kio_audiocd - en to cs translation catalogue (12 entries)

en: Information
cs: Informace

en: Full CD
cs: Celé CD

en: CDDB Information
cs: Informace CDDB

en: You cannot specify a host with this protocol. Please use the audiocd:/ format instead.
cs: V tomto protokolu nelze zadávat hostitele. Prosím, použijte formát 'audiocd:/'.

[ctx: The URL does not include a device name]
en: Missing device specification
cs: Chybějící popis zařízení

en: Device does not have read permissions for this account.  Check the read permissions on the device.
cs: Zařízení nemá pro tento účet oprávnění pro čtení. Zkontrolujte je.

en: Device does not have write permissions for this account.  Check the write permissions on the device.
cs: Zařízení nemá pro tento účet oprávnění pro zápis. Zkontrolujte je.

en: Unknown error.  If you have a cd in the drive try running cdparanoia -vsQ as yourself (not root). Do you see a track list? If not, make sure you have permission to access the CD device. If you are using SCSI emulation (possible if you have an IDE CD writer) then make sure you check that you have read and write permissions on the generic SCSI device, which is probably /dev/sg0, /dev/sg1, etc.. If it still does not work, try typing audiocd:/?device=/dev/sg0 (or similar) to tell kio_audiocd which device your CD-ROM is.
cs: Neznámá chyba. Pokud máte v mechanice CD, vyzkoušejte spustit cdparanoia -vsQ pod normálním uživatelem (ne jako root). Vidíte seznam skladeb? Pokud ne, ujistěte se, že máte práva k přístupu k CD mechanice. Jestliže používáte SCSI emulaci (u IDE CD vypalovaček a starších jader), překontrolujte přístupová práva ke SCSI zařízení, obvykle /dev/sg0, /dev/sg1, atd.. Pokud to nepomohlo, pokuste se kio_audiocd předat informace o svém CD zařízení příkazem audiocd:/?device=/dev/sg0 (zařízení změňte podle svého systému).

en: AudioCD: Disk damage detected on this track, risk of data corruption.
cs: Zvukové CD: zjištěno poškození disku na této stopě, nebezpečí poškozených dat.

en: Error reading audio data for %1 from the CD
cs: Chyba při čtení dat z CD pro soubor %1

en: Could not read %1: encoding failed
cs: Nelze přečíst %1: kódování selhalo

en: Track %1
cs: Stopa %1
