audacity 3.7.8 - en to he translation catalogue (4352 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
he: לא ניתן היה לטעון את התוסף הזה.
    ייתכן שהוא נמחק.

en: Plugin Error
he: שגיאת תוסף

en: Applied effect: %s
he: האפקט שייושם: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
he: %s חזור שוב

en: Stream is active ... unable to gather information.
he: הערוך פעיל ... לא מצליח לאסוף מידע.

en: Default recording device number: %d
he: מספר התקן ברירת המחדל להקלטה: %d

en: Default playback device number: %d
he: מספר התקן ברירת המחדל להשמעה: %d

en: No devices found
he: לא נמצאו התקנים

en: Device info unavailable for: %d
he: מידע ההתקן אינו זמין עבור %d

en: Device ID: %d
he: זיהוי התקן: %d

en: Device name: %s
he: שם התקן: %s

en: Host name: %s
he: שם מארח: %s

en: Recording channels: %d
he: ערוצי הקלטה: %d

en: Playback channels: %d
he: ערוצי השמעה: %d

en: Low Recording Latency: %g
he: זמן השהייה להקלטה נמוך: %g

en: Low Playback Latency: %g
he: זמן השהייה להשמעה נמוך: %g

en: High Recording Latency: %g
he: זמן השהייה להקלטה גבוה: %g

en: High Playback Latency: %g
he: זמן השהייה להשמעה גבוה: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
he: קצבי דגימה נתמכים:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
he: קצבי דגימה נתמכים:

en: Selected recording device: %d - %s
he: התקן הקלטה נבחר: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
he: לא נמצא התקן הקלטה עבור '%s'.

en: Selected playback device: %d - %s
he: התקן השמעה נבחר: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
he: לא נמצא התקן השמעה עבור '%s'.

en: Supported Rates:
he: קצבי דגימה נתמכים:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
he: לא ניתן לבדוק קצבי דגימה הדדיים ללא שני המכשירים.

en: Received %d while opening devices
he: התקבל %d בזמן פתיחת ההתקנים.

en: Unable to open Portmixer
he: לא ניתן לפתוח את Portmixer

en: Available mixers:
he: מיקסרים זמינים:

en: Available recording sources:
he: מקורות הקלטה זמינים:

en: Available playback volumes:
he: עוצמות שמע זמינות:

en: Recording volume is emulated
he: עוצמת השמע של ההקלטה היא בהדמיה

en: Recording volume is native
he: עוצמת השמע של ההקלטה היא טבעית

en: Could not find any audio devices.
he: לא נמצאו התקני אודיו.

en: You will not be able to play or record audio.
he: .לא תוכל לנגן או להקליט אודיו

en: Error: %s
he: שגיאה: %s

en: Error Initializing Audio
he: שגיאה באתחול האודיו

en: Audacity Audio
he: אודיו של אודסיטי

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
he: שגיאה בפתיחת התקן שמע.
    קוד שגיאה: %s

en: Error
he: שגיאה

en: Out of memory!
he: אין זיכרון פנוי!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
he: כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. לא ניתן היה לייעל אותה יותר. היא עדיין גבוהה מדי.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
he: כוונון רמת הקלטה אוטומטית הנמיכה את עוצמת השמע ל-%f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
he: כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. לא ניתן היה לייעל אותה יותר. היא עדיין נמוכה מדי.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
he: כוונון רמת הקלטה אוטומטית הגבירה את עוצמת השמע ל-%.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
he: כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. יותר מדי ניסיונות מבלי שנמצאה עוצמת שמע קבילה. היא עדיין גבוהה מדי.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
he: כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. יותר מדי ניסיונות מבלי שנמצאה עוצמת שמע קבילה. היא עדיין נמוכה מדי.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
he: כוונון רמת הקלטה אוטומטית הופסקה. %.2f נראה כעוצמת שמע קבילה.

en: Failed to encode preset from "%s"
he: לא ניתן לקודד הגדרות קבועות מראש מהקובץ "%s"

en: Unable to store preset in config file
he: לא ניתן לשמור הגדרות קבועות מראש בקובץ תצורה

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
he: לא זמין

en: Couldn't open "%s"
he: לא יכול לפתוח קובץ "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
he: לא ניתן לכתוב XML של הגדרות קבועות מראש אל "%s"

en: Unable to read the preset from "%s"
he: לא ניתן לקרוא הגדרות קבועות מראש מהקובץ "%s"

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
he: אפקט יחידת אודיו

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
he: אפקטים של Audio Unit

en: The Audacity Team
he: צוות האודוסיטי

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
he: מספק תמיכה לאפקטים של יחידת אודיו עבור אודסיטי

en: Could not find component
he: לא ניתן למצוא רכיב

en: Could not initialize component
he: לא ניתן לאתחל רכיב

en: Failed to decode "%s" preset
he: פענוח הגדרה הקבועה מראש בשם "%s" נכשלה

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
he: נכשלה המרת הגדרות קבועות מראש מהקובץ "%s" למבנה פנימי

en: Failed to create property list for "%s" preset
he: יצירת רשימת מאפיינים עבור הגדרות קבועות מראש בשם "%s" נכשלה

en: Failed to set class info for "%s" preset
he: סידור מחלקה עבור הגדרות קבועות מראש בשם "%s" נכשלה

en: Failed to set preset name
he: לא ניתן לקבוע את שם ההגדרות הקבועות מראש

en: Failed to retrieve preset content
he: שליפת תוכן ההגדרות הקבועות מראש נכשל

en: Failed to convert property list to XML data
he: המרת רשימת הנכסים לנתוני XML נכשלה

en: XML data is empty after conversion
he: מידע XML נמצא ריק לאחר המרה

en: Message
he: הודעה

en: Amplify
he: הגבר

en: Auto Duck
he: הנמכה אוטומטית

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
he: מנמיך את עוצמת השמע של ערוץ אחד או יותר כאשר רמת הקול בערוץ הבקרה מגיעה לרמה מסוימת

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
he: נבחרה רצועה שאינה מכילה אודיו. הנמכה אוטומטית יכולה לעבד רק רצועות אודיו.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
he: הנמכה אוטומטית זקוקה לערוץ-בקרה שחייב להיות ממוקם מתחת לערוצים שנבחרו.

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
he: עיבוד עם רצועת בקרת אודיו מתוחה בזמן

en: Bass and Treble
he: בס וטרבל

en: Simple tone control effect
he: אפקט פשוט לשליטה בצלילים

en: Change Pitch
he: שנה גובה צליל

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
he: משנה את גובה הצליל של הרצועה מבלי לשנות את הקצב

en: High Quality Pitch Change
he: שינוי בגובה הצליל באיכות גבוהה

en: Change Speed and Pitch
he: שינוי מהירות וגובה גובה

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
he: משנה את גובה הצליל של הרצועה וגם את הקצב שלה

en: Change Tempo
he: שנה קצב

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
he: משנה את הקצב של הקטע הנבחר מבלי להשפיע על גובה הצליל שלו

en: High Quality Tempo Change
he: שינוי בקצב באיכות גבוהה

en: Click Removal
he: הסרת קליקים

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
he: הסרת קליקים תוכננה להסיר קולות של קליקים בערוץ האודיו

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
he: האלגוריתם איננו משפיע על האודיו הזה. לא השתנה דבר.

en: Selection must be larger than %d samples.
he: הבחירה חייבת לכלול יותר מ-%d דגימות.

en: You can only measure one track at a time.
he: אפשר למדוד רק ערוץ אחד בכל פעם.

en: Please select an audio track.
he: נא לבחור רצועת שמע.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
he: בחירת אודיאו אינה חוקית.
    אנא ודא שנבחר אודיו.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
he: אין מה למדוד.
    יש לבחור קטע ברצועה.

en: Hard Clipping
he: קיטום קשיח

en: Soft Clipping
he: קיטום עדין

en: Soft Overdrive
he: הפרזה עדינה

en: Medium Overdrive
he: הפרזה קיצונית

en: Hard Overdrive
he: הפרזה קשיחה

en: Cubic Curve (odd harmonics)
he: עקומה ריבועית (הרמוניה אי זוגית)

en: Even Harmonics
he: הרמוניה זוגית

en: Expand and Compress
he: הרחב ודחס

en: Leveller
he: מתאים עוצמה

en: Rectifier Distortion
he: עיוות המיישר

en: Hard Limiter 1413
he: מגביל עוצמה קשוח 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
he: קיטום קשיח 12- דציבל, 80% תוספת פיצוי

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
he: קיטום עדין 12- דציבל, 80% תוספת פיצוי

en: Fuzz Box
he: קופסת זמזום

en: Walkie-talkie
he: מכשיר קשר

en: Blues drive sustain
he: הפרזה קלה התומכת בקול שקט

en: Light Crunch Overdrive
he: הפרזת להבלטה קלה

en: Heavy Overdrive
he: הפרזה כבדה

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
he: הרמוניה שלישית (קווינטה שלמה)

en: Valve Overdrive
he: הפרזה של שפופרת ריק

en: 2nd Harmonic (Octave)
he: הרמוניה שניה (אוקטבה)

en: Gated Expansion Distortion
he: מבליט חזקים ומחליש חלשים

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
he: מתאים עוצמה, קל, 70- דציבל סף רעש

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
he: מתאים עוצמה, מתון, 70- דציבל סף רעש

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
he: מתאים עוצמה, כבד, 70- דציבל סף רעש

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
he: מתאים עוצמה, יותר כבד, 70- דציבל סף רעש

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
he: מתאים עוצמה, הכי כבד, 70- דציבל סף רעש

en: Half-wave Rectifier
he: מיישר חצי-גל

en: Full-wave Rectifier
he: מיישר גל-מלא

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
he: מיישר גל-מלא (DC חסום)

en: Percussion Limiter
he: מגביל עוצמה לכלי הקשה

en: Distortion
he: עיוות

en: Waveshaping distortion effect
he: אפקט עיוות ע"י שינוי צורת הגל

en: DTMF Tones
he: צלילי חיוג

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
he: יוצר צלילי חיוג כמו אלו הנוצרים ע"י לוח הספרות בטלפונים

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
he: רצף צלילי חיוג ריק.
    בדוק את כל ההגדרות עבור אפקט זה.

en: Echo
he: הד

en: Repeats the selected audio again and again
he: חוזר שוב ושוב על הקטע הנבחר

en: Requested value exceeds memory capacity.
he: הערך המבוקש חורג מקיבולת הזיכרון.

en: Equalization
he: השוואה

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
he: מכווננן את עוצמת השמע עבור תדירויות מסוימות

en: 100Hz Rumble
he: רעש של 100 הרץ

en: AM Radio
he: רדיו AM

en: Bass Boost
he: הגברת תדרים נמוכים

en: Bass Cut
he: חיתוך תדרים נמוכים

en: Low rolloff for speech
he: הנמכה חלקה של תדרים נמוכים עבור דיבור

en: RIAA
he: איגוד תעשיית ההקלטות של אמריקה

en: Telephone
he: טלפון

en: Treble Boost
he: הגברת תדרים גבוהים

en: Treble Cut
he: חיתוך של תדרים גבוהים

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
he: כדי להחיל אקולייזר, כל הרצועות שנבחרו חייבות להיות בעלי אותו קצב דגימה.

en: Track sample rate is too low for this effect.
he: קצב הדגימה של הרצועה נמוך מדי עבור אפקט זה.

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
he: ללא שם

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
he: :שגיאה בטעינת עקמומי האקולייזר מקובץ
    %s
    :הודעת השגיאה הוא
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
he: שגיאה בשמירת עקומות אקולייזר

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
he: 'העיקום המבוקש לא נמצא, משתמש ב- 'ללא שם

en: Cosine
he: קוסינוס

en: Cubic
he: מעוקב

en: Fade In
he: התעצמות בהדרגה

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
he: מחיל התעצמות הדרגתית ליניארית אל האודיו הנבחר

en: Fade Out
he: דעיכה בהדרגה

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
he: מחיל דעיכה הדרגתית לינארית אל האודיו הנבחר

en: Find Clipping
he: מצא מקומות קטימה

en: Creates labels where clipping is detected
he: צור תוויות במקום שזוהתה קטימה

en: Clipping
he: קטימה

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
he: %lld מתוך %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
he: אין מספיק מקום פנוי להפקת השמע

en: Invert
he: היפוך

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
he: הופך את דגימות האודיו, מהפך את הקוטביות שלהם

en: Legacy Compressor
he: דחיסה מסורתית

en: Compresses the dynamic range of audio
he: דוחס את הטווח הדינמי של האודיו

en: Loudness Normalization
he: נרמול קולניות

en: Sets the loudness of one or more tracks
he: קבע את רמת הקולניות של רצועה אחת או יותר

en: Normalizing Loudness...
he: מנרמל קולניות...

en: Analyzing: %s
he: מנתח: %s

en: Processing: %s
he: מעבד: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
he: רעש "לבן"

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
he: רעש "ורוד"

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
he: רעש "חום"

en: Noise
he: רעש

en: Generates one of three different types of noise
he: יוצר אחד משלושה סוגים של רעש

en: Median
he: חציון

en: Second greatest
he: השני בגודלו

en: Old
he: ישן

en: Noise Reduction
he: הפחתת רעשים

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
he: מסיר רעשי רקע כגון מאווררים, רעשי טייפ או זמזומים

en: Steps per block are too few for the window types.
he: צעדים לכל בלוק מעטים מדי עבור סוגי החלונות.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
he: צעדים לכל בלוק אינם יכולים לחרוג מגודל החלון.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
he: השיטה הממוצעת איננה מיושמת ליותר מארבעה שלבים בכל חלון.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
he: יש לציין את אותו גודל חלון עבור שלבים 1 ו-2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
he: אזהרה: סוגי החלונות אינם זהים עבור אפיון.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
he: כל מדגמי הרעש חייבים להיות בעלי קצב דגימה אחיד.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
he: קצב הדגימה של פרופיל הרעש חייב להתאים לזה של הצליל המיועד לעיבוד.

en: Selected noise profile is too short.
he: מדגם הרעש הנבחר קטן מדי.

en: Normalize
he: נרמל

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
he: מגדיר את עוצמת השיא הרגעי של רצועה אחת או יותר

en: Removing DC offset and Normalizing...
he: מסיר את סטית נקודת האפס ומנרמל...

en: Removing DC offset...
he: מסיר את סטית נקודת האפס...

en: Normalizing without removing DC offset...
he: מבצע נירמול ללא הסרת סטית נקודת האפס...

en: Not doing anything...
he: לא עושה דבר...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
he: מנתח רצועה ראשונה מזוג סטריאו: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
he: מנתח רצועה שניה מזוג סטריאו: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
he: מעבד ערוצי סטריאו בצורה עצמאית: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
he: מעבד רצועה ראשונה מזוג סטריאו: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
he: מעבד רצועה שניה מזוג סטריאו: %s

en: Paulstretch
he: המתיחה של פאול

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
he: המתיחה של פאול מיועדת רק למתיחת זמן קיצונית או ליצור מצב ללא שינוי

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
he: בחירת אודיו קצרה מדי עבור תצוגה מקדימה.
    
    יש לנסות להגדיל את בחירת האודיו ל-%.1f שניות לפחות,
    או להפחית את 'רזולוציית הזמן' לפחות מ-%.1f שניות.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
he: לא ניתן לצפות בתצוגה מקדימה.
    
    עבור בחירת האודיו הנוכחית,
    'רזולוציית הזמן' המרבית היא %.1f שניות.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
he: 'רזולוציית הזמן' היא ארוכה מדי עבור הקטע הנבחר.
    
    יש לנסות להגדיל את בחירת האודיו ל-%.1f שניות לפחות,
    או להפחית את 'רזולוציית הזמן' לפחות מ-%.1f שניות.

en: Phaser
he: מסיט מופעים

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
he: משלב מופעים מוסטים עם הגל המקורי

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
he: כדי לצייר את הספקטרום, כל הרצועות הנבחרות חייבות להיות בעלות אותו קצב דגימה.

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
he: לא ניתן לנתח את האודיו. ייתכן שהסיבה לכך היא קליפ מתוח או גובה צליל מוסט. יש לנסות לאפס את כל הקליפים המתוחים, או לערבב ולעבד את הרצועות לפני ניתוח

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
he: יותר מדי שמע נבחר. רק ה-%.1f
    השניות הראשונות של השמע ינותחו.

en: Repair
he: תקן

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
he: מגדיר את עוצמת השיא הרגעי של רצועה אחת או יותר

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
he: לא ניתן להחיל את אפקט התיקון בתוך קליפים מתוחים או מכווצים

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
he: אפקט התיקון מיועד לשימוש על קטעים קצרים מאוד של אודיו פגום (לא מותר מ- 128 דגימות)
    
    בצע זום פנימה ובחר חלק מזערי של שניה כדי לתקן אותו.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
he: התיקון עובד באמצעות נתוני אודיו מחוץ לאזור הבחירה.
    
    יש לבחור אזור שיש לו אודיו הנוגע לפחות בצד אחד שלו.
    
    ככל שיש יותר אודיו מסביב, כך הוא מתפקד טוב יותר.

en: Repeat
he: חזרה

en: Repeats the selection the specified number of times
he: חוזר שוב על הקטע הנבחר כפי מספר הפעמים שצוינו

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
he: אקוסטי

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
he: אווירה

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Artificial
he: מלאכותי

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
he: מודרני

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal I
he: קול אנושי 1

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal II
he: קול אנושי 2

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
he: חדר אמבטיה

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
he: חדר קטן "בהיר"

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
he: חדר קטן "כהה"

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
he: חדר בינוני

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
he: חדר גדול

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
he: אולם

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
he: קתדרלה

en: Reverb
he: הדהוד

en: Adds ambience or a "hall effect"
he: מוסיף אוירה או תחושת המצאות בתוך אולם

en: Reverse
he: היפוך מהתחלה

en: Reverses the selected audio
he: הופך את האודיו שנבחר

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
he: זמן SBSMS / מתיחת גובה צליל

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
he: צ'בישב מסדר ראשון

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
he: צ'בישב מסדר שני

en: Lowpass
he: מעביר תדרים נמוכים

en: Highpass
he: מעביר תדרים גבוהים

en: Classic Filters
he: מסננים קלאסיים

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
he: מבצע סינון IIR המדמה מסננים אנלוגיים

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
he: כדי להפעיל מסנן, כל הרצועות חייבות להיות באותו קצב דגימה.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
he: שקט

en: Creates audio of zero amplitude
he: יוצר פס קול בעוצמה אפס

en: Stereo To Mono
he: סטריאו למונו

en: Converts stereo tracks to mono
he: ממיר רצועות סטריאו למונו

en: Mixing down to mono
he: ממיר למונו

en: Sliding Stretch
he: שינוי רציף

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
he: מאפשר שינוי רציף לקצב ו/או לגובה הצליל

en: Linear
he: לינארי

en: Logarithmic
he: לוגריתמי

en: Sine
he: סינוס

en: Square
he: ריבועי

en: Sawtooth
he: שן מסור

en: Square, no alias
he: ריבועי, ללא עיוותים

[ctx: waveform]
en: Triangle
he: משולש

en: Truncate Detected Silence
he: חתוך שקט שזוהה

en: Compress Excess Silence
he: דחוס שקט עודף

en: Truncate Silence
he: חתוך שקט

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
he: מפחית אוטומטית את אורך הקטעים שבהם עוצמת השמע נמוכה מרמה מסוימת

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
he: בעת חיתוך ללא תלות, ייתכן שתהיה רק ​​רצועת אודיו אחת שנבחרה בכל קבוצת רצועות עם נעילת-סנכרון.

en: Wahwah
he: וריאציות באיכות צלילים מהירות

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
he: וריאציות באיכות צלילים מהירות, כמו צליל הגיטרה שהיה מאוד פופולרי בשנות ה-70

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
he: שגיאה ביבוא אודיו מהענן

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
he: לא ניתן להוריד את האודיו מהענן

en: Cannot proceed to upload.
he: אין אפשרות להמשיך בהעלאה.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
he: הקובץ לא נמצא

en: Project was closed before snapshot was created
he: הפרויקט נסגר לפני יצירת תמונת מצב

en: Invalid Response: %s
he: תגובה לא תקינה: %s

en: Export failed
he: היצוא נכשל

en: Export error
he: שגיאת ייצוא

en: Failed to attach to the Cloud project database
he: החיבור למסד הנתונים של פרויקט הענן נכשל

en: Failed to decompress the Cloud project block
he: פריסת הדחיסה של בלוק פרויקט הענן נכשלה

en: Local project data was removed before the sync has completed
he: הנתוני המקומיים של הפרויקט הוסרו לפני השלמת הסנכרון

en: Failed to deserialize the response
he: ביטול הסדר בתגובה נכשל

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
he: סולו

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
he: בקרת ווקאלית

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Podcast/Radio
he: פודקסט/רדיו

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Piano
he: פסנתר

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
he: גיטרה אקוסטית

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
he: גיטרה בס

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
he: כלי קשת

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
he: תוף רגל

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
he: בקרת תופים

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Play it Loud
he: נגן את זה בחוזקה

en: Audacity
he: אודסיטי

en: Built-in
he: מובנה

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
he: %s: לא ניתן היה לטעון את ההגדרות מטה. ייעשה שימוש בהגדרות ברירת המחדל.
    
    %s

en: Applying %s...
he: מפעיל %s...

en: Builtin Effects
he: אפקטים מובנים

en: Provides builtin effects to Audacity
he: מספק אפקטים מובנים לאודסיטי

en: Unknown built-in effect name
he: שם של אפקט מובנה לא ידוע

en: Mix and Render
he: &ערבל וייצא

en: Mixing and rendering tracks
he: מערבל ומייצא רצועות

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
he: שגיאה פנימית בתוך %s ב-%s שורה %d.
    נא הודע לצוות אודסיטי ב- https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
he: שגיאה פנימית ב-%s שורה %d.
    נא הודע לצוות אודסיטי ב- https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
he: שגיאה פנימית

note: i18n-hint a proper name
en: Bartlett
he: בארטלט

note: i18n-hint a proper name
en: Hamming
he: המינג

note: i18n-hint a proper name
en: Hann
he: האן

note: i18n-hint a proper name
en: Blackman
he: בלאקמן

note: i18n-hint two proper names
en: Blackman-Harris
he: בלאקמן-האריס

note: i18n-hint a proper name
en: Welch
he: ולץ'

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
he: גאוסיאן(a=2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
he: גאוסיאן(a=3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
he: גאוסיאן(a=4.5)

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
he: שגיאה (ייתכן והקובץ לא נשמר): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
he: אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ בתוך %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
he: אודסיטי נכשל בקריאה מקובץ ב-%s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
he: אודסיטי כתב קובץ בתוך %s בהצלחה אבל נכשל לשנות את שמו בשם %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
he: אודסיטי לא הצליח לכתוב לקובץ.
    אולי %s אינו ניתן לכתיבה או שהדיסק מלא.

en: File Error
he: שגיאת קובץ

en: All files
he: כל הקבצים

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
he: AUP3 קבצי פרוייקט

en: Dynamically Linked Libraries
he: ספריות דינמיות

en: Dynamic Libraries
he: ספריות דינמיות

en: Text files
he: קבצי טקסט

en: XML files
he: קבצי XML

en: ,
he: , ,

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
he: קבצי %s

en: 
    %s does not have write permissions.
he: 
    אין ל-%s הרשאות כתיבה.

en: Unsuitable
he: לא מתאים

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
he: תיקיית הקבצים הזמנים נמצאת בדיסק במבנה FAT.
    מאפס למיקום ברירת המחדל.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
he: %s
    
    לטיפים על כוננים מתאימים, לחץ על כפתור העזרה.

en: Warning
he: התראה

en: Unable to export.
    Error %s
he: לא ניתן לייצא.
    שגיאה %s

en: Export
he: ייצא

en: Export completed with error.
he: הייצוא הסתיים בשגיאה.

en: All supported files
he: כל הקבצים הנתמכים

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
he: "%s"
    הוא לא קובץ שמע.
    אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ מסוג זה.

en: Importing files
he: מייצא קבצים

en: Importing %s...
he: מייצא את %s...

en: Operation was canceled by user
he: הפעולה בוטלה על ידי המשתמש

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
he: גרסה זו של אודסיטי לא הודרה עם תמיכה ב-%s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא רצועת תקליטור שמע.
    אודסיטי לא יכול לפתוח תקליטורי שמע ישירות.
    יש לחלץ (להעתיק) את רצועות התקליטור לפורמט שמע
    שאודסיטי יכול לייבא, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
he: "%s" הוא קובץ רשימת השמעה.
    אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ זה מכיוון שהוא מכיל רק קישורים לקבצים אחרים.
    ייתכן שתוכל לפתוח אותו בעורך טקסט ולהוריד את קבצי האודיו בפועל.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ שמע של חלונות.
    אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ מסוג זה עקב מגבלות זכויות ייוצרים.
    עליך להמיר אותו לפורמט שמע נתמך, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ בקידוד אודיו מתקדם.
    ללא ספריית FFmpeg האופציונאלי , אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ מסוג זה.
    אחרת, עליך להמיר אותו לפורמט שמע נתמך, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ שמע מוצפן.
    מקורם בדרך כלל מחנות מוזיקה מקוונת.
    אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ מסוג זה בגלל ההצפנה.
    נסה להקליט את הקובץ לתוך אודסיטי, או לצרוב אותו לתקליטור אודיו לאחר מכן
    לחלץ את רצועת התקליטור לפורמט שמע נתמך כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ מדיה של RealPlayer.
    אודסיטי לא יכול לפתוח את הפורמט הקנייני הזה.
    עליך להמיר אותו לפורמט שמע נתמך, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
he: "%s" הוא קובץ מבוסס תוים, לא קובץ שמע.
    אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ מסוג זה.
    נסה להמיר אותו לקובץ שמע כגון WAV או AIFF
    ואז לייבא אותו, או להקליט אותו לתוך אודסיטי.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ אודיו של Musepack.
    אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ מסוג זה.
    אם נראה לך שזה עשוי להיות קובץ mp3, יש לשנות את סיומת הקובץ ל-".mp3"
    ונסה לייבא אותו שוב. אחרת צריך להמיר אותו לאודיו בפורמט
    נתמך, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ אודיו של Wavpack.
    אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ מסוג זה.
    יש להמיר אותו לפורמט שמע נתמך, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ אודיו של Dolby Digital.
    אודסיטי לא יכול לפתוח כרגע קובץ מסוג זה.
    יש להמיר אותו לפורמט שמע נתמך, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ אודיו של Ogg Speex.
    אודסיטי לא יכול לפתוח כרגע קובץ מסוג זה.
    יש להמיר אותו לפורמט שמע נתמך, כגון WAV או AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
he: "%s" הוא קובץ וידאו.
    אודסיטי לא יכול לפתוח כרגע קובץ מסוג זה.
    יש לחלץ את השמע לפורמט נתמך, כגון WAV או AIFF.

en: File "%s" not found.
he: הקובץ "%s" לא נמצא.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
he: אודסיטי לא זיהה את סוג הקובץ '%s'.
    
    %sעבור קבצים לא דחוסים, נסה גם: קובץ > ייבוא ​​> נתונים גולמיים.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
he: אודסיטי זיהה את סוג הקובץ '%s'.
    מייבאים התומכים כביכול בקבצים כאלה הם:
    %s,
    אבל אף אחד מהם לא הבין את הפורמט של הקובץ הזה.

en: Import Project
he: ייצא פרוייקט

en: SubRip text file
he: קובץ טקסט SubRip

en: WebVTT file
he: קובץ WebVTT

en: Supported label file
he: קובץ תויות נתמך

en: S&tandard
he: ס&טנדרטי

en: E&xtended (with frequency ranges)
he: מו&רחב (עם תחומי תדירויות)

en: Labels
he: תוויות

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
he: ערוץ תוויות

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
he: ייבוא קבצי WebVTT אינו נתמך כעת.

en: One or more saved labels could not be read.
he: לא יכול לקרוא תווית / תוויות שמורות.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA
he: לדספה

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
he: אפקטים של LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
he: מספק אפקטים של LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
he: אודסיטי כבר לא משתמשת במגשר vst

en: Could not load the library
he: לא יכול לפתוח את הספרייה

en: Effect Settings
he: הגדרות אפקט

en: LV2 Effects
he: אפקטי LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
he: מספק תמיכה לאפקטים LV2 עבור אודסיטי

en: None
he: לא כלום

en: Rectangle
he: מרובע

[ctx: dither]
en: Triangle
he: משולש

en: Shaped
he: מעוצב

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C
he: דו

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
he: דו♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D
he: רה

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
he: רה♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
he: מי

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
he: פה

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
he: פה♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G
he: סול

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
he: סול♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A
he: לה

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
he: לה♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
he: סי

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♭
he: רה♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E♭
he: מי♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♭
he: סול♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♭
he: לה♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B♭
he: סי♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
he: דו♯/רה♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
he: רה♯/מי♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
he: פה♯/סול♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
he: סול♯/לה♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
he: לה♯/סי♭

en: Low Quality (Fastest)
he: איכות נמוכה (הכי מהר)

en: Medium Quality
he: איכות ממוצעת

en: High Quality
he: איכות גבוהה

en: Best Quality (Slowest)
he: איכות מיטבית (הכי איטי)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
he: שש עשרה סיביות PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
he: עשרים וארבע PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
he: שלושים ושתיים סיביות נקודה צפה

en: Unknown format
he: מבנה לא ידוע

en: Command
he: פקודה

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
he: 
    * %s, מכיוון שהקצית את קיצור הדרך %s ל-%s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
he: הייתה בעיה בפעולה האחרונה שלך. אם נראה לך
    שזו תקלה בתוכנה, נא להגיד לנו היכן זה התרחש בדיוק.

en: Disallowed
he: אסור

en: &Undo %s
he: ב&טל ביצוע %s

en: &Undo
he: ב&טל ביצוע

en: &Redo %s
he: &בצע שוב %s

en: &Redo
he: &בצע שוב

en: Module Unsuitable
he: מודול לא מתאים

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
he: לא ניתן לטעון את המודול "%s".
    
    שגיאה: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
he: המודול "%s" לא מספק מחרוזת גרסה.
    
    הואו לא יטען.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
he: המודול "%s" אינו תואם לגרסת אודסיטי "%s".
    
    הוא לא יטען.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
he: המודול "%s" נכשל באתחול.
    
    הוא לא יטען.

en: Module "%s" found.
he: מודול "%s" נמצא.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
he: 
    
    נעשה שימוש רק במודולים ממקורות מהימנים

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Audacity Module Loader
he: טוען המודולים של אודסיטי

en: Try and load this module?
he: האם לנסות לטעון מודול זה?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
he: המודול "%s" אינו מספק אף לא אחת מהפונקציות הנדרשות.
    
    הוא לא יטען.

en: Overwrite the plug-in file %s?
he: האם לדרוך על קובץ התוסף %s?

en: Plug-in already exists
he: התוסף קיים כבר

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
he: קובץ התוסף בשימוש. ההחלפה נכשלה

en: Failed to register:
    %s
he: לא הצליח הרישום: %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
he[0]: האם לאפשר את התוסף הזה?
he[1]: האם לאפשר את שני התוספים הללו?
he[2]: האם לאפשר את התוספים הללו?

en: Enable new plug-ins
he: אפשר את התוספים החדשים

en: Nyquist Prompt
he: בקשת Nyquist

en: Failed to open the file for upload: %s
he: פתיחת הקובץ להעלאה נכשלה: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
he: היתה שגיאה באתחול שכבת קלט/פלט של מידי.

en: You will not be able to play midi.
he: לא ניתן לנגן מידי.

en: Error Initializing Midi
he: שגיאה באתחול מידי

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
he: הערה לרצועה

en: &Seconds
he: &שניות

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
he: &פעימות

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
he: תומך בפלט: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
he: תומך בקלט: %d

en: Opened: %d
he: נפתחו: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
he: התקן הקלטת מידי שנבחר: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
he: לא נמצא התקן הקלטת מידי עבור '%s'.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
he: התקן השמעת מידי שנבחר: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
he: לא נמצא התקן השמעת מידי עבור '%s'.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
he: hh:mm:ss + דגימות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
he: שניות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
he: שע':דק':שנ'

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
he: hh:mm:ss + מילישניות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
he: hh:mm:ss + מאיות

note: i18n-hint: Name of display format that shows frequency in hertz i18n-hint: This is the abbreviation for "Hertz", or cycles per second.
en: Hz
he: הרץ

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
he: אוקטבות

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: bar
he: תיבה

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
he: פעימה

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements.
en: bar:beat
he: תיבה:פעימות

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements. "tick" corresponds to a 16th note.
en: bar:beat:tick
he: תיבה:פעימות:טיק

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
he: 01000,01000 שניות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
he: שניות + מילישניות

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
he: 01000,01000>01000 שניות

en: milliseconds
he: מילישניות

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
he: 0100 שע' 060 דק' 060 שניות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
he: ימים:שע':דק':שנ'

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
he: 0100 יום 024 שע' 060 דק'' 060 שנ'

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
he: 0100 שע' 060 דק' 060>0100 שנ'

en: centiseconds
he: מאיות שניה

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
he: 0100 שע' 060 דק' 060>01000 שנ'

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
he: 0100 שע' 060 דר' 060 שנ'+># דוגמאות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
he: דגימות

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
he: דוגמאות 01000,01000,01000|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
he: hh:mm:ss + מסגרות סרט (24 בשנייה)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
he: 0100 שע' 060 דק' 060 שנ'+>24 מסגרות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
he: מסגרות של סרט (24 בשנייה)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
he: 01000,01000 מסגרות|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
he: hh:mm:ss + וידאו תקן אמריקאי מסגרות מושלכות

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
he: 0100 שע' 060 דק' 060 שנ'+>30 מסגרות|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
he: hh:mm:ss + וידאו תקן אמריקאי מסגרות לא מושלכות

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
he: 0100 שע' 060 דק' 060 שנ'+>030 מסגרות| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
he: מסגרות וידאו תקן אמריקאי

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
he: 01000,01000 מסגרות|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
he: hh:mm:ss + וידאו תקן אירופי (25 מסגרות בשנייה)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
he: 0100 שע' 060 דק' 060 שנ'+>25 מסגרות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
he: מסגרות וידאו תקן אירופי (25 מסגרות בשנייה)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
he: 01000,01000 מסגרות|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
he: hh:mm:ss + מסגרות תקליטור (75 בשנייה)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
he: 0100 שע' 060 דק' 060 שנ'+>75 מסגרות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
he: מסגרות תקליטור (75 בשנייה)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
he: 01000,01000 מסגרות|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in hertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 010,01000>0100 Hz
he: 010,01000>0100 הרץ

en: centihertz
he: מאיות הרץ

note: i18n-hint: Name of display format that shows frequency in kilohertz
en: kHz
he: קילו-הרץ

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 01000>01000 kHz|0.001
he: 01000>01000 קילו הרץ|0.001

en: hertz
he: הרץ

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
he: 100>01000 אוקטובות|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
he: אלפיות האוקטבה

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
he: חצאי טונים + מאיות

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
he: 1000 חצאי טונים >0100 מאיות|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
he: מאיות של מאיות-טון

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
he: עשורים

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
he: 10>01000 עשורים|0.434294482

en: Nyquist Effects
he: אפקטי Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
he: מספק תמיכה לאפקטים של Nyquist עבור אודסיטי

en: Applying Nyquist Effect...
he: מיישם אפקט Nyquist...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
he: תהליך עבודה של Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
he: כותרת תוסף של Nyquist שגויה

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
he: הפעל תצוגה ספקטראלית לפני
    הפעלת אפקטים ספקטראליים.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
he: על מנת להשתמש באפקטים ספקטראליים הפעל בחירה ספקטראלית
    בהגדרת סקפטרוגרמה של רצועות ובחר את
    מרחב התדירויות שעליהם האפקט יפעל.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
he: שגיאה: הקובץ "%s" צוין בכותרת אך לא נמצא בנתיב התוספים.

en: Audio selection required.
he: חובה לבחור אודיו.

en: Processing complete.
he: העיבוד הסתיים.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
he: אפקטי ';type tool' אינם יכולים להחזיר אודיו מ-Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
he: אפקטי ';type tool' אינם יכולים להחזיר תוויות מ-Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
he: nyx_error הוחזרה מ-%s.

en: plug-in
he: תוסף

en: Nyquist returned a list.
he: Nyquist החזיר רשימה.

en: Nyquist returned the value: %f
he: Nyquist החזיר את הערך: %f

en: Nyquist returned the value: %d
he: Nyquist החזיר את הערך: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
he: Nyquist החזיר יותר מדי ערוצי שמע.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
he: Nyquist החזיר ערוץ שמע אחד כמערך.

en: Nyquist returned an empty array.
he: Nyquist החזיר מערך ריק.

en: Nyquist returned nil audio.
he: Nyquist החזיר אודיו ריק.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
he: [אזהרה: Nyquist החזיר מחרוזת UTF-8 לא חוקית, היא הומרה כאן כ- Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
he: גרסה זו של אודסיטי איננה תומכת בתוסף ה-Nyquist בגרסה %ld

en: Could not open file
he: לא יכול לפתוח קובץ

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
he: הקוד שלך נראה כתחביר של SAL, אבל אין הצהרת 'return'.
    עבור SAL, השתמש בהצהרת return כמו:
    	return *track* * 0.1
    או עבור LISP, התחל בסוגריים פתוחים כמו:
     	(mult *track* 0.1)

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
he: לא יכול לקבוע שפה

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
he: ללא כותרת

en: Audio Track
he: רצועת שמע

en: Playable Track
he: רצועה ניתנת להאזנה

en: Multi-track
he: רצועות מרובות

en: Simple
he: רצועה יחידה

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
he: ספריות

en: Preferences for Library
he: העדפות עבור ספריות

en: Library
he: ספריה

en: Failed to set page size for database %s
he: הגדרת גודל דף עבור מסד הנתונים %s נכשלה

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
he: הגדרת מצב בטוח בחיבור הראשי ל-%s נכשלה

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
he: הגדרת מצב בטוח בחיבור נקודת ביקורת ל-%s נכשלה

en: Checkpointing project
he: יוצר נקודת ביקורת לפרוייקט

en: Checkpointing %s
he: יוצר נקודת ביקורת ל-%s

en: This may take several seconds
he: זה יכול לקחת כמה שניות

en: Could not write to %s.
he: לא יכול לכתוב אל %s.

en: Disk is full.
    %s
he: דיסק מלא:
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
he: נכשלה יצירת נקודת ציון: %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
he: נכשל שחרור נקודת ציון: %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
he: נותר מעט מאוד שטח דיסק פנוי ב-%s
    יש לבחור מיקום תיקייה זמנית גדול יותר
    בהעדפות תיקיות ברירת מחדל.

en: Failed to open the project's database
he: פתיחת מסד הנתונים של הפרוייקט נכשלה

en: Failed to open database file:
    
    %s
he: פתיחת קובץ מסד הנתונים נכשלה:
    
    %s

en: Failed to discard connection
he: ביטול החיבור נכשל

en: Failed to restore connection
he: שחזור החיבור נכשל

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
he: נכשל בביצוע פקודת קובץ פרוייקט:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
he: הפרוייקט נמצא בספרייה לקריאה בלבד.
    (לא ניתן ליצור את הקבצים הזמניים הנדרשים)

en: This is not an Audacity project file
he: זה אינו קובץ פרוייקט של אודסיטי

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
he: פרוייקט זה נוצר עם גרסה חדשה יותר של אודסיטי.
    
    יש צורך לשדרג כדי לפתוח אותו.

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
he: פרויקט זה נוצר באמצעות גרסה ישנה יותר של אודסיטי. לאחר השמירה, ניתן יהיה לפתוח את הפרויקט רק עם אודסיטי גרסה %s או חדשה יותר.

en: Project update required
he: נדרש עדכון הפרויקט

en: Unable to initialize the project file
he: לא ניתן לאתחל את קובץ הפרוייקט

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
he: לא ניתן להוסיף פונקציה 'inset' (אי אפשר לאמת מזהים של בלוקים)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
he: הפרוייקט ניתן לקריאה בלבד
    (לא יכול לעבוד עם קבצי בלוק)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
he: הפרוייקט נעול
    (לא יכול לעבוד עם קבצי בלוק)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
he: פרוייקט בשימוש
    (לא יכול לעבוד עם קבצי בלוק)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
he: הפרוייקט משובש
    (לא יכול לעבוד עם קבצי בלוק)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
he: בעיה כל שהיא בהרשאות
    (לא ניתן לעבוד עם קבצי בלוק)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
he: שגיאת קלט/פלט של הדיסק
    (לא ניתן לעבוד עם קבצי בלוק)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
he: לא מורשה
    (לא ניתן לעבוד עם קבצי בלוק)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
he: לא ניתן לעבוד עם קבצי בלוק

en: Total orphan blocks deleted %d
he: סה"כ נמחקו %d בלוקים יתומים

en: Failed to rollback transaction during import
he: שחזור פעולה במהלך הייבוא ​​נכשלה

en: Unable to attach destination database
he: לא ניתן להתחבר אל מסד הנתונים המיועד

en: Unable to switch to fast journaling mode
he: לא ניתן לעבור למצב יומן מהיר

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
he: לא ניתן להכין פקודת קובץ פרוייקט:
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
he: התקדמות

en: Failed to bind SQL parameter
he: קישור לפרמטר SQL נכשל

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
he: עדכון קובץ הפרוייקט נכשל.
    הפקודה הבאה נכשלה:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
he: לא ניתן להתנתק מפרוייקט היעד

en: Copying Project
he: מעתיק פרוייקט

en: Error Writing to File
he: שגיאה בכתיבה לקובץ

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
he: אודסיטי נכשל בכתיבת הקובץ %s.
    אולי הדיסק מלא או שאינו ניתן לכתיבה.
    לטיפים לפינוי מקום, לחץ על כפתור העזרה.

en: Compacting project
he: הופך פרוייקט לקומפקטי

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
he: [פרוייקט %02i] אודסיטי "%s"

en: <untitled>
he: <ללא שם>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
he: (שוחזר)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
he: קובץ זה נשמר באמצעות אודסיטי %s.
    נעשה שימוש באדוסיטי %s. ייתכן שיהיה צורך לשדרג לגרסה חדשה יותר כדי לפתוח קובץ זה.

en: Can't open project file
he: לא יכול לפתוח קובץ פרוייקט

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
he: הסרת מידע השמירה האוטומטית מקובץ הפרוייקט נכשלה.

en: Unable to bind to blob
he: לא ניתן להתחבר ל-blob

en: Unable to parse project information.
he: לא ניתן לנתח את המידע של הפרוייקט.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
he: פתיחת מסד הנתונים של הפרוייקט מחדש נכשלה, אולי בגלל שטח מוגבל בהתקן האחסון.

en: Saving project
he: שומר פרוייקטים

en: Error Saving Project
he: שגיאה בשמירת פרוייקט

en: Syncing
he: מסנכרן

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
he: פתיחת הפרוייקט נכשלה, אולי בגלל שטח מוגבל
    בהתקן האחסון.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
he: לא ניתן להסיר את מידע השמירה האוטומטית, אולי בגלל מקום מוגבל
    בהתקן האחסון.
    
    %s

en: Backing up project
he: מגבה פרוייקט

en: Automatic database backup failed.
he: גיבוי אוטומטי של מסד הנתונים נכשל.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
he: קובץ שחזור זה נשמר על ידי אודסיטי 2.3.0 או לפני.
    צריך להפעיל את הגרסה ההיא של אודסיטי כדי לשחזר את הפרוייקט.

en: Connection to project file is null
he: החיבור לקובץ הפרוייקט הוא ריק

en: Discarding undo/redo history
he: משליך היסטוריית ביטול/חזרה

en: Created new project
he: פרוייקט חדש נוצר

en: 16-bit
he: שש עשרה סיביות

en: 24-bit
he: עשרים וארבע סיביות

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
he: קבוצת תוספים ב-%s מוזגה עם קבוצה מוגדרת קודמת

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
he: פריט התוסף ב-%s סותר פריט שהוגדר קודם והוא נמחק

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
he: פריטי תוספים ב-%s מציינים מיקומים סותרים

en: Sample Track
he: רצועה לדוגמא

en: Writable Sample Track
he: רצועת הניתנת לכתיבה

en: &Close
he: &סגור

en: Help
he: עזרה

en: &Preview
he: &הצגה מוקדמת

en: Dry Previe&w
he: תצוגה מקדימה &יבשה

en: &Settings
he: &הגדרות

en: Debu&g
he: &אבחון תקלות

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: Beats
he: פעימות

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
he: תיבה

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
he: שלישיות

en: 1/2 (triplets)
he: 1/2 (טריולות)

en: 1/4 (triplets)
he: 1/4 (טריולות)

en: 1/8 (triplets)
he: 1/8 (טריולות)

en: 1/16 (triplets)
he: 1/16 (טריולות)

en: 1/32 (triplets)
he: 1/32 (טריולות)

en: 1/64 (triplets)
he: 1/64 (טריולות)

en: 1/128 (triplets)
he: 1/128 (טריולות)

en: Video frames
he: מסגרות וידאו

en: Film frames (24 fps)
he: מסגרות של סרט (24 בשנייה)

en: NTSC frames (29.97 fps)
he: מסגרות וידאו תקן אמריקאי (29.97 בשנייה)

en: NTSC frames (30 fps)
he: מסגרות וידאו תקן אמריקאי (30 בשנייה)

en: CD frames
he: מסגרות קומפקט דיסק

en: Seconds && samples
he: שניות &ודגימות

en: Seconds
he: זום לשניות

en: Deciseconds
he: עשיריות שניות

en: Centiseconds
he: מאיות השניה

en: Milliseconds
he: מילישניות

en: Samples
he: זום לנקודות דגימה

en: SQLite3 error
he: שגיאת SQLite3

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
he: אין שגיאה

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
he: שגיאה כללית

note: i18n-hint: database operation has failed due to the internal error
en: Internal logic error in SQLite
he: שגיאה לוגית פנימית ב-SQLite3

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
he: הרשאת הגישה נדחתה

note: i18n-hint: database operation was aborted by the callback
en: Callback routine requested an abort
he: שגרת קריאה חוזרת ביקשה להפסיק

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
he: קובץ מסד הנתונים נעול

note: i18n-hint: database operation has failed because table is locked
en: A table in the database is locked
he: טבלה במסד הנתונים נעולה

note: i18n-hint: database operation has failed due to the lack of memory
en: A malloc() failed
he: בקשה להקצאת זיכרון נכשלה

note: i18n-hint: database operation has failed because database is read-only
en: Attempt to write a read-only database
he: ניסיון לכתוב למסד נתונים המוגדר לקריאה בלבד

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
he: הפעולה הופסקה

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
he: שגיאת קלט/פלט התרחשה

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
he: ייצוג מסד הנתונים בדיסק פגום

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
he: ההוספה נכשלה מכיוון שהכונן מלא

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
he: לא ניתן לפתוח את קובץ מסד הנתונים

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
he: שגיאת בפרוטוקול נעילת מסד הנתונים

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
he: סכימת מסד הנתונים השתנתה

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
he: מחרוזת או גוש חורגים ממגבלת הגודל

note: i18n-hint: database operation has failed due to the constraint violation
en: Abort due to constraint violation
he: מפסיק עקב הפרת מגבל

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
he: אי התאמה של סוג הנתונים

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
he: שימוש לא נכון בספרייה

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
he: התמיכה בקבצים גדולים מושבתת

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
he: הרשאה נדחתה

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
he: לא בשימוש

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
he: הפרמטר השני של sqlite3_bind הוא מחוץ לטווח

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
he: נפתח קובץ שאינו קובץ מסד נתונים

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
he: שגיאה לא ידועה

en: Cut/Copy/Paste
he: גזירה/העתקה/הדבקה

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
he: סרגל כלי &גזירה/העתקה/הדבקה

en: Unable to determine
he: לא נימן לקבוע

en: %s bytes
he: %s בתים

note: i18n-hint: Abbreviation for Kilo bytes
en: %s KB
he: %s ק"ב

note: i18n-hint: Abbreviation for Mega bytes
en: %s MB
he: %s מ"ב

note: i18n-hint: Abbreviation for Giga bytes
en: %s GB
he: %s ג"ב

en: Simplified
he: מופשט

en: System
he: מערכת

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
he: קלאסי

en: Dark
he: כהה

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
he: ניגודיות גבוהה

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
he: קל

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
he: ערכות נושא נכתוב אל:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
he: לא יכול לכתוב קובץ:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
he: אודסיטי לא יכול לפתוח קובץ:
     %s
    לכתיבה.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
he: לא יכול לכתוב קובץ בבואה:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
he: אודסיטי לא הצליח למצוא קובץ:
     %s.
    ערכת נושא לא נטענה.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
he: אודסיטי לא הצליח לטעון קובץ:
     %s.
    אולי מבנה png הוא פגום?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
he: אודסיטי לא הצליח לקרוא את ערכת הנושא ברירת המחדל.
    נא לדווח על הבעיה.

en: Couldn't read from file: %s
he: לא יכול לקרוא מקובץ: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
he: אף אחד מקבצי רכיבי ערכות הנושא הצפויים
     לא נמצאו ב:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
he: ערכות הנושא נכתבו אל:
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
he: לא יכול ליצור תיקיה:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
he: כמה קבצים נצרכים ב:
      %s
    עדיין קיימים, האם לדרוך עליהם?

en: Audacity could not save file:
      %s
he: לא יכול לשמור קובץ:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
he: לא יכול לכתוב לקובץ: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
he: ערכות נושא כמו קוד C שנכתב עבור:
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
he: מותאם אישית

en: Enable &Looping
he: הפעל &לולאות

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
he: רצועת זמן

en: Generic Track
he: רצועה גנרית

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
he: שגיאת מסד נתונים:  מצטערים, אבל אין לנו פרטים נוספים.

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
he: כניסת שמע: %d, יציאת שמע: %d

note: i18n-hint: Abbreviates Virtual Studio Technology, an audio software protocol developed by Steinberg GmbH
en: VST
he: VST - טכנולוגיית סטודיו וירטואלי

en: VST Effects
he: אפקטים של VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
he: מוסיף את היכולת להשתמש באפקטים של VST באודסיטי.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
he: לא ניתן להקצות זיכרון בעת ​​טעינת קובץ הגדרות קבועות מראש.

en: Error Loading VST Presets
he: שגיאה בטעינת הגדרות קבועות מראש של VST

en: Unable to read presets file.
he: לא ניתן לקרוא את קובץ ההגדרות הקבועות מראש.

en: Could not open file: "%s"
he: "%s" :לא יכול לפתוח קובץ

en: Error Saving VST Presets
he: שגיאה בשמירת הגדרות קבועות מראש של VST

en: Error writing to file: "%s"
he: שגיאה בכתיבה לקובץ: "%s"

en: Error Saving Effect Presets
he: שגיאה בשמירת הגדרות קבועות מראש של האפקט

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
he: קובץ פרמטר זה נשמר מ-%s. לְהמשִׁיך?

en: Confirm
he: אשר

en: VST3
he: VST - טכנולוגיית סטודיו וירטואלי - גירסה 3

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
he: קטגוריות משנה: %s

en: VST3 Effects
he: אפקטים של VST&3

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
he: מוסיף את היכולת להשתמש באפקטים של VST3 באודסיטי.

en: VST3 module error: %s
he: שגיאת מודול VST3: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
he: לא ניתן להפעיל הגדרות קבועות מראש של VST3 מהקובץ %s

en: Failed to save VST3 preset to file
he: לא ניתן לשמור הגדרות קבועות מראש של VST3 לקובץ

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics
en: Mel
he: מל

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
he: פרק זמן

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
he: צבע (רוזאוס)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
he: צבעוני (קלאסי)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
he: גווני אפור

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
he: גווני אפור הפוכים

en: Frequencies
he: תדרים

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
he: הקצאה מחדש

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
he: (EAC) גובה צליל

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
he: התדר המרבי חייב להיות 100 הרץ ומעלה

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
he: התדירות המינימלית חייבת להיות לפחות 0 הרץ

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
he: התדירות המינימלית חייבת להיות נמוכה מהתדירות המירבית

en: The range must be at least 1 dB
he: הטווח צריך להיות לפחות דציבל אחד

en: The frequency gain cannot be negative
he: התוספת לתדר אינה יכולה להיות שלילית

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
he: התוספת לתדר אינה יכולה להיות גבוהה משישים דציבל לעשירית השנייה

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
he: לינארי (משרעת)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
he: לוגריתמי (דציבלים)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
he: לינארי (דציבלים)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
he: -36 דציבל (תחום רדוד עבור עריכת עוצמות גבוהות)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
he: -48 דציבל (PCM תחום דגימה של 8 סיביות)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
he: -60 דציבל (PCM תחום דגימה של 10 סיביות)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
he: -72 דציבל (PCM תחום דגימה של 12 סיביות)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
he: -84 דציבל (PCM תחום דגימה של 14 סיביות)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
he: -96 דציבל (PCM תחום דגימה של 16 סיביות)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
he: -120 דציבל (קרוב לסף השמע האנושי)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
he: -145 דציבל (PCM תחום דגימה של 24 סיביות)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
he: לרצף יש קובץ בלוק החורג מהמקסימום של %s דגימות לכל בלוק.
    קוטע לאורך המקסימלי הזה.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
he: אזהרה - מקצר קובץ בלוק ארוך מדי

en: Pre-processing
he: עיבוד מקדים

en: Rendering Clip
he: מעבד קליפ

en: &Multi-view
he: תצוגה מ&רובה

en: Resampling failed.
he: דגימה מחדש נכשלה.

en: Audio
he: &שמע

en: There is not enough room available to paste the selection
he: אין מספיק מקום פנוי כדי להדביק את הבחירה

en: A track has a corrupted sample sequence.
he: לרצועה יש רצף דגימה פגום.

en: There is not enough room available to expand the cut line
he: אין מספיק מקום להרחיב את השורה שנחתכה

en: Show &Log...
he: הצג &יומן...

en: More information about this error may be available %s.
he: מידע נוסף על שגיאה זו זמין %s.

en: here
he: כאן

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
he: האם תרצה לשלוח דוח כדי לסייע לנו לתקן את הבעיה?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
he: כל הדיווחים הנם אנונימיים. ראה %s לפרטים נוספים.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
he: מדיניות הפרטיות שלנו

en: Problem details
he: פרטי הבעיה

en: Comments
he: הערות

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
he: &אל תשלח

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
he: &שלח

en: Backwards
he: אחורנית

en: Forwards
he: קדימה

note: i18n-hint verb
en: Close
he: סגור

en: Help on the Internet
he: עזרה באינטרנט

en: Local
he: מקומי

en: From Internet
he: מהאינטרנט

en: Welcome!
he: ברוכים הבאים!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
he: משמיע אודיו

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
he: הקלטת שמע

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
he: הקלטה - בחירת התקן ההקלטה

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
he: הקלטה - בחירת מקור ההקלטה

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
he: הקלטה - קביעת רמת ההקלטה

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
he: עריכה והצללה של תפריטים

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
he: מייצא קובץ אודיו

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
he: שומר פרוייקט של אודסיטי

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
he: תמיכה לפורמטים אחרים

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
he: CD-צרוב ל

en: No Local Help
he: אין עזרה למקום זה

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
he: אודסיטי יכול לייבא קבצים שאינם מוגנים בפורמטים רבים אחרים (כגון M4A ו-WMA, קבצי WAV דחוסים ממכשירי הקלטה ניידים ואודיו מקבצי וידאו) אם תוריד ותתקין את [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign|ספרית FFmpeg]] האופציונלית למחשב שלך.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
he: כמו כן אפשר לקרוא הסבר על ייבוא של 
    [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|קבצי מידי]] ושל ערוצים מ[[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|תקליטורים]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
he: נראה שהמדריך לא מותקן. אנא [[*URL*|הצג את המדריך מהרשת]] או [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| הורד את המדריך]].<br><br>כדי להציג תמיד את המדריך באופן מקוון, שנה את "מיקום המדריך" בהעדפות הממשק ל"מהרשת".

en: Audacity Log
he: יומן של אודסיטי

en: &Save...
he: &שמור...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
he: &נקה

en: log.txt
he: לוג.txt

en: Save log to:
he: שמור יומן אל:

en: Couldn't save log to file: %s
he: נכשלה כתיבת היומן לקובץ: %s

en: Show Log for Details
he: לפרטים הצג יומן

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
he: אישור

en: Elapsed Time:
he: הזמן שחלף:

en: Remaining Time:
he: הזמן שנשאר:

en: Stop
he: עצור

en: Cancel
he: ביטול

en: Are you sure you wish to cancel?
he: האם בטוח שברצונך לבטל?

en: Confirm Cancel
he: אשר ביטול

en: Are you sure you wish to stop?
he: האם בטוח שברצונך לעצור?

en: Confirm Stop
he: אשר עצירה

en: Are you sure you wish to close?
he: האם בטוח שברצונך לסגור?

en: Confirm Close
he: אשר סגירה

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
he: לא ניתן היה להמיר את שם הקובץ שצוין עקב שימוש בתו יוניקוד.

en: Specify New Filename:
he: פרט שם קובץ חדש:

en: Don't ask me again
he: אל תשאל אותי שוב

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
he: הקובץ '%s' כבר קיים, האם באמת להחליף אותו?

en: Please choose an existing file.
he: נא לבחור קובץ קיים.

en: File type:
he: סוג קובץ:

en: Previous slide
he: ה&שקופית קודמת

en: Next slide
he: השקופית הבאה

en: Slide %d of %d, %s. %s
he: שקופית %d מתוך %d, %s. %s

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
he: שקופית %d מתוך %d, %s, %s. %s

en: Select a directory
he: בחר תיקיה

en: Panel
he: לוח בקרה

en: Dialog
he: דו-שיח

en: Directory Dialog
he: דו-שיח תיקיות

en: File Dialog
he: דו-שיח של קובץ

en: Error: %s at line %lu
he: שגיאה: %s בשורה %lu

en: Could not load file: "%s"
he: לא יכול לטעון את הקובץ: "%s"

en: Could not parse XML
he: לא יכול לנתח XML

en: 1st Experimental Command...
he: פקודה ניסיונית ראשונה...

en: 2nd Experimental Command
he: פקודה ניסיונית שניה...

en: AUP project files (*.aup)
he: AUP קבצי פרוייקט (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
he: לא ניתן לייבא את הפרוייקט.
    
    %s

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
he: %s
    תכונה זו אינה נתמכת בגרסאות אודסיטי לפני 3.3.3.
    רצועות הסטריאו הללו פוצלו לרצועות מונו.
    יש לוודא שהכל עובד כמתוכנן לפני השמירה.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
he: פרוייקט זה נשמר על ידי אודסיטי גרסה 1.0 או מוקדם יותר. הפורמט
    השתנה וגרסה זו של אודסיטי אינה מסוגלת לייבא את הפרוייקט.
    
    השתמש בגרסה של אודסיטי לפני v3.0.0 כדי לשדרג את הפרוייקט ולאחר מכן
    תוכל לייבא אותו עם גרסה זו של אודסיטי.

en: Internal error in importer...tag not recognized
he: שגיאה פנימית מייבא...תג לא מזוהה

en: Invalid project 'vpos' attribute.
he: מאפיין 'vpos' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: Invalid project 'h' attribute.
he: מאפיין 'h' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: Invalid project 'zoom' attribute.
he: מאפיין 'zoom' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: Invalid project 'sel0' attribute.
he: מאפיין 'sel0' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: Invalid project 'sel1' attribute.
he: מאפיין 'sel1' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: Invalid project 'selLow' attribute.
he: מאפיין 'selLow' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
he: מאפיין 'selHigh' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
he: לא יכול למצוא את ספריית הפרוייקט: "%s"

en: Invalid project 'rate' attribute.
he: מאפיין 'rate' של הפרוייקט איננו חוקי .

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
he: רצועות מידי נמצאו בקובץ הפרוייקט, אבל ההפצה הזאת של אודסיטי איננה כוללת תמיכה במידי, מדלג על הרצועה.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
he: לפרוייקט הפעיל כבר יש רצועת זמן, מלבד רצועת הזמן בפרוייקט המיובא, מדלג על רצועת הזמן המיובאת.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
he: מאפיין רצף 'maxsamples' איננו חוקי.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
he: מאפיין רצף 'sampleformat' איננו חוקי.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
he: מאפיין רצף 'numsamples' איננו חוקי.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
he: אין ניתן לנתח את המאפיין 'start' של waveblock

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
he: חסר קובץ פרוייקט %s
    
    מכניס שקט במקומו.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
he: תכונת 'len' של simpleblockfile חסרה או שאינה חוקית.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
he: תכונת 'len' של silentblockfile חסרה או שאינה חוקית.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
he: חסר קובץ קיצור %s
    
    מכניס שקט במקומו.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
he: תכונת 'aliasstart' של pcmaliasblockfile חסרה או שאינה חוקית.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
he: תכונת 'aliaslen' של pcmaliasblockfile חסרה או שאינה חוקית.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
he: שגיאה בעת עיבוד %s
    
    מכניס שקט במקומו.

en: Failed to open %s
he: לא ניתן לפתוח את %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
he: לא ניתן להגיע למיקום %lld ב-%s

en: Unable to read %lld samples from %s
he: לא ניתן לקרוא %lld דגימות מ-%s

en: Command:
he: פקודה:

en: Browse...
he: עיין...

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
he: הצג תוצר

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
he: הנתונים ישלחו אל הקלט התקני. "%f" משתמש בשם הקובץ בחלון הייצוא.

en: Program name appears to be missing.
he: נראה ששם התוכנית חסר.

en: "%s" couldn't be found.
he: "%s" לא נמצא.

en: Unable to locate "%s" in your path.
he: לא ניתן לאתר את "%s" בנתיב שלך.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
he: קבצי הרצה

en: Find path to command
he: מצא נתיב לפקודה

en: (external program)
he: (תוכנה חיצונית)

en: Cannot export audio to %s
he: %s לא ניתן לייצא שמע אל

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
he: מייצא את כל השמע הנבחר תוך שימוש במקודד פקודת השורה

en: Exporting the audio using command-line encoder
he: מייצא את השמע תוך שימוש במקודד בשורת פקודה

en: Command Output
he: פלט הפקודה

en: &OK
he: &אישור

note: i18n-hint kbps abbreviates "thousands of bits per second" i18n-hint: kbps is the bitrate of the MP3 file, kilobits per second
en: %d kbps
he: %d אלפי סיביות לשנייה

en: %.2f kbps
he: %.2f אלפי סיביות לשנייה

en: Bit Rate
he: קצב סיביות

en: Quality (kbps)
he: איכות (אלפי סיביות לשנייה)

en: Compression
he: דחיסה

en: Frame Duration
he: משך זמן מסגרת

en: 2.5 ms
he: 2.5 אלפיות השנייה

en: 5 ms
he: 5 אלפיות השנייה

en: 10 ms
he: 10 אלפיות השנייה

en: 20 ms
he: 20 אלפיות השנייה

en: 40 ms
he: 40 אלפיות השנייה

en: 60 ms
he: 60 אלפיות השנייה

en: Vbr Mode
he: מצב Vbr

en: Off
he: ללא הצמדה

en: On
he: מופעל

en: Constrained
he: מוגבל

en: Application
he: תוכנה

en: Low Delay
he: השהיה מועטת

en: Cutoff
he: חיתוך

en: Disabled
he: מושבת

en: Narrowband
he: פס צר

en: Wideband
he: פס רחב

en: Super Wideband
he: פס רחב במיוחד

en: Open custom FFmpeg format options
he: פתח אפשרויות מבנה FFmpeg בהתאמה אישית

en: Current Format:
he: פורמט נוכחי:

en: Current Codec:
he: מקודד נוכחי:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
he: FFmpeg: שגיאה - לא ניתן לקבוע את תיאור הפורמט עבור הקובץ "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
he: FFmpeg: שגיאה - לא ניתן להקצות הקשר של פורמט הפלט.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
he: FFmpeg: שגיאה - לא ניתן להוסיף ערוץ שמע לקובץ הפלט "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
he: FFmpeg : שגיאה - לא ניתן לפתוח את קובץ הפלט "%s" לכתיבה. קוד השגיאה הוא %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
he: FFmpeg: שגיאה - לא ניתן לכתוב כותרות לקובץ הפלט "%s". קוד השגיאה הוא %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
he: FFmpeg אינו יכול למצוא מקודד אודיו 0x%x.
    התמיכה בקידוד זה כנראה לא נכללה בתוכנה.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
he: המקודד דיווח על שגיאה כללית (הרשאה)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
he: המקודד דיווח על פרמטר שגוי (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
he: לא ניתן לפתוח מקודד שמע "%s" (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
he: FFmpeg: שגיאה - לא ניתן להקצות מאגר לקריאה מ-FIFO של האודיו.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
he: FFmpeg : שגיאה - לא ניתן לכתוב מסגרת שמע לקובץ הפלט.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
he: FFmpeg: שגיאה - לא ניתן לקבל את גודל מאגר הדגימות

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
he: FFmpeg: שגיאה - לא ניתן היה להקצות בתים למאגר דגימות

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
he: FFmpeg : שגיאה - לא ניתן להגדיר מסגרת שמע

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
he: FFmpeg : שגיאה - קידוד מסגרת נכשלה

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
he: FFmpeg: שגיאה - נותרו יותר מדי נתונים.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
he: FFmpeg: שגיאה - nAudioFrameSizeOut גדול מדי.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
he: כדי להמשיך נדרשת הגדרה כהלכה של FFmpeg.
    אפשר להגדיר אותו ב'העדפות' > 'ספריות'.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
he: ניסיון לייצא %d ערוצים, אך המספר המרבי של הערוצים עבור מבנה הפלט שנבחר הוא %d

en: Exporting selected audio as %s
he: מייצא את השמע הנבחר כ-%s

en: Exporting the audio as %s
he: מייצא את השמע הנבחר בשם %s

en: Invalid sample rate
he: קצב לא חוקי

en: Resample
he: דגימה מחדש

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
he: קצב הדגימה של הפרוייקט (%d) איננו נתמך על ידי
    מבנה קובץ הפלט הנוכחי.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
he: השילוב של קצב דגימת הפרוייקט (%d) וקצב הסיביות (%d אלפי סיביות לשנייה)
    איננו נתמך על ידי מבנה קובץ הפלט.

en: You may resample to one of the rates below.
he: אפשר לדגום מחדש לאחד מן הקצבים שלהלן.

en: Sample Rates
he: קצבי דגימה

en: Main
he: ראשי

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
he: (FFmpeg באמצעות) M4A (AAC) קבצי

en: AC3 Files (FFmpeg)
he: (FFmpeg באמצעות) AC3 קבצי

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
he: קבצי (פס צר) של AMR (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
he: קבצי אופוס (OggOpus) (באמצעות FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
he: קבצי WMA (גירסה 2) (באמצעות FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
he: בהתאמה אישית FFmpeg ייצוא ע"י

en: Estimate
he: הערכה

en: 2-level
he: 2-רמות

en: 4-level
he: 4-רמות

en: 8-level
he: 8-רמות

en: Full search
he: חיפוש מלא

en: Log search
he: חיפוש ביומן

en: Configure custom FFmpeg options
he: הגדר אפשרויות FFmpeg מותאמות אישית

en: Preset:
he: הגדרה קבועה מראש:

en: Load Preset
he: טען הגדרות קבועות מראש

en: Save Preset
he: שמור הגדרה קבועה מראש

en: Delete Preset
he: &מחק הגדרה קבועה מראש

en: Import Presets
he: יבא הגדרות קבועות מראש

en: Export Presets
he: ייצא הגדרות קבועות מראש

en: Format:
he: מבנה:

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
he: מקודד:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
he: לא כל הפורמטים והקידודים תואמים. גם כל שילובי האפשרויות אינם תואמים לכל הקידודים.

en: Show All Formats
he: הצג את כל המבנים

en: Show All Codecs
he: הצג את כל המקודדים

en: Formats
he: סוגים

en: Codecs
he: קידודים

en: General Options
he: אפשרויות כלליות

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
he: קוד שפה בן 3 אותיות ISO 639
    אופציונאלי
    ריק - אוטומטי

en: Language:
he: שפת ממשק:

en: Bit Reservoir
he: מאגר סיביות

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
he: תג קידוד (FOURCC)
    אופציונאלי
    ריק - אוטומטי

en: Tag:
he: תג:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
he: קצב סיביות (סיביות לשנייה) - משפיע על גודל הקובץ ואיכותו
    מקודדים מסוימים עשויים לקבל רק ערכים ספציפיים (128k, 192k, 256k וכו')
    0 - אוטומטי
    מומלץ - 192000

en: Bit Rate:
he: קצב הביטים:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
he: איכות כללית, בשימוש שונה על ידי מקודדים שונים
    נדרש עבור vorbis
    0 - אוטומטי
    1- - כבוי (השתמש במקום זאת בקצב סיביות)

en: Quality:
he: איכות:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
he: קצב דגימה (הרץ)
    0 - לא משנה קצב דגימה

en: Sample Rate:
he: קצב דגימה:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
he: רוחב פס חיתוך אודיו (הרץ)
    אופציונאלי
    0 - אוטומטי

en: Cutoff:
he: חיתוך:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
he: פרופיל AAC
    מורכבות נמוכה - ברירת מחדל
    רוב הנגנים לא ישמיעו דבר מלבד LC

en: Profile:
he: פרופיל:

en: FLAC options
he: אפשריות FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
he: רמת דחיסה
    נדרשת עבור FLAC
    1- - אוטומטית
    מינימום - 0 (קידוד מהיר, קובץ פלט גדול)
    מקסימום - 10 (קידוד איטי, קובץ פלט קטן)

en: Compression:
he: דחיסה:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
he: גודל מסגרות
    אופציונאלי
    0 - ברירת מחדל
    מינימום - 16
    מקסימום - 65535

en: Frame:
he: מסגרת:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
he: דיוק מקדמים של LPC
    אופציונאלי
    0 - ברירת מחדל
    מינימום - 1
    מקסימום - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
he: שיטת סדר חיזוי
    הערכה - הכי מהירה, דחיסה נמוכה
    חיפוש יומן - הדחיסה האיטית והטובה ביותר
    חיפוש מלא - ברירת מחדל

en: PdO Method:
he: שיטת PdO:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
he: סדר חיזוי מינימלי
    אופציונאלי
    1- - ברירת מחדל
    מינימום - 0
    מקסימום - 32 (עם LPC) או 4 (ללא LPC)

en: Min. PdO
he: PdO מינימלי

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
he: סדר חיזוי מירבי
    אופציונאלי
    1- - ברירת מחדל
    מינימום - 0
    מקסימום - 32 (עם LPC) או 4 (ללא LPC)

en: Max. PdO
he: PdO מקסימלי

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
he: גודל חלוקה מינימלי
    אופציונאלי
    1- - ברירת מחדל
    מינימום - 0
    מקסימום - 8

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
he: גודל חלוקה מירבי
    אופציונאלי
    1- - ברירת מחדל
    מינימום - 0
    מקסימום - 8

en: Max. PtO
he: PtO מקסימלי

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
he: שימוש ב-LPC

en: MPEG container options
he: אפשרויות מיכל MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
he: קצב סיביות מרבי של הערוץ המרובב
    אופציונאלי
    0 - ברירת מחדל

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
he: קצב משותף:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
he: גודל חבילה
    אופציונאלי
    0 - ברירת מחדל

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
he: גודל החבילה:

en: You can't delete a preset without name
he: אין אפשרות למחוק הגדרות קבועות מראש ללא לציין שם

en: Delete preset '%s'?
he: האם למחוק את ההגדרה הקבועה מראש בשם %s?

en: Confirm Deletion
he: אשר מחיקה

en: You can't save a preset without a name
he: אין אפשרות לשמור הגדרות קבועות מראש לא לציין שם

en: Select xml file with presets to import
he: יש לבחור קובץ xml עם הגדרות קבועות מראש לייבוא

en: No presets to export
he: אין הגדרות קבועות מראש לייצוא

en: Select xml file to export presets into
he: יש לבחור קובץ xml לייצוא של הגדרות קבועות מראש

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
he: הפורמט %s אינו תואם לקידוד %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
he: פורמט והקידוד אינם תואמים

en: Failed to guess format
he: לא מצליח לנחש את הפורמט

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
he: מציאת המקודד נכשלה

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
he: FFmpeg הוגדר בהעדפות ונטען בהצלחה לפני כן,
    אבל הפעם אודסיטי לא הצליחה לטעון אותו בעת ההפעלה.
    
    ייתכן שתרצה לחזור להעדפות > ספריות ולהגדיר אותו מחדש.

en: FFmpeg startup failed
he: אתחול FFmpeg נכשל

en: FFmpeg library not found
he: ספריית FFmpeg לא נמצאה

en: Locate FFmpeg
he: אתר FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
he: אודסיטי זקוק לקובץ '%s' כדי ליבא ולייצא אודיו באמצעות FFmpeg.

en: Location of '%s':
he: %s מיקום של:

en: To find '%s', click here -->
he: כדי למצוא את '%s', לחץ כאן -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
he: FFmpeg לחץ כאן כדי לקבל עותק חינמי של -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
he: הורד

en: Only avformat.dll
he: רק avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
he: רק libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
he: רק libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
he: היכן נמצא %s?

en: FFmpeg not found
he: FFmpeg לא נמצא

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
he: אודסיטי ניסה להשתמש ב-FFmpeg כדי לייבא קובץ שמע,
    אבל הספריות לא נמצאו.
    
    כדי להשתמש בייבוא ​​FFmpeg, עבור אל עריכה > העדפות > ספריות
    כדי להוריד או לאתר את ספריות FFmpeg.

en: Do not show this warning again
he: אל תציג אזהרה זו שוב

en: FFmpeg Import/Export Library
he: FFmpeg ספרית יבוא/ייצוא

en: No compatible FFmpeg library was found
he: לא נמצאה ספריית FFmpeg תואמת

en: FFmpeg Library Version:
he: FFmpeg גרסת ספריית:

en: FFmpeg Library:
he: FFmpeg ספריית:

en: Loca&te...
he: &אתר...

en: Dow&nload
he: &הורד

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
he: FFmpeg אודסיטי גילה באופן אוטומטי גרסת ספריות של
    ?האם בכל זאת לאתר אותם ידנית?

en: Success
he: נמצא בהצלחה

en: Error Saving FFmpeg Presets
he: שגיאה בשמירת ההגדרות הקבועות מראש של FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
he: האם להחליף את הגדרות קבועות מראש בשם '%s'?

en: Confirm Overwrite
he: אשר ההחלפה

en: Please select format before saving a profile
he: יש לבחור פורמט לפני שמירת פרופיל

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
he: יש לבחור מקודד לפני שמירת פרופיל

en: Preset '%s' does not exist.
he: קובץ הגדרות קבועות מראש בשם '%s' לא נמצא.

en: Replace preset '%s'?
he: האם להחליף את קובץ ההגדרות הקבועות מראש בשם '%s'?

en: FFmpeg-compatible files
he: FFmpeg קבצים תואמי

en: Try installing FFmpeg.
he: נסה להתקין את Ffmpeg

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
he: אינדקס[%02x] מקודד[%s], שפה[%s], קצב סיביות[%s], ערוצים[%d], משך זמן[%d]

en: Bit Depth
he: עומק סיביות

en: 16 bit
he: שש עשרה סיביות

en: 24 bit
he: עשרים וארבע סיביות

en: Level
he: רמה

en: 0 (fastest)
he: 0 (מהיר ביותר)

en: 8 (best)
he: 8 (איכות טובה ביותר)

en: FLAC Files
he: FLAC קבצי

en: FLAC export couldn't open %s
he: ייצוא ל-FLAC לא מצליח לפתוח %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
he: אתחול מקודד FLAC נכשל
    סטטוס: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
he: FLAC מייצא את חלק השמע הנבחר בתור

en: Exporting the audio as FLAC
he: מייצא את השמע הנבחר בתור FLAC

en: FLAC files
he: FLAC קבצי

en: List of Files in basic text format
he: רשימת בפורמט טקסט פשוט

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
he: LOF הזז חלון לא חוקי בקובץ.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
he: LOF משך זמן לא חוקי בקובץ.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
he: לא ניתן להסית רצועות מידי בנפרד, רק קבצי אודיו יכולים.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
he: LOF הזז רצועה לא חוקית בקובץ.

en: Version
he: גירסה

en: MPEG2
he: MPEG 2

en: MPEG1
he: MPEG 1

en: MP2 Files
he: MP2 קבצי

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
he: בקצב דגימה זה ובקצב ביטים זה MP2 לא יכול לייצא ל

en: Unable to open target file for writing
he: לא ניתן לפתוח קובץ יעד לכתיבה

en: Exporting selected audio at %ld kbps
he: מייצא אודיו נבחר ב-%ld אלפי סיביות לשנייה

en: Exporting the audio at %ld kbps
he: מייצא את האודיו בקצב של %ld אלפי סיביות לשנייה

en: 220-260 kbps (Best Quality)
he: 220-260 אלפי סיביות לשנייה (איכות מיטבית)

en: 200-250 kbps
he: 200-250 אלפי סיביות לשנייה

en: 170-210 kbps
he: 170-210 אלפי סיביות לשנייה

en: 155-195 kbps
he: 155-195 אלפי סיביות לשנייה

en: 145-185 kbps
he: 145-185 אלפי סיביות לשנייה

en: 110-150 kbps
he: 110-150 אלפי סיביות לשנייה

en: 95-135 kbps
he: 95-135 אלפי סיביות לשנייה

en: 80-120 kbps
he: 80-120 אלפי סיביות לשנייה

en: 65-105 kbps
he: 65-105 אלפי סיביות לשנייה

en: 45-85 kbps (Smaller files)
he: 45-85 אלפי סיביות לשנייה (קבצים קטנים)

en: Excessive, 320 kbps
he: חרגי, 320 אלפי סיביות לשנייה

en: Extreme, 220-260 kbps
he: קיצוני, 220-260 אלפי סיביות לשנייה

en: Standard, 170-210 kbps
he: סטנדרטי, 170-210 אלפי סיביות לשנייה

en: Medium, 145-185 kbps
he: בינוני, 145-185 אלפי סיביות לשנייה

en: Extreme
he: קיצוני

en: Standard
he: סטנדרטי

en: Medium
he: בינוני

en: Bit Rate Mode
he: אופן קצב הסיביות

en: Preset
he: הגדרה &קבועה מראש

en: Variable
he: משת&נה

en: Average
he: ממו&צע

en: Constant
he: קבו&ע

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
he: איכות

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
he: אתר את Lame

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
he: אודסיטי זקוק לקובץ %s ליצירת קבצי MP3.

en: Location of %s:
he: %s מיקום של:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
he: כדי למצוא את %s, לחץ כאן -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
he: כדי לקבל עותק חינמי של LAME, לחץ כאן -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
he: %s היכן ?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
he: ניסיון לחבר אל lame_enc.dll v%d.%d. גרסה זו איננה תואמת לאודסיטי %d.%d.%d.
    יש להוריד את הגרסה האחרונה של 'LAME' עבור אודסיטי.

en: Only lame_enc.dll
he: רק lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
he: רק libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
he: רק libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
he: אך ורק libmp3lame.so

en: Primary shared object files
he: קבצי אובייקטים משותפים ראשיים

en: Extended libraries
he: ספריות מורחבות

en: Only libmp3lame.so.0
he: רק libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
he: MP3 קבצי

en: Could not open MP3 encoding library!
he: לא יכול לפתוח ספריית קידוד של MP3!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
he: לא יכול לאתחל ספריית קידוד של MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
he: ספריית קידוד של MP3 אינה חוקית או שאינה נתמכת!

en: Unable to initialize MP3 stream
he: לא ניתן לאתחל ערוץ MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
he: מייצא את חלק האודיו הנבחר עם הגדרה קבועה מראש בשם %s

en: Exporting the audio with %s preset
he: מייצא עם הגדרות קבועות מראש בשם %s את האודיו

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
he: מייצא אודיו נבחר באיכות VBR %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
he: מייצא את השמע באיכות VBR של %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
he: מייצא קטע שמע נבחר בקצב של %d אלפי סיביות לשנייה

en: Exporting the audio at %d Kbps
he: מייצא את האודיו בקצב של %d אלפי סיביות לשנייה

en: Error %ld returned from MP3 encoder
he: MP3 חזרה ממקודד  %ld שגיאת

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
he: קצב הדגימה של הפרוייקט (%d) איננו נתמך על ידי
    מבנה של קובץ MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
he: השילוב של קצב דגימת הפרוייקט (%d) וקצב הסיביות (%d אלפי סיביות לשנייה)
    איננו נתמך על ידי מבנה קובץ MP3.

en: MP3 export library not found
he: ספריית ייצוא של MP3 לא נמצאה

en: (Built-in)
he: (מובנה)

en: LAME MP3 Export Library
he: LAME MP3 ספרית ייצוא

en: MP3 Library Version:
he: MP3 גרסת ספריית:

en: MP3 files
he: MP3 קבצי

en: Ogg Vorbis Files
he: Ogg Vorbis קבצי

en: Unable to export - rate or quality problem
he: לא ניתן לייצא - בעיית קצב או איכות

en: Unable to export - problem initialising
he: לא ניתן לייצא - בעיה באתחול

en: Unable to export - problem creating stream
he: לא ניתן לייצא - בעיה ביצירת הערוץ

en: Unable to export - problem with packets
he: אי אפשר לייצא - בעיה עם החבילות

en: Unable to export - problem with file
he: לא ניתן לייצא - בעיה עם הקובץ

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
he: מייצא את חלק השמע הנבחר בתור Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
he: מייצא את השמע הנבחר בתור Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
he: Ogg Vorbis קבצי

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
he: אינדקס[%02x] גרסה[%d], ערוצים[%d], קצב[%ld]

en: Media read error
he: שגיאת בקריאת המדיה

en: Not an Ogg Vorbis file
he: זה לא קובץ של Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
he: אי התאמה של גרסת Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
he: כותרת ערוץ סיביות לא חוקית של Vorbis

en: Internal logic fault
he: שגיאה לוגית פנימית

en: no error
he: אין שגיאה

en: invalid argument
he: ארגומנט לא חוקי

en: buffer too small
he: מאגר קטן מידי

en: internal error
he: שגיאה פנימית

en: invalid packet
he: חבילה לא חוקית

en: not implemented
he: לא ממומש

en: invalid state
he: מצב לא חוקי

en: memory allocation has failed
he: הקצאת זכרון נכשלה

en: Auto
he: אוטומטי

en: Maximum
he: הפסקה מירבית

en: VBR Mode
he: מצב Vbr

en: Optimize for
he: אופטימיזציה עבור

en: Speech
he: דיבור

en: Buffer overflow in OGG packet
he: גלישת מאגר בחבילה של OGG

en: Unable to write OGG page header
he: לא ניתן לכתוב כותרת דף OGG

en: Unable to write OGG page
he: לא ניתן לכתוב דף OGG

en: Opus Files
he: קבצי Opus

en: Unsupported sample rate
he: קצב דגימה בלתי נתמך

en: Exporting selected audio as Opus
he: מייצא את השמע הנבחר כ-Opus

en: Exporting the audio as Opus
he: מייצא את השמע כ-Opus

en: Unable to create Opus encoder
he: לא ניתן ליצור מקודד Opus

en: Unable to set bitrate
he: לא ניתן לקבוע את קצב הסיביות

en: Unable to set complexity
he: לא ניתן לקבוע מורכבות

en: Unable to set bandwidth
he: לא ניתן לקבוע רוחב פס

en: Unable to set VBR mode
he: לא ניתן לקבוע מצב VBR

en: Unable to set CVBR mode
he: לא ניתן לקבוע מצב CVBR

en: Unable to get lookahead
he: לא ניתן לחשב את מספר הדגימות שצריך להשמיט מההתחלה

en: Failed to calculate correct preskip
he: חישוב מספר הדגימות שצריך להשמיט מההתחלה נכשל

en: Failed to encode input buffer
he: קידוד מאגר קלט נכשל

en: Opus files
he: קבצי Opus

en: File has changed the number of channels in the middle.
he: הקובץ שינה את מספר הערוצים באמצע.

en: IO error reading from file
he: שגיאת קלט-פלט בקריאה מקובץ

en: not an Opus file
he: קובץ איננו מסוג Opus

en: invalid header
he: כותרת לא חוקית

en: unsupported version
he: גירסה לא נתמכת

en: invalid stream structure
he: מבנה זרם לא חוקי

en: stream is not seekable
he: אין אפשרות להגיע למיקום הרצוי בערוץ

en: invalid timestamp
he: חותמת זמן לא חוקית

en: Failed to decode Opus file: %s
he: פענוח קובץ Opus נכשל: %s

en: WAV (Microsoft)
he: (מיקוסופט) WAV קבצי

en: Encoding
he: קי&דוד

en: Header
he: כותרת

en: Other uncompressed files
he: קבצים אחרים שאינם דחוסים

en: GSM 6.10 requires mono
he: GSM 6.10 מצריך מונו

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
he: מבנה קבצים WAVEX ו-GSM 6.10 אינם תואמים

en: Cannot export audio in this format.
he: לא יכול ליצא שמע בפורמט זה.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
he: ניסית לייצא קובץ WAV או AIFF שיהיה גדול מ-4 ג"ב.
    אודסיטי לא יכול לעשות זאת, הייצוא נזנח.

en: Exporting the selected audio as %s
he: מייצא את השמע הנבחר בתור %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
he: שגיאה בעת כתיבת קובץ %s (דיסק מלא?).
    Libsndfile מודיע "%s"

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
he: וסוגים אחרים שאינם דחוסים WAV, AIFF קבצי

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
he: FLAC (קידוד אודיו ללא אובדן)

en: HTK (HMM Tool Kit)
he: HTK (ערכת כלים HMM)

en: PVF (Portable Voice Format)
he: PVF (פורמט קול נייד)

en: RAW (header-less)
he: גולמי (ללא כותרות)

en: WAVEX (Microsoft)
he: WAVEX (מיקרוסופט)

en: Signed 8 bit PCM
he: PCM של 8 סיביות עם סימן

en: Signed 16 bit PCM
he: PCM של 16 סיביות עם סימן

en: Signed 24 bit PCM
he: PCM של 24 סיביות עם סימן

en: Signed 32 bit PCM
he: PCM של 32 סיביות עם סימן

en: Unsigned 8 bit PCM
he: PCM של 8 סיביות ללא סימן

en: 32 bit float
he: 32-סיביות נקודה צפה

en: 64 bit float
he: 64-סיביות נקודה צפה

en: U-Law
he: צמצום טווח דינמי תקן אמריקאי

en: A-Law
he: צמצום טווח דינמי תקן אירופי

en: Microsoft ADPCM
he: ADPCM של מיקרוסופט

en: 12 bit DWVW
he: 12 סיביות DWVW

en: 16 bit DWVW
he: DWW (16 ביט)

en: 24 bit DWVW
he: DWW (24 ביט)

en: 16 bit DPCM
he: DPCM (16 ביט)

en: 8 bit DPCM
he: DPCM (8 ביט)

en: Low Quality (Fast)
he: איכות נמוכה (מהיר)

en: Normal Quality
he: איכות רגילה

en: High Quality (Slow)
he: איכות גבוהה (איטי)

en: Very High Quality (Slowest)
he: איכות מיטבית (הכי איטי)

note: i18n-hint bps abbreviates "bits per sample"
en: %.1f bps
he: %.1f סיביות לשנייה

en: Hybrid Mode
he: מצב היברידי

en: Create Correction(.wvc) File
he: צור קובץ תיקונים (wvc)

en: WavPack Files
he: WavPack קבצי

en: Unable to create target file for writing
he: לא ניתן לפתוח קובץ גדול לכתיבה

en: Exporting selected audio as WavPack
he: מייצא את השמע הנבחר כקובץ WavPack

en: Exporting the audio as WavPack
he: מייצא את השמע כקובץ WavPack

en: WavPack files
he: WavPack קבצי

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
he: נתקלו ב-%d שגיאות בפענוח קובץ WavPack!

en: &Nyquist Workbench...
he: &שולחן עבודה של Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
he: &חזרה - קונטרול-ז

en: &Redo	Ctrl+Y
he: &בצע שוב - קונטרול-ט

en: Cu&t	Ctrl+X
he: &גזור - קונטרול-ס

en: &Copy	Ctrl+C
he: &העתק – קונטרול-ב

en: &Paste	Ctrl+V
he: &הדבק	קונטרול+ה

en: Cle&ar	Ctrl+L
he: &נקה - קונטרול-ך

en: Select A&ll	Ctrl+A
he: בחר ה&כל	קונטרול+ש

en: &Find...	Ctrl+F
he: &חפש...קונטרול-כ

en: &Matching Paren	F8
he: &סוגר מתאים - F8

en: &Top S-expr	F9
he: הביטוי הסמלי ה&ראשון	F9

en: &Higher S-expr	F10
he: ביטוי סמלי &גבוה יותר	F10

en: &Previous S-expr	F11
he: הביטוי הסמלי ה&קודם	F11

en: &Next S-expr	F12
he: הביטוי הסמלי ה&בא	F12

en: &Go to
he: &עבור אל

en: Select &Font...
he: בחר &גופן...

en: Split &Vertically
he: פצל אנ&כי

en: Split &Horizontally
he: פצל אופ&קי

en: Show S&cript
he: הצג &סקריפט

en: Show &Output
he: הצג &פלט

en: &Large Icons
he: אייקונים &גדולים

en: &Small Icons
he: אייקונים &קטנים

en: Toolbar
he: סרגל כלים

en: &Go	F5
he: &עבור אל - F5

en: &Stop	F6
he: &עצור	F6

en: &About
he: &אודות

en: Script
he: סקריפט

note: i18n-hint noun
en: Output
he: פלט

en: Load Nyquist script
he: טען סקריפט Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
he: סקריפטי Nyquist(*.ny)|*.ny|סקריטי LISP (*.lsp)|*.lsp|כל הקבצים|*

en: Script was not saved.
he: סקריפט לא נשמר.

en: Save Nyquist script
he: שמור סקריפט Nyquist

en: Find dialog
he: דו שיח חיפוש

en: Harvey Lubin (logo)
he: הרבי לובין (לוגו)

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
he: גלריית סמלוני טנגו (סמלים בסרגל הכלים)

en: Leland Lucius
he: לילנד לוסיוס

en: (C) 2009 by Leland Lucius
he: (C) מאת לילנד לוציוס 2009

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
he: מודול חיצוני של אודסיטי המספק סביבת פיתוח משולבת פשוטה לכתיבת אפקטים.

en: Nyquist Effect Workbench
he: שולחן עבודה לאפקטי Nyquist

en: No matches found
he: לא נמצאו התאמות

en: Code has been modified. Are you sure?
he: הקוד השתנה. האם אתה בטוח?

en: Untitled
he: <ללא שם>

en: Nyquist Effect Workbench -
he: שולחן עבודה לאפקטי Nyquist -

en: New
he: חדש

en: New script
he: סקריפט חדש

en: Open
he: פתח

en: Open script
he: פתח סקריפט

en: Save
he: שמור

en: Save script
he: שמור סקריפט

en: Save As
he: שמור בשם

en: Save script as...
he: שמור סקריפט בשם...

en: Copy
he: העתק

en: Copy to clipboard
he: העתקה ללוח ההעתקה

en: Cut
he: גזור

en: Cut to clipboard
he: גזירה ללוח ההעתקה

en: Paste
he: הדבק

en: Paste from clipboard
he: הדבקה מלוח ההעתקה

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
he: נקה

en: Clear selection
he: נקה קטע נבחר

en: Select All
he: בחר הכל

en: Select all text
he: בחר את כל הטקסט

en: Undo
he: ביטול-ביצוע

en: Undo last change
he: בטל שינוי אחרון

en: Redo
he: בצע שוב

en: Redo previous change
he: בצע שוב שינוי אחרון

en: Find
he: חפש

en: Find text
he: חפש טקסט

en: Match
he: התאמה

en: Go to matching paren
he: עבור אל הסוגר המתאים

en: Top
he: לראש

en: Go to top S-expr
he: עבור אל הביטוי הסמלי הראשון

en: Up
he: כלפי מעלה

en: Go to higher S-expr
he: עבור אל ביטוי סמלי גבוה יותר

en: Previous
he: הקודם

en: Go to previous S-expr
he: עבור אל הביטוי הסמלי הקודם

en: Next
he: הבא

en: Go to next S-expr
he: עבור אל הביטוי הסמלי הבא

note: i18n-hint noun
en: Start
he: התחלה

en: Start script
he: התחל סקריפט

en: Stop script
he: עצור סקריפט

en: Waiting for audio.com
he: ממתין ל-audio.com

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
he: נדרשת פעולה ב-audio.com לפני שאפשר יהיה להמשיך. ניתן לבטל פעולה זו.

en: Open from audio.com
he: פתח מ-audio.com

en: Downloading audio
he: מוריד אודיו

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
he: הורדת האודיו מהענן נכשלה
    %s

en: Downloaded audio file does not exist.
he: קובץ האודיו שהורד איננו קיים.

en: Save to audio.com
he: שמור ב-audio.com

en: Generating audio preview...
he: מייצר תצוגה מקדימה של אודיו...

en: Synchronizing project
he: סנכרון פרויקט

en: Previews can be updated only for Cloud projects
he: ניתן לעדכן תצוגות מקדימות רק עבור פרויקטים בענן

en: Open &From Cloud
he: פתח מה&ענן

en: Open Cloud &Project...
he: פתח פרויקט מה&ענן...

en: Open Cloud &Audio File...
he: פתח מ&אודיו שבענן...

en: Save &To Cloud...
he: שמירה ב&ענן...

en: &Update Cloud Audio Preview
he: &עדכן תצוגה מקדימה של האודיו שבענן

en: S&hare Audio...
he: &שיתוף אודיו...

en: Cloud
he: ענן

en: Account
he: חשבון

en: Export behavior
he: אופן הפעולה של הייצוא

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
he: ה&צג דו שיח של 'איך ברצונך לייצא?'

en: Save behavior
he: שמור את אופן הפעולה

en: Always &ask
he: שאל &תמיד

en: Always &save to cloud
he: תמיד לשמור ב&ענן

en: Always save to the co&mputer
he: תמיד לשמור ב&מחשב

en: Temporary Cloud files directory
he: ספריית קבצי ענן זמניים

en: &Location:
he: &מיקום:

en: &Browse...
he: &עיין...

en: days
he: ימים

en: &Remove temporary files after:
he: &הסר קבצים זמניים לאחר:

en: Preferences for Cloud
he: העדפות לענן

en: Choose a location to place the temporary directory
he: בחר מיקום עבור ספריה זמנית

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
he: תיקיה לקבצים זמניים אינה יכולה לשכון בהתקן מסוג FAT.

en: Cannot set the preference.
he: לא ניתן להגדיר את ההעדפה.

en: Failed.
he: נכשל.

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
he: מסנכרן עם audio.com... (%d%%)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
he: הפרויקט מסתנכרן עם audio.com. האם ברצונך לעצור את תהליך הסנכרון?

en: Waiting for space to free up
he: ממתין שיתפנה מקום

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
he: לאחר שיהיה לך שטח אחסון זמין ב-audio.com, יש ללחוץ על נסה שוב.

en: Share Audio
he: שתף אודיו

en: Get Effects
he: הבא אפקטים

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
he: סרגל כלי שיתו&ף

en: You are not signed in
he: אינך מחובר

en: Sign in
he: התחברות

en: &Sign Out
he: הת&נתקות

en: Don't show this again
he: אל תציג את זה שוב

en: Open cloud audio file
he: פתח פרויקט מאודיו שבענן

en: less than 1 minute
he: פחות מדקה

en: one minute ago | %d minutes ago
he[0]: לפני %d דקה
he[1]: לפני %d דקות
he[2]: לפני %d דקות

en: one hour ago | %d hours ago
he[0]: לפני %d שעה
he[1]: לפני %d שעות
he[2]: לפני %d שעות

en: Title
he: כותרת

en: Author
he: מחבר

en: Created
he: נוצר

en: Failed to authorize account
he: אישור החשבון נכשל

en: Loading audio list...
he: מעלה רשימת אודיו...

en: Failed to get audio list
he: נכשלה שליפת רשימת האודיו

en: Search:
he: חיפוש:

en: Prev
he: הקודם

en: View in audio.com
he: צפיה ב-audio.com

en: Page %d of %d
he: עמוד %d מתוך %d

note: i18n-hint: A title that is shown on the first project save that allows the user to select Cloud or local save.
en: How would you like to save?
he: איך היית רוצה לשמור?

en: Save to the Cloud (free)
he: שמור בענן (חינם)

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
he: הפרויקט שלך מגובה באופן פרטי ב-audio.com. אפשר לגשת לעבודה שלך מכל מכשיר ולשתף פעולה בפרויקט שלך עם אחרים. שמירה בענן היא חינמית למספר מוגבל של פרויקטים.

en: &Save to Cloud
he: שמור ב&ענן

en: On your computer
he: במחשב שלך

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
he: הקבצים נשמרים במכשיר שלך.
    הערה: כדי לייצא קבצי MP3 ו-WAV, השתמש במקום זאת בקובץ > ייצוא אודיו.

en: Save to &computer
he: שמור ב&מחשב

en: &Remember my choice and don't show again
he: &זכור את הבחירה שלי ואל תציג שוב

note: i18n-hint: A title that is shown on export that allows the user to select Cloud or local export.
en: How would you like to export?
he: איך ברצונך לייצא?

en: Share to audio.com
he: שתף אל audio.com

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
he: מעלה קובץ שמע לא דחוס ויוצר קישור שניתן לשיתוף. קישור זה מאפשר לאחרים להוריד את הקובץ כ-wav או כ-mp3.

en: &Share to audio.com
he: &שתף אל audio.com

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
he: ייצא קובצי MP3, WAV, FLAC ופורמטים אחרים למחשב שלך.

en: Export to &computer
he: ייצא ל&מחשב

en: &Don't show again
he: &אל תציג שוב

en: Project Name
he: שם הפרויקט

en: Private
he: פרטי

en: Unlisted
he: לא ברשימה

en: Public
he: ציבורי

en: Save to computer...
he: שמור במחשב...

en: We encountered an issue syncing your file
he: נתקלנו בבעיה בסנכרון הקובץ שלך

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
he: אל דאגה, השינויים שלך יישמרו במיקום זמני ויסונכרנו עם עותק שבענן שלך כאשר חיבור האינטרנט שלך יחודש.

en: Log in to audio.com to proceed.
he: יש להיכנס ל-audio.com כדי להמשיך.

en: Link account
he: קשר חשבון

en: We were unable to link your account. Please try again.
he: לא הצלחנו לקשר את חשבונך, נא נסה שוב.

en: &Cancel
he: &ביטול

en: &Try again
he: נסה &שוב

en: Account linked successfully!
he: החשבון קושר בהצלחה!

en: Enter token to link your account
he: הזן "אסימון" כדי לקשר את חשבונך

en: Sign-in and get the token
he: התחבר לקבלת אסימון הגישה

en: Token
he: אסימון

en: C&ontinue
he: &המשך

en: L&ink audio.com account...
he: &קשר לחשבון audio.com ...

en: Create cloud account
he: צור חשבון בענן

en: Sign in to cloud
he: התחברות לענן

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
he: אופס! נראה שהייתה בעיה בקלט שהזמת.
    אנא לוודא שכתובת האימייל שלך נכונה ושהסיסמה היא באורך של לפחות 8 תווים

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
he: סליחה, נראה שכתובת האימייל או הסיסמה שהזנת שגויים.
    יש לבדוק שוב את פרטי הגישה שלך ולנסות שוב!

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
he: יצירת חשבון אחסון ענן חינמי על מנת לגשת לפרויקטים ולאודיו שלך מכל מכשיר

en: Sign in to save to the cloud
he: בתחברות כדי לשמוע בענן

en: Continue with Google
he: המשך עם גוגל

en: Continue with Facebook
he: המשך עם פייסבוק

en: Or use email and password
he: או השתמש בכתובת דוא"ל וסיסמה

en: Email
he: דוא"ל

en: Password
he: סיסמה

en: Forgot your password?
he: האם שכחת את הסיסמה שלך?

en: Already have an account?
he: האם כבר קיים לך חשבון?

en: Sign in here
he: ההתחברות כאן

en: Need an account?
he: האם יש צורך בחשבון?

en: Continue
he: המשך

en: This project is no longer saved to the Cloud
he: הפרויקט הזה כבר איננו נשמר בענן

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
he: פרויקט זה הוסר מ-audio.com ולכן לא ניתן לשמור אותו בשלב זה.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
he: ניתן  לשמור אותו בענן כפרויקט חדש, או לשמור אותו במחשב שלך.

en: Save to computer
he: שמור במחשב

en: Save to Cloud
he: שמור בענן

en: Your project storage limit has been reached.
he: הגעת למגבלת האחסון בפרויקט שלך.

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
he: ייתכן שיהיה עליך להסיר פרויקטים ישנים יותר כדי לפנות מקום. לאפשרויות נוספות נמצאות בכתובת audio.com

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
he: באפשרותך גם לשמור את הפרויקט הזה באופן מקומי כדי למנוע אובדן שינויים.

en: Visit audio.com
he: מעבר אל audio.com

en: Project version conflict detected
he: זוהה סתירה בגרסת הפרויקט

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
he: יש גרסה חדשה יותר של פרויקט אודסיטי הזה ב-Audio.com. שמירת פרויקט זה תחליף אותו כגרסה החדשה ביותר במקומה.

en: Save this project
he: שמור את הפרויקט הזה

en: Discard and open latest version
he: מחק ופתח את הגרסה האחרונה

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
he: הפרויקט מכיל שינויים שלא נשמרו. יש גרסה חדשה יותר של פרויקט אודסיטי הזה ב-Audio.com. מחיקת השינויים תפתח את הגרסה האחרונה במקומה.

en: Open local project
he: פתח פרויקט מקומי

en: Cloud project conflict
he: סתירה בפרויקט שבענן

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
he: נעשה ניסיון לפתוח גרסה פעילה חדשה של פרויקט זה כאשר יש כבר אחד פתוח. בבקשה לבחור איזו גרסה ברצונך שתישאר פתוחה.

en: Keep currently open version
he: השאר את הגרסה הפתוחה כרגע

en: Open new version
he: פתח את הגרסה החדשה

en: Open from Cloud
he: פתח מהענן

en: one minutes ago | %d minutes ago
he[0]: לפני %d דקה
he[1]: לפני %d דקות
he[2]: לפני %d דקות

en: Modified
he: נעשה שינוי

en: Loading projects list...
he: טוען את רשימת הפרויקטים...

en: Failed to get projects list
he: שליפת רשימת הפרויקטים נכשלה

en: Cloud saved projects
he: הפרויקטים השמורים בענן

en: Anyone will be able to listen to this audio.
he: לא תוכל לנגן או להקליט שמע.

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
he: רק אתה ומי שאתה משתף אתו קישור תוכלו להאזין לאודיו.

en: Are you sure you want to cancel?
he: האם בטוח שברצונך לבטל?

en: Cancel upload to Audio.com
he: בטל העלאה אל Audio.com

en: Uploading audio...
he: מעלה אודיו...

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
he: לא הצלחנו להעלות קובץ זה. נא לנסות שוב ולוודא לקשר לחשבון audio.com שלך לפני ההעלאה.

en: Upload error
he: שגיאה בהעלה

en: We are unable to prepare this file for uploading.
he: לא יכולים להכין קובץ זה להעלאה.

en: Finalizing upload...
he: מסיים העלאה...

en: Track Title
he: כותרת הרצועה

en: Preparing audio...
he: מכין אודיו...

en: You are not authorized to access this project.
he: אינך מורשה לגשת לפרויקט זה.

en: You tried to access a project that has expired.
he: ניסית לגשת לפרויקט שפג תוקפו.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
he: לאודסיטי הייתה בעיה להתחבר לשרת.

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
he: הפרויקט גדול מדי להעלאה. נא לשמור אותו במחשב שלך במקום זאת.

en: You don't have access to this project.
he: אין לך גישה לפרויקט הזה.

en: The project could not be found.
he: הפרויקט לא נמצא.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
he: אודסיטי לא הצליח להבין את תגובת השרת.

en: Audacity encountered an internal error.
he: אודסיטי נתקל בשגיאה פנימית.

en: Audio.com encountered an internal error.
he: Audio.com נתקל בשגיאה פנימית.

en: Audacity encountered an unknown error.
he: אודסיטי נתקל בשגיאה לא ידועה.

en: Sync failed
he: הסנכרון נכשל

en: Error details:
    %s
he: פרטי שגיאה:
    %s

en: Syncing your project
he: מסנכרן את הפרויקט שלך

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
he: הפרויקט יסונכרן ברקע בזמן העבודה. ניתן לבדוק את מצב הסנכרון בפינה השמאלית התחתונה של אודסיטי בכל עת

en: Success!
he: הצלחה!

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
he: כל השינויים השמורים יתעדכנו כעת לענן. ניתן לנהל את הקובץ הזה מדף הפרויקטים שלך שהועלו ב-audio.com

en: Done
he: בוצע

en: Cloud project incomplete
he: הפרויקט מהענן אינו מושלם

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
he: הגרסה האחרונה של פרויקט זה לא הועלתה במלואה ל-audio.com. ניתן לטעון את הגרסה השלמה האחרונה במקומה.

en: Load latest
he: טען את האחרון ביותר

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
he: אף גרסה של פרויקט זה לא הועלתה במלואה ל-audio.com. לא ניתן לטעון אותו.

en: You have canceled this upload to audio.com
he: ביטלת העלאה זו ל-audio.com

en: Retry
he: ניסיון חוזר

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
he: נדרשת פעולה ב-audio.com לפני שאפשר יהיה להמשיך. לאחר מכן יש ללחוץ על ניסיון חוזר

en: Loading...
he: טוען...

en: Please wait...
he: נא להמתין...

en: Connection error
he: שגיאת התחברות

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
he: אודסיטי לא מצליח להתחבר ל-MuseHub.com. יש לבדוק את החיבור ולנסות שוב.

en: Try again
he: יש לנסות &שוב

en: Become a partner
he: הצטרפות

en: Become a MuseHub partner
he: הצטרפות ל-MuseHub

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
he: ייצוא קבצי אלגרו (.gro) כאשר הזמן מיוצג באמצעות:

en: Please select only one Note Track at a time.
he: יש לבחור רצועת תווים אחת בלבד בו זמנית.

en: Please select a Note Track.
he: נא לבחור רצועת תווים.

en: Export MIDI As:
he: ייצא מידי בשם:

en: MIDI file
he: קובץ מידי

en: Allegro file
he: קובץ אלגרו

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
he: בחרת שם קובץ עם סיומת קובץ לא מזוהה.
    האם ברצונך להמשיך?

en: Export MIDI
he: ייצא כקובץ מידי

en: Export MI&DI...
he: ייצא מידי אל ...

en: Imported MIDI from '%s'
he: ייבא מידי מ-'%s'

en: Import MIDI
he: ייבא מידי

en: Could not open file %s: Filename too short.
he: :לא ניתן לפתוח את הקובץ %s: שם קובץ קצר מדי.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
he: :לא ניתן לפתוח את הקובץ %s: סוג קובץ שגוי.

en: Could not open file %s.
he: :לא ניתן לפתוח את הקובץ %s.

en: Select a MIDI file
he: יש לבחור קובץ מידי

en: MIDI and Allegro files
he: קבצי מידי ואלגרו

en: MIDI files
he: קבצי מידי

en: Allegro files
he: קבצי אלגרו

en: &MIDI...
he: מי&די...

en: No revision identifier was provided
he: לא סופק מזהה גרסה

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
he: %s, ניהול מערכות

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
he: %s, יסוד ופיתוח

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, designer
he: %s, תכנון

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
he: %s, פיתוח

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
he: %s, פיתוח ותמיכה

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
he: %s, תיעוד ופיתוח

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
he: %s, בדיקת איכות, תיעוד ותמיכה

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
he: %s, תיעוד ותמיכה, צרפתית

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
he: %s, בקרת איכות

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
he: %s, יועץ נגישות

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
he: %s, גרפיקה

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
he: %s, מחבר

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
he: %s, בודק

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
he: %s, תוסף Nyquist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
he: %s, פיתוח אתר

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
he: %s, גרפיקה

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, effects presets
he: %s, אפקטים מוגדרים מראש

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
he: %s (משלב %s, %s, %s, %s וגם %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
he: אודות %s

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
he: %s תוכנה החינמית בקוד פתוח להקלטה ועריכה של סאונד, חוצה פלטפורמות.

en: Credits
he: תודות ל-

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
he: חברי צוות %s

en: Emeritus:
he: אמריטוס:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
he: חברי צוות %s נכבדים, כרגע אינם פעילים

en: Contributors
he: תורמים -

en: Website and Graphics
he: אתר וגרפיקה

en: Translators
he: מתרגמים

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
he: %s מכיל קוד מפרוייקטים אלו:

en: Special thanks:
he: תודות מיוחדות:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
he: האתר של %s:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2026 %s Team.
he: תוכנת %s מוגנת בזכויות יוצרים %s 1999-2024 צוות %s.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
he: השם %s הינו סמל מסחרי רשום.

en: Build Information
he: מידע על גרסת ההפצה

en: Enabled
he: מופעל

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
he: גרסת ההפצה

en: Program build date:
he: תאריך הפצת התוכנה:

en: Commit Id:
he: מזהה ביצוע:

en: Debug build (debug level %d)
he: הפצה לאיתור תקלות (רמה %d)

en: Release build (debug level %d)
he: הפצה (רמת אבחון תקלות %d)

en: %s, 64 bits
he: %s, 64 ביטים

en: %s, 32 bits
he: %s, 32 ביטים

en: Build type:
he: סוג הפצה:

en: Compiler:
he: מהדיר:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
he: קידומת התקנה:

en: Cache folder:
he: תיקיית המטמון:

en: Settings folder:
he: תיקיית הגדרות:

en: Data folder:
he: תיקיית מידע:

en: State folder:
he: תיקיית מצב:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
he: ספריות הליבה

en: Cross-platform GUI library
he: ספרית ממשק גרפי חוצה-פלטפורמות

en: Audio playback and recording
he: השמעה והקלטה של אודיו

en: Sample rate conversion
he: המרת קצב דגימה

en: File Format Support
he: סוגי קבצים נתמכים

en: MP3 Import
he: ייבוא מ-MP3

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
he: ייצוא ל-MP3

note: i18n-hint: Opus is the codec name. This name should not be translated
en: Opus Import and Export
he: ייצוא וייבוא של קבצי Opus

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
he: ייצוא וייבוא של Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
he: תמיכה בתגי ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
he: ייבוא וייצוא של FLAC

en: MP2 export
he: ייצוא ל-MP2

en: FFmpeg Import/Export
he: יבוא / ייצוא FFmpeg

en: Features
he: תכונות

en: Plug-in support
he: תמיכת תוספים

en: Sound card mixer support
he: תמיכה במיקסר של כרטיס הקול

en: Pitch and Tempo Change support
he: תמיכה בשינוי קצב וגובה צליל

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
he: תמיכה בשינוי קצב וגובה צליל חריגים

[ctx: about dialog]
en: Legal
he: מידע משפטי

en: GPL License
he: GPL רשיון

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
he: מדיניות הפרטיות

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
he: עדכון התוכנה ודיווח על שגיאות דורש גישה לרשת. תכונות אלו הנם רשות.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
he: ראה את %s למידע נוסף.

en: Click and drag to define a looping region.
he: לחץ וגרור כדי להגדיר לולאה.

en: Timeline actions disabled during recording
he: פעולות סרגל הזמן מושבתות במהלך ההקלטה

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
he: כדי לכוון יש ללחוץ ולגרור, כדי לאפס יש ללחוץ פעמיים

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Playhead
he: ראש הקלטה/השמעה

en: Timeline
he: סרגל הזמן

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
he: לחץ וגרור כדי להתחיל לדלג

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
he: לחץ וגרור בכדי להתחיל לגרור

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
he: לחץ והזז כדי לגרור, לחץ וגרור כדי לדלג.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
he: הזז כדי לדלג

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
he: הזז כדי לגרור

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
he: גרור כדי לדלג, שחרר כדי להפסיק דילוג.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
he: גרור כדי לדלג, שחרר והזז כדי לגרור.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
he: הזז כדי לגרור, גרור כדי לדלג.

en: Quick-Play disabled
he: השמעה מהירה מושבתת

en: Quick-Play enabled
he: השמעה מהירה מופעלת

en: Timeline Options
he: אפשרויות סרגל הזמן

en: Minutes and Seconds
he: דקות ושניות

en: Beats and Measures
he: פעימות ובתים

en: Setting a loop region also makes an audio selection
he: הגדרת אזור לולאה מבצעת גם בחירת שמע

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
he: נקה לולאה

en: Set Loop To Selection
he: קבע את הלולאה בהתאם לקטע הנבחר

en: Scroll view to playhead
he: גלול תצוגה לראש ההשמעה

en: Continuous scrolling
he: גלילה חלקה

en: Failed to remove %s
he: לא ניתן למחוק את '%s'

en: Failed!
he: נכשל!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
he: %s לא ניתן למצוא את
    
    הוסר מרשימת הקבצים האחרונים.

en: Audacity is starting up...
he: אודסיטי מתחיל לפעול...

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
he: אתחול ספריית SQLite נכשל.  אודסיטי מנוע מלהמשיך.

en: Block size must be within 256 to 100000000
he: על גודל הבלוק להיות בין 256 ל-100000000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
he: &חדש

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
he: &פתח...

en: Open &Recent...
he: פתח &אחרונים...

en: &About Audacity...
he: &אודות אודסיטי...

en: &Preferences...
he: העד&פות...

en: &File
he: &קובץ

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
he: .התוכנה לא מצאה מקום בטוח לאחסון קבצים זמניים.
    זקוקה למקום שבו תוכניות ניקוי אוטומטיות לא ימחקו את הקבצים הזמניים.
    
    אנא הזן ספרייה מתאימה בתיבת ההעדפות.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
he: התוכנה לא מצאה מקום לאחסון קבצים זמניים.
    יש לבחור מיקום מתאים בתיבת ההעדפות.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
he: התוכנה עומדת להיסגר. יש לפתוח אותה שוב כדי להשתמש בספרייה הזמנית החדשה.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
he: הרצת שני הפעלות של אודסיטי בו זמנית, יכול לגרום
    לאיבוד מידע או לקריסת המערכת

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
he: אודסיטי לא הצליח לנעול את תיקיית הקבצים הזמניים.
    ייתכן ותיקייה זו כבר בשימוש ע"י מופע אחר של אודסיטי.

en: Do you still want to start Audacity?
he: האם תרצה להפעיל את אודסיט אודסיטי?

en: Error Locking Temporary Folder
he: שגיאה בנעילת התיקייה זמנית

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
he: המערכת שעותק נוסף של אודסיטי רץ במערכת.
    .

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
he: השתמש בפקודות חדש או פתח בהפעלה נוכחית של אודסיטי
    לפתיחת כמה פרוייקטים בו זמנית.

en: Audacity is already running
he: תוכנת אודסיטי כבר מופעלת

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
he: לא ניתן ליצור פלח זיכרון משותף.
    
    קוד שגיאה=%d : "%s".

en: Audacity Startup Failure
he: כשלון באתחול של אודסיטי

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
he: לא ניתן להשיג סמפורים.
    
    הדבר כנראה נובע ממחסור במשאבים
    וייתכן שיידרש אתחול מחדש.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
he: לא ניתן ליצור סמפורים.
    
    הדבר כנראה נובע ממחסור במשאבים
    וייתכן שיידרש אתחול מחדש.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
he: לא ניתן להשיג סמפור נעילה.
    
    הדבר כנראה נובע ממחסור במשאבים
    וייתכן שיידרש אתחול מחדש.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
he: לא ניתן להשיג סמפור שרת.
    
    הדבר כנראה נובע ממחסור במשאבים
    וייתכן שיידרש אתחול מחדש.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
he: שרת ה-IPC של לאודסיטי לא מצליח לאתחל.
    
    הדבר כנראה נובע ממחסור במשאבים
    וייתכן שיידרש אתחול מחדש.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
he: אירעה שגיאה בלתי ניתנת לשחזור במהלך האתחול

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
he: הגדר את הגודל המרבי בבתים של הבלוקים בדיסק

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
he: הפעל מחדש קובץ יומן

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
he: הודעת עזרה זו

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
he: הפעל אבחון עצמי

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
he: הצג את הגרסה של אודסיטי

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
he: שם קובץ אודיו או פרוייקט

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
he: טפל בקישור 'audacity://'

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
he: קבצי פרוייקט אודסיטי (aup3) אינם כרגע
    מקושרים לאודסיטי.
    
    האם לשייך אותם, כדי שהם ייפתחו בלחיצה כפולה?

en: Audacity Project Files
he: קבצי פרוייקט של אודסיטי

en: Audacity Configuration Error
he: שגיאת תצורה של אודסיטי

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
he: לא ניתן לגשת לקובץ התצורה הבא:
    
    %s
    
    זה יכול להיגרם מסיבות רבות, אבל הכי סביר להניח שהדיסק מלא או שאין הרשאות כתיבה לקובץ.
    
    אפשר לנסות לתקן את הבעיה ולאחר מכן ללחוץ על "נסה שוב" כדי להמשיך.
    
    בבחירת "צא מאודסיטי", ייתכן שהפרויקט שלך יישאר במצב לא שמור אשר ישוחזר בפעם הבאה שיפתח.

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Quit Audacity
he: &צא מאודסיטי

en: &Retry
he: נסה &שוב

en: Configure Project from Music File
he: הגדרת תצורת פרויקט מקובץ מוזיקה

en: Automatic Music Configuration
he: הגדרת אוטומטית תצורת מוזיקה

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
he: אודסיטי זיהה שהקובץ הזה הוא ב-%s פעימות לדקה.
    האם ברצונך להפעיל תצוגת מוזיקה ולהגדיר את קצב הפרויקט ל-%s?

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
he: אודסיטי זיהה קובץ אחד או יותר כ-%s פעימות לדקה.
    האם תרצה להפעיל תצוגת מוזיקה ולהגדיר את קצב הפרויקט ל-%s?

en: Music Import
he: ייבוא של מוזיקה

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
he: קליפ חכם.
    קליפ המקור יודבק בשלמותו בפרוייקט שלך, ויאפשר לך גישה
    לנתוני אודיו שנחתכו בכל עת.

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
he: רק האודיו הנבחר בלבד.
    רק החלק הנבחר של קליפ המקור יודבק.

en: Paste audio
he: הדבק אודיו

en: How would you like to paste your audio?
he: כיצד תרצה להדביק את האודיו שלך?

note: i18n-hint: %s substitutes for a file size, e.g. "345 MB". A "smart clip" is an audio clip containing hidden trimmed data.
en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
he: הקליפ החכם המלא הוא %s. גדלים גדולים יותר ייקחו יותר זמן להדביק.

en: Remember my choice and don't ask again
he: זכור את בחירתי ואל תשאל שוב

en: Automatic Crash Recovery
he: התאוששות אוטומטית משגיאה

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
he: פרוייקטים אלו לא נשמרו כראוי בפעם האחרונה שאודסיטי רץ ואפשר לשחזרם באופן אוטומטי.
    
    לאחר השחזור, יש לשמור את הפרוייקטים כדי לוודא שהם נכתבו לדיסק.

en: Recoverable &projects
he: פרוייקטים ברי &שחזור

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
he: בחר

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
he: שם

en: &Discard Selected
he: &השלך נבחר

en: &Recover Selected
he: &שחזר נבחר

en: &Skip
he: &דלג

en: No projects selected
he: לא נבחרו פרוייקטים

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
he: האם בטוח שברצונך להפטר מהפרוייקטים הנבחרים?
    
    תשובה חיובית תמחק מידית את הפרוייקטים הנבחרים לחלוטין.

en: Select Command
he: בחר פקודה

en: &Command
he: &פקודה

en: &Edit Parameters
he: &ערוך פרמטרים

en: &Use Preset
he: &השתמש הגדרות קבועות מראש

en: &Parameters
he: &פרמטרים

en: &Details
he: &פרטים

en: Choose command
he: בחר פקודה

en: MP3 Conversion
he: המרת MP3

en: Fade Ends
he: סיומות ההדרגתיות

en: Import Macro
he: יבא מקרו

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
he: המקרו %s כבר קיים,. האם להחליף אותו?

en: Export Macro
he: ייצא מקרו

en: Effect
he: אפקט

en: Menu Command (With Parameters)
he: תפריט שורת הפקודה (עם פרמטרים)

en: Menu Command (No Parameters)
he: פקודת תפריט (ללא פרמטרים)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
he: "%s" דורש לבחור רצועה אחת או יותר.

en: Your batch command of %s was not recognized.
he: פקודת האצווה שלך של %s לא זוהתה.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
he: מאקרו הופעל

en: Apply Macro
he: בצע מקרו

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
he: המקרו שהופעל: '%s'

en: Apply '%s'
he: בצע %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
he: עם הפרמטר/ים %s החל
    
    %s

en: Test Mode
he: מצב נסיון

en: Apply %s
he: %s יישם

en: Macros Palette
he: לוח פקודות המקרו

en: Manage Macros
he: נהל פקודות מקרו

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
he: בחר מקרו

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
he: מקרו

en: Apply Macro to:
he: הפעל מקרו על:

en: Apply macro to project
he: הפעל מקרו על פרוייקט

en: &Project
he: &פרוייקט

en: Apply macro to files...
he: ה&על מקרו על קבצים...

en: &Files...
he: &קבצים...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
he: ה&רחב

en: No macro selected
he: לא נבחר מקרו

en: Applying '%s' to current project
he: מבצע '%s' לפרוייקט הנוכחי

en: Please save and close the current project first.
he: קודם צריך לשמור ולסגור את הפרוייקט נוכחי.

en: Select file(s) for batch processing...
he: בחר קובץ (קבצים) לעיבוד אצווה ...

en: Applying...
he: מיישם...

en: File
he: קובץ

en: Remo&ve
he: הס&ר

en: &Rename...
he: ש&נה...

en: Re&store
he: ש&חזר

en: I&mport...
he: יי&בא...

en: E&xport...
he: י&צא...

en: Edit Steps
he: ערוך צעדים

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
he: מספר

en: Command
he: פקודה

en: Parameters
he: פרמטרים

en: &Insert
he: &הוסף

en: &Edit...
he: &ערוך..

en: De&lete
he: מח&ק

en: Move &Up
he: העבר ל&מעלה

en: Move &Down
he: העבר &למטה

en: &Save
he: &שמור

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
he: ל&כווץ

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
he: -סוף -

en: %s changed
he: %s שונה

en: Do you want to save the changes?
he: האם לשמור שינויים?

en: Enter name of new macro
he: הזן שם עבור מקרו חדש

en: Name of new macro
he: שם עבור מקרו חדש

en: Name must not be blank
he: השם לא יכול להשאר ריק

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
he: '%c' ו- '%c' השמות לא יכולים להכיל

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
he: האם בטוח שברצונך למחוק את %s?

en: &Repeat %s
he: &חזור שוב על %s

en: Repeat Last Tool
he: חזור שוב על הכלי האחרון

en: &Macro Manager
he: מנהל &מקרו

en: &Apply Macro
he: ה&פעל מקרו

en: Palette...
he: לוח השמורים...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
he: תסריטים &1

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
he: תסריטים &2

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
he: מבחן השוואה

en: Disk Block Size (KB):
he: גודל בלוק (ק"ב):

en: Number of Edits:
he: מספר עריכות:

en: Test Data Size (MB):
he: גודל נתוני בדיקה (מ"ב):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
he: גרעין אקראיות:

en: Show detailed info about each block file
he: הצג מידע מפורט על כל קובץ בלוק

en: Show detailed info about each editing operation
he: הצג מידע מפורט על כל פעולת עריכה

en: Run
he: הרץ

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
he: מבחן השוואה

en: Export Benchmark Data as:
he: שמור מידע של מבחן ההשוואה בשם:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
he: גדול בליק צריך להיות מ-1 עד 1024 ק"ב.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
he: מספר העריכות צריך להיות מ-1 עד 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
he: גודל נתוני הבדיקה צריך להיות מ-1 עד 2000 מ"ב.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
he: עושה שימוש ב-%lld נתחים של %lld דגימות בכל אחד, לסה"כ של %.1f מ"ב.

en: Preparing...
he: מכין...

en: Expected len %lld, track len %lld.
he: אורך צפוי %lld, אורך רצועה %lld.

en: Performing %d edits...
he: מבצע %d עריכות...

en: Cut: %lld - %lld
he: גזירה: %lld - %lld

en: Trial %d
he: ניסיון %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
he: גזירה (%lld, %lld) נכשל.

en: Paste: %lld
he: הדבקה: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
he: ניסיון %d נכשל בהדבקה.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
he: הזמן לביצוע של %d עריכות: %ld מילישניות

en: Checking file pointer leaks:
he: בודק זליגת מצביעי קבצים:

en: Track # blocks: %ld
he: #בלוקים ברצועה: %ld

en: Disk # blocks:
he: דיסק # בלוקים:

en: Doing correctness check...
he: מבצע בדיקת נכונות...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
he: שגיאה: נתח %lld דגימה %lld

en: Passed correctness check!
he: בדיקת נכונות עברה בהצלחה!

en: Errors in %d/%lld chunks
he: שגיאה ב-%d/%lld נתחים

en: Time to check all data: %ld ms
he: הזמן שלקח לבדוק את כל המידע: %ld מילישניות

en: Reading data again...
he: קורא שוב את המידע...

en: Time to check all data (2): %ld ms
he: הזמן שלקח לבדוק את כל המידע (2): %ld מילישניות

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
he: במהירות של 44100 הרץ, %d בתים לדגימה.
    מספר הרצועות המוערך שאפשר להשמיעם בו זמנית: %.1f

en: TEST FAILED!!!
he: המבחן נכשל!!!

en: Benchmark completed successfully.
he: מבחן ההשוואה הסתיים בהצלחה.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
he: יש לבחור את האודיו עבור %s לשימוש (לדוגמה, Cmd + A כדי לבחור הכל) ואז לנסות שוב.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
he: יש לבחור את האודיו עבור %s (לדוגמא קונטרול-ש לבחור את הכל), אח"כ לנסות שוב.

en: No Audio Selected
he: אודיו לא נבחר

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
he: יש לבחור את האודיו עבור %s כדי לעשות בו שימוש.
    
    1. יש לבחור את האודיו שמייצג רעש והשתמש ב-%s כדי לקבל את "הפרופיל של הרעש".
    2. לאחר דגימת "הפרופיל של הרעש", יש לבחור את האודיו שברצונך לשנות
    ולעשות שימוש ב-%s כדי לשנות אותו.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
he: אפשר לבצע זאת רק כאשר השמעה והקלטה
    נעצרו לחלוטין. (השהייה אינה מספקת.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
he: ראשית יש לבחור שמע סטריאו כדי לבצע פעולה
    זאת. (אין אפשרות להשתמש בזה עם מונו.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
he: ראשית יש לבחור אודיו כלשהו כדי לבצע פעולה זו.
    (בחירת סוגים אחרים של רצועות לא תעבוד.)

en: Audacity Support Data
he: מידע תמיכה של אודסיטי

en: Report generated to:
he: דוח נוצר ל:

en: Removing Dependencies
he: מוחק תלויות

en: Copying audio data into project...
he: מעתיק נתוני שמע בפרוייקט...

en: Project Depends on Other Audio Files
he: לפרוייקט יש תלות בקבצים אחרים

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
he: העתקת קבצים אלה לתוך הפרוייקט יסיר תלות זו.
    אפשרות זו יותר בטוחה, אבל דורש שטח דיסק נוסף.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
he: 
    
    הקבצים המוצגים כחסרים הועברו או נמחקו ולא ניתנים להעתקה.
    כדי לאפשר העתקה לפרויקט יש לשחזר אותם למיקום המקורי.

en: Project Dependencies
he: תלויות הפרוייקט

en: Audio File
he: קובץ שמע

en: Disk Space
he: שטח דיסק

en: Copy Selected Files
he: העתקת הקבצים הנבחרים

en: Cancel Save
he: בטל שמירה

en: Save Without Copying
he: שמור ללא העתקה

en: Do Not Copy
he: אל תעתיק

en: Copy All Files (Safer)
he: העתקת כל הקבצים (בטוח)

en: Whenever a project depends on other files:
he: כשהפרוייקט תלוי בקבצים חיצוניים:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
he: שאל

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
he: תמיד העתק את כל הקבצים (אפשרות בטוחה)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
he: אל תעתיק אף פעם את הקבצים

en: MISSING %s
he: %s חסר/חסרים

en: &Copy Names to Clipboard
he: &גזור ללוח ההעתקה

en: Missing
he: חסר

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
he: אם תמשיך, הפרוייקט לא יישמר בדיסק. האם זה מה שאתה רוצה?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
he: הפרוייקט שלך עומד בפני עצמו, הוא אינו תלוי באף קובץ אודיו חיצוני.
    
    ייתכן שכמה פרוייקטים ישנים יותר של אודסיטי אינם עומדים בפני עצמם
    ויש צורך לשים לב לשמור על התלות החיצונית שלהם במקום הנכון.
    הפרוייקטים חדשים יהיו בלתי תלוליים וימצאו פחות בסכנה.

en: Dependency Check
he: בדיקת תלויות

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
he: השמטות

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
he: אודיו מוקלט אבד במיקומים המסומנים. סיבות אפשריות:
    
    יישומים אחרים מתחרים עם אודסיטי על זמן המעבד
    
    השמירה היא ישירות להתקן אחסון חיצוני איטי

en: Turn off dropout detection
he: השבת איתור השמטות

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
he: ניסיון לאתחל את הפקודה הבאה נכשל:
    
    %s
    
    מידע נוסף עשוי להיות זמין ב'עזרה > אבחון > הצג יומן'

en: Command failed to initialize
he: אתחול פקודה נכשל

en: Exported Label Style:
he: &סגנון תגיות מיוצאות:

en: Frequency Analysis
he: ניתוח תדר

en: Spectrum
he: ספקטרום

en: Standard Autocorrelation
he: תיאום עצמי סטנדרטי

en: Cuberoot Autocorrelation
he: תיאום שורש ריבועי

en: Enhanced Autocorrelation
he: תיאום עצמי מתקדם

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
he: חלון %s

en: Linear frequency
he: תדירות לינארית

en: Log frequency
he: תדירות לוגריתמית

note: i18n-hint: short form of 'decibels'.
en: dB
he: דציבל

en: Scroll
he: גלול

en: Zoom
he: זום

en: Cursor:
he: ס&מן:

en: Peak:
he: &שיא:

en: &Grids
he: &רשת

en: &Algorithm:
he: &אלגוריתם:

en: &Size:
he: &גודל:

en: &Export...
he: &ייצא...

en: &Function:
he: &פונקציה:

en: &Axis:
he: &ציר:

en: &Replot...
he: צייר שו&ב...

en: Not enough data selected.
he: המידע נבחר אינו מספיק.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A#
en: %d Hz (%s) = %d dB
he: %d הרץ (%s) = %d דציבל

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A#
en: %d Hz (%s) = %.1f dB
he: %d הרץ (%s) = %.1f דציבל

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
he: %.4f שניות (%d הרץ) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
he: %.4f שניות (%d הרץ) (%s) = %.3f

en: Export Spectral Data As:
he: ייצא מידע ספקטרלי:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
he: תדר (הרץ)	גובה קול (דציבל)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
he: השהיה (שניות)	תדר (הרץ)	גובה

en: Plot Spectrum...
he: צייר ספקטרום...

en: Save %s
he: שמור %s

en: Unable to save %s
he: לא ניתן לשמור את %s

en: History
he: הסטוריה

en: &Manage History
he: &ניהול ההיסטוריה

en: Action
he: פעולה

en: Used Space
he: שטח בשימוש

en: &Total space used
he: סה"כ &שטח בשימוש

en: &Undo levels available
he: &מספר רמות ביטול זמינות

en: &Levels to discard
he: רמות ל&מחיקה

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
he: ה&שלך

en: Clip&board space used
he: שטח בשימוש עבור &לוח ההעתקה

en: D&iscard
he: הש&לך

en: &Compact
he: &הפוך לקומפקטי

en: Compacting actually freed %s of disk space.
he: ההפיכה לקומפקטי שחררה למעשה %s משטח הדיסק.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
he: &הסטוריה

en: New Plugins
he: תופים חדשים

en: Incompatible plugin(s) found
he: נמצאו תוספים שאינם תואמים

en: &Manage Plugins
he: ניהול &תוספים

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
he: אודסיטי מצא %d תוספים לא תואמים שלא ניתן היה לטעון אותם. השבתנו את התוספים הללו כדי למנוע תקלות או קריסות. אם עדיין ברצונך לנסות להשתמש בתוספים אלו, יש אפשרות להפעיל אותם באמצעות "ניהול תוספים". אחרת, יש לבחור "המשך".

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
he: אודסיטי מצא %d תוספים לא תואמים שלא ניתן היה לטעון אותם. השבתנו את התוספים האלו כדי למנוע תקלות או קריסות.

en: Journal recording failed
he: רישום יומן נכשל

en: Edit Labels
he: ערוך תוויות

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
he: ערוץ

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
he: תווית

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
he: זמן התחלה

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
he: זמן סיום

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
he: תדירות נמוכה

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
he: תדירות גבוהה

en: New...
he: חדש...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
he: הקשה על F2 או לחיצה כפולה בעכבר מאפשרות עריכה של תוכן התא.

en: Select a text file containing labels
he: יש לבחור קובץ טקסט שמכיל תוויות

en: Could not open file: %s
he: לא יכול לפתוח קובץ: %s

en: No labels to export.
he: אין תוויות לייצא.

en: Export Labels As:
he: ייצא תוויות:

en: New Label Track
he: תוית רצועה חדשה

en: Enter track name
he: הכנס שם רצועה

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
he: הרצה ראשונה של אודסיטי

en: Choose Language for Audacity to use:
he: יש לבחור שפה לשימוש של אודסיטי:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
he: השפה שבחרת, %s (%s), אינה זהה לשפת המערכת, %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
he: שגיאה בהמרת קובץ פרוייקט מדור קודם

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
he: ממיר פרוייקט מגרסה 1.0 לפורמט החדש.
    הקובץ הישן נשמר בשם '%s'

en: Opening Audacity Project
he: פותח פרוייקט אודסיטי

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
he: הוסרו קיצורי הדרך של הפקודות הבאות, מכיוון שקיצור הדרך שלהם המוגדר כברירת המחדל הוא חדש או שונה, והוא זהה לקיצור שהקצית לפקודה אחרת.

en: Shortcuts have been removed
he: קיצורי דרך הוסרו

en: Audacity Mixer%s
he: מיקסר של אודסיטי%s

note: i18n-hint: title of the Volume slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Volume slider, used to adjust the volume
en: Volume
he: עוצמת שמע

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
he: מהירות

en: Musical Instrument
he: כלי נגינה

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
he: צידוד

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
he: השתק

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
he: לבד

en: Signal Level Meter
he: מד רמת אות

en: Moved volume slider
he: מחוון עוצמת הקול הוזז

en: Moved velocity slider
he: מחוון המהירות הוזז

en: Moved pan slider
he: הזז סרגל צידוד

en: &Mixer
he: &מיקסר

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
he: אפקט או פקודה ב-%s נכשלה ברישום:
    %s

en: Disable
he: השבת

en: Enable
he: הפעל

en: Type
he: סוג

en: Path
he: נתיב

en: All
he: הכל

en: Generator
he: מחולל

en: Analyzer
he: מנתח

en: Tool
he: כלי

en: Manage Plugins
he: מנהל התוספים

en: Native Audacity
he: אודסיטי טבעי

en: &Show:
he: &הצג:

en: &Type:
he: &סוג:

en: C&ategory:
he: &קטגוריה:

en: Searc&h:
he: &חפש:

en: Plugin
he: תוסף

en: &Rescan
he: סרוק מ&חדש

en: &Get more effects...
he: &קבלת אפקטים נוספים...

en: Searching for plugins
he: מחפש תוספים

en: Actual Rate: %d
he: %d :קצב בפועל

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
he: שגיאה בפתיחת התקן קול.
    יש לנסות לשנות את מארח השמע, התקן ההשמעה וקצב הדגימה של הפרוייקט.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
he: כל הרצועות שנבחרו להקלטה חייבות להיות בעלות קצב דגימה זהה

en: Mismatched Sampling Rates
he: קצבי הדגימה אינם תואמים

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
he: מעט מדי רצועות נבחרו להקלטה בקצב הדגימה הזה.
    (אודסיטי צריך שני ערוצים באותו קצב דגימה עבור
    כל רצועת סטריאו)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
he: מעט מדי רצועות תואמות נבחרו

en: Recorded Audio
he: שמע מוקלט

en: Record
he: הקלטה

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
he: בדיקת פרוייקט קראה תגי רצף פגומים.

en: Close project immediately with no changes
he: סגור את פרוייקט מיידית ללא שמירת שינויים

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
he: צריך להמשיך בתיקונים הרשומים ביומן, ולבדוק שגיאות נוספות. זה ישמור את הפרוייקט במצבו הנוכחי
    אלא אם תבחר "סגור פרוייקט מיידית" בתיבת הודעת שגיאות.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
he: אזהרה: שגיאה בקריאת תוויות רצף

en: Inspecting project file data
he: מאבחן נתוני קובץ הפרוייקט

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
he: בדיקת פרוייקטים של התיקייה "%s"
    זיהה %lld קבצי אודיו חיצוניים חסרים.
    אין באפשרות אודסיטי 
    לשחזר קבצים אלו באופן אוטומטי.
    
    אם תבחר האפשרות הראשונה או השנייה שלהלן,
    אפשר יהיה לנסות למצוא ולשחזר את הקבצים החסרים
    למיקומם הקודם.
    
    יש לשים לב שבאפשרות השנייה, צורת הגל
    עשויה לא להראות קטעים שקטים.
    
    אם תבחר האפשרות השלישית, זה ישמור את
    הפרוייקט במצבו הנוכחי, אלא אם כן תבחר
    סגירת פרוייקט מיידית בהתראות שגיאה נוספות.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
he: טפל בקטעים חסרים ע''י מילוי שקט (הפעלה זו בלבד)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
he: החלף אודיו חסר בשקט (קבוע באופן מיידי).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
he: אזהרה - חסרים קבצים בקיצורי דרך

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
he: בדיקת פרוייקט של התיקייה "%s" 
    זיהתה %lld כינויים (auf) של קבצי בלוק חסרים. 
    אודסיטי יכול ליצור קבצים אלה מחדש באופן מלא
    מהאודיו הנוכחי שבפרוייקט.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
he: צור מחדש קבצי סיכום קיצורים (בטוח ומומלץ)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
he: מלא בשקט מקומות בהם חסר מידע להצגה (בהפעלה זו בלבד)

en: Close project immediately with no further changes
he: סגור את הפרוייקט מיידית ללא שינויים נוספים

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
he: אזהרה - חסרים קבצי קיצורים

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
he: בדיקת פרויקט של התיקייה "%s" 
    זיהתה %lld נתוני אודיו של קבצי בלוק (au) חסרים,
    כנראה בגלל שגיאה תכנותית, קריסת מערכת או מחיקה 
    מקרית. אין דרך לאודסיטי לשחזר את 
    הקבצים החסרים האלה באופן אוטומטי.
    
    בבחירת האפשרות הראשונה או השנייה למטה,
    אפשר יהיה לנסות למצוא את הקבצים החסרים
    ולשחזרם למיקומם הקודם.
    
    יש לשים לב שלאפשרות השנייה, צורת הגל
    עלול שלא להראות קטעים שקטים.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
he: החלף אודיו חסר בשתיקה (קבוע באופן מיידי)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
he: אזהרה - קבצי נתוני אודיו חסרים

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
he: בדיקת פרויקט של התיקייה "%s" 
    מצאה %d קבצי בלוק יתומים. הקבצים האלה אינם 
    בשימוש על ידי פרוייקט זה, אך עשויים להיות שייכים לפרוייקטים אחרים.
    הם אינם גורמים נזק והם קטנים.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
he: המשך מבלי למחוק; התעלם מהקבצים הנוספים בהפעלה זו

en: Delete orphan files (permanent immediately)
he: מחק קבצים יתומים (מיידית לצמיתות)

en: Warning - Orphan Block File(s)
he: אזהרה - קבצי בלוק יתומים

en: Cleaning up unused directories in project data
he: מנקה ספריות שאינן בשימוש בנתוני הפרוייקט

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
he: בדיקת פרוייקטים מצאה חוסר עקביות בקבצים במהלך שחזור אוטומטי.
    
    יש לבחור 'עזרה > אבחון > הצג יומן...' כדי לראות פרטים.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
he: אזהרה: בעיות בשחזור אוטומטי

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
he: %s
    תכונה זו אינה נתמכת בגרסאות אודסיטי שלפני 3.3.3.
    רצועות הסטריאו הללו פוצלו לרצועות מונו.
    כתוצאה מכך, ייתכן שחסרים כמה אפקטים של זמן אמת.
    יש לוודא שהכל עובד כמתוכנן לפני השמירה.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
he: הפרוייקט לא נשמר כהלכה בפעם הקודמת שאודסיטי רץ.
    
    הוא שוחזר לתמונת המצב האחרונה.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
he: הפרוייקט לא נשמר כהלכה בפעם הקודמת שאודסיטי רץ.
    
    הוא שוחזר לתמונת המצב האחרונה, אבל חובה לשמור אותו
    כדי לשמר את תוכנו.

en: Project Recovered
he: הפרוייקט שוחזר

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
he: לא ניתן לשמור פרוייקטים בכונני FAT.

en: Insufficient Disk Space
he: אין די שטח דיסק

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
he: גודל הפרוייקט חורג מהשטח הפנוי הזמין בדיסק היעד.
    
    יש לבחור דיסק אחר עם יותר מקום פנוי.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
he: הפרוייקט חורג מהגודל המרבי של 4 ג"ב בעת כתיבה למערכת קבצים במבנה FAT32.

en: Saved %s
he: %s נשמר

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
he: הפרוייקט לא נשמר מכיוון ששם הקובץ שסופק יחליף פרוייקט אחר.
    יש לנסות שוב ולבחור שם מקורי.

en: %sSave Project "%s" As...
he: %sשמור פרוייקט "%s" בשם...

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
he:    האם להחליף את הפרוייקט:
    "%s"?
    
       בבחירת "כן" הפרוייקט
    "%s"
       ייכתב בלי יכולת לשחזרו.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
he: אזהרה לדריכה על קבצים קיימים

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
he: הפרוייקט לא נשמר מכיוון שהפרוייקט שנבחר פתוח בחלון אחר.
    יש לנסות שוב ולבחור שם מקורי.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
he: %sשמור עותק של פרוייקט "%s" בשם...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
he: שמירת עותק מנועה מלדרוס פרוייקט שמור קיים.
    יש לנסות שוב ולבחור שם מקורי.

en: Error Saving Copy of Project
he: שגיאה בשמירת עותק של פרוייקט

en: Select one or more files
he: יש לבחור קובץ אחד או יותר

en: %s is already open in another window.
he: %s כבר פתוח בחלון אחר.

en: Error Opening Project
he: שגיאה בפתיחת הפרוייקט

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
he: ניסיון לפתוח קובץ גיבוי שנוצר באופן אוטומטי.
    פעולה זו עלולה לגרום לאובדן נתונים חמור.
    
    פתח את קובץ פרוייקט האודסיטי האמיתי במקום זאת.

en: Warning - Backup File Detected
he: אזהרה - זוהה קובץ גיבוי

en: Error Opening File
he: שגיאה בפתיחת קובץ

en: Error opening file
he: שגיאה בפתיחת קובץ

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
he: :הקובץ אינו מתאים או אינו תקין
    %s

en: Error Opening File or Project
he: שגיאה בפתיחת קובץ או פרוייקט

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
he: הפרוייקט שוכן בכונן בפורמט FAT.
    העתק אותו לכונן אחר כדי לפתוח אותו.

en: A channel of a stereo track was missing.
he: ערוץ של רצועת סטריאו היה חסר.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
he: פרויקט זה הכיל רצועות סטריאו עם קצבי דגימה שונים לכל ערוץ.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
he: פרויקט זה הכיל רצועות סטריאו עם מבנה דגימה שונים בערוצים.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
he: הפרויקט הזה הכיל רצועות סטריאו עם תוכן לא מיושר.

en: Project was recovered
he: הפרוייקט שוחזר

en: Recover
he: התאושש

en: Imported '%s'
he: '%s' ייובאו

en: Import
he: ייבא

en: Select stream(s) to import
he: יש לבחור ערוצים לייבוא

en: Importing %s
he: מייבא %s

en: Music Information Retrieval
he: שליפת מידע על המוזיקה

en: Analyzing imported audio
he: מנתח אודיו מיובא

en: Failed to import project
he: ייבוא פרוייקט נכשל

en: Error Importing
he: שגיאה ביבוא

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
he: לא ניתן לייבא פורמט AUP3.  במקום זאת השתמש בקובץ > פתח

en: Compact Project
he: &הפיכת פרוייקט לקומפקטי

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
he: הפיכת פרוייקט זה לקומפקטי תפנה שטח דיסק על ידי הסרת בתים שאינם בשימוש בתוך הקובץ.
    
    יש %s של שטח דיסק פנוי והפרוייקט הזה משתמש כעת ב-%s.
    
    אם תמשיך, ההיסטוריה הנוכחית של ביטול וביצוע מחדש של פעולות וכן תוכן הלוח יימחקו ותשחרר כ-%s משטח הדיסק.
    
    האם להמשיך?

en: Compacted project file
he: קובץ פרוייקט הפך לקומפקטי

en: Compact
he: הפוך לקומפקטי

en: [Project %02i]
he: [פרוייקט %02i]

en: Welcome to Audacity version %s
he: ברוכים הבאים לאודסיטי גירסה %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
he: %sשמור שינוים אל %s?

en: Save project before closing?
he: האם לשמור את הפרוייקט לפני הסגירה?

en: Disk space remaining for recording: %s
he: נפח דיסק שנותר להקלטה: %s

en: Less than 1 minute
he: פחות מדקה אחת

en: %d hour | %d hours
he[0]: %d שעה
he[1]: %d שעות
he[2]: %d שעות

en: %d minute | %d minutes
he[0]: %d דקה
he[1]: %d דקות
he[2]: %d דקות

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
he: %s וגם %s.

en: Horizontal Scrollbar
he: פס גלילה אופקי

en: Vertical Scrollbar
he: פס גלילה אנכי

en: No Effect
he: אין אפקט

en: Get more effects...
he: הבא עוד אפקטים...

en: Analyze
he: נתח

en: %s (missing)
he: (%s) חסרים

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
he: אפקט %d

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change settings for realtime effect %s on %s
he: שנה הגדרות לאפקטים בזמן אמת %s ב%s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change realtime effect %s on %s
he: שינוי אפקט בזמן אמת %s ב%s

en: Replace effect
he: החלף אפקט

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
he: הוסר %s מ%s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
he: הסר %s

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
he: הוחלף %s ב%s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
he: החלף %s

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Add effect
he: הוסף אפקט

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
he: '%s' הועבר כלפי מעלה ב%s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
he: '%s' הועבר כלפי מטה ב%s

en: Change effect order
he: שנה את סדר האפקטים

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
he: נוסף %s אל %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
he: הוסף %s

en: Realtime effects
he: אפקטים בזמן אמת

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
he: אפקט בזמן אמת עבור %s

en: Realtime Effects
he: אפקטים בזמן אמת

en: Watch video
he: צפה בסרטון

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
he: אפקטים בזמן אמת אינם משנים את רצועות השמע עצמם ואפשר לשנותם בכל רגע נתון.

en: Applies to all tracks
he: החל על כל הרצועות

en: Position
he: מיקום

en: Sound Activated Record
he: הקלט בהופעת קול

en: Activation level (dB):
he: סף הפעלה (דציבל):

en: Spectral Data Control Panel
he: לוח הבקרה של נתונים ספקטראליים

en: Brush Tool
he: כלי מברשת

en: Spectral Brush
he: מברשת ספקטראלית

en: Brush radius
he: גודל המברשת

en: Custom brush size
he: התאם גודל מברשת

en: Auto-select overtones (beta)
he: יש לבחור חצאי טון אוטומטית (ניסיוני)

en: Enable smart selection
he: אפשר בחירה חכמה

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
he: יש לבחור את התדר הבסיסי
    ולשחרר את העכבר

en: Spectra&l Selection Panel
he: לוח &בחירה ספקטראלית

en: Applied effect to selection
he: הפעל אפקט על הקטע הנבחר

en: Artist Name
he: שם האומן

en: Album Title
he: כותרת אלבום

en: Track Number
he: רצועה מספר

en: Year
he: שנה

en: Genre
he: סגנון

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
he: השתמש בחיצים (או באנטר לאחר עריכה) כדי לנווט לשדות.

en: Tag
he: תג

en: Value
he: ערך

en: &Add
he: &הוסף

en: &Remove
he: ה&סר

en: Genres
he: סגנונות

en: E&dit...
he: &ערוך...

en: Rese&t...
he: &אתחול...

en: Template
he: תבנית

en: &Load...
he: &טען...

en: Set De&fault
he: קבע כ&ברירת מחדל

en: Edit Genres
he: ערוך סגנון

en: Unable to save genre file.
he: לא ניתן לשמור קובץ סגנון.

en: Reset Genres
he: אפס סגנון

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
he: האם בטוח שברצונך לאפס את קובץ רשימת הסגנונות לערכי המחדל?

en: Unable to open genre file.
he: לא יכול לפתוח קובץ סגנון.

en: Load Metadata As:
he: טען מטא נתונים מ:

en: Error Loading Metadata
he: שגיאה בטעינת מטא נתונים

en: Save Metadata As:
he: שמור מטא-נתונים בשם:

en: Error Saving Tags File
he: שגיאה בשמירת קובץ תגיות

en: Edit Metadata Tags
he: ערוך תגי מטא-נתונים

en: Metadata Tags
he: ערוך תגי מטא-נתונים

en: &Metadata Editor
he: עו&רך מטא-מידע

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
he: משך ה&זמן

en: Audacity Timer Record
he: הקלטה מתוזמנת ע"י אודסיטי

en: Save Timer Recording As
he: שמור הקלטה מתוזמנת בשם

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
he: לא ניתן היה להשתמש בשם הקובץ שנבחר
    עבור הקלטה מתוזמנת כי זה יחליף פרוייקט אחר.
    יש לנסות שוב ולבחור שם מקורי.

en: Error Saving Timer Recording Project
he: שגיאה בשמירת פרוייקט בהקלטה מתוזמנת

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
he: משך הזמן הוא אפס. שום דבר לא יוקלט.

en: Error in Duration
he: שגיאה במשך הזמן

en: Automatic Save path is invalid.
he: נתיב השמירה האוטומטי איננו חוקי.

en: Error in Automatic Save
he: שגיאה בשמירה אוטומטית

en: Automatic Export path is invalid.
he: נתיב הייצוא האוטומטי איננו חוקי.

en: Error in Automatic Export
he: שגיאה בייצוא אוטומטי

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
he: ייתכן שאין לך מספיק שטח דיסק פנוי להשלמת הקלטה מתוזמנת זו, בהתבסס על ההגדרות הנוכחיות שלך.
    
    האם להמשיך?
    
    משך ההקלטה המתוכנן:   %s
    זמן ההקלטה שנותר בדיסק:   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
he: אזהרה על מקום בדיסק בהקלטה מתוזמנת

en: Current Project
he: פרוייקט נוכחי

en: Recording start:
he: תחילת ההקלטה:

en: Duration:
he: משך זמן:

en: Recording end:
he: סיום ההקלטה:

en: Automatic Save enabled:
he: הקלטה אוטומטית מופעלת:

en: Automatic Export enabled:
he: ייצוא אוטומטי מופעל:

en: Action after Timer Recording:
he: פעולה לאחר ההקלטה המתוזמנת:

en: Audacity Timer Record Progress
he: התקדמות הקלטה מתוזמנת של אודסיטי

en: All audio is muted.
he: הושתק כל האודיו.

en: Timer Recording stopped.
he: הקלטה מתוזמנת הסתיימה.

en: Timer Recording completed.
he: הקלטה מתוזמנת הושלמה.

en: %s
    
    Recording saved: %s
he: %s ההקלטה נשמרה ב: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
he: %s שגיאה בשמירת הקובץ.

en: %s
    
    Recording exported: %s
he: %s ההקלטה יוצאה ל: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
he: %s שגיאה בייצוא הקובץ.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
he: %s
    
    '%s' בוטל עקב השגיאות שצוינו לעיל.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
he: %s
    
    '%s' בוטל היות וההקלטה הופסקה.

en: Timer Recording
he: הקלטה מתוזמנת

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
he: 099 días 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
he: תאריך וזמן ה&תחלה

en: Start Date
he: תאריך התחלה

en: End Date and Time
he: תאריך וזמן &סיום

en: End Date
he: תאריך סיום

en: Automatic Save
he: שמירה אוטומטית

en: Enable &Automatic Save?
he: להפעיל &שמירה אוטומטית?

en: Save Project As:
he: שמור פרוייקט בשם:

en: Select...
he: בחר...

en: Automatic Export
he: ייצוא אוטומטי

en: Enable Automatic &Export?
he: להפעיל &ייצוא אוטומטי?

en: Export Project As:
he: ייצא פרוייקט &בשם:

en: Options
he: אפשרויות

en: After Recording completes:
he: לאחר סיום ההקלטה:

en: Do nothing
he: אל תעשה דבר

en: Exit Audacity
he: צא מאודסיטי

en: Restart system
he: אתחל את המערכת

en: Shutdown system
he: כבה את המערכת

en: Waiting to start recording at:
he: ממתין להתחלת ההקלטה ב:

en: Recording duration:
he: משך ההקלטה:

en: Scheduled to stop at:
he: סיום מתוזמן ב:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
he: הקלטה מתוזמנת של אודסיטי - ממתינה להתחלה

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
he: ההקלטה תתחיל עוד:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
he: %s ב:

en: Recording Saved:
he: ההקלטה נשמרה:

en: Recording Exported:
he: ההקלטה יוצאה:

en: Audacity Timer Record - Waiting
he: הקלטה מתוזמנת של אודסיטי - ממתינה

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
he: לא ניתן להשתמש בהקלטת מתוזמנת עם יותר מפרוייקט אחד פתוח.
    
    אנא סגור את הפרוייקטים הנוספים ונסה שוב.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
he: הקלטה מתוזמנת לא יכולה להתבצע בזמן שישנם שינוים שלא נשמרו.
    
    נא לשמור או לסגור פרוייקט זה ולנסות שוב.

en: &Timer Record...
he: הקלטה מתו&זמנת...

en: Export Audio
he: ייצא שמע

en: Edit &Metadata...
he: &ערוך מטא-מידע...

en: O&K
he: אישור

en: Exported Tags
he: תוויות מיוצאות

en: Track Panel
he: לוח בקרת הרצועות

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
he: (אסקייפ כדי לבטל)

en: TrackView
he: מבט רצועות

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
he:  הושתק

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
he:  בודד

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
he:  נבחר

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
he:  סנכרון ננעל

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
he: רצועה %d

en:  Mute On
he:  פועלת השתקה

en:  Solo On
he:  פועל לבד

en:  Select On
he:  בחירה פועלת

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
he: לחיצה וגרירה מאפשרות כיוון של הגודל היחסי של רצועות סטריאו, לחיצה כפולה משווה את גובהן

en: Click and drag to resize the track.
he: יש ללחוץ ולגרור כדי לשנות את גודל הרצועה.

en: Removed audio track(s)
he: הסר רצועות שמע

en: Remove Track
he: הסר רצועה

en: Removed track '%s'.
he: הוסרה הרצועה '%s'.

en: Track Remove
he: הסרת רצועה

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
he: '%s' הועבר לראש

en: Move Track to Top
he: העבר רצועה לראש

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
he: '%s' הועבר לתחתית

en: Move Track to Bottom
he: העבר רצועה לתחתית

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
he: %s הועבר כלפי מעלה

en: Moved '%s' Down
he: '%s' הועבר כלפי מטה

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
he: העבר רצועה למעלה

en: Move Track Down
he: העבר רצועה למטה

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
he: משמיע

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
he: מקליט

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
he: הבחירה קטנה מדי לשימוש של מפתח קולי.

en: Calibration Results
he: תוצאות כיול

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
he: אנרגיה                  -- ממוצע: %1.4f  סטית תקן: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
he: שינויים בסימן        -- ממוצע: %1.4f  סטית תקן: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
he: שינויים בכיוון        -- ממוצע: %1.4f  סטית תקן: (%1.4f)

en: Calibration Complete
he: הכיול הושלם

en: Welcome to Audacity!
he: ברוכים הבאים לאודסיטי!

en: Try the new Audacity 4 Beta release
he: נסה את הגרסה הניסיונית החדשה של אודסיטי 4

en: Test the Beta release
he: בדיקת גרסת הניסיון

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
he: יש להשלים את הגדרת הענן של אודסיטי עם audio.com

en: Explore free plugins for sculpting your audio
he: גילוי תוספים חינמיים לעיצוב האודיו שלך

en: View free plugins
he: הצג תוספים חינמיים

en: Help us decide the future of Audacity
he: עזרו לנו להחליט על עתידה של אודסיטי

en: Take part in survey
he: השתתף בסקר

en: View tutorials
he: צפיה בהדרכות

en: Visit our forum
he: ביקור בפורום שלנו

en: &Don't show this again at start up
he: &אל תציג זאת שוב בזמן האתחול

en: FAIL
he: נכשל

en: Batch Command
he: פקודת אצווה

en: %s is not a parameter accepted by %s
he: %s אינו פרמטר קביל על ידי %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
he: ערך לא חוקי לפרמטר '%s': צריך להיות %s

en: Compare Audio
he: השווה אודיו

en: Threshold:
he: רמת סף:

en: Compare Audio...
he: השווה אודיו...

en: Compares a range on two tracks.
he: משווה טווח בשני רצועות.

en: Demo
he: הדגמה

en: Delay time (seconds):
he: זמן השהייה (שניות):

en: Decay factor:
he: מקדם דעיכה:

en: Does the demo action.
he: מבצע את פעולת ההדגמה.

en: Drag
he: גרירת עכבר בכפתור השמאלי

en: Track 0
he: ערוץ 0

en: Track 1
he: ערוץ 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
he: מזהה:

en: Window Name:
he: שם חלון:

en: From X:
he: מ-X:

en: From Y:
he: מ-Y:

en: To X:
he: אל X:

en: To Y:
he: אל Y:

en: Relative To:
he: ביחס אל:

en: Move Mouse...
he: הזז עכבר...

en: Drags mouse from one place to another.
he: גרור עכבר ממקום אחד למשנהו.

en: Get Info
he: קבל מידע

en: Commands
he: פקודות

en: Menus
he: תפריטים

en: Preferences
he: העדפות

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
he: רצועות

en: Clips
he: מקטעים

en: Envelopes
he: מעטפות

en: Boxes
he: קופסאות

en: Selection
he: הקטע הנבחר

en: Brief
he: מקוצר

en: Type:
he: סוג:

en: Get Info...
he: קבל מידע...

en: Gets information in JSON format.
he: מקבל מידע במבנה JSON.

en: Get Track Info
he: קבל מידע הרצועה

en: Types:
he: סוגים:

en: Gets track values as JSON.
he: מקבל ערכי רצועה במבנה JSON.

en: Comment
he: הערה

en: _
he: __

en: Help...
he: עזרה...

en: Gives help on a command.
he: נותן עזרה עבור הפקודה.

en: For comments in a macro.
he: עבור הערות במקרו.

en: Import2
he: ייבוא

en: File Name:
he: שם קובץ:

en: Export2
he: ייצוא

en: Number of Channels:
he: מספר ערוצים:

en: Import...
he: יי&בא...

en: Export...
he: יי&צא...

en: Imports from a file.
he: מייצא מקובץ.

en: Exports to a file.
he: מייצא לקובץ.

en: Builtin Commands
he: פקודות מובנות

en: Provides builtin commands to Audacity
he: מספק פקודות מובנות לאודסיטי

en: Unknown built-in command name
he: שם פקודה מובנית אינה ידועה

en: Text:
he: טקסט:

en: Message...
he: הודעה...

en: Echos a message.
he: מציג את ההודעה.

en: Open Project2
he: פתח פרוייקט

en: Add to History
he: הוסף להיסטוריה

en: Save Project2
he: שמור פרוייקט

en: Save Copy
he: שמור עותק

en: Save Log
he: שמור יומן

en: Clear Log
he: נקה יומן

en: Open Project...
he: פתח פרוייקט...

en: Save Project...
he: שמור פרוייקט...

en: Opens a project.
he: פותח פרוייקט.

en: Saves a project.
he: שומר פרוייקט.

en: Saves a copy of current project.
he: שומר עותק של הפרוייקט הנוכחי.

en: Saves the log contents.
he: שומר את תוכן היומן.

en: Clears the log contents.
he: נקה את תוכן היומן.

en: Get Preference
he: קבל העדפה

en: Name:
he: שם:

en: Set Preference
he: קבע העדפה

en: Value:
he: ערך:

en: Reload
he: טען מחדש

en: Get Preference...
he: קבל העדפה...

en: Set Preference...
he: קבע העדפה...

en: Gets the value of a single preference.
he: מקבל ערך שך העדפה בודדת.

en: Sets the value of a single preference.
he: קובע את הערך של העדפה בודדת.

en: Select Time
he: בחר זמן

en: Project Start
he: תחילת הפרוייקט

en: Project
he: הפרוייקט

en: Project End
he: סיום הפרוייקט

en: Selection Start
he: תחילת הקטע נבחר

en: Selection End
he: סיום הקטע הנבחר

en: Start Time:
he: זמן הת&חלה:

en: End Time:
he: זמן &סיום:

en: Select Frequencies
he: בחר תדר

en: High:
he: תדר גבוה:

en: Low:
he: תדר נמוך:

en: Select Tracks
he: בחר רצועות

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
he: קביעה

en: Add
he: הוספה

en: Remove
he: מחיקה

en: First Track:
he: רצועה ראשונה:

en: Track Count:
he: מספר רצועות:

en: Mode:
he: אופן:

en: Select Time...
he: בחירת זמן...

en: Select Frequencies...
he: בחירת תדר...

en: Select Tracks...
he: בחירת רצועות...

en: Selects a time range.
he: בוחר טווח זמן...

en: Selects a frequency range.
he: בוחר טווח תדירויות.

en: Selects a range of tracks.
he: בוחר טווח רצועות.

en: Selects Audio.
he: בוחר אודיו.

en: Set Clip
he: קבע מקטע

en: Color 0
he: צבע 0

en: Color 1
he: צבע 1

en: Color 2
he: צבע 2

en: Color 3
he: צבע 3

en: Unnamed
he: ללא שם

en: At:
he: ב:

en: Color:
he: צבע:

en: Start:
he: התחלה:

en: Set Clip...
he: קבע מקטע...

en: Sets various values for a clip.
he: קובע ערכים שונים עבור קליפ.

en: Set Envelope
he: קבע מעטפת

en: Time:
he: זמן:

en: Delete
he: מחק

en: Edited Envelope
he: מעטפה שנערכה

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
he: מעטפת

en: Set Envelope...
he: קבע מעטפת...

en: Sets an envelope point position.
he: קובע את מיקום נקודת המעטפת.

en: Set Label
he: קבע תווית

en: Label Index
he: מפתח תוויות

en: End:
he: סוף:

en: Selected
he: נבחר

en: Edited Label
he: תווית שנערכה

en: Set Label...
he: קבע תווית...

en: Sets various values for a label.
he: קובע ערכים שונים עבור תווית.

en: Set Project
he: קבע פרוייקט

en: Rate:
he: קצב:

en: Resize:
he: שנה גודל:

en: Width:
he: רוחב:

en: Height:
he: גובה:

en: Set Project...
he: קבע פרוייקט...

en: Sets various values for a project.
he: קובע ערכים שונים עבור פרוייקט.

en: Set Track Status
he: קבע מצב רצועה

en: Focused
he: השהיה

en: Set Track Audio
he: קבע מאפייני אודיו של רצועה

en: Volume:
he: עוצמת שמע:

en: Pan:
he: צידוד:

en: Set Track Visuals
he: קבע מראה רצועה

en: Reset
he: אתחל

en: Times 2
he: זמנים 2

en: HalfWave
he: חצי גל

en: Display:
he: תצוגה:

en: Scale:
he: סולם:

en: VZoom:
he: זום אנכי:

en: VZoom Top:
he: ראש הזום האנכי:

en: VZoom Bottom:
he: תחתית הזום האנכי:

en: Use Spectral Prefs
he: השתמש בהגדרות ספקטראליות

en: Spectral Select
he: בחירה ספקטראלית

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me:
he: &סכמה:

en: Set Track
he: קבע רצועה

en: Set Track Status...
he: קבע מצב רצועה...

en: Set Track Audio...
he: קבע מאפייני אודיו של רצועה...

en: Set Track Visuals...
he: קבע מראה רצועה...

en: Set Track...
he: קבע רצועה...

en: Sets various values for a track.
he: קובע ערכים שונים עבור רצועה.

en: Long Message
he: הודעה ארוכה

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
he: מגביר או מנמיך את עוצמת השמע הנבחר

en: &Amplification (dB):
he: ה&גברה (דציבל):

en: Amplification dB
he: דציבל הגברה

en: &New Peak Amplitude (dB):
he: עוצמת &שיא רגעי חדשה (דציבל):

en: Allo&w clipping
he: אפשר &חיתוך

en: db
he: דציבל

en: Duck &amount:
he: &כמות ההנחתה:

en: Ma&ximum pause:
he: השה&ייה מירבית:

en: Outer fade &down length:
he: אורך הד&עיכה ההדרגתית מחוץ לקטע:

en: Outer fade &up length:
he: אורך ההתע&צמות ההדרגתית מחוץ לקטע:

en: Inner fade d&own length:
he: אורך הד&עיכה ההדרגתית בתוך הקטע:

en: Inner &fade up length:
he: אורך ההתע&צמות ההדרגתית בתוך הקטע:

en: &Threshold:
he: רמת &סף:

en: Preview not available
he: תצוגה מקדימה לא זמינה

en: Presets
he: הגדרות קבועות מראש

en: Export Effect Parameters
he: ייצוא פרמטרים של אפקט

en: Import Effect Parameters
he: יבוא פרמטרים של אפקט

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
he: %s: אינו קובץ תקין של הגדרות קבועות מראש.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
he: %s: מיועד לאפקט, מחולל או מנתח אחר.

en: Tone controls
he: בקרי צלילים

en: Bass (dB):
he: בס (דציבל):

en: Ba&ss (dB):
he: ב&ס (דציבל):

en: Bass
he: בס

en: &Treble (dB):
he: &טרבל (דציבל):

en: Treble
he: טרבל

en: &Volume (dB):
he: &עוצמת שמע (דציבל)

en: &Link Volume control to Tone controls
he: ק&שר בקרי עוצמת שמע עם בקרי צליל

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
he: גובה צליל מוערך: %s%d (%.3f הרץ)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
he: גובה צליל

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
he: מ ->

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
he: &מ ->

en: from Octave
he: מאוקטבה

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
he: ל ->

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
he: &ל ->

en: to Octave
he: לאוקטבה

en: Semitones (half-steps)
he: חצאי טונים (חצאי צעדים)

en: &Semitones (half-steps):
he: &חצאי טונים (חצאי צעדים):

en: Frequency
he: תדר

en: from (Hz)
he: מ (הרץ)

en: f&rom
he: &מ ->

en: to (Hz)
he: אל (הרץ)

en: t&o
he: &ל ->

en: Percent C&hange:
he: שינוי ב&אחוזים:

en: Percent Change
he: שינוי באחוזים

en: &Use high quality stretching (slow)
he: השתמש במתיחה אי&כותית (איטי)

en: &Speed Multiplier:
he: מ&כפלת מהירות:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
he: מהירות תקליט תקנית (סיבובים לדקה):

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
he: מסיבובים לשנייה

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
he: &מ ->

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
he: אל סיבובים לשנייה

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
he: &ל ->

en: Selection Length
he: אורך מקטע נבחר

en: C&urrent Length:
he: אורך &נוכחי:

en: Current length of selection.
he: אורך נוכחי של הבחירה.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
he: מ ->

en: &New Length:
he: אורך &חדש:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
he: ל ->

en: Beats per minute
he: פעמיות בדקה

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
he: פעימות לדקה, מ-

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
he: &מ ->

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
he: פעימות לדקה, ל-

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
he: &ל ->

en: Length (seconds)
he: אורך (שניות)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
he: מ ->

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
he: &ל ->

en: Length in seconds from %s, to
he: אורך בשניות מ-%s, אל

en: &Threshold (lower is more sensitive):
he: רמת &סף (להגברת רגישות יש לבחור ערך נמוך יותר)

en: Threshold
he: סף

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
he: &רוחב עליה פתאומית מירבית (ערך גבוה יותר להגברת הרגישות):

en: Max Spike Width
he: רוחב מירבי של עליה פתאומית

en: Compressor
he: דחיסה

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
he: מפחית "טווח דינמי", או הבדלים בין חלקים רועשים ושקטים.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
he: מנתח ניגודיות כדי למדוד הפרשי עוצמת שמע ב-RMS בין שני קטעים נבחרים של אודיו.

note: i18n-hint noun
en: End
he: סוף

en: Volume
he: עוצמת שמע

en: &Foreground:
he: הקול שב&חזית:

en: Foreground start time
he: זמן התחלת הקול שבחזית

en: Foreground end time
he: זמן סיום הקול שבחזית

en: &Measure selection
he: &מדוד מקטע נבחר

en: &Background:
he: &רקע:

en: Background start time
he: זמן התחלת רקע

en: Background end time
he: זמן סיום רקע

en: Mea&sure selection
he: מ&דוד מקטע נבחר

en: Result
he: תוצאה

en: Co&ntrast Result:
he: &תוצאת ניגודיות:

en: R&eset
he: &אתחול מחדש

en: &Difference:
he: ה&פרש:

en: &Help
he: ע&זרה

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: %s dB
he: %s דציבל

en: zero
he: אפס

en: indeterminate
he: בינוני

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels * RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: %.2f dB RMS
he: %.2f דציבל RMS

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
he: הפרש אינסופי של דציבלים

en: Difference is indeterminate.
he: ההפרש בלתי ניתן לקביעה.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
he: ההפרש הוא %.2f דציבל RMS.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
he: ההפרש = דציבל RMS אינסופי.

en: Foreground level too high
he: הקול שבחזית גבוה מדי

en: Background level too high
he: הרקע גבוה מדי

en: Background higher than foreground
he: הרקע גבוה יותר מהקול שבחזית

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
he: עבר את כללי הנגישות גרסה 2

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
he: לא עבר את כללי הנגישות גרסה 2

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
he: הפרש עכשווי

en: Measured foreground level
he: רמת הקול שנמדדה בחזית

note: i18n-hint: short form of 'decibels'
en: %.2f dB
he: %.2f דציבל

en: No foreground measured
he: לא נמדד קול שבחזית

en: Foreground not yet measured
he: הקול שבחזית לא נמדד עדיין

en: Measured background level
he: רמת הרקע שנמדדה

en: No background measured
he: הרקע לא נמדד

en: Background not yet measured
he: הרקע לא נמדד עדיין

en: Export Contrast Result As:
he: שמור תוצאות הניגודיות בשם:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
he: תוצאות מבחן הניגודיות לפי מבחני הצלחה 1.4.7 של כללי התאימות 2.0

en: Filename = %s.
he: שם הקובץ = %s.

en: Foreground
he: הקול שבחזית

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
he: זמן התחלה = %2d שעות, %2d דקות, %.2f שניות.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
he: זמן סיום = %2d שעות, %2d דקות, %.2f שניות.

en: Background
he: רקע

en: Results
he: תוצאות

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
he: מבחני הצלחה 1.4.7 של כללי התאימות 2.0 עברו בהצלחה

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
he: מבחני הצלחה 1.4.7 של כללי התאימות 2.0 נכשלו

en: Data gathered
he: נתונים שנאספו

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
he: %d %s %02d %02d שעות %02d דקות %02d שניות

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
he: ניתוח ניגודיות (תאימות לכללי הנגישות גרסה 2)

en: Contrast...
he: ניגודיות...

en: Upper Threshold
he: סף עליון

en: Noise Floor
he: סף הרעש

en: Parameter 1
he: פרמטר 1

en: Parameter 2
he: פרמטר 2

en: Number of repeats
he: מספר חזרות

en: Distortion type:
he: &סוג עיוות:

en: DC blocking filter
he: סנן הפחתת הטית נקודת האפס

en: Threshold controls
he: כוונון ערכי הסף

en: Parameter controls
he: כוונון פרמטרים

en: Clipping level
he: &רמת הקטימה

en: Drive
he: ה&גברה לפני הקיטום

en: Make-up Gain
he: הגברה כ&פיצוי

en: Clipping threshold
he: &רמת סף לקטימה

en: Hardness
he: ר&מת קשיחות

en: Distortion amount
he: כמות &עיוות

en: Output level
he: רמת &פלט

en: Repeat processing
he: מספר &חזרות על האלגוריתם

en: Harmonic brightness
he: בהירות הרמו&נית

en: Levelling fine adjustment
he: ה&תאמת כמות האיזון

en: Degree of Levelling
he: רמת ה&איזון

en: dB Limit
he: &גבול הדציבלים

en: Wet level
he: רמת "ר&טיבות"

en: Residual level
he: ר&מת החזרת החלק הקטום

en: (Not Used):
he: (לא בשימוש):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
he: (100- עד 0 דציבל):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
he: (80- עד 20- דציבל):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
he: (0 עד 100 דציבל):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
he: (0 עד 5 דציבל):

en: DTMF &sequence:
he: &רצף צלילי החיוג הרצוי:

en: &Amplitude (0-1):
he: &עוצמה (0-1):

en: &Duration:
he: &משך זמן:

en: &Tone/silence ratio:
he: &יחס צליל/שקט:

en: Duty cycle:
he: זמן מחזור:

en: %.1f %%
he: %%%.1f

en: Tone duration:
he: משך צליל:

note: i18n-hint milliseconds
en: %.0f ms
he: %.0f מילי שניות

en: Silence duration:
he: אורך השקט:

note: i18n-hint milliseconds
en: %0.f ms
he: %0.f מילישניות

en: I&nput
he: &קלט

note: i18n-hint: show input on a graph
en: Show input
he: הצג קלט

en: O&utput
he: &פלט

en: A&ctual compression
he: דחיסה ב&פועל

note: i18n-hint: show actual compression on a graph
en: Show actual compression
he: הצג דחיסה בפועל

en: Tar&get compression
he: דחיסת יעד

note: i18n-hint: show target compression on a graph
en: Show target compression
he: הצג דחיסת מטרה

en: Compression curve
he: עקומת דחיסה

en: Smoothing
he: החלקה

en: &Threshold (dB)
he: רמת &סף (dB)

en: &Make-up gain (dB)
he: הגברה כ&פיצוי (דציבלים)

en: &Make-up target (dB)
he: תוספת &הגברה (db)

en: Knee &width (dB)
he: &רוחב הברך (דציבלים)

en: Rati&o:
he: &יחס:

en: &Lookahead (ms)
he: מבט &קדימה (ms)

en: Attac&k (ms)
he: מהירות &כניסה לעבודה (מילישניות)

en: &Release (ms)
he: &שחרור (ms)

en: Input
he: קלט

en: Actual Compression
he: דחיסה בפועל

en: Target Compression
he: דחיסת יעד

en: awaiting playback
he: ממתין להשמעה

en: &Delay time (seconds):
he: &זמן שהייה (שניות):

en: D&ecay factor:
he: מקדם &דעיכה:

en: Select Preset
he: בחירת הגדרות קבועות מראש

en: &Preset:
he: הגדרה &קבועה מראש:

en: User Presets
he: הגדרות קבועות מראש של המש&תמש

en: Factory Presets
he: הגדרות קבועות מראש של ה&יצרן

en: Current Settings
he: הגדרות עכשוויות

en: Factory Defaults
he: ערכי יצרן

en: Preparing preview
he: מכין תצוגה מקדימה

en: Previewing
he: תצוגה מקדימה

en: &Generate
he: &יצירה של

en: Manage presets and options
he: נהל אפשרויות הגדרות קבועות מראש

en: Presets && settings
he: הגדרות והגדרות קבועות מראש

en: Preview effect
he: הצגה מקדימה של אפקט

en: &Apply
he: &בצע

en: Save Preset...
he: &שמור הגדרה קבועה מראש...

en: Defaults
he: &ברירת המחדל

en: Options...
he: אפשרויות...

en: Type: %s
he: סוג: %s

en: Name: %s
he: שם: %s

en: Version: %s
he: גרסה: %s

en: Vendor: %s
he: יצרן: %s

en: Description: %s
he: תיאור: %s

en: About
he: &אודות

en: Are you sure you want to delete "%s"?
he: האם בטוח שברצונך למחוק את "%s"?

en: Preset name:
he: שם ההגדרה הקבועה מראש:

en: You must specify a name
he: עליך לבחור שם

en: Preset already exists.
    
    Replace?
he: הגדרה קבועה מראש כבר קיימת.
    
    להחליף?

en: Filter Curve EQ
he: אקולייזר באמצעות עקומת סינון

en: Graphic EQ
he: אקולייזר גרפי

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
he: זמני אמת מידה:
    מקורי: %s
    מפולח - ברירת מחדל: %s
    שרשור - ברירת מחדל: %s
    SSE: %s
    שרשור SSE: %s

en: %d Hz
he: %d הרץ

en: %g kHz
he: %g קילוהרץ

en: %d dB
he: %d דציבל

en: Manage Curves List
he: נהל רשימת עמוקות

en: Manage Curves
he: נהל עמוקות

en: &Curves
he: &עקומות

en: Curve Name
he: שם העקומה

en: D&elete...
he: &מחק...

en: &Get More...
he: הבא &עוד...

en: De&faults
he: ער&כי ברירת מחדל

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
he: שנה את השם של 'ללא שם' כדי לשמור ערך חדש.
    'אישור' שומר את כל השינויים, 'ביטול' לא.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
he: 'ללא שם' תמיד נשאר בתחתית הרשימה

en: 'unnamed' is special
he: 'ללא שם' הוא מיוחד

en: Rename '%s' to...
he: שנה את השם של '%s' ל...

en: Rename...
he: שנה...

en: Rename '%s'
he: שנה את השם של '%s'

en: Name is the same as the original one
he: השם זהה לשם המקור

en: Same name
he: אותו השם

en: Overwrite existing curve '%s'?
he: האם לדרוך על העקומה "%s"?

en: Curve exists
he: עקומה כבר קיימת

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
he: אינך יכול למחוק את העקומה 'ללא שם'.

en: Can't delete 'unnamed'
he: אין אפשרות למחוק את העקומה 'ללא שם'.

en: Delete '%s'?
he: האם למחוק את '%s'?

en: Delete %d items?
he: האם למחוק %d פריטים?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
he: אינך יכול למחוק את העקומה 'ללא שם', היא מיוחדת.

en: Choose an EQ curve file
he: בחר קובץ של עקומת אקולייזר

en: Export EQ curves as...
he: ייצא עקומות אקולייזר בשם...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
he: לא ניתן לייצא עקומה 'ללא שם', זה ייחודי.

en: Cannot Export 'unnamed'
he: לא ניתן לייצא את 'ללא שם'

en: %d curves exported to %s
he: %d עקומות יוצאו אל %s

en: Curves exported
he: העקומות יוצאו

en: No curves exported
he: לא יוצאו עקומות

en: + dB
he: + דציבל

en: Max dB
he: דציבל מירבי

en: Min dB
he: דציבל מינימלי

en: - dB
he: - דציבל

en: &EQ Type:
he: &סוג אקולייזר:

en: Draw Curves
he: צייר עקומות

en: &Draw
he: &צייר

en: &Graphic
he: &גרפי

en: Interpolation type
he: סוג אינטרפולציה

en: Linear Frequency Scale
he: סולם תדירויות לינארי

en: Li&near Frequency Scale
he: סולם תדירויות &לינארי

en: Length of &Filter:
he: &אורך מסנן:

en: Length of Filter
he: אורך מסנן

en: &Select Curve:
he: בחר ע&קומה:

en: Select Curve
he: בחר עקומה

en: S&ave/Manage Curves...
he: &שמור/נהל עקומות...

en: Fla&tten
he: &שטח

en: &Invert
he: ה&פוך

en: Show grid lines
he: הצג קווי רשת

en: Show g&rid lines
he: הצג קווי &רשת

en: &Start threshold (samples):
he: סף ה&תחלת מקטע קטום (מספר דגימות):

en: St&op threshold (samples):
he: סף &סיום מקטע קטום (מספר דגימות):

note: i18n-hint: usually leave this as is as dB doesn't get translated
en: %3d dB
he: %3d דציבל

en: %.2f secs
he: %.2f שניות

en: %.1f secs
he: %.1f שניות

en: Ratio %.0f to 1
he: יחס של %.0f ל-1

en: Ratio %.1f to 1
he: יחס של %.1f ל-1

en: &Noise Floor:
he: &סף הרעש:

en: &Ratio:
he: &יחס:

en: Ratio
he: יחס

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
he: מהירות &כניסה לעבודה:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
he: מהירות כניסה לעבודה

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
he: זמן &יציאה:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
he: זמן יציאה

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
he: הגברה לאפס דציבלים לאחר דחיסה

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
he: דחיסה בהתאם ל&שיאי העוצמה

en: Threshold %d dB
he: רמת סף של %d דציבלים

en: Noise Floor %d dB
he: סף הרעש הוא %d דציבלים

en: Attack Time %.2f secs
he: מהירות כניסה לעבודה %.2f שניות

en: Release Time %.1f secs
he: זמן &יציאה: %.1f שניות

en: Limiter
he: מגביל עוצמה

en: Augments loudness while minimizing distortion.
he: מגביר את עוצמת הקול תוך מזעור עיוותים.

en: perceived loudness
he: קולניות מורגשת

en: RMS
he: ממוצעים ריבועיים

en: &Normalize
he: &נרמל

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
he: קולניות LUFS

en: LUFS
he: יחידות עוצמה ביחס לקנה מידה מלא

en: RMS dB
he: דציבל RMS

en: Normalize &stereo channels independently
he: נרמל ערוצי &סטריאו בנפרד

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
he: התייחס ל&מונו כאל מונו-כפול (מומלץ)

en: (Maximum 0dB)
he: (מקסימום אפס דציבל)

en: &Noise type:
he: &סוג הרעש:

en: &Noise reduction (dB):
he: &רמת הנמכת הרעש (דציבל)

en: Noise reduction
he: הפחתת רעשים

en: &Sensitivity:
he: רגי&שות:

en: Sensitivity
he: רגישות

en: Attac&k time (secs):
he: מהירות כני&סה לעבודה (בשניות):

en: Attack time
he: מהירות כניסה לעבודה

en: R&elease time (secs):
he: זמן &שחרור (שניות):

en: Release time
he: זמן יציאה

en: &Frequency smoothing (bands):
he: ה&חלקת תדירויות (רצועות)

en: Frequency smoothing
he: החלקת תדירויות

en: Sensiti&vity (dB):
he: ר&גישות (דציבל)

en: Old Sensitivity
he: רגישות קודמת

en: Step 1
he: צעד ראשון

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
he: יש לבחור כמה שניות שבהן יש רעש בלבד כדי שהתוכנה תדע מה לסנן החוצה
    ואז יש להקיש "חישוב פרופיל רעש":

en: &Get Noise Profile
he: חשב &פרופיל רעש

en: Step 2
he: צעד שני

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
he: יש לבחור את כל השמע שברצונך לסנן, לבחור כמה רעש ברצונך לסנן החוצה, ואז ללחוץ על 'אישור' להסרת הרעש

en: Noise:
he: רעש:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
he: ה&נמכה

en: &Isolate
he: &בודד

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
he: &יתרה

en: Advanced Settings
he: הגדרות מתקדמות

en: &Window types:
he: &סוגי חלון:

en: Window si&ze:
he: &גודל חלון:

en: 2048 (default)
he: 2048 (ברירת מחדל)

en: S&teps per window:
he: &צעדים לחלון:

en: 4 (default)
he: 4 (ברירת מחדל)

en: Discrimination &method:
he: שיטת "&אפליה":

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
he: &תקן את סטייה הממוצע מן האפס

en: &Normalize peak amplitude to
he: &נרמל את עוצמת השיא הרגעי ל

en: Peak amplitude dB
he: דציבל עוצמה של שיאים רגעיים

en: N&ormalize stereo channels independently
he: נרמל ערוצי &סטריאו בנפרד

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
he: &מקדם מתיחה:

en: &Time Resolution (seconds):
he: &רזולוציית הזמן (שניות)

en: &Stages:
he: &שלבים:

en: Stages
he: שלבים

en: &Dry/Wet:
he: &יבש/רטוב:

en: Dry Wet
he: יבש רטוב

en: LFO Freq&uency (Hz):
he: &תדירות של מתנד התדירויות הנמוכות (הרץ):

en: LFO frequency in hertz
he: תדירות של מתנד התדירויות הנמוכות בהרץ

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
he: מופע &ראשון של מתנד התדירויות הנמוכות (מעלות):

en: LFO start phase in degrees
he: מופע ראשון של מתנד התדירויות הנמוכות במעלות

en: Dept&h:
he: &עומק:

en: Depth in percent
he: עומק באחוזים

en: Feedbac&k (%):
he: הי&זון חוזר (5):

en: Feedback in percent
he: היזון באחוזים

en: &Output gain (dB):
he: עוצמ&ת יציאה (דציבל)

en: Output gain (dB)
he: עוצמת יציאה (דציבל)

en: &Number of repeats to add:
he: &מספר חזרות להוסיף:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
he: אורך מקטע נוכחי: dd:hh:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
he: אורך מקטע חדש: dd:hh:mm:ss

en: Current selection length: %s
he: אורך מקטע עכשווי: %s

en: New selection length: %s
he: אורך מקטע חדש: %s

en: Warning: No repeats.
he: שים לב: לא נבחרו חזרות.

en: &Room Size (%):
he: גודל ה&חדר (%):

en: &Pre-delay (ms):
he: ק&דם-השהיה (מילישניות)

en: Rever&berance (%):
he: הדהוד (%):

en: Da&mping (%):
he: &ספיגת תדרים גבוהים (%)

en: Tone &Low (%):
he: השארת הצלילים ה&נמוכים (%)

en: Tone &High (%):
he: השארת הצלילים ה&גבוהים (%)

en: Wet &Gain (dB):
he: תספת "&רטובה" (דציבל):

en: Dr&y Gain (dB):
he: תספת "&יבשה" (דציבל):

en: Stereo Wid&th (%):
he: רוחב הסטרי&או (%):

en: Wet O&nly
he: רק "ר&טוב"

en: &Filter Type:
he: &סוג מסנן:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
he: &דרגה:

en: &Passband Ripple:
he: &רחש של פס המעבר:

en: Passband Ripple (dB)
he: רחש של פס המעבר (דציבל)

en: &Subtype:
he: &תת-סוג:

en: Cutoff (Hz)
he: חיתוך (הרץ)

en: C&utoff:
he: &חיתוך:

en: Minimum S&topband Attenuation:
he: הנחתה מינימלית של טווח עצירה:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
he: הנחתה מינימלית של טווח עצירה (דציבל)

en: Align MIDI to Audio
he: התאם מידי לאודיו

en: Frame Period:
he: משך זמן מסגרת:

en: Frame Period
he: משך זמן מסגרת

en: Window Size:
he: גודל חלון:

en: Window Size
he: גודל חלון

en: Force Final Alignment
he: כפה התאמה סופית

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
he: התעלם משקט בהתחלות ובסיומות

en: Silence Threshold:
he: סף השקט:

en: Silence Threshold
he: סף השקט

en: Smooth Time:
he: זמן חלק:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
he: זמן החלקה

en: Use Defaults
he: השתמש בערכי ברירת מחדל

en: Restore Defaults
he: שחזר ערכי ברירת מחדל

en: Initial Tempo Change (%)
he: שינוי קצב התחלתי (%)

en: Final Tempo Change (%)
he: שינוי קצב סופי (%)

en: Initial Pitch Shift
he: שינוי גובה צליל התחלתי

en: (&semitones) [-12 to 12]:
he: (&חצאי טונים) [12+ - 12-]:

en: (%) [-50 to 100]:
he: (%) [100 - 50-]:

en: Final Pitch Shift
he: שינוי גובה צליל סופי

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
he: ח&צאי טונים [12+ - 12-]:

en: Chirp
he: צפצוף

en: Tone
he: צליל

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
he: יוצר צליל עולה או יורד מאחד מארבעה סוגים

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
he: יוצר צליל בתדירות קבועה באחד מארבעה סוגים

en: &Waveform:
he: צורת ה&גל:

en: &Frequency (Hz):
he: &תדירות (הרץ):

en: Frequency Hertz Start
he: תדירות התחלתית בהרץ

en: Frequency Hertz End
he: תדירות סופית בהרץ

en: Amplitude Start
he: משרעת התחלתית

en: Amplitude End
he: משרעת סופית

en: I&nterpolation:
he: &אינטרפולציה:

en: Detect Silence
he: זהה שקט

en: Tr&uncate to:
he: &חתוך ל:

en: C&ompress to:
he: &דחס ל:

en: Trunc&ate tracks independently
he: חתוך ערוצי ס&טריאו בנפרד

en: Truncate Location
he: מיקום קיצוץ

en: Remove silence from &beginning
he: הסר שקט מההתחלה

en: Remove silence from &middle
he: הוסר שקט מה&אמצע

en: Remove silence from &end
he: הוסר שקט מה&סוף

en: At least one location option must be selected.
    
    Please select at least one of:
    * Remove silence from beginning
    * Remove silence from middle
    * Remove silence from end
he: יש לבחור לפחות אפשרות מיקום אחת.
    
    יש לבחור לפחות אחת מהאפשרויות הבאות:
    * הסר שקט מההתחלה
    * הסר שקט מהאמצע
    * הסר שקט מהסוף

en: Save VST Preset As:
he: שמור הגדרות קבועות מראש של VST בשם:

en: Standard VST bank file
he: קובץ סטנדרטי לאוסף אפקטים של VST

en: Standard VST program file
he: קובץ תוכנית סטנדרטי של VST

en: Audacity VST preset file
he: קובץ אודסיטי של הגדרות VST קבועות מראש

en: Unrecognized file extension.
he: סיומת קובץ איננה מזוהה.

en: Load VST Preset:
he: טען הגדרות קבועות מראש של VST:

en: VST preset files
he: קבצי הגדרות קבועות מראש של VST

en: Unable to load presets file.
he: לא ניתן לטעון את קובץ ההגדרות הקבועות מראש.

en: VST Effect Options
he: אפשרויות אפקטי VST

en: Buffer Size
he: גודל המאגר

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
he: גודל המאגר שולט על מספר הדגימות שנשלחות לתוסף בכל איטרציה. ערכים קטנים יותר יגרמו לעיבוד איטי יותר ואפקטים מסוימים דורשים 8192 דגימות או פחות כדי לעבוד כראוי. עם זאת, רוב האפקטים יכולים לקבל מאגרים גדולים והשימוש בהם יקטין משמעותית את זמן העיבוד.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
he: &גודל מאגר (8 עד 1048576) דגימות:

en: Latency Compensation
he: פיצוי על זמן השהיה

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
he: כחלק מהעיבוד שלהם, חלק מהאפקטים של VST חייבים לעכב את החזרת השמע לאודסיטי. כאשר לא מפצים על העיכוב הזה, תבחין שקטעי שקט קטנים הוכנסו לאודיו. הפעלת אפשרות זו תספק את הפיצוי הזה, אך ייתכן שהיא לא תעבוד עבור כל תוספי VST.

en: Enable &compensation
he: הפעל &פיצוי

en: Graphical Mode
he: מצב גרפי

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
he: לרוב אפקטים של VST יש ממשק גרפי להגדרת ערכי הפרמטרים. שיטה בסיסית בטקסט בלבד גם כן זמינה.  פתח מחדש את האפקט כדי שזה ייכנס לתוקף.

en: Enable &graphical interface
he: אפשר ממשק &גרפי

en: Save VST3 Preset As:
he: שמור הגדרות קבועות מראש של VST3 בשם:

en: VST3 preset file
he: קובץ הגדרות קבועות מראש של VST3

en: Load VST3 preset:
he: טען הגדרות קבועות מראש של VST3:

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
he: כחלק מהעיבוד שלהם, חלק מהאפקטים של VST3 צריכים לעכב את החזרת האודיו לאודסיטי. כאשר לא מפצים על העיכוב הזה, תבחין שקטעי שקט קטנים הוכנסו לאודיו. הפעלת אפשרות זו תספק את הפיצוי הזה, אך ייתכן שהיא לא תעבוד עבור כל אפקטי VST3.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
he: לרוב אפקטים של VST3 יש ממשק גרפי להגדרת ערכי הפרמטרים. שיטה בסיסית בטקסט בלבד גם כן זמינה.  פתח מחדש את האפקט כדי שזה ייכנס לתוקף.

en: Dept&h (%):
he: &עומק (%):

en: Reso&nance:
he: תהו&דה:

en: Resonance
he: תהודה

en: Wah Frequency Offse&t (%):
he: ה&סתת התדר (%):

en: Wah frequency offset in percent
he: הסתת התדר באחוזים

en: Export Audio Unit Preset As %s:
he: ייצוא ​​הגדרות קבועות מראש של אפקטי יחידת אודיו בשם %s:

en: Standard Audio Unit preset file
he: קובץ הגדרות קבועות מראש של אפקט יחידת אודיו סטנדרטית

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
he: לא ניתן לייצא הגדרות קבועות מראש של "%s".
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
he: ייצא הגדרות קבועות מראש של אפקט יחידת אודיו

en: Import Audio Unit Preset As %s:
he: יבא הגדרות קבועות מראש של אפקט יחידת אודיו כ-%s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
he: לא ניתן לייבא הגדרות קבועות מראש של "%s".
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
he: ייבוא ​​הגדרות קבועות מראש של אפקט יחידת אודיו

en: Audio Unit Effect Options
he: ערכי האפקט יחידת אודיו

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
he: כחלק מהעיבוד שלהם, חלק מהאפקטים של יחידת אודיו צריכים לעכב את החזרת האודיו לאודסיטי. כאשר לא מפצים על העיכוב הזה, תבחין שקטעי שקט קטנים הוכנסו לאודיו. הפעלת אפשרות זו תספק את הפיצוי הזה, אך ייתכן שהיא לא תעבוד עבור כל אפקטי יחידת השמע.

en: User Interface
he: ממשק משתמש

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
he: בחירת "מלא" עבור שימוש בממשק הגרפי אם מסופק על ידי אפקט יחידת אודיו. בחירת "גנרי" עבור שימוש בממשק הגנרי שסופק על ידי המערכת. בחירת "בסיסי" עבור ממשק בסיסי לטקסט בלבד. יש לפתוח מחדש את האפקט כדי שהדבר ייכנס לתוקף.

en: Select &interface
he: בחר &ממשק

en: Full
he: מלא

en: Generic
he: גנרי

en: Basic
he: בסיסי

en: Effect Output
he: פלט האפקט

en: LADSPA Effect Options
he: אפשרויות אפקט LADSPA

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
he: כחלק מהעיבוד שלהם, חלק מהאפקטים של LADSPA צריכים לעכב את החזרת האודיו לאודסיטי. כאשר לא מפצים על העיכוב הזה, תבחין שקטעי שקט קטנים הוכנסו לאודיו. הפעלת אפשרות זו תספק את הפיצוי הזה, אך ייתכן שהיא לא תעבוד עבור כל אפקטי LADSPA.

en: Couldn't instantiate effect
he: לא ניתן היה להפעיל את האפקט

en: LV2 Effect Settings
he: הגדרות אפקט LV2

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
he: &גודל מאגר (8 עד %d) דגימות:

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
he: כחלק מהעיבוד שלהם, חלק מהאפקטים של LV2 צריכים לעכב את החזרת האודיו לאודסיטי. כאשר לא מפצים על העיכוב הזה, תבחין שקטעי שקט קטנים הוכנסו לאודיו. הפעלת אפשרות זו תספק את הפיצוי הזה, אך ייתכן שהיא לא תעבוד עבור כל אפקטי LV2.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
he: לאפקטים של LV2 יכול להיות ממשק גרפי להגדרת ערכי הפרמטרים. שיטה בסיסית בטקסט בלבד גם כן זמינה.  פתח מחדש את האפקט כדי שזה ייכנס לתוקף.

en: "%s" is not a valid file path.
he: "%s" אינו נתיב תקין של קובץ.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
he: גרשים לא מאוזנים ב
    %s

en: Enter Nyquist Command:
he: הזן פקודת Nyquist:

en: &Load
he: &טען

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
he: סקריפטי Nyquist

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
he: סקריפטי LISP

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
he: התוכנית הנוכחית שונתה.
    האם להשליך את השינויים?

en: File could not be loaded
he: לא ניתן לטעון את הקובץ

en: File could not be saved
he: אל ניתן לשמור את הקובץ

en: Value range:
    %s to %s
he: טווח הערכים:
    מ-%s עד %s

en: Value Error
he: ערך שגוי

en: Select a file
he: בחר קובץ

en: Save file as
he: שמור קובץ בשם

en: Debug Output:
he: פלט אבחון תלקות:

en: Vamp Effects
he: אפקטים של Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
he: מספק תמיכה לאפקטים של Vamp עבור אודסיטי

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
he: מצטער, כישלון בטעינת תוסף Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
he: מצטער, כישלון באתחול תוסף Vamp.

en: Plugin Settings
he: הגדרות התוספים

en: Program
he: תוכנית

en: Entire &Project
he: כל ה&פרוייקט

en: M&ultiple Files
he: קבצים מ&רובים

en: Curren&t Selection
he: בחירה &נוכחית

en: Using Label/Track Name
he: השתמש בשמות התוויות/הרצועות

en: Numbering before Label/Track Name
he: מספרים לפני שמות התוויות/הרצועות

en: Numbering after File name prefix
he: מספרים לאחר קידומת שם הקובץ

en: Export Range:
he: טווח ייצוא:

en: Export entire project
he: ייצוא של כל הפרויקט

en: Export multiple files
he: ייצוא של ריבוי קבצים

en: Export current selection
he: ייצוא של הקטע הנבחר

en: Trim blank space before first clip
he: חתוך שקט לפני הקליפ הראשון

en: Split files based on:
he: פצל קבצים בהתבסס על:

en: Include audio before first label
he: כלול את השמע שלפני התווית הראשונה

en: Name files:
he: קרא שמות לקבצים לפי:

en: File name prefix:
he: סיומת שם הקובץ:

en: Overwrite existing files
he: החלף קבצים קיימים

en: &Export
he: יי&צא

en: Unable to create destination folder
he: לא ניתן ליצור את תיקיית היעד

en: Successfully exported the following %lld file(s).
he: %lld הקבצים הבאים יוצאו בהצלחה.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
he: משהו השתבש לאחר ייצוא %lld הקבצים הבאים.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
he: הייצוא בוטל לאחר שיוצאו %lld קבצים כדלהלן.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
he: הייצוא הופסק לאחר שיוצאו %lld קבצים כדלהלן.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
he: משהו השתבש באמת לאחר ייצוא %lld הקבצים הבאים.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
he: קובץ בשם "%s" כבר קיים. האם להחליף אותו?

en: All selected audio is muted.
he: הושתק קטע שמע נבחר.

en: Continue to export remaining files?
he: האם להמשיך ולייצא את הקבצים הנותרים?

en: Custom Sample Rate
he: התאמת קצב הדגימה

en: New sample rate (Hz):
he: קצב דגימה חדש (הרץ):

en: File &Name:
he: שם &קובץ:

en: Fo&lder:
he: &תיקיה:

en: &Format:
he: &סוג:

en: Audio options
he: אפשרויות אודיו

en: Channels
he: ערוצים

en: M&ono
he: &מונו

en: &Stereo
he: &סטריאו

note: i18n-hint refers to custom channel mapping configuration
en: Custom mappin&g
he: מיפוי מותאם &אישית

note: i18n-hint accessibility hint, refers to export channel configuration
en: Configure custom mapping
he: הגדר מיפוי מותאם אישית

en: Configure
he: הגדר

en: Sample &Rate
he: &קצב דגימה

en: Choose a location to save the exported files
he: בחירת מיקום עבור הקבצים המיוצאים

en: Advanced Mixing Options
he: תכונות ערבול מתקדמות

en: %d Hz (custom)
he: %d הרץ (מותאם אישית)

en: Other...
he: אחר...

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
he: %s - ימין

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
he: %s - שמאל

en: Output Channels: %2d
he: %2d ערוצי פלט

en: Mixer Panel
he: לוח בקרת המיקסר

en: Channel: %2d
he: ערוץ: %2d

en: No format specific options
he: אין אפשרויות ספציפיות לפורמט

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
he: ייצא גולמי

en: Import Raw Data
he: ייבא נתונים גולמיים

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
he: ללא סדר בתים

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
he: סדר בתים מקטן לגדול

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
he: סדר בתים מגדול לקטן

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
he: ברירת המחדל לסדר הבתים

en: 1 Channel (Mono)
he: ערוץ 1 (מונו)

en: 2 Channels (Stereo)
he: 2 ערוצים (סטריאו)

en: %d Channels
he: %d ערוצים

en: Encoding:
he: קי&דוד:

en: Byte order:
he: סדר הבתים:

en: Channels:
he: ערוצים:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
he: היסט התחלתי:

en: bytes
he: בתים

en: Amount to import:
he: כמות לייבא:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
he: קצב דגימה:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
he: זהה

en: &Import
he: יי&בא

en: Bad data size. Could not import audio
he: גודל נתונים אינו תקין. לא ניתן לייבא את האודיו

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
he[0]: %s %s, %d מתוך %d מקטע %s
he[1]: %s %s, %d מתוך %d מקטעים %s
he[2]: %s %s, %d מתוך %d מקטעים %s

en: start
he: התחל

en: end
he: סוף

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
he[0]: %s %s וגם %s %s, %d ו-%d מתוך %d מקטע %s
he[1]: %s %s וגם %s %s, %d ו-%d מתוך %d מקטעים %s
he[2]: %s %s וגם %s %s, %d ו-%d מתוך %d מקטעים %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
he[0]: %s, %d מתוך %d מקטע %s
he[1]: %s, %d מתוך %d מקטעים %s
he[2]: %s, %d מתוך %d מקטעים %s

en: Moved clips to the right
he: העבר מקטע ימינה

en: Moved clips to the left
he: העבר מקטע שמאלה

en: Move audio clips
he: הזז קטעי אודיו

en: clip not moved
he: מקטעים לא הוזזו

en: Audi&o Clips
he: מ&קטעי שמע

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
he: מהגבול ה&קודם של מקטע עד לסמן

en: Select Previous Clip Boundary to Cursor
he: קבע את הגבול של המקטע ה&קודם למקום הסמן

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
he: מהסמן עד לגבול ה&בא של מקטע

en: Select Cursor to Next Clip Boundary
he: קבע את מקום הסמן לגבול המקטע הבא

en: Previo&us Clip
he: המקטע ה קו&דם

en: Select Previous Clip
he: בחר את המקטע הקודם

en: N&ext Clip
he: המקטע  הב&א

en: Select Next Clip
he: בחר את המקטע הבא

en: Pre&vious Clip Boundary
he: לגבול הקו&דם של מקטע

en: Cursor to Prev Clip Boundary
he: העבר סמן לגבול המקטע הקודם

en: Ne&xt Clip Boundary
he: לגבול ה&בא של מקטע

en: Cursor to Next Clip Boundary
he: העבר סמן אל גבול המקטע הבא

en: Time Shift &Left
he: הזזת הזמן &שמאלה

en: Time Shift &Right
he: הזזת הזמן &ימינה

en: Pasted text from the clipboard
he: טקסט הודבק מלוח ההעתקה

en: Pasted from the clipboard
he: הודבק מלוח ההעתקה

en: Nothing to undo
he: אין פעולה לבטל

en: Nothing to redo
he: אין פעולה לביצוע מחדש

en: Cut to the clipboard
he: גזור ללוח ההעתקה

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
he: נמחקו %.2f שניות בזמן=%.2f

en: Paste clip
he: הדבק מקטע

en: Pasting clip contents, please wait
he: מדביק תוכן מקטע, אנא המתן

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
he: התוכן שאתה מנסה להדביק יתפרש על פני יותר רצועות ממה שזמין לך כרגע. הוסף עוד רצועות ונסה שוב.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
he: לא נבחרו מספיק רצועות כדי להכיל את התוכן שהועתק. יש לבחור רצועות נוספות ולנסות שוב.

en: Duplicated
he: שוכפל

en: Duplicate
he: שכפל

en: Cut to clipboard and leave gap
he: גזור והשאר מרווח

en: Cut and leave gap
he: גזור והשאר מרווח

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
he: הפיצול מחק %.2f שניות בזמן %.2f

en: Split Delete
he: פצל ומחק

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
he: רצועות נבחרות הושתקו למשך %.2f שניות ב-%.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
he: שקט

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
he: רצועות האודיו שנבחרו נחתכו מ-%.2f שניות ל-%.2f שניות

en: Trim Audio
he: חתוך אודיו

en: Split
he: פצל

en: Split to new track
he: פצל לרצועה חדשה

en: Split New
he: פצל לחדש

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
he: צורפו %.2f שניות בזמן %.2f

en: Join
he: צרף

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
he: נותקו %.2f שניות בזמן %.2f

en: Detach
he: נתוק

en: &Edit
he: &עריכה

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
he: ג&זור

en: &Delete
he: מ&חק

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
he: &העתק

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
he: ה&דבק

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
he: &שכפל

en: R&emove Special
he: מחיקה &מיוחדת

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: &Cut and leave gap
he: &גזור והשאר מרווח

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: &Delete and leave gap
he: &מחק והשאר מרווח

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
he: השתק &אודיו

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
he: &קצוץ

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
he: &פיצול

en: Split Ne&w
he: &פצל חדש

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
he: &צרף

en: Detac&h at Silences
he: &נתק במקטעים שקטים

en: Pre&ferences
he: ה&עדפות

en: &Delete Key
he: מקש &מחיקה

en: Delete Key&2
he: מקש מחיקה&2

en: Ext&ra
he: תו&ספות

en: Enable &Full Screen
he: אפשר &מסך מלא

en: Cannot proceed to export.
he: לא ניתן להמשיך לייצוא.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
he: לא ניתן ליצור ספרייה '%s'.
    קיים כבר קובץ שאינו ספרייה

en: There are no label tracks to export.
he: אין תוויות לרצועות לייצא.

en: Imported labels from '%s'
he: '%s' ייבא תוויות מתוך

en: Import Labels
he: ייבא תויות

en: &Dangerous Reset...
he: &איפוס מסוכן...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
he: פתח אחרונים

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
he: קבצים &אחרונים

en: &Save Project
he: &שמור פרוייקט

en: Save Project &As...
he: שמור פרוייקט &בשם...

en: &Backup Project...
he: &גבה פרוייקט...

en: &Export Audio...
he: יי&צא לקובץ שמע...

en: Expo&rt Other
he: ייצוא &אחר

en: Export &Labels...
he: ייצא &תוויות...

en: &Audio...
he: &שמע...

en: &Labels...
he: תוויות&...

en: &Raw Data...
he: מידע &גולמי...

en: &Close Project
he: &סגור פרוייקט

en: Export as MP&3
he: ייצא לקובץ MP&3

en: Export as &WAV
he: ייצא לקובץ &WAV

en: Export as &OGG
he: ייצא לקובץ &OGG

en: Export as FLAC
he: ייצא כ-FLAC

en: Expo&rt Selected Audio...
he: יצא &בחירה כ...

en: Do you have these problems?
he: האם יש לך בעיות אלו?

en: Fix
he: תיקון

en: Quick Fixes
he: תיקונים מהירים

en: Nothing to do
he: אין דבר שצריך לעשות

en: No quick, easily fixed problems were found
he: לא נמצאו בעיות שניתן לפותרן בקלות ובמהירות

en: Can't select precisely
he: לא ניתן לבחור במדויק

en: Recording stops and starts
he: ההקלטה נעצרת ומתחילה

en: Fixed
he: תוקן

en: Audio Device Info
he: מידע על התקני שמע

en: &Quick Help
he: סיוע מ&היר

en: &Manual
he: &תיעוד

en: Audacity &Support
he: &תמיכה של אודסיטי

en: &Diagnostics
he: &אבחון

en: Au&dio Device Info...
he: מידע על התקני &שמע...

en: &Generate Support Data...
he: צור מידע &תמיכה...

en: &Check for Updates...
he: חפש &עדכונים...

en: &About Audacity
he: או&דות אודסיטי

en: Added label
he: תווית הוספה

en: Paste Text to New Label
he: הדבק טקסט לתווית חדשה

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
he: גזור קטעי אודיו עם תוויות ללוח ההעתקה

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
he: גזור אודיו מסומן בתווית

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
he: נמחקו איזורים המסומנים בתוויות

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
he: מחק אודיו מסומן בתווית

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
he: גזור אזורי אודיו מסומנים בתוויות והשאר מרווחים

en: Cut labeled audio and leave gap
he: גזור קטע אודיו עם תוויות והשאר מרווח

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
he: מחק בפיצול אזורי אודיו המסומנים בתוויות ללוח ההעתקה

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
he: מחק בפיצול אודיו מסומן בתווית

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
he: השתק אזורי אודיו המסומנים בתוויות ללוח ההעתקה

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
he: השתק אודיו מסומן בתווית

en: Copied labeled audio regions to clipboard
he: העתק איזורי אודיו המסומנים תוויות ללוח ההעתקה

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
he: העתק אודיו מסומן בתווית

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
he: פצל אודיו (אזורים או נקודות) המסומן בתוויות

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
he: פצל אודיו המסומן בתוויות

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
he: אחד אודיו (אזורים או נקודות) המסומן בתוויות

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
he: אחד אודיו המסומן בתוויות

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
he: נתק אזורי אודיו המסומנים בתוויות

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
he: נתק אודיו המסומן בתוויות

en: Created new label track
he: רצועת תוויות חדשה נוצרה

en: New Track
he: ערוץ חדש

en: &Labels
he: &תוויות

en: Label &Editor
he: &עורך תווית

en: Add Label at &Selection
he: הוספת תווית לקטע הנ&בחר

en: Add Label at &Playback Position
he: הוסף תווית בנקודת הה&שמעה

en: Paste Te&xt to New Label
he: הדבק &טקסט לתווית חדשה

en: &Typing Creates New Labels
he: &הקלדה כדי ליצור תווית חדשה

en: La&beled Audio
he: שמע ע&ם תווית

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
he: גז&ור

en: Cut by label
he: גזור לפי תווית

en: Delete by label
he: מחק לפי &תוית

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: C&ut and leave gap
he: &גזור והשאר מרווח

en: Cut by labels and leave gap
he: גזור לפי תווית והשאר מרווח

en: De&lete and leave gap
he: &מחק והשאר מרווח

en: Delete by labels and leave gap
he: מחק לפי תוית והשאר &מרווח

en: Silence &Audio
he: השתק &אודיו

en: Label Silence
he: תייג שקט

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
he: &העתק

en: Label Copy
he: העתק תווית

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
he: &פצל

en: Label Split
he: פיצול תווית

en: Label Join
he: צרף תווית

en: &Label Track
he: תן &שם לרצועה

en: Uncategorized
he: לא מסווג

en: Move Backward Through Active Windows
he: עבור אחורה בחלונות הפעילים

en: Move Forward Through Active Windows
he: להתקדם בחלונות הפעילים

en: Foc&us
he: מי&קוד

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
he: העבר מיקוד &אחורנית מסרגל הכלים לרצועות ההשמעה

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
he: העבר מיקוד &קדימה מסרגל הכלים לרצועות ההשמעה

en: Move Focus to &Previous Track
he: העבר מיקוד לרצועה הקו&דמת

en: Move Focus to &Next Track
he: העבר מיקוד לרצועה ה&באה

en: Move Focus to &First Track
he: העבר מיקוד לרצועה ה&ראשונה

en: Move Focus to &Last Track
he: העבר מיקוד לרצועה הא&חרונה

en: Move Focus to P&revious and Select
he: העבר מיקוד לרצועה הקוד&מת ובחר

en: Move Focus to N&ext and Select
he: ה&עבר מיקוד לרצועה הבאה ובחר

en: &Toggle Focused Track
he: הח&לף רצועה ממוקדת

en: Toggle Focuse&d Track
he: החלף מצב רצועה &ממוקדת

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
he: יומן ירשם לאחר הפעלה מחדש של אודסיטי.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
he: יומן לא ירשם לאחר הפעלה מחדש של אודסיטי.

en: Plugin Manager
he: מנהל &תוספים

en: Repeat Last Generator
he: הפעל שוב על המחולל האחרון

en: Effe&ct
he: &אפקטים

en: Add Realtime Effects
he: הוסף &אפקטים בזמן אמת

en: Repeat Last Effect
he: חזור על האפקט הקודם

en: &Analyze
he: &ניתוח

en: Repeat Last Analyzer
he: הפעלה חוזרת של הניתוח האחרון

en: T&ools
he: &כלים

en: Reset &Configuration
he: &אתחל את כל ההגדרות

en: &Run Benchmark...
he: הרץ מבחן &השוואה...

en: Simulate Recording Errors
he: הדמיית שגיאות הקלטה

en: Detect Upstream Dropouts
he: גלה השמטות במעלה הערוץ

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
he: כתוב יומן

en: Set Left Selection Boundary
he: הגדר את גבול הבחירה השמאלי

en: Set Right Selection Boundary
he: הגדר את גבול הבחירה הימני

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
he: חיפוש חציית נקודת האפס בקליפים מתוחים בזמן.

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
he: &בחירה

en: &All
he: &הכל

en: &None
he: לא &כלום

en: Select None
he: אל תבחר דבר

en: &Tracks
he: &רצועות

en: In All &Tracks
he: ב&כל הרצועות

en: In All &Sync-Locked Tracks
he: בכל הרצועות שנעולות-&סנכרון

en: Select Sync-Locked
he: בחר נעילת-סנכרון

en: R&egion
he: &איזור

en: &Left at Playback Position
he: גבול &שמאלי במקום ההשמעה

en: Set Selection Left at Play Position
he: קבע את הגבול השמאלי של הבחירה כמיקום ההשמעה

en: &Right at Playback Position
he: גבול &ימני במקום ההשמעה

en: Set Selection Right at Play Position
he: קבע את הגבול הימני של הבחירה כמיקום ההשמעה

en: Track &Start to Cursor
he: מ&תחילת הרצועה למקום הסמן

en: Select Track Start to Cursor
he: בחר מתחילת הרצועה על לסמן

en: Cursor to Track &End
he: ממקום הסמן ל&סוף הרצועה

en: Select Cursor to Track End
he: קבע את מקום הסמן לסוף הרצועה

en: Track Start to En&d
he: מתחילת הרצועה לסו&פה

en: Select Track Start to End
he: בחר רצועה מהתחלה עד הסוף

en: S&tore Selection
he: ש&מור בחירה

en: Retrieve Selectio&n
he: שח&זר בחירה

en: Cursor to Stored &Cursor Position
he: &מהסמן למקום הסמן השמור

en: Select Cursor to Stored
he: קבע את מקום הסמן למקום השמור

en: Store Cursor Pos&ition
he: &שחזר מיקום סמן

en: At &Zero Crossings
he: במקום חציית האפ&ס

en: Select Zero Crossing
he: מחר את מקום חציית האפס

en: &Selection
he: &בחירת קטע

en: Snap-To &Off
he: &אל תצמיד-אל

en: Snap-To &Nearest
he: הצמד-אל הקרו&ב ביותר

en: Snap-To &Prior
he: הצמד אל הקוד&ם

en: Selection to &Start
he: מהקטע הנבחר ל&התחלה

en: Selection to En&d
he: מהקטע הנבחר ל&סוף

en: Selection Extend &Left
he: הרחב את הבחירה &שמאלה

en: Selection Extend &Right
he: הרחב את הבחירה &ימינה

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
he: קבע (או הרחב) גבול בחירה ש&מאלית

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
he: קבע (או הרחב) גבול בחירה ימ&נית

en: Selection Contract L&eft
he: צמצם בחירה משמא&ל

en: Selection Contract R&ight
he: צמצם בחירה מימי&ן

en: &Cursor to
he: הזז &סמן אל

en: Selection Star&t
he: תחילת &קטע נבחר

en: Cursor to Selection Start
he: סמן לתחילת הקטע הנבחר

en: Selection En&d
he: &סוף קטע נבחר

en: Cursor to Selection End
he: סמן לסוף הקטע הנבחר

en: Track &Start
he: תחילת ר&צועה

en: Cursor to Track Start
he: סמן לתחילת הרצועה

en: Track &End
he: סוף רצו&עה

en: Cursor to Track End
he: סמן לסוף הרצועה

en: &Project Start
he: התחלת &פרוייקט

en: Cursor to Project Start
he: סמן לתחילת הפרוייקט

en: Project E&nd
he: סוף פ&רוייקט

en: Cursor to Project End
he: סמן לסוף הפרוייקט

en: &Cursor
he: &סמן

en: Cursor &Left
he: הזז סמן &שמאלה

en: Cursor &Right
he: הזז סמן &ימינה

en: Cursor Sh&ort Jump Left
he: קפיצה קצרה של הסמן ש&מאלה

en: Cursor Shor&t Jump Right
he: קפיצה ארוכה של הסמן ימי&נה

en: Cursor Long J&ump Left
he: קפיצה ארוכה של הסמן שמ&אלה

en: Cursor Long Ju&mp Right
he: קפיצה ארוכה של הסמן ימינ&ה

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
he: &דלג

en: Short Seek &Left During Playback
he: דילוג קצר &שמאלה בזמן ההשמעה

en: Short Seek &Right During Playback
he: דילוג קצר &ימינה בזמן ההשמעה

en: Long Seek Le&ft During Playback
he: דילוג ארוך ש&מאלה בזמן ההשמעה

en: Long Seek Rig&ht During Playback
he: דילוג ארוך ימי&נה בזמן ההשמעה

en: Tim&eline
he: סרגל ה&זמן

en: &Toolbars
he: &סרגלי כלים

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
he: &איפוס סרגלי כלים

en: Mix
he: עירבול

en: Rendered all audio in track '%s'
he: ייוצא כל השמע בערוץ '%s'

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
he: %d רצועות עורבלו ויוצאו לערוץ סטריאו אחד חדש

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
he: %d רצועות עורבלו ויוצאו לערוץ מונו אחד חדש

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
he: רצועות שמע מצודדות

en: Pan Track
he: צדד רצועה

en: Start to &Zero
he: התאם רצועות לתחילת ה&פרוייקט

en: Start to &Cursor/Selection Start
he: התאם התחלת רצועות לת&חילת הקטע המסומן

en: Start to Selection &End
he: התאם התחלת רצועות ל&סוף הקטע המסומן

en: End to Cu&rsor/Selection Start
he: התאם סוף רצועות לתחיל&ת הקטע המסומן

en: End to Selection En&d
he: התאם סוף רצועות לסו&ף הקטע המסומן

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
he: רצועות הותאמו/הועברו לתחילת הפרוייקט

en: Aligned start to zero
he: רצועות הותאמו לתחילת הפרוייקט

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
he: התאם/העבר התחלה

en: Align Start
he: התאם התחלה

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
he: התחלת רצועות הותאמו/הועברו לתחילת הקטע המסומן

en: Aligned start to cursor/selection start
he: התחלת רצועות הותאמו לתחילת הקטע המסומן

en: Aligned/Moved start to selection end
he: התחלת רצועות הותאמו/הועברו לסוף הקטע המסומן

en: Aligned start to selection end
he: התחלת רצועות הותאמו לסוף הקטע המסומן

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
he: סוף רצועות הותאמו/הועברו לתחילת הקטע המסומן

en: Aligned end to cursor/selection start
he: סוף רצועות הותאמו לתחילת הקטע המסומן

en: Align/Move End
he: התאם/העבר סוף

en: Align End
he: התאם סיום

en: Aligned/Moved end to selection end
he: סוף רצועות הותאמו/הועברו לסוף הקטע המסומן

en: Aligned end to selection end
he: סוף רצועות הותאמו לסוף הקטע המסומן

en: Aligned/Moved end to end
he: רצועות הותאמו/הועברו אחת לאחר השנייה

en: Aligned end to end
he: רצועות הותאמו אחת לאחר השנייה

en: Align/Move End to End
he: התאם/העבר רצועות אחת לאחר השנייה

en: Align End to End
he: התאם רצועות אחת לאחר השנייה

en: Aligned/Moved together
he: רצועות הותאמו/הועברו להתחיל יחדיו

en: Aligned together
he: רצועות הותאמו להתחיל יחדיו

en: Align/Move Together
he: התאם/העבר רצועות שיתחילו יחדיו

en: Align Together
he: התאם רצועות שיתחילו יחדיו

en: Synchronize MIDI with Audio
he: סנכרן מידי עם אודיו

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
he: סנכרן מידי ורצועות אודיו

en: Adjusted gain
he: רמת כניסה מתואמת

en: Gain
he: עוצמת כניסה

en: Adjusted Pan
he: צידוד מתואם

en: The entered value is invalid
he: הערך המוכנס אינו חוקי

en: Resampling track %d
he: מחדש %d מדגים רצועה

en: Resampled audio track(s)
he: דגום רצועה(ות) שמע חדשות

en: Resample Track
he: דגום רצועה מחדש

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
he: נא לבחור לפחות רצועת אודיו אחת ורצועת מידי אחת.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
he: ההתאמה הושלמה: מידי מ-%.2f ל-%.2f שניות, אודיו מ-%.2f ל-%.2f שניות.

en: Sync MIDI with Audio
he: סנכרן מידי עם אודיו

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
he: שגיאת התאמה: הקלט קצר מדי: מידי מ-%.2f עד %.2f שניות, אודיו מ-%.2f עד %.2f שניות.

en: Internal error reported by alignment process.
he: שגיאה פנימית שדווחה על ידי תהליך ההתאמה.

en: Tracks sorted by time
he: רצועות מויינו לפי זמן

en: Sort by Time
he: מיין לפי זמן

en: Tracks sorted by name
he: רצועות מויינו לפי שם

en: Sort by Name
he: מיין לפי שם

en: Can't delete track with active audio
he: לא יכול למחוק רצועה עם שמע אקטיבי

en: Add &New
he: הוסף רצועה &חדשה

en: Mi&x
he: &ערבל רצועות

en: Mix Stereo Down to &Mono
he: המר &סטריאו למונו

en: Mi&x and Render
he: &ערבל וייצא

en: Mix and Render to Ne&w Track
he: ערבל וייצא לרצועה &חדשה

en: &Resample...
he: &דגימה מחדש...

en: Remo&ve Tracks
he: &הסר רצועה

en: M&ute/Unmute
he: ה&שתק/בטל השתקה

en: &Mute All Tracks
he: השתק את &כל הרצועות

en: &Unmute All Tracks
he: בטל השתקת כ&ל הרצועות

en: Mut&e Tracks
he: &השתק רצועות

en: U&nmute Tracks
he: &בטל השתקת הרצועות

en: &Pan
he: &צידוד לרוחב הסטריאו

en: &Left
he: ל&שמאל

en: Pan Left
he: צדד שמאלה

en: &Right
he: ל&ימין

en: Pan Right
he: צדד ימינה

en: &Center
he: ל&מרכז

en: Pan Center
he: צדד למרכז

en: &Align Tracks
he: ה&תאם רצועות

en: &Align End to End
he: התאם תחילת רצועה עם סיום זו ש&לפניה

en: Align &Together
he: התאם רצועות שיתחילו &יחד

en: &Move Selection with Tracks
he: &הזז בחירה עם הרצועות

en: Move Sele&ction and Tracks
he: העבר &בחירה ורצועות יחד

en: S&ort Tracks
he: מיי&ן רצועות

en: By &Start Time
he: לפי &זמן התחלה

en: By &Name
he: לפי &שם

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
he: שמור על את הרצועות מסונכרנות (נעילת-סנכרון)

en: &Track
he: &רצועה

en: Change P&an on Focused Track...
he: שנה את &צידוד הרצועה הממוקדת...

en: Pan &Left on Focused Track
he: צדד &שמאלה את הרצועה הממוקדת

en: Pan &Right on Focused Track
he: צדד &ימינה את הרצועה הממוקדת

en: Change Gai&n on Focused Track...
he: שנה את &עוצמת הרצועה הממוקדת...

en: &Increase Gain on Focused Track
he: ה&גבר את הרצועה הממוקדת

en: &Decrease Gain on Focused Track
he: ה&חלש את הרצועה הממוקדת

en: Op&en Menu on Focused Track...
he: &פתח את התפריט של הרצועה הממוקדת...

en: M&ute/Unmute Focused Track
he: ה&שתק/בטל השתקה של הרצועה הממוקדת

en: &Solo/Unsolo Focused Track
he: הפעל/השבת השמעה של הרצועה הממוקדת ב&לבד

en: Delete Fo&cused Track
he: &מחק רצועה במיקוד

en: Move Focused Track U&p
he: העבר את הרצועה הממוקדת &מעלה

en: Move Focused Track Do&wn
he: העבר את הרצועה הממוקדת מ&טה

en: Move Focused Track to T&op
he: העבר את הרצועה הממוקדת ל&ראש

en: Move Focused Track to &Bottom
he: העבר את הרצועה הממוקדת ל&תחתית

en: no label track
he: אין רצועת תוויות

en: no label track at or below focused track
he: אין רצועת תוויות במקום או מתחת לרצועה הממוקדת

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
he: %s %d מתוך %d

en: no labels in label track
he: אין תוויות ברצועת התוויות

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
he: קבע &תחילת לולאה

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
he: קבע &סוף לולאה

en: Please select in a mono track.
he: נא לבצע בחירה ברצועת מונו.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
he: נא לבחור רצועת סטריאו או שני רצועות מונו.

en: Please select at least %d channels.
he: נא לבחור לפחות %d ערוצים.

en: Please select a time within a clip.
he: נא לבחור זמן בתוך המקטע.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
he: &התקדמות

en: Pl&aying
he: ה&שמעה

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
he: ה&שמע/עצור

en: Play/Stop and &Set Cursor
he: השמע/עצור ו&קבע סמן במקום העצירה

en: Play &Once/Stop
he: השמע פעם &אחת/עצור

en: &Pause
he: &השהה

en: &Recording
he: ה&קלטה

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
he: הקל&ט

en: &Append Record
he: &הוסף רשומה

en: Record &New Track
he: הקלט ערוץ &חדש

en: Punch and Rol&l Record
he: עבור להקלטה בזמן &לחיצה

en: &Looping
he: &לולאה (קטעים חוזרים)

en: &Clear Loop
he: &נקה לולאה

en: &Set Loop to Selection
he: קבע לולאה לקטע הנ&בחר

en: R&escan Audio Devices
he: ח&פש מחדש התקני אודיו

en: Transport &Options
he: &אפשרויות התקדמות

en: Set sound activation le&vel...
he: קבע סף &רמת קול להפעלת הקלטה...

en: Enable sound a&ctivated recording
he: אפשר הקלטה בהופעת קול

en: Hear &other tracks during recording
he: השמע רצועה אחרת ב&זמן ההקלטה

en: Enable audible input &monitoring
he: אפשר ניטור קלט קולי

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
he: &כוונון רמת הקלטה אוטומטית

en: T&ransport
he: ה&תקדמות

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
he: השמע &פעם אחת

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
he: ע&צור

en: Play &One Second
he: השמע &שניה אחת

en: Play to &Selection
he: השמע מהמצ&ביע עד למקום הבחירה

en: Play &Before Selection Start
he: השמע מעט &מלפני תחילת הקטע הנבחר

en: Play Af&ter Selection Start
he: השמע מעט מ&התחלת הקטע הנבחר

en: Play Be&fore Selection End
he: השמע מעט מ&לפני סוף הקטע הנבחר

en: Play Aft&er Selection End
he: השמע מעט מא&חרי הקטע הנבחר

en: Play Before a&nd After Selection Start
he: השמע לפ&ני ואחרי תחילת הקטע הנבחר

en: Play Before an&d After Selection End
he: השמע לפנ&י ואחרי סוף הקטע הנבחר

en: Play C&ut Preview
he: השמע לפני ואחרי ה&קטע הנבחר

en: Move to Pre&vious Label
he: עבור לתווית הקו&דמת

en: Move to Ne&xt Label
he: עבור לתווית ה&באה

en: &View
he: &תצוגה

en: &Zoom
he: &זום

en: Zoom &In
he: זום &פנימה

en: Zoom &Normal
he: זום &רגיל

en: Zoom &Out
he: זום החו&צה

en: &Zoom to Selection
he: זום לפי ה&בחירה

en: Zoom &Toggle
he: ה&חלף זום מוגדר מראש

en: T&rack Size
he: &גודל רצועה

en: &Fit to Width
he: התאם ל&רוחב

en: Fit to &Height
he: התאם ל&גובה

en: &Collapse All Tracks
he: &צמצם את כל הרצועות

en: E&xpand Collapsed Tracks
he: &הרחב רצועות מצומצמות

en: Sk&ip to
he: &דלג אל

en: Selection Sta&rt
he: &תחילת קטע נבחר

en: Skip to Selection Start
he: דלג לתחילת הקטע הנבחר

en: Skip to Selection End
he: דלג לסוף הקטע הנבחר

en: E&xtra Menus
he: אפשר תפריטים &נוספים

en: &Show Clipping in Waveform
he: הצג &חיתוך בצורת גל

en: Sho&w RMS in Waveform
he: הצג &ממוצע ריבועי בצורת הגל

en: Preferences for Application
he: העדפות עבור יישומים

note: i18n-hint: Title for the panel in the application preferences dialog.
en: Update notifications
he: התרעות עדכון

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
he: חפש &עדכונים

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
he: .עדכון התוכנה מצריך גישה לרשת. כדי להגן על פרטיותך, אודסיטי אינה שומרת פרטים אישיים.

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that enables anonymous usage info.
en: &Usage info (UUID)
he: דיווח של מידע מהשימוש בתוכנה (UUID)

note: i18n-hint: The second paragraph of app update notice dialog
en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
he: כדי לעזור לנו להבין באיזו תדירות אנשים משתמשים באודסיטי, אנו יוצרים מזהה אקראי (UUID) עבור כל התקנה. זה עוזר לנו לשפר תכונות ולתכנן עדכונים עתידיים. מזהה זה אינו מכיל מידע המאפשר לזהות מידע אישי.

en: Batch
he: אצווה

en: Preferences for Batch
he: העדפות אצווה

en: Behaviors
he: התנהגויות

en: &Don't apply effects in batch mode
he: &אל תפעיל אפקטים במצב אצווה

en: Audio Settings
he: הגדרות אודיו

en: %i Hz
he: %i הרץ

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
he: ממשק

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
he: &מארח:

en: Using:
he: משתמש ב:

en: Playback
he: שמע

en: &Device:
he: &התקן:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
he: הקלטה

en: De&vice:
he: ה&תקן:

en: Cha&nnels:
he: &ערוצים:

en: &Project Sample Rate:
he: &קצב דגימה של הפרוייקט:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
he: נעשה שימוש בקצב הדגימה בעת הקלטת רצועות חדשות, ערבוב רצועות והשמעה בפרויקט זה.

en: D&efault Sample Rate:
he: &ברירת המחדל של קצב הדגימה:

en: Default Sample &Format:
he: ברירת המחדל של &פורמט הדגימה::

en: Latency
he: זמן השהיה

en: &Buffer length:
he: אורך ה&מאגר:

en: &Latency compensation:
he: &פיצוי על זמן השהיה:

en: No audio interfaces
he: אין ממשקי אודיו

en: No devices found
he: לא נמצאו התקנים

en: 1 (Mono)
he: 1 (מונו)

en: 2 (Stereo)
he: 2 (סטריאו)

en: Device
he: התקן

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
he: תיקיות ברירת מחדל

en: Preferences for Directories
he: העדפות עבור תיקיות

en: Default directories
he: תיקיות ברירת מחדל

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
he: השאר שדה ריק כדי להשתמש בתיקיה האחרונה שנעשה בה שימוש לפעולה זו.
    מלא את השדה כדי שתמיד יעשה שימוש בתיקיה האמורה לפעולה זו.

en: O&pen:
he: &פתיחה:

en: S&ave:
he: &שמירה:

en: B&rowse...
he: ע&יין...

en: &Import:
he: יי&בוא:

en: Br&owse...
he: עיי&ן...

en: &Export:
he: י&צוא:

en: Bro&wse...
he: &עיין...

en: &Macro output:
he: &פלט של מקרו:

en: Temporary files directory
he: תיקיה לקבצים זמניים

en: Brow&se...
he: &עיין...

en: &Free Space:
he: מקום &פנוי:

en: unavailable - above location doesn't exist
he: לא זמין - המיקום שלמעלה אינו קיים

en: Choose a location
he: בחר מיקום

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
he: 
    התיקיה %s איננה קיימת. האם ליצור אותה?

en: Directory creation failed.
he: יצירת תיקיה נכשלה.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
he: הספרייה %s איננה מתאימה (בסיכון לעבור ניקוי)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
he: אין אפשרות לקבוע תיקיה זמנית.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
he: אין אפשרות לקבוע תיקיה לקבצים זמניים.

en: Directory %s is not writable
he: הספריה %s איננה ברת כתיבה

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
he: שינויים לספרייה הזמנית לא יכנסו לתוקף עד שהתוכנה תאותחל

en: Temp Directory Update
he: עדכון תיקיה זמנית

en: 'Open' directory cannot be set.
he: אין אפשרות לקבוע תיקיה לפתיחה.

en: 'Save' directory cannot be set.
he: אין אפשרות לקבוע תיקיה לשמירה.

en: 'Import' directory cannot be set.
he: אין אפשרות לקבוע תיקיה ליבוא.

en: 'Export' directory cannot be set.
he: אין אפשרות לקבוע תיקיה לייצוא.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
he: אין אפשרות לקבוע תיקיה לפלט של מקרו.

en: Add new location
he: הוספת מיקום חדש

en: Effects
he: אפקטים

en: Preferences for Effects
he: העדפות עבור אפקטים

en: Sort by effect name
he: מיין לפי שם האפקט

en: Sort by publisher and effect name
he: מיין לפי שם המוציא לאור ושם האפקט

en: Sort by type and effect name
he: מיין לפי סוג ושם האפקט

en: Group by publisher
he: קבץ לקבוצות לפי שם המוציא לאור

en: Group by type
he: קבץ לקבוצות לפי סוג

en: Group by category
he: קבץ לקבוצות לפי קטגוריה

en: Group by type and publisher
he: קבץ לקבוצות לפי סוג ומוציא לאור

en: Effect Options
he: אפשרויות לאפקטים

en: Effect menu &organization:
he: &סידור תפריט האפקטים:

en: Realtime effect o&rganization:
he: &סידור אפקטים של זמן אמת:

en: Instruction Set
he: סט הוראות

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
he: &השתמש ב-SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
he: מיקומי תוספ %s

en: &Skip effects scanning at startup
he: &דלג על סריקת אפקטים בעת ההפעלה

en: Open Plugin &Manager
he: פתח &מנהל תוספים

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
he: ייצוא מורחב

en: Preferences for ExtImport
he: העדפות יבוא חוץ

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
he: נסה &קודם מייבא המתאים לבחירת סוג הקובץ

en: Rules to choose import filters
he: כללים לבחירת מסנני יבוא

en: File extensions
he: סיומות קבצים

en: Mime-types
he: טיפוסי MIME

en: Importer order
he: סדר המייבאים

en: Move rule &up
he: העבר כלל למ&עלה

en: Move rule &down
he: העבר כלל למ&טה

en: Move f&ilter up
he: העבר מס&נן למעלה

en: Move &filter down
he: העבר מ&סנן למטה

en: &Add new rule
he: הוסף כלל &חדש

en: De&lete selected rule
he: &מחק כלל נבחר

en: Unused filters:
he: מסננים שאינם בשימוש:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
he: יש תווי רווח (רווחים, שורות חדשות, טאבים או מעברי שורה) באחד מהפריטים. הם צפויים לשבור את התאמת התבנית. אלא אם כן ברור לך מה עלול להעשות, מומלץ לקצץ רווחים. האם להורות לאודסיטי לקצץ עבורך את הרווחים?

en: Spaces detected
he: זוהו מרווחים

en: Do you really want to delete selected rule?
he: האם באמת ברצונך למחוק את הכלל הנבחר?

en: Rule deletion confirmation
he: אישור מחיקת כלל

en: Ext Import
he: יבוא חוץ

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
he: ממשק

en: Preferences for GUI
he: העדפות עבור ממשק גרפי

en: Display
he: תצוגה

en: &Language:
he: &שפה:

en: Th&eme:
he: ערכת &נושא:

en: Meter dB &range:
he: &תחום (תחתון של) מד רמת הקול (דציבלים):

en: Show 'How to Get &Help' at launch
he: הצג "כיצד לקבל &עזרה" בזמן ההפעלה

en: Show e&xtra menus
he: הצג תפריטים &נוספים

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
he: הצג &סגנון חלופי (Mac לעומת PC)

en: &Beep on completion of longer activities
he: השמע &צפצוף עם השלמת פעילויות ארוכות

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
he: שמור ת&וויות אם הבחירה מוצמדת לתווית

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
he: השתמש בסידור ב&כיוון משמאל לימין-בשפות הנכתבות הפוך

en: Never use comma as decimal point
he: לעולם אין להשתמש בפסיק כנקודה עשרונית

en: GUI
he: ממשק משתמש גרפי

en: Language "%s" is unknown
he: השפה "%s" איננה ידועה

en: Import / Export
he: ייבא / ייצא

en: Preferences for ImportExport
he: העדפות עבור ייבוא וייצוא

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
he: &עבור לתצוגה של קצבים ומדידות והתיישר עם הרשת של המוזיקה

en: &Ask me each time
he: &שאל אותי כל פעם

en: Do &nothing
he: &אל תעשה דבר

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
he: &תמיד יתאים את קצב הלולאה לקצב הפרוייקט

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
he: &יתאים את קצב הלולאה לקצב הפרוייקט רק כאשר נמצא במצב "פעימות ובתים"

en: &Do nothing
he: &אל תעשה דבר

en: Music Imports
he: ייבוא של מוזיקה

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
he: ביבוא של לולאת מוזיקה לפרוייקט חדש, אודסיטי:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
he: בייבוא של ​​לולאת מוזיקה לפרויקט קיים (שאינו ריק), אודסיטי:

en: IMPORT EXPORT
he: יבוא ייצוא

en: Shortcuts
he: קיצורים

en: Preferences for KeyConfig
he: העדפות תצורת מקשים

en: Keyboard preferences currently unavailable.
he: העדפות המקלדת אינן זמינות כרגע.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
he: פתח פרוייקט חדש כדי לשנות את קיצורי המקשים.

en: &Hotkey:
he: מק&ש חם:

en: &Tree
he: ה&היררכיה

en: &Name
he: שם ה&פעולה

en: &Key
he: שם ה&מקש

en: Key Bindings
he: &קיצורי מקלדת

en: View by:
he: הצג לפי:

en: View by tree
he: הצג לפי עץ

en: View by name
he: הצג לפי שם

en: View by key
he: הצג לפי מפתח

en: Bindings
he: קיצורי מקלדת

en: Short cut
he: קיצור

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
he: ה&גדר

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
he: תגרום ליציאה. כל המקשים האחרים חוקיים Cmd+Q הערה: לחיצה על.

en: &Import...
he: יי&בא...

en: &Defaults
he: ערכי &ברירת המחדל

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
he: 
       *   "%s"  (מכיוון שקיצור הדרך '%s' משמש את "%s")

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
he: בחר קובץ XML המכיל קיצורי מקשים של אודסיטי...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
he: שגיאה בייבוא של קיצורי מקלדת

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
he: הקובץ עם קיצורי הדרך מכיל כפילויות של קיצורי דרך לא חוקיים עבור "%s" ו-"%s".
    דבר לא יובא.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
he: נטענו %d קיצורי מקלדת

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
he: 
    הפקודות הבאות אינם מוזכרות בקובץ המיובא, אבל הקיצורים אליהם הוסרו בגלל סתירה לקיצורים חדשים.

en: Loading Keyboard Shortcuts
he: טוען קיצורי מקלדת

en: Export Keyboard Shortcuts As:
he: ייצא קיצורי מקשים בשם:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
he: שגיאה בייצוא של קיצורי מקלדת

en: You may not assign a key to this entry
he: אינך רשאי להקצות מפתח לערך זה

en: You must select a binding before assigning a shortcut
he: עליך לבחור קיצור דרך לפני הקצאת הקיצור

en: 
    
    	 and
he: 
    
    	 וגם

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
he: קיצור המקשים '%s' כבר הוקצה ל:
    
    %s
    
    
    לחץ על אישור כדי להקצות את קיצור הדרך אליו
    
    %s
    
    במקום זאת. אחרת, לחץ על ביטול.

en: Key Config
he: תצורת מקשים

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
he: התקני מידי

en: Preferences for MidiIO
he: העדפות עבור קלט פלט של מידי

en: No MIDI interfaces
he: אין ממשקי מידי

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
he: ממשק

en: Using: PortMidi
he: משתמש ב-PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
he: &פיצוי לזמן השהיה של הסינתיסייזר של מידי (במילישניות)

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
he: זמן ההשהיה של הסינתיסייזר של מידי צריך להיות מספר שלם

en: Midi IO
he: קלט/פלט מידי

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
he: מודולים

en: Preferences for Module
he: העדפות עבור Module

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
he: מודולים הם רכיבים אופציונליים של אודסיטי המאפשרים פונקציונליות מסוימת, כגון ייבוא וייצוא.
    בדרך כלל אין צורך לשנות הגדרות אלו.

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
he: שינויים בהגדרות אלו יהיו תקפים רק בהפעלה מחדש של אודסיטי.

en: Always ask
he: שאל תמיד

en: Failed
he: נכשל

en: No choice made
he: לא נעשתה בחירה

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
he: שגיאה: לא נמצאו מודולים. זה עשוי להצביע על התקנה לקויה.

en: Module
he: מודול

en: Preferences for Playback
he: העדפות עבור השמעה

en: Effects Preview
he: תצוגה מקדימה של אפקטים

en: &Length:
he: &אורך:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
he: הצג גזירה

en: &Before cut region:
he: לא&חר איזור חיתוך:

en: &After cut region:
he: ל&פני איזור חיתוך:

en: Seek Time when playing
he: שינוי מיקום הזמן בעת הנגינה

en: &Short period:
he: פרק זמן &קצר:

en: Lo&ng period:
he: פרק זמן א&רוך:

en: &Micro-fades
he: &מיקרו-הדרגתיות

en: Always scrub un&pinned
he: תמיד הגרירה &לא מוצמדת

en: Audacity Preferences
he: העדפות של אודסיטי

en: Category
he: קטגוריה

en: Preferences:
he: העדפות:

en: Preferences for Quality
he: העדפות עבור איכות

en: Real-time Conversion
he: המרה בזמן אמת

en: Sample Rate Con&verter:
he: ממיר &קצב הדגימה::

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
he: &רעד:

en: High-quality Conversion
he: המרה באיכות גבוהה

en: Sample Rate Conver&ter:
he: ממיר ק&צב הדגימה:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
he: ר&עד:

en: Preferences for Recording
he: העדפות עבור הקלטה

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
he: השמע רצועה אחרת ב&זמן הקלטה (overdub)

en: Use &hardware to play other tracks
he: השתמש ב&חומרה כדי להשמיע רצועות אחרות

en: Audible input &monitoring
he: ניטור קלט נשמע

en: Record on a new track
he: הקלט בערוץ &חדש

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
he: גלה &השמטות רגעיות בהקלטה

en: Sound Activated Recording
he: הקלטה בהופעת קול

en: &Enable
he: ה&פעל

en: Le&vel (dB):
he: &רמת הקול (בדציבלים):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
he: קבע שמות לרצועות הקלטה חדשות

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
he: באמצעות:

en: Custom Track &Name
he: שם רצועה מותאם &אישית

en: Custom name text
he: שם מותאם אישית

en: Recorded_Audio
he: אודיו_מוקלט

en: &Track Number
he: &מספר רצועה

en: System &Date
he: &תאריך מערכת

en: System T&ime
he: &שעת מערכת

en: Automated Recording Level Adjustment
he: כוונון רמת הקלטה אוטומטית

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
he: אפשר התאמת רמת הקלטה אוטומטית.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
he: שיא מטרה רגעי:

en: Within:
he: בתוך:

en: Analysis Time:
he: זמן ניתוח:

en: milliseconds (time of one analysis)
he: אלפיות שניות (זמן של ניתוח אחד)

en: Number of consecutive analysis:
he: מספר ניתוחים עוקבים:

en: 0 means endless
he: 0 פירושו אינסוף

en: Punch and Roll Recording
he: מעבר להקלטה בזמן לחיצה

en: Pre-ro&ll:
he: &קדם-מעבר:

en: Cross&fade:
he: הדרגתיות מו&צלבת:

en: Spectrogram Settings
he: הגדרות ספקטרוגרמה

en: Spectrograms
he: ספקטוגרמה

en: Preferences for Spectrum
he: העדפות עבור ספקטרום

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
he: &השתמש בהעדפות

en: Scale
he: סולם

en: S&cale:
he: סוג &סולם:

en: Mi&n Frequency (Hz):
he: תדירות מי&נימלית (בהרץ):

en: Ma&x Frequency (Hz):
he: תדירות מ&קסימלית (הרץ):

en: Colors
he: צבעים

en: &Gain (dB):
he: &עוצמת כניסה (דציבל)

en: &Range (dB):
he: ת&חום (בדציבלים)

en: High &boost (dB/dec):
he: &תוספת לתדרים גבוהים (דציבל לעשירית שניה):

en: Algorithm
he: אלגוריתם

en: A&lgorithm:
he: &אלגוריתם:

en: Window &size:
he: גו&דל חלון:

en: 8 - most wideband
he: 8 - רוחב סרט הרחב ביותר

en: 32768 - most narrowband
he: 32768 - רוחב סרט הצר ביותר

en: Window &type:
he: סוג ח&לון:

en: &Zero padding factor:
he: מקדם ריפוד ב&אפסים:

en: Ena&ble Spectral Selection
he: אפשר &בחירת ספקטרום

en: Show a grid along the &Y-axis
he: הצג רשת לאורך &ציר האנכי

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
he: טרנספורמצית פורייה מהירה למציאת תווים

en: Minimum Amplitude (dB):
he: עוצמה מינימלית (דציבל):

en: Max. Number of Notes (1..128):
he: מספר מרבי של תווים (1..128):

en: &Find Notes
he: מצא &תווים

en: &Quantize Notes
he: כימות תווים

en: Global settings
he: הגדרות כלליות

en: Ena&ble spectral selection
he: א&פשר בחירה ספקטראלית

en: The maximum frequency must be an integer
he: התדר המירבי חייב להיות מספר שלם

en: The minimum frequency must be an integer
he: התדר המינימלי חייב להיות מספר שלם

en: The gain must be an integer
he: התוספת חייבת להיות מספר שלם

en: The range must be a positive integer
he: הטווח צריך להיות מספר שלם חיובי

en: The frequency gain must be an integer
he: התוספת לתדר חייבת להיות מספר שלם

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
he: המשרעת המינימלית (דציבל) חייבת להיות מספר שלם

en: The maximum number of notes must be an integer
he: המספר המרבי של תווים חייב להיות מספר שלם

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
he: המספר המרבי של תווים חייב להיות בין 1 ל-128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
he: ערכת נושא

en: Preferences for Theme
he: העדפות עבור ערכת נושא

en: Info
he: אינפורמציה

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
he: יכולת עיצוב היא תכונה ניסיונית.
    
    כדי לנסות את זה, לחץ על "שמור מטמון ערכת נושא" ואז מצא ושנה את התמונות והצבעים ב
    ImageCacheVxx.png באמצעות עורך תמונות כגון Gimp.
    
    לחץ על "טען מטמון ערכת נושא" כדי לטעון את התמונות והצבעים שהשתנו בחזרה אל אודסיטי.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
he: שמירה וטעינה של קבצי ערכת נושא בודדים עושה שימוש בקובץ נפרד עבור כל תמונה,
    אך חוץ מזה זהו אותו הרעיון.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
he: מטמון ערכת הנושא - תמונות && צבע

en: Save Theme Cache
he: שמור מטמון ערכת הנושא

en: Load Theme Cache
he: טען את מטמון ערכת הנושא

en: Individual Theme Files
he: קובץ נושאים עצמאי

en: Save Files
he: שמור קובץ

en: Load Files
he: טען קבצים

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
he: התנהגויות הרצועות

en: Preferences for TracksBehaviors
he: העדפות עבור התנהגות רצועות

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
he: שאל אותי כל פעם.
    הצג דו-שיח בכל פעם שאודיו מודבק.

en: &Select all audio, if selection required
he: בלעדי בחירה, הפעל פעולות על &כל האודיו

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
he: אפשר &קווי מחיקה

en: Editing a clip can &move other clips
he: עריכת מקטע יכולה לה&זיז מקטעים אחרים

en: &Always paste audio as new clips
he: &תמיד להדביק אודיו כמקטעים חדשים

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
he: הזזת מיקוד רצועה מ&סתובבת שוב ושוב בין הרצועות

en: &Type to create a label
he: &הקלד כדי ליצור תווית

en: Use dialog for the &name of a new label
he: השתמש ב&דו שיח לתת שם לתווית חדשה

en: Solo &Button:
he: "לחיצה על הכפתור "&לבד:

en: Pasted audio
he: אודיו שהודבק

en: Paste audio from other Audacity project as
he: הדבק אודיו מפרוייקט אחר של אודסיטי כ-

en: Waveform
he: צורת גל

en: Spectrogram
he: ספקטוגרמה

en: Connect dots
he: חבר נקודות

en: Stem plot
he: דיאגרמת קנים

en: Fit to Width
he: התאם לרוחב הערוץ

en: Zoom to Selection
he: התאם לקטע הנ&בחר

en: Zoom Default
he: ברירת המחדל של זום

en: Minutes
he: זוום לדקות

en: 5ths of Seconds
he: זום לחמישיות שניה

en: 10ths of Seconds
he: זום לעשיריות שניה

en: 20ths of Seconds
he: זום לחלקי עשרים של שניה

en: 50ths of Seconds
he: זום לחלקי חמישים של שניה

en: 100ths of Seconds
he: זום למאיות שניה

en: 500ths of Seconds
he: זום לחלקי חמש מאות של שניה

en: MilliSeconds
he: מילישניות

en: 4 Pixels per Sample
he: זום לרביעית דגימות

en: Max Zoom
he: זום מקסימלי

en: Preferences for Tracks
he: העדפות עבור רצועות

en: Auto-&fit track height
he: התאם &אוטומטית גובה ערוץ

en: Use &half-wave display when collapsed
he: השתמש בתצוגה של &חצאי-גל כאשר הרצועה מכווצת

en: &Pinned Recording/Playback head
he: ראש השמעה/הקלטה &נעוץ

en: A&uto-scroll if head unpinned
he: &גלילה אוטומטית אם הראש אינו נעוץ

en: Pinned &head position
he: מקום &ראש נעוץ

en: Default &view mode:
he: ברירת מחדל של מצב ת&צוגה:

en: Default Waveform scale:
he: &סולם ברירת המחדל לגלים:

en: Display &samples:
he: תצוגת נקודות &דגימה:

en: Default audio track &name:
he: &שם ברירת המחדל לרצועה:

en: Zoom Toggle
he: בורר מצבי זום מובנים

en: Preset 1:
he: הגדרה קבועה מראש &1:

en: Preset 2:
he: הגדרה קבועה מראש &2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
he: צורות גל

en: Preferences for Waveforms
he: העדפות עבור צורת הגל

en: Waveform dB &range:
he: &טווח דציבלים של צורת הגל:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
he: הגדרת אודיו

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
he: &מארח

en: &Playback Device
he: התקן &שמע

en: &Recording Device
he: התקן ה&קלטה

en: Recording &Channels
he: &ערוצי הקלטה

en: &Audio Settings...
he: &הגדרות אודיו...

en: 1 (Mono) Recording Channel
he: ערוץ הקלטה בודד (מונו)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
he: ערוץ הקלטה כפול (סטריאו)

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
he: סרגל כלי הגד&רות אודיו

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
he: עצר

en: Transport
he: התקדמות

en: Pause
he: השהה

en: Play
he: השמע

en: Skip to Start
he: דלג להתחלה

en: Skip to End
he: דלג לסוף

en: Play Once
he: השמע פעם אחת

en: Record New Track
he: הקלט ערוץ חדש

en: Append Record
he: הוסף רשומה

en: Select to End
he: בחר עד הסוף

en: Select to Start
he: בחר מההתחלה

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
he: %s מושהה.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
he: סרגל כלי &התקדמות

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
he: התקן שמע

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
he: התקן הקלטה

en: Audio Host
he: מארח אודיו

en: Recording Channels
he: ערוצי הקלטה

en: Select Recording Device
he: בחר התקן הקלטה

en: Select Playback Device
he: בחר התקן שמע

en: Select Audio Host
he: בחר מארח

en: Select Recording Channels
he: בחר ערוצי הקלטה

en: Device information is not available.
he: מידע על ההתקן אינו זמין.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
he: סרגל כלי ה&תקנים

en: De&vice
he: הת&קן

en: Change &Recording Device...
he: שנה התקן ה&קלטה...

en: Change &Playback Device...
he: שנה התקן &שמע...

en: Change Audio &Host...
he: שנה &מארח אודיו...

en: Change Recording Cha&nnels...
he: שנה &ערוצי הקלטה...

en: Zoom In
he: זום פנימה

en: Zoom Out
he: זום החוצה

en: Fit selection to width
he: התאם קטע הבחירה לרוחב

en: Fit project to width
he: התאם את הפרוייקט לרוחב

en: Trim audio outside selection
he: חתוך את השמע שמחוץ לבחירה

en: Silence audio selection
he: השקט את הקטע הנבחר

en: Sync-Lock Tracks
he: רצועות נעילות-סנכרון

en: Edit
he: עריכה

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
he: סרגל כלי &עריכה

en:  Monitoring
he:  מנטר

en:  Active
he:  פעיל

en:  Peak %2.f dB
he:  שיא של %2.f דציבל

en:  Peak %.2f
he:  שיא %.2f

en:  Clipped
he:  מקוצץ

en: Record Meter
he: סרגל מדידת הקלטה

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
he: רמת קול ההקלטה

en: Playback Meter
he: סרגל מדידת שמע

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
he: רמת השמע

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
he: מד-ניגון

en: Recording Meter
he: סרגל מדידת הקלטה

en: Combined Meter
he: מד משולב

en: &Recording Meter Toolbar
he: מד הקל&טה

en: &Playback Meter Toolbar
he: &מד שמע

en: Mi&xer
he: מי&קסר

en: Ad&just Playback Volume...
he: כוון את עוצמת ה&שמע...

en: &Increase Playback Volume
he: ה&גבר את עוצמת השמע

en: &Decrease Playback Volume
he: ה&ורד את עוצמת השמע

en: Adj&ust Recording Volume...
he: כוון את עוצמת ה&הקלטה...

en: I&ncrease Recording Volume
he: הג&בר את עוצמת השמע של ההקלטה

en: D&ecrease Recording Volume
he: הו&רד את עוצמת השמע של ההקלטה

note: i18n-hint noun
en: Length
he: אורך

note: i18n-hint noun
en: Center
he: מרכז

en: Selection Toolbar Setup
he: הגדרות סרגל כלי &בחירה

en: Start and End of Selection
he: תחילה וסוף הקטע הנבחר

en: Start and Length of Selection
he: תחילת הקטע הנבחר ואורכו

en: Length and End of Selection
he: אורך וסוף הקטע הנבחר

en: Length and Center of Selection
he: אורך ומרכז הקטע הנבחר

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
he: סרגל כלי &בחירה

en: Snap
he: הצמד-אל

en: Snapping
he: הצמדה

note: i18n-hint: combo box is the type of the control/widget
en: Snap to combo box
he: הצמד לתיבה המשולבת

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Snapping Toolbar
he: סרגל כלי ה&צמדה

en: Spectral Selection
he: בחירה ספקטראלית

en: Center frequency and Width
he: תדר מרכזי ורוחב

en: Low and High Frequencies
he: תדירויות נמוכות וגבוהות

en: Show
he: הצג

en: Center Frequency
he: תדירות מרכזית

en: Bandwidth
he: רוחב סרט

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
he: סרגל כלי בחירה &ספקטראלית

en: Time Signature
he: חתימת זמן

en: Tempo
he: קצב

en: Upper Time Signature
he: מספר פעימות בתיבה

en: Lower Time Signature
he: אורך הפעימות בתיבה

en: Tempo Changed
he: הקצב שונה

en: Upper Time Signature Changed
he: מספר הפעימות בתיבה השתנה

en: Lower Time Signature Changed
he: אורך הפעימות בתיבה השתנה

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: Time Signature Toolbar
he: סרגל הכלים של חתימת זמן

en: Time
he: זמן

en: Audio Position
he: מיקום האודיו

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
he: סרגל כלי &זמן

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
he: סרגל כלים %s של אודסיטי

en: Click and drag to resize toolbar
he: יש ללחוץ ולגרור כדי לשנות את גודל רצועת הכלים

en: Tools
he: כלים

en: Selection Tool
he: סרגל הבחירה

en: Envelope Tool
he: כלי המעטפת

en: Draw Tool
he: כלי ציור

en: Multi-Tool
he: כלי רב תכליתי

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
he: סרגל כלי ה&כלים

en: &Selection Tool
he: כלי ב&חירה

en: &Envelope Tool
he: כלי &מעטפת

en: &Draw Tool
he: כלי &ציור

en: &Multi Tool
he: כלים &שונים

en: &Previous Tool
he: ה&כלי הקודם

en: &Next Tool
he: הכלי ה&בא

en: Play-at-Speed
he: השמעה-במהירות

en: Play at selected speed
he: השמע במהירות שנבחרה

en: Playback Speed
he: מהירות השמעה

en: Play-at-Speed Once
he: השמעה-במהירות פעם אחת

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
he: סרגל כלי ה&שמעה-במהירות

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
he: ה&שמעה-במהירות

en: Play-at-Speed &Once
he: השמעה-במהירות פעם &אחת

en: Play C&ut Preview-at-Speed
he: השמעה-במהירות לפני ואחרי הק&טע הנבחר

en: Ad&just Playback Speed...
he: &כוון מהירות השמעה...

en: &Increase Playback Speed
he: מה&ר מהירות השמעה

en: &Decrease Playback Speed
he: הא&ט מהירות השמעה

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
he: גרור תווית. החזק את השיפט וגרור כדי להזיז את כל התוויות באותה הרצועה.

en: Drag one or more label boundaries.
he: גרור גבול תווית אחת או יותר.

en: Drag label boundary.
he: גרור גבול תווית.

en: Modified Label
he: תווית ששונתה

en: Label Edit
he: ערוך תווית

en: Click to edit label text
he: לחץ כדי לערוך הטקסט של התווית

en: &Font...
he: &גופן...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
he: גופן תוית הרצועה

en: Cu&t Label text
he: &גזור את טקסט של התווית

en: &Copy Label text
he: ה&עתק את הטקסט של התווית

en: &Delete Label
he: &מחק תווית

en: &Edit Label...
he: &ערוך תווית...

en: Deleted Label
he: תווית מחוקה

en: Edited labels
he: ערוך תווית

en: New label
he: תווית חדשה

en: Up &Octave
he: &עלה אוקטבה

en: Down Octa&ve
he: &רד אוקטבה

en: MIDI Device Info
he: מידע על התקני MIDI

en: &MIDI Device Info...
he: מידע על התקני &MIDI...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
he: לחץ כדי להגדיל אנכית. לחץ יחד עם שיפט כדי להקטין. גרור כדי לציין אזור זום.

en: Zoom Reset
he: איפוס זום

en: Shift-Right-Click
he: שיפט-לחצן ימני

en: Left-Click/Left-Drag
he: לחצן שמאלי/גרירה בלחצן שמאלי

en: Shift-Left-Click
he: שיפט-לחצן שמאלי

en: Click and drag to stretch selected region.
he: לחץ וגרור כדי למתוח את האזור הנבחר.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
he: מתח רצועת תווים

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
he: מתיחה

en: Click to open clip context menu.
he: פתיחת תפריט ההקשר של הקליפ.

en: Reset Clip Pitch
he: אפס את גובה הצליל של הקליפ

en: Not enough space
he: אין מספיק מקום

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
he: אין מספיק מקום כדי להרחיב את הקליפ למהירותו המקורית.

en: Reset Clip Speed
he: אפס את מהירות הקליפ

en: Click to reset clip pitch.
he: לחיצה לאיפוס גובה הצליל של הקליפ.

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
he: לחץ כדי לשנות את גובה הצליל, Cmd + לחיצה לאיפוס.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
he: לחץ כדי לשנות את גובה הצליל, קונטרול + לחיצה לאיפוס.

en: Click to reset clip speed.
he: לחיצה לאיפוס מהירות הקליפ.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
he: לחץ כדי לשנות את מהירות הקליפ, Cmd + לחיצה לאיפוס.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
he: לחץ כדי לשנות את מהירות הקליפ, Ctrl + לחיצה לאיפוס.

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
he: לחיצה ימנית כדי להרחיב, לחיצה ימנית כדי להסיר

en: Expanded Cut Line
he: קו חיתוך מורחב

en: Expand
he: לרווח

en: Removed Cut Line
he: הסר שורה שנגזרה

en: Pitch and Speed
he: גובה הצליל ומהירות

en: Clip Pitch
he: גובה הצליל של הקליפ

en: se&mitones:
he: &חצאי טונים:

en: &cents:
he: מאיות:

en: Clip Speed
he: מהירות הקליפ

en: &speed %:
he: &%מהירות:

en: General
he: כללי

en: &Optimize for Voice
he: בצע &אופטימיזציה לקול

en: Changed Speed
he: המהירות שונתה

en: Changed Pitch
he: גובה הצליל שונה

en: Click and drag to edit the samples
he: יש ללחוץ ולגרור כדי לערוך את הדגימות

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
he: כדי להשתמש בכלי ציור, יש לעשות זום התקרב עד שיהיה אפשר לראות את הדגימות הבודדות.

en: Moved Samples
he: דגימות שהועברו

en: Sample Edit
he: עריכת דגימה

en: Zoom to Fit
he: שינוי הזום להתאמה

en: Reset Zoom
he: אפס זום

en: &Spectrogram
he: &ספקטוגרמה

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
he: כדי לשנות את הגדרות הספקטרוגרם, הפסק כל
     השמעה או הקלטה תחילה.

en: Stop the Audio First
he: עצור את האודיו קודם כל

en: S&pectrogram Settings...
he: הגדרות ס&פקטוגרמה...

en: S&pectral
he: ס&פקטראלי

en: To&ggle Spectral Selection
he: &שנה מצב בחירה ספקטאלית

en: Next &Higher Peak Frequency
he: תדר השיא הרגעי הבא ה&גבוה יותר

en: Next &Lower Peak Frequency
he: תדר השיא הרגעי הבא ה&נמוך יותר

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
he: יש לגרור כדי לציין אזור זום. לחיצה ימנית לתפריט, וקונטרול+גלילה להגדלה.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
he: לחיצה ימנית לתפריט. וקונטרול+גלילה להגדלה.

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
he: לחץ וגרור בכדי לכוון גודל יחסי של רצועות סטריאו

en: Click and drag to rearrange sub-views
he: לחץ וגרור כדי לסדר מחדש תצוגות משנה

en: Rearrange sub-views
he: סדר מחדש של תצוגות משנה

en: Close sub-view
he: סגור תת-תפריט

en: Mute/Unmute Track
he: השתק/בטל השתקה של רצועה

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
he[0]: %s, %d מתוך %d מקטע
he[1]: %s, %d מתוך %d מקטעים
he[2]: %s, %d מתוך %d מקטעים

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust left trim by %.02f seconds
he: כוונון החיתוך השמאלי ב-%.02f שניות

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4s" is shown
en: Trim by %.02fs
he: חתוך %.02f שניות

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust right trim by %.02f seconds
he: כוונון החיתוך הימני ב-%.02f שניות

en: Click and drag to move clip boundary in time
he: כדי להזיז את הרצועה בזמן יש ללחוץ ולגרור

en: Click and drag to stretch clip
he: לחץ וגרור כדי למתוח קליפ

en: Split Clip
he: פצל מקטע

en: Join Clips
he: צרף קליפים

en: Rename Clip...
he: שנה שם של מקטע...

en: Pitch and Speed...
he: גובה הצליל ומהירות...

en: Render Pitch and Speed
he: עיבוד גובה צליל ומהירות

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Clip Speed to %.01f%%
he: מהירות קליפ שונתה ל-%.01f%%

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Speed to %.01f%%
he: מהירות שונתה ל-%.01f%%

en: Set Wave Clip Name
he: קבע שם למקטע

en: Click and drag to select text
he: יש ללחוץ ולגרור כדי לבחור טקסט

en: Modified Clip Name
he: שם מקטע שונה

en: Clip Name Edit
he: עריכת שם המקטע

en: Rendered time-stretched audio
he: עובדה מתיחת זמן לאודיו

en: Pitch Shift
he: הזזת גובה הצליל

en: Changed Pitch Shift
he: הזזת גובה הצליל שונתה

en: &Rename Clip...
he: שנה &שם של מקטע...

en: &Pitch and Speed...
he: &גובה הצליל ומהירות...

en: Render Pitch and &Speed
he: &עבד גובה צליל ומהירות

en: Pitch &Up
he: ה&גבר גובה צליל

en: Pitch &Down
he: ה&נמך גובה צליל

en: &Format
he: מ&בנה

en: Changing sample format
he: משנה מבנה דגימה

en: Processing...   0%%
he: מעבד....   0%%

en: Processing...   %i%%
he: מעבד...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
he: '%s' השתנה ל%s

en: Format Change
he: שנה פורמט

en: Rat&e
he: &קצב

en: 8000 Hz
he: הרץ 8000

en: 11025 Hz
he: 11025 הרץ

en: 16000 Hz
he: 16000 הרץ

en: 22050 Hz
he: 22050 הרץ

en: 44100 Hz
he: 44100 הרץ

en: 48000 Hz
he: 48000 הרץ

en: 88200 Hz
he: 88200 הרץ

en: 96000 Hz
he: 96000 הרץ

en: 176400 Hz
he: 176400 הרץ

en: 192000 Hz
he: 192000 הרץ

en: 352800 Hz
he: 352800 הרץ

en: 384000 Hz
he: 384000 הרץ

en: &Other...
he: קצב &אחר...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
he: '%s' הרץ את  %s שנה ל

en: Rate Change
he: שינוי קצב

en: Set Rate
he: קבע קצב

en: Ma&ke Stereo Track
he: צור רצועת &סטריאו

en: Swap Stereo &Channels
he: ה&חלף ערוצי סטריאו

en: Spl&it Stereo Track
he: &פצל ערוצי סטריאו

en: Split Stereo to Mo&no
he: פצל סטריאו ל&מונו

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
he: הרצועות שנעשה ניסיון למזג אותם לסטריאו מכילות קליפים
    במיקומים שונים, או קליפים לא תואמים באופן אחר. ממזגים אותם
    על ידי יצוא הערוצים.
    
    זה גורם להחלת האפקטים בזמן אמת על צורת הגל
    ולהסרת נתונים מוסתרים. בנוסף, הערוץ כולו
    יהפוך לקליפ אחד גדול.
    
    האם ברצונך להמשיך?

en: Combine mono to stereo
he: שלב מונו לסטריאו

en: Make Stereo
he: ייצר סטריאו

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
he: ערוצים ששוחלפו ב%s

en: Swap Channels
he: שחלף ערוצים

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
he: פצל ערוצי סטריאו '%s'

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
he: פצל ערוצי סטריאו למונו '%s'

en: Split to Mono
he: פצל למונו

en: Created new audio track
he: רצועת שמע חדשה נוצרה

en: Created new stereo audio track
he: רצועה סטריאופונית חדשה נוצרה

en: &Mono Track
he: רצועת &מונו

en: &Stereo Track
he: רצועת &סטריאו

note: i18n-hint dB abbreviates decibels
en: %+.1f dB
he: %+.1f דציבל

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
he: שמאל %.0f%%

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
he: ימין %.0f%%

en: Half Wave
he: חצי גל

en: Wa&veform
he: צורת &גל

en: &Wave Color
he: &צבע הגל

en: Instrument %i
he: כלי %i

en: WaveColor Change
he: שינוי צבע גל

en: Change Speed Limits
he: שינוי מגבלת מהירות

en: Change speed limit (%) to:
he: שינוי מגבלת מהירות (%) ל:

en: Lower Speed Limit
he: סף מהירות נמוכה

en: Upper Speed Limit
he: מהירות מרבית

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
he: מגבלת המהירות העליונה חייבת להיות גדולה ממגבלת המהירות התחתונה

en: Invalid Limits
he: מגבלות לא חוקיות

en: Set range to '%ld' - '%ld'
he: קבע תחום ל: '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
he: קבע תחום

en: Set time track display to linear
he: הצג זמן רצועה באופן ליניארי

en: Set Display
he: הגדר תצוגה

en: Set time track display to logarithmic
he: הצג זמן רצועה באופן לוגריתמי

en: Set time track interpolation to linear
he: הגדר אינטרפולציה זמן רצועה באופן ליניארי

en: Set Interpolation
he: הגדר אינטרפולציה

en: Set time track interpolation to logarithmic
he: הגדר אינטרפולציה זמן רצועה באופן לוגריתמי

en: &Linear scale
he: סולם &לינארי

en: L&ogarithmic scale
he: סולם לו&גריתמי

en: &Range...
he: קבע &טווח...

en: Logarithmic &Interpolation
he: &אינטרפולצייה לוגריתמית

en: Created new time track
he: רצועת זמן חדשה ייוצרה

en: &Time Track
he: רצועת &זמן

en: Right-click for menu.
he: לחיצה ימנית לתפריט.

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
he: גרור מקטעים כדי לשנות את מיקומם. החזק את השיפט וגרור כדי להזיז את כל המקטעים באותה הרצועה.

en: Add Mono Track
he: הוסף רצועת מונו

en: Add Stereo Track
he: הוסף רצועת סטריאו

en: Add Label Track
he: הוצסף רצועת תוויות

en: Export Audio...
he: ייצא שמע...

en: Erased selected area
he: אזור נבחר מחוק

en: Selected area using Brush Tool
he: אזור נבחר באמצעות כלי המברשת

en: Brush tool selection
he: בחירה באמצעות כלי מברשת

en: Re&name Track...
he: &שנה שם רצועה...

en: Move Track &Up
he: העבר רצועה למ&עלה

en: Move Track &Down
he: העבר רצועה למ&טה

en: Move Track to &Top
he: העבר רצועה ל&ראש

en: Move Track to &Bottom
he: הזז רצועה ל&תחתית

en: Set Track Name
he: קבע שם רצועה

en: Renamed '%s' to '%s'
he: '%s' במקום '%s'  משנה לשם

en: Name Change
he: שונו השמות

en: Click and drag to warp playback time
he: יש לבחור ולגרור כדי לעוות את זמן ההשמעה

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
he: יש ללחוץ ולגרור כדי לערוך את מעטפת המשרעת

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
he: מעטת מתואמת.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
he: &גרור

en: Scrubbing
he: גרירה

en: Seeking
he: דילוג

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
he: &סרגל גרירה

en: Playing at Speed
he: מנגן במהירות

en: Move mouse pointer to Seek
he: הזז מצביע כדי לדלג

en: Move mouse pointer to Scrub
he: הזז מצביע כדי לגרור

en: Scru&bbing
he: &גרירה

en: Scrub Bac&kwards
he: גרור &אחורה

en: Scrub For&wards
he: גרור &קדימה

en: Click and drag to move left selection boundary.
he: יש ללחוץ ולגרור כדי להזיז את קצה קטע הבחירה השמאלי.

en: Click and drag to move right selection boundary.
he: יש ללחוץ ולגרור כדי להזיז את קצה קטע הבחירה הימני.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
he: לחץ וגרור כדי להזיז את תדירות הבחירה התחתונה.

en: Click and drag to move top selection frequency.
he: לחץ וגרור כדי להעביר את תדירות הבחירה העליונה.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
he: לחץ וגרור כדי להעביר את תדר בחירת המרכז לשיא ספקטרלי.

en: Click and drag to move center selection frequency.
he: לחץ וגרור כדי להזיז את תדירות הבחירה במרכז.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
he: לחץ וגרור כדי להתאים את רוחב הפס של התדר.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
he: עריכה, העדפות...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
he: מצב ריבוי כלים: %s עבור העדפות עכבר ומקלדת.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
he: לחץ וגרור כדי להגדיר את רוחב הפס של התדר.

en: Click and drag to select audio
he: יש ללחוץ ולגרור כדי לבחור שמע

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
he: (הצמדה)

en: Click and drag to move a track in time
he: כדי להזיז את הרצועה בזמן יש ללחוץ ולגרור

en: Could not shift between tracks
he: לא ניתן לעבור בין רצועות

en: Moved clips to another track
he: העבר מקטע לרצועה אחרת

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
he: רצועות/קליפים הוזזו בזמן ימינה %.02f שניות

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
he: רצועות/קליפים הוזזו בזמן שמאלה %.02f שניות

en: Move Clip
he: הזזת קליפ

en: Collapse
he: קריסה

en: Delete Track
he: מחק רצועה

en: Open menu...
he: פתח תפריט...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
he: פקודה+לחיצה

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
he: קונטרל+לחיצה

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
he: %s כדי לבחור או לבטל את בחירת הרצועה. גרור למעלה או למטה כדי לשנות את סדר הרצועות.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
he: %s כדי לבחור רצועה או לבטל בחירה.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
he: העבר %s כלפי מעלה

en: Moved '%s' down
he: '%s' הועבר כלפי מטה

en: Move Track
he: העבר רצועה

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
he: לחץ כדי להתקרב (זום), שיפט-לחיצה כדי להתרחק

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
he: בכדי להקטין Shift גרור כדי להגדיל ולחיצת עכבר עם

en: Install Audacity 4
he: התקן את אודסיטי גרסה 4

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
he: אודסיטי 4 כבר כאן! מלא במאות שדרוגים
    שהופכים אותו למהיר וקל יותר לשימוש מאי פעם.

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
he: ההתקנה אינה משפיעה על אודסיטי 3, כך שההגדרות הקיימות שלך נותרות ללא שינוי.

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
he: גלו מה חדש בפירוט התכונות המלא שלנו.

en: No thanks
he: לא, תודה

en: Remind me later
he: הזכר לי מאוחר יותר

en: No Audacity 4 installer available for your platform.
he: אין התקנת אודסיטי 4 לפלטפורמה שלך.

en: Unable to create installer file. Please check write permissions.
he: לא ניתן ליצור קובץ התקנה. נא לבדוק הרשאות כתיבה.

en: Audacity update
he: עדכון של אודוסיטי

en: Downloading %s
he: מוריד %s

en: Download Error
he: שגיאת הורדה

en: Failed to download Audacity 4 installer. Please try again later.
he: הורדת ההתקנת של אודסיטי 4 נכשלה. יש לנסות שוב מאוחר יותר.

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
he: אין עדכונים זמינים

en: Check for Updates
he: חיפוש עדכונים

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
he: אם ברצונך לשנות את ההגדרות של עדכון אוטומטי, אפשר למצוא זאת ב-%s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
he: העדפות > תוכנה

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
he: שגיאה בחיפוש עדכון

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
he: לא ניתן להתחבר לשרת העדכונים של אודסיטי.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
he: נתוני העדכון נמצאו פגומים.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
he: שגיאה בהורדת עדכון

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
he: אין אפשרות לפתוח את הקישור להורדת אודסיטי.

note: i18n-hint: Window title of the app update notice dialog.
en: App updates & usage info
he: עדכוני תוכנה ודו"ח על השימוש בו

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
he: עדכונים

note: i18n-hint: The first paragraph of app update notice dialog.
en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
he: אודסיטי מודיעה לך כאשר ישנה גרסה חדשה להורדה.

note: i18n-hint: Subtitle of the app update notice dialog.
en: Usage info
he: דיווח של מידע מהשימוש בתוכנה

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can turn this off anytime in %s.
he: אפשר לכבות זאת בכל עת ב%s.

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can disable this anytime in %s.
he: אפשר לשנות זאת בכל עת ב%s.

en: View privacy policy
he: הצג את מדיניות הפרטיות

en: Disable UUID
he: השבת UUID

en: Accept && continue
he: קבל והמשך

en: &Remind me later
he: &הזכר לי מאוחר יותר

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
he: עדכן אודסיטי

en: Don't show this again at start up
he: אל תציג אזהרה זו שוב בזמן האתחול

[ctx: update dialog]
en: &Skip
he: &דלג

[ctx: update dialog]
en: &Install update
he: &התקן עדכון

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
he: אודסיטי %s זמין!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
he: יומן שינויים

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
he: קרא עוד ב-GitHub

en: (disabled)
he: (מושבת)

en: Press
he: לחץ

en: Button
he: כפתור

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
he: לחוץ

en: not pressed
he: לא לחוץ

en: &Clear
he: &נקה

en: Empty
he: ריק

en: Menu
he: תפריט

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
he: מד

en: Disable Silent Monitoring
he: הפסק ניטור שקט

en: Enable Silent Monitoring
he: הפעל ניטור שקט

en: Recording Meter Options
he: אפשרויות סרגל מדידת הקלטה

en: Playback Meter Options
he: אפשרויות סרגל מדידת שמע

en: Refresh Rate
he: קצב ריענון

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
he: קצבי ריענון גבוהים יגרמו לסרגל המדידה להציג שינויים תכופים יותר.
    קצב של 30 לשנייה או פחות ימנע בהכרח מסרגל המדידה להשפיע
    על איכות השמע במכונות חלשות.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
he: קצב העדכון של סרגל המדידה לשנייה [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
he: קצב העדכון של סרגל המדידה לשנייה [1-100]:

en: Meter Style
he: סגנון סרגל המדידה

en: Gradient
he: רגעי

en: Meter Type
he: סוג סרגל המדידה

en: Orientation
he: כיוון

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Horizontal
he: אופקי

en: Vertical
he: אנכי

en: Missing Plugins
he: תוספים חסרים

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
he: פרוייקט זה מכיל כמה אפקטים בזמן אמת שלא ניתן למצוא במערכת זו.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "Learn more"
en: The project may sound different than intended. %s
he: הפרוייקט עשוי להישמע שונה מהמתוכנן: %s

en: Learn more
he: למד עוד

en: (Use context menu to change format.)
he: (השתמש בתפריט ההקשר כדי לשנות מבנה.)

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
he: לא ניתן לכתוב קבצים בתיקיה: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
he: יש לבדוק שהספרייה קיימת, בעלת ההרשאות הנדרשות ושהכונן אינו מלא.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
he: אפשר לשנות את הספרייה ב%s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
he: העדפות > מילונים

en: Don't show this warning again
he: אל תציג אזהרה זו שוב

en: NaN
he: לא מספרי

en: Infinity
he: אינסוף

en: -Infinity
he: -אינסופי

en: Validation error
he: שגיאת אימות

en: Empty value
he: ערך ריק

en: Malformed number
he: מספר שגוי

en: Not in range %d to %d
he: ערך אינו בתחום של %d-%d

en: Value overflow
he: גלישת ערך

en: Too many decimal digits
he: יותר מדי ספרות דצימליות

en: Value not in range: %s to %s
he: הערך אינו בתחום: %s עד %s

en: Value must not be less than %s
he: הערך חייב להיות לא נמוך מ-%s

en: Value must not be greater than %s
he: הערך חייב להיות לא גבוה מ-%s

en: Shelf Filter
he: מסנן מדף

en: Steve Daulton
he: סטיב דאולטון

en: GNU General Public License v2.0
he: רישיון ציבורי כללי של GNU גרסה 2.0

en: Filter type
he: סוג מסנן

en: Low-shelf
he: מדף נמוך

en: High-shelf
he: מדף גבוה

en: Frequency (Hz)
he: &תדירות (הרץ)

en: Amount (dB)
he: כמות (דציבל)

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
he: שגיאה.~%התדר המוגדר הוא גבוה מדי עבור הרצועה שנבחרה.

en: Spectral Edit Multi Tool
he: כלים שונים לעריכה ספקטראלית

en: ~aPlease select frequencies.
he: ~aיש לבחור תדירויות.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
he: ~aרוחב הפס הוא אפס (העליון והתחתון~%~
                           שני התדרים הם ~a הרץ).~%~
                           יש לבחור טווח תדרים.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
he: ~aלא ניתן להחיל פרמטרים של מסנן Notch.~%~
                          יש לנסות להגדיל את גבולות התדר הנמוך~%~
                          או להקטין את 'רוחב' המסנן.

en: Error.~%
he: שגיאה.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
he: איקוולייזר פרמטרי לעריכה ספקטראלית

en: Gain (dB)
he: עוצמת כניסה (דציבל)

en: ~aLow frequency is undefined.
he: ~aתדירות נמוכה לא מוגדרת.

en: ~aHigh frequency is undefined.
he: ~aתדירות גבוהה לא מוגדרת.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
he: ~aתדירות מרכזית חייבת להיות גדולה מאפס הרץ.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
he: ~aבחירת התדר גבוהה מדי לקצב דגימת הרצועה.~%~
                            עבור הרצועה הנוכחית, הגדרת התדר הגבוה לא יכולה~%~
                            להיות גדולה יותר מ~a הרץ

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
he: ~aרוחב הפס הוא אפס (העליון והתחתון~%~
                             שני התדרים הם ~a הרץ).~%~
                             יש לבחור טווח תדרים.

en: Spectral Edit Shelves
he: "מדפים" לעריכה ספקטראלית

en: GNU General Public License v2.0 or later
he: רישיון ציבורי כללי של GNU גרסה 2.0 או מאוחרת יותר

en: Studio Fade Out
he: דעיכה הדרגתית מק&צועית

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
he: הבחירה קצרה מדי. ~% חייב להיות יותר משתי דגימות.

en: Adjustable Fade
he: הדרגתיות ברת כיוונון

en: Fade Type
he: &סוג הדרגתיות

en: Fade Up
he: עליה לינארית בהדרגה

en: Fade Down
he: ירידה לינארית בהדרגה

en: S-Curve Up
he: עליה חדה מלווה בירידה

en: S-Curve Down
he: ירידה חדה מלווה בעליה

en: Mid-fade Adjust (%)
he: התאמה של אמ&צע ההדרגתיות (%)

en: Start/End as
he: התחל/סיים ב&שינוי של

en: % of Original
he: אחוזים מהמקור

en: dB Gain
he: תוספת הגברה

en: Start (or end)
he: הת&חלה (או סיום)

en: End (or start)
he: ס&יום (או התחלה)

en: Handy Presets (override controls)
he: הגדרות &שימושיות קבועות מראש

en: None Selected
he: לא נבחר

en: Linear In
he: לינארי פנימה

en: Linear Out
he: לינארי החוצה

en: Exponential In
he: מעריכי פנימה

en: Exponential Out
he: מעריכי החוצה

en: Logarithmic In
he: לוגריתמי פנימה

en: Logarithmic Out
he: לוגריתמי החוצה

en: Rounded In
he: מעוגל פנימה

en: Rounded Out
he: מעוגל החוצה

en: Cosine In
he: קוסינוס פנימה

en: Cosine Out
he: קוסינוס החוצה

en: S-Curve In
he: עקומת S פנימה

en: S-Curve Out
he: עקומת S החוצה

en: Error~%~%
he: שגיאה~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
he: ~aערכי האחוזים אינם יכולים להיות שליליים.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
he: ~aערכי האחוזים אינם יכולים להיות יותר מ-1000%.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
he: ערכי ~a דציבל אינם יכולים להיות יותר מ-100+ דציבל.~%~%~
                                     רמז: 6 דציבל מכפיל את המשרעת~%~
                                     -6 דציבל מפחית בחצי את המשרעת.

en: Beat Finder
he: מוצא פעימות

en: Threshold Percentage
he: רמת הסף באחוזים

en: Clip Fix
he: תיקון קטימות

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
he: בנימין שוארץ וסטיב דאולטון

en: Threshold of Clipping (%)
he: ערך &סף של הקטימה (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
he: ה&נמך עוצמה כדי לאפשר שחזור שיאים רגעיים (הרץ)

en: Crossfade Clips
he: הדרגתיות מוצלבת למקטעים

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
he: שגיאה.~%בחירה לא חוקית.~%נבחרו יותר מ-2 קטעי אודיו.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
he: שגיאה.~%בחירה לא חוקית.~%קטע ריק בתחילת/סוף הבחירה.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
he: שגיאה.~%הדרגתיות מוצלבת למקטעים מתאפשרת רק לרצועה אחת.

en: Crossfade Tracks
he: הדרגתיות מוצלבת לרצועות

en: Fade TYPE
he: &סוג הדרגתיות

en: Constant Gain
he: שינוי קבוע לינארי

en: Constant Power 1
he: שינוי בחזקת קבוע 1

en: Constant Power 2
he: שינוי בחזקת קבוע 2

en: Custom Curve
he: עקומה מותאמת

en: Custom curve
he: &עקומה מותאמת אישית

en: Fade direction
he: &כיוון ההדרגתיות

en: Alternating Out / In
he: מתחלף פנימה / החוצה

en: Alternating In / Out
he: מתחלף החוצה / פנימה

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
he: שגיאה.~%יש לבחור שתי רצועות (או יותר) עבור הדרגתיות מוצלבת.

en: Delay
he: השהיה

en: Delay type
he: &סוג השהיה

en: Regular
he: רגילה

en: Bouncing Ball
he: &מופעים הולכים ומתקרבים

en: Reverse Bouncing Ball
he: מופעים הולכים ומתרחקים

en: Delay level per echo (dB)
he: השינוי ב&רמת קול לכל מופע חוזר (דציבל)

en: Delay time (seconds)
he: &זמן השהיה (שניות)

en: Pitch change effect
he: &אפקט שינוי הצליל

en: Pitch/Tempo
he: שינוי גובה צליל והקצב

en: Low-quality Pitch Shift
he: שנוי הצליל בקצב קבוע

en: High-quality Pitch Shift
he: שנוי הצליל באיכות גבוהה

en: Pitch change per echo (semitones)
he: שינוי ה&צליל לכל מופע חוזר (חצאי טונים)

en: Number of echoes
he: מספר &פעמים לחזרה

en: Allow duration to change
he: אפשר &להאריך את משך הזמן

en: Regular Interval Labels
he: תוויות במרווח סדיר

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
he: צור קבצים בהתבסס על

en: Number and Interval
he: מספרים ומרווחים

en: Number of Labels
he: מספר תוויות

en: Label Interval
he: מרווחים בין התוויות

en: Number of labels
he: מספר תוויות

en: Label interval (seconds)
he: מרווחים בין התוויות (שניות)

en: Length of label region (seconds)
he: אורך אזור התווית (שניות)

en: Adjust label interval to fit length
he: התאם את המרווח בין התוויות לאורך

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
he: שם התווית

en: Minimum number of digits in label
he: מספר הספרות המינימלי בתווית

en: None - Text Only
he: ללא - טקסט בלבד

en: 1 (Before Label)
he: 1 (לפני התווית)

en: 2 (Before Label)
he: 2 (לפני התווית)

en: 3 (Before Label)
he: 3 (לפני התווית)

en: 1 (After Label)
he: 1 (לאחר התווית)

en: 2 (After Label)
he: 2 (לאחר התווית)

en: 3 (After Label)
he: 3 (לאחר התווית)

en: Begin numbering from
he: התחל מספור מ

en: Message on completion
he: הודעה בגמר התהליך

en: Details
he: פרטים

en: Warnings only
he: אזהרות בלבד

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
he: שגיאה: אין מספיק מקום ליצירת תוויות.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
he: אזהרה: תוויות תחום חופפות.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
he: תוויות אזור

en: point labels
he: תוויות נקודתיות

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
he: ~a~a ~a במרווח של of ~a שניות.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
he: ~aאורך האזור = ~a שניות.

en: High-Pass Filter
he: מסנן תדירויות נמוכות

en: Dominic Mazzoni
he: מסנני תדירויות של דומיניק מזוני

en: Roll-off (dB per octave)
he: ה&נחתה (דציבלים לאוקטבה)

en: 6 dB
he: 6 דציבלים

en: 12 dB
he: 12 דציבלים

en: 24 dB
he: 24 דציבלים

en: 36 dB
he: 36 דציבלים

en: 48 dB
he: 48 דציבלים

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
he: התדירות חייבת להיות לפחות 0.1 הרץ.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
he: שגיאה:~%~%תדירות (~a הרץ) גבוהה מדי עבור קצב דגימת הרצועה.~%~%~
                     קצב דגימת הרצועה הוא ~a הרץ~%~
                     התדר חייב להיות קטן מ~a הרץ.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
he: תן תוויות לשמע

en: Threshold level (dB)
he: רמת &סף (דציבל)

en: Threshold measurement
he: &אופן מדידת רמת הסף

en: Peak level
he: רמת השיאים

en: Average level
he: ממוצע

en: RMS level
he: רמת RMS

en: Minimum silence duration
he: משך זמן &שקט מינימלי

en: Minimum label interval
he: &מרחק מינימלי בין התוויות

en: Label type
he: סו&ג התוויות

en: Point before sound
he: בנקודת ההתחלה של הקול שזוהה

en: Point after sound
he: בנקודת הסיום של הקול שזוהה

en: Region around sounds
he: האזור התוחם את הקול שזוהה

en: Region between sounds
he: האזור בין הקולות שזוהו

en: Maximum leading silence
he: שקט הת&חלתי מקסימלי

en: Maximum trailing silence
he: שקט סו&פי מקסימלי

en: Sound ##1
he: קול ##1

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
he: זוהו קטעים שקטים רבים מדי .~%רק עשרת אלפים התוויות הראשונות נוספו.

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
he: לא נמצא שמע..~%~
                     נסה להוריד את 'רמת סף (דציבל)'.

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
he: תיוג אזורים בין צלילים דורש ~%~
    לפחות שני צלילים.~%~
    רק צליל אחד זוהה.

en: Legacy Limiter
he: מגביל עוצמה מסורתי

en: Soft Limit
he: הגבלה עדינה

en: Hard Limit
he: הגבלה קשיחה

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
he: חיתוך עדין

en: Hard Clip
he: חיתוך קשיח

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
he: עוצמת הכניסה (דציבל)
    לערוץ המונו/ה&שמאלי

en: Input Gain (dB)
    Right channel
he: עוצמת הכניסה (דציבל)
    לערוץ ה&ימני

en: Limit to (dB)
he: ה&גבל עד (דציבל):

en: Hold (ms)
he: מהירות השהייה (מילישניות)

en: Apply Make-up Gain
he: הוספת הגברה ל&פיצוי

en: Low-Pass Filter
he: מסנן תדירויות גבוהות

en: Noise Gate
he: מחסום לרעשים

en: Select Function
he: בחר &פעולה

en: Gate
he: הפעל את המחסום

en: Analyze Noise Level
he: נתח את רמת הרעש

en: Stereo Linking
he: קי&שור הסטריאו

en: Link Stereo Tracks
he: קשר את רצועות הסטריאו

en: Don't Link Stereo
he: אל תקשר רצועות סטריאו

en: Gate threshold (dB)
he: רמת ה&סף של המחסום (דציבל)

en: Gate frequencies above (kHz)
he: הפעל את שער לתדירויות מ&על (קילו הרץ)

en: Level reduction (dB)
he: רמת ה&נמכה (דציבל)

en: Attack (ms)
he: מהירות &כניסה לעבודה(במילישניות)

en: Decay (ms)
he: מהירות &דעיכה (במילישניות)

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
he: שגיאה.~%~
                                 תדרי סף מעל: ~s קילו הרץ הם~%~
                                 גבוהים מדי עבור הרצועה שנבחרה.~%~
                                 יש להגדיר זאת מתחת ל-~a קילוהרץ.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
he: שגיאה.~%~
                                לא נבחר מספיק אודיו.~%~
                                יש לעשות בחירה ארוכה מ-~a מילישניות.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
he: רמת השיאים הרגעיים מבוססת על ~a השניות הראשונות ~a דציבל~%~
                   רמת סף מוצעת ~a דציבל.

en: Notch Filter
he: מסנן פס צר

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
he: סטיב דאולטון וביל וארי

en: Q (higher value reduces width)
he: Q (ערך גבוה יותר מ&פחית את רוחב הפס)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
he: שגיאה:~%~%התדירות (~a הרץ) גבוהה מדי עבור קצב דגימת הרצועה.~%~%~
                   קצב דגימת הרצועה הוא ~a הרץ~%~
                   התדר חייב להיות פחות מ-~a הרץ.

en: Nyquist Plugin Installer
he: התקן את תוסף Nyquist

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
he: בחר קובץ/קבצים להתקין

en: Plug-in
he: תוסף

en: Lisp file
he: קובץ Lisp

en: HTML file
he: קובץ HTML

en: Text file
he: קובץ טקסט

en: All supported
he: כל סוגי הקבצים הנתמכים

en: Allow overwriting
he: אפשר החלפה

en: Disallow
he: אסור

en: Allow
he: הרשה

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
he: בוצע בהצלחה.~%הקבצים נכתבו אל:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
he: אזהרה.~%העתקת חלק מהקבצים נכשלה:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
he: תוספים מותקנים.~%(השתמש במנהל התוספים כדי להפעיל אפקטים):

en: Plug-ins updated:
he: תוספים שעודכנו:

en: Files copied to plug-ins folder:
he: הקבצים הועתקו לתיקיית התוספים:

en: Not found or cannot be read:
he: לא נמצא או לא ניתן לקריאה:

en: Unsupported file type:
he: סוג קובץ בלתי נתמך:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
he: הקבצים כבר מותקנים ('אפשר החלפה' מושבת):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
he: לא ניתן לכתוב לתיקיית תוספים:

en: Error.~%No file selected.
he: שגיאה.~%לא נבחר קובץ.

en: Pluck
he: פריטה

en: David R.Sky
he: דיויד ר. סקיי

en: Pluck MIDI pitch
he: &גובה צליל מידי

en: Fade-out type
he: סוג &דעיכה

en: Abrupt
he: פתאומית

en: Gradual
he: הדרגתית

en: Duration (60s max)
he: &משך זמן (מקסימום: 60)

en: Rhythm Track
he: רצועת מקצב

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
he: דומיניק מזוני, דיויד ר. סקיי וסטיב דאולטון

en: Tempo (bpm)
he: קצב (&פעימות בדקה)

en: 30 - 300 beats/minute
he: 30-300 פעימות בדקה

en: Beats per bar
he: &מספר פעימות לתיבה

en: 1 - 20 beats/measure
he: 1-20 פעימות

en: Swing amount
he: כמות &שינוי

en: +/- 1
he: 1 +/-

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
he: הגדר את "מספר הבתים" לאפס כדי להפעיל את "אורך רצועת המקצב".

en: Number of bars
he: מספר ה&בתים

en: 1 - 1000 bars
he: 1-1000 בתים

en: Rhythm track duration
he: &אורך רצועת המקצב

en: Used if 'Number of bars' = 0
he: בשימוש אם "מספר הבתים" שווה ל-0

en: Start time offset
he: היסט זמן הה&תחלה

en: Silence before first beat
he: אורך השקט שלפני הפעימה הראשונה

en: Beat sound
he: בחירת &סוג הפעימה

en: Metronome Tick
he: תקתוק מטרונום

en: Ping (short)
he: פינג (קצר)

en: Ping (long)
he: פינג (ארוך)

en: Cowbell
he: פעמון פרה

en: Resonant Noise
he: שקשוק מהדהד

en: Noise Click
he: קליק של רעש

en: Drip (short)
he: טפטוף (קצר)

en: Drip (long)
he: טפטוף (ארוך)

en: MIDI pitch of strong beat
he: גובה צליל המידי של הפעימה הח&זקה

en: 18 - 116
he: 18-116

en: MIDI pitch of weak beat
he: גובה צליל המידי של הפעימה הח&לשה

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
he: הגדר 'מספר בתים' או את~%~
                        משך הזמן של 'רצועת המקצב' להיות גדולים אפס.

en: Risset Drum
he: צליל תוף מציאותי

en: Steven Jones
he: סטיבן ג'ונס

en: Decay (seconds)
he: מהירות דעיכה (בשניות)

en: Center frequency of noise (Hz)
he: תדירות &מרכזית של הקול הנוסף (הרץ)

en: Width of noise band (Hz)
he: רו&חב של הקול הנוסף  (הרץ)

en: Amount of noise in mix (percent)
he: כמות הקול ה&נוסף (אחוזים)

en: Amplitude (0 - 1)
he: &עוצמה (0-1)

en: Sample Data Export
he: ייצוא דגימות

en: Limit output to first
he: הגבל את הפלט לפתיחה של

en: Measurement scale
he: סולם מדידה

en: Export data to
he: ייצא מיד אל

en: CSV files
he: קבצי CSV

en: HTML files
he: קבצי HTML

en: Index (text files only)
he: מפתח (לקבצי טקסט בלבד)

en: Sample Count
he: מספר דגימה

en: Time Indexed
he: זמן ממופתח

en: Include header information
he: כלול טורים

en: Minimal
he: מינימלי

en: Optional header text
he: טקסט כותרת אופציונאלי

en: Channel layout for stereo
he: סדר בפלט של ערוצי סטריאו

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
he: ימין ושמאל באותה שורה

en: Alternate Lines
he: בשורות נפרדות

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
he: ערוץ שמאלי קודם

en: Show messages
he: הצג הודעות

en: Errors Only
he: שגיאות בלבד

note: i18n-hint abbreviates negative infinity
en: [-inf]
he: [-אינסוף]

en: Left Channel.~%~%
he: ערוץ שמאלי:~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
he: ~%~%ערוץ ימני:~%~%

en: ~aData written to:~%~a
he: ~aהמידע נכתב אל הקובץ:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
he: קצב דגימה: ~a הרץ.  ערכי דגימה בסולם של ~a.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
he: ~a   ~a~%~aקצב דגימה: ~a הרץ.~%אורך שעובד: ~a דגימות ~a שניות.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
he: ~a   ~a~%~aקצב דגימה: ~a הרץ. ערכי דגימה בסולם ~a.~%~
                         עובדו: ~a דגימות ~a שניות.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
he: ~a~%קצב דגימה: ~a הרץ. ערכי דגימה בסולם ~a. ~a.~%~aאורך שעובד: ~a ~
                      דגימות, ~a שניות.~%עוצמת שיא: ~a (לינארי) ~a דציבל.  RMS ללא משקל: ~a דציבל.~%~
                      היסט מהאפס: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
he: ~a לניארי, ~a דציבל.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
he: שמאל: ~a לינארי, ~a דציבל | ימין: ~a לינארי, ~a דציבל.

en: ~a samples.
he: ~a דגימות.

en: ~a seconds.
he: ~a שניות.

en: Audio data analysis:
he: ניתוח מידע האודיו:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
he: <b>קצב דגימה:</b> &nbsp;&nbsp;~a הרץ.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
he: <b>עוצמת שיא:</b> &nbsp;&nbsp;~a (לינארי) &nbsp;&nbsp;~a דציבל.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
he: <b>RMS</b> (ללא משקל): &nbsp;&nbsp;~a דציבל.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
he: <b>סטיה מהאפס:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
he: ~a לינארי, &nbsp;&nbsp;~a דציבל.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
he: שמאל: ~a לינארי, ~a דציבל | ימין: ~a לינארי, &nbsp;&nbsp;~a דציבל.

en: sample data
he: נתונים לדוגמה

en: Sample #
he: דגימה #

en: Value (linear)
he: ערך (לינארי)

en: Value (dB)
he: ערך (דציבל)

en: audio sample value analysis
he: ניתוח ערך דגימת אודיו

en: Left (linear)
he: שמאל (לינארי)

en: Right (linear)
he: ימין (לינארי)

en: Left (dB)
he: שמאל (דציבל)

en: Right (dB)
he: ימין (דציבל)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
he: מיוצר עם <span>Sample Data Export</span> עבור
    <a href="~a">אודסיטי</a> מאת סטיב
    דאולטון

en: linear
he: לינארי

en: 2 channels (stereo)
he: 2 ערוצים (סטריאו)

en: 1 channel (mono)
he: ערוץ 1 (מונו)

en: One column per channel.~%
he: עמודה אחת לכל ערוץ.~%

en: One row per channel.~%
he: שורה אחת לכל ערוץ.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
he: ערוץ שמאלי ולאחריו ערוך ימני באותה שורה.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
he: ערוץ שמאלי וימני בשורות נפרדות:~%

en: Left channel first then right channel.~%
he: קודם ערוץ שמאלי ולאחריו ימני.~%

en: Unspecified channel order
he: סדר הערוצים אינו מוגדר

en: Error.~%"~a" cannot be written.
he: שגיאה.~%"~a" אינו כתיב.

en: Sample Data Import
he: ייבוא דגימות

en: Select file
he: בחר קובץ

en: Invalid data handling
he: טיפול במידע שגוי

en: Throw Error
he: הצג שגיאה וסיים

en: Read as Zero
he: קרא כאפס (שקט)

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
he: שגיאה~%~
                            לא ניתן היה לפתוח את '~a'.~%~
                            יש לבדוק שהקובץ קיים.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
he: שגיאה:~%~
                  הקובץ חייב להכיל רק טקסט ASCII רגיל.~%~
                  (בית לא חוקי '~a' בית מספר: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
he: שגיאה~%~
                  הנתונים חייבים להכיל מספרים בטקסט ASCII פשוט.~%~
                  '~a' אינו ערך מספרי.

en: Error.~%Unable to open file
he: שגיאה.~%לא ניתן לפתוח את הקובץ

en: Spectral Delete
he: מחיקה ספקטראלית

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
he: שגיאה.~%קצב דגימה של רצועה הנמוך מ-100 הרץ אינו נתמך.

en: Tremolo
he: טרמולו - הוסף רטט

en: Waveform type
he: &סוג הגל

en: Triangle
he: משולש

en: Inverse Sawtooth
he: שן מסור הפוך

en: Starting phase (degrees)
he: &שלב התחלה (מעלות)

en: Wet level (percent)
he: רמת "&ריטבות" (%)

en: Vocoder
he: מקודד קול

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
he: אדגר RFT וסיב דאולטון

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
he: &מרחק (1-20, ברירת מחדל = 20)

en: Output choice
he: בחירת &ערוצי הפלט

en: Both Channels
he: שני ערוצים

en: Right Only
he: ערוץ ימני בלבד

en: Number of vocoder bands
he: מ&ספר קבוצות קול

en: Amplitude of carrier wave (percent)
he: עוצמת גל &נושא (%)

en: Amplitude of white noise (percent)
he: עוצמת רעש "&לבן" (%)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
he: עו&צמת קליקים (%)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
he: &תדירות הקליקים (הרץ)

en: Error.~%No modulation carrier.
he: שגיאה.~%אין שידור.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
he: רמת &שמע ודחיסה

note: Effects menu group name
en: Fading
he: &הדרגתיות

en: Pitch and Tempo
he: גובה צליל וקצב

en: EQ and Filters
he: אקולייזרים ומסננים

en: Noise Removal and Repair
he: הסרת רעש ותיקונים

en: Delay and Reverb
he: השהיה והדהוד

en: Distortion and Modulation
he: עיוות וויסות

note: Effects menu group name
en: Special
he: מיוחדים

en: Vocal Reduction and Isolation
he: צמצום ובידוד של שירה

en: Vocal Remover
he: מסיר שירה

en: Spectral Tools
he: כלים ספקטראליים

en: Legacy
he: אפקטים מסורתיים
