройдено.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
uk: Виберіть звукові дані для використання дії «%s» (наприклад, Cmd + A для дії «Вибрати все»), потім повторіть спробу.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
uk: Виберіть звукові дані для використання дії «%s» (наприклад, Ctrl + A для дії «Вибрати все»), потім повторіть спробу.

en: No Audio Selected
uk: Не позначено звукових даних

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
uk: Виберіть звукові дані для використання обробки %s.
    
    1. Позначте фрагмент звукових даних, який відповідає шуму і скористайтеся %s для отримання профілю шуму.
    
    2. Після отримання профілю шуму виберіть звукові дані, які слід змінити,
    і скористайтеся обробкою %s для внесення змін до звукових даних.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
uk: Ви можете виконувати це лише коли відтворення і запис
     зупинено. (Призупинення недостатньо.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
uk: Для виконання цієї дії спочатку слід позначити область стереозвуку.
    (Цю дію не можна виконувати над моно.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
uk: Для виконання цієї дії спочатку треба позначити область звукових даних.
    (Позначення інших типів доріжки не працюватиме.)

en: Audacity Support Data
uk: Дані щодо супроводу Audacity

en: Report generated to:
uk: Звіт створено тут:

en: Removing Dependencies
uk: Вилучення залежностей

en: Copying audio data into project...
uk: Копіювання аудіоданих до проєкту…

en: Project Depends on Other Audio Files
uk: Проєкт залежить від інших аудіофайлів

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
uk: Копіювання цих файлів до вашого проєкту вилучить цю залежність.
    Виконання подібної дії потребуватиме більше простору на диску, але убезпечить ваші дані.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
uk: 
    
    Файли зі списку «НЕМАЄ» було пересунуто або вилучено. Їхнє копіювання неможливе.
    Відновіть файли у попередніх місцях зберігання, щоб їх можна було скопіювати до проєкту.

en: Project Dependencies
uk: Залежності проєкту

en: Audio File
uk: Аудіофайл

en: Disk Space
uk: Місце на диску

en: Copy Selected Files
uk: Копіювати позначені файли

en: Cancel Save
uk: Скасувати збереження

en: Save Without Copying
uk: Зберігати без копіювання

en: Do Not Copy
uk: Не копіювати

en: Copy All Files (Safer)
uk: Копіювати усі файли (безпечніше)

en: Whenever a project depends on other files:
uk: Чи залежить проєкт від інших файлів:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
uk: Перепитувати

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
uk: Завжди копіювати усі файли (найбезпечніше)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
uk: Ніколи не копіювати ніяких файлів

en: MISSING %s
uk: НЕ ВИСТАЧАЄ %s

en: &Copy Names to Clipboard
uk: &Копіювати назви до буфера обміну

en: "%s", "%s", "%s"
uk: «%s», «%s», «%s»

en: Missing
uk: Не вистачає

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
uk: Якщо продовжити, проєкт не буде збережено на диск. Ви цього хочете?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
uk: Ваш проєкт є самодостатнім. Для роботи з ним не потрібні зовнішні файли звукових даних. 
    
    Деякі із проєктів у застарілих версіях Audacity можуть містити посилання на сторонні дані.
    Для роботи з ними сторонні дані мають зберігатися у належних місцях.
    Проєкти у нових версіях є самодостатніми, тому з ними працювати простіше.

en: Dependency Check
uk: Перевірка залежностей

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
uk: Провали

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
uk: У позначених мітками місцях записаний звук було втрачено. Можливі причини:
    
    Конкуренція за процесорний час Audacity з іншими програмами
    
    Безпосереднє збереження даних на зовнішній пристрій із повільним доступом

en: Turn off dropout detection
uk: Вимкнути виявлення провалів

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
uk: Спроба ініціалізувати вказану нижче команду зазнала невдачі:
    
    %s
    
    Щоб отримати докладнішу інформацію, скористайтеся пунктом меню «Довідка → Діагностика → Показати журнал».

en: Command failed to initialize
uk: Не вдалося ініціалізувати команду

en: Exported Label Style:
uk: Стиль експортованих міток:

en: Frequency Analysis
uk: Частотний аналіз

en: Spectrum
uk: Спектр

en: Standard Autocorrelation
uk: Стандартна автокореляція

en: Cuberoot Autocorrelation
uk: Середньоквадратична кореляція

en: Enhanced Autocorrelation
uk: Розширена автокореляція

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
uk: Вікно %s

en: Linear frequency
uk: Лінійна частота

en: Log frequency
uk: Частота запису журналу

note: i18n-hint: short form of 'decibels'.
en: dB
uk: дБ

en: Scroll
uk: Гортати

en: Zoom
uk: Масштабування

en: Cursor:
uk: Курсор:

en: Peak:
uk: Пік:

en: &Grids
uk: Сі&тка

en: &Algorithm:
uk: &Алгоритм:

en: &Size:
uk: &Розмір:

en: &Export...
uk: &Експорт…

en: &Function:
uk: &Функція:

en: &Axis:
uk: В&ісь:

en: &Replot...
uk: Пере&малювати…

en: Not enough data selected.
uk: Вибрано недостатньо даних.

note: i18n-hint: short form of 'seconds'.
en: s
uk: с

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A#
en: %d Hz (%s) = %d dB
uk: %d Гц (%s) = %d дБ

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A#
en: %d Hz (%s) = %.1f dB
uk: %d Гц (%s) = %.1f дБ

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
uk: %.4f сек (%d Гц) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
uk: %.4f сек (%d Гц) (%s) = %.3f

en: Export Spectral Data As:
uk: Експортувати результати спектрального аналізу у файл:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
uk: Частота (Гц)	Рівень (дБ)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
uk: Відставання (сек)	Частота (Гц)	Рівень

en: Plot Spectrum...
uk: Побудувати графік спектра…

en: Save %s
uk: Зберегти %s

en: Unable to save %s
uk: Не вдалося вилучити %s

en: History
uk: Журнал

en: &Manage History
uk: &Керування журналом

en: Action
uk: Дія

en: Used Space
uk: Використане місце

en: &Total space used
uk: З&агалом використаного місця

en: &Undo levels available
uk: Кількість рівнів &запису дій

en: &Levels to discard
uk: &Рівнів для відкидання

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
uk: &Відкинути

en: Clip&board space used
uk: Використане місце у &буфері

en: D&iscard
uk: &Відкинути

en: &Compact
uk: &Ущільнити

en: Compacting actually freed %s of disk space.
uk: Ущільнення вивільнило %s місця на диску.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
uk: &Журнал

en: New Plugins
uk: Нові додатки

en: Incompatible plugin(s) found
uk: Виявлено несумісні додатки

en: &Manage Plugins
uk: &Керування додатками

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
uk: Audacity виявлено %d несумісних додатки, які не вдалося завантажити. Ці додатки вимкнено з метою уникнення зависань та аварійних завершень роботи програми. Якщо ви все ж хочете зробити спробу завантажити ці додатки, ви можете увімкнути їх за допомогою пункту «Керування додатками». Якщо ви не хочете завантажувати додатки, натисніть кнопку «Продовжити».

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
uk: Audacity було виявлено %d несумісних додатків, які не вдалося завантажити. Ці додатки вимкнено, щоб уникнути зависання програми або її аварійного завершення.

en: Journal recording failed
uk: Не вдалося виконати запис до журналу

en: Edit Labels
uk: Редагувати мітки

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
uk: Доріжка

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
uk: Мітка

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
uk: Час початку

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
uk: Час закінчення

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
uk: Нижня частота

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
uk: Верхня частота

en: New...
uk: Створити…

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
uk: Натисніть F2 або двічі клацніть, щоб відредагувати вміст комірки.

en: Select a text file containing labels
uk: Виберіть тестовий файл, що містить мітки

en: Could not open file: %s
uk: Не вдалося відкрити цей файл: %s

en: No labels to export.
uk: Немає міток для експортування.

en: Export Labels As:
uk: Експортувати мітки як:

en: New Label Track
uk: Нова доріжка міток

en: Enter track name
uk: Введіть назву доріжки

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
uk: Перший запуск Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
uk: Виберіть мову інтерфейсу для Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
uk: Вибрана вами мова, %s (%s), не збігається з мовою, встановленою у системі, %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
uk: Помилка під час спроби перетворити застарілий файл проєкту

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
uk: Проєкт формату 1.0 перетворено у проєкт нового формату.
    Старий файл збережено з назвою «%s»

en: Opening Audacity Project
uk: Відкривається проєкт Audacity

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
uk: Клавіатурні скорочення для вказаних нижче команд було вилучено, оскільки їхнє типове клавіатурне скорочення є новим або зміненим, і ви призначили те саме скорочення для іншої команди.

en: Shortcuts have been removed
uk: Скорочення було вилучено

en: Audacity Mixer%s
uk: Мікшер Audacity%s

note: i18n-hint: title of the Volume slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Volume slider, used to adjust the volume
en: Volume
uk: Гучність

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
uk: Швидкість

en: Musical Instrument
uk: Музичний інструмент

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
uk: Панорама

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
uk: Тиша

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
uk: Соло

en: Signal Level Meter
uk: Індикатор рівня сигналу

en: Moved volume slider
uk: Пересунути повзунок гучності

en: Moved velocity slider
uk: Пересунуто повзунок швидкості

en: Moved pan slider
uk: Регулятор панорами переміщено

en: &Mixer
uk: &Мікшер

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
uk: Не вдалося зареєструвати ефект або команду з %s:
    %s

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Type
uk: Тип

en: Path
uk: Шлях

en: All
uk: Всі

en: Generator
uk: Генератор

en: Analyzer
uk: Аналізатор

en: Tool
uk: Інструмент

en: Manage Plugins
uk: Керування додатками

en: Native Audacity
uk: Власний Audacity

en: &Show:
uk: &Показ:

en: &Type:
uk: &Тип:

en: C&ategory:
uk: К&атегорія:

en: Searc&h:
uk: &Шукати:

en: Plugin
uk: Додаток

en: &Rescan
uk: П&овторно сканувати

en: &Get more effects...
uk: О&тримати додаткові ефекти…

en: Searching for plugins
uk: Пошук додатків

en: Actual Rate: %d
uk: Фактична частота %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
uk: Помилка при відкриванні звукового пристрою.
    Спробуйте змінити джерело звуку, пристрій відтворення або частоту дискретизації проєкту.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
uk: Доріжки, які позначено для запису, повинні мати однакову частоту дискретизації

en: Mismatched Sampling Rates
uk: Невідповідні частоти дискретизації

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
uk: Позначено надто мало доріжок для запису із цією частотою дискретизації.
    (Audacity потрібні два канали із однаковою частотою дискретизації для
    кожної стерео-доріжки)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
uk: Позначено надто мало сумісних доріжок

en: Recorded Audio
uk: Записано звук

en: Record
uk: Записати

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
uk: Перевіркою проєкту виявлено помилкові мітки послідовності.

en: Close project immediately with no changes
uk: Закрити проєкт негайно без змін

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
uk: Продовжити роботу з виправленими відповідно до журналу дій даними і виконати пошук інших помилок. Проєкт буде збережено у поточному стані, якщо ви не натиснете кнопку «Закрити проєкт негайно» у відповідь на подальші сповіщення про помилки.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
uk: Попередження: проблеми під час читання міток послідовності

en: Inspecting project file data
uk: Вивчення даних файла проєкту

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
uk: Перевіркою теки «%s» не виявлено %lld зовнішніх звукових 
    файлів («приєднаних файлів»). Audacity не зможе відновити 
    дані цих файлів у автоматичному режимі. 
    
    Якщо вами буде вибрано перший або другий з наведених нижче 
    варіантів, ви зможете спробувати знайти і відновити 
    пропущені файли на їхньому попередньому місці. 
    
    Зауважте, що у разі вибору другого варіанта, на панелі форми 
    сигналу може бути не показано ділянки тиші.
    
    Якщо вами буде вибрано третій варіант, проєкт буде збережено 
    у поточному стані, якщо ви не виберете варіант «Закрити 
    проєкт негайно» у відповідь на подальші повідомлення про 
    помилки.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
uk: Вважати пропущені звукові дані тишею (тільки для цього сеансу)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
uk: Замінити пропущені дані тишею (негайне і незворотне).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
uk: Попередження: не знайдено приєднаних файлів

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
uk: Перевірка теки «%s» виявила %lld пропущених приєднаних файлів (auf)
    Audacity може повторно створити приєднані файли з 
    аудіоданих у поточному проєкті.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
uk: Повторно створити приєднані файли (безпечно та рекомендовано)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
uk: Заповнити тишею пропущені дані показу (тільки у поточному сеансі)

en: Close project immediately with no further changes
uk: Закрити проєкт негайно без подальших змін

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
uk: Попередження: не вистачає приєднаних файлів резюме

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
uk: Інструментом перевірки теки «%s» не було виявлено %lld блок-файлів 
    звукових даних (au). Ймовірною причиною може бути вада у 
    програмі, аварія у системі або випадкове вилучення даних. 
    Audacity не зможе відновити дані у автоматичному режимі. 
    
    Якщо вами буде вибрано перший або другий з наведених нижче 
    варіантів, ви зможете спробувати знайти і відновити 
    пропущені файли на їхньому попередньому місці. 
    
    Зауважте, що у разі вибору другого варіанта, на панелі форми 
    сигналу може бути не показано ділянки тиші.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
uk: Замінити пропущені дані тишею (негайне і незворотне)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
uk: Попередження: не вистачає блок-файлів звукових даних

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
uk: Перевіркою проєкту у теці «%s» виявлено 
    %d зайвих блок-файлів. Ці файли не використовуються 
    у поточному проєкті, але можуть належати іншим проєктам. 
    Ці файли не зашкодять роботі і займають небагато місця.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
uk: Продовжити без вилучення; ігнорувати зайві файли цього сеансу

en: Delete orphan files (permanent immediately)
uk: Вилучити зайві файли (негайно і остаточно)

en: Warning - Orphan Block File(s)
uk: Попередження: зайві блок-файли

en: Cleaning up unused directories in project data
uk: Очищення тек, що не використовуються, у даних проєкту

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
uk: Інструментом перевірки проєкту виявлено неточності під час автоматичного відновлення.
    
    Щоб ознайомитися з подробицями, скористайтеся пунктом меню «Довідка > Діагностика > Показати журнал…».

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
uk: Попередження: проблеми з автоматичним відновленням

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
uk: %s
    Підтримку цієї можливості не передбачено у версіях Audacity після 3.3.3.
    Ці стереодоріжки було поділено на монодоріжки.
    У результаті, деякі з ефектів реального часу може бути пропущено.
    Будь ласка, перевірте, чи усе працює, як слід, перш ніж зберігати зміни.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
uk: Цей проєкт не було належним чином збережено під час останнього сеансу роботи з Audacity.
    
    Його відновлено з останнього зробленого знімка.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
uk: Цей проєкт не було належним чином збережено під час останнього сеансу роботи з Audacity.
    
    Його відновлено з останнього зробленого знімка, але вам слід зберегти
    його, щоб не втратити дані.

en: Project Recovered
uk: Проєкт відновлено

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
uk: Проєкти не може бути збережено на диски FAT.

en: Insufficient Disk Space
uk: Недостатньо місця на диску

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
uk: Розмір проєкту перевищує обсяг доступного вільного місця на диску призначення.
    
    Будь ласка, виберіть інший диск із більшим обсягом вільного місця.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
uk: Перевищено максимальний розмір файла проєкту у 4 ГБ під час запису на форматовану у FAT32 файлову систему.

en: Saved %s
uk: Збережено %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
uk: Проєкт не було збережено, оскільки збереження з вказаною назвою призвело б до перезапису іншого проєкту.
    Будь ласка, повторіть спробу, вказавши назву, яку ще не використано.

en: %sSave Project "%s" As...
uk: %sЗберегти проєкт «%s» як…

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
uk:    Хочете перезаписати проєкт:
    «%s»?
    
       Якщо ви виберете варіант «Так», проєкт
    «%s»
       буде перезаписано без можливості відновлення.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
uk: Попередження щодо перезапису проєкту

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
uk: Проєкт не було збережено, оскільки вибраний вами проєкт відкрито у іншому вікні програми.
    Будь ласка, повторіть спробу і виберіть якусь іншу назву.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
uk: %sЗберегти копію проєкту «%s» як…

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
uk: Збереження копії має залишити наявний збережений проєкт недоторканим.
    Будь ласка, повторіть спробу і виберіть якусь іншу назву.

en: Error Saving Copy of Project
uk: Помилка під час збереження копії проєкту

en: Select one or more files
uk: Виберіть один або декілька файлів

en: %s is already open in another window.
uk: %s вже відкрито у іншому вікні.

en: Error Opening Project
uk: Помилка під час відкриття файла проєкту

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
uk: Ви намагаєтеся відкрити файл резервної копії, створений у автоматичному режимі.
    Подібна дія може призвести до критичної втрати даних.
    
    Будь ласка, спробуйте відкрити справжній файл проєкту Audacity.

en: Warning - Backup File Detected
uk: Попередження: виявлено файл резервної копії

en: Error Opening File
uk: Помилка під час відкриття файла

en: Error opening file
uk: Помилка під час відкриття файла

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
uk: Можливо файл є некоректним або пошкодженим: 
    %s

en: Error Opening File or Project
uk: Помилка під час відкриття файла або проєкту

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
uk: Проєкт зберігається на форматованому у FAT диску.
    Скопіюйте його на інший диск, щоб відкрити.

en: A channel of a stereo track was missing.
uk: Пропущено канал для стереодоріжки.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
uk: У цьому проєкті містяться стереодоріжки із різними частотами дискретизації у каналах.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
uk: У цьому проєкті містяться стереодоріжки із різними форматами дискретизації у каналах.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
uk: У цьому проєкті містяться стереодоріжки із невирівняними даними.

en: Project was recovered
uk: Проєкт було відновлено

en: Recover
uk: Відновити

en: Imported '%s'
uk: Імпортовано файл «%s»

en: Import
uk: Імпорт

en: Select stream(s) to import
uk: Оберіть потоки для імпортування

en: Importing %s
uk: Імпортування %s

en: Music Information Retrieval
uk: Отримання відомостей щодо музики

en: Analyzing imported audio
uk: Аналіз імпортованих звукових даних

en: Failed to import project
uk: Не вдалося імпортувати проєкт

en: Error Importing
uk: Помилка під час спроби імпортування

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
uk: Неможливо імпортувати дані у форматі AUP3. Скористайтеся пунктом меню «Файл > Відкрити»

en: Compact Project
uk: Ущільнити проєкт

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
uk: Ущільнення цього проєкту призведе до вивільнення місця на диску шляхом вилучення невикористаних байтів у файлі.
    
    На диску %s вільного місця. Під цей проєкт використано %s.
    
    Якщо ви продовжите виконання дії, поточний журнал скасування-відновлення дій і вміст буфера обміну даними буде вилучено, і на диску з'явиться ще приблизно %s вільного місця.
    
    Хочете продовжити виконання дії з ущільнення?

en: Compacted project file
uk: Ущільнений файл проєкту

en: Compact
uk: Ущільнити

en: [Project %02i]
uk: [Проєкт %02i]

en: Welcome to Audacity version %s
uk: Ласкаво просимо до Audacity версії %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
uk: %sЗберегти зміни до %s?

en: Save project before closing?
uk: Зберегти проєкт перед закриттям?

en: Disk space remaining for recording: %s
uk: Місце на диску, яке лишилося для запису: %s

en: Less than 1 minute
uk: Менше за хвилину

en: %d hour | %d hours
uk[0]: %d година
uk[1]: %d години
uk[2]: %d годин
uk[3]: %d година

en: %d minute | %d minutes
uk[0]: %d хвилина
uk[1]: %d хвилини
uk[2]: %d хвилин
uk[3]: %d хвилина

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
uk: %s і %s.

en: Horizontal Scrollbar
uk: Горизонтальна панель гортання

en: Vertical Scrollbar
uk: Вертикальна панель гортання

en: No Effect
uk: Немає ефектів

en: Get more effects...
uk: Отримати додаткові ефекти…

en: Analyze
uk: Проаналізувати

en: %s (missing)
uk: %s (не вистачає)

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
uk: Ефект %d

en: Power
uk: Потужність

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change settings for realtime effect %s on %s
uk: Змінити параметри для ефекту реального часу %s на %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change realtime effect %s on %s
uk: Змінити ефект реального часу %s на %s

en: Replace effect
uk: Замінити ефект

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
uk: %s вилучено з %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
uk: Вилучення %s

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
uk: %s замінено на %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
uk: Заміна %s

en: Unknown
uk: Невідомий

note: i18n-hint: master channel display name
en: Master
uk: Основний

en: Add effect
uk: Додати ефект

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
uk: %s пересунено вище у %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
uk: %s пересунено нижче у %s

en: Change effect order
uk: Зміна порядку ефектів

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
uk: %s додано до %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
uk: Додавання %s

en: Realtime effects
uk: Ефекти реального часу

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
uk: Ефекти реального часу %s

en: Realtime Effects
uk: Ефекти реального часу

en: Watch video
uk: Переглянути відео

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
uk: Ефекти реального часу є неруйнівними, їхні параметри можна будь-коли змінити.

en: Master Effects
uk: Ефекти основного

en: Applies to all tracks
uk: Застосовується до усіх доріжок

en: Position
uk: Розташування

en: Sound Activated Record
uk: Запис, що активізується звуком

en: Activation level (dB):
uk: Рівень активації (дБ):

en: Spectral Data Control Panel
uk: Панель керування спектральними даними

en: Brush Tool
uk: Інструмент «Пензель»

en: Spectral Brush
uk: Спектральний пензель

en: Brush radius
uk: Радіус пензля

en: Custom brush size
uk: Нетиповий розмір пензля

en: Auto-select overtones (beta)
uk: Автовибір обертонів (бета)

en: Enable smart selection
uk: Увімкнути кмітливий вибір

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
uk: Виберіть базову частоту
    і відпустіть кнопку миші

en: Spectra&l Selection Panel
uk: Панель с&пектрального вибору

en: Applied effect to selection
uk: До позначеного застосовано ефект

en: Artist Name
uk: Ім'я виконавця

en: Album Title
uk: Назва альбому

en: Track Number
uk: Номер доріжки

en: Year
uk: Рік

en: Genre
uk: Жанр

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
uk: Скористайтеся клавішами зі стрілочками (або клавішею Enter після завершення редагування), щоб здійснювати навігацію полями.

en: Tag
uk: Мітка

en: Value
uk: Значення

en: &Add
uk: &Додати

en: &Remove
uk: &Вилучити

en: Genres
uk: Жанри

en: E&dit...
uk: &Змінити…

en: Rese&t...
uk: С&кинути…

en: Template
uk: Шаблон

en: &Load...
uk: &Завантажити…

en: Set De&fault
uk: Зробити &типовими

en: Edit Genres
uk: Редагувати жанри

en: Unable to save genre file.
uk: Не вдалося зберегти файл зі списком жанрів.

en: Reset Genres
uk: Відновити жанри

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
uk: Ви справді бажаєте відновити список жанрів до типового?

en: Unable to open genre file.
uk: Не вдалося відкрити файл зі списком жанрів.

en: Load Metadata As:
uk: Завантажити метадані як:

en: Error Loading Metadata
uk: Помилка під час завантаження метаданих

en: Save Metadata As:
uk: Зберегти метадані як:

en: Error Saving Tags File
uk: Помилка під час спроби запису файла міток

en: Edit Metadata Tags
uk: Редагувати мітки метаданих

en: Metadata Tags
uk: Мітки метаданих

en: &Metadata Editor
uk: Редактор &метаданих

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
uk: Тривалість

en: Audacity Timer Record
uk: Таймер запису Audacity

en: Save Timer Recording As
uk: Зберегти запис за таймером як

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
uk: Вибрану назву файла не може бути використано для запису за
    таймером, оскільки її використання призведе до перезапису іншого
    проєкту. Будь ласка, виберіть якусь іншу назву.

en: Error Saving Timer Recording Project
uk: Помилка під час спроби збереження файла проєкту запису за таймером

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
uk: Тривалість є нульовою. Нічого не записано.

en: Error in Duration
uk: Помилка під час визначення тривалості

en: Automatic Save path is invalid.
uk: Шлях автоматичного збереження є некоректним.

en: Error in Automatic Save
uk: Помилка під час автоматичного збереження

en: Automatic Export path is invalid.
uk: Шлях автоматичного експортування є некоректним.

en: Error in Automatic Export
uk: Помилка під час автоматичного експортування

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
uk: За використання поточних параметрів у вашій системі може не вистачити вільного місця на диску для завершення цієї дії із записування за таймером.
    
    Хочете все ж виконати спробу такого записування?
    
    Планована тривалість запису:   %s
    Тривалість запису, який може бути збережено:   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
uk: Попередження щодо місця на диску для записів за таймером

en: Current Project
uk: Поточний проєкт

en: Recording start:
uk: Початок запису:

en: Duration:
uk: Тривалість:

en: Recording end:
uk: Завершення запису:

en: Automatic Save enabled:
uk: Увімкнено автоматичне збереження:

en: Automatic Export enabled:
uk: Увімкнено автоматичне експортування:

en: Action after Timer Recording:
uk: Дія після записування за таймером:

en: Audacity Timer Record Progress
uk: Поступ запису за таймером Audacity

en: All audio is muted.
uk: Всі дані звукових доріжок замінено тишею.

en: Timer Recording stopped.
uk: Запис за таймером зупинено.

en: Timer Recording completed.
uk: Запис за таймером завершено.

en: %s
    
    Recording saved: %s
uk: %s
    
    Збережено запис: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
uk: %s
    
    Помилка під час спроби зберегти запис.

en: %s
    
    Recording exported: %s
uk: %s
    
    Запис експортовано: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
uk: %s
    
    Помилка під час експортування запису.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
uk: %s
    
    «%s» було скасовано через вказані вище помилки.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
uk: %s
    
    «%s» було скасовано, оскільки запис було зупинено.

en: Timer Recording
uk: Записати за таймером

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
uk: 099 г 060 хв 060 с

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
uk: 099 днів 024 г 060 хв 060 с

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
uk: Дата та час початку

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date and Time
uk: Дата і час кінця

en: End Date
uk: Дата закінчення

en: Automatic Save
uk: Автоматичне збереження

en: Enable &Automatic Save?
uk: Увімкнути &автоматичне збереження?

en: Save Project As:
uk: Зберегти проєкт як:

en: Select...
uk: Вибрати…

en: Automatic Export
uk: Автоматичне експортування

en: Enable Automatic &Export?
uk: Увімкнути автоматичне &експортування?

en: Export Project As:
uk: Експортувати проєкт як:

en: Options
uk: Параметри

en: After Recording completes:
uk: Після завершення запису:

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Exit Audacity
uk: Вийти з Audacity

en: Restart system
uk: Перезапустити систему

en: Shutdown system
uk: Вимкнути систему

en: Waiting to start recording at:
uk: Очікуємо на початок запису о:

en: Recording duration:
uk: Тривалість запису:

en: Scheduled to stop at:
uk: Заплановано зупинку о:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
uk: Запис за таймером Audacity — Очікування початку

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
uk: Запис буде почато за:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
uk: %s тут:

en: Recording Saved:
uk: Запис збережено:

en: Recording Exported:
uk: Запис експортовано:

en: Audacity Timer Record - Waiting
uk: Запис за таймером Audacity — очікування

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
uk: Запис за таймером не можна використовувати одразу для декількох відкритих проєктів.
    
    Будь ласка, закрийте усі зайві проєкти і повторіть спробу.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
uk: Запис за таймером не можна використовувати, доки є незбережені зміни.
    
    Будь ласка, збережіть або закрийте цей проєкт і повторіть спробу.

en: &Timer Record...
uk: Запис за &таймером…

en: Export Audio
uk: Експорт звукових даних

en: Edit &Metadata...
uk: Редагувати м&етадані…

en: O&K
uk: &Гаразд

en: Exported Tags
uk: Експортовані мітки

en: Track Panel
uk: Панель доріжки

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
uk: (Esc — скасувати)

en: TrackView
uk: ПереглядДоріжки

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
uk: Звук вимкнено

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
uk: Соло

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
uk: Позначено

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
uk: Синхронізацію заблоковано

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
uk: Доріжка %d

en:  Mute On
uk: Тихо

en:  Solo On
uk:  Соло увімкнено

en:  Select On
uk:  Вибір увімкнено

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
uk: Клацніть та перетягніть позначку для коригування відносного розміру стереодоріжок. Двічі клацніть, щоб зробити висоти однаковими

en: Click and drag to resize the track.
uk: Клацніть та перетягніть для зміни розміру доріжки.

en: Removed audio track(s)
uk: Доріжки вилучено

en: Remove Track
uk: Вилучити доріжку

en: Removed track '%s'.
uk: Вилучено доріжку «%s».

en: Track Remove
uk: Вилучити доріжку

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
uk: «%s» пересунуто на початок

en: Move Track to Top
uk: Пересунути доріжку на початок

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
uk: «%s» пересунуто у кінець

en: Move Track to Bottom
uk: Пересунути доріжку у кінець

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
uk: «%s» пересунуто вище

en: Moved '%s' Down
uk: «%s» пересунуто нижче

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
uk: Пересунути доріжку вище

en: Move Track Down
uk: Перемістити доріжку нижче

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
uk: Відтворення

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
uk: Запис

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
uk: Вибрана область замала для використання голосового ключа.

en: Calibration Results
uk: Результати калібрування

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
uk: Енергія                 — середня: %1.4f  пр: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
uk: Змін знаку        — в середньому: %1.4f  пд: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
uk: Змін напрямку  — в середньому: %1.4f  пд: (%1.4f)

en: Calibration Complete
uk: Калібрування завершено

en: Welcome to Audacity!
uk: Ласкаво просимо до Audacity!

en: Video: how we're redesigning Audacity for the future
uk: Відео: як ми змінюємо дизайн Audacity задля майбутнього

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
uk: Завершіть ваше налаштовування хмари Audacity за допомогою audio.com

en: Get our free OpenVino AI tools
uk: Отримайте наші безкоштовні інструменти ШІ OpenVino

en: Explore free plugins for sculpting your audio
uk: Вивчіть вільні додатки для надання форми вашому звуку

en: View free plugins
uk: Переглянути безкоштовні додатки

en: 25th Anniversary Merchandise!
uk: Розпродаж товарів до 25-річчя!

en: Visit now
uk: Відвідати зараз

en: Visit our new Audacity merch store
uk: Відвідайте нашу нову крамницю товарів Audacity

en: View tutorials
uk: Переглянути підручники

en: Visit our forum
uk: Відвідати наш форум

en: &Don't show this again at start up
uk: &Не показувати цього знову під час запуску

en: FAIL
uk: ПОМИЛКА

en: Batch Command
uk: Пакетна команда

en: %s is not a parameter accepted by %s
uk: %s не є прийнятним параметром для %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
uk: Некоректне значення параметра «%s»: має бути %s

en: Compare Audio
uk: Порівняти звук

en: Threshold:
uk: Поріг:

en: Compare Audio...
uk: Порівняти звук…

en: Compares a range on two tracks.
uk: Порівнює діапазони двох доріжок.

en: Demo
uk: Демонстрація

en: Delay time (seconds):
uk: Час затримки (секунди):

en: Decay factor:
uk: Коефіцієнт спадання:

en: Does the demo action.
uk: Виконує дію-демонстрацію.

en: Drag
uk: Перетягнути

en: Track 0
uk: Доріжка 0

en: Track 1
uk: Доріжка 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
uk: Ід.:

en: Window Name:
uk: Назва вікна:

en: From X:
uk: Від X:

en: From Y:
uk: Від Y:

en: To X:
uk: До X:

en: To Y:
uk: До Y:

en: Relative To:
uk: Відносно:

en: Move Mouse...
uk: Пересунути вказівник…

en: Drags mouse from one place to another.
uk: Перетягує вказівник миші з однієї позиції до іншої.

en: Get Info
uk: Отримати інформацію

en: Commands
uk: Команди

en: Menus
uk: Меню

en: Preferences
uk: Налаштування

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
uk: Доріжки

en: Clips
uk: Кліпи

en: Envelopes
uk: Конверти

en: Boxes
uk: Блоки

en: Selection
uk: Вибрана область

en: Brief
uk: Коротко

en: Type:
uk: Тип:

en: Get Info...
uk: Отримати інформацію…

en: Gets information in JSON format.
uk: Отримує інформацію у форматі JSON.

en: Get Track Info
uk: Отримати дані щодо доріжки

en: Types:
uk: Типи:

en: Gets track values as JSON.
uk: Отримує параметри доріжки у JSON.

en: Comment
uk: Коментар

en: Help...
uk: Довідка…

en: Gives help on a command.
uk: Надає довідку щодо команди.

en: For comments in a macro.
uk: Для коментарів у макросі.

en: Import2
uk: Імпорт2

en: File Name:
uk: Назва файла:

en: Export2
uk: Експорт2

en: Number of Channels:
uk: Кількість каналів:

en: Import...
uk: Імпортувати…

en: Export...
uk: Експортувати…

en: Imports from a file.
uk: Імпортує дані з файла.

en: Exports to a file.
uk: Експортує дані до файла.

en: Builtin Commands
uk: Вбудовані команди

en: Provides builtin commands to Audacity
uk: Надає вбудовані команди Audacity

en: Unknown built-in command name
uk: Невідома назва вбудованої команди

en: Text:
uk: Текст:

en: Message...
uk: Повідомлення…

en: Echos a message.
uk: Відтворює повідомлення.

en: Open Project2
uk: Відкрити проєкт2

en: Add to History
uk: Додати до журналу

en: Save Project2
uk: Зберегти проєкт2

en: Save Copy
uk: Зберегти копію

en: Save Log
uk: Зберегти журнал

en: Clear Log
uk: Спорожнити журнал

en: Open Project...
uk: Відкрити проєкт…

en: Save Project...
uk: Зберегти проєкт…

en: Opens a project.
uk: Відкриває проєкт.

en: Saves a project.
uk: Зберігає проєкт.

en: Saves a copy of current project.
uk: Зберігає копію поточного проєкту.

en: Saves the log contents.
uk: Зберігає вміст журналу.

en: Clears the log contents.
uk: Вилучає вміст журналу.

en: Get Preference
uk: Отримати налаштування

en: Name:
uk: Назва:

en: Set Preference
uk: Встановити налаштування

en: Value:
uk: Значення:

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Get Preference...
uk: Отримати налаштування…

en: Set Preference...
uk: Встановити налаштування…

en: Gets the value of a single preference.
uk: Отримує значення окремого налаштування.

en: Sets the value of a single preference.
uk: Встановлює значення окремого налаштування.

en: Select Time
uk: Позначити час

en: Project Start
uk: Початок проєкту

en: Project
uk: Проєкт

en: Project End
uk: Кінець проєкту

en: Selection Start
uk: Початок позначеного

en: Selection End
uk: Кінець вибраної області

en: Start Time:
uk: Час початку:

en: End Time:
uk: Час завершення:

en: Select Frequencies
uk: Вибір частот

en: High:
uk: Верхня:

en: Low:
uk: Нижня:

en: Select Tracks
uk: Позначити доріжки

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
uk: Встановити

en: Add
uk: Додати

en: Remove
uk: Вилучити

en: First Track:
uk: Перша доріжка:

en: Track Count:
uk: Кількість доріжок:

en: Mode:
uk: Режим:

en: Select Time...
uk: Вибрати час…

en: Select Frequencies...
uk: Вибрати частоти…

en: Select Tracks...
uk: Вибрати доріжки…

en: Selects a time range.
uk: Позначає діапазон за часом.

en: Selects a frequency range.
uk: Позначає діапазон частот.

en: Selects a range of tracks.
uk: Позначає діапазон доріжок.

en: Selects Audio.
uk: Позначає звукові дані.

en: Set Clip
uk: Встановити обрізання

en: Color 0
uk: Колір 0

en: Color 1
uk: Колір 1

en: Color 2
uk: Колір 2

en: Color 3
uk: Колір 3

en: At:
uk: У:

en: Color:
uk: Колір:

en: Start:
uk: Початок:

en: Set Clip...
uk: Налаштувати кліп…

en: Sets various values for a clip.
uk: Встановлює різноманітні параметри для кліпу.

en: Set Envelope
uk: Налаштувати обгортку

en: Time:
uk: Час:

en: Delete
uk: Вилучити

en: Edited Envelope
uk: Редагована обгортка

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
uk: Обвідна

en: Set Envelope...
uk: Налаштувати обгортку…

en: Sets an envelope point position.
uk: Встановлює позицію точки обгортки.

en: Set Label
uk: Налаштувати мітку

en: Label Index
uk: Індекс мітки

en: End:
uk: Кінець:

en: Selected
uk: Позначене

en: Edited Label
uk: Редагована мітка

en: Set Label...
uk: Налаштувати мітку…

en: Sets various values for a label.
uk: Встановлює різноманітні параметри для мітки.

en: Set Project
uk: Налаштувати проєкт

en: Rate:
uk: Частота

en: Resize:
uk: Змінити розмір:

en: Width:
uk: Ширина:

en: Height:
uk: Висота:

en: Set Project...
uk: Налаштувати проєкт…

en: Sets various values for a project.
uk: Встановлює різноманітні параметри для проєкту.

en: Set Track Status
uk: Встановлення стану доріжки

en: Unnamed
uk: Без назви

en: Focused
uk: Фокусоване

en: Set Track Audio
uk: Встановлення звуку доріжки

en: Volume:
uk: Гучність:

en: Pan:
uk: Панорамування:

en: Set Track Visuals
uk: Встановлення візуальних ефектів доріжки

en: Reset
uk: Скинути

en: Times 2
uk: Подвоїти

en: HalfWave
uk: Півхвиля

en: Display:
uk: Показ:

en: Scale:
uk: Масштаб:

en: VZoom:
uk: Верт. масштаб:

en: VZoom Top:
uk: Верт. масштаб згори:

en: VZoom Bottom:
uk: Верт. масштаб знизу:

en: Use Spectral Prefs
uk: Налаштування спектра

en: Spectral Select
uk: Вибір спектра

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me:
uk: С&хема:

en: Set Track
uk: Налаштувати доріжку

en: Set Track Status...
uk: Встановити стан доріжки…

en: Set Track Audio...
uk: Встановити звук доріжки…

en: Set Track Visuals...
uk: Встановити візуальні ефекти доріжки…

en: Set Track...
uk: Налаштувати доріжку…

en: Sets various values for a track.
uk: Встановлює різноманітні параметри для доріжки.

en: Long Message
uk: Довге повідомлення

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
uk: Збільшує або зменшує гучність позначених вами звукових даних

en: &Amplification (dB):
uk: Підси&лення (дБ):

en: Amplification dB
uk: Підсилення (дБ)

en: &New Peak Amplitude (dB):
uk: &Нова пікова амплітуда (дБ):

en: Allo&w clipping
uk: Дозвол&ити зрізання

en: db
uk: дБ

en: Duck &amount:
uk: Величина пригл&ушення:

en: Ma&ximum pause:
uk: М&аксимальна пауза:

en: Outer fade &down length:
uk: З&овнішня довжина згасання:

en: Outer fade &up length:
uk: Зовні&шня довжина наростання:

en: Inner fade d&own length:
uk: Внутрішня довжина з&гасання:

en: Inner &fade up length:
uk: Внутрішня дов&жина наростання:

en: &Threshold:
uk: По&ріг:

en: Preview not available
uk: Попереднє прослуховування недоступне

en: Presets
uk: Шаблони

en: Export Effect Parameters
uk: Експортувати параметри ефекту

en: Import Effect Parameters
uk: Імпортувати параметри ефекту

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
uk: %s: не є коректним файлом набору шаблонів.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
uk: %s: призначено для іншого ефекту, генератора або засобу аналізу.

en: Tone controls
uk: Керування тоном

en: Bass (dB):
uk: Баси (дБ):

en: Ba&ss (dB):
uk: &Баси (дБ):

en: Bass
uk: Баси

en: &Treble (dB):
uk: В&Ч (дБ):

en: Treble
uk: Високі частоти

en: &Volume (dB):
uk: &Гучність (дБ):

en: &Link Volume control to Tone controls
uk: &Пов’язати керування гучністю із керуванням тоном

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
uk: Оцінка початкового тону: %s%d (%.3f Гц)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
uk: Висота тону

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
uk: від

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
uk: &від

en: from Octave
uk: від октави

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
uk: до

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
uk: &до

en: to Octave
uk: до октави

en: Semitones (half-steps)
uk: Напівтони (напівкроки)

en: &Semitones (half-steps):
uk: &Напівтони (напівкроки):

en: Frequency
uk: Частота

en: from (Hz)
uk: від (Гц)

en: f&rom
uk: в&ід

en: to (Hz)
uk: до (у Гц)

en: t&o
uk: д&о

en: Percent C&hange:
uk: З&міна у відсотках:

en: Percent Change
uk: Зміна у відсотках

en: &Use high quality stretching (slow)
uk: Використовувати високо&якісне розтягування (повільно)

en: &Speed Multiplier:
uk: Коефіцієнт при&швидшення:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
uk: Стандартне значення об/хв. платівки:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
uk: З об./хв.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
uk: &від

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
uk: До об./хв.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
uk: &до

en: Selection Length
uk: Тривалість вибраної області

en: C&urrent Length:
uk: Поточна &тривалість:

en: Current length of selection.
uk: Поточна тривалість позначеного фрагмента.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
uk: з

en: &New Length:
uk: &Нова тривалість:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
uk: до

en: Beats per minute
uk: Тактів за хвилину

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
uk: Тактів на хвилину, від

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
uk: &з

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
uk: Тактів за хвилину, до

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
uk: &до

en: Length (seconds)
uk: Тривалість (секунд)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
uk: від

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
uk: д&о

en: Length in seconds from %s, to
uk: Тривалість у секундах від %s до

en: &Threshold (lower is more sensitive):
uk: Поро&гове значення (нижче значення — більша чутливість):

en: Threshold
uk: Порогове значення

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
uk: Максимальна ширина пі&ку (вище значення — вища чутливість):

en: Max Spike Width
uk: Максимальна ширина піка

en: Compressor
uk: Компресор

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
uk: Звужує «динамічний діапазон» або різницю між голосними і тихими частинами.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
uk: Аналізатор контрастності для вимірювання відносної різниці у гучності між двома ділянками звукової доріжки.

note: i18n-hint noun
en: End
uk: Кінець

en: Volume
uk: Гучність

en: &Foreground:
uk: &Передній план:

en: Foreground start time
uk: Час початку переднього плану

en: Foreground end time
uk: Час завершення переднього плану

en: &Measure selection
uk: В&иміряти позначене

en: &Background:
uk: &Тло:

en: Background start time
uk: Час початку тла

en: Background end time
uk: Час завершення тла

en: Mea&sure selection
uk: Ви&міряти позначене

en: Result
uk: Результат

en: Co&ntrast Result:
uk: Р&езультат контрастності:

en: R&eset
uk: &Відновити

en: &Difference:
uk: &Різниця:

en: &Help
uk: &Довідка

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: RMS = %s.
uk: СКВ = %s.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: %s dB
uk: %s дБ

en: zero
uk: нуль

en: indeterminate
uk: не вдається визначити

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels * RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: %.2f dB RMS
uk: %.2f дБ СКВ

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
uk: Нескінченна різниця у дБ

en: Difference is indeterminate.
uk: Різницю визначити не вдалося.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
uk: Різниця = %.2f СКВ дБ.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
uk: Різниця = нескінченна СКВ дБ.

en: Foreground level too high
uk: Надто високий рівень переднього плану

en: Background level too high
uk: Рівень тла є надто високим

en: Background higher than foreground
uk: Тло є вищим за передній план

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
uk: WCAG2 пройдено

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
uk: Помилка WCAG2

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
uk: Поточна різниця

en: Measured foreground level
uk: Виміряний рівень переднього плану

note: i18n-hint: short form of 'decibels'
en: %.2f dB
uk: %.2f дБ

en: No foreground measured
uk: Немає переднього плану для вимірювання

en: Foreground not yet measured
uk: Передній план ще не виміряно

en: Measured background level
uk: Виміряний рівень тла

en: No background measured
uk: Немає тла для вимірювання

en: Background not yet measured
uk: Тло ще не виміряно

en: Export Contrast Result As:
uk: Експортувати результати контрасту як:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
uk: Критерій успіху 1.4.7 результатів контрасту WCAG 2.0

en: Filename = %s.
uk: Назва файла = %s.

en: Foreground
uk: Передній план

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
uk: Час початку = %2d годин, %2d хвилин, %.2f секунд.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
uk: Час завершення = %2d годин, %2d хвилин, %.2f секунд.

en: Background
uk: Тло

en: Results
uk: Результати

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
uk: Критерій успіху 1.4.7 WCAG 2.0: пройдено

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
uk: Критерій успіху 1.4.7 WCAG 2.0: помилка

en: Data gathered
uk: Дані зібрано

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
uk: %d %s %02d %02dг %02dх %02dс

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
uk: Аналіз контрастності (сумісний з WCAG 2)

en: Contrast...
uk: Контрастність…

en: Upper Threshold
uk: Верхнє порогове значення

en: Noise Floor
uk: Нижній поріг шуму

en: Parameter 1
uk: Параметр 1

en: Parameter 2
uk: Параметр 2

en: Number of repeats
uk: Кількість повторень

en: Distortion type:
uk: Тип викривлення:

en: DC blocking filter
uk: Фільтр блокування сталої складової

en: Threshold controls
uk: Керування пороговими значеннями

en: Parameter controls
uk: Керування параметрами

en: Clipping level
uk: Рівень зрізання

en: Drive
uk: Драйв

en: Make-up Gain
uk: Підсилення

en: Clipping threshold
uk: Поріг обрізання

en: Hardness
uk: Жорсткість

en: Distortion amount
uk: Потужність викривлення

en: Output level
uk: Рівень виведення

en: Repeat processing
uk: Повторити обробку

en: Harmonic brightness
uk: Гармонійна яскравість

en: Levelling fine adjustment
uk: Коригування параметрів вирівнювання

en: Degree of Levelling
uk: Ступінь вирівнювання

en: dB Limit
uk: Обмежувач у дБ

en: Wet level
uk: Рівень теплого

en: Residual level
uk: Залишковий рівень

en: (Not Used):
uk: (Не використовується):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
uk: (від -100 до 0 дБ):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
uk: (від -80 до -20 дБ):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
uk: (від 0 до 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
uk: (від 0 до 5):

en: DTMF &sequence:
uk: Пос&лідовність DTMF:

en: &Amplitude (0-1):
uk: &Амплітуда (0 — 1):

en: &Duration:
uk: &Тривалість:

en: &Tone/silence ratio:
uk: Від&ношення сигнал/тиша:

en: Duty cycle:
uk: Робочий цикл:

en: Tone duration:
uk: Тривалість тону:

note: i18n-hint milliseconds
en: %.0f ms
uk: %.0f мс

en: Silence duration:
uk: Тривалість тиші:

note: i18n-hint milliseconds
en: %0.f ms
uk: %0.f мс

en: I&nput
uk: &Вхід

note: i18n-hint: show input on a graph
en: Show input
uk: Показати вхід

en: O&utput
uk: В&ихід

en: A&ctual compression
uk: С&правжнє стискання

note: i18n-hint: show actual compression on a graph
en: Show actual compression
uk: Показати справжнє стискання

en: Tar&get compression
uk: Стискання п&ризначення

note: i18n-hint: show target compression on a graph
en: Show target compression
uk: Показати стискання призначення

en: Compression curve
uk: Крива стискання

en: Smoothing
uk: Згладжування

en: &Threshold (dB)
uk: П&оріг (дБ)

en: &Make-up gain (dB)
uk: Підсилення під&живлення (дБ)

en: &Make-up target (dB)
uk: Ціль пі&дживлення (дБ)

en: Knee &width (dB)
uk: &Ширина коліна (дБ)

en: Rati&o:
uk: Співвід&ношення:

en: &Lookahead (ms)
uk: В&ипередження (мс)

en: Attac&k (ms)
uk: З&ростання (мс)

en: &Release (ms)
uk: Вип&уск (мс)

en: Input
uk: Вхід

en: Actual Compression
uk: Справжнє стискання

en: Target Compression
uk: Стискання призначення

en: awaiting playback
uk: очікування відтворення

en: &Delay time (seconds):
uk: Час за&тримки (у секундах):

en: D&ecay factor:
uk: Кое&фіцієнт спадання:

en: Select Preset
uk: Виберіть шаблон

en: &Preset:
uk: &Шаблон:

en: User Presets
uk: Шаблони користувача

en: Factory Presets
uk: Стандартні параметри

en: Current Settings
uk: Поточні параметри

en: Factory Defaults
uk: Типові значення виробника

en: Preparing preview
uk: Підготовка прослуховування

en: Previewing
uk: Прослуховування

en: &Generate
uk: &Створення

en: Manage presets and options
uk: Керувати наборами налаштувань та параметрами

en: Presets && settings
uk: Шаблони і параметри

en: Preview effect
uk: Прослуховування ефекту

en: &Apply
uk: &Застосувати

en: Save Preset...
uk: Зберегти шаблон…

en: Defaults
uk: Типові

en: Options...
uk: Параметри…

en: Type: %s
uk: Тип: %s

en: Name: %s
uk: Назва: %s

en: Version: %s
uk: Версія: %s

en: Vendor: %s
uk: Виробник: %s

en: Description: %s
uk: Опис: %s

en: About
uk: Про програму

en: Are you sure you want to delete "%s"?
uk: Ви справді бажаєте вилучити «%s»?

en: Preset name:
uk: Назва набору шаблонів:

en: You must specify a name
uk: Вам слід вказати назву

en: Preset already exists.
    
    Replace?
uk: Шаблон з такою назвою вже існує.
    
    Замінити його?

en: Filter Curve EQ
uk: Крива фільтрування еквалайзера

en: Graphic EQ
uk: Графічний EQ

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
uk: Результати тестування:
    Оригінал: %s
    Типовий поділ на сегменти: %s
    Типовий поділ на потоки: %s
    SSE: %s
    SSE з потоками: %s

en: %d Hz
uk: %d Гц

en: %g kHz
uk: %g кГц

en: %d dB
uk: %d дБ

en: Manage Curves List
uk: Керування списком кривих

en: Manage Curves
uk: Керування кривими

en: &Curves
uk: &Криві

en: Curve Name
uk: Назва кривої

en: D&elete...
uk: Ви&лучити…

en: &Get More...
uk: &Додатково…

en: De&faults
uk: Ти&пові

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
uk: Перейменуйте «Без назви», щоб створити новий запис.
    Натискання «Гаразд» призведе до збереження всіх змін, «Скасувати» — до їх відкидання.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
uk: Пункт «Без назви» завжди стоїть на початку списку

en: 'unnamed' is special
uk: «Без назви» є особливою

en: Rename '%s' to...
uk: Перейменувати «%s» на…

en: Rename...
uk: Перейменувати…

en: Rename '%s'
uk: Перейменувати «%s»

en: Name is the same as the original one
uk: Назва збігається з початковою

en: Same name
uk: Однакові назви

en: Overwrite existing curve '%s'?
uk: Перезаписати наявну криву «%s»?

en: Curve exists
uk: Крива вже існує

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
uk: Не можна вилучати криву «Без назви».

en: Can't delete 'unnamed'
uk: Не можна вилучати криву «Без назви»

en: Delete '%s'?
uk: Вилучити «%s»?

en: Delete %d items?
uk: Вилучити %d записів?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
uk: Не можна вилучати криву «Без назви», вона є особливою.

en: Choose an EQ curve file
uk: Виберіть файл кривої EQ

en: Export EQ curves as...
uk: Експортувати криві EQ як…

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
uk: Не можна експортувати криву з назвою «unnamed». Цю назву зарезервовано.

en: Cannot Export 'unnamed'
uk: Експортування з назвою «unnamed» неможливе

en: %d curves exported to %s
uk: %d кривих експортовано до %s

en: Curves exported
uk: Криві експортовано

en: No curves exported
uk: Жодної кривої не експортовано

en: + dB
uk: + дБ

en: Max dB
uk: Макс дБ

en: Min dB
uk: Мін дБ

en: - dB
uk: - дБ

en: &EQ Type:
uk: &Тип EQ:

en: Draw Curves
uk: Малювати криві

en: &Draw
uk: &Малювати

en: &Graphic
uk: &Графіка

en: Interpolation type
uk: Тип інтерполяції

en: Linear Frequency Scale
uk: Лінійна шкала частот

en: Li&near Frequency Scale
uk: &Лінійна шкала частот

en: Length of &Filter:
uk: Тривалість &фільтрування:

en: Length of Filter
uk: Тривалість фільтрування

en: &Select Curve:
uk: Ви&беріть криву:

en: Select Curve
uk: Вибрати криву

en: S&ave/Manage Curves...
uk: З&береження/Керування кривими…

en: Fla&tten
uk: Ви&рівняти

en: &Invert
uk: &Інвертувати

en: Show grid lines
uk: Показувати лінії сітки

en: Show g&rid lines
uk: Показувати лінії сі&тки

en: &Start threshold (samples):
uk: Поріг по&чатку (точок дискретизації):

en: St&op threshold (samples):
uk: Поріг &кінця (точок дискретизації):

note: i18n-hint: usually leave this as is as dB doesn't get translated
en: %3d dB
uk: %3d дБ

en: %.2f secs
uk: %.2f секунд

en: %.1f secs
uk: %.1f секунд

en: Ratio %.0f to 1
uk: Коефіцієнт: %.0f:1

en: Ratio %.1f to 1
uk: Коефіцієнт: %.1f:1

en: &Noise Floor:
uk: Ни&жній поріг шуму:

en: &Ratio:
uk: &Коефіцієнт:

en: Ratio
uk: Коефіцієнт

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
uk: &Час наростання:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
uk: Час наростання

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
uk: Ч&ас випуску:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
uk: Час випуску

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
uk: &Косметичне підсилення для 0 дБ після стискання

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
uk: Стисн&ути на основі пікових значень

en: Threshold %d dB
uk: Поріг: %d дБ

en: Noise Floor %d dB
uk: Нижній поріг шуму %d дБ

en: Attack Time %.2f secs
uk: Час наростання: %.2f секунд

en: Release Time %.1f secs
uk: Час випуску: %.1f секунд

en: Limiter
uk: Обмежувач

en: Augments loudness while minimizing distortion.
uk: Збільшує гучність, мінімізуючи викривлення.

en: perceived loudness
uk: помічена гучність

en: RMS
uk: СКВ

en: &Normalize
uk: &Нормалізувати

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
uk: LUFS гучності

en: RMS dB
uk: СКВ дБ

en: Normalize &stereo channels independently
uk: Нормалізувати канали с&терео окремо

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
uk: &Вважати моно подвійним моно (рекомендовано)

en: (Maximum 0dB)
uk: (Максимум — 0 дБ)

en: &Noise type:
uk: Тип &шуму:

en: &Noise reduction (dB):
uk: Зменшення &шуму (у дБ):

en: Noise reduction
uk: Зменшення шуму

en: &Sensitivity:
uk: &Чутливість:

en: Sensitivity
uk: Чутливість

en: Attac&k time (secs):
uk: Час з&ростання (у секундах):

en: Attack time
uk: Час наростання

en: R&elease time (secs):
uk: Час &випуску (секунди):

en: Release time
uk: Час випуску

en: &Frequency smoothing (bands):
uk: З&гладжування частоти (у смугах):

en: Frequency smoothing
uk: Згладжування частоти

en: Sensiti&vity (dB):
uk: &Чутливість (у дБ):

en: Old Sensitivity
uk: Стара чутливість

en: Step 1
uk: Крок 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
uk: Позначте декілька секунд чистого шуму, щоб Audacity знала, що фільтрувати,
    а потім натисніть кнопку «Створити модель шуму»:

en: &Get Noise Profile
uk: С&творити модель шуму

en: Step 2
uk: Крок 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
uk: Виберіть частину доріжки, до якої слід застосувати фільтр, вкажіть ступінь
    фільтрації шуму, а потім натисніть кнопку «Гаразд», щоб вилучити шум.

en: Noise:
uk: Шум:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
uk: Пос&лабити

en: &Isolate
uk: &Ізолювати

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
uk: За&лишок

en: Advanced Settings
uk: Додаткові параметри

en: &Window types:
uk: Типи ві&кон:

en: Window si&ze:
uk: &Розмір вікна:

en: 8
uk: Б

en: 2048 (default)
uk: 2048 (типово)

en: S&teps per window:
uk: Кроків &на вікно:

en: 4 (default)
uk: 4 (типово)

en: Discrimination &method:
uk: Метод &дискримінації:

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
uk: Ви&лучити відхилення від осі (центр у 0 за вертикаллю)

en: &Normalize peak amplitude to
uk: &Нормалізувати пікову амплітуду до

en: Peak amplitude dB
uk: Пікова амплітуда, дБ

en: N&ormalize stereo channels independently
uk: Но&рмалізувати канали стерео окремо

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
uk: &Коефіцієнт видовження:

en: &Time Resolution (seconds):
uk: &Роздільність за часом (у секундах):

en: &Stages:
uk: &Етапи:

en: Stages
uk: Етапи

en: &Dry/Wet:
uk: &Холодний/Теплий:

en: Dry Wet
uk: Холодний-Теплий

en: LFO Freq&uency (Hz):
uk: &Частота LFO (Гц):

en: LFO frequency in hertz
uk: Частота LFO (Гц)

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
uk: &Початкова фаза LFO (град.):

en: LFO start phase in degrees
uk: Початкова фаза LFO (град.)

en: Dept&h:
uk: &Глибина:

en: Depth in percent
uk: Глибина у відсотках

en: Feedbac&k (%):
uk: &Зворотній зв’язок (%):

en: Feedback in percent
uk: Зворотній зв’язок у відсотках

en: &Output gain (dB):
uk: Пі&дсилення на виході (дБ):

en: Output gain (dB)
uk: Підсилення на виході (дБ)

note: i18n-hint: First %s is an effect name, second is a track name
en: %s - %s
uk: %s — %s

en: &Number of repeats to add:
uk: Кі&лькість повторів для додавання:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
uk: Поточна довжина позначеного: dd:hh:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
uk: Нова тривалість вибраного: dd:hh:mm:ss

en: Current selection length: %s
uk: Тривалість поточного позначеного: %s

en: New selection length: %s
uk: Нова тривалість позначеного: %s

en: Warning: No repeats.
uk: Попередження: немає повторів.

en: &Room Size (%):
uk: &Розмір зали (%):

en: &Pre-delay (ms):
uk: П&опередня затримка (у мс):

en: Rever&berance (%):
uk: Від&луння (%):

en: Da&mping (%):
uk: &Послаблення (%):

en: Tone &Low (%):
uk: &Низькі тони (%):

en: Tone &High (%):
uk: &Високі тони (%):

en: Wet &Gain (dB):
uk: &Рівень відлуння (дБ):

en: Dr&y Gain (dB):
uk: Рівень &оригіналу (дБ):

en: Stereo Wid&th (%):
uk: Ширина ст&ерео (%):

en: Wet O&nly
uk: Лише відл&уння

en: &Filter Type:
uk: Тип &фільтрування:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
uk: По&рядок:

en: &Passband Ripple:
uk: П&ульсація смуги пропускання:

en: Passband Ripple (dB)
uk: Пульсація смуги пропускання (у дБ)

en: &Subtype:
uk: П&ідтип:

en: Cutoff (Hz)
uk: Пропускання (у Гц)

en: C&utoff:
uk: П&ропускання:

en: Minimum S&topband Attenuation:
uk: Мінімальне пос&лаблення смуги затримування:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
uk: Мінімальне послаблення смуги затримування (у дБ)

en: Align MIDI to Audio
uk: Вирівняти MIDI зі звуком

en: Frame Period:
uk: Період кадру:

en: Frame Period
uk: Період кадру

en: Window Size:
uk: Розмір вікна:

en: Window Size
uk: Розмір вікна

en: Force Final Alignment
uk: Примусове остаточне вирівнювання

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
uk: Ігнорувати тишу на початку і наприкінці

en: Silence Threshold:
uk: Поріг тиші:

en: Silence Threshold
uk: Поріг шуму

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
uk: Інтервал попереднього вирівнювання:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
uk: Інтервал попереднього вирівнювання

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
uk: Інтервал лінійності:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
uk: Інтервал лінійності

en: Smooth Time:
uk: Інтервал згладжування:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
uk: Інтервал згладжування

en: Use Defaults
uk: Типові значення

en: Restore Defaults
uk: Відновити типові

en: Initial Tempo Change (%)
uk: Початкова зміна темпу (%)

en: Final Tempo Change (%)
uk: Остаточна зміна темпу (%)

en: Initial Pitch Shift
uk: Початковий зсув тону

en: (&semitones) [-12 to 12]:
uk: (напів&тони) [від -12 до 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
uk: (у %) [від -50 до 100]:

en: Final Pitch Shift
uk: Остаточний зсув тону

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
uk: (н&апівтони) [від -12 до 12]:

en: Chirp
uk: Щебетання

en: Tone
uk: Тон

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
uk: Створює тон зі зростанням або спаданням частоти одного з чотирьох типів

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
uk: Створює тон сталої частоти одного з чотирьох типів

en: &Waveform:
uk: &Форма сигналу:

en: &Frequency (Hz):
uk: &Частота (Гц):

en: Frequency Hertz Start
uk: Початок діапазону (Гц)

en: Frequency Hertz End
uk: Кінець діапазону (Гц)

en: Amplitude Start
uk: Початок діапазону амплітуди

en: Amplitude End
uk: Кінець діапазону амплітуди

en: I&nterpolation:
uk: І&нтерполяція:

en: Detect Silence
uk: Виявлення тиші

en: Tr&uncate to:
uk: О&брізати до:

en: C&ompress to:
uk: С&тиснути до:

en: Trunc&ate tracks independently
uk: Об&різати доріжки окремо

en: Save VST Preset As:
uk: Зберегти шаблон VST як:

en: Standard VST bank file
uk: Стандартний файл банку даних VST

en: Standard VST program file
uk: Стандартний файл програми VST

en: Audacity VST preset file
uk: Файли набору шаблонів VST Audacity

en: Unrecognized file extension.
uk: Невідомий суфікс назви файла.

en: Load VST Preset:
uk: Завантажити шаблон VST:

en: VST preset files
uk: файли наборів шаблонів VST

en: Unable to load presets file.
uk: Не вдалося завантажити файл набору шаблонів.

en: VST Effect Options
uk: Параметри ефектів VST

en: Buffer Size
uk: Розмір буфера

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
uk: Розмір буфера керує кількістю фрагментів, які буде надіслано до ефекту на кожній ітерації. Менші значення уповільнять обробку, а деякі ефекти вимагають надсилання не більше 8192 фрагментів для належної роботи. Втім, більшість ефектів здатні обробляти великі буфери даних, а використання таких буферів значно зменшує час, потрібний для обробки даних.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
uk: Розмір &буфера (від 8 до 1048576 семплів):

en: Latency Compensation
uk: Компенсація латентності

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
uk: У межах частини процедури обробки, деякі ефекти VST мають затримати повернення даних до Audacity. Якщо не компенсувати цю затримку, ви помітите, що до звукових даних вставляються невеличкі фрагменти тиші. Позначення цього пункту надасть змогу компенсувати затримку, але таке компенсування працює не для усіх ефектів VST.

en: Enable &compensation
uk: Увімкнути &компенсацію

en: Graphical Mode
uk: Графічний режим

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
uk: У більшості ефектів VST для встановлення значень параметрів передбачено графічний інтерфейс. Також можна скористатися базовим текстовим методом. Для застосування змін слід закрити вікно ефекту, а потім знову його відкрити.

en: Enable &graphical interface
uk: Увімкнути &графічний інтерфейс

en: Save VST3 Preset As:
uk: Зберегти налаштування VST3 як:

en: VST3 preset file
uk: файл наборів шаблонів VST3

en: Load VST3 preset:
uk: Завантажити шаблон VST3:

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
uk: У межах частини процедури обробки, деякі ефекти VST3 мають затримати повернення даних до Audacity. Якщо не компенсувати цю затримку, ви помітите, що до звукових даних вставляються невеличкі фрагменти тиші. Позначення цього пункту надасть змогу компенсувати затримку, але таке компенсування працює не для усіх ефектів VST3.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
uk: У більшості ефектів VST3 для встановлення значень параметрів передбачено графічний інтерфейс. Також можна скористатися базовим текстовим методом. Для застосування змін слід закрити вікно ефекту, а потім знову його відкрити.

en: Dept&h (%):
uk: &Глибина (%):

en: Reso&nance:
uk: &Резонанс:

en: Resonance
uk: Резонанс

en: Wah Frequency Offse&t (%):
uk: Зс&ув частоти «вау» (%):

en: Wah frequency offset in percent
uk: Зсув частоти «вау» (%)

en: Export Audio Unit Preset As %s:
uk: Експортувати набір шаблонів Audio Unit як %s:

en: Standard Audio Unit preset file
uk: Стандартний файл набору шаблонів Audio Unit

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
uk: Не вдалося експортувати набір «%s»
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
uk: Експортувати набори налаштувань Audio Unit

en: Import Audio Unit Preset As %s:
uk: Імпортувати набір шаблонів Audio Unit як %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
uk: Не вдалося імпортувати набір шаблонів «%s»
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
uk: Імпортувати набори налаштувань Audio Unit

en: Audio Unit Effect Options
uk: Параметри ефектів Audio Unit

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
uk: У межах частини процедури обробки, деякі ефекти Audio Unit мають затримати повернення даних до Audacity. Якщо не компенсувати цю затримку, ви помітите, що до звукових даних вставляються невеличкі фрагменти тиші. Позначення цього пункту надасть змогу компенсувати затримку, але таке компенсування працює не для усіх ефектів Audio Unit.

en: User Interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
uk: Виберіть «Повний», щоб скористатися графічним інтерфейсом, якщо такий надається Audio Unit. Виберіть «Типовий», щоб скористатися інтерфейсом, який надає система. Виберіть «Базовий», щоб скористатися базовим текстовим інтерфейсом. Щоб внесені вами зміни набули чинності, вікно ефекту слід закрити і відкрити знову.

en: Select &interface
uk: Вибір і&нтерфейсу

en: Full
uk: Повний

en: Generic
uk: Типовий

en: Basic
uk: Базовий

en: Effect Output
uk: Результат ефекту

en: LADSPA Effect Options
uk: Параметри ефектів LADSPA

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
uk: У межах частини процедури обробки, деякі ефекти LADSPA мають затримати повернення даних до Audacity. Якщо не компенсувати цю затримку, ви помітите, що до звукових даних вставляються невеличкі фрагменти тиші. Позначення цього пункту надасть змогу компенсувати затримку, але таке компенсування працює не для усіх ефектів LADSPA.

en: Couldn't instantiate effect
uk: Не вдалося обробити ефект

en: LV2 Effect Settings
uk: Параметри ефектів LV2

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
uk: Розмір &буфера (від 8 до %d семплів):

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
uk: У межах частини процедури обробки, деякі ефекти LV2 мають затримати повернення даних до Audacity. Якщо не компенсувати цю затримку, ви помітите, що до звукових даних вставляються невеличкі фрагменти тиші. Позначення цього пункту надасть змогу компенсувати затримку, але таке компенсування працює не для усіх ефектів LV2.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
uk: У ефектів LV2 може для встановлення значень параметрів передбачено графічний інтерфейс. Також можна скористатися базовим текстовим методом. Для застосування змін слід закрити вікно ефекту, а потім знову його відкрити.

en: "%s" is not a valid file path.
uk: «%s» не є коректним шляхом до файлів.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
uk: Непарні лапки у
    %s

en: Enter Nyquist Command:
uk: Введіть Nyquist-команду:

en: &Load
uk: &Завантажити

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
uk: скрипти Nyquist

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
uk: скрипти Lisp

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
uk: Поточну програму було змінено.
    Відкинути зміни?

en: File could not be loaded
uk: Не вдалося завантажити файл

en: File could not be saved
uk: Не вдалося зберегти файл

en: Value range:
    %s to %s
uk: Діапазон значень:
    від %s до %s

en: Value Error
uk: Помилка значення

en: Select a file
uk: Виберіть файл

en: Save file as
uk: Зберегти файл як

en: Debug Output:
uk: Діагностичне виведення:

en: Vamp Effects
uk: Ефекти Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
uk: Надає підтримку ефектів Vamp у Audacity

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
uk: Вибачте, не вдалося завантажити додаток Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
uk: Вибачте, не вдалося запустити додаток Vamp.

en: Plugin Settings
uk: Параметри додатка

en: Program
uk: Програма

en: Entire &Project
uk: Увесь &проєкт

en: M&ultiple Files
uk: Д&екілька файлів

en: Curren&t Selection
uk: П&оточне позначене

en: Using Label/Track Name
uk: Використовується мітка/назва доріжки

en: Numbering before Label/Track Name
uk: Нумерація перед міткою/назвою доріжки

en: Numbering after File name prefix
uk: Нумерація після префікса назви файла

en: Export Range:
uk: Діапазон експортування:

en: Export entire project
uk: Експортувати увесь проєкт

en: Export multiple files
uk: Експортувати декілька файлів

en: Export current selection
uk: Експортувати поточне позначене

en: Trim blank space before first clip
uk: Обрізати порожнє до першого кліпу

en: Split files based on:
uk: Розділити файли за принципом:

en: Include audio before first label
uk: Включати звук перед першою міткою

en: Name files:
uk: Назви файлів:

en: File name prefix:
uk: Префікс назви файла:

en: Overwrite existing files
uk: Перезаписати наявні файли

en: &Export
uk: &Експорт

en: Unable to create destination folder
uk: Не вдалося створити теку призначення

en: Successfully exported the following %lld file(s).
uk: Успішно експортовано %lld файлів з наведеного нижче списку.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
uk: Після експортування %lld файлів з наведеного нижче списку щось пішло не так.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
uk: Експортування було скасовано після завершення експортування %lld файлів з наведеними нижче назвами.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
uk: Експортування було зупинено після завершення експортування %lld файлів з наведеними нижче назвами.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
uk: Після експортування %lld файлів з наведеними нижче назвами щось пішло не так.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
uk: Файл з назвою «%s» вже існує.  Замінити?

en: All selected audio is muted.
uk: Всі позначені ділянки звукових доріжок замінено тишею.

en: Continue to export remaining files?
uk: Продовжити експортування решти файлів?

en: Custom Sample Rate
uk: Нетипова частота дискретизації

en: New sample rate (Hz):
uk: Нова частота дискретизації (Гц):

en: File &Name:
uk: &Назва файла:

en: Fo&lder:
uk: &Тека:

en: &Format:
uk: &Формат:

en: Audio options
uk: Параметри звуку

en: Channels
uk: Канали

en: M&ono
uk: &Моно

en: &Stereo
uk: С&терео

note: i18n-hint refers to custom channel mapping configuration
en: Custom mappin&g
uk: Нетипова п&рив'язка

note: i18n-hint accessibility hint, refers to export channel configuration
en: Configure custom mapping
uk: Налаштувати нетипову прив'язку

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Sample &Rate
uk: &Частота дискретизації

en: Choose a location to save the exported files
uk: Виберіть каталог для експортування файлів

en: Advanced Mixing Options
uk: Додаткові параметри мікшування

en: %d Hz (custom)
uk: %d Гц (нетипова)

en: Other...
uk: Інша…

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
uk: %s - Л

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
uk: %s - П

en: Output Channels: %2d
uk: Вихідні канали: %2d

en: Mixer Panel
uk: Панель мікшера

en: Channel: %2d
uk: Канал: %2d

en: No format specific options
uk: Немає специфічних для формату параметрів

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
uk: Імпортувати як файл необроблених даних

en: Import Raw Data
uk: Імпорту raw-файлі

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
uk: Без урахування порядку байтів

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
uk: Типовий порядок байтів

en: 1 Channel (Mono)
uk: 1 канал (моно)

en: 2 Channels (Stereo)
uk: 2 канали (стерео)

en: %d Channels
uk: %d каналів

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: Byte order:
uk: Порядок байтів:

en: Channels:
uk: Канали:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
uk: Початковий зсув:

en: bytes
uk: байтів

en: Amount to import:
uk: Величина яку імпортувати:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
uk: Частота дискретизації:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
uk: Виявити

en: &Import
uk: &Імпорт

en: Bad data size. Could not import audio
uk: Помилковий розмір даних. Не вдалося імпортувати звукові дані

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
uk[0]: %s %s, %d з %d кліпу %s
uk[1]: %s %s, %d з %d кліпів %s
uk[2]: %s %s, %d з %d кліпу %s
uk[3]: %s %s, %d з %d кліпу %s

en: start
uk: початок

en: end
uk: кінець

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
uk[0]: %s %s і %s %s, %d і %d з %d кліпу %s
uk[1]: %s %s і %s %s, %d і %d з %d кліпів %s
uk[2]: %s %s і %s %s, %d і %d з %d кліпів %s
uk[3]: %s %s і %s %s, %d і %d з %d кліпів %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
uk[0]: %s, %d з %d кліпу %s
uk[1]: %s, %d з %d кліпів %s
uk[2]: %s %d з %d кліпів %s
uk[3]: %s %d з %d кліпу %s

en: Moved clips to the right
uk: Кліпи пересунуто праворуч

en: Moved clips to the left
uk: Кліпи пересунуто ліворуч

en: Move audio clips
uk: Пересунути звукові кліпи

en: clip not moved
uk: кліп не пересунуто

en: Audi&o Clips
uk: Зв&укові кліпи

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
uk: Від межі п&опереднього кліпу до курсора

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
uk: Від курсора до ме&жі наступного кліпу

en: Previo&us Clip
uk: Поп&ередній кліп

en: Select Previous Clip
uk: Позначити попередній кліп

en: N&ext Clip
uk: Н&аступний кліп

en: Select Next Clip
uk: Позначити наступний кліп

en: Pre&vious Clip Boundary
uk: Межа п&опереднього кліпу

en: Cursor to Prev Clip Boundary
uk: Курсор на межу попереднього кліпу

en: Ne&xt Clip Boundary
uk: Межа н&аступного кліпу

en: Cursor to Next Clip Boundary
uk: Курсор на межу наступного кліпу

en: Time Shift &Left
uk: Часовий зсув &ліворуч

en: Time Shift &Right
uk: Часовий зсув &праворуч

en: Pasted text from the clipboard
uk: Текст вставлений з буферу обміну

en: Pasted from the clipboard
uk: Вставка з буферу

en: Nothing to undo
uk: Немає що скасувати

en: Nothing to redo
uk: Немає що повторити

en: Cut to the clipboard
uk: Вирізати у буфер

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
uk: Вилучено %.2f секунд починаючи з t=%.2f

en: Paste clip
uk: Вставити кліп

en: Pasting clip contents, please wait
uk: Вставлення даних кліпу. Будь ласка зачекайте.

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
uk: Дані, які ви намагаєтеся вставити поширюються на більшу кількість доріжок, ніж зараз доступно. Додайте доріжки і повторіть спробу.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
uk: Позначено менше доріжок, ніж потрібно для розміщення скопійованих даних. Позначте додаткові доріжки і повторіть спробу.

en: Duplicated
uk: Продубльовано

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Cut to clipboard and leave gap
uk: Вирізати до буфера і лишити прогалину

en: Cut and leave gap
uk: Вирізати і лишити прогалину

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
uk: Вилучено розділенням %.2f секунд починаючи з t=%.2f

en: Split Delete
uk: Розділити вилученням

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
uk: У вибраній ділянці доріжки записано %.2f секунд тиші з %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
uk: Створити тишу

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
uk: Обрізати позначені звукові доріжки з %.2f секунд до %.2f секунд

en: Trim Audio
uk: Обрізати звук

en: Split
uk: Розділити

en: Split to new track
uk: Відокремити у нову доріжку

en: Split New
uk: Відокремити у нову доріжку

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
uk: З'єднано %.2f секунд з часу t=%.2f

en: Join
uk: З'єднати

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
uk: Від’єднано %.2f секунд, починаючи з t=%.2f

en: Detach
uk: Від’єднати

en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
uk: &Вирізати

en: &Delete
uk: В&илучити

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
uk: &Копіювати

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
uk: Вст&авити

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
uk: Ду&блювати

en: R&emove Special
uk: &Особливе вилучення

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: &Cut and leave gap
uk: &Вирізати і лишити прогалину

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: &Delete and leave gap
uk: Ви&лучити і лишити прогалину

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
uk: Заповнити &тишею

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
uk: О&брізати звук

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
uk: Розді&лити

en: Split Ne&w
uk: Розділити зі створенням &нового

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
uk: &З'єднати

en: Detac&h at Silences
uk: Р&оз'єднати за тишею

en: Pre&ferences
uk: &Параметри…

en: &Delete Key
uk: Клавіша ви&лучення

en: Delete Key&2
uk: Клавіша вилучення &2

en: Ext&ra
uk: Д&одаткові

en: Enable &Full Screen
uk: &На увесь екран

en: Cannot proceed to export.
uk: Неможливо продовжити експортування.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
uk: Не вдалося створити каталог «%s». 
    Уже існує файл із такою назвою.

en: There are no label tracks to export.
uk: Немає доріжок з мітками для експорту.

en: Imported labels from '%s'
uk: Імпортовано мітки з файла «%s»

en: Import Labels
uk: Імпорт позначок

en: &Dangerous Reset...
uk: &Небезпечне скидання…

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
uk: Відкрити недавні

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
uk: Недавні &файли

en: &Save Project
uk: З&берегти проєкт

en: Save Project &As...
uk: Зберегти проєкт &як…

en: &Backup Project...
uk: Створити &резервну копію проєкту…

en: &Export Audio...
uk: &Експортувати звукові дані…

en: Expo&rt Other
uk: &Експортувати інше

en: Export &Labels...
uk: Експортувати &мітки…

en: &Audio...
uk: &Звукові дані…

en: &Labels...
uk: &Мітки…

en: &Raw Data...
uk: &Необроблені дані…

en: &Close Project
uk: З&акрити проєкт

en: Export as MP&3
uk: Експортувати як MP&3

en: Export as &WAV
uk: Експортувати як &WAV

en: Export as &OGG
uk: Експортувати як &OGG

en: Export as FLAC
uk: Експортувати як FLAC

en: Expo&rt Selected Audio...
uk: Експо&ртувати позначені звукові дані…

en: Do you have these problems?
uk: У вас виникли саме ці проблеми?

en: Fix
uk: Виправити

en: Quick Fixes
uk: Швидкі виправлення

en: Nothing to do
uk: Нічого робити

en: No quick, easily fixed problems were found
uk: Не виявлено простих проблем, які можна було б виправити

en: Clocks on the Tracks
uk: Годинники на доріжках

en: Can't select precisely
uk: Не вдалося точно позначити

en: Recording stops and starts
uk: Запис припиняється і розпочинається

en: Fixed
uk: Виправлено

en: Audio Device Info
uk: Інформація про аудіопристрої

en: &Quick Help
uk: &Швидка довідка

en: &Manual
uk: Під&ручник

en: Audacity &Support
uk: С&упровід Audacity

en: &Diagnostics
uk: Діа&гностика

en: Au&dio Device Info...
uk: Інформація про &аудіопристрій…

en: &Generate Support Data...
uk: С&творити дані для супроводу…

en: &Check for Updates...
uk: П&еревірити наявність оновлень…

en: &About Audacity
uk: &Про Audacity

en: Added label
uk: Мітку додано

en: Paste Text to New Label
uk: Вставити текст до нової мітки

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
uk: Ділянки звуку з мітками вирізано до буфера обміну даними

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
uk: Вирізати позначений звук

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
uk: Вилучено позначені ділянки звуку

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
uk: Вилучити позначений звук

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
uk: Вирізати ділянки звуку з мітками до буфера і лишити прогалину

en: Cut labeled audio and leave gap
uk: Вирізати звук з мітками і лишити прогалину

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
uk: Розрізано вилучені ділянки звуку з мітками

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
uk: Вилучити позначений звук з розрізанням

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
uk: Позначений звук замінено тишею

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
uk: Замінити позначений звук тишею

en: Copied labeled audio regions to clipboard
uk: Ділянки звуку з мітками скопійовано до буфера обміну

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
uk: Копіювати позначений звук

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
uk: Позначені ділянки звукових доріжок розрізано (у пунктах або за ділянками)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
uk: Розрізати позначений звук

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
uk: Позначені ділянки звукових доріжок з’єднано (у пунктах або за ділянками)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
uk: З’єднати позначений звук

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
uk: Позначені ділянки звуку від’єднано

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
uk: Від’єднати позначений звук

en: Created new label track
uk: Створено нову доріжку для позначок

en: New Track
uk: Нова доріжка

en: &Labels
uk: &Мітки

en: Label &Editor
uk: &Редактор міток

en: Add Label at &Selection
uk: Додати позначку до ви&браної області

en: Add Label at &Playback Position
uk: Додати позначку на позицію &відтворення

en: Paste Te&xt to New Label
uk: Вставити те&кст до нової мітки

en: &Typing Creates New Labels
uk: &Набирання з клавіатури створює нові мітки

en: La&beled Audio
uk: Звук з м&іткою

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
uk: &Вирізати

en: Cut by label
uk: Розрізати за міткою

en: Delete by label
uk: Вилучити за міткою

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: C&ut and leave gap
uk: Ви&різати і лишити прогалину

en: Cut by labels and leave gap
uk: Вирізати за мітками і лишити прогалину

en: De&lete and leave gap
uk: Ви&лучити і лишити прогалину

en: Delete by labels and leave gap
uk: Вилучити за мітками і лишити прогалину

en: Silence &Audio
uk: Заповнити &тишею

en: Label Silence
uk: Заповнити мітку тишею

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
uk: &Копіювати

en: Label Copy
uk: Копіювання мітки

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
uk: Розді&лити

en: Label Split
uk: Поділ за міткою

en: Label Join
uk: З'єднання за міткою

en: &Label Track
uk: Доріжку для &міток

en: ...
uk: …

en: Uncategorized
uk: Поза категоріями

en: Move Backward Through Active Windows
uk: Пересунутися назад списком активних вікон

en: Move Forward Through Active Windows
uk: Пересунутися вперед списком активних вікон

en: Foc&us
uk: &Фокус

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
uk: Пове&рнутися з панелей інструментів до доріжок

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
uk: Перейти &вперед з панелей інструментів до доріжок

en: Move Focus to &Previous Track
uk: Пересунути фокус на &попередню доріжку

en: Move Focus to &Next Track
uk: Пересунути фокус на &наступну доріжку

en: Move Focus to &First Track
uk: Пересунути фокус на пер&шу доріжку

en: Move Focus to &Last Track
uk: Пересунути фокус на &останню доріжку

en: Move Focus to P&revious and Select
uk: Пересунути фокус на &попередню і позначити

en: Move Focus to N&ext and Select
uk: Пересунути фокус на &наступну і позначити

en: &Toggle Focused Track
uk: Перемкнути доріжку з &фокусом

en: Toggle Focuse&d Track
uk: Перемкнути дорі&жку з фокусом

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
uk: Запис до журналу вестиметься після перезапуску Audacity.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
uk: Після перезапуску Audacity запис до журналу не вестиметься.

en: Plugin Manager
uk: Керування додатками

en: Repeat Last Generator
uk: Повторити останній генератор

en: Effe&ct
uk: &Ефекти

en: Add Realtime Effects
uk: Додати ефекти реального часу

en: Repeat Last Effect
uk: Повторити попередній ефект

en: &Analyze
uk: &Аналіз

en: Repeat Last Analyzer
uk: Повторити останній аналізатор

en: T&ools
uk: &Інструменти

en: Reset &Configuration
uk: Скинути нала&штування

en: &Run Benchmark...
uk: &Тестування швидкодії…

en: Simulate Recording Errors
uk: Імітувати помилки запису

en: Detect Upstream Dropouts
uk: Виявляти провали у початкових даних

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
uk: Записувати журнал

en: Set Left Selection Boundary
uk: Встановити лівий обмежувач вибраної області

en: Set Right Selection Boundary
uk: Встановити праву точку обмеження вибраного

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
uk: Ділянки пошуку перетину нуля перетинають розтягнуті кліпи.

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
uk: &Вибір

en: &All
uk: &Все

en: &None
uk: &Нічого

en: Select None
uk: Зняти позначення

en: &Tracks
uk: Д&оріжки

en: In All &Tracks
uk: У всіх &доріжках

en: In All &Sync-Locked Tracks
uk: У всіх доріжках з с&инхронізацією-прив’язкою

en: Select Sync-Locked
uk: Позначити із фіксуванням синхронізації

en: R&egion
uk: О&бласть

en: &Left at Playback Position
uk: &Ліворуч від поточної позиції

en: Set Selection Left at Play Position
uk: Встановити ліву межу позначеного у позиції відтворення

en: &Right at Playback Position
uk: &Праворуч від поточної позиції

en: Set Selection Right at Play Position
uk: Встановити праву межу позначеного у позиції відтворення

en: Track &Start to Cursor
uk: Від п&очатку до курсора

en: Select Track Start to Cursor
uk: Позначити від початку доріжки до курсора

en: Cursor to Track &End
uk: Від курсора до &кінця

en: Select Cursor to Track End
uk: Позначити від курсора до кінця доріжки

en: Track Start to En&d
uk: Від початку доріжки до кі&нця

en: Select Track Start to End
uk: Позначити від початку доріжки до кінця

en: S&tore Selection
uk: З&берегти позначене

en: Retrieve Selectio&n
uk: Отримати поз&начене

en: Cursor to Stored &Cursor Position
uk: Курсор на збережену поз&ицію курсора

en: Select Cursor to Stored
uk: Позначити від курсора до збереженого

en: Store Cursor Pos&ition
uk: Зберегти пози&цію курсора

en: At &Zero Crossings
uk: До &нульових точок

en: Select Zero Crossing
uk: Позначити перетин нуля

en: &Selection
uk: П&означене

en: Snap-To &Off
uk: В&имкнути прилипання

en: Snap-To &Nearest
uk: Приліпити до &найближчого

en: Snap-To &Prior
uk: Приліпити до &попереднього

en: Selection to &Start
uk: Позначити до &початку

en: Selection to En&d
uk: Позначити до &кінця

en: Selection Extend &Left
uk: Розтягнути позначене &ліворуч

en: Selection Extend &Right
uk: Розтягнути позначене &праворуч

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
uk: Встановити (або Поширити) л&іве позначене

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
uk: Встановити (або Поширити) пр&аву мітку вибору

en: Selection Contract L&eft
uk: Стягнути позначене л&іворуч

en: Selection Contract R&ight
uk: Стягнути позначене п&раворуч

en: &Cursor to
uk: &Курсор у позицію

en: Selection Star&t
uk: По&чаток позначеного

en: Cursor to Selection Start
uk: Курсор на початок позначеного

en: Selection En&d
uk: &Кінець позначеного

en: Cursor to Selection End
uk: Курсор на кінець позначеного

en: Track &Start
uk: Поч&аток доріжки

en: Cursor to Track Start
uk: Курсор на початок доріжки

en: Track &End
uk: &Кінець доріжки

en: Cursor to Track End
uk: Курсор на кінець доріжки

en: &Project Start
uk: П&очаток проєкту

en: Cursor to Project Start
uk: Курсор на початок проєкту

en: Project E&nd
uk: К&інець проєкту

en: Cursor to Project End
uk: Курсор на кінець проєкту

en: &Cursor
uk: &Курсор

en: Cursor &Left
uk: Курсор &ліворуч

en: Cursor &Right
uk: Курсор &праворуч

en: Cursor Sh&ort Jump Left
uk: Короткий перехі&д курсора ліворуч

en: Cursor Shor&t Jump Right
uk: Короткий пере&хід курсора праворуч

en: Cursor Long J&ump Left
uk: Довгий пе&рехід курсора ліворуч

en: Cursor Long Ju&mp Right
uk: Довгий п&ерехід курсора праворуч

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
uk: Пози&ціювати

en: Short Seek &Left During Playback
uk: Короткий перехід &ліворуч під час відтворення

en: Short Seek &Right During Playback
uk: Короткий перехід п&раворуч під час відтворення

en: Long Seek Le&ft During Playback
uk: Довгий перехід &ліворуч під час відтворення

en: Long Seek Rig&ht During Playback
uk: Довгий перехід п&раворуч під час відтворення

en: Tim&eline
uk: &Монтажний стіл

en: &Toolbars
uk: П&енали

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
uk: Від&новити панелі

en: Mix
uk: Мікшер

en: Rendered all audio in track '%s'
uk: Оброблено всю аудіоінформацію у доріжці «%s»

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
uk: Обробити

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
uk: Змікшовано та перетворено %d доріжок у одну нову стереодоріжку

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
uk: Змікшовано та перетворено %d доріжок у одну монодоріжку

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
uk: Панорамовані звукові доріжки

en: Pan Track
uk: Панорамувати доріжку

en: Start to &Zero
uk: Почати з &нуля

en: Start to &Cursor/Selection Start
uk: Почати з &курсора або початку позначеного

en: Start to Selection &End
uk: Почати з &кінця позначеного

en: End to Cu&rsor/Selection Start
uk: Завершити на к&урсорі або початку позначеного

en: End to Selection En&d
uk: Завершити на &кінці позначеного

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
uk: Початок вирівняно/пересунуто до нуля

en: Aligned start to zero
uk: Початок вирівняно до нуля

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
uk: Вирівняти/Пересунути початок

en: Align Start
uk: Вирівняти початок

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
uk: Початок вирівняно/пересунуто до курсора або початку позначеного

en: Aligned start to cursor/selection start
uk: Початок вирівняно до курсора або початку позначеного

en: Aligned/Moved start to selection end
uk: Початок вирівняно/пересунуто до кінця позначеного

en: Aligned start to selection end
uk: Початок вирівняно до кінця позначеного

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
uk: Кінець вирівняно/пересунуто до курсора або початку позначеного

en: Aligned end to cursor/selection start
uk: Кінець вирівняно до курсора або початку позначеного

en: Align/Move End
uk: Вирівняти/Пересунути кінець

en: Align End
uk: Вирівняти кінець

en: Aligned/Moved end to selection end
uk: Кінець вирівняно/пересунуто до кінця позначеного

en: Aligned end to selection end
uk: Кінець вирівняно до кінця позначеного

en: Aligned/Moved end to end
uk: Кінець вирівняно/пересунуто до кінця

en: Aligned end to end
uk: Кінець вирівняно до кінця

en: Align/Move End to End
uk: Вирівняти/Пересунути кінець до кінця

en: Align End to End
uk: Вирівняти за кінцями

en: Aligned/Moved together
uk: Вирівняно/Пересунуто спільно

en: Aligned together
uk: Вирівняно спільно

en: Align/Move Together
uk: Вирівняти/Пересунути спільно

en: Align Together
uk: Спільне вирівнювання

en: Synchronize MIDI with Audio
uk: Синхронізувати MIDI зі звуком

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
uk: Синхронізація запису MIDI та звукової доріжки

en: Adjusted gain
uk: Підсилення скореговано

en: Gain
uk: Гучність

en: Adjusted Pan
uk: Панорамування скореговано

en: The entered value is invalid
uk: Введене значення є некоректним

en: Resampling track %d
uk: Зміна частоти доріжки %d

en: Resampled audio track(s)
uk: Звукові доріжки зі зміненою частотою

en: Resample Track
uk: Змінити частоту дискретизації

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
uk: Будь ласка, виберіть принаймні одну звукову доріжку або доріжку MIDI.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
uk: Вирівнювання завершено: MIDI з %.2f до %.2f секунд, звук з %.2f до %.2f секунд.

en: Sync MIDI with Audio
uk: Синхронізувати MIDI зі звуком

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
uk: Помилка вирівнювання: занадто короткі вхідні дані, MIDI з %.2f до %.2f секунд, звук з %.2f до %.2f секунд.

en: Internal error reported by alignment process.
uk: Процедура вирівнювання повідомила про внутрішню помилку.

en: Tracks sorted by time
uk: Доріжки впорядковані за часом

en: Sort by Time
uk: Впорядкувати за часом

en: Tracks sorted by name
uk: Доріжки впорядковані за назвою

en: Sort by Name
uk: Впорядкувати за назвою

en: Can't delete track with active audio
uk: Не вдалося вилучити доріжку з активним аудіо

en: Add &New
uk: Додати &нову

en: Mi&x
uk: Мі&кшування

en: Mix Stereo Down to &Mono
uk: Змікшувати стерео у &моно

en: Mi&x and Render
uk: Змі&кшувати і обробити

en: Mix and Render to Ne&w Track
uk: Змікшувати і обробити як &нову доріжку

en: &Resample...
uk: &Змінити частоту…

en: Remo&ve Tracks
uk: В&илучити доріжки

en: M&ute/Unmute
uk: &Вимкнути/Увімкнути звук

en: &Mute All Tracks
uk: &Вимкнути звук на всіх доріжках

en: &Unmute All Tracks
uk: &Увімкнути звук на всіх доріжках

en: Mut&e Tracks
uk: &Вимкнути звук на доріжках

en: U&nmute Tracks
uk: &Увімкнути звук на доріжках

en: &Pan
uk: Па&норамування

en: &Left
uk: &Ліворуч

en: Pan Left
uk: Панорамувати ліворуч

en: &Right
uk: &Праворуч

en: Pan Right
uk: Панорамувати праворуч

en: &Center
uk: За &центром

en: Pan Center
uk: Панорамувати за центром

en: &Align Tracks
uk: Ви&рівняти доріжки

en: &Align End to End
uk: &Вирівняти за кінцями

en: Align &Together
uk: Спі&льне вирівнювання

en: &Move Selection with Tracks
uk: Пересувати по&значене з доріжками

en: Move Sele&ction and Tracks
uk: Пересувати по&значене і доріжки

en: S&ort Tracks
uk: Вп&орядкувати доріжки

en: By &Start Time
uk: За часом &початку

en: By &Name
uk: за &назвою

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
uk: Синхронізувати доріжки (&блокувати синхронізацію)

en: &Track
uk: &Доріжка

en: Change P&an on Focused Track...
uk: Змінити п&ерегляд на доріжці у фокусі…

en: Pan &Left on Focused Track
uk: Пересунутися &ліворуч на доріжці у фокусі

en: Pan &Right on Focused Track
uk: Пересунутися п&раворуч на доріжці у фокусі

en: Change Gai&n on Focused Track...
uk: Змінити пі&дсилення для активної доріжки…

en: &Increase Gain on Focused Track
uk: З&більшити підсилення для активної доріжки

en: &Decrease Gain on Focused Track
uk: З&меншити підсилення для активної доріжки

en: Op&en Menu on Focused Track...
uk: Від&крити меню для поточної доріжки…

en: M&ute/Unmute Focused Track
uk: &Вимкнути або увімкнути звук на фокусованій доріжці

en: &Solo/Unsolo Focused Track
uk: Увімкнути або вимкнути с&оло для активної доріжки

en: Delete Fo&cused Track
uk: Ви&лучити фокусовану доріжку

en: Move Focused Track U&p
uk: Пересунути фокусовану доріжку &вище

en: Move Focused Track Do&wn
uk: Пересунути фокусовану доріжку &нижче

en: Move Focused Track to T&op
uk: Пересунути фокусовану доріжку на &початок

en: Move Focused Track to &Bottom
uk: Пересунути фокусовану доріжку у &кінець

en: no label track
uk: немає доріжки міток

en: no label track at or below focused track
uk: немає доріжки міток на фокусованій доріжці чи під нею

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
uk: %s %d з %d

en: no labels in label track
uk: немає міток на доріжці міток

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
uk: Встановити по&чаток циклу

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
uk: Встановити &кінець циклу

en: Please select in a mono track.
uk: Будь ласка, виберіть звукову доріжку моно.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
uk: Будь ласка, виберіть звукову доріжку стерео або дві доріжки моно.

en: Please select at least %d channels.
uk: Будь ласка, виберіть принаймні %d каналів.

en: Please select a time within a clip.
uk: Будь ласка, виберіть момент часу у кліпі.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
uk: &Керування

en: Pl&aying
uk: Ві&дтворення

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
uk: Ві&дтворити/Зупинити

en: Play/Stop and &Set Cursor
uk: Пуск/Стоп і вс&тановлення курсора

en: Play &Once/Stop
uk: Відтворити &раз/Стоп

en: &Pause
uk: П&ризупинити

en: &Recording
uk: &Записування

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
uk: &Записати

en: &Append Record
uk: До&лучити запис

en: Record &New Track
uk: Записати &нову доріжку

en: Punch and Rol&l Record
uk: Запис із п&ерезаписуванням

en: &Looping
uk: За&циклення

en: &Clear Loop
uk: З&няти циклічність

en: &Set Loop to Selection
uk: Ци&кл за позначеним

en: R&escan Audio Devices
uk: П&овторно виявити звукові пристрої

en: Transport &Options
uk: Параметри &керування

en: Set sound activation le&vel...
uk: Встановити &рівень активації звуком…

en: Enable sound a&ctivated recording
uk: Увімкнути запис з &активацією звуком

en: Hear &other tracks during recording
uk: Прослуховувати &інші доріжки під час записування

en: Enable audible input &monitoring
uk: Увімкнути сп&остеження за чутним вхідним сигналом

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
uk: А&втоматичне виправлення рівня запису (увімкн./вимкн.)

en: T&ransport
uk: &Керування

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
uk: Відтворити &раз

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
uk: З&упинити

en: Play &One Second
uk: Від&творити 1 секунду

en: Play to &Selection
uk: Відтворити до п&означеного

en: Play &Before Selection Start
uk: Відтворити &до початку позначеного

en: Play Af&ter Selection Start
uk: Відтворити піс&ля початку позначеного

en: Play Be&fore Selection End
uk: Відтворити &до кінця позначеного

en: Play Aft&er Selection End
uk: Відтворити п&ісля кінця позначеного

en: Play Before a&nd After Selection Start
uk: Відтворити до і &після початку позначеного

en: Play Before an&d After Selection End
uk: Відтворити до &і після кінця позначеного

en: Play C&ut Preview
uk: Прослуховування ви&різаного

en: Move to Pre&vious Label
uk: Перейти до п&опередньої мітки

en: Move to Ne&xt Label
uk: Перейти до &наступної мітки

en: &View
uk: П&ерегляд

en: &Zoom
uk: &Масштаб

en: Zoom &In
uk: З&більшити

en: Zoom &Normal
uk: Зви&чайний розмір

en: Zoom &Out
uk: З&меншити

en: &Zoom to Selection
uk: Мас&штабувати до вибраного

en: Zoom &Toggle
uk: &Перемкнути масштаб

en: T&rack Size
uk: Р&озмір доріжки

en: &Fit to Width
uk: За &шириною

en: Fit to &Height
uk: За &висотою

en: &Collapse All Tracks
uk: &Згорнути всі доріжки

en: E&xpand Collapsed Tracks
uk: Роз&горнути згорнуті доріжки

en: Sk&ip to
uk: Проп&устити до

en: Selection Sta&rt
uk: По&чаток позначеного

en: Skip to Selection Start
uk: Прокрутити до початку позначеного

en: Skip to Selection End
uk: Прокрутити до кінця позначено

en: E&xtra Menus
uk: Д&одаткові меню

en: &Show Clipping in Waveform
uk: &Показувати зрізання на формі хвилі

en: Sho&w RMS in Waveform
uk: Показувати &СКВ на формі хвилі

en: Preferences for Application
uk: Налаштування програми

note: i18n-hint: Title for the panel in the application preferences dialog.
en: Update notifications
uk: Сповіщення щодо оновлень

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
uk: &Перевірити наявність оновлень

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
uk: Пошук оновлень програми потребує доступу до мережі. Щоб захистити ваші конфіденційні дані, Audacity не зберігає жодних особистих відомостей.

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that enables anonymous usage info.
en: &Usage info (UUID)
uk: Д&ані щодо користування (UUID)

note: i18n-hint: The second paragraph of app update notice dialog
en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
uk: Щоб допомогти нам у розумінні того, наскільки часто люди користуються Audacity, ми створимо випадковий ідентифікатор (UUID) для кожної встановленої копії. Це допоможе нам удосконалити можливості програми і запланувати її розвиток. У цьому ідентифікаторі не міститимуться будь-які дані для ідентифікації особистості користувача.

en: Batch
uk: Пакет

en: Preferences for Batch
uk: Налаштування пакетної оборобки

en: Behaviors
uk: Поведінка

en: &Don't apply effects in batch mode
uk: &Не застосовувати ефекти у пакетному режимі

en: Audio Settings
uk: Параметри звуку

en: %i Hz
uk: %i Гц

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
uk: Інтерфейс

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
uk: &Вузол:

en: Using:
uk: Використовується:

en: Playback
uk: Відтворення

en: &Device:
uk: П&ристрій:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
uk: Запис

en: De&vice:
uk: Пр&истрій:

en: Cha&nnels:
uk: &Канали:

en: &Project Sample Rate:
uk: Частота дискретизації про&єкту:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
uk: Частота дискретизації, яку буде використано при записуванні нових доріжок, мікшуванні доріжок та відтворенні у цьому проєкті.

en: D&efault Sample Rate:
uk: Т&ипова частота дискретизації:

en: Default Sample &Format:
uk: Типовий &формат семплу:

en: Latency
uk: Затримка

en: &Buffer length:
uk: &Розмір буфера:

en: &Latency compensation:
uk: Компенсація &латентності:

en: No audio interfaces
uk: Звукових інтерфейсів не виявлено

en: No devices found
uk: Пристроїв не виявлено

en: 1 (Mono)
uk: 1 (моно)

en: 2 (Stereo)
uk: 2 (стерео)

en: Device
uk: Пристрій

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
uk: Каталоги

en: Preferences for Directories
uk: Налаштування каталогів

en: Default directories
uk: Типові каталоги

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
uk: Не заповнюйте поле, щоб наказати програмі перейти до останнього каталогу, який було використано для цієї дії.
    Заповніть поле, щоб програма завжди переходила до відповідного каталогу для виконання цієї дії.

en: O&pen:
uk: Від&крити:

en: S&ave:
uk: З&берегти:

en: B&rowse...
uk: &Навігація…

en: &Import:
uk: &Імпорт:

en: Br&owse...
uk: Ви&брати…

en: &Export:
uk: &Експорт:

en: Bro&wse...
uk: &Навігація…

en: &Macro output:
uk: Виведене &макросом:

en: Temporary files directory
uk: Тека для тимчасових файлів

en: Brow&se...
uk: Ви&брати…

en: &Free Space:
uk: Ві&льне місце:

en: unavailable - above location doesn't exist
uk: недоступне — наведеної вище адреси не існує

en: Choose a location
uk: Виберіть місце

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
uk: 
    Каталогу %s не існує. Створити його?

en: Directory creation failed.
uk: Не вдалося створити каталог.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
uk: Не варто використовувати каталог %s (ризикуєте його автоматичним спорожненням)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
uk: Не вдалося встановити «Тимчасовий каталог».

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
uk: Не вдалося встановити каталог «Тимчасові файли».

en: Directory %s is not writable
uk: Немає прав на запис у каталог %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
uk: Зміни каталогу для зберігання тимчасових файлів не наберуть сили, доки програму Audacity не буде перезавантажено.

en: Temp Directory Update
uk: Оновлення теки тимчасових даних

en: 'Open' directory cannot be set.
uk: Не вдалося встановити каталог «Відкрити».

en: 'Save' directory cannot be set.
uk: Не вдалося встановити каталог «Зберегти».

en: 'Import' directory cannot be set.
uk: Не вдалося встановити каталог «Імпортувати».

en: 'Export' directory cannot be set.
uk: Не вдалося встановити каталог «Експортувати».

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
uk: Не вдалося встановити каталог «Виведення макросу».

en: Add new location
uk: Додати нове місце

en: Effects
uk: Ефекти

en: Preferences for Effects
uk: Налаштування ефектів

en: Sort by effect name
uk: Упорядкувати за назвами ефектів

en: Sort by publisher and effect name
uk: Упорядкувати за розповсюджувачем та назвами ефектів

en: Sort by type and effect name
uk: Упорядковати за типом та назвами ефектів

en: Group by publisher
uk: Групувати за розповсюджувачем

en: Group by type
uk: Групвати за типом

en: Group by category
uk: Групувати за категорією

en: Group by type and publisher
uk: Групувати за типом і розповсюджувачем

en: Effect Options
uk: Параметри ефектів

en: Effect menu &organization:
uk: Уп&орядкування меню ефектів:

en: Realtime effect o&rganization:
uk: Упо&рядкування ефектів реального часу

en: Instruction Set
uk: Набір інструкцій

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
uk: Ви&користовувати SSE/SSE2/…/AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
uk: Розташування додатків %s

en: &Skip effects scanning at startup
uk: П&пропустити пошук ефектів під час запуску

en: Open Plugin &Manager
uk: Відкрити &керування додатками

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
uk: Розш. імпортування

en: Preferences for ExtImport
uk: Налаштування ExtImport

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
uk: &Намагатися спочатку скористатися фільтром у вікні відкриття файлів

en: Rules to choose import filters
uk: Правила вибору фільтрів імпортування

en: File extensions
uk: Суфікси назв файлів

en: Mime-types
uk: Типи MIME

en: Importer order
uk: Порядок імпортування

en: Move rule &up
uk: Перес. ви&ще

en: Move rule &down
uk: Перес. &нижче

en: Move f&ilter up
uk: Перес. фільтр ви&ще

en: Move &filter down
uk: Перес. &фільтр нижче

en: &Add new rule
uk: &Додати нове правило

en: De&lete selected rule
uk: Ви&лучити позначене правило

en: Unused filters:
uk: Невикористані фільтри:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
uk: У назві одного з пунктів виявлено символи пробілів (звичайні пробіли, символи розриву рядка, табуляції). Ймовірно, їх використання може зашкодити пошуку відповідників. Якщо ці символи не було додано спеціально, рекомендуємо вам їх вилучити. Хочете, щоб Audacity вилучила пробіли?

en: Spaces detected
uk: Виявлено пробіли

en: Do you really want to delete selected rule?
uk: Ви справді бажаєте вилучити позначене правило?

en: Rule deletion confirmation
uk: Підтвердження вилучення правила

en: Ext Import
uk: Розш. імпортування

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Preferences for GUI
uk: Налаштування графічного інтерфейсу

en: Display
uk: Показ

en: &Language:
uk: &Мова:

en: Th&eme:
uk: &Тема:

en: Meter dB &range:
uk: &Діапазон індикатора у дБ:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
uk: Показувати «Як діс&тати довідку» під час запуску

en: Show e&xtra menus
uk: Показувати д&одаткові меню

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
uk: Показати альтернативний &стиль (Mac/PC)

en: &Beep on completion of longer activities
uk: &Гудок після завершення довготривалих операцій

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
uk: З&берігати мітки, якщо позначення прилипає до мітки

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
uk: Використовувати компонування зліва праворуч для мов із лівописом

en: Never use comma as decimal point
uk: Ніколи не використовувати кому замість десяткової крапки

en: GUI
uk: Інтерфейс

en: Language "%s" is unknown
uk: Невідома мова «%s»

en: Import / Export
uk: Імпорт / Експорт

en: Preferences for ImportExport
uk: Налаштування імпортування/експортування

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
uk: П&еремкнути перегляд на біти і розміри і вирівняти за музичною ґраткою

en: &Ask me each time
uk: &Питати кожного разу

en: Do &nothing
uk: &Нічого не робити

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
uk: Завжди &узгоджувати ритм циклу з ритмом проєкту

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
uk: Уз&годжувати ритм циклу з ритмом проєкту, якщо на лінійці показано «Такти і розміри»

en: &Do nothing
uk: &Нічого не робити

en: Music Imports
uk: Імпортування музики

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
uk: При імпортуванні музичного циклу до порожнього проєкту Audacity буде:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
uk: При імпортуванні музичного циклу до наявного (непорожнього) проєкту Audacity буде:

en: IMPORT EXPORT
uk: ІМПОРТ ЕКСПОРТ

en: Shortcuts
uk: Скорочення

en: Preferences for KeyConfig
uk: Налаштування клавіатурних комбінацій

en: Keyboard preferences currently unavailable.
uk: Зараз ви не можете налаштувати клавіатурні скорочення.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
uk: Відкрийте новий проєкт, щоб мати змогу змінити клавіатурні скорочення.

en: &Hotkey:
uk: К&лавіатурне скорочення:

en: &Tree
uk: &Ієрархія

en: &Name
uk: &Назва

en: &Key
uk: &Клавіша

en: Key Bindings
uk: Прив'язка до клавіш

en: View by:
uk: Критерій перегляду:

en: View by tree
uk: Перегляд за ієрархією

en: View by name
uk: Перегляд за назвою

en: View by key
uk: Перегляд за клавішами

en: Bindings
uk: Прив’язки

en: Short cut
uk: Скорочення

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
uk: Вс&тановити

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
uk: Примітка: натиснення комбінації клавіш Cmd+Q призведе до завершення. Усі інші комбінації є дійсними.

en: &Import...
uk: &Імпортувати…

en: &Defaults
uk: &Типові

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
uk: 
       *   «%s»  (оскільки скорочення «%s» вже використано для «%s»)

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
uk: Виберіть XML-файл, що містить комбінації клавіш Audacity…

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
uk: Помилка під час імпортування клавіатурних скорочень

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
uk: У файлі зі скороченнями містяться некоректні дублювання скорочень для «%s» і «%s».
    Нічого не імпортовано.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
uk: Завантажено %d комбінацій клавіш

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
uk: 
    У імпортованому файлів не міститься згадок вказаних нижче команд, але їхні скорочення було вилучено, оскільки вони конфліктують із іншими новими скороченнями:

en: Loading Keyboard Shortcuts
uk: Завантажуємо комбінації клавіш

en: Export Keyboard Shortcuts As:
uk: Експортувати комбінації клавіш як:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
uk: Помилка під час експортування клавіатурних скорочень

en: You may not assign a key to this entry
uk: Не можна призначати скорочення для цього пункту

en: You must select a binding before assigning a shortcut
uk: До призначення скорочення вам слід вибрати прив’язку

en: 
    
    	 and
uk: 
    
    	 і

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
uk: Клавіатурне скорочення «%s» вже призначено до такої дії:
    
    	%s
    
    Натисніть кнопку «Гаразд», щоб призначити скорочення до такої дії:
    
    	%s
    
    Якщо змінювати призначення не слід, натисніть кнопку «Скасувати».

en: Key Config
uk: Прив'язка до клавіш

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
uk: Пристрої MIDI

en: Preferences for MidiIO
uk: Налаштування MidiIO

en: No MIDI interfaces
uk: MIDI-інтерфейсів немає

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Using: PortMidi
uk: Використано: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
uk: &Латентність синтезатора MIDI (у мс):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
uk: Латентність синтезатора MIDI має бути визначено цілим числом

en: Midi IO
uk: В/В Midi

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
uk: Модулі

en: Preferences for Module
uk: Налаштування модуля

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
uk: Модулі є необов'язковими компонентами Audacity, які уможливлюють користування певними можливостями, зокрема імпортування та експортування. 
    Зазвичай, потреби у зміні цих параметрів не повинно бути.

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
uk: Зміни цих параметрів набудуть чинності лише після перезапуску Audacity.

en: Always ask
uk: Завжди питати

en: Failed
uk: Помилка

en: No choice made
uk: Вибір не зроблено

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
uk: Помилка: модулів не знайдено. Це може означати помилки під час встановлення.

en: Module
uk: Модуль

en: Preferences for Playback
uk: Налаштування відтворення

en: Effects Preview
uk: Прослуховування ефекту

en: &Length:
uk: &Тривалість:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
uk: Прослуховування результату вирізання

en: &Before cut region:
uk: Область п&еред вирізанням:

en: &After cut region:
uk: Область &після вирізання:

en: Seek Time when playing
uk: Час позиціювання під час відтворення

en: &Short period:
uk: &Короткий проміжок:

en: Lo&ng period:
uk: &Довгий проміжок:

en: &Micro-fades
uk: &Мікропереходи

en: Always scrub un&pinned
uk: Завжди витирати непри&шпилене

en: Audacity Preferences
uk: Параметри Audacity

en: Category
uk: Категорія

en: Preferences:
uk: Налаштування:

en: Preferences for Quality
uk: Налаштування якості

en: Real-time Conversion
uk: Перетворення у режимі реального часу

en: Sample Rate Con&verter:
uk: Пере&творювач част. дискр.:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
uk: Пі&дмішування шуму:

en: High-quality Conversion
uk: Високоякісне перетворення

en: Sample Rate Conver&ter:
uk: Перетвор&ювач част. дискр.:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
uk: Під&мішування шуму:

en: Preferences for Recording
uk: Налаштування записування

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
uk: Відтворювати ін&ші доріжки під час запису (перекриття)

en: Use &hardware to play other tracks
uk: Використовувати &апаратуру для відтворення інших доріжок

en: Audible input &monitoring
uk: Сп&остеження за чутним вхідним сигналом

en: Record on a new track
uk: Записати на нову доріжку

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
uk: Виявляти провали

en: Sound Activated Recording
uk: Запис з активацією звуком

en: &Enable
uk: &Увімкнути

en: Le&vel (dB):
uk: &Рівень (дБ):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
uk: Іменування записаних доріжок

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
uk: На основі даних:

en: Custom Track &Name
uk: Нетипова &назва доріжки

en: Custom name text
uk: Текст нетипової назви

en: Recorded_Audio
uk: Записаний_звук

en: &Track Number
uk: Номер &доріжки

en: System &Date
uk: &Дата у системі

en: System T&ime
uk: &Час у системі

en: Automated Recording Level Adjustment
uk: Автоматичне виправлення рівня запису

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
uk: Увімкнути автоматичне виправлення рівня запису.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
uk: Вихідне пікове значення:

en: Within:
uk: У межах:

en: Analysis Time:
uk: Тривалість зразка:

en: milliseconds (time of one analysis)
uk: мілісекунд (тривалість одного зразка)

en: Number of consecutive analysis:
uk: Кількість послідовних зразків:

en: 0 means endless
uk: 0 означає без кінця

en: Punch and Roll Recording
uk: Запис із перезаписуванням

en: Pre-ro&ll:
uk: Попереднє &накочування:

en: Cross&fade:
uk: П&еремішування:

en: Spectrogram Settings
uk: Параметри спектрограми

en: Spectrograms
uk: Спектрограми

en: Preferences for Spectrum
uk: Налаштування спектрограми

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
uk: Ви&користати налаштування

en: Scale
uk: Шкала

en: S&cale:
uk: Мас&штаб:

en: Mi&n Frequency (Hz):
uk: М&ін частота (Гц):

en: Ma&x Frequency (Hz):
uk: М&акс. частота (Гц):

en: Colors
uk: Кольори

en: &Gain (dB):
uk: &Збільшення (дБ):

en: &Range (dB):
uk: &Діапазон (дБ):

en: High &boost (dB/dec):
uk: Пі&дсилення високих (дБ/дес):

en: Algorithm
uk: Алгоритм

en: A&lgorithm:
uk: &Алгоритм:

en: Window &size:
uk: &Розмір вікна:

en: 8 - most wideband
uk: 8 — найширший

en: 32768 - most narrowband
uk: 32768 — найточніше

en: Window &type:
uk: &Тип вікна:

en: &Zero padding factor:
uk: &Нульовий коефіцієнт полів:

en: Ena&ble Spectral Selection
uk: &Увімкнути спектральний вибір

en: Show a grid along the &Y-axis
uk: Показувати сітку уздовж в&ісі Y

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
uk: Пошук нот FFT

en: Minimum Amplitude (dB):
uk: Мінімальна амплітуда (дБ):

en: Max. Number of Notes (1..128):
uk: Макс. кількість нот (1..128):

en: &Find Notes
uk: Зауваження щодо &пошуку

en: &Quantize Notes
uk: Зауваження щодо &квантизації

en: Global settings
uk: Загальні параметри

en: Ena&ble spectral selection
uk: &Увімкнути спектральний вибір

en: The maximum frequency must be an integer
uk: Максимально можлива частота повинна бути цілою величиною

en: The minimum frequency must be an integer
uk: Мінімальна частота має бути цілим числом

en: The gain must be an integer
uk: Значення підвищення має бути цілим

en: The range must be a positive integer
uk: Значення діапазону має бути цілим додатним числом

en: The frequency gain must be an integer
uk: Значення підвищення частоти не може бути цілим числом

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
uk: Мінімальна амплітуда (у дБ) має бути цілим значенням

en: The maximum number of notes must be an integer
uk: Максимальна кількість нот має бути цілим значенням

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
uk: Максимальна кількість нот має бути цілим значенням у межах від 1 до 128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
uk: Стиль

en: Preferences for Theme
uk: Налаштування теми

en: Info
uk: Інформація

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
uk: Зміна тем є експериментальною.
    
    Щоб спробувати її, натисніть «Зберегти кеш тем», потім знайдіть та змініть зображення та кольори у 
    ImageCacheVxx.png використовуючи редактор зображень, наприклад, Gimp.
    
    Натисніть «Завантажити кеш тем», щоб завантажити змінені зображення та кольори до Audacity.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
uk: Зберігання та завантаження файлів окремої теми використовує окремий файл для кожного зображення, 
    але інакше ту ж ідею.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
uk: Кеш тем — Зображення та колір

en: Save Theme Cache
uk: Зберегти кеш тем

en: Load Theme Cache
uk: Завантажити кеш тем

en: Individual Theme Files
uk: Індивідуальні файли теми

en: Save Files
uk: Зберегти файли

en: Load Files
uk: Завантажити файли

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
uk: Поведінка доріжок

en: Preferences for TracksBehaviors
uk: Налаштування поведінки доріжок

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
uk: Питати щоразу.
    Показувати це вікно кожного разу, коли ви вставляєте звукові дані.

en: &Select all audio, if selection required
uk: Поз&начати усе, якщо потрібно щось вибрати

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
uk: Дозволити &лінії розрізання

en: Editing a clip can &move other clips
uk: Редагування ві&дрізку може пересувати інші інші

en: &Always paste audio as new clips
uk: З&авжди вставляти звукові дані як нові кліпи

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
uk: «Пересунути фокус доріжки» &циклічно повторюється між доріжками

en: &Type to create a label
uk: &Натискання клавіші для створення мітки

en: Use dialog for the &name of a new label
uk: Діалогове вікно для &назви нової мітки

en: Solo &Button:
uk: Кнопка «&Соло»:

en: Pasted audio
uk: Вставлені звукові дані

en: Paste audio from other Audacity project as
uk: Вставити звукові дані з іншого проєкту Audacity як

en: Waveform
uk: Форма сигналу

en: Spectrogram
uk: Спектрограма

en: Connect dots
uk: З'єднання крапок

en: Stem plot
uk: Діаграма «стовбур-листя»

en: Fit to Width
uk: За шириною

en: Zoom to Selection
uk: Масштабувати до позначеного

en: Zoom Default
uk: Типовий масштаб

en: Minutes
uk: хвилини

en: 5ths of Seconds
uk: п'яті секунди

en: 10ths of Seconds
uk: десяті секунди

en: 20ths of Seconds
uk: двадцяті секунди

en: 50ths of Seconds
uk: п'ятидесяті секунди

en: 100ths of Seconds
uk: соті секунди

en: 500ths of Seconds
uk: п'ятсоті секунди

en: MilliSeconds
uk: мілісекунди

en: 4 Pixels per Sample
uk: 4 пікселі на семпл

en: Max Zoom
uk: Макс. масштаб

en: Preferences for Tracks
uk: Налаштування доріжок

en: Auto-&fit track height
uk: Автов&ибір висоти доріжки

en: Use &half-wave display when collapsed
uk: Показ пів&хвилі при згортанні

en: &Pinned Recording/Playback head
uk: При&шпилений початок запису/відтворення

en: A&uto-scroll if head unpinned
uk: А&втогортання, якщо відшпилено заголовок

en: Pinned &head position
uk: Позиція при&шпиленої голівки

en: Default &view mode:
uk: Типовий режим п&ерегляду:

en: Default Waveform scale:
uk: Типовий масштаб форми сигналу:

en: Display &samples:
uk: К-ть показаних с&емплів:

en: Default audio track &name:
uk: Типова назва з&вукової доріжки:

en: Zoom Toggle
uk: Перемикання масштабу

en: Preset 1:
uk: Шаблон 1:

en: Preset 2:
uk: Шаблон 2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
uk: Форми сигналу

en: Preferences for Waveforms
uk: Налаштування форми хвиль

en: Waveform dB &range:
uk: Ді&апазон сигналу у дБ:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
uk: Налаштування звуку

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
uk: В&узол

en: &Playback Device
uk: Пристрій від&творення

en: &Recording Device
uk: Пристрій за&пису

en: Recording &Channels
uk: &Канали запису

en: &Audio Settings...
uk: Параметри зв&уку…

en: 1 (Mono) Recording Channel
uk: 1 канал запису (моно)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
uk: 2 канали запису (стерео)

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
uk: Панель інструментів налаштовування зв&уку

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
uk: Зупинено

en: Transport
uk: Керування

en: Pause
uk: Призупинити

en: Play
uk: Відтворити

en: Skip to Start
uk: Перейти на початок доріжки

en: Skip to End
uk: Перейти на кінець доріжки

en: Play Once
uk: Відтворити раз

en: Record New Track
uk: Записати нову доріжку

en: Append Record
uk: Долучити запис

en: Select to End
uk: Позначити до кінця

en: Select to Start
uk: Позначити до початку

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
uk: %s призупинено.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
uk: Панель &керування

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
uk: Пристрій відтворення

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
uk: Пристрій запису

en: Audio Host
uk: Вузол обробки звуку

en: Recording Channels
uk: Канали запису

en: Select Recording Device
uk: Виберіть пристрій запису

en: Select Playback Device
uk: Виберіть пристрій відтворення

en: Select Audio Host
uk: Виберіть вузол обробки звуку

en: Select Recording Channels
uk: Виберіть канали запису

en: Device information is not available.
uk: Не вдалося отримати дані щодо пристрою.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
uk: Панель пристро&їв

en: De&vice
uk: Пр&истрій

en: Change &Recording Device...
uk: Змінити п&ристрій для запису…

en: Change &Playback Device...
uk: Змінити &пристрій для відтворення…

en: Change Audio &Host...
uk: Змінити в&узол обробки звуку…

en: Change Recording Cha&nnels...
uk: Змінити канали з&апису…

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Fit selection to width
uk: Розмістити позначене за шириною

en: Fit project to width
uk: Розмістити проєкт за шириною

en: Trim audio outside selection
uk: Відрізати усе поза позначеним

en: Silence audio selection
uk: Замінити позначене тишею

en: Sync-Lock Tracks
uk: Синхронізація-прив’язка доріжок

en: Edit
uk: Редагування

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
uk: Панель &редагування

en:  Monitoring
uk:  Спостереження

en:  Active
uk:  Активний

en:  Peak %2.f dB
uk:  Пік — %2.f дБ

en:  Peak %.2f
uk:  Пік — %.2f

en:  Clipped
uk:  Обрізано

en: Record Meter
uk: Індикатор запису

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
uk: Рівень запису

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
uk: Індикатор запису

en: Playback Meter
uk: Індикатор відтворення

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
uk: Рівень відтворення

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
uk: Індикатор програвання

en: Recording Meter
uk: Індикатор запису

en: Combined Meter
uk: Комбінований індикатор

en: &Recording Meter Toolbar
uk: Панель індикаторів &запису

en: &Playback Meter Toolbar
uk: Панель індикаторів &відтворення

en: Mi&xer
uk: Мік&шер

en: Ad&just Playback Volume...
uk: С&коригувати гучність відтворення…

en: &Increase Playback Volume
uk: З&більшити гучність відтворення

en: &Decrease Playback Volume
uk: З&меншити гучність відтворення

en: Adj&ust Recording Volume...
uk: С&коригувати гучність запису…

en: I&ncrease Recording Volume
uk: З&більшити гучність запису

en: D&ecrease Recording Volume
uk: З&меншити гучність запису

note: i18n-hint noun
en: Length
uk: Тривалість

note: i18n-hint noun
en: Center
uk: Центр

en: Selection Toolbar Setup
uk: Налаштування панелі вибору

en: Start and End of Selection
uk: Початок і кінець позначеного

en: Start and Length of Selection
uk: Початок і тривалість позначеного

en: Length and End of Selection
uk: Тривалість і кінець позначеного

en: Length and Center of Selection
uk: Тривалість і центр позначеного

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
uk: Панель &вибору

en: Snap
uk: Прилипати

en: Snapping
uk: Прилипання

note: i18n-hint: combo box is the type of the control/widget
en: Snap to combo box
uk: Прилипати до спадного списку

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Snapping Toolbar
uk: Панель п&рилипання

en: Spectral Selection
uk: Спектральний вибір

en: Center frequency and Width
uk: Центральна частота і ширина

en: Low and High Frequencies
uk: Низькі і високі частоти

en: Show
uk: Показати

en: Center Frequency
uk: Центральна частота

en: Bandwidth
uk: Ширина каналу

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
uk: Панель с&пектрального вибору

en: Time Signature
uk: Часовий підпис

en: Tempo
uk: Темп

en: Upper Time Signature
uk: Верхній часовий підпис

en: Lower Time Signature
uk: Нижній часовий підпис

en: Tempo Changed
uk: Змінено темп

en: Upper Time Signature Changed
uk: Змінено верхній часовий підпис

en: Lower Time Signature Changed
uk: Змінено нижній часовий підпис

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: Time Signature Toolbar
uk: Панель інструментів часового підпису

en: Time
uk: Час

en: Audio Position
uk: Позиція у звукових даних

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
uk: Панель &часу

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
uk: Панель інструментів Audacity %s

en: Click and drag to resize toolbar
uk: Клацніть і перетягніть для зміни розміру панелі інструментів

en: ToolDock
uk: ДокІнструментів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Selection Tool
uk: Інструмент вибору

en: Envelope Tool
uk: Зміна обвідної

en: Draw Tool
uk: Зміна хвилі

en: Multi-Tool
uk: Універсальний інструмент

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
uk: Панель інстр&ументів

en: &Selection Tool
uk: Інструмент ви&бору

en: &Envelope Tool
uk: Інструмент &обвідної

en: &Draw Tool
uk: Інструмент м&алювання

en: &Multi Tool
uk: &Універсальний інструмент

en: &Previous Tool
uk: &Попередній інструмент

en: &Next Tool
uk: &Наступний інструмент

en: Play-at-Speed
uk: Відтворити на швидкості

en: Play at selected speed
uk: Відтворити на вибраній швидкості

en: Playback Speed
uk: Швидкість програвання

en: Play-at-Speed Once
uk: Відтворити на швидкості раз

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
uk: Панель ві&дтворення на швидкості

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
uk: &Відтворення на швидкості

en: Play-at-Speed &Once
uk: Відтворити на &швидкості раз

en: Play C&ut Preview-at-Speed
uk: Пришвидшене п&рослуховування вирізаного

en: Ad&just Playback Speed...
uk: С&коригувати швидкість відтворення…

en: &Increase Playback Speed
uk: З&більшити швидкість відтворення

en: &Decrease Playback Speed
uk: З&меншити швидкість відтворення

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
uk: Перетягніть мітку. Утримуйте Shift під час перетягування, щоб пересунути усі мітки однієї доріжки.

en: Drag one or more label boundaries.
uk: Перетягнути одну чи більше меж позначок.

en: Drag label boundary.
uk: Перетягнути межу мітки.

en: Modified Label
uk: Мітку змінено

en: Label Edit
uk: Редагування мітки

en: Click to edit label text
uk: Клацніть, щоб змінити текст мітки

en: &Font...
uk: &Шрифт…

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
uk: Шрифт доріжки для позначок

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
uk: Назва шрифту

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
uk: Розмір шрифту

en: Cu&t Label text
uk: Ви&різати текст мітки

en: &Copy Label text
uk: &Копіювати текст мітки

en: &Delete Label
uk: Ви&лучити мітку

en: &Edit Label...
uk: З&мінити позначку…

en: Deleted Label
uk: Вилучена мітка

en: Edited labels
uk: Змінені мітки

en: New label
uk: Нова мітка

en: Up &Octave
uk: Октаво&ю вище

en: Down Octa&ve
uk: О&ктавою нижче

en: MIDI Device Info
uk: Дані щодо пристрою MIDI

en: &MIDI Device Info...
uk: Дані &щодо пристрою MIDI…

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
uk: Клацання — вертикальне збільшення, Shift+клацання — зменшення, перетягування — визначення області масштабування.

en: Zoom Reset
uk: Відновити початковий масштаб

en: Shift-Right-Click
uk: Shift — Клацання правою

en: Left-Click/Left-Drag
uk: Клацання лівою/Перетягування лівою

en: Shift-Left-Click
uk: Shift — ← — Клацання

en: Click and drag to stretch selected region.
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть вказівник, щоб розширити позначену ділянку.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
uk: Розтягнути нотну доріжку

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
uk: Розтягнути

en: Click to open clip context menu.
uk: Клацніть, щоб відкрити контекстне меню кліпу.

en: Reset Clip Pitch
uk: Скинути тон кліпу

en: Not enough space
uk: Недостатньо місця

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
uk: Для розтягування кліпу до початкової швидкості недостатньо місця

en: Reset Clip Speed
uk: Скинути швидкість кліпу

en: Click to reset clip pitch.
uk: Натисніть, щоб скинути тон кліпу.

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
uk: Натисніть, щоб змінити тон кліпу, Cmd + клацання — скинути.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
uk: Натисніть, щоб змінити тон кліпу, Ctrl + клацання — скинути.

en: Click to reset clip speed.
uk: Натисніть, щоб скинути швидкість кліпу.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
uk: Натисніть, щоб змінити швидкість кліпу, Cmd + клацання — скинути.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
uk: Натисніть, щоб змінити швидкість кліпу, Ctrl + клацання — скинути.

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
uk: Клацання лівою — розгортання, клацання правою — вилучення

en: Expanded Cut Line
uk: Розширена лінія розрізу

en: Expand
uk: Розгорнути

en: Removed Cut Line
uk: Вилучено лінію розрізу

en: Pitch and Speed
uk: Тон і швидкість

en: Clip Pitch
uk: Тон кліпу

en: se&mitones:
uk: н&апівтони:

en: &cents:
uk: &відсотки:

en: Clip Speed
uk: Швидкість кліпу

en: &speed %:
uk: % &швидкості:

en: General
uk: Загальне

en: &Optimize for Voice
uk: &Оптимізація для голосових даних

en: Changed Speed
uk: Змінено швидкість

en: Changed Pitch
uk: Змінено тон

en: Click and drag to edit the samples
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть, щоб редагувати семпли

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
uk: Щоб використати Малювання, збільшуйте частину доріжки, аж доки не побачите окремі семпли.

en: Moved Samples
uk: Пересунуті семли

en: Sample Edit
uk: Редагування семплу

note: i18n-hint k abbreviating kilo meaning thousands
en: k
uk: к

en: Zoom to Fit
uk: Підібрати за розмірами

en: Reset Zoom
uk: Скинути масштабування

en: &Spectrogram
uk: Спек&трограма

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
uk: Щоб змінити параметри спектрограми, спочатку
    зупиніть відтворення або запис.

en: Stop the Audio First
uk: Спочатку припиніть відтворення

en: S&pectrogram Settings...
uk: Пара&метри спектрограми…

en: S&pectral
uk: С&пектральний

en: To&ggle Spectral Selection
uk: &Увімкнути або вимкнути спектральний вибір

en: Next &Higher Peak Frequency
uk: Наступна &верхня пікова частота

en: Next &Lower Peak Frequency
uk: Наступна &нижня пікова частота

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
uk: Перетягування — визначення ділянки. Клацання правою — меню. Ctrl+гортання — масштабування.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
uk: Клацання правою — меню. Ctrl+гортання — масштабування.'

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
uk: Клацніть і перетягніть для коригування розмірів підпанелей, двічі клацніть, щоб поділити рівномірно

en: Click and drag to rearrange sub-views
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть, щоб перевпорядкувати підпанелі

en: Rearrange sub-views
uk: Перевпорядкувати підпанелі

en: Close sub-view
uk: Закрити підпанель

en: Mute/Unmute Track
uk: Вимкнути або увімкнути звук на доріжці

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
uk[0]: %s, %d з %d кліпу
uk[1]: %s, %d з %d кліпів
uk[2]: %s, %d з %d кліпів
uk[3]: %s, %d з %d кліпу

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust left trim by %.02f seconds
uk: Скоригувати ліве обрізання на %.02f секунд

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4s" is shown
en: Trim by %.02fs
uk: Обрізати на %.02fс

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust right trim by %.02f seconds
uk: Скоригувати праве обрізання на %.02f секунд

en: Click and drag to move clip boundary in time
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть, щоб пересунути межі кліпу у часі

en: Click and drag to stretch clip
uk: Клацніть і перетягніть вказівник, щоб розтягнути кліп

en: Split Clip
uk: Поділити кліп

en: Join Clips
uk: Об'єднати кліпи

en: Rename Clip...
uk: Перейменувати кліп…

en: Pitch and Speed...
uk: Тон і швидкість…

en: Render Pitch and Speed
uk: Обробити тон і швидкість

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Clip Speed to %.01f%%
uk: Швидкість кліпу змінено до %.01f%%

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Speed to %.01f%%
uk: Швидкість змінено до %.01f%%

en: Set Wave Clip Name
uk: Встановити назву кліпу хвилі

en: Click and drag to select text
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть вказівник, щоб позначити текст

en: Modified Clip Name
uk: Змінена назва кліпу

en: Clip Name Edit
uk: Редагування назви кліпу

en: Rendered time-stretched audio
uk: Оброблено розтягнуті за часом звукові дані

en: Pitch Shift
uk: Зсув тону

en: Changed Pitch Shift
uk: Змінено зсув тону

en: &Rename Clip...
uk: Пере&йменувати кліп…

en: &Pitch and Speed...
uk: &Тон і швидкість…

en: Render Pitch and &Speed
uk: Обробити тон і &швидкість

en: Pitch &Up
uk: Тон &вище

en: Pitch &Down
uk: Тон &нижче

en: &Format
uk: &Формат

en: Changing sample format
uk: Зміна формату семплів

en: Processing...   0%%
uk: Обробка…   0%%

en: Processing...   %i%%
uk: Обробка…   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
uk: «%s» змінено на %s

en: Format Change
uk: Зміна формату

en: Rat&e
uk: Встановити &частоту

en: 8000 Hz
uk: 8000 Гц

en: 11025 Hz
uk: 11050 Гц

en: 16000 Hz
uk: 16000 Гц

en: 22050 Hz
uk: 22050 Гц

en: 44100 Hz
uk: 44100 Гц

en: 48000 Hz
uk: 48000 Гц

en: 88200 Hz
uk: 88200 Гц

en: 96000 Hz
uk: 96000 Гц

en: 176400 Hz
uk: 176400 Гц

en: 192000 Hz
uk: 192000 Гц

en: 352800 Hz
uk: 352800 Гц

en: 384000 Hz
uk: 384000 Гц

en: &Other...
uk: &Інше…

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
uk: «%s» змінено на %s Гц

en: Rate Change
uk: Змінити частоту

en: Set Rate
uk: Встановити частоту дискретизації

en: Ma&ke Stereo Track
uk: З&робити доріжку стереофонічною

en: Swap Stereo &Channels
uk: Поміняти місцями &канали стерео

en: Spl&it Stereo Track
uk: Роз&ділити стереодоріжку

en: Split Stereo to Mo&no
uk: Поділити стерео на мо&но

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
uk: Доріжки, які ви намагаєтеся об'єдати у стерео, містять кліпи у
    різних позиціях або інші невідповідності у кліпах. Об'єднання
    призведе до обробки доріжок.
    
    Це призведе до вилучення усіх застосованих до форми хвилі і
    прихованих данихефектів реального часу. Крім того, уся доріжка
    стане одним великим кліпом.
    
    Хочете продовжувати?

en: Combine mono to stereo
uk: Поєднати моно у стерео

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
uk: Зробити «%s» стереодоріжку

en: Make Stereo
uk: Зробити стереофонічною

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
uk: Виконано обмін каналів у «%s»

en: Swap Channels
uk: Обмін каналів

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
uk: Розділити стереодоріжку «%s»

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
uk: Поділити стерео на моно «%s»

en: Split to Mono
uk: Розділити на моно

en: Created new audio track
uk: Створено нову звукову доріжку

en: Created new stereo audio track
uk: Створено нову стереодоріжку

en: &Mono Track
uk: &Монодоріжку

en: &Stereo Track
uk: &Стереодоріжку

note: i18n-hint dB abbreviates decibels
en: %+.1f dB
uk: %+.1f дБ

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
uk: %.0f%% лівий

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
uk: %.0f%% правий

en: Half Wave
uk: Півхвиля

en: Wa&veform
uk: Ф&орма сигналу

en: &Wave Color
uk: Колір &хвилі

en: Instrument %i
uk: Інструмент %i

en: WaveColor Change
uk: Зміна кольору хвилі

en: Change Speed Limits
uk: Змінити межі швидкості

en: Change speed limit (%) to:
uk: Змінити межу швидкості (%) на:

en: Lower Speed Limit
uk: Нижня межа швидкості

en: Upper Speed Limit
uk: Верхня межа швидкості

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
uk: Верхня межа швидкості має перевищувати нижню межу швидкості

en: Invalid Limits
uk: Некоректні межі

en: Set range to '%ld' - '%ld'
uk: Встановити межу як '%ld' — '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
uk: Встановити діапазон

en: Set time track display to linear
uk: Встановити лінійний режим показу на доріжці

en: Set Display
uk: Встановити режим показу

en: Set time track display to logarithmic
uk: Встановити логарифмічний режим показу на доріжці

en: Set time track interpolation to linear
uk: Встановити лінійний режим інтерполяції

en: Set Interpolation
uk: Встановити режим інтерполяції

en: Set time track interpolation to logarithmic
uk: Встановити логарифмічний режим інтерполяції

en: &Linear scale
uk: &Лінійний масштаб

en: L&ogarithmic scale
uk: &Логарифмічний масштаб

en: &Range...
uk: &Діапазон…

en: Logarithmic &Interpolation
uk: Логарифмічна &інтерполяція

en: Created new time track
uk: Створено нову доріжку часу

en: &Time Track
uk: Доріжку &часу

en: Right-click for menu.
uk: Меню викликається клацанням правою кнопкою.

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
uk: Перетягуйте кліпи, щоб змінити їхнє розташування. Утримуйте Shift під час перетягування, щоб пересунути усі кліпи однієї доріжки.

en: Add Mono Track
uk: Додати монодоріжку

en: Add Stereo Track
uk: Додати стереодоріжку

en: Add Label Track
uk: Додати доріжку міток

en: Export Audio...
uk: Експортувати звук…

en: Erased selected area
uk: Витерто позначену ділянку

en: Selected area using Brush Tool
uk: Позначено ділянку за допомогою інструмента «Пензель»

en: Brush tool selection
uk: Позначення інструментом «Пензель»

en: Re&name Track...
uk: Пере&йменувати доріжку…

en: Move Track &Up
uk: Пересунути доріжку &вище

en: Move Track &Down
uk: Пересунути доріжку в&низ

en: Move Track to &Top
uk: Пересунути доріжку &нижче

en: Move Track to &Bottom
uk: Пересунути доріжку у &кінець

en: Set Track Name
uk: Встановлення назви доріжки

en: Renamed '%s' to '%s'
uk: Назву змінено з «%s» на «%s»

en: Name Change
uk: Зміна назви

en: Click and drag to warp playback time
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть, щоб змінити час відтворення

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть, щоб редагувати діапазон амплітуд

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
uk: Обвідна скорегована.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
uk: П&рокрутити

en: Scrubbing
uk: Прокручування

en: Seeking
uk: Позиціювання

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
uk: Лінійка про&кручування

en: Playing at Speed
uk: Відтворення на швидкості

en: Move mouse pointer to Seek
uk: Пересування вказівника миші — позиціювання

en: Move mouse pointer to Scrub
uk: Пересування вказівника миші — прокручування

en: Scru&bbing
uk: Про&кручування

en: Scrub Bac&kwards
uk: Прокрутити н&азад

en: Scrub For&wards
uk: Прокрутити в&перед

en: Click and drag to move left selection boundary.
uk: Клацніть та перетягніть для переміщення лівої межі вибраної ділянки.

en: Click and drag to move right selection boundary.
uk: Клацніть та перетягніть для переміщення правої межі вибраної ділянки.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
uk: Затисніть кнопку миші і перетягніть вказівник для пересування нижньої частоти.

en: Click and drag to move top selection frequency.
uk: Затисніть кнопку миші і перетягніть вказівник для пересування верхньої частоти.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
uk: Затисніть кнопку миші і перетягніть вказівник для пересування середини діапазону частот до спектрального піка.

en: Click and drag to move center selection frequency.
uk: Затисніть кнопку миші і перетягніть вказівник для пересування середини діапазону частот.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
uk: Затисніть кнопку миші і перетягніть вказівник для коригування смуги частот.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
uk: Зміни, Параметри…

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
uk: Універсальний інструмент: натисніть %s для налаштовування миші та клавіатури

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть вказівник, щоб встановити смугу частот.

en: Click and drag to select audio
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть вказівник, щоб позначити звукові дані

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
uk: (прилипання)

en: Click and drag to move a track in time
uk: Натисніть кнопку миші і перетягніть, щоб пересунути доріжку у часі

en: Could not shift between tracks
uk: Зсув між доріжками неможливий

en: Moved clips to another track
uk: Кліпи пересунуто до іншої доріжки

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
uk: Доріжки/області зсунуто за часом на %.02f секунд праворуч

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
uk: Доріжки/області зсунуто за часом на %.02f секунд ліворуч

en: Move Clip
uk: Пересунути кліп

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Delete Track
uk: Вилучити доріжку

en: Open menu...
uk: Відкрити меню…

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
uk: Command+клацання

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
uk: Ctrl+клацання

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
uk: %s для позначення доріжки або зняття позначення. Перетягніть вгору або вниз для зміни порядку доріжок.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
uk: %s для позначення або зняття позначення з доріжки.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
uk: «%s» пересунуто вище

en: Moved '%s' down
uk: «%s» пересунуто нижче

en: Move Track
uk: Пересунути доріжку

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
uk: Клацніть, щоб збільшити, клацніть із Shift, щоб зменшити

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
uk: Перетягніть, щоб масштабувати за областю, клацніть правою, щоб зменшити

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
uk: Ліва=Збільшити, Права=Зменшити, Середня=Звичайний масштаб

en: Install Audacity 4
uk: Встановити Audacity 4

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
uk: Випущено Audacity 4! Сотні оновлень, які роблять користування програмою швидким і простим, як ніколи досі.

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
uk: Встановлені дані не вплинуть на роботу Audacity 3, отже поточні налаштування залишаться незмінними.

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
uk: Ознайомтеся із нововведеннями у нашому повному розборі можливостей.

en: No thanks
uk: Ні, дякую

en: Remind me later
uk: Нагадайте пізніше

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
uk: Немає доступних оновлень

en: Check for Updates
uk: Перевірити наявність оновлень

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
uk: Якщо ви хочете змінити налаштування автоматичного пошуку оновлень, ви можете знайти їх на сторінці %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
uk: Налаштування > Програма

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
uk: Помилка під час перевірки оновлень

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
uk: Не вдалося встановити з'єднання із сервером оновлення Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
uk: Дані оновлення пошкоджено.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
uk: Помилка під час отримання оновлення

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
uk: Не вдалося відкрити посилання для отримання Audacity.

en: Audacity update
uk: Оновлення Audacity

en: Downloading %s
uk: Отримуємо %s

note: i18n-hint: Window title of the app update notice dialog.
en: App updates & usage info
uk: Оновлення програми і дані щодо користування

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
uk: Оновлення програми

note: i18n-hint: The first paragraph of app update notice dialog.
en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
uk: Audacity сповістить вас у самій програмі про можливість отримати нову версію.

note: i18n-hint: Subtitle of the app update notice dialog.
en: Usage info
uk: Дані щодо користування

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can turn this off anytime in %s.
uk: Ви можете будь-коли це вимкнути на сторінці %s.

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can disable this anytime in %s.
uk: Ви можете будь-коли це вимкнути на сторінці %s.

en: View privacy policy
uk: Переглянути правила конфіденційності

en: Disable UUID
uk: Вимкнути UUID

en: Accept && continue
uk: Прийняти і продовжити

en: &Remind me later
uk: &Нагадайте пізніше

en: &Dismiss
uk: &Відмовитися

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
uk: Оновити Audacity

en: Don't show this again at start up
uk: Не показувати цього знову під час запуску

[ctx: update dialog]
en: &Skip
uk: Проп&устити

[ctx: update dialog]
en: &Install update
uk: &Встановити оновлення

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
uk: Випущено Audacity %s!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
uk: Журнал змін

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
uk: Прочитати більше на GitHub

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: Press
uk: Натисніть

en: Button
uk: Кнопка

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
uk: натиснуто

en: not pressed
uk: не натиснуто

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
uk: Л

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
uk: П

en: &Clear
uk: Сп&орожнити

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
uk: Захоплення

en: Empty
uk: Порожній

en: Menu
uk: Меню

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
uk: Індикатор

en: Disable Silent Monitoring
uk: Вимкнути спостереження за тишею

en: Enable Silent Monitoring
uk: Увімкнути спостереження за тишею

en: Recording Meter Options
uk: Параметри індикатора запису

en: Playback Meter Options
uk: Параметри індикатора відтворення

en: Refresh Rate
uk: Частота оновлення

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
uk: Вищі значення частоти оновлення призведуть до частішої зміни значень на
    індикаторі рівня. Значення частоти 30 за секунду або менше має запобігти
    розривам у відтворенні звуку на повільних комп’ютерах.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
uk: Частота оновлення індикатора (разів за секунду) [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
uk: Частота оновлення індикатора (разів за секунду) [1-100]:

en: Meter Style
uk: Стиль

en: Gradient
uk: Градієнт

en: Meter Type
uk: Тип

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Horizontal
uk: Горизонтальна

en: Vertical
uk: Вертикальна

en: Missing Plugins
uk: Не вистачає додатків

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
uk: У цьому проєкті містяться додатки ефектів реального часу, які не вдалося знайти у цій системі.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "Learn more"
en: The project may sound different than intended. %s
uk: Звучання проєкту може відрізнятися від запланованого. %s

en: Learn more
uk: Дізнатися більше

en: (Use context menu to change format.)
uk: (Скористайтеся контекстним меню, щоб змінити формат.)

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
uk: Не вдалося записати файли до каталогу: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
uk: Будь ласка, перевірте, чи існує каталог, чи маєте ви до нього належні права доступу, та чи не переповнено диск даними.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
uk: Ви можете змінити каталог у розділі %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
uk: Налаштування > Каталоги

en: Don't show this warning again
uk: Більше не показувати

en: NaN
uk: Не число

en: Infinity
uk: Нескінченність

en: -Infinity
uk: -Нескінченність

en: Validation error
uk: Помилка під час перевірки

en: Empty value
uk: Порожнє значення

en: Malformed number
uk: Помилкове форматування числа

en: Not in range %d to %d
uk: Поза діапазоном від %d до %d

en: Value overflow
uk: Переповнення значення

en: Too many decimal digits
uk: Забагато десяткових цифр

en: Value not in range: %s to %s
uk: Значення поза діапазоном від %s до %s

en: Value must not be less than %s
uk: Значення має бути не меншим за %s

en: Value must not be greater than %s
uk: Значення має не перевищувати %s

en: Shelf Filter
uk: Поличний фільтр

en: GNU General Public License v2.0
uk: GNU General Public License версії 2.0

en: Filter type
uk: Тип фільтра

en: Low-shelf
uk: Низ полиці

en: High-shelf
uk: Верх полиці

en: Frequency (Hz)
uk: Частота (Гц)

en: Amount (dB)
uk: Величина (дБ)

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
uk: Помилка.~%FВстановлено надто велику частоту для позначеної доріжки.

en: Spectral Edit Multi Tool
uk: Універсальний інструмент редагування спектра

en: ~aPlease select frequencies.
uk: ~aБудь ласка, виберіть частоти.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
uk: ~aНульова ширина каналу (верхня і нижня~%~
                           частоти обидві дорівнюють ~a Гц).~%~
                           Будь ласка, виберіть діапазон частот.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
uk: ~aФільтрування розривів не може бути застосовано.~%~
                          Спробуйте збільшити обмеження за нижньою частотою~%~
                          або зменшити значення фільтра «Ширина».

en: Error.~%
uk: Помилка.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
uk: Спектральне редагування параметричного еквалайзера

en: Gain (dB)
uk: Підсилення (дБ)

en: ~aLow frequency is undefined.
uk: ~aНе визначено нижню частоту.

en: ~aHigh frequency is undefined.
uk: ~aНе визначено верхню частоту.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
uk: ~aЦентральна частота має бути вищою за 0 Гц.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
uk: ~aВибір частоти є надто високим для частоти дискретизації доріжки.~%~
                            Для поточної доріжки значення верхньої частоти не~%~
                            може перевищувати ~a Гц

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
uk: ~aНульова ширина каналу (верхня і нижня~%~
                            частоти обидві дорівнюють ~a Гц).~%~
                            Будь ласка, виберіть діапазон частот.

en: Spectral Edit Shelves
uk: Полиці редагування спектра

en: GNU General Public License v2.0 or later
uk: GNU General Public License версії 2.0 або пізнішої

en: Studio Fade Out
uk: Студійне спадання

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
uk: Позначено надто малий фрагмент.~%У фрагменті має бути більше за 2 семпли.

en: Adjustable Fade
uk: Кориговане спадання

en: Fade Type
uk: Тип спадання

en: Fade Up
uk: Наростання

en: Fade Down
uk: Спадання

en: S-Curve Up
uk: Сигмоїдальне підняття

en: S-Curve Down
uk: Сигмоїдальне зниження

en: Mid-fade Adjust (%)
uk: Коригування середнього спадання (%)

en: Start/End as
uk: Початок/Кінець як

en: % of Original
uk: % початкового

en: dB Gain
uk: Підсилання у дБ

en: Start (or end)
uk: Початок (або кінець)

en: End (or start)
uk: Кінець (або початок)

en: Handy Presets (override controls)
uk: Зручні шаблони (перевизначення керування)

en: None Selected
uk: Не вибрано жодного елемента

en: Linear In
uk: Лінійний вхід

en: Linear Out
uk: Лінійний вихід

en: Exponential In
uk: Експоненційний вхід

en: Exponential Out
uk: Експоненційний вихід

en: Logarithmic In
uk: Логарифмічний вхід

en: Logarithmic Out
uk: Логарифмічний вихід

en: Rounded In
uk: Округлений вхід

en: Rounded Out
uk: Округлений вихід

en: Cosine In
uk: Косинусоїдальний вхід

en: Cosine Out
uk: Косинусоїдальний вихід

en: S-Curve In
uk: Сигмоїдальний вхід

en: S-Curve Out
uk: Сигмоїдальний вихід

en: Error~%~%
uk: Помилка~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
uk: ~aЗначення у відсотках не можуть бути від'ємними.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
uk: ~aЗначення у відсотках не можуть перевищувати 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
uk: ~aЗначення у дБ не можуть перевищувати +100 дБ.~%~%~
                                     Підказка: 6 дБ подвоює амплітуду~%~
                                     -6 дБ зменшує амплітуду удвічі.

en: Beat Finder
uk: Пошук бітів

en: Threshold Percentage
uk: Поріг у відсотках

en: Clip Fix
uk: Виправлення обрізання

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
uk: Benjamin Schwartz та Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
uk: Поріг обрізання (у %)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
uk: Зменшення амплітуди, щоб уможливити відновлені піки (у дБ)

en: Crossfade Clips
uk: Плавний перехід у кліпах

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
uk: Помилка.~%Некоректне позначення.~%Позначено понад 2 звукових кліпи.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
uk: Помилка.~%Некоректне позначення.~%Порожнє місце на початку або наприкінці позначеного фрагмента.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
uk: Помилка.~%Плавний перехід між кліпами може бути застосовано лише до однієї доріжки.

en: Crossfade Tracks
uk: Плавний перехід між доріжками

en: Fade TYPE
uk: Тип спадання

en: Constant Gain
uk: Стале підсилення

en: Constant Power 1
uk: Стала потужність 1

en: Constant Power 2
uk: Стала потужність 2

en: Custom Curve
uk: Нетипова крива

en: Custom curve
uk: Нетипова крива

en: Fade direction
uk: Напрямок переходу

en: Alternating Out / In
uk: Переміжний вихід/вхід

en: Alternating In / Out
uk: Переміжний вхід/вихід

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
uk: Помилка.~%Виберіть 2 (або більше) доріжки для перехресного спадання.

en: Delay
uk: Затримка

en: Delay type
uk: Тип затримки

en: Regular
uk: Звичайний

en: Bouncing Ball
uk: М'ячик-стрибунець

en: Reverse Bouncing Ball
uk: Зворотний м'ячик-стрибунець

en: Delay level per echo (dB)
uk: Рівень затримки на луну (дБ)

en: Delay time (seconds)
uk: Час затримки (у секундах)

en: Pitch change effect
uk: Ефект зміни тону

en: Pitch/Tempo
uk: Тон/Ритм

en: Low-quality Pitch Shift
uk: Низькоякісний зсув тону

en: High-quality Pitch Shift
uk: Високоякісний зсув тону

en: Pitch change per echo (semitones)
uk: Зміна тону на відлуння (півтони)

en: Number of echoes
uk: Кількість відлунь

en: Allow duration to change
uk: Дозволити зміну тривалості

en: Regular Interval Labels
uk: Регулярні мітки інтервалів

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
uk: Створити позначки на основі

en: Number and Interval
uk: Номер та інтервал

en: Number of Labels
uk: Кількість міток

en: Label Interval
uk: Інтервал між мітками

en: Number of labels
uk: Кількість міток

en: Label interval (seconds)
uk: Інтервал між мітками (у секундах)

en: Length of label region (seconds)
uk: Довжина області позначки (у секундах)

en: Adjust label interval to fit length
uk: Скоригувати інтервал між мітками за загальною тривалістю

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
uk: Текст мітки

en: Minimum number of digits in label
uk: Мінімальна кількість цифр у мітці

en: None - Text Only
uk: Немає — лише текст

en: 1 (Before Label)
uk: 1 (до мітки)

en: 2 (Before Label)
uk: 2 (до мітки)

en: 3 (Before Label)
uk: 3 (до мітки)

en: 1 (After Label)
uk: 1 (після мітки)

en: 2 (After Label)
uk: 2 (після мітки)

en: 3 (After Label)
uk: 3 (після мітки)

en: Begin numbering from
uk: Почати нумерацію з

en: Message on completion
uk: Повідомлення про завершення

en: Details
uk: Подробиці

en: Warnings only
uk: Лише попередження

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
uk: Помилка: недостатньо місця для створення міток.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
uk: Попередження: перекриття областей позначок.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
uk: позначки областей

en: point labels
uk: точкові позначки

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
uk: ~a~a ~a на інтервалах у ~a секунд.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
uk: ~aТривалість області = ~a секунд.

en: High-Pass Filter
uk: Фільтр високих частот

en: Roll-off (dB per octave)
uk: Спадання (дБ на октаву)

en: 6 dB
uk: 6 дБ

en: 12 dB
uk: 12 дБ

en: 24 dB
uk: 24 дБ

en: 36 dB
uk: 36 дБ

en: 48 dB
uk: 48 дБ

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
uk: Значення частоти має бути не нижчим за 0.1 Гц.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
uk: Помилка:~%~%FЧастота (~a Гц) є надто високою для частоти дискретизації доріжки.~%~%~
                       Частотою дискретизації доріжки є ~a Гц.~%~
                       Частота має бути нижчою за ~a Гц.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
uk: Позначення звуків

en: Threshold level (dB)
uk: Пороговий рівень (у дБ)

en: Threshold measurement
uk: Вимірювання порогового рівня

en: Peak level
uk: Піковий рівень

en: Average level
uk: Середній рівень

en: RMS level
uk: Рівень СКВ

en: Minimum silence duration
uk: Мінімальна тривалість тиші

en: Minimum label interval
uk: Мінімальний інтервал мітки

en: Label type
uk: Тип мітки

en: Point before sound
uk: Точка до звуку

en: Point after sound
uk: Точка після звуку

en: Region around sounds
uk: Область навколо звуків

en: Region between sounds
uk: Область між звуками

en: Maximum leading silence
uk: Максимальна початкова тиша

en: Maximum trailing silence
uk: Максимальна завершальна тиша

en: Sound ##1
uk: Звук ##1

note: i18n-hint: hours minutes and seconds. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am ~as
uk: ~aг ~aх ~aс

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
uk: Виявлено надто багато фрагментів тиші.~%Додано лише перші 10000 міток.

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
uk: Звуків не знайдено.~%~
    Спробуйте менше значення «Пороговий рівень (дБ)».

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
uk: Позначення областей між звуками потребує~%~
    принаймні двох звуків.~%~
    Виявлено лише один звук.

en: Legacy Limiter
uk: Застарілий обмежувач

en: Soft Limit
uk: М'яке обмеження

en: Hard Limit
uk: Жорстке обмеження

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
uk: М'яке обрізання

en: Hard Clip
uk: Жорстке обрізання

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
uk: Вхідне підсилення (дБ)
    моно/лівий

en: Input Gain (dB)
    Right channel
uk: Вхідне підсилення (дБ)
    Правий канал

en: Limit to (dB)
uk: Обмеження (у дБ)

en: Hold (ms)
uk: Призупинення (мс)

en: Apply Make-up Gain
uk: Застосувати підсилення

en: Low-Pass Filter
uk: Фільтр низьких частот

en: Noise Gate
uk: Шлюзування шуму

en: Select Function
uk: Виберіть функцію

en: Gate
uk: Шлюз

en: Analyze Noise Level
uk: Аналіз рівня шуму

en: Stereo Linking
uk: З'єднування стерео

en: Link Stereo Tracks
uk: З'єднати стереодоріжки

en: Don't Link Stereo
uk: Не з'єднувати стерео

en: Gate threshold (dB)
uk: Поріг шлюзу (у дБ)

en: Gate frequencies above (kHz)
uk: Верхній поріг фільтрування частот (кГц)

en: Level reduction (dB)
uk: Зменшення рівня (у дБ)

en: Attack (ms)
uk: Зростання (мс)

en: Decay (ms)
uk: Спадання (мс)

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
uk: Помилка.~%~
                                 Шлюзові частоти понад ~s кГц~%~
                                 є надто високими для позначеної доріжки.~%~
                                 Встановіть керування нижчим за ~a кГц.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
uk: Помилка.~%~
                                Позначено недостатньо звукових даних.~%~
                                Позначена ділянка має бути тривалішою за ~a мс.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
uk: Пікове значення на основі перших ~a секунд ~a дБ~%~
    Пропоноване значення параметра порогу — ~a дБ.

note: i18n-hint: hours and minutes. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am
uk: ~aг ~aхв

en: Notch Filter
uk: Фільтр розривів

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
uk: Steve Daulton і Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
uk: Q (вище значення зменшує ширину)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
uk: Помилка:~%~%FЧастота (~a Гц) є надто високою для частоти дискретизації доріжки.~%~%~
                       Частотою дискретизації доріжки є ~a Гц.~%~
                       Частота має бути нижчою за ~a Гц.

en: Nyquist Plugin Installer
uk: Засіб встановлення додатків Nyquist

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
uk: Виберіть файли для встановлення

en: Plug-in
uk: Додаток

en: Lisp file
uk: файли Lisp

en: HTML file
uk: файли HTML

en: Text file
uk: текстовий файл

en: All supported
uk: усі підтримувані файли

en: Allow overwriting
uk: Дозволити перезапис

en: Disallow
uk: Заборонити

en: Allow
uk: Дозволити

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
uk: Успіх.~%Файли записано сюди:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
uk: Попередження.~%FНе вдалося скопіювати деякі файли:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
uk: Додатки встановлено.~%(Скористайтеся сторінкою керування додатками для вмикання ефектів):

en: Plug-ins updated:
uk: Оновлено додатки:

en: Files copied to plug-ins folder:
uk: Файли скопійовано до теки додатків:

en: Not found or cannot be read:
uk: Не знайдено або не вдалося прочитати:

en: Unsupported file type:
uk: Непідтримуваний тип файлів:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
uk: Файл вже встановлено (вимкнено «Дозволити перезапис»):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
uk: Не вдалося записати до теки додатків:

en: Error.~%No file selected.
uk: Помилка.~%Не вибрано жодного файла.

en: Pluck
uk: Смикання

en: David R.Sky
uk: David R. Sky

en: Pluck MIDI pitch
uk: Тон MIDI для смикання

en: Fade-out type
uk: Тип спадання

en: Abrupt
uk: Різке

en: Gradual
uk: Поступове

en: Duration (60s max)
uk: Тривалість (макс. — 60 с)

en: Rhythm Track
uk: Доріжка ритму

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
uk: Dominic Mazzoni, David R. Sky та Steve Daulton

en: Tempo (bpm)
uk: Ритм (бітів на хв.)

en: 30 - 300 beats/minute
uk: 30 — 300 біт/хвилина

en: Beats per bar
uk: Бітів на такт

en: 1 - 20 beats/measure
uk: 1 — 20 біт/такт

en: Swing amount
uk: Розмах

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
uk: Встановіть кількість тактів у нуль, щоб скористатися пунктом «Тривалість доріжки ритму».

en: Number of bars
uk: Кількість тактів

en: 1 - 1000 bars
uk: 1 — 1000 тактів

en: Rhythm track duration
uk: Тривалість доріжки ритму

en: Used if 'Number of bars' = 0
uk: Використовується, якщо «Кількість тактів» = 0

en: Start time offset
uk: Зсув часу початку

en: Silence before first beat
uk: Тиша перед першим бітом

en: Beat sound
uk: Звук біту

en: Metronome Tick
uk: Клацання метронома

en: Ping (short)
uk: Дзенькіт (короткий)

en: Ping (long)
uk: Дзенькіт (довгий)

en: Cowbell
uk: Дзвіночок

en: Resonant Noise
uk: Резонансний шум

en: Noise Click
uk: Шумне клацання

en: Drip (short)
uk: Крапання (коротке)

en: Drip (long)
uk: Крапання (довге)

en: MIDI pitch of strong beat
uk: Тон MIDI для сильного біту

en: 18 - 116
uk: 18 — 116

en: MIDI pitch of weak beat
uk: Тон MIDI для слабкого біту

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
uk: Встановіть для пункту «Кількість тактів» або~%~
    «Тривалість доріжки ритму» значення > 0.

en: Risset Drum
uk: Барабан Ріссе

en: Decay (seconds)
uk: Затримка (у секундах)

en: Center frequency of noise (Hz)
uk: Центральна частота шуму (у Гц)

en: Width of noise band (Hz)
uk: Ширина смуги шуму (у Гц)

en: Amount of noise in mix (percent)
uk: Часта шуму у суміші (у відсотках)

en: Amplitude (0 - 1)
uk: Амплітуда (0 — 1)

en: Sample Data Export
uk: Експортування даних семплу

en: Limit output to first
uk: Обмежити виведення першим

en: Measurement scale
uk: Шкала вимірювання

en: Export data to
uk: Експортувати дані до

en: CSV files
uk: файли CSV

en: HTML files
uk: файли HTML

en: Index (text files only)
uk: Покажчик (лише текстові файли)

en: Sample Count
uk: Лічильник семплів

en: Time Indexed
uk: Індексований час

en: Include header information
uk: Включити інформацію заголовка

en: Minimal
uk: Мінімальний

en: Optional header text
uk: Необов'язковий текст заголовка

en: Channel layout for stereo
uk: Компонування каналів для стерео

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
uk: Л-П на тій самій лінії

en: Alternate Lines
uk: Переміжні лінії

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
uk: Лівий канал перший

en: Show messages
uk: Показувати повідомлення

en: Errors Only
uk: Лише помилки

en: Left Channel.~%~%
uk: Лівий канал.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
uk: ~%~%Правий канал.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
uk: ~aДані записано до ~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
uk: Частота дискретизації: ~a Гц. Значення семплів на шкалі ~a.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
uk: ~a   ~a~%~aЧастота дискретизації: ~a Гц.~%Тривалість обробленого: ~a семплів ~a секунд.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
uk: ~a   ~a~%~aЧастота дискретизації: ~a Гц. Значення семплів у шкалі ~a.~%~
    Тривалість обробленого: ~a семплів ~a секунд.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
uk: ~a~%Частота дискретизації: ~a Гц. Значення семплів у шкалі ~a. ~a.~%~aТривалість обробленого: ~a ~
    семплів, ~a секунд.~%Пікова амплітуда: ~a (лінійна) ~a дБ.  Незважене СКВ: ~a дБ.~%~
    Зміщення сталої: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
uk: ~a лінійний, ~a дБ.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
uk: Лівий: ~a лін, ~a дБ | Правий: ~a лін, ~a дБ.

en: ~a samples.
uk: ~a семплів.

en: ~a seconds.
uk: ~a секунд.

en: Audio data analysis:
uk: Аналіз звукових даних:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
uk: <b>Частота дискретизації:</b> &nbsp;&nbsp;~a Гц.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
uk: <b>Пікова амплітуда:</b> &nbsp;&nbsp;~a (лінійна) &nbsp;&nbsp;~a дБ.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
uk: <b>СКВ</b> (незважене): &nbsp;&nbsp;~a дБ.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
uk: <b>Зміщення сталої:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
uk: ~a лінійний, &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
uk: Лівий: ~a лін, ~a дБ | Правий: ~a лін, &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: sample data
uk: дані зразка

en: Sample #
uk: № семплу

en: Value (linear)
uk: Значення (лінійно)

en: Value (dB)
uk: Значення (дБ)

en: audio sample value analysis
uk: аналіз значень зразка звуку

en: Left (linear)
uk: Лівий (лінійно)

en: Right (linear)
uk: Правий (лінійно)

en: Left (dB)
uk: Лівий (дБ)

en: Right (dB)
uk: Правий (дБ)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
uk: Створено за допомогою додатка <span>Експортування даних семплів</span>
    для <a href="~a">Audacity</a>, автор — Steve
    Daulton

en: linear
uk: лінійний

en: 2 channels (stereo)
uk: 2 канали (стерео)

en: 1 channel (mono)
uk: 1 канал (моно)

en: One column per channel.~%
uk: Один стовпчик на канал.~%

en: One row per channel.~%
uk: Один рядок на канал.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
uk: Лівий канал, потім правий канал на одній лінії.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
uk: Лівий канал і правий канал на переміжних лініях.~%

en: Left channel first then right channel.~%
uk: Спочатку лівий канал, потім правий канал.~%

en: Unspecified channel order
uk: Невказаний порядок каналів

en: Error.~%"~a" cannot be written.
uk: Помилка.~%"~a" не вдалося записати.

en: Sample Data Import
uk: Імпортування даних семплів

en: Select file
uk: Виберіть файл

en: Invalid data handling
uk: Некоректна обробка даних

en: Throw Error
uk: Повідомити про помилку

en: Read as Zero
uk: Читати як нуль

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
uk: Помилка~%~
                              Не вдалося відкрити «~a».~%~
                              Перевірте, чи існує цей файл.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
uk: Помилка:~%~
                    Файл має містити лише звичайний текст з символів ASCII.~%~
                    (Некоректний байт «~a» на позиції ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
uk: Помилка~%~
                  Даними мають бути числа у тексті з символів ASCII.~%~
                  «~a» не є числовим значенням.

en: Error.~%Unable to open file
uk: Помилка.~%Не вдалося відкрити файл

en: Spectral Delete
uk: Спектральне вилучення

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
uk: Помилка.~%Підтримки частот дискретизації доріжки, які є нижчими за 100 Гц, не передбачено.

en: Tremolo
uk: Тремоло

en: Waveform type
uk: Тип форми хвилі

en: Triangle
uk: Трикутник

en: Inverse Sawtooth
uk: Зворотна пилка

en: Starting phase (degrees)
uk: Початкова фаза (у градусах)

en: Wet level (percent)
uk: Рівень теплого (у відсотках)

en: Vocoder
uk: Вокодер

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
uk: Edgar-RFT і Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
uk: Відстань: (від 1 до 120, типова = 20)

en: Output choice
uk: Вибір виведення

en: Both Channels
uk: Обидва канали

en: Right Only
uk: Лише правий

en: Number of vocoder bands
uk: Кількість смуг вокодера

en: Amplitude of carrier wave (percent)
uk: Амплітуда хвилі носія (у відсотках)

en: Amplitude of white noise (percent)
uk: Амплітуда білого шуму (у відсотках)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
uk: Амплітуда голок радару (у відсотках)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
uk: Частота голок радару (у Гц)

en: Error.~%No modulation carrier.
uk: Помилка.~%Немає носія модуляції.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
uk: Гучність і стискання

note: Effects menu group name
en: Fading
uk: Згасання

en: Pitch and Tempo
uk: Зміна тону і темпу

en: EQ and Filters
uk: Еквалайзер і фільтри

en: Noise Removal and Repair
uk: Вилучення шуму і відновлення

en: Delay and Reverb
uk: Затримка і ревербація

en: Distortion and Modulation
uk: Викривлення і модулювання

note: Effects menu group name
en: Special
uk: Спеціальні

en: Vocal Reduction and Isolation
uk: Усування та ізоляція вокалу

en: Vocal Remover
uk: Вилучення вокалу

en: Spectral Tools
uk: Спектральні інструменти

en: Legacy
uk: Застарілі
