audacity 3.7.8 - en to ar translation catalogue (3175 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
ar: تعذر تحميل هذه الإضافة.
    ربما تم حذفها.

en: Plugin Error
ar: خطأ في الإضافة

en: Applied effect: %s
ar: التأثير المُطبَّق: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
ar: كرر %s

en: Stream is active ... unable to gather information.
ar: البث نشط ... غير قادر على جمع المعلومات.

en: Default recording device number: %d
ar: رقم جهاز التسجيل الافتراضي: %d

en: Default playback device number: %d
ar: رقم جهاز التشغيل الافتراضي: %d

en: No devices found
ar: لم يتم العثور على أجهزة

en: Device info unavailable for: %d
ar: معلومات الجهاز غير متوفرة لـ: %d

en: Device ID: %d
ar: معرف الجهاز: %d

en: Device name: %s
ar: اسم الجهاز: %s

en: Host name: %s
ar: اسم المضيف: %s

en: Recording channels: %d
ar: قنوات التسجيل: %d

en: Playback channels: %d
ar: قنوات التشغيل: %d

en: Low Recording Latency: %g
ar: زمن التأخير المنخفض للتسجيل: %g:

en: Low Playback Latency: %g
ar: زمن التأخير المنخفض للاستماع: %g

en: High Recording Latency: %g
ar: زمن التأخير المرتفع في التسجيل: %g

en: High Playback Latency: %g
ar: زمن التأخير المرتفع في الاستماع: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
ar: معدلات التشغيل المدعومة:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
ar: نسب التقاط الصوت المدعومة:

en: Selected recording device: %d - %s
ar: جهاز التسجيل المختار: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
ar: لم يتم العثور على جهاز تسجيل لـ'%s':

en: Selected playback device: %d - %s
ar: جهاز التشغيل المختار: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
ar: لم يتم العثور على جهاز تشغيل لـ '%s'.

en: Supported Rates:
ar: النسب المدعومة:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
ar: "لا يمكن التحقق من معدلات العينات المتبادلة بدون الجهازبن معاً.

en: Received %d while opening devices
ar: تم استلام القيمة %dأثناء فتح الأجهزة

en: Unable to open Portmixer
ar: تعذر فتح Portmixer

en: Available mixers:
ar: أجهزة الـ mixer المتاحة:

en: Available recording sources:
ar: مصادر التسجيل المتاحة:

en: Available playback volumes:
ar: حجوم التشغيل المتاحة:

en: Recording volume is emulated
ar: حجم التسجيل محاكى

en: Recording volume is native
ar: حجم التسجيل محلي

en: Could not find any audio devices.
ar: لم أتمكن من إيجاد أية أجهزة صوتية.

en: You will not be able to play or record audio.
ar: لن يكون بإمكانك إصدار أو تسجيل الصوت.

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: Error Initializing Audio
ar: خطأ في بدء الصوت

en: Audacity Audio
ar: صوت Audacity

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
ar: خطأ في فتح جهاز التسجيل.
    شفرة الخطأ: %s

en: Error
ar: خطأ

en: Out of memory!
ar: نفذت الذاكرة!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
ar: توقف تعديل مستوى الصوت المؤتمت. لم بكن ممكنا تحسينه أكثر. لا يزال أعلى مما ينبغي.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
ar: خَفَضَ الضبط التلقائي لمستوى التسجيل مستوى الصوت إلى %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
ar: توقف تعديل مستوى الصوت المؤتمت. لم بكن ممكنا تحسينه أكثر. لا يزال أخفض مما ينبغي.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
ar: زاد تعديل مستوى الصوت المؤتمت الحجم إلى %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
ar: توقف تعديل مستوى الصوت المؤتمت. تخطي العدد الإجمالي للتحليلات بدون إيجاد حجم مقبول. لا يزال أعلى مما ينبغي.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
ar: توقف تعديل مستوى الصوت المؤتمت. تخطي العدد الإجمالي للتحليلات بدون إيجاد حجم مقبول. لا يزال أخفض مما ينبغي.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
ar: توقف تعديل مستوى الصوت المؤتمت. يبدو %.2f حجما مقبولا.

en: Failed to encode preset from "%s"
ar: فشل ترميز الإعداد المسبق من قبل "%s"

en: Unable to store preset in config file
ar: تعذر تخزين الإعداد المسبق في ملف التكوين

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
ar: غير قابل للتطبيق

en: Couldn't open "%s"
ar: لا يمكن فتح "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
ar: فشل كتابة إعداد XML المسبق إلى "%s"

en: Unable to read the preset from "%s"
ar: تعذر قراءة الإعداد المسبق من "%s"

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
ar: وحدة صوت

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
ar: تأثيرات Audio Unit

en: The Audacity Team
ar: فريق Audacity

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
ar: يوفر دعم تأثيرات Audio Unit لAudacity

en: Could not find component
ar: لم أتمكن من إيجاد الجزء الأساسي

en: Could not initialize component
ar: لم أتمكن من بدأ الجزء الأساسي

en: Failed to decode "%s" preset
ar: فشل فك تشفير الإعداد المسبق "%s"

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
ar: فشل تحويل الإعداد المسبق "%s" إلى التنسيق الداخلي

en: Failed to create property list for "%s" preset
ar: فشل في إنشاء قائمة خصائص للإعداد المسبق لـ "%s"

en: Failed to set class info for "%s" preset
ar: فشل في تعيين معلومات الفئة لـ "%s" إعداد مسبق

en: Failed to set preset name
ar: فشل تعيين اسم الإعداد المسبق

en: Failed to retrieve preset content
ar: فشل استرداد المحتوى المعين مسبقاً

en: Failed to convert property list to XML data
ar: فشل تحويل لائحة الخصائص إلى بيانات XML

en: XML data is empty after conversion
ar: بيانات XML أصبحت فارغة بعد التحويل

en: Message
ar: رسالة

en: Amplify
ar: ضخم

en: Auto Duck
ar: غمر تلقائي للصوت

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
ar: يُخفض (يُخمِد) مستوى الصوت لمسار أو أكثر كلما وصل مستوى الصوت لمسار تحكم محدد إلى مستوى معين.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
ar: لقد اخترت مقطعا لا يحتوي صوتا. تأثير الغمر التلقائي يعالج المقاطع الصوتية فقط.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ar: الغمر التلقائي يحتاج إلى مقطع تحكم يجب وضعه تحت المقطاطع المختارة.

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
ar: معالجة الصوت الزمني الممتد لمسار التحكم

en: Bass and Treble
ar: الحدة المنخفضة و الحدة المرتفعة

en: Simple tone control effect
ar: تأثير التحكم في النغمة البسيط

en: Change Pitch
ar: غير الطبقة

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
ar: يغير طبقة المقطع بدون تغيير درجة سرعته

en: High Quality Pitch Change
ar: تغيير الطبقة عالي الجودة

en: Change Speed and Pitch
ar: تغيير السرعة والطبقة الصوتية

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
ar: يغير سرعة المقطع، مع تغيير طبقته أيضا

en: Change Tempo
ar: غير درجة السرعة

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
ar: يغير درجة سرعة الاختيار بدون تغيير طبقته

en: High Quality Tempo Change
ar: تغيير درجة السرعة عالي الجودة

en: Click Removal
ar: إزالة النقر

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
ar: إزالة النقر مصممة لإزالة النقرات على المقاطع الصوتية

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
ar: الخوارزمية غير فعالة على هذا الصوت. لا شيء تغيّر.

en: Selection must be larger than %d samples.
ar: يجب أن يكون الاختيار أكير من %d عينة.

en: You can only measure one track at a time.
ar: يمكنك أن تقيس مقطعا واحد في المرة الواحدة.

en: Please select an audio track.
ar: من فضلك اختر مقطعا صوتيا.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
ar: اختيار صوت غير صالح.
    من فضلك تأكد من أن الصوت مختار.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
ar: لا شيء للقياس.
    من فضلك اختر جزءا من المقطع.

en: Hard Clipping
ar: القطع الشديد

en: Soft Clipping
ar: قطع خفيف

en: Soft Overdrive
ar: دفع خفيف

en: Medium Overdrive
ar: دفع متوسط

en: Hard Overdrive
ar: دفع قاسي

en: Cubic Curve (odd harmonics)
ar: منحنى مكعب الشكل (توافقيات فردية)

en: Even Harmonics
ar: التوافقيات الزوجية

en: Expand and Compress
ar: وسع و اضغط

en: Leveller
ar: المسوي

en: Rectifier Distortion
ar: تشويه المقوم

en: Hard Limiter 1413
ar: الحادد الشديد 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
ar: اقطع بشدة -12 dB، زيادة تعويض 80%

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
ar: اقطع بخفة -12 dB، زيادة تعويض 80%

en: Fuzz Box
ar: صندوق الزغب

en: Walkie-talkie
ar: المتكلم-الماشي

en: Blues drive sustain
ar: استدامة Blues drive

en: Light Crunch Overdrive
ar: دفع سحق لطيف

en: Heavy Overdrive
ar: دفع ثقيل

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
ar: الموجة التوافقية الثالثة (الخامسة التامة)

en: Valve Overdrive
ar: دفع صمام

en: 2nd Harmonic (Octave)
ar: الموجة التوافقية الثانية (الأوكتاف)

en: Gated Expansion Distortion
ar: تشويه توسيع مبوب

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
ar: مساو، خفيف، أرضية ضجة -70dB

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
ar: مساو، معتدل، أرضية ضجة -70dB

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
ar: مساو، ثقيل، أرضية ضجة -70dB

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
ar: مساو، أثقل، أرضية ضجة -70dB

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
ar: مساو، الأثقل، أرضية ضجة -70dB

en: Half-wave Rectifier
ar: مقوم نصف-موجة

en: Full-wave Rectifier
ar: مقوم كامل-موجة

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
ar: مقوم كامل-موجة (التيار المستمر مسدود)

en: Percussion Limiter
ar: حادد الآلات النقرية

en: Distortion
ar: تشويه

en: Waveshaping distortion effect
ar: تأثير تشويه تشكيل-موجي

en: DTMF Tones
ar: نغمات ثنائية-النغمة متعددة-الترددات

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
ar: يولد نغمات ثنائية-النغمة متعددة-الترددات مثل تلك المنتجة بواسطة لوحة المفاتيح على الهواتف

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
ar: تسلسل نغمات DTMF فارغ.
    راجِع كافة إعدادات هذا التأثير.

en: Echo
ar: صدى

en: Repeats the selected audio again and again
ar: كرر ملفات الصوت المختارة مجددا و مجددا

en: Requested value exceeds memory capacity.
ar: القيمة المطلوبة تتخطى سعة الذاكرة.

en: Equalization
ar: تسوية

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
ar: يعدل مستويات الصوت لترددات مفردة

en: 100Hz Rumble
ar: دمدمة 100Hz

en: AM Radio
ar: راديو AM

en: Bass Boost
ar: رفع الباس

en: Bass Cut
ar: قطع الترددات المنخفضة

en: Low rolloff for speech
ar: قطع الترددات الدُنيا لتحسين الكلام

en: Telephone
ar: هاتف

en: Treble Boost
ar: تعزيز الترددات العالية

en: Treble Cut
ar: قطع الترددات العالية

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
ar: لرسم منحنى الطيف، يجب أن يكون لجميع المقاطع المختارة نفس معدل العينة.

en: Track sample rate is too low for this effect.
ar: معدَّل عينة المقطع منخفض جدا لهذا التأثير.

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
ar: غير مسمى

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
ar: خطأ في تحميل منحنيات المُسَوّي من ملف:
    %s
    رسالة الخطأ تقول:
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
ar: خطأ في حفظ منحنيات التسوية

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
ar: لم يُعثر على المنحنى المطلوب، يتم الآن استخدام 'غير مُسَمَّى'

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
ar: شريحة-ب

en: Cosine
ar: جيب التمام

en: Cubic
ar: تكعيبي

en: Fade In
ar: خبو للداخل

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
ar: يطبق خبوا خطيا للداخل على الصوت المختار

en: Fade Out
ar: خبو للخارج

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
ar: يطبق خبوا خطيا للخارج على الصوت المختار

en: Find Clipping
ar: اعثر على قطع

en: Creates labels where clipping is detected
ar: أنشئ علامات أينما يكتشف قطع

en: Clipping
ar: القطع

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
ar: %lld من %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
ar: ليس هناك حيز كاف لتوليد الصوت

en: Invert
ar: اعكس

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
ar: يقلب عينات الصوت رأسا على عقب، عاكسا قطبيتهن

en: Legacy Compressor
ar: الضاغط القديم

en: Compresses the dynamic range of audio
ar: اضغط المدى  للصوت

en: Loudness Normalization
ar: توحيد مستوى الصوت

en: Sets the loudness of one or more tracks
ar: تحديد مستوى الصوت لمسار أو عدة مسارات

en: Normalizing Loudness...
ar: أطبع الجهارة...

en: Analyzing: %s
ar: أحلل: %s

en: Processing: %s
ar: أعالج: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
ar: أبيض

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
ar: وردي

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
ar: براوني

en: Noise
ar: ضجيج

en: Generates one of three different types of noise
ar: يولد واحدا من ثلاثة أنواع مختلفة من الضجيج

en: Median
ar: متوسط

en: Second greatest
ar: ثاني أكبر

en: Old
ar: قديم

en: Noise Reduction
ar: تقليل الضجيج

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
ar: يزيل ضجيج الخلفية كالمراوح أو ضجيج الشريط أو الهمهمة

en: Steps per block are too few for the window types.
ar: الخطوات لكل كتلة قليلة جدا لأنواع النافذة.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
ar: الخطوات لكل كتلة لا يمكن أن تتخطى حجم النافذة.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
ar: طريقة المتوسط غير منفذة لأكثر من أربع خطوات لكل نافذة.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
ar: يجب أن تعين نفس حجم النافذة للخطوتين 1 و 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
ar: تحذير: أنواع النافذة ليست نفسها للوصف.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
ar: جميع معطيات وصف الضجيج يجب أن بكون لها نفس معدَّل العينة.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
ar: معدل عينة وصف الضجيج يجب أن يكافئ معدل عينة الصوت الذي سعالج.

en: Selected noise profile is too short.
ar: وصف الضجيج المختار قصير جدا.

en: Normalize
ar: طبع

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
ar: يعين سعة القمة لمقطع أو أكثر

en: Removing DC offset and Normalizing...
ar: أزيل انحياز التيار المستمر و أطبع...

en: Removing DC offset...
ar: جاري إزالة إزاحة التيار المستمر (DC)...

en: Normalizing without removing DC offset...
ar: أطبع بدون إزالة انحياز التيار المستمر...

en: Not doing anything...
ar: لا أفعل أي شيء...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
ar: أحلل المقطغ الأول من الزوج الثنائي: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
ar: أحلل المقطغ الثاني من الزوج الثنائي: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
ar: أعالج المقاطع الثنائية باستقلال: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
ar: أعالج المقطغ الأول من الزوج الثنائي: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
ar: أعالج المقطغ الثاني من الزوج الثنائي: %s

en: Paulstretch
ar: تمديد Paul

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
ar: أداة Paulstretch مخصصة فقط لتمديد زمني شديد أو تأثير "ثبات" صوتي

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ar: اختيار الصوت قصير جدا لعرضه مسبقا.
    
    جرب زيادة اختيار الصوت إلى %.1f ثواني على الأقل،
    أو تقليل دقة الوقت إلى أقل من %.1f ثواني.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
ar: غير قادر على أن أعرض مسبقا.
    
    لاختيار الصوت الحالي، الحد الأعلى لدقة الوقت هو %.1f.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ar: 'دقة الوقت' طويلة جدا للاختيار.
    
    جرب زيادة اختيار الصوت إلى %.1f ثواني على الأقل،
    أو تقليل دقة الوقت إلى أقل من %.1f ثواني.

en: Phaser
ar: مغير الطور

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
ar: يجمع الإشارات منقولة الطور مع الإشارة الأصلية

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
ar: لرسم الطيف، يجب أن تكون جميع المسارات المحددة بنفس معدل العينات.

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
ar: تعذّر تحليل الصوت. قد يكون هذا بسبب مقطع ممتد أو معدل الطبقة.
    جرب إعادة ضبط المقاطع الممتدة، أو ادمج المسارات واصدرها قبل التحليل.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
ar: تم تحديد كم كبير جداً من الصوت. سيتم تحليل أول %.1f ثانية منه فقط.

en: Repair
ar: أصلح

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
ar: يحدد أعلى مستوى لواحد أو أكثر من المقاطع

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
ar: لا يمكن تطبيق تأثير الإصلاح على المقاطع الممتدة أو المنكمشة

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ar: تأثير الإصلاح مخصص للاستخدام على المقاطع القصيرة جدا المتضررة من الصوت (حتى 128 عينة).
    
    زوم داخلا و اختر جزءا ضئيلا من ثانية لإصلاحه.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
ar: يعمل الإصلاح باستخدام بيانات الصوت خارج منطقة الاختيار.
    
    من فضلك اختر منطقة فيها صوت يلامس ناحية واحدة منها على الأقل.
    
    كلما كثر الصوت المحيط، كلما أدى بشكل أفضل.

en: Repeat
ar: كرر

en: Repeats the selection the specified number of times
ar: يعيد الجزء المختار للعدد المحدد من المرات

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
ar: صوتي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
ar: الأجواء المحيطة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Artificial
ar: اصطناعي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Clean
ar: امسح

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
ar: عصري

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal I
ar: لفظ 1

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal II
ar: لفظ 2

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Dance Vocal
ar: أصوات الرقص

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Modern Vocal
ar: المعالجة الصوتية العصرية

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Voice Tail
ar: ذيل الصوت

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
ar: حمام

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
ar: غرفة صغيرة مشرق

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
ar: غرفة صغيرة مظلم

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
ar: غرفة متوسطة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
ar: غرفة كبيرة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
ar: قاعة كنيسة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
ar: كاثدرائية

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Big Cave
ar: الكهف الكبير

en: Reverb
ar: ترجيع

en: Adds ambience or a "hall effect"
ar: يضيف جوا  أو "تأثير قاعة"

en: Reverse
ar: اعكس

en: Reverses the selected audio
ar: اعكس الصوت المختار

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
ar: وقت SBSMS / تمديد الطبقة

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
ar: Chebyshev نوع I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
ar: Chebyshev نوع II

en: Lowpass
ar: مرشح الترددات المنخفضة

en: Highpass
ar: مرشح الترددات العالية

en: Classic Filters
ar: المراشح الكلاسيكية

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
ar: يقوم بترشيح IIR التي تحاكي المصفيات التناظرية

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
ar: لتطبق مرشحة، يجب أن يكون لجميع المقاطع المختارة نفس معدل العينة.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
ar: إسكات

en: Creates audio of zero amplitude
ar: ينشئ صوتا سعته صفر

en: Stereo To Mono
ar: ثنائي إلى أحادي

en: Converts stereo tracks to mono
ar: يحول المقاطع الثنائية إلى أحادية

en: Mixing down to mono
ar: تحويل إلى صوت أحادي

en: Sliding Stretch
ar: تمديد زمني انزلاقي

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
ar: يسمح بتغيرات متواصلة لدرجة السرعة و/أو الطبقة

en: Linear
ar: خطي

en: Logarithmic
ar: لوغارثمي

en: Sine
ar: جيب

en: Square
ar: مربع

en: Sawtooth
ar: أسنان المنشار

en: Square, no alias
ar: مربع، دون استعارة

[ctx: waveform]
en: Triangle
ar: مثلث

en: Truncate Detected Silence
ar: قلم السكون المكتشف

en: Compress Excess Silence
ar: اضغط السكون الزائد

en: Truncate Silence
ar: قلم السكون

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
ar: يقلل تلقائيا طول الممرات حيث الحجم تحت مستوى معين

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
ar: عند التقليم باسقلال، يمكن أن يكون هناك مقطع صوتي مختار واحد فقط في كل مجموعة مقاطع مقفولة تزامنيا.

en: Wahwah
ar: واه واه

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
ar: تغيرات نوع نغمة سريعة، مثل صوت القيثارة ذاك المشهور جدا في السبعينيات

en: Cannot proceed to upload.
ar: لا يمكن متابعة الرفع.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
ar: الملف غير موجود

en: Project was closed before snapshot was created
ar: تم إغلاق المشروع قبل إنشاء لقطة منه

en: Invalid Response: %s
ar: استجابة غير صالحة: %s

en: Export failed
ar: فشل التصدير

en: Export error
ar: خطأ في التصدير

en: Failed to attach to the Cloud project database
ar: فشل الإرفاق بقاعدة بيانات المشروع السحابي

en: Failed to decompress the Cloud project block
ar: فشل في فك ضغط كتلة المشروع السحابي

en: Local project data was removed before the sync has completed
ar: تمت إزالة بيانات المشروع المحلية قبل اكتمال المزامنة

en: Failed to deserialize the response
ar: تعذرت إعادة تسلسل الاستجابة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Glue Compressor
ar: ضاغط الربط الصوتي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Gentle
ar: معتدل

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beat Booster
ar: معزز الإيقاع

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Deep Dive Master
ar: أستاذ الغوص العميق

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beefy Master
ar: معزز الترددات المنخفضة الرئيسي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Make It Right Master
ar: أداة الضبط الدقيق

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Brick Wall Master
ar: أداة التحديد الصارم

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
ar: الأصوات الرئيسية

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Fat Vocals
ar: الأصوات الممتلئة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Power Vocals
ar: الأصوات القوية

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
ar: أدوات التحكم الصوتي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Touch-Up
ar: تنقية الأصوات

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Voice Memos Balancer
ar: موازن التسجيلات الصوتية

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Podcast/Radio
ar: بودكاست/راديو

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Piano
ar: بيانو

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
ar: جيتار صوتي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
ar: الغيتار الكهربائي منخفض التردد

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
ar: السلاسل النصية

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
ar: طبول الكيك

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
ar: تحكم الطبول

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Climax Impulser SFX
ar: مؤثر نبضات الذروة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Engine Breathing SFX
ar: مؤثر تنفس المحرك

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Impact SFX
ar: مؤثر الاصطدام القوي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Body SFX
ar: مؤثر الجسم الصوتي القوي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Tail SFX
ar: مؤثر النهاية الممتدة

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Smack Explosion SFX
ar: صفعة انفجار SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Master Limiter
ar: المحدد الرئيسي

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: SFX Limiter
ar: محدد SFX

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. VO means Voiceover.
en: VO Limiter
ar: محدد VO

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch
ar: القوة الصوتية العصرية

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch 2
ar: القوة الصوتية العصرية 2

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Play it Loud
ar: شغّل بصوت عالٍ

en: Built-in
ar: مبني داخليا

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
ar: %s: لم أتمكن من تحميل الأوضاع أدناه. ستستخدم الأوضاع الأساسية.
    
    %s

en: Applying %s...
ar: أطبق %s...

en: Builtin Effects
ar: التأثيرات المصيغة داخليا

en: Provides builtin effects to Audacity
ar: يوفر تأثيرات مصيغة-داخليا إلى Audacity

en: Unknown built-in effect name
ar: اسم تأثير مبني-داخليا مجهول

en: Mix and Render
ar: مزج و تقديم

en: Mixing and rendering tracks
ar: مزج و تقديم المقاطع

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ar: خطأ داخلي في %s عند %s سطر %d.
    من فضلك أخبر فريق Audacity عند /https://forum.audacityteam.org.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ar: خطأ داخلي عند %s سطر %d.
    من فضلك أخبر فريق Audacity عند /https://forum.audacityteam.org.

en: Internal Error
ar: خطأ داخلي

en: Rectangular
ar: مستطيل

note: i18n-hint a proper name
en: Bartlett
ar: بارتلت

note: i18n-hint a proper name
en: Hamming
ar: هامينغ

note: i18n-hint a proper name
en: Hann
ar: هان

note: i18n-hint a proper name
en: Blackman
ar: بلاكمان

note: i18n-hint two proper names
en: Blackman-Harris
ar: بلاكمان-هاريس

note: i18n-hint a proper name
en: Welch
ar: ولتش

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
ar: غاوسي (a = 2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
ar: غاوسي (a = 3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
ar: غاوسي (a = 4.5)

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
ar: خطأ (يُحتمل أن الملف لم يُكتب): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
ar: أخفق Audacity في فتح ملف في %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
ar: أخفق Audacity في القراءة من ملف في %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
ar: كتب Audacity ملفا في %s بنجاح لكن أخفق في إعادة تسميته إلى %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
ar: أخفق Audacity في الكتابة إلى ملف.
    ربما %s غير قابل للكتابة ، أو أن القرص ممتلئ.

en: File Error
ar: خطأ ملف

en: All files
ar: جميع الملفات

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
ar: ملفات مشروع AUP3

en: Dynamically Linked Libraries
ar: المكتبات المربوطة ديناميكيا

en: Dynamic Libraries
ar: المكتبات الديناميكية

en: Text files
ar: ملفات نص

en: XML files
ar: ملفات XML

en: ,
ar: ،

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
ar: ملفات %s

en: 
    %s does not have write permissions.
ar: 
    %sلا يملك صلاحيات الكتابة.

en: Unsuitable
ar: غير مناسب

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
ar: دليل الملفات المؤقتة على محرك أقراص مهيأ بتنسيق FAT.
    إعادة التعيين إلى الموقع الافتراضي.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
ar: %s
    
    للحصول على لمحات حول محركات الأقراص المناسبة، انقر على زر المساعدة.

en: Warning
ar: تحذير

en: Unable to export.
    Error %s
ar: تعذر التصدير.
    خطأ %s

en: Export
ar: صدر

en: Export completed with error.
ar: اكتمل التصدير مع خطأ.

en: All supported files
ar: جميع الملفات المدعومة

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
ar: "%s" 
    ليس ملفاً صوتياً
    .لا يمكن لـ Audacity فتح هذا النوع من الملفات.

en: Importing files
ar: استيراد الملفات

en: Importing %s...
ar: جاري استيراد %s...

en: Operation was canceled by user
ar: تم إلغاء العملية من قبل المستخدم

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ar: هذا الإصدار من Audacity لم يجمع مع دعم %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو مقطع قرص مضغوط صوتي. 
    Audacity لا يستطيع فتح الأقراص المضغوطة الصوتية مباشرة. 
    استخرج مقاطع القرص المضغوط إلى صيغة صوتية يمكن لAudacity استيرادها، 
    مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
ar: "%s" هو ملف قائمة تشغيل. 
    Audacity لا يستطيع فتح هذا الملف لأنه يحتوي روابط لملفات أخرى فقط. 
    قد يمكنك فتحه في محرر نصوص و تنزيل الملفات الصوتية الموجودة.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف Windows Media Audio. 
    Audacity لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات بسبب قيود براءة الاختراع.
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوت مدعومة، مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف Advanced Audio Coding. 
    بدون مكتبة FFmpeg الاختيارية، لا يستطيع Audacity فتح هذا النوع من الملفات. 
    بطريقة أخرى، أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوت مدعومة، مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف صوت مشفر، عادة يكون مصدره موقع بيع على الإنترنت. 
    Audacity لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات بسبب التشفير. 
    حاول تسجيل الملف إلى Audacity، أو انسخه إلى قرص مضغوط للصوت ثم استخرج
    مقطع القرص المضغوط إلى صيغة صوت مدعومة مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف وسائط RealPlayer . 
    Audacity لا يستطيع فتح هذه الصيغة المملوكة. 
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوت مدعومة، مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
ar: "%s" هو ملف علامات، ليس ملف صوت. 
    Audacity لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات.
    حاول تحويله إلى ملف صوت من نوع WAV أو AIFF 
    ثم استورده، أو سجله إلى Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف Musepack و ليس ملف صوت. 
    Audacity لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات.
    إذا كنت تظن أنه ملف mp3، حاول تسميته بامتداد ".mp3" 
    و استوراده مرة ثانية. عدا هذا أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوت مدعومة
    مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف Wavpack و ليس ملف صوت. 
    Audacity لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات.
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوت مدعومة، مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف صوت Dolby Digital. 
    Audacity لا يستطيع حاليا فتح هذا النوع من الملفات.
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوت مدعومة، مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف صوت Ogg Speex. 
    Audacity لا يستطيع حاليا فتح هذا النوع من الملفات.
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوت مدعومة، مثل WAV أو AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف فيديو.
    Audacity لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات حاليا.
    تحتاج إلى أن تستخلص الصوت إلى صيغة مدعومة، مثل WAV أو AIFF.

en: File "%s" not found.
ar: الملف "%s" لم يوجد.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
ar: لم تتعرف Audacity على نوع الملف '%s'.
    
    %sللملفات غير المضغوطة، جرّب أيضًا الذهاب إلى ملف > استيراد > بيانات Raw.

en: %s, %s
ar: %s، %s

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
ar: تعرف Audacity على نوع الملف '%s'.
    المصدرون المفترض دعمهم لهكذا ملفات هم:
    %s،
    لكن لم يفهم أي واحد منهم هذه الصيغة.

en: Import Project
ar: استورد مشروع

en: SubRip text file
ar: ملف SubRip نصي

en: WebVTT file
ar: ملف WebVTT

en: Supported label file
ar: ملف التسمية المدعوم

en: S&tandard
ar: قياسي

en: E&xtended (with frequency ranges)
ar: ممتد (مع نطاقات ترددية)

en: Labels
ar: علامات

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
ar: مقطع علامة

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
ar: استيراد ملفات WebVTT غير مدعوم حالياً.

en: One or more saved labels could not be read.
ar: لم بمكن قراءة واحد أو أكثر من العلامات المحفوظة.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
ar: تأثير LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
ar: يوفر تأثيرات LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
ar: Audacity لا يستخدم vst-bridge بعد الآن

en: Could not load the library
ar: لم أتمكن من فتح المكتبة

en: Effect Settings
ar: أوضاع التأثير

en: LV2 Effects
ar: تأثيرات LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
ar: يوفر دعم تأثيرات LV2 لAudacity

en: None
ar: لا شيء

en: Rectangle
ar: مستطيل

[ctx: dither]
en: Triangle
ar: مثلث

en: Shaped
ar: مُشَكل

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C
ar: دو

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
ar: دو♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
ar: ري♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
ar: مي

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
ar: فا

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
ar: فا♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
ar: صول♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A
ar: لا

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
ar: لا♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
ar: بل

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♭
ar: ري♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E♭
ar: مي♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♭
ar: صول♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♭
ar: لا♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B♭
ar: دو♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
ar: دو♯/ري♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
ar: ري♯/مي♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
ar: فا♯/صول♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
ar: صول♯/لا♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
ar: لا♯/سي♭

en: Low Quality (Fastest)
ar: جودة منخفضة (الأسرع)

en: Medium Quality
ar: جودة متوسطة

en: High Quality
ar: جودة عالية

en: Best Quality (Slowest)
ar: أفضل جودة (الأبطأ)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
ar: 16-بِت PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
ar: 24-بِت PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
ar: 32-بِت عائم

en: Unknown format
ar: صيغة عير معروفة

en: Command
ar: أمر

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
ar: 
    * %s، لأنك خصصت الاختصار %s لـ %s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
ar: كانت هناك مشكلة مع آخر فعل لك. إذا كنت تظن
    أن هذا خطأ برمجي، من فضلك أخبرنا أين حصلت تماما.

en: Disallowed
ar: غير مسموح

en: &Undo %s
ar: تراجع عن %s

en: &Undo
ar: تراجع

en: &Redo %s
ar: كرر %s

en: &Redo
ar: كرر

en: Module Unsuitable
ar: الوحدة غير ملائمة

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
ar: تعذر تحميل الوحدة "%s".
    
    خطأ: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
ar: لا توفر الوحدة "%s" سلسلة إصدارات.
    
    لن يتم تحميلها.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
ar: الوحدة "%s" تتطابق مع إصدار "%s" من Audacity.
    
    لن تحمل.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
ar: فشل الإعداد الأولي للوحدة "%s".
    
    لن يتم تحميلها.

en: Module "%s" found.
ar: عثر على وحدة "%s".

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
ar: 
    
    فقط استخدم الوحدات من المصادر الموثوقة

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Audacity Module Loader
ar: محمل وحدة Audacity

en: Try and load this module?
ar: حاول و حمّل هذه الوحدة؟

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
ar: لا توفر الوحدة "%s" أي من الوظائف المطلوبة.
    
    لن يتم تحميلها.

en: Overwrite the plug-in file %s?
ar: الكتابة فوق ملف الإضافة %s؟

en: Plug-in already exists
ar: الموصلة موجودة بالفعل

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
ar: الملف الموصل قيد الاستخدام. أخفقت في الكتابة عليه

en: Failed to register:
    %s
ar: أخفقت في تدوين %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
ar[0]: عدم تمكين أية إضافة؟
ar[1]: تمكين هذه الإضافة؟
ar[2]: تمكين هاتين الإضافتين؟
ar[3]: تمكين هذه الإضافات؟
ar[4]: تمكين هذه الإضافات؟
ar[5]: تمكين هذه الإضافات؟

en: Enable new plug-ins
ar: مكن موصلات جديدة

en: Nyquist Prompt
ar: تذكرة Nyquist

en: Failed to open the file for upload: %s
ar: فشل فتح الملف للتحميل: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ar: كان هناك خطأ في بدء طبقة المداخل\المخارج للMIDI.

en: You will not be able to play midi.
ar: لن يكون بإمكانك أن تعزف MIDI.

en: Error Initializing Midi
ar: خطأ في بدء MIDI

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
ar: مقطع نغمة

en: &Seconds
ar: الثواني

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
ar: النقرات

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
ar: المُخرَج المدعوم: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
ar: المُدخل المدعوم: %d

en: Opened: %d
ar: مفتوح: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
ar: جهاز تسجيل MIDI المختار: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
ar: لم يتم العثور على جهاز تسجيل MIDI لـ'%s'.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
ar: جهاز تشغيل MIDI المختار: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
ar: لم يتم العثور على جهاز تشغيل MIDI لـ'%s'.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
ar: عينات + ث:د:س

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
ar: ثواني

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
ar: ث:د:س

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
ar: ملي ث + ث:د:س

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
ar: أجزاء من المئة من الثانية + ثا:دق:سا

note: i18n-hint: Name of display format that shows frequency in hertz i18n-hint: This is the abbreviation for "Hertz", or cycles per second.
en: Hz
ar: هرتز

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
ar: جوابات

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: bar
ar: شريط

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
ar: الإيقاع

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements.
en: bar:beat
ar: شريط: إيقاع

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements. "tick" corresponds to a 16th note.
en: bar:beat:tick
ar: شريط: إيقاع: علامة

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
ar: 01000،01000 ثانية

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
ar: ثانية + مللي ثانية

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
ar: 01000,01000>01000 ثانية

en: milliseconds
ar: أجزاء من ألف من الثانية

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
ar: 0100 س 060 د 060 ث

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
ar: ي:س:د:ث

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ar: 0100 ي 024 س 060 د 060 ث

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
ar: 0100 س 060 د 060>0100 ث

en: centiseconds
ar: أجزاء من مئة من الثانية

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
ar: 0100 س 060 د 060<01000 ث

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
ar: 0100 س 060 د 060  ث+># عينات

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
ar: عينات

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
ar: 01000,01000،01000 عينات|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ar: إطارات الفيلم (24 إ.ف.ث) + ث:د:س

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
ar: 0100 س 060 د 060 ث+>24 إطار

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
ar: إطارات الفيلم (24 إ.ف.ث)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
ar: 01000،01000 إطار|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ar: إطارات سقوط NTSC + ث:د:س

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
ar: 0100 س 060 د 060 ث+>30 إطار|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ar: إطارات NTSC غير ساقطة + ث:د:س

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
ar: 0100 س 060 د 060 ث+>030 إطار| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
ar: إطارات NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
ar: 01000،01000 إطار|29,97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ar: إطارات PAL (25 إ.ف.ث) + ث:د:س

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
ar: 0100 س 060 د 060 ث+>25 إطار

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
ar: إطارات PAL (25 إ.ف.ث)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
ar: 01000،01000 إطار|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ar: إطارات CDDA (75 إ.ف.ث)+ ث:د:س

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
ar: 0100 س 060 د 060 ث+75, إطار

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
ar: إطارات CDDA (75 إ.ف.ث)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
ar: 01000،01000 إطار|75

en: centihertz
ar: سنتي هرتز

note: i18n-hint: Name of display format that shows frequency in kilohertz
en: kHz
ar: ألف هرتز

en: hertz
ar: هيرتز

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
ar: 100<01000 جوابات|1,442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
ar: ألفيات الأوكتاف

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
ar: أنصاف نغمات + أجزاء من مئة من نصف نغمة

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
ar: 1000 نصف نغمة 0100, أجزاء من مئة من نصف نغمة|17,312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
ar: جزء من مائة من السنت

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
ar: عقود

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
ar: 10<01000 عقود|0,434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
ar: جزء من ألف من العقود

en: Nyquist Effects
ar: تأثيرات Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
ar: يوفر دعم تأثيرات Nyquist لAudacity

en: Applying Nyquist Effect...
ar: أطبق تأثير Nyquist...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
ar: عامل Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
ar: رأس موصلة Ill-formed Nyquist

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
ar: فعِّل عرض الطيف الترددي للمسار قبل
    تطبيق تأثيرات 'الطيف'.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
ar: لاستخدام 'تأثيرات الطيف'
    فعِّل خيار 'التحديد الطيفي' في إعدادات الطيف الترددي للمسار، ثم حدد
    نطاق التردد الذي سيُطبق عليه التأثير.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
ar: خطأ: الملف "%s" مخصص في الترئيس لكن لم يعثر عليه في طريق الموصلة.

en: Audio selection required.
ar: مطلوب اختيار صوت.

en: Processing complete.
ar: أنجزت المعالجة.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
ar: تأثيرات 'أداة الكتابة' لا يمكنها إرجاع الصوت من Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
ar: تأثيرات 'أداة الكتابة' لا يمكنها إرجاع التسميات من Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
ar: خطأ_nyx رجع من %s.

en: plug-in
ar: موصلة

en: Nyquist returned a list.
ar: أرجعت Nyquist قائمة.

en: Nyquist returned the value: %f
ar: أرجع Nyquist القيمة: %f

en: Nyquist returned the value: %d
ar: أرجع Nyquist القيمة: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
ar: أرجع Nyquist قنوات صوتية كثيرة جدا.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
ar: أرجع Nyquist قناة صوتية واحدة كترتيب.

en: Nyquist returned an empty array.
ar: أرجع  Nyquist ترتيبا فارغا.

en: Nyquist returned nil audio.
ar: أرجع Nyquist صوت nil.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
ar: [تحذير: أرجع Nyquist سلسلة UTF-8 غير صالحة، محول هنا كـ Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
ar: هذا الإصدار من Audacity لا بدعم إصدار %ld من موصلة Nyquist

en: Could not open file
ar: لم أتمكن من فتح الملف

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
ar: شفرتك تشبه إعراب SAL، لكن ليس هناك تعبير 'عودة'.
    لأجل SAL، استخدم تعبير عودة مثل:
    	return *track* * 0.1
    أو لأجل LISP، ابدأ بهلال مفتوح مثل:
    	(mult *track* 0.1)
    .

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
ar: لم أتمكن من تحديد اللغة

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
ar: غير معنون

en: Audio Track
ar: مقطع صوت

en: Playable Track
ar: مقطع قابل للتشغيل

en: Multi-track
ar: متعدد-المقاطع

en: Simple
ar: بسيط

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
ar: المكتبات

en: Preferences for Library
ar: تفضيلات للمكتبة

en: Library
ar: المكتبة

en: Failed to set page size for database %s
ar: فشل تعيين حجم الصفحة لقاعدة البيانات %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
ar: فشل تعيين الوضع الآمن على الاتصال الأساسي إلى %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
ar: فشل في تعيين الوضع الآمن على اتصال نقطة التفتيش إلى %s

en: Checkpointing project
ar: نقطة فحص المشروع

en: Checkpointing %s
ar: التحقق من النقاط %s

en: This may take several seconds
ar: قد يستغرق ذلك عدة ثوانٍ

en: Could not write to %s.
ar: تعذرت الكتابة إلى %s.

en: Disk is full.
    %s
ar: القرص ممتلئ.
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
ar: فشل في إنشاء نقطة التخزين:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
ar: فشل في تحرير نقطة الحفظ:
    
    %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
ar: توجد مساحة قرص خالية قليلة جداً متبقية على %s
    الرجاء تحديد موقع مجلد مؤقت أكبر في
    إعدادات المجلدات.

en: Failed to open the project's database
ar: فشل فتح قاعدة بيانات المشروع

en: Failed to open database file:
    
    %s
ar: فشل في فتح ملف قاعدة البيانات:
    
    %s

en: Failed to discard connection
ar: فشل في تجاهل الاتصال

en: Failed to restore connection
ar: فشل في استعادة الاتصال

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
ar: فشل تنفيذ أمر ملف المشروع:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
ar: المشروع في مجلد للقراءة فقط
    (تعذر إنشاء الملفات المؤقتة المطلوبة)

en: This is not an Audacity project file
ar: هذا ليس ملف مشروع Audacity

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
ar: تم إنشاء هذا المشروع باستخدام إصدار أحدث من Audacity.
    
    ستحتاج إلى الترقية لفتحه.

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
ar: تم إنشاء هذا المشروع باستخدام إصدار أقدم من Audacity. بمجرد حفظه، لا يمكن فتح المشروع إلا باستخدام إصدار %s Audacity أو أحدث.

en: Project update required
ar: تحديث المشروع مطلوب

en: Unable to initialize the project file
ar: تعذرت التهيئة الأولية لملف المشروع

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
ar: غير قادر على إضافة وظيفة "التضمين" (لا يمكن التحقق من البلوكات)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
ar: المشروع للقراءة فقط
     (غير قادر على العمل مع ملفات الكتل)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
ar: المشروع مقفل
    (غير قادر على العمل مع ملفات الحظر)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
ar: المشروع مشغول
    (غير قادر على العمل مع ملفات الحظر)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
ar: المشروع تالف
    (غير قادر على العمل مع ملفات الحظر)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
ar: توجد مشكلة في بعض الصلاحيات
    (تعذر العمل مع ملفات الحظر)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
ar: خطأ في إدخال/إخراج القرص
    (غير قادر على العمل مع ملفات الحظر)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
ar: غير مصرح به
    (غير قادر على العمل مع ملفات الحظر)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
ar: تعذر العمل مع ملفات الكتل

en: Total orphan blocks deleted %d
ar: إجمالي الكتل اليتيمة المحذوفة %d

en: Failed to rollback transaction during import
ar: فشل التراجع عن المعاملة أثناء الاستيراد

en: Unable to attach destination database
ar: تعذّر الربط بقاعدة بيانات الهدف

en: Unable to switch to fast journaling mode
ar: تعذّر التبديل إلى وضع التسجيل السريع

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
ar: تعذَّر إعداد أمر ملف المشروع:
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
ar: تقدم

en: Failed to bind SQL parameter
ar: فشل ربط معامل SQL

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
ar: فشل تحديث ملف المشروع.
    أخفق تنفيذ الأمر التالي:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
ar: تعذر فصل المشروع الهدف

en: Copying Project
ar: نسخ المشروع

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
ar: فشل Audacity في كتابة الملف %s .
    ربما القرص ممتلئ أو غير قابل للكتابة.
    للحصول على نصائح حول تحرير مساحة، انقر فوق زر المساعدة.

en: Compacting project
ar: مشروع الدمج

en: <untitled>
ar: <غير معنون>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
ar: (مسترجع)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
ar: حفظ المشروع باستخدام Audacity %s.
    أنت تستخدم Audacity %s. قد تحتاج إلى أن تحدث إلى إصدار أحدث لتفتح هذا الملف.

en: Can't open project file
ar: لا يمكنني فتح ملف المشروع

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
ar: فشل في إزالة معلومات الحفظ التلقائي من ملف المشروع.

en: Unable to bind to blob
ar: تعذر الربط بالنقطة

en: Unable to parse project information.
ar: تعذر تحليل معلومات المشروع.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
ar: فشل إعادة فتح قاعدة بيانات المشروع، ربما بسبب محدودية المساحة على جهاز التخزين.

en: Saving project
ar: حفظ المشروع

en: Error Saving Project
ar: خطأ في حفظ المشروع

en: Syncing
ar: المزامنة

en: Backing up project
ar: النسخ الاحتياطي للمشروع

en: Automatic database backup failed.
ar: فشل النسخ الاحتياطي التلقائي لقاعدة البيانات.

en: Connection to project file is null
ar: الاتصال بملف المشروع ملغي

en: Discarding undo/redo history
ar: تجاهل سجل التراجع/إعادة التاريخ

en: Created new project
ar: أنشأت مشروع جديد

en: 16-bit
ar: 16-بِت

en: 24-bit
ar: 24-بِت

en: Sample Track
ar: عينة مقطع

en: Writable Sample Track
ar: مسار العينة القابل للكتابة

en: &Close
ar: إغلاق

en: Help
ar: مساعدة

en: &Preview
ar: اعرض مسبقا

en: Dry Previe&w
ar: عرض الجاف مسبقا

en: &Settings
ar: أوضاع

en: Debu&g
ar: انزع الأخطاء

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: Beats
ar: الإيقاعات

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
ar: شريط

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
ar: التوائم الثلاثة

en: Video frames
ar: إطارات الفيديو

en: Film frames (24 fps)
ar: إطارات الفيلم (24 إ.ف.ث)

en: NTSC frames (29.97 fps)
ar: إطارات NTSC (29.97 إ.ف.ث)

en: NTSC frames (30 fps)
ar: إطارات NTSC (30 إ.ف.ث)

en: CD frames
ar: إطارات الأقراص المدمجة

en: Seconds && samples
ar: الثواني والعينات

en: Seconds
ar: ثواني

en: Deciseconds
ar: ديسي ثانية

en: Centiseconds
ar: سنيتي ثانية

en: Milliseconds
ar: ميلي ثانية

en: Samples
ar: عينات

en: SQLite3 error
ar: خطأ SQLite3

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
ar: لا أخطاء

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
ar: خطأ عام

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
ar: تم رفض إذن الدخول

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
ar: ملف قاعدة البيانات مقفل

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
ar: تم إنهاء العملية

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
ar: حدث خطأ في I/O

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
ar: صورة قرص قاعدة البيانات مشوهة

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
ar: فشل الإدراج لأن محرك الأقراص ممتلئ

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
ar: تعذر فتح ملف قاعدة البيانات

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
ar: خطأ في بروتوكول قفل قاعدة البيانات

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
ar: تم تغيير مخطط قاعدة البيانات

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
ar: السلسلة أو BLOB تتجاوز الحد الأقصى للحجم

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
ar: عدم تطابق نوع البيانات

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
ar: المكتبة مستخدمة بشكل غير صحيح

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
ar: تم تعطيل دعم الملفات الكبيرة

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
ar: المصادقة مطلوبة

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
ar:  غير مستخدم

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
ar: المعامل الثاني إلى sqlite3_bind خارج النطاق

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
ar: ملف تم فتحه ليس ملف قاعدة بيانات

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: Cut/Copy/Paste
ar: قص/نسخ/لصق

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
ar: شريط أدوات &قص/نسخ/لصق

en: Unable to determine
ar: غير قادر على تحديد

en: %s bytes
ar: %sبايت

en: Simplified
ar: مبسَّط

en: System
ar: النظام

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
ar: كلاسيكي

en: Dark
ar: قاتم

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
ar: تباين مرتفع

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
ar: خفيف

en: Audacity could not write file:
      %s.
ar: لم يتمكن Audacity من كتابة الملف:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ar: لم يتمكن Audacity من فتح الملف:
      %s
    للكتابة.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ar: لم يتمكن Audacity من كتابة الصور في الملف:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ar: لم يتمكن Audacity من إيجاد الملف:
      %s.
    لم يتم تحميل الموضوع.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ar: لم يتمكن Audacity من تحميل الملف:
      %s.
    ربما تكون صيغة بي.أن.جي سيئة؟

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ar: لم يتمكن Audacity من قراءة الموضوع الافتراضي.
    من فضلك أخبر عن هذا المشكل.

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ar: لم أعثر على أي من ملفات مكونات 
    المواضيع المتوقعة في:
     %s.

en: Could not create directory:
      %s
ar: لم أتمكن من إنشاء المجلد:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
ar: بعض الملفات المتطلبة في:
      %s
    كانت موجودة بالفعل. اكتب عليها؟

en: Audacity could not save file:
      %s
ar: لم يتمكن Audacity من حفظ الملف:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
ar: لم أتمكن من الكتابة إلى الملف: %s

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
ar: خاص

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
ar: مقطع وقت

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
ar: مدخل الصوت: %d، مخرج الصوت: %d

en: VST Effects
ar: تأثيرات VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
ar: يضيف القدرة على استخدام تأثيرات VST في Audacity.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
ar: تعذر تخصيص الذاكرة عند تحميل ملف الإعدادات المسبقة.

en: Error Loading VST Presets
ar: خطأ في تحميل مسبقة VST

en: Unable to read presets file.
ar: تعذر قراءة ملف الإعدادات المسبقة.

en: Could not open file: "%s"
ar: لم أتمكن من فتح ملف: "%s"

en: Error Saving VST Presets
ar: خطأ في حفظ مسبقة VST

en: Error writing to file: "%s"
ar: خطأ في كتابة الملف: "%s"

en: Error Saving Effect Presets
ar: خطأ في حفظ مسبقات التأثير

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
ar: حُفظ ملف المعامل من %s. استأنف؟

en: Confirm
ar: أكد

en: VST3 Effects
ar: تأثيرات VST3

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
ar: مدة

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
ar: ملوَّن (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
ar: ملوَّن ( كلاسيكي )

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
ar: تدرج رمادي

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
ar: تدرج الرمادي سلبي

en: Frequencies
ar: ترددات

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
ar: إعادة تعيين

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
ar: طبقة (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
ar: التردد الأعلى يجب أن يكون 100 هرتز أو أكثر

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ar: يجب أن يكون الحد الأدنى للتردد على اﻷقل 0 هرتز

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
ar: التردد الأدنى يجب أن يكون أقل من التردد الأعلى

en: The range must be at least 1 dB
ar: المدى يجب أن يكون على الأقل 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
ar: لا يمكن أن تكون زيادة التردد سالبة

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
ar: يجب أن تكون زيادة التردد أكثر من 60 dB/dec

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
ar: خطّي (amp)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
ar: لوغاريتمي (dB)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
ar: خطي (dB)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ar: -36 dB (مجال ضحل لتحرير السعات المرتفعة)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ar: -48 dB (مجال PCM لعينات 8 بت)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ar: -60 dB (مجال PCM لعينات 8 بت)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
ar: -72 dB (مجال PCM لعينات 12 بت)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
ar: - 84 dB (مجال PCM لعينات 14 بت)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ar: -96 dB (مجال PCM لعينات 16 بت)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ar: -120 dB (الحد التقريبي للسمع عند الإنسان)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ar: - 145 dB (مجال PCM لعينات 24 بت)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
ar: المتتالية تحتوي على ملف كتلة يتخطى أقصى %s عينة لكل كتلة.
    أقلم إلى هذا الطول الأقصى.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
ar: تحذير - أقلم ملف كتلة أطول مما ينبغي

en: Pre-processing
ar: المعالجة المسبقة

en: Rendering Clip
ar: مقطع الإخراج

en: Resampling failed.
ar: إعادة أخذ العينات أخفقت.

en: Audio
ar: صوت

en: There is not enough room available to paste the selection
ar: ليست هناك مساحة كافية للصق الاختيار

en: There is not enough room available to expand the cut line
ar: ليست هناك مساحة كافية لتوسيع خط القص

en: Show &Log...
ar: أظهر السجل...

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
ar: هل ترغب في إرسال تقرير لمساعدتنا في حل هذه المشكلة؟

en: Comments
ar: تعليقات

en: Backwards
ar: إلى الوراء

note: i18n-hint arrowhead meaning backward movement
en: <
ar: >

en: Forwards
ar: إلى الأمام

note: i18n-hint arrowhead meaning forward movement
en: >
ar: <

note: i18n-hint verb
en: Close
ar: إغلاق

en: Help on the Internet
ar: مساعدة على الإنترنت

en: Local
ar: محلي

en: From Internet
ar: من الإنترنت

en: Welcome!
ar: أهلا و سهلا!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
ar: أشغل الصوت

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
ar: تسجيل الصوت

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
ar: أسجل - اختار جهاز التسجيل

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
ar: أسجل - جاري اختيار مصدر التسجيل

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
ar: أسجل- جاري ضبط مستوى التسجيل

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
ar: التحرير و القوائم المظللة

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
ar: صدار ملف صوت

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
ar: حفظ مشروع Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
ar: الدعم لصيغ أخرى

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
ar: سجل إلى قرص مضغوط

en: No Local Help
ar: لا توجد مساعدة محلية

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
ar: يمكن لـ Audacity استيراد ملفات غير محمية بالعديد من التنسيقات الأخرى (مثل M4A و WMA، وملفات WAV المضغوطة من المسجلات المحمولة والصوت من ملفات الفيديو) إذا قمت بتنزيل وتثبيت [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg|مكتبة FFmpeg]] الاختيارية على جهاز الحاسب الآلي الخاص بك.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
ar: تستطيع أيضا قراءة مساعدتنا عن تصدير [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|ملفات MIDI]] و المقاطع من [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|الأقراص المضغوطة الصوتية]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ar: لا بيدو أن الكتيب مثبت. من فضلك [[*URL*|شاهد الكتيب على الشبكة]] أو [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html|نزل الكتيب]].<br><br> لتشاهد الكتيب على الشبكة دائما، غير "موقع الكتيب" في تفضيلات الواجهة إلى "من الإنترنت".

en: Audacity Log
ar: سجل Audacity

en: &Save...
ar: حفظ...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
ar: مسح

en: log.txt
ar: سجل.txt

en: Save log to:
ar: حفظ السجل في:

en: Couldn't save log to file: %s
ar: لم أتمكن من حفظ السجل إلى الملف: %s

en: Show Log for Details
ar: أظهر السجل للتفاصيل

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
ar: حسنا

en: Elapsed Time:
ar: الوقت المنقضي:

en: Remaining Time:
ar: الوقت المتبقي:

en: Stop
ar: توقف

en: Cancel
ar: ألغ

en: Are you sure you wish to cancel?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الإلغاء؟

en: Confirm Cancel
ar: أكد الإلغاء

en: Are you sure you wish to stop?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد التوقف؟

en: Confirm Stop
ar: أكد التوقف

en: Are you sure you wish to close?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الإغلاق؟

en: Confirm Close
ar: أكد الإغلاق

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
ar: لم يكن من الممكن تحويل اسم-الملف المحدد بسبب استخدام شفرات الشفرة الموحدة.

en: Specify New Filename:
ar: عين اسم-ملف جديد:

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ar: الملف '%s' موجود قبل الآن، هل تريد حقا الكتابة عليه؟

en: Please choose an existing file.
ar: من فضلك اختر ملفا موجودا.

en: File type:
ar: نوع الملف:

en: Select a directory
ar: اختر مجلدا

en: Panel
ar: لوح

en: Dialog
ar: حوار

en: Directory Dialog
ar: حوار المجلدات

en: File Dialog
ar: حوار الملف

en: Could not load file: "%s"
ar: لم أتمكن من تحميل الملف: "%s"

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ar: %s
    هذه الميزة غير مدعومة في إصدارات Audacity الأقدم من 3.3.3.
    تم تقسيم المسارات الاستريو هذه إلى مسارات أحادية mono.
    يرجى التحقق من عمل كل شيء كما هو مقصود قبل الحفظ.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ar: لم أتمكن من إيجاد مجلد بيانات المشروع: "%s"

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
ar: مسارات MIDI الموجودة في ملف المشروع، لكن هذا الإصدار من Audacity لا يتضمن دعم MIDI، متجاوزًا المسار.

en: Command:
ar: أمر:

en: Browse...
ar: تصفح...

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
ar: اعرض المخرج

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
ar: ستنقل البيانات إلى المدخل القياسي. "%f" يستخدم اسم الملف في نافذة التصدير.

en: "%s" couldn't be found.
ar: "%s" لم يوجد.

en: Unable to locate "%s" in your path.
ar: لم أتمكن من إيجاد "%s" في طريقك.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
ar: المنفذون

en: Find path to command
ar: اعثر على الطريق إلى الأمر

en: (external program)
ar: (برنامج خارجي)

en: Cannot export audio to %s
ar: لا يمكنني تصدير الصوت إلى %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ar: يتم الآن تصدير الصوت المختار باستخدام مشفر سطر اﻷوامر

en: Exporting the audio using command-line encoder
ar: أصدير الصوت باستخدام مشفر سطر اﻷوامر

en: Command Output
ar: مخرجات الأمر

en: &OK
ar: حسنا

en: Compression
ar: ضغط

en: Off
ar: متوقف

en: On
ar: تشغيل

en: Application
ar: التطبيق

en: Cutoff
ar: حد القطع

en: Disabled
ar: غير ممَكن

en: Open custom FFmpeg format options
ar: افتح اختيارات صيغة FFmpeg الخاصة

en: Current Format:
ar: الصيغة الحالية:

en: Current Codec:
ar: المشفر الحالي:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
ar: FFmpeg : خطأ - لا يمكنني تحديد وصف الصيغة للملف "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
ar: FFmpeg : خطأ - لا يمكنني تحصيص سياق صيغة المخرج.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
ar: FFmpeg : خطأ - لا يمكنني إضافة مجرى الصوت لإخراج الملف "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
ar: FFmpeg : خطأ - لا يمكنني فتح ملف المخرج "%s" لأكتب. شفرة الخطأ هي %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
ar: FFmpeg : خطأ - لا يمكنني كتابة الترويسات لإخراج الملف "%s". رمز الخطأ هو %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
ar: لا يستطيع FFmpeg إيجاد مشفر الصوت 0x%x.
    على الأرجح أن يكون دعم هذا المشفر غير مُكون.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
ar: FFmpeg : خطأ - لا يمكنني تحصيص الصوان للقراءة فيه من FIFO الصوت.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
ar: FFmpeg : خطأ - لم أتمكن من نيل حجم صوان العينة

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
ar: FFmpeg : خطأ - لم أتمكن من تحصيص البايتات لصوان العينات

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
ar: FFmpeg : خطأ - لم أتمكن من تركيب إطار الصوت

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
ar: FFmpeg : خطأ - أخفق تشفير الإطار

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
ar: FFmpeg : خطأ - بيانات متبقية أكثر مما ينبغي.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
ar: FFmpeg : خطأ - nAudioFrameSizeOut أكبر مما ينبغي.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
ar: FFmpeg مكونة كما ينبغي متطلبة للإكمال.
    يمكنك تكوينها عند تفضيلات > مكتبات.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
ar: حاولت تصدير %d قنوات، لكن العدد الأقصى من القنوات لصيغة المخرج المختارة هو %d

en: Exporting selected audio as %s
ar: يتم الآن تصدير الصوت المختار كـ %s

en: Exporting the audio as %s
ar: أصدر الصوت كـ %s

en: Invalid sample rate
ar: معدَّل عينة غير صالح

en: Resample
ar: أعد أخذ العينات

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
ar: معدَّل عينة المشروع (%d) غير مدعوم من قبل
    صيغة ملف المخرج الحالية.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
ar: تركيبة معدل العينة للمشروع (%d) ومعدل البت (%d كيلوبت/ثانية) غير مدعومة
     بتنسيق ملف الإخراج الحالي.

en: You may resample to one of the rates below.
ar: يمكن إعادة أخذ العينة إلى أحد المعدَّلات في الأسفل.

en: Sample Rates
ar: معدَّلات العينة

en: Main
ar: رئيسي

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ar: ملفات M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
ar: ملفات AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ar: ملفات AMR (نطاق ضيق) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ar: ملفات WMA (الإصدار 2) (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
ar: تصدير FFmpeg خاص

en: Estimate
ar: قدر

en: 2-level
ar: ذو مستويين

en: 4-level
ar: ذو 4 مستويات

en: 8-level
ar: ذو 8 مستويات

en: Full search
ar: بحث كامل

en: Log search
ar: بحث السجل

en: Configure custom FFmpeg options
ar: كون اختيارات FFmpeg خاص

en: Preset:
ar: المسبقة:

en: Load Preset
ar: حمل المسبقة

en: Save Preset
ar: احفظ المسبقة

en: Delete Preset
ar: احذف المحددة مسبقا

en: Import Presets
ar: استورد مسبقات

en: Export Presets
ar: صدر المسبقات

en: Format:
ar: الصيغة:

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
ar: مشفر:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
ar: ليست جميع البنيات و المشفرين متوافقين. كذلك ليست جميع تركيبات الاختيارات متوافقة مع جميع المشفرين.

en: Show All Formats
ar: أظهر جميع الصيغ

en: Show All Codecs
ar: أظهر جميع المشفرين

en: Formats
ar: الصيغ

en: General Options
ar: الاختيارات العامة

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ar: شفرة اللغة ISO 639 ذو الثلاث حروف
    اختياري
    فارغ - تلقائي

en: Language:
ar: اللغة:

en: Bit Reservoir
ar: احتياطي البت

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
ar: علامة المشفر (FOURCC)
    اختياري
    فارغ - تلقائي

en: Tag:
ar: علامة:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
ar: معدَّل البت (بت/ثانية) - يؤثر في حجم و جودة الملفات الناتجة
    قد يقبل بعض المشفرين قيما معينة (256k،192k،128k إلخ...) فقط
    0 - تلقائي
    موصى به - 192000

en: Bit Rate:
ar: معدل البت:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
ar: الجودة العامة، تستخدم باختلاف بواسطة مشفرين مختلفين
    متطلب لـ Vorbis
    0 - تلقائي
    -1 - متوقف (استخدم معدَّل البت)

en: Quality:
ar: الجودة:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
ar: معدَّل العينة (هرتز)
    0 - لا تغير معدَّل العينة

en: Sample Rate:
ar: معدَّل العينة:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
ar: عرض نطاق حد قطع الصوت (هرتز)
    اختياري
    0 - تلقائي

en: Cutoff:
ar: حد القطع:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
ar: الملف AAC الشخصي
    تعقيد منخفض -أساسي
    معظم المشغلين لن يشغلوا أي شيء غير LC

en: Profile:
ar: الملف الشخصي:

en: FLAC options
ar: اختيارات FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
ar: مستوى الضغط
    متطلب لـ FLAC
    -1 - تلقائي
    أدنى حد - 0 (تشفير سريع، ملف ناتج كبير)
    أعلى حد - 1- ( تشفير بطيء، ملف ناتج صغير)

en: Compression:
ar: ضغط:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
ar: حجم الإطار
    اختياري
    0 - أساسي
    أدنى - 16
    أعلى - 65535

en: Frame:
ar: إطار:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
ar: دقة معاملات LPC
    اختياري
    0 - أساسي
    أدنى - 1
    أعلى - 15

en: LPC
ar: التشفير التنبؤي

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
ar: طريقة ترتيب التنبؤ
    تقدير - أسرع، أبطأ  ضغط
    بحث السجل - الأبطئ، أسرع ضغط
    بحث كامل - أساسي

en: PdO Method:
ar: طريقة ترتيب التنبؤ:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ar: ترتيب التقسيم الأدنى
    اختياري
    -1 - أساسي
    أدني - 0
    أعلى - 32 (مع الترميز التنبؤي الخطي) أو 4 (بدون الترميز التنبؤي الخطي)

en: Min. PdO
ar: أدنى PdO

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ar: ترتيب التقسيم الشمولي
    اختياري
    -1 - أساسي
    أدني - 0
    أعلى - 32 (مع الترميز التنبُّؤي الخطي) أو 4 (بدون الترميز التنبؤي الخطي)

en: Max. PdO
ar: أعلى PdO

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ar: ترتيب التقسيم الأدنى
    اختياري
    -1 - أساسي
    أدني - 0
    أعلى - 8

en: Min. PtO
ar: أدنى PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ar: ترتيب التقسيم الشمولي
    اختياري
    -1 - أساسي
    أدني - 0
    أعلى - 8

en: Max. PtO
ar: أعلى PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
ar: استخدم التشفير التنبؤي الخطي

en: MPEG container options
ar: اختيارات محتوي MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
ar: أعلى معدَّل بت للمجرى المضاعف
    اختياري
    0 - أساسي

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
ar: معدَّل المضاعف:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
ar: حجم الرزمة
    اختياري
    0 - أساسي

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
ar: حجم الرزمة الصغيرة:

en: You can't delete a preset without name
ar: لا يمكنك أن تحذف مسبقة بدون اسم

en: Delete preset '%s'?
ar: احذف المسبقة '%s'؟

en: Confirm Deletion
ar: تأكيد الحذف

en: You can't save a preset without a name
ar: لا يمكنك أن تحفظ مسبقة بدون اسم

en: Select xml file with presets to import
ar: اختر ملف XML لتستورد المحددات مسبقا منه

en: Select xml file to export presets into
ar: اختر ملف XML لتصدر المحددات مسبقا إليه

en: Failed to guess format
ar: أخفقت في تخمين الصيغة

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
ar: أخفقت في إيجاد المشفر

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
ar: تم تكوين FFmpeg في التفضيلات وتم تحميله بنجاح من قبل، 
    ولكن هذه المرة فشل Audacity في تحميله عند بدء التشغيل.
    
    قد ترغب في العودة إلى التفضيلات > المكتبات وإعادة تكوينها.

en: FFmpeg startup failed
ar: أخفق بدء FFmpeg

en: FFmpeg library not found
ar: لم يعثر على مكتبة FFmpeq

en: Locate FFmpeg
ar: حدد موقع FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
ar: Audacity يحتاج إلى الملف '%s' ليستورد و يصدر الصوت عبر FFmpeg.

en: Location of '%s':
ar: موقع '%s':

en: To find '%s', click here -->
ar: لتجد '%s'، انقر هنا -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ar: لتحصل على نسخة مجانية من FFmpeg، انقر هنا -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
ar: نزل

en: Only avformat.dll
ar: فقط avformat.dll

en: Only libavformat.so
ar: فقط libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
ar: أين '%s'؟

en: FFmpeg not found
ar: لم يعثر على FFmpeg

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
ar: حاول Audacity استخدام FFmpeg ليستورد ملف صوت،
    لكن لم يعثر على المكتبات.
    
    لتستخدم استوراد FFmpeg، اذهب إلى حرر > التفضيلات > المكتبات
    لتنزل أو تحدد موقع مكتبات FFmpeg.

en: Do not show this warning again
ar: لا تظهر هذا التحذير مرة أخرى

en: FFmpeg Import/Export Library
ar: مكتبة استيراد\تصدير FFmpeg

en: No compatible FFmpeg library was found
ar: لم يعثر على مكتبة FFmpeg متوافقة

en: FFmpeg Library Version:
ar: إصدار مكتبة FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
ar: مكتبة FFmpeg:

en: Loca&te...
ar: اكتشف موضع...

en: Dow&nload
ar: نزل

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ar: Audacity اكتشف تلقائيا مكتبات FFmpeg صالحة.
    هل لا تزال تريد أن تعيين موقعهم يدويا؟

en: Success
ar: نجاح

en: Error Saving FFmpeg Presets
ar: خطأ في حفظ مسبقات FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
ar: اكتب على المسبقة '%s'؟

en: Confirm Overwrite
ar: تأكيد الكتابة

en: Please select format before saving a profile
ar: من فضلك اختر صيغة قبل أن تحفظ الملف الشخصي

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
ar: من فضلك اختر مشفرا قبل أن تحفظ الملف الشخصي

en: Preset '%s' does not exist.
ar: المسبقة '%s' غير موجودة.

en: Replace preset '%s'?
ar: استبدل المسبقة'%s'؟

en: FFmpeg-compatible files
ar: الملفات المتوافقة مع FFmpeg

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
ar: الفهرس[%02x] المشفر[%s]، اللغة[%s]، معدل العينة[%s]، القنوات[%d]، الأمد[%d]

en: Bit Depth
ar: عمق البت

en: 16 bit
ar: 16 بت

en: 24 bit
ar: 24 بت

en: Level
ar: مستوى

en: 0 (fastest)
ar: 0 (الأسرع)

en: 8 (best)
ar: 8 (اﻷفضل)

en: FLAC Files
ar: ملفات FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
ar: لم يستطع FLAC فتح %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
ar: مشفر FLAC أخفق في بدء الحالة: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
ar: أصدر الصوت المختار كـ FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
ar: أصدر الصوت كـ FLAC

en: FLAC files
ar: ملفات FLAC

en: List of Files in basic text format
ar: قائمة من الملفات ذات الصيغة النصية الأساسية

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
ar: انحراف نافذة غير صالح في ملف LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
ar: أمد غير صالح في ملف LOF.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ar: لا يمكن حرف مقاطع MIDI على انفراد، هذا ممكن مع ملفات الصوت فقط.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
ar: انحراف مقطع غير صالح في ملف LOF.

en: Version
ar: إصدار

en: MP2 Files
ar: ملفات MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ar: لا يمكنني تصدير MP2 بمعدل العينة و معدل البت هذين

en: Unable to open target file for writing
ar: غير قادر على فتح الملف المُحدد للكتابة

en: Exporting selected audio at %ld kbps
ar: أصدر الصوت المختار عند %ld Kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
ar: أصدر الصوت عند %ld Kbps

en: 220-260 kbps (Best Quality)
ar: 220-260 kbps (أفضل جودة)

en: Extreme
ar: متطرف

en: Standard
ar: قياسي

en: Medium
ar: متوسط

en: Preset
ar: مسبقة

en: Variable
ar: متغير

en: Average
ar: معدَّل

en: Constant
ar: ثابت

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
ar: الجودة

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
ar: حدد موقع LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ar: Audacity يحتاج الملف %s لإنشاء MP3.

en: Location of %s:
ar: موقع %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
ar: لتجد %s، أنقر هنا -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
ar: للحصول على نسخة مجانية من LAME، أنقر هنا -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
ar: أين %s؟

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
ar: أنت تربط إلى lame_enc.dll v%d.%d.. هذا الإصدار غير متوافق مع Audacity %d.%d.%d.
    من فضلك نزل أحدث إصدار من 'LAME لـ Audacity'.

en: Only lame_enc.dll
ar: فقط lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
ar: فقط libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
ar: فقط libmp3lame.dylib

en: Extended libraries
ar: المكتبات الموسعة

en: Only libmp3lame.so.0
ar: فقط libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
ar: ملفات MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
ar: لم أتمكن من فتح مكتبة تشفير MP3!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
ar: لم أتمكن من بدأ مكتبة تشفير MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ar: ليست مكتبة تشفير MP3 صالحة أو مدعومة!

en: Unable to initialize MP3 stream
ar: غير قادر على بدأ تيار MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
ar: أصدر الصوت المختار بـ %s المسبقة

en: Exporting the audio with %s preset
ar: أصدر الصوت بـ %s المسبقة

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
ar: أصدر الصوت المختار بجودة %s VBR

en: Exporting the audio with VBR quality %s
ar: أصدر الصوت بجودة %s VBR

en: Exporting selected audio at %d Kbps
ar: أصدر الصوت المختار عند %d Kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
ar: أصدر الصوت عند %d Kbps

en: Error %ld returned from MP3 encoder
ar: الخطأ %ld رجع من مشفر MP3

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
ar: معدَّل عينة المشروع (%d) غير مدعوم من قبل
    صيغة ملف MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
ar: تركيبة معدل العينة للمشروع (%d) ومعدل البت (%d كيلوبت/ثانية) غير مدعومة
    بتنسيق ملف MP3.

en: MP3 export library not found
ar: لم يعثر على مكتبة تصدير أم.بي.3

en: (Built-in)
ar: (مبني داخليا)

en: LAME MP3 Export Library
ar: مكتبة LAME لتصدير MP3

en: MP3 Library Version:
ar: إصدار مكتبةMP3:

en: MP3 files
ar: ملفات MP3

en: Ogg Vorbis Files
ar: ملفات Ogg Vorbis

en: Unable to export - rate or quality problem
ar: غير قادر على تعيين جودة التقديم لـ QuickTime

en: Unable to export - problem initialising
ar: غير قادر على التصدير - مشكلة في التثبيت

en: Unable to export - problem with file
ar: غير قادر على التصدير - مشكلة في الملف

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ar: أصدر الصوت المختار كـ Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
ar: أصدر الصوت كـ Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
ar: ملفات Ogg Vorbis

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
ar: الفهرس[%02x] الإصدار[%d]، القنوات[%d]، المعدل[%ld]

en: Media read error
ar: خطأ في قراءة الوسيط

en: Not an Ogg Vorbis file
ar: ليس بملف Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
ar: عدم توافق إصدار Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
ar: ترويسة تيار بت Vorbis غير صالحة

en: Internal logic fault
ar: خطأ منطقي داخلي

en: no error
ar: لا أخطاء

en: internal error
ar: خطأ داخلي

en: Speech
ar: الكلام

en: Unsupported sample rate
ar: معدل عينة غير مدعوم

en: unsupported version
ar: إصدار غير مدعوم

en: Encoding
ar: الترميز

en: Other uncompressed files
ar: ملفات غير مضغوطة اخرى

en: Cannot export audio in this format.
ar: لا يمكنني تصدير الصوت  بهذه الصيغة.

en: Exporting the selected audio as %s
ar: أصدر الصوت المختار كـ %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
ar: خطأ أثناء كتابة %s ملف (القرص ممتلئ؟). Libsndfile يقول "%s"

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ar: AIFF ،WAV و أنواع أخرى غير مضغوطة

en: U-Law
ar: قانون U

en: A-Law
ar: قانون A

en: Low Quality (Fast)
ar: جودة منخفضة (سريع)

en: Normal Quality
ar: جودة عادية

en: High Quality (Slow)
ar: جودة عالية (بطيء)

en: Very High Quality (Slowest)
ar: جودة عالية جداً (الأبطأ)

en: &Nyquist Workbench...
ar: نضد عمل Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
ar: تراجع	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ar: كرر	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ar: قص	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ar: انسخ	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ar: الصق	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
ar: امسح	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
ar: اختر الجميع	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
ar: اعثر...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
ar: هلالان متكافئان	F8

en: &Top S-expr	F9
ar: التعبير الرمزي الأعلى	F9

en: &Higher S-expr	F10
ar: تعبير رمزي أعلى	F12

en: &Previous S-expr	F11
ar: تعبير رمزي سابق	F11

en: &Next S-expr	F12
ar: تعبير رمزي تال	F12

en: &Go to
ar: اذهب إلى

en: Select &Font...
ar: اختر الخط...

en: Split &Vertically
ar: قسم رأسيا

en: Split &Horizontally
ar: افلق أفقيا

en: Show S&cript
ar: اعرض النص

en: Show &Output
ar: عرض المخرج

en: &Large Icons
ar: أيقونات كبيرة

en: &Small Icons
ar: أيقونات صغيرة

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: &Go	F5
ar: اذهب	F5

en: &Stop	F6
ar: توقف	F6

en: &About
ar: &نبذة عن

en: Script
ar: نص

note: i18n-hint noun
en: Output
ar: مخرجات

en: Load Nyquist script
ar: حمل نص Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
ar: نصوص Nyquist (*.ny)|*.ny|نصوص Lisp (*.lsp)|*.lsp|جميع الملفات|*

en: Script was not saved.
ar: لم يحفظ النص.

en: Save Nyquist script
ar: احفظ نص Nyquist

en: Find dialog
ar: حوار العثور

en: Harvey Lubin (logo)
ar: Harvey Lubin (شعار)

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
ar: مجلد أيقونات Tango (أيقونات شريط الأدوات)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
ar: (C) 2009 بواسطة Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
ar: وحدة Audacity خارجية توفر بيئة تطوير متكاملة لكتابة التأثيرات.

en: Nyquist Effect Workbench
ar: نضد عمل تأثير Nyquist

en: No matches found
ar: لم يعثر على تطابقات

en: Code has been modified. Are you sure?
ar: عُدلت الشفرة، هل أنت متأكد؟

en: Untitled
ar: غير معنون

en: Nyquist Effect Workbench -
ar: نضد عمل تأثير Nyquist -

en: New
ar: جديد

en: New script
ar: نص جديد

en: Open
ar: افتح

en: Open script
ar: افتح نص

en: Save
ar: احفظ

en: Save script
ar: احفظ النص

en: Save As
ar: احفظ كـ

en: Save script as...
ar: احفظ النص كـ...

en: Copy
ar: انسخ

en: Copy to clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: Cut
ar: قص

en: Cut to clipboard
ar: قص إلى الحافظة

en: Paste
ar: الصق

en: Paste from clipboard
ar: الصق من الحافظة

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
ar: امسح

en: Clear selection
ar: مسح الاختيار

en: Select All
ar: اختر الجميع

en: Select all text
ar: اختر جميع النصوص

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo last change
ar: تراجع عن التغيير الأخير

en: Redo
ar: كرر

en: Redo previous change
ar: كرر التغيير السابق

en: Find
ar: اعثر

en: Find text
ar: اعثر على نصوص

en: Match
ar: تكافؤ

en: Go to matching paren
ar: اذهب إلى هلالين متكافئين

en: Top
ar: القمة

en: Go to top S-expr
ar: اذهب إلى التعبير الرمزي الأعلى

en: Up
ar: أعلى

en: Go to higher S-expr
ar: اذهب إلى تعبير رمزي أعلى

en: Previous
ar: السابق

en: Go to previous S-expr
ar: اذهب إلى تعبير رمزي سابق

en: Next
ar: التالي

en: Go to next S-expr
ar: اذهب إلى تعبير رمزي تال

note: i18n-hint noun
en: Start
ar: بداية

en: Start script
ar: ابدأ النص

en: Stop script
ar: أوقف النص

en: Synchronizing project
ar: مزامنة المشروع

en: Cloud
ar: سحابة

en: Account
ar: الحساب

en: Export behavior
ar: سلوك التصدير

en: &Location:
ar: موقع:

en: days
ar: أيام

en: Preferences for Cloud
ar: تفضيلات السحابة

en: Choose a location to place the temporary directory
ar: اختر مكانا لوضع المجلد المؤقت

en: Failed.
ar: أخفق.

en: Sign in
ar: تسجيل الدخول

en: Search:
ar: البحث:

en: View in audio.com
ar: العرض في  audio.com

en: Page %d of %d
ar: الصفحة %d من %d

en: On your computer
ar: على جهازك الشخصي

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
ar: رفع ملف صوتي غير مضغوط وإنشاء رابط قابل للمشاركة. يسمح هذا الرابط للآخرين بتنزيل الملف بصيغة .wav أو .mp3.

en: Project Name
ar: اسم المشروع

en: Private
ar: خاص

en: Unlisted
ar: غير مدرج

en: Public
ar: عام

en: Link account
ar: ربط الحساب

en: &Cancel
ar: ألغ

en: Token
ar: الرمز الفريد

en: Create cloud account
ar: إنشاء حساب سحابي

en: Sign in to cloud
ar: سجل الدخول إلى السحابة

en: Continue with Google
ar: المتابعة مع Google

en: Continue with Facebook
ar: المتابعة مع Facebook

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Password
ar: كلمة السر

en: Forgot your password?
ar: نسيت كلمة السر؟

en: Already have an account?
ar: لديك حساب بالفعل؟

en: Sign in here
ar: سجّل الدخول هنا

en: Need an account?
ar: تحتاج إلى حساب؟

en: Continue
ar: المتابعة

en: Visit audio.com
ar: زيارة audio.com

en: Save this project
ar: احفظ هذا المشروع

en: Open local project
ar: فتح مشروع محلي

en: Open new version
ar: فتح إصدار جديد

en: Open from Cloud
ar: الفتح من السحابة

en: Cancel upload to Audio.com
ar: إلغاء الرفع إلى Audio.com

en: Uploading audio...
ar: رفع الصوت...

en: Upload error
ar: خطأ في الرفع

en: Track Title
ar: عنوان المقطع

en: Sync failed
ar: فشلت المزامنة

en: Error details:
    %s
ar: تفاصيل الخطأ:
    %s

en: Done
ar: تم

en: Retry
ar: إعادة المحاولة

en: Loading...
ar: جاري التحميل...

en: Please wait...
ar: الرجاء الانتظار...

en: Connection error
ar: خطأ في الاتصال

en: Try again
ar: حاول مرة أُخرى

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
ar: ملفات Allegro (.gro) المصدرة تحفظ الوقت كـ:

en: Please select only one Note Track at a time.
ar: من فضلك اختر مقطع علامات واحدا في المرة الواحدة.

en: Please select a Note Track.
ar: من فضلك اختر مقطع علامات.

en: Export MIDI As:
ar: صدر MIDI كـ:

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
ar: لقد اخترت اسم-ملف مع امتداد ملف غير مألوف.
    هل تريد أن تستأنف؟

en: Export MIDI
ar: صدر MIDI

en: Export MI&DI...
ar: صدر MIDI...

en: Imported MIDI from '%s'
ar: استوردت MIDI من '%s'

en: Import MIDI
ar: استورد MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
ar: لا أتمكن من فتح الملف %s: اسم الملف قصير جدا.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
ar: لم أتمكن من فتح الملف %s: نوع ملف غير صحيح.

en: Could not open file %s.
ar: لم أتمكن من فتح الملف %s.

en: Select a MIDI file
ar: اختر ملف MIDI

en: &MIDI...
ar: MIDI...

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
ar: %s، مؤسس مشارك و مطور

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
ar: %s، المطور والدعم

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
ar: %s، الوثائق و الدعم

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
ar: %s،  اختبار ضمان الجودة والتوثيق والدعم

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
ar: %s، الوثائق و الدعم، الفرنسية

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
ar: %s، فنان رسومي

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
ar: %s، ملحن

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
ar: %s، مختبر

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
ar: %s (يتضمن %s، %s، %s، %s و %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
ar: نبذة عن %s

en: Credits
ar: تقدير

en: Emeritus:
ar: فخري:

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Website and Graphics
ar: الموقع و الرسوميات

en: Translators
ar: المترجمون

en: Special thanks:
ar: شكر خاص:

en: Build Information
ar: معلومات الصيغة

en: Enabled
ar: ممَكن

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
ar: البناء

en: Program build date:
ar: تاريخ بناء البرنامج:

en: Commit Id:
ar: معرف التسليم:

en: %s, 64 bits
ar: %s، 64 بت

en: Build type:
ar: نوع الصيغة:

en: Compiler:
ar: المجمع:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
ar: بادئة التثبيت:

en: Cache folder:
ar: مجلد ذاكرة التخزين المؤقت:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
ar: المكتبات الأساسية

en: Cross-platform GUI library
ar: مكتبة واجهة مستخدم رسومية متعددة-المنصات

en: Audio playback and recording
ar: إصدار الصوت و تسجيله

en: Sample rate conversion
ar: تحويل معدل العينة

en: File Format Support
ar: دعم صيغة الملف

en: MP3 Import
ar: استيراد MP3

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
ar: تصدير MP3

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
ar: استيراد و تصدير Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
ar: دعم علامة ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
ar: استيراد و تصدير FLAC

en: MP2 export
ar: تصدير MP2

en: FFmpeg Import/Export
ar: استيراد/تصدير FFmpeg

en: Features
ar: الميزات

en: Plug-in support
ar: دعم البرامج المساعدة

en: Sound card mixer support
ar: دعم مازج بطاقة الصوت

en: Pitch and Tempo Change support
ar: دعم تغيير الطبقة و درجة السرعة

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
ar: دعم تغيير الطبقة و درجة السرعة المفرط

en: GPL License
ar: رخصة GPL

en: Timeline actions disabled during recording
ar: أفعال خط الوقت غير ممَكنة أثناء التسجيل

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
ar: انقر و اسحب لتعدل، نقرة-ثنائية لـ

en: Timeline
ar: خط الزمن

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
ar: انقر أو اسحب لتبدأ القصد

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
ar: انقر أو اسحب لتبدأ الفرك

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
ar: انقر و حرك لتفرك . انقر و اسحب لتقصد.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
ar: حرك لتقصد

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
ar: حرك لتفرك

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
ar: حرك لتفرك. اسحب لتقصد.

en: Quick-Play disabled
ar: التشغيل السريع غير ممَكن

en: Quick-Play enabled
ar: التشغيل السريع ممَكن

en: Failed to remove %s
ar: أخفقت في إزالة %s

en: Failed!
ar: أخفق!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ar: لم يتمكن من العثور على %s.
    
    لقد تمت إزالته من قائمة الملفات الحديثة.

en: Audacity is starting up...
ar: Audacity يبدأ...

en: Block size must be within 256 to 100000000
ar: حجم الكتلة يجب أن يكون ما بين 256 إلى 100000000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
ar: جديد

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
ar: افتح...

en: Open &Recent...
ar: فتح ملف حديث...

en: &About Audacity...
ar: &نبذة عن Audacity...

en: &Preferences...
ar: التفضيلات...

en: &File
ar: ملف

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ar: Audacity لم يجد مكانا آمنا لتخزين الملفات المؤقتة.
    Audacity يحتاج إلى مكان لا تحذف فيه برامج التنظيف التلقائي الملفات المؤقتة.
    من فضلك أدخل مجلدا مناسبا لهذه الملفات في حوار التفضيلات.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ar: Audacity لم يتمكن من إيجاد مكان لتخزين الملفات المؤقتة.
    من فضلك أدخل مجلدا مناسبا في حوار التفضيلات.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ar: سيتم الخروج من Audacity الآن. من فضلك شغل Audacity مرة أخرى لكي تستخدم المجلد المؤقت الجديد.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ar: قد يؤدي تشغيل نسختين من Audacity معا
    إلى فقدان البيانات أو يؤدي إلى تحطم نظامك.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ar: لم يستطع Audacity من إقفال مجلد الملفات المؤقتة.
    يُحتمل أن نسخة أخرى من Audacity تستخدم هذا المجلد.

en: Do you still want to start Audacity?
ar: هل لا تزال تريد بدأ Audacity؟

en: Error Locking Temporary Folder
ar: خطأ في إقفال وجهة الملفات المؤقتة

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ar: كشف النظام أن هناك نسخة أخرى من Audacity قيد الاستخدام.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ar: استخدم أوامر "جديد" أو "فتح" في Audacity الذي قيد الاستخدام حاليا 
    أكمل لفتح عدة مشاريع معا.

en: Audacity is already running
ar: Audacity يشتغل الآن

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
ar: عين الحجم الأقصى لكتل القرص بالبايتات

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
ar: رسالة المساعدة هذه

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
ar: شغل التشخيصات الذاتية

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
ar: اعرض إصدار Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
ar: اسم ملف صوتي أو مشروع

en: Audacity Project Files
ar: ملفات مشروع Audacity

en: Automatic Crash Recovery
ar: استرجاع تلقائي بعد التحطم

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
ar: اختيار

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
ar: الاسم

en: Select Command
ar: أمر الاختيار

en: &Command
ar: أمر

en: &Edit Parameters
ar: حرر المتغيرات

en: &Use Preset
ar: استخدم مسبقة

en: &Parameters
ar: المتغيرات

en: &Details
ar: تفاصيل

en: Choose command
ar: اختر أمر

en: MP3 Conversion
ar: تحويل MP3

en: Fade Ends
ar: نهاية الخبو

en: Effect
ar: تأثير

en: Your batch command of %s was not recognized.
ar: لم يتعرف على دفعة أوامرك %s.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
ar: طبقت الماكرو

en: Apply Macro
ar: طبق الماكرو

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
ar: طبقت الماكرو '%s'

en: Apply '%s'
ar: طبق '%s'

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ar: طبق %s بالمتغير(ات) 
    
    %s

en: Test Mode
ar: صيغة اختبارية

en: Apply %s
ar: طبق %s

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
ar: ماكرو

en: Apply Macro to:
ar: طبق الماكرو على:

en: Apply macro to project
ar: طبق الماكرو على المشروع

en: &Project
ar: المشروع

en: Apply macro to files...
ar: طبق الماكرو على الملفات...

en: &Files...
ar: ملفات...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
ar: وسع

en: No macro selected
ar: ليس هناك ماكرو مختار

en: Applying '%s' to current project
ar: يتم التطبيق '%s' على المشروع الحالي

en: Please save and close the current project first.
ar: من فضلك احفظ و أغلق المشروع الحالي أولا.

en: Select file(s) for batch processing...
ar: اختر الملفات للمعالجة بالدفعة...

en: Applying...
ar: يتم التطبيق...

en: File
ar: ملف

en: Remo&ve
ar: أزل

en: &Rename...
ar: أعد تسمية...

en: I&mport...
ar: استورد...

en: E&xport...
ar: صدر...

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
ar: عدد

en: Command
ar: أمر

en: Parameters
ar: المتغيرات

en: &Insert
ar: أدخل

en: &Edit...
ar: حرر...

en: De&lete
ar: حذف

en: Move &Up
ar: حرك لأعلى

en: Move &Down
ar: حرك لأسفل

en: &Save
ar: حفظ

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
ar: قلص

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
ar: - النهاية -

en: %s changed
ar: %s تغير

en: Do you want to save the changes?
ar: هل تريد حفظ التغييرات؟

en: Name must not be blank
ar: يجب أن لا يكون الاسم خاليا

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
ar: لا يمكن أن تحتوي الأسماء على '%c' و '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %s؟

en: &Apply Macro
ar: طبق الماكرو

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
ar: الصُوَّة

en: Disk Block Size (KB):
ar: حجم كتل القرص (KB):

en: Number of Edits:
ar: عدد التحريرات:

en: Test Data Size (MB):
ar: حجم معطيات الاختبار (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
ar: البزرة العشوائية:

en: Show detailed info about each block file
ar: أظهر معلومات مفصلة عن كل ملف كتلة

en: Show detailed info about each editing operation
ar: أظهر معلومات مفصلة عن كل عملية تحرير

en: Run
ar: شغل

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
ar: الصُوَّة.txt

en: Export Benchmark Data as:
ar: صدر بيانات الصُوَّة كـ:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
ar: حجم الكتلة يجب أن بكون في المدى 1 - 1024 كيلو بايت.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
ar: عدد التحريرات يجب أن يكون في المدى 1 - 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
ar: حجم معطيات الاختبار يجب أن يكون في المدى 1 - 2000 MB.

en: Preparing...
ar: أحضر...

en: Performing %d edits...
ar: أؤدي %d تحريرات...

en: Cut: %lld - %lld
ar: قص: %lld - %lld

en: Trial %d
ar: المحاولة %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
ar: فشل قص (%lld, %lld).

en: Trial %d
    Failed on Paste.
ar: المحاولة %d
    أخفقت عند الصق.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
ar: حان وقت أداء %d تحريرات: %ld ملي ثانية

en: Checking file pointer leaks:
ar: أتحقق من تسريبات مؤشر الملف:

en: Disk # blocks:
ar: قرص # كتل:

en: Doing correctness check...
ar: أنفذ تحقق الصحة...

en: Passed correctness check!
ar: تجاوز تحقق الصحة!

en: Time to check all data: %ld ms
ar: وقت التحقق من جميع المعطيات: %ld ملي ثانية

en: Reading data again...
ar: أقرأ المعطيات ثانية...

en: Time to check all data (2): %ld ms
ar: حان وقت التحقق من جميع المعطيات (2): %ld ملي ثانية

en: TEST FAILED!!!
ar: أخفق الاختبار!!!

en: Benchmark completed successfully.
ar: أنجزت الصُوَّة بنجاح.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
ar: اختر الصوت ليستخدمه %s (مثلا، Cmd + A لتختار الجميع) ثم حاول من جديد.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
ar: اختر الصوت ليستخدمه %s (مثلا، Ctrl + A لتختار الجميع) ثم حاول من جديد.

en: No Audio Selected
ar: لا صوت مختار

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
ar: يمكنك فقط فعل هذا إذا كان التشغيل و التسجيل
    متوقفان. (الإيقاف الموقت ليس كافيا.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
ar: يجب أولا أن تختار بعض الصوت الثنائي لتقوم بهذا الفعل.
    (لا يمكنك استخدام هذا الصوت الأحادي.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
ar: يجب أولا أن تختار بعض الصوت لتقوم بهذا الفعل.
    (اختيار نوع آخر من المقاطع لن يعمل.)

en: Audacity Support Data
ar: بيانات دعم Audacity

en: Report generated to:
ar: وُلد التقرير إلى:

en: Removing Dependencies
ar: تتم الآن إزالة التبعيات

en: Copying audio data into project...
ar: يتم الآن نسخ معلومات الصوت إلى المشروع...

en: Project Depends on Other Audio Files
ar: المشروع يعتمد على ملفات صوتية أخرى

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
ar: نسخ هذه الملفات إلى مشروعك سيزيل هذا الاعتماد.
    هذا أسرع، لكنه يحتاج إلى مساحة قرص أكثر.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
ar: 
    
    الملفات المظهرة كمفقود تم نقلها أو حذفت و لا يمكن نسخها.
    أعدها إلى موقعها الأصلي لتتمكن من النسخ إلى مشروع.

en: Project Dependencies
ar: تبعيات المشروع

en: Audio File
ar: ملف صوتي

en: Disk Space
ar: مساحة القرص

en: Copy Selected Files
ar: نسخ الملفات المختارة

en: Cancel Save
ar: ألغ الحفظ

en: Save Without Copying
ar: احفظ بدون نسخ

en: Do Not Copy
ar: لا تنسخ

en: Copy All Files (Safer)
ar: انسخ جميع الملفات (أأمن)

en: Whenever a project depends on other files:
ar: كلما كان هناك مشروع يعتمد على ملفات أخرى:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
ar: اسألني

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
ar: انسخ جميع الملفات دائماُ (الأأمن)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
ar: لا تنسخ أي ملفات أبدا

en: MISSING %s
ar: مفقود %s

en: &Copy Names to Clipboard
ar: انسخ الأسماء إلى الحافظة

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ar: إذا واصلت، لن يتم حفظ المشروع على القرص. هل هذا ما تريده؟

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
ar: مشروعك محتوى-ذاتيا؛ لا يعتمد على أية ملفات صوت خارجية.
    
    بعض مشاريع Audacity القديمة قد لا تكون محتواة-ذاتيا،
    و الحذر مطلوب لإبقاء متعلقاتها الخارجية في المكان الصحيح.
    المشاريع الجديدة ستكون محتواة-ذاتيا و أقل خطورة.

en: Dependency Check
ar: فحص التبعيات

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
ar: الانقطاعات المؤقتة

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
ar: فقد الصوت المسجل عند المواقع المعلمة. أسباب جائزة:
    
    	تطبيقات أخرى تتنافس مع Audacity لوقت المعالج
    
    	أنت تحفظ مباشرة إلى جهاز تخرين خارجي بطيء

en: Turn off dropout detection
ar: أطفئ اكتشاف الانقطاعات المؤقتة

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
ar: أخفقت محاولة تهيئة الأمر التالي:
    
    %s
    
    قد توجد معلومات أكثر في 'مساعدة > فحوصات > أظهر السجل'

en: Frequency Analysis
ar: تحليلات التردد

en: Spectrum
ar: طيف

en: Standard Autocorrelation
ar: علاقة تلقائية قياسية

en: Cuberoot Autocorrelation
ar: ارتباط ذاتي بجذر المكعب

en: Enhanced Autocorrelation
ar: ارتباط ذاتي محسَّن

en: Linear frequency
ar: تردد خطي

en: Log frequency
ar: تردد لوغاريتمي

en: Scroll
ar: مرر

en: Zoom
ar: حجم العرض

en: Cursor:
ar: المؤشر:

en: Peak:
ar: القمة:

en: &Grids
ar: حواجز شبكية

en: &Algorithm:
ar: الخوارزمية:

en: &Size:
ar: حجم:

en: &Export...
ar: صدر...

en: &Function:
ar: الدالة:

en: &Axis:
ar: محور:

en: &Replot...
ar: أعد رسم...

en: Not enough data selected.
ar: البيانات المختارة غير كافية.

note: i18n-hint: short form of 'seconds'.
en: s
ar: ثانية

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A#
en: %d Hz (%s) = %d dB
ar: %d هرتز (%s) = %d dB

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A#
en: %d Hz (%s) = %.1f dB
ar: %d هرتز(%s) = %.1f dB

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
ar: %.4f ثا (%d هرتز) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
ar: %.4f ثا (%d هرتز) (%s) = %.3f

en: spectrum.txt
ar: طيف.txt

en: Export Spectral Data As:
ar: صدر البيانات الطيفة كـ:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ar: تردد (هرتز)	مستوى (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ar: تخلف (ثوانب)	تردد (هرتز)	مستوى

en: Plot Spectrum...
ar: ارسم منحنى الطيف...

en: Save %s
ar: احفظ %s

en: Unable to save %s
ar: غير قادر على حفظ %s

en: History
ar: التاريخ

en: &Manage History
ar: أدر التاريخ

en: Action
ar: فعل

en: &Total space used
ar: إجمالي المساحة المستخدمة

en: &Undo levels available
ar: مستويات التراجع المتاحة

en: &Levels to discard
ar: المستويات للنبذ

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
ar: انبذ

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
ar: ال&تاريخ

en: New Plugins
ar: إضافات جديدة

en: Incompatible plugin(s) found
ar: تم العثور على إضافة( إضافات ) غير متوافقة

en: &Manage Plugins
ar: &مدير الإضافات

en: Journal recording failed
ar: فشل تسجيل اليوميات

en: Edit Labels
ar: حرر العلامات

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
ar: مقطع

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
ar: علامة

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
ar: وقت البداية

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
ar: وقت النهاية

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
ar: تردد منخفض

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
ar: تردد مرتفع

en: New...
ar: جديد...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ar: اضغط على F2 أو انقر مرتين لتحرير محتويات الخلية.

en: Select a text file containing labels
ar: اختر ملفا نصيا يحتوي علامات

en: Could not open file: %s
ar: لم أتمكن من فتح الملف: %s

en: No labels to export.
ar: لايوجد علامات للتصدير.

en: Export Labels As:
ar: صدر العلامات كـ:

en: New Label Track
ar: مقطع علامة جديد

en: Enter track name
ar: أدخل اسم المقطع

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
ar: أول تشغيل لAudacity

en: Choose Language for Audacity to use:
ar: اختر لغة ليستخدمها Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
ar: اللغة التي اخترتها، %s (%s)، ليست نفس لغة النظام، %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
ar: خطأ في الكتابة إلى الملف

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ar: حولت ملف مشروع 1.0 إلى الصيغة الجديدة.
    الملف القديم محفوظ كـ '%s'

en: Opening Audacity Project
ar: فتح مشروع  Audacity

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
ar: أزيلت اختصارات الأوامر التالية، لأن اختصارها الافتراضي جديد أو تغير، و هو الاختصار نفسه الذي عينته لأمر آخر.

en: Shortcuts have been removed
ar: أزيلت الاختصارات

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
ar: السرعة

en: Musical Instrument
ar: آلة موسيقية

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
ar: التوزيع

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
ar: أصمت

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
ar: أفرد

en: Signal Level Meter
ar: مقياس مستوى الإشارة

en: Moved velocity slider
ar: حركت منزلق السرعة

en: Moved pan slider
ar: حركت منزلق التوزيع

en: Enable
ar: مكن

en: Type
ar: النوع

en: Path
ar: طريق

en: All
ar: جميع

en: Generator
ar: مولد

en: Analyzer
ar: المحلِّل

en: Tool
ar: أداة

en: Manage Plugins
ar: مدير الإضافات

en: C&ategory:
ar: الفئة:

en: Searc&h:
ar: ابحث:

en: Plugin
ar: إضافة

en: Searching for plugins
ar: البحث عن إضافات

en: Actual Rate: %d
ar: المعدل الحالي: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
ar: خطأ في فتح جهاز الصوت.
    حاول تغيير مضيف الصوت و جهاز التشغيل و معدل عينة المشروع.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
ar: يجب أن يكون لجميع المسارات المحددة للتسجيل نفس معدل أخذ العينات

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
ar: يتم تحديد عدد قليل جدًا من المسارات للتسجيل بمعدل العينة هذا.
    (تتطلب Audacity قناتين بنفس معدل العينة
    كل مسار ستيريو)

en: Recorded Audio
ar: صوت مسجل

en: Record
ar: سجل

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
ar: قرأ فحص المشروع علامات تسلسل خاطئة.

en: Close project immediately with no changes
ar: أغلق المشروع فورا دون أي تغييرات

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
ar: استأنف مع الإصلاحات المذكورة في السجل، و تحقق من أخطاء أكثر. هذا سيحفظ المشروع في حالته الحالية، إلا إذا "أغلقت المشروع فورا" عند إنذارات الأخطاء القادمة.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
ar: تحذير - مشاكل في قراءة علامات التسلسل

en: Inspecting project file data
ar: افتش بيانات ملف المشروع

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
ar: تحقق المشروع من مجلد "%s" 
    وجد %lld ملفات صوت خارجية مفقودة 
    ('ملفات ذات اسم مستعار'). لا يمكن لAudacity 
    استعادة هذه الملفات تلقائيا. 
    
    إذا اخترت الاختيار الأول أو الثاني في الأسفل، 
    يمكنك أن تحاول أن تجد و تعيد الملفات المفقودة إلى موقعها السابق. 
    
    لاحظ أن في الخيار الثاني، شكل الموجة 
    قد لا يظهر السكون. 
    
    إذا اخترت الخيار الثالث، هذا سيحفظ 
    المشروع في حالته الحالية، إلا إذا "أغلقت 
    المشروع فورا" عند إنذارات الأخطاء القادمة.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ar: عامل الصوت المفقود كأنه سكون (هذه الجلسة فقط)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ar: استبدل الصوت المفقود بالسكون (بشكل فوري دائما).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
ar: تحذير - ملف(ات) ذو(ذات) اسم مستعار مفقود(ة)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
ar: تحقق المشروع من مجلد "%s" 
    كشف %lld ملف(ات) كتلة ذو(ذات) اسم مستعار (auf.) مفقود(ة). 
    بإمكان Audacity إعادة توليد هذه الملفات بشكل كامل 
     من الصوت الحالي في المشروع.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
ar: أعد توليد ملفات الملخص ذات الاسم المستعار. (آمن و موصى به)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
ar: عوض بيانات العرض المفقودة بالسكون (هذه الجلسة فقط)

en: Close project immediately with no further changes
ar: أغلق المشروع فورا دون أي تغييرات إضافية

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
ar: تحذير - ملف(ات) ملخص ذو(ذات) اسم مستعار مفقود(ة)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ar: تحقق المشروع من مجلد "%s" 
    كشف %lld ملفات كتلة بيانات صوت (au.) مفقودة، 
    على الأرجح بسبب خطأ برمجي أو تحطم نظام أو حذف عن غير قصد. 
    لا يمكن لAudacity استعادة هذه الملفات المفقودة بشكل تلقائي. 
    
    إذا اخترت الاختيار الأول أو الثاني في الأسفل، 
    يمكنك أن تحاول أن تجد و تعيد الملفات المفقودة إلى موقعها السابق. 
    
    لاحظ أن في الخيار الثاني، شكل الموجة 
    قد لا يظهر السكون.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
ar: استبدل الصوت المفقود بالسكون (بشكل فوري دائما)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ar: تحذير - ملف(ات) كتلة بيانات صوتية مفقود(ة)

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
ar: تحقق المشروع من مجلد "%s" 
    وجد %d ملف(ات) كتلة يتيم(ة). هذه الملفات 
    غير مستعملة بواسطة هذا المشروع، لكن قد تكون عائدة إلى مشاريع أخرى. 
    هذه الملفات صغيرة و لا تفعل أي ضرر.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
ar: استأنف بدون حذف؛ أهمل الملفات الإضافية هذه الجلسة

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ar: احذف الملفات اليتيمة (بشكل فوري دائما)

en: Warning - Orphan Block File(s)
ar: تحذير - ملف(ات) كتلة يتيم(ة)

en: Cleaning up unused directories in project data
ar: أنظف المجلدات الغير مستخدمة في بيانات المشروع

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
ar: تحقق المشروع وجد تناقضات في الملفات أثناء الاسترجاع التلقائي.
    
    اختر 'مساعدة > فحوصات > أظهر السجل...' لترى التفاصيل.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
ar: تحذير: مشاكل في الاسترجاع التلقائي

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ar: %s
    هذه الميزة غير مدعومة في إصدارات Audacity الأقدم من 3.3.3.
    تم تقسيم مسارات الاستريو هذه إلى مسارات أحادية mono.
    لذا: قد تكون بعض المؤثرات في الوقت الفعلي مفقودة.
    يرجى التحقق من أن كل شيء يعمل على النحو المنشود قبل الحفظ.

en: Saved %s
ar: حُفِظ %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ar: لم يحفظ المشروع لأن اسم الملف المزود يستطيع أن بكتب على مشروع آخر.
    من فضلك حاول من جديد و اختر اسما جديدا.

en: %sSave Project "%s" As...
ar: %sاحفظ المشروع "%s" كـ...

en: Select one or more files
ar: اختر واحدا أو أكثر من الملفات

en: %s is already open in another window.
ar: %s مفتوح بالفعل في نافذة أخرى.

en: Error Opening Project
ar: خطأ في فتح المشروع

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
ar: أنت تحاول فتح ملف احتياطي منشأ تلقائيا.
    فعل هذا قد يؤدي إلى فقدان بيانات خطر.
    
    من فضلك افتح ملف مشروع Audacity الفعلي بدلا منه.

en: Warning - Backup File Detected
ar: تحذير - اكتشف ملف احتياطي

en: Error Opening File
ar: خطأ في فتح الملف

en: Error opening file
ar: خطأ في فتح الملف

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ar: يحتمل أن يكون الملف غير صالح أو محرفا: 
    %s

en: Error Opening File or Project
ar: خطأ في فتح الملف أو المشروع

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
ar: يحوي هذا المشروع على مسارات استريو بمعدلات عينة مختلفة لكل قناة.

en: Project was recovered
ar: استرجع المشروع

en: Recover
ar: استرجاع

en: Imported '%s'
ar: استوردت '%s'

en: Import
ar: استيراد

en: Select stream(s) to import
ar: اختر المجرى/المجاري لتستورد

en: Importing %s
ar: استورد %s

en: Error Importing
ar: خطأ في الاستوراد

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
ar: سيؤدي ضغط هذا المشروع إلى تحرير مساحة على القرص عبر إزالة البايتات غير المستخدمة في الملف.
    
    يتوفر حالياً%s على القرص، بينما يستخدم هذا المشروع حاليًا %s.
    
    إذا تابعتَ، سيتم التخلص من سجل التراجع/الإعادة والمحتويات الحالية في الحافظة، وسيتم استعادة حوالي %s من مساحة القرص.
    
    هل تريد المتابعة؟

en: Welcome to Audacity version %s
ar: أهلا و سهلا في Audacity إصدار %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
ar: %sحفظ التغييرات إلى %s؟

en: Save project before closing?
ar: احفظ المشروع قبل الإغلاق؟

en: Disk space remaining for recording: %s
ar: مساحة القرص المتبقية لتسجيل %s

en: Less than 1 minute
ar: أقل من دقيقة

en: %d hour | %d hours
ar[0]: %d ساعة
ar[1]: %d ساعة
ar[2]: %d ساعات
ar[3]: %d ساعات
ar[4]: %d ساعة
ar[5]: %d ساعة

en: %d minute | %d minutes
ar[0]: %d دقيقة
ar[1]: %d دقيقة
ar[2]: %d دقائق
ar[3]: %d دقائق
ar[4]: %d دقيقة
ar[5]: %d دقيقة

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
ar: %s و %s.

en: Horizontal Scrollbar
ar: شريط تمرير أفقي

en: Vertical Scrollbar
ar: شريط تمرير عمودي

en: No Effect
ar: لا تأثير

en: Analyze
ar: حلل

en: Power
ar: تشغيل

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
ar: إزالة %s

en: Unknown
ar: مجهول

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Change effect order
ar: غيّر درجة التأثير

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
ar: %s مضاف إلى %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
ar: إضافة %s

en: Watch video
ar: شاهد الفيديو

en: Master Effects
ar: المؤثرات الرئيسية

en: Applies to all tracks
ar: طبق على كافة المقاطع

en: Position
ar: موضع

en: Sound Activated Record
ar: تسجيل مفعل بالصوت

en: Activation level (dB):
ar: مستوى التفعيل (dB):

en: Brush Tool
ar: أداة الفرشاة

en: Brush radius
ar: نصف قطر الفرشاة

en: Enable smart selection
ar: تفعيل التحديد الذكي

en: Artist Name
ar: اسم الفنان

en: Album Title
ar: عنوان الألبوم

en: Track Number
ar: رقم المقطع

en: Year
ar: سنة

en: Genre
ar: نوع

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
ar: استخدم مفاتيح الأسهم (أو مفتاح ENTER بعد التحرير) لتجتاز الحقول.

en: Tag
ar: علامة

en: Value
ar: قيمة

en: &Add
ar: أضف

en: &Remove
ar: أزل

en: Genres
ar: أنواع

en: E&dit...
ar: حرر...

en: Rese&t...
ar: أعد بدأ...

en: Template
ar: قالب

en: &Load...
ar: حمل...

en: Set De&fault
ar: عين الأساسي

en: Edit Genres
ar: تحرير الأنواع

en: Unable to save genre file.
ar: غير قادر على حفظ ملف النوع.

en: Reset Genres
ar: أعد تعيين الأنواع

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة تعيين قائمة النوع إلى الافتراضيات؟

en: Unable to open genre file.
ar: تعذر فتح ملف النوع.

en: Load Metadata As:
ar: حمل البيانات الوصفية كـ:

en: Error Loading Metadata
ar: خطأ في تحميل البيانات الوصفية

en: Save Metadata As:
ar: حفظ البيانات الوصفية كـ:

en: Error Saving Tags File
ar: خطأ في حفظ ملف البطاقات

en: Edit Metadata Tags
ar: تحرير علامات البيانات الوصفية

en: Metadata Tags
ar: علامات البيانات الوصفية

en: &Metadata Editor
ar: &محرر البيانات الوصفية

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
ar: المدة

en: Audacity Timer Record
ar: مسجِل مؤقِت Audacity

en: Save Timer Recording As
ar: احفظ تسجيل المؤقت كـ

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ar: لم يمكن استخدام اسم الملف المختار
    لتسجيل المؤقت لأنه سوف يكتب على مشروع آخر.
    من قضلك حاول من جديد و احتر اسم ملف أصلي.

en: Error Saving Timer Recording Project
ar: خطأ في حفظ مشروع تسجيل المؤقت

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ar: الأمد هو صفر. لا شيء سيسجل.

en: Error in Duration
ar: خطأ في المدة

en: Automatic Save path is invalid.
ar: طريق الحفظ التلقائي غير صالح.

en: Error in Automatic Save
ar: خطأ في الحفظ التلقائي

en: Automatic Export path is invalid.
ar: طريق التصدير التلقائي غير صالح.

en: Error in Automatic Export
ar: خطأ في التصدير التلقائي

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
ar: قد لا يكون لديك مساحة قرص حرة كافية لإنهاء تسجيل المؤقت هذا، استنادا إلى أوضاعك الحالية.
    
    هل تريد أن تستأنف؟
    
    أمد التسجيل المعتزم:   %s
    وقت التسجيل المتبقي على القرص:   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
ar: تحذير مساحة قرص تسجيل مؤقت

en: Current Project
ar: المشروع الحالي

en: Recording start:
ar: بداية التسجيل:

en: Duration:
ar: المدة:

en: Recording end:
ar: نهاية التسجيل:

en: Automatic Save enabled:
ar: الحفظ التلقائي ممكن:

en: Automatic Export enabled:
ar: التصدير التلقائي ممكن:

en: Action after Timer Recording:
ar: الفعل بعد تسجيل المؤقت:

en: Audacity Timer Record Progress
ar: تقدم تسجيل مؤقت Audacity

en: All audio is muted.
ar: جميع الأصوات مصمتة.

en: Timer Recording stopped.
ar: تسجيل المؤقت توقف.

en: Timer Recording completed.
ar: تسجيل المؤقِت أنجز.

en: %s
    
    Recording saved: %s
ar: %s
    
    حفظ التسجيل: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
ar: %s
    
    خطأ في حفظ التسجيل.

en: %s
    
    Recording exported: %s
ar: %s
    
    صُدر التسجيل: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
ar: %s
    
    خطأ في تصدير التسجيل.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
ar: %s
    
    '%s' ألغي بسبب الأخطاء المذكورة آنفا.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
ar: %s
    
    '%s' ألغي لأن التسجيل أوقف.

en: Timer Recording
ar: تسجيل المؤقت

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
ar: 099 سا 060 دق 060 ثا

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ar: 099 يوم 024 سا 060 دق 060 ثا

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
ar: تاريخ و وقت البداية

en: Start Date
ar: تاريخ البداية

en: End Date and Time
ar: يوم و ساعة النهاية

en: End Date
ar: تاريخ النهاية

en: Automatic Save
ar: حفظ تلقائي

en: Enable &Automatic Save?
ar: مكن الحفظ التلقائي؟

en: Save Project As:
ar: احفظ المشروع كـ:

en: Select...
ar: اختر...

en: Automatic Export
ar: تصدير تلقائي

en: Enable Automatic &Export?
ar: مكن التصدير التلقائي؟

en: Export Project As:
ar: صدر المشروع كـ:

en: Options
ar: اختيارات

en: After Recording completes:
ar: بعد إنجاز التسجيل:

en: Do nothing
ar: افعل لا شيء

en: Exit Audacity
ar: اخرج من Audacity

en: Restart system
ar: أعد بدأ النظام

en: Shutdown system
ar: أوقف النظام

en: Waiting to start recording at:
ar: انتظر لبدأ التسجيل عند:

en: Recording duration:
ar: أمد التسجيل:

en: Scheduled to stop at:
ar: معين ليتوقف عند:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
ar: تسجيل مؤقت Audacity - أنتظر للبدء

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
ar: سيبدأ التسجيل في:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
ar: %s في:

en: Recording Saved:
ar: حفظ التسجيل:

en: Recording Exported:
ar: التسجيل المصدر:

en: Audacity Timer Record - Waiting
ar: تسجيل مؤقِت Audacity - ينتظر

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
ar: لا يمكن استخدام تسجيل المؤقت مع أكثر من مشروع واحد مفتوح.
    
    من فضلك أغلق أي مشاريع إضافية و حاول مجددا.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
ar: لا يمكن استخدام تسجيل المؤقت ما دام لديك تغييرات غير محفوظة.
    
    من فضلك احفظ أو أغلق هذا المشروع و حاول مرة ثانية.

en: &Timer Record...
ar: تسجيل المؤقت...

en: Export Audio
ar: صدر الصوت

en: Edit &Metadata...
ar: تحرير البيانات الو&صفية

en: Exported Tags
ar: العلامات المُصدَّرة

en: Track Panel
ar: لوح المقطع

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
ar: (Esc لتلغي)

en: TrackView
ar: منظر المقطع

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
ar:  مصمت

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
ar:  مفرد

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
ar:  مختار

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
ar:  اقفل المختار تزامنيا

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
ar: المقطع %d

en:  Mute On
ar:  الإصمات مشغل

en:  Solo On
ar:  الإفراد مشغل

en:  Select On
ar:  الاختيار مشغل

en: Click and drag to resize the track.
ar: انقر و اسحب لتغيير حجم المقطع.

en: Removed audio track(s)
ar: مقاطع الصوت المزالة

en: Remove Track
ar: حذف المقطع

en: Track Remove
ar: حذف المقطع

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
ar: حركت '%s' إلى القمة

en: Move Track to Top
ar: حرك المقطع إلى القمة

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
ar: حركت '%s' إلى القاع

en: Move Track to Bottom
ar: حرك المقطع إلى القاع

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
ar: حركت '%s' إلى الأعلى

en: Moved '%s' Down
ar: حركت '%s' إلى الأسفل

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
ar: حرك المقطع لأعلى

en: Move Track Down
ar: حرك المقطع لأسفل

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
ar: أشغل

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
ar: التسجيل

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
ar: لا يمكن استخدام مفتاح الصوت لأن الاختيار صغير جدا.

en: Calibration Results
ar: نتائج المعايرة

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ar: الطاقة                  -- المعدل: %1.4f  الانحراف المعياري: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ar: تغيرات الإشارة        -- المعدل: %1.4f  الانحراف المعياري: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ar: تغيرات الاتجاه  -- المعدل: %1.4f  الانحراف المعياري: (%1.4f)

en: Calibration Complete
ar: أنجزت المعايرة

en: Welcome to Audacity!
ar: أهلا و سهلا في Audacity!

en: Help us decide the future of Audacity
ar: ساعدنا في تحديد مستقبل Audacity

en: FAIL
ar: فشل

en: Batch Command
ar: أمر دفعة

en: %s is not a parameter accepted by %s
ar: %s ليس معاملا مقبولا لدى %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
ar: قيمة غير صالحة للمعامل '%s': يجب أن تكون %s

en: Compare Audio
ar: قارن الصوت

en: Threshold:
ar: العتبة:

en: Compare Audio...
ar: قارن الصوت...

en: Compares a range on two tracks.
ar: يقارن نطاقا على مقطعين.

en: Demo
ar: عرض تجريبي

en: Delay time (seconds):
ar: وقت التأخير (ثواني):

en: Decay factor:
ar: معامل التضاؤل:

en: Does the demo action.
ar: يقوم بالعرض التجريبي.

en: Drag
ar: اسحب

en: Track 0
ar: مقطع 0

en: Track 1
ar: مقطع 1

en: Window Name:
ar: اسم النافذة:

en: From X:
ar: من س:

en: From Y:
ar: من ص:

en: To X:
ar: إلى س:

en: To Y:
ar: إلى ص:

en: Relative To:
ar: بالنسبة إلى:

en: Drags mouse from one place to another.
ar: يسحب الفأرة من مكان إلى آخر.

en: Get Info
ar: احصل على معلومات

en: Commands
ar: الأوامر

en: Menus
ar: القوائم

en: Preferences
ar: التفضيلات

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
ar: المقاطع

en: Clips
ar: مقاطع ضمنية

en: Envelopes
ar: الأغلفة

en: Boxes
ar: صناديق

en: Selection
ar: اختيار

en: Brief
ar: وجيز

en: Type:
ar: النوع:

en: Get Info...
ar: احصل على معلومات...

en: Gets information in JSON format.
ar: يحصل على معلومات في صيغة JSON.

en: Get Track Info
ar: احصل على معلومات المقطع

en: Types:
ar: الأنوع:

en: Gets track values as JSON.
ar: يحصل على قيم مقطع في صيغة JSON.

en: Help...
ar: مساعدة...

en: Gives help on a command.
ar: يقدم مساعدة لأمر.

en: File Name:
ar: اسم الملف:

en: Export2
ar: صدر 2

en: Number of Channels:
ar: عدد القنوات:

en: Import...
ar: استورد...

en: Export...
ar: صدر...

en: Imports from a file.
ar: يستورد من ملف.

en: Exports to a file.
ar: يصدر إلى ملف.

en: Builtin Commands
ar: أمر مبني داخليا

en: Text:
ar: نص:

en: Message...
ar: رسالة...

en: Echos a message.
ar: يكتب رسالة.

en: Open Project2
ar: افتح مشروع2

en: Add to History
ar: أضف إلى التاريخ

en: Save Project2
ar: احفظ المشروع2

en: Open Project...
ar: افتح مشروعا...

en: Save Project...
ar: احفظ المشروع...

en: Opens a project.
ar: يفتح مشروعا.

en: Saves a project.
ar: احفظ مشروعا.

en: Name:
ar: الاسم:

en: Value:
ar: القيمة:

en: Reload
ar: أعد تحميل

en: Get Preference...
ar: خذ التفضيل...

en: Set Preference...
ar: عين التفضيل...

en: Gets the value of a single preference.
ar: يحصل على قيمة تفضيل واحد.

en: Sets the value of a single preference.
ar: يحدد قيمة تفضيل.

en: Project Start
ar: بداية المشروع

en: Project
ar: المشروع

en: Project End
ar: نهاية المشروع

en: Selection Start
ar: بداية الاختيار

en: Selection End
ar: نهاية الاختيار

en: Start Time:
ar: وقت البداية:

en: End Time:
ar: وقت النهاية:

en: Select Frequencies
ar: اختر ترددات

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
ar: عَينْ

en: Add
ar: أضف

en: Remove
ar: أزل

en: First Track:
ar: المقطع الأول:

en: Track Count:
ar: عدد المقاطع:

en: Mode:
ar: النمط:

en: Select Frequencies...
ar: اختر ترددات...

en: Selects a time range.
ar: يختار نطاق زمن.

en: Selects a frequency range.
ar: يختار نطاق تردد.

en: Selects a range of tracks.
ar: يختار نطاق مقاطع.

en: Selects Audio.
ar: يختار صوت.

en: Set Clip
ar: عين المقطع الضمني

en: Color 0
ar: اللون 0

en: Color 1
ar: اللون 1

en: Color 2
ar: اللون 2

en: Color 3
ar: اللون 3

en: Unnamed
ar: غير مسمى

en: At:
ar: عند:

en: Color:
ar: اللون:

en: Start:
ar: البداية:

en: Set Clip...
ar: حدد المقطع الضمني...

en: Sets various values for a clip.
ar: يحدد قيما متنوعة لمقطع ضمني.

en: Set Envelope
ar: حدد الغلاف

en: Time:
ar: الوقت:

en: Delete
ar: حذف

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
ar: غلاف

en: Set Envelope...
ar: حدد الغلاف...

en: Sets an envelope point position.
ar: يحدد موقع نقطة ظرف.

en: Label Index
ar: فهرس العلامة

en: End:
ar: نهاية:

en: Selected
ar: مختار

en: Sets various values for a label.
ar: يحدد قيما متنوعة لعلامة.

en: Set Project
ar: حدد المشروع

en: Rate:
ar: المعدل:

en: Resize:
ar: أعد تحجيم:

en: X:
ar: س:

en: Y:
ar: ص:

en: Width:
ar: العرض:

en: Height:
ar: الطول:

en: Set Project...
ar: حدد المشروع...

en: Sets various values for a project.
ar: يحدد قيما متنوعة لمشروع.

en: Set Track Status
ar: حدد حالة المقطع

en: Pan:
ar: التوزيع:

en: Reset
ar: أعد تعيين

en: Times 2
ar: ضرب 2

en: HalfWave
ar: نصف موجة

en: Display:
ar: العرض:

en: Scale:
ar: المقياس:

en: Use Spectral Prefs
ar: استخدم التفضيلات الطيفية

en: Set Track
ar: حدد مقطع

en: Set Track Status...
ar: حدد حالة المقطع...

en: Set Track...
ar: حدد المقطع...

en: Sets various values for a track.
ar: يحدد قيما متنوعة لمقطع.

en: Long Message
ar: رسالة طويلة

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
ar: زد أو أنقص مستوى الصوت الذي اخترته

en: Amplification dB
ar: التكبير dB

en: Outer fade &down length:
ar: طول الخبو لأسفل الخارجي:

en: Outer fade &up length:
ar: طول الخبو لأعلى الخارجي:

en: Inner fade d&own length:
ar: طول الخبو لأسفل الداخلي:

en: Inner &fade up length:
ar: طول الخبو لأعلى الداخلي:

en: &Threshold:
ar: العتبة:

en: Preview not available
ar: العرض المسبق غير متاح

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
ar: %s: لتأثير أو مولد أو محلل مختلف.

en: Tone controls
ar: أدوات ضبط النبرة

en: Bass (dB):
ar: الحدة المنخفضة (dB):

en: Ba&ss (dB):
ar: الحدة المنخفضة (dB):

en: Bass
ar: الحدة المنخفضة

en: &Treble (dB):
ar: الحدة المرتفعة (dB):

en: Treble
ar: الحدة المرتفعة

en: &Volume (dB):
ar: الحجم (dB):

en: &Link Volume control to Tone controls
ar: اربط تحكم الحجم إلى تحكمات النغمة

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
ar: طبقة البداية المقدرة: %s%d (%.3f هرتز)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
ar: طبقة

en: from Octave
ar: من الجواب

en: to Octave
ar: إلى الجواب

en: Semitones (half-steps)
ar: أنصاف نغمات (أنصاف خطوات)

en: Frequency
ar: تردد

en: from (Hz)
ar: من (هرتز)

en: f&rom
ar: من

en: to (Hz)
ar: إلى (هرتز)

en: t&o
ar: إلى

en: Percent Change
ar: التغير النسبي

en: 33⅓
ar: ⅓33

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
ar: العدد القياسي للدورات في الدقيقة للفينيل:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
ar: من دورة في الدقيقة

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
ar: إلى دورة في الدقيقة

en: Selection Length
ar: طول الاختيار

en: C&urrent Length:
ar: الطول الحالي:

en: Current length of selection.
ar: الطول الحالي للاختيار.

en: &New Length:
ar: الطول الجديد:

en: Beats per minute
ar: دقات في الدقيقة

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
ar: دقة في الدقيقة، من

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
ar: دقة في الدقيقة، إلى

en: Length (seconds)
ar: الطول (ثواني)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
ar: إلى

en: Length in seconds from %s, to
ar: الطول بالثواني من %s، إلى

en: &Threshold (lower is more sensitive):
ar: العتبة (الأقل أكثر حساسية):

en: Threshold
ar: العتبة

en: Max Spike Width
ar: أعلى عرض للارتفاع الحاد

en: Compressor
ar: ضاغط

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
ar: محلل التباين، لقياس اختلافات حجم جذر متوسط المربع بين اختيارين من الصوت.

note: i18n-hint noun
en: End
ar: نهاية

en: Volume
ar: حجم

en: &Foreground:
ar: مقدمة:

en: Foreground start time
ar: وقت بدأ الأمامية

en: Foreground end time
ar: وقت نهاية الأمامية

en: &Measure selection
ar: قس الاختيار

en: &Background:
ar: الخلفية:

en: Background start time
ar: وقت بداية الخلفية

en: Background end time
ar: وقت نهاية الخلفية

en: Mea&sure selection
ar: قس الاختيار

en: Result
ar: نتيجة

en: Co&ntrast Result:
ar: نتيجة التباين:

en: R&eset
ar: أعد تعيين

en: &Difference:
ar: اختلاف:

en: &Help
ar: مساعدة

en: zero
ar: صفر

en: indeterminate
ar: غير محدد

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
ar: فرق dB لا نهائي

en: Difference is indeterminate.
ar: الاختلاف متوسط.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
ar: الاختلاف = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
ar: الاختلاف = لا نهائي RMS dB.

en: Foreground level too high
ar: مستوى المقدمة عال جداُ

en: Background level too high
ar: مستوى الخلفية عال جداُ

en: Background higher than foreground
ar: الخلفية أعلى من المقدمة

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
ar: نجح WCAG2

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
ar: أخفق WCAG2

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
ar: الفرق الحالي

en: Measured foreground level
ar: مستوى المقدمة المُقاس

en: No foreground measured
ar: لم تُقس المقدمة

en: Foreground not yet measured
ar: لم تُقس المقدمة بعد

en: Measured background level
ar: مستوى الخلفية المُقاس

en: No background measured
ar: لم تُقس الخلفية

en: Background not yet measured
ar: لم تُقس الخلفية بعد

en: Export Contrast Result As:
ar: صدر نتيجة التباين كـ:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
ar: نتائج تباين صُوَّة نجاح 1.4.7 WCAG 2.0

en: Filename = %s.
ar: اسم الملف = %s.

en: Foreground
ar: المقدمة

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ar: بدأ الوقت = %2d ساعة/ساعات، %2d دقيقة/دقائق، %2f ثانية/ثواني.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ar: انتهى الوقت = %2d ساعة/ساعات، %2d دقيقة/دقائق، %.2f ثواني.

en: Background
ar: خلفية

en: Results
ar: نتائج

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ar: صُوَّة نجاح 1.4.7 من WCAG 2.0: اجتياز

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ar: صُوَّة نجاح 1.4.7 من WCAG 2.0: إخفاق

en: Data gathered
ar: جمعت المعطيات

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
ar: %d %s %02d %02dس %02dد %02dث

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
ar: تحليلات التباين (إذعان WCAG 2)

en: Contrast...
ar: التباين...

en: Upper Threshold
ar: العتبة العلوية

en: Noise Floor
ar: الحد الأدنى للضجيج

en: Parameter 1
ar: المعامل 1

en: Parameter 2
ar: المعامل 2

en: Number of repeats
ar: عدد التكرارات

en: Distortion type:
ar: نوع التشويه:

en: DC blocking filter
ar: مرشحة اعتراض انحياز التيار المستمر

en: Threshold controls
ar: أدوات ضبط العتبة

en: Parameter controls
ar: أدوات ضبط المعامل

en: Clipping level
ar: مستوى القطع

en: Drive
ar: دفع

en: Make-up Gain
ar: زيادة التعويض

en: Clipping threshold
ar: عتبة القطع

en: Hardness
ar: القسوة

en: Distortion amount
ar: كمية التشويه

en: Output level
ar: مستوى المخرج

en: Repeat processing
ar: معالجة التكرار

en: Harmonic brightness
ar: السطوع التوافقي

en: Levelling fine adjustment
ar: تعديل طفيف للمساواة

en: Degree of Levelling
ar: درجة المساواة

en: dB Limit
ar: حد dB

en: Wet level
ar: مستوى المبلل

en: Residual level
ar: المستوى المتخلف

en: &Amplitude (0-1):
ar: السعة (0-1):

en: &Duration:
ar: الأمد:

en: Duty cycle:
ar: دورة الخدمة:

en: Tone duration:
ar: أمد النبرة:

note: i18n-hint milliseconds
en: %.0f ms
ar: %.0f ملي الثانية

en: Silence duration:
ar: أمد السكون:

en: awaiting playback
ar: في انتظار التشغيل

en: Select Preset
ar: اختر محددة مسبقا

en: &Preset:
ar: المسبقة:

en: User Presets
ar: مسبقات المستخدم

en: Factory Presets
ar: مسبقات المصنع

en: Current Settings
ar: الأوضاع الحالية

en: Factory Defaults
ar: أساسيات المصنع

en: Preparing preview
ar: أحضر العرض المسبق

en: Previewing
ar: أعرض

en: &Generate
ar: ولد

en: Manage presets and options
ar: أدر المسبقات و الاختيارات

en: Preview effect
ar: اعرض التأثير مسبقا

en: &Apply
ar: طبق

en: Save Preset...
ar: احفظ المسبقة...

en: Defaults
ar: الافتراضيات

en: Options...
ar: اختيارات...

en: Type: %s
ar: النوع: %s

en: Name: %s
ar: الاسم: %s

en: Version: %s
ar: الإصدار: %s

en: Vendor: %s
ar: البائع: %s

en: Description: %s
ar: وصف: %s

en: About
ar: حول

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف "%s"؟

en: Preset name:
ar: اسم المحددة مسبقا:

en: You must specify a name
ar: يجب أن تعين اسما

en: Preset already exists.
    
    Replace?
ar: المسبقة موجودة بالفعل. هل تريد استبدالها؟

en: Graphic EQ
ar: مسو بياني

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
ar: أوقات الصُوَّة:
    الأصلي: %s
    الأساسي مجزأ: %s
    الأساسي مخيط: %s
    SSE: %s
    SSE مخيط: %s

en: %d Hz
ar: %d هرتز

en: Manage Curves List
ar: أدر قائمة المنحنيات

en: Manage Curves
ar: أدر المنحنيات

en: &Curves
ar: المنحنيات

en: Curve Name
ar: اسم المنحنى

en: D&elete...
ar: احذف...

en: &Get More...
ar: احصل على المزيد...

en: De&faults
ar: الافتراضيات

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
ar: أعد تسمية 'غير مسمى' لتحفظ جديدا. 'حسنا' تحفظ جميع التغييرات، 'ألغ' لا تحفظها.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
ar: 'غير مسمى' يبقى دائما في قاع الكشف

en: 'unnamed' is special
ar: 'غير مسمى' استثنائي

en: Rename '%s' to...
ar: أعد تسمية '%s' إلى...

en: Rename...
ar: أعد تسمية...

en: Rename '%s'
ar: أعد تسمية '%s'

en: Name is the same as the original one
ar: الاسم هو نفس الاسم الأصلي

en: Same name
ar: نفس الاسم

en: Overwrite existing curve '%s'?
ar: اكتب على المنحنى الموجود '%s'؟

en: Curve exists
ar: المنحنى موجود

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ar: لا يمكنك حذف المنحنى 'الغير مسمى'.

en: Can't delete 'unnamed'
ar: لا يمكنني حذف 'غير مسمى'

en: Delete '%s'?
ar: احذف '%s'؟

en: Delete %d items?
ar: احذف %d بند/بنود؟

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
ar: لا يمكنك حذف المنحنى 'غير مسمى'، إنه استثنائي.

en: Choose an EQ curve file
ar: اختر ملف منحنى مسوي

en: Export EQ curves as...
ar: صدر منحنيات المسوي كـ...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
ar: لا يمكنك تصدير المنحنى 'غير مسمى'، إنه استثنائي.

en: Cannot Export 'unnamed'
ar: لا يمكنني تصدير 'غير مسمى'

en: %d curves exported to %s
ar: %d منحنيات صدرت إلى %s

en: Curves exported
ar: صدرت المنحنيات

en: No curves exported
ar: لا منحنيات مصدرة

en: Max dB
ar: أعلى dB

en: Min dB
ar: أدنى dB

en: &EQ Type:
ar: نوع المسوي:

en: Draw Curves
ar: ارسم منحنيات

en: &Draw
ar: ارسم

en: &Graphic
ar: بياني

en: Interpolation type
ar: نوع الاستيفاء

en: Linear Frequency Scale
ar: مقياس تردد خطي

en: Li&near Frequency Scale
ar: مقياس تردد خطي

en: Length of &Filter:
ar: طول المرشحة:

en: Length of Filter
ar: طول المرشحة

en: &Select Curve:
ar: اختر المنحنى:

en: Select Curve
ar: اختر المنحنى

en: S&ave/Manage Curves...
ar: احفظ/أدر المنحنيات...

en: Fla&tten
ar: سَوّي

en: &Invert
ar: اعكس

en: Show grid lines
ar: أظهر خطوط الحاجز الشبكي

en: Show g&rid lines
ar: أظهر خطوط الحاجز الشبكي

en: %.2f secs
ar: %.2f ثواني

en: %.1f secs
ar: %.1f ثواني

en: Ratio %.0f to 1
ar: نسبة %.0f إلى 1

en: Ratio %.1f to 1
ar: نسبة %.1f إلى 1

en: Ratio
ar: النسبة

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
ar: وقت الهجوم

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
ar: وقت الإطلاق

en: Threshold %d dB
ar: العتبة %d dB

en: Noise Floor %d dB
ar: الحد الأدنى للضجيج %d dB

en: Attack Time %.2f secs
ar: وقت الهجوم:  %.1f ثواني

en: Release Time %.1f secs
ar: وقت الإطلاق: %.1f ثواني

en: Limiter
ar: الحاصر

en: perceived loudness
ar: الجهارة المحسوسة

en: RMS
ar: ج.م.م

en: &Normalize
ar: طبع

en: Normalize &stereo channels independently
ar: طبع القنوات الثنائية على حدة

en: (Maximum 0dB)
ar: (الأقصى 0 dB)

en: &Noise type:
ar: نوع الضجيج:

en: &Noise reduction (dB):
ar: تقليل الضجيج (dB):

en: Noise reduction
ar: تقليل الضجيج

en: &Sensitivity:
ar: الحساسية:

en: Sensitivity
ar: الحساسية

en: Attac&k time (secs):
ar: وقت الهجوم (ثواني):

en: Attack time
ar: وقت الهجوم

en: R&elease time (secs):
ar: وقت الإطلاق (ثواني):

en: Release time
ar: وقت الإطلاق

en: &Frequency smoothing (bands):
ar: تنعيم التردد (نطاقات):

en: Frequency smoothing
ar: تلطيف التردد

en: Sensiti&vity (dB):
ar: الحساسية (dB):

en: Old Sensitivity
ar: الحساسية السابقة

en: Step 1
ar: خطوة 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ar: اختر بضع ثوان من الضجيج فقط حتى يعرف Audacity ماذا يرشح،
    ثم انقر وصف الضجيج:

en: &Get Noise Profile
ar: اجلب وصف الضجيج

en: Step 2
ar: خطوة 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
ar: اختر جميع الأصوات التي تريد ترشيحها، و اختر كمية الضجيج الذي ترغب في ترشيحها،
    ثم انقر 'حسنا' لتقلل الضجيج.

en: Noise:
ar: الضجة:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
ar: قلل

en: &Isolate
ar: اعزل

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
ar: الفضالة

en: Advanced Settings
ar: أوضاغ متقدمة

en: Window si&ze:
ar: حجم النافذة:

en: 2048 (default)
ar: 2048 (أساسي)

en: S&teps per window:
ar: الخطوات لكل نافذة:

en: 4 (default)
ar: 4 (أساسي)

en: Discrimination &method:
ar: طريقة التمييز:

en: &Normalize peak amplitude to
ar: طبع سعة القمة إلى

en: Peak amplitude dB
ar: سعة القمة dB

en: N&ormalize stereo channels independently
ar: طبع القنوات الثنائية على حدة

en: &Stages:
ar: مراحل:

en: Stages
ar: المراحل

en: &Dry/Wet:
ar: غير معالج/معالج:

en: Dry Wet
ar: غير مُعَالج مُعَالج

en: LFO Freq&uency (Hz):
ar: المذبذب منخفض التردد (هرتز):

en: LFO frequency in hertz
ar: تردد المذبذب منخفض التردد بالهرتز

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
ar: طور بداية المذبذب منخفض التردد (درجات):

en: LFO start phase in degrees
ar: طور بداية المذبذب منخفض التردد بالدرجات

en: Dept&h:
ar: العمق:

en: Depth in percent
ar: العمق بالنسبة المئوية

en: Feedbac&k (%):
ar: التغذية الاسترجاعية (%):

en: Feedback in percent
ar: التغذية الاسترجاعية في نسبة مئوية

en: &Output gain (dB):
ar: زيادة المخرج (dB):

en: Output gain (dB)
ar: زيادة المخرج (dB)

en: &Number of repeats to add:
ar: عدد التكرارات لتضاف:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
ar: طول الاختيار الحالي: ث ث:د د:س س:ي ي

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
ar: طول الاختيار الجديد: ث ث:د د:س س:ي ي

en: Current selection length: %s
ar: طول الاختيار الحالي: %s

en: New selection length: %s
ar: طول الاختيار الجديد: %s

en: Warning: No repeats.
ar: تحذير - لا إعادات.

en: &Room Size (%):
ar: حجم الغرفة (%):

en: &Pre-delay (ms):
ar: التأخير القبلي (ملي الثانية):

en: Rever&berance (%):
ar: الترجيع (%):

en: Da&mping (%):
ar: المضاءلة (%):

en: Tone &Low (%):
ar: النغمة المنخفضة (%):

en: Tone &High (%):
ar: النغمة المرتفعة (%):

en: Wet &Gain (dB):
ar: زيادة المعالج (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
ar: زيادة الغير معالج (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
ar: العرض الثنائي (%):

en: Wet O&nly
ar: المعَالج فقط

en: &Filter Type:
ar: نوع المرشحة:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
ar: الترتيب:

en: &Subtype:
ar: النوع الفرعي:

en: Cutoff (Hz)
ar: حد القطع (هرتز)

en: C&utoff:
ar: حد القطع:

en: Align MIDI to Audio
ar: حاذ الMIDI إلى الصوت

en: Frame Period:
ar: مدة الإطار:

en: Frame Period
ar: مدة الإطار

en: Window Size:
ar: حجم النافذة:

en: Window Size
ar: حجم النافذة

en: Force Final Alignment
ar: افرض المحاذاة النهائية

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
ar: تجاهل السكون عند البدايات و النهايات

en: Silence Threshold:
ar: عتبة السكون:

en: Silence Threshold
ar: عتبة السكون

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
ar: وقت قبل-التلطيف:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
ar: وقت قبل-التلطيف

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
ar: وقت الخط:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
ar: وقت الخط

en: Smooth Time:
ar: وقت التمليس:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
ar: نعم الوقت

en: Use Defaults
ar: استخدم الافتراضيات

en: Restore Defaults
ar: أرجع الافتراضيات

en: Initial Tempo Change (%)
ar: تغير درجة السرعة الأول (%)

en: Final Tempo Change (%)
ar: تغير درجة السرعة الأخير (%)

en: Initial Pitch Shift
ar: تغيير الطبقة الابتدائي

en: (%) [-50 to 100]:
ar: (%) [-50 إلى 100]:

en: Final Pitch Shift
ar: تغيير الطبقة النهائي

en: Chirp
ar: زقزقة

en: Tone
ar: النبرة

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
ar: يولد نغمة تصاعدية أو تنازلية من واحد من أربعة أنواع

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
ar: يولد نغمة ذات تردد ثابت من واحد من أربعة أنواع

en: &Waveform:
ar: الشكل الموجي:

en: Frequency Hertz Start
ar: بداية التردد هرتز

en: Frequency Hertz End
ar: نهاية التردد هرتز

en: Amplitude Start
ar: بداية السعة

en: Amplitude End
ar: نهاية السعة

en: Detect Silence
ar: اكتشف السكون

en: Save VST Preset As:
ar: احفظ مسبقة VST كـ:

en: Standard VST bank file
ar: ملف بنك VST قياسي

en: Standard VST program file
ar: ملف برنامج VST قياسي

en: Unrecognized file extension.
ar: امتداد ملف مجهول.

en: Load VST Preset:
ar: حمل مسبقة VST:

en: Unable to load presets file.
ar: تعذر تحميل ملف الإعدادات المسبقة.

en: VST Effect Options
ar: اختيارات تأثير VST

en: Buffer Size
ar: حجم الصوان

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
ar: حجم الصوان (8 إلى 1048576 عينة):

en: Latency Compensation
ar: تعويض الكمون

en: Enable &compensation
ar: مكن التعويض

en: Graphical Mode
ar: صيغة بيانية

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ar: تحتوي معظم تأثيرات VST على واجهة رسومية لتعيين قيم المعلمات. تتوفر أيضًا طريقة أساسية نصية فقط. أعد فتح التأثير حتى يصبح ذلك ساري المفعول.

en: Enable &graphical interface
ar: مكن الواجهة البيانية

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ar: تحتوي معظم تأثيرات VST3 على واجهة رسومية لتعيين قيم المعلمات. تتوفر أيضًا طريقة أساسية نصية فقط. أعد فتح التأثير حتى يصبح ذلك ساري المفعول.

en: Dept&h (%):
ar: العمق (%):

en: Reso&nance:
ar: الرنين:

en: Resonance
ar: رنين

en: Wah Frequency Offse&t (%):
ar: تغير تردد واه (%):

en: Wah frequency offset in percent
ar: تغير تردد واه في المئة

en: Export Audio Unit Presets
ar: صدر مسبقات وحدة الصوت

en: Import Audio Unit Presets
ar: استورد مسبقات Audio Unit

en: Audio Unit Effect Options
ar: اختيارات تأثير وحدة الصوت

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
ar: حدد "كامل" لاستخدام الواجهة الرسومية إذا تم توفيرها من قبل وحدة الصوت. حدد "عام" لاستخدام الواجهة العامة المزودة من قبل النظام. حدد "أساسي" للحصول على واجهة نصية أساسية فقط. أعد فتح التأثير ليصبح ذلك ساري المفعول.

en: Select &interface
ar: اختر واجهة

en: Full
ar: ممتلئ

en: Generic
ar: شامل

en: Basic
ar: أساسي

en: Effect Output
ar: مخرجات التأثير

en: LADSPA Effect Options
ar: اختيارات تأثير LADSPA

en: Couldn't instantiate effect
ar: لم أستطع تمثيل التأثير

en: LV2 Effect Settings
ar: أوضاع تأثير LV2

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ar: يمكن أن تحتوي تأثيرات LV2 على واجهة رسومية لتعيين قيم المعلمات. تتوفر أيضًا طريقة أساسية نصية فقط. أعد فتح التأثير حتى يسري مفعوله.

en: "%s" is not a valid file path.
ar: "%s" ليس طريق ملف صالحا.

en: Enter Nyquist Command:
ar: أدخل أمر Nyquist:

en: &Load
ar: حمل

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
ar: عُدل البرنامج الحالي.
    انبذ التغييرات؟

en: File could not be loaded
ar: لم يتمكن من تحميل الملف

en: File could not be saved
ar: لم يتمكن من حفظ الملف

en: Value range:
    %s to %s
ar: مدى القيمة:
    %s إلى %s

en: Select a file
ar: اختر ملفا

en: Save file as
ar: احفظ الملف كـ

en: Debug Output:
ar: مخرجات التنقيح:

en: Vamp Effects
ar: تأثيرات Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
ar: يوفر دعم تأثيرات  Vamp لAudacity

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ar: عفوا، أخفقت في تحميل برنامج Vamp المساعد.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ar: عفوا، أخفق برنامج Vamp المساعد في البدء.

en: Plugin Settings
ar: إعدادات الإضافة

en: Program
ar: برنامج

en: Using Label/Track Name
ar: استخدم اسم العلامة/المقطع

en: Numbering before Label/Track Name
ar: الترقيم قبل العلامة/اسم المقطع

en: Numbering after File name prefix
ar: الترقيم بعد بادئة اسم الملف

en: Split files based on:
ar: افلق الملفات استنادا إلى:

en: Include audio before first label
ar: ضَمِّن الصوت قبل العلامة الأولى

en: Name files:
ar: سَم الملفات:

en: File name prefix:
ar: بادئة اسم الملف:

en: Overwrite existing files
ar: اكتب على الملفات الموجودة

en: &Export
ar: صدر

en: Successfully exported the following %lld file(s).
ar: صدرت ملفات %lld الآتية بنجاح.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
ar: شيء ما أصبح سيئا بعد تصدير ملف(ات) %lld الآتية.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
ar: ألغ التصدير بعد تصدير ملف(ات) %lld الآتية.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
ar: توقف التصدير بعد تصدير ملف(ات) %lld الآتية.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
ar: شيء ما أصبح سيئا جدا بعد تصدير ملف(ات) %lld الآتية.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
ar: ملف اسمه "%s" موجود بالفعل. استبدل؟

en: All selected audio is muted.
ar: جميع الأصوات المختارة مصمتة.

en: Custom Sample Rate
ar: معدل عينة مخصص

en: New sample rate (Hz):
ar: معدل العينة الجديد (هرتز):

en: Sample &Rate
ar: &معدل العينة

en: Choose a location to save the exported files
ar: اخترْ مكانا لحفظ الملفات المُصدَّرة

en: Advanced Mixing Options
ar: اختيارات مزج متقدمة

en: Other...
ar: آخر...

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
ar: %s - يسار

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
ar: %s - يمين

en: Output Channels: %2d
ar: قنوات المخرج: %2d

en: Mixer Panel
ar: لوحة المازج

en: Channel: %2d
ar: القناة: %2d

en: No format specific options
ar: لا توجد اختيارات محددة للصيغة

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
ar: استوراد خام

en: Import Raw Data
ar: استوراد بيانات خام

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
ar: لا ترتيب للبايتات

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
ar: ترتيب البايت صغير

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
ar: ترتيب البايت كبير

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
ar: الترتيب الأساسي للبايتات

en: 1 Channel (Mono)
ar: قناة (أحادي)

en: 2 Channels (Stereo)
ar: قناتان (ثنائي)

en: %d Channels
ar: %d قنوات

en: Encoding:
ar: التشفير:

en: Byte order:
ar: ترتيب البايت:

en: Channels:
ar: القنوات:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
ar: انحراف البداية:

en: bytes
ar: بايتات

en: Amount to import:
ar: المقدار الذي سيستورد:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
ar: معدَّل العينة:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
ar: الكشف عن

en: &Import
ar: استورد

en: start
ar: بداية

en: end
ar: نهاية

en: clip not moved
ar: لم يحرك المقطع الضمني

en: Audi&o Clips
ar: المقاطع ال&صوتية

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
ar: حد المقطع الضمني السابق إلى المؤشر

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
ar: المؤشر إلى حد المقطع الضمني التالي

en: Previo&us Clip
ar: المقطع الضمني السابق

en: Select Previous Clip
ar: اختر المقطع الضمني السابق

en: N&ext Clip
ar: المقطع الضمني التالي

en: Select Next Clip
ar: اختر المقطع الضمني التالي

en: Pre&vious Clip Boundary
ar: حد المقطع الضمني السابق

en: Cursor to Prev Clip Boundary
ar: المؤشر إلى حد المقطع الضمني السابق

en: Ne&xt Clip Boundary
ar: حد المقطع الضمني التالي

en: Cursor to Next Clip Boundary
ar: المؤشر إلى حد المقطع الضمني التالي

en: Pasted text from the clipboard
ar: لصقت النص من الحافظة

en: Pasted from the clipboard
ar: لصقت من الحافظة

en: Nothing to undo
ar: لا شيء ليتراجع عنه

en: Nothing to redo
ar: لا شيء ليكرر

en: Cut to the clipboard
ar: قص إلى الحافظة

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ar: حذفت %.2f ثانية عند اللحظة %.2f

en: Paste clip
ar: لصق المقطع

en: Duplicated
ar: مضاعَف

en: Duplicate
ar: مضاعفة

en: Cut to clipboard and leave gap
ar: قص إلى الحافظة مع ترك فجوة

en: Cut and leave gap
ar: قص مع ترك فجوة

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ar: قسمت-حذف %.2f ثواني عند ز=%.2f

en: Split Delete
ar: قسم و احذف

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ar: كتمت المقاطع المختارة لـ %.2f ثواني عند %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
ar: إسكات

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
ar: قلم المقاطع المختارة من %.2f ثواني إلى %.2f ثواني

en: Trim Audio
ar: قلم الصوت

en: Split
ar: افلق

en: Split to new track
ar: افلق إلى مقطع جديد

en: Split New
ar: افلق جديد

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ar: ضممت %.2f ثواني عند ز=%.2f

en: Join
ar: ضم

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
ar: فصلت %.2f ثواني عند ز=%.2f

en: Detach
ar: يفصل

en: &Edit
ar: حرر

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
ar: قص

en: &Delete
ar: احذف

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
ar: نسخ

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
ar: لصق

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
ar: ضاعف

en: R&emove Special
ar: أزل المميز

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: &Cut and leave gap
ar: &قص مع ترك فجوة

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
ar: أصمت الصوت

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
ar: قلم الصوت

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
ar: قسم

en: Split Ne&w
ar: افلق جديد

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
ar: اربط

en: Detac&h at Silences
ar: افصل عند السكون

en: &Delete Key
ar: مفتاح الحذف

en: Delete Key&2
ar: مفتاح الحذف 2

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
ar: لا يمكنني إنشاء المجلد '%s'.
    الملف موجود بالفعل و ليس مجلدا

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
ar: علامات.txt

en: There are no label tracks to export.
ar: ليس هناك مقاطع علامات للتصدير.

en: Imported labels from '%s'
ar: استوردت العلامات من '%s'

en: Import Labels
ar: استورد علامات

en: &Dangerous Reset...
ar: إعادة تعيين خطيرة...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
ar: افتح الحديث

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
ar: الملفات الحديثة

en: &Save Project
ar: احفظ المشروع

en: Save Project &As...
ar: احفظ المشروع كـ...

en: &Export Audio...
ar: صدر الصوت...

en: Export &Labels...
ar: صَدر العلامات...

en: &Audio...
ar: صوت...

en: &Labels...
ar: علامات...

en: &Raw Data...
ar: بيانات خام...

en: &Close Project
ar: &أغلق المشروع

en: Export as MP&3
ar: صدر كـ MP3

en: Export as &WAV
ar: صدر كـ WAV

en: Export as &OGG
ar: صدر كـ OGG

en: Export as FLAC
ar: صدر كـ FLAC

en: Expo&rt Selected Audio...
ar: صدر الصوت المختار...

en: Do you have these problems?
ar: هل لديك هذه المشكلات؟

en: Fix
ar: أصلح

en: Quick Fixes
ar: إصلاحات سريعة

en: Nothing to do
ar: لا شيء يفعل

en: No quick, easily fixed problems were found
ar: لم تكتشف مشاكل سهلة الإصلاح

en: Can't select precisely
ar: لا يمكنني الاختيار بدقة

en: Fixed
ar: تم الإصلاح

en: Audio Device Info
ar: معلومات جهاز الصوت

en: &Quick Help
ar: المساعدة السريعة

en: &Manual
ar: ال&دليل

en: Audacity &Support
ar: د&عم Audacity

en: &Diagnostics
ar: التشخيصات

en: Au&dio Device Info...
ar: معلومات جهاز الصوت...

en: &Generate Support Data...
ar: ولد معلومات الدعم...

en: &Check for Updates...
ar: تحقق من وجود تحديثات...

en: &About Audacity
ar: &عن  Audacity

en: Added label
ar: العلامة المضافة

en: Paste Text to New Label
ar: الصق النص إلى علامة جديدة

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
ar: قصصت الصوت المعلم إلى الحافظة

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
ar: قص الصوت المعلم

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
ar: حذفت مناطق الصوت المعلم

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
ar: احذف الصوت المعلم

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
ar: قسمت حذف المناطق المعلمة

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
ar: قسم و احذف الصوت المعلم

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
ar: أصمتت مناطق الصوت المعلم

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
ar: اكتم الصوت المُعلّم

en: Copied labeled audio regions to clipboard
ar: نسخت الصوت المعلم إلى الحافظة

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
ar: انسخ الصوت المُعلّم

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
ar: قسمت الصوت المعلم (نقاط أو مناطق)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
ar: افلق الصوت المعلم

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
ar: ضممت الصوت المعلم (نقاط أو مناطق)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
ar: ضم الصوت المُعلّم

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
ar: فصلت مناطق الصوت المعلم

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
ar: افصل الصوت المعلم

en: Created new label track
ar: أنشأت مقطع علامة جديد

en: New Track
ar: مقطع جديد

en: &Labels
ar: علامات

en: Add Label at &Selection
ar: أضف علامة عند الاختيار

en: Add Label at &Playback Position
ar: أضف علامة عند موضع التشغيل

en: Paste Te&xt to New Label
ar: الصق النص إلى علامة جديدة

en: La&beled Audio
ar: الصوت المُعلمْ

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
ar: قص

en: Silence &Audio
ar: أصمت الصوت

en: Label Silence
ar: علم السكون

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
ar: انسخ

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
ar: افلق

en: Label Split
ar: فلق العلامة

en: Label Join
ar: ضم العلامة

en: &Label Track
ar: مقطع علامة

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Move Backward Through Active Windows
ar: تحرك إلى الوراء عير النوافذ النشطة

en: Move Forward Through Active Windows
ar: تحرك إلى الأمام عير النوافذ النشطة

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
ar: تحرك إلى الوراء من أشرطة الأدوات إلى المقاطع

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
ar: تحرك إلى الأمام من أشرطة الأدوات إلى المقاطع

en: Move Focus to &Previous Track
ar: انقل التركيز إلى المقطع السابق

en: Move Focus to &Next Track
ar: انقل التركيز إلى المقطع التالي

en: Move Focus to &First Track
ar: انقل التركيز إلى المقطع الأول

en: Move Focus to &Last Track
ar: انقل التركيز إلى المقطع الأخير

en: Move Focus to P&revious and Select
ar: انقل التركيز إلى السابق و اختر

en: Move Focus to N&ext and Select
ar: انقل التركيز إلى الآتي و اختر

en: &Toggle Focused Track
ar: المقطع الذي عليه التركيز

en: Toggle Focuse&d Track
ar: المقطع الذي عليه التركيز

en: Plugin Manager
ar: مدير الإضافة

en: Effe&ct
ar: تأثير

en: Repeat Last Effect
ar: كرر آخر تأثير

en: &Analyze
ar: تحليل

en: Repeat Last Analyzer
ar: تكرار المحلل الأخير

en: T&ools
ar: الأدوات

en: &Run Benchmark...
ar: شغل الصُوَّة...

en: Simulate Recording Errors
ar: حاك أخطاء تسجيل

en: Detect Upstream Dropouts
ar: اكتشف الانقطاعات المؤقتة ضد التيار

en: Set Left Selection Boundary
ar: عين حد الاختيار الأيسر

en: Set Right Selection Boundary
ar: عين حد الاختيار الأيمن

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
ar: اختر

en: &All
ar: الجميع

en: &None
ar: لا شيء

en: Select None
ar: اختر لا شيء

en: &Tracks
ar: مقاطع

en: In All &Tracks
ar: في جميع المقاطع

en: In All &Sync-Locked Tracks
ar: في جميع المقاطع المقفولة تزامنيا

en: R&egion
ar: منطقة

en: &Left at Playback Position
ar: يسار عند موضع التشغيل

en: &Right at Playback Position
ar: يمين عند موضع التشغيل

en: Track &Start to Cursor
ar: بداية المقطع إلى المؤشر

en: Select Track Start to Cursor
ar: اختر بداية المقطع إلى المؤشر

en: Cursor to Track &End
ar: المؤشر إلى نهاية المقطع

en: Select Cursor to Track End
ar: اختر المؤشر إلى نهاية المقطع

en: Track Start to En&d
ar: بداية إلى نهاية المقطع

en: S&tore Selection
ar: خزن الاختيار

en: Retrieve Selectio&n
ar: استرجع الاختيار

en: Cursor to Stored &Cursor Position
ar: المؤشر إلى موقع-المؤشر المحفوظ

en: Store Cursor Pos&ition
ar: احفظ موقع المؤشر

en: At &Zero Crossings
ar: عند التقاطعات مع الصفر

en: &Selection
ar: الاختيار

en: Selection to &Start
ar: الاختيار إلى البداية

en: Selection to En&d
ar: الاختيار إلى النهاية

en: Selection Extend &Left
ar: تمديد الاختيار نحو اليسار

en: Selection Extend &Right
ar: تمديد الاختيار نحو اليمين

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
ar: عين (أو مدد) الاختيار الأيسر

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
ar: عين (أو مدد) الاختيار الأيمن

en: Selection Contract L&eft
ar: قلص الاختيار من اليسار

en: Selection Contract R&ight
ar: تقلص الاختيار من اليمين

en: &Cursor to
ar: المؤشر إلى

en: Selection Star&t
ar: بداية الاختيار

en: Cursor to Selection Start
ar: المؤشر إلى بداية الاختيار

en: Selection En&d
ar: نهاية الاختيار

en: Cursor to Selection End
ar: المؤشر إلى نهاية الاختيار

en: Track &Start
ar: بداية المقطع

en: Cursor to Track Start
ar: المؤشر إلى بداية المقطع

en: Track &End
ar: نهاية المقطع

en: Cursor to Track End
ar: المؤشر إلى نهاية المقطع

en: &Project Start
ar: بداية المشروع

en: Cursor to Project Start
ar: المؤشر إلى بداية المشروع

en: Project E&nd
ar: نهاية المشروع

en: Cursor to Project End
ar: المؤشر إلى نهاية المشروع

en: &Cursor
ar: المؤشر

en: Cursor &Left
ar: المؤشر يسارا

en: Cursor &Right
ar: المؤشر يمينا

en: Cursor Sh&ort Jump Left
ar: قفزة قصيرة للمؤشر نحو اليسار

en: Cursor Shor&t Jump Right
ar: قفزة قصيرة للمؤشر نحو اليمين

en: Cursor Long J&ump Left
ar: قفزة طويلة للمؤشر نحو اليسار

en: Cursor Long Ju&mp Right
ar: قفزة طويلة للمؤشر نحو اليمين

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
ar: اقصد

en: Short Seek &Left During Playback
ar: انتقال سريع إلى الي&سار أثناء التشغيل

en: Tim&eline
ar: الخط الزمني

en: &Toolbars
ar: أشرطة الأدوات

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
ar: أعد أشرطة الأدوات إلى افتراضياتها

en: Mix
ar: مزج

en: Rendered all audio in track '%s'
ar: قدمت جميع الصوت في المقطع '%s'

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
ar: قدم

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ar: مزجت و تقديم %d مقاطع إلى مقطع ثنائي جديد

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ar: مزجت و تقديم %d مقاطع إلى مقطع أحادي جديد

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
ar: مقاطع الصوت الموزعة

en: Pan Track
ar: وزع مقطع

en: Start to &Zero
ar: البداية إلى الصفر

en: Start to &Cursor/Selection Start
ar: البداية إلى بداية المؤشر/الاختيار

en: Start to Selection &End
ar: البداية إلى نهاية الاختيار

en: End to Cu&rsor/Selection Start
ar: النهاية إلى بدياة المؤشر/الاختيار

en: End to Selection En&d
ar: النهاية إلى نهاية الاختيار

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
ar: حاذيت/حركت البداية إلى الصفر

en: Aligned start to zero
ar: حاذيت البداية إلى الصفر

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
ar: حاذ/حرك البداية

en: Align Start
ar: حاذ البداية

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
ar: حاذيت/حركت البداية إلى المؤشر/بداية الاختيار

en: Aligned start to cursor/selection start
ar: حاذيت البداية إلى المؤشر/بداية الاختيار

en: Aligned/Moved start to selection end
ar: حاذيت/حركت البداية إلى نهاية الاختيار

en: Aligned start to selection end
ar: حاذيت البداية إلى نهاية الاختيار

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
ar: حاذيت/حركت النهاية إلى المؤشر/بداية الاختيار

en: Aligned end to cursor/selection start
ar: حاذيت النهاية إلى المؤشر/بداية الاختيار

en: Align/Move End
ar: حاذ/حرك النهاية

en: Align End
ar: حاذ النهاية

en: Aligned/Moved end to selection end
ar: حاذيت/حركت النهاية إلى نهاية الاختيار

en: Aligned end to selection end
ar: حاذيت النهاية إلى نهاية الاختيار

en: Aligned/Moved end to end
ar: حاذيت/حركت النهابة إلى النهاية

en: Aligned end to end
ar: حاذيت النهاية إلى النهاية

en: Align/Move End to End
ar: حاذ/حرك النهاية إلى النهاية

en: Align End to End
ar: حاذ النهاية إلى النهاية

en: Aligned/Moved together
ar: حاذيت/حركت معا

en: Aligned together
ar: حاذيت معا

en: Align/Move Together
ar: حاذ/حرك معا

en: Align Together
ar: حاذ معا

en: Synchronize MIDI with Audio
ar: زامن MIDI مع الصوت

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
ar: أحاذي مقاطع MIDI و الصوت

en: Adjusted gain
ar: عدلت الزيادة

en: Gain
ar: الزيادة

en: Adjusted Pan
ar: عدلت التوزيع

en: The entered value is invalid
ar: القيمة المدخلة ليست صالحة

en: Resampling track %d
ar: أعد أخذ عينات المقطع %d

en: Resampled audio track(s)
ar: أعدت أخذ عينات مقاطع الصوت

en: Resample Track
ar: أعد أخذ عينات المقطع

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
ar: من فضلك اختر على الأقل مقطع صوت واحد و مقطع MIDI واحد.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ar: أنجزت المحاذاة: MIDI من %.2f إلى %.2f ثواني، الصوت من %.2f إلى %.2f ثواني.

en: Sync MIDI with Audio
ar: زامن MIDI مع الصوت

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ar: خطأ محاذاة: المدخلات قصيرة جدا: MIDI من %.2f إلى %.2f ثواني، الصوت من %.2f إلى %.2f ثواني.

en: Internal error reported by alignment process.
ar: خطأ داخلي تم تقريره بواسطة عملية المحاذاة.

en: Tracks sorted by time
ar: المقاطع المرتبة حسب الوقت

en: Sort by Time
ar: رتب حسب الوقت

en: Tracks sorted by name
ar: المقاطع المرتبة حسب الاسم

en: Sort by Name
ar: رتب حسب الاسم

en: Can't delete track with active audio
ar: لا يمكنني حذف مقطع به الصوت شغال

en: Add &New
ar: أضف جديد

en: Mi&x
ar: امزج

en: Mix Stereo Down to &Mono
ar: امزج الثنائي إلى أحادي

en: Mi&x and Render
ar: امزج و قدم

en: Mix and Render to Ne&w Track
ar: امزج و قدم إلى مقطع جديد

en: &Resample...
ar: أعد  أخذ العينات...

en: Remo&ve Tracks
ar: أزل المقاطع

en: M&ute/Unmute
ar: أصمت/ألغ إصمات

en: &Mute All Tracks
ar: أصمت جميع المقاطع

en: &Unmute All Tracks
ar: ألغ إصمات جميع المقاطع

en: U&nmute Tracks
ar: ألغ إصمات المقاطع

en: &Pan
ar: التوزيع

en: &Left
ar: يسار

en: Pan Left
ar: وزع لليسار

en: &Right
ar: يمين

en: Pan Right
ar: وزع لليمين

en: &Center
ar: مركز

en: Pan Center
ar: وزع المركز

en: &Align Tracks
ar: حاذ المقاطع

en: &Align End to End
ar: حاذ النهاية إلى النهاية

en: Align &Together
ar: حاذ معا

en: Move Sele&ction and Tracks
ar: حرك الاختيار و المقاطع

en: S&ort Tracks
ar: رتب المقاطع

en: By &Start Time
ar: حسب وقت البداية

en: By &Name
ar: حسب الاسم

en: &Track
ar: مقطع

en: Pan &Left on Focused Track
ar: وزع لليسار على المقطع المركز

en: Pan &Right on Focused Track
ar: وزع لليمين على المقطع المركز

en: &Decrease Gain on Focused Track
ar: أنقص الزيادة على المقطع المركز

en: Op&en Menu on Focused Track...
ar: افتح قائمة على المقطع المركز...

en: no label track
ar: لا مقطع علامة

en: no label track at or below focused track
ar: لا مقطع علامة عند أو تحت المقطع الذي عليه تركيز

en: no labels in label track
ar: لا علامات في مقطع العلامة

en: Please select in a mono track.
ar: من فضلك اختر في مقطع أحادي.

en: Please select at least %d channels.
ar: من فضلك اختر %d مقطع على الأقل.

en: Please select a time within a clip.
ar: من فضلك اختر وقتا في مقطع ضمني.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
ar: انقل

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
ar: شغل/أوقف

en: Play/Stop and &Set Cursor
ar: شغل/أوقف و ضع المؤشر

en: &Pause
ar: إيقاف

en: &Recording
ar: التسجيل

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
ar: سجل

en: &Append Record
ar: ألحق التسجيل

en: Record &New Track
ar: سجل مقطعا جديدا

en: R&escan Audio Devices
ar: أعد تفحص أجهزة الصوت

en: Transport &Options
ar: اختيارات النقل

en: Enable sound a&ctivated recording
ar: تمكين التسجيل والتن&شيط الصوتي

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
ar: تعديل مستوى الصوت المؤتمت (جار/متوقف)

en: T&ransport
ar: تنقل

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
ar: توقف

en: Play &One Second
ar: شغل ثانية واحدة

en: Play to &Selection
ar: شغل إلى الاختيار

en: Play &Before Selection Start
ar: شغل قبل بداية الاختيار

en: Play Af&ter Selection Start
ar: شغل بعد بداية الاختيار

en: Play Be&fore Selection End
ar: شغل قبل نهاية الاختيار

en: Play Aft&er Selection End
ar: شغل بعد نهاية الاختيار

en: Play Before a&nd After Selection Start
ar: شغل قبل وبعد بداية الاختيار

en: Play Before an&d After Selection End
ar: شغل قبل وبعد نهاية الاختيار

en: Play C&ut Preview
ar: شغل عرض القص المسبق

en: &View
ar: عرض

en: &Zoom
ar: &حجم العرض

en: Zoom &In
ar: ت&كبير

en: Zoom &Normal
ar: عر&ض طبيعي

en: Zoom &Out
ar: ت&صغير

en: &Zoom to Selection
ar: &تكبير حسب التحديد

en: Zoom &Toggle
ar: &تبديل حجم العرض

en: T&rack Size
ar: حجم المقطع

en: &Fit to Width
ar: لائم إلى العرض

en: Fit to &Height
ar: لائم إلى الطول

en: &Collapse All Tracks
ar: أنزل جميع المقاطع

en: E&xpand Collapsed Tracks
ar: وسع المقاطع المطوية

en: Sk&ip to
ar: تخطى إلى

en: Selection Sta&rt
ar: بداية الاختيار

en: Skip to Selection Start
ar: تجاوز إلى بداية الاختيار

en: Skip to Selection End
ar: تجاوز إلى نهاية الاختيار

en: &Show Clipping in Waveform
ar: &إظهار القطع في الشكل الموجي

en: Sho&w RMS in Waveform
ar: إظ&هار RMS في الشكل الموجي

en: Preferences for Application
ar: تفضيلات التطبيق

note: i18n-hint: The second paragraph of app update notice dialog
en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
ar: لمساعدتنا في فهم عدد المرات التي يستخدم فيها الأشخاص Audacity، نقوم بإنشاء معرّف عشوائي (UUID) لكل عملية تثبيت. وهذا يساعدنا في تحسين الميزات والتخطيط للتحديثات المستقبلية. لا يحتوي هذا المعرف على أي معلومات تعريف شخصية.

en: Batch
ar: دفعة

en: Preferences for Batch
ar: تفضيلات للدفعة

en: Behaviors
ar: سلوكات

en: &Don't apply effects in batch mode
ar: لا تطبق التأثيرات في طريقة الدفعة

en: %i Hz
ar: %i هرتز

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
ar: الواجهة

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
ar: المضيف:

en: Using:
ar: باستخدام:

en: Playback
ar: التشغيل

en: &Device:
ar: الجهاز:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
ar: التسجيل

en: De&vice:
ar: الجهاز:

en: Cha&nnels:
ar: القنوات:

en: &Project Sample Rate:
ar: معدل العينة الخاص &بالمشروع:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
ar: معدل العينة المستخدم عند تسجيل مسارات جديدة، ومزج المسارات، وللتشغيل في هذا المشروع.

en: D&efault Sample Rate:
ar: معدل العينة الاف&تراضي:

en: Default Sample &Format:
ar: الصيغة الأساسية للعينة:

en: Latency
ar: الكمون

en: &Buffer length:
ar: طول الصوان:

en: &Latency compensation:
ar: تعويض الكمون:

en: No audio interfaces
ar: لا واجهات صوتية

en: No devices found
ar: لم يعثر على أجهزة

en: 1 (Mono)
ar: 1 (أحادي)

en: 2 (Stereo)
ar: 2 (ثنائي)

en: Device
ar: جهاز

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
ar: المجلدات

en: Preferences for Directories
ar: تفضيلات للمجلدات

en: Temporary files directory
ar: مجلد الملفات المؤقتة

en: unavailable - above location doesn't exist
ar: غير متوفر - الموقع أعلى لا وجود له

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
ar: المجلد %s غير مناسب (مهدد بالمسح)

en: Directory %s is not writable
ar: لا يمكن كتابة المجلد %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ar: التغييرات إلى المجلد المؤقت لن تكون فعّالة إلا عند إعادة تشغيل Audacity

en: Temp Directory Update
ar: تحديث المجلد المؤقت

en: Effects
ar: التأثيرات

en: Preferences for Effects
ar: تفضيلات للتأثيرات

en: Effect Options
ar: اختيارات التأثير

en: Instruction Set
ar: مجموعة التعليم

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
ar: استخدم SEE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
ar: %s مواقع الإضافة

en: Open Plugin &Manager
ar: فتح &مدير الإضافة

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
ar: الاستيراد الممدد

en: Preferences for ExtImport
ar: تفضيلات للاستيراد الخارجي

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
ar: حاول استخدام مصفاة في حوار فتح الملف أولا

en: Rules to choose import filters
ar: قوانين لاختيار مصافي الاستيراد

en: File extensions
ar: امتدادات الملف

en: Mime-types
ar: أنواع الوسائط

en: Importer order
ar: ترتيب المستورد

en: Move rule &up
ar: حرك المسطرة إلى أعلى

en: Move rule &down
ar: حرك المسطرة إلى أسفل

en: Move f&ilter up
ar: حرك المرشحة إلى أعلى

en: Move &filter down
ar: حرك المرشحة إلى أسفل

en: &Add new rule
ar: أضف قانونا جديدا

en: De&lete selected rule
ar: احذف القانون المحدد

en: Unused filters:
ar: المراشح الغير مستخدمة:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ar: هناك أحرف مسافات (مسافات، سطر جديدة، تبويبات أو تغذية سطر) في أحد البنود. من المرجح أن يكسروا مكافئة الأنماط. إلا إذا كنت تعرف ما تفعل، من المستحسن أن تقلم المسافات. هل تريد من Audacity أن يقلم المسافات من أجلك؟

en: Spaces detected
ar: اكتشفت مسافات

en: Do you really want to delete selected rule?
ar: هل تريد حقا حذف القانون المختار؟

en: Rule deletion confirmation
ar: تأكيد حذف القانون

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
ar: الواجهة

en: Preferences for GUI
ar: تفضيلات لواجهة المستخدم الرسومية

en: Display
ar: عرض

en: &Language:
ar: اللغة:

en: Th&eme:
ar: الموضوع:

en: Meter dB &range:
ar: مدى dB المقياس:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
ar: أظهر 'كيف تحصل على المساعدة' عند البدء

en: Show e&xtra menus
ar: أظهر قوائم إضافية

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
ar: أظهر شكلا بديلا (MAC مقابل PC)

en: &Beep on completion of longer activities
ar: صدر صفيرا عند إنجاز النشاطات الطويلة

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
ar: احتفظ بالعلامات إذا كان الاختيار يتلقف إلى علامة

en: Language "%s" is unknown
ar: اللغة "%s" مجهولة

en: Import / Export
ar: الاستيراد / التصدير

en: Preferences for ImportExport
ar: تفضيلات الاستيراد/التصدير

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Preferences for KeyConfig
ar: تفضيلات KeyConfig

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ar: تفضيلات لوحة المفاتبح غير متاحة حاليا.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
ar: افتح مشروعا جديدا لتعدل الختصارات لوحة المفاتيح.

en: &Hotkey:
ar: المفتاح الساخن:

en: &Tree
ar: شجرة

en: &Name
ar: اسم

en: &Key
ar: مفتاح

en: Key Bindings
ar: ارتباطات المفاتيح

en: View by:
ar: اعرض بـ:

en: View by tree
ar: اعرض بالشجرة

en: View by name
ar: اعرض بالاسم

en: View by key
ar: اعرض بالمفتاح

en: Bindings
ar: ارتباطات المفاتيح

en: Short cut
ar: قطع قطعير

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
ar: عين

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ar: ملاحظة: الضغط على Cmd+Q يؤدي إلى الخروج. جميع المفاتيح الأخرى صالحة.

en: &Import...
ar: استورد...

en: &Defaults
ar: الافتراضيات

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ar: اختر ملف XML يحتوي اختصارات لوحة مفاتيح Audacity...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
ar: خطأ في استوراد اختصارات لوحة المفاتيح

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ar: حملت %d اختصارات للوحة المفاتيح

en: Loading Keyboard Shortcuts
ar: احمل اختصارات لوحة المفاتيح

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ar: صدِر اختصارات لوحة المفاتيح كـ:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
ar: خطأ في تصدير اختصارات لوحة المفاتيح

en: You may not assign a key to this entry
ar: لا يمكنك أن تخصص مفتاحا لهذا المدخل

en: You must select a binding before assigning a shortcut
ar: يجب أن تختار ارتباطا قبل أن تخصص اختصارا

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
ar: أجهزة MIDI

en: Preferences for MidiIO
ar: تفضيلات لـ MidiIO

en: No MIDI interfaces
ar: لا أسطح MIDI بينية

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
ar: الواجهة

en: Using: PortMidi
ar: باستخدام: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
ar: كمون مركب MIDI (ملي الثانية):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
ar: يجب أن يكون كمون مركب MIDI عددا صحيحا

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
ar: الوحدات

en: Preferences for Module
ar: تفضيلات للوحدة

en: Failed
ar: أخفق

en: Module
ar: وحدة

en: Preferences for Playback
ar: تفضيلات للتشغيل

en: Effects Preview
ar: العرض المسبق للتأثيرات

en: &Length:
ar: الطول:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
ar: العرض المسبق للقص

en: &Before cut region:
ar: قبل منطقة القص:

en: &After cut region:
ar: بعد منطقة القص:

en: Seek Time when playing
ar: وقت القصد أثناء التشغيل

en: &Short period:
ar: المدة القصيرة:

en: Lo&ng period:
ar: المدة الطويلة:

en: Audacity Preferences
ar: تفضيلات Audacity

en: Category
ar: الفئة

en: Preferences:
ar: التفضيلات:

en: Preferences for Quality
ar: تفضيلات للجودة

en: Real-time Conversion
ar: التحويل الحي

en: Sample Rate Con&verter:
ar: محول معدل العينة:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
ar: الارتجاف:

en: High-quality Conversion
ar: التحويل عال الجودة

en: Sample Rate Conver&ter:
ar: محول معدل العينة:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
ar: الارتجاف:

en: Preferences for Recording
ar: تفضيلات للتسجيل

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
ar: اكتشف الانقطاعات المؤقتة

en: Sound Activated Recording
ar: تسجيل مفعل بالصوت

en: &Enable
ar: مكن

en: Le&vel (dB):
ar: المستوى[ (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
ar: سَم المقاطع المسجلة جديدا

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
ar: مع:

en: Custom Track &Name
ar: اسم مقطع خاص

en: Custom name text
ar: نص اسم خاص

en: Recorded_Audio
ar: صوت_مسجل

en: &Track Number
ar: رقم المقطع

en: System &Date
ar: تاريخ النظام

en: System T&ime
ar: وقت النظام

en: Automated Recording Level Adjustment
ar: تعديل مستوى الصوت المؤتمت

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
ar: مكن تعديل مستوى الصوت المؤتمت.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
ar: القمة الهدف:

en: Within:
ar: داخل:

en: Analysis Time:
ar: وقت التحليل:

en: milliseconds (time of one analysis)
ar: أجزاء من ألف من الثانية (وقت التحليل)

en: Number of consecutive analysis:
ar: عدد التحليلات المتعاقبة:

en: 0 means endless
ar: 0 تعني لا نهائي

en: Punch and Roll Recording
ar: التسجيل بالتثقيب والتمرير

en: Spectrogram Settings
ar: أوضاع الصور الطيفية

en: Spectrograms
ar: صور طيفية

en: Preferences for Spectrum
ar: تفضيلات للطيف

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
ar: استخدم التفضيلات

en: Scale
ar: المقياس

en: S&cale:
ar: المقياس:

en: Mi&n Frequency (Hz):
ar: أدنى تردد (هرتز):

en: Ma&x Frequency (Hz):
ar: أعلى تردد (هرتز):

en: Colors
ar: الألوان

en: &Gain (dB):
ar: الزيادة (dB):

en: &Range (dB):
ar: المدى (dB):

en: Algorithm
ar: الخوارزمية

en: A&lgorithm:
ar: الخوارزمية:

en: Window &size:
ar: حجم النافذة:

en: 8 - most wideband
ar: 8 - أعرض موجة

en: 32768 - most narrowband
ar: 32768 - أغلب النطاقات الضيقة

en: Window &type:
ar: نوع النافذة:

en: &Zero padding factor:
ar: عامل الحشو الصفري:

en: Ena&ble Spectral Selection
ar: مكن الاختيار الطيفي

en: Show a grid along the &Y-axis
ar: أظهر شبكة متسامتة على طول المحور الصادي

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
ar: FFT اعثر على نغمات

en: Minimum Amplitude (dB):
ar: السعة الدنيا (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
ar: العدد الأقصى للنغمات (1..128):

en: &Find Notes
ar: اعثر على نغمات

en: &Quantize Notes
ar: كمِّ العلامات

en: Global settings
ar: الأوضاع الشاملة

en: Ena&ble spectral selection
ar: مكن الاختيار الطيفي

en: The maximum frequency must be an integer
ar: يجب أن يكون التردد الأعلى عددا صحيحا

en: The minimum frequency must be an integer
ar: يجب أن يكون التردد الأدنى عددا صحيحا

en: The gain must be an integer
ar: يجب أن يكون المستوى عددا صحيحا

en: The range must be a positive integer
ar: يجب أن يكون المدى عددا موجبا

en: The frequency gain must be an integer
ar: يجب ان يكون مستوى التردد عددا صحيحا

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ar: يجب أن تكون السِعة الدنيا (dB) عددا صحيحا

en: The maximum number of notes must be an integer
ar: يجب أن يكون العدد الأعلى من النغمات عددا صحيحا

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
ar: العدد الأعلى من العلامات يجب أن يكون في المدى 1..128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
ar: الموضوع

en: Preferences for Theme
ar: تفضيلات للمظهر

en: Info
ar: معلومة

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
ar: حفظ و تحميل ملفات موضوع مستقلة يستخدم ملفا منفصلا لكل صورة، و إلا أنه نفس الفكرة.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
ar: مخبأ الموضوع - الصور و الون

en: Save Theme Cache
ar: حفظ مخبأ الموضوع

en: Load Theme Cache
ar: تحميل مخبأ الموضوع

en: Individual Theme Files
ar: ملفات مواضيع فردية

en: Save Files
ar: حفظ الملفات

en: Load Files
ar: تحميل الملفات

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
ar: سلوكات المقاطع

en: Preferences for TracksBehaviors
ar: تفضيلات سلوك المسارات

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
ar: مكن خطوط القطع

en: Editing a clip can &move other clips
ar: تحرير مقطع ضمني يمكن أن يحرك مقاطعا ضمنية أخرى

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
ar: "حرك تركيز المقطع" تدور تكراريا على المقاطع

en: &Type to create a label
ar: اكتب لتنشأ علامة

en: Solo &Button:
ar: زر الإفراد:

en: Waveform
ar: شكل موجي

en: Spectrogram
ar: صورة طيفية

en: Connect dots
ar: صل النقاط

en: Stem plot
ar: رسم الساق البياني

en: Fit to Width
ar: لائم إلى العرض

en: Zoom to Selection
ar: التكبير إلى المحدد

en: Zoom Default
ar: التكبير الافتراضي

en: Minutes
ar: دقائق

en: 5ths of Seconds
ar: 5 أجزاء من الثانية

en: 10ths of Seconds
ar: 10 أجزاء من الثانية

en: 20ths of Seconds
ar: 20 جزء من الثانية

en: 50ths of Seconds
ar: 50 جزء من الثانية

en: MilliSeconds
ar: أجزاء من ألف من الثانية

en: 4 Pixels per Sample
ar: 4 عنصورات (بكسل) لكل عينة

en: Max Zoom
ar: أقصى تكبير

en: Preferences for Tracks
ar: تفضيلات للمقاطع

en: Auto-&fit track height
ar: لائم تلقائيا طول المقطع

en: &Pinned Recording/Playback head
ar: مقدمة تسجيل/تشغيل مدبسة

en: A&uto-scroll if head unpinned
ar: مرر تلقائيا إذا كانت المقدمة غير مدبسة

en: Default &view mode:
ar: طريقة العرض الأساسية:

en: Default Waveform scale:
ar: المقياس الافتراضي للشكل الموجي:

en: Display &samples:
ar: اعرض العينات:

en: Default audio track &name:
ar: اسم مقطع الصوت الأساسي:

en: Zoom Toggle
ar: تبديل التكبير/التصغير

en: Preset 1:
ar: المسبقة 1:

en: Preset 2:
ar: المسبقة 2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
ar: أشكال موجية

en: Preferences for Waveforms
ar: تفضيلات الأشكال الموجية

en: Waveform dB &range:
ar: مدى dB للشكل الموجي:

en: &Recording Device
ar: &جهاز التسجيل

en: Recording &Channels
ar: قنوات &التسجيل

en: 1 (Mono) Recording Channel
ar: قناة تسجيل (أحادي)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
ar: قناتا تسجيل (ثنائي)

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
ar: متوقف

en: Transport
ar: النقل

en: Pause
ar: توقف مؤقتا

en: Play
ar: شغل

en: Skip to Start
ar: تخطي إلى البداية

en: Skip to End
ar: تخطى إلى النهاية

en: Record New Track
ar: سجل مقطعا جديدا

en: Append Record
ar: ألحق التسجيل

en: Select to End
ar: الاختيار إلى النهاية

en: Select to Start
ar: الاختيار إلى البداية

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
ar: شريط أدوات التنقل

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
ar: جهاز التشغيل

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
ar: جهاز التسجيل

en: Audio Host
ar: مضيف الصوت

en: Recording Channels
ar: قنوات التسجيل

en: Select Recording Device
ar: اختر جهاز التسجيل

en: Select Playback Device
ar: اختر جهاز التشغيل

en: Select Audio Host
ar: اختر مضيف الصوت

en: Select Recording Channels
ar: اختر قنوات التسجيل

en: Device information is not available.
ar: معلومات الجهاز غير متاحة.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
ar: شريط أدوات الأجهزة

en: De&vice
ar: جهاز

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Zoom Out
ar: \تصغير

en: Fit selection to width
ar: لائم الاختيار إلى العرض

en: Fit project to width
ar: لائم المشروع إلى العرض

en: Trim audio outside selection
ar: قلم الصوت خارج الاختيار

en: Silence audio selection
ar: أصمت اختيار الصوت

en: Sync-Lock Tracks
ar: اقفل المقاطع تزامنيا

en: Edit
ar: حرر

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
ar: شريط أدوات التحرير

en:  Monitoring
ar:  أراقب

en:  Active
ar:  فعال

en:  Peak %2.f dB
ar:  قمة %2.f dB

en:  Peak %.2f
ar:  القمة %.2f

en:  Clipped
ar:  قص

en: Record Meter
ar: عداد التسجيل

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
ar: مستوى التسجيل

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
ar: عداد-التسجيل

en: Playback Meter
ar: عداد التشغيل

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
ar: مستوى التشغيل

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
ar: عداد-التشغيل

en: Recording Meter
ar: عداد التسجيل

en: Combined Meter
ar: العداد المتحد

en: &Recording Meter Toolbar
ar: شريط أدوات مقياس التسجيل

en: &Playback Meter Toolbar
ar: شريط أدوات مقياس التشغيل

en: Mi&xer
ar: المازج

en: Ad&just Playback Volume...
ar: اضبط حجم التشغيل...

en: &Decrease Playback Volume
ar: أنقص حجم التشغيل

en: Adj&ust Recording Volume...
ar: اضبط حجم التسجيل...

en: D&ecrease Recording Volume
ar: أنقص حجم التسجيل

note: i18n-hint noun
en: Length
ar: الطول

note: i18n-hint noun
en: Center
ar: مركز

en: Start and End of Selection
ar: بداية و نهاية الاختيار

en: Start and Length of Selection
ar: بداية و طول الاختيار

en: Length and End of Selection
ar: طول و نهاية الاختيار

en: Length and Center of Selection
ar: طول و مركز الاختيار

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
ar: شريط أدوات الاختيار

en: Spectral Selection
ar: الاختيار الطيفي

en: Center frequency and Width
ar: التردد المركزي و العرض

en: Low and High Frequencies
ar: الترددات المنحفضة و المرتفعة

en: Show
ar: أظهر

en: Center Frequency
ar: التردد المركزي

en: Bandwidth
ar: عرض النطاق

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
ar: شريط أدوات الاختيار الطيفي

en: Tempo
ar: سرعة الإيقاع

en: Time
ar: الوقت

en: Audio Position
ar: مكان الصوت

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
ar: شريط أدوات الزمن

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
ar: شريط أدوات %s Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
ar: انقر و اسحب لتغيير حجم المقطع

en: ToolDock
ar: مرفأ اﻷداة

en: Tools
ar: الأدوات

en: Selection Tool
ar: أداة الاختيار

en: Envelope Tool
ar: أداة الغلاف

en: Draw Tool
ar: أداة الرسم

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
ar: شريط أدوات الأدوات

en: &Selection Tool
ar: أداة الاختيار

en: &Envelope Tool
ar: أداة الغلاف

en: &Draw Tool
ar: أداة الرسم

en: &Multi Tool
ar: الأداة المتعددة

en: &Previous Tool
ar: الأداة السابقة

en: &Next Tool
ar: الأداة التالية

en: Play-at-Speed
ar: شغل-في-سرعة

en: Play at selected speed
ar: شغل بالسرعة المختارة

en: Playback Speed
ar: سرعة التشغيل

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
ar: شريط أدوات شغل-في-سرعة

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
ar: شغل-في-سرعة

en: Play C&ut Preview-at-Speed
ar: شغل عرض القص المسبق في سرعة

en: Ad&just Playback Speed...
ar: اضبط سرعة التشغيل...

en: &Decrease Playback Speed
ar: أنقص سرعة التشغيل

en: Drag one or more label boundaries.
ar: اسحب حدا واحد أو أكثر من حدود العلامة.

en: Drag label boundary.
ar: اسحب حد العلامة.

en: Modified Label
ar: علامةمعدَّلة

en: Label Edit
ar: تحرير علامة

en: Click to edit label text
ar: انقر لتحرر نص العلامة

en: &Font...
ar: الخط...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
ar: خط مقطع العلامة

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
ar: اسم الوجه

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
ar: حجم الوجه

en: &Delete Label
ar: احذف العلامة

en: Deleted Label
ar: علامة محذوفة

en: Edited labels
ar: العلامات المحررة

en: New label
ar: علامة جديدة

en: Up &Octave
ar: جواب فوق

en: Down Octa&ve
ar: جواب أسفل

en: MIDI Device Info
ar: معلومات جهاز اMID

en: &MIDI Device Info...
ar: معلومات جهاز MIDI...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
ar: انقر لتزوم عموديا. Shift-نقرة لتزوم خارجا. اسحب لتعين منطقة تزويم.

en: Zoom Reset
ar: زوم طبيعيا

en: Shift-Left-Click
ar: Shift-يسار-نقرة

en: Click and drag to stretch selected region.
ar: انقر و اسحب لتمدد المنطقة المختارة.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
ar: مقطع العلامة القابلة للمط

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
ar: مدد

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
ar: نقرة-يسرى لتوسع، نقرة-يمنى لتزيل

en: Expanded Cut Line
ar: وسعت خط القص

en: Expand
ar: وسع

en: Removed Cut Line
ar: أزلت خط القطع

en: Click and drag to edit the samples
ar: انقر و اسحب لتحرير العينات

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
ar: لاستعمال الرسم، زوم حتى ترى عينات فردية.

en: Moved Samples
ar: حركت العينة

en: Sample Edit
ar: تحرير العينة

en: &Spectrogram
ar: صورة طيفية

en: Stop the Audio First
ar: أوقف الصوت أولا

en: S&pectrogram Settings...
ar: أوضاع الصورة الطيفية...

en: S&pectral
ar: طيفي

en: Next &Higher Peak Frequency
ar: قمة التردد الأرفع التالية

en: Next &Lower Peak Frequency
ar: قمة التردد الأخفض التالية

en: Close sub-view
ar: إغلاق العرض الفرعي

en: &Format
ar: صيغة

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
ar: غيرت '%s' إلى %s

en: Format Change
ar: تغيير الصيغة

en: Rat&e
ar: المعدل

en: 8000 Hz
ar: 8000 هرتز

en: 11025 Hz
ar: 11025 هرتز

en: 16000 Hz
ar: 16000 هرتز

en: 22050 Hz
ar: 22050 هرتز

en: 44100 Hz
ar: 44100 هرتز

en: 48000 Hz
ar: 48000 هرتز

en: 88200 Hz
ar: 88200 هرتز

en: 96000 Hz
ar: 96000 هرتز

en: 176400 Hz
ar: 176400 هرتز

en: 192000 Hz
ar: 192000 هرتز

en: 352800 Hz
ar: 352800 هرتز

en: 384000 Hz
ar: 384000 هرتز

en: &Other...
ar: آخر...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
ar: غيرت '%s ' إلى %s هرتز

en: Rate Change
ar: تغيير المعدل

en: Set Rate
ar: عين المعدل

en: Ma&ke Stereo Track
ar: اعمل مقطعا ثنائيا

en: Swap Stereo &Channels
ar: بادل القنوات الثنائية

en: Spl&it Stereo Track
ar: افلق المقطع الثنائي

en: Split Stereo to Mo&no
ar: افلق الثنائي إلى أحادي

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
ar: المسارات التي تحاول دمجها إلى ستيريو تحتوي على مقاطع في
    مواقع مختلفة، أو مقاطع غير متطابقة. دمجها سيُطبق التغييرات بشكل دائم على المسارات.
    
    هذا سيؤدي إلى تطبيق أي مؤثرات زمنية على الموجة الصوتية بشكل نهائي
    وإزالة البيانات المخفية تحويل المسار بالكامل
     إلى مقطع واحد كبير.
    
    هل ترغب في المتابعة؟"

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
ar: جعلت '%s' مقطعا ثنائيا

en: Make Stereo
ar: اجعله ثنائيا

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
ar: بادلت القنوات في '%s'

en: Swap Channels
ar: بادل القنوات

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
ar: فلق المقطع الثنائي '%s'

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
ar: افلق الثنائي إلى أحادي '%s'

en: Split to Mono
ar: افلق إلى أحادي

en: Created new audio track
ar: أنشأت مقطع صوتي جديد

en: Created new stereo audio track
ar: أنشأت مقطع صوتي ثنائي جديد

en: &Mono Track
ar: مقطع أحادي

en: &Stereo Track
ar: مقطع ثنائي

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
ar: %.0f%% يسار

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
ar: %.0f%% يمين

en: Half Wave
ar: نصف موجة

en: Wa&veform
ar: شكل موجي

en: &Wave Color
ar: لون الموجة

en: Instrument %i
ar: آلة %i

en: WaveColor Change
ar: تغيير لون الموجة

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ar: عين المدى إلى '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
ar: عين المدى

en: Set time track display to linear
ar: عين عرض مقطع الوقت إلى خطي

en: Set Display
ar: عين العرض

en: Set time track display to logarithmic
ar: عين عرض مقطع الوقت إلى لوغارثمي

en: Set time track interpolation to linear
ar: عين استيفاء مقطع الوقت إلى خطي

en: Set Interpolation
ar: عين الاستيفاء

en: Set time track interpolation to logarithmic
ar: عين استيفاء مقطع الوقت إلى لوغارثمي

en: &Linear scale
ar: مقياس خطي

en: L&ogarithmic scale
ar: مقياس لوغارثمي

en: &Range...
ar: المدى...

en: Logarithmic &Interpolation
ar: استيفاء لوغارثمي

en: Created new time track
ar: أنشأت مقطع وقت جديد

en: &Time Track
ar: مقطع وقت

en: Right-click for menu.
ar: نقرة-يمنى للقائمة.

en: Move Track &Up
ar: حرك المقطع لأعلى

en: Move Track &Down
ar: حرك المقطع لأسفل

en: Move Track to &Top
ar: حرك المقطع لأعلى

en: Move Track to &Bottom
ar: حرك المقطع إلى القاع

en: Renamed '%s' to '%s'
ar: أعد تسمية '%s' إلى '%s'

en: Name Change
ar: تغيير الاسم

en: Click and drag to warp playback time
ar: انقر و اسحب لتفتل وقت التشغيل

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ar: انقر و اسحب لتحرير غلاف السِعة

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
ar: الغلاف المعدل.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
ar: افرك

en: Scrubbing
ar: الفرك

en: Seeking
ar: القصد

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
ar: مسطرة الفرك

en: Playing at Speed
ar: أشغل في سرعة

en: Move mouse pointer to Seek
ar: حرك مؤشر الفأرة إلى اقصد

en: Move mouse pointer to Scrub
ar: حرك مؤشر الفأرة لتفرك

en: Scru&bbing
ar: الفرك

en: Click and drag to move left selection boundary.
ar: انقر و اسحب لتحريك الحد اﻷيسر للاختيار.

en: Click and drag to move right selection boundary.
ar: انقر و اسحب لتحريك الحد اﻷيمن للاختيار.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
ar: انقر و اسحب لتحريك تردد الاختيار الأدنى.

en: Click and drag to move top selection frequency.
ar: انقر و اسحب لتحريك تردد الاختيار الأعلى.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
ar: انقر و اسحب لتحريك تردد الاختيار الأوسط إلى قمة طيفية.

en: Click and drag to move center selection frequency.
ar: انقر و اسحب لتحريك تردد الاختيار الأوسط.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
ar: انقر و اسحب لتضبط  عرض نطاق التردد.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
ar: حرر، تفضيلات...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
ar: طريقة الأدوات المتعددة: %s لخيارات الفأرة و لوحة المفاتيح.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
ar: انقر و اسحب لاختيار الصوت.

en: Click and drag to select audio
ar: انقر و اسحب لاختيار الصوت

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
ar: (تلقف)

en: Click and drag to move a track in time
ar: انقر و اسحب لتحريك المقطع في الوقت

en: Moved clips to another track
ar: حركت المقاطع الضمنية إلى مقطع آخر

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
ar: حركت المقاطع/المقاطع-الضمنية زمنيا إلى اليمين %.02f ثوان

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
ar: حركت المقاطع/المقاطع-الضمنية زمنيا إلى اليسار %.02f ثوان

en: Collapse
ar: اطو

en: Open menu...
ar: افتح القائمة...

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
ar: %s لتختار أو تلغي اختيار مقطع. اسحب لأعلى أو لأسفل لتغير ترتيب المقطع.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
ar: %s لتختار أو تلغي اختيار مقطع.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
ar: حركت '%s' إلى أعلى

en: Moved '%s' down
ar: حركت '%s' إلى أسفل

en: Move Track
ar: حرك المقطع

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ar: انقر لتزوم داخلا، Shift-نقرة لتزوم خارجا

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ar: اسحب لتزوم داخل المنطقة، انقر الزر الأيمن لتزوم خارجا

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ar: أيسر=زوم داخلا، أيمن=زوم خارجا، أوسط=عادي

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
ar: التفضيلات > التطبيق

en: Don't show this again at start up
ar: لا تظهر هذا مرة أخرى عند بدأ البرنامج

en: Press
ar: اضغط

en: Button
ar: زر

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
ar: يسار

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
ar: يمين

en: &Clear
ar: نظف

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
ar: المنتزع

en: Empty
ar: فارغ

en: Menu
ar: قائمة

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
ar: العداد

en: Recording Meter Options
ar: اختيارات عداد التسجيل

en: Playback Meter Options
ar: اختيارات عداد التشغيل

en: Refresh Rate
ar: حدث المعدل

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
ar: معدلات تجدد أعلى تجعل العداد يظهر تغيرات متكررة أكثر.
    معدل 30 لكل ثانية أو أقل يجب أن يمنع العداد من التأثير
    على جودة الصوت على الآلات الأبطأ.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
ar: معدَّل تحديث العداد في الثانية [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ar: معدَّل تجديد العداد في الثانية [1-100]:

en: Meter Style
ar: شكل العداد

en: Gradient
ar: منحدر

en: Meter Type
ar: نوع العداد

en: Orientation
ar: التوجيه

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Missing Plugins
ar: الإضافات المفقودة

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
ar: يحتوي هذا المشروع على بعض إضافات المؤثرات في الوقت الفعلي التي لا يمكن إيجادها في هذا النظام.

en: (Use context menu to change format.)
ar: (استخدم قائمة السياق لتغير الصيغة.)

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
ar: التفضيلات > المجلدات

en: Don't show this warning again
ar: لا تظهر هذا التحذير مرة أخرى

en: NaN
ar: ليس رقما

en: Infinity
ar: ما لا نهاية

en: -Infinity
ar: -ما لا نهاية

en: Validation error
ar: خطأ في التحقق من الصلاحية

en: Empty value
ar: قيمة فارغة

en: Malformed number
ar: عدد مشوَّه

en: Not in range %d to %d
ar: ليس في المدى %d إلى %d

en: Value overflow
ar: فيض القيمة

en: Too many decimal digits
ar: الكثير من الأرقام العشرية

en: Value not in range: %s to %s
ar: القيمة ليست في المدى: %s إلى %s

en: Value must not be less than %s
ar: يجب أن لا تكون القيمة أقل من %s

en: Steve Daulton
ar: ستيف دالتون

en: Frequency (Hz)
ar: تردد (هرتز)

en: ~aPlease select frequencies.
ar: ~aمن فضلك اختر ترددات.

en: Error.~%
ar: خطأ.~%

en: Gain (dB)
ar: الزيادة (dB)

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
ar: ~aيجب أن يكون التردد المركزي فوق 0 هرتز.

en: Studio Fade Out
ar: خبو خارج استوديو

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
ar: الاختيار قصير جدا.~%يجب أن يكون أكثر من عينتين.

en: Adjustable Fade
ar: خبو قابل للتعديل

en: Fade Type
ar: نوع الخبو

en: Fade Up
ar: خبو لأعلى

en: Fade Down
ar: خبو لأسفل

en: S-Curve Down
ar: منحنى على شكل S لأسفل

en: Mid-fade Adjust (%)
ar: تعديل منتصف-الخبو (%)

en: Start/End as
ar: بداية/نهاية كـ

en: % of Original
ar: % من الأصلي

en: dB Gain
ar: dB الزيادة

en: Start (or end)
ar: البداية (أو النهاية)

en: End (or start)
ar: النهاية (أو البداية)

en: None Selected
ar: لا شيء مختار

en: Logarithmic In
ar: لوغارثمي للداخل

en: Logarithmic Out
ar: لوغارثمي للخارج

en: Cosine In
ar: جيب التمام الداخل

en: Cosine Out
ar: جيب التمام الخارج

en: S-Curve Out
ar: منحنى-S للخارج

en: Error~%~%
ar: خطأ~%~%

en: Threshold Percentage
ar: النسبة المئوية للعتبة

en: Constant Gain
ar: زيادة ثابتة

en: Constant Power 1
ar: قوة ثابتة 1

en: Constant Power 2
ar: قوة ثابتة 2

en: Custom Curve
ar: منحنى خاص

en: Custom curve
ar: منحنى خاص

en: Fade direction
ar: اتجاه الخبو

en: Delay
ar: تأخير

en: Delay type
ar: نوع التأخير

en: Regular
ar: اعتيادي

en: Delay time (seconds)
ar: وقت التأخير (ثواني)

en: Pitch/Tempo
ar: طبقة/درجة السرعة

en: Low-quality Pitch Shift
ar: تغيير الطبقة متدني-الجودة

en: Number of echoes
ar: عدد الصدى

en: Allow duration to change
ar: اسمح للأمد أن يتغير

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
ar: أنشئ العلامات استنادا إلى

en: Number of Labels
ar: عدد العلامات

en: Label Interval
ar: فاصل العلامة

en: Number of labels
ar: عدد العلامات

en: Label interval (seconds)
ar: فاصل العلامة (ثواني)

en: Length of label region (seconds)
ar: طول منطقة العلامة (ثواني)

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
ar: نص العلامة

en: 1 (Before Label)
ar: 1 (قبل العلامة)

en: 2 (Before Label)
ar: 2 (قبل العلامة)

en: 3 (Before Label)
ar: 3 (قبل العلامة)

en: 1 (After Label)
ar: 1 (بعد العلامة)

en: 2 (After Label)
ar: 2 (بعد العلامة)

en: 3 (After Label)
ar: 3 (بعد العلامة)

en: Begin numbering from
ar: ابدأ الترقيم من

en: Message on completion
ar: رسالة عند الانتهاء

en: Details
ar: تفاصيل

en: Warnings only
ar: التحذيرات فقط

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
ar: علامات المناطق

en: point labels
ar: علامات النقاط

en: 36 dB
ar: 36 db

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
ar: يجب أن يكون التردد 0.1 هرتز على الأقل.

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
ar: قطع خفيف

en: Hard Clip
ar: قطع شديد

en: Limit to (dB)
ar: حد إلى (dB)

en: Analyze Noise Level
ar: تحليل مستوى التشويش

en: Stereo Linking
ar: ربط الثنائي

en: Gate threshold (dB)
ar: عتبة البوابة (dB)

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
ar: ستيف دالتون و بيل واري

en: Q (higher value reduces width)
ar: Q (القيم الأعلى تنقص العرض)

en: Nyquist Plugin Installer
ar: مثبت الإضافة Nyquist

en: All supported
ar: كل المدعوم

en: Plug-ins updated:
ar: البرامج المساعدة المحدثة:

en: Unsupported file type:
ar: نوع ملف غير مدعوم:

en: David R.Sky
ar: ديفيد آر.سكاي

en: Fade-out type
ar: نوع الخبو الخارج

en: Duration (60s max)
ar: الأمد (60ث أقصى)

en: Tempo (bpm)
ar: درجة السرعة (دقة في الدقيقة)

en: 30 - 300 beats/minute
ar: 30 - 300 دقة/دقيقة

en: Swing amount
ar: كمية الأرجحة

en: Start time offset
ar: انحراف وقت البداية

en: Silence before first beat
ar: سكون قبل الدقة الأولى

en: Steven Jones
ar: ستيفن جونز

en: Decay (seconds)
ar: التضاؤل (ثواني):

en: Center frequency of noise (Hz)
ar: التردد المركزي للضجة (هرتز)

en: Width of noise band (Hz)
ar: عرض نطاق الضجة (هرتز)

en: Amount of noise in mix (percent)
ar: كمية الضجة في المزيج (بالمئة)

en: Amplitude (0 - 1)
ar: السعة (0 - 1)

en: Export data to
ar: صدر البيانات إلى

en: Index (text files only)
ar: الفهرس (ملفات النص فقط)

en: Sample Count
ar: عدد العينات

en: Time Indexed
ar: مفهرس زمنيا

en: Include header information
ar: ضمن معلومات الترويسة

en: Optional header text
ar: نص الترويسة الاختياري

en: Channel layout for stereo
ar: نسق القنوات للثنائي

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
ar: يمين-يسار على نفس الخط

en: Alternate Lines
ar: خطوط متعاقبة

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
ar: القناة اليسرى أولا

en: Show messages
ar: أظهر الرسائل

en: Errors Only
ar: الأخطاء فقط

note: i18n-hint abbreviates negative infinity
en: [-inf]
ar: [-لانهاية]

en: Left Channel.~%~%
ar: القناة اليسرى.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
ar: ~%~%القناة اليمنى.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
ar: ~aكتبت البيانات إلى:~%~a

en: ~a samples.
ar: ~a  عينات.

en: ~a seconds.
ar: ~a ثواني.

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
ar: <b>معدل العينة:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

en: sample data
ar: بيانات العينات

en: Sample #
ar: عينة #

en: Value (linear)
ar: القيمة (خطي)

en: Value (dB)
ar: القيمة (dB)

en: Left (linear)
ar: اليسار (خطي)

en: Right (linear)
ar: اليمين (خطي)

en: Left (dB)
ar: يسار (dB)

en: Right (dB)
ar: يمين (dB)

en: linear
ar: خطي

en: 2 channels (stereo)
ar: قناتان (ثنائي)

en: 1 channel (mono)
ar: قناة (أحادي)

en: One column per channel.~%
ar: عمود واحد لكل قناة.~%

en: One row per channel.~%
ar: صف واحد لكل قناة.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
ar: القناة اليسرى ثم القناة اليمنى على نفس الخط.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
ar: القناتان اليسرى و اليمنى على خطوط متعاقبة.~%

en: Left channel first then right channel.~%
ar: القناة اليسرى أولا ثم القناة اليمنى.~%

en: Unspecified channel order
ar: ترتيب قنوات غير معين

en: Error.~%"~a" cannot be written.
ar: خطأ. لا يمكن كتابة ~%"~a".

en: Select file
ar: اختر ملف

en: Read as Zero
ar: اقرأ كـ صفر

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
ar: خطأ.~% معدل عينة المسار الأقل من 100 Hz  غير مدعوم.

en: Waveform type
ar: نوع الشكل الموجي

en: Triangle
ar: مثلث

en: Starting phase (degrees)
ar: طور البداية (درجات)

en: Wet level (percent)
ar: مستوى المبلل (في المئة)

en: Output choice
ar: اختيار المخرج

en: Both Channels
ar: كلتا القناتين

en: Right Only
ar: يمين فقط

en: Amplitude of white noise (percent)
ar: سعة الضجة البيضاء (في المئة)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
ar: سعة إبر الرادار (في المئة)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
ar: تردد إبر الرادار (هرتز)

en: EQ and Filters
ar: المعادل والمرشحات
