kcmaudiocd - en to ar translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
ar: &عام

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the KIO worker will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
ar: إذا ألغيت هذا الخيار، لن يقوم عامل الدخل والخرج بمحاولة استخدام مصحح الخطاء الذي يكون مفيدا لقراءة القراص المعطوبة. هذه الميزة تسبب المشاكل في بعض الحالات ،لذالك بإمكانك أن توقفها هنا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
ar: استعمال تصليح الأ&خطاء عند قِراءة القرص المدمج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
ar: ت&جاوز عند الأخطاء

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
ar: أولوية المرمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
ar: الأقصى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
ar: الاقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
ar: عادي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
ar: ال&أسماء

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
ar: اسم الملفّ (بدون الامتداد)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
ar: سيتم تمديد الماكروز التالية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
ar: الجنس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
ar: عنوان الالبوم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
ar: السنة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
ar: فنان المقطوعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
ar: عنوان المقطوعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
ar: الفنّان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
ar: رقم المقطوعة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
ar: اسم الالبوم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
ar: يحدد هذا المكان الذي ستظهر فيه الملفات فيما يتعلق بجذر برنامج التشفير، يمكنك استخدام / لإنشاء أدلة فرعية. على سبيل المثال:%{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
ar: موقع الملفات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
ar: سم بديل للتعابير النمطية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
ar: الخيار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
ar: التعبير النمطي المستخدم في كل أسماء الملفات. كمثال استخدام الاختيار " "  و تبديله بـ"_" سيغير جميع الفراغات إلى علامات _.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
ar: داخِل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
ar: خارِج:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
ar: مثال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
ar: فنان رائع - مثال ملف صوتي file.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
ar: استبدِل بِِــ:

en: %1 Encoder
ar: مرمِز %1

en: KDE Audio CD KIO Worker
ar: عامل دخل/خرج لأقراص الصوت المدمجة لكدي

en: Former Maintainer
ar: المشرف السابق

en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

en: <h1>Audio CDs</h1> The Audio CD KIO Worker enables you to easily create wav, FLAC, MP3, Ogg Vorbis or Opus files from your audio CD-ROMs or DVDs. The KIO worker is invoked by typing <i>"audiocd:/"</i> in Dolphin's location bar. In this module, you can configure encoding, and device settings. Note that FLAC, MP3, Ogg Vorbis, and Opus encoding are only available if the corresponding libraries (libFLAC for FLAC and libvorbis for Ogg) and utilities (lame for MP3 and opus-tools for Opus) are installed in your system.
ar: <h1> الأقراص الصوتية المضغوطة </h1> يمكّنك قرص الصوت المضغوط عامل الدخل/الخرج من إنشاء ملفات wav أو FLAC أو MP3 أو Ogg Vorbis أو Opus بسهولة من الأقراص المضغوطة الصوتية أو أقراص DVD. يتم استدعاء عامل الدخل والخرج بكتابة <i> "audiocd: /" </i> في شريط موقع دولفين.في هذه الوحدة ، يمكنك تكوين إعدادات الترميز والجهاز. لاحظ أن ترميز FLAC و MP3 و Ogg Vorbis و Opus متاح فقط إذا تم تثبيت المكتبات المقابلة (libFLAC لـ FLAC و libvorbis لـ Ogg) والأدوات المساعدة (lame لـ MP3 وأدوات التأليف لـ Opus) في نظامك.
