audiocd_encoder_vorbis - en to da translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
da: Vorbis-indkodningens kvalitet eller bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
da: Minimal bitrate angivet

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
da: Maksimal bitrate angivet

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
da: Gennemsnitlig bitrate angivet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
da: Tilføj kommentar

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
da: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
da: maksimal bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
da: &Indkodningsmetode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
da: Kvalitetsbaseret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
da: Bitrate-baseret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
da: Indstilling af Vorbis bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
da: Ma&ksimal bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
da: &Gennemsnitlig bitrate:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
da: Vorbis &kvalitetsindstilling

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
da: Du kan indstille kvaliteten af den indkodede strøm her. En større værdi implicerer  højere kvalitet men indkoder langsommere.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
da: Højere er bedre men langsommere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
da: Tilføj &information om spor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
da: Tilføj en beskrivelse af sangen til filens header. Dette gør det nemt for brugeren at få avanceret information om sangen vist af denne medieafspiller. Du kan få denne information automatisk via internettet. Kig på <i>"Hent CDDB "</i>-kontrolmodulet for detaljer.
