audacity 3.7.8 - en to it translation catalogue (4230 entries)

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
it: Non è stato possibile caricare questa estensione.
    Potrebbe essere stata eliminata.

en: Plugin Error
it: Errore estensione

en: Applied effect: %s
it: Effetto applicato: %s

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
it: Ripeti %s

en: Stream is active ... unable to gather information.
it: Il flusso è attivo... impossibile raccogliere informazioni.

en: Default recording device number: %d
it: Numero dispositivo di registrazione predefinito: %d

en: Default playback device number: %d
it: Numero dispositivo di riproduzione predefinito: %d

en: No devices found
it: Nessun dispositivo trovato

en: Device info unavailable for: %d
it: Informazioni sul dispositivo non disponibili per: %d

en: Device ID: %d
it: ID dispositivo: %d

en: Device name: %s
it: Nome dispositivo: %s

en: Host name: %s
it: Nome host: %s

en: Recording channels: %d
it: Canali di registrazione: %d

en: Playback channels: %d
it: Canali di riproduzione: %d

en: Low Recording Latency: %g
it: Latenza registrazione inferiore: %g

en: Low Playback Latency: %g
it: Latenza riproduzione inferiore: %g

en: High Recording Latency: %g
it: Latenza registrazione superiore: %g

en: High Playback Latency: %g
it: Latenza riproduzione superiore: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Playback Rates:
it: Velocità di riproduzione supportate:

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Capture Rates:
it: Velocità di acquisizione supportate:

en: Selected recording device: %d - %s
it: Dispositivo di registrazione selezionato: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
it: Nessun dispositivo di registrazione trovato per '%s'.

en: Selected playback device: %d - %s
it: Dispositivo di riproduzione selezionato: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
it: Nessun dispositivo di riproduzione trovato per '%s'.

en: Supported Rates:
it: Frequenze supportate:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
it: Impossibile verificare le frequenze di campionamento reciproche senza entrambi i dispositivi.

en: Received %d while opening devices
it: Ricevuto %d durante l'apertura dei dispositivi

en: Unable to open Portmixer
it: Non è stato possibile aprire Portmixer

en: Available mixers:
it: Mixer disponibili:

en: Available recording sources:
it: Fonti di registrazione disponibili:

en: Available playback volumes:
it: Volumi di riproduzione disponibili:

en: Recording volume is emulated
it: Il volume di registrazione è simulato

en: Recording volume is native
it: Il volume di registrazione è nativo

en: Could not find any audio devices.
it: Nessun dispositivo audio trovato.

en: You will not be able to play or record audio.
it: Potrebbe essere impossibile riprodurre o registrare audio.

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Error Initializing Audio
it: Errore nell'inizializzazione dell'audio

en: Audacity Audio
it: Audio di Audacity

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
it: Errore durante l'apertura del dispositivo di registrazione.
    Codice errore: %s

en: Error
it: Errore

en: Out of memory!
it: Memoria esaurita!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
it: La regolazione automatica del livello di registrazione è stata interrotta. Ottimizzazione ulteriore impossibile. Livello ancora troppo alto.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
it: La regolazione automatica del livello di registrazione ha ridotto il volume a %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
it: La regolazione automatica del livello di registrazione è stata interrotta. Ottimizzazione ulteriore impossibile. Livello ancora troppo basso.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
it: La regolazione automatica del livello di registrazione ha aumentato il volume a %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
it: La regolazione automatica del livello di registrazione è stata interrotta. Il numero totale di analisi è stato superato senza trovare un volume accettabile. Livello ancora troppo alto.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
it: La regolazione automatica del livello di registrazione è stata interrotta. Il numero totale di analisi è stato superato senza trovare un volume accettabile. Livello ancora troppo basso.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
it: La regolazione automatica del livello di registrazione è stata interrotta. Sembra che %.2f sia un volume accettabile.

en: Failed to encode preset from "%s"
it: Non è stato possibile codificare la combinazione da "%s"

en: Unable to store preset in config file
it: Non è stato possibile salvare la combinazione nel file di configurazione

note: i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer" i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
it: n/d

en: Couldn't open "%s"
it: Non è stato possibile aprire "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
it: Non è stato possibile scrivere la combinazione XML in "%s"

en: Unable to read the preset from "%s"
it: Non è stato possibile le combinazioni da "%s"

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
it: Unità audio

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
it: Effetti unità audio

en: The Audacity Team
it: Il team di Audacity

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
it: Fornisce ad Audacity il supporto agli effetti unità audio

en: Could not find component
it: Componente non trovato

en: Could not initialize component
it: Impossibile inizializzare componente

en: Failed to decode "%s" preset
it: Non è stato impossibile decodificare la combinazione "%s"

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
it: Non è stato impossibile convertire la combinazione "%s" nel formato interno

en: Failed to create property list for "%s" preset
it: Non è stato impossibile creare l'elenco delle proprietà della combinazione "%s"

en: Failed to set class info for "%s" preset
it: Non è stato impossibile impostare le informazioni della classe per la combinazione "%s"

en: Failed to set preset name
it: Non è stato possibile impostare il nome della combinazione

en: Failed to retrieve preset content
it: Non è stato possibile recuperare il contenuto della combinazione

en: Failed to convert property list to XML data
it: Non è stato possibile convertire l'elenco di proprietà in dati XML

en: XML data is empty after conversion
it: I dati XML sono vuoti dopo la conversione

en: Message
it: Messaggio

en: Amplify
it: Amplifica

en: Auto Duck
it: Riduzione automatica volume

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
it: Riduci il volume di una o più tracce se il volume di uno specificato traccia "di controllo" raggiunge un particolare livello

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
it: La traccia selezionata non contiene audio. L'effetto Riduci volume automaticamente può elaborare solo tracce audio.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
it: La funzione di riduzione automatica del volume necessita di una traccia di controllo che deve essere posizionata al di sotto delle tracce selezionate.

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
it: Rendering dell'audio dilatato nel tempo della traccia di controllo

en: Bass and Treble
it: Bassi e alti

en: Simple tone control effect
it: Semplice effetto controllo tono

en: Change Pitch
it: Cambia intonazione

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
it: Cambia l'intonazione di una traccia senza cambiare il suo tempo

en: High Quality Pitch Change
it: Cambio intonazione ad alta qualità

en: Change Speed and Pitch
it: Cambia velocità e intonazione

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
it: Cambia la velocità di una traccia, cambiando anche la sua intonazione

en: Change Tempo
it: Cambia tempo

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
it: Cambia il tempo di una selezione senza cambiarne l'intonazione

en: High Quality Tempo Change
it: Cambio di tempo ad alta qualità

en: Click Removal
it: Rimozione clic

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
it: Rimuovi clic serve per rimuovere i clic dalle tracce audio

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
it: Algoritmo non efficace su questo audio. Non è cambiato nulla.

en: Selection must be larger than %d samples.
it: La selezione deve essere più larga di %d campioni.

en: You can only measure one track at a time.
it: È possibile misurare una sola traccia per volta.

en: Please select an audio track.
it: Selezionare una traccia audio.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
it: Selezione audio non valida.
    Accertarsi che l'audio sia selezionato.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
it: Nulla da misurare.
    Selezionare una sezione di una traccia.

en: Hard Clipping
it: Clipping forte

en: Soft Clipping
it: Clipping delicato

en: Soft Overdrive
it: Overdrive morbido

en: Medium Overdrive
it: Overdrive medio

en: Hard Overdrive
it: Overdrive forte

en: Cubic Curve (odd harmonics)
it: Curva cubica (armoniche dispari)

en: Even Harmonics
it: Armoniche pari

en: Expand and Compress
it: Espandi e comprimi

en: Leveller
it: Livellatore

en: Rectifier Distortion
it: Raddrizzatore di distorsione

en: Hard Limiter 1413
it: Forte limitatore 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
it: Clip forte -12dB, composizione guadagno 80%

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
it: Clip morbida -12dB, composizione guadagno 80%

en: Fuzz Box
it: Fuzz box

en: Blues drive sustain
it: Drive sustain blues

en: Light Crunch Overdrive
it: Overdrive light crunch

en: Heavy Overdrive
it: Overdrive forte

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
it: 3a armonica (quinta giusta)

en: Valve Overdrive
it: Overdrive valvolare

en: 2nd Harmonic (Octave)
it: 2a armonica (ottava)

en: Gated Expansion Distortion
it: Distorsione espansione chiusa

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
it: Livellatore, leggero, rumore di fondo di -70dB

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
it: Livellatore, moderato, rumore di fondo di -70dB

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
it: Livellatore, forte, rumore di fondo di -70dB

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
it: Livellatore, più forte, rumore di fondo di -70dB

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
it: Livellatore, il più forte, rumore di fondo di -70dB

en: Half-wave Rectifier
it: Raddrizzatore a mezza onda

en: Full-wave Rectifier
it: Raddrizzatore a onda intera

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
it: Raddrizzatore a onda intera (DC bloccato)

en: Percussion Limiter
it: Limitatore percussioni

en: Distortion
it: Distorsione

en: Waveshaping distortion effect
it: Effetto distorsione forma d'onda

en: DTMF Tones
it: Toni DTMF

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
it: Genera toni multifrequenza (DTMF - dual-tone multi-frequency) come quelli prodotti dalla tastiera dei telefoni

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
it: Sequenza DTMF vuota.
    Verificate TUTTE le impostazioni di questo effetto.

en: Echo
it: Eco

en: Repeats the selected audio again and again
it: Ripeti l'audio selezionato più e più volte

en: Requested value exceeds memory capacity.
it: Il valore richiesto supera la capacità della memoria.

en: Equalization
it: Equalizzazione

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
it: Regola i livelli del volume di frequenze specifiche

en: 100Hz Rumble
it: Brontolio 100Hz

en: AM Radio
it: Radio AM

en: Bass Boost
it: Esalta i bassi

en: Bass Cut
it: Taglia i bassi

en: Low rolloff for speech
it: Roll-off basso per il parlato

en: Telephone
it: Telefono

en: Treble Boost
it: Esalta gli alti

en: Treble Cut
it: Taglia gli alti

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
it: Per applicare l'equalizzazione, tutte le tracce selezionate devono avere la stessa frequenza di campionamento.

en: Track sample rate is too low for this effect.
it: La frequenza di campionamento della traccia è troppo bassa per questo effetto.

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
it: senza nome

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
it: Errore nel caricamento delle curve EQ da file:
    %s
    Il messaggio di errore dice:
    %s

en: Error Saving Equalization Curves
it: Errore durante il salvataggio delle curve EQ

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
it: La curva richiesta non è stata trovata, verrà usata 'senza nome'

en: Cosine
it: Coseno

en: Cubic
it: Cubico

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
it: Applica una dissolvenza lineare in entrata all'audio selezionato

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
it: Applica una dissolvenza lineare in uscita all'audio selezionato

en: Find Clipping
it: Trova clipping

en: Creates labels where clipping is detected
it: Crea etichette dove è rilevato il clipping

[ctx: find clipping]
note: i18n-hint: Two numbers are substituted; the second is the size of a set, the first is the size of a subset, and not understood as an ordinal (i.e., not meaning "first", or "second", etc.)
en: %lld of %lld
it: %lld di %lld

en: There is not enough room available to generate the audio
it: Spazio disponibile insufficiente per generare l'audio

en: Invert
it: Inverti

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
it: Ribalta i campioni audio, invertendone la polarità

en: Legacy Compressor
it: Compressore precedente

en: Compresses the dynamic range of audio
it: Comprime la gamma dinamica dell'audio

en: Loudness Normalization
it: Normalizzazione sonorità

en: Sets the loudness of one or more tracks
it: Imposta la sonorità di una o più tracce

en: Normalizing Loudness...
it: Normalizzazione della sonorità...

en: Analyzing: %s
it: Analisi: %s

en: Processing: %s
it: Elaborazione: %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
it: Bianco

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
it: Rosa

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
it: Browniano

en: Noise
it: Rumore

en: Generates one of three different types of noise
it: Genera uno di tre differenti tipi di rumore

en: Median
it: Mediano

en: Second greatest
it: Secondo più grande

en: Old
it: Vecchio

en: Noise Reduction
it: Riduzione rumore

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
it: Rimuove rumori di fondo come fruscii, rumore di nastro o ronzii

en: Steps per block are too few for the window types.
it: I passi per blocco sono troppo pochi per i tipi della finestra.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
it: I passi per blocco non possono superare la dimensione della finestra.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
it: Il metodo della mediana non è implementato per più di quattro passi per finestra.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
it: È necessario specificare la stessa dimensione della finestra per i passi 1 e 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
it: Attenzione: i tipi di finestra non sono gli stessi dei profili.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
it: Tutti i dati del profilo del rumore devono avere la stessa frequenza di campionamento.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
it: La frequenza di campionamento del profilo del rumore deve corrispondere a quella del suono da elaborare.

en: Selected noise profile is too short.
it: Il profilo di rumore selezionato è troppo breve.

en: Normalize
it: Normalizza

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
it: Imposta l'ampiezza di picco di una o più tracce

en: Removing DC offset and Normalizing...
it: Rimozione offset DC e normalizzazione...

en: Removing DC offset...
it: Rimozione dell'offset DC in corso...

en: Normalizing without removing DC offset...
it: Normalizzazione senza rimozione dell'offset DC...

en: Not doing anything...
it: Non si sta facendo nulla...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
it: Analisi della prima traccia della coppia stereo: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
it: Analisi della seconda traccia della coppia stereo: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
it: Elaborazione canali stereo indipendentemente: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
it: Elaborazione della prima traccia della coppia stereo: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
it: Elaborazione della seconda traccia della coppia stereo: %s

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
it: Usa Paulstretch solo per un estremo allungamento temporale o un effetto di "stasi"

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
it: L'audio selezionato è troppo breve per l'anteprima.
    
    Provare ad aumentare l'audio selezionato ad almeno %.1f secondi,
    o a ridurre la risoluzione temporale a meno di %.1f secondi.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
it: Anteprima impossibile
    
    Per l'audio attualmente selezionato la massima
    risoluzione temporale è di %.1f secondi.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
it: La risoluzione temporale è troppo lunga per la selezione.
    
    Provare ad aumentare l'audio selezionato ad almeno %.1f secondi,
    o a ridurre la risoluzione temporale a meno di %.1f secondi.

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
it: Combina segnali sfasati con il segnale originale

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
it: Per tracciare lo spettro, tutte le tracce selezionate devono avere la stessa frequenza di campionamento.

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
it: Impossibile analizzare l'audio. Ciò potrebbe essere dovuto a una clip allungata o spostata nell'intonazione.
    Provare a reimpostare eventuali clip allungate o a mixare e renderizzare le tracce prima dell'analisi

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
it: È stato selezionato troppo audio. Saranno analizzati solo i primi %.1f secondi di audio.

en: Repair
it: Ripara

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
it: Imposta l'ampiezza di picco di una o più tracce

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
it: L'effetto Ripara non può essere applicato a clip dilatate o ristrette

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
it: L'effetto ripara è studiato per essere utilizzato su sezioni molto brevi di audio danneggiato (fino a 128 campioni).
     
    Fare lo zoom in avanti e selezionare una piccola frazione di secondo da riparare.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
it: La funzione ripara lavora utilizzando dati audio al di fuori della regione selezionata.
    
    Selezionare una zona che abbia un segnale audio a contatto con almeno uno dei suoi lati.
    
    Più audio circostante, migliore il risultato.

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeats the selection the specified number of times
it: Ripete la selezione uno specificato numero di volte

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Acoustic
it: Acustico

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Ambience
it: Atmosfera

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Artificial
it: Artificiale

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Clean
it: Pulito

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern
it: Moderno

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal I
it: Vocale I

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Vocal II
it: Vocale II

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Dance Vocal
it: Dance vocale

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Modern Vocal
it: Vocale moderno

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Voice Tail
it: Coda vocale

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Bathroom
it: Stanza da bagno

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Bright
it: Stanza piccola luminosa

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Small Room Dark
it: Stanza piccola scura

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Medium Room
it: Stanza media

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Large Room
it: Stanza grande

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Church Hall
it: Salone della chiesa

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Cathedral
it: Cattedrale

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset
en: Big Cave
it: Caverna Grande

en: Reverb
it: Riverbero

en: Adds ambience or a "hall effect"
it: Aggiunge un effetto ambientale o un "effetto sala"

en: Reverse
it: Inverti

en: Reverses the selected audio
it: Inverti l'audio selezionato

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
it: Tempo SBSMS / stiramento intonazione

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
it: Chebyshev tipo I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
it: Chebyshev tipo II

en: Lowpass
it: Passa basso

en: Highpass
it: Passa alto

en: Classic Filters
it: Filtri classici

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
it: Esegue filtraggio IIR che simula i filtri analogici

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
it: Per applicare un filtro, tutte le tracce selezionate devono avere la stessa frequenza di campionamento.

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
it: Silenzio

en: Creates audio of zero amplitude
it: Crea audio con ampiezza nulla

en: Stereo To Mono
it: Da stereo a mono

en: Converts stereo tracks to mono
it: Converti tracce stereo in mono

en: Mixing down to mono
it: Riduzione a mono

en: Sliding Stretch
it: Allungamento mobile

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
it: Permetti cambi continui di tempo e/o intonazione

en: Linear
it: Lineare

en: Logarithmic
it: Logaritmica

en: Sine
it: Sinusoidale

en: Square
it: Quadrata

en: Sawtooth
it: A dente di sega

en: Square, no alias
it: Quadrata, no alias

[ctx: waveform]
en: Triangle
it: Triangolo

en: Truncate Detected Silence
it: Tronca silenzio rilevato

en: Compress Excess Silence
it: Comprimi silenzio in eccesso

en: Truncate Silence
it: Tronca silenzio

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
it: Riduci automaticamente la lunghezza dei passaggi in cui il volume è al di sotto di uno specificato livello

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
it: Quando si tronca in modo indipendente, vi può essere solo una traccia audio selezionata in ogni gruppo tracce con sincro bloccata.

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
it: Rapide variazioni della qualità del tono, come i suoni della chitarra così popolari negli anni 1970

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
it: Errore durante l'importazione dell'audio cloud

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
it: Impossibile scaricare l'audio dal cloud

en: Cannot proceed to upload.
it: Impossibile procedere con l'upload.

note: i18n-hint: database operation has failed because the requested item was not found
en: File not found
it: File non trovato

en: Project was closed before snapshot was created
it: Il progetto è stato chiuso prima della creazione dello snapshot

en: Invalid Response: %s
it: Risposta non valida: %s

en: Export failed
it: Esportazione non riuscita

en: Export error
it: Errore di esportazione

en: Failed to attach to the Cloud project database
it: Collegamento al database del progetto cloud non riuscito

en: Failed to decompress the Cloud project block
it: Decompressione del blocco del progetto cloud non riuscita

en: Local project data was removed before the sync has completed
it: I dati del progetto locale sono stati rimossi prima del completamento della sincronizzazione

en: Failed to deserialize the response
it: Non è stato possibile deserializzare la risposta

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Glue Compressor
it: Compressore glue

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Gentle
it: Delicato

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beat Booster
it: Booster del ritmo

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Deep Dive Master
it: Master immersione profonda

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Beefy Master
it: Master muscoloso

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Make It Right Master
it: Master metti a posto

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Brick Wall Master
it: Master muro di mattoni

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Lead Vocals
it: Voce solista

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Fat Vocals
it: Voce grassoccia

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Power Vocals
it: Voce potente

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Control
it: Controllo vocale

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Vocal Touch-Up
it: Ritocco vocale

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Voice Memos Balancer
it: Bilanciatore di memo vocali

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Piano
it: Pianoforte

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Acoustic Guitar
it: Chitarra acustica

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Bass Guitar
it: Basso elettrico

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. Strings is violins, etc
en: Strings
it: Strumento a corda

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Kick Drums
it: Grancassa

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Drums Control
it: Controllo della batteria

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Climax Impulser SFX
it: Effetto sonoro impulsore climax

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Engine Breathing SFX
it: Effetto sonoro aspirazione motore

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Impact SFX
it: Effetto sonoro grande impatto

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Body SFX
it: Effetto sonoro gran corpo

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Great Tail SFX
it: Effetto sonoro gran coda

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: Smack Explosion SFX
it: Effetto sonoro forte esplosione

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Master Limiter
it: Limitatore master

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. SFX means sound effects.
en: SFX Limiter
it: Effetto sonoro limitatore

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset. VO means Voiceover.
en: VO Limiter
it: Limitatore di voce fuori campo

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch
it: Colpo moderno

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Modern Punch 2
it: Colpo moderno 2

note: i18n-hint: This is the name of an effect preset.
en: Play it Loud
it: A tutto volume

en: Built-in
it: Incorporato

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
it: %s: impossibile caricare le impostazioni seguenti. Verranno utilizzate le impostazioni predefinite.
    
    %s

en: Applying %s...
it: Applicazione di %s...

en: Builtin Effects
it: Effetti incorporati

en: Provides builtin effects to Audacity
it: Fornisce ad Audacity gli effetti incorporati

en: Unknown built-in effect name
it: Nome sconosciuto dell'effetto incorporato

en: Mix and Render
it: Miscela e renderizza

en: Mixing and rendering tracks
it: Mixaggio e renderizzazione delle tracce

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
it: Errore interno in %s nel file %s alla linea %d.
    Si invita a informare il team di Audacity all'indirizzo https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
it: Errore interno nel file %s alla linea %d.
    Si invita a informare il team di Audacity all'indirizzo https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Rectangular
it: Rettangolare

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
it: Gaussiana(a=2,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
it: Gaussiana(a=3,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
it: Gaussiana(a=4,5)

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
it: Errore (il file potrebbe non essere stato scritto): %s

en: Audacity failed to open a file in %s.
it: Audacity non è riuscito ad aprire il file in %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
it: Audacity non è riuscito a leggere un file in %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
it: Audacity ha scritto con successo un file in %s ma non è riuscito a rinominarlo in %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
it: Audacity non è riuscito a scrivere un file. 
    Forse %s non è scrivibile o il disco è pieno.

en: File Error
it: Errore file

en: All files
it: Tutti i file

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
it: File di progetto AUP3

en: Dynamically Linked Libraries
it: Librerie a collegamento dinamico

en: Dynamic Libraries
it: Librerie dinamiche

en: Text files
it: File di testo

en: XML files
it: File XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
it: File %s

en: 
    %s does not have write permissions.
it: 
    %s non ha i permessi di scrittura.

en: Unsuitable
it: Non adatto

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
it: La cartella dei file temporanei è in un disco formattato in formato FAT.
    Verrà ripristinata la posizione predefinita.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
it: %s
    
    Per consigli sui dischi idonei fare clic sul pulsante di aiuto.

en: Warning
it: Attenzione

en: Unable to export.
    Error %s
it: Impossibile esportare.
    Errore %s

en: Export
it: Esporta

en: Export completed with error.
it: Esportazione completata con errori.

en: All supported files
it: Tutti i file supportati

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
it: "%s" 
    non è un file audio. 
    Audacity non può aprire questo tipo di file.

en: Importing files
it: Importazione dei file

en: Importing %s...
it: Importazione di %s...

en: Operation was canceled by user
it: L'operazione è stata annullata dall'utente

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
it: Questa versione di Audacity non è stata compilata con il supporto per %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è una traccia di un CD audio. 
    Audacity non può aprire direttamente i CD audio. 
    Estrarre (fare il rip) le tracce del CD in un formato
    audio che Audacity può importare, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
it: "%s" è una playlist. 
    Audacity non può aprire questo file poiché contiene solo collegamenti ad altri file. 
    È possibile aprirlo in un editor di testo e scaricare gli effettivi file audio.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file Windows Media Audio. 
    Audacity non può aprire questo tipo di file a causa di restrizioni di brevetto. 
    È necessario convertirlo in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file Advanced Audio Coding. 
    Audacity non può aprire questo tipo di file senza la libreria facoltativa FFmpeg.
    Senza di essa è necessario convertirlo in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file audio criptato. 
    Questi file tipicamente provengono da un negozio di musica online. 
    Audacity non può aprire questo tipo di file a causa della crittografia. 
    Cercare di registrare il file in Audacity, o di masterizzarlo in un CD audio, 
    quindi estrarre la traccia dal CD in un formato audio supportato come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file multimediale RealPlayer. 
    Audacity non può aprire questo formato proprietario. 
    È necessario convertirlo in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
it: "%s" è un file basato sulle note, non un file audio. 
    Audacity non può aprire questo tipo di file. 
    Cercare di convertirlo in un formato audio come WAV o AIFF e 
    quindi importarlo, oppure registrarlo in Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file audio Musepack. 
    Audacity non può aprire questo tipo di file. 
    Se si ritieni che possa essere un file mp3, rinominarlo affinché termini
    con l'estensione ".mp3"  e riprovare a importarlo. Altrimenti è necessario
    convertirlo in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file audio Wavpack. 
    Audacity non può aprire questo tipo di file. 
    È necessario convertirlo in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file audio Dolby Digital. 
    Audacity non può attualmente aprire questo tipo di file. 
    È necessario convertirlo in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file audio Ogg Speex. 
    Audacity non può attualmente aprire questo tipo di file. 
    È necessario convertirlo in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
it: "%s" è un file video. 
    Audacity non può attualmente aprire questo tipo di file. 
    È necessario estrarne l'audio in un formato audio supportato, come WAV o AIFF.

en: File "%s" not found.
it: Impossibile trovare il file "%s".

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
it: Audacity non ha riconosciuto il tipo del file '%s'.
    
    %sPer i file non compressi è anche possibile provare File > Importa > Dati raw.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
it: Audacity ha riconosciuto il tipo di file '%s'.
    Gli importatori che presumibilmente supportano tali file sono:
    %s,
    ma nessuno di essi ha riconosciuto questo formato file.

en: Import Project
it: Importa progetto

en: SubRip text file
it: File di testo SubRip

en: WebVTT file
it: File WebVTT

en: Podcast Chapters
it: Capitoli del podcast

en: Supported label file
it: File di etichette supportato

en: E&xtended (with frequency ranges)
it: &Esteso (con intervalli di frequenza)

en: Labels
it: Etichette

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
it: Traccia etichette

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
it: L'importazione di file WebVTT non è attualmente supportata.

en: One or more saved labels could not be read.
it: Impossibile leggere una o più etichette salvate.

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
it: Effetti LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
it: Fornisce effetti LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
it: Audacity non usa più vst-bridge

en: Could not load the library
it: Non è stato possibile caricare la libreria

en: Effect Settings
it: Impostazioni effetto

en: LV2 Effects
it: Effetti VL2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
it: Fornisce ad Audacity il supporto agli effetti LV2

en: None
it: Nessuno

en: Rectangle
it: Rettangolo

[ctx: dither]
en: Triangle
it: Triangolo

en: Shaped
it: Sagomata

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C
it: Do

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
it: Do♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D
it: Re

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
it: Re♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
it: Mi

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
it: Fa

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
it: Fa♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G
it: Sol

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
it: Sol♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A
it: La

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
it: La♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
it: Si

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♭
it: Re♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E♭
it: Mi♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♭
it: Sol♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♭
it: La♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B♭
it: Si♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
it: Do♯/Do♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
it: Re♯/Mi♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
it: Fa♯/Sol♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
it: Sol♯/La♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
it: La♯/Si♭

en: Low Quality (Fastest)
it: Bassa qualità (la più veloce)

en: Medium Quality
it: Qualità media

en: High Quality
it: Qualità alta

en: Best Quality (Slowest)
it: Qualità migliore (la più lenta)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
it: 32-bit virgola mobile

en: Unknown format
it: Formato sconosciuto

en: Command
it: Comando

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
it: 
    * %s, in quanto hai assegnato la combinazione di tasti %s a %s

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
it: Si è verificato un problema con l'ultima azione. Se si ritiene che
    sia un errore, sarebbe utile comunicarci dove si è verificato.

en: Disallowed
it: Non permesso

en: &Undo %s
it: Ann&ulla %s

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Redo %s
it: &Ripristina %s

en: &Redo
it: &Ripristina

en: Module Unsuitable
it: Modulo non adatto

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
it: Impossibile caricare il modulo "%s".
    
    Errore: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
it: Il modulo "%s" non fornisce una stringa di versione.
    
    Non verrà caricato.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
it: Il modulo "%s" è abbinato con la versione "%s" di Audacity.
    
    Non verrà caricato.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
it: Si è verificato un problema durante l'inizializzazione del modulo "%s".
    
    Non verrà caricato.

en: Module "%s" found.
it: Modulo "%s" trovato.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
it: 
    
    Usare solo moduli da fonti attendibili

en: Yes
it: Sì

en: Audacity Module Loader
it: Caricatore di moduli di Audacity

en: Try and load this module?
it: Provare a caricare questo modulo?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
it: Il modulo "%s" non fornisce alcuna delle funzionalità richieste.
    
    Non verrà caricato.

en: Overwrite the plug-in file %s?
it: Sovrascrivere il file %s dell'estensione?

en: Plug-in already exists
it: L'estensione esiste già

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
it: Il file dell'estensione è in uso. Impossibile sovrascrivere

en: Failed to register:
    %s
it: Registrazione fallita:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
it[0]: Abilitare questa estensione?
it[1]: Abilitare queste estensioni?
it[2]: Abilitare queste estensioni?

en: Enable new plug-ins
it: Abilita nuove estensioni

en: Nyquist Prompt
it: Richiesta Nyquist

en: Failed to open the file for upload: %s
it: Impossibile aprire il file per l'upload: %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
it: Si è verificato un errore durante l'inizializzazione del layer I/O MIDI.

en: You will not be able to play midi.
it: Non sarà possibile riprodurre MIDI.

en: Error Initializing Midi
it: Errore durante l'inizializzazione del MIDI

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
it: Traccia nota

en: &Seconds
it: &Secondi

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: &Beats
it: &Battiti

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
it: Supporta output: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
it: Supporta input: %d

en: Opened: %d
it: Aperto: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
it: Dispositivo MIDI di registrazione selezionato: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
it: Nessun dispositivo MIDI di registrazione trovato per '%s'.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
it: Dispositivo MIDI di riproduzione selezionato: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
it: Nessun dispositivo MIDI di riproduzione trovato per '%s'.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
it: hh:mm:ss + campioni

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
it: secondi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
it: hh:mm:ss + millisecondi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
it: hh:mm:ss + centesimi

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
it: ottave

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: bar
it: battuta

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
it: ritmo

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements.
en: bar:beat
it: battuta:ritmo

note: i18n-hint: "bar" and "beat" are musical notation elements. "tick" corresponds to a 16th note.
en: bar:beat:tick
it: battuta:ritmo:semicroma

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
it: 01000,01000 secondi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
it: secondi + millisecondi

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
it: 01000,01000<01000 secondi

en: milliseconds
it: millisecondi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
it: gg:hh:mm:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
it: 0100 giorni 024 h 060 m 060 s

en: centiseconds
it: centesimi di secondo

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
it: 0100 h 060 m 060 s+># campioni

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
it: campioni

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
it: 01000,01000,01000 campioni|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
it: hh:mm:ss + fotogrammi film (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
it: 0100 h 060 m 060 s+>24 fotogrammi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
it: fotogrammi film (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
it: 01000,01000 fotogrammi|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
it: hh:mm:ss + fotogrammi NTSC saltati

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
it: 0100 h 060 m 060 s+>30 fotogrammi|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
it: hh:mm:ss + fotogrammi NTSC non saltati

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
it: 0100 h 060 m 060 s+>030 fotogrammi| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
it: Fotogrammi NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
it: 01000,01000 fotogrammi|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
it: hh:mm:ss + fotogrammi PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
it: 0100 h 060 m 060 s+>25 fotogrammi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
it: Fotogrammi PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
it: 01000,01000 fotogrammi|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
it: hh:mm:ss + fotogrammi CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
it: 0100 h 060 m 060 s+>75 fotogrammi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
it: Fotogrammi CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
it: 01000,01000 frame|75

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
it: 100>01000 ottave|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
it: millesimi di ottava

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
it: semitoni + centesimi

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
it: 1000 semitoni >0100 cent|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
it: centesimi di cent

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
it: decadi

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
it: 10>01000 decadi|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
it: millesimi di decadi

en: Nyquist Effects
it: Effetti Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
it: Fornisce ad Audacity il supporto agli effetti Nyquist

en: Applying Nyquist Effect...
it: Applicazione dell'effetto Nyquist...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist * Prompt"
en: Nyquist Worker
it: Operatore Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
it: Intestazione dell'estensione Nyquist con formato non valido

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
it: Abilitare la vista traccia spettrogramma
    prima di applicare gli effetti "Spettrale".

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
it: Per usare 'Effetti spettrali', abilitare 'Selezione spettrale'
    nelle impostazioni dello spettrogramma della traccia e
    selezionare l'intervallo di frequenza su cui l'effetto deve agire.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
it: errore: il file "%s" è specificato nell'intestazione ma non è stato trovato nel percorso dell'estensione.

en: Audio selection required.
it: Richiesta selezione audio.

en: Processing complete.
it: Elaborazione completa.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
it: Gli effetti ';type tool' non possono restituire audio da Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
it: Gli effetti ';type tool' non possono restituire etichette da Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
it: restituito nyx_error da %s.

en: plug-in
it: estensione

en: Nyquist returned a list.
it: Nyquist ha restituito un elenco.

en: Nyquist returned the value: %f
it: Valore restituito da Nyquist: %f

en: Nyquist returned the value: %d
it: Valore restituito da Nyquist: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
it: Nyquist ha restituito troppi canali audio.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
it: Nyquist ha restituito un canale audio sotto forma di array.

en: Nyquist returned an empty array.
it: Nyquist ha restituito un array vuoto.

en: Nyquist returned nil audio.
it: Nyquist non ha restituito un audio nullo.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
it: [Attenzione: Nyquist ha segnalato una stringa UTF-8 non valida, convertita qui in Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
it: Questa versione di Audacity non supporta la versione %ld dell'estensione Nyquist

en: Could not open file
it: Impossibile aprire il file

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
it: Sembra che il codice usi una sintassi SAL, ma non c'è alcuna istruzione 'return'.
    Per SAL, usa un'istruzione return come ad esempio:
    	return *track* * 0.1
    o per LISP, iniziare con una parentesi aperta come ad esempio:
    	(mult *track* 0.1)
     .

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
it: Impossibile determinare il linguaggio

note: i18n-hint: default exported file name when exporting from unsaved project
en: untitled
it: senza titolo

en: Audio Track
it: Traccia audio

en: Playable Track
it: Traccia riproducibile

en: Multi-track
it: Multi-traccia

en: Simple
it: Semplice

note: i18n-hint: refers to optional plug-in software libraries
en: Libraries
it: Librerie

en: Preferences for Library
it: Preferenze per libreria

en: Library
it: Libreria

en: Failed to set page size for database %s
it: Non è stato possibile impostare la dimensione di pagina per il database %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
it: Non è stato possibile impostare la modalità sicura per la connessione principale su %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
it: Non è stato possibile impostare la modalità sicura per la connessione al punto di controllo su %s

en: Checkpointing project
it: Creazione punto di controllo del progetto

en: Checkpointing %s
it: Creazione punto di controllo del progetto %s

en: This may take several seconds
it: Potrebbe richiedere vari secondi

en: Could not write to %s.
it: Non è stato possibile scrivere su %s.

en: Disk is full.
    %s
it: Il disco è pieno.
    %s

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
it: Impossibile creare punto di salvataggio:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
it: Impossibile rilasciare punto di salvataggio:
    
    %s

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
it: È rimasto davvero poco spazio libero su %s
    Selezionare una cartella temporanea più grande nelle
    Preferenze delle cartelle.

en: Failed to open the project's database
it: Non è stato possibile aprire il database del progetto

en: Failed to open database file:
    
    %s
it: Non è stato possibile aprire il file del database:
    
    %s

en: Failed to discard connection
it: Impossibile scartare la connessione

en: Failed to restore connection
it: Impossibile ripristinare la connessione

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
it: Non è stato possibile eseguire un comando di file del progetto:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
it: Il progetto è in una cartella in sola lettura
    (impossibile creare i file temporanei richiesti)

en: This is not an Audacity project file
it: Questo non è un file di progetto di Audacity

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
it: Questo progetto è stato creato con una versione più recente di Audacity.
    
    È necessario aggiornare per aprirlo.

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
it: Questo progetto è stato creato utilizzando una versione precedente di Audacity. Una volta salvato, il progetto può essere aperto solo con Audacity versione %s o più recente.

en: Project update required
it: Richiesto aggiornamento del progetto

en: Unable to initialize the project file
it: Impossibile inizializzare il file del progetto

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
it: Impossibile aggiungere la funzione 'inset' (impossibile verificare i blockids)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
it: Il progetto è in sola lettura
    (impossibile lavorare con i blockfile)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
it: Il progetto è bloccato
    (impossibile lavorare con i blockfile)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
it: Il progetto è occupato
    (impossibile lavorare con i blockfile)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
it: Il progetto è corrotto
    (impossibile lavorare con i blockfile)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
it: Alcuni problemi con i permessi
    (impossibile lavorare con i blockfile)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
it: Un errore di I/O del disco
    (impossibile lavorare con i blockfile)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
it: Non autorizzato
    (impossibile lavorare con i blockfile)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
it: Impossibile lavorare con i blockfile

en: Total orphan blocks deleted %d
it: Blocchi orfani totali eliminati %d

en: Failed to rollback transaction during import
it: Non è stato possibile annullare la transazione durante l'importazione

en: Unable to attach destination database
it: Non è stato possibile collegare il database di destinazione

en: Unable to switch to fast journaling mode
it: Non è stato possibile passare alla modalità journaling veloce

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
it: Non è stato possibile preparare il comando di file del progetto:
    
    %s

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
it: Avanzamento

en: Failed to bind SQL parameter
it: Non è stato possibile associare un parametro SQL

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
it: Non è stato possibile aggiornare il file di progetto
    Il comando seguente è fallito:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
it: Non è stato possibile scollegare il progetto di destinazione

en: Copying Project
it: Copia del progetto

en: Error Writing to File
it: Errore scrittura file

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
it: Audacity non è riuscito a scrivere il file %s.
    Forse il disco è pieno o non scrivibile.
    Per consigli su come liberare spazio fare clic
    sul pulsante di aiuto.

en: Compacting project
it: Compressione del progetto

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
it: [Progetto %02i] Audacity "%s"

en: <untitled>
it: <senza titolo>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
it: (Recuperato)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
it: Questo file è stato salvato usando Audacity %s.
    Ora si sta usando Audacity %s. È necessario aggiornare a una nuova versione per aprire questo file.

en: Can't open project file
it: Impossibile aprire il file del progetto

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
it: Non è stato possibile rimuovere l'informazione di salvataggio automatico dal file del progetto.

en: Unable to bind to blob
it: Non è stato possibile associare al blob

en: Unable to parse project information.
it: Non è stato possibile analizzare le informazioni del progetto.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
it: Non è stato possibile aprire il database del progetto, probabilmente a causa di spazio limitato sul dispositivo di salvataggio.

en: Saving project
it: Salvataggio progetto

en: Error Saving Project
it: Errore durante il salvataggio del progetto

en: Syncing
it: Sincronizzazione in corso

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
it: Non è stato possibile aprire il progetto, forse a causa di spazio
    limitato sul dispositivo di salvataggio.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
it: Non è stato possibile rimuovere l'informazione di salvataggio,
    forse a causa di spazio limitato sul dispositivo di salvataggio.
    
    %s

en: Backing up project
it: Copia di backup del progetto in corso

en: Automatic database backup failed.
it: Backup automatico del database fallito.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
it: Questo file di ripristino è stato salvato con Audacity 2.3.0 or precedente.
    È necessario eseguire quella versione di Audacity per recuperare il progetto.

en: Connection to project file is null
it: La connessione al file del progetto è nulla

en: Discarding undo/redo history
it: Scarta storico annulla/ripristina

en: Created new project
it: Nuovo progetto creato

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
it: Il gruppo di estensioni in %s è stato unito a un gruppo definito in precedenza

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
it: L'elemento dell'estensione in %s è in conflitto con un elemento definito precedentemente ed è stato scartato

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
it: Gli elementi dell'estensione in %s specificano posizioni in conflitto

en: Sample Track
it: Traccia con campioni

en: Writable Sample Track
it: Traccia con campioni scrivibile

en: &Close
it: &Chiudi

en: Help
it: Aiuto

en: &Preview
it: Ante&prima

en: Dry Previe&w
it: Anteprima dr&y

en: &Settings
it: &Impostazioni

en: Debu&g
it: Correg&gi

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: Beats
it: Ritmi

note: i18n-hint: The music theory "bar"
en: Bar
it: Battuta

note: i18n-hint: The music theory "triplet"
en: Triplets
it: Terzine

en: 1/2 (triplets)
it: 1/2 (terzine)

en: 1/4 (triplets)
it: 1/4 (terzine)

en: 1/8 (triplets)
it: 1/8 (terzine)

en: 1/16 (triplets)
it: 1/16 (terzine)

en: 1/32 (triplets)
it: 1/32 (terzine)

en: 1/64 (triplets)
it: 1/64 (terzine)

en: 1/128 (triplets)
it: 1/128 (terzine)

en: Video frames
it: Fotogrammi video

en: Film frames (24 fps)
it: Fotogrammi film (24 fps)

en: NTSC frames (29.97 fps)
it: Fotogrammi NTSC (29,97 fps)

en: NTSC frames (30 fps)
it: Fotogrammi NTSC (30 fps)

en: CD frames
it: Fotogrammi CD

en: Seconds && samples
it: Secondi && campioni

en: Seconds
it: Secondi

en: Deciseconds
it: Decimi di secondo

en: Centiseconds
it: Centesimi di secondo

en: Milliseconds
it: Millisecondi

en: Samples
it: Campioni

en: SQLite3 error
it: Errore SQLite3

note: i18n-hint: database operation was successful
en: No error
it: Nessun errore

note: i18n-hint: database operation has failed, but there is no specific reason
en: Generic error
it: Errore generico

note: i18n-hint: database operation has failed due to the internal error
en: Internal logic error in SQLite
it: Errore logico interno in SQLite

note: i18n-hint: database operation has failed due to the permission error
en: Access permission denied
it: Autorizzazione di accesso negata

note: i18n-hint: database operation was aborted by the callback
en: Callback routine requested an abort
it: La routine callback ha richiesto un'interruzione

note: i18n-hint: database operation has failed because database is locked
en: The database file is locked
it: Il file del database è bloccato

note: i18n-hint: database operation has failed because table is locked
en: A table in the database is locked
it: Una tabella nel database è bloccata

note: i18n-hint: database operation has failed due to the lack of memory
en: A malloc() failed
it: Un malloc() non è riuscito

note: i18n-hint: database operation has failed because database is read-only
en: Attempt to write a read-only database
it: Tentativo di scrivere un database di sola lettura

note: i18n-hint: database operation was interrupted
en: Operation terminated
it: Operazione terminata

note: i18n-hint: database operation has failed due to the I/O failure
en: I/O error occurred
it: Si è verificato un errore I/O

note: i18n-hint: database operation has failed due to the database corruption
en: The database disk image is malformed
it: L'immagine del disco del database non è valida

note: i18n-hint: database operation has failed because the drive is full
en: Insertion failed because the drive is full
it: L'inserimento non è riuscito perché il disco è pieno

note: i18n-hint: database operation has failed because the file cannot be opened
en: Unable to open the database file
it: Impossibile aprire il file del database

note: i18n-hint: database operation has failed because the lock protocol has failed
en: Database lock protocol error
it: Errore del protocollo di blocco del database

note: i18n-hint: database operation has failed because the database schema has changed
en: The database schema changed
it: Lo schema del database è cambiato

note: i18n-hint: database operation has failed because the string or BLOB exceeds size limit
en: String or BLOB exceeds size limit
it: La stringa o il BLOB supera la dimensione massima

note: i18n-hint: database operation has failed due to the constraint violation
en: Abort due to constraint violation
it: Interruzione per violazione di vincolo

note: i18n-hint: database operation has failed due to the data type mismatch
en: Data type mismatch
it: Mancata corrispondenza del tipo di dati

note: i18n-hint: database operation has failed due to the library misuse
en: Library used incorrectly
it: Libreria usata in modo errato

note: i18n-hint: database operation has failed because the large file support is disabled
en: The large file support is disabled
it: Il supporto per file di grandi dimensioni è disabilitato

note: i18n-hint: database operation has failed due to the authorization error
en: Authorization denied
it: Autorizzazione negata

note: i18n-hint: database operation has failed due to the format error
en: Not used
it: Non usato

note: i18n-hint: database operation has failed because the parameter is out of range
en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
it: 2° parametro di sqlite3_bind fuori intervallo

note: i18n-hint: database operation has failed because the file opened is not a database file
en: File opened that is not a database file
it: File aperto che non è un file di database

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Cut/Copy/Paste
it: Taglia/Copia/Incolla

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
it: Barra degli strumenti Taglia/&Copia/Incolla

en: Unable to determine
it: Impossibile da determinare

en: %s bytes
it: %s byte

en: Simplified
it: Semplificato

en: System
it: Sistema

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
it: Classico

en: Dark
it: Scuro

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
it: Contrasto elevato

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
it: Chiaro

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
it: Temi scritti in :
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
it: Audacity non può scrivere il file:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
it: Audacity non può aprire il file:
      %s
    per la scrittura.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
it: Audacity non può scrivere immagini nel file:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
it: Audacity non può trovare il file:
      %s.
    Tema non caricato.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
it: Audacity non può caricare il file:
      %s.
    Probabile formato png non valido?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
it: Audacity non può leggere il tema predefinito.
    Inviare un report sul problema.

en: Couldn't read from file: %s
it: Impossibile leggere dal file: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
it: Nessuno dei file previsti componenti il tema
     è stato trovato in:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
it: Temi scritti in:
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
it: Impossibile creare la cartella:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
it: Alcuni file richiesti in:
      %s
    sono già presenti. Sovrascriverli?

en: Audacity could not save file:
      %s
it: Audacity non può salvare il file:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
it: Impossibile scrivere nel file: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
it: Temi come codice Cee scritti in:
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
it: Personalizzato

en: Enable &Looping
it: Abilita riproduzione &ciclica

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
it: Traccia tempo

en: Generic Track
it: Traccia generica

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
it: Errore del database. Non sono disponibili ulteriori dettagli.

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
it: Audio in: %d, Audio out: %d

en: VST Effects
it: Effetti VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
it: Aggiunge la capacità di utilizzare effetti VST in Audacity.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
it: Impossibile allocare memoria durante il caricamento del file delle combinazioni.

en: Error Loading VST Presets
it: Errore durante il caricamento delle combinazioni VST

en: Unable to read presets file.
it: Non è stato possibile leggere il file delle combinazioni.

en: Could not open file: "%s"
it: Impossibile aprire il file: "%s"

en: Error Saving VST Presets
it: Errore durante il salvataggio delle combinazioni VST

en: Error writing to file: "%s"
it: Errore durante la scrittura sul file: "%s"

en: Error Saving Effect Presets
it: Errore durante il salvataggio delle combinazioni degli effetti

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
it: Questo file di parametri è stato salvato da %s. Procedere?

en: Confirm
it: Conferma

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
it: SottoCategorie: %s

en: VST3 Effects
it: Effetti VST3

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
it: Aggiunge la possibilità di usare effetti VST3 in Audacity.

en: VST3 module error: %s
it: Errore nel modulo VST3: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
it: Impossibile applicare il file della combinazione VST3 %s

en: Failed to save VST3 preset to file
it: Non è stato possibile scrivere su file la combinazione VST3

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
it: Periodo

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
it: Colore (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
it: Colore (classico)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
it: Scala di grigi

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
it: Scala di grigi invertita

en: Frequencies
it: Frequenze

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
it: Riassegnazione

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
it: Intonazione (EAC)

en: Wavelet (1/6 Octave Hann)
it: Wavelet (Hann a 1/6 di ottava)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
it: La frequenza massima deve essere almeno 100 Hz

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
it: La frequenza minima deve essere almeno 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
it: La frequenza minima deve essere inferiore alla frequenza massima

en: The range must be at least 1 dB
it: L'intervallo deve essere di almeno 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
it: Il guadagno di frequenza non può essere negativo

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
it: Il guadagno di frequenza non deve superare i 60 dB/dec

note: i18n-hint: abbreviates amplitude
en: Linear (amp)
it: Lineare (amp)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Logarithmic (dB)
it: Logaritmica (dB)

note: i18n-hint: abbreviates decibels
en: Linear (dB)
it: Lineare (dB)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
it: -36 dB (profondità ampiezza minima)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
it: -48 dB (intervallo PCM di campioni a 8 bit)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
it: -60 dB (intervallo PCM di campioni a 10 bit)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
it: -72 dB (intervallo PCM di campioni a 12 bit)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
it: -84 dB (intervallo PCM di campioni a 14 bit)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
it: -96 dB (intervallo PCM di campioni a 16 bit)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
it: -120 dB (limite approssimativo dell'udito umano)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
it: -145 dB (intervallo PCM di campioni a 24 bit)

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
it: La sequenza ha un file di blocco che eccede il limite massimo di %s campioni per blocco.
    Troncamento a questa lunghezza massima.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
it: Attenzione - Troncamento file di blocco troppo lungo

en: Pre-processing
it: Pre-elaborazione

en: Rendering Clip
it: Rendering della clip

en: &Multi-view
it: &Multi-vista

en: Resampling failed.
it: Ricampionamento non riuscito.

en: Wave Track
it: Traccia d'onda

en: There is not enough room available to paste the selection
it: Spazio insufficiente per incollare la selezione

en: A track has a corrupted sample sequence.
it: Una traccia ha una sequenza di campioni danneggiata.

en: There is not enough room available to expand the cut line
it: Spazio insufficiente per espandere la linea di taglio

en: Show &Log...
it: Mostra &registro...

en: More information about this error may be available %s.
it: Ulteriori informazioni su questo errore potrebbero essere disponibili %s.

en: here
it: qui

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
it: Desideri inviare una segnalazione per aiutarci a risolvere questo problema?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
it: Tutte le segnalazioni sono anonime. Vedere %s per ulteriori informazioni.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
it: la nostra informativa sulla privacy

en: Problem details
it: Dettagli problema

en: Comments
it: Commenti

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
it: &Non inviare

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
it: In&via

en: Backwards
it: Indietro

en: Forwards
it: Avanti

note: i18n-hint verb
en: Close
it: Chiudi

en: Help on the Internet
it: Aiuto su internet

en: Local
it: Locale

en: From Internet
it: Da internet

en: Welcome!
it: Benvenuto!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
it: Riproduzione audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
it: Registrazione audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
it: Registrazione - Scelta del dispositivo di registrazione

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
it: Registrazione - Scelta della sorgente di registrazione

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
it: Registrazione - Impostazione del livello di registrazione

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
it: Modifica e menu disabilitati

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
it: Esportazione di un file audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
it: Salvataggio di un progetto Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
it: Supporto per altri formati

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
it: Masterizza su CD

en: No Local Help
it: Nessuna guida locale

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
it: Audacity può importare file non protetti in molti altri formati (come M4A e WMA, file WAV compressi da registratori portatili e audio da file video) scaricando e installando sul proprio computer la libreria opzionale [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]].

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
it: È inoltre possibile leggere la nostra guida su come importare [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|file MIDI]] e tracce da [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|CD audio]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
it: Sembra che il manuale non sia stato installato. È possibile [[*URL*|consultare il manuale online]] o [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html|scaricare il manuale]].<br><br>Per visualizzare sempre il manuale online, modificare l'opzione "Posizione del manuale" nelle preferenze dell'interfaccia, selezionando "Da internet".

en: Audacity Log
it: Registro di Audacity

en: &Save...
it: &Salva...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
it: Az&zera

en: log.txt
it: registro.txt

en: Save log to:
it: Salva registro in:

en: Couldn't save log to file: %s
it: Impossibile salvare il registro nel file: %s

en: Show Log for Details
it: Mostra registro per dettagli

en: Elapsed Time:
it: Tempo trascorso:

en: Remaining Time:
it: Tempo restante:

en: Stop
it: Ferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Are you sure you wish to cancel?
it: Annullare?

en: Confirm Cancel
it: Conferma annullamento

en: Are you sure you wish to stop?
it: Interrompere?

en: Confirm Stop
it: Conferma interruzione

en: Are you sure you wish to close?
it: Chiudere?

en: Confirm Close
it: Conferma chiusura

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
it: Il nome di file specificato non può essere convertito a causa dell'utilizzo di caratteri Unicode.

en: Specify New Filename:
it: Specificare nuovo nome di file:

en: Don't ask me again
it: Non chiedermelo più

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
it: Il file '%s' esiste già, si desidera sovrascriverlo?

en: Please choose an existing file.
it: Selezionare un file esistente.

en: File type:
it: Tipo file:

en: Previous slide
it: Slide precedente

en: Next slide
it: Slide successiva

en: Slide %d of %d, %s. %s
it: Slide %d di %d, %s. %s

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
it: Slide %d di %d, %s, %s. %s

en: Select a directory
it: Selezionare una cartella

en: Panel
it: Pannello

en: Dialog
it: Finestra di dialogo

en: Directory Dialog
it: Finestra di dialogo selezione cartella

en: File Dialog
it: Finestra di dialogo selezione file

en: Error: %s at line %lu
it: Errore: %s alla linea %lu

en: Could not load file: "%s"
it: Non è stato possibile caricare il file: "%s"

en: Could not parse XML
it: Impossibile analizzare XML

en: 1st Experimental Command...
it: 1° comando sperimentale...

en: 2nd Experimental Command
it: 2° comando sperimentale...

en: AUP project files (*.aup)
it: File di progetto AUP (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
it: Non è stato possibile importare il progetto:
    
    %s

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to import an AUP project. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
it: %s
    Questa funzionalità non è supportata nelle versioni di Audacity successive alla 3.3.3.
    Queste tracce stereo sono state divise in tracce mono.
    Verificare che tutto funzioni come previsto prima di salvare.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
it: Il progetto è stato salvato con Audacity versione 1.0 o precente.
    Il formato è cambiato e questa versione di Audacity non è in
    grado di importare il progetto.
    
    Usare una versione di Audacity antecedente la v3.0.0 per aggiornare
    il progetto e solo dopo sarà possibile importarlo con questa versione
    di Audacity.

en: Internal error in importer...tag not recognized
it: Errore interno nell'importatore... tag non riconosciuto

en: Invalid project 'vpos' attribute.
it: Attributo progetto 'vpos' non valido.

en: Invalid project 'h' attribute.
it: Attributo progetto 'h' non valido.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
it: Attributo progetto 'zoom' non valido.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
it: Attributo progetto 'sel0' non valido.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
it: Attributo progetto 'sel1' non valido.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
it: Attributo progetto 'selLow' non valido.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
it: Attributo progetto 'selHigh' non valido.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
it: Non è stato possibile trovare la cartella coi dati del progetto: "%s"

en: Invalid project 'rate' attribute.
it: Attributo progetto 'rate' non valido.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
it: Nel progetto sono state trovate tracce MIDI, tuttavia questa versione di Audacity non supporta i MIDI: le tracce verranno ignorate.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
it: Il progetto attivo ha già una traccia temporale e ne è stata trovata un'altra nel progetto che si sta importando: tale traccia verrà ignorate.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
it: Attributo sequenza 'maxsamples' non valido.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
it: Attributo sequenza 'sampleformat' non valido.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
it: Attributo sequenza 'numsamples' non valido.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
it: Non è stato possibile analizzare l'attributo 'start' di waveblock

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
it: Manca il file di progetto %s
    
    Verrà inserito del silenzio al suo posto.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
it: L'attributo 'len' di simpleblockfile manca o non è valido.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
it: L'attributo 'len' di silentblockfile manca o non è valido.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
it: Manca il file alias %s
    
    Verrà inserito del silenzio al suo posto.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
it: L'attributo 'aliasstart' di pcmaliasblockfile manca o non è valido.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
it: L'attributo 'aliaslen' di pcmaliasblockfile manca o non è valido.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
it: Errore durante l'elaborazione di %s
    
    Inserimento di silenzio.

en: Failed to open %s
it: Non è stato possibile aprire %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
it: Impossibile passare alla posizione %lld in %s

en: Unable to read %lld samples from %s
it: Impossibile leccere %lld campioni da %s

en: Command:
it: Comando:

en: Browse...
it: Sfoglia...

note: i18n-hint: show output on a graph
en: Show output
it: Mostra output

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
it: I dati verranno convogliati allo standard input. "%f" è il nome file selezionato nella finestra di esportazione.

en: Program name appears to be missing.
it: Sembra che manchi il nome del programma.

en: "%s" couldn't be found.
it: Impossibile trovare "%s".

en: Unable to locate "%s" in your path.
it: Non è stato possibile trovare "%s" tra i tuoi percorsi.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
it: Eseguibili

en: Find path to command
it: Cerca percorso del comando

en: (external program)
it: (programma esterno)

en: Cannot export audio to %s
it: Impossibile esportare l'audio in %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
it: Esportazione dell'audio selezionato usando un codificatore a linea di comando

en: Exporting the audio using command-line encoder
it: Esportazione dell'audio usando un codificatore a linea di comando

en: Command Output
it: Output del comando

en: Bit Rate
it: Bit-rate

en: Quality (kbps)
it: Qualità (kbps)

en: Compression
it: Compressione

en: Frame Duration
it: Durata fotogramma

en: 2.5 ms
it: 2,5 ms

en: Vbr Mode
it: Modalità VBR

en: Off
it: Non attivo

en: On
it: Attivo

en: Constrained
it: Vincolato

en: Application
it: Applicazione

en: Low Delay
it: Poco ritardo

en: Cutoff
it: cutoff

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Narrowband
it: Banda stretta

en: Mediumband
it: Banda media

en: Wideband
it: Banda larga

en: Super Wideband
it: Banda molto larga

en: Fullband
it: Banda completa

en: Open custom FFmpeg format options
it: Apri opzioni personalizzate formato FFmpeg

en: Current Format:
it: Formato attuale:

en: Current Codec:
it: Codec attuale:

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile determinare la descrizione del formato per il file "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile allocare il contesto del formato di output.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile aggiungere flusso audio al file di output "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile aprire file di output "%s" in scrittura. Il codice d'errore è %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile scrivere le intestazioni nel file di output "%s". Il codice d'errore è %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
it: FFmpeg non può trovare il codec audio 0x%x.
    Il supporto per questo codec probabilmente non è stato compilato.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
it: Il codec ha segnalato un errore generico (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
it: Il codec ha segnalato un parametro non valido (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
it: Non è possibile aprire il codec audio "%s" (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile allocare il buffer per la lettura FIFO dell'audio.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile scrivere il frame audio nel file di output.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile ottenere la dimensione del buffer dei campioni

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile allocare byte per il buffer dei campioni

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
it: FFmpeg : ERRORE - Impossibile configurare il frame audio

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
it: FFmpeg : ERRORE - codifica del frame non riuscita

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
it: FFmpeg : ERRORE - Troppi dati rimanenti.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
it: FFmpeg : ERRORE - nAudioFrameSizeOut troppo grande.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
it: Per procedere è necessaria una corretta configurazione di FFmpeg.
    È possibile configurarlo in Preferenze > Librerie.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
it: Si è tentato di esportare %d canali, ma il numero massimo di canali per il formato di destinazione selezionato è %d

en: Exporting selected audio as %s
it: Esportazione dell'audio selezionato come %s

en: Exporting the audio as %s
it: Esportazione dell'audio come %s

en: Invalid sample rate
it: Frequenza di campionamento non valida

en: Resample
it: Ricampiona

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
it: La frequenza di campionamento (%d) del progetto non è supportata dall'attuale
    formato del file di destinazione.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
it: La combinazione della frequenza di campionamento (%d) e del bit rate (%d kbps) del progetto non è
    supportata dall'attuale formato del file di destinazione.

en: You may resample to one of the rates below.
it: È possibile ricampionare a una delle seguenti frequenze.

en: Sample Rates
it: Frequenze di campionamento

en: Main
it: Principale

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
it: File M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
it: File AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
it: File AMR (banda stretta) (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
it: File Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
it: File WMA (versione 2) (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
it: Esportazione FFmpeg personalizzata

en: Estimate
it: Stima

en: 2-level
it: 2 livelli

en: 4-level
it: 4 livelli

en: 8-level
it: 8 livelli

en: Full search
it: Ricerca completa

en: Log search
it: Ricerca registro

en: Configure custom FFmpeg options
it: Configura opzioni personalizzate FFmpeg

en: Preset:
it: Combinazione:

en: Load Preset
it: Carica combinazione

en: Save Preset
it: Salva combinazione

en: Delete Preset
it: Elimina combinazione

en: Import Presets
it: Importa combinazioni

en: Export Presets
it: Esporta combinazioni

en: Format:
it: Formato:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
it: Non tutti i formati e codec sono compatibili. Non tutte le combinazioni di opzioni sono compatibili con tutti i codec.

en: Show All Formats
it: Mostra tutti i formati

en: Show All Codecs
it: Mostra tutti i codec

en: Formats
it: Formati

en: Codecs
it: Codec

en: General Options
it: Opzioni generali

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
it: Codice lingua a 3 lettere ISO 639
    Opzionale
    vuoto - automatica

en: Language:
it: Lingua:

en: Bit Reservoir
it: Deposito bit

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
it: Tag del codec (FOURCC)
    Opzionale
    vuoto - automatico

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
it: Bit rate (bit/secondo) - influenza la dimensione file e la qualità risultanti
    Alcuni codec possono accettare solo specifici valori (128k, 192k, 256k ecc.)
    0 - automatico
    Raccomandato - 192000

en: Bit Rate:
it: Bit rate:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
it: Qualità complessiva, usata diversamente da differenti codec
    Richiesta per vorbis
    0 - automatico
    -1 - off (usa invece bitrate)

en: Quality:
it: Qualità:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
it: Frequenza di campionamento (Hz)
    0 - non cambia la frequenza di campionamento

en: Sample Rate:
it: Frequenza di campionamento:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
it: Ampiezza banda frequenza di taglio audio (Hz)
    Opzionale
    0 - automatico

en: Cutoff:
it: Frequenza di taglio:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
it: Profilo AAC
    Bassa complessità (Low Complexity) - predefinito
    La maggior parte dei lettori non riproduce nient'altro che LC

en: Profile:
it: Profilo:

en: FLAC options
it: Opzioni FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
it: Livello di compressione
    Richiesto per FLAC
    -1 - automatico
    min - 0 (codifica veloce, file risultante grande)
    max - 10 (codifica lenta, file risultante piccolo)

en: Compression:
it: Compressione:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
it: Dimensione frame
    Opzionale
    0 - predefinita
    min - 16
    max - 65535

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
it: Coefficienti di precisione LPC
    Opzionale
    0 - predefinito
    min - 1
    max - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
it: Metodo ordine di predizione (Prediction Order)
    Stimato - veloce, compressione minore
    Ricerca registro - lento, compressione migliore
    Ricerca completa - predefinito

en: PdO Method:
it: Metodo PdO:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
it: Ordine di predizione (Prediction Order) minimo
    Opzionale
    -1 - predefinito
    min - 0
    max - 32 (con LPC) o 4 (senza LPC)

en: Min. PdO
it: PdO min.

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
it: Ordine di predizione (Prediction Order) massimo
    Opzionale
    -1 - predefinito
    min - 0
    max - 32 (con LPC) o 4 (senza LPC)

en: Max. PdO
it: PdO max

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
it: Ordine di partizione (Partition Order) minimo
    Opzionale
    -1 - predefinito
    min - 0
    max - 8

en: Min. PtO
it: PtO min.

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
it: Ordine di partizione (Partition Order) massimo
    Opzionale
    -1 - predefinito
    min - 0
    max - 8

en: Max. PtO
it: PtO max.

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
it: Usa LPC

en: MPEG container options
it: Opzioni contenitore MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
it: Massimo bit rate del flusso multiplexato
    Opzionale
    0 - predefinito

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
it: Mux rate:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
it: Dimensione pacchetti
    Opzionale
    0 - predefinito

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
it: Dimensione pacchetti:

en: You can't delete a preset without name
it: Non è possibile eliminare una combinazione senza nome

en: Delete preset '%s'?
it: Eliminare la combinazione '%s'?

en: Confirm Deletion
it: Conferma eliminazione

en: You can't save a preset without a name
it: Non è possibile salvare una combinazione senza un nome

en: Select xml file with presets to import
it: Selezionare il file XML con le combinazioni da importare

en: No presets to export
it: Nessuna preimpostazione da esportare

en: Select xml file to export presets into
it: Selezionare il file XML in cui esportare le combinazioni

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
it: Il formato %s non è compatibile con il codec %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
it: Formato e codec incompatibili

en: Failed to guess format
it: Non è stato possibile determinare automaticamente il formato

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
it: Non è stato possibile trovare il codec

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
it: FFmpeg era già stato configurato nelle preferenze e precedentemente è stato caricato 
    con successo, tuttavia questa volta Audacity non è riuscito a caricarlo all'avvio. 
    
    Tornare in Preferenze > Librerie per riconfigurarlo.

en: FFmpeg startup failed
it: Avvio di FFmpeg fallito

en: FFmpeg library not found
it: Libreria FFmpeg non trovata

en: Locate FFmpeg
it: Individua FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
it: Ad Audacity serve il file '%s' per importare ed esportare l'audio tramite FFmpeg.

en: Location of '%s':
it: Posizione di '%s':

en: To find '%s', click here -->
it: Per cercare '%s', fare clic qui -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
it: Per ottenere una copia gratuita di FFmpeg, fare clic qui -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
it: Scarica

en: Only avformat.dll
it: Solo avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
it: Solo libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
it: Solo libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
it: Dove si trova il file '%s'?

en: FFmpeg not found
it: Impossibile trovare FFmpeg

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
it: Audacity ha cercato di usare FFmpeg per importare un file audio,
    ma le librerie non sono state trovate.
    
    Per usare FFmpeg per l'importazione, andare in
    Modifica > Preferenze > Librerie
    per scaricare o individuare le librerie FFmpeg.

en: Do not show this warning again
it: Non mostrare di nuovo questo avviso

en: FFmpeg Import/Export Library
it: Libreria importazione/esportazione FFmpeg

en: No compatible FFmpeg library was found
it: Nessuna libreria compatibile FFmpeg trovata

en: FFmpeg Library Version:
it: Versione libreria FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
it: Libreria FFmpeg:

en: Loca&te...
it: In&dividua...

en: Dow&nload
it: Sca&rica

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
it: Audacity ha automaticamente individuato delle librerie FFmpeg valide.
    Proseguire comunque con la ricerca manuale?

en: Success
it: Successo

en: Error Saving FFmpeg Presets
it: Errore durante il salvataggio delle combinazioni di FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
it: Sovrascrivere la combinazione '%s'?

en: Confirm Overwrite
it: Conferma sovrascrittura

en: Please select format before saving a profile
it: Selezionare il formato prima di salvare un profilo

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
it: Selezionare un codec prima di salvare un profilo

en: Preset '%s' does not exist.
it: La combinazione '%s' non esiste.

en: Replace preset '%s'?
it: Sostituire la combinazione '%s'?

en: FFmpeg-compatible files
it: File compatibili con FFmpeg

en: Try installing FFmpeg.
it: Prova a installare FFmpeg.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
it: Indice[%02x] Codec[%s], Lingua[%s], Bitrate[%s], Canali[%d], Durata[%d]

en: Bit Depth
it: Profondità bit

en: Level
it: Livello

en: 0 (fastest)
it: 0 (la più veloce)

en: 8 (best)
it: 8 (la migliore)

en: FLAC Files
it: File FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
it: L'esportatore FLAC non è riuscito ad aprire %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
it: Non è stato possibile inizializzare il codificatore FLAC
    Stato: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
it: Esportazione dell'audio selezionato come FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
it: Esportazione dell'audio come FLAC

en: FLAC files
it: File FLAC

en: List of Files in basic text format
it: Elenco di file in formato testo di base

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
it: Offset della finestra non valido in un file LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
it: Durata non valida in un file LOF.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
it: Le tracce MIDI non possono essere spostate individualmente, solo i file audio possono esserlo.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
it: Parametro offset di traccia non valido in un file LOF.

en: Version
it: Versione

en: MP2 Files
it: File MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
it: Non è possibile esportare in formato MP2 con questa frequenza di campionamento e questa frequenza di bit

en: Unable to open target file for writing
it: Non è stato possibile aprire il file di destinazione per la scrittura

en: Exporting selected audio at %ld kbps
it: Esportazione dell'audio selezionato a %ld kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
it: Esportazione dell'audio a %ld kbps

en: 220-260 kbps (Best Quality)
it: 220-260 kbps (qualità migliore)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
it: 45-85 kbps (file più piccoli)

en: Excessive, 320 kbps
it: Eccessiva, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
it: Estremo, 220-260 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
it: Medio, 145-185 kbps

en: Excessive
it: Eccessiva

en: Extreme
it: Estremo

en: Medium
it: Medio

en: Bit Rate Mode
it: Modalità bit-rate

en: Preset
it: Combinazione

en: Variable
it: Variabile

en: Average
it: Media

en: Constant
it: Costante

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
it: Qualità

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
it: Individua LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
it: Audacity necessita del file %s per creare gli MP3.

en: Location of %s:
it: Posizione di %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
it: Per cercare %s, fare clic qui -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
it: Per ottenere una copia gratuita di LAME, fare clic qui -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
it: Dove si trova il file %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
it: Ci si sta collegando a lame_enc.dll v%d.%d. Questa versione non è compatibile con Audacity %d.%d.%d.
    Scaricare l'ultima versione di 'LAME per Audacity'.

en: Only lame_enc.dll
it: Solo lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
it: Solo libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
it: Solo libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
it: Solo libmp3lame.so

en: Primary shared object files
it: File oggetto condivisi principali

en: Extended libraries
it: Librerie estese

en: Only libmp3lame.so.0
it: Solo libmp3lame.so.0

en: MP3 Files
it: File MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
it: Impossibile aprire la libreria per la codifica MP3!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
it: Non è stato possibile inizializzare la libreria per la codifica MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
it: La libreria per la codifica MP3 non è valida o non è supportata!

en: Unable to initialize MP3 stream
it: Non è stato possibile inizializzare il flusso MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
it: Esportazione dell'audio selezionato con la combinazione %s

en: Exporting the audio with %s preset
it: Esportazione dell'audio con la combinazione %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
it: Esportazione dell'audio selezionato con qualità VBR %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
it: Esportazione dell'audio con qualità VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
it: Esportazione dell'audio selezionato a %d Kb/sec

en: Exporting the audio at %d Kbps
it: Esportazione dell'audio a %d Kb/sec

en: Error %ld returned from MP3 encoder
it: Errore %ld restituito dal codificatore MP3

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
it: Le frequenza di campionamento (%d) del progetto non è
    supportata dal formato di file MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
it: La combinazione della frequenza di campionamento (%d) e del bit rate
    (%d kbps) del progetto non è supportata dal formato file MP3.

en: MP3 export library not found
it: Libreria di esportazione MP3 non trovata

en: (Built-in)
it: (incorporato)

en: LAME MP3 Export Library
it: Libreria esportazione LAME MP3

en: MP3 Library Version:
it: Versione libreria MP3:

en: MP3 files
it: File MP3

en: Ogg Vorbis Files
it: File Ogg Vorbis

en: Unable to export - rate or quality problem
it: Impossibile esportare - problema di frequenza o di qualità

en: Unable to export - problem initialising
it: Impossibile esportare - problema di inizializzazione

en: Unable to export - problem creating stream
it: Impossibile esportare - problema di creazione del flusso

en: Unable to export - problem with packets
it: Impossibile esportare - problema con pacchetti

en: Unable to export - problem with file
it: Impossibile esportare - problema con file

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
it: Esportazione dell'audio selezionato come Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
it: Esportazione dell'audio come Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
it: File Ogg Vorbis

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
it: Indice[%02x] Versione[%d], Canali[%d], Frequenza[%ld]

en: Media read error
it: Errore di lettura

en: Not an Ogg Vorbis file
it: Non è un file Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
it: Versione di Vorbis non compatibile

en: Invalid Vorbis bitstream header
it: Intestazione flusso di bit Vorbis non valida

en: Internal logic fault
it: Errore logico interno

en: no error
it: nessun errore

en: invalid argument
it: argomento non valido

en: buffer too small
it: buffer troppo piccolo

en: internal error
it: errore interno

en: invalid packet
it: pacchetto non valido

en: not implemented
it: non implementato

en: invalid state
it: stato non valido

en: memory allocation has failed
it: allocazione di memoria fallita

en: Maximum
it: Massimo

en: VBR Mode
it: Modalità VBR

en: Optimize for
it: Ottimizza per

en: Speech
it: Parlato

en: Buffer overflow in OGG packet
it: Overflow del buffer nel pacchetto OGG

en: Unable to write OGG page header
it: Impossibile scrivere l'intestazione della pagina OGG

en: Unable to write OGG page
it: Impossibile scrivere la pagina OGG

en: Opus Files
it: File Opus

en: Unsupported sample rate
it: Frequenza di campionamento non supportata

en: Exporting selected audio as Opus
it: Esportazione dell'audio selezionato come Opus

en: Exporting the audio as Opus
it: Esportazione dell'audio come Opus

en: Unable to create Opus encoder
it: Impossibile creare il codificatore Opus

en: Unable to set bitrate
it: Impossibile impostare il bitrate

en: Unable to set complexity
it: Impossibile impostare la complessità

en: Unable to set bandwidth
it: Impossibile impostare la larghezza di banda

en: Unable to set VBR mode
it: Impossibile impostare la modalità VBR

en: Unable to set CVBR mode
it: Impossibile impostare la modalità CVBR

en: Unable to get lookahead
it: Impossibile ottenere il lookahead

en: Failed to calculate correct preskip
it: Impossibile calcolare il preskip corretto

en: Failed to encode input buffer
it: Impossibile codificare il buffer di input

en: Opus files
it: File Opus

en: File has changed the number of channels in the middle.
it: Il file ha cambiato il numero di canali al centro.

en: IO error reading from file
it: Errore IO durante la lettura del file

en: not an Opus file
it: non è un file Opus

en: invalid header
it: intestazione non valida

en: unsupported version
it: versione non supportata

en: invalid stream structure
it: struttura del flusso non valida

en: stream is not seekable
it: il flusso non è ricercabile

en: invalid timestamp
it: timestamp non valido

en: Failed to decode Opus file: %s
it: Impossibile decodificare il file Opus: %s

en: Encoding
it: Codifica

en: Header
it: Intestazione

en: Other uncompressed files
it: Altri file non compressi

en: GSM 6.10 requires mono
it: GSM 6.10 richiede mono

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
it: I formati WAVEX e GSM 6.10 non sono compatibili

en: Cannot export audio in this format.
it: Impossibile esportare l'audio in questo formato.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
it: Si è cercato di esportare un file WAV o AIFF che sarebbe più grande di 4GB.
    Questa operazione non è supportata da Aucacity: l'esportazione è stata interrotta.

en: Exporting the selected audio as %s
it: Esportazione dell'audio selezionato come %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
it: Errore durante la scrittura del file %s (disco pieno?).
    Libsndfile indica "%s"

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
it: WAV, AIFF, e altri tipi non compressi

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
it: FLAC (codec audio FLAC senza perdita)

en: OGG (OGG Container format)
it: OGG (contenitore in formato OGG)

en: RAW (header-less)
it: RAW (senza intestazione)

en: Signed 8 bit PCM
it: PCM a 8 bit con segno

en: Signed 16 bit PCM
it: PCM a 16 bit con segno

en: Signed 24 bit PCM
it: PCM a 24 bit con segno

en: Signed 32 bit PCM
it: PCM a 32 bit con segno

en: Unsigned 8 bit PCM
it: PCM a 8 bit senza segno

en: 32 bit float
it: 32 bit virgola mobile

en: 64 bit float
it: 64 bit virgola mobile

en: 16 bit DWVW
it: DWVW a 16 bit

en: 24 bit DWVW
it: DWVW a 24 bit

en: 16 bit DPCM
it: PCM a 16 bit

en: 8 bit DPCM
it: PCM a 8 bit

en: Low Quality (Fast)
it: Qualità bassa (veloce)

en: Normal Quality
it: Qualità normale

en: High Quality (Slow)
it: Qualità alta (lento)

en: Very High Quality (Slowest)
it: Qualità molto alta (più lento)

en: Hybrid Mode
it: Modalità ibrida

en: Create Correction(.wvc) File
it: Crea file di correzione (.wvc)

en: WavPack Files
it: File WavPack

en: Unable to create target file for writing
it: Impossibile creare il file di destinazione per la scrittura

en: Unsupported bytes-per-sample value for WavPack export
it: Valore di byte per campione non supportato per l'esportazione WavPack

en: Exporting selected audio as WavPack
it: Esportazione dell'audio selezionato come WavPack

en: Exporting the audio as WavPack
it: Esportazione dell'audio come WavPack

en: WavPack files
it: File WavPack

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
it: Sono stati rilevati %d errori durante la decodifica del file WavPack!

en: &Nyquist Workbench...
it: Area di lavoro di &Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
it: &Annulla	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
it: &Ripristina	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
it: &Taglia	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
it: &Copia	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
it: &Incolla	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
it: C&ancella	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
it: Se&leziona tutto	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
it: &Trova...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
it: &Confronta	F8

en: &Top S-expr	F9
it: Prim&a S-expr	F9

en: &Higher S-expr	F10
it: S-expr &più alta	F10

en: &Previous S-expr	F11
it: S-expr &precedente	F11

en: &Next S-expr	F12
it: S-expr &successiva	F12

en: &Go to
it: &Vai a

en: Select &Font...
it: Seleziona &carattere...

en: Split &Vertically
it: Dividi &verticalmente

en: Split &Horizontally
it: Dividi &orizzontalmente

en: Show S&cript
it: Mostra s&cript

en: Show &Output
it: Mostra o&utput

en: &Large Icons
it: Icone &grandi

en: &Small Icons
it: Icone &piccole

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: &Go	F5
it: &Vai	F5

en: &Stop	F6
it: &Ferma	F6

en: &About
it: &Info

note: i18n-hint noun
en: Output
it: Uscita

en: Load Nyquist script
it: Carica script Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
it: Script Nyquist (*.ny)|*.ny|Script Lisp (*.lsp)|*.lsp|Tutti i file|*

en: Script was not saved.
it: Lo script non è stato salvato.

en: Save Nyquist script
it: Salva script Nyquist

en: Find dialog
it: Finestra di dialogo trova

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
it: Tango Icon Gallery (icone barra degli strumenti)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
it: (C) 2009 Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
it: Modulo esterno per Audacity che fornisce un semplice IDE per scrivere effetti.

en: Nyquist Effect Workbench
it: Area di lavoro degli effetti di Nyquist

en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: Code has been modified. Are you sure?
it: Il codice è stato modificato. Si è sicuri?

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Nyquist Effect Workbench -
it: Area di lavoro degli effetti di Nyquist -

en: New
it: Nuovo

en: New script
it: Nuovo script

en: Open
it: Apri

en: Open script
it: Apri script

en: Save
it: Salva

en: Save script
it: Salva script

en: Save As
it: Salva con nome

en: Save script as...
it: Salva script con nome...

en: Copy
it: Copia

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Cut
it: Taglia

en: Cut to clipboard
it: Taglia negli appunti

en: Paste
it: Incolla

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
it: Azzera

en: Clear selection
it: Azzera selezione

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select all text
it: Seleziona tutto il testo

en: Undo
it: Annulla

en: Undo last change
it: Annulla ultima modifica

en: Redo
it: Ripristina

en: Redo previous change
it: Ripristina modifica precedente

en: Find
it: Trova

en: Find text
it: Trova testo

en: Match
it: Corrispondenza

en: Go to matching paren
it: Vai a parentesi corrispondente

en: Top
it: Alto

en: Go to top S-expr
it: Vai a S-expr in alto

en: Up
it: Su

en: Go to higher S-expr
it: Vai a S-expr più alta

en: Previous
it: Precedente

en: Go to previous S-expr
it: Vai a S-expr precedente

en: Next
it: Seguente

en: Go to next S-expr
it: Vai a S-expr successiva

note: i18n-hint noun
en: Start
it: Inizia

en: Start script
it: Inizia script

en: Stop script
it: Ferma script

en: Waiting for audio.com
it: In attesa di audio.com

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
it: È necessaria un'azione su audio.com prima di poter continuare. È possibile annullare questa operazione.

en: Open from audio.com
it: Apri da audio.com

en: Downloading audio
it: Scaricamento dell'audio

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
it: Non è stato possibile scaricare l'audio dal cloud.
    %s

en: Downloaded audio file does not exist.
it: Il file audio scaricato non esiste.

en: Save to audio.com
it: Salva su audio.com

en: Generating audio preview...
it: Generazione dell'anteprima dell'audio in corso...

en: Synchronizing project
it: Sincronizzazione del progetto

en: Previews can be updated only for Cloud projects
it: Le anteprime possono essere aggiornate solo per i progetti cloud

en: Open &From Cloud
it: Apri &dal cloud

en: Open Cloud &Project...
it: Apri &progetto cloud...

en: Open Cloud &Audio File...
it: Apri file &audio nel cloud...

en: Save &To Cloud...
it: Sa&lva su Cloud...

en: &Update Cloud Audio Preview
it: A&ggiorna anteprima audio Cloud

en: S&hare Audio...
it: C&ondividi audio...

en: Export behavior
it: Comportamento dell'esportazione

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
it: M&ostra la finestra di dialogo 'Come esportare?'

en: Save behavior
it: Comportamento del salvataggio

en: Always &ask
it: C&hiedi sempre

en: Always &save to cloud
it: &Salva sempre nel cloud

en: Always save to the co&mputer
it: Salva sempre nel co&mputer

en: Temporary Cloud files directory
it: Cartella dei file temporanei del cloud

en: &Location:
it: &Percorso:

en: &Browse...
it: S&foglia...

en: days
it: giorni

en: &Remove temporary files after:
it: &Rimuovi i file temporanei dopo:

en: Preferences for Cloud
it: Preferenze per il cloud

en: Choose a location to place the temporary directory
it: Selezionare la posizione della cartella temporanea

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
it: La cartella dei file temporanei non può risiedere in un drive FAT.

en: Cannot set the preference.
it: Impossibile impostare le preferenze.

en: Failed.
it: Fallito.

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
it: Sincronizzazione con audio.com in corso... (%d%%)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
it: Il progetto si sta sincronizzando con audio.com. Interrompere il processo di sincronizzazione?

en: Waiting for space to free up
it: In attesa che si liberi lo spazio

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
it: Fare clic su Riprova quando è stato reso disponibile spazio di archiviazione su audio.com.

en: Share Audio
it: Condividi audio

en: Get Effects
it: Ottieni effetti

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
it: Barra degli strumenti di &condivisione audio

en: You are not signed in
it: Non sei registrato

en: Sign in
it: Accedi

en: &Sign Out
it: Di&sconnettiti

en: Don't show this again
it: Non mostrarlo più

en: Open cloud audio file
it: Apri file audio nel cloud

en: less than 1 minute
it: meno di 1 minuto

en: one minute ago | %d minutes ago
it[0]: on minuto fa
it[1]: %d minuti fa
it[2]: %d minuti fa

en: one hour ago | %d hours ago
it[0]: un'ora fa
it[1]: %d ore fa
it[2]: %d ore fa

en: Title
it: Titolo

en: Author
it: Autore

en: Tags
it: Etichette

en: Created
it: Creato

en: Failed to authorize account
it: Impossibile autorizzare l'account

en: Loading audio list...
it: Caricamento elenco audio in corso...

en: Failed to get audio list
it: Non è stato possibile ottenere l'elenco audio

en: Search:
it: Cerca:

en: Prev
it: Prec

en: View in audio.com
it: Vedi su audio.com

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

note: i18n-hint: A title that is shown on the first project save that allows the user to select Cloud or local save.
en: How would you like to save?
it: Come procedere col salvataggio?

en: Save to the Cloud (free)
it: Salva sul Cloud (gratuito)

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
it: Il backup del progetto viene salvato privatamente su audio.com. È possibile accedere al proprio lavoro da qualsiasi dispositivo e collaborare al progetto con altri. Il salvataggio nel cloud è gratuito per un numero limitato di progetti.

en: &Save to Cloud
it: &Salva nel cloud

en: On your computer
it: Sul proprio computer

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
it: I file vengono salvati sul tuo dispositivo.
    Nota: per esportare file MP3 e WAV, utilizzare invece File > Esporta audio.

en: Save to &computer
it: Salva nel &computer

en: &Remember my choice and don't show again
it: &Ricorda la mia scelta e non mostrarla più

note: i18n-hint: A title that is shown on export that allows the user to select Cloud or local export.
en: How would you like to export?
it: Come esportare?

en: Share to audio.com
it: Condividi su audio.com

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
it: Carica un file audio non compresso e genera un collegamento condivisibile. Questo collegamento consente ad altri di scaricare il file in formato .wav o .mp3.

en: &Share to audio.com
it: Condividi su &audio.com

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
it: Esporta MP3, WAV, FLAC e altri formati sul proprio computer.

en: Export to &computer
it: Esporta nel &computer

en: &Don't show again
it: &Non mostrarlo più

en: Project Name
it: Nome del progetto

en: Private
it: Privato

en: Unlisted
it: Non in elenco

en: Public
it: Pubblico

en: Save to computer...
it: Salva nel computer...

en: We encountered an issue syncing your file
it: Si è verificato un problema durante la sincronizzazione del file

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
it: Nessun problema, le modifiche verranno salvate in una posizione temporanea e verranno sincronizzate nella propria copia cloud quando verrà ripristinata la connessione a internet.

en: Log in to audio.com to proceed.
it: Accedi ad audio.com per proseguire.

en: Link account
it: Collega account

en: We were unable to link your account. Please try again.
it: Non è stato possibile collegare il tuo account. Riprovare.

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Try again
it: &Riprova

en: Account linked successfully!
it: Account collegato con successo!

en: Enter token to link your account
it: Inserire il token per collegare il proprio account

en: Sign-in and get the token
it: Accedi per ottenere il token

en: C&ontinue
it: C&ontinua

en: L&ink audio.com account...
it: C&ollega account audio.com...

en: Create cloud account
it: Crea account cloud

en: Sign in to cloud
it: Accedi al cloud

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
it: Ops! Sembra ci sia un problema con i dati inseriti.
    Assicurarsi che l'email sia corretta e che la password sia lunga almeno 8 caratteri

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
it: Sembra che l'email o la password inserite non siano corrette.
    Ricontrollare le credenziali e riprovare.

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
it: Crea un account di archiviazione cloud gratuito per accedere ai tuoi progetti e ai tuoi file audio da qualsiasi dispositivo

en: Sign in to save to the cloud
it: Accedi per salvare sul cloud

en: Continue with Google
it: Continua con Google

en: Continue with Facebook
it: Continua con Facebook

en: Or use email and password
it: Oppure usa email e password

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: Sign in here
it: Accedi qui

en: Need an account?
it: Hai bisogno di un account?

en: Continue
it: Continua

en: This project is no longer saved to the Cloud
it: Questo progetto non è più salvato nel cloud

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
it: Questo progetto è stato rimosso da audio.com e quindi non può essere salvato in questo momento.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
it: È possibile salvarlo sul cloud come nuovo progetto oppure sul proprio computer.

en: Save to computer
it: Salva nel computer

en: Save to Cloud
it: Salva nel cloud

en: Your project storage limit has been reached.
it: È stato raggiunto il limite dello spazio di archiviazione del progetto.

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
it: Potrebbe essere necessario rimuovere i progetti più vecchi per liberare spazio. Visitare audio.com per ulteriori opzioni

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
it: È  anche possibile salvare il progetto in locale per evitare di perdere le modifiche.

en: Visit audio.com
it: Visita audio.com

en: Project version conflict detected
it: Rilevato conflitto di versione del progetto

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
it: C'è una versione più recente di questo progetto Audacity su Audio.com. Il salvataggio di questo progetto ne sostituirà la versione più recente.

en: Save this project
it: Salva questo progetto

en: Discard and open latest version
it: Scarta e apri l'ultima versione

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
it: Il progetto contiene modifiche non salvate. C'è una versione più recente di questo progetto Audacity su Audio.com. Se si scartano le modifiche, verrà invece aperta la versione più recente.

en: Open local project
it: Apri progetto locale

en: Cloud project conflict
it: Conflitto del progetto nel cloud

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
it: Si sta cercando di aprire una nuova versione attiva di questo progetto quando ce n'è una già aperta. Selezionare la versione che si desidera mantenere aperta.

en: Keep currently open version
it: Mantieni la versione attualmente aperta

en: Open new version
it: Apri la nuova versione

en: Open from Cloud
it: Apri dal cloud

en: one minutes ago | %d minutes ago
it[0]: un minuto fa
it[1]: %d minuti fa
it[2]: %d minuti fa

en: Modified
it: Modificato

en: Loading projects list...
it: Caricamento dell'elenco dei progetti...

en: Failed to get projects list
it: Impossibile ottenere l'elenco dei progetti

en: Cloud saved projects
it: Progetti salvati nel cloud

en: Anyone will be able to listen to this audio.
it: Chiunque sarà in grado di ascoltare questo audio.

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
it: Solo tu e le persone con cui condividi un link potrete ascoltare questo audio.

en: Are you sure you want to cancel?
it: Annullare l'operazione?

en: Cancel upload to Audio.com
it: Annulla l'upload su Audio.com

en: Uploading audio...
it: Upload dell'audio in corso...

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
it: Non è stato possibile fare l'upload di questo file. Riprovare e assicurarsi di collegare il proprio account audio.com prima di effettuare l'upload.

en: Upload error
it: Errore nell'upload

en: We are unable to prepare this file for uploading.
it: Non è stato possibile preparare questo file per l'upload.

en: Finalizing upload...
it: Completamento dell'upload in corso...

en: Track Title
it: Titolo traccia

en: Preparing audio...
it: Preparazione dell'audio in corso...

en: You are not authorized to access this project.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questo progetto.

en: You tried to access a project that has expired.
it: Hai provato ad accedere a un progetto scaduto.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
it: Audacity ha riscontrato problemi durante la connessione al server.

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
it: Il progetto è troppo grande per essere caricato. Salvalo sul proprio computer.

en: You don't have access to this project.
it: Non hai accesso a questo progetto.

en: The project could not be found.
it: Impossibile trovare il progetto.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
it: Il server ha risposto con qualcosa che Audacity non è riuscito a capire.

en: Audacity encountered an internal error.
it: Audacity ha riscontrato un errore interno.

en: Audio.com encountered an internal error.
it: Audio.com ha riscontrato un errore interno.

en: Audacity encountered an unknown error.
it: Audacity ha riscontrato un errore sconosciuto.

en: Sync failed
it: Sincronizzazione fallita

en: Error details:
    %s
it: Dettagli sull'errore:
    %s

en: Syncing your project
it: Sincronizzazione del progetto

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
it: Il progetto verrà sincronizzato in background mentre si lavora. È possibile controllare in qualsiasi momento lo stato della sincronizzazione nell'angolo in basso a destra di Audacity

en: Success!
it: Successo!

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
it: Tutte le modifiche salvate verranno ora aggiornate nel cloud. È possibile gestire questo file dalla pagina dei progetti caricati su audio.com

en: Done
it: Fatto

en: Cloud project incomplete
it: Progetto nel cloud non completo

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
it: L'ultima versione di questo progetto non è stata caricata completamente su audio.com. È invece possibile caricare l'ultima versione completa.

en: Load latest
it: Carica più recente

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
it: Nessuna versione di questo progetto è stata caricata completamente su audio.com. Non è possibile aprirlo.

en: You have canceled this upload to audio.com
it: Hai annullato questo caricamento su audio.com

en: Retry
it: Riprova

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
it: È necessaria un'azione su audio.com prima di poter continuare. Una volta terminata, fare clic su Riprova

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Please wait...
it: Attendere...

en: Connection error
it: Errore di connessione

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
it: Audacity non è in grado di connettersi a MuseHub.com. Controlla la connessione a internet e riprova.

en: Try again
it: Riprova

en: Get it on MuseHub
it: Ottienilo da MuseHub

en: Become a partner
it: Diventa un partner

en: Become a MuseHub partner
it: Diventa un partner di MuseHub

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
it: Puoi raggiungere milioni di creatori di musica pubblicando le tue app, i tuoi effetti e i tuoi suoni su MuseHub. Se sei uno sviluppatore e sei interessato a pubblicare i tuoi prodotti su MuseHub, puoi fare domanda oggi stesso.

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
it: Esporta il tempo nei file Allegro (.gro) come:

en: Please select only one Note Track at a time.
it: Selezionare una sola traccia note per volta.

en: Please select a Note Track.
it: Selezionare una traccia note.

en: Export MIDI As:
it: Esporta MIDI come:

en: MIDI file
it: File MIDI

en: Allegro file
it: File Allegro

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
it: È stato selezionato un nome di file con una estensione di file non riconosciuta.
    Procedere?

en: Export MIDI
it: Esporta MIDI

en: Export MI&DI...
it: Esporta MI&DI...

en: Imported MIDI from '%s'
it: MIDI importato da '%s'

en: Import MIDI
it: Importa MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
it: Non è stato possibile aprire il file %s: nome di file troppo corto.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
it: Non è stato possibile aprire il file %s: tipo di file non corretto.

en: Could not open file %s.
it: Non è stato possibile aprire il file %s.

en: Select a MIDI file
it: Selezionare un file MIDI

en: MIDI and Allegro files
it: File MIDI e Allegro

en: MIDI files
it: File MIDI

en: Allegro files
it: File Allegro

en: No revision identifier was provided
it: Non è stato fornito alcun identificativo di revisione

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
it: %s, amministrazione sistema

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
it: %s, cofondatore e sviluppatore

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
it: %s, sviluppatore

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
it: %s, sviluppatore e supporto

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
it: %s, documentazione e assistenza

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
it: %s, tester QA, documentazione e supporto

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
it: %s, documentazione e assistenza, Francese

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
it: %s, controllo di qualità

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
it: %s, consulente accessibilità

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
it: %s, artista grafico

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
it: %s, compositore

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
it: %s, estensioni Nyquist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
it: %s, sviluppatore web

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
it: %s, grafica

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, effects presets
it: %s, combinazioni degli effetti

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
it: %s (contenente %s, %s, %s, %s e %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
it: Info su %s

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
it: %s il software libero, open source, multi-piattaforma per registrare ed elaborare suoni.

en: Credits
it: Crediti

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
it: Membri del team %s

en: Emeritus:
it: Emerito:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
it: Componenti illustri del team di %s, attualmente non attivi

en: Contributors
it: Collaboratori

en: Website and Graphics
it: Sito web e grafica

en: Translators
it: Traduttori

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
it: %s include codice dei seguenti progetti:

en: Special thanks:
it: Ringraziamenti particolari:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
it: Sito web di %s:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2026 %s Team.
it: Il software %s è protetto da copyright %s 1999-2026 %s Team.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
it: Il nome %s è un marchio registrato.

en: Build Information
it: Informazioni sulla versione

en: Enabled
it: Abilitato

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
it: La compilazione

en: Program build date:
it: Data di compilazione programma:

en: Commit Id:
it: ID commit:

en: Debug build (debug level %d)
it: Versione di debug (livello di debug %d)

en: Release build (debug level %d)
it: Versione di produzione (livello di debug %d)

en: %s, 64 bits
it: %s, 64 bit

en: %s, 32 bits
it: %s, 32 bit

en: Build type:
it: Tipo di versione:

en: Compiler:
it: Compilatore:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
it: Prefisso installazione:

en: Cache folder:
it: Cartella cache:

en: Settings folder:
it: Cartella impostazioni:

en: Data folder:
it: Cartella dati:

en: State folder:
it: Cartella stato:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
it: Librerie principali

en: Cross-platform GUI library
it: Libreria GUI multi-piattaforma

en: Audio playback and recording
it: Riproduzione e registrazione audio

en: Sample rate conversion
it: Conversione frequenza di campionamento

en: File Format Support
it: Supporto formato file

en: MP3 Import
it: Importazione MP3

note: i18n-hint: LAME is the codec name. This name should not be translated
en: MP3 Export
it: Esportazione MP3

note: i18n-hint: Opus is the codec name. This name should not be translated
en: Opus Import and Export
it: Importazione/esportazione Opus

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
it: Importazione ed esportazione Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
it: Supporto tag ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
it: Importazione ed esportazione FLAC

en: MP2 export
it: Esportazione MP2

en: FFmpeg Import/Export
it: Importazione/esportazione FFmpeg

en: Features
it: Caratteristiche

en: Plug-in support
it: Supporto estensioni

en: Sound card mixer support
it: Supporto mixer scheda audio

en: Pitch and Tempo Change support
it: Supporto intonazione e cambio tempo

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
it: Supporto intonazione estrema e cambio tempo

[ctx: about dialog]
en: Legal
it: Note legali

en: GPL License
it: Licenza GPL

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
it: INFORMATIVA SULLA PRIVACY

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
it: La verifica di aggiornamenti e la segnalazione degli errori richiedono l'accesso alla rete. Queste funzionalità sono facoltative.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
it: Vedere %s per ulteriori informazioni.

en: Click and drag to define a looping region.
it: Fai clic e trascina per definire una regione che si ripete.

en: Timeline actions disabled during recording
it: Azioni nella timeline disabilitate durante la registrazione

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
it: Fare clic e trascinare per regolare, doppio clic per azzerare

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Playhead
it: Punto di riproduzione/registrazione

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
it: Fare clic o trascinare per iniziare la ricerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
it: Fare clic o trascinare per iniziare lo scorrimento

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
it: Fare clic e spostarsi per scorrere. Fare clic e trascinare per ricercare.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
it: Spostarsi per ricercare

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
it: Spostarsi per scorrere

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
it: Trascinare per ricercare. Rilasciare per interrompere la ricerca.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
it: Trascinare per ricercare. Rilasciare e spostarsi per scorrere.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
it: Spostarsi per scorrere. Trascinare per ricercare.

en: Quick-Play disabled
it: Riproduzione rapida disabilitata

en: Quick-Play enabled
it: Riproduzione rapida abilitata

en: Timeline Options
it: Opzioni timeline

en: Minutes and Seconds
it: Minuti e secondi

en: Beats and Measures
it: Ritmo e misure

en: Setting a loop region also makes an audio selection
it: L'impostazione di una regione di loop crea anche una selezione audio

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
it: Svuota il loop

en: Set Loop To Selection
it: Imposta ciclo ripetitivo alla selezione

en: Scroll view to playhead
it: Scorri la vista al punto di riproduzione

en: Continuous scrolling
it: Scorrimento continuo

en: Failed to remove %s
it: Impossibile eliminare %s

en: Failed!
it: Fallito!

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
it: Impossibile trovare %s.
    
    È stato rimosso dall'elenco dei file recenti.

en: Audacity is starting up...
it: Audacity si sta avviando...

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
it: L'inizializzazione della libreria SQLite è fallita. Audacity non può procedere.

en: Block size must be within 256 to 100000000
it: La dimensione del blocco deve essere compresa tra 256 e 100000000

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
it: &Nuovo

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
it: &Apri...

en: Open &Recent...
it: Apri &recenti...

en: &About Audacity...
it: Informazioni su &Audacity...

en: &Preferences...
it: &Preferenze...

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
it: Non è stato possibile trovare una posizione sicura dove salvare i file temporanei.
    Audacity ha bisogno di una posizione in cui i programmi automatici di pulizia non eliminano i file temporanei.
    Specificare un'appropriata cartella nella finestra di dialogo delle preferenze.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
it: Impossibile trovare una posizione dove salvare i file temporanei.
    Specificare una cartella adatta nella finestra di dialogo delle preferenze.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
it: Si sta uscendo da Audacity. Riavviare Audacity per usare la nuova cartella temporanea.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
it: L'esecuzione contemporanea di due copie di Audacity può causare
    perdita di dati o un blocco del sistema.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
it: Non è stato possibile bloccare la cartella dei file temporanei.
    Questa cartella potrebbe essere in uso in un'altra copia di Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
it: Si desidera ancora avviare Audacity?

en: Error Locking Temporary Folder
it: Errore bloccando la cartella dei file temporanei

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
it: Il sistema ha rilevato che un'altra copia di Audacity è in esecuzione.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
it: Usa i comandi Nuovo o Apri nel processo di Audacity attualmente
    in esecuzione per aprire più progetti contemporaneamente.

en: Audacity is already running
it: Audacity è già in esecuzione

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
it: Impossibile creare un segmento di memoria condivisa.
    
    codice errore=%d : "%s".

en: Audacity Startup Failure
it: Avvio di Audacity fallito

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
it: Impossibile acquisire i semafori.
    
    Ciò è probabilmente dovuto a scarsità di risorse
    e potrebbe essere necessario un riavvio.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
it: Impossibile creare semafori.
    
    Ciò è probabilmente dovuto a scarsità di risorse
    e potrebbe essere necessario un riavvio.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
it: Impossibile acquisire il lock del semaforo.
    
    Ciò è probabilmente dovuto a scarsità di risorse
    e potrebbe essere necessario un riavvio.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
it: Impossibile acquisire il semaforo del server.
    
    Ciò è probabilmente dovuto a scarsità di risorse
    e potrebbe essere necessario un riavvio.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
it: Impossibile inizializzare il server ICP di Audacity .
    
    Ciò è probabilmente dovuto a scarsità di risorse
    e potrebbe essere necessario un riavvio.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
it: Si è verificato un errore irreversibile durante l'avvio

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
it: imposta massima dimensione blocchi disco in byte

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
it: riesegui un file journal

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
it: questo messaggio di aiuto

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
it: avvia autodiagnosi

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
it: mostra versione Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
it: nome file audio o progetto

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
it: Gestisci gli url 'audacity://'

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
it: I file del progetto Audacity (.aup3) non solo al
    momento associati ad Audacity.
    
    Associarli, in modo da poterli aprire con un doppio clic?

en: Audacity Project Files
it: File di progetto di Audacity

en: Audacity Configuration Error
it: Errore di configurazione di Audacity

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
it: Non è stato possibile accedere al seguente file di configurazione:
    
    	%s
    
    Ciò potrebbe essere causato da vari motivi, ma i più probabili sono che il disco è pieno o che non si dispone dei permessi di scrittura su file. 
    
    È possibile tentare di correggere il problema e quindi fare clic su "Riprova" per continuare.
    
    Se si scegle "Esci da Audacity", il progetto potrebbe rimanere in uno stato non salvato che verrà ripristinato la prossima volta che verrà aperto.

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Quit Audacity
it: E&sci da Audacity

en: &Retry
it: &Riprova

en: Configure Project from Music File
it: Configura progetto da file musicale

en: Automatic Music Configuration
it: Configurazione automatica della musica

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
it: Audacity ha rilevato che questo file usa %s bpm.
    Abilitare la vista Musica e imposatre il tempo del progetto su %s?

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
it: Audacity ha rilevato che uno o più file usano %s bpm.
    Abilitare la vista Musica e impostare il tempo del progetto su %s?

en: Music Import
it: Importa musica

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
it: Clip intelligente.
    L'intera clip sorgente verrà incollata nel progetto, consentendo
    di accedere ai dati audio tagliati in qualsiasi momento.

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
it: Solo audio selezionato.
    Verrà incollata solo la parte selezionata della clip sorgente.

en: Paste audio
it: Incolla audio

en: How would you like to paste your audio?
it: Come incollare l'audio?

note: i18n-hint: %s substitutes for a file size, e.g. "345 MB". A "smart clip" is an audio clip containing hidden trimmed data.
en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
it: La clip smart completa è %s. Dimensioni maggiori impiegheranno più tempo per essere incollate.

en: Remember my choice and don't ask again
it: Ricorda la mia scelta e non chiedermelo più

en: Automatic Crash Recovery
it: Ripristino automatico da crash

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
it: I seguenti progetti non sono stati salvati correttamente l'ultima volta che Audacity è stato eseguito e possono essere ripristinati.
    
    Dopo il ripristino, salvare i progetti per assicurarsi che le modifiche vengano scritte su disco.

en: Recoverable &projects
it: Progetti ri&pristinabili

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
it: Seleziona

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
it: Nome

en: &Discard Selected
it: S&carta selezionati

en: &Recover Selected
it: &Ripristina selezionati

en: &Skip
it: Trala&scia

en: No projects selected
it: Nessun progetto selezionato

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
it: Scartare i progetti selezionati?
    
    Selezionando "Sì" i progetti selezionati verranno immediatamente eliminati in modo permanente.

en: Select Command
it: Seleziona comando

en: &Command
it: &Comando

en: &Edit Parameters
it: &Modifica parametri

en: &Use Preset
it: &Usa combinazione

en: &Parameters
it: &Parametri

en: &Details
it: &Dettagli

en: Choose command
it: Seleziona comando

en: MP3 Conversion
it: Conversione MP3

en: Fade Ends
it: Fine dissolvenza

en: Import Macro
it: Importa macro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
it: La macro %s esiste già. Sostituirla?

en: Export Macro
it: Esporta macro

en: Effect
it: Effetto

en: Menu Command (With Parameters)
it: Comando di menu (con parametri)

en: Menu Command (No Parameters)
it: Comando di menu (senza parametri)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
it: "%s" richiede che una o più tracce siano selezionate.

en: Your batch command of %s was not recognized.
it: Il comando batch di %s non è stato riconosciuto.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
it: Macro applicata

en: Apply Macro
it: Applica macro

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
it: Applicata macro '%s'

en: Apply '%s'
it: Applica '%s'

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
it: Applica %s con parametro/i
    
    %s

en: Test Mode
it: Modalità di prova

en: Apply %s
it: Applica %s

en: Macros Palette
it: Pannello macro

en: Manage Macros
it: Gestisci macro

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
it: Seleziona macro

en: Apply Macro to:
it: Applica macro a:

en: Apply macro to project
it: Applica macro al progetto

en: &Project
it: &Progetto

en: Apply macro to files...
it: Applica macro ai file...

en: &Files...
it: &File...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
it: &Espandi

en: No macro selected
it: Nessuna macro selezionata

en: Applying '%s' to current project
it: Applicazione di '%s' al progetto corrente

en: Please save and close the current project first.
it: Salvare e chiudere il progetto corrente prima di procedere.

en: Select file(s) for batch processing...
it: Selezionare il/i file per l'elaborazione batch...

en: Applying...
it: Applicazione in corso...

en: Remo&ve
it: Rimuo&vi

en: &Rename...
it: &Rinomina...

en: Re&store
it: Ripri&stina

en: I&mport...
it: I&mporta...

en: E&xport...
it: E&sporta...

en: Edit Steps
it: Modifica passi

en: Command
it: Comando

en: Parameters
it: Parametri

en: &Insert
it: &Inserisci

en: &Edit...
it: &Modifica...

en: De&lete
it: E&limina

en: Move &Up
it: Sposta &su

en: Move &Down
it: Sposta &giù

en: &Save
it: &Salva

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
it: Ridu&ci

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
it: - FINE -

en: %s changed
it: %s modificata

en: Do you want to save the changes?
it: Salvare le modifiche?

en: Enter name of new macro
it: Inserire il nome della nuova macro

en: Name of new macro
it: Nome della nuova macro

en: Name must not be blank
it: Il nome non deve essere vuoto

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
it: I nomi non devono contenere '%c' o '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
it: Eliminare %s?

en: &Repeat %s
it: &Ripeti %s

en: Repeat Last Tool
it: Ripeti ultimo strumento

en: &Macro Manager
it: Gestione &macro

en: &Apply Macro
it: &Applica macro

en: Palette...
it: &Pannello...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
it: &Script I

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
it: S&cript II

en: Disk Block Size (KB):
it: Dimensione blocco disco (KB):

en: Number of Edits:
it: Numero di modifiche:

en: Test Data Size (MB):
it: Dimensione dati di prova (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
it: Seme casuale:

en: Show detailed info about each block file
it: Mostra informazioni dettagliate su ciascun file di blocco

en: Show detailed info about each editing operation
it: Mostra informazioni dettagliate su ciascuna operazione di modifica

en: Run
it: Avvia

en: Export Benchmark Data as:
it: Esporta dati benchmark come:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
it: La dimensione del blocco deve essere compresa tra 1 e 1024 KB.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
it: Il numero di modifiche deve essere compreso tra 1 e 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
it: La dimensione dei dati di prova deve essere compresa tra 1 e 2000 MB.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
it: Uso di %lld porzioni da %lld campioni ciascuno, per un totale di %.1f MB.

en: Preparing...
it: Preparazione...

en: Expected len %lld, track len %lld.
it: Lunghezza attesa %lld, lunghezza traccia %lld.

en: Performing %d edits...
it: Esecuzione di %d modifiche...

en: Cut: %lld - %lld
it: Tagliat: %lld - %lld

en: Trial %d
it: Prova %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
it: Ritaglio (%lld, %lld) fallito.

en: Paste: %lld
it: Incolla: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
it: Prova %d
    Fallita durante l'incollamento.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
it: Tempo per eseguire %d modifiche: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
it: Verifica perdite puntatore file:

en: Track # blocks: %ld
it: Traccia n° blocchi: %ld

en: Disk # blocks:
it: Disco n° blocchi:

en: Doing correctness check...
it: Esecuzione del controllo sulla correttezza...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
it: Problema: porzione %lld campione %lld

en: Passed correctness check!
it: Controllo sulla correttezza superato!

en: Errors in %d/%lld chunks
it: Errori in %d/%lld porzioni

en: Time to check all data: %ld ms
it: Tempo per verificare tutti i dati: %ld ms

en: Reading data again...
it: Rilettura dei dati...

en: Time to check all data (2): %ld ms
it: Tempo per controllare tutti i dati (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
it: A 44100 Hz, %d byte per campione, numero stimato di
    tracce eseguibili simultaneamente: : %.1f

en: TEST FAILED!!!
it: TEST FALLITO!!!

en: Benchmark completed successfully.
it: Benchmark completato con successo.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
it: Selezionare l'audio da utilizzare per l'azione %s (ad esempio, Cmd + A per selezionare tutto) quindi riprovare.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
it: Selezionare l'audio da utilizzare per l'azione %s (ad esempio, Ctrl + A per selezionare tutto) quindi riprovare.

en: No Audio Selected
it: Nessun audio selezionato

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
it: Selezionare l'audio da usare per %s.
    
    1. Selezionare audio che rappresenta rumore e usare %s per ottenere il proprio
    'profilo di rumore'.
    
    2. Quando si è ottenuto il proprio profilo di rumore, selezionare l'audio da
    modificare e usare %s per modificarlo.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
it: È possibile compiere questa azione solo quando la riproduzione e
    la registrazione sono fermate. (Mettere in pausa non basta).

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
it: Prima di eseguire questa azione è necessario selezionare un
    audio stereo. (Non è possibile utilizzarla con audio mono).

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
it: Prima di eseguire questa azione è necessario selezionare un audio.
    (La selezione di altri tipi di tracce non va bene).

en: Audacity Support Data
it: Dati assistenza Audacity

en: Report generated to:
it: Rapporto generato per:

en: Removing Dependencies
it: Rimozione dipendenze

en: Copying audio data into project...
it: Copia dei dati audio nel progetto...

en: Project Depends on Other Audio Files
it: Il progetto dipende da altri file audio

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
it: Copiare questi file nel proprio progetto per rimuovere la dipendenza.
    È più sicuro, ma necessita di più spazio di archiviazione.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
it: 
    
    I file mostrati come MANCANTI sono stati spostati o eliminati e non possono essere copiati.
    È necessario ripristinarli nella loro posizione originale per poterli copiare nel progetto.

en: Project Dependencies
it: Dipendenze progetto

en: Audio File
it: File audio

en: Disk Space
it: Spazio su disco

en: Copy Selected Files
it: Copia i file selezionati

en: Cancel Save
it: Annulla salvataggio

en: Save Without Copying
it: Salva senza copiare

en: Do Not Copy
it: Non copiare

en: Copy All Files (Safer)
it: Copia tutti i file (più sicuro)

en: Whenever a project depends on other files:
it: Ogni volta che un progetto dipende da altri file:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
it: Chiedi

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
it: Copia sempre tutti i file (più sicuro)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
it: Non copiare mai alcun file

en: MISSING %s
it: %s MANCANTE

en: &Copy Names to Clipboard
it: &Copia nomi negli appunti

en: Missing
it: Mancante

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
it: Se si procede il progetto non verrà salvato su disco. Si è sicuri di voler procedere?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
it: Il progetto è attualmente auto-contenuto: non dipende da file audio esterni. 
    
    Alcuni progetti di Audacity più vecchi potrebbero non essere auto-contenuti,
    ed è necessario mantenerene le dipendenze esterne nella corretta posizione.
    I nuovi progetti saranno auto-contenuti e meno rischiosi.

en: Dependency Check
it: Controlla dipendenze

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
it: Perdite

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
it: L'audio registrato è andato perso nelle posizioni etichettate. Cause possibili:
    
    Altre applicazioni condividono con Audacity la potenza di calcolo del processore
    
    Si sta salvando direttamente su un dispositivo di archiviazione esterno lento

en: Turn off dropout detection
it: Disattiva il rilevamento della perdita del segnale audio

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
it: Il tentativo di inizializzare il seguente comando è fallito:
    
    %s
    
    Potrebbero essere disponibili maggiori informazioni in
    'Aiuto > Diagnostica > Mostra registro...'

en: Command failed to initialize
it: Impossibile inizializzare il comando

en: Exported Label Style:
it: Stile etichette esportate:

en: Frequency Analysis
it: Analisi della frequenza

en: Spectrum
it: Spettro

en: Standard Autocorrelation
it: Autocorrelazione standard

en: Cuberoot Autocorrelation
it: Autocorrelazione radice cubica

en: Enhanced Autocorrelation
it: Autocorrelazione avanzata

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
it: Finestra %s

en: Linear frequency
it: Frequenza lineare

en: Log frequency
it: Frequenza logaritmica

en: Scroll
it: Scorri

en: Cursor:
it: Cursore:

en: Peak:
it: Picco:

en: &Grids
it: &Griglie

en: &Algorithm:
it: &Algoritmo:

en: &Size:
it: &Dimensione:

en: &Export...
it: &Esporta...

en: &Function:
it: &Funzione:

en: &Axis:
it: &Asse:

en: &Replot...
it: &Ridisegna...

en: Not enough data selected.
it: I dati selezionati non sono sufficienti.

en: spectrum.txt
it: spettro.txt

en: Export Spectral Data As:
it: Esporta dati spettrali come:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
it: Frequenza (Hz)	Livello (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
it: Ritardo (secondi)	Frequenza (Hz)	Livello

en: Plot Spectrum...
it: Mostra spettro...

en: Save %s
it: Salva %s

en: Unable to save %s
it: Impossibile salvare %s

en: History
it: Cronologia

en: &Manage History
it: &Gestisci cronologia

en: Action
it: Azione

en: Used Space
it: Spazio usato

en: &Total space used
it: Spazio &totale usato

en: &Undo levels available
it: &Livelli di annullamento disponibili

en: &Levels to discard
it: &Livelli da scartare

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
it: &Elimina

en: Clip&board space used
it: Spazio a&ppunti usati

en: D&iscard
it: Scar&ta

en: &Compact
it: &Compatta

en: Compacting actually freed %s of disk space.
it: La compressione ha liberato %s di spazio disco.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
it: Cronolo&gia

en: New Plugins
it: Nuove estensioni

en: Incompatible plugin(s) found
it: Trovate estensioni incompatibili

en: &Manage Plugins
it: &Gestisci estensioni

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
it: Audacity ha trovato %d estensioni incompatibili che non possono essere caricate. Queste estensioni sono state disabilitate per evitare blocchi o arresti anomali. Per provare a utilizzare comunque queste estensioni, è possibile abilitarle utilizzando "Gestisci estensioni". In caso contrario, selezionare "Continua".

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
it: Audacity ha trovato %d estensioni incompatibili che non possono essere caricate. Queste estensioni sono state disabilitate per evitare blocchi o arresti anomali.

en: Journal recording failed
it: Registrazione del giornale di registrazione fallita

en: Edit Labels
it: Modifica etichette

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
it: Traccia

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
it: Etichetta

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
it: Tempo iniziale

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
it: Tempo finale

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
it: Bassa frequenza

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
it: Alta frequenza

en: New...
it: Nuovo...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
it: Premere F2 o fare doppio clic per modificare il contenuto della cella.

en: Select a text file containing labels
it: Selezionare un file di testo contenente etichette

en: Could not open file: %s
it: Errore durante l'apertura del file: %s

en: No labels to export.
it: Nessuna etichetta da esportare.

en: Export Labels As:
it: Esporta etichette come:

en: New Label Track
it: Nuova traccia etichette

en: Enter track name
it: Inserire nome traccia

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
it: Primo avvio di Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
it: Selezionare la lingua da usare per Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
it: La lingua selezionata, %s (%s), non corrisponde alla lingua di sistema, %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
it: Errore nella conversione del file di progetto precedente

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
it: Un file di progetto 1.0 è stato convertito nel nuovo formato.
    Il vecchio file è stato salvato come '%s'

en: Opening Audacity Project
it: Apertura progetto di Audacity

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
it: Sono state rimosse le combinazioni di tasti dei seguenti comandi, in quanto le loro combinazioni di tasti preefinite sono nuove o modificate e sono le stesse combinazioni di tasti già assegate a un altro comando.

en: Shortcuts have been removed
it: Le combinazioni di tasti sono state rimosse

en: Audacity Mixer%s
it: Mixer di Audacity %s

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
it: Velocità

en: Musical Instrument
it: Strumento musicale

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
it: Bilanciamento

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
it: Muto

en: Signal Level Meter
it: Monitor livello segnale

en: Moved volume slider
it: Spostato il cursore del volume

en: Moved velocity slider
it: Cursore velocità spostato

en: Moved pan slider
it: Cursore bilanciamento spostato

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
it: Non è stato possibile registrare l'effetto/comando in %s:
    %s

en: Disable
it: Disabilita

en: Enable
it: Abilita

en: Type
it: Tipo

en: Path
it: Percorso

en: All
it: Tutti

en: Generator
it: Generatore

en: Analyzer
it: Analizzatore

en: Tool
it: Strumento

en: Manage Plugins
it: Gestisci estensioni

en: Native Audacity
it: Audacity nativo

en: &Show:
it: &Mostra:

en: &Type:
it: &Tipo:

en: C&ategory:
it: C&ategoria:

en: Searc&h:
it: Cerc&a:

en: Plugin
it: Estensione

en: &Rescan
it: &Rianalizza

en: &Get more effects...
it: &Ottieni altri effetti...

en: Searching for plugins
it: Ricerca estensioni

en: Actual Rate: %d
it: Frequenza effettiva: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
it: Errore nell'apertura del dispositivo audio. 
    Provare a cambiare il sistema audio, il dispositivo di riproduzione e la frequenza di campionamento del progetto.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
it: Le tracce selezionate per la registrazione devono avere tutte la stessa frequenza di campionamento

en: Mismatched Sampling Rates
it: Frequenze di campionamento non corrispondenti

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
it: Sono state selezionate troppo poche tracce a questa frequenza di campionamento.
    (Audacity richiede due canali alla stessa frequenza di campionamento per
    ciascuna traccia stereo)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
it: Troppo poche tracce compatibili selezionate

en: Recorded Audio
it: Audio registrato

en: Record
it: Registra

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
it: Il controllo progetto ha letto una sequenza difettosa di tag.

en: Close project immediately with no changes
it: Chiudi immediatamente progetto senza modifiche

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
it: Continuare con le riparazioni indicate nel registro, e controllare ulteriori errori. Il progetto verrà salvato nel suo stato corrente, a meno che non si selezioni "Chiudi immediatamente progetto senza modifiche" in caso di ulteriori avvisi.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
it: Attenzione - Problemi nella lettura della sequenza di tag

en: Inspecting project file data
it: Analisi dei dati del file del progetto

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
it: Il controllo del progetto della cartella "%s" 
    ha rilevato %lld file audio esterni mancanti 
    ('File alias'). Audacity non è in grado 
    di recuperare questi file in modo automatico. 
    
    Se si seleziona la prima o la seconda opzione seguente, 
    è possibile tentare di trovare e ripristinare i file mancanti 
    nella loro precedente posizione. 
    
    Notare che con la seconda opzione, la forma d'onda 
    può non mostrare silenzio. 
    
    Se si seleziona la terza opzione, il progetto verrà salvato
    nel suo stato corrente, a meno che non si selezioni "Chiudi
    immediatamente progetto senza modifiche" in caso di ulteriori avvisi.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
it: Tratta l'audio mancante come silenzio (solo in questa sessione)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
it: Sostituisci l'audio mancante con il silenzio (in modo permanente).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
it: Attenzione - File alias mancanti

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
it: Il controllo del progetto nella cartella "%s" 
    ha rilevato %lld blocchi di file alias (.auf) mancanti. 
    Audacity può rigenerare completamente questi file 
    partendo dall'audio attualmente nel progetto.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
it: Rigenera file alias di riepilogo (sicuro e raccomandato)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
it: Inserisci silenzio al posto dei dati di visualizzazione mancanti (solo per questa sessione)

en: Close project immediately with no further changes
it: Chiudi il progetto immediatamente senza ulteriori modifiche

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
it: Attenzione - File alias di riepilogo mancanti

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
it: Il controllo del progetto della cartella "%s" 
    ha rilevato %lld blocchi di file dati audio (.au) mancanti, 
    probabilmente a causa di un errore, di un crash di sistema, o di
    una cancellazione accidentale. Audacity non è in grado di
    recuperare questi file mancanti in modo automatico. 
    
    Se si seleziona la prima o la seconda opzione seguente, 
    è possibile tentare di trovare e ripristinare i file mancanti
    nella loro precedente posizione.
    
    Notare che con la seconda opzione, la forma d'onda 
    può non mostrare silenzio.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
it: Sostituisci l'audio mancante con il silenzio (in modo permanente)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
it: Attenzione - File di blocco dati audio mancanti

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
it: Il controllo del progetto nella cartella "%s" 
    ha trovato %d file di blocchi orfani. Questi file non sono 
    utilizzati da questo progetto, ma potrebbero appartenere ad altri progetti. 
    Non creano problemi e sono di piccole dimensioni.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
it: Continua senza eliminazione; ignora i file extra in questa sessione

en: Delete orphan files (permanent immediately)
it: Elimina file orfani (immediatamente in modo permanente)

en: Warning - Orphan Block File(s)
it: Attenzione - File di blocco orfani

en: Cleaning up unused directories in project data
it: Pulizia delle cartelle inutilizzate nei dati del progetto

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
it: Il controllo del progetto ha trovato incoerenze durante il recupero automatico. 
    
    Selezionare 'Aiuto > Diagnostica > Mostra registro...' per vedere i dettagli.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
it: Attenzione: problemi nel recupero automatico

note: i18n-hint: Text of the message dialog that may appear on attempt to open a project created by Audacity version prior to 3.4. %s will be replaced with an explanation of the actual reason of project modification.
en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
it: %s
    Questa funzionalità non è supportata nelle versioni di Audacity successive alla 3.3.3.
    Queste tracce stereo sono state divise in tracce mono.
    Di conseguenza alcuni effetti in tempo reale potrebbero mancare.
    Verificare che tutto funzioni come previsto prima di salvare.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
it: Questo progetto non è stato salvato correttamente
    l'ultima volta che Audacity è stato eseguito.
    
    È stato ripristinato l'ultimo snapshot.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
it: Questo progetto non è stato salvato correttamente
    l'ultima volta che Audacity è stato eseguito.
    
    È stato ripristinato l'ultimo snapshot, ma è necessario salvarlo per mantenerne il contenuto.

en: Project Recovered
it: Protetto ripristinato

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
it: I progetti non possono essere salvati su dischi FAT.

en: Insufficient Disk Space
it: Spazio disco insufficiente

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
it: La dimensione del progetto supera lo spazio disponibile sul disco di destinazione.
    
    Selezionare un disco differente con più spazio libero.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
it: Il progetto supera la dimensione massima di 4GB quando si scrive su un file system formattato in formato FAT32.

en: Saved %s
it: %s salvato

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
it: Il progetto non è stato salvato poiché il nome di file fornito sovrascriverebbe un altro progetto.
    Riprovare selezionando un nome originale.

en: %sSave Project "%s" As...
it: %sSalva progetto "%s" con nome...

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
it:    Sovrascrivere il progetto:
    "%s"?
    
       Se si seleziona "Sì" il progetto
    "%s"
       verrà sovrascritto senza possibilità di recupero.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
it: Avviso sovrascrittura progetto

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
it: Il progetto non è stato salvato poiché il progetto selezionato è aperto in un'altra finestra.
    Riprovare selezionando un nome di file non in uso.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
it: %sSalva copia del progetto"%s" come...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
it: Salvare una copia non deve sovrascrivere un progetto salvato esistente.
    Riprovare selezionando un nome originale.

en: Error Saving Copy of Project
it: Errore durante il salvataggio della copia del progetto

en: Select one or more files
it: Selezionare uno o più file

en: %s is already open in another window.
it: %s è già aperto in un'altra finestra.

en: Error Opening Project
it: Errore durante l'apertura del progetto

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
it: Si sta cercando di aprire un file di backup creato automaticamente.
    In questo modo si può avere una grave perdita di dati.
    
    Aprire invece il vero file di progetto di Audacity.

en: Warning - Backup File Detected
it: Attenzione - Rilevato file di backup

en: Error Opening File
it: Errore nell'apertura del file

en: Error opening file
it: Errore durante l'apertura del file

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
it: Il file può essere non valido o danneggiato: 
    %s

en: Error Opening File or Project
it: Errore durante l'apertura del file o del progetto

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
it: Il progetto risiede su un disco formattato in formato FAT.
    Per aprirlo è necessario copiarlo su un altro disco.

en: A channel of a stereo track was missing.
it: Mancava un canale di una traccia stereo.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
it: Questo progetto conteneva tracce stereo con frequenze di campionamento diverse per canale.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
it: Questo progetto conteneva tracce stereo con diversi formati dei campioni nei canali.

note: i18n-hint: explains why opened project was auto-modified
en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
it: Questo progetto conteneva tracce stereo con contenuti non allineati.

en: Project was recovered
it: Il progetto è stato recuperato

en: Recover
it: Recupera

en: Imported '%s'
it: '%s' importato

en: Import
it: Importa

en: Select stream(s) to import
it: Selezionare i flussi da importare

en: Importing %s
it: Importazione in corso di %s

en: Music Information Retrieval
it: Recupero informazioni musicali

en: Analyzing imported audio
it: Analisi dell'audio importato

en: Failed to import project
it: Importazione del progetto fallita

en: Error Importing
it: Errore d'importazione

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
it: Non è possibile importare il formato AUP3.  Usare invece File > Apri

en: Compact Project
it: Comprimi progetto

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
it: La compressione di questo progetto libererà spazio disco rimuovendo i byte del file non utilizzati.
    
    Il disco ha %s di spazio libero e questo progetto sta attualmente usando %s.
    
    Se si procede, lo storico Annulla/Ripristina attuale e il contenuto degli appunti verranno scartati e si libereranno circa %s di spazio disco.
    
    Proseguire?

en: Compacted project file
it: File di progetto compresso

en: Compact
it: Comprimi

en: [Project %02i]
it: [Progetto %02i]

en: Welcome to Audacity version %s
it: Benvenuto nella versione %s di Audacity

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
it: %sSalvare le modifiche in %s?

en: Save project before closing?
it: Salvare il progetto prima di chiudere?

en: Disk space remaining for recording: %s
it: Spazio disco rimanente per le registrazioni: %s

en: Less than 1 minute
it: Meno di 1 minuto

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore
it[2]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti
it[2]: %d minuti

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
it: %s e %s.

en: Horizontal Scrollbar
it: Barra di scorrimento orizzontale

en: Vertical Scrollbar
it: Barra di scorrimento verticale

en: No Effect
it: Nessun effetto

en: Get more effects...
it: Ottieni altri effetti...

en: Analyze
it: Analizza

en: %s (missing)
it: %s (mancante)

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
it: Effetto %d

en: Power
it: Potenza

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change settings for realtime effect %s on %s
it: Modifica impostazioni per l'effetto in tempo reale %s su %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Change realtime effect %s on %s
it: Modifica l'effetto in tempo reale %s in %s

en: Replace effect
it: Sostituisci effetto

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
it: %s rimosso da %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
it: Rimuovi %s

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
it: %s sostituito con %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
it: Sostituisci %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Add effect
it: Aggiungi effetto

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
it: %s spostato su in %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
it: %s spostato giù in %s

en: Change effect order
it: Cambia ordine effetto

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
it: %s aggiunto a %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Realtime effects
it: Effetti in tempo reale

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
it: Effetti in tempo reale per %s

en: Realtime Effects
it: Effetti in tempo reale

en: Watch video
it: Guarda video

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
it: Gli effetti in tempo reale non sono distruttivi e possono essere modificati in qualsiasi momento.

en: Master Effects
it: Effetti master

en: Applies to all tracks
it: Si applica a tutte le tracce

en: Position
it: Posizione

en: Sound Activated Record
it: Registrazione attivata da audio

en: Activation level (dB):
it: Livello attivazione (dB):

en: Spectral Data Control Panel
it: Pannello di controllo dati spettrali

en: Brush Tool
it: Strumento pennello

en: Spectral Brush
it: Pennello spettrale

en: Brush radius
it: Raggio pennello

en: Custom brush size
it: Dimensione personalizzata pennello

en: Auto-select overtones (beta)
it: Seleziona automatica suoni armonici (beta)

en: Enable smart selection
it: Abilita selezione intelligente

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
it: Selezionare la frequenza fondamentale
    e rilasciare il mouse

en: Spectra&l Selection Panel
it: Pannello selezione spettra&le

en: Applied effect to selection
it: Effetto applicato alla selezione

en: Artist Name
it: Nome artista

en: Album Title
it: Titolo album

en: Track Number
it: Numero traccia

en: Year
it: Anno

en: Genre
it: Genere

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
it: Usare i tasti freccia (o il tasto INVIO dopo la modifica) per spostarsi tra i campi.

en: Value
it: Valore

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Remove
it: &Elimina

en: Genres
it: Generi

en: E&dit...
it: Mo&difica...

en: Rese&t...
it: Ripris&tina...

en: Template
it: Modello

en: &Load...
it: &Carica...

en: Set De&fault
it: Imposta prede&finito

en: Edit Genres
it: Modifica generi

en: Unable to save genre file.
it: Impossibile salvare il file dei genere.

en: Reset Genres
it: Ripristina generi

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
it: Ripristinare l'elenco dei generi ai valori predefiniti?

en: Unable to open genre file.
it: Impossibile aprire il file dei generi.

en: Load Metadata As:
it: Carica metadati come:

en: Error Loading Metadata
it: Errore durante il caricamento dei metadati

en: Save Metadata As:
it: Salva metadati come:

en: Error Saving Tags File
it: Errore nel salvataggio del file dei tag

en: Edit Metadata Tags
it: Modifica tag metadati

en: Metadata Tags
it: Tag dei metadati

en: &Metadata Editor
it: Editor di &metadati

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
it: Durata

en: Audacity Timer Record
it: Programma registrazione

en: Save Timer Recording As
it: Salva registrazione programmata come

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
it: Il nome di file selezionato non può essere usato
    per la registrazione programmata poiché sovrascriverebbe un altro progetto.
    Riprovare selezionando un nome originale.

en: Error Saving Timer Recording Project
it: Errore nel salvataggio del progetto registrazione programmata

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
it: La durata è zero. Non verrà registrato nulla.

en: Error in Duration
it: Errore nella durata

en: Automatic Save path is invalid.
it: Il percorso del salvataggio automatico non è valido.

en: Error in Automatic Save
it: Errore nel salvataggio automatico

en: Automatic Export path is invalid.
it: Il percorso di esportazione automatica non è valido.

en: Error in Automatic Export
it: Errore nell'esportazione automatica

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
it: In base alle impostazioni attuali è possibile che non ci sia abbastanza spazio disco libero per completare questa registrazione programmata.
    
    Procedere?
    
    Durata registrazione programmata:   %s
    Tempo di registrazione restante su disco:   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
it: Avviso spazio disco per la registrazione programmata

en: Current Project
it: Progetto corrente

en: Recording start:
it: Inizio registrazione:

en: Duration:
it: Durata:

en: Recording end:
it: Fine registrazione:

en: Automatic Save enabled:
it: Salvataggio automatico abilitato:

en: Automatic Export enabled:
it: Esportazione automatica abilitata:

en: Action after Timer Recording:
it: Azione al termine della registrazione programmata:

en: Audacity Timer Record Progress
it: Avanzamento registrazione programmata di Audacity

en: All audio is muted.
it: Tutto l'audio è silenziato.

en: Timer Recording stopped.
it: Registrazione programmata arrestata.

en: Timer Recording completed.
it: Registrazione programmata completata.

en: %s
    
    Recording saved: %s
it: %s
    
    Registrazione salvata: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
it: %s
    
    Errore durante il salvataggio della registrazione.

en: %s
    
    Recording exported: %s
it: %s
    
    Registrazione esportata: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
it: %s
    
    Errore durante l'esportazione della registrazione.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
it: %s
    
    '%s' è stato annullato a causa degli errori riportati sopra.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
it: %s
    
    '%s' è stato annullato poiché la registrazione è stata interrotta.

en: Timer Recording
it: Registrazione programmata

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
it: 099 giorni 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
it: Data e ora di inizio

en: Start Date
it: Data di inizio

en: End Date and Time
it: Data e ora di fine

en: End Date
it: Data di fine

en: Automatic Save
it: Salvataggio automatico

en: Enable &Automatic Save?
it: Abilitare il salvataggio &automatico?

en: Save Project As:
it: Salva progetto con nome:

en: Select...
it: Seleziona...

en: Automatic Export
it: Esportazione automatica

en: Enable Automatic &Export?
it: Abilitare l'&esportazione automatica?

en: Export Project As:
it: Esporta progetto con nome:

en: Options
it: Opzioni

en: After Recording completes:
it: Al completamento della registrazione:

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Exit Audacity
it: Chiudi Audacity

en: Restart system
it: Riavvia il sistema

en: Shutdown system
it: Arresta il sistema

en: Waiting to start recording at:
it: In attesa di iniziare a registrare il:

en: Recording duration:
it: Durata registrazione:

en: Scheduled to stop at:
it: Arresto pianificato il:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
it: Registrazione programmata di Audacity - In attesa di iniziare

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
it: La registrazione inizierà tra:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
it: %s tra:

en: Recording Saved:
it: Registrazione salvata:

en: Recording Exported:
it: Registrazione esportata:

en: Audacity Timer Record - Waiting
it: Registrazione programmata di Audacity - In attesa

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
it: La registrazione programmata non può essere usata con più di un progetto aperto.
    
    Chiudere eventuali altri progetti e riprovare.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
it: La registrazione programmata non può essere usata quando vi sono modifiche non salvate.
    
    Salvare o chiudere questo progetto e riprovare.

en: &Timer Record...
it: Programma regis&trazione...

en: Export Audio
it: Esporta audio

en: Edit &Metadata...
it: Modifica &metadati...

en: Exported Tags
it: Tag esportati

en: Track Panel
it: Pannello traccia

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
it: (Esc per annullare)

en: TrackView
it: Traccia vista

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
it:  Reso muto

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
it:  Reso solo

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
it:  Selezionata

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
it:  Sincronizzazione bloccata

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
it: Traccia %d

en:  Mute On
it:  Muto attivo

en:  Solo On
it:  Solo attivo

en:  Select On
it:  Seleziona attiva

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
it: Fare clic e trascinare per regolare la dimensione relativa delle tracce stereo, doppio clic per renderne uguale le altezze

en: Click and drag to resize the track.
it: Fare clic e trascinare per ridimensionare la traccia.

en: Removed audio track(s)
it: Traccie audio rimosse

en: Remove Track
it: Rimuovi traccia

en: Removed track '%s'.
it: Traccia '%s' rimossa.

en: Track Remove
it: Rimuovi traccia

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
it: '%s' spostata in cima

en: Move Track to Top
it: Sposta la traccia in cima

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
it: '%s' spostata in fondo

en: Move Track to Bottom
it: Sposta traccia in fondo

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
it: '%s' spostata in alto

en: Moved '%s' Down
it: '%s' spostata in basso

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
it: Sposta traccia in alto

en: Move Track Down
it: Sposta traccia in basso

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
it: Riproduzione

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
it: Registrazione

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
it: La selezione è troppo piccola per usare la voce chiave.

en: Calibration Results
it: Risultati calibrazione

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
it: Energia                  -- media: %1.4f  ds: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
it: Cambi di segno        -- media: %1.4f  ds: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
it: Cambi di direzione  -- media: %1.4f  ds: (%1.4f)

en: Calibration Complete
it: Calibrazione completa

en: Welcome to Audacity!
it: Benvenuto in Audacity!

en: Try the new Audacity 4 Beta release
it: Prova la nuova versione beta di Audacity 4

en: Test the Beta release
it: Prova la versione beta

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
it: Completa la configurazione del cloud Audacity con audio.com

en: Get our free OpenVino AI tools
it: Ottieni i nostri strumenti gratuiti OpenVino AI

en: Soap Voice Cleaner: studio-quality voice-over sound
it: Soap Voice Cleaner: doppiaggio audio di qualità professionale

en: Explore free plugins for sculpting your audio
it: Scopri estensioni gratuite per modellare i tuoi file audio

en: View free plugins
it: Vedi estensioni gratuite

en: Help us decide the future of Audacity
it: Aiutaci a decidere il futuro di Audacity

en: Take part in survey
it: Partecipa al sondaggio

en: View tutorials
it: Visualizza tutorial

en: Visit our forum
it: Visita il nostro forum

en: &Don't show this again at start up
it: &Non mostrare più all'avvio

en: FAIL
it: FALLITO

en: Batch Command
it: Comando batch

en: %s is not a parameter accepted by %s
it: %s non è un parametro accettato da %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
it: Valore non valido per il parametro '%s': dovrebbe essere %s

en: Compare Audio
it: Confronta audio

en: Threshold:
it: Soglia:

en: Compare Audio...
it: Confronta audio...

en: Compares a range on two tracks.
it: Confronta un intervallo in due tracce.

en: Delay time (seconds):
it: Ritardo temporale (secondi):

en: Decay factor:
it: Fattore di decadimento:

en: Does the demo action.
it: Esegui l'azione dimostrativa.

en: Drag
it: Trascina

en: Track 0
it: Traccia 0

en: Track 1
it: Traccia 1

en: Window Name:
it: Nome finestra:

en: From X:
it: Da X:

en: From Y:
it: Da Y:

en: To X:
it: A X:

en: To Y:
it: A Y:

en: Relative To:
it: Relativo a:

en: Move Mouse...
it: Muovi mouse...

en: Drags mouse from one place to another.
it: Tracina il mouse da un posto all'altro.

en: Get Info
it: Ottieni informazioni

en: Commands
it: Comandi

en: Menus
it: Menu

en: Preferences
it: Preferenze

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
it: Tracce

en: Clips
it: Clip

en: Envelopes
it: Inviluppi

en: Boxes
it: Riquadri

en: Selection
it: Selezione

en: Brief
it: Breve

en: Type:
it: Tipo:

en: Get Info...
it: Ottieni informazioni...

en: Gets information in JSON format.
it: Ottieni informazioni in formato JSON.

en: Get Track Info
it: Ottieni informazioni traccia

en: Types:
it: Tipi:

en: Gets track values as JSON.
it: Ottieni valori traccia in formato JSON.

en: Comment
it: Commento

en: Help...
it: Aiuto...

en: Gives help on a command.
it: Ottieni aiuto su un comando.

en: For comments in a macro.
it: Per commenti in una macro.

en: Import2
it: Importa2

en: File Name:
it: Nome file:

en: Export2
it: Esporta2

en: Number of Channels:
it: Numero di canali:

en: Import...
it: Importa...

en: Export...
it: Esporta...

en: Imports from a file.
it: Importa da un file.

en: Exports to a file.
it: Esporta in un file.

en: Builtin Commands
it: Comandi incorporati

en: Provides builtin commands to Audacity
it: Fornisce ad Audacity i comandi incorporati

en: Unknown built-in command name
it: Nome comando incorporato sconosciuto

en: Text:
it: Testo:

en: Message...
it: Messaggio...

en: Echos a message.
it: Ripeti un messaggio.

en: Open Project2
it: Apri progetto2

en: Add to History
it: Aggiungi a cronologia

en: Save Project2
it: Salva progetto2

en: Save Copy
it: Salva copia

en: Save Log
it: Salva registro

en: Clear Log
it: Svuota registro

en: Open Project...
it: Apri progetto...

en: Save Project...
it: Salva progetto...

en: Opens a project.
it: Apre un progetto.

en: Saves a project.
it: Salva un progetto.

en: Saves a copy of current project.
it: Salva una copia del progetto corrente.

en: Saves the log contents.
it: Salva il contenuto del registro.

en: Clears the log contents.
it: Svuota il contenuto del registro.

en: Get Preference
it: Ottieni preferenza

en: Name:
it: Nome:

en: Set Preference
it: Imposta preferenza

en: Value:
it: Valore:

en: Reload
it: Ricarica

en: Get Preference...
it: Ottieni preferenze...

en: Set Preference...
it: Imposta preferenze...

en: Gets the value of a single preference.
it: Restituisce il valore di una singola preferenza.

en: Sets the value of a single preference.
it: Imposta il valore di una specifica preferenza.

en: Select Time
it: Seleziona tempo

en: Project Start
it: Inizio progetto

en: Project
it: Progetto

en: Project End
it: Fine progetto

en: Selection Start
it: Inizio selezione

en: Selection End
it: Fine selezione

en: Start Time:
it: Tempo iniziale:

en: End Time:
it: Tempo finale:

en: Select Frequencies
it: Seleziona frequenze

en: High:
it: Alto:

en: Low:
it: Basso:

en: Select Tracks
it: Seleziona tracce

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
it: Imposta

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: First Track:
it: Prima traccia:

en: Track Count:
it: Conteggio traccia:

en: Mode:
it: Modalità:

en: Select Time...
it: Seleziona tempo...

en: Select Frequencies...
it: Seleziona frequenze...

en: Select Tracks...
it: Seleziona tracce...

en: Selects a time range.
it: Seleziona un intervallo temporale.

en: Selects a frequency range.
it: Seleziona un intervallo di frequenza.

en: Selects a range of tracks.
it: Seleziona un intervallo di tracce.

en: Selects Audio.
it: Seleziona audio.

en: Set Clip
it: Imposta clip

en: Color 0
it: Colore 0

en: Color 1
it: Colore 1

en: Color 2
it: Colore 2

en: Color 3
it: Colore 3

en: Unnamed
it: Senza nome

en: At:
it: A:

en: Color:
it: Colore:

en: Start:
it: Inizio:

en: Set Clip...
it: Imposta clip...

en: Sets various values for a clip.
it: Imposta vari valori per una clip.

en: Set Envelope
it: Imposta inviluppo

en: Time:
it: Tempo:

en: Delete
it: Elimina

en: Edited Envelope
it: Busta modificata

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
it: Inviluppo

en: Set Envelope...
it: Imposta inviluppo...

en: Sets an envelope point position.
it: Imposta una posizione del punto di inviluppo.

en: Set Label
it: Imposta etichetta

en: Label Index
it: Indice etichetta

en: End:
it: Fine:

en: Selected
it: Selezionato

en: Edited Label
it: Etichetta modificata

en: Set Label...
it: Imposta etichetta...

en: Sets various values for a label.
it: Imposta vari valori per un'etichetta.

en: Set Project
it: Imposta progetto

en: Rate:
it: Frequenza:

en: Resize:
it: Ridimensiona:

en: Width:
it: Larghezza:

en: Height:
it: Altezza:

en: Set Project...
it: Imposta progetto...

en: Sets various values for a project.
it: Imposta vari valori per un progetto.

en: Set Track Status
it: Imposta stato traccia

en: Focused
it: Evidenziata

en: Set Track Audio
it: Imposta traccia audio

en: Pan:
it: Bilanciamento:

en: Set Track Visuals
it: Imposta aspetto traccia

en: Reset
it: Ripristina

en: Times 2
it: Tempo 2

en: HalfWave
it: MezzaOnda

en: Display:
it: Visualizzazione:

en: Scale:
it: Scala:

en: VZoom:
it: Zoom vert:

en: VZoom Top:
it: Zoom vert alto:

en: VZoom Bottom:
it: Zoom vert basso:

en: Use Spectral Prefs
it: Usa preferenze spettrali

en: Spectral Select
it: Seleziona spettrale

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me:
it: Sche&ma:

en: Set Track
it: Imposta traccia

en: Set Track Status...
it: Imposta stato traccia...

en: Set Track Audio...
it: Imposta traccia audio...

en: Set Track Visuals...
it: Imposta traccia visiva...

en: Set Track...
it: Imposta traccia...

en: Sets various values for a track.
it: Imposta vari valori per una traccia.

en: Long Message
it: Messaggio lungo

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
it: Aumenta o riduce il volume dell'audio selezionato

en: &Amplification (dB):
it: &Amplificazione (dB):

en: Amplification dB
it: Amplificazione dB

en: &New Peak Amplitude (dB):
it: &Nuovo picco ampiezza (dB):

en: Allo&w clipping
it: Consent&i il clipping

en: Duck &amount:
it: Quantità &volume:

en: Ma&ximum pause:
it: Pausa ma&ssima:

en: Outer fade &down length:
it: Lunghezza della dissolvenza in uscita verso il &basso:

en: Outer fade &up length:
it: Lunghezza della dissolvenza in uscita verso l'&alto:

en: Inner fade d&own length:
it: Lunghezza della dissolvenza in entrata &verso il basso:

en: Inner &fade up length:
it: Lunghezza della dissolvenza in entrata vers&o l'alto:

en: &Threshold:
it: &Soglia:

en: Preview not available
it: Anteprima non disponibile

en: Presets
it: Combinazioni

en: Export Effect Parameters
it: Esporta parametri effetto

en: Import Effect Parameters
it: Importa parametri effetto

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
it: %s: non è un file di combinazioni valido.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
it: %s: è per un altro effetto, generatore o analizzatore.

en: Tone controls
it: Controlli tono

en: Bass (dB):
it: Bassi (dB):

en: Ba&ss (dB):
it: Ba&ssi (dB):

en: Bass
it: Bassi

en: &Treble (dB):
it: &Alti (dB):

en: Treble
it: Alti

en: &Link Volume control to Tone controls
it: &Collega controllo volume ai controlli del tono

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
it: Stima inizio intonazione: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
it: Intonazione

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
it: da

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
it: &da

en: from Octave
it: da ottava

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
it: a

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
it: &a

en: to Octave
it: a ottava

en: Semitones (half-steps)
it: Semitoni

en: &Semitones (half-steps):
it: &Semitoni (semi-passi):

en: Frequency
it: Frequenza

en: from (Hz)
it: da (Hz)

en: f&rom
it: &da

en: to (Hz)
it: a (Hz)

en: t&o
it: &a

en: Percent C&hange:
it: Percentuale di cam&biamento:

en: Percent Change
it: Percentuale di cambiamento

en: &Use high quality stretching (slow)
it: &Usa allungamento ad alta qualità (lento)

en: &Speed Multiplier:
it: Moltiplicatore di &velocità:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
it: Giri/minuto vinile:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
it: Da g/m

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
it: &da

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
it: A g/m

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
it: &a

en: Selection Length
it: Lunghezza selezione

en: C&urrent Length:
it: L&unghezza attuale:

en: Current length of selection.
it: Lunghezza corrente della selezione.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
it: da

en: &New Length:
it: &Nuova lunghezza:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
it: a

en: Beats per minute
it: Battiti al minuto

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
it: Battiti al minuto, da

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
it: &da

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
it: Battiti al minuto, fino a

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
it: &a

en: Length (seconds)
it: Lunghezza (secondi)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
it: da

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
it: &a

en: Length in seconds from %s, to
it: Lunghezza in secondi da %s, a

en: &Threshold (lower is more sensitive):
it: &Soglia (più è bassa più è sensibile):

en: Threshold
it: Soglia

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
it: Massima larghezza &picco (più è alta più è sensibile):

en: Max Spike Width
it: Massima larghezza picco

en: Compressor
it: Compressione

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
it: Riduce la "gamma dinamica" o le differenze tra le parti con volume elevato e quelle silenziose.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
it: Analizzatore contrasto, per misurare differenze RMS di volume tra due selezioni di audio.

note: i18n-hint noun
en: End
it: Fine

en: &Foreground:
it: &Primo piano:

en: Foreground start time
it: Tempo iniziale primo piano

en: Foreground end time
it: Tempo finale primo piano

en: &Measure selection
it: &Misura selezione

en: &Background:
it: &Sfondo:

en: Background start time
it: Tempo iniziale sfondo

en: Background end time
it: Tempo finale sfondo

en: Mea&sure selection
it: Mi&sura selezione

en: Result
it: Risultato

en: Co&ntrast Result:
it: Risultato co&ntrasto:

en: R&eset
it: Azz&era

en: &Difference:
it: &Differenza:

en: &Help
it: &Aiuto

en: indeterminate
it: indeterminata

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
it: Differenza dB infinita

en: Difference is indeterminate.
it: La differenza è indeterminata.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
it: Differenza = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
it: Differenza = infiniti dB RMS.

en: Foreground level too high
it: Livello in primo piano troppo alto

en: Background level too high
it: Livello di sfondo troppo alto

en: Background higher than foreground
it: Fondo più alto del primo piano

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
it: WCAG2 superato

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
it: WCAG2 fallito

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
it: Differenza attuale

en: Measured foreground level
it: Livello di primo piano misurato

en: No foreground measured
it: Nessun primo piano misurato

en: Foreground not yet measured
it: Primo piano non ancora misurato

en: Measured background level
it: Livello di fondo misurato

en: No background measured
it: Nessuno sfondo misurato

en: Background not yet measured
it: Sfondo non ancora misurato

en: Export Contrast Result As:
it: Esporta risultato contrasto come:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
it: Risultati contrasto criteri di successo WCAG 2.0 1.4.7

en: Filename = %s.
it: Nome file = %s.

en: Foreground
it: Primo piano

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
it: Tempo di avvio = %2d ore, %2d minuti, %.2f secondi.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
it: Tempo di fine = %2d ore, %2d minuti, %.2f secondi.

en: Background
it: Sfondo

en: Results
it: Risultati

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
it: Criteri di successo 1.4.7 di WCAG 2.0: superato

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
it: Criteri di successo 1.4.7 di WCAG 2.0: fallito

en: Data gathered
it: Dati raccolti

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
it: Analisi del contrasto (conformità WCAG 2)

en: Contrast...
it: Contrasto...

en: Upper Threshold
it: Soglia superiore

en: Noise Floor
it: Rumore di fondo

en: Parameter 1
it: Parametro 1

en: Parameter 2
it: Parametro 2

en: Number of repeats
it: Numero di ripetizioni

en: Distortion type:
it: Tipo distorsione:

en: DC blocking filter
it: Filtro blocco DC

en: Threshold controls
it: Controlli soglia

en: Parameter controls
it: Controlli parametro

en: Clipping level
it: Livello clipping

en: Make-up Gain
it: Guadagno composizione

en: Clipping threshold
it: Soglia clipping

en: Hardness
it: Durezza

en: Distortion amount
it: Entità distorsione

en: Output level
it: Livello uscita

en: Repeat processing
it: Ripeti elaborazione

en: Harmonic brightness
it: Luminosità armonica

en: Levelling fine adjustment
it: Regolazione precisa del livellamento

en: Degree of Levelling
it: Grado di livellamento

en: dB Limit
it: limite dB

en: Wet level
it: Livello wet

en: Residual level
it: Livello residuo

en: (Not Used):
it: (non usato):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
it: (da -100 a 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
it: (da -80 a -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
it: (da 0 a 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
it: (da 0 a 5):

en: DTMF &sequence:
it: &Sequenza DTMF:

en: &Amplitude (0-1):
it: &Ampiezza (0-1):

en: &Duration:
it: &Durata:

en: &Tone/silence ratio:
it: Rapporto &tono/silenzio:

en: Duty cycle:
it: Ciclo di lavoro:

en: Tone duration:
it: Durata tono:

en: Silence duration:
it: Durata silenzio:

note: i18n-hint: show input on a graph
en: Show input
it: Mostra input

en: A&ctual compression
it: &Compressione effettiva

note: i18n-hint: show actual compression on a graph
en: Show actual compression
it: Mostra la compressione effettiva

en: Tar&get compression
it: Compressione tar&get

note: i18n-hint: show target compression on a graph
en: Show target compression
it: Mostra la compressione target

en: Compression curve
it: Curva di compressione

en: Smoothing
it: Smorzamento

en: &Threshold (dB)
it: &Soglia (dB)

en: &Make-up gain (dB)
it: &Guadagno composizione (dB)

en: &Make-up target (dB)
it: &Composizione obiettivo (dB)

en: Knee &width (dB)
it: Ampiezza &gomito (dB)

en: Rati&o:
it: Rapport&o:

en: &Lookahead (ms)
it: &Anticipazione (ms)

en: Attac&k (ms)
it: Atta&cco (ms)

en: &Release (ms)
it: &Rilascio (ms)

en: Actual Compression
it: Compressione effettiva

en: Target Compression
it: Compressione target

en: awaiting playback
it: in attesa di riproduzione

en: &Delay time (seconds):
it: Ritar&do temporale (secondi):

en: D&ecay factor:
it: Fattore di d&ecadimento:

en: Select Preset
it: Seleziona combinazione

en: &Preset:
it: Combina&zione:

en: User Presets
it: Combinazioni definite dall'utente

en: Factory Presets
it: Combinazioni predefinite

en: Current Settings
it: Impostazioni correnti

en: Factory Defaults
it: Predefiniti di fabbrica

en: Preparing preview
it: Generazione dell'anteprima

en: Previewing
it: Anteprima

en: &Generate
it: &Genera

en: Manage presets and options
it: Gestisci combinazioni e opzioni

en: Presets && settings
it: Combinazioni && impostazioni

en: Preview effect
it: Anteprima effetto

en: &Apply
it: &Applica

en: Save Preset...
it: Salva combinazione...

en: Defaults
it: Predefinito

en: Options...
it: Opzioni...

en: Type: %s
it: Tipo: %s

en: Name: %s
it: Nome: %s

en: Version: %s
it: Versione: %s

en: Vendor: %s
it: Fornitore: %s

en: Description: %s
it: Descrizione: %s

en: About
it: Info su

en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Eliminare "%s"?

en: Preset name:
it: Nome combinazione:

en: You must specify a name
it: È necessario specificare un nome

en: Preset already exists.
    
    Replace?
it: Combinazione già esistente.
    
    Sostituirla?

en: Filter Curve EQ
it: EQ curva del filtro

en: Graphic EQ
it: EQ grafico

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
it: Tempi di benchmark:
    Originale: %s
    Predefinito segmentato: %s
    Predefinito con thread: %s
    SSE: %s
    SSE con thread: %s

en: Manage Curves List
it: Gestione elenco curve

en: Manage Curves
it: Gestione curve

en: &Curves
it: &Curve

en: Curve Name
it: Nome curva

en: D&elete...
it: &Elimina…

en: &Get More...
it: &Ottieni altre...

en: De&faults
it: Prede&finiti

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
it: Rinomina 'senza nome' per salvare una nuova voce.
    'OK' per salvare tutte le modifiche, 'Annulla' per annullarle.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
it: 'senza nome' viene sempre mostrato alla fine della lista

en: 'unnamed' is special
it: 'senza nome' è speciale

en: Rename '%s' to...
it: Rinomina %s' come...

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Rename '%s'
it: Rinomina '%s'

en: Name is the same as the original one
it: Il nome è lo stesso dell'originale

en: Same name
it: Stesso nome

en: Overwrite existing curve '%s'?
it: Sovrascrivere la curva esistente '%s'?

en: Curve exists
it: La curva esiste

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
it: Impossibile eliminare la curva 'senza nome'.

en: Can't delete 'unnamed'
it: Impossibile eliminare 'senza nome'

en: Delete '%s'?
it: Eliminare '%s'?

en: Delete %d items?
it: Eliminare %d elementi?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
it: Impossibile eliminare la curva 'senza nome', è speciale.

en: Choose an EQ curve file
it: Selezionare un file per la curva EQ

en: Export EQ curves as...
it: Esporta curve EQ con nome...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
it: Impossibile esportare la curva 'senza nome', è speciale.

en: Cannot Export 'unnamed'
it: Impossibile esportare 'senza nome'

en: %d curves exported to %s
it: %d curve esportate in %s

en: Curves exported
it: Curve esportate

en: No curves exported
it: Nessuna curva esportata

en: &EQ Type:
it: Tipo &EQ:

en: Draw Curves
it: Disegna curve

en: &Draw
it: &Disegna

en: &Graphic
it: &Grafico

en: Interpolation type
it: Tipo interpolazione

en: Linear Frequency Scale
it: Scala lineare frequenza

en: Li&near Frequency Scale
it: Scala li&neare frequenza

en: Length of &Filter:
it: Lunghezza del &filtro:

en: Length of Filter
it: Lunghezza del filtro

en: &Select Curve:
it: &Seleziona curva:

en: Select Curve
it: Seleziona curva

en: S&ave/Manage Curves...
it: S&alva/gestisci curve...

en: Fla&tten
it: Appia&ttisci

en: &Invert
it: &Inverti

en: Show grid lines
it: Mostra linee griglia

en: Show g&rid lines
it: Mostra linee g&riglia

en: &Start threshold (samples):
it: Soglia di &inizio (campioni):

en: St&op threshold (samples):
it: Soglia di &fine (campioni):

en: %.2f secs
it: %.2f sec

en: %.1f secs
it: %.1f sec

en: Ratio %.0f to 1
it: Rapporto %.0f a 1

en: Ratio %.1f to 1
it: Rapporto %.1f a 1

en: &Noise Floor:
it: Rumore di &fondo:

en: &Ratio:
it: &Rapporto:

en: Ratio
it: Rapporto

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
it: Tempo di &attacco:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
it: Tempo di attacco

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
it: Tempo di &rilascio:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
it: Tempo di rilascio

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
it: Guadagno composizione per 0 dB dopo la compressione

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
it: C&omprimi in base ai picchi

en: Threshold %d dB
it: Soglia %d dB

en: Noise Floor %d dB
it: Rumore di fondo %d dB

en: Attack Time %.2f secs
it: Tempo di attacco %.2f sec

en: Release Time %.1f secs
it: Tempo di rilascio %.1f sec

en: Limiter
it: Limitatore

en: Augments loudness while minimizing distortion.
it: Aumenta il volume riducendo al minimo la distorsione.

en: perceived loudness
it: sonorità percepita

en: &Normalize
it: &Normalizza

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
it: Sonorità LUFS

en: Normalize &stereo channels independently
it: Normalizza canali &stereo indipendentemente

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
it: &Considera mono come dual-mono (consigliato)

en: (Maximum 0dB)
it: (massimo 0dB)

en: &Noise type:
it: Tipo ru&more:

en: &Noise reduction (dB):
it: &Riduzione rumore (dB):

en: Noise reduction
it: Riduzione rumore

en: &Sensitivity:
it: &Sensibilità:

en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Attac&k time (secs):
it: Tempo di atta&cco (sec):

en: Attack time
it: Tempo di attacco

en: R&elease time (secs):
it: Tempo di r&ilascio (sec):

en: Release time
it: Tempo di rilascio

en: &Frequency smoothing (bands):
it: Smorzamento &frequenza (bande):

en: Frequency smoothing
it: Smorzamento frequenza

en: Sensiti&vity (dB):
it: Sensi&bilità (dB):

en: Old Sensitivity
it: Vecchia sensibilità

en: Step 1
it: Passo 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
it: Selezionare pochi secondi del rumore in modo che Audacity riconosca quello va filtrato,
    quindi fare clic su Elabora profilo rumore:

en: &Get Noise Profile
it: &Elabora profilo rumore

en: Step 2
it: Passo 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
it: Selezionare tutto l'audio da filtrare, indicare quanto rumore deve essere
    filtrato, quindi fare clic su 'OK' per ridurre il rumore.

en: Noise:
it: Rumore:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
it: Ri&duci

en: &Isolate
it: &Isola

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
it: Resid&uo

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: &Window types:
it: Tipi di &finestra:

en: Window si&ze:
it: Dimen&sione finestra:

en: 2048 (default)
it: 2048 (predefinito)

en: S&teps per window:
it: Pa&ssi per finestra:

en: 4 (default)
it: 4 (predefinito)

en: Discrimination &method:
it: &Metodo di discriminazione:

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
it: &Rimuovi offset DC (centra su 0,0 verticalmente)

en: &Normalize peak amplitude to
it: &Normalizza ampiezza picco a

en: Peak amplitude dB
it: Ampiezza picco (dB)

en: N&ormalize stereo channels independently
it: &Normalizza canali stereo indipendentemente

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
it: Fa&ttore di allungamento:

en: &Time Resolution (seconds):
it: Risoluzione &temporale (secondi):

en: &Stages:
it: Pa&ssaggi:

en: Stages
it: Passaggi

en: &Dry/Wet:
it: &Dry/wet:

en: LFO Freq&uency (Hz):
it: Freq&uenza LFO (Hz):

en: LFO frequency in hertz
it: Frequenza LFO in hertz

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
it: Fase LFO ini&ziale (gradi):

en: LFO start phase in degrees
it: Fase LFO iniziale in gradi

en: Dept&h:
it: Profondit&à:

en: Depth in percent
it: Profondità in percentuale

en: Feedback in percent
it: Percentuale feedback

en: &Output gain (dB):
it: &Guadagno uscita (dB):

en: Output gain (dB)
it: Guadagno uscita (dB)

en: &Number of repeats to add:
it: &Numero di ripetizioni da aggiungere:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
it: Lunghezza selezione corrente: hh:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
it: Lunghezza nuova selezione: hh:mm:ss

en: Current selection length: %s
it: Lunghezza selezione corrente: %s

en: New selection length: %s
it: Lunghezza nuova selezione: %s

en: Warning: No repeats.
it: Attenzione: nessuna ripetizione.

en: &Room Size (%):
it: Dimensione &stanza (%):

en: &Pre-delay (ms):
it: &Pre-ritardo (ms):

en: Rever&berance (%):
it: River&bero (%):

en: Da&mping (%):
it: Smorza&mento (%):

en: Tone &Low (%):
it: Tono &basso (%):

en: Tone &High (%):
it: Tono &alto (%):

en: Wet &Gain (dB):
it: &Guadagno wet (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
it: Guadagno dr&y (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
it: Larghez&za stereo (%):

en: Wet O&nly
it: So&lo wet

en: &Filter Type:
it: Tipo &filtro:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
it: O&rdine:

en: &Passband Ripple:
it: &Fluttuazione banda passante:

en: Passband Ripple (dB)
it: Fluttuazione banda passante (dB)

en: &Subtype:
it: &Sottotipo:

en: Cutoff (Hz)
it: Frequenza di taglio (Hz)

en: C&utoff:
it: Frequenza di ta&glio:

en: Minimum S&topband Attenuation:
it: Minima a&ttenuazione elimina-banda:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
it: Minima a&ttenuazione elimina-banda (dB)

en: Align MIDI to Audio
it: Sincronizza MIDI con l'audio

en: Frame Period:
it: Durata frame:

en: Frame Period
it: Durata frame

en: Window Size:
it: Dimensione finestra:

en: Window Size
it: Dimensione finestra

en: Force Final Alignment
it: Forza allineamento finale

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
it: Ignora silenzi iniziali e finali

en: Silence Threshold:
it: Soglia silenzio:

en: Silence Threshold
it: Soglia silenzio

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
it: Tempo di pre-smorzamento:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
it: Tempo di pre-smorzamento

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
it: Linea tempo:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
it: Linea tempo

en: Smooth Time:
it: Tempo smorzamento:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
it: Tempo smorzamento

en: Use Defaults
it: Usa predefiniti

en: Restore Defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Initial Tempo Change (%)
it: Modifica tempo iniziale (%)

en: Final Tempo Change (%)
it: Modifica tempo finale (%)

en: Initial Pitch Shift
it: Scostamento iniziale intonazione

en: (&semitones) [-12 to 12]:
it: (&semitoni) [da -12 a 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
it: (%) [da -50 a 100]:

en: Final Pitch Shift
it: Scostamento finale intonazione

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
it: (s&emitoni) [da -12 a 12]:

en: Chirp
it: Stridio

en: Tone
it: Tono

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
it: Genera un tono ascendente o discendente di uno di quattro tipi

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
it: Genera un tono di frequenza costante di uno di quattro tipi

en: &Waveform:
it: Forma d'&onda:

en: &Frequency (Hz):
it: &Frequenza (Hz):

en: Frequency Hertz Start
it: Frequenza iniziale in hertz

en: Frequency Hertz End
it: Frequenza finale in hertz

en: Amplitude Start
it: Ampiezza iniziale

en: Amplitude End
it: Ampiezza finale

en: I&nterpolation:
it: I&nterpolazione:

en: Detect Silence
it: Rileva silenzio

en: Tr&uncate to:
it: Tr&onca a:

en: C&ompress to:
it: Com&primi a:

en: Trunc&ate tracks independently
it: Tronc&a tracce indipendentemente

en: Truncate Location
it: Tronca posizione

en: Remove silence from &beginning
it: Rimuovi silenzio dall'&inizio

en: Remove silence from &middle
it: Rimuovi silenzio dalla parte &centrale

en: Remove silence from &end
it: Rimuovi silenzio dalla &fine

en: At least one location option must be selected.
    
    Please select at least one of:
    * Remove silence from beginning
    * Remove silence from middle
    * Remove silence from end
it: È necessario selezionare almeno un'opzione della posizione.
    
    Seleziona almeno una delle seguenti opzioni:
    * Rimuovi silenzio dall'inizio
    * Rimuovi silenzio dalla parte centrale
    * Rimuovi silenzio dalla fine

en: Save VST Preset As:
it: Salva combinazione VST come:

en: Standard VST bank file
it: File VST Bank standard

en: Standard VST program file
it: File di programma VST standard

en: Audacity VST preset file
it: File di combinazioni VST di Audacity

en: Unrecognized file extension.
it: Estensione di file non riconosciuta.

en: Load VST Preset:
it: Carica combinazione VST:

en: VST preset files
it: File combinazioni VST

en: Unable to load presets file.
it: Impossibile caricare il file delle combinazioni.

en: VST Effect Options
it: Opzioni effetto VST

en: Buffer Size
it: Dimensione buffer

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
it: La dimensione del buffer controlla il numero di campioni inviati all'effetto in ciascuna iterazione. Valori più piccoli comportano una velocità di elaborazione inferiore e alcuni effetti richiedono al massimo 8192 per poter funzionare correttamente. La maggior parte degli effetti accetta tuttavia buffer grandi, garantendo una maggiore velocità di elaborazione.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
it: Dimensione &buffer (da 8 a 1048576 campioni):

en: Latency Compensation
it: Compensazione latenza

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
it: Come parte del loro processo, alcuni effetti VST ritardano l'audio restituito ad Audacity. Quando questo ritardo non è compensato verranno inseriti dei silenzi di breve durata nell'audio. Abilitare questa opzione per fornire questa compensazione; notare che tuttavia potrebbe non funzionare con tutti gli effetti VST.

en: Enable &compensation
it: Abilita &compensazione

en: Graphical Mode
it: Modo grafico

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
it: La maggior parte degli effetti VST dispone di una interfaccia grafica per impostare i valori dei parametri. È disponibile anche una modalità solo testo.  Riaprire l'effetto per applicare questa modifica.

en: Enable &graphical interface
it: Abilita interfaccia &grafica

en: Save VST3 Preset As:
it: Salva combinazione VST3 come:

en: VST3 preset file
it: File di combinazione VST3

en: Load VST3 preset:
it: Carica combinazione VST3:

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
it: Come parte della loro elaborazione, alcuni effetti VST3 devono ritardare la restituzione dell'audio ad Audacity. Quando questo ritardo non viene compensato, si noterà che nell'audio vengono inseriti dei brevi silenzi. Abilitare questa opzione per applicare tale compensazione, che tuttavia potrebbe non funzionare con tutti gli effetti VST3.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
it: La maggior parte degli effetti VST3 dispone di un'interfaccia grafica per impostare i valori dei parametri. È disponibile anche un metodo di base di solo testo. Riaprire l'effetto affinché venga applicato.

en: Dept&h (%):
it: Profondit&à (%):

en: Reso&nance:
it: Riso&nanza:

en: Resonance
it: Risonanza

en: Wah Frequency Offse&t (%):
it: Offse&t frequenza wah (%):

en: Wah frequency offset in percent
it: Frequenza offset in percentuale

en: Export Audio Unit Preset As %s:
it: Esporta combinazione Audio Unit come %s:

en: Standard Audio Unit preset file
it: File di combinazioni Audio Unit standard

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
it: Non è stato possibile esportare la combinazione "%s"
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
it: Esporta combinazioni unità audio

en: Import Audio Unit Preset As %s:
it: Importa combinazione Audio Unit come %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
it: Non è stato pissibile importare la combinazione "%s"
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
it: Esporta combinazioni unità audio

en: Audio Unit Effect Options
it: Opzioni effetti unità audio

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
it: Come parte del loro processo, alcuni effetti Audio Unit ritardano l'audio restituito ad Audacity. Quando questo ritardo non è compensato verranno inseriti dei silenzi di breve durata nell'audio. Abilitare questa opzione per fornire questa compensazione; notare che tuttavia potrebbe non funzionare con tutti gli effetti Audio Unit.

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
it: Selezionare "Completo" per usare l'interfaccia grafica se fornita dall'Audio Unit. Selezionare "Generico" per usare l'interfaccia di sistema generica. Selezionare "Di base" per un'interfaccia di base con solo testo. Riaprire l'effetto per applicare questa impostazione.

en: Select &interface
it: Seleziona &interfaccia

en: Full
it: Completo

en: Generic
it: Generico

en: Basic
it: Elementare

en: Effect Output
it: Uscita effetto

en: LADSPA Effect Options
it: Opzioni effetti LADSPA

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
it: Come parte del loro processo, alcuni effetti LADSPA ritardano l'audio restituito ad Audacity. Quando questo ritardo non è compensato verranno inseriti dei silenzi di breve durata nell'audio. Abilitare questa opzione per fornire questa compensazione; notare che tuttavia potrebbe non funzionare con tutti gli effetti LADSPA.

en: Couldn't instantiate effect
it: Impossibile creare un'istanza dell'effetto

en: LV2 Effect Settings
it: Impostazioni effetto LV2

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
it: Dimensione &buffer (8 to %d) in campioni:

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
it: Come parte del loro processo, alcuni effetti LV2 ritardano l'audio restituito ad Audacity. Quando questo ritardo non è compensato verranno inseriti dei silenzi di breve durata nell'audio. Abilitare questa opzione per fornire questa compensazione; notare che tuttavia potrebbe non funzionare con tutti gli effetti LV2.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
it: Gli effetti LV2 possono disporre di una interfaccia grafica per impostare i valori dei parametri. È disponibile anche una modalità solo testo.  Riaprire l'effetto per applicare questa modifica.

en: "%s" is not a valid file path.
it: "%s" non è un percorso di file valido.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
it: Apici non corrispondenti in
    %s

en: Enter Nyquist Command:
it: Inserire comando Nyquist:

en: &Load
it: &Carica

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
it: Script Nyquist

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
it: Script List

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
it: Il programma corrente è stato modificato.
    Scartare le modifiche?

en: File could not be loaded
it: Impossibile caricare il file

en: File could not be saved
it: Impossibile salvare il file

en: Value range:
    %s to %s
it: Intervallo valore:
    da %s a %s

en: Value Error
it: Errore valore

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Save file as
it: Salva file come

en: Debug Output:
it: Uscita debug:

en: Vamp Effects
it: Effetti Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
it: Fornisce ad Audacity il supporto agli effetti Vamp

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
it: Non è stato possibile caricare l'estensione Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
it: Non è stato possibile inizializzare l'estensione Vamp.

en: Plugin Settings
it: Impostazioni estensione

en: Program
it: Programma

en: Entire &Project
it: Intero &progetto

en: M&ultiple Files
it: &Più file

en: Curren&t Selection
it: Selezione corren&te

en: Using Label/Track Name
it: Usa etichetta / nome delle traccia

en: Numbering before Label/Track Name
it: Numerazione prima di etichetta/nome traccia

en: Numbering after File name prefix
it: Numerazione dopo prefisso nome file

en: Export Range:
it: Esporta intervallo:

en: Export entire project
it: Esporta tutto il progetto

en: Export multiple files
it: Esporta più file

en: Export current selection
it: Esporta selezione corrente

en: Trim blank space before first clip
it: Ritaglia lo spazio vuoto davanti alla prima clip

en: Split files based on:
it: Dividi i file in base a:

en: Include audio before first label
it: Includi audio prima della prima etichetta

en: Name files:
it: Nomi dei file:

en: File name prefix:
it: Prefisso nome file:

en: Overwrite existing files
it: Sovrascrivi i file esistenti

en: &Export
it: &Esporta

en: Unable to create destination folder
it: Impossibile creare la cartella di destinazione

en: Successfully exported the following %lld file(s).
it: Sono stati esportati con successo i seguenti %lld file.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
it: Qualcosa è andato storto dopo l'esportazione dei seguenti %lld file.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
it: Esportazione annullata dopo l'esportazione dei seguenti %lld file.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
it: Esportazione interrotta dopo l'esportazione dei seguenti %lld file.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
it: Qualcosa è andato davvero storto dopo l'esportazione dei seguenti %lld file.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
it: Un file con nome "%s" esiste già. Sovrascriverlo?

en: All selected audio is muted.
it: Tutto l'audio selezionato è silenziato.

en: Continue to export remaining files?
it: Proseguire con l'esportazione dei file rimanenti?

en: Custom Sample Rate
it: Frequenza di campionamento personalizzata

en: New sample rate (Hz):
it: Nuova frequenza di campionamento (Hz):

en: File &Name:
it: &Nome file:

en: Fo&lder:
it: Car&tella:

en: &Format:
it: &Formato:

en: Audio options
it: Opzioni audio

en: Channels
it: Canali

note: i18n-hint refers to custom channel mapping configuration
en: Custom mappin&g
it: Ma&ppatura personalizzata

note: i18n-hint accessibility hint, refers to export channel configuration
en: Configure custom mapping
it: Configura mappatura personalizzata

en: Configure
it: Configura

en: Sample &Rate
it: &Frequenza di campionamento

en: Choose a location to save the exported files
it: Selezionare la posizione dove salvare i file esportati

en: Advanced Mixing Options
it: Opzioni avanzate di mixaggio

en: %d Hz (custom)
it: %d Hz (personalizzata)

en: Other...
it: Altro...

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
it: %s - Sx

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
it: %s - Dx

en: Output Channels: %2d
it: Canali di uscita: %2d

en: Mixer Panel
it: Pannello mixer

en: Channel: %2d
it: Canale: %2d

en: No format specific options
it: Nessuna opzione specifica del formato

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
it: Importa raw

en: Import Raw Data
it: Importa dati raw

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
it: Nessun ordine dei byte

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
it: Ordine dei byte predefinito

en: 1 Channel (Mono)
it: 1 canale (mono)

en: 2 Channels (Stereo)
it: 2 canali (stereo)

en: %d Channels
it: %d canali

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Byte order:
it: Ordine dei byte:

en: Channels:
it: Canali:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
it: Offset iniziale:

en: bytes
it: byte

en: Amount to import:
it: Quantità da importare:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
it: Frequenza di campionamento:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
it: Rileva

en: &Import
it: &Importa

en: Bad data size. Could not import audio
it: Dimensione dati non valida. Non è stato possibile importare l'audio

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
it[0]: %s %s, %d di %d clip %s
it[1]: %s %s, %d di %d clip %s
it[2]: %s %s, %d di %d clip %s

en: start
it: inizio

en: end
it: fine

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
it[0]: %s %s e %s %s, %d e %d di %d clip %s
it[1]: %s %s e %s %s, %d e %d di %d clip %s
it[2]: %s %s e %s %s, %d e %d di %d clip %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
it[0]: %s, %d di %d clip %s
it[1]: %s, %d di %d clip %s
it[2]: %s, %d di %d clip %s

en: Moved clips to the right
it: Clip spostate a destra

en: Moved clips to the left
it: Clip spostate a sinistra

en: Move audio clips
it: Sposta cli audio

en: clip not moved
it: clip non spostata

en: Audi&o Clips
it: C&lip audio

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
it: Da limite clip pre&cedente a cursore

en: Select Previous Clip Boundary to Cursor
it: Seleziona dal limite della clip precedente fino al cursore

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
it: Da cursore a limite clip su&ccessiva

en: Select Cursor to Next Clip Boundary
it: Seleziona dal cursore al limite della clip successiva

en: Previo&us Clip
it: Clip preceden&te

en: Select Previous Clip
it: Seleziona clip precedente

en: N&ext Clip
it: Clip succ&essiva

en: Select Next Clip
it: Seleziona clip successiva

en: Pre&vious Clip Boundary
it: Limite clip pre&cedente

en: Cursor to Prev Clip Boundary
it: Da cursore a limite clip precedente

en: Ne&xt Clip Boundary
it: Limite clip succe&ssiva

en: Cursor to Next Clip Boundary
it: Da cursore a limite clip successiva

en: Time Shift &Left
it: Spostamento temporale a &sinistra

en: Time Shift &Right
it: Spostamento temporale a &destra

en: Pasted text from the clipboard
it: Testo incollato dagli appunti

en: Pasted from the clipboard
it: Incollato dagli appunti

en: Nothing to undo
it: Nulla da annullare

en: Nothing to redo
it: Nulla da ripristinare

en: Cut to the clipboard
it: Taglia negli appunti

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
it: Eliminati %.2f secondi a t=%.2f

en: Paste clip
it: Incolla clip

en: Pasting clip contents, please wait
it: Attendere mentre il contenuto della clip viene incollato

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
it: Il contenuto che si sta tentando di incollare si estenderà su più tracce di quelle attualmente disponibili. Aggiungere altre tracce e riprovare.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
it: Non ci sono abbastanza tracce selezionate per contenere il contenuto copiato. Selezionare ulteriori tracce e riprovare.

en: Duplicated
it: Duplicata

en: Duplicate
it: Duplica

en: Cut to clipboard and leave gap
it: Taglia negli appunti e lascia un vuoto

en: Cut and leave gap
it: Taglia e lascia vuoto

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
it: Divisi e tagliati %.2f secondi a t=%.2f

en: Split Delete
it: Dividi ed elimina

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
it: Tracce selezionate silenziate per %.2f secondi a %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
it: Silenzia

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
it: Ritaglia le tracce audio selezionate da %.2f secondi a %.2f

en: Trim Audio
it: Ritaglia audio

en: Split
it: Dividi

en: Split to new track
it: Dividi in una nuova traccia

en: Split New
it: Dividi e crea nuovo

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
it: Uniti %.2f secondi a t=%.2f

en: Join
it: Unisci

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
it: Separati %.2f secondi a t=%.2f

en: Detach
it: Separa

en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
it: &Taglia

en: &Delete
it: &Elimina

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
it: &Copia

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
it: &Incolla

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
it: &Duplica

en: R&emove Special
it: Rimuovi &speciale

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: &Cut and leave gap
it: &Taglia e lascia vuoto

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: &Delete and leave gap
it: &Elimina e lascia vuoto

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
it: Silenzia audi&o

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
it: &Ritaglia audio

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
it: Div&idi

en: Split Ne&w
it: Dividi e crea nu&ovo

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
it: &Unisci

en: Detac&h at Silences
it: Separ&a ai silenzi

en: Pre&ferences
it: &Preferenze

en: &Delete Key
it: Tasto &Canc

en: Delete Key&2
it: Tasto Canc&2

en: Enable &Full Screen
it: Abilita &schermo intero

en: Cannot proceed to export.
it: Impossibile procedere con l'esportazione.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
it: Impossibile creare la cartella '%s'. 
    Il file esiste già e non è una cartella

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
it: etichette.txt

en: There are no label tracks to export.
it: Non ci sono tracce etichette da esportare.

en: Imported labels from '%s'
it: Etichette importate da '%s'

en: Import Labels
it: Importa etichette

en: &Dangerous Reset...
it: Azzeramento &pericoloso...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
it: Apri recente

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
it: &File recenti

en: &Save Project
it: Sal&va progetto

en: Save Project &As...
it: S&alva progetto con nome...

en: &Backup Project...
it: Copia di &backup del progetto...

en: &Export Audio...
it: &Esporta audio...

en: Expo&rt Other
it: Espo&rta altro

en: Export &Labels...
it: Esporta &etichette...

en: &Labels...
it: &Etichette...

en: &Raw Data...
it: &Dati raw...

en: &Close Project
it: &Chiudi progetto

en: Export as MP&3
it: Esporta come MP&3

en: Export as &WAV
it: Esporta come &WAV

en: Export as &OGG
it: Esporta come &OGG

en: Export as FLAC
it: Esporta come FLAC

en: Expo&rt Selected Audio...
it: Espo&rta audio selezionato...

en: Do you have these problems?
it: Si hanno questi problemi?

en: Fix
it: Correggi

en: Quick Fixes
it: Correzioni veloci

en: Nothing to do
it: Nulla da fare

en: No quick, easily fixed problems were found
it: Non sono stati trovati problemi rapidamente e facilmente risolti

en: Clocks on the Tracks
it: Orologi sulle tracce

en: Can't select precisely
it: Impossibile selezionare con precisione

en: Recording stops and starts
it: La registrazione si interrompe e riprende

en: Fixed
it: Risolto

en: Audio Device Info
it: Informazioni sui dispositivi audio

en: &Quick Help
it: Aiuto &veloce

en: &Manual
it: &Manuale

en: Audacity &Support
it: &Supporto di Audacity

en: &Diagnostics
it: &Diagnostica

en: Au&dio Device Info...
it: Informazioni sui dispositivi au&dio...

en: &Generate Support Data...
it: &Genera dati di supporto...

en: &Check for Updates...
it: &Controlla aggiornamenti...

en: &About Audacity
it: &Informazioni su Audacity

en: Added label
it: Etichetta aggiunta

en: Paste Text to New Label
it: Incolla testo in nuova etichetta

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
it: Regioni audio con etichette tagliate negli appunti

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
it: Taglia audio con etichette

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
it: Regioni audio con etichette eliminate

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
it: Elimina regioni audio con etichette

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
it: Taglia le regioni audio etichettate negli appunti e lascia vuoto

en: Cut labeled audio and leave gap
it: Taglia audio etichettato e lascia vuoto

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
it: Regioni audio con etichette divise ed eliminate

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
it: Dividi ed elimina audio con etichette

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
it: Regioni audio con etichette silenziate

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
it: Silenzia audio con etichette

en: Copied labeled audio regions to clipboard
it: Regioni audio con etichette copiate negli appunti

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
it: Copia audio con etichette

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
it: Dividi audio con etichette (punti o regioni)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
it: Dividi audio con etichette

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
it: Audio con etichette uniti (punti o regioni)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
it: Unisci audio con etichette

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
it: Regioni audio con etichette separate

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
it: Separa audio con etichette

en: Created new label track
it: Nuova traccia etichette creata

en: New Track
it: Nuova traccia

en: &Labels
it: Etic&hette

en: Label &Editor
it: Editor &etichette

en: Add Label at &Selection
it: Aggiungi etichetta a &selezione

en: Add Label at &Playback Position
it: Aggiungi etichetta nella posizione di ri&produzione

en: Paste Te&xt to New Label
it: Incolla te&sto in nuova etichetta

en: &Typing Creates New Labels
it: &Digita per creare nuove etichette

en: La&beled Audio
it: A&udio con etichette

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
it: &Taglia

en: Cut by label
it: Taglia per etichetta

en: Delete by label
it: Elimina per etichetta

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: C&ut and leave gap
it: Ta&glia e lascia vuoto

en: Cut by labels and leave gap
it: Taglia per etichette e lascia vuoto

en: De&lete and leave gap
it: E&limina e lascia vuoto

en: Delete by labels and leave gap
it: Elimina per etichette e lascia vuoto

en: Silence &Audio
it: Silenzia &audio

en: Label Silence
it: Etichetta Silenzia

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
it: Co&pia

en: Label Copy
it: Etichetta Copia

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
it: Div&idi

en: Label Split
it: Etichetta Dividi

en: Label Join
it: Etichetta Unisci

en: &Label Track
it: Traccia &etichette

en: Uncategorized
it: Non classificato

en: Move Backward Through Active Windows
it: Sposta indietro tra le finestre attive

en: Move Forward Through Active Windows
it: Sposta in avanti tra le finestre attive

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
it: Vai in&dietro da barre degli strumenti a tracce

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
it: Vai av&anti da barre degli strumenti a tracce

en: Move Focus to &Previous Track
it: Sposta evidenziazione sulla traccia &precedente

en: Move Focus to &Next Track
it: Sposta evidenziazione sulla traccia &successiva

en: Move Focus to &First Track
it: Sposta evidenziazione sulla p&rima traccia

en: Move Focus to &Last Track
it: Sposta evidenziazione sull'u&ltima traccia

en: Move Focus to P&revious and Select
it: Sposta evidenziazione su p&recedente e seleziona

en: Move Focus to N&ext and Select
it: Sposta evidenziazione sul successiva &e seleziona

en: &Toggle Focused Track
it: Commu&ta traccia evidenziata

en: Toggle Focuse&d Track
it: Commuta traccia evi&denziata

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
it: Un journal verrà registrato dopo il riavvio di Audacity.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
it: Nessun giornale di registrazione verrà salvato dopo il riavvio di Audacity.

en: Plugin Manager
it: Gestore delle estensioni

en: Repeat Last Generator
it: Ripeti ultimo generatore

en: Effe&ct
it: &Effetti

en: Add Realtime Effects
it: Aggiungi effetti in tempo reale

en: Repeat Last Effect
it: Ripeti ultimo effetto

en: &Analyze
it: Anali&zza

en: Repeat Last Analyzer
it: Ripeti ultimo analizzatore

en: T&ools
it: Str&umenti

en: Reset &Configuration
it: A&zzera configurazione

en: &Run Benchmark...
it: Avvia benchmar&k...

en: Simulate Recording Errors
it: Simula errori di registrazione

en: Detect Upstream Dropouts
it: Rileva interruzioni a monte

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
it: Scrivi giornale di registrazione

en: Set Left Selection Boundary
it: Imposta limite sinistro della selezione

en: Set Right Selection Boundary
it: Imposta limite destro della selezione

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
it: Le regioni di ricerca che attraversano lo zero intersecano clip allungate.

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
it: &Seleziona

en: &All
it: T&utto

en: &None
it: &Nulla

en: Select None
it: Seleziona niente

en: &Tracks
it: &Tracce

en: In All &Tracks
it: In ogni &traccia

en: In All &Sync-Locked Tracks
it: In ogni traccia con blocco &sincronizzazione

en: Select Sync-Locked
it: Seleziona sincronizzazione bloccata

en: R&egion
it: &Regione

en: &Left at Playback Position
it: Da &sinistra a posizione di riproduzione

en: Set Selection Left at Play Position
it: Imposta selezione a sinistra alla posizione di riproduzione

en: &Right at Playback Position
it: Da &destra a posizione di riproduzione

en: Set Selection Right at Play Position
it: Imposta selezione a destra alla posizione di riproduzione

en: Track &Start to Cursor
it: Da &inizio traccia a cursore

en: Select Track Start to Cursor
it: Seleziona da inizio traccia al cursore

en: Cursor to Track &End
it: Da cursore a &fine traccia

en: Select Cursor to Track End
it: Seleziona dal cursore alla fine della traccia

en: Track Start to En&d
it: Da selezione a &fine

en: Select Track Start to End
it: Seleziona dall'inizio della traccia alla fine

en: S&tore Selection
it: Memori&zza selezione

en: Retrieve Selectio&n
it: Recupera selezio&ne

en: Cursor to Stored &Cursor Position
it: &Da cursore a posizione memorizzata del cursore

en: Select Cursor to Stored
it: Seleziona da cursore a memorizzato

en: Store Cursor Pos&ition
it: &Memorizza posizione cursore

en: At &Zero Crossings
it: A incroci con &zero

en: Select Zero Crossing
it: Seleziona incrocio con zero

en: &Selection
it: &Selezione

en: Snap-To &Off
it: Ancoraggio disattiv&o

en: Snap-To &Nearest
it: Ancora al più vici&no

en: Snap-To &Prior
it: Ancora al &precedente

en: Selection to &Start
it: Da selezione a in&izio

en: Selection to En&d
it: Da selezione a &fine

en: Selection Extend &Left
it: Estendi selezione a s&inistra

en: Selection Extend &Right
it: Estendi selezione a dest&ra

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
it: Imposta (o estendi) selezione a si&nistra

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
it: Imposta (o estendi) selezione a de&stra

en: Selection Contract L&eft
it: Contrai selezione a &sinistra

en: Selection Contract R&ight
it: Contrai selezione a d&estra

en: &Cursor to
it: &Cursore a

en: Selection Star&t
it: Ini&zio selezione

en: Cursor to Selection Start
it: Cursore a inizio selezione

en: Selection En&d
it: Fi&ne selezione

en: Cursor to Selection End
it: Cursore a fine selezione

en: Track &Start
it: &Inizio traccia

en: Cursor to Track Start
it: Cursore a inizio traccia

en: Track &End
it: &Fine traccia

en: Cursor to Track End
it: Cursore a fine traccia

en: &Project Start
it: Inizio &progetto

en: Cursor to Project Start
it: Cursore a inizio progetto

en: Project E&nd
it: Fi&ne progetto

en: Cursor to Project End
it: Cursore a fine progetto

en: &Cursor
it: &Cursore

en: Cursor &Left
it: Cursore s&inistro

en: Cursor &Right
it: Cursore dest&ro

en: Cursor Sh&ort Jump Left
it: Sp&ostamento breve del cursore a sinistra

en: Cursor Shor&t Jump Right
it: Spos&tamento breve del cursore a destra

en: Cursor Long J&ump Left
it: Spostamento l&ungo del cursore a sinistra

en: Cursor Long Ju&mp Right
it: Sposta&mento lungo del cursore a destra

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
it: Cer&ca

en: Short Seek &Left During Playback
it: Ricerca breve a &sinistra durante la riproduzione

en: Short Seek &Right During Playback
it: Ricerca breve a &destra durante la riproduzione

en: Long Seek Le&ft During Playback
it: Ricerca lunga a sinis&tra durante la riproduzione

en: Long Seek Rig&ht During Playback
it: Ricerca lunga a d&estra durante la riproduzione

en: &Toolbars
it: &Barre degli strumenti

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
it: Ripristina b&arre degli strumenti

en: Mix
it: Mixaggio

en: Rendered all audio in track '%s'
it: Tutto l'audio renderizzato nella traccia '%s'

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
it: Renderizza

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
it: %d tracce miscelate e renderizzate in una nuova traccia stereo

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
it: %d tracce miscelate e renderizzate in una nuova traccia mono

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
it: Tracce audio bilanciate

en: Pan Track
it: Bilancia traccia

en: Start to &Zero
it: Inizio a &zero

en: Start to &Cursor/Selection Start
it: Inizio a &cursore/inizio selezione

en: Start to Selection &End
it: Inizio a fin&e selezione

en: End to Cu&rsor/Selection Start
it: Fine a &cursore/inizio selezione

en: End to Selection En&d
it: Fine a fin&e selezione

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
it: Inizio allineato/spostato a zero

en: Aligned start to zero
it: Inizio allineato a zero

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
it: Allinea/sposta inizio

en: Align Start
it: Allinea inizio

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
it: Inizio allineato/spostato a cursore/inizio selezione

en: Aligned start to cursor/selection start
it: Inizio allineato a cursore/inizio selezione

en: Aligned/Moved start to selection end
it: Inizio allineato/spostato a fine selezione

en: Aligned start to selection end
it: Inizio allineato a fine selezione

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
it: Fine allineata/spostata a cursore/inizio selezione

en: Aligned end to cursor/selection start
it: Fine allineata a cursore/inizio selezione

en: Align/Move End
it: Allinea/sposta fine

en: Align End
it: Allinea fine

en: Aligned/Moved end to selection end
it: Fine allineata/spostata a fine selezione

en: Aligned end to selection end
it: Allineata fine a fine selezione

en: Aligned/Moved end to end
it: Fine allineata/spostata a fine

en: Aligned end to end
it: Fine allineata a fine

en: Align/Move End to End
it: Allinea/sposta fine a fine

en: Align End to End
it: Allinea fine a fine

en: Aligned/Moved together
it: Allineati/spostati insieme

en: Aligned together
it: Allineati insieme

en: Align/Move Together
it: Allinea/sposta insieme

en: Align Together
it: Allinea insieme

en: Synchronize MIDI with Audio
it: Sincronizza MIDI con l'audio

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
it: Sincronizza MIDI e tracce audio

en: Adjusted gain
it: Guadagno regolato

en: Gain
it: Guadagno

en: Adjusted Pan
it: Bilanciamento regolato

en: The entered value is invalid
it: Il valore inserito non è valido

en: Resampling track %d
it: Ricampionamento della traccia %d

en: Resampled audio track(s)
it: Tracce audio ricampionate

en: Resample Track
it: Ricampiona traccia

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
it: Selezionare almeno una traccia audio e una traccia MIDI.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
it: Allineamento completato: MIDI da %.2f a %.2f sec, audio da %.2f a %.2f sec.

en: Sync MIDI with Audio
it: Sincronizza MIDI con audio

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
it: Errore di allineamento: input troppo breve: MIDI da %.2f a %.2f sec, audio da %.2f a %.2f sec.

en: Internal error reported by alignment process.
it: Errore interno segnalato dal processo di allineamento.

en: Tracks sorted by time
it: Tracce ordinate per tempo

en: Sort by Time
it: Ordina per tempo

en: Tracks sorted by name
it: Tracce ordinate per nome

en: Sort by Name
it: Ordina per nome

en: Can't delete track with active audio
it: Impossibile eliminare la traccia con l'audio attivo

en: Add &New
it: Aggiungi &nuova

en: Mix Stereo Down to &Mono
it: Mix da stereo a &mono

en: Mi&x and Render
it: Mi&scela e renderizza

en: Mix and Render to Ne&w Track
it: Miscela e renderizza in nuo&va traccia

en: &Resample...
it: &Ricampiona...

en: Remo&ve Tracks
it: Rimuo&vi tracce

en: M&ute/Unmute
it: Rendi m&uta/non muta

en: &Mute All Tracks
it: Rendi &mute tutte le tracce

en: &Unmute All Tracks
it: Rendi &udibili tutte le tracce

en: Mut&e Tracks
it: Rendi tracce &mute

en: U&nmute Tracks
it: Rendi tracce &udibili

en: &Pan
it: &Bilanciamento

en: &Left
it: &Sinistra

en: Pan Left
it: Bilanciamento sinistro

en: &Right
it: &Destra

en: Pan Right
it: Bilanciamento destro

en: &Center
it: &Centra

en: Pan Center
it: Bilanciamento centrato

en: &Align Tracks
it: &Allinea tracce

en: &Align End to End
it: &Allinea fine con fine

en: Align &Together
it: Allinea &insieme

en: &Move Selection with Tracks
it: &Sposta selezione con tracce

en: Move Sele&ction and Tracks
it: Sposta sele&zione e tracce

en: S&ort Tracks
it: &Ordina tracce

en: By &Start Time
it: Per tempo di &inizio

en: By &Name
it: Per &nome

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
it: Mantieni le tracce sincronizzate (Blocca-sincro)

en: &Track
it: &Traccia

en: Change P&an on Focused Track...
it: Cambia bil&anciamento della traccia evidenziata...

en: Pan &Left on Focused Track
it: Bilanciamento s&inistro della traccia evidenziata

en: Pan &Right on Focused Track
it: Bilanciamento dest&ro della traccia evidenziata

en: Change Gai&n on Focused Track...
it: Cambia guadag&no della traccia evidenziata...

en: &Increase Gain on Focused Track
it: &Incrementa guadagno della traccia evidenziata

en: &Decrease Gain on Focused Track
it: &Decrementa guadagno della traccia evidenziata

en: Op&en Menu on Focused Track...
it: Apr&i menu per la traccia evidenziata...

en: M&ute/Unmute Focused Track
it: Rendi m&uta/non muta la traccia evidenziata

en: &Solo/Unsolo Focused Track
it: Rendi &sola/non sola la traccia evidenziata

en: Delete Fo&cused Track
it: Elimina la tra&ccia con lo stato attivo

en: Move Focused Track U&p
it: Sposta su &la traccia evidenziata

en: Move Focused Track Do&wn
it: Sposta gi&ù la traccia evidenziata

en: Move Focused Track to T&op
it: Sposta in &cima la traccia evidenziata

en: Move Focused Track to &Bottom
it: Sposta in &fondo la traccia evidenziata

en: no label track
it: nessuna traccia etichette

en: no label track at or below focused track
it: nessuna traccia etichette nella o sotto la traccia evidenziata

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
it: %s %d di %d

en: no labels in label track
it: nessuna etichetta nella traccia etichette

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
it: Imposta &ingresso ciclo

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
it: Imposta &uscita ciclo

en: Please select in a mono track.
it: Selezionare in una traccia audio.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
it: Selezionare una traccia stereo o due tracce mono.

en: Please select at least %d channels.
it: Selezionare almeno %d canali.

en: Please select a time within a clip.
it: Selezionare un tempo all'interno di una clip.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
it: Att&ività

en: Pl&aying
it: Ri&produzione

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
it: Ri&produci/arresta

en: Play/Stop and &Set Cursor
it: Riproduci/arresta e &imposta cursore

en: Play &Once/Stop
it: Riproduci &una volta/arresta

en: &Pause
it: &Pausa

en: &Recording
it: &Registrazione

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
it: &Registra

en: &Append Record
it: &Accoda registrazione

en: Record &New Track
it: Registra &nuova traccia

en: Punch and Rol&l Record
it: Registra in Punch and Rol&l

en: &Looping
it: Ripetizione cic&lica

en: &Clear Loop
it: A&zzera ciclo

en: &Set Loop to Selection
it: Impo&sta ciclo ripetitivo alla selezione

en: R&escan Audio Devices
it: R&ipeti ricerca dispositivi audio

en: Transport &Options
it: &Opzioni attività

en: Set sound activation le&vel...
it: Imposta li&vello di attivazione del suono...

en: Enable sound a&ctivated recording
it: Abilita registrazione attivata da &suono

en: Hear &other tracks during recording
it: Ascolta &altre tracce durante la registrazione

en: Enable audible input &monitoring
it: Abilita &monitoraggio dell'ingresso audio

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
it: Regolazione a&utomatica livello di registrazione (attiva/disattiva)

en: T&ransport
it: Att&ività

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
it: Riproduci un&a volta

en: Play &One Second
it: Riproduci &un secondo

en: Play to &Selection
it: Riproduci fino a &selezione

en: Play &Before Selection Start
it: Riproduci &prima di inizio selezione

en: Play Af&ter Selection Start
it: Riproduci do&po di inizio selezione

en: Play Be&fore Selection End
it: Riproduci p&rima di fine selezione

en: Play Aft&er Selection End
it: Riproduci &dopo di fine selezione

en: Play Before a&nd After Selection Start
it: Riproduci prima &e dopo di inizio selezione

en: Play Before an&d After Selection End
it: Riproduci prima &e dopo di fine selezione

en: Play C&ut Preview
it: Riproduci anteprima ta&glio

en: Move to Pre&vious Label
it: Vai all'etichetta &precedente

en: Move to Ne&xt Label
it: Vai all'etichetta &successiva

en: &View
it: &Visualizza

en: Zoom &In
it: Zoom avant&i

en: Zoom &Normal
it: Zoom &normale

en: Zoom &Out
it: Zoom indietr&o

en: &Zoom to Selection
it: &Zoom su selezione

en: Zoom &Toggle
it: Commu&ta zoom

en: T&rack Size
it: Dimensione t&raccia

en: &Fit to Width
it: Adatta a &larghezza

en: Fit to &Height
it: Adatta a &altezza

en: &Collapse All Tracks
it: &Comprimi tutte le tracce

en: E&xpand Collapsed Tracks
it: E&spandi tracce compresse

en: Sk&ip to
it: &Vai a

en: Selection Sta&rt
it: Ini&zio selezione

en: Skip to Selection Start
it: Vai a inizio selezione

en: Skip to Selection End
it: Vai a fine selezione

en: E&xtra Menus
it: Menu e&xtra

en: &Show Clipping in Waveform
it: Mostra &ritaglio nella forma d'onda

en: Sho&w RMS in Waveform
it: Mostr&a RMS nella forma d'onda

en: Preferences for Application
it: Preferenze dell'applicazione

note: i18n-hint: Title for the panel in the application preferences dialog.
en: Update notifications
it: Notifiche sugli aggiornamenti

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
it: &Verifica aggiornamenti

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
it: Il controllo degli aggiornamenti dell'app richiede l'accesso alla rete. Per proteggere la tua privacy, Audacity non memorizza alcuna informazione personale.

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that enables anonymous usage info.
en: &Usage info (UUID)
it: Informazioni sull'&utilizzo (UUID)

note: i18n-hint: The second paragraph of app update notice dialog
en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
it: Per aiutarci a capire quanto spesso le persone usano Audacity, generiamo un identificativo casuale (UUID) per ogni installazione. Questo ci aiuta a migliorare le funzionalità e a pianificare gli aggiornamenti futuri. Questo ID non contiene alcuna informazione personale identificabile.

en: Preferences for Batch
it: Preferenze per batch

en: Behaviors
it: Comportamenti

en: &Don't apply effects in batch mode
it: &Non applicare effetti in modalità batch

en: Audio Settings
it: Impostazioni audio

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
it: Interfaccia

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
it: &Sistema:

en: Using:
it: Per mezzo di:

en: Playback
it: Riproduzione

en: &Device:
it: &Dispositivo:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
it: Registrazione

en: De&vice:
it: Dispositi&vo:

en: Cha&nnels:
it: Ca&nali:

en: &Project Sample Rate:
it: Frequenza di campionamento del &progetto:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
it: Frequenza di campionamento usata durante la registrazione di nuove tracce, il mixaggio delle tracce e per la riproduzione di questo progetto.

en: D&efault Sample Rate:
it: Fre&quenza di campionamento predefinita:

en: Default Sample &Format:
it: Fo&rmato di campionamento predefinito:

en: Latency
it: Latenza

en: &Buffer length:
it: Dimensione &buffer:

en: &Latency compensation:
it: Compensazione &latenza:

en: No audio interfaces
it: Nessuna interfaccia audio

en: No devices found
it: Nessun dispositivo trovato

en: 1 (Mono)
it: 1 (mono)

en: 2 (Stereo)
it: 2 (stereo)

en: Device
it: Dispositivo

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
it: Cartelle

en: Preferences for Directories
it: Preferenze per cartelle

en: Default directories
it: Cartelle predefinite

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
it: Lasciare un campo vuoto per andare alla cartella usata l'ultima volta per quell'operazione.
    Se si specifica un valore, tale cartella verrà sempre usata per quell'operazione.

en: O&pen:
it: A&pri:

en: S&ave:
it: S&alva:

en: B&rowse...
it: Sfo&glia...

en: &Import:
it: &Importa:

en: Br&owse...
it: Sf&oglia...

en: &Export:
it: &Esporta:

en: Bro&wse...
it: Sfog&lia...

en: &Macro output:
it: Output &macro:

en: Temporary files directory
it: Cartella file temporanei

en: Brow&se...
it: Sfogli&a....

en: &Free Space:
it: Spa&zio libero:

en: unavailable - above location doesn't exist
it: non disponibile - la suddetta posizione non esiste

en: Choose a location
it: Seleziona una posizione

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
it: 
    La cartella %s non esiste. Crearla?

en: Directory creation failed.
it: Impossibile creare la cartella.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
it: Il percorso %s non è idoneo (a rischio di essere ripulito)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
it: Non è stato impossibile impostare la 'Cartella temporanea'.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
it: Non è stato impossibile impostare la cartella dei 'File temporanei'.

en: Directory %s is not writable
it: La cartella %s non è scrivibile

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
it: I cambiamenti della cartella temporanea non avranno effetto finché Audacity non viene riavviato

en: Temp Directory Update
it: Aggiornamento cartella temporanea

en: 'Open' directory cannot be set.
it: Non è stato impossibile impostare la cartella 'Apri'.

en: 'Save' directory cannot be set.
it: Non è stato impossibile impostare la cartella 'Salva'.

en: 'Import' directory cannot be set.
it: Non è stato impossibile impostare la cartella 'Importa'.

en: 'Export' directory cannot be set.
it: Non è stato impossibile impostare la cartella 'Esporta'.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
it: Non è stato impossibile impostare la cartella 'Output macro'.

en: Add new location
it: Aggiungi nuova posizione

en: Effects
it: Effetti

en: Preferences for Effects
it: Preferenze per effetti

en: Sort by effect name
it: Ordina per nome effetto

en: Sort by publisher and effect name
it: Ordina per editore e nome dell'effetto

en: Sort by type and effect name
it: Ordina per tipo e nome effetto

en: Group by publisher
it: Raggruppa per editore

en: Group by type
it: Raggruppa per tipo

en: Group by category
it: Raggruppa per categoria

en: Group by type and publisher
it: Raggruppa per tipo ed editore

en: Effect Options
it: Opzioni effetti

en: Effect menu &organization:
it: &Organizzazione menu effetti:

en: Realtime effect o&rganization:
it: O&rganizzazione effetti in tempo reale:

en: Instruction Set
it: Set di istruzioni

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
it: &Usa SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint: Title of the panel containing user-defined paths where plugins could be found * First argument is replaced with plugin type (e.g. "LV2 plugin locations")
en: %s plugin locations
it: Posizioni delle estensioni %s

en: &Skip effects scanning at startup
it: &Salta la scansione degli effetti all'avvio

en: Open Plugin &Manager
it: Apri il &gestore delle estensioni

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
it: Importazione estesa

en: Preferences for ExtImport
it: Preferenze per ExtImport

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
it: Priorità al fil&tro della finestra di dialogo di apertura dei file

en: Rules to choose import filters
it: Regole per selezionare i filtri di importazione

en: File extensions
it: Estensioni file

en: Mime-types
it: Tipi mime

en: Importer order
it: Ordine di importazione

en: Move rule &up
it: Sposta regola &su

en: Move rule &down
it: Sposta regola &giù

en: Move f&ilter up
it: Sposta f&iltro su

en: Move &filter down
it: Sposta &filtro giù

en: &Add new rule
it: &Aggiungi nuova regola

en: De&lete selected rule
it: E&limina regola selezionata

en: Unused filters:
it: Filtri inutilizzati:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
it: Sono presenti caratteri spazio (spazi, nuove linee, tabulazioni o avanzamenti di riga) in uno degli elementi. Questi sono in grado di interrompere il processo di confronto. In caso di incertezza, si consiglia di eliminare gli spazi. Rimuovere automaticamente gli spazi?

en: Spaces detected
it: Spazi rilevati

en: Do you really want to delete selected rule?
it: Eliminare la regola selezionata?

en: Rule deletion confirmation
it: Conferma eliminazione regola

en: Ext Import
it: Importa est

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
it: Interfaccia

en: Preferences for GUI
it: Preferenze per GUI

en: Display
it: Visualizzazione

en: &Language:
it: &Lingua:

en: Th&eme:
it: T&ema:

en: Meter dB &range:
it: Inte&rvallo del monitor in dB:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
it: Mostra 'Come ottenere &aiuto' all'avvio

en: Show e&xtra menus
it: Mostra al&tri menu

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
it: Mostra &stile alternativo (Mac vs PC)

en: &Beep on completion of longer activities
it: &Bip al completamento di attività lunghe

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
it: Conserva e&tichette se la selezione si aggancia a un'etichetta

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
it: Usa principalmente i layout da sinistra a destra per le lingue RTL

en: Never use comma as decimal point
it: Non usare mai la virgola come separatore decimale

en: Language "%s" is unknown
it: La lingua "%s" è sconosciuta

en: Import / Export
it: Importazione / esportazione

en: Preferences for ImportExport
it: Prefenze di ImportaEsporta

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
it: &Passa alla visualizzazione Battute e misure e allineala alla griglia musicale

en: &Ask me each time
it: &Chiedimelo ogni volta

en: Do &nothing
it: Non fare &nulla

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
it: Abbina se&mpre il tempo del loop al tempo del progetto

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
it: Abbina il tempo del loop al tempo del progetto s&olo quando il righello visualizza "Ritmo e misure"

en: &Do nothing
it: Non fa n&ulla

en: Music Imports
it: Importazioni musica

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
it: Quando si importa un loop musicale in un progetto vuoto, Audacity:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
it: Quando si importa un loop musicale in un progetto esistente (non vuoto), Audacity:

en: IMPORT EXPORT
it: IMPORTA ESPORTA

en: Shortcuts
it: Combinazioni di tasti

en: Preferences for KeyConfig
it: Preferenze per KeyConfig

en: Keyboard preferences currently unavailable.
it: Le combinazioni di tasti non sono al momento disponibili.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
it: Aprire un nuovo progetto per modificare le combinazioni di tasti.

en: &Hotkey:
it: Tast&i:

en: &Tree
it: Al&bero

en: &Name
it: &Nome

en: &Key
it: &Tasto

en: Key Bindings
it: Associazioni dei tasti

en: View by:
it: Mostra per:

en: View by tree
it: Visualizza struttura ad albero

en: View by name
it: Visualizza per nome

en: View by key
it: Visualizza per tasti

en: Bindings
it: Associazioni

en: Short cut
it: Scorciatoia

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
it: Impo&sta

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
it: Nota: la pressione di Cmd+Q provocherà la chiusura. Tutti gli altri tasti sono validi.

en: &Import...
it: &Importa...

en: &Defaults
it: Pre&definiti

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
it: 
       *   "%s"  (poiché la combinazione '%s' è usata da "%s")

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
it: Selezionare un file XML contenente le combinazioni di tasti di Audacity...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
it: Errore nell'importazione delle combinazioni di tasti

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
it: Il file con le combinazioni contiene conbinazioni duplicate non valide per "%s" e "%s".
    Non è stato importato alcunché.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
it: %d combinazioni di tasti caricate

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
it: 
    I comandi seguenti non sono menzionati nel file importato, ma le loro combinazioni di tasti sono state rimosse in quanto in conflitto con altre nuove combinazioni di tasti:

en: Loading Keyboard Shortcuts
it: Caricamento combinazioni di tasti

en: Export Keyboard Shortcuts As:
it: Esporta combinazioni di tasti come:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
it: Errore nell'esportazione delle combinazioni di tasti

en: You may not assign a key to this entry
it: Non è possibile assegnare un tasto a questa voce

en: You must select a binding before assigning a shortcut
it: È necessario specificare la combinazione di tasti

en: 
    
    	 and
it: 
    
    	 e

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
it: La combinazioni di tasti '%s' è già assegnata a:
    
    	%s
    
    
    Fare clic su OK per assegnare invece la combinazione a
    
    	%s
    
    In caso contrario fare clic su Annulla.

en: Key Config
it: Configura tasti

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
it: Dispositivi MIDI

en: Preferences for MidiIO
it: Preferenze per IO MIDI

en: No MIDI interfaces
it: Nessuna interfaccia MIDI

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
it: Interfaccia

en: Using: PortMidi
it: In uso: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
it: L&atenza sintetizzatore MIDI (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
it: La latenza del sintetizzatore MIDI deve essere un numero intero

en: Midi IO
it: IO MIDI

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
it: Moduli

en: Preferences for Module
it: Preferenze per modulo

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
it: I moduli sono componenti opzionali di Audacity che abilitano alcune funzionalità, come l'importazione e l'esportazione.
    Generalmente non è necessario modificare queste impostazioni.

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
it: Le modifiche a queste impostazioni hanno effetto solo dopo il riavvio di Audacity.

en: Always ask
it: Chiedi sempre

en: Failed
it: Non riuscito

en: No choice made
it: Nessuna scelta fatta

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
it: Errore: nessun modulo trovato. Ciò potrebbe indicare un'installazione difettosa.

en: Module
it: Modulo

en: Preferences for Playback
it: Preferenze per riproduzione

en: Effects Preview
it: Anteprima effetti

en: &Length:
it: &Lunghezza:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
it: Anteprima taglio

en: &Before cut region:
it: &Prima dell'area di taglio:

en: &After cut region:
it: &Dopo l'area di taglio:

en: Seek Time when playing
it: Ricerca temporale durante la riproduzione

en: &Short period:
it: Periodo &breve:

en: Lo&ng period:
it: Periodo lu&ngo:

en: &Micro-fades
it: &Micro-dissolvenze

en: Always scrub un&pinned
it: Scorrimento sempre s&bloccato

en: Audacity Preferences
it: Preferenze di Audacity

en: Category
it: Categoria

en: Preferences:
it: Preferenze:

en: Preferences for Quality
it: Preferenze per qualità

en: Real-time Conversion
it: Conversione in tempo reale

en: Sample Rate Con&verter:
it: Con&vertitore della frequenza di campionamento:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
it: &Retinatura:

en: High-quality Conversion
it: Conversione ad alta qualità

en: Sample Rate Conver&ter:
it: Conver&titore della frequenza di campionamento:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
it: Reti&natura:

en: Preferences for Recording
it: Preferenze per registrazione

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
it: Ascolta altre tracce durante la registrazione (&sovraregistrazione)

en: Use &hardware to play other tracks
it: Usa &hardware per riprodurre altre tracce

en: Audible input &monitoring
it: &Monitoraggio degli ingressi audio

en: Record on a new track
it: Registra in una nuova traccia

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
it: Rileva cadute del segnale audio

en: Sound Activated Recording
it: Registrazione attivata da audio

en: &Enable
it: &Abilita

en: Le&vel (dB):
it: Li&vello (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
it: Dai un nome alle nuove tracce registrate

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
it: Con:

en: Custom Track &Name
it: &Nome traccia personalizzato

en: Custom name text
it: Testo nome personalizzato

en: Recorded_Audio
it: Audio_registrato

en: &Track Number
it: Numero &traccia

en: System &Date
it: &Data di sistema

en: System T&ime
it: Ora d&i sistema

en: Automated Recording Level Adjustment
it: Regolazione automatica del livello di registrazione

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
it: Abilita regolazione automatica del livello di registrazione.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
it: Picco obiettivo:

en: Within:
it: Entro:

en: Analysis Time:
it: Tempo di analisi:

en: milliseconds (time of one analysis)
it: millisecondi (tempo di un'analisi)

en: Number of consecutive analysis:
it: Numero di analisi consecutive:

en: 0 means endless
it: 0 significa infinito

en: Punch and Roll Recording
it: Registrazione Punch e Roll

en: Spectrogram Settings
it: Impostazioni spettrogramma

en: Spectrograms
it: Spettrogrammi

en: Preferences for Spectrum
it: Preferenze per spettro

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
it: &Usa preferenze

en: Scale
it: Scala

en: S&cale:
it: S&cala:

en: Mi&n Frequency (Hz):
it: Frequenza mi&nima (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
it: Frequenza ma&ssima (Hz):

en: Colors
it: Colori

en: &Gain (dB):
it: &Guadagno (dB):

en: &Range (dB):
it: &Intervallo (dB):

en: Algorithm
it: Algoritmo

en: A&lgorithm:
it: A&lgoritmo:

en: Window &size:
it: Dimen&sione finestra:

en: 8 - most wideband
it: 8 - la banda più larga

en: 32768 - most narrowband
it: 32768 - la banda più stretta

en: Window &type:
it: &Tipo finestra:

en: &Zero padding factor:
it: Fattore riempimento con &zeri:

en: Ena&ble Spectral Selection
it: A&bilita selezione spettrale

en: Show a grid along the &Y-axis
it: Mostra una griglia sull'asse &Y

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
it: Trova note FFT

en: Minimum Amplitude (dB):
it: Ampiezza minima (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
it: Numero massimo di note (1..128):

en: &Find Notes
it: &Trova note

en: &Quantize Notes
it: &Quantizza note

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Ena&ble spectral selection
it: A&bilita selezione spettrale

en: The maximum frequency must be an integer
it: La frequenza massima deve essere un numero intero

en: The minimum frequency must be an integer
it: La frequenza minima deve essere un numero intero

en: The gain must be an integer
it: Il guadagno deve essere un numero intero

en: The range must be a positive integer
it: L'intervallo deve essere un numero intero positivo

en: The frequency gain must be an integer
it: Il guadagno di frequenza deve essere un numero intero

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
it: L'ampiezza minima (dB) deve essere un numero intero

en: The maximum number of notes must be an integer
it: Il numero massimo di note deve essere un numero intero

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
it: Il numero massimo di note deve essere compreso tra 1 e 128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
it: Tema

en: Preferences for Theme
it: Preferenze per tema

en: Info
it: Informazioni

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
it: Il tema è una funzione sperimentale.
    
    Per provarlo, fare clic su "Salva cache tema" quindi trovare e modificare immagini e colori
    in ImageCacheVxx.png usando un editor di immagini come Gimp.
    
    Fare clic su "Carica cache tema" per caricare in Audacity le immagini e i colori modificati.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
it: Il salvataggio e il caricamento di singoli file del tema usano un file separato per ciascuna immagine, altrimenti l'approccio è il medesimo.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
it: Cache tema - Immagini &e colore

en: Save Theme Cache
it: Salva cache tema

en: Load Theme Cache
it: Carica cache tema

en: Individual Theme Files
it: singoli file del tema

en: Save Files
it: Salva file

en: Load Files
it: Carica file

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
it: Comportamenti tracce

en: Preferences for TracksBehaviors
it: Preferenze per ComportamentiTracce

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
it: Chiedimelo ogni volta.
    Mostra la finestra di dialogo ogni volta che l'audio viene incollato.

en: &Select all audio, if selection required
it: &Seleziona tutto l'audio, se richiesta una selezione

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
it: Abilita &linee di taglio

en: Editing a clip can &move other clips
it: La modifica di una clip può &spostare altre clip

en: &Always paste audio as new clips
it: Incolla sempre l'&audio come nuove clip

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
it: "Sposta evidenziazione traccia" in modo c&iclico e ripetuto tra le tracce

en: &Type to create a label
it: Digi&ta per creare un'etichetta

en: Use dialog for the &name of a new label
it: Usa finestra di dialogo per il &nome di una nuova etichetta

en: Solo &Button:
it: &Pulsante Solo:

en: Pasted audio
it: Audio incollato

en: Paste audio from other Audacity project as
it: Incolla l'audio da un altro progetto Audacity come

en: Waveform
it: Forma d'onda

en: Spectrogram
it: Spettro

en: Connect dots
it: Punti collegati

en: Stem plot
it: Istogramma

en: Fit to Width
it: Adatta a larghezza

en: Zoom to Selection
it: Zoom su selezione

en: Zoom Default
it: Zoom predefinito

en: Minutes
it: Minuti

en: 5ths of Seconds
it: 5esimi di secondo

en: 10ths of Seconds
it: 10mi di secondo

en: 20ths of Seconds
it: 20esimi di secondo

en: 50ths of Seconds
it: 50esimi di secondo

en: 100ths of Seconds
it: 100esimi di secondo

en: 500ths of Seconds
it: 500esimi di secondo

en: MilliSeconds
it: Millisecondi

en: 4 Pixels per Sample
it: 4 pixel per campione

en: Max Zoom
it: Zoom massimo

en: Preferences for Tracks
it: Preferenze per tracce

en: Auto-&fit track height
it: Adattamento a&utomatico altezza traccia

en: Use &half-wave display when collapsed
it: Usa la visualizzazione a &mezza onda per le tracce compresse

en: &Pinned Recording/Playback head
it: Intestazione registrazione/riproduzione &bloccata

en: A&uto-scroll if head unpinned
it: Scorrimento a&utomatico se intestazione sbloccata

en: Pinned &head position
it: Posizione in&testazione bloccata

en: Default &view mode:
it: Modo &visualizzazione predefinito:

en: Default Waveform scale:
it: Scala predinita forma d'onda:

en: Display &samples:
it: Mostra &campioni:

en: Default audio track &name:
it: &Nome predefinito tracce audio:

en: Zoom Toggle
it: Commutatore zoom

en: Preset 1:
it: Combinazione 1:

en: Preset 2:
it: Combinazione 2:

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
it: Forme d'onda

en: Preferences for Waveforms
it: Preferenze per forme d'onda

en: Waveform dB &range:
it: Inte&rvallo dB forma d'onda:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
it: Configurazione audio

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
it: &Sistema

en: &Playback Device
it: Dispositivo di ri&produzione

en: &Recording Device
it: Dispositivo di &registrazione

en: Recording &Channels
it: &Canali della registrazione

en: &Audio Settings...
it: Impostazioni &audio...

en: 1 (Mono) Recording Channel
it: 1 (mono) canale di registrazione

en: 2 (Stereo) Recording Channels
it: 2 (stereo) canali di registrazione

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
it: Barra degli strumenti di configurazione dell'&audio

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
it: Arrestato

en: Transport
it: Attività

en: Pause
it: Pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Skip to Start
it: Vai all'inizio

en: Skip to End
it: Vai alla fine

en: Play Once
it: Riproduci una volta

en: Record New Track
it: Registra nuova traccia

en: Append Record
it: Accoda registrazione

en: Select to End
it: Seleziona fino alla fine

en: Select to Start
it: Seleziona fino all'inizio

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
it: %s in pausa.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
it: Barra a&ttività

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
it: Dispositivo di riproduzione

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
it: Dispositivo di registrazione

en: Audio Host
it: Sistema audio

en: Recording Channels
it: Canali di registrazione

en: Select Recording Device
it: Seleziona dispositivo di registrazione

en: Select Playback Device
it: Seleziona dispositivo di riproduzione

en: Select Audio Host
it: Seleziona sistema audio

en: Select Recording Channels
it: Seleziona canali di registrazione

en: Device information is not available.
it: Informazioni sul dispositivo non disponibili.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
it: Barra &dispositivi

en: De&vice
it: Dispositi&vo

en: Change &Recording Device...
it: Cambia dispositivo di &registrazione...

en: Change &Playback Device...
it: Cambia dispositivo di &riproduzione...

en: Change Audio &Host...
it: Cambia &sistema audio...

en: Change Recording Cha&nnels...
it: Cambia ca&nali di registrazione...

en: Zoom In
it: Zoom avanti

en: Zoom Out
it: Zoom indietro

en: Fit selection to width
it: Adatta selezione a larghezza

en: Fit project to width
it: Adatta progetto a larghezza

en: Trim audio outside selection
it: Ritaglia audio fuori dalla selezione

en: Silence audio selection
it: Silenzia audio selezionato

en: Sync-Lock Tracks
it: Blocca sincronizzazione tracce

en: Edit
it: Modifica

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
it: Barra &modifica

en:  Monitoring
it:  Monitoraggio

en:  Active
it:  Attivo

en:  Peak %2.f dB
it:  Picco %2.f dB

en:  Peak %.2f
it:  Picco %.2f

en:  Clipped
it:  Troncato

en: Record Meter
it: Monitor registrazione

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
it: Livello registrazione

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
it: Monitor registrazione

en: Playback Meter
it: Monitor riproduzione

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
it: Livello riproduzione

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
it: Monitor riproduzione

en: Recording Meter
it: Monitor registrazione

en: Combined Meter
it: Monitor combinato

en: &Recording Meter Toolbar
it: Barra monitor &registrazione

en: &Playback Meter Toolbar
it: Barra monitor ri&produzione

en: Ad&just Playback Volume...
it: Re&gola volume di riproduzione...

en: &Increase Playback Volume
it: &Incrementa volume di riproduzione

en: &Decrease Playback Volume
it: &Decrementa volume di riproduzione

en: Adj&ust Recording Volume...
it: Reg&ola volume di registrazione...

en: I&ncrease Recording Volume
it: I&ncrementa volume di registrazione

en: D&ecrease Recording Volume
it: D&ecrementa volume di registrazione

note: i18n-hint noun
en: Length
it: Lunghezza

note: i18n-hint noun
en: Center
it: Centra

en: Selection Toolbar Setup
it: Configurazione della barra degli strumenti di selezione

en: Start and End of Selection
it: Inizio e fine della selezione

en: Start and Length of Selection
it: Inizio e lunghezza della selezione

en: Length and End of Selection
it: Lunghezza e fine della selezione

en: Length and Center of Selection
it: Lunghezza e centro della selezione

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
it: Barra &selezione

en: Snap
it: Aggancia

en: Snapping
it: Agganciamento

note: i18n-hint: combo box is the type of the control/widget
en: Snap to combo box
it: Aggancia a casella combinata

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Snapping Toolbar
it: Narra degli strumenti di aggancio

en: Spectral Selection
it: Selezione spettrale

en: Center frequency and Width
it: Centro frequenza e larghezza

en: Low and High Frequencies
it: Basse e alte frequenze

en: Show
it: Mostra

en: Center Frequency
it: Frequenza centrale

en: Bandwidth
it: Larghezza banda

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
it: Barra selezione spe&ttrale

en: Time Signature
it: Indicazione del tempo

en: Upper Time Signature
it: Indicazione del tempo superiore

en: Lower Time Signature
it: Indicazione del tempo inferiore

en: Tempo Changed
it: Tempo modificato

en: Upper Time Signature Changed
it: Indicazione del tempo superiore modificata

en: Lower Time Signature Changed
it: Indicazione del tempo inferiore modificata

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: Time Signature Toolbar
it: Barra degli strumenti dell'indicazione del tempo

en: Time
it: Tempo

en: Audio Position
it: Posizione audio

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
it: Barra &temporale

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
it: Barra degli strumenti %s di Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
it: Fare clic e trascinare per ridimensionare la barra degli strumenti

en: ToolDock
it: Zona strumenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Selection Tool
it: Strumento di selezione

en: Envelope Tool
it: Strumento inviluppo

en: Draw Tool
it: Strumento disegno

en: Multi-Tool
it: Multi-strumento

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
it: Barra degli st&rumenti

en: &Selection Tool
it: Strumento &selezione

en: &Envelope Tool
it: Strumento &inviluppo

en: &Draw Tool
it: Strumento &disegno

en: &Multi Tool
it: Modalità &multi-strumento

en: &Previous Tool
it: Strumento &precedente

en: &Next Tool
it: Strumento s&uccessivo

en: Play-at-Speed
it: Riproduci a velocità

en: Play at selected speed
it: Riproduci alla velocità selezionata

en: Playback Speed
it: Velocità di riproduzione

en: Play-at-Speed Once
it: Riproduci a velocità una volta

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
it: Barra riproduc&i a velocità

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
it: Ri&produci a velocità

en: Play-at-Speed &Once
it: Ripr&oduci a velocità una volta

en: Play C&ut Preview-at-Speed
it: Riproduci anteprima &taglio alla velocità

en: Ad&just Playback Speed...
it: Rego&la velocità di riproduzione...

en: &Increase Playback Speed
it: &Incrementa velocità di riproduzione

en: &Decrease Playback Speed
it: &Decrementa velocità di riproduzione

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
it: Trascina etichetta. Tenere premuto Maiusc e trascinare per spostare tutte le etichette nella stessa traccia.

en: Drag one or more label boundaries.
it: Trascina uno o più limiti etichette.

en: Drag label boundary.
it: Trascina limite etichetta.

en: Modified Label
it: Etichetta modificata

en: Label Edit
it: Modifica etichetta

en: Click to edit label text
it: Fare clic per modificare il testo dell'etichetta

en: &Font...
it: &Carattere...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
it: Carattere traccia etichette

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
it: Nome carattere

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
it: Dimensione carattere

en: Cu&t Label text
it: Ta&glia testo etichetta

en: &Copy Label text
it: &Copia testo etichetta

en: &Delete Label
it: &Elimina etichetta

en: &Edit Label...
it: &Modifica etichetta...

en: Deleted Label
it: Etichetta eliminata

en: Edited labels
it: Etichette modificate

en: New label
it: Nuova etichetta

en: Up &Octave
it: Una &ottava su

en: Down Octa&ve
it: Una otta&va giù

en: MIDI Device Info
it: Informazioni sui dispositivi MIDI

en: &MIDI Device Info...
it: Informazioni sui dispositivi &MIDI...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
it: Fare clic per ingrandire verticalmente, Maiusc-clic per ridurre. Trascinare per specificare una regione d'ingrandimento.

en: Zoom Reset
it: Zoom ripristinato

en: Shift-Right-Click
it: Maiusc-Clic destro

en: Left-Click/Left-Drag
it: Clic sinistro/Trascina sinistra

en: Shift-Left-Click
it: Maiusc-Clic sinistro

en: Click and drag to stretch selected region.
it: Fare clic e trascinare per allungare la regione selezionata.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
it: Allunga traccia note

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
it: Allunga

en: Click to open clip context menu.
it: Fare clic per aprire il menu contestuale della clip.

en: Reset Clip Pitch
it: Ripristina intonazione della clip

en: Not enough space
it: Spazio non sufficiente

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
it: Non c'è abbastanza spazio per espandere la clip alla sua velocità originale.

en: Reset Clip Speed
it: Ripristina velocità della clip

en: Click to reset clip pitch.
it: Fare clic per ripristinare l'intonazione della clip

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
it: Fare clic per modificare l'intonazione della clip, Cmd + clic per ripristinarla.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
it: Fare clic per modificare l'intonazione della clip, Ctrl + clic per ripristinarla.

en: Click to reset clip speed.
it: Fare clic per ripristinare la velocità della clip.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
it: Fare clic per modificare la velocità della clip, Cmd + clic per ripristinarla.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
it: Fare clic per modificare la velocità della clip, Ctrl + clic per ripristinarla.

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
it: Clic sinistro per espandere, clic destro per rimuovere

en: Expanded Cut Line
it: Linea di taglio espansa

en: Expand
it: Espandi

en: Removed Cut Line
it: Linea di taglio eliminata

en: Pitch and Speed
it: Intonazione e velocità

en: Clip Pitch
it: Intonazione della clip

en: se&mitones:
it: se&mitoni:

en: &cents:
it: &cent:

en: Clip Speed
it: Velocità della clip

en: &speed %:
it: &velocità %:

en: General
it: Generali

en: &Optimize for Voice
it: &Ottimizza per la voce

en: Changed Speed
it: Cambia velocità

en: Changed Pitch
it: Cambia intonazione

en: Click and drag to edit the samples
it: Fare clic e trascinare per modificare i campioni

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
it: Per disegnare, aumentare lo zoom finché non vengono mostrati i singoli campioni.

en: Moved Samples
it: Campioni spostati

en: Sample Edit
it: Modifica campione

en: Zoom to Fit
it: Adatta alla finestra

en: Reset Zoom
it: Ripristina zoom

en: &Spectrogram
it: &Spettro

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
it: Arrestare la riproduzione e la registrazione prima
    di cambiare le impostazioni dello spettrogramma.

en: Stop the Audio First
it: Arresta prima l'audio

en: S&pectrogram Settings...
it: Impostazioni s&pettrogramma...

en: S&pectral
it: &Spettro

en: To&ggle Spectral Selection
it: Co&mmuta selezione spettrale

en: Next &Higher Peak Frequency
it: Successivo picco di frequenza più &alto

en: Next &Lower Peak Frequency
it: Successivo picco di frequenza più &basso

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
it: Trascinare per specificare una regione di zoom. Fare clic con il tasto destro per il menu. Ctrl+scorri per ingrandire.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
it: Fare clic con il tasto destro per il menu. Ctrl+scorri per ingrandire.

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
it: Fare clic e trascinare per ridimensionare le sotto-viste, doppio clic per dividere in modo unoforme

en: Click and drag to rearrange sub-views
it: Fare clic e trascinare per spostare le sotto-viste

en: Rearrange sub-views
it: Riorganizza sotto-viste

en: Close sub-view
it: Chiudi sotto-vista

en: Mute/Unmute Track
it: Traccia muta sì/no

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
it[0]: %s, %d di %d clip
it[1]: %s, %d di %d clip
it[2]: %s, %d di %d clip

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust left trim by %.02f seconds
it: Regola il ritaglio sinistro di %.02f secondi

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4s" is shown
en: Trim by %.02fs
it: Ritaglia di %.02fs

note: i18n-hint: This is about trimming a clip, a length in seconds like "2.4 seconds" is shown
en: Adjust right trim by %.02f seconds
it: Regola il ritaglio destro di %.02f secondi

en: Click and drag to move clip boundary in time
it: Fare clic e trascinare per spostare il limite nel tempo

en: Click and drag to stretch clip
it: Fai clic e trascina per allungare la clip

en: Split Clip
it: Dividi clip

en: Join Clips
it: Unisci clip

en: Rename Clip...
it: Ri&nomina clip...

en: Pitch and Speed...
it: Intonazione e velocità...

en: Render Pitch and Speed
it: Renderizza intonazione e velocità

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Clip Speed to %.01f%%
it: Velocità della clip cambiata del %.01f%%

note: i18n-hint: This is about changing the clip playback speed, speed is in percent
en: Changed Speed to %.01f%%
it: Velocità cambiata al %.01f%%

en: Set Wave Clip Name
it: Imposta nome clip onda

en: Click and drag to select text
it: Fai clic e trascina per selezionare il testo

en: Modified Clip Name
it: Nome clip modificato

en: Clip Name Edit
it: Modifica nome clip

en: Rendered time-stretched audio
it: Audio dilatato nel tempo renderizzato

en: Pitch Shift
it: Scostamento dell'intonazione

en: Changed Pitch Shift
it: Cambia lo scostamento dell'intonazione

en: &Rename Clip...
it: &Rinomina clip...

en: &Pitch and Speed...
it: &Intonazione e velocità...

en: Render Pitch and &Speed
it: Renderizza intonazione e &velocità

en: Pitch &Up
it: &Aumenta intonazione

en: Pitch &Down
it: &Riduci intonazione

en: &Format
it: &Formato

en: Changing sample format
it: Modifica formato campioni in corso

en: Processing...   0%%
it: Elaborazione...   0%%

en: Processing...   %i%%
it: Elaborazione...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format
en: Changed '%s' to %s
it: '%s' modificato in %s

en: Format Change
it: Cambiamento formato

en: Rat&e
it: Fr&equenza

en: &Other...
it: &Altro...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
it: '%s' cambiato a %s Hz

en: Rate Change
it: Cambiamento frequenza

en: Set Rate
it: Imposta frequenza di campionamento

en: Ma&ke Stereo Track
it: Cr&ea traccia stereo

en: Swap Stereo &Channels
it: Scambia &canali stereo

en: Spl&it Stereo Track
it: Div&idi traccia stereo

en: Split Stereo to Mo&no
it: Dividi stereo in mo&no

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
it: Le tracce che si sta tentando di unire in stereo contengono clip
    in posizioni diverse o comunque clip non corrispondenti.
    Se verranno unite, le tracce verranno renderizzate.
    
    Ciò comporta che eventuali effetti in tempo reale verranno applicati
    alla forma d'onda e i dati nascosti saranno rimossi. Inoltre l'intera
    traccia diventerà un'unica grande clip.
    
    Si desidera procedere?

en: Combine mono to stereo
it: Combina mono con stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
it: '%s' resa traccia stereo

en: Make Stereo
it: Rendi stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
it: Canali scambiati in '%s'

en: Swap Channels
it: Scambia canali

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
it: Dividi traccia stereo '%s'

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
it: Dividi stereo in mono '%s'

en: Split to Mono
it: Dividi in mono

en: Created new audio track
it: Nuova traccia audio creata

en: Created new stereo audio track
it: Nuova traccia audio stereo creata

en: &Mono Track
it: Traccia &mono

en: &Stereo Track
it: Traccia &stereo

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
it: %.0f%% sinistra

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
it: %.0f%% destra

en: Half Wave
it: Mezza onda

en: Wa&veform
it: Fo&rma d'onda

en: &Wave Color
it: Colore &onda

en: Instrument %i
it: Strumento %i

en: WaveColor Change
it: Cambiamento colore onda

en: Change Speed Limits
it: Modifica limiti di velocità

en: Change speed limit (%) to:
it: Cambia limite di velocità (%) in:

en: Lower Speed Limit
it: Limite di velocità inferiore

en: Upper Speed Limit
it: Limite di velocità superiore

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
it: Il limite di velocità superiore deve essere maggiore del limite di velocità inferiore

en: Invalid Limits
it: Limiti non validi

en: Set range to '%ld' - '%ld'
it: Imposta intervallo a '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
it: Imposta intervallo

en: Set time track display to linear
it: Imposta traccia tempo a visualizzazione lineare

en: Set Display
it: Imposta visualizzazione

en: Set time track display to logarithmic
it: Imposta traccia tempo su visualizzazione logaritmica

en: Set time track interpolation to linear
it: Imposta traccia tempo su interpolazione lineare

en: Set Interpolation
it: Imposta interpolazione

en: Set time track interpolation to logarithmic
it: Imposta traccia tempo su interpolazione logaritmica

en: &Linear scale
it: Scala &lineare

en: L&ogarithmic scale
it: Scala l&ogaritmica

en: &Range...
it: Inte&rvallo...

en: Logarithmic &Interpolation
it: &Interpolazione logaritmica

en: Created new time track
it: Nuova traccia temporale creata

en: &Time Track
it: Traccia &temporale

en: Right-click for menu.
it: Clic destro per il menu.

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
it: Trascina le clip per riposizionarle. Tenere premuto Maiusc e trascinare per spostare tutte le clip nella stessa traccia.

en: Add Mono Track
it: Aggiungi traccia mono

en: Add Stereo Track
it: Aggiungi traccia stereo

en: Add Label Track
it: Aggiungi traccia etichette

en: Export Audio...
it: Esporta audio...

en: Erased selected area
it: Area selezionata cancellata

en: Selected area using Brush Tool
it: Area selezionata utilizzando lo strumento pennello

en: Brush tool selection
it: Selezione strumento pennello

en: Re&name Track...
it: Ri&nomina traccia...

en: Move Track &Up
it: Sposta traccia &su

en: Move Track &Down
it: Sposta traccia &giù

en: Move Track to &Top
it: Sposta traccia in &cima

en: Move Track to &Bottom
it: Sposta traccia in &fondo

en: Set Track Name
it: Imposta nome traccia

en: Renamed '%s' to '%s'
it: '%s' rinominato in %s'

en: Name Change
it: Cambio nome

en: Click and drag to warp playback time
it: Fare clic e trascinare per deformare il tempo di riproduzione

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
it: Fare clic e trascinare per modificare l'ampiezza dell'inviluppo

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
it: Inviluppo regolato.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
it: &Scorri

en: Scrubbing
it: Scorrimento

en: Seeking
it: Ricerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
it: &Righello scorrimento

en: Playing at Speed
it: Riproduzione alla velocità

en: Move mouse pointer to Seek
it: Spostare il puntatore del mouse per ricercare

en: Move mouse pointer to Scrub
it: Spostare il puntatore del mouse per scorrere

en: Scru&bbing
it: &Scorrimento

en: Scrub Bac&kwards
it: Scorri &indietro

en: Scrub For&wards
it: Scorri a&vanti

en: Click and drag to move left selection boundary.
it: Fare clic e trascinare per spostare il limite sinistro della selezione.

en: Click and drag to move right selection boundary.
it: Fare clic e trascinare per spostare il limite destro della selezione.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
it: Fare clic e trascinare per spostare il limite inferiore della selezione frequenza.

en: Click and drag to move top selection frequency.
it: Fare clic e trascinare per spostare il limite superiore della selezione frequenza.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
it: Fare clic e trascinare per spostare il centro della selezione frequenza a un picco dello spettro.

en: Click and drag to move center selection frequency.
it: Fare clic e trascinare per spostare il centro della selezione frequenza.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
it: Fare clic e trascinare per regolare la larghezza della banda di frequenza.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
it: Modifica, preferenze...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
it: Modo multi-strumento: %s per preferenze mouse e tastiera.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
it: Fare clic e trascinare per impostare la larghezza della banda di frequenza.

en: Click and drag to select audio
it: Fare clic e trascinare per selezionare l'audio

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
it: (ancoraggio)

en: Click and drag to move a track in time
it: Fare clic e trascinare per spostare una traccia nel tempo

en: Could not shift between tracks
it: Impossibile apportare scostamenti tra tracce

en: Moved clips to another track
it: Clip spostate in un'altra traccia

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
it: Tracce/clip spostate temporalmente a destra di %.02f secondi

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
it: Tracce/clip spostate temporalmente a sinistra di %.02f secondi

en: Move Clip
it: Sposta clip

en: Collapse
it: Comprimi

en: Delete Track
it: Elimina traccia

en: Open menu...
it: Apri menu...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
it: Comando+Clic

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
it: Ctrl+Clic

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
it: %s per selezionare o deselezionare traccia. Trascinare in alto o in basso per cambiare l'ordine della traccia.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
it: %s per selezionare o deselezionare la traccia.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
it: '%s' spostato su

en: Moved '%s' down
it: '%s' spostato giù

en: Move Track
it: Sposta traccia

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
it: Clic per zoom avanti, Maiusc-Clic per zoom indietro

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
it: Trascinare per fare lo zoom su una regione, clic destro per zoom indietro

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
it: Sinistro=Zoom avanti; Destro=Zoom indietro; Centrale=Normale

en: Install Audacity 4
it: Installa Audacity 4

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
it: Audacity 4 è arrivato! Ricco di centinaia di aggiornamenti che lo rendono più veloce
    e più facile da usare che mai.

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
it: L'installazione non influisce su Audacity 3, quindi la configurazione esistente rimane invariata.

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
it: Scopri le novità nella nostra panoramica delle funzionalità.

en: No thanks
it: No, grazie

en: Remind me later
it: Ricordamelo più tardi

en: Unable to fetch Audacity 4 release information. Please try again later.
it: Impossibile recuperare le informazioni sulla versione 4 di Audacity. Riprova più tardi.

en: Unable to parse Audacity 4 release information. Please try again later.
it: Impossibile analizzare le informazioni sulla versione 4 di Audacity. Riprova più tardi.

en: No Audacity 4 installer available for your platform.
it: Non è disponibile alcun programma di installazione di Audacity 4 per la tua piattaforma.

en: Unable to create installer file. Please check write permissions.
it: Impossibile creare il file di installazione. Verificare i permessi di scrittura.

en: Audacity update
it: Aggiornamento di Audacity

en: Downloading %s
it: Scaricamento di %s

en: Download Error
it: Errore di download

en: Failed to download Audacity 4 installer. Please try again later.
it: Impossibile scaricare il programma di installazione di Audacity 4. Riprova più tardi.

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
it: Nessun aggiornamento disponibile

en: Check for Updates
it: Verifica aggiornamenti

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
it: È possibile modificare le opzioni sulla verifica automatica di aggiornamenti in %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
it: Preferenze > Applicazione

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
it: Errore durante la verifica di aggiornamenti

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
it: Non è stato possibile collegarsi al server degli aggiornamenti di Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
it: I dati dell'aggiornamento sono danneggiati.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
it: Errore durante lo scaricamento dell'aggiornamento

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
it: Non è stato possibile aprire il collegamento al download di Audacity.

note: i18n-hint: Window title of the app update notice dialog.
en: App updates & usage info
it: Aggiornamenti app e info sull'utilizzo

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
it: Aggiornamenti applicazione

note: i18n-hint: The first paragraph of app update notice dialog.
en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
it: Audacity ti avvisa nell'app quando una nuova versione è disponibile per il download.

note: i18n-hint: Subtitle of the app update notice dialog.
en: Usage info
it: Informazioni sull'utilizzo

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can turn this off anytime in %s.
it: È possibile disattivarlo in qualsiasi momento in %s.

note: i18n-hint:  %s is replaced with "Preferences > Application" link
en: You can disable this anytime in %s.
it: È possibile disattivarlo in qualsiasi momento in %s.

en: View privacy policy
it: Vedi informativa sulla privacy

en: Disable UUID
it: Disabilita UUID

en: Accept && continue
it: Accetta e continua

en: &Remind me later
it: &Ricordamelo più tardi

en: &Dismiss
it: &Chiudi

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
it: Aggiorna Audacity

en: Don't show this again at start up
it: Non mostrare più all'avvio

[ctx: update dialog]
en: &Skip
it: Trala&scia

[ctx: update dialog]
en: &Install update
it: &Installa aggiornamento

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
it: È disponibile Audacity %s!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
it: Registro modifiche

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
it: Ulteriori informazioni su GitHub

en: (disabled)
it: (disabilitato)

en: Press
it: Premi

en: Button
it: Pulsante

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
it: premuto

en: not pressed
it: non premuto

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
it: Sx

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
it: Dx

en: &Clear
it: &Azzera

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
it: Cattura

en: Empty
it: Vuoto

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
it: Monitor

en: Disable Silent Monitoring
it: Disabilita monitoraggio del silenzio

en: Enable Silent Monitoring
it: Abilita monitoraggio del silenzio

en: Recording Meter Options
it: Opzioni monitor registrazione

en: Playback Meter Options
it: Opzioni monitor riproduzione

en: Refresh Rate
it: Frequenza di aggiornamento

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
it: Frequenze di aggiornamento permettono al monitor di visualizzare modifiche
    più frequenti. Una frequenza di 30 per secondo o meno dovrebbe impedire
    che il monitor influisca sulla qualità dell'audio nelle macchine più lente.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
it: Frequenza aggiornamento del monitor al secondo [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
it: Frequenza aggiornamento del monitor al secondo [1-100]:

en: Meter Style
it: Stile monitor

en: Gradient
it: Gradiente

en: Meter Type
it: Tipo monitor

en: Orientation
it: Orientamento

en: Automatic
it: Automatico

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Missing Plugins
it: Estensioni mancanti

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
it: Questo progetto contiene alcune estensioni con effetti in tempo reale che non sono state trovate su questo sistema.

note: i18n-hint: %s will be replaced with "Learn more"
en: The project may sound different than intended. %s
it: Il progetto potrebbe essere riprodotto diversamente da quanto previsto. %s

en: Learn more
it: Ulteriori informazioni

en: (Use context menu to change format.)
it: (usare il menu contestuale per cambiare formato)

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
it: Non è stato possibile scrivere dei file nella cartella: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
it: Verificare che la cartella esista, che si abbiano i permessi necessari e che il disco non sia pieno.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
it: Non è possibile cambiare la cartella in %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
it: Preferenze > Cartelle

en: Don't show this warning again
it: Non mostrare più questo avviso

en: NaN
it: non numerico

en: Infinity
it: Infinito

en: -Infinity
it: -Infinito

en: Validation error
it: Errore di convalida

en: Empty value
it: Valore vuoto

en: Malformed number
it: Numero malformato

en: Not in range %d to %d
it: Non compreso tra %d e %d

en: Value overflow
it: Valore eccessivo

en: Too many decimal digits
it: Troppe cifre decimali

en: Value not in range: %s to %s
it: Valore non nell'intervallo: da %s a %s

en: Value must not be less than %s
it: Il valore non deve essere minore di %s

en: Value must not be greater than %s
it: Il valore non deve essere maggiore di %s

en: Shelf Filter
it: Filtro shelf

en: Filter type
it: Tipo di filtro

en: Frequency (Hz)
it: Frequenza (Hz)

en: Amount (dB)
it: Quantità (dB)

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
it: Errore.~%Frequenza troppo alta per la traccia selezionata.

en: Spectral Edit Multi Tool
it: Multi-strumento per la modifica spettrale

en: ~aPlease select frequencies.
it: ~aSelezionare le frequenze.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
it: ~aLa larghezza di banda è zero (le frequenze superiori e inferiori~%~
                           sono entrambe ~a Hz).~%~
                           Selezionare un intervallo di frequenza.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
it: ~aI parametri del filtro Notch non possono essere applicati.~%~
                          Provare ad aumentare il limite delle basse frequenze~%~
                          o a ridurre la 'larghezza' del filtro.

en: Error.~%
it: Errore.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
it: EQ parametrico di modifica spettrale

en: Gain (dB)
it: Guadagno (dB):

en: ~aLow frequency is undefined.
it: ~aLa bassa frequenza non è definita.

en: ~aHigh frequency is undefined.
it: ~aL'alta frequenza non è definita.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
it: ~ala frequenza centrale deve essere maggiore di 0 Hz.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
it: ~aLa selezione della frequenza è troppo alta per la frequenza di campionamento della traccia.~%~
                            Per la traccia corrente, l'impostazione dell'alta frequenza non può~%~
                            superare i ~a Hz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
it: ~aLa larghezza di banda è zero (le frequenze superiori e inferiori~%~
                             sono entrambe ~a Hz).~%~
                             Selezionare un intervallo di frequenza.

en: Spectral Edit Shelves
it: Piattaforma di modifica spettrale

en: GNU General Public License v2.0 or later
it: GNU General Public License v2.0 o successiva

en: Studio Fade Out
it: Studio dissolvenza in uscita

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
it: Selezione troppo breve.~%Deve essere di più di 2 campioni.

en: Adjustable Fade
it: Dissolvenza regolabile

en: Fade Type
it: Tipo dissolvenza

en: Fade Up
it: Dissolvenza in alto

en: Fade Down
it: Dissolvenza in basso

en: S-Curve Up
it: Curva ad S su

en: S-Curve Down
it: Curva ad S giù

en: Mid-fade Adjust (%)
it: Regola dissolvenza media (%)

en: Start/End as
it: Inizio/Fine come

en: % of Original
it: % dell'originale

en: dB Gain
it: Guadagno in dB

en: Start (or end)
it: Inizio (o fine)

en: End (or start)
it: Fine (o inizio)

en: Handy Presets (override controls)
it: Combinazioni utili (controlli override)

en: None Selected
it: Nulla selezionato

en: Linear In
it: Lineare in ingresso

en: Linear Out
it: Lineare in uscita

en: Exponential In
it: Esponenziale in ingresso

en: Exponential Out
it: Esponenziale in uscita

en: Logarithmic In
it: Logaritmico in ingresso

en: Logarithmic Out
it: Logaritmico in uscita

en: Rounded In
it: Arrotondato in ingresso

en: Rounded Out
it: Arrotondato in uscita

en: Cosine In
it: Coseno in ingresso

en: Cosine Out
it: Coseno in uscita

en: S-Curve In
it: Curva ad S in ingresso

en: S-Curve Out
it: Curva ad S in uscita

en: Error~%~%
it: Errore~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
it: ~aI valori percentuali non possono essere negativi.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
it: ~aI valori percentuali non possono essere maggiori di 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
it: ~aI valori dB non possono essere superiori a +100 dB.~%~%~
                                          Suggerimento: 6 dB raddoppiano l'ampiezza~%~
                                          -6 dB dimenzzano l'ampiezza.

en: Beat Finder
it: Ricerca battuta

en: Threshold Percentage
it: Percentuale soglia

en: Clip Fix
it: Correzione clip

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
it: Benjamin Schwartz e Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
it: Soglia del clipping (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
it: Riduci l'ampiezza per consentire i picchi ripristinati (dB)

en: Crossfade Clips
it: Dissolvenza incrociata di clip

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
it: Errore.~%Selezione non valida.~%Più di 2 clip audio selezionate.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
it: Errore.~%Selezione non valida.~%Spazio vuoto all'inizio/fine della selezione.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
it: Errore.~%La dissolvenza incrociata delle clip può essere applicata a una sola traccia.

en: Crossfade Tracks
it: Dissolvenza incrociata di tracce

en: Fade TYPE
it: TIPO dissolvenza

en: Constant Gain
it: Guadagno costante

en: Constant Power 1
it: Potenza costante 1

en: Constant Power 2
it: Potenza costante 2

en: Custom Curve
it: Curva personalizzata

en: Custom curve
it: Curva personalizzata

en: Fade direction
it: Direzione dissolvenza

en: Alternating Out / In
it: Alterna uscita/ingresso

en: Alternating In / Out
it: Alterna ingresso/uscita

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
it: Errore.~%Seleziona 2 (o più) tracce per la dissolvenza incrociata.

en: Delay
it: Ritardo

en: Delay type
it: Tipo di ritardo

en: Regular
it: Regolare

en: Bouncing Ball
it: Palla rimbalzante

en: Reverse Bouncing Ball
it: Palla rimbalzante invertita

en: Delay level per echo (dB)
it: Livello ritardo per eco (dB)

en: Delay time (seconds)
it: Tempo ritardo (secondi)

en: Pitch change effect
it: Effetto cambio intonazione

en: Pitch/Tempo
it: Intonazione/tempo

en: Low-quality Pitch Shift
it: Spostamento intonazione a bassa qualità

en: High-quality Pitch Shift
it: Spostamento tono ad alta qualità

en: Pitch change per echo (semitones)
it: Cambio intonazione per eco (semitoni)

en: Number of echoes
it: Numero di echi

en: Allow duration to change
it: Permetti cambi di durata

en: Regular Interval Labels
it: Intervallo etichette regolare

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
it: Crea etichette in base a

en: Number and Interval
it: Numero e intervallo

en: Number of Labels
it: Numero di etichette

en: Label Interval
it: Intervallo etichette

en: Number of labels
it: Numero di etichette

en: Label interval (seconds)
it: Intervallo etichette (secondi)

en: Length of label region (seconds)
it: Lunghezza regione etichetta (secondi)

en: Adjust label interval to fit length
it: Adatta intervallo etichette alla lunghezza

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
it: Testo etichetta

en: Minimum number of digits in label
it: Numero minimo di cifre nell'etichetta

en: None - Text Only
it: Nessuno - solo testo

en: 1 (Before Label)
it: 1 (prima dell'etichetta)

en: 2 (Before Label)
it: 2 (prima dell'etichetta)

en: 3 (Before Label)
it: 3 (prima dell'etichetta)

en: 1 (After Label)
it: 1 (dopo l'etichetta)

en: 2 (After Label)
it: 2 (dopo l'etichetta)

en: 3 (After Label)
it: 3 (dopo l'etichetta)

en: Begin numbering from
it: Inizia numerazione da

en: Message on completion
it: Messaggio al completamento

en: Details
it: Dettagli

en: Warnings only
it: Solo avvisi

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
it: Errore: spazio insufficiente per creare etichette.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
it: Attenzione: etichette regionali sovrapposte.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
it: etichette regionali

en: point labels
it: etichette puntuali

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
it: ~a~a ~a a intervalli di ~a secondi.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
it: ~aLunghezza regione = ~a secondi.

en: High-Pass Filter
it: Filtro passa-alto

en: Roll-off (dB per octave)
it: Roll-off (dB per ottava)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
it: La frequenza deve essere almeno di 0.1 Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
it: Error:~%~%Frequenza (~a Hz) per la frequenza di campionamento della traccia.~%~%~
                     La frequenza di campionamento della traccia è ~a Hz~%~
                     La frequenza deve essere inferiore di ~a Hz.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
it: Suoni etichette

en: Threshold level (dB)
it: Livello di soglia (dB)

en: Threshold measurement
it: Soglia misurazione

en: Peak level
it: Livello di picco

en: Average level
it: Livello medio

en: RMS level
it: Livello RMS

en: Minimum silence duration
it: Durata minima silenzio

en: Minimum label interval
it: Intervallo minimo etichetta

en: Label type
it: Tipo di etichetta

en: Point before sound
it: Punto prima di suono

en: Point after sound
it: Punto dopo suono

en: Region around sounds
it: Regione attorno a suono

en: Region between sounds
it: Regione tra suoni

en: Maximum leading silence
it: Silenzio iniziale massimo

en: Maximum trailing silence
it: Silenzio finale massimo

en: Sound ##1
it: Suono ##1

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
it: Troppi silenzi rilevati.~%Sono state aggiunte solo le prime 10000 etichette.

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
it: Nessun suono trovato.~%~
                     Provare ad abbassare il 'Livello di soglia (dB)'.

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
it: L'etichettatura delle regioni tra i suoni richiede~%~
                     almeno due suoni.~%~
                     È stato rilevato un solo suono.

en: Legacy Limiter
it: Limitatore precedente

en: Soft Limit
it: Limite morbido

en: Hard Limit
it: Limite rigido

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
it: Clip morbido

en: Hard Clip
it: Clipping rigido

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
it: Guadagno ingresso (dB)
    mono/sinistro

en: Input Gain (dB)
    Right channel
it: Guadagno ingresso (dB)
    Canale destro

en: Limit to (dB)
it: Limita a (dB):

en: Hold (ms)
it: Trattieni (ms)

en: Apply Make-up Gain
it: Applica guadagno composizione

en: Low-Pass Filter
it: Filtro passa-basso

en: Noise Gate
it: Gate rumore

en: Select Function
it: Seleziona funzione

en: Gate
it: Porta

en: Analyze Noise Level
it: Analizza livello di rumore

en: Stereo Linking
it: Collegamento stereo

en: Link Stereo Tracks
it: Collega tracce stereo

en: Don't Link Stereo
it: Non collegare stereo

en: Gate threshold (dB)
it: Soglia gate (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
it: Fai il gate delle frequenze superiori a (kHz)

en: Level reduction (dB)
it: Livello riduzione (dB)

en: Attack (ms)
it: Attacco (ms)

en: Decay (ms)
it: Decadimento (ms)

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
it: Errore.~%~
                                 Frequenze di gate superiori: ~s kHz~%~
                                 è troppo alta per la traccia selezionata.~%~
                                 Impostare il controllo sotto ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
it: Errore.~%~
                                Audio selezionato insufficiente.~%~
                                Selezionare più di ~a ms.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
it: Picco basato sui primi ~a secondi ~a dB~%~
                   Impostazione della soglia consigliata ~a dB.

en: Notch Filter
it: Filtro notch

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
it: Steve Daulton e Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
it: Q (un valore più alto riduce la larghezza)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
it: Errore:~%~%Frequenza (~a Hz) troppo alta per la frequenza di campionamento della traccia.~%~%~
                   La frequenza di campionamento della traccia è ~a Hz.~%~
                   La frequenza deve essere inferiore di ~a Hz

en: Nyquist Plugin Installer
it: Installazione estensioni Nyquist

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
it: Selezionare i file da installare

en: Plug-in
it: Estensione

en: Lisp file
it: File Lisp

en: HTML file
it: File HTML

en: Text file
it: File di testo

en: All supported
it: Tutti i file supportati

en: Allow overwriting
it: Consenti sovrascrittura

en: Disallow
it: Non consentire

en: Allow
it: Permetti

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
it: Successo.~%File scritti in:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
it: Attenzione.~%Non è stato possibile copiare alcuni file:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
it: Estensioni installate.~%(Usare il gestore delle estensioni per abilitare gli effetti):

en: Plug-ins updated:
it: Estensioni aggiornate:

en: Files copied to plug-ins folder:
it: File copiati nella cartella delle estensioni:

en: Not found or cannot be read:
it: Mon trovato o impossibile da leggere:

en: Unsupported file type:
it: Tipo di file non supportato:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
it: File già installati (opzione 'Abilita sovrascrittura' disabilitata):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
it: Non può essere scritto nella cartella delle estensioni:

en: Error.~%No file selected.
it: Errore.~%Nessun file selezionato.

en: Pluck
it: Pizzicato

en: Pluck MIDI pitch
it: Intonazione pizzicato MIDI

en: Fade-out type
it: Tipo dissolvenza in uscita

en: Abrupt
it: Improvviso

en: Gradual
it: Graduale

en: Duration (60s max)
it: Durata (60s max)

en: Rhythm Track
it: Traccia ritmo

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
it: Dominic Mazzoni, David R. Sky e Steve Daulton

en: 30 - 300 beats/minute
it: 30 - 300 battiti/minuto

en: Beats per bar
it: Battiti per battuta

en: 1 - 20 beats/measure
it: 1 - 20 battiti/misura

en: Swing amount
it: Quantità swing

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
it: Impostare 'numero di battute' a zero per abilitare la 'durata traccia ritmo'.

en: Number of bars
it: Numero di battute

en: 1 - 1000 bars
it: 1 - 1000 battute

en: Rhythm track duration
it: Durata traccia ritmo

en: Used if 'Number of bars' = 0
it: Usato se 'Numero di battute' = 0

en: Start time offset
it: Scostamento temporale iniziale

en: Silence before first beat
it: Silenzio prima della prima battuta

en: Beat sound
it: Suono metronomo

en: Metronome Tick
it: Battito del metronomo

en: Ping (short)
it: Bip (breve)

en: Ping (long)
it: Bip (lungo)

en: Cowbell
it: Campanaccio

en: Resonant Noise
it: Rumore risonante

en: Noise Click
it: Rumore di clic

en: Drip (short)
it: Gocciolio (breve)

en: Drip (long)
it: Gocciolio (lungo)

en: MIDI pitch of strong beat
it: Intonazione MIDI del battito forte

en: MIDI pitch of weak beat
it: Intonazione MIDI del battito debole

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
it: Imposta 'Numero di battute' o~%~
                        'Durata traccia ritmo' su un valore maggiore di zero.

en: Risset Drum
it: Tamburo Risset

en: Decay (seconds)
it: Decadimento (secondi)

en: Center frequency of noise (Hz)
it: Frequenza centrale del rumore (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
it: Larghezza di banda del rumore (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
it: Quantità di rumore nel mix (percento)

en: Amplitude (0 - 1)
it: Ampiezza (0-1)

en: Sample Data Export
it: Esportazione dati campione

en: Limit output to first
it: Limita l'uscita ai primi

en: Measurement scale
it: Scala misurazione

en: Export data to
it: Esporta dati su

en: CSV files
it: File CSV

en: HTML files
it: File HTML

en: Index (text files only)
it: Indice (solo file di testo)

en: Sample Count
it: Conteggio campioni

en: Time Indexed
it: Tempo indicizzato

en: Include header information
it: Includi informazioni intestazioni

en: Minimal
it: Minimale

en: Optional header text
it: Testo intestazione opzionale

en: Channel layout for stereo
it: Schema canali per stereo

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
it: Sx-Dx nella stessa linea

en: Alternate Lines
it: Linee alternate

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
it: Prima canale Sx

en: Show messages
it: Mostra messaggi

en: Errors Only
it: Solo errori

en: Left Channel.~%~%
it: Canale sinistro.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
it: ~%~%Canale destro.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
it: ~aDati scritti su:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
it: Frequenza di campionamento: ~a Hz.  Valori campioni in scala ~a.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
it: ~a   ~a~%~aFrequenza di campionamento: ~a Hz.~%Lunghezza elaborata: ~a campioni ~a secondi.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
it: ~a   ~a~%~aFrequenza di campionamento: ~a Hz. Valori campioni in scala ~a.~%~
                         Lunghezza elaborata: ~a campioni ~a secondi.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
it: ~a~%Frequenza di campionamento: ~a Hz. Valori campioni in scala ~a. ~a.~%~aLunghezza elaborata: ~a ~
                      campioni, ~a secondi.~%Ampiezza picco: ~a (lineare) ~a dB. RMS non ponderato: ~a dB.~%~
                      Offset DC: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
it: ~a lineare, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
it: Sinistro: ~a lin, ~a dB | Destro: ~a lin, ~a dB.

en: ~a samples.
it: ~a campioni.

en: ~a seconds.
it: ~a secondi.

en: Audio data analysis:
it: Analisi dati audio:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
it: <b>Frequenza di campionamento:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
it: <b>Ampiezza picco:</b> &nbsp;&nbsp;~a (lineare) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
it: <b>RMS</b> (non ponderato): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
it: <b>Offset DC:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
it: ~a lineare, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
it: Sinistro: ~a lin, ~a dB | Destro: ~a lineare, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
it: dati campione

en: Sample #
it: N. campione

en: Value (linear)
it: Valore (lineare)

en: Value (dB)
it: Valore (dB)

en: audio sample value analysis
it: analisi valore campione audio

en: Left (linear)
it: Sinistra (lineare)

en: Right (linear)
it: Destra (lineare)

en: Left (dB)
it: Sinistra (dB)

en: Right (dB)
it: Destra (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
it: Prodotto con <span>Esporta dati campione</span> per
    <a href="~a">Audacity</a> da Steve
    Daulton

en: linear
it: lineare

en: 2 channels (stereo)
it: 2 canali (stereo)

en: 1 channel (mono)
it: 1 canale (mono)

en: One column per channel.~%
it: Una colonna per canale.~%

en: One row per channel.~%
it: Una riga per canale.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
it: Canale sinistro poi canale destro sulla stessa linea.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
it: Canali sinistro e destro su linee alternate.~%

en: Left channel first then right channel.~%
it: Prima canale sinistro poi canale destro.~%

en: Unspecified channel order
it: Ordine canali non specificato

en: Error.~%"~a" cannot be written.
it: Errore.~%"~a" non può essere scritto.

en: Sample Data Import
it: Importazione dati campione

en: Select file
it: Seleziona file

en: Invalid data handling
it: Gestione dei dati non validi

en: Throw Error
it: Emetti un errore

en: Read as Zero
it: Leggi come zero

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
it: Errore~%~
                            '~a' non può essere aperto.~%~
                            Controllare che il file esista.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
it: Errore:~%~
                  Il file deve contenere solo testo ASCII normale.~%~
                  (Byte '~a' non valido al numero byte: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
it: Errore~%~
                  I dati devono essere numeri in testo ASCII normale.~%~
                  '~a' non è un valore numerico valido.

en: Error.~%Unable to open file
it: Errore.~%Impossibile aprire il file

en: Spectral Delete
it: Rimozione spettrale

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
it: Error.~%Frequenze di campionamento della traccia inferiori a 100 Hz non sono supportate.

en: Waveform type
it: Tipo forma d'onda

en: Triangle
it: Triangolo

en: Inverse Sawtooth
it: Dente di sega inverso

en: Starting phase (degrees)
it: Fase iniziale (gradi)

en: Wet level (percent)
it: Livello wet (percento)

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
it: Edgar-RFT e Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
it: Distanza: (da 1 a 120, predefinito = 20)

en: Output choice
it: Scelta uscita

en: Both Channels
it: Entrambi i canali

en: Right Only
it: Solo destra

en: Number of vocoder bands
it: Numero di bande vocoder

en: Amplitude of carrier wave (percent)
it: Ampiezza dell'onda portante (percentuale)

en: Amplitude of white noise (percent)
it: Ampiezza del rumore bianco (percento)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
it: Ampiezza degli aghi radar (percento)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
it: Frequenza degli aghi radar (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
it: Errore.~%Nessuna portante di modulazione.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
it: Volume e compressione

note: Effects menu group name
en: Fading
it: Dissolvenza

en: Pitch and Tempo
it: Intonazione e tempo

en: EQ and Filters
it: EQ e filtri

en: Noise Removal and Repair
it: Rimozione rumore e riparazione

en: Delay and Reverb
it: Ritardo e riverbero

en: Distortion and Modulation
it: Distorsione e modulazione

note: Effects menu group name
en: Special
it: Speciale

en: Vocal Reduction and Isolation
it: Riduzione e isolamento vocale

en: Vocal Remover
it: Rimozione voce

en: Spectral Tools
it: Strumenti spettrali

en: Legacy
it: Precedente
