audacity 3.7.8 - en to da translation catalogue (4189 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
da: Dette plugin kan ikke indlæses.
    Det kan være blevet slettet.

en: Plugin Error
da: Pluginfejl

en: Applied effect: %s
da: Anvendte effekt: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
da: Gentag %s

en: Stream is active ... unable to gather information.
da: Strømmen er aktiv ... kan ikke indsamle information.

en: Default recording device number: %d
da: Standardnummer for optagelsesenhed: %d

en: Default playback device number: %d
da: Standardnummer for afspilningsenhed: %d

en: No devices found
da: Ingen enheder fundet

en: Device info unavailable for: %d
da: Oplysninger om enheden er ikke tilgængelige for: %d

en: Device ID: %d
da: Enheds-ID: %d

en: Device name: %s
da: Enhedsnavn: %s

en: Host name: %s
da: Værtsnavn: %s

en: Recording channels: %d
da: Optagelseskanaler: %d

en: Playback channels: %d
da: Afspilningskanaler: %d

en: Low Recording Latency: %g
da: Lav forsinkelse for optagelse: %g

en: Low Playback Latency: %g
da: Lav forsinkelse for afspilning: %g

en: High Recording Latency: %g
da: Høj forsinkelse for optagelse: %g

en: High Playback Latency: %g
da: Høj forsinkelse for afspilning: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
da: Understøttede afspilningshastigheder:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
da: Understøttede optagehastigheder:

en: Selected recording device: %d - %s
da: Vælg optagelsesenhed: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
da: Ingen optagelsesenhed fundet for '%s'.

en: Selected playback device: %d - %s
da: Valgte afspilningsenhed: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
da: Ingen afspilningsenhed fundet for '%s'.

en: Supported Rates:
da: Understøttede hastigheder:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
da: Kan ikke kontrollere fælles samplingshastigheder uden begge enheder.

en: Received %d while opening devices
da: Modtog %d ved åbning af enheder

en: Unable to open Portmixer
da: Kan ikke åbne portmixer

en: Available mixers:
da: Tilgængelige mixere:

en: Available recording sources:
da: Tilgængelige kilder for optagelse:

en: Available playback volumes:
da: Tilgængelige lydstyrker for afspilning:

en: Recording volume is emulated
da: Lydstyrke for optagelse er emuleret

en: Recording volume is native
da: Lydstyrke for optagelse er systemets

en: Could not find any audio devices.
da: Fandt ingen lydenheder.

en: You will not be able to play or record audio.
da: Du vil ikke være i stand til at afspille eller optage lyd.

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Error Initializing Audio
da: Fejl ved initialisering af lydkort

en: Audacity Audio
da: Audacity-lyd

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
da: Fejl ved åbning af optagelsesenhed.
    Fejlkode: %s

en: Error
da: Fejl

en: Out of memory!
da: Ikke mere ledig hukommelse!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. Det var ikke muligt at optimere det yderligere. Det er stadig for højt.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet mindskede lydstyrken til %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. Det var ikke muligt at optimere det yderligere. Det er stadig for lavt.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet forøgede lydstyrken til %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. Det samlede antal analyser er overskredet, uden at en passende lydstyrke blev fundet. Den er stadig for høj.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. Det samlede antal analyser er overskredet, uden at en passende lydstyrke blev fundet. Den er stadig for lav.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. %.2f synes at være en passende lydstyrke.

en: Failed to encode preset from "%s"
da: Kunne ikke kode forudindstilling fra "%s"

en: Unable to store preset in config file
da: Kan ikke gemme forudindstilling i konfigurationsfil

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
da: ikke tilgængelig

en: Couldn't open "%s"
da: Kunne ikke åbne "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
da: Kunne ikke skrive XML-forudindstilling til "%s"

en: Unable to read the preset from "%s"
da: Kan ikke læse forudindstillingen fra "%s"

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
da: Lydenhed

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
da: Lydenhedseffekter

en: The Audacity Team
da: Audacity-teamet

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
da: Leverer understøttelse af lydenhedseffekter i Audacity

en: Could not find component
da: Kunne ikke finde komponent

en: Could not initialize component
da: Kunne ikke initiere komponent

en: Failed to decode "%s" preset
da: Kunne ikke afkode forudindstillingen "%s"

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
da: Kunne ikke konvertere forudindstillingen "%s" til internt format

en: Failed to create property list for "%s" preset
da: Kunne ikke oprette egenskabsliste for forudindstillingen "%s"

en: Failed to set class info for "%s" preset
da: Kunne ikke sætte klasseinformation for forudindstillingen "%s"

en: Failed to set preset name
da: Kunne ikke sætte forudindstillingsnavn

en: Failed to retrieve preset content
da: Kunne ikke hente forudindstillingsindhold

en: Failed to convert property list to XML data
da: Kunne ikke konvertere egenskabsliste til XML-data

en: XML data is empty after conversion
da: XML-data er tom efter konvertering

en: Message
da: Meddelelse

en: Amplify
da: Forstærk

en: Auto Duck
da: Automatisk dyk

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
da: Reducerer (dykker) lydstyrken for et eller flere spor, når lydstyrken for et angivet "kontrol"-spor når et bestemt niveau

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
da: Du har valgt et spor, som ikke rummer lyd. Automatisk dyk kan kun bearbejde lydspor.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
da: Automatisk dyk skal bruge et kontrolspor, som skal være placeret under de(t) markerede spor.

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
da: Arbejder på tidsjusteret lydklip på kontrolspor

en: Bass and Treble
da: Bas og diskant

en: Simple tone control effect
da: Simpel tonestyringseffekt

en: Change Pitch
da: Justér tonehøjde

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
da: Ændre sporets tonehøjde, uden at ændre hastigheden

en: High Quality Pitch Change
da: Højkvalitetstonehøjdeskift

en: Change Speed and Pitch
da: Justér hastighed og tonehøjde

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
da: Ændre sporets hastighed, samtidigt med at tonehøjden ændres

en: Change Tempo
da: Skift tempo

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
da: Ændre markeringens hastighed, uden at ændre tonehøjden

en: High Quality Tempo Change
da: Højkvalitetstemposkift

en: Click Removal
da: Fjern klik

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
da: Fjern klik, er designet til at fjerne klik fra lydspor

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
da: Algoritmen virker ikke på denne lyd. Intet er ændret.

en: Selection must be larger than %d samples.
da: Markeringen skal være større end %d datapunkter.

en: You can only measure one track at a time.
da: Du kan kun måle ét spor ad gangen.

en: Please select an audio track.
da: Vælg venligst et lydspor.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
da: Ugyldig lydmarkering.
    Sørg venligst for at lyden er markeret.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
da: Intet at udmåle. 
    Vælg venligst et område af et spor.

en: Hard Clipping
da: Hård klipning

en: Soft Clipping
da: Blød klipning

en: Soft Overdrive
da: Blød overdrive

en: Medium Overdrive
da: Medium overdrive

en: Hard Overdrive
da: Hård overdrive

en: Cubic Curve (odd harmonics)
da: Kubisk kurve (ulige harmoniske)

en: Even Harmonics
da: Lige harmoniske

en: Expand and Compress
da: Udvid og komprimér

en: Leveller
da: Udjævning

en: Rectifier Distortion
da: Ensretterforvrængning

en: Hard Limiter 1413
da: Hård begrænser 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
da: Hård klipning -12 dB, 80% korrigeret forstærkning

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
da: Blød klipning -12 dB, 80% korrigeret forstærkning

en: Fuzz Box
da: Fuzz-boks

en: Light Crunch Overdrive
da: Let crunch overdrive

en: Heavy Overdrive
da: Tung overdrive

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
da: 3. harmoniske (ren kvint)

en: Valve Overdrive
da: Valve overdrive

en: 2nd Harmonic (Octave)
da: 2. harmoniske (oktav)

en: Gated Expansion Distortion
da: Gated expansionforvrængning

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
da: Udjævning, let, -70 dB grundstøj

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
da: Udjævning, moderat, -70 dB grundstøj

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
da: Udjævning, tung, -70 dB grundstøj

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
da: Udjævning, tungere, -70 dB grundstøj

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
da: Udjævning, tungest, -70 dB grundstøj

en: Half-wave Rectifier
da: Halvbølge-ensretter

en: Full-wave Rectifier
da: Fuldbølge-ensretter

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
da: Fuldbølge-ensretter (jævnstrømsblokeret)

en: Percussion Limiter
da: Percussion-begrænser

en: Distortion
da: Forvrængning

en: Waveshaping distortion effect
da: Bølgeformende forvrægningseffekt

en: DTMF Tones
da: DTMF-toner

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
da: Genererer dobbelttonemultifrekvens-toner (DTMF) som dem, der skabes af knapperne på en telefon

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
da: DTMF-sekvens tom.
    Tjek ALLE indstillinger for denne effekt.

en: Echo
da: Ekko

en: Repeats the selected audio again and again
da: Gentager den markerede lyd, igen og igen

en: Requested value exceeds memory capacity.
da: Anmodet værdi overstiger hukommelseskapacitet.

en: Equalization
da: Equalisering

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
da: Justér lydstyrkeniveauerne for bestemte frekvenser

en: 100Hz Rumble
da: 100 Hz rumlen

en: AM Radio
da: AM-radio

en: Bass Boost
da: Bassboost

en: Bass Cut
da: Bass cut

en: Low rolloff for speech
da: Lav rolloff for tale

en: Telephone
da: Telefon

en: Treble Boost
da: Diskantboost

en: Treble Cut
da: Diskant cut

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
da: For at anvende Equalisering skal alle markerede spor have den samme samplingshastighed.

en: Track sample rate is too low for this effect.
da: Sporets samplingshastighed er for lav for denne effekt.

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
da: unavngiven

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
da: Fejl ved indlæsning af equaliserkurver fra filen:
    %s
    Fejlmeddelelsen siger:
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
da: Fejl ved forsøg på at gemme equaliserkurver

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
da: Den ønskede kurve findes ikke. Bruger 'unavngiven'

en: Cosine
da: Cosinus

en: Cubic
da: Kubisk

en: Fade In
da: Optoning

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
da: Anvender en linær optoning på den markerede lyd

en: Fade Out
da: Udtoning

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
da: Anvender en linær udtoning på den markerede lyd

en: Find Clipping
da: Find klipning

en: Creates labels where clipping is detected
da: Opretter etiketter hvor klipning er registreret

en: Clipping
da: Klipning

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
da: %lld af %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
da: Der er ikke plads nok til at skabe lyd

en: Invert
da: Invertér

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
da: Vender lydens datapunkter på hovedet, så polariteten vendes

en: Legacy Compressor
da: Klassisk kompressor

en: Compresses the dynamic range of audio
da: Komprimér lydens dynamiske område

en: Loudness Normalization
da: Normalisering af lydstyrke

en: Sets the loudness of one or more tracks
da: Sætter lydstyrken på et eller flere spor

en: Normalizing Loudness...
da: Normaliserer lydstyrken...

en: Analyzing: %s
da: Analyserer: %s

en: Processing: %s
da: Bearbejder: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
da: Hvid

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
da: Lyserød

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
da: Brun

en: Noise
da: Støj

en: Generates one of three different types of noise
da: Genererer én ud af tre forskellige typer støj

en: Second greatest
da: Anden største

en: Old
da: Gamle

en: Noise Reduction
da: Støjreduktion

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
da: Fjerner baggrundsstøj, såsom blæsere, båndstøj, eller brummen

en: Steps per block are too few for the window types.
da: Der er for få trin pr. blok til vinduestypen.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
da: Trin pr. blok må ikke overskride vinduets størrelse.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
da: Medianmetoden er ikke implementeret for mere end fire trin pr. vindue.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
da: Der skal angives samme vinduesstørrelse for trin 1 og 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
da: Advarsel: vinduestyperne er ikke de samme til at kunne oprette profil.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
da: Alle støjprofildata skal have den samme samplingshastighed.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
da: Samplingshastigheden på støjprofilen skal svare til den lyd, som skal bearbejdes.

en: Selected noise profile is too short.
da: Den valgte støjprofil er for kort.

en: Normalize
da: Normalisering

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
da: Sætter spidspunktsamplituden på et eller flere spor

en: Removing DC offset and Normalizing...
da: Fjerner jævnstrømsforskydning og normaliserer...

en: Removing DC offset...
da: Fjerner jævnstrømsforskydning...

en: Normalizing without removing DC offset...
da: Normaliserer uden at fjerne jævnstrømsforskydning...

en: Not doing anything...
da: Gør intet...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
da: Analyserer første spor i stereopar: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
da: Analyserer andet spor i stereopar: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
da: Bearbejder stereokanalerne hver for sig: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
da: Bearbejder første spor i stereopar: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
da: Bearbejder andet spor i stereopar: %s

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
da: Paulstretch er kun til en ekstrem tidsstrækning eller "stasis"-effekt

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
da: Lydmarkering for kort til forhåndslytning.
    
    Prøv at forøge lydmarkeringen til mindst %.1f sekunder,
    eller reducere 'tidsopløsningen' til mindre end %.1f sekunder.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
da: Kan ikke forhåndslytte.
    
    Den maksimale 'tidsopløsning' er %.1f sekunder,
    for den nuværende lydmarkering.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
da: 'Tidsopløsningen' er for lang for markeringen.
    
    Prøv at forøge lydmarkeringen til mindst %.1f sekunder,
    eller reducere 'tidsopløsningen' til mindre end %.1f sekunder.

en: Phaser
da: Faseskift

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
da: Kombinerer faseskiftede signaler med det originale signal

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
da: For at kunne vise spektrum skal alle markerede spor have den samme samplingshastighed.

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
da: Lydklip kunne ikke analyseres. Dette skal skyldes, at klippet er blevet strakt ud eller tonehøjden ændret.
    Forsøg at nulstille udstrakte klip, eller mix sporene, før de analyseres

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
da: Der er markeret for meget lyd. Kun de første %.1f sekunders lyd vil blive analyseret.

en: Repair
da: Reparér

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
da: Sætter spidspunktsamplituden på et eller flere spor

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
da: Effekten Reparér kan ikke anvendes på klip, der er strakt ud eller trukket sammen

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
da: Effekten Reparér er tiltænkt brugt på meget korte stykker af beskadiget lyd (op til 128 datapunkter).
    
    Zoom ind, og markér en lille del af et sekund, som skal repareres.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
da: Reparér virker ved at bruge lyddata uden for det markerede område.
    
    Markér venligst et område med lyd, der berører mindst en side af det.
    
    Jo mere omgivende lyd, jo bedre udføres reparationen.

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeats the selection the specified number of times
da: Gentager markeringen det angivne antal gange

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
da: Akustisk

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
da: Atmosfære

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Artificial
da: Kunstig

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Clean
da: Ryd

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
da: Moderne

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal I
da: Vokal I

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal II
da: Vokal II

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Dance Vocal
da: Dansevokal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Modern Vocal
da: Moderne vokal

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
da: Badeværelse

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
da: Lille rum, lyst

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
da: Lille rum, mørkt

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
da: Mellemstørrelse rum

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
da: Stort rum

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
da: Kirkerum

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
da: Katedral

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Big Cave
da: Stor hule

en: Reverb
da: Rumklang

en: Adds ambience or a "hall effect"
da: Tilføjer atmosfære eller en "hall-effekt"

en: Reverse
da: Baglæns

en: Reverses the selected audio
da: Gør den markerede lyd baglæns

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
da: SBSMS-tid/tonehøjdestræk

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
da: Chebyshew, type I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
da: Chebyshev, type II

en: Classic Filters
da: Klassiske filtre

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
da: Udfører IIR-filtering der emulerer analoge filtre

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
da: For at kunne bruge et filter skal alle markerede spor have den samme samplingshastighed.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
da: Stilhed

en: Creates audio of zero amplitude
da: Skaber lyd med nul amplitude

en: Stereo To Mono
da: Stereo til mono

en: Converts stereo tracks to mono
da: Konverterer stereospor til mono

en: Mixing down to mono
da: Mikser ned til mono

en: Sliding Stretch
da: Glidende stræk

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
da: Tillader løbende ændring af hastigheden og/eller tonehøjden

en: Linear
da: Lineær

en: Logarithmic
da: Logaritmisk

en: Sine
da: Sinus

en: Square
da: Firkant

en: Sawtooth
da: Savtak

en: Square, no alias
da: Firkant, ingen alias

[ctx: waveform]
en: Triangle
da: Trekant

en: Truncate Detected Silence
da: Beskær den fundne stilhed

en: Compress Excess Silence
da: Komprimér overskydende stilhed

en: Truncate Silence
da: Afkort stilhed

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
da: Reducerer automatisk længden af passager, hvor lydstyrken er under et bestemt niveau

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
da: Når der afkortes hver for sig, må der kun være ét markeret lydspor på hver synkront låste sporgruppe.

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
da: Hurtige variationer i tonekvaliteten, ligesom den populære guitarlyd fra 1970'erne

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
da: Fejl ved import af lyd fra netdrevet

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
da: Kan ikke hente lyd fra netdrevet

en: Cannot proceed to upload.
da: Kan ikke fortsætte med at uploade.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
da: Filen blev ikke fundet

en: Project was closed before snapshot was created
da: Projektet blev lukket, før det nåede at blive automatisk gemt

en: Invalid Response: %s
da: Ugyldigt svar: %s

en: Export failed
da: Eksport fejlede

en: Export error
da: Fejl ved eksport

en: Failed to attach to the Cloud project database
da: Kunne ikke få forbindelse med projektdatabasen på netdrevet

en: Failed to decompress the Cloud project block
da: Fejl ved afkompromering af projektet på netdrevet

en: Local project data was removed before the sync has completed
da: Lokale projektdata blev fjernet, før synkroniseringen var færdig

en: Failed to deserialize the response
da: Kunne ikke afserialisere svaret

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Gentle
da: Blid

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
da: Forsanger

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Fat Vocals
da: Fat Vocals (fyldige vokaler)

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Power Vocals
da: Power Vocals (styrk vokaler)

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
da: Stemmestyring

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Podcast/Radio
da: Podcast/radio

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
da: Akustisk guitar

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
da: Basguitar

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
da: Strygere

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
da: Stortrommer

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
da: Trommestyring

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Master Limiter
da: Master-begrænser

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: SFX Limiter
da: SFX-begrænser (lydeffekter)

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. VO means Voiceover.
en: VO Limiter
da: VO-begrænser (voice over)

en: Built-in
da: Indbygget

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
da: %s: kunne ikke indlæse indstillinger herunder. Standardindstillinger vil blive brugt.
    
    %s

en: Applying %s...
da: Anvender %s...

en: Builtin Effects
da: Indbyggede effekter

en: Provides builtin effects to Audacity
da: Leverer indbyggede effekter til Audacity

en: Unknown built-in effect name
da: Ukendt navn for indbygget effekt

en: Mix and Render
da: Mix og anvend

en: Mixing and rendering tracks
da: Mixer og anvender på alle spor

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
da: Intern fejl i %s ved %s, linje %d.
    Informér venligst Audacity-teamet via https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
da: Intern fejl ved %s, linje %d.
    Informér venligst Audacity-teamet via https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
da: Ekstern fejl

en: Rectangular
da: Rektangulær

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
da: Gaussisk(a=2,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
da: Gaussisk(a=3,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
da: Gaussisk(a=4,5)

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
da: Fejl (filen er muligvis ikke blevet skrevet): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
da: Audacity kunne ikke åbne en fil i %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
da: Audacity kunne ikke læse fra en fil i %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
da: Audacity skrev en fil i %s, men kunne ikke omdøbe den til %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
da: Audacity kunne ikke skrive til en fil.
    Måske kan der ikke skrives til %s, eller disken er fuld.

en: File Error
da: Fejl ved fil

en: All files
da: Alle filer

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
da: AUP3-projektfiler

en: Dynamically Linked Libraries
da: Dynamisk linkede biblioteker

en: Dynamic Libraries
da: Dynamiske biblioteker

en: Text files
da: Tekstfiler

en: XML files
da: XML-filer

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
da: %s-filer

en: 
    %s does not have write permissions.
da: 
    %s har ikke tilladelse til at skrive til en fil.

en: Unsuitable
da: Uegnet

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
da: Den midlertidige filmappe ligger på et FAT-formatteret drev.
    Gendanner standardplaceringen.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
da: %s
    
    Klik på knappen Hjælp for at få tips til egnede drev.

en: Warning
da: Advarsel

en: Unable to export.
    Error %s
da: Eksport mislykkedes.
    Fejl %s

en: Export
da: Eksportér

en: Export completed with error.
da: Eksport gennemført med fejl.

en: All supported files
da: Alle understøttede filer

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
da: "%s" 
    er en lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype.

en: Importing files
da: Importerer filer

en: Importing %s...
da: Importerer %s...

en: Operation was canceled by user
da: Handlingen blev afbrudt af brugeren

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
da: Denne version af Audacity er ikke bygget med understøttelse af %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er et lyd-CD-spor. 
    Audacity kan ikke åbne lyd-CD'er direkte. 
    Udtræk (rip) CD-sporene til et lydformat, som 
    Audacity kan importere, f.eks. WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
da: "%s" er en spillelistefil. 
    Audacity kan ikke åbne denne fil, fordi den blot rummer henvisninger til andre filer. 
    Du kan måske åbne den i et tekstredigeringsprogram og downloade lydfilerne.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Windows Media Audio-fil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype på grund af patentrestriktioner. 
    Du skal først konvertere den til et understøttet lydformat, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Advanced Audio Coding-fil.
    Audacity kan ikke åbne filtypen uden det valgfrie FFmpeg-bibliotek.
    Ellers skal du konvertere den til et lydformat som understøttes, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en krypteret lydfil. 
    Disse stammer typisk fra onlinemusikbutikker. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype på grund af krypteringen. 
    Forsøg at optage filen med Audacity, eller brænd den til en lyd-CD 
    og udtræk CD-sporet til et understøttet lydformat, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en RealPlayer-mediefil. 
    Audacity kan ikke åbne dette lukkede format. 
    Du skal først konvertere den til et understøttet format, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
da: "%s" er en notebaseret fil, ikke en lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype. 
    Prøv at konvertere den til en lydfil, såsom WAV eller AIFF, 
    og importér den så eller optag den i Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Musepack-lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype. 
    Hvis du tror, at det er en MP3-fil, så omdøb den så den ender på ".mp3", 
    og importér den igen. Ellers skal du konvertere den til et understøttet 
    lydformat, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Wavpack-lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype. 
    Du skal konvertere den til et understøttet lydformat, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Dolby Digital-lydfil. 
    Audacity kan på nuværende tidspunkt ikke åbne denne filtype. 
    Du skal konvertere den til et understøttet lydformat, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Ogg Speex-lydfil. 
    Audacity kan på nuværende tidspunkt ikke åbne denne filtype. 
    Du skal konvertere den til et understøttet lydformat, såsom WAV eller AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en videofil. 
    Audacity kan på nuværende tidspunkt ikke åbne denne filtype. 
    Du skal udtrække lyden til et understøttet format, såsom WAV eller AIFF.

en: File "%s" not found.
da: Filen "%s" blev ikke fundet.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
da: Audacity kunne ikke genkende typen af filen '%s'.
    
    %sHvis filen er ukomprimeret, så prøv Fil > Importér > Rå data.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
da: Audacity genkendte filtypen "%s".
    Importfiltre, der menes at understøtte sådanne filer, er:
    %s,
    men ingen af dem kunne læse dette filformat.

en: Import Project
da: Importér projektet

en: SubRip text file
da: SubRip-tekstfil

en: WebVTT file
da: WebVTT-fil

en: Podcast Chapters
da: Podcastkapitler

en: Supported label file
da: Understøttet etiketfil

en: E&xtended (with frequency ranges)
da: U&dvidet (med frekvensområde)

en: Labels
da: Etiketter

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
da: Etiketspor

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
da: Import af WebVTT-filer understøttes endnu ikke.

en: One or more saved labels could not be read.
da: En eller flere gemte etiketter kunne ikke læses.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
da: LADSPA-effekter

en: Provides LADSPA Effects
da: Leverer LADSPA-effekter

en: Audacity no longer uses vst-bridge
da: Audacity bruger ikke længere vst-bridge

en: Could not load the library
da: Kunne ikke indlæse biblioteket

en: Effect Settings
da: Effektindstillinger

en: LV2 Effects
da: LV2-effekter

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
da: Leverer understøttelse af LV2-effekter i Audacity

en: None
da: Ingen

en: Rectangle
da: Rektangel

[ctx: dither]
en: Triangle
da: Trekant

en: Shaped
da: Formet

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
da: H

en: Low Quality (Fastest)
da: Lav kvalitet (hurtigst)

en: Medium Quality
da: Medium kvalitet

en: High Quality
da: Høj kvalitet

en: Best Quality (Slowest)
da: Bedste kvalitet (langsomst)

en: Unknown format
da: Ukendt format

en: Command
da: Kommando

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
da: 
    * %s, fordi du har tildelt genvejen %s til %s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
da: Der opstod et problem med den sidste handling. Hvis du mener,
    at det er en fejl, fortæl da venligst præcis, hvordan den opstod.

en: Disallowed
da: Ikke tilladt

en: &Undo %s
da: &Fortryd %s

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Redo %s
da: &Gendan %s

en: &Redo
da: &Gendan

en: Module Unsuitable
da: Modulet er ikke egnet

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
da: Kan ikke indlæse "%s"-modulet.
    
    Fejl: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
da: Modulet "%s" har ikke en versionsstreng.
    
    Det vil ikke blive indlæst.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
da: Modulet "%s" passer til Audacity-versionen "%s".
    
    Det vil ikke blive indlæst.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
da: Modulet "%s" kunne ikke initieres.
    
    Det vil ikke blive indlæst.

en: Module "%s" found.
da: Modulet "%s" er fundet.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
da: 
    
    Brug kun moduler fra troværdige kilder

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Audacity Module Loader
da: Audacity-modulindlæser

en: Try and load this module?
da: Forsøg at indlæse dette modul?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
da: Modulet "%s" har ikke nogen af de krævede funktioner.
    
    Det vil ikke blive indlæst.

en: Overwrite the plug-in file %s?
da: Overskriv plugin-filen %s?

en: Plug-in already exists
da: Pluginet findes allerede

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
da: Plugin-filen er i brug. Kunne ikke overskrive

en: Failed to register:
    %s
da: Kunne ikke registrere:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
da[0]: Aktivér dette plugin?
da[1]: Aktivér disse plugins?

en: Enable new plug-ins
da: Aktivér nye plugins

en: Nyquist Prompt
da: Nyquist-redigeringsboks

en: Failed to open the file for upload: %s
da: Kunne ikke åbne filen og uploade den: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
da: Der opstod en fejl under opstart af MIDI input-/outputlaget.

en: You will not be able to play midi.
da: Du vil ikke kunne afspille MIDI.

en: Error Initializing Midi
da: Fejl ved opstart af MIDI

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
da: Nodespor

en: &Seconds
da: &Sekunder

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
da: &Taktslag

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
da: Understøtter output: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
da: Understøtter input: %d

en: Opened: %d
da: Åbnet: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
da: Valgte MIDI-optagelsesenhed: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
da: Ingen MIDI-optagelsesenhed fundet for '%s'.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
da: Valgte MIDI-afspilningsenhed: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
da: Ingen MIDI-afspilningsenhed fundet for '%s'.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
da: tt:mm:ss + datapunkter

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
da: sekunder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
da: tt:mm:ss

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
da: tt:mm:ss + millisekunder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
da: tt:mm:ss + hundrededele

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
da: oktaver

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: bar
da: takt

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
da: taktslag

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements.
en: bar:beat
da: takt:taktslag

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements. "tick" corresponds to a 16th note.
en: bar:beat:tick
da: takt:taktslag:16-delsnode

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
da: 01000,01000 sekunder

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
da: sekunder + millisekunder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
da: 01000,01000>01000 sekunder

en: milliseconds
da: millisekunder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
da: 0100 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
da: dd:tt:mm:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
da: 0100 dage 024 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
da: 0100 t 060 m 060>0100 s

en: centiseconds
da: centisekunder

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
da: 0100 t 060 m 060>01000 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
da: 0100 t 060 m 060 s+># datapunkter

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
da: datapunkter

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
da: 01000,01000,01000 datapunkter|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
da: tt:mm:ss + filmbilledrammer (24 billeder i sekundet)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
da: 0100 t 060 m 060 s+>24 billedrammer

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
da: filmbilledrammer (24 billeder i sekundet)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
da: 01000,01000 billedrammer|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
da: tt:mm:ss + mistede NTSC-billedrammer

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
da: 0100 t 060 m 060 s+>30 billedrammer|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
da: tt:mm:ss + NTSC uden mistede billedrammer

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
da: 0100 t 060 m 060 s+>030 billedrammer| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
da: NTSC-billedrammer

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
da: 01000,01000 billedrammer|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
da: tt:mm:ss + PAL-billedrammer (25 billeder i sekundet)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
da: 0100 t 060 m 060 s+>25 billedrammer

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
da: PAL-billedrammer (25 billeder i sekundet)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
da: 01000,01000 billedrammer|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
da: tt:mm:ss + CDDA-billedrammer (75 billeder i sekundet)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
da: 0100 t 060 m 060 s+>75 billedrammer

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
da: CDDA-billedrammer (75 billeder i sekundet)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
da: 01000,01000 billedrammer|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in hertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 010,01000>0100 Hz
da: 010,01000<0100 Hz

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 01000>01000 kHz|0.001
da: 01000<01000 kHz|0,001

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
da: 100<01000 oktaver|1,442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
da: tusinddele af oktaver

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
da: halvtoner + cent

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
da: 1000 halvtoner <0100 cent|17,312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
da: hundreddele af cent

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
da: dekader

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
da: 10<01000 dekader|0,434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
da: tusinddele af dekader

en: Nyquist Effects
da: Nyquist-effekter

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
da: Leverer understøttelse af Nyquist-effekter i Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
da: Anvender Nyquist-effekt...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
da: Nyquist-arbejder

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
da: Dårligt udformet Nyquist-plugin-hovede

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
da: Skift til spektrogramvisning, før du kan bruge effekterne.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
da: For at bruge 'spektrum-effekter', aktivér 'spektrummarkering'
    i sporets spektrogramindstillinger og vælg
    frekvensområdet som effekten skal virke på.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
da: fejl: filen "%s" er angivet i hovedet men ikke fundet i plugin-stien.

en: Audio selection required.
da: Lydmarkering kræves.

en: Processing complete.
da: Bearbejdning fuldført.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
da: ';type tool'-effekter kan ikke returnere lyd fra Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
da: ';type tool'-effekter kan ikke returnere etiketter fra Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
da: nyx_error returnerede fra %s.

en: plug-in
da: plugin

en: Nyquist returned a list.
da: Nyquist returnerede en liste.

en: Nyquist returned the value: %f
da: Nyquist returnerede værdien: %f

en: Nyquist returned the value: %d
da: Nyquist returnerede værdien: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
da: Nyquist returnerede for mange lydkanaler.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
da: Nyquist returnerede en lydkanal som et array.

en: Nyquist returned an empty array.
da: Nyquist returnerede et tom array.

en: Nyquist returned nil audio.
da: Nyquist returnerede ingen lyd.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
da: [Advarsel: Nyquist returnerede ugyldig UTF-8 streng, den er her konverterede til Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
da: Denne version af Audacity understøtter ikke Nyquist-plugin version %ld

en: Could not open file
da: Kunne ikke åbne filen

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
da: Din kode ligner SAL-syntaks, men der er ingen 'return'-erklæring.
    Brug en return-erklæring til SAL, såsom:
    	return *track* * 0.1
    eller begynd med en åben parentes til LISP, såsom:
    	(mult *track* 0.1)
     .

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
da: Kunne ikke fastslå sproget

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
da: uden titel

en: Audio Track
da: Lydspor

en: Playable Track
da: Afspilleligt spor

en: Multi-track
da: Multi-spor

en: Simple
da: Enkel

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
da: Biblioteker

en: Preferences for Library
da: Indstillinger for bibliotek

en: Library
da: Bibliotek

en: Failed to set page size for database %s
da: Kunne ikke fastsætte sidestørrelsen for databasen %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
da: Kunne ikke bruge sikker tilstand på den primære forbindelse til %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
da: Kunne ikke bruge sikker tilstand til kontrolforbindelsen til %s

en: Checkpointing project
da: Kontrollerer projektet

en: Checkpointing %s
da: Kontrollerer %s

en: This may take several seconds
da: Dette kan vare flere sekunder

en: Could not write to %s.
da: Kunne ikke skrive til  %s.\

en: Disk is full.
    %s
da: Disken er fuld.
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
da: Kunne ikke oprette gendannelsespunkt:
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
da: Kunne ikke frigive gendannelsespunkt:
    
    %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
da: Der er meget lidt ledig plads tilbage på %s
    Vælg venligst en større midlertidig mappeplacering
    under mappeindstillinger.

en: Failed to open the project's database
da: Kunne ikke åbne projektets database

en: Failed to open database file:
    
    %s
da: Kunne ikke åbne databasefilen:
    
    %s

en: Failed to discard connection
da: Kunne ikke fjerne forbindelsen

en: Failed to restore connection
da: Kunne ikke genskabe forbindelsen

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
da: Kunne ikke udføre en projektfilkommando:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
da: Projektet ligger i en mappe, hvortil der kun er læseadgang
    (Derfor er det umuligt at oprette de nødvendige, midlertidige filer)

en: This is not an Audacity project file
da: Dette er ikke en Audacity-projektfil

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
da: Dette projekt er oprettet med en nyere version af Audacity.
    
    Du skal opgradere programmet for at kunne åbne det.

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
da: Dette projekt er oprettet med en ældre udgave af Audacity. Når det gemmes, kan det kun åbnes med Audacity i version %s eller nyere.

en: Project update required
da: Opdatering af projektet er nødvendig

en: Unable to initialize the project file
da: Kan ikke åbne projektfilen

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
da: Kan ikke tilføje funktionen 'inset' (blockids kan ikke bekræftes)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
da: Der er kun læseadgang til projektet
    (Derfor kan der ikke arbejdes med blokfilerne)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
da: Projektet er låst
    (Derfor kan der ikke arbejdes med blokfilerne)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
da: Projektet er i brug
    (Derfor kan der ikke arbejdes med blokfilerne)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
da: Der er fejl i projektet
    (Derfor kan der ikke arbejdes med blokfilerne)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
da: Der er problemer med tilladelserne
    (Derfor kan der ikke arbejdes med blokfilerne)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
da: Skrivefejl på disken
    (Derfor kan der ikke arbejdes med blokfilerne)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
da: Ingen adgang
    (Derfor kan der ikke arbejdes med blokfilerne)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
da: Der kan ikke arbejdes med blokfilerne

en: Total orphan blocks deleted %d
da: Samlet antal herreløse blokke slettet: %d

en: Failed to rollback transaction during import
da: Kunne ikke rulle transaktionen tilbage under importen

en: Unable to attach destination database
da: Det er ikke muligt at koble den valgte database på

en: Unable to switch to fast journaling mode
da: Kunne ikke skifte til hurtig journalisering

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
da: Kunne ikke forberede en projektfilkommando:
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
da: Forløb

en: Failed to bind SQL parameter
da: Fejl ved forbindelse til SQL-parameter

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
da: Fejl ved opdatering af projektfilen.
    Den følgende kommando gik galt:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
da: Målprojektet kunne ikke frahæftes

en: Copying Project
da: Projektet kopieres

en: Error Writing to File
da: Fejl ved skrivning til filen

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
da: Audacity kunne ikke skrive til filen %s.
    Måske er disken fuld, eller der kan ikke skrives til den.
    Klik på knappen Hjælp for at få tips til at frigive plads.

en: Compacting project
da: Projektet komprimeres

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
da: [Projekt %02i] Audacity "%s"

en: <untitled>
da: <uden titel>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
da: (gendannet)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
da: Denne fil blev gemt i Audacity %s.
    Du bruger Audacity %s. Du skal måske opgradere til en nyere version for at kunne åbne filen.

en: Can't open project file
da: Kan ikke åbne projektfilen

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
da: Det mislykkedes at fjerne oplysninger om at gemme automatisk fra projektfilen.

en: Unable to bind to blob
da: Kan ikke kædes sammen med binært stort objekt (blob - billede, lyd, medie)

en: Unable to parse project information.
da: Kan ikke analysere projektoplysningerne.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
da: Projektets database kunne ikke genåbnes, sandsynligvis på grund af begrænset plads på drevet.

en: Saving project
da: Projektet gemmes

en: Error Saving Project
da: Fejl ved forsøg på at gemme projekt

en: Syncing
da: Synkroniserer

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
da: Det var ikke muligt at åbne projektet, sandsynligvis p.g.a.
    begrænset plads på disken.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
da: Det er ikke muligt at fjerne oplysninger om at gemme automatisk,
    sandsynligvis p.g.a. begrænset plads på disken.
    
    %s

en: Backing up project
da: Der tages sikkerhedskopi af projektet

en: Automatic database backup failed.
da: Automatisk sikkerhedskopiering af databasen fejlede.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
da: Gendannelsesfilen blev gemt med Audacity 2.3.0 eller tidligere.
    Du skal køre den version af Audacity for at gendanne projektet.

en: Connection to project file is null
da: Forbindelsen til projektfilen virker ikke

en: Discarding undo/redo history
da: Ryd fortryd-/gendanhistorikken

en: Created new project
da: Oprettet nyt projekt

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
da: Plugingruppe i %s blev forenet med en tidligere defineret gruppe

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
da: Plugin-punkt ved %s er i konflikt med et tidligere defineret punkt og er blevet forkastet

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
da: Plugin-punkter ved %s angiver placeringer med konflikter

en: Sample Track
da: Prøvespor

en: Writable Sample Track
da: Skrivbart prøvespor

en: &Close
da: &Luk

en: Help
da: Hjælp

en: &Preview
da: &Forhåndslyt

en: Dry Previe&w
da: Tør forhånds&lyt

en: &Settings
da: Ind&stillinger

en: Debu&g
da: &Fejlfind

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: Beats
da: Taktslag

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
da: Takt

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
da: Trioler

en: 1/2 (triplets)
da: 1/2 (trioler)

en: 1/4 (triplets)
da: 1/4 (trioler)

en: 1/8 (triplets)
da: 1/8 (trioler)

en: 1/16 (triplets)
da: 1/16 (trioler)

en: 1/32 (triplets)
da: 1/32 (trioler)

en: 1/64 (triplets)
da: 1/64 (trioler)

en: 1/128 (triplets)
da: 1/128 (trioler)

en: Video frames
da: Videobilledrammer

en: Film frames (24 fps)
da: Filmbilledrammer (24 billeder i sekundet)

en: NTSC frames (29.97 fps)
da: NTSC-billedrammer (29,97 billeder i sekundet)

en: NTSC frames (30 fps)
da: NTSC-billedrammer (30 billeder i sekundet)

en: CD frames
da: CD-billedrammer

en: Seconds && samples
da: Sekunder && datapunkter

en: Seconds
da: Sekunder

en: Deciseconds
da: decisekunder

en: Centiseconds
da: centisekunder

en: Milliseconds
da: millisekunder

en: Samples
da: Datapunkter

en: SQLite3 error
da: SQLite3-fejl

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
da: Ingen fejl

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
da: Generisk fejl

note: i18n-hint: database operation has failed due to the internal error
en: Internal logic error in SQLite
da: Intern logisk fejl i SQLite

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
da: Adgangstilladelse nægtet

note: i18n-hint: database operation was aborted by the callback
en: Callback routine requested an abort
da: Tilbagekaldsrutine udløste en afbrydelse

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
da: Databasefilen er låst

note: i18n-hint: database operation has failed because table is locked
en: A table in the database is locked
da: En tabel i databasen er låst

note: i18n-hint: database operation has failed due to the lack of memory
en: A malloc() failed
da: Databaseoperation fejlede på grund af mangel på hukommelse (malloc)

note: i18n-hint: database operation has failed because database is read-only
en: Attempt to write a read-only database
da: Forsøg på at skrive til en database med kun læseadgang

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
da: Handling afsluttet

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
da: Der opstod en I/O-fejl

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
da: Databasens image har problemer

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
da: Tilføjelse fejlede, fordi drevet er fyldt op

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
da: Kunne ikke åbne databasefilen

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
da: Fejl på databasen på grund af låseprotokol

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
da: Databasens schema blev ændret

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
da: Streng eller BLOB overskrider grænsen for størrelse

note: i18n-hint: database operation has failed due to the constraint violation
en: Abort due to constraint violation
da: Afbrudt på grund af begrænsninger

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
da: Datatyperne stemmer ikke overens

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
da: Bibliotek anvendt forkert

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
da: Understøttelse af store filer er slået fra

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
da: Autorisation nægtet

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
da: Ikke brugt

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
da: Anden parameter i sqlite3_bind ligger uden for grænsen

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
da: Den åbnede fil er ikke en databasefil

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Cut/Copy/Paste
da: Klip/Kopiér/Sæt ind

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
da: Værktøjslinje for Klip/Kopiér/Sæt ind

en: Unable to determine
da: Kan ikke fastslå

en: %s bytes
da: %s byte

en: Simplified
da: Forenklet

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
da: Klassisk

en: Dark
da: Mørk

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
da: Høj kontrast

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
da: Lys

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
da: Temaer skrevet til:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
da: Audacity kunne ikke skrive til filen:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
da: Audacity kunne ikke åbne filen:
      %s
    og skrive til den.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
da: Audacity kunne ikke skrive billeder til filen:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
da: Audacity kunne ikke finde filen:
      %s.
    Tema ikke indlæst.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
da: Audacity kunne ikke indlæse filen:
      %s.
    Måske et dårligt PNG-format?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
da: Audacity kunne ikke indlæse sit standardtema.
    Indrapportér venligst problemet.

en: Couldn't read from file: %s
da: Kunne ikke læse fra filen: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
da: Ingen af de ventede temakomponentfiler
     blev fundet i:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
da: Tema skrevet til:
      %s/*/Komponenter/..

en: Could not create directory:
      %s
da: Kunne ikke oprette mappen:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
da: Nogle krævet filer i:
     %s
    er allerede tilstede. Overskriv?

en: Audacity could not save file:
      %s
da: Audacity kunne ikke gemme filen:
     %s

en: Couldn't write to file: %s
da: Kunne ikke skrive til filen: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
da: Tema som Cee-kode skrevet til:
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
da: Tilpasset

en: Enable &Looping
da: Aktivér s&løjfe

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
da: Tidsspor

en: Generic Track
da: Generisk spor

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
da: Databasefejl. Vi kan desværre ikke give flere detaljer.

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
da: Lyd ind: %d, lyd ud: %d

en: VST Effects
da: VST-effekter

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
da: Tilføjer muligheden for at bruge VST-effekter i Audacity.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
da: Kan ikke tildele hukommelse, mens fil med forudindstillinger indlæses.

en: Error Loading VST Presets
da: Fejl ved indlæsning af VST-forudindstillinger

en: Unable to read presets file.
da: Kan ikke læse fil med forudindstillinger.

en: Could not open file: "%s"
da: Kunne ikke åbne filen: "%s"

en: Error Saving VST Presets
da: Fejl ved forsøg på at gemme VST-forudindstillinger

en: Error writing to file: "%s"
da: Fejl ved skrivning til filen: "%s"

en: Error Saving Effect Presets
da: Fejl ved forsøg på at gemme effekt-forudindstillinger

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
da: Denne parameterfil blev gemt fra %s. Fortsæt?

en: Confirm
da: Bekræft

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
da: Underkategorier: %s

en: VST3 Effects
da: VST3-effekter

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
da: Tilføjer muligheden for at bruge VST3-effekter i Audacity.

en: VST3 module error: %s
da: VST3-modulfejl: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
da: Kan ikke indlæse VST3-forudstillinger fra filen %s

en: Failed to save VST3 preset to file
da: Kunne ikke gemme VST3-forudinstilling til fil

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
da: Periode

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
da: Farve (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
da: Farve (klassisk)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
da: Gråtoneskala

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
da: Vend gråtoneskala om

en: Frequencies
da: Frekvenser

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
da: Gentilknytning

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
da: Tonehøjde (EAC)

en: Wavelet (1/6 Octave Hann)
da: Wavelet (1/6 oktav Hann)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
da: Maksimumsfrekvensen skal være 100 Hz eller derover

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
da: Minimum frekvensen skal være mindst 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
da: Minimum frekvensen skal være mindre end maksimumsfrekvensen

en: The range must be at least 1 dB
da: Området skal være på mindst 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
da: Frekvensforstærkningen må ikke være negativ

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
da: Frekvensforstærkningen må ikke være på mere end 60 dB/dec

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
da: Lineær (amp)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
da: Logaritmisk (dB)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
da: Lineær (dB)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
da: -36 dB (fladt område til højamplituderedigering)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
da: -48 dB (PCM-område med 8 bit datapunkter)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
da: -60 dB (PCM-område med 10 bit datapunkter)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
da: -72 dB (PCM-område med 12 bit datapunkter)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
da: -84 dB (PCM-område med 14 bit datapunkter)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
da: -96 dB (PCM-område med 16 bit datapunkter)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
da: -120 dB (omtrent grænsen for det menneskelige øre)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
da: -145 dB (PCM-område med 24 bit datapunkter)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
da: Sekvensen har blokfil, som overskrider maksimum %s datapunkter pr. blok.
    Afkorter til denne maksimumslængde.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
da: Advarsel - afkorter alt for lang blokfil

en: Pre-processing
da: Forhåndsbearbejder

en: Rendering Clip
da: Bearbejder klip

en: &Multi-view
da: &Multivisning

en: Resampling failed.
da: Ændring af samplingshastighed mislykkede.

en: Audio
da: Lyd

en: Wave Track
da: Bølgespor

en: There is not enough room available to paste the selection
da: Der er ikke plads nok til at indsætte markeringen

en: A track has a corrupted sample sequence.
da: Et spor har en ødelagt samplingssekvens.

en: There is not enough room available to expand the cut line
da: Der er ikke plads nok til at udvide skærelinjen

en: Show &Log...
da: Vis &log...

en: More information about this error may be available %s.
da: Flere oplysninger om denne fejl kan være tilgængelige %s.

en: here
da: her

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
da: Vil du sende en rapport, som kan hjælpe os med at rette denne fejl?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
da: Alle rapporter er anonyme. Se %s for flere oplysninger.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
da: vores privatlivspolitik

en: Problem details
da: Detaljer om problemet

en: Comments
da: Kommentarer

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
da: Send &ikke

en: Backwards
da: Bagud

en: Forwards
da: Fremad

note: i18n-hint verb
en: Close
da: Luk

en: Help on the Internet
da: Hjælp på internettet

en: Local
da: Lokalt

en: From Internet
da: Fra internet

en: Welcome!
da: Velkommen!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
da: Afspiller lyd

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
da: Optager lyd

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
da: Optager - vælger optagelsesenheden

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
da: Optager - vælger optagelseskilden

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
da: Optager - fastlæg optagelsesniveau

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
da: Redigeringsmenuer og gråtonede menuer

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
da: Eksporterer en lydfil

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
da: Gemmer et Audacity-projekt

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
da: Understøttelse af andre formater

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
da: Brænd på CD

en: No Local Help
da: Ingen lokal hjælp

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
da: Audacity kan importere ubeskyttede filer i mange andre formater (såsom M4A- og WMA-, komprimerede WAV-filer fra bærbare optagere og lyd fra videofiler), hvis du downloader og installerer det valgfrie [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg|FFmpeg-bibliotek]] på din computer.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
da: Du kan også læse vores hjælp om at importere [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI-filer]] og spor fra [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| lyd-CD'er]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
da: Manualen ser ikke ud til at være installeret. [[*URL*|Se manualen online]] eller [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download manualen]].<br><br>Hvis manualen altid skal ses online, skal "Manualens placering" ændres til "Fra internet", i Brugerflade-indstillingerne.

en: Audacity Log
da: Audacity-log

en: &Save...
da: &Gem...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
da: R&yd

en: Save log to:
da: Gem log som:

en: Couldn't save log to file: %s
da: Kunne ikke gemme loggen til filen: %s

en: Show Log for Details
da: Vis log for detaljer

en: Elapsed Time:
da: Tidsforbrug:

en: Remaining Time:
da: Resterende tid:

en: Cancel
da: Annullér

en: Are you sure you wish to cancel?
da: Er du sikker på, at du vil annullere?

en: Confirm Cancel
da: Bekræft annullér

en: Are you sure you wish to stop?
da: Er du sikker på, at du vil stoppe?

en: Confirm Stop
da: Bekræft stop

en: Are you sure you wish to close?
da: Er du sikker på, at du vil lukke?

en: Confirm Close
da: Bekræft luk

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
da: Det angivne filnavn kunne ikke konverteres på grund af de brugte Unicode-tegn.

en: Specify New Filename:
da: Angiv nyt filnavn:

en: Don't ask me again
da: Spørg mig ikke igen

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
da: Filen "%s" findes allerede. Vil du virkelig overskrive den?

en: Please choose an existing file.
da: Vælg venligst en eksisterende fil.

en: File type:
da: Filtype:

en: Previous slide
da: Forrige side

en: Next slide
da: Næste side

en: Slide %d of %d, %s. %s
da: Side %d af %d, %s, %s

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
da: Side %d af %d, %s, %s. %s

en: Select a directory
da: Vælg en mappe

en: Directory Dialog
da: Mappedialog

en: File Dialog
da: Fildialog

en: Error: %s at line %lu
da: Fejl: %s på linje %lu

en: Could not load file: "%s"
da: Kunne ikke indlæse filen: "%s"

en: Could not parse XML
da: Kunne ikke analysere XML

en: 1st Experimental Command...
da: 1. eksperimentelle kommando...

en: 2nd Experimental Command
da: 2. eksperimentelle kommando

en: AUP project files (*.aup)
da: AUP-projektfiler (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
da: Kunne ikke importere projektet:
    
    %s

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
da: %s
    Denne funktion er ikke understøttet i Audacity-versioner efter 3.3.3.
    Disse stereospor er blevet delt op i monospor.
    Kontrollér venligst, at alt fungerer efter hensigten, før du gemmer.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
da: Dette projekt er gemt i Audacity 1.0 eller tidligere. Formatet er
    ændret, og denne udgave af Audacity kan ikke hente projektet ind.
    
    Brug en version af Audacity, der er ældre end version 3.0.0, til at
    opgradere projektet, og hent det så ind i denne version af Audacity.

en: Internal error in importer...tag not recognized
da: Intern fejl under import. Etiket kunne ikke genkendes

en: Invalid project 'vpos' attribute.
da: Ugyldig egenskab for projektet 'vpos'.

en: Invalid project 'h' attribute.
da: Ugyldig egenskab for projektet 'h'.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
da: Ugyldig egenskab for projektet 'zoom'.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
da: Ugyldig egenskab for projektet 'sel0'.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
da: Ugyldig egenskab for projektet 'sel1'.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
da: Ugyldig egenskab for projektet 'selLow'.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
da: Ugyldig egenskab for projektet 'selHigh'.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
da: Kunne ikke finde projektets datamappe: "%s"

en: Invalid project 'rate' attribute.
da: Ugyldig egenskab for 'Hastighed' på projektet.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
da: MIDI-spor fundet i projektfilen, men denne udgave af Audacity understøtter ikke MIDI. Sporet udelades.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
da: Det aktive projekt har allerede en tidslinje, som er med, da blev projektet blev importeret. Den importerede tidslinje springes over.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
da: Ugyldig 'maxsamples'-attribut i sekvensen.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
da: Ugyldig 'sampleformat'-attribut i sekvensen.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
da: Ugyldig 'numsamples'-attribut i sekvensen.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
da: Kunne ikke analysere bølgeformens 'start'-egenskaber

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
da: Projektfil mangler %s
    
    Der bliver indsat stilhed i stedet.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
da: Manglende eller ugyldig 'len' i simpleblockfil.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
da: Manglende eller ugyldig 'len' i silentblockfil.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
da: Der mangler en aliasfil i %s
    
    Indsætter stilhed i stedet.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
da: Manglende eller ugyldig 'aliasstart' i pcmaliasblockfil.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
da: Manglende eller ugyldig 'aliaslen' i pcmaliasblockfil.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
da: Fejl under håndtering af %s
    
    Indsætter stilhed.

en: Failed to open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
da: Fejl ved forsøg på at anbringe %lld ved %s

en: Unable to read %lld samples from %s
da: Kan ikke læse %lld fra %s

en: Command:
da: Kommando:

en: Browse...
da: Gennemse...

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
da: Vis resultat

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
da: Data vil blive ledt ind til standard. "%f" bruger filnavnet i eksportvinduet.

en: Program name appears to be missing.
da: Programnavn ser ud til at mangle.

en: "%s" couldn't be found.
da: "%s" blev ikke fundet.

en: Unable to locate "%s" in your path.
da: Kan ikke finde "%s" i din sti.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
da: Eksekverbare

en: Find path to command
da: Find sti til kommando

en: (external program)
da: (eksternt program)

en: Cannot export audio to %s
da: Kan ikke eksportere lyd til %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
da: Eksporterer den markerede lyd med kommandolinje-koder

en: Exporting the audio using command-line encoder
da: Eksporterer lyden med kommandolinje-koder

en: Command Output
da: Resultat af kommandoer

en: Bit Rate
da: Bithastighed

en: Quality (kbps)
da: Kvalitet (kbps)

en: Compression
da: Komprimering

en: Frame Duration
da: Billedvarighed

en: 2.5 ms
da: 2,5 ms

en: Vbr Mode
da: VBR-tilstand

en: Off
da: Deaktiveret

en: On
da: Til

en: Constrained
da: Hæmmet

en: Application
da: Program

en: VOIP
da: Voice over IP (VOIP)

en: Low Delay
da: Lille forsinkelse

en: Cutoff
da: Beskæring

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Narrowband
da: Smalt bånd

en: Mediumband
da: Medium bånd

en: Wideband
da: Bredt bånd

en: Super Wideband
da: Super bredt bånd

en: Fullband
da: Fuldt bånd

en: Open custom FFmpeg format options
da: Åbn tilpasset valgmuligheder for FFmpeg-format

en: Current Format:
da: Nuværende format:

en: Current Codec:
da: Nuværende codec:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
da: FFmpeg : FEJL - kan ikke fastslå formatbeskrivelse for filen "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
da: FFmpeg : FEJL - kan ikke tildele kontekst til outputformatet.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
da: FFmpeg : FEJL - kan ikke føje lydstrøm til outputfilen "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
da: FFmpeg : FEJL - kan ikke åbne outputfilen "%s" til skrivning. Fejlkoden er %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
da: FFmpeg : FEJL - kan ikke skrive filhoveder til outputfilen "%s". Fejlkoden er %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
da: FFmpeg kan ikke finde lydcodec 0x%x.
    Understøttelse af dette codec er sandsynligvis ikke lagt ind.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
da: Codecet rapporterede en generisk fejl (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
da: Codecet rapporterede en ugyldig parameter (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
da: Kan ikke åbne lydcodecet "%s" (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
da: FFmpeg : FEJL - kan ikke tildele buffer til læsning fra lyd-FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
da: FFmpeg : FEJL - kunne ikke skrive den sidste lydramme til outputfilen.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
da: FFmpeg : FEJL - kunne ikke læse størrelse af buffer på lydsampling

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
da: FFmpeg : FEJL - kunne ikke tildele byte til datapunktsbuffer

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
da: FFmpeg : FEJL - kunne ikke opsætte lydramme

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
da: FFmpeg : FEJL - kodning af ramme mislykkedes

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
da: FFmpeg : FEJL - for meget resterende data.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
da: FFmpeg : FEJL - nAudioFrameSizeOut er for stor.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
da: FFmpeg skal være korrekt sat op for at fortsætte.
    Du kan konfigurere det i Indstillinger > Biblioteker.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
da: Forsøgte at eksportere %d kanaler, men det maksimale antal kanaler for det markerede format er %d

en: Exporting selected audio as %s
da: Eksporterer den markerede lyd som %s

en: Exporting the audio as %s
da: Eksporterer lyden som %s

en: Invalid sample rate
da: Ugyldig samplingshastighed

en: Resample
da: Ny samplingshastighed

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
da: Projektets samplingshastighed (%d) understøttes ikke af det
    nuværende filformat.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
da: Projektets samplingshastighed (%d) og bithastighed (%d kbps) i
    kombination understøttes ikke af det nuværende output-filformat.

en: You may resample to one of the rates below.
da: Du kan vælge blandt hastighederne herunder.

en: Sample Rates
da: Samplingshastigheder

en: Main
da: Hoved

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
da: M4A (AAC)-filer (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
da: AC3-filer (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
da: AMR-filer (smalbånd) (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
da: Opus-filer (OggOpus) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
da: WMA-filer (version 2) (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
da: Tilpasset FFmpeg-eksport

en: Estimate
da: Anslået

en: 2-level
da: Niveau 2

en: 4-level
da: Niveau 4

en: 8-level
da: Niveau 8

en: Full search
da: Fuld søgning

en: Log search
da: Logsøgning

en: Configure custom FFmpeg options
da: Konfigurer tilpasset valgmuligheder for FFmpeg

en: Preset:
da: Forudindstilling:

en: Load Preset
da: Indlæs forudindstilling

en: Save Preset
da: Gem forudindstilling

en: Delete Preset
da: Slet forudindstilling

en: Import Presets
da: Importér forudindstillinger

en: Export Presets
da: Eksportér forudindstillinger

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
da: Ikke alle formater og codec er kompatible. Heller ikke alle valgmulighedskombinationer er kompatible med alle codec.

en: Show All Formats
da: Vis alle formater

en: Show All Codecs
da: Vis alle codec

en: Formats
da: Formater

en: Codecs
da: Codec

en: General Options
da: Generelle valgmuligheder

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
da: ISO 639-sprogkode på tre bogstaver
    Valgfri
    tom - automatisk

en: Language:
da: Sprog:

en: Bit Reservoir
da: Bit-reservoir

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
da: Codec-mærkat (FOURCC)
    Valgfri
    tom - automatisk

en: Tag:
da: Mærkat:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
da: Bithastighed (bit/sekund) - har betydning for filstørrelse og kvalitet.
    Nogle codec accepterer kun bestemte værdier (128k, 192k, 256k o.s.v.)
    0 - automatisk
    Anbefalet - 192.000

en: Bit Rate:
da: Bithastighed:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
da: Overordnet kvalitet, bruges forskelligt af forskellige codec.
    Kræves til Vorbis
    0 - automatisk
    -1 - fra (brug bithastighed i stedet)

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
da: Samplingshastighed (Hz)
    0 - justér ikke samplingshastighed

en: Sample Rate:
da: Samplingshastighed:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
da: Lydens båndbredde ved beskæring (Hz)
    Valgfri
    0 - automatisk

en: Cutoff:
da: Beskæring:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
da: AAC-profil
    Lav kompleksitet - standard
    De fleste afspillere vil ikke afspille andet end LC

en: Profile:
da: Profil:

en: FLAC options
da: Valgmuligheder for FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
da: Komprimeringsniveau
    Kræves til FLAC
    -1 - automatisk
    min. - 0 (hurtig kodning, stor output-fil)
    max. - 10 (langsom kodning, lille output-fil)

en: Compression:
da: Komprimering:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
da: Rammestørrelse
    Valgfri
    0 - standard
    min. - 16
    max. - 65535

en: Frame:
da: Ramme:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
da: Nøjagtighed af LPC-koefficienter
    Valgfri
    0 - standard
    min. - 1
    max. - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
da: Metode til forudsigelse af rækkefølge
    Anslået - hurtigst, lavere komprimering
    Logsøgning - langsomst, bedste komprimering
    Fuld søgning - standard

en: PdO Method:
da: Metode til forudsigelse af rækkefølge:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
da: Rækkefølge af minimal forudsigelse
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 32 (med LPC) eller 4 (uden LPC)

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
da: Rækkefølge af maksimal forudsigelse
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 32 (med LPC) eller 4 (uden LPC)

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
da: Rækkefølge af minimal partition
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 8

en: Min. PtO
da: PtO-minimum

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
da: Rækkefølge af maksimal partition
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 8

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
da: Brug LPC

en: MPEG container options
da: Valgmuligheder for MPEG-container

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
da: Maksimal bithastighed på den kombinerede strøm 
    Valgfri
    0 - standard

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
da: Muxhastighed:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
da: Pakkestørrelse
    Valgfri
    0 - standard

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
da: Pakkestørrelse:

en: You can't delete a preset without name
da: Du kan ikke slette en unavngivet forudindstilling

en: Delete preset '%s'?
da: Slet forudindstilling "%s"?

en: Confirm Deletion
da: Bekræft sletning

en: You can't save a preset without a name
da: Du kan ikke gemme en unavngivet forudindstilling

en: Select xml file with presets to import
da: Vælg XML-fil med forudindstillinger til import

en: No presets to export
da: Ingen forudindstillinger at eksportere

en: Select xml file to export presets into
da: Vælg XML-fil som forudindstilling skal eksporteres til

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
da: Formatet %s er ikke kompatibelt med codecet %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
da: Inkompatibelt format og codec

en: Failed to guess format
da: Kunne ikke gætte formatet

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
da: Kunne ikke finde codecet

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
da: FFmpeg blev konfigureret i Indstillinger og har tidligere været indlæst, 
    men denne gang kunne Audacity ikke indlæse den ved opstart. 
    
    Du kan gå tilbage til Indstillinger > Biblioteker og konfigurere den igen.

en: FFmpeg startup failed
da: Opstart af FFmpeg mislykkedes

en: FFmpeg library not found
da: FFmpeg-bibliotek blev ikke fundet

en: Locate FFmpeg
da: Find FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
da: Audacity skal bruge filen "%s" for at importere og eksportere lyd via FFmpeg.

en: Location of '%s':
da: Placering af "%s":

en: To find '%s', click here -->
da: Klik her for at finde "%s" -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
da: Klik her for at hente en gratis kopi af FFmpeg -->

en: Only avformat.dll
da: Kun avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
da: Kun libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
da: Kun libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
da: Hvor er "%s"?

en: FFmpeg not found
da: FFmpeg blev ikke fundet

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
da: Audacity forsøgte at importere en lydfil med FFmpeg,
    men bibliotekerne blev ikke fundet.
    
    Vælg Redigér > Indstillinger > Biblioteker for at downloade
    eller finde FFmpeg-bibliotekerne, så FFmpeg-import kan bruges.

en: Do not show this warning again
da: Vis ikke denne advarsel igen

en: FFmpeg Import/Export Library
da: FFmpeg-bibliotek til import/eksport

en: No compatible FFmpeg library was found
da: Intet kompatibelt FFmpeg-bibliotek blev fundet

en: FFmpeg Library Version:
da: FFmpeg-bibliotek version:

en: FFmpeg Library:
da: FFmpeg-bibliotek:

en: Loca&te...
da: Fin&d...

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
da: Audacity har automatisk fundet gyldige FFmpeg-biblioteker.
    Vil du fortsat finde dem manuelt?

en: Success
da: Lykkedes

en: Error Saving FFmpeg Presets
da: Fejl ved forsøg på at gemme FFmpeg-forudindstillinger

en: Overwrite preset '%s'?
da: Overskriv det forudindstillede "%s"?

en: Confirm Overwrite
da: Bekræft overskrivning

en: Please select format before saving a profile
da: Vælg venligst format, inden en profil gemmes

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
da: Vælg venligst codec, inden en profil gemmes

en: Preset '%s' does not exist.
da: Det forudindstillede "%s" findes ikke.

en: Replace preset '%s'?
da: Erstat forudindstilling "%s"?

en: FFmpeg-compatible files
da: FFmpeg-kompatible filer

en: Try installing FFmpeg.
da: Forsøg at installere FFmpeg.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
da: Indeks[%02x] Codec[%s], Sprog[%s], Bithastighed[%s], Kanaler[%d], Varighed[%d]

en: Bit Depth
da: Bitdybde

en: Level
da: Niveau

en: 0 (fastest)
da: 0 (hurtigst)

en: 8 (best)
da: 8 (bedst)

en: FLAC Files
da: FLAC-filer

en: FLAC export couldn't open %s
da: FLAC-eksport kunne ikke åbne %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
da: FLAC-koder kunne ikke initiere
    Status: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
da: Eksporterer den markerede lyd som FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
da: Eksporterer lyden som FLAC

en: FLAC files
da: FLAC-filer

en: List of Files in basic text format
da: Liste over filer i rent tekstformat

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
da: Ugyldig vinduesudgang i LOF-fil.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
da: Ugyldig varighed i LOF-fil.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
da: MIDI-spor kan ikke flyttes individuelt, det kan kun lydfiler.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
da: Ugyldig sporforskydning i LOF-fil.

en: MP2 Files
da: MP2-filer

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
da: Kan ikke eksportere MP2 med denne samplingshastighed og bithastighed

en: Unable to open target file for writing
da: Kan ikke åbne den ønskede fil til skrivning

en: Exporting selected audio at %ld kbps
da: Eksporterer den markerede lyd med %ld kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
da: Eksporterer lyden med %ld kbps

en: 220-260 kbps (Best Quality)
da: 220-260 kbps (bedste kvalitet)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
da: 45-85 kbps (mindre filer)

en: Excessive, 320 kbps
da: Overdreven, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
da: Ekstrem, 220-260 kbps

en: Excessive
da: Overdreven

en: Extreme
da: Ekstrem

en: Medium
da: Mellem

en: Bit Rate Mode
da: Bithastighedstilstand

en: Preset
da: Forudindstillet

en: Variable
da: Variabel

en: Average
da: Gennemsnitlig

en: Constant
da: Konstant

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
da: Kvalitet

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
da: Find LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
da: Audacity skal bruge filen %s for at kunne oprette MP3-filer.

en: Location of %s:
da: Placering af %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
da: Klik her for at finde %s -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
da: Klik her for at hente en gratis kopi af LAME -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
da: Hvor er %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
da: Du linker til lame_enc.dll v%d.%d. Versionen er ikke kompatibel med Audacity %d.%d.%d.
    Download venligst den seneste version af 'LAME for Audacity'.

en: Only lame_enc.dll
da: Kun lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
da: Kun libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
da: Kun libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
da: Kun libmp3lame.so

en: Primary shared object files
da: Primære delte objektfiler

en: Extended libraries
da: Udvidet biblioteker

en: Only libmp3lame.so.0
da: Kun libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
da: MP3-filer

en: Could not open MP3 encoding library!
da: Kunne ikke åbne MP3-kodningsbibliotek.

en: Could not initialize MP3 encoding library!
da: Kunne ikke initiere MP3-kodningsbibliotek.

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
da: Ikke et gyldigt eller understøttet MP3-kodningsbibliotek.

en: Unable to initialize MP3 stream
da: Kan ikke initiere MP3-strøm

en: Exporting selected audio with %s preset
da: Eksporterer den markerede lyd med forudindstillingen %s

en: Exporting the audio with %s preset
da: Eksporterer lyden med forudindstillingen %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
da: Eksporterer den markerede lyd med VBR-kvalitet %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
da: Eksporterer lyden med VBR-kvalitet %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
da: Eksporterer den markerede lyd ved %d Kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
da: Eksporterer lyden ved %d Kbps

en: Error %ld returned from MP3 encoder
da: MP3-koderen returnerede fejlen %ld

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
da: Projektets samplingshastighed (%d) understøttes ikke
    af MP3-filformatet.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
da: Kombinationen af projektets samplingshastighed (%d) og bithastighed
    (%d kbps) understøttes ikke af MP3-filformatet.

en: MP3 export library not found
da: MP3-bibliotek til eksport blev ikke fundet

en: (Built-in)
da: (indbygget)

en: LAME MP3 Export Library
da: LAME MP3-bibliotek til eksport

en: MP3 Library Version:
da: MP3-bibliotek version:

en: MP3 files
da: MP3-filer

en: Ogg Vorbis Files
da: Ogg Vorbis-filer

en: Unable to export - rate or quality problem
da: Kan ikke eksportere - problem med hastighed eller kvalitet

en: Unable to export - problem initialising
da: Kan ikke eksportere - problem ved initiering

en: Unable to export - problem creating stream
da: Kan ikke eksportere - problem ved oprettelse af strøm

en: Unable to export - problem with packets
da: Kan ikke eksportere - problem med pakker

en: Unable to export - problem with file
da: Kan ikke eksportere - problem med fil

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
da: Eksporterer den markerede lyd som Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
da: Eksporterer lyden som Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
da: Ogg Vorbis-filer

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
da: Indeks[%02x] Version[%d], Kanaler[%d], Hastighed[%ld]

en: Media read error
da: Fejl ved læsning af medie

en: Not an Ogg Vorbis file
da: Ikke en Ogg Vorbis-fil

en: Vorbis version mismatch
da: Uoverensstemmelse i Vorbis version

en: Invalid Vorbis bitstream header
da: Ugyldig Vorbis-bitstrømhoved

en: Internal logic fault
da: Intern logisk fejl

en: no error
da: ingen fejl

en: invalid argument
da: ugyldigt argument

en: buffer too small
da: buffer er for lille

en: internal error
da: intern fejl

en: invalid packet
da: ugyldig pakning

en: not implemented
da: ikke gennemført

en: invalid state
da: ugyldig status

en: memory allocation has failed
da: hukommelsestildeling fejlede

en: Auto
da: Automatisk

en: Maximum
da: Maksimum

en: VBR Mode
da: VBR-tilstand

en: Optimize for
da: Optimér til

en: Speech
da: Tale

en: Buffer overflow in OGG packet
da: Ikke nok hukommelse til pakning af OGG

en: Unable to write OGG page header
da: Kan ikke gemme OGG-sidehoved

en: Unable to write OGG page
da: Kan ikke gemme OGG-side

en: Opus Files
da: Opus-filer

en: Unsupported sample rate
da: Ikke-understøttet samplingshastighed

en: Exporting selected audio as Opus
da: Eksporterer den markerede lyd som Opus

en: Exporting the audio as Opus
da: Eksporterer lyden som Opus

en: Unable to create Opus encoder
da: Kan ikke oprette Opus-indkodning

en: Unable to set bitrate
da: Kan ikke fastsætte bithastigheden

en: Unable to set complexity
da: Kan ikke fastsætte kompleksiteten

en: Unable to set bandwidth
da: Kan ikke fastsætte båndbredde

en: Unable to set VBR mode
da: Kan ikke fastsætte VBR-tilstanden

en: Unable to set CVBR mode
da: Kan ikke fastsætte CVBR-tilstanden

en: Unable to get lookahead
da: Kan ikke beregne korrekt, hvor mange datapunkter der skal kasseres i begyndelsen

en: Failed to calculate correct preskip
da: Kunne ikke beregne korrekt antal datapunkter, der skal kasseres i begyndelsen

en: Failed to encode input buffer
da: Kunne ikke indkode inddatabuffer

en: Opus files
da: Opus-filer

en: File has changed the number of channels in the middle.
da: Filen har ændret på antallet af kanaler i midten.

en: IO error reading from file
da: Fejl ved læsning fra filen

en: not an Opus file
da: ikke en Opus-fil

en: invalid header
da: ugyldigt filhoved

en: unsupported version
da: ikke-understøttet version

en: invalid stream structure
da: ugyldig struktur på strøm

en: stream is not seekable
da: strøm er ikke søgbar

en: invalid timestamp
da: ugyldigt tidsstempel

en: Failed to decode Opus file: %s
da: Kunne ikke afkode Opus-filen: %s

en: Encoding
da: Kodning

en: Header
da: Filhoved

en: Other uncompressed files
da: Andre ukomprimerede filer

en: GSM 6.10 requires mono
da: GSM 6.10 kræver mono

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
da: WAVEX- og GSM 6.10-formater er ikke kompatible

en: Cannot export audio in this format.
da: Kan ikke eksportere lyd i dette format.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
da: Du forsøgte at eksportere en WAV- eller AIFF-fil som ville være større end 4 GB.
    Det kan Audacity ikke. Eksporten blev afbrudt.

en: Exporting the selected audio as %s
da: Eksporterer den markerede lyd som %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
da: Fejl ved skrivning af filen %s (er disken fuld?).
    Libsndfile siger "%s"

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
da: WAV, AIFF og andre ukomprimerede typer

en: OGG (OGG Container format)
da: OGG (OGG-containerformat)

en: RAW (header-less)
da: RAW (hovedløs)

en: Signed 8 bit PCM
da: 8 bit PCM med fortegn

en: Signed 16 bit PCM
da: 16 bit PCM med fortegn

en: Signed 24 bit PCM
da: 24 bit PCM med fortegn

en: Signed 32 bit PCM
da: 32 bit PCM med fortegn

en: Unsigned 8 bit PCM
da: 8 bit PCM uden fortegn

en: 32kbs G721 ADPCM
da: 32 kbs G721 ADPCM

en: 24kbs G723 ADPCM
da: 24 kbs G723 ADPCM

en: Low Quality (Fast)
da: Lav kvalitet (hurtig)

en: Normal Quality
da: Normal kvalitet

en: High Quality (Slow)
da: Høj kvalitet (langsom)

en: Very High Quality (Slowest)
da: Meget høj kvalitet (langsomst)

en: Hybrid Mode
da: Hybrid tilstand

en: Create Correction(.wvc) File
da: Opret korrektionsfil (.wvc)

en: WavPack Files
da: WavPack-filer

en: Unable to create target file for writing
da: Kan ikke åbne den ønskede fil til skrivning

en: Unsupported bytes-per-sample value for WavPack export
da: Værdi for bytes pr. datapunkt til WavPack-eksport er ikke understøttet

en: Exporting selected audio as WavPack
da: Eksporterer den markerede lyd som WavPack

en: Exporting the audio as WavPack
da: Eksporterer lyden som WavPack

en: WavPack files
da: WavPack-filer

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
da: Der opstod %d fejl ved afkodning af WavPack-fil.

en: &Nyquist Workbench...
da: &Nyquist-arbejdsbord...

en: &Undo	Ctrl+Z
da: &Fortryd	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
da: &Omgør	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
da: &Klip	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
da: &Kopiér	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
da: &Sæt ind	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
da: &Ryd	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
da: &Vælg alt	Ctrl+A

en: &Matching Paren	F8
da: &Modsvarende Paren	F8

en: &Top S-expr	F9
da: &Øverste S-expr	F9

en: &Higher S-expr	F10
da: &Højere S-expr	F10

en: &Previous S-expr	F11
da: &Forrige S-expr	F11

en: &Next S-expr	F12
da: &Næste S-expr	F12

en: &Go to
da: &Gå til

en: Select &Font...
da: Vælg skri&fttype...

en: Split &Vertically
da: Opdel &lodret

en: Split &Horizontally
da: Opdel &vandret

en: Show S&cript
da: Vis s&cript

en: Show &Output
da: Vis &output

en: &Large Icons
da: &Store ikoner

en: &Small Icons
da: &Små ikoner

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: &Go	F5
da: &Gå	F5

en: &About
da: &Om

en: Load Nyquist script
da: Indlæs Nyquist-script

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
da: Nyquist-script (*.ny)|*.ny|Lisp-script (*.lsp)|*.lsp|Alle filer|*

en: Script was not saved.
da: Script blev ikke gemt.

en: Save Nyquist script
da: Gem Nyquist-script

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
da: Tango-ikongalleri (værktøjsikoner)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
da: © 2009 af Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
da: Eksternt Audacity-modul der giver en simpel IDE til at skrive effekter.

en: Nyquist Effect Workbench
da: Nyquist-effekt-arbejdsbord

en: No matches found
da: Ingen match fundet

en: Code has been modified. Are you sure?
da: Koden er blevet ændret. Er du sikker?

en: Untitled
da: Uden titel

en: Nyquist Effect Workbench -
da: Nyquist-effekt-arbejdsbord -

en: New
da: Ny

en: New script
da: Nyt script

en: Open
da: Åbn

en: Open script
da: Åbn script

en: Save
da: Gem

en: Save script
da: Gem script

en: Save As
da: Gem som

en: Save script as...
da: Gem script som...

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

en: Cut
da: Klip

en: Cut to clipboard
da: Klip til udklipsholderen

en: Paste
da: Sæt ind

en: Paste from clipboard
da: Sæt ind fra udklipsholderen

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
da: Ryd

en: Clear selection
da: Ryd markering

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select all text
da: Markér alt tekst

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo last change
da: Fortryd sidste ændring

en: Redo
da: Omgør

en: Redo previous change
da: Omgør forrige ændring

en: Find text
da: Find tekst

en: Go to matching paren
da: Gå til modsvarende paren

en: Top
da: Øverst

en: Go to top S-expr
da: Gå til øverste S-expr

en: Up
da: Op

en: Go to higher S-expr
da: Gå til højere S-expr

en: Previous
da: Forrige

en: Go to previous S-expr
da: Gå til forrige S-expr

en: Next
da: Næste

en: Go to next S-expr
da: Gå til næste S-expr

note: i18n-hint noun
en: Start
da: Begyndelse

en: Waiting for audio.com
da: Venter på audio.com

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
da: Handling på audio.com kræves, før du kan fortsætte. Du kan annullere dette.

en: Open from audio.com
da: Åbner fra audio.com

en: Downloading audio
da: Henter lyd

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
da: Kunne ikke hente lyd fra netdrevet.
    %s

en: Downloaded audio file does not exist.
da: Den hentede lydfil findes ikke.

en: Save to audio.com
da: Gemmer til audio.com

en: Generating audio preview...
da: Genererer forhåndsvisning af lyd...

en: Synchronizing project
da: Projektet synkroniseres

en: Previews can be updated only for Cloud projects
da: Forhåndsvisninger kan kun opdateres for netdrevsprojekter

en: Open &From Cloud
da: Åbn &fra netdrevet

en: Open Cloud &Project...
da: Åbn &projekt fra netdrevet...

en: Open Cloud &Audio File...
da: Åbn &lydfil fra netdrevet...

en: Save &To Cloud...
da: Gem &til netdrev...

en: &Update Cloud Audio Preview
da: &Opdatér forhåndsvisning for lyd på netdrev

en: S&hare Audio...
da: &Del lyd...

en: Cloud
da: Netdrev

en: Account
da: Konto

en: Export behavior
da: Indstillinger for eksport

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
da: Vis teksten 'Hvordan ønsker du at eksportere?'

en: Save behavior
da: Gem indstillinger

en: Always &ask
da: Spørg &altid

en: Always &save to cloud
da: Gem a&ltid til netdrev

en: Always save to the co&mputer
da: Gem altid til &computer

en: Temporary Cloud files directory
da: Mappe til midlertidige netdrevsfiler

en: &Location:
da: P&lacering:

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: days
da: dage

en: &Remove temporary files after:
da: Fje&rn midlertidige filer efter:

en: Preferences for Cloud
da: Indstillinger for netdrev

en: Choose a location to place the temporary directory
da: Vælg en placering for den midlertidige mappe

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
da: Midlertidige filer kan ikke gemmes på et FAT-formatteret drev.

en: Cannot set the preference.
da: Kan ikke foretage indstilling.

en: Failed.
da: Mislykkedes.

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
da: Synkroniserer med audio.com... (%d%%)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
da: Projektet synkroniseres med audio.com. Ønsker du at standse synkroniseringen?

en: Waiting for space to free up
da: Venter på, at plads gives fri

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
da: Klik på Forsøg igen, så snart du har skabt plads på audio.com.

en: Share Audio
da: Del lyd

en: Get Effects
da: Hent effekter

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
da: Værktøj&slinje for Del lyd

en: You are not signed in
da: Du er ikke logget ind

en: Sign in
da: Log ind

en: &Sign Out
da: &Log ud

en: Don't show this again
da: Vis ikke dette igen

en: Open cloud audio file
da: Åben lydfil fra netdrevet

en: less than 1 minute
da: mindre end 1 minut siden

en: one minute ago | %d minutes ago
da[0]: for et minut siden
da[1]: for %d minutter siden

en: one hour ago | %d hours ago
da[0]: en time siden
da[1]: %d timer siden

en: Title
da: Titel

en: Author
da: Forfatter

en: Tags
da: Etiketter

en: Created
da: Oprettet

en: Failed to authorize account
da: Kunne ikke autorisere kontoen

en: Loading audio list...
da: Indlæser liste over lyd...

en: Failed to get audio list
da: Listen over lyd kunne ikke indlæses

en: Search:
da: Søg:

en: Prev
da: Forrige

en: View in audio.com
da: Se hos audio.com

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

note: i18n-hint: A title that is shown on the first project save that allows the user to select Cloud or local save.
en: How would you like to save?
da: Hvordan ønsker du at gemme?

en: Save to the Cloud (free)
da: Gem til netdrev (gratis)

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
da: Dit projekt er sikkerhedskopieret privat til audio.com. Du kan tilgå dit arbejde fra enhver enhed og samarbejde om projektet med andre. Det er gratis at gemme et begrænset antal projekter.

en: &Save to Cloud
da: &Gem til netdrev

en: On your computer
da: På computeren

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
da: Filer gemmes på dit udstyr.
    NB: For at eksportere MP3- og WAV-filer skal du anvende Filer > Eksportér lyd.

en: Save to &computer
da: Gem på &computeren

en: &Remember my choice and don't show again
da: &Husk mit valg, og vis ikke dette igen

note: i18n-hint: A title that is shown on export that allows the user to select Cloud or local export.
en: How would you like to export?
da: Hvordan ønsker du at eksportere?

en: Share to audio.com
da: Del med audio.com

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
da: Uploader en ukomprimeret lydfil og opretter et link, der kan deles. Dette link tillader andre at kunne hente filen i enten .wav- eller .mp3-format.

en: &Share to audio.com
da: &Del med audio.com

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
da: Eksportér MP3, WAV, FLAC og andre formater til din computer.

en: Export to &computer
da: Eksportér til &computer

en: &Don't show again
da: &Vis ikke dette igen

en: Project Name
da: Navn på projekt

en: Private
da: Privat

en: Unlisted
da: Ikke opført på listen

en: Public
da: Offentlig

en: Save to computer...
da: Gem til computer...

en: We encountered an issue syncing your file
da: Der er opstået et problem med synkronisering af din fil

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
da: Tag det roligt. Dine ændringer gemmes på en midlertidig placering og vil blive synkroniseret med kopien på netdrevet, når du igen har internetforbindelse.

en: Log in to audio.com to proceed.
da: Log ind på audio.com for at fortsætte.

en: Link account
da: Tilkobl konto

en: We were unable to link your account. Please try again.
da: Vi kunne ikke koble din konto til. Forsøg venligst igen.

en: &Cancel
da: &Annullér

en: &Try again
da: Forsøg igen

en: Account linked successfully!
da: Kontoen blev tilkoblet!

en: Enter token to link your account
da: Indsæt godkendelseskoden for at koble din konto til

en: Sign-in and get the token
da: Log ind for at få godkendelseskoden

en: Token
da: Godkendelseskode

en: C&ontinue
da: F&ortsæt

en: L&ink audio.com account...
da: T&ilkobl audio.com-konto...

en: Create cloud account
da: Opret en cloudkonto

en: Sign in to cloud
da: Log ind på netdrevet

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
da: Der ser ud til at være et problem med din indtastning.
    Sørg for at sikre, at din e-mail er korrekt, og at dit kodeord er på mindst otte anslag

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
da: Det ser ud til, at den e-mail eller det kodeord, som du indtastede desværre ikke er korrekt.
    Kontrollér venligst, hvad du har tastet ind, og forsøg igen!

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
da: Opret en gratis Cloud Storage-konto og tilgå dine projekter og din lyd fra enhver enhed

en: Sign in to save to the cloud
da: Log ind for at gemme på netdrevet

en: Continue with Google
da: Fortsæt med Google

en: Continue with Facebook
da: Fortsæt med Facebook

en: Or use email and password
da: Eller brug e-mail og kodeord

en: Email
da: E-mail

en: Password
da: Kodeord

en: Forgot your password?
da: Har du glemt dit kodeord?

en: Already have an account?
da: Har du allerede en konto?

en: Sign in here
da: Log ind her

en: Need an account?
da: Har du brug for en konto?

en: Continue
da: Fortsæt

en: This project is no longer saved to the Cloud
da: Dette projekt gemmes ikke længere på netdrevet

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
da: Dette projekt blev fjernet fra audio.com og kan derfor ikke gemmes lige nu.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
da: Du kan enten gemme det på netdrevet som et nyt projekt eller gemme det på din computer.

en: Save to computer
da: Gem på computer

en: Save to Cloud
da: Gem på netdrev

en: Your project storage limit has been reached.
da: Grænsen for lagerplads er nået.

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
da: Du kan fjerne ældre projekter for at få tilgængelig plads. For flere muligheder: besøg audio.com

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
da: Du kan også gemme dette projekt lokalt for at undgå at miste ændringer.

en: Visit audio.com
da: Besøg audio.com

en: Project version conflict detected
da: Versionskonflikt ved projektet blev opdaget

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
da: Der findes en nyere version af dette Audacity-projekt på audio.com. Ved at gemme dette projekt erstattes det og bliver dermed den nyeste version.

en: Save this project
da: Gem dette projekt

en: Discard and open latest version
da: Kassér og åbn seneste version

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
da: Projektet indeholder ændringer, der ikke er gemt. Der findes en nyere version af dette Audacity-projekt på audio.com. Hvis du kasserer ændringerne, vil du i stedet åbne den seneste version.

en: Open local project
da: Åbn lokalt projekt

en: Cloud project conflict
da: Der er konflikter med projektet på netdrevet

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
da: Du forsøger at åbne en ny, aktiv version af projektet, men det er allerede åbnet. Vælg, hvilken version du ønsker at have åben.

en: Keep currently open version
da: Behold den nuværende, åbnede version

en: Open new version
da: Åbn en ny version

en: Open from Cloud
da: Åbn fra netdrevet

en: one minutes ago | %d minutes ago
da[0]: et minut siden
da[1]: %d minutter siden

en: Modified
da: Ændret for

en: Loading projects list...
da: Indlæser projektliste...

en: Failed to get projects list
da: Projektlisten kunne ikke indlæses

en: Cloud saved projects
da: Projekter gemt på netdrev

en: Anyone will be able to listen to this audio.
da: Enhver vil kunne høre denne optagelse.

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
da: Kun du og personer, som du deler dette link med, vil kunne høre denne optagelse.

en: Are you sure you want to cancel?
da: Er du sikker på, at du vil annullere?

en: Cancel upload to Audio.com
da: Annullér upload til Audio.com

en: Uploading audio...
da: Uploader lyd...

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
da: Vi kunne ikke uploade denne fil. Forsøg venligst igen, og sørg for at linke til din audio.com-konto, før du uploader.

en: Upload error
da: Fejl ved upload

en: We are unable to prepare this file for uploading.
da: Vi kunne ikke gøre denne fil klar til at uploade.

en: Finalizing upload...
da: Afslutter upload...

en: Track Title
da: Titel på spor

en: Preparing audio...
da: Forbereder lyd...

en: You are not authorized to access this project.
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå dette projekt.

en: You tried to access a project that has expired.
da: Du forsøgte at tilgå et projekt, der er udløbet.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
da: Audacity har problemer med at få forbindelse til serveren.

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
da: Projektet er for stort til at kunne uploades. Gem det i stedet på din computer.

en: You don't have access to this project.
da: Du har ikke adgang til dette projekt.

en: The project could not be found.
da: Projektet blev ikke fundet.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
da: Serveren svarede med noget, som Audacity ikke forstår.

en: Audacity encountered an internal error.
da: Audacity blev mødt af en intern fejl.

en: Audio.com encountered an internal error.
da: Audio.com blev mødt af en intern fejl.

en: Audacity encountered an unknown error.
da: Audacity blev mødt af en ukendt fejl.

en: Sync failed
da: Synkronisering fejlede

en: Error details:
    %s
da: Detaljer om problemet:
    %s

en: Syncing your project
da: Synkroniserer projektet

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
da: Dette projekt synkroniseres i baggrunden, mens du arbejder. Du kan kontrollere status for synkronisering i nederste, højre hjørne af Audacity

en: Success!
da: Det lykkedes

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
da: Alle gemte ændringer vil nu blive opdateret til netdrevet. Du kan håndtere denne fil fra siden med dine uploadede projekter på audio.com

en: Done
da: OK

en: Cloud project incomplete
da: Projektet på netdrevet er ikke komplet

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
da: Den seneste version af dette projekt blev ikke fuldt uploadet til audio.com. Du kan indlæse den seneste, komplette version i stedet.

en: Load latest
da: Indlæs seneste version

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
da: Ingen version af dette projekt er blevet fuldt uploadeet til audio.com. Det kan ikke indlæses.

en: You have canceled this upload to audio.com
da: Du har annulleret upload til audio.com

en: Retry
da: Forsøg igen

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
da: Handling på audio.com kræves, før du kan fortsætte. Når det er sket, klik på Forsøg igen

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Connection error
da: Fejl ved forbindelsen

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
da: Audacity kunne ikke få forbindelse til MuseHub.com. Kontrollér din forbindelse, og forsøg igen.

en: Try again
da: Forsøg igen

en: Get it on MuseHub
da: Hent det på MuseHub

en: Become a partner
da: Bliv partner

en: Become a MuseHub partner
da: Bliv MuseHub-partner

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
da: Du kan nå ud til millioner af musikskabere ved at offentliggøre dine apps, effekter og lyde på MuseHub. Hvis du er udvikler og interesseret i at udgive dine produkter på MuseHub, kan du ansøge i dag.

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
da: Eksporterede Allegro-filers (.gro) gemmetid angives som:

en: Please select only one Note Track at a time.
da: Vælg venligst kun ét nodespor ad gangen.

en: Please select a Note Track.
da: Vælg venligst et nodespor.

en: Export MIDI As:
da: Eksportér MIDI som:

en: MIDI file
da: MIDI-fil

en: Allegro file
da: Allegro-fil

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
da: Du har valgt et filnavn med en uigenkendelig filtype.
    Vil du fortsætte?

en: Export MIDI
da: Eksportér MIDI

en: Export MI&DI...
da: Eksportér &MIDI...

en: Imported MIDI from '%s'
da: Importerede MIDI fra "%s"

en: Import MIDI
da: Importér MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
da: Kunne ikke åbne filen %s: Filnavnet er for kort.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
da: Kunne ikke åbne filen %s: Filtypen er ikke korrekt.

en: Could not open file %s.
da: Kunne ikke åbne filen %s.

en: Select a MIDI file
da: Vælg en MIDI-fil

en: MIDI and Allegro files
da: MIDI- og Allegro-filer

en: MIDI files
da: MIDI-filer

en: Allegro files
da: Allegro-filer

en: No revision identifier was provided
da: Der blev ikke angivet nogen revisionsidentifikator

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
da: %s, systemadministration

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
da: %s, medstifter og udvikler

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
da: %s, udvikler

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
da: %s, udvikler og support

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
da: %s, dokumentation og support

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
da: %s, QA-tester, dokumentation og support

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
da: %s, dokumentation og support, fransk

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
da: %s, kvalitetskontrol

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
da: %s, tilgængelighedsrådgiver

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
da: %s, grafisk kunstner

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
da: %s, komponist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
da: %s, Nyquist-plugins

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
da: %s, webudvikler

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
da: %s, grafik

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, effects presets
da: %s, forudindstillede effekter

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
da: %s (med %s, %s, %s, %s og %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
da: Om %s

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
da: %s, det frie, open source, platformsuafhængige software til optagelse og redigering af lyd.

en: Credits
da: Anerkendelse

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
da: %s-teammedlemmer

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
da: Fremstående %s-teammedlemmer, som på nuværende tidspunkt ikke er aktive

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Website and Graphics
da: Websted og grafik

en: Translators
da: Oversættere

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
da: %s inkluderer kode fra følgende projekter:

en: Special thanks:
da: Særlig tak til:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
da: %s-websted:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2026 %s Team.
da: %s-software er copyright %s 1999-2026 %s-teamet.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
da: Navnet %s er et registreret varemærke.

en: Build Information
da: Versionsoplysninger

en: Enabled
da: Aktiveret

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
da: Version

en: Program build date:
da: Programmets versionsdato:

en: Commit Id:
da: Commit-id:

en: Debug build (debug level %d)
da: Fejlfindingsversion (fejlfindingsniveau %d)

en: Release build (debug level %d)
da: Udgivelsesversion (fejlfindingsniveau %d)

en: %s, 64 bits
da: %s, 64 bit

en: %s, 32 bits
da: %s, 32 bit

en: Build type:
da: Versionstype:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
da: Installationens præfiks:

en: Cache folder:
da: Mappe til mellemlagring:

en: Settings folder:
da: Mappe til indstillinger:

en: Data folder:
da: Mappe til data:

en: State folder:
da: Mappe til indstillinger:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
da: Kernebiblioteker

en: Cross-platform GUI library
da: Grafisk brugerfladebibliotek på tværs af platforme

en: Audio playback and recording
da: Lydafspilning og -optagelse

en: Sample rate conversion
da: Konvertering af samplingshastighed

en: File Format Support
da: Understøttelse af filformater

en: MP3 Import
da: MP3-import

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
da: MP3-eksport

note: i18n-hint: Opus is the codec name. This name should not be translated
en: Opus Import and Export
da: Import og eksport af Opus

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
da: Import og eksport af Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
da: Understøttelse af ID3-mærkat

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
da: Import og eksport af FLAC

en: MP2 export
da: Eksport af MP2

en: FFmpeg Import/Export
da: FFmpeg-import/-eksport

en: Features
da: Funktionalitet

en: Plug-in support
da: Understøttelse af plugin

en: Sound card mixer support
da: Understøttelse af lydkortmixer

en: Pitch and Tempo Change support
da: Understøttelse af tonehøjde- og temposkift

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
da: Understøttelse af ekstrem tonehøjde- og temposkift

[ctx: about dialog]
en: Legal
da: Juridisk

en: GPL License
da: GPL-licens

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
da: PRIVATLIVSPOLITIK

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
da: Det kræver internetadgang at kontrollere for opdateringer og indrapportere fejl. Disse funktioner er frivillige.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
da: Se %s for flere oplysninger.

en: Click and drag to define a looping region.
da: Klik og træk for at angive sløjfeområdet.

en: Timeline actions disabled during recording
da: Tidslinjehandlinger, der er slået fra under optagelse

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
da: Klik og træk for at justere, dobbeltklik for at nulstille

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Playhead
da: Optagelse/Afspilningspunkt

en: Timeline
da: Tidslinje

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
da: Klik og træk for at starte søg

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
da: Klik og træk for at starte Lynlytning

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
da: Klik og flyt for at lynlytte. Klik og træk for at søge.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
da: Flyt for at søge

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
da: Flyt for at lynlytte

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
da: Træk for at søge. Slip for at stoppe søgning.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
da: Træk for at søge. Slip og flyt for at lynlytte.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
da: Flyt for at lynlytte. Træk for at søge.

en: Quick-Play disabled
da: Hurtigafspilning deaktiveret

en: Quick-Play enabled
da: Hurtigafspilning aktiveret

en: Timeline Options
da: Valgmuligheder for tidslinje

en: Minutes and Seconds
da: Minutter og sekunder

en: Beats and Measures
da: Taktslag og takter

en: Setting a loop region also makes an audio selection
da: Når man anvender sløjfe på et område, bliver lyden valgt

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
da: Ryd sløjfe

en: Set Loop To Selection
da: Lad det valgte køre i sløjfe

en: Scroll view to playhead
da: Rul i visning til afspilningspunkt

en: Continuous scrolling
da: Fortsat rulning

en: Failed to remove %s
da: Kunne ikke fjerne %s

en: Failed!
da: Mislykkedes!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
da: %s blev ikke fundet.
    
    Den er blevet fjernet fra listen over seneste filer.

en: Audacity is starting up...
da: Audacity er ved at starte...

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
da: SQLite-biblioteket kunne ikke startes. Audacity kan ikke fortsætte.

en: Block size must be within 256 to 100000000
da: Blokstørrelsen skal være mellem 256 og 100.000.000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
da: &Nyt

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
da: &Åbn...

en: Open &Recent...
da: Åbn &seneste...

en: &About Audacity...
da: &Om Audacity...

en: &Preferences...
da: &Indstillinger...

en: &File
da: &Fil

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
da: Audacity kunne ikke finde et sikkert sted til at lagre midlertidige filer.
    Audacity har brug for et sted, hvor automatiske oprydningsprogrammer ikke sletter de midlertidige filer.
    Indtast venligst en passende mappe under Indstillinger.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
da: Audacity kunne ikke finde et sted til at lagre midlertidige filer.
    Indtast venligst en passende mappe under Indstillinger.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
da: Audacity lukkes. Start venligst Audacity igen for at bruge den nye midlertidige mappe.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
da: Samtidig start af Audacity to gange kan forårsage
    datatab eller få systemet til at gå ned.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
da: Audacity kunne ikke låse mappen til midlertidige filer.
    Denne mappe kan være i brug i en anden kopi af Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
da: Vil du stadig starte Audacity?

en: Error Locking Temporary Folder
da: Fejl ved låsning af midlertidig mappe

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
da: Systemet her opdaget, at Audacity allerede kører.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
da: Brug kommandoerne Nyt eller Åbn i den Audacity som køre, 
    for at åbne flere projekter på samme tid.

en: Audacity is already running
da: Audacity kører allerede

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
da: Kunne ikke oprette delt hukommelsessegment.
    
    fejlkode=%d: "%s".

en: Audacity Startup Failure
da: Mislykket opstart af Audacity

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
da: Kunne ikke indlæse semaforer.
    
    Dette skyldes sandsynligvis mangel på ressourcer,
    og en genstart kan være nødvendig.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
da: Kunne ikke oprette semaforer.
    
    Dette skyldes sandsynligvis mangel på ressourcer,
    og en genstart kan være nødvendig.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
da: Kunne ikke indlæse låst semafor.
    
    Dette skyldes sandsynligvis mangel på ressourcer,
    og en genstart kan være nødvendig.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
da: Kunne ikke indlæse serversemafor.
    
    Dette skyldes sandsynligvis mangel på ressourcer,
    og en genstart kan være nødvendig.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
da: Audacitys IPC-server kunne ikke startes.
    
    Dette skyldes sandsynligvis mangel på ressourcer.
    En genstart kan være nødvendig.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
da: Der opstod en uoprettelig fejl under opstart

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
da: sæt den maksimale diskblokstørrelse i byte

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
da: genspil en journaliseringsfil

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
da: denne hjælpemeddelelse

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
da: kør selvdiagnostik

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
da: vis Audacity version

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
da: filnavn på lyd eller projekt

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
da: Håndtér 'audacity://'-netadresser

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
da: Audacity-projektfiler (.aup3) er på nuværende tidspunkt
    ikke knyttet til Audacity. 
    
    Vil du rette det, så de kan åbnes med et dobbeltklik?

en: Audacity Project Files
da: Audacity-projektfiler

en: Audacity Configuration Error
da: Fejl i opsætningen af Audacity

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
da: Denne konfigurationsfil kunne ikke tilgåes:
    
    	%s
    
    Der kan være mange årsager. Den mest sandsynlige er, at disken er fuld, eller at du ikke har skriverettighed til filen.
    
    Du kan forsøge at rette fejlen og så klikke "Forsøg igen" for at fortsætte.
    
    Hvis du vælger "Afslut Audacity", kan dit projekt være ikke-gemt og vil så blive gendannet, næste gang du åbner programmet.

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Quit Audacity
da: &Afslut Audacity

en: &Retry
da: Fo&rsøg igen

en: Configure Project from Music File
da: Konfigurér projekt fra musikfil

en: Automatic Music Configuration
da: Automatisk musikkonfigurering

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
da: Audacity læste denne fil som at være på %s bpm.
    Ønsker du at slå musikvisning til og sætte projektets tempo til %s?

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
da: Audacity læste en eller flere filer til at være på %s bpm.
    Ønsker du at slå musikvisning til og sætte projektets tempo til %s?

en: Music Import
da: Musikimport

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
da: Smartklip.
    Hele originalfilen vil blive indsat i dit projekt, således at du kan tilgå
    tilklippede lyddata til enhver tid.

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
da: Kun den valgte lyd.
    Kun den valgte del af originalklippet vil blive sat ind.

en: Paste audio
da: Indsæt lyd

en: How would you like to paste your audio?
da: Hvordan ønsker du at indsætte din lyd?

note: i18n-hint: %s substitutes for a file size, e.g. "345 MB". A "smart clip" is an audio clip containing hidden trimmed data.
en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
da: Det samlede klip er %s. Større størrelser vil være længere om at blive indsat.

en: Remember my choice and don't ask again
da: Husk mit valg, og spørg ikke igen

en: Automatic Crash Recovery
da: Automatisk gendannelse efter nedbrud

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
da: Disse projekter blev ikke gemt korrekt, sidste gang Audacity kørte, men de kan gendannes automatisk.
    
    Gem projekterne efter gendannelsen for at sikre ændringerne.

en: Recoverable &projects
da: &Projekter, der kan gendannes

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
da: Markér

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
da: Navn

en: &Discard Selected
da: Kassér &det valgte

en: &Recover Selected
da: Gendan det  &valgte

en: &Skip
da: &Spring over

en: No projects selected
da: Ingen projekter er valgt

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
da: Er du sikker på, at du vil forkaste de valgte projekter?
    
    Vælges "Ja", slettes de valgte projekter permanent med det samme.

en: Select Command
da: Vælg kommando

en: &Command
da: &Kommando

en: &Edit Parameters
da: &Redigér parametre

en: &Use Preset
da: &Brug forudindstilling

en: &Parameters
da: &Parametre

en: &Details
da: &Detaljer

en: Choose command
da: Vælg kommando

en: MP3 Conversion
da: MP3-konvertering

en: Fade Ends
da: Optoning og udtoning

en: Import Macro
da: Importér makro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
da: Makroen %s findes allerede. Vil du erstatte den?

en: Export Macro
da: Eksportér makro

en: Effect
da: Effekt

en: Menu Command (With Parameters)
da: Menukommando (med parametre)

en: Menu Command (No Parameters)
da: Menukommando (ingen parametre)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
da: "%s" kræver at et eller flere spor er markeret.

en: Your batch command of %s was not recognized.
da: Din batchkommando %s blev ikke genkendt.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
da: Anvendte makro

en: Apply Macro
da: Anvend makro

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
da: Anvendte makro "%s"

en: Apply '%s'
da: Anvend "%s"

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
da: Anvend %s med parametrene
    
    %s

en: Test Mode
da: Teststatus

en: Apply %s
da: Anvend %s

en: Macros Palette
da: Makropalet

en: Manage Macros
da: Håndtér makroer

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
da: Vælg makro

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
da: Makro

en: Apply Macro to:
da: Anvend makro på:

en: Apply macro to project
da: Anvend makro på projekt

en: &Project
da: &Projekt

en: Apply macro to files...
da: Anvend makro på filer...

en: &Files...
da: &Filer...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
da: &Udvid

en: No macro selected
da: Ingen makro valgt

en: Applying '%s' to current project
da: Anvender "%s" på nuværende projekt

en: Please save and close the current project first.
da: Gem og luk venligst først det nuværende projekt.

en: Select file(s) for batch processing...
da: Vælg fil(er) til batchbearbejdning...

en: Applying...
da: Anvender...

en: File
da: Filer

en: Remo&ve
da: &Fjern

en: &Rename...
da: O&mdøb...

en: Re&store
da: &Genskab

en: I&mport...
da: &Importér...

en: E&xport...
da: &Eksportér...

en: Edit Steps
da: Redigér trin

en: Command
da: Kommando

en: Parameters
da: Parametre

en: &Insert
da: &Indsæt

en: &Edit...
da: Re&digér...

en: De&lete
da: S&let

en: Move &Up
da: Flyt &op

en: Move &Down
da: Flyt &ned

en: &Save
da: &Gem

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
da: Fold &sammen

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
da: - SLUT -

en: %s changed
da: %s ændret

en: Do you want to save the changes?
da: Vil du gemme ændringerne?

en: Enter name of new macro
da: Indtast navn på ny makro

en: Name of new macro
da: Navn på ny makro

en: Name must not be blank
da: Navne må ikke indeholde mellemrum

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
da: Navne må ikke indeholde "%c" og "%c"

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette %s?

en: &Repeat %s
da: &Gentag %s

en: Repeat Last Tool
da: Gentag seneste værktøj

en: &Macro Manager
da: Makroindstillinger

en: &Apply Macro
da: &Anvend makro

en: Palette...
da: Palet...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
da: Scr&ipt I

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
da: Scri&pt II

en: Disk Block Size (KB):
da: Diskblokstørrelse (KB):

en: Number of Edits:
da: Antal redigeringer:

en: Test Data Size (MB):
da: Testdatastørrelse (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
da: Tilfældigt frø:

en: Show detailed info about each block file
da: Vis detaljeret information om hver blokfil

en: Show detailed info about each editing operation
da: Vis detaljeret information om hver redigeringshandling

en: Run
da: Kør

en: Export Benchmark Data as:
da: Eksportér benchmarkdata som:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
da: Blokstørrelse skal være mellem 1 og 1024 KB.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
da: Antal redigeringer skal være mellem 1 og 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
da: Testdatastørrelse skal være mellem 1 og 2000 MB.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
da: Bruger %lld bidder af %lld datapunkter hver, i alt %.1f MB.

en: Preparing...
da: Forbereder...

en: Expected len %lld, track len %lld.
da: Ventet længde %lld, sporlængde %lld.

en: Performing %d edits...
da: Udfører %d redigeringer...

en: Cut: %lld - %lld
da: Klip: %lld - %lld

en: Trial %d
da: Prøve %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
da: Klip af (%lld, %lld) mislykkedes.

en: Paste: %lld
da: Sæt ind: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
da: Prøve %d
    Kunne ikke indsætte.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
da: Tid til at udføre %d redigeringer: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
da: Kontrollerer filmarkørens lækager:

en: Track # blocks: %ld
da: Spor # blokke: %ld

en: Disk # blocks:
da: Disk # blokke:

en: Doing correctness check...
da: Foretager korrekthedskontrol...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
da: Dårlig: bid %lld datapunkt %lld

en: Passed correctness check!
da: Videregav korrekthedskontrol!

en: Errors in %d/%lld chunks
da: Fejl i %d/%lld bidder

en: Time to check all data: %ld ms
da: Tid til at kontrollere al data: %ld ms

en: Reading data again...
da: Læser data igen...

en: Time to check all data (2): %ld ms
da: Tid til at kontrollere al data (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
da: Ved 44100 Hz og %d bytes pr. datapunkt er det anslåede antal
     samtidige spor, som kan afspilles på samme tid: %.1f

en: TEST FAILED!!!
da: TEST MISLYKKEDES!!!

en: Benchmark completed successfully.
da: Benchmark fuldført.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
da: Vælg lyden som skal bruges af %s (f.eks. Cmd + A for at vælge alt) og prøv så igen.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
da: Vælg lyden som skal bruges af %s (f.eks. Ctrl + A for at vælge alt) og prøv så igen.

en: No Audio Selected
da: Ingen lyd markeret

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
da: Vælg lyden som skal bruges af %s.
    
    1. Vælg lyd som er støj og brug %s til at få din 'støjprofil'.
    
    2. Når du har fået din støjprofil, så vælg lyden du vil ændre
    og brug %s til at ændre lyden.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
da: Dette er kun muligt, når afspilning og optagelse
     er stoppet. (det er ikke tilstrækkeligt at sætte på pause).

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
da: Du skal først markere noget stereolyd for at udføre denne
    handling. (den kan ikke bruges med monolyd).

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
da: Du skal først markere noget lyd for at udføre denne handling.
    (det virker ikke at vælge andre slags spor).

en: Audacity Support Data
da: Audacity-supportdata

en: Report generated to:
da: Rapport genereret til:

en: Removing Dependencies
da: Fjerner afhængigheder

en: Copying audio data into project...
da: Kopiere lyddata ind i projektet...

en: Project Depends on Other Audio Files
da: Projektet er koblet sammen med andre lydfiler

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
da: Hvis de følgende filer kopieres ind i dit projekt, vil det fjerne denne afhængighed.
    Dette kræver mere diskplads men er sikrere.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
da: 
    
    Filer vist som MANGLER er blevet flyttet eller slettet og kan ikke kopieres.
    Genskab dem til deres oprindelige placering for at kunne kopiere dem ind i projektet.

en: Project Dependencies
da: Projekt afhængigheder

en: Audio File
da: Lydfil

en: Disk Space
da: Diskplads

en: Copy Selected Files
da: Kopiér de valgte filer

en: Cancel Save
da: Annullér gem

en: Save Without Copying
da: Gem uden at kopiere

en: Do Not Copy
da: Kopiér ikke

en: Copy All Files (Safer)
da: Kopiér alle filer (sikrere)

en: Whenever a project depends on other files:
da: Når et projekt er koblet sammen med andre filer:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
da: Spørg mig

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
da: Kopiér altid alle filer (sikrest)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
da: Kopiér aldrig filer

en: MISSING %s
da: MANGLER %s

en: &Copy Names to Clipboard
da: &Kopiér navne til udklipsholderen

en: Missing
da: Mangler

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
da: Hvis du fortsætter, vil dit projekt ikke blive gemt på disken. Er dette, hvad du ønsker?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
da: Dit projekt er selvstændigt. Det afhænger ikke af eksterne lydfiler.
    
    Nogle ældre Audacity-projekter er måske ikke selvstændige og ved dem skal man være opmærksom på at holde deres eksterne afhængigheder på det rette sted.
    Nye projekter er uafhængige og mindre risikable.

en: Dependency Check
da: Afhængighedskontrol

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
da: Lydudfald

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
da: Optaget lyd gik tabt ved placeringerne med etiketter. Mulige årsager:
    
    Andre programmer konkurrerer med Audacity om processortid
    
    Du gemmer direkte til en langsom ekstern lagerenhed

en: Turn off dropout detection
da: Deaktivér registrering af manglende lyd

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
da: Forsøget på at initiere den følgende kommando mislykkedes:
    
    %s
    
    Mere information kan findes i 'Hjælp > Diagnostik > Vis log'

en: Command failed to initialize
da: Kommando kunne ikke initiere

en: Exported Label Style:
da: Eksporteret etiketstil:

en: Frequency Analysis
da: Frekvensanalyse

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Standard Autocorrelation
da: Standard autokorrelation

en: Cuberoot Autocorrelation
da: Kubikrodsautokorrelation

en: Enhanced Autocorrelation
da: Forbedret autokorrelation

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
da: %s-vindue

en: Linear frequency
da: Lineær frekvens

en: Log frequency
da: Log hyppighed

en: Scroll
da: Rul

en: Cursor:
da: Markør:

en: Peak:
da: Spidspunkt:

en: &Grids
da: &Gitter

en: &Algorithm:
da: &Algoritme:

en: &Size:
da: &Størrelse:

en: &Export...
da: &Eksportér...

en: &Function:
da: &Funktion:

en: &Axis:
da: &Akse:

en: &Replot...
da: &Genplot...

en: Not enough data selected.
da: For få data markeret.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
da: %.4f sekund (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
da: %.4f sekund (%d Hz) (%s) = %.3f

en: spectrum.txt
da: spektrum.txt

en: Export Spectral Data As:
da: Eksportér spektrumdata som:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
da: Frekvens (Hz)	Niveau (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
da: Forsinkelse (sekunder)	Frekvens (Hz)	Niveau

en: Plot Spectrum...
da: Vis spektrum...

en: Save %s
da: Gem %s

en: Unable to save %s
da: Kan ikke gemme %s

en: History
da: Historik

en: &Manage History
da: &Håndtér historik

en: Action
da: Handling

en: Used Space
da: Brugt plads

en: &Total space used
da: Samle&t plads brugt

en: &Undo levels available
da: Tilgængelige &fortrydelsesniveauer

en: &Levels to discard
da: &Niveauer som skal forkastes

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
da: &Forkast

en: Clip&board space used
da: Plads &brugt til udklipsholder

en: D&iscard
da: F&orkast

en: &Compact
da: &Komprimér

en: Compacting actually freed %s of disk space.
da: Komprimerer frigivne %s af diskplads.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
da: &Historik

en: New Plugins
da: Nye tilføjelser

en: Incompatible plugin(s) found
da: Uforenelige plugins blev fundet

en: &Manage Plugins
da: &Håndtér plugins

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
da: Audacity har fundet %d plugins, som ikke kan indlæses. Vi har slået disse tilføjelser fra for at undgå, at Audacity fryser eller går ned. Hvis du stadig gerne vil forsøge at bruge disse tilføjelser, kan du slå dem til ved at bruge "Håndtér plugins". Ellers: vælg "Fortsæt".

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
da: Audacity har fundet %d uforenelige plugins, som ikke kan indlæses. Vi har slået disse tilføjelser fra for at undgå, at Audacity fryser eller går ned.

en: Journal recording failed
da: Fejl ved journalisering

en: Edit Labels
da: Redigér etiketter

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
da: Spor

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
da: Etiket

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
da: Starttid

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
da: Sluttid

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
da: Lav frekvens

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
da: Høj frekvens

en: New...
da: Nyt...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
da: Tryk på F2 eller dobbeltklik for at redigere cellernes indhold.

en: Select a text file containing labels
da: Vælg en tekstfil, der indeholder etiketter

en: Could not open file: %s
da: Kunne ikke åbne filen: %s

en: No labels to export.
da: Ingen etiketter at eksportere.

en: Export Labels As:
da: Eksportér etiketter som:

en: New Label Track
da: Nyt etiketspor

en: Enter track name
da: Indtast navn på spor

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
da: Første kørsel af Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
da: Vælg sprog i Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
da: Det sprog, som du har valgt, %s (%s), er ikke det samme som systemets sprog, %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
da: Fejl ved konvertering af forældet projektfil

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
da: Konverterede en 1.0 projektfil til det nye format.
    Den gamle fil er gemt som "%s"

en: Opening Audacity Project
da: Åbner Audacity-projekt

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
da: Følgende kommandoer har fået fjernet deres genveje fordi deres standardgenvej er ny eller er blevet ændret, og er den samme genvej som du har tildelt til en anden kommando.

en: Shortcuts have been removed
da: Genvejene er blevet fjernet

en: Audacity Mixer%s
da: Audacity-mixerpult%s

note: i18n-hint: title of the Volume slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Volume slider, used to adjust the volume
en: Volume
da: Lydstyrke

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
da: Tonehastighed

en: Musical Instrument
da: Musikinstrument

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
da: Balance

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
da: Slå lyd fra

en: Signal Level Meter
da: Signalniveaumåler

en: Moved volume slider
da: Lydstyrkeknappen er rykket

en: Moved velocity slider
da: Ændrede tonehastigheden

en: Moved pan slider
da: Ændrede på balance

en: &Mixer
da: &Mixerpult

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
da: Effekt eller kommando ved %s kunne ikke registreres:
    %s

en: Disable
da: Deaktivér

en: Enable
da: Aktivér

en: Path
da: Sti

en: All
da: Alt

en: Analyzer
da: Analyse

en: Tool
da: Værktøj

en: Manage Plugins
da: Håndtér plugins

en: Native Audacity
da: Original Audacity

en: &Show:
da: &Vis:

en: C&ategory:
da: K&ategori:

en: Searc&h:
da: Sø&g:

en: &Rescan
da: &Genscan

en: &Get more effects...
da: &Hent flere effekter...

en: Searching for plugins
da: Søger efter plugins

en: Actual Rate: %d
da: Hastighed: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
da: Fejl ved åbning af lydenhed.
    Prøv at ændre lydværten, afspilningsenheden og projektets samplingshastighed.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
da: De markerede spor til optagelse skal alle have den samme samplingshastighed

en: Mismatched Sampling Rates
da: Uoverensstemmende samplingshastigheder

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
da: Der er markeret for få spor til optagelse ved denne samplingshastighed.
    (Audacity kræver to kanaler ved den samme samplingshastighed for hvert stereospor)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
da: For få kompatible spor markeret

en: Recorded Audio
da: Optaget lyd

en: Record
da: Optag

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
da: Projektkontrollen læste fejlbehæftede sequence-tags.

en: Close project immediately with no changes
da: Luk straks projektet uden at foretage ændringer

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
da: Fortsæt med reparationer, som er noteret i logfilen, og undersøg for flere fejl. Dette vil gemme projektet i sin nuværende tilstand, medmindre du vælger "Luk straks projektet" ved yderligere fejlmeddelelser.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
da: Advarsel - problemer med at læse sequence-tags

en: Inspecting project file data
da: Undersøger projektfilens data

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
da: Projektkontrollen af "%s"-mappen 
    fandt, at %lld lydfil(er) udefra ('aliasfiler')
    mangler. Der er ingen måde, hvorpå Audacity 
    kan gendanne disse filer automatisk.
    
    Hvis du vælger første eller anden valgmulighed herunder, 
    kan du forsøge at finde og genskabe de manglende 
    filer på den tidligere placering. 
    
    Bemærk, at bølgeformen i den anden valgmulighed 
    måske ikke viser stilhed. 
    
    Hvis du vælger den tredje valgmulighed, vil projektet 
    blive gemt i sin nuværende form, medmindre du vælger 
    "Luk straks projektet" ved de næste fejladvarsler.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
da: Behandl manglende lyd som stilhed (kun denne session)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
da: Erstat manglende lyd med stilhed (vil straks blive permanent).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
da: Advarsel - manglende aliasfil(er)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
da: Projektkontrollen af "%s"-mappen 
    fandt %lld manglende aliasblokfil(er) (.auf). 
    Audacity kan fuldtud regenerere disse filer 
    fra de nuværende lyddata i projektet.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
da: Regenerér alias-opsummeringsfilerne (sikkert og anbefalet)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
da: Fyld stilhed ind for de manglende data (kun denne session)

en: Close project immediately with no further changes
da: Luk straks projektet uden at foretage yderligere ændringer

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
da: Advarsel - manglende alias-opsummeringsfil(er)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
da: Projektkontrollen af "%s"-mappen 
    fandt %lld manglende lyddatablokfil(er) (.au), 
    sandsynligvis på grund af en fejl, et nedbrud eller 
    en fejlagtig sletning. Audacity har ingen mulighed 
    for at gendanne disse tabte data automatisk. 
    
    Hvis du vælger første eller anden valgmulighed herunder, 
    kan du forsøge at finde og genskabe de manglende filer 
    på deres hidtidige placering. 
    
    Bemærk, at bølgeformen i den anden valgmulighed 
    måske ikke viser stilhed.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
da: Erstat manglende lyd med stilhed (vil straks blive permanent)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
da: Advarsel - manglende lyddatablokfil(er)

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
da: Projektkontrollen af "%s"-mappen 
    fandt %d herreløse blokfiler. Disse filer er
    ikke i brug i dette projekt men kan høre til andre projekter. 
    De gør ingen skade og er små.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
da: Fortsæt uden at slette - ignorer de ekstra filer denne session

en: Delete orphan files (permanent immediately)
da: Slet herreløse filer (vil straks blive permanent)

en: Warning - Orphan Block File(s)
da: Advarsel - herreløs(e) blokfil(er)

en: Cleaning up unused directories in project data
da: Rydder ubrugte mapper op i projektdata

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
da: Projektkontrollen fandt filuoverensstemmelser under automatisk gendannelse.
    
    Vælg 'Hjælp > Diagnostik > Vis log...' for at se detaljer.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
da: Advarsel: der er problemer med automatisk gendannelse

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
da: %s
    Denne funktion understøttes ikke i Audacity-udgaver efter 3.3.3.
    Disse stereospor er blevet delt op i monospor.
    Derfor kan visse realtidseffekter mangle.
    Kontrollér venligst, at alt virker, som det skal, før du gemmer.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
da: Dette blev projekt ikke gemt korrekt, sidste gang Audacity kørte.
    
    Det er blevet gendannet ud fra seneste automatiske gemning.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
da: Dette projekt blev ikke gemt korrekt, sidste gang Audacity kørte.
    
    Det er blevet gendannet ud fra seneste automatiske gemning,
    men du skal gemme det for at bevare dets indhold.

en: Project Recovered
da: Projektet blev gendannet

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
da: Projekter kan ikke gemmes på FAT-formatterede drev.

en: Insufficient Disk Space
da: Ikke nok plads på disken

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
da: Projektet er større end den tilgængelige plads på disken.
    
    Vælg venligst en anden disk med mere ledig plads.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
da: Projektet er større end maksimumstørrelsen på 4 GB, som kan gemmes på en FAT32-formatteret disk.

en: Saved %s
da: Gemte %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
da: Dette projekt blev ikke gemt, fordi det angivne filnavn ville overskrive et andet projekt.
    Forsøg venligst igen, og vælg et navn, der ikke er brugt.

en: %sSave Project "%s" As...
da: %sGem projekt "%s" som...

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
da:  Vil du overskrive projektet:
    "%s"?
    
     Hvis du vælger "Ja", overskrives
    "%s"
     projektet uigenkaldeligt.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
da: Advarsel om overskrivning af projekt

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
da: Projektet gemmes ikke, fordi det valgte projekt er åbent i et andet vindue.
    Forsøg venligst igen, og giv det et andet navn.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
da: %sEn kopi af projektet "%s" gemmes som...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
da: Når en kopi gemmes må det ikke overskrive et eksisterende projekt som er blevet gemt.
    Forsøg venligst igen, og vælg et originalt navn.

en: Error Saving Copy of Project
da: Fejl ved forsøg på at gemme kopi af projekt

en: Select one or more files
da: Vælg en eller flere filer

en: %s is already open in another window.
da: %s er allerede åbent i et andet vindue.

en: Error Opening Project
da: Fejl ved åbning af projekt

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
da: Du forsøger at åbne en automatisk oprettet sikkerhedskopifil.
    Det kan resultere i et alvorligt datatab.
    
    Åbn venligst den egentlige Audacity-projektfil i stedet.

en: Warning - Backup File Detected
da: Advarsel - sikkerhedskopifil fundet

en: Error Opening File
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
da: Filen kan være ufuldstændig eller ødelagt: 
    %s

en: Error Opening File or Project
da: Fejl ved åbning af fil eller projekt

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
da: Projektet ligger på et FAT-formatteret drev.
    Kopiér det til et andet drev for at kunne åbne det.

en: A channel of a stereo track was missing.
da: En kanal i et stereospor mangler.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
da: Dette projekt rummer stereospor med forskellig samplingshastighed pr. kanal.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
da: Dette projekt rummer stereospor med forskellige samplingsformater i kanalerne.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
da: Dette projekt rummer stereospor med indhold, der ikke er stillet på linje.

en: Project was recovered
da: Projektet blev gendannet

en: Recover
da: Gendan

en: Imported '%s'
da: Importerede "%s"

en: Import
da: Importér

en: Select stream(s) to import
da: Vælg strøm(me) der skal importeres

en: Importing %s
da: Importerer %s

en: Music Information Retrieval
da: Hent musikoplysninger

en: Analyzing imported audio
da: Analyserer importeret lyd

en: Failed to import project
da: Projektet kunne ikke importeres

en: Error Importing
da: Fejl ved import

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
da: Kan ikke importere AUP3-formatet. Brug i stedet Fil > Åbn

en: Compact Project
da: Komprimér projekt

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
da: Ved at komprimere dette projekt bliver der frigivet plads, fordi ubrugte bytes i filen fjernes.
    
    Der er %s ledig plads på disken, og dette projekt bruger i øjeblikket %s.
    
    Hvis du fortsætter, vil mulighederne for at fortryde/gendanne og indhold fra klippebordet blive fjernet, og du får ekstra diskplads på omkring %s.
    
    Ønsker du at fortsætte?

en: Compacted project file
da: Projektfilen blev komprimeret

en: Compact
da: Komprimér

en: [Project %02i]
da: [Projekt %02i]

en: Welcome to Audacity version %s
da: Velkommen til Audacity version %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
da: %sGem ændringer til %s?

en: Save project before closing?
da: Gem projekt inden lukning?

en: Disk space remaining for recording: %s
da: Resterende diskplads til optagelse: %s

en: Less than 1 minute
da: Mindre end 1 minut

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
da: %s og %s.

en: Horizontal Scrollbar
da: Vandret rullebjælke

en: Vertical Scrollbar
da: Lodret rullebjælke

en: No Effect
da: Ingen effekt

en: Get more effects...
da: Hent flere effekter...

en: Analyze
da: Analysér

en: %s (missing)
da: %s (mangler)

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
da: Effekt %d

en: Power
da: Tænd/sluk

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change settings for realtime effect %s on %s
da: Ændr indstillinger for realtidseffekten %s på %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change realtime effect %s on %s
da: Ændr realtidseffekten %s for %s

en: Replace effect
da: Erstat effekt

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
da: Fjernede %s fra %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
da: Fjern %s

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
da: Erstattede %s med %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
da: Erstatter %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Add effect
da: Tilføj effekt

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
da: Flyttede %s op ril %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
da: Flyttede %s ned til %s

en: Change effect order
da: Ændr på rækkefølgen af effekter

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
da: Tilføjede %s til %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Realtime effects
da: Realtidseffekter

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
da: Realtidseffekter for %s

en: Realtime Effects
da: Realtidseffekter

en: Watch video
da: Se video

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
da: Realtidseffekter ændrer ikke i grundprojektet og kan derfor altid ændres.

en: Master Effects
da: Mastereffekter

en: Applies to all tracks
da: Brug på alle spor

en: Position
da: Placering

en: Sound Activated Record
da: Lydaktiveret optagelse

en: Activation level (dB):
da: Aktiveringsniveau (db):

en: Spectral Data Control Panel
da: Spektrogram-kontrolpanel

en: Brush Tool
da: Penselværktøj

en: Spectral Brush
da: Spektrogrampensel

en: Brush radius
da: Penselradius

en: Custom brush size
da: Tilpas størrelse på pensel

en: Auto-select overtones (beta)
da: Vælg automatisk overtoner (beta)

en: Enable smart selection
da: Aktivér smart markering

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
da: Vælg den grundlæggende frekvens
    og slip musen

en: Spectra&l Selection Panel
da: Spektrogrammarkering

en: Applied effect to selection
da: Effekten blev anvendt på det markerede

en: Artist Name
da: Kunstner

en: Album Title
da: Titel på album

en: Track Number
da: Spornummer

en: Year
da: År

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
da: Brug piletasterne (eller Enter-tasten efter redigering) for at gå til andre felter.

en: Tag
da: Mærkat

en: Value
da: Indhold

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Remove
da: &Fjern

en: Genres
da: Genre

en: E&dit...
da: Re&digér...

en: Rese&t...
da: Nuls&til...

en: Template
da: Skabelon

en: &Load...
da: Ind&læs...

en: Set De&fault
da: Sæt som stan&dard

en: Edit Genres
da: Redigér genre

en: Unable to save genre file.
da: Kan ikke gemme genrefilen.

en: Reset Genres
da: Nulstil genre

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille genrelisten?

en: Unable to open genre file.
da: Kan ikke åbne genrefilen.

en: Load Metadata As:
da: Indlæs metadata som:

en: Error Loading Metadata
da: Fejl ved indlæsning af metadata

en: Save Metadata As:
da: Gem metadata som:

en: Error Saving Tags File
da: Fejl ved forsøg på at gemme mærkatfil

en: Edit Metadata Tags
da: Redigér metadatamærkater

en: Metadata Tags
da: Metadatamærkater

en: &Metadata Editor
da: Redigering af &metadata

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
da: Varighed

en: Audacity Timer Record
da: Tidsindstillet optagelse i Audacity

en: Save Timer Recording As
da: Gem tidsindstillet optagelse som

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
da: Det valgte filnavn kunne ikke bruges til
    tidsindstillet optagelse da dette ville overskrive et andet projekt.
    Forsøg venligst igen, og vælg et navn, der ikke er brugt.

en: Error Saving Timer Recording Project
da: Fejl ved forsøg på at gemme tidsindstillet optagelse-projekt

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
da: Varighed er nul. Intet vil blive optaget.

en: Error in Duration
da: Fejl i varighed

en: Automatic Save path is invalid.
da: Automatisk gem-sti er ugyldig.

en: Error in Automatic Save
da: Fejl i automatisk gem

en: Automatic Export path is invalid.
da: Automatisk eksport-sti er ugyldig.

en: Error in Automatic Export
da: Fejl i automatisk eksport

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
da: Du har måske ikke nok ledig diskplads til at fuldføre denne tidsindstillet optagelse, baseret på dine nuværende indstillinger.
    
    Vil du fortsætte?
    
    Planlagt varighed for optagelse:   %s
    Resterende optagelsestid på disk:   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
da: Advarsel om diskplads for tidsindstillet optagelse

en: Current Project
da: Nuværende projekt

en: Recording start:
da: Optagelsens start:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Recording end:
da: Optagelsens slutning:

en: Automatic Save enabled:
da: Automatisk gem aktiveret:

en: Automatic Export enabled:
da: Automatisk eksport aktiveret:

en: Action after Timer Recording:
da: Handling efter tidsindstillet optagelse:

en: Audacity Timer Record Progress
da: Forløb af tidsindstillet optagelse i Audacity

en: All audio is muted.
da: Al lyd er slået fra.

en: Timer Recording stopped.
da: Tidsindstillet optagelse stoppet.

en: Timer Recording completed.
da: Tidsindstillet optagelse fuldført.

en: %s
    
    Recording saved: %s
da: %s
    
    Optagelse gemt: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
da: %s
    
    Fejl ved forsøg på at gemme optagelse.

en: %s
    
    Recording exported: %s
da: %s
    
    Optagelse eksporteret: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
da: %s
    
    Fejl ved eksport af optagelse.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
da: %s
    
    '%s' er blevet annulleret p.g.a. fejlen(e) nævnt ovenfor.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
da: %s
    
    '%s' er blevet annulleret, eftersom optagelsen blev stoppet.

en: Timer Recording
da: Tidsindstillet optagelse

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
da: 099 t 060 m 060 s

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
da: 099 dage 024 t 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
da: Startdato og -tid

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date and Time
da: Slutdato og -tid

en: End Date
da: Slutdato

en: Automatic Save
da: Automatisk gem

en: Enable &Automatic Save?
da: Aktivér &automatisk gem?

en: Save Project As:
da: Gem projekt som:

en: Select...
da: Vælg...

en: Automatic Export
da: Automatisk eksport

en: Enable Automatic &Export?
da: Aktivér automatisk &eksport?

en: Export Project As:
da: Eksportér projekt som:

en: Options
da: Valgmuligheder

en: After Recording completes:
da: Når optagelse er fuldført:

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Exit Audacity
da: Afslut Audacity

en: Restart system
da: Genstart systemet

en: Shutdown system
da: Luk systemet

en: Waiting to start recording at:
da: Venter på at begynde optagelse ved:

en: Recording duration:
da: Optagelsens varighed:

en: Scheduled to stop at:
da: Planlagt til at stoppe ved:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
da: Tidsindstillet optagelse i Audacity - venter på at begynde

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
da: Optagelsen begynder om:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
da: %s i:

en: Recording Saved:
da: Optagelse gemt:

en: Recording Exported:
da: Optagelse eksporteret:

en: Audacity Timer Record - Waiting
da: Tidsindstillet optagelse i Audacity - venter

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
da: Tidsindstillet optagelse kan ikke bruges på mere end ét åbent projekt.
    
    Luk venligst de andre projekter og prøv igen.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
da: Tidsindstillet optagelse kan ikke bruges, når du har ændringer, som ikke er gemt.
    
    Gem venligst eller luk dette projektet og prøv igen.

en: &Timer Record...
da: &Tidsindstillet optagelse...

en: Export Audio
da: Eksportér lyd

en: Edit &Metadata...
da: Redigér &metadata...

en: Exported Tags
da: Eksporterede mærkater

en: Track Panel
da: Sporpanel

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
da: (Esc for at annullere)

en: TrackView
da: Visning af spor

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
da:  Lyd slået fra

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
da:  Solo

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
da:  Markeret

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
da:  Synkronisering låst

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
da: Spor %d

en:  Mute On
da:  Lyd slået fra

en:  Solo On
da:  Solo aktiveret

en:  Select On
da:  Markér aktiveret

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
da: Klik og træk for at justere den relative størrelse af stereospor, dobbeltklik for at gøre højderne ens

en: Click and drag to resize the track.
da: Klik og træk for at ændre størrelse på sporet.

en: Removed audio track(s)
da: Fjernede lydspor

en: Remove Track
da: Fjern spor

en: Removed track '%s'.
da: Fjernede spor '%s'.

en: Track Remove
da: Fjern spor

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
da: Flyttede "%s" øverst

en: Move Track to Top
da: Flyt spor øverst

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
da: Flyttede "%s" nederst

en: Move Track to Bottom
da: Flyt spor nederst

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
da: Flyttede "%s" op

en: Moved '%s' Down
da: Flyttede "%s" ned

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
da: Flyt spor op

en: Move Track Down
da: Flyt spor ned

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
da: Afspiller

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
da: Optager

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
da: Markering er for lille til at kunne bruge stemmenøgle.

en: Calibration Results
da: Resultater af kalibrering

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
da: Energi                  -- betyder: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
da: Signalændringer        -- betyder: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
da: Retningsændringer  -- betyder: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Calibration Complete
da: Kalibrering fuldført

en: Welcome to Audacity!
da: Velkommen til Audacity!

en: Try the new Audacity 4 Beta release
da: Afprøv den nye Audacity 4 i betaudgave

en: Test the Beta release
da: Afprøv betaudgaven

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
da: Gennemfør din opsætning af Audacity på netdrevet med audio.com

en: Get our free OpenVino AI tools
da: Hent vores gratis OpenVino AI-værktøjer

en: Soap Voice Cleaner: studio-quality voice-over sound
da: Soap Voice Cleaner: tale over lyd i studiekvalitet

en: Explore free plugins for sculpting your audio
da: Udforsk de gratis tilføjelsesprogrammer til at formgive din lyd

en: View free plugins
da: Se gratis tilføjelsesprogrammer

en: Help us decide the future of Audacity
da: Hjælp os med at afgøre Audacitys fremtid

en: Take part in survey
da: Deltag i undersøgelsen

en: View tutorials
da: Se vejledninger

en: Visit our forum
da: Besøg vores forum

en: &Don't show this again at start up
da: &Vis ikke dette igen ved opstart

en: FAIL
da: MISLYKKEDES

en: Batch Command
da: Batchkommando

en: %s is not a parameter accepted by %s
da: %s er ikke en parameter som accepteres af %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
da: Ugyldig værdi for parameter '%s': skulle være %s

en: Compare Audio
da: Sammenlign lyd

en: Threshold:
da: Tærskel:

en: Compare Audio...
da: Sammenlign lyd...

en: Compares a range on two tracks.
da: Sammenligner et område på to spor.

en: Delay time (seconds):
da: Forsinkelsestid (sekunder):

en: Decay factor:
da: Udklingningsfaktor:

en: Does the demo action.
da: Udfører demohandlingen.

en: Drag
da: Træk

en: Track 0
da: Spor 0

en: Track 1
da: Spor 1

en: Window Name:
da: Vinduesnavn:

en: From X:
da: Fra x:

en: From Y:
da: Fra y:

en: To X:
da: Til x:

en: To Y:
da: Til y:

en: Relative To:
da: Relativ til:

en: Move Mouse...
da: Flyt mus...

en: Drags mouse from one place to another.
da: Trækker musen fra et sted til et andet.

en: Get Info
da: Hent info

en: Commands
da: Kommandoer

en: Menus
da: Menuer

en: Preferences
da: Indstillinger

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
da: Spor

en: Clips
da: Klip

en: Envelopes
da: Niveauer

en: Boxes
da: Bokse

en: Selection
da: Markering

en: Brief
da: Kort

en: Get Info...
da: Hent info...

en: Gets information in JSON format.
da: Henter information i JSON-format.

en: Get Track Info
da: Hent sporinfo

en: Types:
da: Typer:

en: Gets track values as JSON.
da: Henter sporværdier som JSON.

en: Comment
da: Kommentar

en: Help...
da: Hjælp...

en: Gives help on a command.
da: Giver hjælp til en kommando.

en: For comments in a macro.
da: Til kommentarer i en makro.

en: Import2
da: Importér2

en: File Name:
da: Filnavn:

en: Export2
da: Eksportér2

en: Number of Channels:
da: Antal kanaler:

en: Import...
da: Importér...

en: Export...
da: Eksportér...

en: Imports from a file.
da: Importerer fra en fil.

en: Exports to a file.
da: Eksporterer til en fil.

en: Builtin Commands
da: Indbyggede kommandoer

en: Provides builtin commands to Audacity
da: Leverer indbyggede kommandoer til Audacity

en: Unknown built-in command name
da: Ukendt navn for indbygget kommando

en: Text:
da: Tekst:

en: Message...
da: Meddelelse...

en: Echos a message.
da: Udskriver en meddelelse.

en: Open Project2
da: Åbn projekt2

en: Add to History
da: Tilføj til historik

en: Save Project2
da: Gem projekt2

en: Save Copy
da: Gem en kopi

en: Save Log
da: Gem loggen

en: Clear Log
da: Ryd loggen

en: Open Project...
da: Åbn projekt...

en: Save Project...
da: Gem projekt...

en: Opens a project.
da: Åbner et projekt.

en: Saves a project.
da: Gemmer et projekt.

en: Saves a copy of current project.
da: Gemmer en kopi af det nuværende projekt.

en: Saves the log contents.
da: Gemmer indholdet af loggen.

en: Clears the log contents.
da: Rydder indholdet af loggen.

en: Get Preference
da: Hent indstilling

en: Name:
da: Navn:

en: Set Preference
da: Angiv indstilling

en: Value:
da: Værdi:

en: Reload
da: Genindlæs

en: Get Preference...
da: Hent indstilling...

en: Set Preference...
da: Angiv indstilling...

en: Gets the value of a single preference.
da: Henter værdien af en enkelt indstilling.

en: Sets the value of a single preference.
da: Sætter værdien af en enkelt indstilling.

en: Select Time
da: Vælg tid

en: Project Start
da: Projektets begyndelse

en: Project
da: Projekt

en: Project End
da: Projektets slutning

en: Selection Start
da: Markeringens begyndelse

en: Selection End
da: Markeringens slutning

en: Start Time:
da: Starttid:

en: End Time:
da: Sluttid:

en: Select Frequencies
da: Vælg frekvenser

en: High:
da: Høj:

en: Low:
da: Lav:

en: Select Tracks
da: Vælg spor

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
da: Sæt

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: First Track:
da: Første spor:

en: Track Count:
da: Sportælling:

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Select Time...
da: Vælg tid...

en: Select Frequencies...
da: Vælg frekvenser...

en: Select Tracks...
da: Vælg spor...

en: Selects a time range.
da: Vælger et tidsområde.

en: Selects a frequency range.
da: Vælger et frekvensområde.

en: Selects a range of tracks.
da: Vælger et område af spor.

en: Selects Audio.
da: Vælger lyd.

en: Set Clip
da: Sæt klip

en: Color 0
da: Farve 0

en: Color 1
da: Farve 1

en: Color 2
da: Farve 2

en: Color 3
da: Farve 3

en: Unnamed
da: Unavngiven

en: At:
da: Ved:

en: Color:
da: Farve:

en: Start:
da: Begyndelse:

en: Set Clip...
da: Angiv klip...

en: Sets various values for a clip.
da: Sætter diverse værdier for et klip.

en: Set Envelope
da: Sæt niveau

en: Time:
da: Tid:

en: Delete
da: Slet

en: Edited Envelope
da: Redigeret niveau

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
da: Niveau

en: Set Envelope...
da: Angiv niveau...

en: Sets an envelope point position.
da: Sætter et niveaupunkts placering.

en: Set Label
da: Sæt etiket

en: Label Index
da: Etiketindeks

en: End:
da: Slutning:

en: Selected
da: Markeret

en: Edited Label
da: Redigeret etiket

en: Set Label...
da: Angiv etikette...

en: Sets various values for a label.
da: Sætter diverse værdier for en etiket.

en: Set Project
da: Sæt projekt

en: Rate:
da: Hastighed:

en: Resize:
da: Ændr størrelse:

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Set Project...
da: Angiv projekt...

en: Sets various values for a project.
da: Sætter diverse værdier for et projekt.

en: Set Track Status
da: Sæt sporets status

en: Focused
da: Fokuseret

en: Set Track Audio
da: Sæt sporets lyd

en: Volume:
da: Lydstyrke:

en: Pan:
da: Balance:

en: Set Track Visuals
da: Sæt sporets grafik

en: Reset
da: Nulstil

en: Times 2
da: Gange 2

en: HalfWave
da: Halvbølge

en: Display:
da: Visning:

en: Scale:
da: Skala:

en: VZoom Top:
da: VZoom øverst:

en: VZoom Bottom:
da: VZoom nederst:

en: Use Spectral Prefs
da: Brug Spektrumindstillinger

en: Spectral Select
da: Spektrummarkering

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me:
da: Far&vevalg:

en: Set Track
da: Sæt spor

en: Set Track Status...
da: Sæt sporets status...

en: Set Track Audio...
da: Sæt sporets lyd...

en: Set Track Visuals...
da: Sæt sporets grafik...

en: Set Track...
da: Angiv spor...

en: Sets various values for a track.
da: Sætter diverse værdier for et spor.

en: Long Message
da: Lang meddelelse

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
da: Øger eller mindsker lydstyrken på den markerede lyd

en: &Amplification (dB):
da: &Forstærkning (dB):

en: Amplification dB
da: Forstærkning dB

en: &New Peak Amplitude (dB):
da: &Ny spidspunktsamplitude (dB):

en: Allo&w clipping
da: Tillad &klipning

en: Duck &amount:
da: Dybde på dyk:

en: Ma&ximum pause:
da: &Maksimumpause:

en: Outer fade &down length:
da: Længde på ydre &udtoning:

en: Outer fade &up length:
da: Længde på ydre &optoning:

en: Inner fade d&own length:
da: Længde på indre u&dtoning:

en: Inner &fade up length:
da: Længde på indre o&ptoning:

en: &Threshold:
da: &Tærskel:

en: Preview not available
da: Forhåndslytning ikke tilgængelig

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Export Effect Parameters
da: Eksportér effektparametre

en: Import Effect Parameters
da: Importér effektparametre

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
da: %s: er ikke en gyldig fil med forudindstillinger.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
da: %s: er til en anden effekt, generator eller analyse.

en: Tone controls
da: Tonestyring

en: Bass (dB):
da: Bas (dB):

en: Ba&ss (dB):
da: Ba&s (dB):

en: Bass
da: Bas

en: &Treble (dB):
da: Diskan&t (dB):

en: Treble
da: Diskant

en: &Volume (dB):
da: &Lydstyrke (dB):

en: &Link Volume control to Tone controls
da: &Sammenkæd lydstyrke- og tonestyring

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
da: Anslået starttonehøjde: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
da: Tonehøjde

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
da: fra

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
da: &fra

en: from Octave
da: fra oktav

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
da: til

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
da: &til

en: to Octave
da: til oktav

en: Semitones (half-steps)
da: Halvtoner (halve trin)

en: &Semitones (half-steps):
da: &Halvtoner (halve trin):

en: Frequency
da: Frekvens

en: from (Hz)
da: fra (Hz)

en: f&rom
da: &fra

en: to (Hz)
da: til (Hz)

en: t&o
da: &til

en: Percent C&hange:
da: Ændring i &procent:

en: Percent Change
da: Ændring i procent

en: &Use high quality stretching (slow)
da: Br&ug strækning i høj kvalitet (langsom)

en: &Speed Multiplier:
da: &Hastighedsforøgelse:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
da: Standard vinylplade omdrejn./min.:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
da: Fra o/min

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
da: &fra

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
da: Til o/min

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
da: &til

en: Selection Length
da: Markeringens varighed

en: C&urrent Length:
da: &Nuværende varighed:

en: Current length of selection.
da: Nuværende længde på markeringen.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
da: fra

en: &New Length:
da: &Ny varighed:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
da: til

en: Beats per minute
da: Taktslag i minuttet

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
da: Taktslag i minuttet, fra

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
da: &fra

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
da: Taktslag i minuttet, til

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
da: &til

en: Length (seconds)
da: Længde (sekunder)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
da: fra

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
da: &til

en: Length in seconds from %s, to
da: Længde i sekunder fra %s, til

en: &Threshold (lower is more sensitive):
da: &Tærskel (lavere er mere følsom):

en: Threshold
da: Tærskel

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
da: Max. bredde på &spids (højere er mere følsom):

en: Max Spike Width
da: Max. bredde på spids

en: Compressor
da: Kompressor

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
da: Reducerer "det dynamiske område" eller forskellene mellem kraftige og stille dele.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
da: Kontrastanalyse måler den gennemsnitlige forskel i lydstyrke mellem to lydmarkeringer.

note: i18n-hint noun
en: End
da: Slutning

en: Volume
da: Lydstyrke

en: &Foreground:
da: &Forgrund:

en: Foreground start time
da: Starttid, forgrund

en: Foreground end time
da: Forgrundens sluttid

en: &Measure selection
da: &Mål markering

en: &Background:
da: &Baggrund:

en: Background start time
da: Starttid, baggrund

en: Background end time
da: Sluttid, baggrund

en: Mea&sure selection
da: Må&l markering

en: Result
da: Resultat

en: Co&ntrast Result:
da: Ko&ntrastresultat:

en: R&eset
da: N&ulstil

en: &Difference:
da: &Forskel:

en: &Help
da: &Hjælp

en: zero
da: nul

en: indeterminate
da: ubestemt

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
da: Uendelig dB-forskel

en: Difference is indeterminate.
da: Forskel kan ikke bestemmes.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
da: Forskel = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
da: Forskel = uendelig RMS dB.

en: Foreground level too high
da: Forgrundsniveau for højt

en: Background level too high
da: Baggrundsniveau for højt

en: Background higher than foreground
da: Baggrund højere end forgrund

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
da: WCAG2 bestået

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
da: WCAG2 ikke bestået

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
da: Nuværende forskel

en: Measured foreground level
da: Målt niveau for forgrund

en: No foreground measured
da: Ingen forgrund blev målt

en: Foreground not yet measured
da: Forgrund endnu ikke målt

en: Measured background level
da: Målt niveau for baggrund

en: No background measured
da: Ingen baggrund blev målt

en: Background not yet measured
da: Baggrund endnu ikke målt

en: Export Contrast Result As:
da: Eksportér kontrastresultater som:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
da: Resultater af WCAG 2.0 succeskriterier 1.4.7-kontrast

en: Filename = %s.
da: Filnavn = %s.

en: Foreground
da: Forgrund

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
da: Tid begyndte = %2d time(r), %2d minut(ter), %.2f sekunder.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
da: Tid sluttede = %2d time(r), %2d minut(ter), %.2f sekunder.

en: Background
da: Baggrund

en: Results
da: Resultater

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
da: Succeskriterier 1.4.7 ved WCAG 2.0: bestået

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
da: Succeskriterier 1.4.7. ved WCAG 2.0: ikke bestået

en: Data gathered
da: Data indsamlet

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
da: %d. %s %02d %02dt %02dm %02ds

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
da: Kontrastanalyse (i overensstemmelse med WCAG 2-standarden)

en: Contrast...
da: Kontrast...

en: Upper Threshold
da: Øvre tærskel

en: Noise Floor
da: Grundstøj

en: Number of repeats
da: Antal gentagelser

en: Distortion type:
da: Forvrængningstype:

en: DC blocking filter
da: Blokeringsfilter for jævnstrøm

en: Threshold controls
da: Tærskelstyring

en: Parameter controls
da: Parameterstyring

en: Clipping level
da: Klipningsniveau

en: Make-up Gain
da: Korrigeret forstærkning

en: Clipping threshold
da: Klipningstærskel

en: Hardness
da: Hårdhed

en: Distortion amount
da: Forvrængningsmængde

en: Output level
da: Outputniveau

en: Repeat processing
da: Gentag bearbejdning

en: Harmonic brightness
da: Harmonisk lysning

en: Levelling fine adjustment
da: Finjustering af udjævning

en: Degree of Levelling
da: Grad af udjævning

en: dB Limit
da: dB-grænse

en: Wet level
da: Vådniveau

en: Residual level
da: Restniveau

en: (Not Used):
da: (ikke brugt):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
da: (-100 til 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
da: (-80 til -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
da: (0 til 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
da: (0 til 5):

en: DTMF &sequence:
da: DTMF-&sekvens:

en: &Duration:
da: &Varighed:

en: &Tone/silence ratio:
da: &Tone/stilhed-forhold:

en: Duty cycle:
da: Arbejdscyklus:

en: Tone duration:
da: Tonens varighed:

en: Silence duration:
da: Stilhedens varighed:

note: i18n-hint: show input on a graph
en: Show input
da: Vis input

en: A&ctual compression
da: Aktuel &komprimering

note: i18n-hint: show actual compression on a graph
en: Show actual compression
da: Vis aktuel komprimering

en: Tar&get compression
da: Komprimering af mål

note: i18n-hint: show target compression on a graph
en: Show target compression
da: Vis komprimering af mål

en: Compression curve
da: Komprimeringskurve

en: Smoothing
da: Udjævning

en: &Threshold (dB)
da: &Tærskelniveau (dB)

en: &Make-up gain (dB)
da: Ko&rrigeret forstærkning (dB)

en: &Make-up target (dB)
da: &Korrigeret mål (dB):

en: Knee &width (dB)
da: 'Knæ'-bredde (dB)

en: Rati&o:
da: F&orhold:

en: Attac&k (ms)
da: Ansla&g (ms)

en: &Release (ms)
da: &Udklingningstid (ms)

en: Actual Compression
da: Aktuel komprimering

en: Target Compression
da: Komprimering af mål

en: awaiting playback
da: afventer afspilning

en: &Delay time (seconds):
da: &Forsinkelsestid (sekunder):

en: D&ecay factor:
da: &Udklingningsfaktor:

en: Select Preset
da: Vælg forudindstilling

en: &Preset:
da: &Forudindstilling:

en: User Presets
da: Brugerforudindstillinger

en: Factory Presets
da: Fabriksforudindstilling

en: Current Settings
da: Nuværende indstillinger

en: Factory Defaults
da: Standard fabriksindstillinger

en: Preparing preview
da: Forbereder forhåndslytning

en: Previewing
da: Forhåndslytter

en: &Generate
da: &Generér

en: Manage presets and options
da: Håndtér forudindstillinger og valgmuligheder

en: Presets && settings
da: Forudinstillinger og indstillinger

en: Preview effect
da: Forhåndslyt effekt

en: &Apply
da: &Anvend

en: Save Preset...
da: Gem forudindstilling...

en: Defaults
da: Standarder

en: Options...
da: Valgmuligheder...

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Vendor: %s
da: Leverandør: %s

en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: About
da: Om

en: Are you sure you want to delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette "%s"?

en: Preset name:
da: Forudindstillingsnavn:

en: You must specify a name
da: Du skal angive et navn

en: Preset already exists.
    
    Replace?
da: Forudindstilling findes allerede.
    
    Erstat?

en: Filter Curve EQ
da: Filterkurve-EQ

en: Graphic EQ
da: Grafisk EQ

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
da: Benchmarktider:
    Original: %s
    Standardsegmenteret: %s
    Standardtrådet: %s
    SSE: %s
    SSE-trådet: %s

en: Manage Curves List
da: Håndtér liste over kurser

en: Manage Curves
da: Håndtér kurver

en: &Curves
da: &Kurver

en: Curve Name
da: Navn på kurve

en: D&elete...
da: Sl&et...

en: &Get More...
da: &Hent flere...

en: De&faults
da: St&andarder

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
da: Omdøb 'unavngiven' for at gemme en ny post.
    'OK' gemmer alle ændringer, 'Annullér' gør ikke.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
da: 'unavngiven' vil altid stå i bunden af listen

en: 'unnamed' is special
da: 'unavngiven' er speciel

en: Rename '%s' to...
da: Omdøb "%s" til...

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Rename '%s'
da: Omdøb "%s"

en: Name is the same as the original one
da: Navnet er identisk med det oprindelige

en: Same name
da: Samme navn

en: Overwrite existing curve '%s'?
da: Overskriv eksisterende kurve "%s"?

en: Curve exists
da: Kurve findes allerede

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
da: Du kan ikke slette kurven 'unavngiven'.

en: Can't delete 'unnamed'
da: Kan ikke slette 'unavngiven'

en: Delete '%s'?
da: Slet "%s"?

en: Delete %d items?
da: Slet %d elementer?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
da: Du kan ikke slette kurven 'unavngiven', den er speciel.

en: Choose an EQ curve file
da: Vælg en equaliserkurve-fil

en: Export EQ curves as...
da: Eksportér equaliserkurver som...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
da: Du kan ikke eksportere kurven 'unavngiven', den er speciel.

en: Cannot Export 'unnamed'
da: Kan ikke eksportere 'unavngiven'

en: %d curves exported to %s
da: %d kurver eksporteret til %s

en: Curves exported
da: Kurver eksporteret

en: No curves exported
da: Ingen kurver eksporteret

en: Max dB
da: Max. dB

en: Min dB
da: Min. dB

en: &EQ Type:
da: &EQ-type:

en: Draw Curves
da: Tegn kurver

en: &Draw
da: &Tegn

en: &Graphic
da: &Grafisk

en: Interpolation type
da: Interpolationstype

en: Linear Frequency Scale
da: Lineær frekvensskala

en: Li&near Frequency Scale
da: Li&neær frekvensskala

en: Length of &Filter:
da: Længde på &filter:

en: Length of Filter
da: Længde på filter

en: &Select Curve:
da: Vælg &kurve:

en: Select Curve
da: Vælg kurve

en: S&ave/Manage Curves...
da: G&em/håndtér kurver...

en: Fla&tten
da: F&ladgør

en: &Invert
da: &Invertér

en: Show grid lines
da: Vis gitterlinjer

en: Show g&rid lines
da: Vis gitte&rlinjer

en: &Start threshold (samples):
da: &Starttærskel (datapunkter):

en: St&op threshold (samples):
da: S&toptærskel (datapunkter):

en: %.2f secs
da: %.2f sekunder

en: %.1f secs
da: %.1f sekunder

en: Ratio %.0f to 1
da: Forhold %.0f til 1

en: Ratio %.1f to 1
da: Forhold %.1f til 1

en: &Noise Floor:
da: &Grundstøj:

en: &Ratio:
da: &Forhold:

en: Ratio
da: Forhold

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
da: &Anslagstid:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
da: Anslagstid

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
da: &Udklingningstid:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
da: Udklingningstid

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
da: &Korrigér forstærkning til 0 dB efter komprimering

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
da: &Komprimér ud fra spidspunkter

en: Threshold %d dB
da: Grænse %d dB

en: Noise Floor %d dB
da: Grundstøj %d dB

en: Attack Time %.2f secs
da: Anslagstid %.2f sekunder

en: Release Time %.1f secs
da: Udklingningstid %.1f sekunder

en: Limiter
da: Begrænser

en: Augments loudness while minimizing distortion.
da: Forøger styrke og minimerer forvrængning.

en: perceived loudness
da: opfattet lydstyrke

en: RMS
da: Effektiv værdi (RMS)

en: &Normalize
da: &Normalisér

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
da: LUFS-måling

en: RMS dB
da: Effektiv værdi (RMS) i dB

en: Normalize &stereo channels independently
da: Normalisér &stereokanalerne hver for sig

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
da: &Behandl mono som dobbelt mono (anbefales)

en: (Maximum 0dB)
da: (maksimum 0 dB)

en: &Noise type:
da: &Støjtype:

en: &Noise reduction (dB):
da: Støjreduktio&n (dB):

en: Noise reduction
da: Støjreduktion

en: &Sensitivity:
da: Føl&somhed:

en: Sensitivity
da: Følsomhed

en: Attac&k time (secs):
da: Rea&ktionstid (sekunder):

en: Attack time
da: Reaktionstid

en: R&elease time (secs):
da: Forsink&elsestid (sekunder):

en: Release time
da: Frakoblingstid

en: &Frequency smoothing (bands):
da: &Frekvensudjævning (bånd):

en: Frequency smoothing
da: Frekvensudjævning

en: Sensiti&vity (dB):
da: &Følsomhed (dB):

en: Old Sensitivity
da: Gammel følsomhed

en: Step 1
da: Trin 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
da: Markér nogle få sekunder kun med støj, så Audacity ved, hvad der skal bortfiltreres.
    Klik derefter på Hent støjprofil:

en: &Get Noise Profile
da: &Hent støjprofil

en: Step 2
da: Trin 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
da: Markér al den lyd, som du ønsker filtreret. Vælg, hvor megen støj du ønsker filtreret bort.
    Klik så på 'OK' for at reducere støjen.

en: Noise:
da: Støj:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
da: Re&ducér

en: &Isolate
da: &Isolér

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
da: &Rest

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: &Window types:
da: &Vinduestyper:

en: Window si&ze:
da: Vindues&størrelse:

en: 2048 (default)
da: 2048 (standard)

en: S&teps per window:
da: &Trin pr. vindue:

en: 4 (default)
da: 4 (standard)

en: Discrimination &method:
da: Diskrimerings&metode:

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
da: &Fjern jævnstrømsforskydning (centrér på 0,0 lodret)

en: &Normalize peak amplitude to
da: &Normalisér spidspunktsamplitude til

en: Peak amplitude dB
da: Spidspunktsamplitude dB

en: N&ormalize stereo channels independently
da: N&ormalisér stereokanalerne hver for sig

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
da: &Forlængelsesfaktor:

en: &Time Resolution (seconds):
da: &Tidsopløsning (sekunder):

en: &Stages:
da: &Trin:

en: Stages
da: Trin

en: &Dry/Wet:
da: &Tør/våd:

en: Dry Wet
da: Tør våd

en: LFO Freq&uency (Hz):
da: &LFO-frekvens (Hz):

en: LFO frequency in hertz
da: LFO-frekvens i hertz

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
da: LFO-&startfase (grader):

en: LFO start phase in degrees
da: LFO-startfase i grader

en: Dept&h:
da: &Dybde:

en: Depth in percent
da: Dybde i procent

en: Feedbac&k (%):
da: &Feedback (%):

en: Feedback in percent
da: Feedback i procent

en: &Output gain (dB):
da: &Outputforstærkning (dB):

en: Output gain (dB)
da: Outputforstærkning (dB)

en: &Number of repeats to add:
da: Antal &gentagelser som skal tilføjes:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
da: Varighed af nuværende markering: dd:tt:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
da: Varighed af ny markering: dd:tt:mm:ss

en: Current selection length: %s
da: Varighed af nuværende markering: %s

en: New selection length: %s
da: Ny markeringslængde: %s

en: Warning: No repeats.
da: Advarsel: ingen gentagelser.

en: &Room Size (%):
da: &Rumstørrelse (%):

en: &Pre-delay (ms):
da: For&sinkelsestid (millisekunder):

en: Rever&berance (%):
da: Efter&klang (%):

en: Da&mping (%):
da: Dæ&mpning (%):

en: Tone &Low (%):
da: Klang, &lav (%):

en: Tone &High (%):
da: Klang, &høj (%):

en: Wet &Gain (dB):
da: &Våd forstærkning (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
da: T&ør forstærkning (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
da: Ste&reobredde (%):

en: Wet O&nly
da: Ku&n våd

en: &Filter Type:
da: &Filtertype:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
da: &Rækkefølge:

en: &Passband Ripple:
da: &Rippelspænding på båndpas:

en: Passband Ripple (dB)
da: Rippelspænding på båndpas (dB)

en: &Subtype:
da: Under&type:

en: Cutoff (Hz)
da: Beskæring (Hz)

en: C&utoff:
da: Besk&æring:

en: Minimum S&topband Attenuation:
da: Minimum s&topbåndsdæmpning:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
da: Minimum s&topbåndsdæmpning (dB)

en: Align MIDI to Audio
da: Synkronisér MIDI med lyd

en: Frame Period:
da: Rammeperiode:

en: Frame Period
da: Rammeperiode

en: Window Size:
da: Vinduesstørrelse:

en: Window Size
da: Vinduesstørrelse

en: Force Final Alignment
da: Gennemtving endelig justering

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
da: Ignorer stilhed ved begyndelserne og slutningerne

en: Silence Threshold:
da: Stilhedstærskel:

en: Silence Threshold
da: Stilhedstærskel

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
da: Forhåndsudjævningsvarighed:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
da: Forhåndsudjævningsvarighed

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
da: Sluttid:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
da: Sluttid

en: Smooth Time:
da: Udjævningsvarighed:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
da: Udjævningsvarighed

en: Use Defaults
da: Brug standarder

en: Restore Defaults
da: Genskab standarder

en: Initial Tempo Change (%)
da: Indledende temposkift (%)

en: Final Tempo Change (%)
da: Afsluttende temposkift (%)

en: Initial Pitch Shift
da: Tonehøjdeskift ved begyndelse

en: (&semitones) [-12 to 12]:
da: (&halvtoner) [-12 til 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
da: (%) [-50 til 100]:

en: Final Pitch Shift
da: Tonehøjdeskift ved slutning

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
da: (h&alvtoner) [-12 til 12]:

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
da: Genererer en stigende eller faldende tone fra en af fire typer

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
da: Genererer en konstant frekvenstone fra en af fire typer

en: &Waveform:
da: &Bølgeform:

en: &Frequency (Hz):
da: &Frekvens (Hz):

en: Frequency Hertz Start
da: Frekvens i hertz ved begyndelse

en: Frequency Hertz End
da: Frekvens i hertz ved slutning

en: Amplitude Start
da: Amplitude ved begyndelse

en: Amplitude End
da: Amplitude ved slutning

en: I&nterpolation:
da: &Interpolation:

en: Detect Silence
da: Find stilhed

en: Tr&uncate to:
da: &Afkort til:

en: C&ompress to:
da: &Komprimér til:

en: Trunc&ate tracks independently
da: &Afkort spor hver for sig

en: Truncate Location
da: Afkort placering:

en: Remove silence from &beginning
da: Fjern stilhed i &begyndelsen

en: Remove silence from &middle
da: Fjern stilhed i &midten

en: Remove silence from &end
da: Fjern stilhed i slutning&en

en: At least one location option must be selected.
    
    Please select at least one of:
    * Remove silence from beginning
    * Remove silence from middle
    * Remove silence from end
da: Der skal vælges mindst én placering.
    
    Vælg mindst en af disse muligheder:
    * Fjern stilhed i begyndelsen
    * Fjern stilhed i midten
    * Fjern stilhed i slutningen

en: Save VST Preset As:
da: Gem VST-forudindstilling som:

en: Standard VST bank file
da: Standard VST-bankfil

en: Standard VST program file
da: Standard VST-programfil

en: Audacity VST preset file
da: Audacity VST-forudindstillingsfil

en: Unrecognized file extension.
da: Ukendt filtype.

en: Load VST Preset:
da: Indlæs VST-forudindstilling:

en: VST preset files
da: VST-forudindstillingsfiler

en: Unable to load presets file.
da: Kan ikke indlæse fil med forudindstillinger.

en: VST Effect Options
da: Valgmuligheder for VST-effekt

en: Buffer Size
da: Bufferstørrelse

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
da: Bufferstørrelsen styrer antallet af datapunkter som sendes til effekten ved hver gennemgang. Mindre værdi giver en langsommere bearbejdning, og nogle effekter kræver 8192 datapunkter eller mindre for at virke ordentligt. De fleste effekter kan dog acceptere store buffere som vil reducere bearbejdningstidsen markant.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
da: &Bufferstørrelse (8 til 1.048.576 datapunkter):

en: Latency Compensation
da: Korrektion for forsinkelse

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
da: Som del af deres bearbejdning returnerer nogle VST-effekter deres lyd forsinket til Audacity. Når der ikke kompenseres for denne forsinkelse, så kan det være du bemærker små stilheder som er blevet indsat i lyden. Når valgmuligheden aktiveres, så kompenseres der for det, men det virker måske ikke for alle VST-effekter.

en: Enable &compensation
da: Aktivér &kompensering

en: Graphical Mode
da: Grafisktilstand

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
da: De fleste VST-effekter har en grafisk brugerflade til indstilling af parameterværdier. Der findes også en grundlæggende metode kun til tekst. Åbn effekten igen for at det skal træde i kraft.

en: Enable &graphical interface
da: Aktivér &grafisk brugerflade

en: Save VST3 Preset As:
da: Gem VST3-forudindstilling som:

en: VST3 preset file
da: VST3-forudindstillingsfil

en: Load VST3 preset:
da: Indlæs VST3-forudindstilling:

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
da: Som del af deres bearbejdning returnerer nogle VST3-effekter lyden forsinket til Audacity. Når der ikke kompenseres for denne forsinkelse, kan der opstå små stilheder, som er blevet indsat i lyden. Når valgmuligheden aktiveres, kompenseres der for det, men det virker måske ikke for alle VST3-effekter.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
da: De fleste VST3-effekter har en grafisk brugerflade til indstilling af parameterværdier. Der findes også en grundlæggende metode kun til tekst. Åbn effekten igen, for at det skal træde i kraft.

en: Dept&h (%):
da: &Dybde (%):

en: Reso&nance:
da: &Resonans:

en: Resonance
da: Resonans

en: Wah Frequency Offse&t (%):
da: Wah-frekvens&offset (%):

en: Wah frequency offset in percent
da: Wah-frekvensoffset i procent

en: Export Audio Unit Preset As %s:
da: Eksportér lydenhedens forudindstilling som %s:

en: Standard Audio Unit preset file
da: Standardfil for lydenhedens forudindstilling

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
da: Kunne ikke eksportere forudindstillingen "%s"
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
da: Eksportér forudindstillinger for lydenhed

en: Import Audio Unit Preset As %s:
da: Importér lydenhedens forudindstilling som %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
da: Kunne ikke importere forudindstilling "%s"
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
da: Importér lydenhedens forudindstillinger

en: Audio Unit Effect Options
da: Valgmuligheder for lydenhedseffekt

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
da: Som del af deres bearbejdning returnerer nogle lydenhedseffekter deres lyd forsinket til Audacity. Når der ikke kompenseres for denne forsinkelse, så kan det være du bemærker små stilheder som er blevet indsat i lyden. Når valgmuligheden aktiveres, så kompenseres der for det, men det virker måske ikke for alle lydenhedseffekter.

en: User Interface
da: Brugerflade

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
da: Vælg "Fuld" for at bruge den grafiske brugerflade hvis lydenheden har en. Vælg "Generisk" for at bruge systemets generiske brugerflade. Vælg "Enkel" for en grundlæggende brugerflade kun med tekst. Åbn effekten igen for at det skal træde i kraft.

en: Select &interface
da: &Vælg grænseflade

en: Full
da: Fuld

en: Generic
da: Generisk

en: Basic
da: Enkel

en: Effect Output
da: Effektoutput

en: LADSPA Effect Options
da: Valgmuligheder for LADSPA-effekt

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
da: Som del af deres bearbejdning returnerer nogle LADSPA-effekter deres lyd forsinket til Audacity. Når der ikke kompenseres for denne forsinkelse, så kan det være du bemærker små stilheder som er blevet indsat i lyden. Når valgmuligheden aktiveres, så kompenseres der for det, men det virker måske ikke for alle LADSPA-effekter.

en: Couldn't instantiate effect
da: Kunne ikke instantiere effekt

en: LV2 Effect Settings
da: LV2-effektindstillinger

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
da: &Bufferstørrelse (8 til %d) datapunkter:

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
da: Som del af deres bearbejdning returnerer nogle LV2-effekter deres lyd forsinket til Audacity. Når der ikke kompenseres for denne forsinkelse, så kan det være du bemærker små stilheder som er blevet indsat i lyden. Når indstillingen aktiveres, så kompenseres der for det, men det virker måske ikke for alle LV2-effekter.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
da: LV2-effekter kan have en grafisk brugerflade til indstilling af parameterværdier. Der findes også en grundlæggende metode kun til tekst. Åbn effekten igen for at det skal træde i kraft.

en: "%s" is not a valid file path.
da: "%s" er ikke en gyldig filsti.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
da: Uoverensstemmende citationstegn i
    %s

en: Enter Nyquist Command:
da: Indtast Nyquist-kommando:

en: &Load
da: Ind&læs

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
da: Nyquist-scripts

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
da: Lisp-scripts

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
da: Det nuværende program er blevet ændret.
    Forkast ændringerne?

en: File could not be loaded
da: Filen kunne ikke indlæses

en: File could not be saved
da: Filen kunne ikke gemmes

en: Value range:
    %s to %s
da: Værdiområde:
    %s til %s

en: Value Error
da: Værdifejl

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Save file as
da: Gem fil som

en: Debug Output:
da: Fejlfindingsoutput:

en: Vamp Effects
da: Vamp-effekter

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
da: Leverer understøttelse af Vamp-effekter i Audacity

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
da: Beklager, kunne ikke indlæse Vamp-plugin.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
da: Beklager, Vamp-plugin kunne ikke initiere.

en: Plugin Settings
da: Pluginindstillinger

en: Entire &Project
da: Hele &projektet

en: M&ultiple Files
da: Flere filer

en: Curren&t Selection
da: Ak&tuel markering

en: Using Label/Track Name
da: Brug etiket-/spornavn

en: Numbering before Label/Track Name
da: Nummerering før etiket-/spornavn

en: Numbering after File name prefix
da: Nummerering efter filnavnet

en: Export Range:
da: Eksportér:

en: Export entire project
da: Eksportér hele projektet

en: Export multiple files
da: Eksportér flere filer

en: Export current selection
da: Eksportér aktuel markering

en: Trim blank space before first clip
da: Fjern tom plads før første klip

en: Split files based on:
da: Opdel filer ud fra:

en: Include audio before first label
da: Medtag lyd inden første etiket

en: Name files:
da: Navngiv filer:

en: File name prefix:
da: Filnavnet:

en: Overwrite existing files
da: Overskriv eksisterende filer

en: &Export
da: &Eksportér

en: Unable to create destination folder
da: Det er ikke muligt at oprette destinationsmappen

en: Successfully exported the following %lld file(s).
da: Følgende %lld-fil(er) blev eksporteret.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
da: Noget gik galt efter eksportering af de følgende %lld-fil(er).

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
da: Eksport annulleret efter eksportering af de følgende %lld-fil(er).

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
da: Eksport standset efter eksportering af de følgende %lld-fil(er).

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
da: Noget gik galt efter eksportering af de følgende %lld-fil(er).

en: A file named "%s" already exists. Replace?
da: En fil med navnet "%s" findes allerede. Skal den erstattes?

en: All selected audio is muted.
da: Al markeret lyd er slået fra.

en: Continue to export remaining files?
da: Fortsæt med at eksportere omdøbningsfiler?

en: Custom Sample Rate
da: Tilpasset samplingshastighed

en: New sample rate (Hz):
da: Ny samplingshastighed (Hz):

en: File &Name:
da: Fil&navn:

en: Fo&lder:
da: Mappe:

en: Audio options
da: Lydindstillinger

en: Channels
da: Kanaler

note: i18n-hint refers to custom channel mapping configuration
en: Custom mappin&g
da: Egen opsætnin&g

note: i18n-hint accessibility hint, refers to export channel configuration
en: Configure custom mapping
da: Konfigurér brugertilpasset opsætning

en: Configure
da: Indstil

en: Sample &Rate
da: Samplingshastighed

en: Choose a location to save the exported files
da: Vælg en placering til de eksporterede filer

en: Advanced Mixing Options
da: Avancerede valgmuligheder for mixer

en: %d Hz (custom)
da: %d Hz (standard)

en: Other...
da: Anden...

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
da: %s - V

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
da: %s - H

en: Output Channels: %2d
da: Afspilningskanaler: %2d

en: Mixer Panel
da: Mixerpanel

en: Channel: %2d
da: Kanal: %2d

en: No format specific options
da: Ingen formatspecifikke valgmuligheder

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
da: Importér rå

en: Import Raw Data
da: Importér rå data

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
da: Ingen byterækkefølge

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
da: Standard byterækkefølge

en: 1 Channel (Mono)
da: 1 kanal (mono)

en: 2 Channels (Stereo)
da: 2 kanaler (stereo)

en: %d Channels
da: %d kanaler

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Byte order:
da: Byterækkefølge:

en: Channels:
da: Kanaler:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
da: Forskydning i starten:

en: bytes
da: byte

en: Amount to import:
da: Mængde at importere:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
da: Samplingshastighed:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
da: Find

en: &Import
da: &Importér

en: Bad data size. Could not import audio
da: Forkert datastørrelse. Lyden kunne ikke hentes ind

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
da[0]: %s %s, %d af %d klip %s
da[1]: %s %s, %d af %d klip %s

en: start
da: begyndelse

en: end
da: slutning

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
da[0]: %s %s og %s %s, %d og %d af %d klip %s
da[1]: %s %s og %s %s, %d og %d af %d klip %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
da[0]: %s, %d af %d klip %s
da[1]: %s, %d af %d klip %s

en: Moved clips to the right
da: Flyttede klip til højre

en: Moved clips to the left
da: Flyttede klip til venstre

en: Move audio clips
da: Flyt lydklip

en: clip not moved
da: klip blev ikke flyttet

en: Audi&o Clips
da: L&ydklip

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
da: &Forrige klipgrænse til markør

en: Select Previous Clip Boundary to Cursor
da: Vælg tidligere klipgrænse til markør

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
da: Markør til &næste klipgrænse

en: Select Cursor to Next Clip Boundary
da: Vælg markør til næste klipgrænse

en: Previo&us Clip
da: &Forrige klip

en: Select Previous Clip
da: Vælg forrige klip

en: N&ext Clip
da: &Næste klip

en: Select Next Clip
da: Vælg næste klip

en: Pre&vious Clip Boundary
da: &Forrige klipgrænse

en: Cursor to Prev Clip Boundary
da: Markør til forrige klipgrænse

en: Ne&xt Clip Boundary
da: &Næste klipgrænse

en: Cursor to Next Clip Boundary
da: Markør til næste klipgrænse

en: Time Shift &Left
da: Tidsforskydning – &venstre

en: Time Shift &Right
da: Tidsforskydning – høj&re

en: Pasted text from the clipboard
da: Indsatte tekst fra udklipsholderen

en: Pasted from the clipboard
da: Indsatte fra udklipsholderen

en: Nothing to undo
da: Intet at fortryde

en: Nothing to redo
da: Intet at omgøre

en: Cut to the clipboard
da: Klip til udklipsholderen

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
da: Slettede %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Paste clip
da: Indsæt klip

en: Pasting clip contents, please wait
da: Indsætter indhold af klip, vent venligst

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
da: Indholdet, som du forsøger at sætte ind, vil strække sig over flere spor, end du lige nu har tilgængelige. Tilføje flere spor, og forsøg igen.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
da: Der er ikke tilstrækkeligt med spor valgt til det kopierede indhold. Vælg yderligere spor, og forsøg igen.

en: Duplicated
da: Duplikeret

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Cut to clipboard and leave gap
da: Klip til udklipsholderen, og efterlad afstand

en: Cut and leave gap
da: Klip og efterlad afstand

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
da: Slettede og opdelte %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Split Delete
da: Slet og opdel

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
da: Lavede stilhed i markerede spor i %.2f sekunder ved %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
da: Stilhed

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
da: Beskær markerede lydspor fra %.2f sekunder til %.2f sekunder

en: Trim Audio
da: Beskær lyd

en: Split
da: Opdel

en: Split to new track
da: Opdel og flyt til et nyt spor

en: Split New
da: Opdel og flyt til ny

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
da: Sammenføjede %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Join
da: Sammenføj

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
da: Frahæftede %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Detach
da: Frahæft

en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
da: &Klip

en: &Delete
da: &Slet

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
da: &Kopiér

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
da: &Sæt ind

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
da: Kopiér til &nyt spor

en: R&emove Special
da: Fj&ern speciel

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: &Cut and leave gap
da: &Klip og efterlad afstand

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: &Delete and leave gap
da: Slet og efterla&d afstand

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
da: Erstat med stil&hed

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
da: Bes&kær lyd

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
da: Opde&l

en: Split Ne&w
da: Opdel og sæt ind som n&y

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
da: &Sammenføj

en: Detac&h at Silences
da: Fra&hæft ved stilhed

en: Pre&ferences
da: Indstillinger

en: &Delete Key
da: &Slettetast

en: Delete Key&2
da: Slettetast&2

en: Ext&ra
da: E&kstra

en: Enable &Full Screen
da: Aktivér fuldskærm

en: Cannot proceed to export.
da: Kan ikke fortsætte med eksporten.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
da: Kan ikke oprette mappen '%s'. 
    Filen findes allerede men er ikke en mappe

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
da: etiketter.txt

en: There are no label tracks to export.
da: Der er ingen etiketspor at eksportere.

en: Imported labels from '%s'
da: Importerede etiketter fra "%s"

en: Import Labels
da: Importér etiketter

en: &Dangerous Reset...
da: &Farlig nulstilling...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
da: Åbn seneste

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
da: Seneste &filer

en: &Save Project
da: &Gem projekt

en: Save Project &As...
da: Gem projekt &som...

en: &Backup Project...
da: Sikkerhedskopiér projekt...

en: &Export Audio...
da: &Eksportér lyd...

en: Expo&rt Other
da: Ekspo&rtér andre

en: Export &Labels...
da: Eksportér &etiketter...

en: &Audio...
da: &Lyd...

en: &Labels...
da: &Etiketter...

en: &Raw Data...
da: &Rå data...

en: &Close Project
da: &Luk projekt

en: Export as MP&3
da: Eksportér som MP&3

en: Export as &WAV
da: Eksportér som &WAV

en: Export as &OGG
da: Eksportér som &OGG

en: Export as FLAC
da: Eksportér som FLAC

en: Expo&rt Selected Audio...
da: Ekspo&rtér markeret lyd...

en: Do you have these problems?
da: Har du følgende problemer?

en: Fix
da: Ret

en: Quick Fixes
da: Hurtige rettelser

en: Nothing to do
da: Intet at foretage

en: No quick, easily fixed problems were found
da: Der blev ikke fundet nogen problemer der hurtigt kan rettes

en: Clocks on the Tracks
da: Ure på sporene

en: Can't select precisely
da: Kan ikke markere præcist

en: Recording stops and starts
da: Optagelsen stopper og begynder

en: Fixed
da: Rettet

en: Audio Device Info
da: Oplysning om lydenheder

en: &Quick Help
da: &Hurtig hjælp

en: Audacity &Support
da: Audacity-support

en: &Diagnostics
da: &Diagnostik

en: Au&dio Device Info...
da: Opl&ysninger om lydenheder...

en: &Generate Support Data...
da: &Generér supportdata...

en: &Check for Updates...
da: &Søg efter opdateringer...

en: &About Audacity
da: &Om Audacity

en: Added label
da: Etiket tilføjet

en: Paste Text to New Label
da: Indsæt tekst som ny etiket

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
da: Klip lydområder med etiketter til udklipsholder

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
da: Klip lydområde med etiketter

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
da: Slettede lydområder med etiketter

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
da: Slet lydområder med etiketter

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
da: Klip lydområder med etiketter til klippebordet, og efterlad afstand

en: Cut labeled audio and leave gap
da: Klip lydområder med etiketter, og efterlad afstand

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
da: Opdelte og slettede lydområder med etiketter

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
da: Slet lydområder med etiketter og opdel

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
da: Områder med etiketter, hvor lyden er slået fra

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
da: Slå lyd fra på områder med etiketter

en: Copied labeled audio regions to clipboard
da: Lydområder med etiketter kopieret til udklipsholder

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
da: Kopiér lydområder med etiketter

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
da: Opdel lydområder med etiketter (punkter eller områder)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
da: Opdel lydområder med etiketter

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
da: Sammenføjede lydområder med etiketter (punkter eller områder)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
da: Sammenføj lydområder med etiketter

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
da: Frahæftede lydområder med etiketter

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
da: Frahæft lyd med etiketter

en: Created new label track
da: Oprettet nyt etiketspor

en: New Track
da: Nyt spor

en: &Labels
da: &Etiketter

en: Label &Editor
da: &Etiketredigering

en: Add Label at &Selection
da: Tilføj etiket ved &markering

en: Add Label at &Playback Position
da: Tilføj etiket ved afs&pilningens position

en: Paste Te&xt to New Label
da: Indsæt te&kst som ny etiket

en: &Typing Creates New Labels
da: &Skriv for at oprette nye etiketter

en: La&beled Audio
da: Lyd med etike&t

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
da: K&lip

en: Cut by label
da: Klip ved etiket

en: Delete by label
da: Slet ved etiket

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: C&ut and leave gap
da: K&lip og efterlad afstand

en: Cut by labels and leave gap
da: Klip ved etiketter og efterlad afstand

en: De&lete and leave gap
da: S&let og efterlad afstand

en: Delete by labels and leave gap
da: Slet ved etiketter, og efterlad afstand

en: Silence &Audio
da: Erstat med stil&hed

en: Label Silence
da: Etiket stilhed

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
da: &Kopiér

en: Label Copy
da: Etiket kopiér

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
da: Opde&l

en: Label Split
da: Etiket opdel

en: Label Join
da: Etiket sammenføj

en: &Label Track
da: &Etiketspor

en: Uncategorized
da: Ukategoriseret

en: Move Backward Through Active Windows
da: Flyt bagud mellem aktive vinduer

en: Move Forward Through Active Windows
da: Flyt fremad gennem aktive vinduer

en: Foc&us
da: &Fokus

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
da: Flyt &baglæns fra værktøjslinjer til spor

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
da: Flyt &fremad fra værktøjslinjer til spor

en: Move Focus to &Previous Track
da: Flyt fokus til &forrige spor

en: Move Focus to &Next Track
da: Flyt fokus til &næste spor

en: Move Focus to &First Track
da: Flyt fokus til &første spor

en: Move Focus to &Last Track
da: Flyt fokus til &sidste spor

en: Move Focus to P&revious and Select
da: Flyt fokus til f&orrige og markér

en: Move Focus to N&ext and Select
da: Flyt fokus til n&æste og markér

en: &Toggle Focused Track
da: &Skift mellem fokuseret spor

en: Toggle Focuse&d Track
da: &Skift mellem fokuseret spor

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
da: En journalisering vil blive gemt, efter at Audacity genstartes.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
da: Ingen journalisering vil blive gemt, efter at Audacity genstartes.

en: Plugin Manager
da: Pluginindstillinger

en: Repeat Last Generator
da: Gentag seneste generering

en: Effe&ct
da: &Effekt

en: Add Realtime Effects
da: Tilføj realtidseffekter

en: Repeat Last Effect
da: Gentag seneste effekt

en: &Analyze
da: &Analysér

en: Repeat Last Analyzer
da: Gentag seneste analyse

en: T&ools
da: Værk&tøjer

en: Reset &Configuration
da: Nulstil &konfiguration

en: &Run Benchmark...
da: &Kør benchmark...

en: Simulate Recording Errors
da: Simuler optagelsesfejl

en: Detect Upstream Dropouts
da: Find manglende lyd i opstrøm

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
da: Gem journalisering

en: Set Left Selection Boundary
da: Sæt venstre markeringsgrænse

en: Set Right Selection Boundary
da: Sæt højre markeringsgrænse

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
da: Nulkrydsning er anvendt på område med tidsjusteret lyd.

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
da: &Markér

en: &All
da: &Alt

en: &None
da: &Intet

en: Select None
da: Markér intet

en: &Tracks
da: &Spor

en: In All &Tracks
da: I alle &spor

en: In All &Sync-Locked Tracks
da: I alle s&ynkront låste spor

en: Select Sync-Locked
da: Markér synkront låste

en: R&egion
da: &Område

en: &Left at Playback Position
da: &Venstre afspilningspunkt

en: Set Selection Left at Play Position
da: Sæt markering til venstre for afspilningsposition

en: &Right at Playback Position
da: &Højre afspilningspunkt

en: Set Selection Right at Play Position
da: Sæt markering til højre for afspilningsposition

en: Track &Start to Cursor
da: Fra sporets &begyndelse til markør

en: Select Track Start to Cursor
da: Vælg sporets begyndelse til markør

en: Cursor to Track &End
da: Fra markør til sporets s&lutning

en: Select Cursor to Track End
da: Vælg markør til sporets slutning

en: Track Start to En&d
da: Fra sporets &begyndelse til slutningen

en: Select Track Start to End
da: Vælg sporets begyndelse til slutningen

en: S&tore Selection
da: &Gem markering

en: Retrieve Selectio&n
da: Hent &markering

en: Cursor to Stored &Cursor Position
da: Markør til gemt &markørposition

en: Select Cursor to Stored
da: Markér markør til gemt

en: Store Cursor Pos&ition
da: &Gem markørposition

en: At &Zero Crossings
da: Ved &nulkrydsninger

en: Select Zero Crossing
da: Markér nulkrydsning

en: &Selection
da: &Markering

en: Snap-To &Off
da: Fastgør til &deaktiveret

en: Snap-To &Nearest
da: Fastgør til &nærmeste

en: Snap-To &Prior
da: Fastgør til &foregående

en: Selection to &Start
da: Markering til &begyndelsen

en: Selection to En&d
da: Markering til &slutningen

en: Selection Extend &Left
da: Udvid markering mod &venstre

en: Selection Extend &Right
da: Udvid markering mod &højre

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
da: Sæt (eller udvid) markering mod &venstre

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
da: Sæt (eller udvid) markering mod &højre

en: Selection Contract L&eft
da: Formindsk markering fra &venstre

en: Selection Contract R&ight
da: Formindsk markering fra &højre

en: &Cursor to
da: &Markør til

en: Selection Star&t
da: Markeringens &begyndelse

en: Cursor to Selection Start
da: Markør til markeringens begyndelse

en: Selection En&d
da: Markeringens &slutning

en: Cursor to Selection End
da: Markør til markeringens slutning

en: Track &Start
da: Sporets &begyndelse

en: Cursor to Track Start
da: Markør til sporets begyndelse

en: Track &End
da: Sporets &slutning

en: Cursor to Track End
da: Markør til sporets slutning

en: &Project Start
da: &Projektets begyndelse

en: Cursor to Project Start
da: Markør til projektets begyndelse

en: Project E&nd
da: &Projektets slutning

en: Cursor to Project End
da: Markør til projektets slutning

en: &Cursor
da: &Markør

en: Cursor &Left
da: Markør til &venstre

en: Cursor &Right
da: Markør til &højre

en: Cursor Sh&ort Jump Left
da: Ryk markør kort mod &venstre

en: Cursor Shor&t Jump Right
da: Ryk markør kort mod &højre

en: Cursor Long J&ump Left
da: Ryk markør langt mod v&enstre

en: Cursor Long Ju&mp Right
da: Ryk markør langt mod h&øjre

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
da: Sø&g

en: Short Seek &Left During Playback
da: Søg kort mod &venstre under afspilning

en: Short Seek &Right During Playback
da: Søg kort mod &højre under afspilning

en: Long Seek Le&ft During Playback
da: Søg langt mod v&enstre under afspilning

en: Long Seek Rig&ht During Playback
da: Søg langt mod h&øjre under afspilning

en: Tim&eline
da: Ti&dslinje

en: &Toolbars
da: &Værktøjslinjer

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
da: &Nulstil værktøjslinjer

en: Rendered all audio in track '%s'
da: Gennemførte arbejdet på al lyd i spor "%s"

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
da: Anvend

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
da: Mixede og gennemførte arbejdet på %d spor til et nyt stereospor

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
da: Mixede og gennemførte arbejdet på %d spor til et nyt monospor

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
da: Panoreret lydspor

en: Pan Track
da: Panorér spor

en: Start to &Zero
da: Begyndelse til &nul

en: Start to &Cursor/Selection Start
da: &Begyndelse til markør/markeringens begyndelse

en: Start to Selection &End
da: &Begyndelse til markeringens slutning

en: End to Cu&rsor/Selection Start
da: &Slutning til markør/markeringens begyndelse

en: End to Selection En&d
da: &Slutning til markeringens slutning

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
da: Stillet på linje/flyttet begyndelse til nul

en: Aligned start to zero
da: Stillet linje til begyndelse på nul

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
da: Stil på linje/flyt begyndelse

en: Align Start
da: Stil begyndelse på linje

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
da: Stillet på linje/flyttet begyndelse til markør/markeringens begyndelse

en: Aligned start to cursor/selection start
da: Stillet på linje begyndelse til markør/markeringens begyndelse

en: Aligned/Moved start to selection end
da: Stillet på linje/flyttet begyndelse til markeringens slutning

en: Aligned start to selection end
da: Stillet på linje begyndelse til markeringens slutning

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
da: Stillet på linje/flyttet slutning til markør/markeringens begyndelse

en: Aligned end to cursor/selection start
da: Stillet på linje slutning til markør/markeringens begyndelse

en: Align/Move End
da: Stil på linje/flyt slutning

en: Align End
da: Stil slutning på linje

en: Aligned/Moved end to selection end
da: Stillet på linje/flyttet slutning til markeringens slutning

en: Aligned end to selection end
da: Stillet på linje slutning til markeringens slutning

en: Aligned/Moved end to end
da: Stillet på linje/flyttet slutning til slutning

en: Aligned end to end
da: Stillet på linje slutning til slutning

en: Align/Move End to End
da: Stil på linje/flyt slutning mod slutning

en: Align End to End
da: Stil på linje slutning mod slutning

en: Aligned/Moved together
da: Stillet på linje/flyttet sammen

en: Aligned together
da: Stillet på linje sammen

en: Align/Move Together
da: Stil på linje/flyt sammen

en: Align Together
da: Stil på linje sammen

en: Synchronize MIDI with Audio
da: Synkronisér MIDI med lyd

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
da: Synkroniserer MIDI med lydspor

en: Adjusted gain
da: Justeret forstærkning

en: Gain
da: Forstærkning

en: Adjusted Pan
da: Justeret balance

en: The entered value is invalid
da: Den indtastede værdi er ugyldig

en: Resampling track %d
da: Ændre samplingshastighed på spor %d

en: Resampled audio track(s)
da: Lydspor med ny samplingshastighed

en: Resample Track
da: Ny samplingshastighed på spor

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
da: Vælg venligst mindst ét lydspor og ét MIDI-spor.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
da: Opstilling på linje fuldført: MIDI fra %.2f til %.2f sekunder, lyd fra %.2f til %.2f sekunder.

en: Sync MIDI with Audio
da: Synkroniser MIDI med lyd

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
da: Fejl ved opstilling på linje: optagelsen er for kort: MIDI fra %.2f til %.2f sekunder, lyd fra %.2f til %.2f sekunder.

en: Internal error reported by alignment process.
da: Intern fejl rapporteret under forsøg på at opstille på linje.

en: Tracks sorted by time
da: Spor sorteret efter tid

en: Sort by Time
da: Sortér efter tid

en: Tracks sorted by name
da: Spor sorteret efter navn

en: Sort by Name
da: Sortér efter navn

en: Can't delete track with active audio
da: Kan ikke slette spor med aktiv lyd

en: Add &New
da: Tilføj &nyt

en: Mix Stereo Down to &Mono
da: Mix stereo ned til &mono

en: Mi&x and Render
da: Mi&x og erstat originalsporet

en: Mix and Render to Ne&w Track
da: Mix og opret n&yt spor (bevar originalsporet)

en: &Resample...
da: &Ny samplingshastighed...

en: Remo&ve Tracks
da: &Fjern spor

en: M&ute/Unmute
da: S&lå lyd fra/til

en: &Mute All Tracks
da: &Slå lyd fra på alle spor

en: &Unmute All Tracks
da: Slå l&yden til for alle spor

en: Mut&e Tracks
da: Slå lyd &fra på spor

en: U&nmute Tracks
da: Slå lyd &til på spor

en: &Pan
da: &Balance

en: &Left
da: &Venstre

en: Pan Left
da: Panorér til venstre

en: &Right
da: &Højre

en: Pan Right
da: Panorér til højre

en: &Center
da: &Centreret

en: Pan Center
da: Panorér til midten

en: &Align Tracks
da: &Stil spor på linje

en: &Align End to End
da: &Stil ende mod ende

en: Align &Together
da: S&til på linje sammen

en: &Move Selection with Tracks
da: &Flyt markering med spor

en: Move Sele&ction and Tracks
da: Flyt &markering og spor

en: S&ort Tracks
da: S&ortér spor

en: By &Start Time
da: Efter &starttid

en: By &Name
da: Efter &navn

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
da: Fasthold spor synkroniseret (synkront &låste)

en: &Track
da: &Spor

en: Change P&an on Focused Track...
da: Skift &balance på fokuseret spor...

en: Pan &Left on Focused Track
da: Panorér til &venstre på fokuseret spor

en: Pan &Right on Focused Track
da: Panorér til &højre på fokuseret spor

en: Change Gai&n on Focused Track...
da: Skift &forstærkning på fokuseret spor...

en: &Increase Gain on Focused Track
da: &Forøg forstærkning på fokuseret spor

en: &Decrease Gain on Focused Track
da: &Formindsk forstærkning på fokuseret spor

en: Op&en Menu on Focused Track...
da: &Åbn menu på fokuseret spor...

en: M&ute/Unmute Focused Track
da: Slå lyden fra/til på fok&useret spor

en: &Solo/Unsolo Focused Track
da: &Solo/ikke-solo på fokuseret spor

en: Delete Fo&cused Track
da: Slet fo&kuseret spor

en: Move Focused Track U&p
da: Flyt fokuseret spor &op

en: Move Focused Track Do&wn
da: Flyt fokuseret spor &ned

en: Move Focused Track to T&op
da: Flyt fokuseret spor &øverst

en: Move Focused Track to &Bottom
da: Flyt fokuseret spor &nederst

en: no label track
da: intet etiketspor

en: no label track at or below focused track
da: intet etiketspor på eller under fokuseret spor

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
da: %s %d af %d

en: no labels in label track
da: ingen etiket i etiketspor

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
da: Ang&iv start på sløjfe

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
da: Angiv sl&utning på sløjfe

en: Please select in a mono track.
da: Vælg venligst i et monospor.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
da: Vælg venligst i et stereospor eller to monospor.

en: Please select at least %d channels.
da: Vælg venligst mindst %d kanaler.

en: Please select a time within a clip.
da: Vælg venligst et tidspunkt i et klip.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
da: &Betjening

en: Pl&aying
da: &Afspilning

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
da: &Afspil/stop

en: Play/Stop and &Set Cursor
da: Afspil/stop og &placér markør

en: Play &Once/Stop
da: &Afspil én gang/stop

en: &Recording
da: &Optagelse

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
da: &Optag

en: &Append Record
da: &Tilføj optagelse

en: Record &New Track
da: Optag &nyt spor

en: Punch and Rol&l Record
da: &Punch and Roll-optag

en: &Looping
da: S&løjfe

en: &Clear Loop
da: Ryd s&løfte

en: &Set Loop to Selection
da: Lad det valgte køre i &sløjfe

en: R&escan Audio Devices
da: G&enscan lydenheder

en: Transport &Options
da: Betjenings&valgmuligheder

en: Set sound activation le&vel...
da: Sæt lydakti&veringsniveau...

en: Enable sound a&ctivated recording
da: Slå lydaktiveret optagelse til

en: Hear &other tracks during recording
da: Afspil andre sp&or under optagelse

en: Enable audible input &monitoring
da: Hør, hvad der optages

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
da: A&utomatisk justering af optagelsesniveau (til/fra)

en: T&ransport
da: &Betjening

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
da: &Afspil én gang

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
da: &Stop

en: Play &One Second
da: Afspil &et sekund

en: Play to &Selection
da: Afspil til &markering

en: Play &Before Selection Start
da: Afspil &før markeringens begyndelse

en: Play Af&ter Selection Start
da: Afspil &efter markeringens begyndelse

en: Play Be&fore Selection End
da: Afspil fø&r markeringens slutning

en: Play Aft&er Selection End
da: Afspil ef&ter markeringens slutning

en: Play Before a&nd After Selection Start
da: &Afspil før og efter markeringens begyndelse

en: Play Before an&d After Selection End
da: A&fspil før og efter markeringens slutning

en: Play C&ut Preview
da: Afspil &forhåndslytning af klip

en: Move to Pre&vious Label
da: Flyt til &tidligere etiket

en: Move to Ne&xt Label
da: Flyt til næ&ste etiket

en: &View
da: &Vis

en: Zoom &In
da: Zoom &ind

en: Zoom &Normal
da: Zoom &normal

en: Zoom &Out
da: Zoom &ud

en: &Zoom to Selection
da: &Zoom til markering

en: Zoom &Toggle
da: &Skift mellem zoom

en: T&rack Size
da: &Sporstørrelse

en: &Fit to Width
da: Tilpas i &bredden

en: Fit to &Height
da: Tilpas i &højden

en: &Collapse All Tracks
da: Fold alle spor &sammen

en: E&xpand Collapsed Tracks
da: &Udfold sammenfoldet spor

en: Sk&ip to
da: &Hop til

en: Selection Sta&rt
da: Markeringens &begyndelse

en: Skip to Selection Start
da: Hop til markeringens begyndelse

en: Skip to Selection End
da: Hop til markeringens slutning

en: E&xtra Menus
da: &Ekstra menuer

en: &Show Clipping in Waveform
da: &Vis klipning i bølgeform

en: Sho&w RMS in Waveform
da: &Vis RMS i bølgeform

en: Preferences for Application
da: Programindstillinger

note: i18n-hint: Title for the panel in the application preferences dialog.
en: Update notifications
da: Besked om opdateringer

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
da: &Søg efter opdateringer

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
da: Det kræver internetadgang at søge efter opdateringer. Audacity gemmer ingen personlige oplysninger for at beskytte dit privatliv.

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that enables anonymous usage info.
en: &Usage info (UUID)
da: Anonym br&ugerinformation (UUID)

note: i18n-hint: The second paragraph of app update notice dialog
en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
da: For at hjælpe os til at forstå, hvor ofte Audacity bliver anvendt, opretter vi en tilfældig, anonym ID (UUID). Dette hjælper os med at forbedre funktioner og planlægge fremtidige opdateringer. Denne ID indeholder ingen personligt identificerbare data.

en: Preferences for Batch
da: Indstillinger for batch

en: Behaviors
da: Indstillinger

en: &Don't apply effects in batch mode
da: Anven&d ikke effekter i batchtilstand

en: Audio Settings
da: Lydindstillinger

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
da: Grænseflade

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
da: &Vært:

en: Using:
da: Bruger:

en: Playback
da: Afspilning

en: &Device:
da: &Enhed:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
da: Optagelse

en: De&vice:
da: &Enhed:

en: Cha&nnels:
da: &Kanaler:

en: &Project Sample Rate:
da: &Projektsamplingshastighed:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
da: Samplingshastigheden anvendes, når der optages nye spor, mixes ned eller afspilles i dette projekt.

en: D&efault Sample Rate:
da: Standardsamplingshastigh&ed:

en: Default Sample &Format:
da: Standardoptage&format:

en: Latency
da: Forsinkelse

en: &Buffer length:
da: &Bufferstørrelse:

en: &Latency compensation:
da: Kompensering af &forsinkelse:

en: No audio interfaces
da: Lydindgange/-udgange er ikke sat op

en: No devices found
da: Ingen enheder fundet

en: 1 (Mono)
da: 1 (mono)

en: 2 (Stereo)
da: 2 (stereo)

en: Device
da: Enhed

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
da: Mapper

en: Preferences for Directories
da: Indstillinger for mapper

en: Default directories
da: Standardmapper

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
da: Lad et felt stå tomt for at gå til den mappe, som senest blev brugt til denne handling.
    Udfyld et felt for at gå til mappen, som blev brugt til denne handling.

en: O&pen:
da: Å&bn:

en: S&ave:
da: G&em:

en: B&rowse...
da: Ge&nnemse...

en: &Import:
da: &Importér:

en: Br&owse...
da: Genne&mse...

en: &Export:
da: &Eksportér:

en: Bro&wse...
da: Gennem&se...

en: &Macro output:
da: &Makroplacering:

en: Temporary files directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: Brow&se...
da: G&ennemse...

en: &Free Space:
da: Ledig &plads:

en: unavailable - above location doesn't exist
da: utilgængelig - placeringen ovenfor findes ikke

en: Choose a location
da: Vælg en placering

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
da: 
    Mappen %s findes ikke. Skal den oprettes?

en: Directory creation failed.
da: Mappen kunne ikke oprettes.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
da: Mappen %s er ikke egnet (kan være den bliver ryddet op)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
da: 'Midlertidig mappe' kan ikke vælges.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
da: Mappe til 'Midlertidige filer' kan ikke vælges.

en: Directory %s is not writable
da: Kan ikke skrive til mappen %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
da: Ændringen af den midlertidige mappe træder først i kraft, når Audacity starter næste gang

en: Temp Directory Update
da: Opdatering af midlertidig mappe

en: 'Open' directory cannot be set.
da: Mappe til 'Åbn' kan ikke vælges.

en: 'Save' directory cannot be set.
da: Mappe til 'Gem' kan ikke vælges.

en: 'Import' directory cannot be set.
da: Mappe til 'Importér' kan ikke vælges.

en: 'Export' directory cannot be set.
da: Mappe til 'Eksportér' kan ikke vælges.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
da: Mappe til 'Makroplacering' kan ikke vælges.

en: Add new location
da: Tilføj ny placering

en: Effects
da: Effekter

en: Preferences for Effects
da: Indstillinger for effekter

en: Sort by effect name
da: Sortér efter effektnavn

en: Sort by publisher and effect name
da: Sortér efter udgiver og effektnavn

en: Sort by type and effect name
da: Sortér efter type og effektnavn

en: Group by publisher
da: Gruppér efter udgiver

en: Group by type
da: Gruppér efter type

en: Group by category
da: Gruppér efter kategori

en: Group by type and publisher
da: Gruppér efter type og udgiver

en: Effect Options
da: Valgmuligheder for effekt

en: Effect menu &organization:
da: &Organisering af effektmenu:

en: Realtime effect o&rganization:
da: O&rganisering af realtidseffekter:

en: Instruction Set
da: Instrument

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
da: Br&ug SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
da: Placering af %s-plugin

en: &Skip effects scanning at startup
da: &Spring scanning efter effekter over ved opstart

en: Open Plugin &Manager
da: Åbn pluginindstillinger

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
da: Udvidet import

en: Preferences for ExtImport
da: Indstillinger for udvidet import

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
da: Forsøg førs&t at bruge filter i Åbn fil-dialog

en: Rules to choose import filters
da: Regler for at vælge importfiltre

en: File extensions
da: Filendelser

en: Mime-types
da: MIME-typer

en: Importer order
da: Importrækkefølge

en: Move rule &up
da: Flyt regel &op

en: Move rule &down
da: Flyt regel &ned

en: Move f&ilter up
da: Flyt f&ilter op

en: Move &filter down
da: Flyt &filter ned

en: &Add new rule
da: &Tilføj ny regel

en: De&lete selected rule
da: S&let den valgte regel

en: Unused filters:
da: Ubrugte filtre:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
da: Der er mellemrumstegn (mellemrum, linjeskift, tabulatorer eller linjefeeds) i et af elementerne. De vil sandsynligvis bryde mønsteret. Medmindre du ved, hvad du gør, anbefales det at fjerne mellemrummene. Skal Audacity fjerne mellemrummene for dig?

en: Spaces detected
da: Mellemrum fundet

en: Do you really want to delete selected rule?
da: Vil du virkelig slette den valgte regel?

en: Rule deletion confirmation
da: Bekræftelse af sletning af regel

en: Ext Import
da: Udvidet import

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
da: Brugerflade

en: Preferences for GUI
da: Indstillinger for brugerflade

en: Display
da: Visning

en: &Language:
da: &Sprog:

en: Th&eme:
da: &Tema:

en: Meter dB &range:
da: &Målerens dB-område:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
da: Vis "Sådan får du &hjælp" ved programstart

en: Show e&xtra menus
da: Vis &ekstra menuer

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
da: Vis alternative &stile (Mac mod PC)

en: &Beep on completion of longer activities
da: &Bip, når længere aktiviteter afsluttes

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
da: Bevar e&tiketter, hvis markeringen fastgøres til en etiket

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
da: Brug hovedsageligt venstre mod højre-layout på venstre mod højre-sprog

en: Never use comma as decimal point
da: Brug aldrig komma som decimaltegn

en: GUI
da: Brugerflade

en: Language "%s" is unknown
da: Sproget "%s" er ukendt

en: Import / Export
da: Import/eksport

en: Preferences for ImportExport
da: Indstillinger for import/eksport

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
da: S&kift visning til Taktslag og takter, og stil på linie med musikalske fastholdelsespunkter

en: &Ask me each time
da: &Spørg mig hver gang

en: Do &nothing
da: Gør i&ntet

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
da: Tilpas altid loopets te&mpo til projektets tempo

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
da: Tilpas kun l&oopets tempo til projektets tempo, når "Taktslag og takter" vises

en: &Do nothing
da: &Gør intet

en: Music Imports
da: Musikimport

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
da: Når et musikloop hentes ind i et tomt projekt, vil Audacity:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
da: Når et musikloop hentes ind i et eksisterende (ikke-tomt) projekt, vil Audacity:

en: IMPORT EXPORT
da: IMPORT EKSPORT

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Preferences for KeyConfig
da: Indstillinger for tastaturkonfiguration

en: Keyboard preferences currently unavailable.
da: Tastaturindstillinger er på nuværende tidspunkt utilgængelige.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
da: Åbn et nyt projekt for at ændre tastaturgenveje.

en: &Hotkey:
da: &Genvej:

en: &Tree
da: &Træ

en: &Name
da: &Navn

en: &Key
da: &Tast

en: Key Bindings
da: Tastaturgenveje

en: View by:
da: Vis som:

en: View by tree
da: Vis som træ

en: View by name
da: Vis efter navn

en: View by key
da: Vis efter tast

en: Bindings
da: Sammenkoblinger

en: Short cut
da: Genvej

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
da: &Udfør

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
da: Bemærk: tryk på Cmd+Q for at afslutte. Alle andre taster kan bruges.

en: &Import...
da: &Importér...

en: &Defaults
da: Stan&dard

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
da: 
       *   "%s"  (fordi genvejen '%s' bruges af "%s")

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
da: Vælg en XML-fil, der indeholder Audacity-tastaturgenveje...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
da: Fejl ved indlæsning af tastaturgenveje

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
da: Filen med genvejene indeholder ugyldige genvejsduplikater for "%s" og "%s".
    Intet importeres.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
da: Indlæste %d tastaturgenveje

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
da: 
    Følgende kommandoer er ikke nævnt i den importerede fil, men deres genveje er blevet fjernet fordi de er i konflikt med andre nye genveje:

en: Loading Keyboard Shortcuts
da: Indlæser tastaturgenveje

en: Export Keyboard Shortcuts As:
da: Gem tastaturgenveje som:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
da: Fejl ved eksport af tastaturgenveje

en: You may not assign a key to this entry
da: Du kan ikke tildele en tast til denne post

en: You must select a binding before assigning a shortcut
da: Der skal vælges en sammenkobling, inden en genvej tildeles

en: 
    
    	 and
da: 
    
    	 og

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
da: Tastaturgenvejen "%s" bruges allerede til:
    
    	%s
    
    
    Klik på OK for at tildele genvejen til
    
    	%s
    
    i stedet. Ellers, klik på Annullér.

en: Key Config
da: Tastaturkonfiguration

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
da: MIDI-enheder

en: Preferences for MidiIO
da: Indstillingerr for Midi-IO

en: No MIDI interfaces
da: Ingen MIDI-grænseflade

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
da: Grænseflade

en: Using: PortMidi
da: Bruger: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
da: &Forsinkelse på MIDI-synthesizer (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
da: Forsinkelsen på MIDI-synthesizeren skal være et heltal

en: Midi IO
da: Midi-IO

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
da: Moduler

en: Preferences for Module
da: Indstillinger for modul

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
da: Moduler er valgfrie komponenter i Audacity, som tilføjer funktionalitet, f.eks. ved import og eksport.
    Det er generelt ikke nødvendigt at ændre disse indstillinger.

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
da: Ændringen af disse indstillinger træder først i kraft, når Audacity starter næste gang.

en: Always ask
da: Spørg altid

en: Failed
da: Mislykkedes

en: No choice made
da: Du skal foretage et valg

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
da: Fejl: Ingen moduler blev fundet. Det kan antyde, at installationen er gået galt.

en: Module
da: Modul

en: Preferences for Playback
da: Indstillinger for afspilning

en: Effects Preview
da: Forhåndslytning af effekter

en: &Length:
da: &Længde:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
da: Forhåndslytning før og efter klip

en: &Before cut region:
da: &Før klipområde:

en: &After cut region:
da: &Efter klipområde:

en: Seek Time when playing
da: Søgetid under afspilning

en: &Short period:
da: &Kort tidsrum:

en: Lo&ng period:
da: La&ngt tidsrum:

en: &Micro-fades
da: &Mikrofade

en: Always scrub un&pinned
da: Lynlyt altid når &ikke fastgjort

en: Audacity Preferences
da: Audacity-indstillinger

en: Category
da: Kategori

en: Preferences:
da: Indstillinger:

en: Preferences for Quality
da: Indstillinger for kvalitet

en: Real-time Conversion
da: Realtidskonvertering

en: Sample Rate Con&verter:
da: Kon&vertering af samplingshastighed:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
da: &Dither (udjævn støj):

en: High-quality Conversion
da: Højkvalitetskonvertering

en: Sample Rate Conver&ter:
da: Konver&tering af samplingshastighed:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
da: Dit&her (udjævn støj):

en: Preferences for Recording
da: Indstillinger for optagelse

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
da: Afspil &andre spor under optagelse (afspil under optagelse)

en: Use &hardware to play other tracks
da: Brug &hardware til at afspille andre spor

en: Audible input &monitoring
da: Hør, hvad der optages

en: Record on a new track
da: Optag på et nyt spor

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
da: Find manglende lyd

en: Sound Activated Recording
da: Lydaktiveret optagelse

en: &Enable
da: &Aktivér

en: Le&vel (dB):
da: &Niveau (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
da: Navngiv nyligt optagede spor

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
da: Med:

en: Custom Track &Name
da: Tilpasset spor&navn

en: Custom name text
da: Tilpasset navnetekst

en: Recorded_Audio
da: Optaget_lyd

en: &Track Number
da: &Spornummer

en: System &Date
da: Systemets &dato

en: System T&ime
da: Systemets &klokkeslæt

en: Automated Recording Level Adjustment
da: Automatisk justering af optagelsesniveau

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
da: Aktivér automatisk justering af optagelsesniveau.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
da: Ønsket spidspunkt:

en: Within:
da: Inden for:

en: Analysis Time:
da: Analyseringstid:

en: milliseconds (time of one analysis)
da: millisekunder (tid på en analyse)

en: Number of consecutive analysis:
da: Antal af på hinanden følgende analyser:

en: 0 means endless
da: 0 betyder endeløs

en: Punch and Roll Recording
da: Punch and Roll-optagelse

en: Pre-ro&ll:
da: &Indtælling:

en: Cross&fade:
da: Over&toning:

en: Spectrogram Settings
da: Spektrogramindstillinger

en: Spectrograms
da: Spektrogrammer

en: Preferences for Spectrum
da: Indstillinger for spektrum

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
da: &Brug indstillinger

en: Scale
da: Skala

en: S&cale:
da: &Skala:

en: Mi&n Frequency (Hz):
da: Mi&nimumfrekvens (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
da: Ma&ksimumfrekvens (Hz):

en: Colors
da: Farver

en: &Gain (dB):
da: Forstærknin&g (dB):

en: &Range (dB):
da: Om&råde (dB):

en: High &boost (dB/dec):
da: Høj &boost (dB/dec):

en: Algorithm
da: Algoritme

en: A&lgorithm:
da: A&lgoritme:

en: Window &size:
da: &Vinduesstørrelse:

en: 8 - most wideband
da: 8 - bredeste bånd

en: 32768 - most narrowband
da: 32768 - smalleste bånd

en: Window &type:
da: &Vinduestype:

en: &Zero padding factor:
da: &Nul-paddingfaktor:

en: Ena&ble Spectral Selection
da: &Aktivér spektrummarkering

en: Show a grid along the &Y-axis
da: Vis et gitter langs &Y-aksen

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
da: FFT find toner

en: Minimum Amplitude (dB):
da: Min. amplitude (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
da: Max. antal toner (1-128):

en: &Find Notes
da: &Find toner

en: &Quantize Notes
da: &Kvantisér toner

en: Global settings
da: Globaleindstillinger

en: Ena&ble spectral selection
da: &Aktivér spektrummarkering

en: The maximum frequency must be an integer
da: Maksimumsfrekvensen skal være et heltal

en: The minimum frequency must be an integer
da: Minimumfrekvensen skal være et heltal

en: The gain must be an integer
da: Forstærkningen skal være et heltal

en: The range must be a positive integer
da: Området skal være et positivt heltal

en: The frequency gain must be an integer
da: Frekvensforstærkningen skal være et heltal

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
da: Minimumamplitude (dB) skal være et heltal

en: The maximum number of notes must be an integer
da: Det maksimale antal toner skal være et heltal

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
da: Det maksimale antal toner skal være mellem 1 og 128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
da: Tema

en: Preferences for Theme
da: Indstillinger for tema

en: Info
da: Information

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
da: Temaer er en eksperimental funktionalitet. 
    
    Klik på "Gem tema" for at afprøve dette. Find og ændr så billeder og farver, i
    ImageCacheVxx.png ved hjælp af et billedredigeringsprogram, såsom GIMP. 
    
    Klik på "Indlæs tema" for at indlæse de ændrede billeder og farver i Audacity.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
da: At gemme og indlæse særskilte temafiler sker ved at bruge en separat fil for
    hvert billede men er ellers samme ide.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
da: Temaer - billeder og farver

en: Save Theme Cache
da: Gem tema

en: Load Theme Cache
da: Indlæs tema

en: Individual Theme Files
da: Særskilte temafiler

en: Save Files
da: Gem filer

en: Load Files
da: Indlæs filer

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
da: Indstillinger

en: Preferences for TracksBehaviors
da: Indstillinger for spor

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
da: Spørg mig hver gang.
    Vis dialogboksen, hver gang lyd sættes ind.

en: &Select all audio, if selection required
da: &Vælg al lyd, hvis markering kræves

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
da: Aktivér beskærings&linjer

en: Editing a clip can &move other clips
da: Redigering af klip kan &flytte andre klip

en: &Always paste audio as new clips
da: Indsæt &altid lyd som nye klip

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
da: "Skift mellem spor" går i &sløjfe fra spor til spor

en: &Type to create a label
da: &Skriv for at oprette en etiket

en: Use dialog for the &name of a new label
da: Brug dialog til &navnet på en ny etiket

en: Solo &Button:
da: Solo-kna&p:

en: Pasted audio
da: Indsat lyd

en: Paste audio from other Audacity project as
da: Indsæt lyd fra et andet Audacity-projekt som

en: Waveform
da: Bølgeform

en: Spectrogram
da: Spektrogram

en: Connect dots
da: Forbind prikker

en: Stem plot
da: Stilkplot

en: Fit to Width
da: Tilpas i bredden

en: Zoom to Selection
da: Zoom til markering

en: Zoom Default
da: Standardzoom

en: Minutes
da: Minutter

en: 5ths of Seconds
da: Femtedele af sekunder

en: 10ths of Seconds
da: Tiendedele af sekunder

en: 20ths of Seconds
da: Tyvendedele af sekunder

en: 50ths of Seconds
da: Halvtredsindstyvendedele af sekunder

en: 100ths of Seconds
da: Hundreddele af sekunder

en: 500ths of Seconds
da: Femhundreddele af sekunder

en: MilliSeconds
da: Millisekunder

en: 4 Pixels per Sample
da: 4 pixels pr. datapunkt

en: Max Zoom
da: Max. zoom

en: Preferences for Tracks
da: Indstillinger for spor

en: Auto-&fit track height
da: Tilpas &automatisk sporhøjde

en: Use &half-wave display when collapsed
da: Brug &halvbølgevisning når sammenfoldet

en: &Pinned Recording/Playback head
da: &Fastgjort optagelses-/afspilningspunkt

en: A&uto-scroll if head unpinned
da: Rul &automatisk, hvis hoved ikke er fastgjort

en: Pinned &head position
da: &Fastgjort placering af hoved

en: Default &view mode:
da: Standard&visningstilstand:

en: Default Waveform scale:
da: Standardbølgeformsskala:

en: Display &samples:
da: Vis &datapunkter:

en: Default audio track &name:
da: Standard&navn på lydspor:

en: Zoom Toggle
da: Skift mellem zoom

en: Preset 1:
da: Forudindstilling 1:

en: Preset 2:
da: Forudindstilling 2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
da: Bølgeforme

en: Preferences for Waveforms
da: Indstillinger for bølgeforme

en: Waveform dB &range:
da: Bølgeformens dB-&område:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
da: Lydopsætning

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
da: &Vært

en: &Playback Device
da: Afs&pilningsenhed

en: &Recording Device
da: Op&tageenhed

en: Recording &Channels
da: Optage&kanaler

en: &Audio Settings...
da: Lydindstillinger...

en: 1 (Mono) Recording Channel
da: 1 optagekanal (mono)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
da: 2 optagekanaler (stereo)

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
da: &Lydopsætning

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
da: Stoppet

en: Transport
da: Betjening

en: Play
da: Afspil

en: Skip to Start
da: Hop til begyndelsen

en: Skip to End
da: Hop til slutningen

en: Play Once
da: Afspil én gang

en: Record New Track
da: Optag nyt spor

en: Append Record
da: Tilføj optagelse

en: Select to End
da: Markér til slutningen

en: Select to Start
da: Markér til begyndelsen

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
da: %s sat på pause.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
da: &Betjeningslinje

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
da: Afspilningsenhed

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
da: Optagelsesenhed

en: Audio Host
da: Lydvært

en: Recording Channels
da: Optagelseskanaler

en: Select Recording Device
da: Vælg optagelsesenhed

en: Select Playback Device
da: Vælg afspilningsenhed

en: Select Audio Host
da: Vælg lydvært

en: Select Recording Channels
da: Vælg optagelseskanaler

en: Device information is not available.
da: Oplysninger om enheden er ikke tilgængelige.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
da: &Enhedslinje

en: De&vice
da: &Enhed

en: Change &Recording Device...
da: Skift &optagelsesenhed...

en: Change &Playback Device...
da: Skift &afspilningsenhed...

en: Change Audio &Host...
da: Skift lyd&vært...

en: Change Recording Cha&nnels...
da: Skift optagelses&kanaler...

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Fit selection to width
da: Tilpas markering i bredden

en: Fit project to width
da: Tilpas projekt i bredden

en: Trim audio outside selection
da: Beskær lyd uden for markering

en: Silence audio selection
da: Erstat markering med stilhed

en: Sync-Lock Tracks
da: Lås spor synkront

en: Edit
da: Redigering

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
da: &Redigeringslinje

en:  Monitoring
da:  Overvågning

en:  Active
da:  Aktiv

en:  Peak %2.f dB
da:  Spidspunkt %2.f dB

en:  Peak %.2f
da:  Spidspunkt %.2f

en:  Clipped
da:  Klippet

en: Record Meter
da: Optagelsesmåler

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
da: Optagelsesniveau

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
da: Måler for optagelse

en: Playback Meter
da: Afspilningsmåler

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
da: Afspilningsniveau

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
da: Måler for afspilning

en: Recording Meter
da: Optagelsesmåler

en: Combined Meter
da: Kombineret måler

en: &Recording Meter Toolbar
da: &Optagelsesmåler

en: &Playback Meter Toolbar
da: &Afspilningsmåler

en: Ad&just Playback Volume...
da: &Justér lydstyrke for afspilning...

en: &Increase Playback Volume
da: &Forøg lydstyrke for afspilning

en: &Decrease Playback Volume
da: &Sænk lydstyrke for afspilning

en: Adj&ust Recording Volume...
da: &Justér lydstyrke for optagelse...

en: I&ncrease Recording Volume
da: F&orøg lydstyrke for optagelse

en: D&ecrease Recording Volume
da: S&ænk lydstyrke for optagelse

note: i18n-hint noun
en: Length
da: Længde

note: i18n-hint noun
en: Center
da: centreret

en: Selection Toolbar Setup
da: Opsætning af Markeringslinje

en: Start and End of Selection
da: Begyndelse og slutning af markering

en: Start and Length of Selection
da: Begyndelse og længde af markering

en: Length and End of Selection
da: Længde og slutning af markering

en: Length and Center of Selection
da: Længde og midten af markering

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
da: &Markeringslinje

en: Snap
da: Fastgør til

en: Snapping
da: Fastgøres

note: i18n-hint: combo box is the type of the control/widget
en: Snap to combo box
da: Fastgør til boks

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Snapping Toolbar
da: Fa&stgørelse

en: Spectral Selection
da: Spektrummarkering

en: Center frequency and Width
da: Midterfrekvens og bredde

en: Low and High Frequencies
da: Lave og høje frekvenser

en: Show
da: Vis

en: Center Frequency
da: Midterfrekvens

en: Bandwidth
da: Båndbredde

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
da: &Spektrummarkering

en: Time Signature
da: Taktart

en: Upper Time Signature
da: Øverste tal i taktart

en: Lower Time Signature
da: Nederste tal i taktart

en: Tempo Changed
da: Tempo ændret

en: Upper Time Signature Changed
da: Øverste tal i taktart ændret

en: Lower Time Signature Changed
da: Nederste tal i taktart ændret

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: Time Signature Toolbar
da: Værktøjslinje for taktart

en: Time
da: Tid

en: Audio Position
da: Lydposition

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
da: &Tidslinje

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
da: Audacity-værktøjslinje: %s

en: Click and drag to resize toolbar
da: Klik og træk for at ændre størrelse på værktøjslinjen

en: ToolDock
da: Værktøjsdok

en: Tools
da: Værktøjer

en: Selection Tool
da: Markeringsværktøj

en: Envelope Tool
da: Niveauværktøj

en: Draw Tool
da: Tegneværktøj

en: Multi-Tool
da: Multiværktøj

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
da: &Værktøjslinje

en: &Selection Tool
da: &Markeringsværktøj

en: &Envelope Tool
da: &Niveauværktøj

en: &Draw Tool
da: &Tegneværktøj

en: &Multi Tool
da: &Multiværktøj

en: &Previous Tool
da: &Forrige værktøj

en: &Next Tool
da: &Næste værktøj

en: Play-at-Speed
da: Afspilningshastighed

en: Play at selected speed
da: Afspil ved den valgte hastighed

en: Playback Speed
da: Afspilningshastighed

en: Play-at-Speed Once
da: Afspilningshastighed én gang

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
da: Afspilnings&hastighed

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
da: &Afspilningshastighed

en: Play-at-Speed &Once
da: Afspilningshastighed én &gang

en: Play C&ut Preview-at-Speed
da: Afspil &klip forhåndslytning ved hastighed

en: Ad&just Playback Speed...
da: &Justér afspilningshastighed...

en: &Increase Playback Speed
da: &Forøg afspilningshastighed

en: &Decrease Playback Speed
da: &Sænk afspilningshastighed

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
da: Træk etiketten til anden placering. Hold Skift nede og træk for at flytte alle etiketter på samme spor.

en: Drag one or more label boundaries.
da: Træk i grænsen på en eller flere etiketter.

en: Drag label boundary.
da: Træk i etikettens grænse.

en: Modified Label
da: Ændret etiket

en: Label Edit
da: Etiketredigering

en: Click to edit label text
da: Klik for at redigere etikettens tekst

en: &Font...
da: Skri&fttype...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
da: Skrifttype til etiketspor

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
da: Skrifttypenavn

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
da: Skriftstørrelse

en: Cu&t Label text
da: &Klip etikettekst

en: &Copy Label text
da: K&opiér etikettekst

en: &Delete Label
da: &Slet etiket

en: &Edit Label...
da: R&edigér etiket...

en: Deleted Label
da: Slettede etiketter

en: Edited labels
da: Redigerede etiketter

en: New label
da: Ny etiket

en: Up &Octave
da: &Oktav op

en: Down Octa&ve
da: Okta&v ned

en: MIDI Device Info
da: MIDI-enhedsinfo

en: &MIDI Device Info...
da: Oplysninger om &MIDI-enheder...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
da: Klik for at zoome ind lodret. Skift+klik for at zoome ud. Træk for at markere et zoomområde.

en: Zoom Reset
da: Zoom nulstil

en: Shift-Right-Click
da: Skift+Højreklik

en: Left-Click/Left-Drag
da: Venstreklik/Venstretræk

en: Shift-Left-Click
da: Skift+Venstreklik

en: Click and drag to stretch selected region.
da: Klik og træk for at strække det markerede område.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
da: Stræk nodespor

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
da: Stræk

en: Click to open clip context menu.
da: Klik for at redigere etikettens tekst.

en: Reset Clip Pitch
da: Gendan tonehøjde på klip

en: Not enough space
da: Der er ikke plads nok

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
da: Der er ikke plads nok til at strække klippet til den oprindelige hastighed.

en: Reset Clip Speed
da: Gendan hastighed på klip

en: Click to reset clip pitch.
da: Klik for at gendanne klippets tonehøjde.

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
da: Klik for at ændre klippets tonehøjde, Cmd+klik for at gendanne.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
da: Klik for at ændre tonehøjde på klip, Ctrl+klik for at gendanne.

en: Click to reset clip speed.
da: Klik for at gendanne klippets hastighed.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
da: Klik for at ændre klippets hastighed, Cmd+klik for at gendanne.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
da: Klik for at ændre hastighed på klip, Ctrl+klik for at gendanne.

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
da: Venstreklik for at udvide, højreklik for at fjerne

en: Expanded Cut Line
da: Udvidede skærelinje

en: Expand
da: Udvid

en: Removed Cut Line
da: Fjernede skærelinje

en: Pitch and Speed
da: Tonehøjde og hastighed

en: Clip Pitch
da: Tonehøjde

en: se&mitones:
da: halvtoner:

en: &cents:
da: &cent:

en: Clip Speed
da: Kliphastighed

en: &speed %:
da: &hastighed %:

en: General
da: Generelt

en: &Optimize for Voice
da: &Optimér til stemme

en: Changed Speed
da: Ændrede hastighed

en: Changed Pitch
da: Ændrede tonehøjde

en: Click and drag to edit the samples
da: Klik og træk for at redigere datapunkterne

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
da: Zoom ind, indtil du kan se de enkelte datapunkter, så kan du bruge Tegneværktøjet.

en: Moved Samples
da: Flyttede datapunkter

en: Sample Edit
da: Redigering af datapunkt

en: Zoom to Fit
da: Zoom tilpasset

en: Reset Zoom
da: Gendan zoom

en: &Spectrogram
da: &Spektrogram

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
da: Stop først afspilning og optagelse, for
     at ændre spektrogramindstillinger.

en: Stop the Audio First
da: Stop først lyden

en: S&pectrogram Settings...
da: S&pektrogramindstillinger...

en: S&pectral
da: S&pektrum

en: To&ggle Spectral Selection
da: &Spektrummarkering til/fra

en: Next &Higher Peak Frequency
da: Næste &højere spidspunktsfrekvens

en: Next &Lower Peak Frequency
da: Næste &lavere spidspunktsfrekvens

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
da: Træk for at angive et zoomområde, højreklik for menu, Ctrl+rul for at zoome.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
da: Højreklik for menu, Ctrl+rul for at zoome.

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
da: Klik og træk for at justere størrelserne på underliggende visninger, dobbeltklik for at opdele ligeligt

en: Click and drag to rearrange sub-views
da: Klik og træk for at flytte rundt på underliggende visninger

en: Rearrange sub-views
da: Flyt rundt på underliggende visninger

en: Close sub-view
da: Luk underliggende visning

en: Mute/Unmute Track
da: Slå lyden fra/til på spor

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
da[0]: %s, %d af %d klip
da[1]: %s, %d af %d klip

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust left trim by %.02f seconds
da: Justér trimning mod venstre med %.02f sekunder

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4s" is shown
en: Trim by %.02fs
da: Beskær ved %.02fs

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust right trim by %.02f seconds
da: Justér trimning mod højre med %.02f sekunder

en: Click and drag to move clip boundary in time
da: Klik og træk for at flytte et klip på tidslinjen

en: Click and drag to stretch clip
da: Klik og træk for at strække det markerede område

en: Split Clip
da: Del klip

en: Join Clips
da: Sammenføj klip

en: Rename Clip...
da: Omdøb klip...

en: Pitch and Speed...
da: Tonehøjde og hastighed...

en: Render Pitch and Speed
da: Anvend tonehøjde og hastighed

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Clip Speed to %.01f%%
da: Ændrede kliphastigheden til %.01f%%

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Speed to %.01f%%
da: Justér hastighed til %.01f%%

en: Set Wave Clip Name
da: Angiv navn på bølgeformet klip

en: Click and drag to select text
da: Klik og træk for at markere tekst

en: Modified Clip Name
da: Ændret navn på klip

en: Clip Name Edit
da: Redigér navn på klip

en: Rendered time-stretched audio
da: Gennemførte tidsudstrækning af lyd

en: Pitch Shift
da: Ændring af tonehøjde

en: Changed Pitch Shift
da: Ændrede tonehøjde

en: &Rename Clip...
da: Omdøb klip...

en: &Pitch and Speed...
da: &Tonehøjde og hastighed...

en: Render Pitch and &Speed
da: Gennemfør tonehøjde og ha&stighed

en: Pitch &Up
da: Tonehøjde op

en: Pitch &Down
da: Tonehøjde ned

en: Changing sample format
da: Ændrer samplingshastighed

en: Processing...   0%%
da: Bearbejder... 0%%

en: Processing...   %i%%
da: Bearbejder... %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
da: Ændrede "%s" til %s

en: Format Change
da: Ændring af format

en: Rat&e
da: &Hastighed

en: &Other...
da: &Anden...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
da: Ændrede "%s" til %s Hz

en: Rate Change
da: Ændret hastighed

en: Set Rate
da: Sæt hastighed

en: Ma&ke Stereo Track
da: &Gør til stereospor

en: Swap Stereo &Channels
da: Ombyt stereo&kanaler

en: Spl&it Stereo Track
da: Opdel s&tereospor

en: Split Stereo to Mo&no
da: Opdel stereo til &mono

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
da: De spor, som du forsøger at gøre til stereo, rummer klip fra
    forskellige positioner eller klip, der ikke passer sammen.
    At samle dem vil samle sporene.
    
    Dette medfører, at enhver realtidseffekt, som er brugt på
    bølgeform og skjulte data, fjernes. Det samlede spor vil
    desuden blive til ét stort klip.
    
    Ønsker du at fortsætte?

en: Combine mono to stereo
da: Kombinér mono til stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
da: Har gjort "%s" til et stereospor

en: Make Stereo
da: Gør til stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
da: Byttede om på kanaler i "%s"

en: Swap Channels
da: Ombyt kanaler

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
da: Opdel stereospor "%s"

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
da: Opdel stereo i mono "%s"

en: Split to Mono
da: Opdel i mono

en: Created new audio track
da: Oprettet nyt lydspor

en: Created new stereo audio track
da: Oprettet nyt stereo-lydspor

en: &Mono Track
da: &Monospor

en: &Stereo Track
da: &Stereospor

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
da: %.0f%% venstre

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
da: %.0f%% højre

en: Half Wave
da: Halv bølge

en: Wa&veform
da: Bøl&geform

en: &Wave Color
da: &Bølgefarve

en: WaveColor Change
da: Ændring af bølgefarve

en: Change Speed Limits
da: Ændr hastighed

en: Change speed limit (%) to:
da: Ret hastighedsgrænse (%) til:

en: Lower Speed Limit
da: Nedre hastighedsgrænse

en: Upper Speed Limit
da: Øvre hastighedsgrænse

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
da: Den øvre hastighedsgrænse skal være større end den nedre

en: Invalid Limits
da: Ugyldige grænser

en: Set range to '%ld' - '%ld'
da: Sæt område til "%ld" - "%ld"

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
da: Sæt område

en: Set time track display to linear
da: Sæt tidsspor til at vise lineært

en: Set Display
da: Sæt visning

en: Set time track display to logarithmic
da: Sæt tidsspor til at vise logaritmisk

en: Set time track interpolation to linear
da: Sæt tidssporets interpolation til lineært

en: Set Interpolation
da: Sæt interpolation

en: Set time track interpolation to logarithmic
da: Sæt tidssporets interpolation til logaritmisk

en: &Linear scale
da: &Lineær skala

en: L&ogarithmic scale
da: L&ogaritmisk skala

en: &Range...
da: &Område...

en: Logarithmic &Interpolation
da: Logaritmisk &interpolation

en: Created new time track
da: Oprettet nyt tidspor

en: &Time Track
da: &Tidsspor

en: Right-click for menu.
da: Højreklik for menu.

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
da: Træk klip til andre placeringer. Hold Skift nede og træk for at flytte alle klip på samme spor.

en: Add Mono Track
da: Tilføj monospor

en: Add Stereo Track
da: Tilføj stereospor

en: Add Label Track
da: Tilføj etiketspor

en: Export Audio...
da: Eksportér lyd...

en: Erased selected area
da: Slettede det markerede område

en: Selected area using Brush Tool
da: Område valgt med penselværktøjet

en: Brush tool selection
da: Vælg penselværktøj

en: Re&name Track...
da: O&mdøb spor...

en: Move Track &Up
da: Flyt spor o&p

en: Move Track &Down
da: Flyt spor ne&d

en: Move Track to &Top
da: Flyt spor &øverst

en: Move Track to &Bottom
da: Flyt spor &nederst

en: Set Track Name
da: Angiv navn på spor

en: Renamed '%s' to '%s'
da: Omdøbte "%s" til "%s"

en: Name Change
da: Navneændring

en: Click and drag to warp playback time
da: Klik og træk for at fordreje afspilningstid

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
da: Klik og træk for at redigere amplitudeniveauet

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
da: Justeret niveau.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
da: &Lynlytning

en: Scrubbing
da: Lynlytning

en: Seeking
da: Søgning

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
da: Lynlytnings&lineal

en: Playing at Speed
da: Afspiller ved hastighed

en: Move mouse pointer to Seek
da: Flyt musemarkøren for at søge

en: Move mouse pointer to Scrub
da: Flyt musemarkøren for at lynlytte

en: Scru&bbing
da: &Lynlytning

en: Scrub Bac&kwards
da: Lynlyt &bagud

en: Scrub For&wards
da: Lynlyt &fremad

en: Click and drag to move left selection boundary.
da: Klik og træk for at flytte venstre markeringsgrænse.

en: Click and drag to move right selection boundary.
da: Klik og træk for at flytte højre markeringsgrænse.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
da: Klik og træk for at flytte bunden af den markerede frekvens.

en: Click and drag to move top selection frequency.
da: Klik og træk for at flytte toppen af den markerede frekvens.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
da: Klik og træk for at flytte den valgte midterfrekvens til et spidspunkt i spektret.

en: Click and drag to move center selection frequency.
da: Klik og træk for at flytte den valgte midterfrekvens.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
da: Klik og træk for at justere frekvensbåndbredden.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
da: Redigér, Indstillinger...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
da: Multiværktøjstilstand: %s for muse- og tastaturindstillinger.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
da: Klik og træk for at sætte frekvensbåndbredden.

en: Click and drag to select audio
da: Klik og træk for at markere et stykke lyd

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
da: (fastgørelse)

en: Click and drag to move a track in time
da: Klik og træk for at flytte et spor langs tidsaksen

en: Could not shift between tracks
da: Kunne ikke skifte mellem sporene

en: Moved clips to another track
da: Flyttede klip til andet spor

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
da: Tidsforskudte spor/klip til højre %.02f sekunder

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
da: Tidsforskudte spor/klip til venstre %.02f sekunder

en: Move Clip
da: Flyt klip

en: Collapse
da: Fold sammen

en: Delete Track
da: Slet spor

en: Open menu...
da: Åbn menu...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
da: Kommando+Klik

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
da: Ctrl+Klik

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
da: %s for at vælge eller fravælge spor. Træk op eller ned for at ændre sporenes rækkefølge.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
da: %s for at vælge eller fravælge spor.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
da: Flyttede '%s' op

en: Moved '%s' down
da: Flyttede '%s' ned

en: Move Track
da: Flyt spor

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
da: Klik for at zoome ind, Skift+klik for at zoome ud

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
da: Træk for at zoome ind på området, højreklik for at zoome ud

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
da: Venstre = zoom ind, højre = zoom ud, midt = normal

en: Install Audacity 4
da: Installér Audacity 4

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
da: Audacity 4 er klar! Pakket med hundreder af opgraderinger, som gør det
    hurtigere og lettere at anvende end nogensinde før.

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
da: Installationen påvirker ikke Audacity 3, så din nuværende opsætning berøres ikke.

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
da: Se, hvad der er nyt i vores fulde gennemgang af funktioner.

en: No thanks
da: Nej tak

en: Remind me later
da: Påmind mig senere

en: Unable to fetch Audacity 4 release information. Please try again later.
da: Det er ikke muligt at hente oplysninger om Audacity 4-udgivelsen. Forsøg igen senere.

en: Unable to parse Audacity 4 release information. Please try again later.
da: Det er ikke muligt at hente oplysninger om Audacity 4-udgivelsen. Forsøg igen senere.

en: No Audacity 4 installer available for your platform.
da: Der er intet Audacity 4-installationsfil tilgængelig til dit styresystem.

en: Unable to create installer file. Please check write permissions.
da: Det er ikke muligt at oprette installationsfilen. Kontrollér venligst skriverettighederne.

en: Audacity update
da: Audacity-opdatering

en: Downloading %s
da: Henter %s

en: Download Error
da: Fejl ved download

en: Failed to download Audacity 4 installer. Please try again later.
da: Download af Audacity 4-installationsfilen mislykkedes. Forsøg igen senere.

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
da: Der er ingen tilgængelige opdateringer

en: Check for Updates
da: Søg efter opdateringer

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
da: Hvis du ønsker at ændre dine indstillinger for automatisk kontrol af opdateringer, kan du finde dem her: %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
da: Indstillinger > Program

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
da: Fejl ved søgning efter opdateringer

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
da: Kunne ikke få forbindelse med Audacitys opdateringsserver.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
da: Opdateringsdata er fejlbehæftede.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
da: Fejl under hentning af opdatering

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
da: Kan ikke åbne link til at hente Audacity.

note: i18n-hint: Window title of the app update notice dialog.
en: App updates & usage info
da: Opdateringer og brugerinformation

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
da: Opdateringer til programmet

note: i18n-hint: The first paragraph of app update notice dialog.
en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
da: Audacity giver besked, når en ny udgave af programmet er klar til at blive hentet.

note: i18n-hint: Subtitle of the app update notice dialog.
en: Usage info
da: Brugerinformation

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can turn this off anytime in %s.
da: Du kan til enhver tid slå dette fra her: %s.

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can disable this anytime in %s.
da: Du kan til enhver tid ændre dette her: %s.

en: View privacy policy
da: Læs privatlivspolitikken

en: Disable UUID
da: Deaktivér anonym bruger-ID

en: Accept && continue
da: Acceptér && fortsæt

en: &Remind me later
da: &Påmind mig senere

en: &Dismiss
da: &Afbryd

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
da: Opdatér Audacity

en: Don't show this again at start up
da: Vis ikke igen ved opstart

[ctx: update dialog]
en: &Skip
da: &Spring over

[ctx: update dialog]
en: &Install update
da: &Installér opdatering

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
da: Audacity %s er tilgængelig!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
da: Liste over ændringer

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
da: Læs mere på GitHub

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: Press
da: Tryk

en: Button
da: Knap

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
da: aktiveret

en: not pressed
da: ikke aktiveret

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
da: V

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
da: H

en: &Clear
da: &Ryd

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
da: Håndtag

en: Empty
da: Tom

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
da: Måler

en: Disable Silent Monitoring
da: Slå stille overvågning fra

en: Enable Silent Monitoring
da: Slå stille overvågning til

en: Recording Meter Options
da: Valgmuligheder for optagelsesmåler

en: Playback Meter Options
da: Valgmuligheder for afspilningsmåler

en: Refresh Rate
da: Opdateringshastighed

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
da: Højere opdateringshastigheder får måleren til at vise ændringer hyppigere.
    En hastighed på 30 i sekundet eller mindre burde hindre måleren i at påvirke
    lydkvaliteten på langsomme maskiner.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
da: Målerens opdateringshastighed pr. sekund [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
da: Målerens opdateringshastighed pr. sekund [1-100]:

en: Meter Style
da: Målerens udseende

en: Meter Type
da: Målertype

en: Orientation
da: Retning

en: Automatic
da: Automatisk

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: Missing Plugins
da: Manglende plugins

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
da: Projektet rummer visse realtideffektplugins, som ikke findes på dette system.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "Learn more"
en: The project may sound different than intended. %s
da: Projektet kan lyde anderledes end tilsigtet. %s

en: Learn more
da: Lær mere

en: (Use context menu to change format.)
da: (Brug genvejsmenuen for at ændre format.)

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
da: Kan ikke gemme filer i mappen: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
da: Kontrollér venligst, at mappen findes, at de nødvendige tilladelser er i orden, og at drevet ikke er fyldt op.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
da: Du kan ændre mappen her: %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
da: Indstillinger > Mapper

en: Don't show this warning again
da: Vis ikke denne advarsel igen

en: NaN
da: Ikke et tal

en: Infinity
da: Uendelighed

en: -Infinity
da: -Uendelighed

en: Validation error
da: Valideringsfejl

en: Empty value
da: Tom værdi

en: Malformed number
da: Fejl ved antal

en: Not in range %d to %d
da: Ikke indenfor området %d til %d

en: Value overflow
da: Værdioverløb

en: Too many decimal digits
da: For mange decimaler

en: Value not in range: %s to %s
da: Værdien er ikke indenfor området: %s to %s

en: Value must not be less than %s
da: Værdien må ikke være mindre end %s

en: Value must not be greater than %s
da: Værdien må ikke være større end %s

en: Shelf Filter
da: Shelving-filter (reducér/forøg signaler over fastsat frekvens)

en: GNU General Public License v2.0
da: GNU General Public License version 2.0

en: Filter type
da: Filtertype

en: Low-shelf
da: Diskant

en: High-shelf
da: Bas

en: Frequency (Hz)
da: Frekvens (Hz)

en: Amount (dB)
da: Mængde (dB)

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
da: Fejl.~%Frekvensen er sat for højt for det valgte spor.

en: Spectral Edit Multi Tool
da: Spektrumredigering - multiværktøj

en: ~aPlease select frequencies.
da: ~aVælg venligst frekvenser.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
da: ~aBåndbredde er nul (de øvre og nedre~%~
                           frekvenser er begge ~a Hz).~%~
                           Vælg venligst et frekvensområde.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
da: ~aNotch-filter-parametre kan ikke anvendes.~%~
                          Prøv at forøge lavfrekvensgrænsen~%~
                          eller reducér filtrerets 'Bredde'.

en: Error.~%
da: Fejl.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
da: Spektrumredigering af parametrisk EQ

en: Gain (dB)
da: Forstærkning (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
da: ~aLavfrekvens er udefineret.

en: ~aHigh frequency is undefined.
da: ~aHøjfrekvens er udefineret.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
da: ~aMidterfrekvens skal være over 0 Hz.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
da: ~aFrekvensvalg er for højt til sporets samplingshastighed.~%~
                            Højfrekvensindstillingen må ikke være større end ~a Hz~%~
                            for det nuværende spor

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
da: ~aBåndbredde er nul (de øvre og nedre~%~
                             frekvenser er begge ~a Hz).~%~
                             Vælg venligst et frekvensområde.

en: Spectral Edit Shelves
da: Spektrumredigeringshylder

en: GNU General Public License v2.0 or later
da: GNU General Public License version 2.0 eller senere

en: Studio Fade Out
da: Studieudtoning

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
da: Markeringen er for kort.~%Skal være større end 2 datapunkter.

en: Adjustable Fade
da: Anvend overtoning

en: Fade Type
da: Type

en: Fade Up
da: Optoning

en: Fade Down
da: Udtoning

en: S-Curve Up
da: S-kurve op

en: S-Curve Down
da: S-kurve ned

en: Mid-fade Adjust (%)
da: Justering midtvejs i udtoning (%)

en: Start/End as
da: Begyndelse/slutning som

en: % of Original
da: % af original

en: dB Gain
da: dB-forstærkning

en: Start (or end)
da: Begyndelse (eller slutning)

en: End (or start)
da: Slutning (eller begyndelse)

en: Handy Presets (override controls)
da: Nyttige forudindstillinger (tilsidesætter styringer)

en: None Selected
da: Ingen valgt

en: Linear In
da: Lineær ind

en: Linear Out
da: Lineær ud

en: Exponential In
da: Eksponentiel ind

en: Exponential Out
da: Eksponentiel ud

en: Logarithmic In
da: Logaritmisk ind

en: Logarithmic Out
da: Logaritmisk ud

en: Rounded In
da: Afrundet ind

en: Rounded Out
da: Afrundet ud

en: Cosine In
da: Cosinus ind

en: Cosine Out
da: Cosinus ud

en: S-Curve In
da: S-kurve ind

en: S-Curve Out
da: S-kurve ud

en: Error~%~%
da: Fejl~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
da: ~aProcentværdier må ikke være negative.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
da: ~aProcentværdier må ikke være større end 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
da: ~adB-værdier må ikke være over +100 dB.~%~%~
                                     Tip: 6 dB fordobler amplituden~%~
                                     -6 dB halverer amplituden.

en: Beat Finder
da: Find taktslag

en: Threshold Percentage
da: Tærskelprocent

en: Clip Fix
da: Kliprettelse

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
da: Benjamin Schwartz og Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
da: Tærskel for klipning (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
da: Reducér udsving, så der gives mulighed for gendannede spidspunkter (dB)

en: Crossfade Clips
da: Overtoningsklip

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
da: Fejl.~%Ugyldig markering.~%Flere end 2 lydklip valgt.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
da: Fejl.~%Ugyldig markering.~%Tomt mellemrum ved begyndelse/slutning af markeringen.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
da: Fejl.~&Overtoningsklip må kun anvendes på et spor.

en: Crossfade Tracks
da: Overtoningsspor

en: Fade TYPE
da: Type af ind-/udtoning

en: Constant Gain
da: Konstant forstærkning

en: Constant Power 1
da: Konstant styrke 1

en: Constant Power 2
da: Konstant styrke 2

en: Custom Curve
da: Tilpasset kurve

en: Custom curve
da: Tilpasset kurve

en: Fade direction
da: Faderetning

en: Alternating Out / In
da: Skiftende ud/ind

en: Alternating In / Out
da: Skiftende ind/ud

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
da: Fejl.~%Vælg 2 (eller flere) spor, som skal overtones.

en: Delay
da: Forsinkelse

en: Delay type
da: Forsinkelsestype

en: Regular
da: Almindelig

en: Bouncing Ball
da: Hoppebold

en: Reverse Bouncing Ball
da: Baglæns hoppende bold

en: Delay level per echo (dB)
da: Forsinkelsesniveau pr. ekko (dB)

en: Delay time (seconds)
da: Forsinkelsestid (sekunder)

en: Pitch change effect
da: Tonehøjdeskift-effekt

en: Pitch/Tempo
da: Tonehøjde/hastighed

en: Low-quality Pitch Shift
da: Tonehøjdeskift i lav kvalitet

en: High-quality Pitch Shift
da: Tonehøjdeskift i høj kvalitet

en: Pitch change per echo (semitones)
da: Tonehøjdeskift pr. ekko (halvtoner)

en: Number of echoes
da: Antal ekkoer

en: Allow duration to change
da: Tillad, at varigheden ændres

en: Regular Interval Labels
da: Etiketter ved regelmæssige intervaller

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
da: Opdel filer ud fra

en: Number and Interval
da: Nummer og interval

en: Number of Labels
da: Antal etiketter

en: Label Interval
da: Etiketinterval

en: Number of labels
da: Antal etiketter

en: Label interval (seconds)
da: Etiketinterval (sekunder)

en: Length of label region (seconds)
da: Længde på etiketområde (sekunder)

en: Adjust label interval to fit length
da: Juster etiketinterval til at passe længden

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
da: Etikettekst

en: Minimum number of digits in label
da: Minimum antal tal i etiket

en: None - Text Only
da: Ingen - Kun tekst

en: 1 (Before Label)
da: 1 (inden etiket)

en: 2 (Before Label)
da: 2 (inden etiket)

en: 3 (Before Label)
da: 3 (inden etiket)

en: 1 (After Label)
da: 1 (efter etiket)

en: 2 (After Label)
da: 2 (efter etiket)

en: 3 (After Label)
da: 3 (efter etiket)

en: Begin numbering from
da: Begynd nummerering fra

en: Message on completion
da: Meddelelse ved fuldførelse

en: Details
da: Detaljer

en: Warnings only
da: Kun advarsler

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
da: Fejl: Der er ikke tilstrækkelig plads til at oprette etiketter.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
da: Advarsel: Overlappende områdeetiketter.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
da: områdeetiketter

en: point labels
da: punktetiketter

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
da: ~a~a ~a ved intervaller af ~a sekunder.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
da: ~aOmrådelængde = ~a sekunder.

en: High-Pass Filter
da: High-pass-filter

en: Roll-off (dB per octave)
da: Rulaf (dB pr. oktav)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
da: Frekvensen skal være mindst 0,1 Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
da: Fejl:~%~%Frekvensen (~a Hz) er for høj til sporets samplingshastighed.~%~%~
                     Sporets samplingshastighed er ~a Hz.~%~
                     Frekvensen skal være mindre end ~a Hz.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
da: Sæt navn på lydklip

en: Threshold level (dB)
da: Tærskelniveau (dB)

en: Threshold measurement
da: Tærskelmåling

en: Peak level
da: Højeste niveau

en: Average level
da: Gennemsnitligt niveau

en: RMS level
da: RMS-niveau

en: Minimum silence duration
da: Varighed af stilhed

en: Minimum label interval
da: Minimuminterval mellem etiketter

en: Label type
da: Etikettype

en: Point before sound
da: Punkt før lydklip

en: Point after sound
da: Punkt efter lydklip

en: Region around sounds
da: Område omkring lydklip

en: Region between sounds
da: Område mellem lydklip

en: Maximum leading silence
da: Max.-længde på stilhed før

en: Maximum trailing silence
da: Max.-længde på stilhed efter

en: Sound ##1
da: Lydklip ##1

note: i18n-hint: hours minutes and seconds. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am ~as
da: ~at ~am ~as

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
da: Der er for mange lydklip med stilhed.~%Kun de første 10.000 etiketter er tilføjet.

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
da: Ingen lyde fundet.~%~
                     Prøv at sænke 'Tærskelniveau (dB)'.

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
da: At sætte etiket på områder mellem lydstykker kræver~%~
                     mindst to lydstykker.~%~
                     Her er der kun et lydstykke.

en: Legacy Limiter
da: Klassisk begrænser

en: Soft Limit
da: Blød grænse

en: Hard Limit
da: Hård grænse

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
da: Blød klipning

en: Hard Clip
da: Hård klipning

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
da: Input-forstærkning (dB)
    mono/venstre

en: Input Gain (dB)
    Right channel
da: Input-forstærkning (dB)
    Højre kanal

en: Limit to (dB)
da: Begræns til (dB)

en: Apply Make-up Gain
da: Anvend korrigeret forstærkning

en: Low-Pass Filter
da: Low-pass-filter

en: Noise Gate
da: Støjport

en: Select Function
da: Vælg funktion

en: Gate
da: Port

en: Analyze Noise Level
da: Analyserer støjniveau

en: Stereo Linking
da: Stereosammenkædning

en: Link Stereo Tracks
da: Sammenkæd stereospor

en: Don't Link Stereo
da: Sammenkæd ikke stereospor

en: Gate threshold (dB)
da: Porttærskel (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
da: Portfrekvenser over (kHz)

en: Level reduction (dB)
da: Niveaureduktion (dB)

en: Attack (ms)
da: Anslag (ms)

en: Decay (ms)
da: Udklingning (ms)

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
da: Fejl.~%~
                                Portfrekvenser over: ~s kHz~%~
                                er for højt til det valgte spor.~%~
                                Sæt styringen under ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
da: Fejl.~%~
                                Utilstrækkeligt lydklip valgt.~%~
                                Gør markeringen længere end ~a ms.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
da: Spidspunkt baseret på første ~a sekunder ~a dB~%
                   Foreslået tærskelsindstilling ~a dB.

en: Notch Filter
da: Notch-filter

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
da: Steve Daulton og Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
da: Q (højere værdi reducerer bredde)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
da: Fejl:~%~%Frekvensen (~a Hz) er for høj til sporets samplingshastighed.~%~%~
                     Sporets samplingshastighed er ~a Hz.~%~
                     Frekvensen skal være mindre end ~a Hz.

en: Nyquist Plugin Installer
da: Nyquist-plugin-installationsprogram

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
da: Vælg fil(er) som skal installeres

en: Plug-in
da: Plugin

en: Lisp file
da: Lisp-fil

en: HTML file
da: HTML-fil

en: Text file
da: Tekstfil

en: All supported
da: Alle understøttede

en: Allow overwriting
da: Tillad overskrivning

en: Disallow
da: Tillad ikke

en: Allow
da: Tillad

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
da: Lykkedes.~%Filerne blev overskrevet:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
da: Advarsel.~%Nogle filer kunne ikke kopieres:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
da: Plugins installeret.~%(Brug pluginhåndteringen for at aktivere effekter):

en: Plug-ins updated:
da: Plugins opdateret:

en: Files copied to plug-ins folder:
da: Filer kopieret til plugins-mappe:

en: Not found or cannot be read:
da: Ikke fundet eller kan ikke læses:

en: Unsupported file type:
da: Ikke-understøttet filtype:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
da: Filerne er allerede installeret ('Tillad overskrivning' er deaktiveret):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
da: Kan ikke skrive til plugins-mappe:

en: Error.~%No file selected.
da: Fejl.~%Ingen fil valgt.

en: Pluck
da: Guitarstreng

en: David R.Sky
da: David R. Sky

en: Pluck MIDI pitch
da: MIDI-tonehøjde for guitarstrengelyd

en: Fade-out type
da: Udtoningstype

en: Abrupt
da: Pludselig

en: Gradual
da: Gradvis

en: Duration (60s max)
da: Varighed (60 sek. max.)

en: Rhythm Track
da: Rytmespor

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
da: Dominic Mazzoni, David R. Sky og Steve Daulton

en: Tempo (bpm)
da: Hastighed

en: 30 - 300 beats/minute
da: 30-300 taktslag/minuttet

en: Beats per bar
da: Taktslag pr. takt

en: 1 - 20 beats/measure
da: 1-20 taktslag/takt

en: Swing amount
da: Swingmængde

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
da: Sæt 'Antal takter' til nul for at aktivere 'Varighed af rytmespor'.

en: Number of bars
da: Antal takter

en: 1 - 1000 bars
da: 1-1.000 takter

en: Rhythm track duration
da: Varighed af rytmespor

en: Used if 'Number of bars' = 0
da: Bruges hvis 'Antal takter' = 0

en: Start time offset
da: Forskydning i starten

en: Silence before first beat
da: Stilhed inden første taktslag

en: Beat sound
da: Taktslagslyd

en: Metronome Tick
da: Metronomslag

en: Ping (short)
da: Ping (kort)

en: Ping (long)
da: Ping (lang)

en: Cowbell
da: Koklokke

en: Resonant Noise
da: Resonansstøj

en: Noise Click
da: Støjklik

en: Drip (short)
da: Dryp (kort)

en: Drip (long)
da: Dryp (lang)

en: MIDI pitch of strong beat
da: MIDI-tonehøjde på første taktslag

en: 18 - 116
da: 18-116

en: MIDI pitch of weak beat
da: MIDI-tonehøjde på øvrige taktslag

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
da: Sæt enten 'Antal takter' eller~%~
                        'Varighed af rytmespor' til mere end nul.

en: Risset Drum
da: Rissettromme

en: Decay (seconds)
da: Fratagning (sekunder)

en: Center frequency of noise (Hz)
da: Midterfrekvens på støj (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
da: Bredde af støjbånd (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
da: Støjmængde i mix (procent)

en: Amplitude (0 - 1)
da: Amplitude (0-1)

en: Sample Data Export
da: Eksport af datapunktsdata

en: Limit output to first
da: Begræns output til første

en: Measurement scale
da: Måleskala

en: Export data to
da: Eksportér data til

en: CSV files
da: CSV-filer

en: HTML files
da: HTML-filer

en: Index (text files only)
da: Indeks (kun tekstfiler)

en: Sample Count
da: Datapunktstælling

en: Time Indexed
da: Tidsindekseret

en: Include header information
da: Inkluder headerinformation

en: Minimal
da: Minimalt

en: Optional header text
da: Valgfri headertekst

en: Channel layout for stereo
da: Kanallayout for stereo

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
da: V-H på samme linje

en: Alternate Lines
da: Skiftevise linjer

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
da: V-kanal først

en: Show messages
da: Vis meddelelser

en: Errors Only
da: Kun fejl

note: i18n-hint abbreviates negative infinity
en: [-inf]
da: [-uen]

en: Left Channel.~%~%
da: Venstre kanal.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
da: ~%~%Højre kanal.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
da: ~aData skrevet til:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
da: Samplingshastighed: ~a Hz. Samplingværdi på ~a-skala.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
da: ~a   ~a~%~aSamplingshastighed: ~a Hz.~%Længde bearbejdet: ~a datapunkter ~a sekunder.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
da: ~a   ~a~%~aSamplingshastighed: ~a Hz. Samplingværdier på ~a-skala.~%~
                         Længde bearbejdet: ~a datapunkter ~a sekunder.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
da: ~a~%Samplingshastighed: ~a Hz. Samplingværdier på ~a-skala. ~a.~%~aLængde bearbejdet: ~a ~
                            datapunkter, ~a sekunder.~%Spidspunktsamplitude: ~a (lineær) ~a dB. Uvægtet RMS: ~a dB.~%~
                            jævnstrømsforskydning: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
da: ~a lineær, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
da: Venstre: ~a lin, ~a dB | Højre: ~a lin, ~a dB.

en: ~a samples.
da: ~a datapunkter.

en: ~a seconds.
da: ~a sekunder.

en: Audio data analysis:
da: Analyse af lyddata:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
da: <b>Samplingshastighed:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
da: <b>Spidspunktsamplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (lineær) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
da: <b>RMS</b> (uvægtet): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
da: <b>Jævnstrømsforskydning:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
da: ~a lineær, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
da: Venstre: ~a lin, ~a dB | Højre: ~a lineær, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
da: datapunktsdata

en: Sample #
da: Datapunkt #

en: Value (linear)
da: Værdi (lineær)

en: Value (dB)
da: Værdi (dB)

en: audio sample value analysis
da: analyse af lyddatapunktsværdi

en: Left (linear)
da: Venstre (lineær)

en: Right (linear)
da: Højre (lineær)

en: Left (dB)
da: Venstre (dB)

en: Right (dB)
da: Højre (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
da: Lavet med <span>Eksport af datapunktsdata</span> til
    <a href="~a">Audacity</a> af Steve
    Daulton

en: linear
da: lineær

en: 2 channels (stereo)
da: 2 kanaler (stereo)

en: 1 channel (mono)
da: 1 kanal (mono)

en: One column per channel.~%
da: En kolonne pr. kanal.~%

en: One row per channel.~%
da: En række pr. kanal.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
da: Venstre kanal, så højre kanal, på samme linje.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
da: Venstre og højre kanaler på skiftevise linjer.~%

en: Left channel first then right channel.~%
da: Først venstre kanal, så højre kanal.~%

en: Unspecified channel order
da: Uangivet kanalrækkefølge

en: Error.~%"~a" cannot be written.
da: Fejl.~%"~a" kan ikke skrives.

en: Sample Data Import
da: Import af datapunktsdata

en: Select file
da: Vælg fil

en: Invalid data handling
da: Håndtering af ugyldig data

en: Throw Error
da: Meld om fejl

en: Read as Zero
da: Læs som nul

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
da: Fejl~%~
                            '~a' kunne ikke åbnes.~%~
                            Tjek at filen findes.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
da: Fejl:~%~
                  Filen må kun indeholde ren ASCII-tekst.~%~
                  (ugyldig byte '~a' ved bytenummer: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
da: Fejl~%~
                  Data skal være numre i ren ASCII-tekst.~%~
                  '~a' er ikke en numerisk værdi.

en: Error.~%Unable to open file
da: Fejl.~%Kan ikke åbne fil

en: Spectral Delete
da: Spektral sletning

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
da: Fejl.~%Sporets samplingshastighed under 100 Hz understøttes ikke.

en: Waveform type
da: Bølgeformstype

en: Triangle
da: Trekant

en: Inverse Sawtooth
da: Omvend savtak

en: Starting phase (degrees)
da: Startfase (grader)

en: Wet level (percent)
da: Vådniveau (procent)

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
da: Edgar-RFT og Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
da: Afstand: (1 til 120, standard = 20)

en: Output choice
da: Outputvalg

en: Both Channels
da: Begge kanaler

en: Right Only
da: Kun højre

en: Number of vocoder bands
da: Antal Vocoder-bånd

en: Amplitude of carrier wave (percent)
da: Amplitude af bærebølge (procent)

en: Amplitude of white noise (percent)
da: Amplitude af hvid lyd (procent)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
da: Amplitude af radarnåle (procent)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
da: Frekvens af radarnåle (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
da: Fejl.~%Intet modulationssignal.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
da: Volumen og komprimering

note: Effects menu group name
en: Fading
da: Udtoning

en: Pitch and Tempo
da: Tonehøjde og hastighed

en: EQ and Filters
da: EQ og filtre

en: Noise Removal and Repair
da: Fjern støj og reparér

en: Delay and Reverb
da: Forsinkelse og rumklang

en: Distortion and Modulation
da: Forvrængning og modulation

note: Effects menu group name
en: Special
da: Særligt

en: Vocal Reduction and Isolation
da: Vokalreduktion og -isolering

en: Vocal Remover
da: Fjern vokal

en: Spectral Tools
da: Spektrogramværktøjer

en: Legacy
da: Klassisk
