audiocd_encoder_vorbis - en to bs translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
bs: Vorbis kodiranje po kvalitetu ili brzini prijenosa

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
bs: Minimalni naznačeni protok bita

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
bs: Maksimalni naznačeni protok bita

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
bs: Prosječni naznačeni protok bita

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
bs: Dodaj Komentare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel) i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
bs: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
bs: Minimalni protok bita

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
bs: maksimalni protok bita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
bs: &Metod Kodiranja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
bs: Postavljanje Vorbis brzine prijenosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
bs: Ma&ksimalni protok bita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
bs: P&rosječni protok bita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
bs: M&inimalni protok bita:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
bs: Možete postaviti kvalitet kodiranog toka. Veće vrijednosti daju bolji kvalitet ali usporavaju kodiranje.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
bs: Postavljanje Vorbis &Kvaliteta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
bs: Veće je bolje ali sporije

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
bs: Dodaje opis pjesme u zaglavlje datoteke. To čini jednostavnim da korisnik dobije napredne informacije o pjesmi koje pokazuje njegov medijski izvođač. Možete dobiti ove informacije automatski preko Interneta. Pogledajte <i>"CDDB Retrieval"</i> kontrolni modul za detalje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
bs: Dodaj informacije o &traci
