audacity 3.7.8 - en to sq translation catalogue (604 entries)

en: No devices found
sq: S’u gjetën pajisje

en: Device ID: %d
sq: ID Pajisjeje: %d

en: Device name: %s
sq: Emër pajisjeje: %s

en: Recording channels: %d
sq: Kanale incizimi: %d

en: Playback channels: %d
sq: Kanale luajtjeje: %d

en: Selected recording device: %d - %s
sq: Pajisje incizimi e përzgjedhur: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
sq: S’u gjet pajisje incizimi për “%s”.

en: No playback device found for '%s'.
sq: S’u gjet pajisje luajtjeje për “%s”.

en: Unable to open Portmixer
sq: S’arrihet të hapet Portmixer-i

en: Could not find any audio devices.
sq: S’u gjet dot ndonjë pajisje audio.

en: You will not be able to play or record audio.
sq: S’do të jeni në gjendje të luani, ose të incizoni audio.

en: Error: %s
sq: Gabim: %s

en: Error Initializing Audio
sq: Gabim Në Gatitje Audioje

en: Audacity Audio
sq: Audio Audacity

en: Error
sq: Gabim

en: Out of memory!
sq: S’ka më kujtesë!

en: Couldn't open "%s"
sq: S'u hap dot “%s”

en: The Audacity Team
sq: Ekipi i Audacity-t

en: Could not find component
sq: S’u gjet dot përbërës

en: Message
sq: Mesazh

en: Distortion
sq: Shformim

en: Invert
sq: Përmbyse

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
sq: E bardhë

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
sq: Rozë

en: Noise
sq: Zhurmë

en: Normalize
sq: Normalizoji

en: Repeat
sq: Përsërite

en: Square
sq: Katror

[ctx: waveform]
en: Triangle
sq: Trekëndësh

en: Invalid Response: %s
sq: Përgjigje e Pavlefshme: %s

en: Export failed
sq: Eksportimi dështoi

en: Export error
sq: Gabim eksportimi

en: Failed to deserialize the response
sq: Serializimi i përgjigjes dështoi

en: Built-in
sq: E brendshme

en: Applying %s...
sq: Po aplikohet %s…

en: Builtin Effects
sq: Efekte të Brendshme

en: Internal Error
sq: Gabim i Brendshëm

en: Rectangular
sq: Drejtkëndor

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
sq: Gausian(a=2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
sq: Gausian(a=3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
sq: Gausian(a=4.5)

en: Audacity failed to open a file in %s.
sq: Audacity s’arriti të hapë një kartelë te %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
sq: Audacity s’arriti të lexojë nga një kartelë te %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
sq: Audacity s’arriti të shkruajë te një kartelë.
    Ndoshta %s s’është e shkrueshme, ose disku është plot.

en: File Error
sq: Gabim Kartele

en: All files
sq: Tërë kartelat

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
sq: Kartela projekti AUP3

en: Dynamic Libraries
sq: Biblioteka Dinamike

en: Text files
sq: Kartela tekst

en: XML files
sq: Kartela XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
sq: Kartela %s

en: 
    %s does not have write permissions.
sq: 
    %s s’ka leje shkrimi.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
sq: %s
    
    Për ndihmëza rreth pajisjesh të përshtatshme, klikoni butonin e ndihmës.

en: Warning
sq: Kujdes

en: Unable to export.
    Error %s
sq: S’arrihet të eksportohet.
    Gabim %s

en: Export
sq: Eksportim

en: Export completed with error.
sq: Eksportimi u plotësua me gabim.

en: All supported files
sq: Tërë kartelat që mbulohen

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
sq: “%s” 
    s’është kartelë audio. 
    Audacity s’mund të hapë këtë lloj kartelash.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
sq: Ky version i Audacity-t s’është përpiluar me mbulim për %s.

en: File "%s" not found.
sq: S’u gjet kartelë “%s”

en: Import Project
sq: Importoni Projekt

en: Labels
sq: Etiketa

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
sq: Efekte LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
sq: Ofron Efekte LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
sq: Audacity s’përdor më vst-bridge

en: Could not load the library
sq: S’u ngarkua dot biblioteka

en: Effect Settings
sq: Rregullime Efektesh

en: LV2 Effects
sq: Efekte LV2

en: None
sq: Asnjë

en: Rectangle
sq: Drejtkëndësh

[ctx: dither]
en: Triangle
sq: Trekëndësh

en: Shaped
sq: Me formë

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D
sq: B

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
sq: L

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
sq: P

en: Low Quality (Fastest)
sq: Cilësi e Ulët (Më e shpejta)

en: Medium Quality
sq: Cilësi Mesatare

en: High Quality
sq: Cilësi e Lartë

en: Best Quality (Slowest)
sq: Cilësia Më e Mirë (Më e ngadalta)

en: Unknown format
sq: Format i panjohur

en: &Undo
sq: &Zhbëje

en: &Redo
sq: &Ribëje

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
sq: S’arrihet të ngarkohet moduli “%s”.
    
    Gabim: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
sq: Moduli “%s” s’jep ndonjë varg versioni.
    
    S’do të ngarkohet.

en: Module "%s" found.
sq: S’u gjet modul “%s”.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
sq: 
    
    Përdor module vetëm prej burimesh të besuar

en: Yes
sq: Po

en: No
sq: Jo

en: Audacity Module Loader
sq: Ngarkues Modulesh Audacity

en: Try and load this module?
sq: Të provohet të ngarkohet ky modul?

en: Overwrite the plug-in file %s?
sq: Të mbishkruhet kartela e shtojcës %s?

en: Plug-in already exists
sq: Shtojca ekziston tashmë

en: Failed to register:
    %s
sq: S’u arrit të regjistrohej:
    %s

en: &Seconds
sq: &Sekonda

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
sq: sekonda

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
sq: oktava

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
sq: 01000,01000 sekonda

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds * and milliseconds (1/1000 second)
en: seconds + milliseconds
sq: sekonda + milisekonda

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds and milliseconds * as fractional seconds. Change the comma in the middle to the 1000s separator * for your locale, and the 'seconds' on the end to the word for seconds. * Don't change the numbers. The decimal separator is specified using '<' if
en: 01000,01000>01000 seconds
sq: 01000,01000>01000 sekonda

en: milliseconds
sq: milisekonda

en: centiseconds
sq: centisekonda

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
sq: Kuadro NTSC

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
sq: Kuadro PAL (25 kps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
sq: 01000,01000 kaudro|25

en: centihertz
sq: centiherc

en: hertz
sq: herc

en: Audio Track
sq: Pjesë Audio

en: Simple
sq: I thjeshtë

en: Preferences for Library
sq: Parapëlqime për Bibliotekë

en: Library
sq: Librari

en: Failed to set page size for database %s
sq: S’u arrit të caktohet madhësi faqeje për bazën e të dhënave %s

en: This may take several seconds
sq: Kjo mund të dojë disa sekonda

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
sq: Ka shumë pak hapësirë të lirë mbetur në %s
    Ju lutemi, përzgjidhni një vendndodhje më të madhe
    drejtorie të përkohshme te Parapëlqime Drejtorish.

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
sq: S’u arrit të ekzekutohet një urdhër kartele projekti:
    
    %s

en: Total orphan blocks deleted %d
sq: Blloqe jetimë të fshirë gjithsej %d

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
sq: Ecuri

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
sq: S’u arrit të përditësohet kartela e projektit.
    Dështoi urdhri vijues:
    
    %s

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
sq: Audacity dështoi të shkruajë kartelën %s.
    Ndoshta disku është plot, ose nuk shkruhet dot në të.
    Për ndihmëza si të lirohet hapësirë, klikoni butonin e ndihmës.

en: Syncing
sq: Njëkohësim

en: &Close
sq: &Mbylle

en: Help
sq: Ndihmë

en: &Preview
sq: &Paraparje

en: &Settings
sq: &Rregullime

en: Film frames (24 fps)
sq: Kuadro filmi (24 kps)

en: NTSC frames (29.97 fps)
sq: Kuadro NTSC (29.97 kps)

en: NTSC frames (30 fps)
sq: Kuadro NTSC (30 kps)

en: Seconds
sq: Sekonda

note: i18n-hint: database operation has failed due to the unknown error
en: Unknown error
sq: Gabim i panjohur

en: %s bytes
sq: %s bajte

en: Simplified
sq: E thjeshtuar

en: System
sq: Sistem

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
sq: Klasik

en: Dark
sq: E errët

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
sq: E çelët

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
sq: Tematë shkruara te:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
sq: Audacity s’hapi dot kartelën:
      %s
    për shkrim.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
sq: Audacity s’shkroi dot figurën te kartelë:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
sq: Audacity s’gjeti dot kartelë:
      %s.
    Temë e pangarkuar.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
sq: Tema të shkruara te:
      %s/*/Components/.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
sq: Vetjak

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
sq: Gabim baze të dhënash.  Na ndjeni, por s’kemi më tepër hollësi.

en: VST Effects
sq: Efekte VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
sq: Shton aftësinë për të përdorur në Audacity efekte VST.

en: Confirm
sq: Ripohojeni

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
sq: Pikë

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms, Roseus is proper name of the color scheme
en: Color (Roseus)
sq: Ngjyrë (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
sq: Ngjyrë (klasike)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
sq: Shkallë të grisë

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
sq: Shkallë të grisë së prapthi

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
sq: Ricaktim

en: here
sq: këtu

en: Comments
sq: Komente

note: i18n-hint verb
en: Close
sq: Mbylle

en: Local
sq: Vendore

en: Stop
sq: Resht

en: Cancel
sq: Anuloje

en: Browse...
sq: Shfletoni…

en: Application
sq: Aplikacion

en: Disabled
sq: I çaktivizuar

en: Main
sq: Kryesori

en: Language:
sq: Gjuhë:

en: Tag:
sq: Etiketë:

en: Profile:
sq: Profil:

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
sq: Shkarkoje

en: Success
sq: Sukses

en: Level
sq: Nivel

en: Standard
sq: Standarde

en: Medium
sq: Të mesme

en: Average
sq: Mesatare

en: internal error
sq: gabim i brendshëm

en: Auto
sq: Automatikisht

en: Speech
sq: E folur

en: Encoding
sq: Kodim

en: Header
sq: Krye

en: &About
sq: &Mbi

note: i18n-hint noun
en: Output
sq: Dalje

en: No matches found
sq: S’u gjetën përputhje

en: Untitled
sq: Pa titull

en: New
sq: E re

en: Open
sq: Hap

en: Save
sq: Ruaje

en: Copy
sq: Kopjoje

en: Copy to clipboard
sq: Kopjoje në të papastër

en: Cut
sq: Prijeni

en: Paste
sq: Ngjitni

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
sq: Spastroje

en: Clear selection
sq: Spastroje përzgjedhjen

en: Select All
sq: Përzgjidheni Krejt

en: Undo
sq: Zhbëje

en: Redo
sq: Ribëje

en: Find
sq: Gjej

en: Top
sq: Kryesueset

en: Previous
sq: E mëparshmja

en: Next
sq: Pasuesja

note: i18n-hint noun
en: Start
sq: Nisu

en: &Location:
sq: &Vendndodhje:

en: Cannot set the preference.
sq: S’cakton dot parapëlqimin.

en: Unlisted
sq: Jo në lista

en: Public
sq: Publik

en: &Cancel
sq: &Anuloje

en: Continue
sq: Vazhdoni

en: Track Title
sq: Titull Pjese

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
sq: Mbi %s-in

en: Credits
sq: Kredite

en: Translators
sq: Përkthyes

en: Enabled
sq: I aktivizuar

en: Features
sq: Veçori

[ctx: about dialog]
en: Legal
sq: Ligjore

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
sq: E &re

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
sq: &Hapni…

en: &File
sq: &Kartelë

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
sq: Përzgjidhni

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
sq: Emër

en: &Skip
sq: &Anashkaloje

en: File
sq: Kartelë

en: &Insert
sq: &Futni

en: &Edit...
sq: &Përpuno...

en: &Save
sq: &Ruaje

en: Run
sq: Xhiroje

en: Cursor:
sq: Kursor:

en: &Size:
sq: &Madhësi:

en: Save %s
sq: Ruaje %s

en: History
sq: Historik

en: Action
sq: Veprim

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
sq: Ndiqeni

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
sq: Etiketë

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
sq: Kohë Fillimi

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
sq: Mos i shfaq

en: Type
sq: Lloj

en: Path
sq: Shteg

en: All
sq: Krejt

en: Tool
sq: Mjet

en: Manage Plugins
sq: Administroni Shtojca

en: Error opening file
sq: Gabim gjatë hapjes së kartelës

en: Import
sq: Importoje

en: Compact
sq: Kompakt

en: %d hour | %d hours
sq[0]: %1$d orë më vonë
sq[1]: %d orë

en: %d minute | %d minutes
sq[0]: %d minutë
sq[1]: %d minuta

en: No Effect
sq: Pa Efekte

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
sq: Hiqe %s

en: Unknown
sq: I panjohur

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
sq: Shtoni %s

en: Position
sq: Pozicion

en: Artist Name
sq: Emër Artisti

en: Album Title
sq: Titull Albumi

en: Track Number
sq: Numër Pjese

en: Year
sq: Vit

en: Genre
sq: Zhanër

en: Tag
sq: Etiketë

en: Value
sq: Vlerë

en: &Remove
sq: &Hiqe

en: Genres
sq: Zhanre

en: Template
sq: Gjedhe

en: Edit Genres
sq: Përpunoni Zhanre

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
sq: Kohëzgjatje

en: Start Date
sq: Datë Fillimi

en: End Date
sq: Datë Përfundimi

en: Options
sq: Mundësi

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
sq: Incizim

en: Welcome to Audacity!
sq: Mirë se vini te Audacity!

en: Commands
sq: Urdhra

en: Menus
sq: Menu

en: Preferences
sq: Parapëlqime

en: Envelopes
sq: Zarfe

en: Selection
sq: Përzgjedhje

en: Type:
sq: Lloj:

en: Types:
sq: Lloje:

en: Comment
sq: Koment

en: Help...
sq: Ndihmë…

en: Gives help on a command.
sq: Jep ndihmë rreth një urdhri.

en: File Name:
sq: Emër Kartele:

en: Number of Channels:
sq: Numër Kanalesh:

en: Import...
sq: Importoni…

en: Export...
sq: Eksportoni…

en: Text:
sq: Teksti:

en: Message...
sq: Mesazh…

en: Save Log
sq: Ruaje Regjistrin

en: Clear Log
sq: Spastroje Regjistrin

en: Name:
sq: Emër:

en: Reload
sq: Ringarkoje

en: Project
sq: Projekt

en: Add
sq: Shtoje

en: Remove
sq: Hiqe

en: Color:
sq: Ngjyrë:

en: Delete
sq: Fshije

en: Selected
sq: E përzgjedhur

en: Width:
sq: Gjerësi:

en: Height:
sq: Lartësi:

en: Reset
sq: Zeroje

en: Scale:
sq: Shkallë:

en: Long Message
sq: Mesazh i Gjatë

en: Preview not available
sq: S’ka paraparje

en: Presets
sq: Paracaktime

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
sq: nga

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
sq: nga

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
sq: nga

en: &Help
sq: &Ndihmë

en: Foreground
sq: E përparme

en: Background
sq: Sfond

en: Results
sq: Përfundime

en: &Apply
sq: &Zbatoje

en: Defaults
sq: Parazgjedhje

en: Type: %s
sq: Llok: %s

en: About
sq: Mbi

en: Are you sure you want to delete "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të fshihet “%s”?

en: Advanced Settings
sq: Rregullime të Mëtejshme

en: Stages
sq: Faza

en: Tone
sq: Ton

en: Full
sq: E plotë

en: Basic
sq: Bazë

en: &Export
sq: &Eksporto

en: Channels
sq: Kanale

en: Configure
sq: Formësojeni

en: Other...
sq: Tjetër…

en: Encoding:
sq: Kodim:

en: &Import
sq: &Importoje

en: start
sq: filloni

en: Duplicate
sq: Përsëdyte

en: Split
sq: Ndaje

en: Join
sq: Bëhuni pjesë

en: Detach
sq: Shqite

en: &Edit
sq: &Përpunoni

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
sq: &Prije

en: &Delete
sq: &Fshije

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
sq: &Kopjoje

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
sq: &Ngjite

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
sq: Hap Një Nga të Rejat

en: Fix
sq: Ndreqje

en: Fixed
sq: E fiksuar

en: Uncategorized
sq: I pakategorizuar

en: Sort by Name
sq: Rendit sipas Emrash

en: &Left
sq: &Majtas

en: &Right
sq: &Djathtas

en: &Center
sq: Në &Qendër

en: &View
sq: &Parje

en: &Collapse All Tracks
sq: &Tkurri Krejt Pjesët

en: E&xpand Collapsed Tracks
sq: &Zgjero Pjesët e Tkurrura

en: Preferences for Application
sq: Parapëlqime për Aplikacion

note: i18n-hint: Title for the panel in the application preferences dialog.
en: Update notifications
sq: Njoftime për përditësime

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
sq: &Kontrollo për përditësime

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
sq: Kontrolli për përditësim aplikacioni lyp hyrje në rrjet. Që të mbrojë privatësinë tuaj, Audacity nuk depoziton ndonjë hollësi personale.

en: Behaviors
sq: Sjellje

en: Audio Settings
sq: Rregullime Audio

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
sq: Ndërfaqe

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
sq: &Strehë:

en: Using:
sq: Duke përdorur:

en: Playback
sq: Luajtje

en: &Device:
sq: &Pajisje:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
sq: Incizim

en: &Project Sample Rate:
sq: Shpejtësi Kampionizimesh &Projekti:

en: D&efault Sample Rate:
sq: Shpejtësi &Parazgjedhje Kampionizimesh:

en: Latency
sq: Vonesë

en: No audio interfaces
sq: S’ka ndërfaqe audio

en: No devices found
sq: S’u gjetën pajisje

en: Device
sq: Pajisje

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
sq: Drejtori

en: Preferences for Directories
sq: Parapëlqime për Drejtori

en: Default directories
sq: Drejtori parazgjedhje

en: &Import:
sq: &Importim:

en: &Export:
sq: &Eksportim:

en: Temporary files directory
sq: Drejtori kartelash të përkohshme

en: &Free Space:
sq: &Hapësirë e Lirë:

en: Choose a location
sq: Zgjidhni një vendndodhje

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
sq: 
    Drejtoria %s s’ekziston. Të krijohet?

en: Directory creation failed.
sq: Krijimi i drejtorisë dështoi.

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
sq: S’caktohet dot “Drejtori e Përkohshme”.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
sq: S’caktohen dot “Kartela të përkohshme”.

en: Directory %s is not writable
sq: Drejtoria %s s’është e shkrueshme

en: Effects
sq: Efekte

en: Preferences for Effects
sq: Parapëlqime për Efekte

en: Sort by effect name
sq: Rendit sipas emrash efektesh

en: Group by type
sq: Grupoji sipas llojesh

en: Group by category
sq: Grupoji sipas kategorish

en: Group by type and publisher
sq: Grupoji sipas llojesh dhe botuesish

en: Effect Options
sq: Mundësi Efektesh

en: File extensions
sq: Zgjerime kartelash

en: Mime-types
sq: Lloje MIME

en: &Add new rule
sq: &Shtoni rregull të ri

en: Unused filters:
sq: Filtra të papërdorur:

en: Do you really want to delete selected rule?
sq: Doni vërtet të fshihet zëri i përzgjedhur?

en: Rule deletion confirmation
sq: Ripohim fshirje rregulli

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
sq: Ndërfaqe

en: Preferences for GUI
sq: Parapëlqime për GUI

en: Display
sq: Shfaqe

en: &Language:
sq: &Gjuhë:

en: Show e&xtra menus
sq: Shfaq menu &ekstra

en: Language "%s" is unknown
sq: Gjuha “%s” është e panjohur

en: Import / Export
sq: Import / Eksport

en: Shortcuts
sq: Shkurtore

en: &Defaults
sq: &Parazgjedhje

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
sq: 
       *   “%s”  (ngaqë shkurtorja '%s' përdoret nga “%s”)

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
sq: Gabim Në Importim Shkurtoresh Tastiere

en: Loading Keyboard Shortcuts
sq: Po Ngarkohen Shkurtore Tastiere

en: Export Keyboard Shortcuts As:
sq: Eksportoji Shkurtoret e Tastierës Si:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
sq: Gabim Në Eksportim Shkurtoresh Tastiere

en: Key Config
sq: Formësim Tastesh

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
sq: Pajisje MIDI

en: Preferences for MidiIO
sq: Parapëlqime për MidiIO

en: No MIDI interfaces
sq: S’ka ndërfaqe MIDI

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
sq: Ndërfaqe

en: Midi IO
sq: IO MIDI

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
sq: Module

en: Preferences for Module
sq: Parapëlqime për Module

en: Failed
sq: E dështuar

en: Module
sq: Modul

en: Preferences for Playback
sq: Parapëlqime për Luajtje

en: Effects Preview
sq: Paraparje Efektesh

en: &Length:
sq: &Gjatësi:

en: &Short period:
sq: Periudhë e shk&urtër:

en: Lo&ng period:
sq: Periudhë e &gjatë:

en: Audacity Preferences
sq: Parapëlqime për Audacity-n

en: Category
sq: Kategori

en: Preferences:
sq: Parapëlqime:

en: Preferences for Quality
sq: Parapëlqime për Cilësinë

en: Real-time Conversion
sq: Shndërrim Aty Për Aty

en: High-quality Conversion
sq: Shndërrim me cilësi të lartë

en: Preferences for Recording
sq: Parapëlqime për Incizimin

en: Custom name text
sq: Tekst emri vetjak

en: &Track Number
sq: Numër &Pjese

en: System &Date
sq: &Datë Sistemi

en: System T&ime
sq: &Kohë Sistemi

en: Within:
sq: Brenda:

en: Analysis Time:
sq: Kohë Analizimi:

en: milliseconds (time of one analysis)
sq: milisekonda (kohë e një analize)

en: Number of consecutive analysis:
sq: Numër analizimesh të njëpasnjëshëm:

en: 0 means endless
sq: 0 do të thotë pa fund

en: Spectrogram Settings
sq: Rregullime Spektrogrami

en: Preferences for Spectrum
sq: Parapëlqime për Spektër

en: Scale
sq: Ripërmasim

en: Colors
sq: Ngjyra

en: Algorithm
sq: Algoritëm

en: Ena&ble spectral selection
sq: &Aktivizo përzgjedhje spektrale

en: The maximum frequency must be an integer
sq: Frekuenca maksimum duhet të jetë një numër i plotë

en: The minimum frequency must be an integer
sq: Frekuenca minimum duhet të jetë një numër i plotë

en: The gain must be an integer
sq: Përforcimi duhet të jetë një numër i plotë pozitiv

en: The range must be a positive integer
sq: Intervali duhet të jetë një numër i plotë pozitiv

en: The frequency gain must be an integer
sq: Përforcimi i frekuencës duhet të jetë një numër i plotë

en: The maximum number of notes must be an integer
sq: Numri maksimum i notave duhet të jetë një numër i plotë

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
sq: Temë

en: Preferences for Theme
sq: Parapëlqime për Temë

en: Info
sq: Hollësi

en: Save Files
sq: Ruaji Kartelat

en: Fit to Width
sq: Sa e Nxë Gjerësia

en: Minutes
sq: Minuta

en: MilliSeconds
sq: Milisekonda

en: Preferences for Tracks
sq: Parapëlqime për Pjesët

en: Preset 1:
sq: Paracaktim 1:

en: Preset 2:
sq: Paracaktim 2:

en: Preferences for Waveforms
sq: Parapëlqime për Forma Valësh

en: &Audio Settings...
sq: Rregullime &Audio…

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
sq: Ndalur

en: Pause
sq: Ndalesë

en: Play
sq: Luaje

en: Select to End
sq: Përzgjidhe nga këtu e te Fundi

en: Select to Start
sq: Përzgjidhe nga këtu e te Fillimi

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
sq: Pajisje Luajtjeje

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
sq: Pajisje Incizimi

en: Recording Channels
sq: Kanale Incizimi

en: Select Recording Device
sq: Përzgjidhni Pajisje Incizimi

en: Select Playback Device
sq: Përzgjidhni Pajisje Luajtjeje

en: Select Recording Channels
sq: Përzgjidhni Kanale Incizimi

en: Edit
sq: Përpunoni

en: Record Meter
sq: Matës Incizimi

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
sq: Nivel Incizimi

note: i18n-hint noun
en: Length
sq: Gjatësi

note: i18n-hint noun
en: Center
sq: Në qendër

en: Selection Toolbar Setup
sq: Ujdisje Paneli Përzgjedhjesh

en: Start and End of Selection
sq: Fillim dhe Fund i Përzgjedhjes

en: Start and Length of Selection
sq: Fillim dhe Gjatësi e Përzgjedhjes

en: Length and End of Selection
sq: Gjatësi dhe Fund i Përzgjedhjes

en: Length and Center of Selection
sq: Gjatësi dhe Qendër e Përzgjedhjes

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
sq: Panel &Përzgjedhjesh

en: Spectral Selection
sq: Përzgjedhje Spektrale

en: Low and High Frequencies
sq: Frekuenca të Ulëta dhe të Larta

en: Show
sq: Shfaqe

en: Time
sq: Kohë

en: Tools
sq: Mjete

en: Selection Tool
sq: Mjet Përzgjedhjesh

en: Label Edit
sq: Përpunim Etikete

en: Click to edit label text
sq: Klikoni që të përpunoni tekst etikete

en: &Font...
sq: &Shkronja…

en: New label
sq: Etiketë e re

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
sq: Tërheqje

en: Expand
sq: Zgjeroje

en: Processing...   0%%
sq: Po përpunohet…   0%%

en: Processing...   %i%%
sq: Po përpunohet…   %i%%

en: Format Change
sq: Ndryshim Formati

en: &Other...
sq: &Tjetër…

en: Swap Channels
sq: Këmbe Kanale

en: Collapse
sq: Tkurre

en: Audacity update
sq: Përditësim Audacity

en: Downloading %s
sq: Po shkarkohet %s

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
sq: S’ka Përditësime

en: Check for Updates
sq: Kontrollo për Përditësime

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
sq: Parapëlqime > Aplikacion

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
sq: Gabim teksa kontrollohej për përditësim

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
sq: Të dhënat e përditësimit qenë dëmtuar.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
sq: Gabim në shkarkim përditësimi

note: i18n-hint: First line of the app update notice dialog.
en: App updates
sq: Përditësime aplikacioni

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
sq: Përditëso Audacity-n

[ctx: update dialog]
en: &Skip
sq: &Anashkaloje

[ctx: update dialog]
en: &Install update
sq: &Instaloje përditësimin

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
sq: Është gati Audacity %s!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
sq: Regjistër ndryshimesh

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
sq: Lexoni më tepër GitHub

en: (disabled)
sq: (çaktivizuar)

en: Press
sq: Për Shtypin

en: Button
sq: Buton

en: &Clear
sq: &Spastroje

en: Empty
sq: I zbrazët

en: Meter Style
sq: Stil Matësi

en: Meter Type
sq: Lloj Matësi

en: Orientation
sq: Orientim

en: Automatic
sq: I vetvetishëm

en: Horizontal
sq: Horizontalisht

en: Vertical
sq: Vertikalisht

en: Missing Plugins
sq: Shtojca Që Mungojnë

en: Learn more
sq: Mësoni më tepër

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
sq: S’arrihet të shkruhen kartela te drejtori: %s.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
sq: Mundeni ta ndryshoni drejtorinë në %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
sq: Parapëlqime > Drejtori

en: Don't show this warning again
sq: Mos e shfaq më këtë sinjalizim

en: Validation error
sq: Gabim vleftësimi

en: Empty value
sq: Vlerë e zbrazët

en: Malformed number
sq: Numër i keqformuar

en: Too many decimal digits
sq: Shumë shifra dhjetore

en: Value not in range: %s to %s
sq: Vlerë jo në interval: %s deri në %s

en: Value must not be less than %s
sq: Vlera s’duhet të jetë më e vogël se %s

en: Value must not be greater than %s
sq: Vlera s’duhet të jetë më e madhe se %s

en: Filter type
sq: Lloj filtri

en: Frequency (Hz)
sq: Frekuencë (Hz)

en: Amount (dB)
sq: Sasi (dB)

en: GNU General Public License v2.0 or later
sq: GNU General Public License v2.0, ose i mëvonshëm

en: Fade Type
sq: Lloj Zbehjeje

en: None Selected
sq: Pa u Përzgjedhur Gjë

en: Error~%~%
sq: Gabim~%~%

en: Delay
sq: Vonesë

en: Delay time (seconds)
sq: Kohë vonese (sekonda)

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
sq: Krijo etiketa bazuar në

en: Number and Interval
sq: Numër dhe Interval

en: Number of Labels
sq: Numër Etiketash

en: Label Interval
sq: Interval Etiketash

en: Number of labels
sq: Numër etiketash

en: Label interval (seconds)
sq: Interval etiketash (sekonda)

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
sq: Tekst etikete

en: Minimum number of digits in label
sq: Numër minimum shifrash në etiketë

en: None - Text Only
sq: Asnjë - Vetëm Tekst

en: Details
sq: Hollësi

en: Warnings only
sq: Vetëm sinjalizime

en: Minimum silence duration
sq: Kohëzgjatje minimum heshtjeje

en: Label type
sq: Lloj etikete

en: Limit to (dB)
sq: Kufizoje në (dB)

en: Select Function
sq: Përzgjidhni Funksion

en: Level reduction (dB)
sq: Reduktim niveli (dB)

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
sq: Përzgjidhni kartelë(a) për instalim

en: HTML file
sq: Kartelë HTML

en: Text file
sq: Kartelë tekst

en: Allow overwriting
sq: Lejo mbishkrim

en: Disallow
sq: Mos e lejo

en: Allow
sq: Lejojeni

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
sq: Sukses.~%Kartela të shkruara te:~%~s~%

en: Plug-ins updated:
sq: Shtojca të përditësuara:

en: Not found or cannot be read:
sq: S’u gjet, ose s’lexohet dot:

en: Unsupported file type:
sq: Lloj i pambuluar kartelash:

en: Error.~%No file selected.
sq: Gabim.~%S’u përzgjodh kartelë.

en: Duration (60s max)
sq: Kohëzgjatje (maksimumii 60s)

en: Measurement scale
sq: Shkallë matjesh

en: Export data to
sq: Eksporto të dhëna si

en: CSV files
sq: Kartela CSV

en: HTML files
sq: Kartela HTML

en: Minimal
sq: Minimale

en: Channel layout for stereo
sq: Skemë kanalesh për stereo

en: Show messages
sq: Shfaq mesazhe

en: Errors Only
sq: Vetëm Gabime

en: Left Channel.~%~%
sq: Kanali i Majtë.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
sq: ~%~%Kanali i Djathtë.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
sq: ~aTë dhëna shkruar te:~%~a

en: ~a seconds.
sq: ~a sekonda.

en: Audio data analysis:
sq: Analizë të dhënash audio:

en: Value (linear)
sq: Vlerë (lineare)

en: Value (dB)
sq: Vlerë (dB)

en: Left (linear)
sq: I majti (lineare)

en: Right (linear)
sq: I djathti (lineare)

en: Left (dB)
sq: I majti (dB)

en: Right (dB)
sq: I djathti (dB)

en: 2 channels (stereo)
sq: 2 kanale (stereo)

en: 1 channel (mono)
sq: 1 kanal (mono)

en: One column per channel.~%
sq: Një shtyllë për kanal.~%

en: One row per channel.~%
sq: Një rresht për kanal.~%

en: Left channel first then right channel.~%
sq: Kanali i majtë së pari, mandej kanali i djathtë.~%

en: Unspecified channel order
sq: Rend i papërcaktuar kanalesh

en: Error.~%"~a" cannot be written.
sq: Gabim.~%“~a” s’shkruhet dot.

en: Select file
sq: Përzgjidhni kartelë

en: Waveform type
sq: Lloj vale

en: Triangle
sq: Trekëndësh

en: Both Channels
sq: Të Dy Kanalet

en: Right Only
sq: Vetëm të Djathtin

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
sq: Volum dhe Ngjeshje

en: EQ and Filters
sq: EQ dhe Filtra

en: Noise Removal and Repair
sq: Heqje Zhurmash dhe Riparim

en: Distortion and Modulation
sq: Shformim dhe Modulim

en: Vocal Remover
sq: Heqës Zërash

en: Spectral Tools
sq: Mjete Spektrale
