audiocd_encoder_vorbis - en to ar translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
ar: جودة الترميز  أو معدل البت لل Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
ar: أدنى معدل للبت

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
ar: أعلى معدل للبت

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
ar: المعدل المتوسط للبت

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
ar: اضف تعليقات

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
ar: الجودة

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
ar: الحد اﻷدنى للبت

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
ar: الحد اﻷقصى للبت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
ar: &منهج الترميز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
ar: على أساس الجودة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
ar: على أساس معدل البت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
ar: إعدادات معدل البت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
ar: الحد اﻷ&دنى للبت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
ar: الحد اﻷ&قصى للبت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
ar: المعدل المت&وسط للبت:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
ar:  &إعداد الجودة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
ar: حدد الجودة لمشفر التدفق للمقطوعة من هنا..الترقيم اﻷعلى يعنى جودة أكثر ولكن تشفير أبطأ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
ar: اﻷعلى أفضل ولكن أبطأ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
ar: خيارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
ar: إضافة معلومات المق&طوعة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
ar: إضافة الوصف إلى عنوان الرأس لملفّ اﻷغنية. هذا يسهل إظهار معلومات المقطوعة للمستخدم.. يمكن الحصول على هذه المعلومات مباشرة من اﻷنترنت.. انظر إلى تحكم وحدة <i>"CDDB Retrieval"</i>  للتفاصيل
