audacity 3.7.8 - en to ms translation catalogue (39 entries)

en: Stream is active ... unable to gather information.
ms: Strim aktif ... maklumat gagal dikumpul.

en: Default recording device number: %d
ms: Nombor peranti rakaman pra-tetap:%d

en: Default playback device number: %d
ms: Nombor peranti main-semula pra-tetap:%d

en: No devices found
ms: Tiada peranti ditemui

en: Device info unavailable for: %d
ms: Maklumat peranti tiada bagi:%d

en: Device ID: %d
ms: ID peranti:%d

en: Device name: %s
ms: Nama peranti:%s

en: Host name: %s
ms: Nama hos:%s

en: Recording channels: %d
ms: Saluran rakaman:%d

en: Playback channels: %d
ms: Saluran main-semula:%d

en: Low Recording Latency: %g
ms: Kependaman rakaman rendah:%g

en: Low Playback Latency: %g
ms: Kependaman mainsemula rendah:%g

en: High Recording Latency: %g
ms: Kependaman rakaman tinggi:%g

en: High Playback Latency: %g
ms: Kependaman mainsemula tinggi:%g

en: Selected recording device: %d - %s
ms: Peranti rakaman yang dipilih:%d-%s

en: No recording device found for '%s'.
ms: Tiada peranti rakaman ditemui bagi '%s'.

en: Selected playback device: %d - %s
ms: Peranti mainsemula yang dipilih:%d-%s

en: No playback device found for '%s'.
ms: Tiada peranti main semula ditemui bagi '%s'.

en: Supported Rates:
ms: Kadar sokongan:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
ms: Tidak boleh semak kadar sampel bersama tanpa kedua-dua peranti.

en: Received %d while opening devices
ms: Terima %d semasa membuka peranti

en: Unable to open Portmixer
ms: Portmixer tidak boleh dibuka

en: Available mixers:
ms: Pengadun tersedia:

en: %d - %s
ms: %d-%s

en: Available recording sources:
ms: Sumber rakaman tersedia:

en: Available playback volumes:
ms: Jilid mainsemula tersedia:

en: Recording volume is emulated
ms: Jilid rakaman ditiru

en: Recording volume is native
ms: Jilid rakaman adalah asli

en: Could not find any audio devices.
ms: Tiada peranti audio ditemui.

en: You will not be able to play or record audio.
ms: Anda tidak akan dapat memainkan atau merakam audio.

en: Error: %s
ms: Ralat:%s

en: Error Initializing Audio
ms: Ralat Memulakan Audio

en: Audacity Audio
ms: Audio Audacity

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
ms: Ralat membuka peranti rakaman:
    Kod ralat:%s

en: Error
ms: Ralat

en: Out of memory!
ms: Kehabisan memori!

note: i18n-hint: The music theory "beat"
en: beat
ms: bunyi

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
ms: sampel

en: Device
ms: Peranti
