kcmaudiocd - en to da translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
da: &Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the KIO worker will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
da: Hvis du ikke markerer dette, vil workeren ikke forsøge at bruge fejlkorrektion hvilket kan være nyttigt til at læse beskadigede cd'er. Denne egenskab kan imidlertid være problematisk i visse tilfælde, så du kan slå den fra her.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
da: Brug &fejlrettelse når en CD læses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
da: &Gå til næste nummer ved fejl

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
da: Indkodningsprioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
da: Højest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
da: Lavest

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
da: &Navne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
da: Filnavn (uden filendelse)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
da: Følgende makroer vil blive udvidet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
da: Albummets titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
da: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
da: Sporets artist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
da: Sporets titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
da: Albummets kunstner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: %{trackartist}
da: %{sporartist}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
da: Spornummer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
da: Albummets navn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
da: Dette definerer hvor filer vil dukke op i relation til indkoder-roden, du kan brug / til at oprette undermapper, f.eks.: %{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
da: Filplacering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
da: Navneerstatning med regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
da: Udvalg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
da: Regulære udtryk brugt på alle filnavne. For eksempel vil brug af " " og erstat med "_" erstatte alle mellemrum med understregningstegn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
da: Eksempel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
da: Lækker kunstner - eksempel-lydfil file.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
da: Erstat med:

en: %1 Encoder
da: %1-indkoder

en: KDE Audio CD KIO Worker
da: KDE Lyd-cd-worker

en: Former Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Original Author
da: Oprindelig ophavsmand

en: <h1>Audio CDs</h1> The Audio CD KIO Worker enables you to easily create wav, FLAC, MP3, Ogg Vorbis or Opus files from your audio CD-ROMs or DVDs. The KIO worker is invoked by typing <i>"audiocd:/"</i> in Dolphin's location bar. In this module, you can configure encoding, and device settings. Note that FLAC, MP3, Ogg Vorbis, and Opus encoding are only available if the corresponding libraries (libFLAC for FLAC and libvorbis for Ogg) and utilities (lame for MP3 and opus-tools for Opus) are installed in your system.
da: <h1>Audio-cd</h1>Audio-cd-IO-worker gør dig i stand til nemt at lave WAV-, FLAC, MP3-, Ogg Vorbis eller Opus-filer fra dine audio-cd-rom'er eller dvd'er. Workeren startes ved at skrive <i>"audiocd:/"</i> i Dolphins stedlinje. I dette modul kan du indstille indkodning og enhedsindstillinger. Bemærk at FLAC, MP3-, Ogg Vorbis og Opus-indkodning kun er tilgængelig hvis de tilsvarende biblioteker (libFLAC til FLAC og libvorbis for Ogg) og værktøjer (lame til MP3 og opus-tools for Opus) er installeret på dit system.
