audacity 3.7.8 - en to is translation catalogue (254 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
is: Ekki var hægt að hlaða þessari viðbót.
    Henni gæti hafa verið eytt.

en: Plugin Error
is: Viðbótarvilla

en: Applied effect: %s
is: Notaði brellu: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
is: Nota aftur %s

en: No devices found
is: Engin tæki fundust

en: Device info unavailable for: %d
is: Upplýsingar um tækið eru ekki tiltækar fyrir: %d

en: Device ID: %d
is: Auðkenni tækis: %d

en: Device name: %s
is: Heiti tækis: %s

en: Host name: %s
is: Heiti hýsis: %s

en: Recording channels: %d
is: Upptökurásir: %d

en: Unable to open Portmixer
is: Ekki tókst að opna Portmixer

en: Could not find any audio devices.
is: Engin hljóðtæki fundust.

en: You will not be able to play or record audio.
is: Þú munt ekki geta spilað eða tekið upp hljóð.

en: Error: %s
is: Villa: %s

en: Error Initializing Audio
is: Villa kom upp við að frumstilla hljómflutning

en: Audacity Audio
is: Audacity-hljómflutningur

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
is: Villa kom upp við að opna upptökutæki.
    Villukóði: %s

en: Error
is: Villa

en: Out of memory!
is: Minni er fullt!

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
is: ekki tiltækt

en: Couldn't open "%s"
is: Ekki tókst að opna "%s"

en: The Audacity Team
is: Audacity-teymið

en: Could not find component
is: Íhlutur fannst ekki

en: Could not initialize component
is: Ekki tókst að frumstilla íhlut

en: XML data is empty after conversion
is: XML-gögnin eru auð eftir umbreytingu

en: Message
is: Skilaboð

en: Amplify
is: Magna

en: Auto Duck
is: Sjálfvirk kaffæring

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
is: Minnkar (kaffærir) hljóðstyrk eins eða fleiri tónbanda þegar hljóðstyrkur tiltekinnar „viðmiðunar“-tónbands nær ákveðnu stigi

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
is: Þú valdir hljóðband sem ekki inniheldur hljóð. Einungis er hægt að nota sjálfvirka kaffæringu til þess að vinna úr hljóðböndum.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
is: Notkun sjálfvirkrar kaffæringar krefst viðmiðunarhljóðbands sem þarf að vera fyrir neðan þau hljóðbönd sem eru valin.

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
is: Gengur frá tímalengdu hljóði viðmiðunarhljóðbands

en: Bass and Treble
is: Lág- og hátíðni

en: Simple tone control effect
is: Einföld tónstýringarbrella

en: Change Pitch
is: Stilla tónhæð

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
is: Hefur áhrif á tónhæð hljóðbands án þess að hafa áhrif á flutningshraða þess

en: High Quality Pitch Change
is: Úrvalstónhæðarstilling

en: Change Speed and Pitch
is: Stilla hraða og tónhæð

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
is: Stillir hraða hljóðbands, auk þess að hafa áhrif á tónhæð þess

en: Change Tempo
is: Stilla flutningshraða

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
is: Stillir flutningshraða afmörkunar án þess að hafa áhrif á tónhæð hennar

en: High Quality Tempo Change
is: Úrvalsflutningshraðastilling

en: Click Removal
is: Klikkfjarlæging

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
is: Klikkfjarlæging er ætluð til þess að fjarlægja klikkhljóð á hljóðbandi

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
is: Reiknirit virkar ekki á þetta hljóð. Ekkert breyttist.

en: Selection must be larger than %d samples.
is: Afmörkun skal vera stærri en %d bútar.

en: You can only measure one track at a time.
is: Þú getur aðeins mælt eitt hljóðband í einu.

en: Please select an audio track.
is: Gerðu svo vel að velja hljóðband.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
is: Hljóðsafmörkunin er ógild.
    Vinsamlegast gættu þess að hljóð sé valið.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
is: Ekkert til að mæla.
    Gerðu svo vel að afmarka bút úr hljóðbandi.

en: Hard Clipping
is: Harðskerðing

en: Soft Clipping
is: Léttskerðing

en: Soft Overdrive
is: Léttyfirgnæfing

en: Medium Overdrive
is: Miðlungsyfirgnæfing

en: Hard Overdrive
is: Harðyfirgnæfing

en: Cubic Curve (odd harmonics)
is: Verpilsbugða (oddatalna-hljómfræði)

en: Even Harmonics
is: Sléttra talna-hljómfræði

en: Expand and Compress
is: Þenja út og þjappa saman

en: Leveller
is: Slétting

en: Rectifier Distortion
is: Afriðunarhrif

en: Hard Limiter 1413
is: Stranglegur takmarkari 1413

en: Fuzz Box
is: Loðkassi

en: Walkie-talkie
is: Talstöð

en: Distortion
is: Afskræming

en: DTMF Tones
is: Tónval

en: Echo
is: Bergmál

en: Equalization
is: Tónjafnari

en: 100Hz Rumble
is: 100Hz urg

en: AM Radio
is: Styrkmótunarbylgjur

en: Bass Boost
is: Lágtíðnihækkun

en: Bass Cut
is: Lágtíðnihækkun

en: Telephone
is: Símtæki

en: Treble Boost
is: Hátíðnihækkun

en: Treble Cut
is: Hátíðnilækkun

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
is: ónafngreint

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
is: Bezier-fjaðurbrúun

en: Cosine
is: Kósínus

en: Cubic
is: Verpill

en: Fade In
is: Vaxandi skýrleiki

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
is: Setur línuréttan vaxandi skýrleika á valið hljóð

en: Fade Out
is: Minnkandi skýrleiki

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
is: Setur línuréttan minnkandi skýrleika á valið hljóð

en: Find Clipping
is: Finna skerðingu

en: Creates labels where clipping is detected
is: Merkir þar sem skerðing greinist

en: Clipping
is: Skerðing

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
is: %lld af %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
is: Það er ekki nægilegt pláss til þess að mynda hljóðið

en: Invert
is: Hvolfa

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
is: Snýr hljóðbrotunum á hvolf, og þar með umpólar þau

en: Legacy Compressor
is: Fornþjappari

en: Compresses the dynamic range of audio
is: Þjappar saman heyrnarsviði hljómflutnings

en: Loudness Normalization
is: Hávaðastöðlun

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
is: Hvítt

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
is: Bleikt

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
is: Rautt

en: Noise
is: Háreysti

en: Old
is: Eldra

en: Noise Reduction
is: Hávaðaminnkun

en: Normalize
is: Staðla

en: Repair
is: Græða

en: Repeat
is: Endurtaka

en: Repeats the selection the specified number of times
is: Endurtekur afmörkunina tiltekinn fjölda sinnum

en: Reverb
is: Endurómun

en: Reverse
is: Umsnúa

en: Reverses the selected audio
is: Snúir völdu hljóðbrotinu við

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
is: Þögn

en: Stereo To Mono
is: Tvírása yfir í einrása

[ctx: waveform]
en: Triangle
is: Þríhyrningur

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
is: Skrá fannst ekki

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
is: Bassagítar

en: Built-in
is: Innbyggt

en: Applying %s...
is: Kemur á %s...

en: Mix and Render
is: Hljóðblanda og ganga frá

en: Mixing and rendering tracks
is: Hljóðblöndun og frágangur hljóðbanda

en: Internal Error
is: Innri villa

en: Rectangular
is: Rétthyrningslaga

en: File Error
is: Skráarvilla

en: All files
is: Allar skrár

en: Text files
is: Textaskrár

en: XML files
is: XML-skrár

en: Warning
is: Aðvörun

en: Export
is: Flytja út

en: WebVTT file
is: WebVTT-skrá

en: None
is: Ekkert

en: Rectangle
is: Rétthyrningur

[ctx: dither]
en: Triangle
is: Þríhyrningur

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Plug-in already exists
is: Viðbót er nú þegar til staðar

en: Failed to register:
    %s
is: Ekki tókst að skrá:
    %s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
is: sekúndur

en: plug-in
is: viðbót

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
is: Aðgangsheimild hafnað

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
is: Heimild hafnað

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
is: Ekki notað

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
is: Óþekkt villa

en: Unable to determine
is: Ómögulegt að ákvarða

en: %s bytes
is: %s bæti

en: Simplified
is: Einfaldað

en: System
is: Kerfisbundið

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
is: Sígilt

en: Dark
is: Dökkt

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
is: Mikil birtuskil

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
is: Ljóst

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
is: Sérsniðið

en: Confirm
is: Samþykkja

en: Frequencies
is: Tíðnir

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
is: Allar skýrslur eru nafnlausar. Sjá %s fyrir nánari upplýsingar.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
is: friðhelgisstefnu okkar

en: Problem details
is: Upplýsingar um vandamálið

en: Comments
is: Athugasemdir

en: Backwards
is: Aftur á bak

en: Forwards
is: Áfram

note: i18n-hint verb
en: Close
is: Loka

en: Help on the Internet
is: Hjálp á netinu

en: Local
is: Staðbundið

en: From Internet
is: Netleiðis

en: Welcome!
is: Velkomin!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
is: Brenna á geisladisk

en: No Local Help
is: Engin netlaus hjálp

en: Audacity Log
is: Audacity-atburðaskrá

en: Show Log for Details
is: Sýna atriðaskrá fyrir upplýsingar

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
is: Í lagi

en: Stop
is: Stöðva

en: Cancel
is: Hætta við

en: Are you sure you wish to cancel?
is: Ertu viss um að þú viljir hætta við?

en: Confirm Cancel
is: Staðfesta að hætta við

en: Are you sure you wish to stop?
is: Ertu viss um að þú viljir stöðva?

en: Confirm Stop
is: Staðfesta að stöðva

en: Are you sure you wish to close?
is: Ertu viss um að þú viljir loka?

en: Confirm Close
is: Staðfesta að loka

en: Don't ask me again
is: Ekki spyrja aftur

en: File Dialog
is: Skráargluggi

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
is: Keyrsluskrár

en: Command Output
is: Skipanaúttak

en: Bit Rate
is: Bitahraði

en: Quality (kbps)
is: Gæði (kbps)

en: Compression
is: Þjöppun

en: Off
is: Óvirkt

en: On
is: Virkt

en: Application
is: Forrit

en: Low Delay
is: Lítil seinkun

en: Cutoff
is: Afmörkun

en: Current Format:
is: Núverandi snið

en: Current Codec:
is: Núverandi víxlþjappari:

en: Invalid sample rate
is: Ógild hljóðtökutíðni

en: Estimate
is: Áætlun

en: Language:
is: Tungumál:

en: Quality:
is: Gæði:

en: Success
is: Tókst

note: i18n-hint noun
en: Output
is: Úttak

en: Open
is: Opna

en: Save
is: Vista

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
is: Hreinsa

en: Next
is: Næst

en: Success!
is: Tókst!

en: Done
is: Lokið

en: Fade Ends
is: Skýrleikaumskiptum lýkur

note: i18n-hint: title of the Volume slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Volume slider, used to adjust the volume
en: Volume
is: Hljóðstyrkur

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Year
is: Ártal

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
is: Lengd

en: Delete
is: Eyða

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
is: Hækkar eða lækkar hljóðstyrk hljóðsins sem er valið

en: Preview not available
is: Forskoðun ekki tiltæk

en: Presets
is: Sniðmát

en: Bass (dB):
is: Lágtíðni (dB):

en: Bass
is: Lágtíðni

en: &Use high quality stretching (slow)
is: &Nota úrvalsteygingu (hægfara)

en: Threshold
is: Þröskuldur

en: Input
is: Inntak

en: Ratio
is: Hlutfall

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
is: Þögn

en: Waveform
is: Bylgjulögun

en: Pause
is: Gera hlé

en: Play
is: Spila

en: Tempo
is: Flutningshraði

en: Automatic
is: Sjálfvirkt

en: Studio Fade Out
is: Minnkandi skýrleiki hljóðklefa

en: Adjustable Fade
is: Breytileg skýrleikaumskipti

en: Fade Type
is: Tegund skýrleikaumskipta

en: Start/End as
is: Byrja/enda á

en: Linear In
is: Línurétt vaxandi

en: Linear Out
is: Línurétt minnkandi

en: Beat Finder
is: Slagaleitari

en: Delay
is: Bið

en: Delay type
is: Tegund biðs

en: Regular
is: Venjulegt

en: Bouncing Ball
is: Skoppandi bolti

en: Reverse Bouncing Ball
is: Öfugur skoppandi bolti

en: Pitch/Tempo
is: Tónhæð/Flutningshraði

en: Number of echoes
is: Fjöldi bergmála

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
is: Texti merkis

en: None - Text Only
is: Ekkert - texti eingöngu

en: Message on completion
is: Skilaboð þegar lokið er

en: Details
is: Nánar

en: Warnings only
is: Viðvaranir eingöngu

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
is: Merkja hljóð

en: Threshold level (dB)
is: Þröskuldsstig (dB)

en: Threshold measurement
is: Þröskuldsmæling

en: Peak level
is: Hámarksstig

en: Average level
is: Meðalstig

en: RMS level
is: Ferningsmeðaltal

en: Minimum silence duration
is: Lágmarksþagnarlengd

en: Sound ##1
is: Hljóð ##1

en: Plug-in
is: Viðbót

en: HTML file
is: HTML-skrá

en: Disallow
is: Ógilda

en: Allow
is: Gilda

en: Plug-ins updated:
is: Viðbætur uppfærðar:

en: Unsupported file type:
is: Óstudd skráartegund:

en: 30 - 300 beats/minute
is: 30 - 300 slög/mínútu

en: Beats per bar
is: Slög á strik

en: Triangle
is: Þríhyrningur
