Audacity - en to br translation catalogue (2256 entries)

en: &Nyquist Workbench...
br: Taol-labour &Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
br: &Dizober	Reol+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
br: &Adober	Reol+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
br: &Troc'hañ	Reol+X

en: &Copy	Ctrl+C
br: &Eilañ	Reol+C

en: &Paste	Ctrl+V
br: &Pegañ	Reol+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
br: Sk&arzhañ	Reol+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
br: Diuzañ an ho&ll	Reol+A

en: &Find...	Ctrl+F
br: &Klask...	Reol+F

en: &Matching Paren	F8
br: &Kar klotus	F8

en: &Higher S-expr	F10
br: S-expr U&heloc'h	F10

en: &Previous S-expr	F11
br: S-ex&pr Kent	F11

en: &Next S-expr	F12
br: S-exp&r war-lec'h	F12

en: &Go to
br: &Mont da

en: Select &Font...
br: Dibab &Font...

en: Split &Vertically
br: Troc'hañ &A-blom

en: Split &Horizontally
br: Troc'hañ A-&blaen

en: Show S&cript
br: Diskouez ar s&kript

en: Show &Output
br: Diskouez an &ec'hankad

en: &Large Icons
br: Arlunioù &Ledan

en: &Small Icons
br: Arluni&où Bihan

en: Toolbar
br: Barrenn ostilhoù

en: &Go	F5
br: &Mont	F5

en: &Stop	F6
br: &Paouez	F6

en: &About
br: Diw&ar-benn

en: Script
br: Skript

note: i18n-hint noun
en: Output
br: Ec'hankad

en: Load Nyquist script
br: Kargañ skript Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
br: Skriptoù Nyquist (*.ny)|*.ny|Skriptoù Lisp (*.lsp)|*.lsp|Holl restroù|*

en: Script was not saved.
br: N'eo ket bet enrollet ar skript.

en: Warning
br: Kemmenadur

en: Save Nyquist script
br: Enrollañ ar Skript Nyquist

en: Find dialog
br: Kavout un diviz

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
br: Arlun stal Tango (Arlunioù barrenn an ostilhoù)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
br: (C) 2009 gant Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
br: Modulenn diavaez Audacity a ro un IDE simpl evit an efedoù skrivet.

en: Nyquist Effect Workbench
br: Efed Daol-labour Nyquist

en: No matches found
br: N'eus bet kavet klotenn ebet

en: Code has been modified. Are you sure?
br: Kemmet eo bet ar c'hod. Sur oc'h?

en: Untitled
br: Hep titl

en: Nyquist Effect Workbench -
br: Efed Daol-labour Nyquist -

en: New
br: Nevez

en: New script
br: Skript nevez

en: Open
br: Digeriñ

en: Open script
br: Digeriñ ur Skript

en: Save
br: Enrollañ

en: Save script
br: Enrollañ ar skript

en: Save As
br: Enrollañ evel

en: Save script as...
br: Enrollañ ar skript evel...

en: Copy
br: Eilañ

en: Copy to clipboard
br: Eilañ er golver

en: Cut
br: Troc'hañ

en: Cut to clipboard
br: Troc'hañ er golver

en: Paste
br: Pegañ

en: Paste from clipboard
br: Pegañ adalek ar golver

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
br: Skarzhañ

en: Clear selection
br: Skarzhañ an diuzadenn

en: Select All
br: Diuzañ an Holl

en: Select all text
br: Diuzañ an destenn a-bezh

en: Undo
br: Dizober

en: Undo last change
br: Dizober ar c'hemm diwezhañ

en: Redo
br: Adober

en: Redo previous change
br: Adober ar c'hemm kent

en: Find
br: Kavout

en: Find text
br: Kavout testenn

en: Match
br: Lakaat da glotañ

en: Go to matching paren
br: Mont d'ar c’hrommelloù a genglot

en: Top
br: Krec'h

en: Go to top S-expr
br: Mont d'an S-expr krec'h

en: Up
br: A-us

en: Go to higher S-expr
br: Mont d'an S-expr uheloc'h

en: Previous
br: Kent

en: Go to previous S-expr
br: Mont d'an S-expr kent

en: Next
br: War-lerc'h

en: Go to next S-expr
br: Mont d'an S-expr a zeu

note: i18n-hint noun
en: Start
br: Loc'hañ

en: Start script
br: Loc'hañ ar skript

en: Stop
br: Paouez

en: Stop script
br: Paouez ar skript

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
br: Mat eo

en: Credits
br: Kreditoù

en: DarkAudacity Customisation
br: Personeladur DarkAudacity

en: Emeritus:
br: Enorus:

en: Contributors
br: Kendaolerien

en: Translators
br: Troerien

en: Libraries
br: Levraouegoù

en: Special thanks:
br: Trugarekadennoù:

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled
en: Build Information
br: Titouroù diwar-benn ar c'hempunañ

en: Enabled
br: Gweredekaet

en: Disabled
br: Diweredekaet

en: File Format Support
br: Skor ar furmad restr

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
br: Enporzhiañ MP3

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
br: Enporzhian hag ezporzhiañ Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
br: Skor al liketennoù ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
br: Enporzhiañ hag ezporzhiañ FLAC

en: MP2 export
br: Ezporzhiañ MP2

en: Import via QuickTime
br: Enporzhiañ dre gQuickTime

en: FFmpeg Import/Export
br: Enporzhiañ/Ezporzhiañ FFmpeg

en: Import via GStreamer
br: Enporzhiañ dre GStreamer

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
br: Levraouegoù kreiz

en: Sample rate conversion
br: Amdroadur ar feur standilhonañ

en: Audio playback and recording
br: Lenn hag enrollañ aodio

en: Cross-platform GUI library
br: Levraoueg an etrefasoù lies-reizhiad

en: Features
br: Arc'hweladurioù

en: Dark Theme Extras
br: Traoù Ouzhpenn evit an Tem Teñval

en: Plug-in support
br: Skor al lugantoù

en: Sound card mixer support
br: Skor mesker kartenn son

en: Pitch and Tempo Change support
br: Skor ar c'hemmoù uhelder ha tempo

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
br: Skor ar c'hemmoù uhelder ha tempo bras

en: Commit Id:
br: ID ar Gasadenn:

en: Build type:
br: Doare ar stumm:

en: Compiler:
br: Kempunañ:

en: GPL License
br: Lisañs GPL

en: Timeline actions disabled during recording
br: Oberioù linennamzer gwastet e-pad an enrollañ

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
br: Klikañ ha riklañ evit reizhañ, klikañ doubl evit adderaouekaat

en: Timeline
br: LinennAmzer

en: Quick-Play disabled
br: C'hoari-Buan gwastet

en: Quick-Play enabled
br: C'hoari-Buan gweredekaet

en: Enable Quick-Play
br: Gweredekaat C'hoari-Buan

en: Enable dragging selection
br: Gweredekaat dibab stlej

en: Update display while playing
br: Hizivaat ar skrammañ tra m'emañ o lenn

en: Lock Play Region
br: Prennañ Tachennad C'hoari

en: Cannot lock region beyond
    end of project.
br: N'hall ket prennañ an tachad en-tu-hont dezhañ
    Fin raktres.

en: Error
br: Fazi

en: Failed to remove %s
br: N'eo ket deuet a-benn da lemel %s

en: Failed!
br: C'hwitet!

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
br: Adderaouekaat ar Gwellvezioù?
    
    Ur goulenn dispar eo, da c'houde ar "staliadur" e-lec'h ho peus goulennet kaout adderaouekaat ar Gwellvezioù ennañ.

en: Reset Audacity Preferences
br: Adderaouekaat Gwellvezioù Audacity

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
br: N'haller ket kavout %s
    
    Dilamet eo bet eus roll ar restroù nevez.

en: One or more external audio files could not be found.
    It is possible they were moved, deleted, or the drive they were on was unmounted.
    Silence is being substituted for the affected audio.
    The first detected missing file is:
    %s
    There may be additional missing files.
    Choose Help > Diagnostics > Check Dependencies to view a list of locations of the missing files.
br: Ur pe vuioc'h a restroù aodio a-ziavaez n'o doa ket gellet da vezañ kavet.
    Gallout a rafent bezañ dilec'hiet, lemet, pe ne oa ket savet al lenner edont warnañ.
    O vont da vezañ kemmet Didrouz evit an aodio ardaolet.
    Ar restr kentañ diguzhet a vank zo:
    %s
    Gallout a rafe bezañ restroù sammet a vank.
    Dibab Sikour > Deznaouadoù > Eveshaat an Amzalc'hioù evit sellet ouzh ul listennad a lec'hiadurioù restroù a vank.

en: Files Missing
br: Restroù a vank

en: Block size must be within 256 to 100000000
br: Ment ar bloc'h a rank bezañ etre 256 ha 100000000

en: File decoded successfully
br: Ar restr a zo bet digodet gant berzh

en: Audacity is starting up...
br: Audacity a zo o kregiñ ganti...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
br: &Nevez

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
br: &Digeriñ...

en: Open &Recent...
br: Digeriñ ar &Restroù nevez...

en: &About Audacity...
br: &Diwar-benn Audacity...

en: &Preferences...
br: &Arventennoù...

en: &File
br: &Restr

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
br: N'hall ket kavout Audacity ul lec'h sur da stokañ ho restroù padennek.
    Audacity en deus ezhomm eus ul lec'h ma ne vo ket naetaet ar restroù padennek gant ar programmoù naetaat emgefreek.
    Ebarzhit ur c'havlec'h a zere mar plij e boest kendiviz an arventennoù.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
br: Ne oa ket gouest Audacity da gavout ul lec'h evit mirout ar restroù amzeriat.
    Lakait anv ur c'havlec'h dereat en arventennoù.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
br: O vont da serriñ emañ Audacity bremañ. Adlañsit Audacity adarre evit implijout ar c'havlec'h padennek nevez.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
br: Lakaat da vont en-dro div eiladenn eus Audacity war ar memes amzer a c'hallfe lakaat
    koll roadennoù 'zo pe lakaat ho reizhiad da vezañ sac'het.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
br: Ne oa ket Audacity gouest da brennañ teuliad ar restroù padennek
    Dleout a ra an teuliad-se bezañ implijet gant un eilad all eus Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
br: Ha fellout a ra deoc'h loc'hañ Audacity bepred?

en: Error Locking Temporary Folder
br: Fazi en ur brennañ an teuliad padennek

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
br: Diguzhet eo bet gant ar reizhiad e oa o labourat un eilad all eus Audacity.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
br: Implijit an urzhiadoù Digeriñ pe Nevez en argerzh Audacity war ober
    evit digeriñ meur a raktres war ar memes tro.

en: Audacity is already running
br: Emañ Audacity o labourat endeo

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
br: termeniñ ment brasañ bloc'h an disk en bitoù

note: i18n-hint: This decodes an autosave file
en: decode an autosave file
br: digodañ ur restr em-enrolladenn

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
br: ar gemennadenn skoazell-mañ

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
br: lakaat da labourat an diagnostikoù emren

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
br: diskouez ar stumm eus Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
br: anv ur restr aodio pe ur raktres

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
br: Ar restroù raktres Audacity (.AUP) n'int ket kevredet
    gant Audacity evit ar mare.
    
    C'hoant ho peus da liammañ anezho evit o zigeriñ gant un daou-glik?

en: Audacity Project Files
br: Restroù raktres Audacity

en: Message
br: Kemenadenn

en: Audacity Log
br: Kerzhlevr Audacity

en: &Save...
br: &Enrollañ...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
br: Skar&zhañ

en: &Close
br: Serr&iñ

en: Save log to:
br: Enrollañ ar c'herzhlevr e-barzh:

en: Couldn't save log to file: %s
br: N'halle ket enrollañ log er restr: %s

en: Could not find any audio devices.
br: N'haller kavout trevnad aodio ebet.

en: You will not be able to play or record audio.
br: Ne voc'h ket gouest da lenn pa da enrollañ aodio.

en: Error Initializing Audio
br: Fazi en ur zeraouekaat an Aodio

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
br: Ur fazi a zo bet en ur zeraouekaat ar parzh i/o midi

en: You will not be able to play midi.
br: Ne voc'h ket gouest da seniñ midi.

en: Error Initializing Midi
br: Fazi o teraouekaat ar Midi

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
br: Fazi o tigeriñ an ardivink enrollañ;
    Fazi kod: %s

en: Out of memory!
br: Diouer a vemor!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
br: Em-enrolladur live ar reizherezh a zo paouezet. Ne oa ket tu da wellekaat se muioc'h. Re uhel eo c'hoazh.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
br: Digresket eo bet an ampled betek %f. gant em-enrolladur live ar reizherezh.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
br: Em-enrolladur live ar reizherezh paouezet. Ne c'haller ket gwellekaat se muioc'h. Re izel eo c'hoazh.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
br: Em-geidañ al live enrollañ en deus uhelaet live ar son betek %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
br: Em-enrolladur al live reizherezh paouezet. An niver a zielfennadurioù en holl a zo bet distremenet hep bezañ bet gouest da gavout un ampled degemerus. Re uhel emañ bepred.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
br: Em-enrolladur al live reizherezh paouezet. An niver a zielfennadurioù en holl a zo bet distremenet hep bezañ bet gouest da gavout un ampled degemerus. Re izel emañ bepred.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
br: Em-enrolladur live ar reizherezh paouezet. Seblantout a ra %.2f un ampled degemerus.

en: Stream is active ... unable to gather information.
br: Bev eo ar froud...dic'houest da zastum titour.

en: Error Decoding File
br: Fazi en ur zikodiñ ar restr

en: Automatic Crash Recovery
br: Em-atapadur ar sac'hadennoù

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can be automatically recovered:
br: N'eo ket bet enrollet lod eus ar raktresoù en un doare degemerus ar wech ziwezhañ ma oa Audacity o labourat.
    Eüruzamant e c'haller atapout ar raktresoù da heul en un doare emgefreek:

en: Recoverable projects
br: Raktresoù a c'hall bezañ adtapet

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
br: Anv

en: After recovery, save the project to save the changes to disk.
br: Goude an atapadur, enrollit ar raktres evit enrollañ ar cheñchadurioù war ar bladenn.

en: Quit Audacity
br: Kuitaat Audacity

en: Discard Projects
br: Dilezel ar raktresoù

en: Recover Projects
br: Adtapout ar raktresoù

en: Are you sure you want to discard all recoverable projects?
    
    Choosing "Yes" discards all recoverable projects immediately.
br: Ha sur oc'h e fell deoc'h dilezel an holl raktresoù?
    
    En ur zibab "Ya" an holl raktresoù a vo dilezet kerkent.

en: Confirm Discard Projects
br: Kadarnit Dilezadur ar Raktresoù

en: Could not enumerate files in auto save directory.
br: Dibosupl da sevel roll ar restroù er c'havlec'h an enrolladennoù emgefreek.

en: Select Command
br: Dibabit an urzhiad

en: &Command
br: &Urzhiad

en: &Edit Parameters
br: &Embannit an Arventennoù

en: &Use Preset
br: &Implijout ar Rakarventennoù

en: &Parameters
br: &Arventennoù

note: i18n-hint: FLAC names an audio file format
en: Export as FLAC
br: Ezporzhiañ evel FLAC

note: i18n-hint: MP3 names an audio file format
en: Export as MP3
br: Ezporzhiañ evel MP3

note: i18n-hint: Ogg names an audio file format
en: Export as Ogg
br: Ezporzhiañ evel Ogg

note: i18n-hint: WAV names an audio file format
en: Export as WAV
br: Ezporzhiañ evel WAV

en: Special Command
br: Urzhiad Ispisial

en: Menu Command (No Parameters)
br: Lañser Urzhiañ (Arventenn ebet)

en: Export recording
br: Ezporzhiañ an enrolladenn

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
br: N'hall ket krouiñ bloaziadur '%s'.
    Ar restr zo anezhañ c'hoazh n'eo ket ur bloaziadur

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
br: N'eo ket ebarzhet skoazell Ogg Vorbis e-barzh ar stumm-mañ eus Audacity

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
br: N'eo ket ebarzhet ar skoazell FLAC e-barzh ar stumm-mañ eus Audacity

en: Command %s not implemented yet
br: N'eo ket emplantet an urzhiad %s c'hoazh

en: Your batch command of %s was not recognized.
br: N'eo ket bet anavezet hoc'h urzhiadoù a-stroll eus %s.

en: Apply '%s'
br: Arloañ '%s'

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
br: Arloañ %s gant an arventenn(où)
    
    %s

en: Test Mode
br: Mod arnodiñ

en: Apply %s
br: Arloañ %s

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
br: Makro

en: Applying '%s' to current project
br: Oc'h arloañ '%s' d'ar raktres war ober

en: Please save and close the current project first.
br: Enrollit ha serrit mar plij ar raktres war ober da gentañ.

en: Select file(s) for batch processing...
br: Dibabit ar restr(où) evit an tretadur a-stroll...

en: Applying...
br: Oc'h arloañ...

en: File
br: Restr

en: &Cancel
br: &Nullañ

en: &Rename...
br: &Adenvel...

en: I&mport...
br: E&nporzhiañ...

en: E&xport...
br: E&zporzhiañ...

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
br: Niv

en: Command
br: Urzhiad

en: Parameters
br: Arventennoù

en: &Insert
br: &Enlakaat

en: &Edit...
br: &Aozañ...

en: De&lete
br: Di&lemel

en: Move &Up
br: Dilec'hiañ d'ar &c'hrec'h

en: Move &Down
br: Dilec'hiañ d'an &traoñ

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
br: - FIN -

en: %s changed
br: %s kemmet

en: Do you want to save the changes?
br: Daoust hag-eñ e fell deoc'h enrollañ ar c'hemmoù?

en: Name must not be blank
br: Arabat eo d'an anv bezañ gwenn

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
br: N'hall ket enderc'hel an anvioù '%c' ha '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
br: Ha sur oc'h e fell deoc'h da zilemel %s?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
br: Arnod askorad

en: Disk Block Size (KB):
br: Ment Bloc'h an disk (KB):

en: Number of Edits:
br: Niver a embannadennoù:

en: Test Data Size (MB):
br: Ment ar roadennoù test (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
br: Had dre zegouezh:

en: Show detailed info about each block file
br: Diskouez an titouroù munudet evit pep bloc'h restr

en: Show detailed info about each editing operation
br: Diskouez an titouroù munudet evit pep oberatadenn embann

en: Run
br: Loc'hañ

note: i18n-hint verb
en: Close
br: Serriñ

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
br: arnodaskorad.txt

en: Export Benchmark Data as:
br: Ezporzhiañ arnodoù askorad ar roadennoù evel:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
br: Ment ar bloc'had a rank bezañ etre 1 - 1024 KB.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
br: Niver an embannoù a rank bezañ etre 1 - 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
br: Ment ar roadennoù test a rank bezañ etre 1 - 2000 MB.

en: Preparing...
br: O prientiñ...

en: Performing %d edits...
br: O kas da benn %d embannoù...

en: Trial %d
br: Taol-esae %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
br: Taol-esae %d
    C'hwitet en ur begañ.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
br: Amzer da seveniñ %d embannoù: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
br: O wiriañ beradurioù reti ar restr:

en: Disk # blocks:
br: Disk #  bloc'hoù:

en: Doing correctness check...
br: Oc'h ober un amprouadenn wiriañ...

en: Passed correctness check!
br: Amprouadenn wiriañ tremenet gant berzh!

en: Time to check all data: %ld ms
br: Amzer da wiriañ an holl roadennoù: %ld ms

en: Reading data again...
br: Oc'h adlenn ar roadennoù adarre...

en: Time to check all data (2): %ld ms
br: Amzer da wiriañ holl ar roadennoù (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, 16-bits per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
br: Da 44100 Hz, 16-bitoù evit pep standilhon, an niver a
    roudennoù kevadeg braspriziet a c'hall bezañ lennet war an dro: %.1f

en: TEST FAILED!!!
br: TEST C'HWITET!!!

en: Benchmark completed successfully.
br: Arnod askorat klokaet gant berzh.

en: Report generated to:
br: Danevell krouet e:

en: Audacity Support Data
br: Roadennoù skorañ Audacity

en: Removing Dependencies
br: O tilemel amzalc'hoù

en: Copying audio data into project...
br: Oc'h eilañ roadennoù aodio er raktres...

en: Project Depends on Other Audio Files
br: Amzalc'hoù war restroù aodio all a zo gant ar raktres

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
br: Eilañ ar restroù-mañ e-barzh ho raktres a zilamo an amzalc'h-mañ.
    Suroc'h eo , nemet e c'houlenn war-lerc'h muioc'h a spas.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
br: 
    
    Dilec'hiet pe diframmet eo bet ar restroù a seblant KOLLET ha ne c'hallont ket bezan eilskrivet.
    Adlakait anezho en o lec'h orin evit bezañ gouest da eilskrivañ anezho er raktres.

en: Project Dependencies
br: Amzalc'hoù ar raktres

en: Audio File
br: Restr Aodio

en: Disk Space
br: Spas an Disk

en: Copy Selected Files
br: Eilañ ar restroù dibabet

en: Cancel Save
br: Nullañ an enrolladenn

en: Save Without Copying
br: Enrollañ hep eilañ

en: Do Not Copy
br: Arabat eilañ

en: Copy All Files (Safer)
br: Eilañ an holl restroù (suroc'h)

en: Whenever a project depends on other files:
br: Bewech ma vez ur raktres dindan restroù all:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
br: Goulenn ganin

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
br: Eilskrivañ an holl restroù dalc'hmat (suroc'h)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
br: Chom hep eilskrivañ restr ebet morse

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
br: Ma vez graet evel-se ne vo ket enrollet ho raktres e-barzh ar bladenn. Hag an dra-se eo a fell deoc'h?

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
br: Ho raktres a zo bremañ em-endalc'het; ne vez ket dindan dalc'h restr aodio diavaez ebet
    
    Ma kemmit ar raktres en ur lakaat anezhañ da vezañ dindan dalc'h restroù emporzhiet; ne vo ket em-endalc'het. Ma enrollit goude-se hep eilañ ar restroù-se e-barzh, emaoc'h o vont da goll roadennoù.

en: Dependency Check
br: Gwiriadur an Amzalc'h

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
br: Araokadur

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
br: Chom a ra un nebeudig a blas war an ampled-mañ.
    Dibabit un teuliad padennek all er Gwellvezioù mar plij.

en: Cleaning project temporary files
br: O naetaat raktresoù ar restroù padennek

en: Cleaning up temporary files
br: O naetaat ar restroù padennek

en: Cleaning up after failed save
br: O karzhañ goude c'hwitadenn an enrolladenn

en: Saving project data files
br: Oc'h enrollañ restroù roadenn ar raktres

en: Cleaning up cache directories
br: O naetaat kavlec'hioù ar c'hrubuilh

note: i18n-hint: This is the pattern for filenames that are created * when a file needs to be backed up to a different name.  For * example, mysong would become mysong-old1, mysong-old2, etc. * 'old' is part of a filename used when a file is renamed. * e.g. Try to go from "mysong.wav" to "mysong-old1.wav"
en: %s-old%d
br: %s-kozh%d

en: Renamed file: %s
br: Restr adanvet:%s

en: Changed block %s to new alias name
br: Kemmet eo ar bloc'h %s en anv un alias nevez

en: Inspecting project file data
br: Oc'h ensellout pizh ouzh roadenn ar raktres restr

en: Caching audio
br: O krubuilhañ an aodio

en: Caching audio into memory
br: O krubuilhañ an aodio er memor

en: Saving recorded audio
br: Oc'h enrollañ an aodio enrollet

en: Saving recorded audio to disk
br: Oc'h enrollañ an aodio enrollet er bladenn

en: None
br: Tra ebet

en: Rectangle
br: Skouergorn

en: Triangle
br: Tric’horn

en: Shaped
br: Kizellet

en: Rectangular
br: Skouergornek

en: FFmpeg support not compiled in
br: N'eo ket kempunet ar skor FFmpeg

en: FFmpeg startup failed
br: Loc'hadur FFmpeg en deus c'hwitet

en: FFmpeg library not found
br: N'eo ket kavet levraoueg FFmpeg

en: Locate FFmpeg
br: Lec'helaat FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
br: Audacity en deus ezhomm da gaout ar restr '%s' a-benn enporzhiañ hag ezporzhiañ aodio dre FFmpeg.

en: Location of '%s':
br: Lec'hiadur '%s':

en: To find '%s', click here -->
br: Evit kavout '%s', klikit amañ -->

en: Browse...
br: Merdeiñ...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
br: Evit kaout un eilad frank eus FFmpeg, klikit amañ -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
br: Pellgargañ

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
br: Pelec'h emañ '%s'?

en: FFmpeg not found
br: N'eo ket kavet FFmpeg

en: Do not show this warning again
br: Na ziskouezit ket ar gemenn-man c'hoazh

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
br: C'hwitet eo bet da gavout levraouegoù FFmpeg kenglotus.

en: Audacity failed to open a file in %s.
br: C'hwitet en deus Audacity da zigeriñ ur restr e %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
br: C'hwitet en deus Audacity da lenn diwar ur restr e %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
br: C'hwitet en deus Audacity da skrivañ ur restr?
    Marteze n'eo ket skrivus %s dre m'eo leun ar bladenn.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
br: Audacity en deus skrivet ur restr gant berzh e %s padal c'hwitet en deus da adenvel anezhi evel %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
br: Fazi (n'eo ket bet skrivet ar restr): %s

en: Do &not copy any audio
br: &Arabat eilañ n'eus forzh peseurt aodio

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: Audacity projects
br: Raktresoù Audacity

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
br: N'hall ket bezañ emdroet an anv-restr abalamour da implij un arouez Unicode.

en: Specify New Filename:
br: Spisait anv ar restr nevez:

en: Spectrum
br: Spes

en: Standard Autocorrelation
br: Emgeñverek Standard

en: Cuberoot Autocorrelation
br: Emgeñverek ar wrizienn gubek

en: Enhanced Autocorrelation
br: Emgeñverek gwellaet

en: Linear frequency
br: Frekañs linennel

en: Log frequency
br: Frekañs logel

en: Scroll
br: Dibunañ

en: Zoom
br: Zoum

en: Cursor:
br: Reti:

en: Peak:
br: Beg:

en: &Grids
br: &Kaelioù

en: &Algorithm:
br: &Algoritm:

en: &Size:
br: &Ment:

en: &Export...
br: &Ezporzhiañ...

en: &Function:
br: &Arc'hwel:

en: &Axis:
br: &Aheloù:

en: &Replot...
br: &Adtresañ...

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
br: Evit tresañ ar spes, an holl roudennoù a rank kaout ar memes feur standilhon.

en: Not enough data selected.
br: N'eus ket trawalc'h a roadennoù dibabet.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
br: %.4f seg (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
br: %.4f seg (%d Hz) (%s) = %.3f

en: spectrum.txt
br: spes.txt

en: Export Spectral Data As:
br: Ezporzhañ ar roadenn spektrel evel:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
br: Frekañs (Hz)	Live (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
br: Dale (eilennoù)	Frekañs (Hz)	Live

en: Frequency Analysis
br: Dielfennañ  Frekañs

en: Plot Spectrum...
br: Tresañ ar Spes...

en: Welcome!
br: Donemat!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
br: O lenn aodio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
br: Oc'h enrollañ aodio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
br: Oc'h enrollañ - O tibab an trevnad enrollañ

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
br: Oc'h enrollañ- O tibab an tarzh enrollañ

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
br: Oc'h enrollañ - O lakaat al live enrollañ

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
br: Lañserioù embann ha louedet

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
br: Oc'h ezporzhian ur restr aodio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
br: Oc'h enrollañ ur raktres Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
br: Skor evit furmadoù all

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
br: Engravañ war ur bladenn

en: No Local Help
br: Skoazell lec'hel ebet

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
br: <br><br>Ar stumm eus Audacity a rit gantañ a zo ur<b>stumm Alpha test</b>.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
br: <br><br>Ar stumm eus Audacity a rit gantañ a zo ur<b>stumm Beta test</b>.

en: Get the Official Released Version of Audacity
br: Kaout ar stumm diwezhañ embannet hag ofisiel eus Audacity

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
br: Aliañ a reomp groñs ac'hanoc'h d'ober gant hor stumm diwezhañ embannet ha stabil, titouroù ha skoazell a zo e-leizh gantañ. <br><br>

en: How to get help
br: Penaos kaout sikour

en: These are our support methods:
br: Hon hentennoù skor eo:

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
br: Ne seblant ket bezañ staliet an dorn-levr. Kit [[*URL*|da welet an dornlevr enlinenn mar plij]].<br><br>Evit gwelet an Dornlevr enlinenn dalc'hmat, cheñchit "Lec'hiadur an Dornlevr" en etrefas an Arventennoù da "Diwar an Internet".

en: Check Online
br: Gwiriañ Enlinenn

en: History
br: Roll istor

en: &Manage History
br: &Merañ ar roll istor

en: Action
br: Ober

en: Reclaimable Space
br: Spas adpakus

en: &Total space used
br: &Hollad ar spas implijet

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
br: &Dilemel

en: Clipboard space used
br: Spas ar golver implijet

en: Discard
br: Dilemel

en: &OK
br: &Mat eo

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History...
br: &Roll Istor...

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
br: Fazi diabarzh e-barzh %s da %s linenn %d.
    Kelaouit skipailh Audacity mar plij war https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
br: Fazi diabarzh  da %s linenn %d.
    Kelaouit skipailh Audacity mar plij war https://forum.audacityteam.org/.

en: Unable to determine
br: Divarrek da spisaat

en: Edit Labels
br: Embannit Labelioù

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
br: Roudenn

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
br: Amzer loc'hañ

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
br: Amzer fin

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
br: Frekañs Izel

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
br: Frekañs Uhel

en: New...
br: Nevez...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
br: Pouezit war F2 pe daou-glikit evit embann endalc'hadoù ar gellig.

en: Select a text file containing labels
br: Diuzit ur restr testenn gant labeloù enni

en: Could not open file: %s
br: Ne c'haller ket digeriñ ar restr: %s

en: No labels to export.
br: Label ebet da ezporzhiañ.

en: Export Labels As:
br: Ezporzhiañ al labeloù da:

en: New Label Track
br: Label roudenn nevez

en: Enter track name
br: Enlakaat anv ar roudenn

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
br: Merk ar roudenn

en: One or more saved labels could not be read.
br: Unan pe muioc'h a verkerien enrollet n'hallont ket bezañ lennet.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
br: Loc'hadur Kentañ Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
br: Dibabit yezh Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
br: N'eo ket heñvel ar yezh ho peus dibabet, %s (%s), ouzh yezh ar sistem, %s (%s).

en: Confirm
br: Kadarnaat

en: Error Converting Legacy Project File
br: Fazi en ur amdreiñ ar restr raktres kozh

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
br: Amdroet ez eus bet ur restr raktres 1.0 er furmad nevez.
    Enrollet eo bet ar restr gozh evel '%s'

en: Opening Audacity Project
br: O tigeriñ ar raktres Audacity

en: Audacity Karaoke%s
br: Karaoke Audacity%s

en: &Undo %s
br: &Dizober %s

en: &Undo
br: &Dizober

en: &Redo %s
br: &Adober %s

en: &Redo
br: &Adober

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
br: Ur gudenn eo bet gant hoc’h oberenn ziwezhañ. Ma soñjit
    eo un draen e vo kontet resis deomp petra a oa bet degouezhet ganeoc’h.

en: Disallowed
br: Difennet

en: Mix
br: Meskañ

en: Mix and Render
br: Meskañ ha Resteurel

en: Mixing and rendering tracks
br: O veskañ hag o resteurel loabroù

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
br: Gounid

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
br: Buanded

en: Musical Instrument
br: Beñveg Sonerezh

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
br: Diwaskadenn

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
br: Mud

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
br: E-unan

en: Signal Level Meter
br: Muzulier Live  Arouez

en: Moved gain slider
br: Biz red gounid dilec’hiet

en: Moved velocity slider
br: Biz red an tizh dilec’hiet

en: Moved pan slider
br: Biz red diwaskadenn dilec’hiet

en: Audacity Mixer Board%s
br: Taolenn Meskañ Audacity%s

en: &Mixer Board...
br: &Taol-veskañ...

en: Module Unsuitable
br: Modulenn Diazas

en: Module "%s" found.
br: Kavet eo ar vodulenn "%s".

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
br: 
    
    Implij modulennoù a zeu eus mammennoù fizadus nemetken

en: Yes
br: Ya

en: No
br: N'eo ket

en: Audacity Module Loader
br: Karger Modulenn Audacity

en: Try and load this module?
br: Klask ha kargañ ar vodulenn-se?

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
br: Notenniñ ar Roudenn

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
br: C"

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
br: D"

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
br: F"

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
br: G"

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
br: A"

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
br: C"/D♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
br: D"/E♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
br: F"/G♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
br: G"/A♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
br: A"/B♭

en: Manage Plug-ins
br: Merañ Lugantoù

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
br: Dibab efedoù, Klikañ  bouton Gweredekaat pe Ziweredekaat, da c’houde klikañ MAT EO.

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
br: Diskouez:

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
br: Diskouez an holl

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
br: &An Holl

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
br: Diweredekaet eo an Diskouez

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
br: D&iweredekaet

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
br: Gweredekaet eo an Diskouez

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
br: G&weredekaet

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
br: Diskouez nevez

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
br: Ne&vez

en: State
br: Stad

en: Path
br: Hent

en: &Select All
br: &Dibab an Holl

en: C&lear All
br: D&iverkañ an Holl

en: &Enable
br: &Gweredekaat

en: &Disable
br: &Diweredekaat

en: There was a problem printing.
br: Ur gudenn moulañ e oa.

en: Print
br: Moulañ

en: Actual Rate: %d
br: Feur gwirion: %d

en: Recorded Audio
br: Aodio enrollet

en: Record
br: Enrollañ

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
br: N'en deus ket lennet mat ar gwirier raktrestoù an ivinelloù sekañs.

en: Close project immediately with no changes
br: Serriñ ar raktres diouzhtu-dak hep kemm ebet

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
br: Kenderc'hel gant ar ratreadurioù notennet er c'herzhlevr ha gwiriañ muioc'h a fazioù. Enrollañ a ray ar raktres en e stad-red ma ne vo ket serret ar raktres diouzhtu war c'halvoù-diwall fazioù a zeu diwezhatoc'h.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
br: Diwallit - Kudennoù en ur lenn al liketennoù sekañs

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
br: Gwiriadur raktres "%s" an teuliad
    diguzhet eo %lld kollet ez eus bet restr(où) aodio diavaez
    ('restroù aliasaet'). N'eus doare ebet evit Audacity
    da adkavout ar restroù-se en un doare emgefreek.
    
    Ma vez dibabet ganeoc'h an dibarzh kentañ pe an eil ganeoc'h dindan e
    c'hallot klask kavout hag adsevel ar restroù kollet
    en o lec'h kent.
    
    Notennit eta evit an eil dibarzh stumm ar wagenn
    na ziskouezo ket an didrouz.
    
    Ma vez dibabet ganeoc'h an trede dibab e vo enrollet ar raktres
    en e stad-red, nemet e "Serrfec'h ar raktres
    diouzhtu" war gemennadennoù-diwall fazioù da zont.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
br: Tretiñ an aodio a vank evel didrouz (en dalc'h-mañ hepken)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
br: Amsaviñ an aodio a vank gant didrouz (peurzalc'hus diouzhtu)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
br: Diwallit - Mankout a ra ar restr(où) lesanvet

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
br: Gwiriadur raktres "%s" an teuliad
    diguzhet eo %lld mankout a ra an alias (.auf) bloc'h-restr(où).
    Gallout a ra Audacity azgenel ar restroù-se penn-da-benn
    diwar ar red aodio er raktres.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
br: Azganit restroù an diverrañ alias (sur hag erbedet)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
br: Leunit gant didrouz ar roadennoù skrammet a vank (en dalc'h-mañ hepken)

en: Close project immediately with no further changes
br: Serrit ar raktres diouzhtu-dak hep kemm ebet ouzhpenn

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
br: Diwallit - Mankout a ra restr(où) taolenn

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
br: Gwiriadur raktres "%s" an teuliad
    en deus diguzhet e vanke ar bloc'h(où)-restr roadenn aodio %lld,
    marteze abalamour d'ur veugenn, d'ur sac'hadenn sistem, pe d'un dilamadur
    gwallzarvoudus. N'eus doare ebet evit Audacity da adpakout
    ar restroù-se a vank en un doare emgefreek.
    
    Ma tibabit an dibarzh kentañ pe an eil dindan,
    gellout a rafec'h klask kavout hag adsevel ar restroù a vank
    en o lec'h diaraok.
    
    Notennit eta an dra-se evit an eil dibab, ne vo ket diskouezet
    an didrouz gant stumm ar wagenn.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
br: Erlec'hiañ an aodio a vank gant didrouz (peurzalc'hus kerkent)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
br: Diwallit - Mankout a ra restr(où) bloc'h ar roadennoù aodio

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
br: Gwiriadur ar raktres "%s" an teuliad
    en deus kavet %d a vloc'hoù-restr minor. Ar restroù-se
    na vezont ket implijet gant ar raktres-mañ, padal e vefent perc'hennet gant raktresoù all marteze.
    Bihan int ha n'int ket domajus.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
br: Kenderc'hel en ur chom hep dilemel; ober fae ouzh ar restoù ouzhpenn evit an dalc'h-mañ

en: Delete orphan files (permanent immediately)
br: Dilemel ar restroù minor (peurzalc'hus kerkent)

en: Warning - Orphan Block File(s)
br: Diwallit - Bloc'h(où)-restr minor

en: Cleaning up unused directories in project data
br: O naetaat ar c'havlec'hioù n'int ket implijet e roadennoù ar raktres

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
br: Diwallit: Kudennoù 'zo gant an Adpakadur Emgefreek

en: <untitled>
br: <Hep titl>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
br: (Adkavet)

en: This file was saved by Audacity version %s. The format has changed. 
    
    Audacity can try to open and save this file, but saving it in this 
    version will then prevent any 1.2 or earlier version opening it. 
    
    Audacity might corrupt the file in opening it, so you should back it up first. 
    
    Open this file now?
br: Enrollet e oa bet ar restr-se gant stumm %s Audacity. Kemmet en deus ar furmad.
    
    Gallout a ra Audacity digeriñ hag enrollañ ar restr-se hogen e vo miret
    ur 1.2 pe ur stumm nevesoc'h ouzh digeriñ anezhañ gant enrollañ anezhañ er stumm-se.
    
    Gallout a rafe Audacity goubrenañ ar raktres en ur digeriñ anezhañ, neuze e vije ret deoc'h lakaat anezhañ war-gil da gentañ.
    
    Digeriñ ar raktres-se bremañ?

en: 1.0 or earlier
br: 1.0 pe nevesoc'h

en: Warning - Opening Old Project File
br: Diwallit - O tigeriñ Restr ur Raktres kozh

en: <unrecognized version -- possibly corrupt project file>
br: <stumm nann anavezet - gallout a ra breinañ restr ar raktres>

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
br: Ne oa ket gouest da gavout teuliad roadenn ar raktres:"%s"

en: Error Opening Project
br: Fazi Digeriñ Raktres

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
br: Enrollet e oa bet ar restr-se en ur implij %s Audacity.
    Oc'h implij %s Audacity emaoc’h. Gallout a rafec'h kaout ezhomm da dremen d'ul live uheloc’h ur stumm nevesoc'h evit digeriñ ar restr-se.

en: Can't open project file
br: N'hall ket digeriñ restr ar raktres

en: Could not create autosave file: %s
br: N'halle ket krouiñ ur restr emenrollañ: %s

en: Error decoding file
br: Fazi diskodiñ restr

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
br: Goullo eo ho raktres bremañ.
    M'eo enrollet n'en do ket ar raktres roudennoù.
    
    Digeriñ roudennoù evit enrollañ unan a-raok:
    Klikañ 'Nann', Embann > Distagañ an holl roudennoù betek
    ma vint digoret, neuze Restr > Enrollañ Raktres.
    
    Enrollañ memestra?

en: Warning - Empty Project
br: Diwall - Raktres Goullo

en: Error Writing to File
br: Fazi Skrivañ er Restr

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
br: Ne oa ket gouest da enrollañ ar raktres. Marteze n'eo ket %s
    gouest da vezañ engravet pe eo leun ar bladenn.

en: Error Saving Project
br: Fazi Enrollañ Raktres

en: Could not save project. Path not found. Try creating 
    directory "%s" before saving project with this name.
br: N'halle ket enrollañ raktres ebet. Hent kavet ebet. Klask da grouiñ
    bloaziadur "%s" a-raok ma vefe enrollet ar raktres gant e anv.

en: Saved %s
br: Enrollet %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
br: Ne oa ket enrollet ar raktres peogwir e c'hellje flastrañ ur restr all anv ar restr a zo roet.
    Klask c'hoazh mar plij ha Dibab un anv dibar.

en: %sSave Lossless Copy of Project "%s" As...
br: %sEnrollañ Eilad Digoll Raktres "%s" Evel...

en: 'Save Lossless Copy of Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
    
    Lossless copies of project are a good way to backup your project, 
    with no loss of quality, but the projects are large.
br: 'Enrollañ Eilad Digoll ar Raktres' zo evit ur raktres Audacity, neket evit ur restr aodio.
    Evit ur restr aodio a vo digoret en arloadoù all, implijout 'Ezporzhiañ'.
    
    Eiladoù Digoll a raktres zo un hent mat da zerc'hel ho raktres.
    gant koll ebet a galite, hogen ledan eo ar raktresoù.

en: %sSave Compressed Copy of Project "%s" As...
br: %sEnrollañ Eilad Gwasket a Raktres "%s" Evel...

en: 'Save Compressed Copy of Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
    
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, 
    but they have some loss of fidelity.
br: 'Enrollañ Eilad Gwasket a Raktres' zo evit ur raktres Audacity, neket evit ur restr aodio.
    Evit ur restr aodio a vo digoret en arloadoù all, implijout 'Ezporzhiañ'.
    
    Restroù raktres gwasket zo un hent mat da dreuzkas ho raktres enlinenn,
    hogen un nebeud koll a fealded o deus.

en: %sSave Project "%s" As...
br: %sEnrollañ Raktres "%s" Evel...

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
br: N'eo ket 'Enrollañ Raktres' evit ur restr aodio met ur raktres Audacity.
    Implij 'Ezporhiañ' evit ur restr aodio a vo digoret en arloadoù all.

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
br: Enrollañ un eilad ne rank ket flastrañ ur raktres enrollet a zo anezhañ.
    Mar karit klask adarre ha dibab un anv dibar.

en: Error Saving Copy of Project
br: Fazi Enrollañ Eilad Raktres

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en: Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
    If you select "Yes" the project
    "%s"
    will be irreversibly overwritten.
br: Fellout a ra deoc'h flastrañ ar raktres:
    "%s"?
    
    Ma tibabit "Yes" ar raktres
    "%s"
    a vo flastret dieiltro.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
br: Flastrañ ar Raktres Diwall

en: The project will not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
br: Ar raktres n'hallo ket bezañ enrollet abalamour m'eo digoret ar raktres dibabet en ur prenestr all.
    Mar karit klask adarre ha dibab un anv dibar.

en: Select one or more files
br: Diuziñ ur pe vuioc'h a restroù

en: %s is already open in another window.
br: Digoret eo %s dija en ur prenestr all.

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
br: O klask digeriñ ur restr gwarediñ krouet ent emgefreek emaoc'h.
    Ober se a c'hellje mont war-zu ur c'holl roadennoù pouezus.
    
    Digorit ar restr raktres Audacity gwirion e plas.

en: Warning - Backup File Detected
br: Diwall - Diguzhet eo ur Restr Skor

en: Error Opening File
br: Fazi Digeriñ Restr

en: Error opening file
br: Fazi digeriñ restr

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
br: Gallout a raje ar Restr bezañ diwiriekaet pe c'houbrenet:
    %s

en: Error Opening File or Project
br: Fazi Digeriñ Restr pe Raktres

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
br: Ne oa ket Audacity gouest da dreiñ ar raktres Audacity 1.0 er  furmad raktres nevez.

en: Project was recovered
br: Adkavet e oa bet ar Raktres

en: Recover
br: Adkavout

en: Could not remove old auto save file
br: Ne oa ket gouest da lemel ar restr enrolladenn emgefreek kozh.

en: Imported '%s'
br: '%s' enporzhiet

en: Import
br: Enporzhiañ

en: Error Importing
br: Fazi Enporzhiañ

en: Created new project
br: Raktres nevez krouet

en: Welcome to Audacity version %s
br: Donemat e stumm %s Audacity

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
br: 
    M'eo enrollet ar raktres n'en do roudenn ebet.
    
    Digeriñ roudennoù evit enrollañ unan a-raok:
    Lemel, Embann > Distagañ betek ma vo an holl roudennoù
    digoret, da heul Restr > Enrollañ ar Raktres.

en: Disk space remaining for recording: %s
br: Egorenn Disk a chom evit enrollañ: %s

en: On-demand import and waveform calculation complete.
br: Echuet eo an enporzhiañ war-c'houlenn ha jedadenn ar stumm-gwagenn.

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
br: Echuet eo an enporzhiadur(ioù). O lañsañ %d jedadenn wagenn war-c'houlenn. %2.0f%% echuet.

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
br: Echuet eo an enporzhiadur. O lañsañ jedadenn ar stumm gwagenn  war-c'houlenn. %2.0f%% echuet.

en: Less than 1 minute
br: Nebeutoc'h eget 1 vunutenn

en: %d hour | %d hours
br[0]: %d eurvezh
br[1]: %d eurvezhioù
br[2]: %d eurvezhioù
br[3]: %d eurvezhioù
br[4]: %d eurvezhioù

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
br: %s ha %s.

note: i18n-hint: This is an experimental feature where the main panel in Audacity is put on a notebook tab, and this is the name on that tab. Other tabs in that notebook may have instruments, patch panels etc.
en: Main Mix
br: Kempunadur Pennañ

en: Horizontal Scrollbar
br: Barrenn-dibunañ A-blaen

en: Vertical Scrollbar
br: Barrenn-dibunañ A-blom

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
br: PCM 16-bit

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
br: PCM 24-bit

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
br: 32-bit tonn

en: Screen Capture Frame
br: Stern Tapadenn Skramm

en: Choose location to save files
br: Dibab ul lec’h evit enrollañ restroù

en: Save images to:
br: Enrollañ skeudennoù e:

en: Choose...
br: Dibab...

en: Capture entire window or screen
br: Niverelaat prenestr pe skramm penn-da-benn

en: Resize Small
br: Braskontañ bihan en-dro

en: Resize Large
br: Braskontañ Ledan en-dro

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
br: Drekleur C'hlas

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
br: Drekleur Wenn

en: Capture Window Only
br: Tapadenn Prenestr Nemetken

en: Capture Full Window
br: Tapadenn Leun Prenestr

en: Capture Window Plus
br: Tapadenn Prenestr Ouzhpenn

en: Capture Full Screen
br: Tapadenn Leun Skramm

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
br: Gortoz e-pad 5 munutenn ha tapout dremm araokañ ar  prenestr/diviz

en: Capture part of a project window
br: Tapout ul lodenn eus ur prenestr raktres

en: All Toolbars
br: An Holl Varennoù ostilhoù

en: All Effects
br: An Holl Efedoù

en: SelectionBar
br: Dibab Barrenn

en: Spectral Selection
br: Dibab Spesel

en: Tools
br: Ostilhoù

en: Transport
br: Treuzdoug

en: Mixer
br: Mesker

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
br: Metr seiz

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Play Meter
br: Kas Konter

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Record Meter
br: Enrollañ Konter

en: Edit
br: Embann

en: Device
br: Trevnad

en: Scrub
br: Nullañ

en: Track Panel
br: Letrin Loabr

en: Ruler
br: Reolenn

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
br: Loabroù

en: First Track
br: Loabr kentañ

en: Second Track
br:  Loabr Eil

en: Scale
br: Skeul

en: One Sec
br: Un Eilenn

en: Ten Sec
br: Dek Eilenn

en: One Min
br: Ur vunutenn

en: Five Min
br: Pemp munutenn

en: One Hour
br: Un eurvezh

en: Short Tracks
br: Loabroù berr

en: Medium Tracks
br: Loabroù Etre

en: Tall Tracks
br: Loabroù bras

en: Choose a location to save screenshot images
br: Dibab ul lec'h evit enrollañ skeudennoù tapadenn skramm

en: Help
br: Sikour

en: &Preview
br: &Rakkentaenn

en: Dry Previe&w
br: Skarzhañ Rakkentaen&n

en: &Settings
br: &Arventennoù

en: Debu&g
br: Dizreina&ñ

en: Off
br: Lazhañ

en: Nearest
br: An tostañ

en: Prior
br: A-raok

en: Sound Activated Record
br: Enrolladur Son gweredekaet

en: Activation level (dB):
br: Gweredekaat live (dB):

en: Welcome to Audacity!
br: Donemat en Audacity!

en: Don't show this again at start up
br: Arabat diskouez se c'hoazh el loc'hadur

en: Artist Name
br: Anv Arzour

en: Track Title
br: Titl Loabr

en: Album Title
br: Titl Albom

en: Track Number
br: Niverenn Loabr

en: Year
br: Bloavezh

en: Genre
br: Rumm

en: Comments
br: Addisplegoù

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
br: Implij alc’hzehioù bir (pe alc’hwez MONT E-BARZH goude embann) evit sturiañ tachennoù.

en: Tag
br: Skritellig

en: Value
br: Talvoud

en: &Add
br: &Ouzhpennañ

en: &Remove
br: &Dilemel

en: Genres
br: Rummoù

en: E&dit...
br: E&mbann...

en: Rese&t...
br: Adderaouekaa&t...

en: Template
br: Patrom

en: &Load...
br: &Kargañ...

en: Set De&fault
br: Lakaat Diou&eroù

en: Edit Genres
br: Embann Rummoù

en: Unable to save genre file.
br: N'eo ket gouest da enrollañ restr ar rumm.

en: Reset Genres
br: Adderaouekaat Rummoù

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
br: Sur oc’h e fell deoc'h adderaouekaat listennad ar rumm e dioueroù?

en: Unable to open genre file.
br: Dic’houest da zigeriñ restr ar rumm.

en: Load Metadata As:
br: Kargañ Metaroadenn evel:

en: Error Loading Metadata
br: Fazi Kargañ Metaroadenn

en: Save Metadata As:
br: Enrollañ Metaroadenn evel:

en: Error Saving Tags File
br: Fazi Enrollañ Restr Skritelligoù

en: Audacity could not write file:
      %s.
br: Ne oa ket Audacity gouest da skrivañ ar restr:
    %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
br: N'halle ket Audacity digeriñ ar restr:
    %s
    evit skrivañ.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
br: N'halle ket Audacity skrivañ skeudennoù er restr:
    %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
br: N'halle ket Audacity kavout ar restr:
    %s.
    N'eo ket karget an Tem.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
br: N'halle ket Audacity kargañ ar restr:
    %s.
    Marteze ur furmad fall png?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
br: N'halle ket Audacity lenn e zioueroù tem.
    Diskleriañ ar gudenn mar plij.

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
br: Kavet e oa bet
    Nep hini restroù elfennoù an tem gortozet e:
    %s.

en: Could not create directory:
      %s
br: Ne oa ket gouest da grouiñ ar c'havlec'h:
    %s

en: Audacity could not save file:
      %s
br: N'en deus ket Audacity gellet enrollañ ar restr:
    %s

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
br: Skañv

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
br: Padelezh

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
br: Pennad al Loabr

en: Audacity Timer Record
br: Padventer Enrollañ Audacity

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
br: N'eus ket padelezh ebet. Enrollet e vo tra ebet.

en: Error in Duration
br: Fazi e Padelezh

en: Duration:
br: Padelezh:

en: Audacity Timer Record Progress
br: Kresk Padventer Enrollañ Audacity

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
br: 099 e 060 m 060 ei

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
br: 099 devezh 024 eur 060 m 060 eil

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
br: Deiziad al Loc'h ha Pennad

en: Start Date
br: Deiziad Loc’hañ

en: End Date and Time
br: Deiziad Dibenn ha Pennad

en: End Date
br: Deiziad Dibenn

en: Save Project As:
br: Saveteiñ ar Raktres Dindan:

en: Select...
br: Diuziñ...

en: Options
br: Dibarzhioù

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
br: Padventer Enrollañ Audacity - O c’hortoz emañ evit Loc’hañ

en: Select
br: Dibarzhañ

en: TrackView
br: Gwel Loabr

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track. i18n-hint: compose a name identifying an unnamed track by number
en: Track %d
br: Loabr %d

en:  Mute On
br: Mud Enaouet

en:  Solo On
br: Solo Enaouet

en:  Select On
br: Dibab Enaouet

en: Click and drag to resize the track.
br: Klikañ ha riklañ evit admentañ al loabr.

en: Removed audio track(s)
br: Roudenn(où) aodio tennet

en: Remove Track
br: Tennañ ar Roudenn

en: Removed track '%s.'
br: Lemet eo ar roudenn '%s.'

en: Track Remove
br: Lamedigezh Roudenn

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
br: Re vihan eo an dibab evit implij alc’hwez ar vouezh.

en: Calibration Results
br: Disoc’hoù Stalonadur

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
br: Energiezh - kreiz: %1.4f sd: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
br: Kemmoù Arouez - kreiz: %1.4f sd: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
br: Kemmoù tuadur - kreiz: %1.4f sd: (%1.4f)

en: There is not enough room available to paste the selection
br: N'eus ket plas a-walc’h a zo gouest da ziskwel an dibab

en: There is not enough room available to expand the cut line
br: N'eus ket plas a-walc’h a zo gouest da ledañ linenn an troc’h

en: Applying %s...
br: O seveniñ %s...

en: Command
br: Urzhiañ

en: Threshold:
br: Treuz:

en: Delay time (seconds):
br: Amzer dale (eilennoù):

en: Decay factor:
br: Elfenn Trenkañ:

en: Labels
br: Skritelligoù

en: Type:
br: Patrom:

en: Format:
br: Stumm :

en: Command:
br: Urzhiañ :

en: The Audacity Team
br: Skipailh Audacity

en: Compress
br: Gwaskañ

en: Name:
br: Anv:

en: Effects
br: Efedoù

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
br: Gwenn

en: Selection
br: Dibab

en: Selection End
br: Fin Dibab

en: Remove
br: Lemel

en: Delete
br: Lemel

en: Linear
br: Linennel

en: Amplify
br: Amplaat

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
br: Kreskoù pe zigreskoù ampled an aodio ho peus dibabet

en: Amplification dB
br: Songreskiñ dB

en: Auto Duck
br: EmIzelaat

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
br: Digreskoù (izelaat) ampled unan pe vuioc’h a loabr pa vez tizhet bep gwech ul live dispar gant ampled ur c’hontrol loabr spisaet

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
br: Dibabet eo bet ul loabr ganeoc’h n'en deus ket a aodio. Gallout a ra AutoDuck keweriañ loabroù aodio nemetken.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
br: Ezhomm en deus EmIzelaat da gaout ur c’hontrol loabr eo ret dezhañ bezañ lec’hiet dindan al loabr(où) dibabet.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
br: Eilennoù

en: Preview not available
br: N'haller ket kaout ar rakkentaenn

en: Bass and Treble
br: Boud ha Skiltr

en: Bass (dB):
br: Boud (dB):

en: Bass
br: Boud

en: &Treble (dB):
br: &Skiltrus (dB):

en: Treble
br: Skiltrus

en: Level
br: Live

en: Change Pitch
br: Kemmañ Toniadur

en: Change Pitch without Changing Tempo
br: Kemmañ Toniadur hep Kemmañ Ment

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
br: Loc’h Toniadur Priziet: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
br: Toniadur

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
br: Eus

en: from Octave
br: Eus an Eizhvedenn

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
br: betek

en: to Octave
br: betek an Eizhvedenn

en: Semitones (half-steps)
br: Hanterdon (Hanter-donioù)

en: Frequency
br: Frekañs

en: from (Hz)
br: Eus (Hz)

en: to (Hz)
br: betek (Hz)

en: Percent Change
br: Kemm Dregant

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
br: Dic'houest da seveniñ

en: Change Speed
br: Kemmañ Tizh

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
br: Kemmañ Tizh en ur lakaat asambles Ment ha Toniadur

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
br: Standard Vinil tdv:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
br: Eus tdv

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
br: Betek tdv

en: Selection Length
br: Hirder an Dibab

en: Current length of selection.
br: Hirder Red an Dibab.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
br: Eus

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
br: betek

en: Change Tempo
br: Kemmañ Ment

en: Change Tempo without Changing Pitch
br: Kemmañ Ment hep Kemmañ Toniadur

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
br: Eus

en: Click Removal
br: Klikañ Lamedigezh

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
br: Klikañ eo diskouezet Lamedigezh evit lemel klikoù war loabroù aodio

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
br: Ne gerzh ket an Algoritm war an aodio-mañ. Kemmet eo netra ebet.

en: Selection must be larger than %d samples.
br: Ret eo d'an dibab bezañ ledanoc'h evit standilhonoù %d.

en: Threshold
br: Treuz

en: Max Spike Width
br: Ledander Pikern ar Brasañ

en: Compressor
br: Gwasker

en: Compresses the dynamic range of audio
br: Gwaskañ a ra tachennad oberiant an aodio

en: %.2f secs
br: %.2f eilenn

en: %.1f secs
br: %.1f eilenn

en: Ratio %.0f to 1
br: Feur %.0f betek 1

en: Ratio %.1f to 1
br: Feur %.1f betek 1

en: Noise Floor
br: Trouz Gorread

en: Ratio
br: Feur

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
br: Amzer Loc’h

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
br: Amzer Laosk

en: Threshold %d dB
br: Treuz %d dB

en: Noise Floor %d dB
br: Trouz Gorread %d dB

en: Attack Time %.2f secs
br: Amzer Loc’h %.2f eilenn

en: Release Time %.1f secs
br: Amzer Laosk %.1f eilenn

en: You can only measure one track at a time.
br: Gallout a rit muzuliañ ul loabr dre amzer nemetken.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
br: Netra da vuzuliañ.
    Dibab ul lodenn eus ul loabr mar plij.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
br: Parser Peurzisheñvelder, evit muzuliañ diforc’hioù ampled RMS etre daou zibab aodio.

note: i18n-hint noun
en: End
br: Echu

en: Volume
br: Ampled

en: &Foreground:
br: &Talenn gentañ:

en: Foreground start time
br: Amzer Loc’hañ Talenn gentañ

en: Foreground end time
br: Amzer Fin Talenn gentañ

en: &Measure selection
br: Dibab &Muzul

en: &Background:
br: &Drekleur:

en: Background start time
br: Amzer Loc’hañ Drekleur

en: Background end time
br: Amzer Fin Drekleur

en: Mea&sure selection
br: Dibab Muz&ul

en: Result
br: Disoc’h

en: Co&ntrast Result:
br: Disoc’h Pe&urzisheñvelder:

en: R&eset
br: Ad&deraouekaat

en: &Difference:
br: &Diforc’h:

en: &Help
br: &Skoazell

en: zero
br: Mann

en: indeterminate
br: Diresis

en: Difference is indeterminate.
br: Diresis eo an diforc’h.

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
br: Tremen a ra WCAG2

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
br: C'hwitet en deus WCAG2

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
br: Diforc’h red

en: Measured foreground level
br: Muzuliet eo live talenn gentañ

en: No foreground measured
br: Talenn gentañ muzuliet ebet

en: Measured background level
br: Muzuliet eo live drekleur

en: No background measured
br: Drekleur muzuliet ebet

en: Export Contrast Result As:
br: Ezporzhiañ Disoc’h Peurzisheñvelder Evel:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
br: Disoc’hoù Peurzisheñvelder 1.4.7 Pennvad Kriteria WCAG 2.0

en: Filename = %s.
br: Anv restr = %s.

en: Foreground
br: Talenn gentañ

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
br: Amzer kroget = %2d eur(ioù), %2d munud(où), %.2f eilenn.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
br: Amzer echuet = %2d eur(ioù), %2d munud(où), %.2f eilenn.

en: Background
br: Drekleur

en: Results
br: Disoc’hoù

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
br: Pennvad Kriteria 1.4.7 WCAG 2.0: Tremen a ra

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
br: Pennvad Kriteria 1.4.7 WCAG 2.0: C'hwitañ a ra

en: Data gathered
br: Roadenn dastumet

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
br: Dielfennañ Dargemm (WCAG 2 reizhwirded)

en: Contrast...
br: Dargemm...

en: Leveller
br: Kevataladur

en: DTMF Tones
br: Tonioù TDLF

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
br: Produiñ a ra tonioù ton-doubl liesfrekañs (TDLF) heñvel ouzh ar re produet gant ar c'hlavier war bellgomzerioù

en: &Duration:
br: &Padelezh:

en: Duty cycle:
br: Trovezh gwir:

en: Tone duration:
br: Padelezh ton:

en: Silence duration:
br: Padelezh didrouz:

en: Echo
br: Heklev

en: Repeats the selected audio again and again
br: Adlavarout a ra an aodio dibabet c'hoazh ha c’hoazh

en: Could not open file: "%s"
br: N'halle ket digeriñ arr restr: "%s"

en: Error writing to file: "%s"
br: Fazi skrivañ er restr: "%s"

en: Preparing preview
br: O prientiñ an alberz

en: Previewing
br: O kinnig an alberz

en: Applied effect: %s
br: Efedoù sevenet: %s

en: Select Preset
br: Dibab ar rakarventenn

en: &Preset:
br: &Rakarventenn:

en: User Presets
br: Rakarventennoù an implijer

en: Factory Presets
br: Rakarventennoù greanti

en: Current Settings
br: Arventennoù bremanel

en: Factory Defaults
br: Oberiañ Gwallblegoù

en: Effect failed to initialize
br: N'eo ket an efed deuet da vezañ deraouekaet

en: Effects Rack
br: Skor Efedoù

en: &Apply
br: &Seveniñ

en: Latency: 0
br: Doare da vezañ kuzhet: 0

en: &Bypass
br: &Mont e-biou

en: Active State
br: Stad Oberiant

en: Set effect active state
br: Stad oberiant efed lakadur

en: Show/Hide Editor
br: Diskouez/Kuzhat Embanner

en: Open/close effect editor
br: Digeriñ/Serriñ embanner efed

en: Move Up
br: Sevel

en: Move effect up in the rack
br: Sevel efed er skor

en: Move Down
br: Diskenn

en: Move effect down in the rack
br: Diskenn efed er skor

en: Favorite
br: Muiañ karet

en: Mark effect as a favorite
br: Efed merk evel ur muiañ karet

en: Remove effect from the rack
br: Lemel efed eus ar skor

en: Name of the effect
br: Anv efed

en: Latency: %4d
br: Doare da vezañ kuzhet: %4d

en: Manage presets and options
br: Merañ ar rakarventennoù hag an dibaboù

en: &Manage
br: &Merañ

en: Start and stop playback
br: Loc’hañ ha paouezañ ar play-back

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Playback" and "Start &Playback"
en: Start &Playback
br: Loc’hañ &Play-back

en: Preview effect
br: Efed rakkentaenn

en: &Preview effect
br: &Efed rakkentaenn

en: Skip backward
br: Lammat war-gil

en: Skip &Backward
br: Lammat &War-gil

en: Skip forward
br: Lammat en-araok

en: Skip &Forward
br: Lammat &En-araok

en: Enable
br: Gweredekaat

en: Save Preset...
br: Enrollañ ar arkarventenn...

en: Delete Preset
br: Lemel ar rakarventenn

en: Defaults
br: Gwallblegoù

en: Import...
br: Enporzhiañ...

en: Export...
br: Ezporzhiañ...

en: Options...
br: Dibarzhioù...

en: Type: %s
br: Patrom: %s

en: Name: %s
br: Anv: %s

en: Version: %s
br: Stumm: %s

en: Vendor: %s
br: Gwerzher: %s

en: Description: %s
br: Diskrivadur: %s

en: About
br: Diwar-benn

en: Are you sure you want to delete "%s"?
br: Sur oc’h e fell deoc’h lemel "%s"?

en: Save Preset
br: Enrollañ ar rakarventenn

en: Preset name:
br: Anv ar rakarventenn:

en: You must specify a name
br: Ret eo deoc’h spisaat un anv

en: Preset already exists.
    
    Replace?
br: Krouet eo ar rakarventenn dija.
    
    Amsaviñ?

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Playback" and "Start &Playback"
en: Stop &Playback
br: Paouez &Play-back

en: Play
br: Kasit

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
br: Adober %s

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
br: stolikenn-B

en: Cosine
br: Kosinuz

en: Cubic
br: Diñsek

en: Equalization
br: Plaenaat

en: Graphic EQ
br: Linenndresadur REi

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
br: Lakaat a ra liveoù ampled ar frekañsoù dibar da glotañ

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
br: Ret eo d'ar roudennoù dibabet kaout ar memes feur standilhon evit seveniñ ar Reizhadenn.

en: Max dB
br: Ar Brasañ dB

en: Min dB
br: An Izelañ dB

en: &EQ Type:
br: Patrom &REi:

en: Draw Curves
br: Krommennoù Tresañ

en: &Draw
br: &Tresañ

en: &Graphic
br: &Linenndresadur

en: Interpolation type
br: Patrom Interpoliñ

en: Linear Frequency Scale
br: Skeuliad Frekañs Linennel

en: Li&near Frequency Scale
br: Skeuliad Frekañs Li&nennel

en: Length of &Filter:
br: Hirded &Sil:

en: Length of Filter
br: Hirded Sil

en: &Select Curve:
br: &Dibab Krommenn:

en: Select Curve
br: Dibab Krommenn

en: S&ave/Manage Curves...
br: E&nrollañ/Merañ Krommennoù...

en: Fla&tten
br: Pla&enaat

en: &Invert
br: &Eilpennañ

en: Show grid lines
br: Diskouez linennoù kloued

en: Show g&rid lines
br: Diskouez linennoù k&loued

en: &Processing:
br: &O keweriañ:

en: D&efault
br: D&iouer

en: SSE &Threaded
br: SSE &Steudet

en: AV&X Threaded
br: AV&X Steudet

en: &Bench
br: &Bank

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
br: N'eo ket anvet

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
br: Fazi pellgargañ Krommennoù REi eus restr:
    %s
    Lavarout a ra kemenad fazi:
    %s

en: Error Loading EQ Curves
br: Fazi Pellgargañ Krommennoù REi

en: Error Saving Equalization Curves
br: Fazi Enrollañ Krommennoù Reizhadur

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
br: N'eo ket kavet krommenn klasket en ur implij 'Nann anvet'

en: Curve not found
br: N'eo ket kavet  ar Grommenn

en: Manage Curves List
br: Merañ Roll Krommennoù

en: Manage Curves
br: Merañ Krommennoù

en: &Curves
br: &Krommennoù

en: Curve Name
br: Anv Krommenn

en: D&elete...
br: D&iframmañ...

en: &Get More...
br: &Kaout Muioc’h...

en: De&faults
br: Dre &ziouer

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
br: Adenvel 'Nann anvet' evit enrollañ ur gasadenn nevez.
    Enrollañ a ra 'A-DU' an holl gemmoù ha n'eo ket graet gant 'Nullañ'.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
br: Chom a ra 'Nann anvet' e traoñ ar roll atav

en: 'unnamed' is special
br: Dibar eo 'Nann anvet'

en: Rename...
br: Adenvel...

en: Name is the same as the original one
br: Heñvel eo an Anv ouzh an hini a orin

en: Same name
br: Anv heñvel

en: Curve exists
br: Ar grommenn a zo anezhi

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
br: Gallout a rit lemel ar grommenn 'nann anvet'.

en: Can't delete 'unnamed'
br: N'hall ket lemel 'nann anvet'

en: Confirm Deletion
br: Kadarnaat al Lamedigezh

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
br: Gallout a rit lemel ar grommenn 'nann anvet', dibar eo.

en: Choose an EQ curve file
br: Dibab restr ar grommenn REi

en: Export EQ curves as...
br: Ezporzhiañ krommennoù REi evel...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
br: N'hallit ket ezporzhiañ krommenn 'nann anvet', dibar eo.

en: Cannot Export 'unnamed'
br: N'hall ket ezporzhiañ 'nann anvet'

en: %d curves exported to %s
br: Ezporzhiet eo %d krommenn e %s

en: Curves exported
br: Ezporzhiet eo krommennoù

en: No curves exported
br: N'eus krommenn ebet ezporzhiet

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
br: Amzerioù Dave:
    Orinel: %s
    Diouer Dazrannet: %s
    Diouer Steudet: %s
    SSE: %s
    SSE Steudet: %s

en: Fade In
br: Diveuz

en: Fade Out
br: Arveuz

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
br: Seveniñ a ra un diveuz linennel en aodio dibabet

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
br: Seveniñ a ra un arveuz linennel en aodio dibabet

en: Find Clipping
br: Kavout ar stagell

en: Clipping
br: O stagañ

en: There is not enough room available to generate the audio
br: N'eus ket plas a-walc’h a zo gouest da broduiñ an aodio

en: Invert
br: Eilpennañ

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
br: Distreiñ a ra ar standilhonoù aodio ouzh an tu-gin en ur zistreiñ o fenn-ahel

en: Builtin Effects
br: Efedoù Enframmet

en: Provides builtin effects to Audacity
br: Pourveziñ a ra efedoù enframmet en Audacity

en: RMS
br: RRE

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
br: Gwenn

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
br: Roz

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
br: Brown

en: Noise
br: Trouz

en: Generates one of three different types of noise
br: Produiñ a ra unan eus tri fatrom trouz disheñvel

en: Median
br: Kreizad

en: Second greatest
br: An eil pompadusañ

en: Old
br: Kozh

en: none, Hann (2.0.6 behavior)
br: Netra ebet, Hann (Emzalc’h 2.0.6)

en: Hann, none
br: Hann, netra ebet

en: Hann, Hann (default)
br: Hann, Hann (diouer)

en: Blackman, Hann
br: Morian, Hann

en: Hamming, none
br: Dismantr, netra ebet

en: Hamming, Hann
br: Dismantr, Hann

en: Hamming, Reciprocal Hamming
br: Dismantr, Dismantr kemm-ouzh-kemm

en: Noise Reduction
br: Digresk an Trouz

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
br: Lemel a ra trouz drekleur evel gwenterioù, trouz bandenn pe roc’hadennoù

en: Steps per block are too few for the window types.
br: Re vihan eo niver pazioù dre vloc’h evit patromoù ar prenestr.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
br: N'hall ket pazioù dre vloc’h mont dreist ment ar prenestr.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
br: N'eo ket emplementet hentenn ar Greizenn evit muioc’h a bevar faz dre brenestr.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
br: Ret eo deoc’h spisaat ment ar memes prenestr evit pazioù 1 ha 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
br: Diwall: N'eo ket patromoù prenestr heñvel ouzh ar re implijet evit profilañ.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
br: Ret eo da roadenn profil an holl drouz kaout memes feur ar standilhon.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
br: Ret eo da feur standilhon profil an trouz bezañ kevatal ouzh hini ar son da greskiñ.

en: Selected noise profile is too short.
br: Re verr eo profil an trouz dibabet.

en: &Noise reduction (dB):
br: &Digresk an Trouz (dB):

en: Noise reduction
br: Digresk an Trouz

en: &Sensitivity:
br: &Kizidigezh:

en: Sensitivity
br: Kizidigezh

en: Attac&k time (secs):
br: Amzer Lo&c’h (eilennoù):

en: Attack time
br: Amzer Loc’h

en: R&elease time (secs):
br: Amzer L&aosk (eilennoù):

en: Release time
br: Amzer Laosk

en: &Frequency smoothing (bands):
br: Plaenaat &Frekañs (bandennoù):

en: Frequency smoothing
br: Plaenaat Frekañs

en: Sensiti&vity (dB):
br: Kizidi&gezh (dB):

en: Old Sensitivity
br: Kizidigezh Gozh

en: Step 1
br: Paz 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
br: Dibab un tamm eilenn eus an trouz spis hag e vo gouezet pezh da silañ e-maez gant Audacity,
    Da c'houde klikañ Kaout Profil an Trouz:

en: &Get Noise Profile
br: &Kaout Profil Trouz

en: Step 2
br: Paz 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
br: Dibab an holl aodio a fell deoc’h bezañ silet ha dibab pet trouz a fell deoc’h
    bezañ silet e-maez ha da heul klikañ 'A-DU' evit digreskiñ trouz.

en: Noise:
br: Trouz:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
br: Di&greskiñ

en: &Isolate
br: &Hiniennekaat

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound. Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
br: Dile&rc’h

en: Advanced Settings
br: Arventennoù Araokaet

en: 2048 (default)
br: 2048 (diouer)

en: 4 (default)
br: 4 (diouer)

en: Noise Removal
br: Lamedigezh Trouz

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
br: Lemel a ra trouz drekleur ingal evel gwenterioù, trouz bandenn pe roc’hadennoù

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
br: Dibab an holl aodio a fell deoc’h bezañ silet ha dibab pet trouz a fell deoc’h
    bezañ silet e-maez ha da c’houde klikañ 'A-DU' evit lemel trouz.

en: Noise re&duction (dB):
br: Di&gresk an Trouz (dB):

en: &Sensitivity (dB):
br: &Kizidigezh (dB):

en: Fr&equency smoothing (Hz):
br: Plaenaat Fr&ekañs (Hz):

en: Attac&k/decay time (secs):
br: Amzer Loc’h/Breinadur (eilennoù):

en: Attack/decay time
br: Amzer Loc’h/Breinadur

en: Re&move
br: Le&mel

en: Normalize
br: Reolatañ

en: Removing DC offset and Normalizing...
br: O lemel dilec’hiañ DC ha Reolata emañ...

en: Removing DC offset...
br: O lemel dilec’hiañ DC emañ...

en: Normalizing without removing DC offset...
br: O reolata emañ hep lemel dilec’hiañ DC.

en: Phaser
br: Muzulier Lankadoù

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
br: Kenstrollañ a ra arouezioù  lankadoù kemmet  gant an arouez orin

en: Stages
br: Prantadoù

en: Dry Wet
br: Sec’h Gleb

en: LFO frequency in hertz
br: Frekañs LFI e hertz

en: LFO start phase in degrees
br: Lankad Loc’h LFI e derezioù

en: Depth in percent
br: Donded e dregantad

en: Feedback in percent
br: Ersav e dregantad

en: Output gain (dB)
br: Gounid er-maez (dB)

en: Repair
br: Dresañ

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
br: Lakaat a ra pikern ampled unan pe vuioc’h a loabroù

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
br: Gortozet eo an efed Dresañ bezañ implijet e rannskridoù berr berr aodio gwastet (betek 128 standilhon).
    
    Zoumañ e-barzh ha dibab rann vihan vihan un eil da zresañ.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
br: Labourioù Dresañ gant implij roadenn aodio e-maez eus kornad an dibab.
    
    Dibab ur c’hornad en deus aodio emañ o tizhout unan eus he zu da nebeutañ mar plij.
    
    Seul vuioc’h e vez aodio kelc’hiet, seul gwelloc’h e kresk.

en: Repeat
br: Adober

en: Repeats the selection the specified number of times
br: Oc’h adober an dibab ha niver resis an amzerioù

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
br: Hirded dibab red: dd:hh:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
br: Hirded dibab nevez: dd:hh:mm:ss

en: Warning: No repeats.
br: Diwall: N'eus adskriv ebet.

en: Vocal I
br: Mouezhel I

en: Vocal II
br: Mouezhel II

en: Bathroom
br: Sal-gibellañ

en: Small Room Bright
br: Pezh Bihan Sklaer

en: Small Room Dark
br: Pezh Bihan Teñval

en: Medium Room
br: Pezh Etre

en: Large Room
br: Pezh Ledan

en: Church Hall
br: Raksal Iliz

en: Cathedral
br: Iliz-veur

en: Reverb
br: Dasseniñ

en: Adds ambience or a "hall effect"
br: Ouzhpennañ a ra aergelc’h pe un "efed raksal"

en: &Room Size (%):
br: Ment ar &Pezh (%):

en: &Pre-delay (ms):
br: &Rakdale (meil):

en: Rever&berance (%):
br: Dass&on (%):

en: Da&mping (%):
br: Da&mvougañ (%):

en: Tone &Low (%):
br: Ton &Izel (%):

en: Tone &High (%):
br: Ton &Uhel (%):

en: Wet &Gain (dB):
br: &Gounid Gleb (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
br: Gounid Se&c’h (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
br: Ledan&ded Stereo (%):

en: Wet O&nly
br: Gleb Nemet&ken

en: Reverse
br: Eilpennañ

en: Reverses the selected audio
br: Eilpennañ a ra an aodio dibabet

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
br: Patrom I Chebyshev

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
br: Patrom II Chebyshev

en: Lowpass
br: Paseizel

en: Highpass
br: Paseuhel

en: Classic Filters
br: Siloù Klasel

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
br: Deuet eo a-benn da silañ IIR ha se a gas kevezerezh da siloù analogel

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
br: Ret eo d'an holl loabroù dibabet kaout memes feur ar standilhon evit seveniñ ur sil.

en: &Filter Type:
br: Patrom &Sil:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
br: U&rzh:

en: &Passband Ripple:
br: &Bandenn Drafet en ur Skalierad:

en: Passband Ripple (dB)
br: Bandenn Drafet en ur Skalierad (dB)

en: &Subtype:
br: &Ispatrom:

en: Cutoff (Hz)
br: Harz (Hz)

en: C&utoff:
br: H&arz:

en: Minimum S&topband Attenuation:
br: Skañvadur Bandenn Arsav ar vihanañ:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
br: Skañvadur Bandenn Arsav ar vihanañ (dB)

en: Align MIDI to Audio
br: Steudañ MIDI en Aodio

en: Frame Period:
br: Pennad Framm:

en: Frame Period
br: Pennad Framm

en: Window Size:
br: Ment ar prenestr:

en: Window Size
br: Ment Prenestr

en: Force Final Alignment
br: Rediañ ar Steudadur Diwezhañ

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
br: Dianavezout an Didrouz e Prantadoù Deroù hag e Prantadou Fin

en: Silence Threshold:
br: Treuzoù Didrouz:

en: Silence Threshold
br: Treuzoù Didrouz

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
br: Amzer Rakflourded:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
br: Amzer Rakflourded

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
br: Amzer Linenn:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
br: Amzer Linenn

en: Smooth Time:
br: Amzer Flourded:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
br: Amzer Flourded

en: Use Defaults
br: Implij Dioueroù

en: Restore Defaults
br: Adsevel Dioueroù

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
br: Didrouz

en: Creates audio of zero amplitude
br: Krouiñ a ra aodio an ampled zero

en: Stereo To Mono
br: Stereo E Mono

en: Converts stereo tracks to mono
br: Treiñ a ra loabroù stereo e mono

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
br: Aotreañ a ra kemmoù dizehan en amzer hag/pe an ton

en: Initial Tempo Change (%)
br: Kemm Tempo kentañ (%)

en: Final Tempo Change (%)
br: Kemm Tempo Diwezhañ (%)

en: Initial Pitch Shift
br: Cheñchamant Ton Kentañ

en: (%) [-50 to 100]:
br: (%) [-50 betek 100]:

en: Final Pitch Shift
br: Cheñchamant Ton Diwezhañ

en: Logarithmic
br: Logaritmek

en: Sine
br: Sinuz

en: Square
br: Karrez

en: Sawtooth
br: DentHeskenn

en: Square, no alias
br: Karrez, Alias ebet

en: Chirp
br: Richanadeg

en: Tone
br: Ton

en: Frequency Hertz Start
br: Loc’h Frekañs Hertz

en: Frequency Hertz End
br: Fin Frekañs Hertz

en: Amplitude Start
br: Loc’h Ampled

en: Amplitude End
br: Fin Ampled

en: Truncate Detected Silence
br: Tognañ Didrouz Diguzhet

en: Compress Excess Silence
br: Gwaskañ ReZidrouz

en: Truncate Silence
br: Tognañ Didrouz

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
br: Digreskiñ a ra hirded an tremenoù ent emgefreek e-lec’h m'emañ an ampled a-zindan d'ul live resis

en: Detect Silence
br: Diguzhat Didrouz

en: VST Effects
br: Efedoù VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
br: Ouzhpennañ a ra ar c’houested evit implij efedoù VST en Audacity.

en: Scanning Shell VST
br: O tielfennañ framm VST

en: Registering %d of %d: %-64.64s
br: Oc’h enrollañ %d eus %d: %-64.64s

en: VST Effect Options
br: Dibarzhioù Efed VST

en: Buffer Size
br: Ment Harz

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
br: Ment &Harz (8 betek 1048576 standilhon):

en: Latency Compensation
br: Digoll doare da vezañ kuzhet

en: Enable &compensation
br: Aotreañ &digoll

en: Graphical Mode
br: Mod Linennek

en: Enable &graphical interface
br: Aotreañ un etrefas &linennek

en: Save VST Preset As:
br: Enrollañ ar rakarventenn VST Evel:

en: Unrecognized file extension.
br: N'eo ket anavezet kresk ar restr.

en: Error Saving VST Presets
br: Fazi Enrollañ ar rakarventenn VST

en: Load VST Preset:
br: Kargañ rakarventenn VST:

en: Error Loading VST Presets
br: Fazi Kargañ rakarventenn VST

en: Unable to load presets file.
br: Ne c’hall ket kargañ restr ar rakarventennoù.

en: Effect Settings
br: Arventennoù an Efed

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
br: N'haller ket ingalañ memor en ur gargañ restr ar rakarventennoù.

en: Unable to read presets file.
br: N'eo ket gouest da lenn restr ar rakarventennoù.

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
br: Ez eus kemmadurioù buan kalite ton evel son ar gitar-se kemet poblek er bloavezhioù 1970

en: Resonance
br: Dasson

en: Wah frequency offset in percent
br: Digoll frekañs Wah e dregantad

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
br: Efedoù Unanenn Aodio

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
br: Pourveziñ a ra skor Efedoù Unanenn Aodio en Audacity

en: Audio Unit Effect Options
br: Dibarzhioù Efed Unanenn Aodio

en: User Interface
br: Implijer Etrefas

en: Select &interface
br: Dibab an &Etrefas

en: Full
br: Leun

en: Generic
br: Ordinal

en: Basic
br: Diazez

en: Import Audio Unit Presets
br: Enporzhiañ rakarventenn Unanenn Aodio

en: Presets (may select multiple)
br: Rakarventennoù (Gallout a raer dibab lies)

en: Preset
br: Rakarventenn

en: Location
br: Lec’hiadur

en: Export Audio Unit Presets
br: Ezporzhiañ rakarventennoù Unanenn Aodio

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
br: Unanenn Aodio

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
br: Efedoù LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
br: Pourvezañ a ra Efedoù LADSPA

en: LADSPA Effect Options
br: Dibarzhioù Efed LADSPA

en: Effect Output
br: Efed Er-maez

en: LV2 Effect Settings
br: Arventennoù an Efed LV2

en: Generator
br: Ganer

en: LV2 Effects
br: Efedoù LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
br: Pourvezañ a ra skor Efedoù LV2 en Audacity

en: Nyquist Effects
br: Efedoù Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
br: Pourvezañ a ra skor Efedoù Nyquist en Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
br: O seveniñ Efed Nyquist...

en: Nyquist Prompt
br: Nyquist buan

en: Nyquist Error
br: Fazi Nyquist

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
br: Digarezit ne c'hall ket seveniñ efed war loabroù stereo e-lec’h ma ne glot ket al loabroù.

en: Processing complete.
br: Pleustr leun.

en: Nyquist returned too many audio channels.
br: Re a sanelloù aodio a zo bet distroet gant Nyquist.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
br: Ur sanell aodio evel un daolenn a zo bet distroet gant Nyquist.

en: Nyquist returned an empty array.
br: Kaset en deus Nyquist en-dro ur staliadur goullo.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
br: [Diwall: Kaset en deus Nyquist en-dro renk UTF-8 mac’hagnet ha troet amañ evel Latin-1]

en: Error in Nyquist code
br: Fazi e kod Nyquist

en: Enter Nyquist Command:
br: Lakaat e-barzh Urzhiad Nyquist:

en: &Use legacy (version 3) syntax.
br: &Implij ereadurezh legad (stumm 3).

en: &Load
br: &Kargañ

en: &Save
br: &Enrollañ

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
br: Kemmet eo bet program red.
    Dilezel ar c’hemmoù?

en: File could not be loaded
br: Ne oa ket ar restr gouest da vezañ karget

en: File could not be saved
br: Ne oa ket ar restr gouest da vezañ enrollet

en: untitled
br: Hep titl

en: Vamp Effects
br: Efedoù Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
br: Pourvezañ a ra skor Efedoù Vamp en Audacity

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
br: Digarezit ne c'hall ket enlugelladoù Vamp labourat war loabroù stereo e-lec’h ma ne glot ket sanelloù hiniennel al loabr.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
br: C'hwitadenn en ur gargañ enlugellad Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
br: C’hwitadenn en ur zeraouekaat an enlugellad Vamp.

en: Plugin Settings
br: Arventennoù an enlugellad

en: Program
br: Programm

en: No format specific options
br: Dibarzhioù furmad resis ebet

en: Export Audio
br: Ezporzhiañ Aodio

en: Edit Metadata Tags
br: Embann Skritelligoù Metaroadenn

en: All selected audio is muted.
br: Mouchet eo an holl aodioiù dibabet.

en: All audio is muted.
br: Mouchet eo an holl aodioiù.

en: Unable to export
br: Dic’houest da ezporzhiañ

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
br: Emaoc’h o vont da ezporzhiañ ur restr %s gant an anv "%s".
    
    Dre gustum eo echu ar restroù-se e ".%s" ha ne zigoro ket un nebeud programmoù bennak restroù gant kreskoù divoutin.
    
    Sur oc’h e fell deoc’h ezporzhiañ ar restr dindan an anv-mañ?

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
br: Digarezit eo hiroc’h anvioù moned evit 256 arouez n'int ket skoret.

en: Advanced Mixing Options
br: Dibarzhioù Meskañ araoket

en: Format Options
br: Dibarzhioù ar furmadoù

en: Channel: %2d
br: Sanell: %2d

en: Output Channels: %2d
br: Sanelloù ec'hankad : %2d

en: Mixer Panel
br: Letrin Mesker

en: Show output
br: Diskouez an ec'hankad

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
br: Kaset e vo ar roadennoù en enankad skoueriek. Implij a ra "%f" anv ar restr er prenestr ezporzhiañ.

en: Find path to command
br: Kavout un treug da urzhiañ

en: (external program)
br: (goulev diavaez)

en: Cannot export audio to %s
br: N'hall ket bezañ ezporzhiet an aodio da %s

en: Export
br: Ezporzhiañ

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
br: Oc’h ezporzhiañ an aodio dibabet en ur implij enkoder ul linenn-urzhiad

en: Command Output
br: Ec'hankad an urzhiad

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
br: Goulennet eo ober gant FFmpeg kefluniet en un doare dereat.
    Gallout a rit kefluniañ anezhañ e Gwellvezioù > Levraouegoù.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
br: FFmpeg : FAZI - Ne c’hall ket spisaat diskrivadur furmad evit ar restr "%s".

en: FFmpeg Error
br: Fazi FFmpeg

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
br: FFmpeg : FAZI - Ne c’hall ket reiñ arroud furmad e-maez.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
br: FFmpeg : FAZI - Ne c’hall ket ouzhpennañ red aodio er restr e-maez "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
br: FFmpeg : FAZI - Ne c’hall ket skrivañ talbennoù er restr e-maez "%s". %d eo ur fazi kod.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
br: Ne c’hall ket FFmpeg kavout kodisk aodio 0x%x.
    War a seblant n'eo ket kempunet e-barzh ar skor evit ar c’hodisk-mañ.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
br: FFmpeg : FAZI - Ne c’hall ket reiñ un harz da lenn e-barzh eus  aodio FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
br: FFmpeg : FAZI - N'halle ket kaout ment harz ur standilhon

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
br: FFmpeg : FAZI - N'halle ket reiñ bitoù da harz standilhonoù

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
br: FFmpeg : FAZI - N'halle ket staliañ framm aodio

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
br: FFmpeg : FAZI - C'hwitet en deus enkodañ framm

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
br: FFmpeg : FAZI - Re a roadennoù a chom.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write last audio frame to output file.
br: FFmpeg : FAZI - N'halle ket skrivañ framm an aodio diwehañ e restr an ermaeziadenn.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
br: FFmpeg : FAZI - Re ledan eo nMentEr-maezFrammAodio.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
br: FFmpeg : FAZI - N'hall ket enkodañ framm aodio.

en: FFmpeg : ERROR - Failed to write audio frame to file.
br: FFmpeg : FAZI - C'hwitet eo skrivañ framm aodio er restr.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
br: Klasket ezporzhiañ %d sanell hogen eo %d niver brasañ ar sanelloù evit ar furmad ec'hankañ dibabet

en: Exporting selected audio as %s
br: Oc’h ezporzhiañ an aodio siuzet evel %s

en: Invalid sample rate
br: Feur standilhon nullet

en: Resample
br: Standilhonañ adarre

en: You may resample to one of the rates below.
br: Marteze e c’hallit standilhonañ en unan eus ar feurioù a-zindan.

en: Sample Rates
br: Feurioù Standilhon

en: Bit Rate:
br: Feur bit:

en: Cutoff:
br: Harz:

en: Open custom FFmpeg format options
br: Digeriñ dibarzhioù furmad FFmpeg kustum

en: Overwrite preset '%s'?
br: Flastrañ ar rakreizherezh '%s'?

en: Confirm Overwrite
br: Kadarnaat al Lammidigezh

en: Please select format before saving a profile
br: Dibab ar furmad mar plij a-raok enrollañ ur profil

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
br: Dibab ur c’hodisk mar plij a-raok enrollañ ur profil

en: Preset '%s' does not exist.
br: N'eus rakarventenn '%s' ebet.

en: Replace preset '%s'?
br: amsaviñ ar rakarventenn '%s'?

en: Main
br: Pennañ

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
br: M4A (AAC) Restroù (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
br: AC3 Restroù (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
br: AMR (bandenn enket) Restroù (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
br: WMA (stumm 2) Restroù (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
br: Emporzhiañ Custom FFmpeg

en: Estimate
br: Priziañ

en: 2-level
br: 2-live

en: 4-level
br: 4-live

en: 8-level
br: 8-live

en: Full search
br: Klask klok

en: Log search
br: Kerzhlevr Klask

en: Configure custom FFmpeg options
br: Kefluniañ dibarzhioù FFmpeg personelaet

en: Preset:
br: Rakarventenn:

en: Load Preset
br: Kargañ ar rakarventenn

en: Import Presets
br: Enporzhiañ Rakaventennoù

en: Export Presets
br: Ezporzhiañ Rakarventennoù

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
br: Kodek :

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
br: Ne glot ket an holl furmadoù ha kodekoù. Nag eo holl kenaozadoù dibab kenglotus gant an holl godekoù.

en: Show All Formats
br: Diskouez an holl stummoù

en: Show All Codecs
br: Diskouez an holl g/Kodekoù

en: General Options
br: Dibarzhioù hollek

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
br: ISO 639-3-lizher kod lavar
    Da zibab
    Goullo - emfiñv

en: Language:
br: Yezh :

en: Bit Reservoir
br: Mirlec’h Bit

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
br: Skritellig Kodek (FOURCC)
    Da zibab
    Goullo - emfiñv

en: Tag:
br: Klav :

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
br: Feur Bit (Bitoù/Eilenn) - Levezoniñ a ra disoc’h ment ha kalite ar restr
    Marteze e vo asantet talvoudegezhioù resis gant kodekoù bennak (128k, 192k, 256k ha gall)
    0 - emfiñv
    Erbedet - 192000

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
br: Implijet eo n'eus forzh peseurt kalite en un doare disheñvel gant kodekoù disheñvel
    Goulennet evit Vorbis
    0 - emfiñv
    -1 - Lazhañ (Implij feur bit kentoc’h)

en: Quality:
br: Kalite:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
br: Feur Standilhon (Hz)
    0 - Ne gemm ket feur ar standilhon

en: Sample Rate:
br: Feur Standilhon:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
br: Ledanded aodio harz (Hz)
    Da zibab
    0 - emfiñv

en: Profile:
br: Profil:

en: FLAC options
br: Dibarzhioù FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
br: Live Gwaskadur
    Goulennet evit FLAC
    -1 - emfiñv
    ar bihanañ - 0 (enkodañ buan,  restr ermaeziadenn ledan)
    ar brasañ - 10 (enkodañ gorrek, restr ermaeziadenn bihan)

en: Compression:
br: Gwaskadur:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
br: Ment Framm
    Da zibab
    0 - diouer
    ar bihanañ - 16
    ar brasañ - 65535

en: Frame:
br: Framm:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
br: Muieroù spisadenn LKL
    Da zibab
    0 - diouer
    ar bihanañ - 1
    ar brasañ - 15

en: LPC
br: LKL

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
br: Hentenn Urzh Diougan
    Priziet - Gwaskadur izeloc’h, ar buanañ
    Enklask Log - Gwaskadur ar gwellañ, ar gorrekañ
    Enklask leun - diouer

en: PdO Method:
br: Hentenn DRPHP:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
br: Urzh Diougan ar bihanañ
    Da zibab
    -1 - diouer
    ar bihanañ - 0
    ar brasañ - 32 (gant LKL) pe 4 (hep LKL)

en: Min. PdO
br: Ar bihanañ DRPHP

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
br: Urzh Diougan ar brasañ
    Da zibab
    -1 - diouer
    ar bihanañ - 0
    ar brasañ - 32 (gant LKL) pe 4 (hep LKL)

en: Max. PdO
br: Ar brasañ DRPHP

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
br: Urzh kensonadur ar bihanañ
    Da zibab
    -1 - diouer
    ar bihanañ - 0
    ar brasañ - 8

en: Min. PtO
br: Ar bihanañ PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
br: Urzh kensonadur ar brasañ
    Da zibab
    -1 - diouer
    ar bihanañ - 0
    ar brasañ - 8

en: Max. PtO
br: Ar brasañ PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
br: Implij LKL

en: MPEG container options
br: Endalc’her Dibarzhioù MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
br: Feur bit ar froud liesplezhet ar brasañ
    Da zibab
    0 - diouer

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
br: Feur Liesplezher:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
br: Ment pakad
    Da zibab
    0 - diouer

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
br: Ment pakad:

en: You can't delete a preset without name
br: N'hallit ket dilemel ur rakarventenn hep anv

en: Delete preset '%s'?
br: Dilemel ar rakarventenn '%s'?

en: Select xml file with presets to import
br: Dibab ar restr xml gant rakarventennoù da enporzhiañ

en: Select xml file to export presets into
br: Dibab ar restr xml e-lec’h ma vo ezporzhiet rakarventennoù ennañ

en: Failed to guess format
br: C'hwitet eo priziañ ar furmad

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
br: C'hwitet eo kavout ar c’hodek

en: 16 bit
br: 16 bitenn

en: 24 bit
br: 24 bitenn

en: 0 (fastest)
br: 0 (ar buanañ)

en: 8 (best)
br: 8 (ar gwellañ)

en: Level:
br: Live:

en: Bit depth:
br: Donded bit:

en: FLAC Files
br: Restroù FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
br: N'halle ket ezporzh FLAC digeriñ %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
br: N'eo ket enkoder FLAC deuet da zeraouekaat
    Status: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
br: Oc’h ezporzhiañ an aodio diuzet evel FLAC

en: MP2 Files
br: Restroù MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
br: N'hall ket ezporzhiañ MP2 gant feur ar standilhon-mañ ha feur ar bit

en: Unable to open target file for writing
br: Dic’houest da zigeriñ restr ar vukenn evit skrivañ

en: Exporting selected audio at %ld kbps
br: Oc’h ezporzhiañ aodio diuzet e %ld kbde

en: Fast
br: Buan

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
br: Diskiant

en: Extreme
br: Pellañ

en: Medium
br: Etre

en: Variable
br: Kemmus

en: Average
br: Keidenn

en: Constant
br: Dalc’hus

en: Joint Stereo
br: Junt Stereo

en: Bit Rate Mode:
br: Mod Feur Bit:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
br: Perzh

en: Variable Speed:
br: Tizh Kemmus:

en: Channel Mode:
br: Mod Sanell:

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
br: Ezhomm en deus Audacity da gaout ar restr %s evit krouiñ MP3où.

en: Location of %s:
br: Lec’hiadur %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
br: Evit kavout %s, klikit amañ -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
br: Pelec’h emañ %s?

en: MP3 Files
br: Restroù MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
br: N'halle ket digeriñ MP3 a enkod al levraoueg!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
br: N'halle ket deraouekaat MP3 a enkod al levraoueg!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
br: N'eo ket ur MP3 gwiriet pe skoret a enkod al levraoueg!

en: Unable to initialize MP3 stream
br: Dic’houest da zeraouekaat red MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
br: Oc’h ezporzhiañ aodio diuzet gant %s eus ar rakarventenn

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
br: Oc’h ezporzhiañ aodio diuzet gant perzhded VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
br: Oc’h ezporzhiañ an aodio diuzet da %d Kbde

en: Error %ld returned from MP3 encoder
br: Distroet ez eus ar fazi %ld eus an enkoder MP3

en: MP3 export library not found
br: N'eo ket kavet levraoueg ezporzh MP3

en: Export Multiple
br:  Ezporzhiañ Lies

en: Cannot Export Multiple
br: N'hall ket ezporzhiañ Lies

en: Export files to:
br: Ezporzhiañ restroù e:

en: Folder:
br: Teuliad:

en: Create
br: Krouiñ

en: Options:
br: Dibarzhioù:

en: Split files based on:
br: Dispartiañ restroù diazezet war:

en: Include audio before first label
br: Kenstrollañ aodio a-raok ar skritellig gentañ

en: First file name:
br: Anv ar restr kentañ:

en: First file name
br: Anv ar restr kentañ

en: Name files:
br: Envel restroù:

en: Using Label/Track Name
br: Oc’h implij an anv Skritellig/Loabr

en: Numbering before Label/Track Name
br: O kontañ a-raok an Anv Skritellig/Loabr

en: Numbering after File name prefix
br: O kontañ goude rakger anv ar restr

en: File name prefix:
br: Rakger anv Restr:

en: File name prefix
br: Rakger anv restr

en: Overwrite existing files
br: Flastrañ restroù a zo anezho

en: "%s" successfully created.
br: Deuet eo "%s" a-benn da vezañ krouet mat kenañ.

en: Choose a location to save the exported files
br: Dibab ul lec’hiadur evit enrollañ ar restroù ezporzhiet

en: Successfully exported the following %lld file(s).
br: Ezporzhiet ar restr(où) %lld da-heul gant berzh.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
br: Degouezhet ez eus bet ur fazi en ur ezporzhiañ ar restr(où) %lld da-heul.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
br: Nullet eo bet an ezporzh goude bezañ ezporzhiet ar restr(où) %lld a heul.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
br: Paouezet en deus an ezporzh goude bezañ ezporzhiet ar restr(où) %lld a heul.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
br: Degouezhet ez eus bet ur fazi goude bezañ ezporzhiet ar restr(où) %lld a heul.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
br: N'eus  "%s" ebet.
    
    Fellout a raje deoc’h krouiñ anezhañ?

note: i18n-hint: The second %s gives some letters that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use any of: %s
    Use...
br: N'eo ket un anv restr lezennel ar Skritellig pe al Loabr "%s". Ne c’hallit ket implij tra ebet eus: %s
    Implij...

en: Save As...
br: Enrollañ Evel...

en: Ogg Vorbis Files
br: Restroù Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
br: Oc’h ezporzhiañ an aodioioù diuzet evel Ogg Vorbis

en: Header:
br: Talbenn:

en: Encoding:
br: Oc’h enkodañ:

en: Other uncompressed files
br: Restroù all digenwasket

en: Cannot export audio in this format.
br: N'hall ket ezporzhiañ aodio er furmad-mañ.

en: Exporting the selected audio as %s
br: Oc’h ezporzhiañ an aodio diuzet evel %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
br: Fazi tra m'eo o skrivañ %s ar restr (pladenn leun?).
    Libsndfile a lavar "%s"

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
br: Ur restr MIDI eo
    "%s" ha n'eo ket ur restr aodio.
    N'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ evit seniñ hogen e c’hallit
    embann anezhañ en ur glikañ Restr > Enporzhiañ > MIDI.

en: Select stream(s) to import
br: Dibab froud(où) da enporzhiañ

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
br: Ne oa ket stumm Audacity-mañ kempunet gant %s eus ar skor.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
br: Loabr ur bladenn CD aodio eo "%s".
    N'hall ket Audacity digeriñ pladennoù CD aodio war eeun.
    Tennañ (displantañ) loabroù ar bladenn CD en ur furmad aodio a 
    c’hall bezañ enporzhiet gant Audacity evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
br: Restr un dibab eo "%s".
    N'hall ket Audacity digeriñ ar restr-mañ peogwir en deus liammoù e restroù all nemetken.
    Marteze e veoc’h gouest da zigeriñ anezhañ en ur skrid embanner ha pellgargañ ar restroù aodio a-vremañ.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
br: Restr un Aodio Windows Media eo "%s".
    N'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ kaoz ar strishadurioù anat.
    Ezhomm ho peus da dreiñ anezhañ en ur furmad aodio evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
br: Restr un Aodio Enkodet eo "%s".
    Eus un eñvor sonerezh enlinenn e teuont en un doare dibar.
    N'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ kaoz an enkodañ.
    Klask enrollañ ar restr e Audacity pe flastrañ anezhañ e pladenn CD aodio ha neuze
    tennañ loabr ar bladenn CD en ur furmad aodio skoret evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
br: Restr ur media RealPlayer eo "%s".
    N'hall ket Audacity digeriñ  furmad ar merk marilhet-mañ.
    Ezhomm ho peus da dreiñ anezhañ en ur furmad aodio skoret evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
br: Ur restr diazezet war notennoù eo "%s" ha n'eo ket ur restr aodio.
    N'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ.
    Klask treiñ anezhañ en ur restr aodio evel WAV pe FRAE ha
    da c’houde enporzhiañ anezhañ pe enrollañ anezhañ e-barzh Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
br: Ur restr aodio Musepak eo "%s".
    N'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ.
    Adenvel anezhañ er fin gant ".mp3" ma sonjit e vije bezañ en ur restr MP3
    ha klask enporzhiañ anezhañ en-dro. Mod all ho peus ezhomm da dreiñ anezhañ en ur furmad aodio
    skoret evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
br: Ur restr aodio Wavpak eo "%s".
    N'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ.
    Ezhomm ho peus da dreiñ anezhañ en ur furmad aodio skoret evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
br: Ur restr aodio Dolby Niverel eo "%s".
    Peurliesañ n'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ.
    Ezhomm ho peus da dreiñ anezhañ en ur furmad aodio skoret evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
br: Ur restr aodio Ogg Speex eo "%s".
    Peurliesañ n'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ.
    Ezhomm ho peus da dreiñ anezhañ en ur furmad aodio skoret evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
br: Ur restr video eo "%s":
    Peurliesañ n'hall ket Audacity digeriñ patrom ar restr-mañ.
    Ezhomm ho peus da zegas an aodio en ur furmad skoret evel WAV pe FRAE.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Audacity Project file. 
    Use the 'File > Open' command to open Audacity Projects.
br: Restr ur Raktres Audacity eo "%s".
    Implij an urzhiad 'Restr > Digeriñ' evit digeriñ Raktresoù Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
br: Anavezet en deus Audacity patrom ar restr '%s'.
    Sañset eo skoret gant enporzhierien kement restroù a zo:
    %s,
    hogen eo komprenet furmad ar restr-mañ gant hini ebet.

en: FFmpeg-compatible files
br: Restroù kenglotus FFmpeg

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
br: Meneger[%02x], Kodek[%s], Lavar[%s], Feur bit[%s], Sanelloù[%d], Padelezh[%d]

en: FLAC files
br: Restroù FLAC

en: GStreamer-compatible files
br: Restroù kenglotus GStreamer

en: List of Files in basic text format
br: Roll Restroù e furmad skrid bazek

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
br: Nullañ prenestr dilec’hiañ e restr LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
br: Fazi LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
br: Nullañ ar badelezh e restr LOF.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
br: N'hall ket loabroù MIDI bezañ dilec’hiet hogen e c’hall bezañ evit restroù aodio nemetken.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
br: Nullañ dilec’hiañ loabr e restr LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
br: MIDI enporzhiet eus '%s'

en: Import MIDI
br: Enporzhiañ MIDI

en: MP3 files
br: Restroù MP3

en: Ogg Vorbis files
br: Restroù Ogg Vorbis

en: Media read error
br: Lennañ a ra Media ar fazi

en: Not an Ogg Vorbis file
br: N'eo ket ur restr Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
br: Stumm Vorbis digenglotus

en: Invalid Vorbis bitstream header
br: Nullañ talbenn red bit Vorbis

en: Internal logic fault
br: Fazi poellek a-ziabarzh

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
br: WAV, FRAE ha patromoù all digenwasket

en: Choose an import method
br: Dibab un hentennad enporzhiañ

en: Make a &copy of the files before editing (safer)
br: Ober un &eilad eus ar restr a-raok kemm (suroc'h)

en: Read the files &directly from the original (faster)
br: Lenn ar restroù &war-eeun diouzh an orin (buanoc'h)

en: Don't &warn again and always use my choice above
br: Chom hep kemmen g&wezh ebet adarre ha derc'hel da implijout ma dibab-us atav

en: Importing %s
br: Oc'h emporzhiañ %s

en: QuickTime files
br: Restroù QuickTime

en: Unable to start QuickTime extraction
br: Dic'houest da gregiñ gant eztennadenn QuickTime

en: Unable to set QuickTime render quality
br: Dic'houest da dermenniñ kalite roadenn QuickTime

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
br: Dic'houest da arventennañ perzh sanelloù arskarek QuickTime

en: Unable to get QuickTime sample size property
br: Dic’houest da gaout perzh ment standilhon QuickTime

en: Unable to retrieve stream description
br: Dic’houest da adkemer diskrivadur ar froud

en: Unable to get fill buffer
br: Dic’houest da gaout harz leuniadur

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be tanslated.
en: Import Raw
br: Enporzhiañ Raw

en: Import Raw Data
br: Enporzhiañ Roadennoù Diaoz

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
br: Bountaouriezh ebet

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
br: Bountaouriezhenn-vihan

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
br: Bountaouriezhenn-vras

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
br: Bountaouriezh dre ziouer

en: 1 Channel (Mono)
br: 1 sanell (Mono)

en: 2 Channels (Stereo)
br: 2 sanell (Stereo)

en: %d Channels
br: %d sanell

en: Byte order:
br: Urzh ar Bitoù :

en: Channels:
br: Sanelloù:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
br: Loc'hañ an offset :

en: bytes
br: oktedoù

en: Amount to import:
br: Kementad da enporzhiañ:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
br: Feur standilhon :

en: &Import
br: En&porzhiañ

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
br: %s kleiz

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
br: %s dehoù

en: start
br: penn-kentañ

en: end
br: fin

en: Time-Shift
br: Amzer-kemm

en: Clip B&oundaries
br: Bevenn&où ar C'hlip

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
br: Eus be&venn ar c'hlip raok d'ar reti

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
br: Eus ar reti betek bevenn ar c'hlip da-heul

en: Previo&us Clip
br: Klip kent

en: N&ext Clip
br: Klip da-heul

en: Pre&vious Clip Boundary
br: Be&venn ar c'hlip kent

en: Ne&xt Clip Boundary
br: Bevenn ar c'&hlip da-heul

en: Clip L&eft
br: Klip kl&eiz

en: Clip Rig&ht
br: Klip de&hou

en: Pasted text from the clipboard
br: Skrid enpeget eus ar golver

en: Pasted from the clipboard
br: Enpeget eo eus ur golver

en: Nothing to undo
br: Tra ebet da zizober

en: Nothing to redo
br: Tra ebet d'adober

en: Cut to the clipboard
br: Troc'hañ er golver

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
br: Lemet eo %.2f eilenn e t=%.2f

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
br: N'eo ket aotreet enpegañ ur roudenn skouer en unan all.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
br: Difennet eo eilañ un aodio stereo en ur roudenn mono.

en: Duplicated
br: Eilenrollet

en: Duplicate
br: Eilenrollañ

en: Split-cut to the clipboard
br: Rannañ-troc'hañ er golver

en: Split Cut
br: Rannañ an Droc'hadenn

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
br: Disrannañ-Diframmañ %.2f eilenn e t=%.2f

en: Split Delete
br: Disrannañ an Diframmadur

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
br: Roudennoù dibabet lakaet didrouz evit %.2f eilenn e %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
br: Didrouz

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
br: Troc'hañ roudennoù aodio dibabet eus %.2f eilenn betek %.2f eilenn

en: Trim Audio
br: Troc'hañ Aodio

en: Split
br: Didroc'hañ

en: Split to new track
br: Didroc'hañ er roudenn nevez

en: Split New
br: Troc'hadenn Nevez

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
br: %.2f eilenn stag e t=%.2f

en: Join
br: Stagañ

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
br: Distagañ %.2f eilenn e t=%.2f

en: Detach
br: Distagañ

en: &Edit
br: &Embann

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
br: T&roc'hañ

en: &Delete
br: D&ilemel

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
br: &Eilañ

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
br: &Pegañ

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
br: Eil&añ

en: R&emove Special
br: Dil&emel Ispisial

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
br: T&roc'hañ

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
br: Dil&emel an Troc'h

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
br: Didrouz Aodi&o

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
br: Kre&nnañ Aodio

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
br: Daou&hanteriñ

en: Split Ne&w
br: Daouhanteriñ Ne&vez

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
br: &Kendeuziñ

en: Detac&h at Silences
br: Disran&nañ en Didrouzioù

en: Pre&ferences...
br: &Arventennoù...

en: Mi&xer
br: Me&sker

en: De&vice
br: Tre&vnad

en: Export Selected Audio
br: Ezporzhiañ an Aodio Dibabet

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
br: skritelligoù.skd

en: There are no label tracks to export.
br: N'eus roudenn labelaet ebet da ezporzhiañ.

en: Export MIDI As:
br: Ezporzhiañ MIDI Evel:

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
br: Dibabet eo bet anv ur restr ganeoc'h gant astenn ur restr dianavez.
    Fellout a ra deoc'h kenderc'hel?

en: Export MIDI
br: Ezporzhiañ MIDI

en: Imported labels from '%s'
br: Skritelligoù enporzhiet eus '%s'

en: Import Labels
br: Enporzhiañ Tikedennoù

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
br: Digoret nevez 'zo

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
br: &Restroù Nevez

en: &Save Project
br: &Enrollañ ar raktres

en: Save Project &As...
br: Enrollañ ar &raktres evel...

en: &Save Compressed Copy of Project...
br: Enrollañ un eilad koazhet eus ar raktre&s...

en: &Export
br: &Ezporzhiañ

en: Export as MP&3
br: Ezporzhiañ evel MP&3

en: Export as &WAV
br: Ezporzhiañ evel &WAV

en: Export as &OGG
br: Ezporzhiañ evel &OGG

en: &Export Audio...
br: E&zporzhiañ an aodio...

en: Expo&rt Selected Audio...
br: Ezporzhiañ an &aodio diuzet...

en: Export &Labels...
br: Ezporzhiañ &Labelioù...

en: Export &Multiple...
br: &Lies-Ezporzhiañ...

en: Export MI&DI...
br: Ezporzhiañ MI&DI...

en: &Audio...
br: &Aodio...

en: &Labels...
br: &Labelioù...

en: &Raw Data...
br: &Roadennoù diaoz...

en: Pa&ge Setup...
br: Pa&jennaozañ...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
br: &Moullañ...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
br: &Kuitaat

en: Audio Device Info
br: Kelaouadur Trevnad Aodio

en: &Getting Started
br: &Kregiñ ganti

en: &Diagnostics
br: Diagnostik

en: Au&dio Device Info...
br: Titour an Trevnad Ao&dio...

en: &MIDI Device Info...
br: Titour an Trevnad &MIDI...

en: Show &Log...
br: Diskouez ar &renabl...

en: &Generate Support Data...
br: &Genel Roadennoù Skor...

en: Chec&k Dependencies...
br: &Gwiriekaat an amzalc'hoù

en: &Check for Updates...
br: &Gwiriekaat an Hizivadurioù...

en: Added label
br: Ouzhpennet ar roudenn

en: Paste Text to New Label
br: Enpegañ Skrid er Skritellig Nevez

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
br: Didroc'hañ tachennoù aodio labelaet er golver

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
br: Didroc'hañ Aodio Labelaet

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
br: Tachennoù aodio labelaet lemet

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
br: Lemel Aodio Labelaet

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
br: Disrannañ Troc'hadenn tachennoù aodio labelaet er golver

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
br: Disrannañ Troc'hadenn Aodio Labelaet

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
br: Didroc'hañ tachennoù aodio labelaet lemet

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
br: Didroc'hañ Lamedigezh Aodio labelaet

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
br: Tachennoù aodio labelaet lakaet da vezañ didrouz

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
br: Aodio labelaet didrouz

en: Copied labeled audio regions to clipboard
br: Tachennoù aodio labelaet eilet er golver

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
br: Eilañ Aodio Labelaet

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
br: Didroc'hañ aodio labelaet (poentoù pe dachadoù)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
br: Didroc'hañ Aodio Labelaet

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
br: Aodio labelaet lakaet staget (poentoù pe dachadoù)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
br: Stagañ Aodio Labelaet

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
br: Tachadoù aodio labelaet lakaet da vezañ distag

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
br: Distagañ Aodio Labelaet

en: &Labels
br: &Labelioù

en: &Edit Labels...
br: &Embannit ar merkerien...

en: Add Label at &Selection
br: Ouzhpennañ Merker e &Diuz

en: Paste Te&xt to New Label
br: Pegit Test&enn er merker nevez

en: &Type to Create a Label (on/off)
br: Bounti&t da grouiñ ur merker (on/off)

en: La&beled Audio
br: Aodio mer&keret

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
br: &Troc'hañ

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
br: &Troc'hañ

en: Sp&lit Delete
br: D&ilemel

en: Silence &Audio
br: Didrouz &Aodio

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
br: Ei&lañ

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
br: Daouhan&teriñ

en: Move Focus to &Previous Track
br: Fiñval ar fokus betek ar roudenn &gent

en: Move Focus to &Next Track
br: Fiñval ar fokus betek ar roudenn da-heul

en: Move Focus to &First Track
br: Fiñval ar fokus betek ar roudenn g&entañ

en: Move Focus to &Last Track
br: Fiñval ar fokus betek ar roudenn &ziwezhañ

en: Move Focus to P&revious and Select
br: Fiñval ar fokus betek an hini raok ha diuziñ anezhi

en: Move Focus to N&ext and Select
br: Fiñval ar fokus betek an hini goude ha diuziñ anezhi

en: &Toggle Focused Track
br: &Gwintaat betek ar roudenn fokusaet

en: Toggle Focuse&d Track
br: &Gwintaat betek ar roudenn fokusa&et

en: Uncategorized
br: N'eo ket rummet

en: Unknown
br: Dianavez

en: &Generate
br: &Genel

en: Add / Remove Plug-ins...
br: Ouzhpennañ/Dilemel lugantoù...

en: Effe&ct
br: Efe&d

en: Repeat Last Effect
br: Adober an efed diwezhañ

en: &Analyze
br: &Dielfennañ

en: T&ools
br: Os&tilhoù

en: &Macros...
br: &Makroioù...

en: &Run Benchmark...
br: Lañsañ un &arnod askorad...

en: Open Project...
br: Digeriñ ar Raktres...

en: Save Project...
br: Enrollañ ar Raktres...

en: Set Left Selection Boundary
br: Kemer Dibab Kleiz an Harz

en: Position
br: Lec'hiadur

en: Set Right Selection Boundary
br: Kemer Dibab Dehoù an Harz

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
br: &Diuziñ

en: &None
br: &Netra

en: &Tracks
br: &Roudennoù

en: In All &Tracks
br: En Holl &Roudennoù

en: In All &Sync-Locked Tracks
br: En holl Roudennoù &Sink-Morailhet

en: R&egion
br: &Lec'h

en: &Left at Playback Position
br: &A-gleiz el lec'h Playback

en: &Right at Playback Position
br: &A-zehou el lec'h Playback

en: Track &Start to Cursor
br: Eus &Penn-kentañ ar roudenn d'ar reti

en: Cursor to Track &End
br: Eus ar reti betek &Fin ar roudenn

en: S&tore Selection
br: Dibab S&tokadur

en: Retrieve Selectio&n
br: Adpakout an diuzaden&n

en: S&pectral
br: S&pektrel

en: Next &Higher Peak Frequency
br: Begenn frekañs &uhel da-heul

en: Next &Lower Peak Frequency
br: Begenn frekañs &izel da-heul

en: Cursor to Stored &Cursor Position
br: Eus ar reti da lec'hiadur ar reti stoket

en: Store Cursor Pos&ition
br: Stokiñ lec'hia&dur ar reti

en: At &Zero Crossings
br: D'ar poent-tremen &zero

en: &Selection
br: &Diuzadenn

en: Selection to &Start
br: &Penn-kentañ an diuzadenn

en: Selection to En&d
br: &Fin an diuzadenn

en: Selection Extend &Left
br: Diuzadenn astennet a-&gleiz

en: Selection Extend &Right
br: Diuzadenn astennet a-&zehou

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
br: Lakaat (pe astenn) an diuzadenn a-glei&z

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
br: Lakaat (pe astenn) an diuzadenn a-ze&hou

en: Selection Contract L&eft
br: Krennañ an diuzadenn a-gl&eiz

en: Selection Contract R&ight
br: Krennañ an diuzadenn a-zeho&u

en: &Cursor to
br: &Reti da

en: Selection Star&t
br: Penn-kent&añ diuzadenn

en: Selection En&d
br: Fin an diuzadenn

en: Track &Start
br: Penn-kentañ a&r roudenn

en: Track &End
br: &Fin ar roudenn

en: &Project Start
br: Penn-kentañ ar &raktres

en: Project E&nd
br: Fin ar raktre&s

en: &Cursor
br: &Reti

en: Cursor &Left
br: Reti k&leiz

en: Cursor &Right
br: Reti deh&ou

en: Cursor Sh&ort Jump Left
br: Lamm &bihan ar reti a-gleiz

en: Cursor Shor&t Jump Right
br: Lamm bi&han ar reti a-zehou

en: Cursor Long J&ump Left
br: L&amm hir ar reti a-gleiz

en: Cursor Long Ju&mp Right
br: Lamm h&ir ar reti a-zehou

en: &Toolbars
br: &Barrenn an ostilhoù

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
br: Adderaouekaat b&arenn an ostilhoù

en: Rendered all audio in track '%s'
br: An holl aodio restaolet er roudenn '%s'

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
br: Resteurel

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
br: Roudennoù %d mesket ha restaolet e-barzh ur roudenn stereo nevez

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
br: Roudennoù %d mesket ha restaolet e-barzh ur roudenn mono nevez

en: Start to &Zero
br: Loc'hañ da &Zero

en: Start to &Cursor/Selection Start
br: Kregiñ d'ar &reti/penn-kentañ an diuzadenn

en: Start to Selection &End
br: Kregiñ da &fin an diuzadenn

en: End to Cu&rsor/Selection Start
br: Echuiñ d'ar re&ti/penn-kentañ an diuzadenn

en: End to Selection En&d
br: Echuiñ da fin an diuzadenn

en: Synchronize MIDI with Audio
br: Sinkronaat MIDI gant Aodio

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
br: O goubredañ MIDI ha Loabroù Aodio

en: Adjusted gain
br: Gounid lakaet e reizh

en: Adjusted Pan
br: Lakaet eo ar Ziwaskenn e reizh

en: Created new audio track
br: Tachad selaou nevez krouet

en: New Track
br: Tachad nevez

en: Created new stereo audio track
br: Krouet ul loabr aodio stereo nevez

en: Created new label track
br: Roudenn ur skritellig nevez krouet

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
br: Aotreet eo ur pennad roudenn evit pep raktres prenestr nemetken gant ar stumm-mañ Audacity.

en: Created new time track
br: Pennad roudenn nevez krouet

en: New sample rate (Hz):
br: Feur standilhon nevez (Hz):

en: The entered value is invalid
br: Diwiriekaet eo an dalvoudegezh lakaet e-barzh

en: Resampling track %d
br: Oc'h adstandilhonañ al loabr %d

en: Resampled audio track(s)
br: Roudenn(où) aodio adstandilhonet

en: Resample Track
br: Adstandilhonañ ar Roudenn

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
br: Kenglotadur leuniet : MIDI eus %.2f betek%.2f secs, Selaou eus %.2f betek %.2f secs.

en: Sync MIDI with Audio
br: Kempredan MIDI gant Selaou

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
br: Fazi kenglotadur: digor re verr: MIDI eus %.2f betek %.2f secs, Selaou eus %.2f betek %.2f secs.

en: Internal error reported by alignment process.
br: Fazi a-ziabarzh ampellet gant un hentenn kenglotan

en: Tracks sorted by time
br: Roudennoù reñket gant an amzer

en: Sort by Time
br: Renkañ gant an Amzer

en: Tracks sorted by name
br: Roudennoù renket gant an anv

en: Sort by Name
br: Renkañ gant an Anv

en: Can't delete track with active audio
br: N'hall ket diframmañ roudenn ebet gant an aodio gweredekaet

en: Add &New
br: Ouzhpennañ &Nevez

en: &Mono Track
br: Roudenn &Mono

en: &Stereo Track
br: Roudenn &Stereo

en: &Label Track
br: &Liketenn ar roudenn

en: &Time Track
br: &Roudenn tempo

en: Mi&x
br: Me&skañ

en: Mi&x and Render
br: Mes&kañ ha rentañ

en: Mix and Render to Ne&w Track
br: Meskañ ha rentañ en ur Roudenn Ne&vez

en: &Resample...
br: &Adstandilhonañ...

en: Remo&ve Tracks
br: Dileme&l ar Roudennoù

en: M&ute/Unmute
br: M&utañ/Divutañ

en: &Mute All Tracks
br: &Mutañ an holl Roudennoù

en: &Unmute All Tracks
br: &Divutañ an holl Roudennoù

en: &Pan
br: &Gwel meur

en: &Left
br: &Kleiz

en: &Right
br: &Dehou

en: &Center
br: &Kreizañ

en: &Align Tracks
br: &Steudañ ar Roudennoù

en: &Align End to End
br: &Steudit ar Fin betek ar Fin

en: Align &Together
br: &Ken-steudit

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
br: &Fiñval an diuzadenn gant ar roudennoù (on/off)

en: Move Sele&ction and Tracks
br: Fiñval an diuzadenn hag ar roudennoù

en: S&ort Tracks
br: R&ummañ Roudennoù

en: By &Name
br: Dre &Anv

en: Sync-&Lock Tracks (on/off)
br: Sink-&Prennañ ar roudennoù (on/off)

en: &Track
br: &Roudenn

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
br: Lenn/P&aouez

en: Play/Stop and &Set Cursor
br: Lenn/Paouez ha &lakaat ar reti

en: &Loop Play
br: &Rodell Lenn

en: &Pause
br: &Ehan

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
br: &Enrollañ

en: &Append Record
br: &Stagañ un enrolladenn

en: Record &New Track
br: Enrolliñ ur roudenn &nevez

en: &Timer Record...
br: &Enrollañ dre vunutenner...

en: Pla&y Region
br: L&enn al lec'h

en: &Lock
br: &Prennañ

en: &Unlock
br: &Dibrennañ

en: R&escan Audio Devices
br: Adskannañ an trevnadoù aodio

en: Transport &Options
br: Dibarzhioù an treuzd&ougen

en: Sound Activation Le&vel...
br: Li&ve  Gweredekaat ar Son...

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
br: Son an Enrollañ Gwere&dekaet (on/off)

en: &Overdub (on/off)
br: &Advouezhiañ (on/off)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
br: Mez&iant Playthrough (on/off)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
br: Em-geidañ eus al live enrollañ (on/off)

en: T&ransport
br: T&reuzdougen

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay
br: &Lenn

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
br: &Paouez

en: Play &One Second
br: Lenn &un eilenn

en: Play &Before Selection Start
br: Lenn &raok penn-kentañ an diuzadenn

en: Play Af&ter Selection Start
br: Lenn gou&de penn-kentañ an diuzadenn

en: Play Be&fore Selection End
br: Lenn rao&k fin an diuzadenn

en: Play Aft&er Selection End
br: Lenn goud&e fin an diuzadenn

en: Play Before a&nd After Selection Start
br: Lenn raok &ha goude penn-kentañ an diuzadenn

en: Play Before an&d After Selection End
br: Lenn raok ha g&oude fin an diuzadenn

en: Play C&ut Preview
br: Lenn ar rakwel troc'he&t

en: &Loop Play-at-Speed
br: &Rodell Lenn-en-tizh

en: Play C&ut Preview-at-Speed
br: Lenn ar rakwel troc'het-en-tizh

en: Move to &Previous Label
br: Fiñval d'al liketenn &gent

en: Move to &Next Label
br: Fiñval d'al liketenn &da-heul

en: &View
br: &Diskouez

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
br: &Zoum

en: Zoom &In
br: Zoum war-ra&ok

en: Zoom &Normal
br: Zoum &normal

en: Zoom &Out
br: Zoum war-g&il

en: &Zoom to Selection
br: &Zoum war an diuzadenn

en: T&rack Size
br: Ment ar &rouedenn

en: &Fit to Width
br: &Spisaat d'al Ledander

en: Fit to &Height
br: Spisaat d'an &Uhelder

en: &Collapse All Tracks
br: &Bihanaat an holl roudennoù

en: E&xpand Collapsed Tracks
br: Astenn ar roudennoù bihanaet

en: Sk&ip to
br: M&ont da

en: Selection Sta&rt
br: P&enn-kentañ an diuzadenn

en: &Extra Menus (on/off)
br: Lañserioù &ouzhpenn (on/off)

en: &Show Clipping (on/off)
br: &Diskouez an troc'h (on/off)

en: Show Effects Rack
br: Diskouez Bailh Efedoù

en: &Window
br: &Prenestr

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
br: &Bihanaat

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
br: &Kas pep-tra dirak

en: Import complete. Calculating waveform
br: Enporzhiadur echuet. O jediñ stumm ar wagenn

en: Decoding Waveform
br: Oc'h ezkodiñ stumm ar wagenn

en: Batch
br: Lodenn

en: Behaviors
br: Emzalc'hioù

en: &Don't apply effects in batch mode
br: &Ne seven ket efedoù en amzer ampellet

en: Devices
br: Trevnadoù

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
br: Etrefas

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
br: &Ostiz :

en: Using:
br: Oc'h implijout :

en: Playback
br: Play-back

en: &Device:
br: &Trevnad :

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: Recording
br: Enrolladenn

en: De&vice:
br: Tre&vnad :

en: Cha&nnels:
br: Chade&nnoù :

en: Latency
br: Doare da vezañ kuzhet

en: milliseconds
br: milieilennoù

en: No audio interfaces
br: Etrefas aodio ebet

en: No devices found
br: Trevnad ebet kavet

note: i18n-hint:  Directories, also called folders, in computer file systems
en: Directories
br: Kavlec'hioù

en: Temporary files directory
br: Kavlec'h restroù amzeriat

en: &Location:
br: &Lec’hiadur :

en: Free Space:
br: Spas dieub :

en: C&hoose...
br: D&ibab....

en: Audio cache
br: Krubuilh aodio

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
br: C'hoari ha/pe enrollañ en ur implij &Memor Vev (talvoudus evit lennerioù gorrek)

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
br: Memor Dieub ar Vi&hanañ (MD):

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
br: M'eo kouezhet reizhiad ar vemor vak dindan an dalvoudegezh-mañ ne vo ket aodio kuzhet 
    er vemor pelloc’h hag e vo enskrivet er bladenn.

en: Choose a location to place the temporary directory
br: Dibab ul lec’hiadur evit staliañ ar c’havler amzeriat

en: unavailable - above location doesn't exist
br: Divak - N'eus  lec’hiadur a-us ebet

en: Directory %s does not exist. Create it?
br: N'eus kavlec’h %s ebet. Krouiñ anezhañ?

en: New Temporary Directory
br: Kavlec’h Amzeriat Nevez

en: Directory %s is not writable
br: N'eo ket gouest ar c’havlec’h %s da vezañ skrivet

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
br: Ne gemero ket efed ar c’hemmoù er c’havlec’h amzeriat betek ma vo Audacity adloc’het

en: Temp Directory Update
br: Kavlec’h Amzeriat Hizivaet

en: Sorted by Effect Name
br: Renket gant anv an Efed

en: Sorted by Publisher and Effect Name
br: Renket gant Anv an Efed hag hini an Embanner

en: Sorted by Type and Effect Name
br: Renket gant Anv an Efed hag hini ar Patrom

en: Grouped by Publisher
br: Strollet gant an Embanner

en: Grouped by Type
br: Strollet gant ar Patrom

en: Enable Effects
br: Gweredakaat an Efedoù

en: Effect Options
br: Dibarzhioù an Efed

en: Plugin Options
br: Dibarzhioù an enlugellad

en: Check for updated plugins when Audacity starts
br: Gwiriañ evit enlugelladoù hizivaet pa grog Audacity

en: Rescan plugins next time Audacity is started
br: Adskanniñ enlugelladoù ar wech a zeu pa vo Audacity loc’het

en: Instruction Set
br: Kemenn Staliadur

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
br: &Implij SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
br: Enporzh Astennet

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
br: Klask implij ar sil e diviz kentañ RestrDigor

en: Rules to choose import filters
br: Divizout dibab Enporzhiañ siloù

en: File extensions
br: Astennadurioù Restr

en: Mime-types
br: Patromoù Mlme

en: Importer order
br: Urzh enporzhiañ

en: Move rule &up
br: Dilec’hiañ Reolenn &en nec’h

en: Move rule &down
br: Dilec’hiañ Reolenn &en diaz

en: Move f&ilter up
br: Dilec’hiañ s&il en nec’h

en: Move &filter down
br: Dilec’hic’hñ &sil en diaz

en: &Add new rule
br: &Ouzhpennañ ur reolenn nevez

en: De&lete selected rule
br: Di&frammañ ur reolenn dibabet

en: Unused filters:
br: Siloù dizimplij:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
br: Arouezennoù hed a zo (hedoù, linennoù nevez, taolennataoù pe etrelinennadoù) e unan eus ar pennadoù. War a seblant emaint o vont da derriñ ar patrom dereat. Ma ouzoc’h pezh emaoc’h oc’h ober eo erbedet troc’hañ hedoù. Fellout a ra deoc’h lakaat Audacity da droc’hañ hedoù evidoc’h?

en: Spaces detected
br: Hedoù diguzhet

en: Do you really want to delete selected rule?
br: Fellout a ra deoc’h evit gwir diframmañ ar reolenn dibabet?

en: Rule deletion confirmation
br: Kadarnadur lamedigezh reolenn

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
br: Etrefas

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
br: -36 dB (astenn-gorre evit embann ampled uhel)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
br: -48 dB (astenn TLK standilhonoù 8 bit)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
br: -60 dB (astenn TLK standilhonoù 10 bit)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
br: -72 dB (astenn TLK standilhonoù 12 bit)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
br: -84 dB (astenn TLK standilhonoù 14 bit)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
br: -96 dB (astenn TLK standilhonoù 16 bit)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
br: -120 dB (harz tostik ouzh selaouerezh Mab-den)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
br: -145 dB (astenn TLK standilhonoù 24 bit)

en: Local
br: Lec’hel

en: From Internet
br: Eus Inernet

en: Display
br: Skrammañ

en: &Language:
br: &Yezh:

en: Location of &Manual:
br: Lec’hiadur &Dorn:

en: Meter dB &range:
br: &Astenn Metr dB:

en: &Beep on completion of longer activities
br: &Sevel ur bip war sevenidigezh obererezhioù hiroc’h

en: Language "%s" is unknown
br: Ar yezh "%s" a zo dianavezet

en: Master Gain Control
br: Kontrol ar Gounid Pennañ

en: Import / Export
br: Enporzhiañ / Ezporzhiañ

en: When importing audio files
br: P'eo enporzhiet restroù aodio

en: When exporting tracks to an audio file
br: P'eo ezporzhiet loabroù en ur restr aodio

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
br: Klavier

en: Keyboard preferences currently unavailable.
br: Dihegerz eo gwellvezioù ar c'hlavier evit ar mare.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
br: Digeriñ ur raktres nevez evit kemmañ berradennoù klavier.

en: &Hotkey:
br: &Berradenn:

en: Key Bindings
br: Alc’hwez liammoù

en: View by:
br: Gwel gant:

en: &Tree
br: &Gwezenn

en: &Name
br: &Anv

en: &Key
br: &Alc’hwez

en: View by tree
br: Gwel gant gwezenn

en: View by name
br: Gwel gant anv

en: View by key
br: Gwel gant alc’hwez

en: Searc&h:
br: Klas&k:

en: Bindings
br: Liammoù

en: Short cut
br: Berradenn

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
br: &Staliañ

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
br: Notenn: Gwaskañ Urzh+K a baouezo an alc’hwezioù all a zo gwiriet.

en: &Import...
br: &Enporzhiañ...

en: &Defaults
br: &Dioueroù

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
br: Dibab ur restr XML e-lec’h m'emañ berradennoù klavier Audacity ennañ...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
br: Fazi Enporzhiañ Berradennoù Klavier

en: Loaded %d keyboard shortcuts
br: %d a verradennoù klavier karget

en: Loading Keyboard Shortcuts
br: O kargañ ar berradennoù Klavier

en: Export Keyboard Shortcuts As:
br: Ezporzhiañ Berradennoù Klavier Evel:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
br: Fazi Ezporzhiañ Berradennoù Klavier

en: You may not assign a key to this entry
br: Marteze ne c’hallit ket merkañ un alc’hwez er zonedigezh-mañ

en: You must select a binding before assigning a shortcut
br: Ret eo deoc’h dibab ul liamm a-raok merkañ ur verradenn

en: MP3 Library Version:
br: Stumm Levraoueg MP3:

en: LAME MP3 Library:
br: Levraoueg MP3 LAME:

en: &Locate...
br: &Lec’hiañ...

en: &Download
br: &Pellgargañ

en: FFmpeg Import/Export Library
br: Levraoueg Enporzh/Ezporzh FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
br: Stumm Levraoueg FFmpeg:

en: No compatible FFmpeg library was found
br: Ne oa ket kavet  levraoueg FFmpeg kenglotus ebet

en: FFmpeg Library:
br: Levraoueg FFmpeg:

en: Loca&te...
br: Lec’h&iañ...

en: Dow&nload
br: Pellgar&gañ

en: Allow &background on-demand loading
br: Aotreañ kargañ an &drekleur war c’houlenn

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
br: Diguzhet eo bet levraouegoù gwiriek FFmpeg gant Audacity en un doare emfiñv.
    Fellout a ra deoc’h lec’hiañ c'hoazh anezho dre zorn?

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
br: Trevnadoù MIDI

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
br: Etrefas

en: Using: PortMidi
br: Oc’h implij: PortMidi

en: No MIDI interfaces
br: Etrefas MIDI ebet

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
br: Ret eo da Genlakaat Doare da vezañ kuzhet MIDI bezañ un enframmer

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
br: Modulennoù

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
br: Ez eus modulennoù arnodel. Aotreañ anezho nemetken m'ho peus lennet Dornlevr Audacity
    ha ma ouzoc’h petra emaoc’h oc’h ober.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
br: Kemer a ra efed nemetken kemmoù en arventennoù-se pa vez Audacity lañset.

en: Ask
br: Goulenn

en: Failed
br: C'hwitet

en: No modules were found
br: Kavet eo modulenn ebet

en: Ctrl
br: KTRL

en: Mouse
br: Logodenn

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
br: Liammoù Logodenn (talvoudegezhioù diouer, dic’houest da neuziañ)

en: Tool
br: Ostilh

en: Command Action
br: Urzhiañ an Ober

en: Buttons
br: Boutonoù

en: Left-Click
br: Klik A-gleiz

en: Set Selection Point
br: Poent Dibarzh Staliadur

en: Left-Drag
br: Stlej A-gleiz

en: Set Selection Range
br: Astenn Dibarzh Staliadur

en: Shift-Left-Click
br: Cheñchamant Klik A-gleiz

en: Extend Selection Range
br: Kreskiñ Astenn Dibarzh

en: Left-Double-Click
br: Klik Doubl A-gleiz

en: Select Clip or Entire Track
br: Dibarzhañ ar C'hlik pe al Loabr a-bezh

en: Wheel-Rotate
br: Treiñ Rod

en: Change scrub speed
br: Kemmañ tizh an nullañ

en: Zoom in on Point
br: Zoumañ a-ziabarzh war boent

en: Zoom in on a Range
br: Zoumañ a-ziabarzh war un astenn

en: same as right-drag
br: Evel ur stlej a-zehoù

en: Right-Click
br: Klik A-zehoù

en: Zoom out one step
br: Zoumañ e-maez eus ur paz

en: Right-Drag
br: Stlej A-zehoù

en: same as left-drag
br: Evel ur stlej a-gleiz

en: Shift-Drag
br: Cheñchamant-Stlej

en: Zoom out on a Range
br: Zoumañ e-maez eus un Astenn

en: Middle-Click
br: Klik Etre

en: Zoom default
br: Zoumañ diouer

en: Shift-Left-Drag
br: Cheñchamant-Stlej A-gleiz

en: -Left-Drag
br: -Stlej A-gleiz

en: Move clip up/down between tracks
br: Fiñval en nec’h/en diaz etre loabroù

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
br: Golo

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
br: Kemmañ Golo Songreskiñ

en: Pencil
br: Kreion

en: Change Sample
br: Kemmañ Standilhon

en: Alt-Left-Click
br: Alt-Klik A-gleiz

en: Smooth at Sample
br: Lenkrañ e Standilhon

en: Change Several Samples
br: Kemmañ Meur a Standilhon

en: Change ONE Sample only
br: Kemmañ UR Standilhon nemetken

en: Multi
br: Lies

en: same as select tool
br: Evel Dibab Ostilh

en: same as zoom tool
br: Evel Zoumañ Ostilh

en: Any
br: N'eus forzh peseurt tra

en: Shift-Wheel-Rotate
br: Cheñchamant-Treiñ Rod

en: -Wheel-Rotate
br: -Treiñ Rod

en: Effects Preview
br: Efedoù Rakkentaenn

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
br: Troc’hañ ar Rakkentaenn

en: Seek Time when playing
br: Amzer Enklask p'emañ o lenn

en: &Short period:
br: Prantad &berr:

en: Lo&ng period:
br: Prantad Hi&r:

en: Audacity Preferences
br: Gwellvezioù Audacity

note: i18n-hint: (noun) i.e Audacity projects.
en: Projects
br: Raktresoù

en: When saving a project that depends on other audio files
br: Dindan restroù aodio all e vez pa vez o vezañ enrollet ur raktres

en: Other...
br: Traoù all...

en: Sampling
br: Standilhonañ

en: Default Sample &Rate:
br: &Feur Diouer Standilhon:

en: Default Sample &Format:
br: &Furmad Diouer Standilhon:

en: Real-time Conversion
br: Amdroadur en Amzer real

en: Sample Rate Con&verter:
br: Tro&er Feur Standilhon:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
br: &Termal:

en: High-quality Conversion
br: Amdroadur Perzhded Uhel

en: Sample Rate Conver&ter:
br: Troe&r Feur Standilhon:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
br: Ter&mal:

en: Sound Activated Recording
br: Enrollañ Son Gweredekaet

en: Automated Recording Level Adjustment
br: Juntañ Live Enrollañ Emgefrekaet

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
br: Aotreañ Juntañ Live an Enrollañ Emgefrekaet

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
br: Penn Vukenn:

en: Within:
br: E-barzh:

en: Analysis Time:
br: Amzer Dielfennadur:

en: milliseconds (time of one analysis)
br: milieilennoù (amzervezh un dielfennadur)

en: Number of consecutive analysis:
br: Niver dielfennadurioù lerc’h-ouzh-lerc’h:

en: 0 means endless
br: 0 a dalv didermenus

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, abbreviates Equivalent Rectangular Bandwidth
en: ERB
br:  KBDS

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
br: Pennad

en: Frequencies
br: Frekañsoù

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
br: Kefridi adarre

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
br: Toniadur (EGK)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
br: Ret eo d'ar frekañs ar vrasañ bezañ 100 Hz pe a-us da se

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
br: Ret eo d'ar frekañs ar vihanañ bezañ 0 Hz da nebeutañ

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
br: Ret eo d'ar frekañs ar vihanañ bezañ nebeutoc’h evit ar frekañs ar vrasañ

en: The range must be at least 1 dB
br: Ret eo d'an astenn bezañ 1 dB da nebeutañ

en: The frequency gain cannot be negative
br: N'hall ket gounid ar frekañs bezañ leiel

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
br: Arabat eo da c’hounid ar frekañs bezañ muioc’h evit 60 dB/dek

en: Spectrogram Settings
br: Arventennoù ar skalfadlun

en: Spectrograms
br: Skalfadlunoù

en: Colors
br: Livioù

en: &Gain (dB):
br: &Gounid (dB):

en: &Range (dB):
br: &Astennad (dB):

en: Algorithm
br: Algoritm

en: Window &size:
br: &Ment Prenestr:

en: 8 - most wideband
br: 8 - bandenn al ledanañ

en: 32768 - most narrowband
br: 32768 - bandenn ar vihanañ

en: Window &type:
br: &Patrom Prenestr:

en: Ena&ble Spectral Selection
br: Aot&reañ un Dibab Spesel

en: Show a grid along the &Y-axis
br: Diskouez ur gloued a-hed ahel an &Y-ioù

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
br: Notennoù Kavadenn TFB

en: Minimum Amplitude (dB):
br: Ampled ar Bihanañ (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
br: Niver Notennoù ar Brasañ (1..128):

en: &Find Notes
br: &Kavout Notennoù

en: &Quantize Notes
br: &Kementadiñ Notennoù

en: Global settings
br: Arventennoù Hollek

en: Ena&ble spectral selection
br: Aotr&eañ un dibarzh spesel

en: The maximum frequency must be an integer
br: Ret eo d'ar frekañs ar vrasañ bezañ un enframmer

en: The minimum frequency must be an integer
br: Ret eo d'ar frekañs ar vihanañ bezañ un enframmer

en: The gain must be an integer
br: Ret eo d'ar gounid bezañ un enframmer

en: The range must be a positive integer
br: Ret eo d'an astennad bezañ un enframmer muiel

en: The frequency gain must be an integer
br: Ret eo da c’hounid ar frekañs bezañ un enframmer

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
br: Ret eo d'an ampled ar bihanañ (dB) bezañ un enframmer

en: The maximum number of notes must be an integer
br: Ret eo da niver notennoù ar brasañ bezañ un enframmer

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
br: Ret eo da niver notennoù ar brasañ bezañ en astennad 1..128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
br: Danvez

en: Info
br: Kelaouadur

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    (Only the Transport Toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.)
br: Un aroueziadur arnodel eo Barregezh Tem.
    
    Klikañ "Enrollañ Kuzhlec’h Tem", da c’houde kavout ha kemmañ ar skeudennoù hag al livioù evit pleustriñ se e-maez e
    Kuzhlec’hSkeudennVxx.png en ur implij ur skeudenn embanner evel Gimp.
    
    Klikañ "Kargañ Kuzhlec’h Tem" evit kargañ ar skeudennoù kemmet hag al livioù en-dro en Audacity.
    
    (Peurliesañ e vez kaset Treuzdougen Barrenn Ostilhoù hag al livioù nemetken da wagenn loabr ha
    p'eo diskouezet ikonennoù all ivez gant ar restr skeudenn.)

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
br: Implij a ra enrollañ ha kargañ restroù danvez hiniennel ur restr disrannet evit pep skeudenn hogen eo
    ar soñj heñvel en un doare all.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
br: Kuzhlec’h Danvez - Skeudennoù && Liv

en: Save Theme Cache
br: Enrollañ Kuzhlec’h Danvez

en: Load Theme Cache
br: Kargañ Kuzhlec’h Danvez

en: Individual Theme Files
br: Restroù Danvez Hiniennel

en: Save Files
br: Enrollañ Restroù

en: Load Files
br: Kargañ Restroù

en: Simple
br: Aes

en: Editing a clip can &move other clips
br:  Embann ur stag a c’hall &fiñval stagoù all

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
br: Kelc’hiadoù "Fiñval danvez loabr" adarre hag adarre a-dreuz da loabroù

en: Enable scrolling left of &zero
br: Aotreañ dibunañ tu kleiz &zero

en: Solo &Button:
br: &Bouton solo:

en: Waveform
br: Stumm gwagenn

note: i18n-hint: The default name for an audio track.
en: Audio Track
br: Loabr Aodio

en: Warnings
br: Kemmenadurioù

en: Show Warnings/Prompts for
br: Diskouez Kemmenadurioù/Broudañ a ra evit

en: Saving &projects
br: Oc’h enrollañ &raktresoù

en: Saving &empty project
br: Oc’h enrollañ ur raktres &goullo

en: Mixing down to &mono during export
br: Meskañ er mono e-pad an ezporzh

en: Mixing down to &stereo during export
br: Meskañ er stereo e-pad an ezporzh

en: &Importing uncompressed audio files
br: &Enporzhiañ restroù aodio digenwasket

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
br: Stummoù gwagenn

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: Playing
br: O lenn

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: Stopped
br: Paouezet eo

en: Pause
br: Ehan

en: Skip to Start
br: Lammat d'al Loc’h

en: Skip to End
br: Lammat d'ar Fin

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
br: &Barrenn-ostilhoù treuzdougen

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
br: Trevnad Play-back

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
br: Oc’h enrollañ un trevnad

en: Audio Host
br: Ostiz Aodio

en: Recording Channels
br: Sanelloù enrollañ

en: 1 (Mono) Recording Channel
br: 1 (Mono) sanell enrollañ

en: 2 (Stereo) Recording Channels
br: 2 (Stereo) sanell enrollañ

en: Select Recording Device
br: Dibab trevnad an Enrollañ

en: Select Playback Device
br: Dibab Trevnad Play-back

en: Select Audio Host
br: Dibab Ostiz Aodio

en: Select Recording Channels
br: Dibab ar sanelloù enrollañ

en: Device information is not available.
br: N'haller ket kaout kelaouadur trevnad.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
br: Barrenn an &drobarzhelloù

en: Cut selection
br: Troc’hañ an dibab

en: Copy selection
br: Eilañ an dibab

en: Trim audio outside selection
br: Freskaat dibab aodio er-maez

en: Silence audio selection
br: Dibab Didrouz aodio

en: Sync-Lock Tracks
br: Sinkronaat-Prennañ Loabroù

en: Zoom In
br: Zoumañ E-barzh

en: Zoom Out
br: Zoumañ e-maes

en: Open Effects Rack
br: Digeriñ Bailh an Efedoù

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
br: Barenn an ostilhoù &embann

en: Combined Meter
br: Konter Kenaozet

en: Recording Meter
br: Konter Enrollañ

en: Playback Meter
br: Konter Play-back

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
br: Konter-Enrollañ

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
br: Metr-C'hoari

en: Playback Level
br: Live Play-back

en: Recording Level
br: Live Enrollañ

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
br: Barrenn muzuliañ an en&rolladenn

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
br: Barrenn muzuliañ ar &Playback

en: Recording Volume
br: Ampled Enrollañ

en: Playback Volume
br: Ampled Play-back

en: Recording Volume: %.2f
br: Oc’h enrollañ an Ampled: %.2f

en: Recording Volume (Unavailable; use system mixer.)
br: Oc’h enrollañ an Ampled (Dihegerz; implijit ar reizhiad meskañ.)

en: Playback Volume (Unavailable; use system mixer.)
br: Ampled Play-back (Dic’houest; implij reizhiad meskañ.)

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the mixer
en: Mi&xer Toolbar
br: Barren ves&kañ

en: Seek
br: Enklask

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
br: Barren frotañ

en: Snap To
br: Terriñ E

en: Length
br: Hirder

en: Center
br: Kreizañ

en: Snap Clicks/Selections to %s
br: Terriñ Klikoù/Dibarzhioù e %s

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
br: Barrenn an &diuzadennoù

en: Center frequency and Width
br: Kreizañ ar frekañs hag al Ledanded

en: Low and High Frequencies
br: Frekañsoù Izel hag Uhel

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
br: Barrenn an diuzadennoù spektrek

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
br:  Barrenn Ostilhoù %s Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
br: Klikañ ha riklañ evit spisaat barrenn ostilhoù

en: ToolDock
br: Dalc’h-Ostilh

en: Selection Tool
br: Dibabit an Ostilh

en: Envelope Tool
br: Goloit an Ostilh

en: Time Shift Tool
br: Amzer kemm an Ostilh

en: Zoom Tool
br: Zoumit an Ostilh

en: Draw Tool
br: Tresit an Ostilh

en: Slide Tool
br: Riklañ Ostilh

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
br: Barrenn an &ostilhoù

en: &Selection Tool
br: Ostilh &diuziñ

en: &Envelope Tool
br: Ostilh &goloiñ

en: &Draw Tool
br: Ostilh &tresañ

en: &Zoom Tool
br: Ostilh &zoum

en: &Time Shift Tool
br: Ostilh rinklañ &amzer

en: &Multi Tool
br: &Liesostilh

en: &Previous Tool
br: Ostilh &kent

en: &Next Tool
br: Ostilh &da-heul

en: Play at selected speed
br: Kas e tizh dibabet

en: Playback Speed
br: Tizh Play-back

en: Drag one or more label boundaries.
br: Riklañ unan pe vuioc’h a dermenoù skritellig.

en: Drag label boundary.
br: Riklañ termen skritellig.

en: Modified Label
br: Merker kemmet

en: Label Edit
br: Embann ar roudenn

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
br: Font Loabr Skritellig

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
br: Anv Dremm

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
br: Ment Dremm

en: &Delete Label
br: &Dilemel ar merker

en: Deleted Label
br: Merker dilamet

en: Edited labels
br: Skritelligoù embannet

en: New label
br: Kelig nevez

en: Up &Octave
br: &Eizhvedenn Uhel

en: Down Octa&ve
br: Eizh&vedenn Izel

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
br: Klikañ e zoum a-blom e-barzh. Cheñchamant-Klikañ er zoum e-maez. Riklañ evit spisaat zoum un dachennad.

en: Click and drag to stretch selected region.
br: Klikañ ha riklañ evit hiraat an dachennad dibabet.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
br: Hiraat Loabr an Notenn

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
br: Hiraat

en: Merged Clips
br: Stagoù Kendeuzet

en: Merge
br: Kendeuziñ

en: Expanded Cut Line
br: Linenn troc'h ledanet

en: Expand
br: Ledañ

en: Removed Cut Line
br: Linenn Troc’h lemet

en: Click and drag to edit the samples
br: Klikañ ha riklañ evit embann ar standilhonoù

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
br: Zoumañ er pelloc’h evit implij Tresañ betek ma vo gwelet ar standilhonoù hiniennel ganeoc’h.

en: Moved Samples
br: Standilhonoù dilec’hiet

en: Sample Edit
br: Embann ar Standilhon

en: &Spectrogram
br: &Spektrogramm

en: S&pectrogram Settings...
br: Arventennoù ar S&kalfadlun...

en: &Format
br: &Furmad

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
br: '%s' Kemmet e %s

en: Format Change
br: Kemm Furmad

en: &Other...
br: &Traoù all...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
br: '%s' Kemmet e %s Hz

en: Rate Change
br: Kemm Feur

en: Set Rate
br: Feur Lec’hiañ

en: Ma&ke Stereo Track
br: Se&vel Loabr Stereo

en: Swap Stereo &Channels
br: Kemmañ &Sanelloù Stereo

en: Spl&it Stereo Track
br: Didroc’h&añ Loabr Stereo

en: Split Stereo to Mo&no
br: Didroc'hañ ar stereo e Mono

en: Left Channel
br: Sanell gleiz

en: Right Channel
br: Sanell zehoù

en: Channel
br: Sanell

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
br: Savet eo bet '%s' ul loabr stereo

en: Make Stereo
br: Sevel Stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
br: Sanelloù Kemmet e '%s'

en: Swap Channels
br: Kemmañ Sanelloù

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
br: Didroc’hañ loabr stereo '%s'

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
br: Didroc’hañ Stereo e '%s' Mono

en: Split to Mono
br: Didroc’hañ e Mono

en: Wa&veform
br: St&umm gwagenn

en: Change lower speed limit (%) to:
br: Kemmañ bonn an tizh izeloc’h (%) e:

en: Lower speed limit
br: Bonn an tizh Izeloc’h

en: Change upper speed limit (%) to:
br: Kemmañ bonn an tizh uheloc’h (%) e:

en: Upper speed limit
br: Bonn an tizh uheloc’h

en: Set range to '%ld' - '%ld'
br: Lakaat al lijorenn da '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
br: Led Lec’hiañ

en: Set time track display to linear
br: Skritellañ loabr amzer lec’hiañ e linennel

en: Set Display
br: Skritellañ Lec’hiañ

en: Set time track display to logarithmic
br: Skritellañ loabr amzer lec’hiañ e logaritmek

en: Set time track interpolation to linear
br: Etrelakaat loabr amzer lec’hiañ e linennel

en: Set Interpolation
br: Etrelakaat lec’hiañ

en: Set time track interpolation to logarithmic
br: Interpoliñ loabr amzer lec’hiañ e logaritmek

en: &Range...
br: &Astenn...

en: Logarithmic &Interpolation
br: &Interpoliñ Logaritmek

en: &Name...
br: &Anv...

en: Move Track &Up
br: Dilec’hiañ Loabr &Uhel

en: Move Track &Down
br: Dilec’hiañ Loabr en &Traoñ

en: Move Track to &Top
br: Dilec’hiañ Loabr d'an &Nec’h

en: Move Track to &Bottom
br: Dilec’hiañ Loabr en &Diaz

en: Renamed '%s' to '%s'
br: '%s' adanvet e '%s'

en: Name Change
br: Kemm Anv

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
br: Klikañ ha riklañ evit embann golo an ampled

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
br: Golo spisaet.

en: Click and drag to move left selection boundary.
br: Klikañ ha riklañ evit dilec’hiañ termen an dibab kleiz.

en: Click and drag to move right selection boundary.
br: Klikañ ha riklañ evit dilec’hiañ termen an dibab dehoù.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
br: Klikañ ha riklañ evit dilec’hiañ frekañs an dibab en diaz.

en: Click and drag to move top selection frequency.
br: Klikañ ha riklañ evit dilec’hiañ frekañs an dibab en nec’h.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
br: Klikañ ha riklañ evit dilec’hiañ frekañs kreiz an dibab betek ma vo ur benn spektrel.

en: Click and drag to move center selection frequency.
br: Klikañ ha riklañ evit dilec’hiañ  frekañs kreiz an dibab.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
br: Klikañ ha riklañ evit spisaat bann drafet ar frekañs.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
br: Embann, Gwellvezioù...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
br: Mod Lies-Ostilh: %s evit Logodenn ha Gwellvezioù Klavier.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
br: Klikañ ha riklañ evit reoliañ bann drafet frekañs.

en: Click and drag to select audio
br: Klikañ ha riklañ evit dibab aodio

en: Click and drag to move a track in time
br: Klikañ ha riklañ evit dilec’hiañ ul loabr en amzer

en: Move Track
br: Dilec'hiañ ar Roudenn

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
br: Klikañ evit Zoumañ E-barzh, Cheñchamant-Klik evit Zoumañ E-maes

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
br: Riklañ evit Zoumañ e-barzh Tachennad, Klik-Dehoù evit Zoumañ E-maes

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
br: Kleiz=Zoumañ E-barzh, Dehoù=Zoumañ E-maes, Kreiz= Reizh

en: Press
br: Gwaskañ

en: Button
br: Bouton

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
br: Ar restr '%s' a zo anezhi endeo, fellout a ra deoc'h he flastrañ?

en: Please choose an existing file.
br: Dibabit ur restr a zo anezhi mar plij.

en: File type:
br: Doare restr:

en: &Clear
br: &Skarzhañ

en: Empty
br: Goullo

en: Backwards
br: War-gil

en: Forwards
br: War-araok

en: Help on the Internet
br: Sikour war an Internet

en: Menu
br: Lañser

en: Click to Start Monitoring
br: Klikañ evit loc’hañ Gwiriañ

en: Click for Monitoring
br: Klikañ evit Gwiriañ

en: Click to Start
br: Klikañ evit Loc’hañ

en: Click
br: Klikañ

en: Stop Monitoring
br: Paouez ar Gwiriañ

en: Start Monitoring
br: Loc’hañ ar Gwiriañ

en: Refresh Rate
br: Freskaat ar Feur

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
br: Lakaat a ra feurioù freskaet uheloc’h ar c’honter metr da ziskouez
    kemmoù stankoc’h. Dleout a raje feur un 30 dre eilenn pe nebeutoc’h mirout
    ar c’honter metr ouzh merkañ perzh aodio da vekanikoù gorrekoc’h.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
br: Feur freskaat Konter Metr dre eilenn [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
br: Feur freskaat Konter Metr dre eilenn [1-100]:

en: Meter Style
br: Doare Konter Metr

en: Gradient
br: Gradiant

en: Meter Type
br: Patrom Konter Metr

en: Orientation
br: Tuadur

en: Automatic
br: Emfiñv

en: Horizontal
br: A-blaen

en: Vertical
br: A-blom

en:  Monitoring
br: Gwiriañ

en:  Active
br: Oberiant

en:  Peak %2.f dB
br: Lein %2.f dB

en:  Peak %.2f
br: Lein %.2f

en:  Clipped
br: Staget

en: Show Log for Details
br: Diskouez Log evit Munudoù

en: Please select an action
br: Dibab un ober mar plij

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
br: 01000,01000 eilenn

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
br: 0100 devezh 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
br: hh:mm:ss + kantvedennoù eilenn

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
br: hh:mm:ss + milieilennoù

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
br: hh:mm:ss + standilhonoù

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
br: 0100 h 060 m 060 s+.# standilhon

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
br: standilhonoù

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
br: 01000,01000,01000 standilhonl#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
br: hh:mm:ss + frammoù film (24 fde)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
br: 0100 h 060 m 060 s+.24 framm

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
br: frammoù film (24 fde)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
br: 01000,01000 framml24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
br: hh:mm:ss + frammoù SRSB lakaet da gouezhañ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important!
en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
br: 0100 h 060 m 060 s+.30 frammlN

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
br: hh:mm:ss + frammoù SRSB n'int ket lakaet da gouezhañ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
br: 0100 h 060 m 060 s+.030 framml .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
br: frammoù SRSB

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
br: 01000,01000 framml29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
br: hh:mm:ss + frammoù PLL (25 fde)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code!
en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
br: 0100 h 060 m 060 s+.25 framm

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
br: Frammoù PLL (25 fde)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
br: 01000,01000 framml25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
br: hh:mm:ss + frammoù PAAN (75 fde)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'.
en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
br: 0100 h 060 m 060 s+.75 framm

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
br: frammoù PAAN (75 fde)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
br: 01000,01000 framml75

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
br: Eizhvedennoù

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 100.01000 octaves|1.442695041
br: 100.01000 eizhvedennl1.442695041

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
br: Hantertonioù + sentoù

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 1000 semitones .0100 cents|17.312340491
br: 1000 hanter-ton .0100 sentl17.312340491

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
br: degadoù

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10.01000 decades|0.434294482
br: 10.01000 degadl0.434294482

en: (Use context menu to change format.)
br: (Implij lañser kenarroud evit kemmañ furmad.)

en: centiseconds
br: kantieilennoù

en: Elapsed Time:
br: Amzer Dremenet:

en: Remaining Time:
br: Amzer Dalc’het:

en: Cancel
br: Lemel

en: Don't show this warning again
br: Arabat diskouez ar c’hemennadur-mañ c’hoazh

en: -Infinity
br: -Diniverad

en: Validation error
br: Fazi kadarnaat

en: Empty value
br: Talvoudegezh goullo

en: Malformed number
br: Niverenn frammet fall

en: Value overflow
br: Talvoudegezh dreistezhomm

en: Too many decimal digits
br: Re a sifroù dekvedel

en: Could not load file: "%s"
br: N'en deus ket gellet kargañ ar restr: "%s"

en: Delay
br: Daleañ

en: Type
br: Patrom

en: All
br: An holl
