audiocd-kio - en to da translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
da: Vorbis indkodningskompleksitet eller bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
da: Konstant bitrate angivet

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
da: Indskrænket variabel bitrate angivet

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
da: Gennemsnitlig variabel bitrate angivet

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
da: Tilføj kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
da: Kompleksitet

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
da: Konstant bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
da: Indskrænket variabel bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
da: Gennemsnitlig variabel bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
da: &Indkodningsmetode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Complexity based
da: Kompleksitetbaseret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bitrate based
da: Bitrate-baseret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
da: Bitrateindstillinger for Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: C&onstant bitrate:
da: K&onstant bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
da: I&ndskrænket variabel bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: A&verage variable bitrate:
da: Gennemsnitlig &variabel bitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
da: Du kan angive kompleksiteten af den indkodede stream her. En højere værdi angiver en højere kompleksitet med indkolder langsommere.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
da: Indstilling af ko&mpleksitet for Opus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
da: Højere er bedre men langsommere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
da: Tilføj en beskrivelse af sangen til filens header. Dette gør det nemt for brugeren at få avanceret information om sangen vist af denne medieafspiller. Du kan få denne information automatisk via internettet. Kig på <i>"Hent CDDB "</i>-kontrolmodulet for detaljer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
da: Tilføj &information om spor
