kcmaudiocd - en to bs translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
bs: &Općenito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
bs: Koristi ispravljanje gr&eške pri čitanju CD-a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
bs: &Preskoči prilikom greške

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
bs: Prioritet enkodera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
bs: Najviši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
bs: Najniži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
bs: Uobičajeni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
bs: &Imena

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
bs: Naziv datoteke (bez ekstenzije)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
bs: Sljedeći makroi će biti prošireni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
bs: Žanr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16_2)
en: %{year}
bs: %{godina}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: %{title}
bs: %{naslov}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
bs: Naslov albuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
bs: Godina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
bs: Izvođač numere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
bs: Naslov pjesme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
bs: Album Umjetnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_2)
en: %{albumartist}
bs: %{albumumjetnik}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel17_2)
en: %{genre}
bs: %{žanr}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14_2)
en: %{albumtitle}
bs: {nazivalbuma}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
bs: Broj pjesme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: %{number}
bs: %{broj}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
bs: Imena datoteka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
bs: <html>Ovo određuje gde će datoteke biti smještene, relativno prema korjenu kodera. Možete koristiti / za pravljenje poddirektorija, na primjer: <icode>%{albumartist}/%{albumtitle}</icode>.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
bs: Lokacija datoteka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
bs: Izbor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
bs: Regularni izrazi korišteni na svim nazivima datoteka. Npr. korištenjem izbora " " i zamjene sa "_" će promijeniti sve razmake za crtom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
bs: Ulaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
bs: Izlaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
bs: Primjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
bs: Cool umjetnik - primjer adudio file.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
bs: Zamijeni sa:

en: %1 Encoder
bs: %1 encoder

en: Former Maintainer
bs: Prethodni održavatelj
