audiocd_encoder_lame - en to ar translation catalogue (67 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
ar: معدل البت الثابت

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
ar: معدل البت المتغير

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
ar: وضع الستيرٍٍِِيو

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
ar: الجودة

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
ar: تبديل البايت

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
ar: محفوظ الحقوق

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
ar: الأصلي

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
ar:  ترميز الآيزو

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
ar: حماية من الأخطاء

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
ar: اكتب الشّارة ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
ar: إعدادات  معدل البت الثابت

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
ar: الحد اﻷدنى للبت

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
ar: الحد أدنى هو حد صعب

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
ar: الحد اﻷقصى للبت

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
ar: المعدل المتوسط للبت:

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
ar: اكتب شارة  Xing VBR

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
ar: أدنى معدل للبت

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
ar: أعلى معدل للبت

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
ar: المعدل المتوسط للبت

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
ar: شغل مرشح المرور المنخفض lowpass

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
ar: قيمة  قطع التردد  لمرشح المرور المنخفض

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
ar: شغل مرشح المرور المرتفع highpass

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
ar: قيمة  قطع التردد  لمرشح المرور المرتفع

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
ar: عرض مرشّح المرور المنخفض

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
ar: قيمة عرض مرشّح المرور المنخفض

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
ar: عرض مرشّح المرور المرتفع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
ar: خيارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
ar: محفوظ ال&حقوق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
ar: علِم ملفّ ال MP3 كمحفوظ الحقوق

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
ar: علِم ملفّ ال MP3 كمحفوظ الحقوق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
ar: الأ&صلي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
ar: علِم ملفّ ال MP3 كملف أصلي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
ar: علِم ملفّ ال MP3 كملف أصلي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
ar: ترميز الآي&زو

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
ar: حاول استخدام ترميز الآيزو  بشكل صارم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
ar: هذا يستخدَم الحد اﻷقصى للبت للتشفير.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
ar: &خطأ حماية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
ar: &اكتب بطاقة ID3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
ar: إذا عُلم و كان دعم ال cddb  متوفّر ،سيتم إضافة بطاقة ال id3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
ar: منهج الترميز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
ar: منخفض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
ar: عالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
ar: ال&جودة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
ar: هذا الخيار يحدد تسجيل  ملفات ال MP3  مع قناة واحدة أو اثنتان . ملاحظة: اختيار<i> مونو</i> يقلل من حجم الملفّ ولكنه يقتل إشارة  الستيرٍٍِِيو .

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
ar: ستيرٍٍِِيو

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
ar: مفصل الستيرٍٍِِيو

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
ar: ثنائي القناة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
ar: مونو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
ar: معدل البت الثابت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
ar: معدل البت المتغير

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
ar: إعدادات  معدل البت المتغير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
ar: ال&متوسط معدل للبت:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
ar: هذا يستخدَم متوسط البت للتشفير.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
ar: الحد اﻷقصى لل&بت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
ar: اكتب &بطاقة Xing VBR

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
ar: هذا يكتب معلومات إضافية متعلقة ب VBR كما هو مقدم من Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
ar: الحد الأدنى هو &حد صعب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
ar: الحد اﻷ&دنى للبت

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
ar: هذا يستخدَم الحد اﻷدنى للبت للتشفير.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
ar: معدل البت

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
ar: كلما زاد معدل البت، زادت الجودة وزاد حجم الملف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
ar: إعدادات المرشح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
ar: طبق مرشّح المرور ال&منخفض  فوق

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterwidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterwidth)
en:  Hz
ar:  هرتز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
ar: طبق مرشّح المرور ال&عالى  تحت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
ar: عرض م&رشّح المرور المنخفض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
ar: عرض &مرشّح المرور المرتفع
